83sfe Jaargang VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1942 No. 25293 De taak der jeugd BUITENLAND Nieuwe aanval op Madagascar Churchill sprak over Britsch-lndië De opvoeding van de Britsche jeugd Europa's economische positie Verspreide Berichten BINNENLAND "De nieuwe bonnen Mussert over de toekomst van Nederland Verduisteren: RECHTZAKEN SPORT Een uniform zwemdiploma word ingesteld LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. Volgens een D.N.B.-bericht uit Vichy. heb ben gisterochtend vroeg Engelsche strijdkrach ten aanvallen gedaan op verscheidene havens van Madagascar. Op verschillende plaatsen van het eiland zijn Britsche troepen aan land ge gaan. Reuter heeft in een extra-bericht mede gedeeld, dat gelijktijdig de volgende havens aan de Westelijke kust van Madagascar zijn-aange vallen: Majunga, Ambaja op 120 mijl ter#Zui- den van Diego Suarez, alsmede Morondara op 340 mijl ten Zuiden van Akjunga. Te Vichy is officieel medegedeeld: „Na een vergeefsche landingspoging van Gaullistische strijdkrachten op 8 September op 15 km. ten Noorden van Majunga op Madagas car hebben Britsche strijdkrachten Donderdag ochtend een aanval ondernomen, even onge rechtvaardigd, als die op Diego Suarez. De aanval was gericht op verscheidene havens aan de Westkust. Een groote vloot, die over aan zienlijke middelen beschikte, minstens even als indertijd bij Diego Suarez, heeft tegelijker tijd bij het aanbreken van den dag op 10 Sep tember Majunga aangevallen, de grootste ha ven aan de Westkust van Madagascar, verder Ambaja 200 km. ten Zuiden van Diego Suarez, Morondava, 350 km. ten Zuiden van Majunga. Alleen reeds bij Majunga telde men 18 schepen. Het Britsche luchtwapen is tot minstens 160 km. diepte over het binnenland van het eiland gevlogen. Alle Franschen zullen dezen niet te kwalificeeren aanval brandmerken. Hun ge dachten en gevoelens zijn bij de verdedigers, die onder ongelijke voorwaarden strijden voor de belangen en de eer van Frankrijk." In de Franschc pers heeft dit gebeuren, dat door de Ver. Staten is goedgekeurd, een alge- meene verontwaardiging gewekt. Evenals in de Romeinsche pers wordt er op gewezen, dat En geland blijkbaar ten koste van den vroegerer. bondgenoot een goedkoope „overwinning" wil behalen, nu een werkelijke overwinning niet is te bereiken. REEDS VIJFHONDERD DOODEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis het woord ge voerd over Britsch-lndië. Hij zeide, dat de toe stand in Britsch-lndië „beter geworden en over het geheel genomen geruststellend is." Gandhi en zijn aanhangers zullen echter zoo lang in verzekerde bewaring blijven, tot de onlusten hebben opgehouden. Sedert het begin van de on-, lusten zijn ongeveer 500 personen gedood. Groote versterkingen zijn in Britsch-lndië aangekomen en het aantal aldaar aanwezige blanke troepen is grooter dan te eenigertijd tijdens de Britsch- Indische betrekkingen. Verder verklaarde Chur chill, dat de Congrespartij niet de meerdfcrheid van het Indische volk vertegenwoordigt. Buiten deze partij en in principieele oppositie jegens haar staan 90 millioen Mohammedanen in Bi\- Indië. Verder 50 millioen „paria's" en 95 mil lioen onderdanen van de Indische vorsten, met wie Engeland bindende verdragen heeft. De Congrespartij heeft thans de politiek van geen geweld opgegeven en is tot een revolutionnaire beweging overgegaan, die ten doel heeft alge- meene onlusten te veroorzaken. Het is mogelijk, dat zij daarbij door een Japansche vijfde colonne wordt gesteund. In elk geval heeft de opstan dige beweging tot uitwerking, dat zij de verde diging van Br.-Indië tegen de Japansche invals- legers hindert en onder die omstandigheden heeft de Britsch-Indische regeering het nood zakelijk geacht de Congrespartij en de provin ciale organisatie van die vereeniging te onder drukken, die zich hebben schuldig gemaakt aan „vijandige en misdadige handelingen". GEEN ONDERHANDELINGEN MOGELIJK. Churchill verklaarde voorts geen inlichtingen te hebben, dat Britsch-lndië thans bereid is de voorstellen van Cripps te aanvaarden. Een debat over Indië kan eerst na,het aanstaande Parle- i^entsreces worden gehouden. De Labour-afgevaardigde Shinwell zeide, dat (e verklaring van Churchill over Indië. „mil- loenen menschen diep teleur zal stellen". De inmister voor Indië verklaarde, dat met Incüë tijdens den huidigen toestand van „openlijke rebellié" geen onderhandelingen mogelijk zijn. Deze verklaring wordt door de Berlijnsche bla den beschouwd als een uitvlucht en als een teeken, dat Churchill evenals voorheen het be ginsel „verdeel en heersch" huldigt; Dat er rust zou heerschen, wordt wel bijzonder scherp weerlegd door volgend bericht: In Allahabad is de politie gisteravond met. loo- den knuppels opgetreden tegen Indiërs, die een vergadering wilden houden, zoo meldt de Brit sche berichtendienst. Mevrouw Indira Gandhi, de dochter van Nehroe en haar man Feroze Gandhi, die op deze vergadering redevoeringen wilden houden, werden met een dozijn andere Indiërs gearresteerd. Het uitgaansverbod van 19.30 uur tot 6.0fr uur des morgens is opnieuw met een week verlengd. (A.NP.). DE LIGA VAN INDIËRS IN AMERIKA. Op een bijeenkomst van de liga van Indiërs in Amerika is een resolutie ingediend, die zegt, dat de liga „een dringend beroep op Roosevelt, Tsjang Kai Sjek en de overige leiders der ver bonden volken" doet om in het conflict tusschen Indië en Engeland te bemiddelen. In de preambule van de resolutie wordt ge zegd. dat 390 millioen Indiërs op het oogenblik strijden voor het verwerven van hun vrijheid. De Britten pogen dezen strijd te onderdrukken door het nemen van dwangmaatregelen, het gee- selen in het openbaar, het opleggen van collec tieve straffen en luchtaanvallen, waarbij bom men worden geworpen om ongewapende demon stranten uiteen te jagen. De resolutie noemt de kwestie der Indische onafhankelijkheid geen „In terne aangelegenheid" van Engeland, doch van beslissende beteekenis voor de overwinning der verbonden volken en de vrijheid der wereld. De resolutie eischt het bijleggen van het «con flict tusschen Indië en Engeland „in overeen stemming met de beginselen van alle volken tot erkenning der wettige rechten der minderheden, doch niet de verdeeling van Indië". Tevens eischt zij de „erkenning van Indië als onafhankelijk verbonden volk in den bond der overige verbon den volken, opdat de bescherming der weder- zijdsche belangen gewaarborgd zij". 'De liga zal het volgend telegram aan Chur chill zenden: „De te Washington bijeenzijnde burgers op de vergadering van het vrije Indië eischen onvoor waardelijke vrijlating van de leiders van het All- Indische Nationale Congres en van de overige politieke gevangenen, alsmede inwilliging van de eischen van het Indische Nationale Congres met betrekking tot de Indische onafhankelijkheid, ten" einde het vertrouwen van de volken der wereld in het Atlantic Charter te herstellen. De Britsche koloniale politiek van zelfmoord mag Indië niet. tot een tweede Malakka maken en de Amerikaansche integriteit, die de vier vrij heden eerbiedigt, twijfelachtig doen worden". (D.N3.) MEMORANDUM VAN VAKVEREENIGINGS- CONGRES. Het te Blackpool bijeen zijnde vakvereeni- gingscongres heeft met groote meerderhëid een memorandum opgesteld over de opvoeding van de Britsche jeugd na den oorlog. In dit memo randum wordt gezegd: „Het huidige opvoedings systeem is een zeer ongelukkig anachronisme. Het tegenwoordige stelsel van de secondary schools en particuliere scholen moet worden opgeheven en sociale belangen moeten in de plaats komen van religieuze dogma's". Het Zweedsche blad Nya Dagllgt Allehanda, meldt, dat het sterke religieuze deel van de En gelsche arbeidersbeweging bij de debatten een volkomen en onverwachte nederlaag heeft ge leden. De eenige krachtige tegenstand tegen de nieuwe schoolplannen ging van katholieke zijde uit. Volgens het voorstel van de Labour-partij moeten alle particuliere scholen verdwijenen en alle kinderen, onafhankelijk van de positie en het inkomen van hun ouders dezelfde rechten hebbën wat betreft het bezoeken van hoogere scholen. Volgens een mededeeling van het Con gres heeft het betreffende ministerie reeds een zwarte lijst opgesteldwaarop 745 ongeschikte scholen, waarvan 500 confessioneele scholen, voorkomen. Godsdienstonderwijs moet naar de opvatting van de Labour-partij voortaan alleen nog op Zondagsscholen gegeven worden. Ver der moeten alle scholen en opvoedingsstelsels gelijkgeschakeld worden. Bij de stemming over de nieuwe schoolplannen protesteerden, naar het blad meldt, slechts 12 stemmen tegen de nieuwe voorstellen. GEEN „TWEEDE FRONT". Volgens een bericht vanN den Londenschen zender, heeft het vakvereenigingscongres met groote meerderheid van stemmen een voorstel verworpen, dat. een onmiddellijke oprichting van een tweede front in Europa eischt. In de redevoeringen werd tot uitdrukking gebracht, dat, wanneer een' invasie met succes ten uit voer gelegd moet worden, men veie schepen en soldaten noodig heeft, die 50 tot 100 mijl vijan delijk gebied moeten binnendringen, om het bruggehoofd te beveiligeen. Een delegatie die er mede belast zal worden in Downingstreet 10 de „onmiddellijke opening van een tweede front in Europa" te eischen is gisteravond door 42 gedelegeerden van 26 bewapeningsfabrieken in Groot Londen gekozen, zoo meldt de Britsche berichtendienst. (D.N3.) ONEENIGHEID TUSSfcHEN CHURCHILL EN STALIN. Volgens persberichten uit Moskou heeft het Sovjet-publiek gisteren voor het eerst vernomen dat zich bij de laatste besprekingen tusschen Stalin en Churchill aanzienlijke verschalen van meening over de oorlogvoering hebben voorge daan, meldt het D.N.B. De Sovjet-pers publi ceert n.L deelen van Churchill's rede in het Lagerhuis, waarbij overigens belangrijke passa ges zijn weggelaten, zooals de opmerking van Churchill, dat hij moeilijkheden heeft gehad toen hij den aard van dezen oorlog te Moskou wilde duidelijk maken. Ook de waardeerende woorden van Churchill over Stalin's karakter zijn merkwaardig genoeg zorgvuldig weggelaten. De bevolking had weliswaar reeds vermoed, dat de conferentie voor de Sovjet-regeering niet in elk opzicht bevredigend was geweest, maar zfj had tot dusverre steeds nog gehoopt op de spoedige vorming van een tweede front. In dit verband wijst de New York Times er op, dat de censor te Moskou gisternacht berichten heeft doorgelaten, welke een aanwijzing zijn voor de bitterheid, die zich van de Sovjet-be volking begint meester te maken, doordat er geen kans op tijdige militaire hulp van de Ge allieerden schijnt te bestaan. In kringen te Washington kent men geen teekenen, die er op wijzen, dat in de komende weken deze bolsje wistische vrees door een militaire actie be schaamd zal worden,. REDE VAN DR. FUNK. De Duitsche minister van Economische Zaken, dr. Funk, heeft, naar het D.N.B. meldt, op een receptie van journalisten të Boedapest gespro ken over de huidige economische positie en de vooruitzichten van Europa. Hij zeide, dat de Hongaarsche industrie zich de laatste jaren buitengewoon heeft ontwikkeld. De ontsluiting der grondstofgebieden van het Oosten nood zaakt Hongarije, tot een bepaalde verandering der economische structuur. Wanneer de Zwarte Zee vrij zal zijn, zoo zeide dr. Funk, zal de Donau een geheel andere rol spelen dan tegen woordig. Een geweldig scheepvaartverkeer zal zich ontwikkelen en Boedapest zal door het transitoverkeer een geheel nieuwe -positie in Eufopa innemen. Het Hongaarsche economische leven zal voor buitengewoon groote opgaven ge steld worden. Als gevolg van de ontsluiting der Oostelijke gebieden moet de Europeesche in dustrie naar het Oosten worden verschoven. Dit zal niet alleen geschieden uit een oogpunt van transport, doch ook uit dat van algemeene ruimtepolitiek. Daarbij staat de Hongaarsche industrie op de eerste plaats. De minister wees er daarna op. dat men in Europa, de politiek van vaste prijzen en vaste valuta moet door voeren. Ten slotte gaf hij als zijn meening te kennen, dat de economische betrekkingen tus schen Duitschland en Hongarije in de toekomst nog inniger zullen worden. ITALIAANSCHE OFFICIEREN DOOR DEN FÜHRER ONTVANGEN. De Führer heeft, in aanwezigheid van Stabs- chef Viktor Lutze, den chef van den generalen staf der fascistische militie, generaal Enzo Gal- biati, en den commandant der buitengewone formatie .Mussolini", generaal Giua, alsmede generaal Romegialli ontvangen. Hij heeft met den chef der fascistische gevechtsformaties een langdurig onderhoud gehad in den geest wan hartelijke vriendschap en wapenbroederschap. (D-N.B.) GENERAAL VON CHAPPUIS OVERLEDEN. Ridderkruisdrager generaal der infanterie, Friedrich Wilhelm von Chappuis, het laatst kommandeerend generaal van een legercorps in het Oosten, is op 27 Augustus 1942 in Maagden burg overleden. (D.N.B.) EEN CONTINGENT VROUWELIJKE PILOTEN. De Amerikaansche minister van oorlog Stim- son heeft gisteren bekend gemaakt, dat een contingent vrouwelijke piloten zou worden ge vormd, dat vrouwelijk hulpeskader genoemd zal worden, zoo meldt Reuter uit Washington. Voor het oogenblik betreft het slechts een po ging. Het contingent zal bestaan uit ongeveer 50 vrouwen, die kleine lesvliegtuigen en ver- keerstoestellen in de Ver. Staten zullen bestu ren. (D.N.B.), HET AARDAPPELRANTSOEN IS VERHOOGD Voor de volgende week zijn voor het ver krijgen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, melk, taptemelk en tabak (voor mannen) de bonnen 47 aan gewezen. Ook voor aardappelen geldt dit bonnummer met dien verstande, echter, dat de per bon te verkrijgen hoeveelheid is ver hoogd tot 2 kilogram. Van 13 tot en met 24 September zal bo ter gekocht kunnen worden op bon 47 van de boter- en vetkaarten. DIT VOLK MAG NIET TEN ONDER GAAN. Gisteravond werd te Utrecht een openbare vergadering van de N.SB. gehouden, waarin de leider der beweging, Mussert, een rede hield over de toekomst van Nederland. Voor deze bijeen komst bestond zóó groote belangstelling, dat zeer vele bezoekers zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Behalve verschillende functionarissen van N.SB. en N.S.DAP. waren ook enkele groepen van den Nederlandschen Arbeidsdienst aanwezig. Mussert, die met luide toejuichingen werd ontvangen, stelde vast, dat de periodes van opgang en neergang elkaar af wisselen. In ons volksleven zijn de grootste periodes altijd die van oorlog en revolutie ge weest. De oorlog van 1914-'18 was eigenlijk het voorspel van den huidigen oorlog, die, wanneer hij tot 1944 voortduurt voor het Duitsche volk een tweede 30-jarige oorlog beteekent. Indien door God niet bijtijds nationaal-socialisme en fascisme waren gezonden, zou er nu geen Europa meer zijn, want wie zou zonder Hitler en Musso lini de communistische macht hebben terugge slagen? Na er op gewezen te hebben, dat niemand ontkomen kan aan de keus tusschen nat.-socia- lisme en communisme, gaf Mussert in een histo- roisch overzicht de groote lijn aan van 1918— 1940. Door de beweging uit alle ambten te hou den hebben de democraten de volle verant woordelijkheid op zich geladen. Zij zijn ook ver antwoordelijk voor de grootste misdaad, ooit aan ons volk verricht, nl. de oorlogsverklaring aan Japan. Wij staan thans op het dieptepunt, maar wij gelooven aan de herrijzenis. Wij zullen alle krachten moeten inspannen om er weer bovenuit te komen en om weer iets te worden. Ons volk heeft groote dingen volbracht en is nog tot groote dingen in staat. In het nieuwe Europa willen wij ons volk een plaats geven. Wat wij nu beleven heeft met nat.-socia- lisme niets uit te staan. Er is oorlog en bezet ting en het groot-kapitalisme heerscht in Ne derland als nooit te voren. Eerst na de afre kening met kapitalisme en bolsjewisme komt het nat.-socialisme aan bod. De leider onder streepte, dat alleen een sterk solidair Europa zich zal kunnen handhaven. Krachtens zijn ras. zijn ligging en zijn wezen als volk. behoort Nederland tot Europa. Mussert legde ten slotte aan zijn hoorders de keuze voor en wel tusschen tegenwerking, met als consequentie om na de overwinning van het nat.-socialisme een kolonie te worden, of vrij en doelbewust aan de zijde van Duitschland te staan. Wij moeten thans onze plichten opvoeren, opdat straks onze rech ten grooter zullen zijn. Wij moeten eensgezind zijn als volk en in de toekomst sociale gerech tigheid brengen en volksgezondheid verbeteren, deelnemen aan de Oostkolonisatie, den Ar beidsdienst instellen en onze weermacht doen herrijzen, als een deel van de groote Germaan- sche weermacht. Dit ziin fundamenten, die ge legd moeten worden. Eens zal de geschiedenis over ons cordeelen en dat oordeel zal gunstig uitvallen. Mussert eindigde met een kort over zicht van de positie der beweging, die het klop pend hart der natie zal moeten zijn en schetste nogmaals de zes arbeidsgemeenschappen, waar boven de staat zal staan als machtinstrument ten behoeve van het geheele volk. Ons vaderland is zoo mooi, ons volk is zoo goed, er valt zooveel te doen, dit volk mag niet ten ondergaan. Na de rede van den leider, die verschillende malen door luide toejuichingen onderbroken werd, werd de bijeenkomst met het zingen van het volkslied besloten. PANTSERSLAGEN. De pantsers van de strijders voor het nieuwe Europa rollen aan het Oostfront, niettegen staande schier onoverwinnelijke terreinmoei lijkheden, onverstoorbaar in Oostelijke richting. De bolsjewistische horden worden opgejaagd door een offensief dat nu reeds maanden duurt. Enorme veldslagen worden geleverd en daar aan nemen ook onze dappere Oostfrontstrijders deel. Onze Oostfrontstrijders, onversaagde ke rels, die begrepen hebben dat deze strijd ge streden en gewonnen möèt worden terwille van ons aller toekomst. Landgenoot, gij die begrepen hebt waarom het gaat, aarzel niet langer maar durf te strijden voor uw vaderland en voor de toekomst van ons volk. Meld u aan bij het Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, te Den Haag. STRIJD VOOR EEN WAARACHTIGE TOEKOMST. P alle gebieden des levens ziet men j thans een streven, dat leidt naar een verfrissching. Sommige problemen, die in het verleden nog niet in hun geheel konden worden gezien en zeker niet te algemeenen nutte konden worden aangewend, staan thans plotseling in het middelpunt der belangstelling en worden zoo geleid, dat zij voor de toekomst van ons volk van het grootste belang zullen blijken te zijn. Zoo neemt het jeugdprobleem een zeer bijzondere plaats in. Nog lang is deze materie niet opgelost, want een verplichte jeugdorganisatie en wij denken dan aan den Jeugdstorm is nog steeds niet in het leven geroepen. Maar toch reeds zijn vele stappen gedaan, welke een begin zijn bij de behande ling van dit omvangrijke probleem. In den nieuwen staat zullen alle staatsburgers te za- men een werkgemeenschap vormen, waaruit dus volgt, dat op ieder hunner arbeidsplicht rust. Dit is de grondgedachte, waarvan steeds uitgegaan moet worden en één der pijlers vormt, waarop de nieuwe staatsvorming rust. Hiertoe moet de jeugd opgevoed worden en daarom rust op de jeugd ae plicht tot geeste lijke en lichamelijke ontwikkeling.. Deze nieu we levenshouding, welke eigenlijk niet nieuw is, maar in het verleden niet* steeds onder oogen werd gezien, breekt zich thans baan. Ondanks het verzet in vele kringen is het toch opmer kelijk, dat de Europeesche jeugd zich bewust ls van haar taak en het heilige voornemen heeft zich metterdaad in te schakelen voor de nieuwe wereld, die uit die oude geboren zal worden. Deze jeugd is zich bewust van haar liefde voor het eigen volk, den bodem, het ras en de cul tuur. En een jèugd. die deze eigenschappen bezit, kan straks haar intrede doen in die groote werkgemeenschap, waarin op ieder de arbeidsplicht rust. Bij dit eerlijke streven steekt de oproep van Roosevelt wel bijzonder af. Hij immers roept de jeugd in het geallieerde kamp op om de zaak van de Vereenigde Staten, En geland en het bolsjewisme te beschouwen als een zaak, die de jeugd aangaat. „Na dezen oorlog zal men er voor zorgen, dat de jeugd der geallieerde volken niet zooals den laatsten keer lijden zal onder een economischen chaos," zoo zeide Roosevelt. Hij motiveerde dit daarmede, dat de V. S„ Engeland en het bolsjewisme dan voor de eer ste maal in de wereldgeschiedenis een ware we reldbeschaving zullen scheppen. Dit gaat werkelijk te ver. Ieder Nederlander weet, dat het bolsjewisme geen ware wereld beschaving zal scheppen. Het verleden heeft duidelijk aangetoond, dat de jeugd in het bols jewistische rijk der sovjets ondergaat in tuch teloosheid, zedeloosheid en wancultuur. De Duitsche jeugdleider Baldur von Schirach heeft een juist antwoord op Roosevelt's oproep gegeven. In de Vereenigde Staten heeft men op het gebied der jeugdproblemen niets gepres teerd en wat daar dan nog gedaan werd. was een zeer oppervlakkige nabootsing van de Euro peesche opvoedingsinstellingen. Baldur von Schirach zeide terecht, dat men in Amerika niet klaar komt met de eigen jeugd, maar gelooft de jeugd van anderen te kunnen opvoeden. „Hun jeugd heeft geen idealen, geen cultuur en geen leiding, noch gemeenschap, noch een doel, dat werkelijk is om voor te leven," aldus Baldur von Schirach. „Mevrouw Roosevelt heeft tien dagen geleden toegegeven, dat de verwaarloozing der Ameri kaansche jeugd schrikwekkend toeneemt. Het staat vast, dat bij de Spilmogendheden de curve der jeugdcriminaliteit ook gedurende den oorlog voortdurend daalt. Van oudsher zijn in Europa de groote paeda- gogische gedachten ontstaan, die geleid hebben tot hooge ontwikkeling der menschheid. De Ver. Staten van hun kant hebben slechts bijgedragen tot de algemeene ongebreidelde demoralisatie. Terecht weigeït de jeugd der Europeesche na ties een boodschap te aanvaarden uit een land dat van Europa kan leeren, maar niet het recht heeft van zijn kant Europa lessen te geven." En ten aanzien van de beloften aan de jeugd gedaan, vervolgde de Rijksjeugdleider: „De man die de jeugd van Amerika plechtig beloofde haar niet in den oorlog te leiden, heeft- zijn woord niet gehouden. Deze misdadiger jegens de jeugd der wereld is er volgens eigen bekentenis trotsch op dezen oorlog ontketend te hebben. Hij draagt dus het voornaamste deel van de schuld aan den dood van die dappere jeugd, die gevallen is op de slagvelden van dezen nieuwen wereld oorlog." Bij het rustig lezen van Roosevelt's woorden kan men niet aan den indruk ontkomen, dat de geallieerde jeugd wordt uitgeleverd aan de bolsjewistische hel, waartegen voor den oorlog ieder weldenkend mensch protest aanteekende. In alle kerken der wereld zijn gebeden opgegaan om deze bolsjewistische hel uit te roeien, opdat het onder dit juk levende menschdom ook een maal als vrije menschen kon leven. Toen de duistere krachten der wereld met dit bolsje wisme samenspanden en het oude Europa met vernietiging bedreigden, is de Europeesche jeugd bijeengesneld om tegen dit gevaar ten strijde te trekken. Deze jeugd heeft begrepen, dat alleen een wereld, v/elke vrij is van de onmenschelijke methoden van het bolsjewisme, een toekomst kan bieden. De Europeesche jeugd strijdt voor een waarachtige toekomst, de toekomst dei- socialistische werkgemeenschap. Deze jeugd is wars van het onwaarachtige en het kunstmatige, waaraan Engeland en Amerika ten gronde gaan. De Europeesche jeugd laat andere normen gelden, normen, die de basis vormen voor een gelukkige toekomst van het geheele continent. Dat is het groote verschil met de wereldbescha ving, welke Roosevelt voorstaat. De Amerikaansche lectuur heeft ons de laatste jaren maar al te duidelijk laten zien. hoe de Amerikaansche jeugd het leven opvatte en beschouwde als een groot dansfeest. Europa wal geen dansfeest, maar een werkge meenschap. waarin alleen geestelijk en licha melijk gezonden een plaat-s kunnen innemen. van hedenavond tot morgenochtend .20.06 uur 7.08 uur De maan kwam heden op te 7.48 uur en gaat onder te 20.37 uur. HAAGSCIIE RECIITftANK. Niettegenstaande het feit dat hij reeds enkele malen was veroordeeld, o.a. tot een jaar en zes maanden wegens afpersing, had J. M, de G. uit Sassenhelm. thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, zijn werkzaamheden als accountant nog kunnen voortzetten. De Officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank sprak nu den wensch uit dat bij deze nieuwe veroordeeling daaraan een einde zal komen. Een greep in de lade bij de Fa. W. M. te Noordwijk zou hem f. 1800.hebben opgeleverd terwijl eenzelfde handeling bij Z. te Noordwijk f. 1500.opbracht. Geraffineerd en snel, noemde de Officier de wijze waarop de G. tewerk was gegaan. De Officier vorderde na het getuigenver hoor een Jaar en zes maanden gevangenisstraf. Toen mej. J. B. uit Amsterdam ln betrekking was bij G. J. M. O. te Hillegom had zij hem een aandeel van f. 1000.ln de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" ln bewaring gegeven benevens f, 440 baar geld. De juffrouw verliet haar betrekking, en O. weigerde het geld en aandeel terug te geven. Zijn verklaring was dat dit pas gebeuren zou na zijn dood. wanneer de Juffrouw ook zijn heele spaarbankboekje zou ontvangen. De Juffrouw hield vol dat aandeel en geld haar eigendom was ge bleven ook bij het leven van O. De Officier vor derde wegens verduistering zes maanden gevan genisstraf. De chauffeur C. A. M. te Lelden, thans gedeti neerd. had een fiets gekocht van diefstal afkom stig. Na het reclasseeringsrapport, vorderde de Of ficier thans zes maanden gevangenisstraf met mogelijkheid tot gratie. ZWEMMEN. MEDEDEELING VAN DEN HEER J. DE VRIES In het departement van volksvoorlichting en kunsten te Den Haag werd gistermiddag ónder leiding van den heer H. Goedhart een conferentie van sportjournalisten gehouden, waarin de rijks- gevolmachtigde voor ae sport, de he«~r H. van Groningen a Stuling mededeelde, dat het zijn be doeling ls een nauw contact te brengen tusschen de sportjournalisten en de leiders van de sport teneinde aldus het gezichtsveld van den Journalist te vergrooten en tot een zoo goed mogelijke voor lichting van ons volk te komen. De heer J. de Vries, voorzitter van den Nederl. Zwem- en Reddlngbond, sprak hierna over de zv.-emsport en de zwemkust en wees er op dat de zwemsport, door de vele fraaie successen (o.a. bij de Olympische Spelen te Amsterdam en Berlijn) op zichzelf reeds veel propaganda heeft gemaakt voor de zwemkunst hier te lande. Voldoende ls dat echter nog geenszins en Jaren achtereen heeft de Bond dan ook voor de beoefening der zwem kunst geyvtrd zonder dat er teel vooruitgang viel op te merken. Het eerste succes, dat de bond be reikte was de Instelling van het diploma voo. het geven van zwemonderwijs. Praktisch was dit di ploma evenwel nog niet van veel waarde, ornaat hiermede niet voorkomen werd, dat ook ongedi- plomeerden nog zwemonderwijs konden blijven geven. Het zal dan ook noodig zijn in de toe komst de positie van den zwemonderwijzer op een hooger niveau te brengen, ook wat de bezol diging betreft. Intusschen heeft de bond thans in samenwerking met het rijkscollege voor de li chamelijke opvoeding in zooverre een belangrijke verbetering Weten te verkrijgen dat besloten ls tot Instelling van een schoolzwemdiploma voor kinderen verder tot 'n algeheel zwemdiploma voor het geheele land. hetwelk waarborgt dat de hou der of houdster er van aan redelijke voorwaarden voldoet. Er worden tevens ingesteld vaardigheids- diploma's (met» scherper eischen dan de nu be staande) endipl oma's voor reddend zwemmen. De diploma's voor geoefend zwemmer worden Inge steld van staatswege doch uitgereikt en gecontro leerd door den N.Z. en RJ. Wie een dergelijk diploma wil verwerven zal aan de volgende voor waarden moeten voldoen: opringen van den bas- sinrand gevolgd door 50 M. gekleed zwemmen met schoolslag. Het water verlaten en me' een sprong van de Meterplank weer te water gaan om aan sluitend daarop 150 M. te zwemmen, nJ. 100 M. schoolslag. 25 M. rugslag en 25 M. rugslag met de handen in kopgreep. Internationale zwemwedstrijden. Vervolgens deelde de heer De Vries mede, dat op 10 en 11 October a.s. resp. ln Den Haag en Amsterdam internationale wedstrijden zullen wor den gehouden, waarop de drie beste zwemsters van Duitschland. België en Denemarken haar krachten zullen meten met onze beste nationale zwemsters. Tevens zijn daarvoor ook de kam pioenen schoonsprlngen van deze landen ultge- noodlgd. Hierdoor worden onze nationale kam pioenen in de gelegenheid gesteld op Internatio naal terrein te bewijzen, dat zij nog tot de besten gerekend kunnen worden. Ten aanzien van de le verwachten resultaten ls men niet pessimistisch gestemd. Het programma op beide dagen zal be staan uit 100 meter borstcrawl, 100 m. rugslag, 200 meter schoolslag en een wisselslag estafette, als mede schoonsprlngen met eenige verplichte en vrije sprongen. WATERPOLO. L.Z.C.MAAS (13) De eerste aanval ls voor LZC maar het schot gaat naast. Na goed samenspel maakt de midvoor van Maas met een doorslagbal 01. LZC weet spoedig daarna gelijk te maken door Lut 11. Na de rust zijn de doelen om beurten ln gevaar. Slecht schieten aan beide zijden ls oorzaak dat doelpunten uitblijven, totdat Maas een mooie kans krijgt en scoort 12. Elzlnga wordt dan het water uitgestuurd en even later is de stand 13 voor Maas I. Een hard schot van Tegelaar wordt door den keeper van Maas schitterend ge keerd, waarna het einde komt. Maas n won vervolgens met 20 van LZC EL ATHLETIEK. DE WEDSTRIJDEN VAN .JIOLLAND" In verband met een enkelblessure zal het Haarlem lid Houtman Zondag niet aan de wedstrijden op de Leidsche slntelbaan kunnen deelnemen. Voor hem ln de plaats zal loopen J. Zwaan, van A .AC (Amsterdam), die bij de opening van de sintel- paan te Hilversum zulk een goed figuur sloeg. VOETBAL. DE U.V.S.-ELFTALLEN U.V.S.: doel: van Wel; achter: Hendriks en Den Daas; midden Regeer, Wailaart en Platteel; voor: Oosterom, van weer- lee, van Wanrooi. P. Kantebeen en Polanen U.VJS. II: doel: Breljer: achter: van Berkel cn Burgy; midden: van Duijl, Brussen en v. d. Red den; voor: Ouwerkerk, Fasel, T. Kantebeen, De- vllee en Brlttijn. U.V.S. III: doel: J. v. d. Reijden; achter: Ver boon en Spierenburg; midden: Koolhaas, Hansen en Hofstra; voor: Knul, de Wolf, Waasdorp, Ernst en de Boo. WASSENAAR—ROODENBURG Roodcnburg komt Zondag met het volgende elftal ln het veld tegen Wassenaar. Doel: M. du Prle; achter: J. Fakkel en G. K. Martljn; midden: R. de Kelkr, P. v. Polanen en Al. du Prle; voor: W. v. Dorp, J. v. d. Weljden, P. Mëlls, And. du Prie en J. Binsbergen. HILL1NEN—LUGDUNUM Zondag as. zal Lugdunum ln haar uitwedstrijd tegen Hilllnen I als volgt uitkomen: doel: J. Douma; achter: A. Strijk en J. Bronsgeest; midden: J, v. d. Waals, D. Pardon en J. v. d. Berg; Voor: P. Vermond, D. de Bolster, I. Reyken, P. v. Berkel en H. v. Es. Lugdunum II zal tegen HR.S. III als volgt uit komen: doel: J. Koet; achter: W. v. As en B. Bek kering; midden: G. Gressle, B. Bennlng cn P. Breedeveld; voor: L. de Boer, H. Voortman. S. Kukler, S. Swarts en P. Vermond. Verder zullen er Zondag vriendschappelijke wed strijden plaats vinden op het terrein achter Po mona tusschen lagere elftallen van A.S.C. en Lug dunum. Z.L.C.LISSE. In den eersten thuiswed strijd komt ZLC met het volgende elftal ln het veld: Doel: J. Slootweg; achter; M. Nieboer en W. F. Kriek; midden: D. Ouwerkerk, D. Zlrkzeo en M. A. de Graaf; voor: L. H. v.d. Vos, J. Schilt- hulzen, F. Swagers, J. Crama en G. v.d. Spek. KORFBAL. NEDERLANDSCHE RORFBALBOND Het pro gramma voor Zondag luidt: Noord-Holland I: SportlefWesterkwartier: DEDKoog Zaandijk; SwiftDVD; Archipel— Blauw-Wlt. Zuid-Holland I: HSVDeetos: Gymnasiasten Het Zuiden; DKC—Achilles; Ons Eibernest—HKV. Zuid-Holland II A: Vlcus Orlëntes— Ons Eiber nest II; PhoenixDie Haghe; ReadyFluks; Achilles II—HSV II. Zuid-Holland II B: Het Zuiden IISpangen; Deetos IIQuick; RozenburgOns Huls; OSCR Zwervers. Zuid-Holland m A: EmmaDe Algemeene; VeloxDie Haghe H; Gymnasiasten IIALO. Zuid-Holland in B: Rood Wit—Ready II; Fluks II- -HKV II; Achilles IIIOlympiaan; Vlcus Orlëntls II—De Algemeene II (12 uur.) Overljsel I: DOSOranje Zwart, AKCGroen Zwart; 't OverschotjeRlgtersbleek; HKC Naas. Afdeellng Leiden van den N.K.B. Het pro gramma voor Zaterdag en Zondag luidt- Zaterdagmiddag: Adspiranten 1ste klasse: Vl cus Orlëntls A— Vlcus Orlëntls B (2.30 uur); Zuiderkwartier AAlgemeene A (2.30 uur); 2e klasse Algemeene BVlcus Orlëntls D (2.30); Zondag: le klasse: Fluks 4Algemeene 3 (12 uur); Zuiderkwartier nVlcus Orlëntls III. 2e klasse: Fluks 5Fluks 6 (10 uur); Vlcus OrlëntlsAlgemeene 4 (10 uur). SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP VAN OEGSTGEEST Dc eindstrijd voor dit tournooi begon gisteravond ln Huize Wijnstok met 8 spelers, dus 4 partijen In den beslissingswedstrijd won Modderman van Zwaan, terwijl Momberg en van Ommen remise speelden. Hier moest het lot beslissen; dit viel gunstig uit voor Momberg. Over de le ronde het volgende: De partij Groeneveld—De Bruyn was het eerst uit. In de Skandinavische verdediging der e4- openlng, speelde De Bruyn al gauw óp aanval, doch verloor eigen veiligheid daarbij uit net oor* n.l. 3 officieren waren nog niet ontwikkeld Het gevolg was. dat hy eerst de kwaliteit verloor en daarna een matzet overzag. Momberg en De Kier speelden een Geweigerd Damegambiet, waarbij Momberg den c-pion door schoof en uitstekend kwam te staan. HIJ ruilde echter den goeden looper af tegen een slecht geplaatsten en verloor later nog een kostbaren centrumpion. Na nog een pion verloren te hebben, zal het eindspel voor hem wel niet te ftoudpn zijn Moddermanv. d. Linden. Dit werd de Sicl- liaansche verdediging met d6. Na een pionoffer op d5 gebracht te hebben (die gewoonlijk terug te winnen is), overzag hij verlies vari een offi cier voor winst der kwaliteit en pion. Het eind spel is voor hem verloren gegaan. De p.-utlj War burgv. d. Graaf moest uitgesteld worden. As Donderdag wordt de tweede ronde gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1