83sfe Jaargang HAANDAG 31 AUGUSTUS 1942 No. 25283 Nieuwe vorderingen in Kaukasus en bij Stalingrad Sovjet-aanvallen teruggeslagen Duifsthe Weermachfsberichfen Haliaansfhe Weermachlsberichlen BINNENLAND Op bon 44 boter of rund ve Verduisteren: De Japansche actie In Britsch-Indië Een reeks van nederlagen Verspreide Berichten Elk gezond kind in Nederland moet leeren zwemmen GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny, Teicf Directr° en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: IC, Been, Lelden. TOENEMENDE VERKENNINGSACTIE. Zaterdag: deelde het Duitsche opperbevel mede: In den Kaukasus braken Duitsche en ver bonden troepen in verscheidene gevechtssec toren door taai verdedigde vijandelijke stollin gen heen. In het gebied van Stalingrad blijven de Duit sche troepen met succes in den aanval tegen ten deele zwaar versterkte vijandelijke vesting werken. Zij sloegen daarbij veelvuldige tegen aanvallen af. Bij aanvallen overdag en des nachts van de luchtmacht oek tegen de ach- terwaartsche spoorlijnen leden de Sovjets weer zware verliezen. Op de Wolga werden twee tankbooten in brand geworpen en 12 wachtschepen bescha digd. Ten Zuidwesten van Kaluga viel de vijand met sterke strijdkrachten van infanterie en pantserwagens, gesteund door vliegtuigen, aan, De aanvallen werden door formaties van het leger en de luchtmacht in voorbeeldige samen werking in felle gevechten afgeslagen. In tegen aanvallen werd de vijand onder zware bloedige verliezen naar zijn punten van uitgang terug gedreven. In deze gevechten werden 111 pant serwagens vernietigd, waarvan 91 alleen in den sector van een pantserdivisie. Ook bij Rzjew werden hernieuwde aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten verijdeld door tegenaanvallen van Duitsche troepen cn door den samengebundelden aanval van eska ders gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers. Ten Zuiden van het Ladogameer werden herhaalde doorbraakjogingen van den vijand in tegenaanvallen tot staan gebracht. In de Finsche Golf bestookten gevechtsvlieg tuigen een vliegveld op een eiland met bom men en beschadigden vijf vijandelijke bewa- kingsvaartulgen. In Noord-Afrika en boven het eiland Malta werden in luchtgevechten drie Britsche. vlieg tuigen zonder eigën verliezen neergeschoten. Formaties van de Duitsche luchtmacht vie len vannacht Britsche vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië met bommen van zwaar kaliber aan. In hangars en tusschen geparkeerde vlieg tuigen ontstonden uitgestrekte branden. Bij herhaalde vijandelijke luchtaanvallen op een Duitsch konvooi in de Middellandsche Zes werden door boordwapens zeven van 24 aan vallende Britsche bommenwerpers neergescho ten. Het konvooi bereikte onbeschadigd zijn haven van bestemming. Twee Britsche vliegtuigen, die op 28 Augus tus naar West-Duitschland en boven de Duit sche bocht vlogen, werden in een luchtgevecht neergehaald. Vijf andere machines werden bij vluchten naar de bezette Westelijke gebieden omlaag geschoten. In' den afgeloopen nacht ondernam de Brit sche luchtmacht storingsaanvallen op Zuid- en Zuidwest-Duitsch gebied. In woonwijken van eenige steden ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Nachtjagers en lucht doelartillerie schoten volgens de voorloopige berichten 32 der aanvallende bommenwerpers omlaag. In den strijd tegen Groot Brittannië vielen Duitsqhe vliegtuigen overdag en des nachts be langrijke" militaire inrichtingen in Zuidwest en Noordoost-Engeland met geconstateerde goede uitwerking aan. En Zondag: Ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban rukken Duitsche en Roemeenschc troepen ondanks sterk vijandelijk verzet in het moeilijk terrein verder op. In het gebied van Stalingrad breken infanteriedivisies en snelle formaties, door sterke strijdkrachten van de luchtmacht gesteund, door krachtig versterkte stellingen heen en drongen zij in hevige ge vechten diep in het vijandelijke verdedigings systeem binnen. Ten Zuidwesten van Kaluga werden opnieuw aanvallen van sterke vijandelijke formaties in fanterie en tanks afgeslagen. Bij Rzjef trachtte de vijand ook gisteren door sterke strijdkrachten in den strijd te werpen, het front te doorbreken. Met medewerking van de luchtmacht werden aanvallen, deels in een tegenaanval, afgeslagen. Het is den bolsjewistischen troepen, nu de slag om Rzjef reeds een maand duurt, ondanks den massalen inzet van menschen en materiaal ter sterkte van vier tot vijf legers, niet gelukt het Duitsche front te doorbreken. De terrein winst van den vijand staat tactisch noch opera tief in eenige verhouding tot de hem daarbij toegebrachte verliezen aan menschen en mate riaal. Alle beweringen van de bolsjewisten over een geslaagde doorbraak zy'n onjuist..Het front is ge sloten, terwijl de aanvalskracht van den vijand meer en meer verlamt. Sedert den 30sten Juli werden in deze gevechten 1572 bolsjey/istische tanks stukgeschoten, deels door vliegtuigforma ties en formaties luchtdoelartillerie van de luchtmacht vernield of in gevechten van zeer dichtbij vernietigd, 547 vliegtuigen neergeschoten bij 25 eigen verloren vliegtuigen en werd talrijk 'materieel door het Duitsche afweervuur en de aanvallen van de Duitsche luchtmacht vernield. De bloedige verliezen van den vijand zijn bui tengewoon hoog. Ten Zuiden van het Ladogameer verloor de vijand bij nieuwe vergeefsche aanvallen 21 tanks. In den afgeloopen nacht hebben bolsjewisti sche b ommenwerpers deels op groote hoogte storingsvluchten ondernomen boven Noordoost Duitschland. Door lukraak neergeworpen bom men ontstond op enkele plaatsen geringe schade. In Noord-Afrika werden door Duitsche en Italiaansche jachtvliegtuigen en door luchtdoel- artillerie 12 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In het zeegebied van El Daba werd een Brit sche torpedojager door bomtreffers zwaar be- S°Diütlche gevechtsvliegtuigen hebben ten Zui den van Korfoe een Britsche duikboot tot zin ken gebracht. Tijdens vluchten van Britsche formaties boven de bezette gebieden in het Westen werden gis teren in luchtgevechten 5 vijandelijke vlieg tuigen. zonder eigen verliezen, neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittanme vielen Duitsche vliegtuigen overdag industrieele en ravitailleeringsinstallaties in Zuid en Oost-En- o-oiand alsmede schepen aan de Engelsche Ka- naalkust aan. Een Britsch koopvaardijschip van 5000 brt. en een convooivaartuig werden door voltreffers tot zinken gebracht. Een ander con vooivaartuig bleef zwaar beschadigd liggen. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede In den centralen sector van het Egyptische front is een aanval die werd uitgevoerd door gemotoriseerde vijandelijke strijdkrachten, mis lukt als gevolg van onze snelle krachtige reac tie. Talrijke vijandelijke voertuigén werden in brand geschoten en buiten gevecht gesteld. Meer ten Zuiden daarvan werd een andere aanval met gemotoriseerde strijdmiddelen even eens verijdeld. Eenige krijgsgevangenen en een pantserwagen vielen in onze handen. Tijdens pogingen tot het bombardeeren van onze vooruitgeschoven stellingen, heeft de En gelsche luchtmacht drie vliegtuigen verloren, die getroffen werden door het luchtdoelgeschut der divisie Ariete. Twee andere machines wer den neergehaald in een luchtgevecht met Duit sche jagers. Bommenwerpers van de As heb ben de operaties tegen de bases van het eiland Malta voortgezet. Een Spitfire werd in een luchtgevecht neergehaald. Eén in de Middellandsche Zeevarend kon vooi is aangevallen door Britsche vliegtuigen, waarvan er drie in zee zijn gestort! na getrof fen te zijn door het vuur van de esporteerende schepen. Vijandelijke vliegtuigen lieten gisteren bom men vallen en schoten met machinegeweren op eenige bewoonde centra van Sicilië. De burger bevolking ieed geen verliezen. Een van onze escadrilles „Mas" (motortorpe- dobooten) welke opereeren op het Ladogameer viel in den nacht van 15 Augustus een groep Sovjet-eenheden aan, die zich naar Leningrad begaven. De motortorpedoboot onder bevel van den luitenant ter zee tweede klasse Renato Bechi torpedeerde en vernietigde een kanon neerboot van 1300 ton. En Zondag: Aan het Egyptische front artil lerievuur en wederzijdsche activiteit van ver kenningstroepen. JDe Britsche luchtmacht heeft Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 12 September, geeft elke der met 44 gemerkte bon nen van de boterkaart en vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Zij, die gedurende het tijdvak van 12 tot en met 15 Augustus de bonnen 44 bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen gedurende boven genoemd tijdvak per bon 100 gram rundvet. DE NIEUWE SCHEERZEEPBON. Gedurende het tijdvak van 1 September tot en met 31 December geeft de met „M" gemerkte bon der textielkaart DA. welke is uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, recht op het koopen van 45 gram- scheerzeep, met een vetzuurgehalte van 75 k 80<JÓ. Voor zoover de winkelier nog verpakkingen van 50 gram in voorraad heeft, mag hy deze uitverkoopen tegen in ontvangst neming van bovengenoemden bon. Voorts kan men op bedoelden bon ook één pot of één tube scheercrême koopen, voor zoover deze nog voorradig zijn. GENERATORANTHRACIET EN BAGGERTURF. Gedurende het tijdvak van 1 September tot en met 30 September geven de met de woor den „generator-anthraciet 9e periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één hectoliter (max. 75 kg.) antliracietnootjes IV of V, ter wijl gedurende hetzelfde tijdvak de met de woorden „generatorturf 9e periode" gemerkte bonnen recht geven-op het koopen van 50 stuks baggerturf. HONDEN- EN KATTENBROOD OP BON 17. Voor de periode van 1 tot en met 30 Septem ber wordt op bon No. 17 van de voederkaarten voor honden volgens dezelfde normen als voor de voorafgaande periode hondenbrood beschik baar gesteld. Op bon no. 17 van de voederkaart'voor hon denbrood (groep k) wordt voor bovengenoem de periode V6 kg. kattenbrood beschikbaar ge steld, Na 30 September zijn de bonnen no. 17 van vermelde kaarten ongeldig. Zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. OPROEP AAN BOSCHBEZITTERS. Stelt brandhout beschikbaar. Om te voorkomen, dat in dezen tijd van brand stofschaarschte het in de bosschen aanwezige aoode hout, dat voor huisbrand geschikt is, ver- opnieuw bomaanvallen gedaan, vooral op den I toren gaat-, doet de productiecommissaris voor Zuidelijken sector van onze stellingen. De bat terüen luchtdoelgeschut van enkele groote troe- penonderdeelen, waaronder die van de divisies Littorio en Bologna, hebben vier aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Twee vliegers- wer den gevangen genomen. Acht andere vliegtui gen werden door Italiaansche en Duitsche ja gers in herhaalde luchtgevechten neergescho ten, In de Middellandsche Zee werd' een vijan delijke duikboot door Duitsche vliegtuigen tot zinken gebracht. In den nacht van 27 op 28 Augustus werd door een kleine vijandelijke af deeling een po ging ondernomen om op het eiland Cerigotto, ten noordwesten van Kreta, te landen. Door het onmiddellijk optreden van ons garnizoen werd de vijandelijke afdeeling op de vlucht ge dreven. Voor de Egyptische kust werd een Brit sche torpodebootjager door een van onze mo- tortorpedobooten getorpedeerd en zwaar be schadigd. van hedenavond 20.31 uur tot morgenochtend 6.50 uur De maan komt heden op om 23.07 uur en gaat morgenmiddag om 13.53 uur onder. DE TWEEDE SLAG BIJ DE SALOMONS EILANDEN. De woordvoerder van de Japansche marine, kapitein Hiraide, heeft nieuwe belangwekkende bijzonderheden onthuld over den tweeden slag bij de Salomonseilanden. Het doel van de tweede Amerikaansche actie, zoo zeide hij, v/as om versterkingen te brengen naar de Amerikaansche troepen, die op de eilanden Toelagi en Guadalcanal* geland waren. De Japanners vielen de Amerikaansche vloot- formatie, die na den eersten slag bij de Salo monseilanden van nieuwe eenheden voorzien was, ten oosten van de eilandengroep aan. De strijd werd hoofdzakelijk gevoerd tusschen de wederzijdsche vliegkampschepen, vanwaar de vliegtuigen voor den aanval opstegen. Ondanks de Japansche overwinning en het afslaan van het vijandelijke offensief mag men niet denken, dat de operaties in deze wateren zijn afgeloopen. De Amerikanen hebben op de eilanden Toelagi en Guadalcanar meer dan 10.000 man geland, die op het oogenblik volko men zijn afgesneden, doch stellig door de Ver. Staten niet in den steek zullen worden gelaten. Nieuwe aanvallen van de Ver, Staten zullen echter precies zoo eindigen als de eerste en tweede slag bij de Salomonseilanden. Het verdient bijzondere aandacht, zoo ver volgde Hiraide, dat de Ver. Staten ondanks de reeds geleden groote verliezen aan vliegkamp schepen en vliegtuigen weer nieuwe vliegkamp schepen hebben geriskeerd. Voorts deelde Hiraide mede, dat de Ver. Sta- tenten sinds het uitbreken van den oorlog 45 oorlogsschepen met een 'gezamenlijken inhoud van 750.000 ton, en meer dan 2000 vliegtuigen en 447 koopvaardijschepen met een gezamen lijken inhoud van 2.8 millioen ton hebben ver loren. In de wateren om de Salomonseilanden en in de Koraalzee, zoo besloot Hiraide, zijn op het oogenblik verschillende acties aan den gang, waarover het. Japansche volk te zijner tijd zal worden ingelicht. Aan de maatregelen van de Amerikaansche regeering valt reeds te zien, dat de vijand een strijd voert op leven en dood. (D.N.B.) Het verzet der ongehoorzaamheidsbeweging in Indië duurt onverflauwd voort trots de vele arrestaties en andere maatregelen. De oorlogs bedrijvigheid heeft er dan ook van te lijden. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de politie Zaterdagavond op bevel van het districtsbestuur te Allahabad een huiszoeking in de woning van Pandit Nehroe verricht, die vier uur heeft geduurd. De politie nam ver scheidene boeken en papieren mee. Daaronder bevonden zich ook copieën van de resolutie der werkcommissie van het Congre^ en het ont werp van een resolutie, die de werkcommissie had voorgesteld voor de al-Indische Congres commissie. De Daily Mirror meldt, dat voor de eerste maai- in de geschiedenis van Indië Britsche valschermtroepen gebruikt zijn tegen een In- dischen volksstam aan de Britsch-Indische Noordwestelijke grens, waar een gebied moest worden „gezuiverd". De actie was gericht tegen den stam der Hurs. De junglewoningen der Hurs werden „in brand gestoken en uitgerookt". Troepen gevangenen zijn voor militaire gerech ten gebracht, -die „doodvonnissen geveld" heb ben. De Indische nationalistenleider Rasj Behari scheidene andere militaire en burgerlijke auto- Bose, die Zaterdag in Singapore is aangeko- riteiten, (D.N.B.), den boschbouw en de houtteelt een ernstig be roep op alle boscheigenaren om zooveel mogelijk de bevolking* in de gelegenheid té stellen dit hout in hun bosschen te verzamelen en weg te voeren. Hiervoor zouden sprokkelvergunningen kunnen worden uitgereikt, die den houder gratis het recht geven op bepaalde dagen en uren het doode liggende hout te verzamelen. Den boschbezitters wordt bovendien verzocht zooveel mogelijk het rooien van stobben toe te staan, aangezien ook deze in belangrijke mate kunnen bijdragen om in de behoefte aan brand hout te voorzien. Voor het rooien hiervan dient ingevolge de bepalingen der bodemproductiebe- sohikking 1939'een vergunning te worden aange vraagd, Een dergelijke vergunning wordt even wel voor loofhoutstobben als regel zonder eenige beperkende bepaling verleend. Ook het rooien van naaldhoutstobben dient zooveel mogelijk te worden bevorderd. Een gedeelte hiervan zal ech ter op aanwijzing van den' directeur van het Rijksbureau voor hout voor -de winning van houtskool moeten worden bestemd, doch overi gens kunnen ook deze stobben, die In groote hoeveelheden nog in den grond zitten, voor brandhout in aanmerking komen. Het beschik baar stellen van sprokkel- en stobbenhout is niet alleen een groot sociaal belang, doch het zal bovendien houtdiefstal, beter dan welke politio- neele maatregel ook. voorkomen. Aaln boscheige naren, die bereid zijn sprokkelvergunningen ie verleenen wordt verzocht hiervan vóór 15 SejR. 1942 mededeelïng te doen aan den productie- commissaris voor den boschbouw en houtteelt, Museumlaan 2 te Utrecht, onder opgave van de gemeenten, waarbinnen hun bezittingen zijn gelegen. Mochten er boscheigenaren zijn, die niet meewerken aan het beschikbaar stellen van brandhout op de aangegeven wijze, dan zal het nemen van dwingende maatregelen niet uitblijven. NIEUW VAST TARIEF VOOR „PAKJES" NAAR DUITSCHLAND. Op het oogenblik wordt voor het verzenden van „pakjes" naar Duitschland, het protectoraat Bohemen en Moravië en het Generaalgouverne- xnent tot en met 500 gram 25 cent en boven 500 gram tot en met 1000 gram 40 cent betaald. Met ingang van 1 September zal het thans jeldende tarief opgeheven worden en voor elk pakje (zonder onderscheid van gewicht tot en met de grens van 1000 gram) een bedrag van f,0.30 berekend worden. „Pakjes" mogen niet zwaarder zijn dan 1000 gram en moeten in on gesloten zakjes, doosjes of losse omslagen ver pakt zijn. Zij mogen geen stukken bevatten, welke het karakter hebben van een briefwis seling over zaken van actueelen of persoonlijken aard, DAPPERE MEISJES. Wederom is een contingent Nederlandsche ver pleegsters naar het Oostfront vertrokken. Na een grondige en allesbehalve gemakkelijke voor opleiding zullen zij ingezet worden met de Ne derlandsche ambulance. Men moet respect heb ben voor deze moedige meisjes, die veelal een gemakkelijk leventje hier in Nederland opofferen om ginds aan het Oostfront onder vaak zeer moeilijke omstandigheden voor de gewonden te zorgen. Zij verdienen uw steun en waardeering. Denkt daarbij aan het gironummer van de Ne derlandsche Ambulance, 87600 Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, Den Haag. DRAGER VAN KRATON-MEDAILLE OVERLEDEN. In het godshuis te Krommenie is Vrijdag overleden de 88-jarige Dirk Bes. Hij was dra ger van de Kraton-medaille, welke herinnerde aan den veldtocht van Atjeh. Zeer waarschijnlijk is met hem de laatste Kraton-drager overleden. ■i-T T1 f Roosevelts tegenstanders in de Veree- 1 i-nigde Staten „Franklin's folly" noemen, heeft het Amerikaansche publiek alleen maar teleurstellingen gebracht. Deze teleurstellingen waren weliswaar pas het begin van de zware slagen, die de geallieerde naties sedert den val van Tobroek aan alle fronten te incasseeren kregen. De Engelsche kranten en speciaal de „Daily Mail" berichten van een anti-Britsche golf, die evenals na den val van Singapore over de Vereenigde Staten ging. De zelfcritiek richt zich tot nu toe minder tegen den President en tegen de sterke mannen, welke heden met dictatoriale volmachten voor de Executieve in Washington werkzaam zijn. Aan critiek waren voornamelijk blootgesteld de .een- dollar-mannen" uit de industrie, die de oorlogs productie In het belang der monopolie-industrieën vertraagden of die, zooals de Staatssecretaris voor. handel en bankier Jesse Jones, een on doorzichtige politiek ten gunste van deze mo nopolie-belangen bedreven. Naast Edward R. Stettinius, William S. Kniid- sen en de ongeveer 500 leiders der industrie, die de „War Production Board" in het begin van dit jaar overnam, zien ook de vertegenwoordi gers der Amerikaansche arbeidersbelangen hun invloed in de bondshoofdstad verminderen. Sid ney Hillman, die nog in April van dit jaar tot adviseur- van Roosevelt voor arbeidersproblemen benoemd werd, moet bijna evenzoo stil zijn ge worden als madame Perkins, staatssecretaresse voor arbeid uit den tijd van de New Deal. Philip Murray, de regeering vriendelijk gezinde op volger van John Lewis in de leiding van de radicale C.I.O., is uit den door Lewis geleiden mijnwerkersbond verwijderd. In het algemeen mag de critiek op de gebreken der Amerikaan sche bewapening niet over het hoofd zien, dat de feitelijke leiding hoe langer hoe meer in handen van het Amerikaansche groot-kapitaal komt. Evenals eens, President Woodrow Wilson zijn „nieuwe vrijheidspolitiek" ten behoeve van de Amerikaansche oorlogsverklaring 1917 op offerde, geeft ook Franklin D. Roosevelt zijn sociaal-reformatorische New Deal-politiek ten behoeve van den totalen oorlogsinzet op. Het gevolg daarvan zal waarschijnlijk de groei van een reactionaire strooming in de Vereenigde Staten zijn, zooals eens de oorlogs- en na- oorlogsche tijd sedert 1917 liet zien. Reeds dreigt de Procureur-Generaal Francis Biddle 95 Ame rikaansche publicaties als staatsvijandig te ver bieden. Ter vergelijking werden rond 400 kranten en tijdschriftenten tijde van den eersten wereld oorlog onderdrukt. De reorganisatie van de con- trolebureaux voor de openbare meening heeft Elmer Davis, den bekenden radio-commentator en vroegeren Rhodes-student, aan het hoofd van het nieuwe oorlogs-informatiebureau ge bracht. Hij overvleugelde Archibald Mac Leish, den beschermeling van Professor Felix Frank furter en huidigen congresbibliothecaris, die zijn vroegere zonden als radicaal schrijver intus- schen openlijk berouwd had. Tegelijkertijd wordt de censuur op alle uitingen van misnoe gen ten- aanzien der ambtelijke politiek ver scherpt. I Nog een slachtoffer van de algemeene teleur stelling is het congres, welks constitutioneele rol reeds onder de New Deal moeilijk werd. Nauwelijks hadden de afgevaardigden op het Capitool in Washington besloten een zuinige begrooting door te zetten en hun verloren ge- gane wetgevende macht weder sterker uit te oefenen, of President Roosevelt verklaarde den z.g. schiet-oorlog, welke tot uitgaven leidde, die de ergste vermoedens van zijn binnenlandsche tegenstanders ver overtroffen. In den eersten wereldoorlog hadden de Vereenigde Staten tot aan de ratificatie van het vredesverdrag 25.729 millioen dollar uitgegeven, of als crediet aan him bondgenooten gegeven. Dit bedrag was dit maal reeds na 6 maanden oorlog overtroffen, zooals Staatssecretaris Morgenthau op den 3den Juli van dit jaar verklaarde. Het nieuwe boek jaar zal minstens 67 milliard aan oorlogsuitga ven brengen. De totale uitgaven in het laatste boekjaar bedroegen 32.491 millioen dollar, of wel een record-deficit van 19.691 millioen dol lar. De bondsschuld groeide van 21 milliard dollar bij het begin van Roosevelt's regeering in 1933 tot 60 70 milliard in het eerste oor logshalfjaar spoedig zal deze de 100 milliard- grens wel overschrijden. De zuinigheidsactie van het congres is derhalve even hopeloos ge worden als zijn initiatief van wetgeving minder wordt. Volmachten, die ten deele nog op wet ten van den eersten wereldoorlog berusten, ge ven F. D. Roosevelt een bijna onbeperkte macht over het leven der natie. Bovendien heeft het congres het er blijkbaar op aangelegd, zijn aanzien bij het publiek te ondermijnen. Diens poging de goedkeuring te verkrijgen, dat aan zijn leden pensioen uitge keerd wordt, en het besluit, ten aanzien van de benzine-rationeering voor zich zelf een uitzon dering te maken, hebben tot veel critiek op het congres bijgedragen. In Spokane in den staat Washington werd 3000 dollar ingezameld om ge schenken aan de noodleldende congresmannen in de bondshoofdstad te zenden. Oude gebitten en parapluies vervingen daarbij de anders gebruikelijke rotte eieren. Het is ken merkend, dat'een zoo ernstige journalist als Ernest Lindsay in de „Washington Post" kon verklaren, dat het parlementarisme in de Ver eenigde Staten, zoowel als in Canada en Enge land snel aan lager wal raakt. Zoo werkt het parlementaire systeem remmend op den weg naar den totalen oorlog. Alle hier genoemde fei ten dragen er toe bij den terugblik op het eerste oorlogshalfjaar te vertroebelen. Een artikel in de „Time" van 8 Juni is voor deze late zelf bezinning en zelfkritiek een voorbeeld. Ook het maandelyksche tijdschrift „Fortune", waarvan elk nummer aan de vraagstukken van den mo dernen oorlog gewijd Is, noemt het oorlogsver loop tot nu toe een reeks van nederlagen, waar bij de eene catastrophe op de andere volgt. Het zou hebben bewezen, dat Engeland als bondge noot zoowel een na- als een voordeel kon zijn. Beide organen behooren zooals bekend Is tot het concern van Henry R. Luce, die verleden jaar het gezegde van de „Amerikaansche eeuw" in de wereld bracht. Toentertijd beloofden Luce's me dewerkers een overwinning op Japan binnen zes weken, indien de Japanners het „Harikiri" van een oorlogsverklaring op zich zouden nemen. Heden spreekt zelfs F. D. Roosevelt van „zwarte uren" in de Amerikaansche geschiedenis. men, heeft tegenover een vertegenwoordiger van Domei verklaard dat het thans geen tijd is voor praten, aangezien de Indische vrijheid niet zonder onmiddellijke actie te verwerven Is. De Indiërs in Oost Azië móeten de kwestie van dit standpunt bekijken. Ongetwijfeld zullen nog talrijke hinderpalen en moeilijkheden optre den, maar door een sterke offervaardigheid moeten de Indiërs de vrijheid van hun moeder land tot stand brengen. DR. GOBBELS IN VENETIË. De Duitsche minister van propaganda, dr. Göbbels, is te Venetië aangekomen, waar hij de opening van de internationale filmtentoonstel ling zal bijwonen. Hij werd aan het station verwelkomd door minister Pavolini, en ver- Elke maand publiceert de propaganda-com- missie van den Ned. Zwem- en Reddingshond het aantal verdrinkingsgevallen In de pers, om de bevolking, dus de gemeenschap, er op te wij zen, dat de zwemkunst machtig zijn, hoog noo- dig is in ons waterrijke land. Het is treffend te moeten constateeren, vooral in de zomermaan den, dat het aantal verdronkenen groot Is, doordat velen (die de zwemkunst niet beheer schen) de verleiding niet kunnen weerstaan om te gaan in voor hun te diep of stroomend water Het is plicht, dat elk gezond kind in Nederland leert zwemmen. Het is verheugend te ervaren dat nu in deze tijden de autoriteiten inzien, dat de zwemkunst machtig zijn, een integreerend deel van het schoolleerplan moet uitmaken. Ruim 75.000 kinderen hebben, in 1941, door middel van de scholen, zich de zwemkunst eigen gemaakt. Een mooi en goed begin is ge maakt, maarhet ideaal: „ieder Nederlan der zwemmer" is nog lang niet bereikt. Het daghet in den Oosten en wij verheugen ons. Moge dit ideaal verwezenlijkt worden. POSTZEGELVERZAMELAARS BIJEEN. Gisteren werd te Amsterdam in het Park hotel de algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van postzegelverzamelaars. De voorzitter, de heer Valkema Blom, wees er op bij zijn openingsrede, dat de bond thans zoo is uitgedijd, dat hij kan optreden namens alle Nederlandsche philatellsten. Verschillende zaken van philatelistisch Neder- landsch belang werden ter vergadering bespro ken. waarbij de keuring van postzegels, de on- noodige uitgiften van postzegels en de strijd tegen vervalschers en „verkapte handelaren" de hoofdpunten vormden. De „Weller"-medaille werd uitgereikt aan den beheerder van het bondsinformatiebureau. den heer J. A. Kastein voor zijn belangrijke ver diensten aan den bond gedurende vele jaren bewezen. Tot secretaris werd gekozen de heer P. S. van 'tHaeff en tot commissaris de heer C. J. Reyerse Sr. Tot slot werden causerieën gehouden door den heer P. C. Korteweg over de zegels van de uit gave 1864 Nederland en door den heer K. E. König over de emissie 1906 van Bosnië-Herze* gowina. DE KONIJNENSTERFTE. Van verschillende zijden hebben de Neder landsche Vereeniging tot Bescherming van Die ren berichten bereikt over groote sterfte onder konijnen. In sommige berichten wórdt zelfs ge sproken over het voorkomen van „konijnenpest". Welke de doodsoorzaak is, valt niet gemakke lijk te beoordeelen. De mogelijkheid bestaat, dat er een besmettelijke ziekte in het spel is, b.v. de zeer gevreesde coccidiosie, welke verloopt onder verschijnselen van diarrhee. De diagnose kan echter alleen door een dierenarts worden gesteld of door een dood konijn voor onderzoek op te zenden naai* de Rijksseruminrichting te Rotter dam. In elk geval is het zaak de zieke dieren onmiddellijk af te zonderen. Het is echter ook best mogelijk, dat in den (egenwoordigen tijd, nu vele niet-vakmenschen konijnen houden, al te primitieve huisvesting veel dieren doet sneuvelen. Men moet niet ver geten. dat konijnen behoefte hebben aan niet te kleine, lichte en luchtige hokken, die vrij van tocht en vocht moeten zijn. Ook is het niet uitgesloten, dat het voer niet deugt en dat giftige planten zich onder liet voe dergras bevinden. Weliswaar weten konijnen wel, welke planten niet voor hen geschikt zijn, doch wanneer honger hen dwingt eten zij ook planten, die hun gezondheid kimnen schaden. Men lette dus goed op de kwaliteit van het te voeren gras Tevens zorge men. dat geen gebroeid of be schimmeld gras wordt gevoederd. Dit kan worden bereikt door telkens niet meer gras te snijden ZEVEN PERSONEN VERDRONKEN. Het water heeft in de afgeloopen dagen we derom een groot aantal slachtoffers geëischt. Niet minder dan 7 personen moesten sinds Vrij dag in verschillende deelen van het land een vrijwillig of gedwongen bad met den dood be talen. Te Wouw is Vrijdagavond de 35-jarige metse laar A. de Bakker in een ven bij de Wouwsche Plantage verdronken. Spoedig geboden genees kundige hulp kon niet meer baten. De 31-jarige H. Munters Is dien avond in de Maas verdron ken. Het lijk van het gehuwde slachtoffer, vader van een kind, werd na een uur dreggen opge haald. Vrijdagavond omstreeks 9 uur is de 17- jarige ongehuwde schippersknecht Heyens uit Walsoorden in de gemeentehaven van Stein bij een stoeipartij te water geraakt en verdronken. De ruim l3/^-jarige A. Laban, wonende aan de Schiekade te Rotterdam, is Vrijdagavond ver dronken in de sloot, welke loopt langs den zand bak bij de Museumlaan aldaar, waarin het kind speelde. De moeder miste het kind plotseling en na 10 minuten werd het lijkje drijvende ge vonden. Te Hoogezand is Zaterdagavond de 20- jarige D. Simmerling verdronken. Een in woner van Neerloon, L. van Uden, is dien middag bij het zwemmen in de Maas verdronken. De 23-jarige L. B. Stegers, wonende in de Nieuwstraat te Arnhem, verdronk gistermiddag bij het zwemmen in den Rijn. De jongeman werd vermoedelijk door een kramp bevangen. JONGETJE AANGEREDEN DOOR DE TRAM. Gistermiddag om halfdrie liep in de Edison- straat te Den Haag de 3-jarige K. S., woon achtig in die straat, onvoorzichtig over den rij weg. De jongen werd aangereden dopr een tram van lijn 12 en kreeg een schedelbasisfractuur. De geneeskundige dienst vervoerde het slacht offertje naar het RK. ziekenhuis aan het West- einde. waar het kind kort ma aankomst ls over leden. dan voor de behoefte van één dag noodlg is en dit op een koele, zonvrije plaats luchtig uit te spreiden. De rijksvoorlichtingsdienst voor den pluim veeteelt, afdeeling konijnen van de directie van den landbouw te Beekbergen verstrekt gratis alle inlichtingen op het gebied van konijnen- houderij, NED. VOLKSDIENST VERLEENT HULP AAN SLACHTOFFERS VAN LUCHTAANVAL. Bij den Britschen luchtaanval van j.l. Donder dag op een onzer steden werd de burgerbevol king vrij ernstig getroffen. Onmiddellijk na het onheil was de Nederlandsche Volksdienst aan wezig om de schade op te nemen en de 27 ge zinnen. welke getroffen waren, direct met geld terzijde te staan, waar zulks noodzakelijk was. Zoo verleende de Volksdienst ook zijn bemid deling bij het verkrijgen van de noodige textiel vergunningen voor het aanschaffen van gor dijnen e.d. Hiermede is tevens weer bewezen van welk een groot volksbelang het is, wanneer wij hier te lande beschikken over een goede en snel functioneerende organisatie, die by derge lijke voorvallen voor de belangen van ons geheele volk op de bres staat. HERDENKING STERFDAG PETER TON. Zondag 6 September zal de heerban 's-Gra- venhagc den sterfdag van den gevallen weer man Peter Ton herdenken. Deze herdenking zal bestaan uit een krans- legging op het gTaf van Peter Ton des voor middags te 11 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te, 's-Gravenhage, waar de wnd. heerban commandant, banleider A. F. Henken, en dc onderbanleider J. van der Hout herden kingsredevoeringen zullen houden. Na afloop wordt gedefileerd langs de groeve, aan welk défilé behalve de heerbannen 3 cn 4. ook depu taties van de W.A.. het rechtsfront, van de* jeugdstorm en van de politieke organisaties zul* len deelnemen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1