83sie Jaargang DINSDAG 15 SEPTEMBER 1942 No. 25295 19 Schepen tot zinken gebracht Europeesche jeugdbond opgericht +N' Duitschland strijdt voor Europa Extra bericht De operaties te Madagascar Actie tegen Roode Kruis-schepen Hoogere rantsoenen vleesch en brood in Duitschland Verspreide Berichten BINNENLAND Denk aan het tijdig verduisteren Keuringen voor de Waffen-SS en het Vrijwilligerslegioen „Nederland Rede van Baldur von Schirach 150 jaren Pax Britannica gaan ten einde Verduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 3. W. Henny. Directie en Administratie 25041 (2 Hinen) Gironummer: S7055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht deelde gisteren in een extra-bericht mede: Duitsche duik booten zijn den 9den September 1942 midden op den Noordelijken Atlanti- schen Oceaan gestuit op een sterk beveiligd, van Engeland komend convooL In onafgebroken hevige gevechten hebben voor het grootste deel jonge duikbootbemanningen het convooi tot vandaag toe achtervolgd en aangevallen en er 19 schepen van te zamen 122.000 ton, alsmede 2 torpedojagers en een corvet der vijandelijke beveiliging van tot zinken gebracht. Zes andere schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Slechts kleine, uit elkaar geslagen deelen van het convooi konden ontkomen. BRITSCHE VORDERINGEN. Uit Londen wordt verklaard, dat de landings operaties op Madagascar onder leiding staan van generaal Sir William Piatt, die eveneens een actieve rol heeft gespeeld gedurende de campagne in Abessynië. Uit door den opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in Oost-Afrika verstrekte bijzon derheden bljjkt. dat Engelsche colonnes in weerwil van den door haar ondervonden weer stand steeds verder naar het binnenste gedeelte ■van het eiland oprukken. De colonne, die in het uiterste Zuiden opereert, met als vertrekpunt Morondova, heeft Vrijdag het gebied van Ma raho bereikt. Naar het schijnt hebben de Britsche troepen op den weg van Majunga naar Tananariva de omgeving van de groote rivierhaven Betsiboka, op 200 KM. van Majung, bereikt. Ook schijnt het. dat z in den loep van Zondag de stad Vohemar aan de Noordoostkust hebben bezet. Na tegenstand tot het uiterste door Fransche troepen en inboorlingen, moest Maevatanane Zondag opgegeven worden en is het in handen van de Engelschen gevallen. In aansluiting op het Italiaansche weermachts- bericht wordt nog gemeld door Stefarü: „Slechts enkele dagen na den arglistigen aan val op het hospitaalschip „Aquilela", dat, na door machinegeweren beschoten te zijn, alleen door een toeval aan een torpedo ontsnapte, is op 10 Sept. te één uur des nachts, deze onmen- schelijke daad herhaald tegen het hospitaal schip „Arno", dat getorpedeerd en tot zinken gebracht werd. Naast 4 matrozen vonden 23 Roode Kruissoldaten bij de vervulling van hun verheven plicht den dood. Deze aanval sluit zich aan bij een reeks andere, welke niet minder af schuw verdienen. Zoo is verleden jaar het hos pitaalschip „Po" in de haven van Valona door een vliegtuig getorpedeerd. In den nacht van 28 op 29 Juli 1942 werd het hospitaalschip „Citta di Trapani" enkele mijlen ten Noordoosten van Derna gebombardeerd. Reddingsvliegtuigen, die de voorgeschreven teekens duidelijk droegen, zijn meermalen tijdens reddingsacties met ma chinegeweer vuur bestookt en neergeschoten. Deze aanslagen, die met openlijke schending van de vrijwillig onderteekende internationale bepalin gen zijn gepleegd en den laatsten tijd steeds toenemen 3 in 42 dagen kunnen niet be schouwd worden als vergissingen of daden van enkelingen, maar schijnefi voort te vloeien uit een nauwkeurig en bewust operatieplan". Het hospitaalschip werd door de vijandelijke torpedo aan den boeg getroffen. Na ongeveer 9 uur verdween het vaartuig in de golven. Een deel der opvarenden wist zich in booten te redden. Een ander deel werd door torpedoboo ten. die terstond uit Tobroek waren vertrokken, gered. De omgekomen vier matrozen en 23 zie kenoppassers bevonden zich meerendeels in het deel van het schip, dat door de torpedo getroffen werd. Het hospitaalschip ondernam zijn 46ste reis. Het had tot dusver 1178 schipbreukelingen gered en in totaal^ 17541 gewonden en zieken vervoerd. Krachtens een verordening van rijksmaar schalk Goering worden van 19 October 1942 af in Duitschland de rantsoenen brood en vleesch verhoogd. Het broodrantsoen wordt in vollen omvang weer op den stand gebracht, die vóór de rantsoenbeperking op 6 April 1942 bestond, het geen hierop neerkomt, dat de normale ver bruiker boven den leeftijd van 20 jaar weer 2250 gram brood per week krijgt. Het vleeschrantsoen wordt per persoon en per week verhoogd met 50 gram, voor arbeiders die langdurig, des nachts, zwaar of zeer zwaar werk moeten ver richten met 100 gram. Deze verbetering der rantsoenen voedingsmid delen vindt haar oorzaak in de volgende be weegredenen: 1) Dank zij den moed en de offervaardigheid van den Duitschen soldaat is het gelukt, de be krompenheid van leef- en voedingsruimte te boven te komen, die ons volk sinds een eeuw heeft neergedrukt. De door de Duitsche weer macht veroverde vruchtbare gebieden in het Oosten beginnen thans, dank zij de energie der Duitsche landbouwleiders, die aldaar het werk van den wederopbouw hebben aangepakt en dank zij de toenemende uitbreiding van het verkeer, ook overschotten van voedingsmiddelen op te leveren voor het Duitsche vaderland. 2) De Duitsche oogst is dank zij de buiten gewone inspanning van den Duitschen boert in het voorjaar en als gevolg van de gunstige om standigheden voor den groei in de liatste maan den, beter uitgevallen dan aanvankelijk na de zware winterschade gevreesd moest worden. De vermindering van de bebouwde oppervlakte als gevolg van winterschade wordt opgevangen door de voorbeeldige aflevering van den Duitschen boer en door het gebruik van gerst als brood graan. 3) De in heel Europa, naar het voorbeeld van den Duitschen en Italiaanschen productieslag genomen maatregelen tot opvoering van de land bouwproductie, beginnen meer en meer hun uitwerking te doen gevoelen. Duitschland kan dientengevolge zijn leveranties van graan aan verschillende Europeesche gebieden aanzienlijk verlagen, vergeleken met den geweldigen om vang der laatste twee jaar. (D.N.B.). KNOX NAAR ZUID-AMERIKA. Uit Washington wordt vernomen, dat de Amerikaansche minister van Marine, Knox. heeft aangekondigd, dat hij over 6 of 8 weken aan het hoofd van een Amerikaansche dele gatie naar Brazilië en andere Zuid-Amerikaan sche landen zal reizen, teneinde een algemeene inspectie op alle Zuid-Atlantische havens te ondernemen en de voornaamste Zuid-Ameri- kaansche steden te bezoeken. (D.N.B.) GEVOLGEN DER ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIË. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de leider van het Britsch-Indische Bureau voor Oorlogstransporten, Benthall, in een bijeen komst van de wetgevende vergadering ver klaard, dat tengevolge van de onlusten onge veer 250 spoorwegstations beschadigd zijn. Voorts is medegedeeld, dat 53 postkantoren vol komen afgebrand en 200 ernstig beschadigd zijn. (D.N.B.) ENGELANDS TEKORT AAN WERKKRACHTEN. Het Engelsche ministerie van arbeid heeft een verordening gepubliceerd tot bestrijding van het tekort aan werkkrachten, in de Engel sche kolenmijnen, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst. Ongemotiveerd verzuim, voortdurend te laat komen en weigeren van gehoorzaamheid bene vens handelingen, waardoor de productie wordt geschaad, zijn strafbaar. Deze verordening treedt Zondag a.s. in werking. (D.NB.) VERKLARING VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft volgens radio New- York in zijn verklaring aan het Amerikaansche congres o.a. betoogd, dat de Vereenlgde Staten pas de helft van den weg hebben afgelegd, die moet leiden naar de maximale oorlogsproductie. Vervolgens maakte hij bekend, dat het civiele verbruik in de Vereenigde Staten moet wor den beperkt tot het noodzakelijkste. Tot dusver hebben volgens den president Engeland en de sovjet-unie meer oorlogstuig vervaardigd dan de Vereenigde Staten. Omtrent de leen- en pachtwet deelde Roose velt mede, dat de Vereenigde Staten voor him leveranties aan de bondgenooten tegenpresta ties ontvangen. (D.N.B.) ENGELSCHE LUCHT-VERLIEZEN. De in September tot dusver door de Britsche luchtmacht ondernomen vluchten naar de be zette gebieden in het Westen hebben geen po sitief resultaat voor den vijand opgeleverd. De aan de kust van het Kanaal gestationneerde Duitsche jachteskaders verdedigden met bij zonder succes het luchtruim en schoten sinds het begin van de maand September in totaal 93 Engelsche machines omlaag. Daar er aan Duit sche zijde in hetzelfde tijdvak slechts 22 vlieg tuigen verloren gingen, wordt hiermede op nieuw de superioriteit van de Duitsche vliegers aangetoond. Aan het Egyptische front werden sinds 1 September 109 vijandelijke vliegtuigen bij slechts 20 eigen verliezen vernietigd. Aan het front van de Noordelijke IJszee schoten Duitsche jagers binnen drie dagen tijds 43 vijandelijke vliegtuigen omlaag, bijna uit sluitend de types Hurricane, Curtiss en Cobra. (D.N.B.). BOMMEN OP BULGAARSCHE STEDEN. In den nacht van Zondag op Maandag vlo gen vijandelijke vliegtuigen van Piet-herkende nationaliteit over Bulgaarsch gebied. Op eenige punten wierpen zij bommen op niet-militaire objecten. Onder de bevolking werden eenige personen gewond. (D.N.B.) KLEINIGHEDEN EN TOCH Wanneer men 's avonds na zonsondergang door onze steden en dorpen gaat, constateert' men vrijwel overal, dat de menschen vergeten heb ben dat er verduisteringsplicht bestaat. Er blijft licht branden in een achterkamer, waar men in een kast in een donkeren hoek iets moet op bergen. Het licht straalt een uur later door de voorkamerramen breeduit op straat. Het was een gezellig avondje. Reeds om 8 uur verdreven de schemerlampjes de naargeestige regensfeer van buiten. Al pratende werd het tijdstip van zonsondergang vergeten en het licht schijnt in de donkerte ongehinderd naar buiten. Het was warm geweest binnen. Tot laat in den avond was men achter goed verduisterde ramen.bijeen geweest..Niemand had echter ge dacht an het groote openstaande tuimelraam, waardoor fel licht naar buiten scheen. Gasten werden uitgelaten. Even maar knipte de vrien delijke gastheer zijn ganglicht aan, meende den bezoekers een dienst te bewijzen. Even maar golfde een breede lichtbaan over den weg, die allen verblindde. De slaapkamer verduisteren zij niet, daar had men practisch geen licht noodig. De dunne overgordijnen sluiten was genoeg. 's Nachts komt er „luchtalarm". Zij staan cp enontsteken licht, dat door de dunne gor dijnen overvloedig in de duisternis dringt. Een lange rij van nalatigheden van handelingen leidt overal tot ernstige ondoordachte verduis teringsovertredingen. Al deze tekortkomingen leveren voor uw om geving een ernstig gevaar op. Dan wordt het, nu het donker weer vroeger invalt, thans tijd om zich voor het ontsteken van licht, eerst ervan te overtuigen, dat ramen en deuren lichtdicht gesloten zijn. Het „eerst-even-licht", een verschijnsel, dat zoo vaak geconstateerd wordt, voordat men de lichtafscherming aanbrengt, is reeds door de felheid van het vrij uitstralende licht in dit oogenblik een ernstige gevaarsfactor voor uw geheele omgeving. Waarschuwt elkaar, als goede buren, wanneer er licht brandt. De politie heeft strenge orders. Zij waarschuwt niet meer. Eiken avond vermeldt uw krant, wanneer gij moet aanvangen te ver duisteren. Vergeet dit dan niet. Een gewaar schuwd mensch telt voor twee. DE HEL VAN DIEPPE. Hebt u het journaal van deze week gezien? Zag u de verschrikkingen van den modernen oorlog? Voelt u waarom door de Engelschen gesproken wordt over „de hel van Dieppe"? Be grijpt u nu wat onze Nederlandsche mannen in het Oosten te doorstaan krijgen? Beseft u van hoeveel waarde een goede verzorging van onze dappere Oostfrontstrijders is? Landgenoot, onze mannen strijden daar in het Oosten om Europa en dus ook ons land te be hoeden voor de gruwelen, die ons deel zouden zijn, indien de bolsjewistische horden haar kans zouden krijgen. Zij hebben hun leven veil daar voor en zij vragen daartegenover slechts begrip voor hun strijd. Wij vragen u meer. Wij vragen u onze strijders daadwerkelijk te steufien door geregeld uw bijdrage te zenden op girorekening 432100 tji. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22. te 's-Graven- hage. LOONEN IN CAFETARIA'S. Blijkens de Staatscourant van 14 dezer heeft het college van rijksbemiddelaars de regeling van arbeidsvoorwaarden voor het hotelbedrijf gewij zigd, door de aan die regeling toegevoegde bij lage, waarop de loonen voor werknemers in caïétaria's waren opgenomen, aan te vullen met eenige functies, die in de oorspronkelijke bijlage niet waren genoemd. Deze regeling gaat In op 1 October. DEZE WEEK IS DE VERDUISTERINGSWEEK. Helpt allen mede in uw omgeving de ver duistering zoo goed mogelijk te doen z\jn. Het is ons aller en uw eigen levensbelang. Goed verduisterd, goed beschermd. NIEUWE KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legiben zich op onderstaande data by de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden: 165.42 10 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Bra bant, Markt 45. 16 uur: Eindhoven, Huis Maria, Kruls- 17.9.42 10 uur: Roermond. NBDAP.. Swalmer- straat 61. 16 uur: Arnhem, Weberstraat 16 B. 185.42 10 uur: Hengelo Deutsches Haus. 16 uur: Zwolle, School Turfmarkt. 195.42 10 uur: Assen, Dienstgebouw, Vaart 161. 14 uur: Groningen, Concerthuls, Poele- 205.42 10 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 215.42 10 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 16 uur: Utrecht. Wehrmachtheim. Maria- plein. 22.9.42 10 uur: Amersfoort. Dienstgebouw, Ka- pelweg. 23.9.42 10 uur: Den Haag. Café Den Hout. Be- zuidenhoutscheweg. Tijdens de keuringen voor de Waffen S.S. en het legioen kunnen zich ook diegenen mel den, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche SB.) willen toetreden. RUILEN VAN „STAD"- EN „LAND"- KAARTEN. Alleen met overlegging van de distributie- stamkaart. Omtrent de „stad"- en „land"-kaarten, die thans bij de distributie zijn ingevoerd, bestaat bij het publiek eenig misverstand. Het blijkt niet overbodig te zijn, er nogmaals op te wijzen, dat van de voedingsmiddelenkaarten met zwarten opdruk, (de kaarten dus, die in zoogenaamd „landgebied" zijn uitgereikt) alleen de bonnen voor melk en taptemelk, boter en aardappelen in „stadgebied" niet geldig zijn. Alle andere bonnen van de „landkaart" (brood, vleesch, suiker enz,) zijn zoowel in de stad als op het land geldig. Dit laatste schijnt door sommige winkeliers in de steden niet te worden begrepen, want er blij ken bakkers of kruideniers te zijn, die bonnen met zwarten opdruk weigeren volkomen ten onrechte in ontvangst te nemen. Bewoners van het platteland, die een weekeind in de stad willen doorbrengen, of daar voor lan- geren tijd vertoeven, doen verstandig na te gaan, of 9e plaats, waar zij heen gaan, in .stadgebied" ligt. Het zijn namelijk niet alleen steden, die tot .stadgebied" behooren, maar ook dorpen, bij voorbeeld Oegstgeest, Wassenaar, Beverwijk e.d. In ieder geval doet men er goed aan en voorkomt men voor zichzelf onaangenaamheden en on gemak, wanneer men de distributiestamkaart naar de stad meeneemt. Zonder distributiestam kaart worden in de tot stadgebied behoorende plaatsen beslist geen bonnen geruild. Ten overvloede vestigen wij er nogmaals de aandacht op, dat men met bonnen met rooden opdruk (dus bonnen van „stadkaarten") overal terecht kan in de steden zoowel als op het platteland. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR GOEDKEURING VAN HENGSTEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft het volgende bepaald De geldigheidsduur van goedkeuringen, die in het najaar 1942 en in 1943 zouden afloopen, kan voor zoover het betreft goedkeuringen van hengsten, die gedurende twee achtereenvolgende jaren en van hengsten, die. ingevolge art. 8 van het paardenbesluit 1939. voor drie of vier jaren zijn goedgekeurd door de stamboekvereenigin- gen met één jaar worden verlengd. De stamboekvereenlglngen zijn bevoegd, om, met machtiging van den inspecteur van het vee teeltwezen, een verlenging te weigeren, indien de kwaliteit der afstammelingen van den betrokken hengst of een andere bijzondere omstandigheid verlenging ongewerischt maakt. Te Weenen is het congres van de Europee sche jeugd bijeen. Dit congres, aldus de A.N.P.- corirespondent te Weenen, is voor de toekomst van Europa evenzeer van niet te onderschat ten beteekenis, al zijn de uiterlijke omstandig heden gansch anders dan in 1815. Toen schie pen oude, vergrijsde staatslieden op den grond slag van den machtsopbouw een Europeesche staatsorde. Thans is de jeugd uit geheel Europa bijeen gekomen om als gelijkgerechtigde mede te wer ken aan den opbouw van een nieuw Europa. Voor het eerst in de geschiedenis bepaalt een jonge generatie haar toekomstig lot. Over de toekomst van Europa wordt op de slagvelden van dezen oorlog beslist. De zin van het Europeesche jeugdverbond is het er voor te zorgen, dat de offers, die in een strijd voor een nieuwgeordend, vreedzaam en eensgezind Europa gebracht worden, niet vergeefsch zijn. De wereld zal in het spiegelbeeld van het jeugd verbond, dat te Weenen gesloten wordt, een weergave zien van de toekomstige orde van Europa. De eenwording van Europa heeft met de stichting van het jeugdverbond een nieuwen impuls gekregen. Het jeugdcongres te Weenen kan in zeke ren zin beschouwd worden als een antwoord op de jeugdcongressen, die in den loop van dit jaar eerst te Moskou, toen te Londen en laatstelijk te Washington zijn gehouden. Ook in de ge noemde hoofdsteden beseft men, dat „wie de jeugd heeft, de toekomst heeft." De internationale roode jeugd van Moskou, het Engelsche instituut der padvinderij en het congres der z.g. wereldjeugd te Washington, dit alles zijn slechts uitingen van het streven, de jeugd aan zich te binden. Te Weenen komt echter een jeugd bijeen, die gedragen wordt door een gemeenschappelijk ideaal en daaraan haar kracht ontleent. Veertien landen zijn te Weenen vertegen woordigd, t.w. Duitschland, Italië, Nederland. België met een Vlaamsche en Waalsche dele gatie, Bulgarije, Denemarken, Finland. Kroatië, Noorwegen, Roemenië. Slowakije, Spanje en Hongarije. Portugeesche en Japansche gedele geerden wonen het congres als waarnemers bij. De Nederlandsche delegatie staat onder lei ding van den plaatsvervangend leider der N.SB. en hoofdstormer van den Nederlandschen Jeugdstorm, C. van Geelkerken, en prof. dr. van Genechten. Te zamen vertegenwoordigen deze delegaties meer dan 40 millioen Europeesche jongeren tus- schen tien en twintig jaar. De meeste der te Weenen aanwezige jeugdleiders hebben reeds aan het front gestaan en metterdaad bewezen alles veil te hebben voor de totstandkoming van een rechtvaardige wereldorde, waarvan veler hooge onderscheidingen getuigen. De leider van den Nationalen Jeugdstorm, van Geelkerken, is benoemd voor het gebied van kunst en cultuur. In een korte, door hartelyk applaus onder broken verklaring, zeide van Geelkerken het een eer te achten te Weenen aanwezig te zijn. Op de Nederlandsche jeugd rust de plicht zich een plaats in het nieuwe Europa te verwerven. Van Geelkerken wees op het groote verleden van Nederland en op de vooraanstaande plaats, die het steeds in Europa heeft ingenomen. Het is aan de Nederlandsche jeugd deze traditie voort te zetten. De Nederlandsche jeugd staat voor nieuwe -opgaven aangetreden en de Na tionale Jeugdstorm is bereid om met de Jeugd der andere landen samen te werken voor een Nieuw Europa. Na de verklaringen van nog verschillende jeugdleiders hield Baldur von Schirach de ope ningsrede. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de voorwaarden en toestanden, waaronder de Duit sche jeugd tot 1914, dus voor den wereldoorlog, is opgegroeid, verklaarde von Schirach: Wat tijdens den wereldoorlog opgroeide, was een jeugd zonder toekomstbesef. Het vredesdictaat van Versailles ontwapende niet alleen de sol daten en maakte van een groote mogendheid een slavenstaat, doch het trof ook vrouwen en kinderen en pleegde bedrog jegens de jeugd van een heele generatie. Vervolgens herinnerde von Schirach aan de groote omwenteling, welke Adolf Hitler In Duitschland met de oprichting van de natio- naal-socialistische arbeiderspartij inluidde en die door Mussolini in Italië met de trotsche leuze „gelooven, gehoorzamen en strijden" werd teweeggebracht. Daartegenover stelde Baldur von Schirach het bolsjewistische Rusland, dat door zijn methoden van stelselmatige uitroeiing van den invloed der ouders en door de zedelijke verwildering van zijn jonge generatie in de we reldstatistiek voor jeugdige misdadigers de eerste plaats veroverde en Engeland, dat van zijn feodale scholen opleidingsinstituten maakte voor een kleine, verwende kaste. Ten aanzien van de oprichting van den nieu wen Europeeschen Jeugdbond zeide spr.: Deze bond is het zinnebeeld van de nieuwe, betere orde, welke Europa langs vreedzamen weg .wilde oprichten. Een jarenlange ontwikkeling, waarbij de gedachte aan een aaneensluiting van de Europeesche jeugd organisch uit onze kame raadschappelijke samenwerking is gegroeid, vindt thans haar bekroning. De beteekenis van de Europeesche bonden ligt in het feit, dat zü als uitgesproken natio nale opvoedingsgemeenschappen in de volken zelf zjjn ontstaan. De nationale eigenaard van de hier vertegen woordigde organisaties staat er borg voor. dat de nieuwe Europeesche jeugdbond zijn politieke en paedagogische taak zal vervullen. Hij begint het leven met zijn program waarin hy de on derlinge achting der afzonderlijke organisaties, welke in vele bijeenkomsten gegroeid is, en daardoor de eerlijke kameraadschap der Euro peesche jeugd tot den grondslag van zijn werk zaamheid maakt. Tot slot deed hy mededeelingen over de in wendige structuur van den Europeeschen Jeugd bond. In den kring der leiders van den bond. aldus zeide hij, heeft de jeugd van iedere natie, on verschillig of zy tot een klein of een groot volk behoort, zitting en stem. Alle leden hebben in beginsel gelijke rechten. De bond vergadert elk jaar. Als plaats van bijeenkomst voor 1943 stelde de Reichslelter Italië voor. Ten aanzien van de latere congres sen stelde hij voor, dat de plaats wordt vast gesteld door het presidium op grond van de ingekomen aanvragen, waarbij in beginsel voor elk volk de mogelijkheid bestaat, dat op zijn grond een jeugdcongres wordt gehouden, Een aanvraag om het lidmaatschap van den bond kan slechts door een Jeugdleiding, die daartoe door haar regeering gemachtigd is, ge richt worden tot het presidium, dat over opne ming zal beslissen. TWEE EEREPRESIDENTEN. Op de eerste büeenkomst zijn Baldur von Schirach en de eerste jeugdleider van het fas cistische Italië, Renato Rici, uit erkentelijkheid voor de verdiensten, welke zy zich hebben ver worven, by het brengen van eenheid onder de Europeesche jeugd, tot eere-president benoemd. HONGARIJE'S TAAK EN GELOOF IN DEN STRIJD OM DE OVERWINNING. IMMER in de geschiedenis is de wereld in een dergelijken oorlog gewikkeld ge weest als thans het geval is. Bijna geen land of het neemt in den een of anderen vorm aan den stryd deel. De landen hun aantal is wel zeer gering die nog buiten den oor log zyn gebleven, ondervinden op bijna alle terreinen de nadeelige gevolgen, welke uit den oorlog voortvloeien. Eigenlijk kan men gerust zeggen, dat ieder land aan den oorlog deel neemt en er dus gesproken kan worden van een wereldoorlog in den waren zin des woords. Ook Hongarije staat aangetreden aan het front en heeft evenals een vyf en twintigtal jaren geleden de zijde van Duitschland geko zen. Dit is alleszins te begrijpen, omdat Hon garije zich eveneens bewust is van zyn eigen existentie. Na den oorlog van 19141918 ls Hongarije een moeilijken weg gegaan, een weg, die vele offers eischte. Het vredesdictaat van Trianon ontnam Hongarije alle rechten om zyn zelfverdediging ter hand te nemen. Het is de groote verdienste van den overleden Hongaar- schen minister-president Gömbös geweest, dat dit land zich weer een weermacht heeft kun nen aanschaffen, welke het mogelijk maakt zich te verdedigen tegen degenen, die het ge munt hebben op de levensbelangen van dit land. Het Duitsche politieke maandblad „Volk und Reich" schenkt in zijn laatste nümmer byzon- dere aandacht aan de verhouding tusschen Hon- garye en het Groot-Duitsche Rijk en de taak van Hongarije om mede te strijden aan het groote doel, nj. de wederopstanding van Eiiropa, de toekomst van de wereld. Reeds in het verleden, duizend jaren achtereen, heeft Hongarije op de bres gestaan om het zwaard op te nemen tegen hen, die Europa vanuit het Oosten met een invasie wilden bedreigen. Ook thans wil Hongarije naast Duitschland aan de zen stryd deelnemen voor de redding van de wereld, voor het behoud der cultuur. IN den loop der eeuwen streed Honga- rye vaak alleen door allen verlaten, tegen het Oostelijke barbarisme. Toen nu het bolsjewistische gevaar naar de wapens greep, heeft Hongarije zyn oude missie begre pen. Nu staat Hongarije niet meer alleen, maar het machtige nieuwe Duitschland en de groote Italiaansche natie zijn verbondenen. De Hon- gaarsche soldaat staat vandaag aan de zijde van het onoverwinnelijke Duitsche leger, waar mede het door een oude wapenbroederschap is verbonden. Iedere inwoner van Hongarije heeft het gevoel en het bewustzijn, dat zij in dezen oorlog zullen en moeten overwinnen, omdat er anders zooals de Hongaarsche minister-pre sident reeds zeide geen Hongaarsch volk, geen religie, geen „Onze Vader" meer zou zijn. Er zou dan ook op aarde geen „dagelijksch brood" meer zijn, omdat het slechte de wereld zou beheerschen. En dit geloof in de uiteindelijke overwinning is in Hongarije zeer groot. In allerlei vormen kan men dit dagelijks bemerken. Men is er van overtuigd, dat de ondergang van het Brit sche wereldrijk en de met hem verbonden machten van het bolsjewistische jodendom niet meer is tegen te houden. Met de Britsche zee macht, vandaag nog niet vernietigd, maar zwaar verslagen, valt het steunpunt van het Britsche wereldrijk en in zijn plaats komen de Duitsch- Italiaansche en Japansche machten. Nieuwe machtscentra hebben zich in de wereld gevormd en 150 jaren Pax Britannica gaan ten einde. HET .SCHANDBORD" TE HILVERSUM WEER INGEVOERD. van hedenavond 19.57 uur tot morgenochtend 7.15 uur 15 Sept.: maan op 12.41 uur; onder: 2252 uur. In opdracht van den burgemeester jhr. mr. E. J. B. M. von Bönninghausen, ls in Hilversum een oud gebruik uit vroeger eeuwen, n.l. het „schandbord" weer ingevoerd. Aan den muur van het politiebureau in de Langestraat is een groot bord opgehangen, waarop te lezen staat uw gezin wordt bedreigd door waarna de naam van den overtreder, die in het alge meen belang dient te worden gesignaleerd, wordt ingevuld. Daaronder wordt een kort uit treksel van het gemaakte proces-verbaal opge hangen, waarin de burgemeester de aandacht vestigt op de gepleegde wandaden van den „gehangene". De eerste, die op het schandbord verscheen, was een groentehandelaar uit Loosdrecht, die Zaterdag j.l. by het venten te Hilversum andyvic en groene kool tegen veel te hooge prijzen had verkocht. Hij zal op dit „schandbord" worden opgevolgd door ee ieder, die zich schuldig maakt aan zwarten handel, clandestiene slach tingen, prijsopdryvingen en soortgeiyke daden. VACANTIE VOOR WERKNEMERS IN DE BETONINDUSTRIE. Blijkens de Staatscourant heeft het college van rijksbemiddelaars bepaald, dat de werkne mers in de betonindustrie, voor wie oorspronke lijk een vacantie van 4 dagen per jaar gold. met ingang van 1943 6 dagen vacantie per jaar zullen genieten. Deze beschikking gaat m op 15 Sept. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET BONTBEDRIJF. Bljjkens de Staatscourant van 14 dezer heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaaiden voor de werknemers in het bontbedrijf vastgesteld. Blijkens deze regeling zijn de gemeenten in twee gemeenteklassen ingedeeld. Zoowel voor manne lijke als voor vrouwelijke werknemers zyn loonen vastgesteld. Voor mannelijke werknemers gaan de loonen van f.3 voor leerlingen in het eerste halfjaar tot f. 27,50 a f.35 voor volslagen werk nemers, f37 voor 1ste bontwerkers en ten minste f.50 voor den chef-bontwerker. Voor vrouwe lijke werknemers gaan de loonen van f.3 in het eerste halfjaar tot ten minste f. 22,50 voor volslagen werknemers. In gemeenteklasse n zijn de loonen 5% lager. o Een schema der opleiding der mannelijke leer lingen is opgenomen. Voor overwerk zal een extra-belooning worden uitgekeerd. Per jaar zullen de werknemers 6 dagen vacantie genieten. Voor het overige bevat de regeling o.a. eenige bepalingen betreffende doorbetaling van het loon over Christelijke feestdagen en by verzuim, en betreffende de beëindiging der dienstbetrekking. Deze beschikking gaat in op Maandag 21 Sept. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 21 Sept. is benoemd tot hoog leeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid om onderwys te geven in het oud-Nederlandsch recht, de ontwikkeling van het recht, bezien in het licht van het Germaansche recht en de in leiding tot de rechtswetenschap aan de Rijks universiteit te Utrecht, dr. J. Ph. de Monté Ver loren.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1