83sfe jaargang WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1942 No. 25285 Oostkust Zwarte Zee bereikt Bres bij Stalingrad vergroot Duifsch Weermachfsberichf Verspreide Berichten BINNENLAND Ook geestelijk en lichamelijk onvolwaardigen kunnen van een zwembad genieten Ruim 300 Nederlandsche vrijwilligers naar het Oosttront vertrokken GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS Verduisteren: (IIN/T IN IXTTIIEN RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: „Ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban braken Duitsche en Roemeensche troepen taai vijandelijk verzet en bereikten zij de Oostkust van de Zwarte Zee. De stad en haven Anapa werden door Roemeeensche troepen genomen. Duitsche motortorpedobooten vielen in de Zwarte Zee een beschermd convooi aan en brachten 2 schepen met een gezamenlijken in houd van 4500 ton tot zinken, waaronder een tankschip. In de Straat van Kertsj beschoot eigen kust- artillerie een formatie vijandelijke motorbooten waarvan er 2 brandend bleven liggen. Ten Zuiden van Stalingrad vergrootten di visies infanterie en snelle formaties in hevige gevechten de bres in de vijandelijke verdedi gingsinstallaties. In een snellen opmarsch in de richting van de stad namen zij een be langrijk heuvelachtig terrein in bezit. Een vijandelijke pantsertrein werd vernietigd. Het krachtige optreden van de luchtmacht droeg tot het breken van het vijandelijk verzet bij. In den afgeloopen nacht werden zware bom aanvallen op Stalingrad en verscheidene vliegvelden ten Oosten van de Wolga uitge voerd. Het aantal der sedert 11 Augustus ten Zuid westen van Kaluga in zware en succesvolle af- weergevechten vernietigde bolsjewistische tanks Is tot 868 gestegen. Ten Noordwesten van Medyn en bij Rsjef mislukten nieuwe, door tanks gesteunde aan vallen van den vijand. De in hevigen afweer- strijd staande troepen werden door formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers doeltreffend ontlast. De gisteren vermelde af- deeling stormgeschut schoot opnieuw 30 vijan delijke tanks kapot. Ten Zuiden van het Ladogameer duren de gevechten voort. Verscheidene aanvallen van den vijand werden, deels in een tegenaanval, afgeslagen. Op het meer fyerd een bolsjewistische kanon neerboot door een luchtaanval vernietigd. Een Duitsche mijnenveger heeft op de Oostzee een bolsjewistische duikboot tot zinken gebracht. In het hooge Noorden werden in den afge loopen nacht militaire installaties van Archan gel gebombardeerd, waardoor verscheidene zware branden ontstonden. De bolsjewistische luchtmacht verloor in de laatste 2 dagen in luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie 182 vliegtuigen, 15 andere toestellen werden op den grond vernield. In denzelfden tijd gingen 11 eigen vliegtuigen ver loren. In beide laatste nachten bestookten for maties Duitsche gevechtsvliegtuigen verschei dene Britsche vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië en ten Noordwesten van Cairo met bommen van zwaar kaliber, alsmede met dui zenden brandbommen. In de installaties van het vliegveld en tusschen op den grond staande vliegtuigen werden ontploffingen en zware branden waargenomen. De Duitsche marine heeft in de maand Augustus in totaal 699.100 ton tot zinken ge bracht. Hiervan werden 106 schepen met een gezamenhjken inhoud van G67.184 ton door duikbooten en 5 schepen met een totalen in houd van 32.000 ton door motortorpedobooten vernietigd, 23 andere schepen met een geza- menlijken inhoud van meer dan 130.000 ton werden getorpedeerd. De volgende vijandelijke oorlogsschepen wer den tot zinken gebracht: Het vliegtuigmoeder schip Eagle, een hulpkruiser van 12.000 ton. 2 torpedojagers, een duikboot, 10 motortorpedo booten, 3 bewakingsvaartuigen en 3 kleinere vaartuigen. Beschadigd werden 2 torpedojagers en tal rijke motortorpedobooten. In dezelfde periode bracht de luchtmacht 14 koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 109 000 ton tot zinken en beschadigde zij 12 andere koopvaardijschepeen, wlker inhoud niet is aangegeven. De luchtmacht heeft de volgende vijandelijke oorlogsschepen tot zinken gebracht: 1 kruiser, 4 torpedojagers, een duikboot, een torpedoboot, een motortorpedobot, een bewakingsvaartuig en een convooivaartuig. Beschadigd werden 2 vlieg tuigmoederschepen, 12 kruisers, resp. torpedo- Jagers, 4 motortorpedobooten, een stormboot voor landingen, een convooivaartuig. Behalve de gevoelige verliezen aan oorlogs schepen verloor de vijandelijke scheepvaart zoodoende in de maand Augustus in totaal 125 schepen met een gezamenlijken inhoud van 808.100 ton. 35 andere schepen met een totalen inhoud van ongeveer 200.000 ton wer den getorpedeerd, resp, door bomtreffers zwaar beschadigd." KALATSJ IN DUITSCHE HANDEN. Het Opperbexel der Duitsche weermacht deelt omtrent de gevechten om de vesting Stalingrad nog mede: Reeds eenige dagen geleden heeft een Neder- saksische divisie door een vermetele, onver wachte actie de stad Kalatsj, ten Oosten van den Don, veroverd. Twee gemengde aanvals groepen, bestaande uit infanterie, pioniers, pantser jagers, artillerie en luchtdoelartillerie, drongen, nadat de vijandelijke batterijen tot zwijgen waren gebracht, de stad binnen. In de straten der stad werd om elk huis gevochten. Met vlammenwerpers rookten de pioniers de haarden van verzet uit. Na 4 uren van verbit terde straatgevechten waren stad en stafion stevig in Duitsche handen. De bolsjewisten ver loren talrijke gevangenen en leden zware ver liezen. Met Kalatsj is de belangrijkste pijler van het Westelijk front van het vestingstelsel van Stalingrad verloren gegaan. KRASNO-MEDWIDEWSKAJA GENOMEN. Gebruik makend van het Maandag bij de door braak ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban behaalde succes, hebben Duitsche troe pen het flink versterkte plaatsje Krasno-Med- widewskaja, dat ten Oosten van Anapa ligt, veroverd. DE BEZETTING VAN ANAPA. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nu Roemeensche troepen Anapa bezet en daarmede de Zwarte Zeekust bereikt hebben, is het geheele schiereiland Taman van het ove rige operatiegebied afgesloten. Novorossisk, na den val van Sebastopol de. belangrijkste ma rinehaven aan de Zwarte Zee, waarover de bolsjewisten nog de beschikking hebben, wordt thans van twee zijden bedreigd, aan den eenen kant door de Roemeensche troepen, die Anapa hebben veroverd en thans langs de kuststrook naar Novorossisk kunnen oprukken, aan den anderen kant door de van Krasnodar opruk-, kende colonne, die reeds voorbij Krimskaja staat. Of en in hoeverre de troepen, die Anapa verdedigden, zich op Novorossisk terug hebben kunnen trekken, is niet bekend, doch men acht hier de mogelijkheid, dat deze troepen zich in veiligheid hebben kunnen brengen, niet zeer groot. Merkwaardig is, dat bij de gevechten aan de kust de Zwarte Zeevloot der bolsjewisten tot dusver nog niet heeft ingegrepen. WAPENOPSLAGPLAATSEN IN NOORD- IERLAND GEVONDEN. De Britsche nieuwsdienst meldt uit Belfast, dat de Noord-Iersche politie twee wapenop slagplaatsen van dusdanigen omvang hee'ft ont dekt, dat duidelijk is dat een grootscheepsche opstand in het voornemen heeft gelegen, waar schijnlijk als vergeldingsmaatregel voor de ar restatie van den Ier Thomas Williams. De eene opslagplaats is de grootste, die men ooit in Noord-Ierland heeft gevonden; o.a. heeft men Lewis-machlnegeweren, machine pistolen, granaten, munitie en ontplofbare stof fen aangetroffen. Er bestaat geen twijfel, aldus het bericht uit Belfast, dat deze wapens verdeeld mtffcsten wor den onder de leden der I.R.A. en men meent, dat dit tot op zekere hoogte reeds is geschied. De politie van Ulster heeft verklaard, dat men moet zijn voorbereid op eventueele incidenten. Voor alle dingen verwacht men een bestorming van de gevangenis. De „legerraad" van de I.R.A. heeft een waarschuwing gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Amerikaansche soldaten de verantwoordelijkheid moeten dra gen, als zij betrokken worden bij onlusten van eenigerlei aard. Voorts heeft de politie te Belfast gisteren 13 personen gearresteerd. Zij zouden betrokken zijn geweest bij een schietpartij om een boer derij, waarbij iemand werd gedood. (D.N.B.) ARRESTATIES IN EGYPTE. Volgens Italiaansche persberichten zijn in Egypte 5 leden van het koningshuis, onder wie zich Sabri Pasja, de oom van koning Faroek bevindt, door de Britten gearresteerd. Omtrent het lot en de verblijfplaats van de gearresteer den is niets bekend. Het koninklijke slot wordt door Engelsche troepen zeer streng bewaakt. Volgens een ander bericht zijn er van de 6000 Egyptische nationalisten, die de vorige week zijn gearresteerd, reeds 2000 naar de concen tratiekampen op het schiereiland Sinai over gebracht. Volgens een te Saloniki ontvangen bericht heeft de viering van den onafhankelijkheidsdag te Alexandrië en Caïro aanleiding gegeven tot volksbetoogingen tegen de Britsche troepen. Door studenten georganiseerde optochten wer den door de politie uiteengedreven. (D.N.B.) FRANSCH WEST-AFRIKA. Het Fransche ministerie van voorlichting pu bliceert het volgende communiqué: Verscheidene buitenlandsche nieuwsbureaux hebben geruchten van Russischen en Engelschen oorsprong verspreid, als zou de Duitsche regee ring van de Fransche regeering toestemming hebben geëischt tot bezetting van steunpunten in Fransch West-Afrika. Enkele dezer bureaux hebben zelfs beweerd, dat Duitsche troepen te Dakar zijn aangekomen. De Fransche regeering dementeert deze leu genachtige mededeelingen formeel. Zij ver lengen slechts de lange lijst valsche berichten, die al twee jaar lang door Londen en Moskou worden rondgestrooid. (D.NJ3.). MINISTER TOGO AFGETREDEN. Het voorlichtingsbureau der Japansche regee ring heeft medegedeeld, dat de minister van buitenlandsche zaken. Togo, om persoonlijke redenen zijn ontslag gevraagd heeft. Minister president Tojo werd door den keizer ontvangen en bracht verslag uit. De keizer aanvaardde het ontslag van Togo en belaste Tojo met de por tefeuille van buitenlandsche zaken. Dit bericht wordt te Tokio zoodanig geïnter preteerd, dat hiermede waarschijnlijk geen be langrijke wijziging komt in de Japansche bui tenlandsche politiek, vooral niet ten aanzien van het Westen. Inmiddels is er geen aanwijzing in officieele kringen, of Tojo voor onbepaalden tijd zijn drievoudige functie van premier, minister van buitenlandsche zaken en van oorlog zal be houden of dat in de naaste toekomst een ge schikte candidaat zal worden aangewezen om de opvolger te worden van Togo op den post van minister van buitenlandsche zaken. In sommige kringen is men van meening, dat Tojo altijd voorstander is geweest van vereenvoudi ging van het binnenlandsche bestuur. Daarom zou de premier persoonlijk aan deze regeling de voorkeur geven, aangezien hij bovendien zichzelf best er toe in staat acht de belangrijke draden der politiek in oorlogstijd in zijn handen te vereenigen. Naar verluidt, is ook de plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken, Nisji, af getreden. Tot zijn opvolger is benoemd de leider der Oostaziatische afdeeling aan het departe ment van buitenlandsche zaken, Koematsji Ja- moto. Domei meldt nog, dat Kawagoe, gewezen am bassadeur en adviseur van buitenlandsche za ken. eveneens ontslag heeft genomen. Voorts heeft de regeering besloten tot vorming van een ministerie voor Groot Oost-Azië, dat zich zal belasten met de bestuurstaak in de vreemde landen en gebieden. Dit ministerie zal een algemeen orgaan zijn voor het uitvoeren van de bewindstaak op het gebied van politiek, eco nomie en cultuur in Groot-Oost-Azië, met uit zondering van het eigenlijke Japan. Evenwel zullen alle zaken van zuiver diplomatieken aard worden overgelaten aan de jurisdictie van het ministerie van buitenlandsche zaken. (Domei) DE JAPANNERS OP NIEUW-GUINEA. Japansche troepen maken, naar men van be voegde zijde verneemt, op Nieuw-Guinea goede vorderingen. Zij zijn er in geslaagd om de Australische troepen uit de Milnebaai tot in de Rimboe terug te dringen en daar te omsinge len. Een Australisch infanteriebataljon werd bij deze gevechten totaal in de pan gehakt. 240 Nieuw-Zeelandsche scherpschutters werden ge vangen genomen. In luchtgevechten boven Nieuw-Guinea scho ten Japansche jagers 7 vijandelijke vliegtuigen neer, waaronder 3 Amerikaansche bommenwer pers. De Japansche vliegtuigen keerden zon der eigen verliezen op hun steunpunten terug. Port Moresby werd opnieuw door de lucht macht van de Japansche marine aangevallen. In de haveninstallaties werden zware verwoes tingen aangericht. In de straat van Torres werd een Australisch transportschip door een Japanschen torpedoja ger tot zinken gebracht. Een Australische mo torkanonneerboot, die in de baai van Carpen taria trachtte te ontsnappen, werd door Japan sche gevechtsvliegtuigen tot zinken gebracht. (D.N.B.) Wordt er propaganda gevoerd dat elk gezond kind in Nederland moet leeren zwemmen in ons waterrijke land, ook lichamelijk onvolwaar digen kunnen profiteeren van het zwembad, ja, verschillende van hen kunnen zich de zwem kunst eigen maken. Het is een verheugend ver schijnsel, dat, vooral in de overdekte inrich tingen in ons land ernstige proeven zijn geno men (en met verrassende resultaten bekroond) om lichamelijk onvolwaardigen de zwemkunst bij te brengen. Het wekelijksche bad is reeds een verfris- sching voor het lichaam, speciaal voor de huid, dat allervoornaamste orgaan dat vaak zoo stiefmoederlijk wordt bedeeld. Het stoeien, spar telen en oefenen in het water geeft vroolijk- heid en levensblijheid. Baden en zwemmen een verjonging', een verfrissching voor geest en lichaam beiden. Ook kinderen, lijdende aan kinderverlam ming, een aantal blinden, dooven en vermink ten (ook oorlogsslachtoffers) hebben reeds het zwemmen, in betrekkelijk korten tijd geleerd. Toewijding en liefde was en ls hun doel bij dit onderwijs. 1 Als al die groepen van getroffenen, probeeren om de zwemkunst machtig te worden, bestaan er dan beletselen voor gezonde kinderen en en menschen om zich de zwemkunst eigen te maken? Neen, ze bestaan niet. Met wat goeden wil. met wat doorzettingsvermogen en een dosis geduld kan lederen zwemmen leeren. zelfs op vrij hoogen leeftijd. Er zijn mannen en vrouwen, die nog op 60, ja diep in den 70-jarigen leeftijd leerden zwem men, omzich betrekkelijk veilig te stellen tegen den verdrinkingsdood in dezen tijd van verduisteringsplicht. TOELATING TOT HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS. De secretaris-generaal van het dept. van op voeding, wetenschap en kuituurbescherming heeft bepaald, dat tot de eerste klassen van hieronder genoemde nijverheidsscholen voor la ger schoolonderwijs alleen zij worden toegelaten, die by den aanvang van den cursus, welken zij wenschen te volgen, aan de daarbij vermelde vereischten voldoen. Voor toelating tot de dagscholen voor een ambacht of een handwerk, en voor nijverheid, nijverheidskunst en kunstambacht is vereischt het doorloopen hebben van het eerste leerjaar van de school voor voortgezet lager onderwijs c.q. van het zevende leerjaar van de school voor gewoon lager onderwijs. Voor toelating tot de dagscholen voor het visschersbedrijf en de bin nenscheepvaart. voor huishouden, landbouwhuis- houden, vrouwelijke handwerken en maatschap pelijk werk en voor speciale doeleinden, is de verelschte het doorloopen hebben van het zesde leerjaar van de school voor gewoon lager onder wijs. Ten slotte moet men voor toelating tot de avondscholen en cursussen niet meer leerplichtig zijn ingevolge de leerplichtwet. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Daar de in Januari j.l. vastgestelde regeling van arbeidsvoorwaarden in de textielindustrie op sommige punten tot twijfel aanleiding gaf, heeft het college van rijksbemiddelaars deze beschik king in de staatscourant van 1 September in gewijzigden vorm gepubliceerd, waarbij de redactie der regeling verduidelijkt is. De bewuste bepalingen hebben betrekking op extra-betaling voor ploegenarbeid en overwerk en doorbetaling van loon bij z.g. kort verzuim en verzuim op feestdagen. Per jaar zal 6 dagen vacantie worden gegeven. Deze beschikking treedt vandaag in werking. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DEN LAND- EN TUINBOUW. In de staatscourant is een landelijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden In den land- en tuinbouw gepubliceerd. De arbeids duur en de loonen zijn in deze regeling in het algemeen provinciegewijze vastgesteld. De overige arbeidsvoorwaarden zijn in het geheele land gelijk. De regeling gaat heden in. EEN VERHEUGEND FEIT. Een verheugend feit is het te kunnen vast stellen, dat de Nederlandsche ambulance ge steund wordt door schier alle gezindten der Nederlandsche bevolking. En terecht. De Nederlandsche ambulance, die onder de witte vlag met het roode kruis ar beidt, staat boven alle partijen. Zij kent een doel, het verzorgen van gewonden. Daarom zal niemand zich kunnen onttrek ken aan den plicht die op hem rust. Daarom wordt ook uw bijdrage verwacht. Stort haar op girorekening 87600, Nederland sche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. DE WITWASSCHERIJ-INDUSTRIE. Het college van rijksbemiddelaars heeft de onlangs tot stand gebrachte regeling van loo nen in de witwasscherij-industrie aldus aange vuld, dat de in die regeling vastgestelde loonen niet gelden voor fiets-, bakfiets- en hulpwagen- jongens. Voor deze werknemers zijn afzonder lijke loonen vastgesteld, die van den 23-jarigen leeftijd af in gemeenteklasse I f.24 en in ge meenteklasse II f. 21.60 bedragen. De beschikking treedt in werking met ingang van de eerste loonweek na 31 Augustus j.l. REORGANISATIE DER KERKELIJKE PERS. Naar aanleiding van een bericht over het niet meer verschijnen van verschillende kerkelijke bladen, wordt ons van officieele zijde medege deeld, dat het hier niet. in tegenstelling tot andersluidende berichten, een verbod van deze bladen betreft, maar slechts een reorganisatie der kerkelijke pers, noodzakelijk geworden op grond van de algemeene maatregelen voor de bezuiniging op papier. Van een verbod van ker kelijke bladen kan dus niet worden gesproken. Alle confessioneele groepen kunnen nog steeds de leden harer godsdienstige gemeenschappen in de mededeelingenbladen. waarvoor een nieuwe regionale indeeling is vastgesteld, voortdurend op de hoogte houden van berichten van kerkelijken Inhoud. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot notaris binnen het arron dissement Almelo, ter standplaats Borne, W. H. C. J. M. van de Sandt, candidaat notaris aldaar. De heer A. Kuiper, leeraar aan de Acade mie voor Eeeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam, is, naar het och tendblad meldt, benoemd tot directeur van de Middelbaar Technische School te Den Haag. Maandag zijn - weer ruim 300 Nederlandsche vrijwilligers naar het Oostfront vertrokken. Na een grondige opleiding, in de moderne Duitsche kazernes, zullen de mannen aan het front be wijzen, dat de oude geest van groote mannen, uit een roemrijk verleden zijn daadkracht niet verloren heeft. Naast hun Duitsche kameraden en vrijwilligers uit bijna alle landen van Europa zullen zij strijden voor een nieuw Europa, voor een nieuwe gemeenschap. Vele familieleden en bekenden hadden zich op het station verzameld. 65 KOEIEN FRAUDULEUS GESLACHT. Te Laren is, naar de Tijd meldt, aangehou den de 62-jarige G. A. S., wonende te Baarn. Deze man wordt er van verdacht niet minder dan v\jf en zestig koeien op frauduleuze wijze geslacht te hebben. De verdachte is naar Den Haag overgebracht. DIE HEBBEN GEEN ROOKERSKAART NOODIG. Na vernieling van een ruit hebben zich dieven des nachts toegang verschaft tot de sigarenfa briek van Driessen aan de Woenselschestraat te Eindhoven. Zij hebben een partij sigaren groot 14855 stuks gestolen, terwijl tevens 800 doosjes, elk inhoudende 10 sigaartjes, werden vermist. De gezamenlijke waarde van het ontvreemde is f. 1200. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Toen Maandagavond de autobus, die den dienst tusschen Ommen en Almelo onderhoudt, op den rijksweg van Den Ham naar Vroomshoop reed, stak plotseling het 3-jarig dochtertje van den heer Ten B., die met anderen aan den kant van den weg stond te praten, de straat over en werd door de bus overreden. Het kind was on middellijk dood. BRAND IN GRASDROGERIJ TE BARNEVELD. Eergisteravond heeft een korte felle brand gewoed in de grasdrogerij Barneveld te Barne- veld. Het vuur ontstond door zelfontbranding in een partij gedroogd gras. De temperatuur in de drogerij was zoo hoog gestegen, dat de partij gras, toen zij uit de trommel en in aanraking met de versche lucht kwam, onmiddellijk in brand geraakte. Het vuur greep zeer snel om zich heen. De Barneveldsche brandweer was spoedig ter plaatse. Zij greep de vlammen krach tig aan, hetgeen tot dit resultaat leidde, dat de brand in een half uur bedwongen was. Alles was verzekerd op beurspolis. JONGEN DOOR AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is te Den Haag wederom, thans reeds voor de derde maal in enkele dagen, een verkeersongeval voorgekomen. Thans kostte dit het leven aan den 6-jarigen J. S. uit de Wal- nootstraat. Deze stak den Loosduinscheweg over, voor het perceel 309, waarbij hij door een auto bus van de WJ3.M. werd gegrepen. De Jongen was op slag dood. DOODELIJKE VAL. Te Gennep is het tweejarig kindje van de familie Peters, dat achter op de fiets van een der familieleden zat. zoodanig gevallen, dat het korten tijd later aan de bekomen verwondingen overleed. HANDELAAR IN BONNEN GEARRESTEERD. Ambtenaren van den crisiscontrole-dienst zijn er te Almelo in geslaagd een handelaar te arres teeren, die juist voornemens was zich met een paar duizend bonnen voor diverse levensmid delen naar Den Haag te begeven. De bonnen waren op vernuftige wijze verborgen en werden eerst na nauwgezet onderzoek gevonden op den man, die, zooals uit een nader onderzoek bleek, geregeld in Den Haag bonnen tegen hooge prij zen aan den man bracht. Ook leverde hij massa's eieren, die hij tegen 40 cent per stuk verkocht. TIJDENS KANOTOCHT VERDRONKEN. Te zamen met eenige vrienden was de 22- jarige Van Gelder uit Oss eenige dagen geleden een kanotocht gaan maken op de Waal. Bij het passeeren van een aak. sloeg Van G. te water. De vrienden van den jongeman, die snel afge dreven waren, zagen hem niet meer, doch meen den. dat hij door de aak was opgepikt, daar zij iemand zagen wuiven, pij nader onderzoek bleek echter geen enkel schip den jongeman aan boord te hebben genomen. Thans is aan alle onzekerheid over het lot van den drenkeling een einde gemaakt. Nabij Rossum is zijn lijk uit de Waal opgedregd. BOERDERIJ DOOR BLIKSEM GETROFFEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag om streeks half vier is tengevolge van blikseminslag de boerderij, bewoond door den heer H. Douwes Gzn. te Peize (Gr.) tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel kon weinig worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGD GROOTE BRAND TE MALMOE. Te Malmoe (Zweden) is gisterochtend vroeg in een groote lederfabriek een enorme brand uitgebroken, die voor millioenen kronen schade heeft veroorzaakt. Groote opslagplaatsen zijn vernield. GOUDEN ECHTVEREENIGENG. Wederom telt de Sleutelstad een gouden echt paar binnen haar muren. Ditmaal zijn het G. C. A. Onvlee en Catharina van der Blom, wo nende in de Koddesteeg 32. die 7 September a.s. hun 50-jarige echtvereeniging hopen te her denken. De 74-jarige bruidegom, die evenals zijn 71-jarige bruid, de jaren met eere draagt, was gedurende 34 jaar werkzaam als koetsier en bezorger bij den kolenhandel der firma Per- quin en daarna een aantal jaren bij de firma's Osinga en Pansier, totdat een ernstige ziekte hem 10 jaar geleden noopte het werk neer te leggen. Momenteel laat beider gezondheid ge lukkig evenwel weinig of niets te wenschen over en hun 7 kinderen en 16 kleinkinderen stemmen ongetwijfeld gaarne in met onzen wensch, dat het zoo nog tal van jaren moge blijven. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijziging: Leidsche Goud- en Zilverhandel van Rossum du Chattel en Driessen N.V., in liq., Breestraat 95, Leiden. Bovengenoemde N. V. heeft haar bezittingen en belangen, als mede verplichtingen, op den voet van hetOver- drachtsbesluit 1942 overgedragen aan de Com manditaire Vennootschap: Leidsche Goud- en Zilverhandel van Rossum du Chattel en Dries sen. C.V. (Beperkende bepalingen). Beheerende vennooten: H. A. E. van Dishoeck, Amsterdam en J. P. J. Driessen, Leiden. Aantal vennooten bijwijze van geldschieters: 2. De heer A. C. Kruyt alhier slaagde te Gro ningen voor het candidaatsexamen geneeskunde. van hedenavond tot morgenochtend 20.27 uur 6.53 uur De maan ging heden onder tc 14.52 uur en komt vannacht op om 0.11 uur; het was vandaag Laatste Kwartier. Winterhulp Nederland loterij 1942 beteekent: 1 prijs op 3 loten! JAN KOETSIER EN DE NEDERLANDSCHE KAMEROPERA. In verband met de benoeming van den musicus Jan Koetsier tot tweeden dirigent van het Con certgebouworkest. verzoekt men ons mede te deelen, dat de beer Koetsier zich bereid heeft verklaard, do Nederlandsche Kameropera ln het komende seizoen met muzikale adviezen terzijde te staan. Als dirigent van de Nederlandsche Kameropera zal echter optreden Wlm Qulspel. DICK DE REUS VOOR DE RADIO. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Tot een der meest vooruitstrevende Jeugdige Nederlandsche kunstenaars behoort ongetwijfeld de 19-jarige Amsterdammer Dlck de Reus, die onlangs aan het Conservatorium ln zijn geboorte stad den prlx d'excellence en den JubileumprlJs van toonkunst wist te behalen en 6edert Februari van dit Jaar de eerste vlolist van het Concert gebouw-Orkest ls. De groote prestaties, dïe deze Jeugdige kunste naar heeft weten te bereiken, zi)n voor den Nederlandschen Omroep aanleiding geweest hem uit te noodlgen ln het eerste concert van het muzlekselzoen 19421943 voor de radio op te treden. Op 3 September zal hy met het Sympho- nle-Orkest o.l.v. Pierre Relnards het vioolconcert van Paganlnl spelen, dat om 19.20 uur over den zender Hilversum 2 wordt uitgezonden. VANILLESUIKER MET BITTEREN NASMAAK. Vanillesuiker is een artikel waarnaar de vraag, als gevolg van. de schaarschte, groot ls. In derge lijke gevallen werpt dc zwarte handel zich op zoo'n artikel met het doel er een zoet winstje mee te maken. Voor een aantal Leldenaars, be trokken bi) den kettlnghandel ln een groote par ty vanillesuiker, heeft dat zoete winstje echter een bitteren nasmaak opgeleverd ln den vorm van een hooge geldboete door den inspecteur voor de prljsbeheerschlng te 's-Gravenhago op gelegd. Hot ging hier om een partij van 300 gros pak jes vanillesuiker. De reiziger L. A. van G. te Oegstgeest had deze van een „onbekende" ln den trein gekocht tegen verhoogden prijs. HU had de partij weer aan een grossier te Lelden ver kocht tegen f. 3.50 per gros. alhoewel hU ten hoogste f. 1.95 had mogen berekenen. Deze gros sier verkocht weer aan een anderen grossier voor f. 4.50 per gros. waarna de party tenslotte by de Leidsche detaillisten terecht kwam. die er f. 5.50 per 144 stuks voor moesten betalen. De reiziger van G.. die zich op ongeoorloofde wyze ln het distributieproces had Ingeschakeld, werd door den Inspecteur voor de prysbeheer- schlng veroordeeld tot een geldboete van f. 400. De belde grossiers C. G. P. en J. Z. moesten respectleveiyk een boete van f. 200.en f. 250. betalen. DE ECONOMISCHE RECHTER STRAFT. Het vervoeren van vleesch, van clandestiene slachting afkomstig, is een gevaariyk werkje, zooals ook aan H. B. A. Lindhout uit Hazers- woude thans weer moest biyken. HU had 75 kg. rundvleesch gesmokkeld en werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Een koelenhuld was vervoerd door A. v.d. Voort te Sassenhelm. waar voor hij niet de noodlge vergunning had. en bovendien was hij ln het verboden bezit van drie varkens. De officier vorderde zes maanden ge vangenisstraf. de rechter hield zyn beslissing nog aan. A. Voordouw uit Ter Aar. die gerst, tarwe en bruine boonen had verhandeld, werd conform den eisch tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Tot een maand gevangenisstraf, doch bij uitzondering niet met onmlddeliyk gevangen nemen werd J. C. v.d. Bent te Noordwljk veroor deeld, die 23 kg. Vleesch. van clandestiene slach ting afkomstig, vervoerde. Tot drie weken ge vangenisstraf werd C. J. Wassenaar te Oegstgeest veroordeeld, die zich eveneens aan verboden ver voer van vleesch had schuldig gemaakt. Omdat hij een rund en een pink voorhanden had. zonder daarvoor dc noodlge vergunning te bezitten, werd A. Dlsselvelt te Lelden tot f. 150 boete subs drie maanden hechtenis veroordeeld. EEN WASCHBOENDER VAN f. 100.—. Waschboenders behooren tot het soort artike len, waarvoor sommige winkeliers graag wat meer vragen dan de voorschriften hun toelaten, omdat de schaarschte ervan groot ls. Maar de voorschriften zijn er om nageleefd te worden, waarmee bereikt wordt, dat de huls vrouw onnoodlge kosten bespaard biyven. zy be hoeft er geen genoegen mee te nemen voor een waschborstel die vroeger hoogstens f. 0.45 kostte, nu f. 0.75 nerr te tellen, zoo als geschiedde ln April van dit Jaar ln den winkel van P. H. te Noordwyk. Terecht d'ende dc koopster een klacht ln en het gevolg was, dat de winkelier door den Inspec teur voor ae prljsbeheerschlng te 's-Gravenhage wegens overtreding der prijsvoorschrlften werd veroordeeld tot een boete van f. 100. RE.MBRANDT.s KEIZER TITUS VERKOCHT Te Den Haag heeft de verkoop plaats gehad van Rembrandt's schilderU - Keizer Tltus. Er was groote belangstelling voor den verkoop-Chabot. De Rembrandt bracht op f. 300.000 en werd eigendom van een grooten Amsterdamschen kunsthandel. Nog werden 30 andere schilderijen verkocht. In totaal leverde de verkoop het bedrag op van f. 587.000. PAUL VAN KEMPEN, DE NIEUWE ALGEMEEN MUZIEKLEIDER VAN AKEN. Dank zy de tegemoetkomende houding van den burgemeester der stad Dresden, heeft de lei der van het Dresdensche Philharmonlsch Orkest, de Nederlander, en onze oud-stadgenoot, Paul van Kempen, een buitengewoon verlof gekregen, vooreerst voor den tyd van twee Jaar. om de muzikale leiding op zich te nemen van de stede- ïyke concerten en de opera te Aken. Met het engagement van Paul van Kempen ls de stad Aken er ongetwyfeld ln geslaagd, de groote muzikale traditie, die door Peter Raabe en Herbert von Karajan ln stand werd gehouden en nog werd versterkt, voort te zetten met een der beste dirigenten van het Ryk. ROMANPRIJSVRAAG. Door de firma J. H. Gottmcr en Co. tc Haar lem. Mr. Cornellsstraat 2 ls een prijsvraag uit geschreven voor den besten roman ln 1943. Ge vraagd worden Nederlandsche of Vlaamse he ro mans. omvang ongeveer 18 vel van 16 pagina's, per pagina ongeveer 350 woorden. Ln totaal ten hoogste 100.000 woorden, De schrilver ls geheel vrU ln de keuze van het onderwerp, zoowel als ln de te volgen spelling. De prijzen bestaan uit: een eereprys, groot f. 12.500. een eerste prils groot f. 7.500. een tweede prijs groot f. 5.000.en een aanmoedigingsprijs groot f. 1.500. De datum voor of waarop de manuscripten la het bezit moeten zijn van de firma ls bepaalC op 18 April 1943. De uitspraak der Jury. die nog zal worden aa» gewezen, zal voor of op 1 Juli 1943 worden kend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1