LEIDSCH DAGBLAD Maandag 31 Augustus 1942 Dertig schepen tot zinken gebracht De Gemeentelijke Yolkscrediefbank MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL GENOOTSCHAP „KENNIS IS MACHT" „KLEINTJES" Extra bericht Duitschland strijdt voor Europa Slechts 25 K.M. van Stalingrad RECHTZAKEN Inbraak in hef distributie kantoor ie Beverwijk UIT DE OMSTREKEN italiaansch Weermachfsberichf LAATSTE BERICHTEN Binnenland Aangifte melkbussen en lettermetaal Stadsnieuivs BEURSO VERZICHT OFFsCIEELE KENNISGEVINGEN Officieele mededeeling MARIE VELDHUIJZEN „BRUNHILDE". Huwelijk Inschrijving van nieuwe leerlingen A. J. LEGET, leerares N.A. Abonneert U op en adverteert in het Leidsch Dagblad Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Duitsche duikbootcn hebben de vijandelijke scheepvaart in de afgeloopen week weer zeer zware verliezen toegebracht. Zij hebben op' den Atlantischen Oceaan, in de Caraibi- sche Zee en voor de kust van West-Afrika, in weerwil van den krachtigen afweer door vijandelijke lucht- en vlootstrjjdkrachten, in zware, hardnekkige gevechten 30 in konvooi of alleen-varende schepen met een gezamenljjken inhoud van 181.000 ton tot zinken ge bracht. Vjjf andere schepen werden getorpedeerd." Voorts maakt het opperbevel van de weer macht nog bekend: „Ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban wierpen Duitsche en Roemeensche troe pen bij den succesvol verloopenden aanval den vijand in de richting van de Zwarte Zee kust terug. Luchtdoelartillerie bracht een bol sjewistische kanonneerboot tot zinken. Ten Zuiden van Stalingrad braken Duitsche troepen door de "vijandelijke stellingen heen, versloegen sterke bolsjewistische strijdkrach ten en staan 25 kilometer ten Zuiden van de stad. Nachtelijke aanvallen van de lucht macht veroorzaakten in Stalingrad uitgestrek te branden.Bovendien werden spoorwegdoelen en vliegvelden van den vijand ten Oosten van de Wolga met goede uitwerking bestookt. Bij Rzjef zette de vijand op verscheidene plaatsen zijn aanvallen met vrij sterke infan terie- en pantserstrijdkrachten voort. In hevige gevechten werden daarbij 48 tanks vernietigd, waarvan 38 alleen door een afdeeling storm- geschut. Ten Zuiden van het Ladogameer mislukten opnieuw aanvallen van de bolsjewisten. Itali- aansche motortorpedobooten brachten in den nacht van 14 op 15 Augustus op het Ladogameer een bolsjewistische kanonneerboot en een vijan delijk koopvaardijschip tot zinken. Gevechtsvliegtuigen bestookten overdag en 's nachts voor den oorlog belangrijke installa ties in Oost-Engeland en in de Midlands met brisant- en brandbommen. Op 29 Augustus behaalde majoor Gollob, com modore van een jachteskader aan het Oostelijke front zijn 150ste overwinning in de lucht. DRIE DER ELF VERDACHTEN TER DOOD VEROORDEELD. Hedenmorgen heeft het Obergericht te Den Haag uitspraak gedaan in het proces tegen de 11 verdachten, betrokken bij de inbraak in den nacht van 1 op 2 April gepleegd in het distri butiekantoor te Beverwijk en den daarop ge volgden bonnenhandel. Nadat de zitting om kwart voor tien geopend was en de president, zooals gebruikelijk, appèl had gehouden over de verdachten, maakte hij het vonnis bekend. Het luidde als volgt: 1) Levie de Groot, jood, (eisch: doodstraf) doodstraf. 2) J. P. Catoen, (eisch: doodstraf) dood straf. 3) Heiman Herman Meyer, jood, (eisch: doodstrafd oodstraf Wegens medeplichtigheid: 4) Alb. van den Linden (eisch: 5 jaar tuchthuis)4 jaar. Wegens overtreding der Kricgswirtschafts- verordnung: 5) Joh. Aldewereld (eisch: 8 jaar tucht huis) 9 jaar. 6) Gerrit H. R. Meyer (cisch: 4 jaar tuchthuis)3 jaar en 6 maanden. 7) Joh. C. Fr. Clement (eisch: 4 jaar tuchthuis)4 jaar. 8. P. Kroon (eisch: 3 jaar tuchthuis): 2 jaar. 9) Gjjsb. Piloo (eisch: 6 jaar tuchthuis) 7 jaar. 10) Salomon Canes, jood, (eisch: 4 jaar tuchthuis)4 jaar. 11) Mozes van Loggen, jood (eisch: 3 jaar tuchthuis)3 jaar. Naddt het vonnis staande en in groote stilte wa-s aangehoord, ging de president over tot de motiveering, welke hij aanving met het geven van een samenvatting van hetgeen ter zitting gebleken is omtrent de daden ivan ieder der ver dachten afzonderlijk en hun onderlingen samen hang. Met betrekking tot die der hoofddaders De Groot en Catoen merkte hij o.m. op, dat beiden hun aandeel in de inbraak door het Ober- gericht even zwaar wordt aangerekend. Zij pleegden deze in de nauwste samenwerking. Wat Heiman Meyer betreft: hij is de groot-afnemer der bescheiden geweest. Spreker schetste den omvang der zaak met erop te wijzen, dat in weinige dagen voor niet minder dan in totaal 170.000 gulden werd omgezet. Hij refereerde ver der aan hetgeen door den Staatsanwalt over de beteekenis der zaak is gezegd. Den drie hoofddaders is sabotage ten laste gelegd ingevolge de nieuwe formuleering der Kriegswirtschaftsverordnung. Het Obergericht wil aannemen, dat zij niet de vooropgezette be doeling hadden orde en rust te verstoren. In feite echter hebben zij die wel verstoord. Dui zend menschen zouden een jaar hebben kunnen leven van de door de gestolen distributiebeschei den vertegenwoordigde hoeveelheden levensmid delen. In dit geval werd de gemeente Beverwijk getroffen. Deze telt ongeveer 20 000 inwoners. Indien deze gemeente niet opnieuw en direct van distributiebescheiden was voorzien en geen levensmiddelen aanwezig waren geweest om die bonnen te honoreeren. zou Beverwijk' 18 dagen zonder voeding gezeten hebben. Een verstoring van de openbare orde en rust ware hiervan het onvermijdelijk gevolg geweest. Wat de beoordeeling van Van der Lindens medeplichtigheid betreft: hij heeft-Zijn woning en koffers ter beschikking gesteld van de sabo teurs, en de gereedschappen, waarmee de in braak gepleegd werd, naar Amsterdam terugge bracht. Naar aanleiding van het feit. dat de Staats anwalt ingevolge de Kriegswirtschaftsverord nung, die hem daartoe de mogelijkheid biedt, ook geldboeten had geëischt tegen die verdachten, die alleen het economisch delict hebben ge- Sleegd, deelde hij mede, dat het Obergericht iervan heeft afgezien. De met den bonnen- handel verdiende bedragen werden in beslag genomen en de verdachten beschikten niet over dusdanige, geregelde inkomsten, dat daarvan noemenswaardige boeten kunnen worden gehe ven. De gevraagde boeten heeft het Oberge richt derhalve verdisconteerd in het aantal jaren tuchthuisstraf. Verscheidenen verdachten werd alleen ten laste gelegd hetgeen zij om trent hun daad zelf hebben verklaard. Tot slot deelde de president nog mede, dat tér zitting gebleken is, dat ook getuige R-qdri- gues, de makelaar die voor De Groot huizen, briljanten en een schilderij aankocht, zich ver moedelijk aan bonnenhandel heeft, schuldig ge maakt. Hiernaar zal nog een onderzoek worden ingesteld.. KATWIJK AAN ZEE Teraardebestelling van dr. A. stoffel Zaterdagmiddag had onder zeer groote belangstelling op de begraafplaats „Het Groene Kerkje", te Oegstgecst de teraardebestel ling plaats van dr. A. Stoffel, in leven mede directeur van de N.V. Sociëteit voor Chemische Industrie „Katwijk". In den rouwstoet kwamen mede de directeur der fabriek dr. G. C. A. van Dorp en zijn echt- genpote. Toen de kist. die gedekt was met tal van bloemstukken, w.o. behalve van de familie, van directie en commissarissen, van dr. van Dorp, en van het kantoor-, laboratorium- en fabrleks- personeel. in clc groeve was neergelaten, her dacht dr. G. C. A. van Dorp zijn trouwen vriend en medewerker dr. Stoffel, wiens groot en scherp verstand, uitgebreide kennis, eerlijkheid en trouw hij ln .herinnering bracht. k Misschien wel de grootste eer die hem gegeven kon worden kwam bij de viering van zijn 25-jarig directeurschap van de zijde van hen. die onder zijn leiding werkten en hem karakteriseerden als een goedhartig en humaan chef. die zichzelf niet het gemakkelijkste of aangenaamste werk toebedacht had, die in alle Jaren van hun sa menwerking de goede harmonie nimmer geschaad had. nimmer eenige grievende of krenkende op merking gemaakt had. Dat alles, terwijl hij ziin werk op uitmuntende wijze deed. Hij was een rechtvaardig man in de volle beteekenis. die in den Bijbel aan het woord rechtvaardig gehecht wordt. Ten slotte sprak dr. van Dorp woorden van troost tot de weduwe en kinderen. Namens het personeel dankte de heer C. Vooijs den overledene voor alles wat deze in het be lang van het personeel heeft gedaan. De heer Stoffel heeft wegens ziin karaktereigenschappen een plaats ln ons hart van genegenheid en hoog achting gekregen, Zfjn optreden droeg het stem pel van oprechtheid en tóonde begrip voor de opvattingen van het personeel. Nadat bloemen in de geopende groeve gestrooid waren, dankte de oudste broeder van don over ledene de heer P. Stoffel uit Deventer namens de familie voor de laatste eer. den overledene bewe zen. GROEIENDE LUCHTACTIE. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Coups de main van vijandelijke patrouil les zijn mislukt aan het Egyptische front, waar levendige bedrijvigheid in de lucht viel waar te nemen. Twee toestellen werden in den strijd neergeschoten door onze jagers en talrijke an dere doeltreffend met mitrailleurs beschoten tijdens gevechten met vijandelijke formaties, die grooter in getalssterkte waren. Tijdens aanvallen op onze koopvaardijschepen in de Middellandsche Zee zijn vier vijandelijke toestellen vernield door Italiaansche jagers, 2 door het luchtdoelgeschut van een onzer oor logsschepen en twee andere door Duitsche vlieg tuigen. Eén schip werd licht beschadigd. Twee van onze toestellen keerden niet terug. Op het Ladoga-meer is Dondei'dag een sovjet transportschip van 1300 t. op weg naar Lenin grad getorpedeerd en tot zinken gebracht door een T' ''aansche motortorpedoboot onder bevel van o :lerlt. t. z. Aldo Benvenuto. De Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied en de commissaris-generaal voor financiën en economische zaken hebben d.d. 31 Aug. de volgende bekendmaking uitgevaar digd: Op grond van de paragrafen 3 en 6 der metaal- verordering (No. 79/1942) wordt bepaald, dat de eigenaar of houder van melkbussen en let termetaal in den zin van paragraaf 1, onder 5 en 10, der bedoelde verordening de genoemde voorwerpen tot uiterlijk 15 Sept. 1942 bij de „Rüstungsinspektion", afd. Nijverheid, Carel van Bylandtlaan 30, te 's-Gravenhage schriftelijk dient aan te geven. De aangifte van melkbussen moet bevatten: 1) aantal, 2) inhoud in letters, 3) adres van den persoon, die aangifte doet. De aangifte van léttermefcp'»! mc t, bevatten: 1) gewicht in K.G., 2) soort, 3) plaats waar het metaal wordt bewaard, 4) adres van den persoon, die aangifte doet Ds aangifte moet bevatten zoowel nieuwe als gebruikte, zich al of niet in gebruik bevin dende. zoowel bruikbare als onbruikbare, mede tot verkoop of tot levering bestemde melkbussen re lettermetaal. Aangegeven dienen mede te worden alle melk bussen en lettermetaal. uiterlijk tot 15 Sept. 1942 verkregen. Deze bekendmaking treedt morgen in werking. DE INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER VAN WASSENAAR. Op Zaterdag 5 September a.s, des morgens te half twaalf, wordt door jhr. De Blocq van Scheltinga het ambt van burgemeester van Wassenaar aanvaard, DE PRIJS VAN GASOLIE GEWIJZIGD. Op 1 September wordt de gasolieprijs voor verbruikers verhoogd. Het ligt echter in de bedoeling aan verbruikers van gasolie voor de kustvaart, de internationale binnenscheepvaart op den Rjjn en de kust- en zeevisscherij binnenkort een restitutie to ver- leenen, welke gelijk zal zijn aan het verschil tus- schen den door hen betaalden prijs en den Duit- schen prijs per 100 liter. IDENTITEITSKAARTEN VOOR PAARDEN. In liet voedselvoorzieningsblad is opgenomen I de pa ardenverordening 1942 van het bedrijfschap voor vee en vleesch, waarbij o.m. is bepaald, dat voor elk paard, ouder dan drie maanden, een identiteitskaart, waarop het signalement van het I betrokken paard nauwkeurig is omschreven, aanwezig moet zijn. Deze kaart wordt uitgereikt i door den voedselcommtssaris van de provincie. waarin de eigenaar of houder van het paard j woonachtig is. Een bijzondere bepaling geldt voor een langs de Belgisphe grens gelegen grondstrook van 3000 1 meter breedte. Het gebruik van paarden ouder 1 dan drie maanden op den weg binnen deze strook zonder identiteitskaart is verboden. j MEERDERE VERDRINKINGSONGEVALLEN. Zaterdagmiddag is de 21-jarige timmerman W. J. van Kuik uit Tiel bij het zwemmen in de Waal eensklaps in de diepte verdwenen en verdronken. Het lijk is Zaterdagavond opge haald. Zaterdagavond werden aan den walkant van het Merwedekanaal achter de Markthaven te Utrecht de kleeren gevonden van den 17-jari gen scholier A. E. T. M., wonende op de Wil lem Arntzkade aldaar. De jongen was gaan zwemmen en is waarschijnlijk daar ter plaatse verdronken. De politie heeft langen tijd ge dregd doch men heeft het lichaam niet kunnen ophalen. Wel werd even voorbij de plaats, waar men gedregd had, het ontzielde lichaam gevon den van den 27-jarigen hulpkok M. W. van Z. Deze woonde aan de Balijelaan en was daar eveneens gaan zwemmen met het vermelde droevige gevolg. TRAGISCH VERDRINKINGSGEVAL. Zaterdagmiddag omstreeks 4.35 uur is een zes jarig jongetje, wonende aan de de Sitterlaan,'bij spelen nabij de Sitterbrug in het water van de Stadsmolensloot gevallen. Hoewel onmiddeD' k pogingen in het werk werden gesteld het knaapje uit het water te halen, hetgeen na enkele minuten inderdaad mocht gelukken, heeft geneeskundige hulp, waarbij gedurende vier uur kunstmatige adem haling is toegepast, helaas niet mogen baten. Donderdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. F. Piket en zijn echt-genoote als huisbewaarders werden aangesteld bij de firma Lezwijn en Eigeman. Bij de overname van deze firma door de Amstevdamsche Bank N.V, op 15 Februari 191S gingen zij naar deze instelling over.- Amsterdam, 31 Augustus. De nieuwe beursweek werd vrij vast ingezet met aanvankelijk levendigen handel, vooral in AJK.U.'s en Lever-Unies. De activiteit in Olies was minder groot. Het bleek echter al spoedig, dat de omzetten terugliepen en de handel kreeg een kalm verloop. Aandeelen A.K.U. openden ruim 3 punten hoo- ger op 171%%. Na de eerste affaire volgde een inzinking tot 169%, daarna een verdere afbrokkeling tot 169168% tot 3/4%. Lever-Unies waren ingezet op 219%%, spoedig daarop monteerde het fonds tot 220%, waarna nn reactie intrad tot 217%% Aandeelen Van Berkel lagen kalm en liepen na aanvankelijk tot 147 te zijn gestegen, terug tot 144%%. Calvé lieo terug tot 140%%. Olies, welke niet meer- de leiding hebben, openden op 381%%. Zij sloten op 381%. Scheepvaartwaarden la gen iets vaster. Vaarten waren iets hooger. H.V.A.'s openden op 350%, waarna een ver betering hitrad tot 353%. Voor Java$chc Cul tuur, Nisu en Vorstenlanden waren de koersen vrijwel onveranderd. Rubbers waren zeer stil. A'dam Rubber opende op 225% en bleef op 224% hangen. Tabakken, waren kalm. Dell Batavia iets vaster evenals Dell Mij en Se nembah. De stemming op de beleggingsmarkt was iets zwakker. (A.NP.). Winterhulp Nederland loterij 1942 beteekent: niet minder dan twee millioen prijzen! VERPLICHTE AANGIFTE VAN RIJWIELEN. De Burgemeester van Leiden, gelet op artikel 1 van de verordening van 5 Augustus 1942, houdende de verplichting tot aangifte van rij wielen. bepaalt, dat de te Leiden gevestigde hoofden van gezinnen/samenwóningen en af zonderlijk levende personen, die tot heden nog niet aan hun verplichting tot aangifte hebben voldaan, alsnog daartoe in de gelegenheid zul len worden gesteld op: Donderdag 3 September 1942 en Vrijdag 4 September 1942, telkens tusschen 9.0012.00, 13.30—16.30 en 18.30—20.30. Dit geldt pok voor hen, die niet in persoon, doch schriftelijk aangifte deden, aangezien de schriftelijke aangiften niet van kracht zijn en dus als niet gedaan moeten worden beschouwd. De aangifte moet geschieden ten Stadhuize, ingang Breestraat, onder de trap. De hoofden van gezinnen/samenwoningen moeten voor de invulling van de formulieren bekend zijn met de nummers van de persoons bewijzen van die leden van hun gezin/samen woning, die de beschikking over een heeren- of damesrijwiel hebben. Vervolgens vestigt de Burgemeester er voor zooveel noodig de aandacht op dat niet na koming van de verplichting tot aangifte wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden, alsmede verbeurdverklaring van de voorwerpen, waarmede de overtreding is ge,- pleegd, voorzoover zij den veroordeelde toebe- hooren. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. Leiden, 31 Augustus 1942. 3951 VERKEERS AFSLUITING. De Burgemeester van Leiden brengt ter al- gemeene kennis, dat het Noordeinde van de Rembrandstraat tot het Noordeindsplein tot nader order des nachts van 23 uur tot 6 uur voor alle rij- en voetgangersverkeer ls afge sloten. De Burgemeester, STEVENINCK. Leiden, 31 Augustus 1942. 3950 NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. Eten uit de Centrale Keuken. De Burgemeester maakt bekend, dat in ver band met de op 7 September a.s. ingaand» nieuwe 8-wekelijksche periode voor het betrek ken van eten uit de Centrale Keuken, door den Nederlandschen Volksdienst nieuwe bonstrooken zullen worden uitgereikt. Zij, die thans reeds eten uit de Centrale Keuken betrekken, kunnen zich hiertoe aanmelden op het Plaatselijk Bureau van den N.V.D., Stadhuis Leiden, Kamer 27, le verdieping, onder vertoon van de reeds verstrekte gele jaarkaart en van de distributie-stamkaartèn van allen voor wie eten Uit. de Centrale Keuken wordt verlangd. Bij gebreke hiervan worden geen nieuwe bon strooken afgegeven. Voor een beperkt aantal personen, die tot nu toe geen eten van de Centrale Keuken hebben betrokken, en die houder z(jn van vetkaartcn. bestaat de gelegenheid om alsnog dit eten te ontvangen onder gelijke voorwaarden. Ook houders van boterkaarten kunnen, voor zoover zij overigens in de termen vallen, eten van de Centrale Keuken betrekken tegen beta ling van f. 0.30 per portie. Zij, wier naam begint met de letters: A t/m. D moeten zich vervoegen op Woensdag 2 Sept. 9—12 uur; E t/m. H moeten zich vervoegen op Woensdag 2 Sept. 14—16% uur; I t/m. L moeten zich vervoegen op Donderdag 3 Sept. 9—12 uur; M t/m. P moeten zich vervoegen op Donder dag 3 Sept. 14—16% uur; R t/m. T moeten zich vervoegen op Vrijdag 4 Sept. 9—12 uur; U t/m. Z. moeten zich vervoegen op Vrijdag 4 Sept. 14—16% uur. De Burgemeester voornoemd. STEVENINCK. WEHRMACHTBEZUGSCHEINE VOOR MELK. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vlsscherlj maakt bekend, dat op de wehrmachtbezugschelhe voor melk ln het vervolg behalve gestandaardiseerde melk ook taptemelk dient te worden afgeleverd. De Instantie, die deze Bezugschelne afgeeft, moet daarop evenwel uit drukkelijk vermelden of zij recht geven op het koopen van gestandaardiseerde melk, dan wel van taptemelk. 3933 DE ROODE ADELAAR OP URLAUBKARTEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw on vlsscherlj vestigt er de aandacht op, dat de bonnen der „urlaubkart" welke voorzien zijn van een rooden adelaar, ongeldig zijn ver klaard en derhalve niet meer mogen worden aangenomen. 3934 Thans ziin uitsluitend geldig de bonnen der urlaubkartên, welke voorzien zijn van een blauw groenen ondergrond en een blauwen adelaar. HOOI-INLEVERING 1942. De secretaris-generaal van het Departement van landbouw en vlsscherlj maakt bekend, dat aan gebruikers van grasland, die niet, of niet ten volle aan hun verplichtingen tot het scheuren van grasland hebben voldaan, een extra-aanslag zal worden, opgelegd boven do verplichting tot Inlevering van hooi. welke voor alle gebruikers van grasland zal gelden en wiarvan de hoeveel heden binnenkort door het bedrijfschap voor hooi. stroo en ruwvoeder zullen worden bekend gemaakt-, Deze extra-aanslag zal bedragen: 5.000 kg. per hectare grasland, welke niet ls ge scheurd niettegenstaande daartoe do verplichting bestond. Het bovenstaande diene tevens als waarschu wing voor diegenen, aan wie voor den volgenden oogst een scheur verplichting zal worden opge legd. BU nlet-nakomlng van deze scheurverpllch- ting zullen ook het volgend Jaar soortgelllke maatregelen als de bovengenoemde ziin te ver wachten. 3947 MAIZENA-TOE WIJZINGEN ZONDER LINKERBOVENHOEK De secretaris-generaal van het Dept. van Land bouw en Vlsscherlj brengt onder de aandacht van de betrokken handelaren, dat de toewijzingen voor maïzena, waarvan de linkerbovenhoek ls verwijderd, uitsluitend recht geven op het koo- Pen van vermicelli, spaghetti, macaroni en op pakjes vermicelli-, kippen- of pouletsoep. Der halve mag op genoemde toewijzingen geen maï zena, sago. aardappelmeel, geoxydeerd aardappel meel. puddingpoeder of puddlngsauspoeder wor den afgeleverd. 3945» NIET MEER IN GEBRUIK ZIJNDE MACHINES De directeur van de sectie metalenverwerkende Industrie van het rijksbureau voor verwerkende Industrieën maakt bekend, dat in de toelichten de circulaire gebruikte machines ls bepaald, dat gebruikers, bij wie op 1 Sept. 1942 niet meer ln gebruik zijnde machines aanwezig zijn, waar van niet met zekerheid vaststaat, dat zij voor 1 Dec. 1942 weer ln regelmatig gebruik 'zullen worden genomen, verplicht zijn deze voor 15 Sept. 1042 aan het bureau voor de metalenverwerkende Industrie op te geven. De vorenbedoelde data zijn thans 14 dagen later gesteld. Derhalve moeten gebruikers, bij wie op 15 September 1942 niet meer ln gebruik zljndo machines aanwezig zijn, waarvan niet met zeker heid vaststaat, dat zij voor 15 December 1942 weer ln regelmatig gebruik zullen worden geno men. deze voor 30 September 1942 opgeven aan het bureau voor de metalenverwerkende lndüstrle, Rlouwstraat 174, 's-Gravenhage. 3946 Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Toon eel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brou wer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omg. en Muz. Verantwoordelijk voor de advertenties: A. Poortman. Wegjen^ sterfgeval zal onze zaalk Dinsdag 1 Sept. tot 2 uur n.m. GES(LOTEN zijn. Leidsche Groothandel LAXGEBRUG 36. 2716a dijfl. KJN.T.V. 3898 Mus. sc. dTa. HOOIGRACHT 84, TEL. 20617 Onderricht in piano, blokfluit, muziekgesch. Thcor. vakken. Examen opleiding, heeft haar lessen HERVAT. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN voor Zuid- Holland maakt ingevolge het bepaalde bij artikel 2 van het Overdraohtsbesluit 194(2 bekend, dat op 14 Augustus 1942 in het Handelsregister van haar Kantoor te Leiden den opgaaf van overdracht als bedoeld bij genoemd artikel is ingeschreven betreffende de naamlooze vennootschap: MODEMAGAZIJNEN „MAISON ZURLOH" N.V. in liquidatie, te Leiden. Ter kennis van schuldeisohers, wier vorderingen nog niet opeischbaar zijn, wordt gebracht, dat zij ingevolge het be paalde bij art. 7 van het besluit, het recht hebben een zeker heidstelling te verlangen. 3917 TE LEIDEN geeft VOORLICHTING en BEMIDDELING bij financieel® moeilijlrheden en verstrekt GELDLEENINGEN aan ambte naren, gepensionneerden en werknemers in het particuliere bedrijf. VRAAGT INLICHTINGEN 2499 HERVATTING DER LE&SEN: Dinsdag 1 September 5.15 uur, zaal P. K. Gracht. Woensdag 2 September 4.30 u. zaal P. K. Gracht. Tevens gelegenheid tot aan melding van nieuwe leden. Pennïr.ljm. L. DE LANGE, 3996 Da Costastraat 37. Wed-r. ruim 60 j. gezond, geen kinderen, alleenwonend, onver mogend, wenscht ernstige ken nismaking met beschaafde vro-uw, ouder dan 4*5 jaar. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 391-6. VAN HET op 1 en 2 SEPTEMBER a.s. telkens des a/vomds van 7 tot 9 uur, in d'e OpCeidtingssohool voor U.L.O. aan de Langeibruig No. 62. INSCHRIJFGELD f. 1.Bij de inschrijving te voldoen. SCHOOLGELDEN f. 20.per cursusjaar. Tevens aanmelden voor de cursussen Machineschrijven, Steno grafie (syst. Groote), Stenotypie en Schoonschrijven. 3935 Ndjtverheidsondierwijs, HERVAT 1 Sept. haar lessen. Opl. voor praktijk en examen Costuum en Lingerienaaien, Costumière, Coupeuse en Leerares. Nuttige en vrije handwerken. NijiveiJheidsakte N.A. Club- en privaatlessen. Bespreken Maandag en Don derdag van '24 uur en van 68 uur. 3915 KAISER-STRAAT 55. Dagelijks in speciale rubrieken, hoogstens 30 woorden (1 woord max 12 letters) 72 cent. (Voor de rubrieken ..Personeel gevraagd" en „Personeel aangeboden" 60 cent) b« vooruitbetaling. Bewijsnummers 5 ct. extra Toezending van ingeko men brieven 10 ct. extra Gevraagd E3 Een 2-pcrs. Eng. of hout ledikant, event. In ruil voor een 1-pers. Eng. ledikant, m/o. zond. bijbe taling. Brieven m. prijs- opg. Bur. v. d. Blad onder No. 2319 k. 0 Smalfllmprojectletoestel 3 of 16 m.M. Brieven met beschr. en prijsopg. No. E-3143 Adv. Bur. ALTA. Utrecht. IS Een kinderwagen, ln goeden staat, liefst op vouwbare. Brieven met prijsopg Bur. v. d. Blad onder No. 2381 k. BI Een paar zwarte werk schoenen maat 40 met lage hak. Brieven aan Zr. FOK KER. Acad. Ziekenhuis, fl Tc koop gevr. 3-plts gasstel, moet prima zijn. Br. Bur. v. d. BI. No. 2354k B Een llclit motorrijwiel of enkele wielen met ban den. Franchlmontlaan 37, Tel. 25869. B Een dames strand- of zellpantalon. Br. met prijs No. 975, Boekh. EMEIS, Voorschoten. S Boeken. Winkler Prins of Oosthoek Encyclopae- dle gevraagd. Inkoop van romans, woordenboeken en atlassen; Nobelreeks, A.R.B.O. en Salamander serie DUBBELDEMAN'S Boekhandel, Breestraat 7, Lelden. B Een Jongensfiets, ln goeden staat. Brieven met prijs Bur. v. d Blad onder No. 2385 k. 9 Radio. Van particulier, modern toestel, tegen goe den prijs ter overn. gevr. Br. Bur. v. d. BI. No. 2390k g3 Een nette kinderwagen, nieuw model. Brieven: Prins Hendriklaan 64, Leidschendam. Aangeboden 9 1 wit velours chiffon bruidsjapon met sleepje, maat 4244, z. p., 1 zwart laken uniform m. 1. pan talon. Brieveni Bur. van dit Blad onder No, 2701 k. B Een zoo goed als nieu we hutkoffer 1. 1.10 M. br. 0.50 M„ hoog 0.25 M. Voorts 2 paar dames- No. 40, 1 paar heerenschoenen No. 40 te rullen voor No. 38 en 4344. A. FLAMAN. Dulvenbodestraat 16. 9 Leids Muziek-Instituut. Plano, accordeon, viool, mandoline, banjo, guitaar. Gratis muziek (behalve voor plano)Aanbevolen adres. Aangename metho de. (Echter géén Klavar- skriboi) D. VAN WOUW, Rapenburg 1, muzieklee raar, Dirigent-Componist. B 2e handsch boeken ge vraagd, goede romans, kin derboeken en detective romans. Tijdschriften: De Prins, Het Leven. De Lach enz. ARBO-serie, Nobel reeks e.a. Populair-Weten- schappelijke boeken. G. VAN DER POST, Serin genstraat 48. I B Tenor-banjo met fon draal, 1 damesbadpak en 2 badmutsen. Te bevragen 's avonds na 6 uur. Kapteynstraat 59. B Een ln goeden staat zhn- de electr. waschm.achine m. wringer, voor de meest biedende. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2322 k. H Vulcanisceren van uw banden verhoogt de levens duur. Wij doen het vak kundig en billik. Ook loopvlakken omleggen. Rijwielhandel B. SJOUKE, Morschstraat 7. 9 12-voets klassejol, fabr. de VriesLentsch met dekkleed enz., in goeden staat. Te bevr.: Meerbur gerstraat No. 8. 9 Middenstands-opleiding Leiderdorp. Onze jarenlan ge ervaring en opmerkelij ke successen bieden de grootste zekerheid. Wij zijn speciaal ingesteld op mld- denstandsbelangen. Aan melding dagelijks 5 tot 7 u* Koningstraat 6. S. A, REYERSE. Te koop, zoo goed als nieuw, een klnderledl- kantje met toebehooren. Nieuwsteeg 41. B Wit geëm. gasfornuis, ln z. g. staat. Veursche- weg 14, Voorschoten. B 1 paar damespumps, bruin, maat 38, hooge hak f7, een paar lage kinder schoenen bruin, maat 26 f. 4. Na zeven uur. Roodborststraat 50. B Te koop aan gebod, een witte bruidsjapon, tegen billijken prijs. Te bevr.: Burchtsteeg 9, 2 x bellen. B Een-pits gasstel prima f. 5, nieuwe hoolkist f. 6. eiken armstoel f. 10, ka merscherm 3-deellg f 12.50 wit houten prima tuin bank f20. MUUSSE, Hooi gracht 59 gesloten huis. 9 Ameublementen. Pracht eiken gotisch stel f. 300, eiken huiskamer f. 125, een eiken stel f55, pracht tafel f. 35, bijzettafeltjes van f. 12.50 af. Rooktafel. MUUSSE, Hooigracht 59, Telef. 23264. Twee zwarte zomerman tels, maat 44, een fraise mantel, twee paar leeren zomerschoenen maat 37, z. g. a. n. f.10 en f.8 p- paar, groote nieuwe hou ten pakkist voor f, 12. Emmalaan 78, Oegst- geest. B Bod gevr, op antiek eiken kabinet. Te zien 'sav. na 6 uur en Zater dagmiddag. Donklaan 16, Voorschoten. B 2-pers. prima bedden f.40, 2-pers. spiraal f.35, 1-pers. ledikanten f. 21.50. divanbedden pracht divan met veren f. 37.50, en een van f.25. MUUSSE, Hooi gracht 59. B Voor meest biedende, prachtige kookkachel en keurig onderhoud, emaille kookfornuls. Bevragen: W. DE VOS, Koestraat 8 a Lelden na 6 uur. B Antiquiteiten. Pracht terra-cotta beeld iets bij zonders. oude kisten, doe ken, Hongaarsch kleed, handwerk, turfklsten. ko peren houtblokken, bak ken, klokken, schemerlam pen. koper, tin, vazen, borden, schilderstukken, theestoven. MUUSSE, Hooigracht 59. 9 Massief eiken tafelt,je met laadje, twee oud-Hol- landsche stoelen, mooie koekoeksklok, schilderijen, antiek eiken kastje, tien blauwe kop en schotels en modern frultstel. Emma laan 78, Oegstgeest. B Eiken buffet, 2 eiken tafeltjes, leeren fauteuil, groote spiegel in eiken lijst, paraplulestandaard. eiken theetafel, radiokast Kneppelhoutstraat 47 eind Da Costastraat. H Een prachtig mahonie saron ameublement, bank, 2 crapauds, 2 leunstoelen. 4 stoelen a f. 250, mahonie dressoir met leeuwenpo- ten Napoleon marmerblad f. 75. Dagelijks te bezich tigen: v. Hardenbroekweg 1, „Noordwyk a/Zee. E Net meisje. Aanmelden des n.m. tussen 78 uur. Nieuwe Mare 21. E Een meisje, voor de vrijdag, mot kost. Hartmanstraat 22. Personeel gevr. B Een net meisje in Clir. gezin, als hulp ln de huis houding, van halfnegen tot half een of 3 ochten den ln de week. Mevrouw KUIPERS, de Sitterlaan No. 121. B Gevr. van 27 u. meis je, dat kan koken en wer ken, v. g. g. v. Aanm.: Plantsoen 85. Leerling kapster of ge vorderde. Aanm. W. Th. KOK, Heerenstraat 83 E, Lelden, Tel. 23504. !B Meisje, van 91 uur, levrouw KNIJNENBURG, Maaldrift 4 a, Wassenaar. I Personeel aangeb. fl Juffr. -12 J., P.G. zoekt plaatsing ln huishouding, 15 Sept., In gez. z. kind. Hoog salaris geen verelsch- te. Goede refer. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 2338 k. B Hulshoudster b. z. a„ in klein gezin of bij heer of dame alleen. Br. No. 986, Boekh. EMEIS, Voorscho ten. Diversen Kamers eevrao^d B Een gemeub. zit-slaap- kamer en ongemeub. keu ken met str. water, lelfst centrum stad. gevraagd, door echtpaar z. k, Br. m. nadere lnl. Bur. v. d. Blad onder ""No. 2387 k. Kamers aangeb. Kamer m. keuken, apar te opgang. Tevens heeren en damesfiets te huur, f. 2.50 per week, costuum aang. maat 48 of 50. Br. Bur. v. d. BI. No. 2332k B Wie een Zondag 30 Aug. een schoot heeft gevon den op de scheepswerf van Boot. wordt verzocht deze tegen belooning terug te bezorgen b\J G. MIERE- MET, Ververshof No. 7, Lelden. 9 Verloren portemonnaic met Inhoud. Zaterdag 18.15, gaande van Steen- straat naar Morschstraat. Tegen goede belooning s.v.p. terug te bezorgen: Rapenburg 10. Concierge W(jkgebouw) B Verloren een porlc- monnaie m. pl.m. 10 gld. gaande van tuin Ons Ge noegen langs Timorstraat naai Koolhof 27. B Intelligente a-dogmati sche jongelui gezocht voor avondjes, literatuur, filo sofie. religie, kleine kring. Br. Bur. v. d. BI. No.2320k B Woensdag 2 September spreekt Ds. N. DE JONG Chr. Ger. Predikant te 's Gravenhage-West over „Ezau do Afvallige" in de Chr. Ger. Kerk te Rijns- burg. Aanvang 7.30 u. n.m

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3