DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1942 No. 25280 Gestadige vorderingen in het Oosten 83sfe Jaargang In den Kaukasus en bij Stalingrad Verspreide Berichten Verduisteren: BINNENLAND Verplichting tot opgave van voorraden motorbrandstof, donkere olie, smeeroliën en vetten Een nieuwe Nederlandsche slaalsleening! STADSNIEUWS Oefening der „Technische Noodhulp" Bouwers of doodgravers LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie eü Administratie 25011 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Mcnkliorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. De Berlijnsche A.NP.-correspondent meldt: De berichten van het Oostelijke front maken melding van een gestadig verder oprukken der Duitsche en verbonden troepen in het Zuide lijke d^el van dit front. Een deel der versterkingen, die den opmarsch naar Stalingrad moesten stuiten, is reeds over wonnen en de stad zelf ligt onder een voort- durenden bommenhagel der Duitsche vliegtui gen, waardoor de productiecapaciteit van dit bewapeningscentrum in ernstige mate wordt geschaad. Volgens Turksche berichten zouden de bolsje wisten reeds pantserwagens zonder camouflage- kleuren in den strijd werpen. Indien dit zoo is, koesteren zij blijkbaar nog weinig hoop Stalin grad te kunnen behouden en doen zij thans nog een laatste vertwijfelde poging om de aan vallers tegen te houden. Ook in het gebied van den Kaukasus vermag de hardnekkige tegenstand der bolsjewisten de oprukkende troepen niet tegen te houden. In het Noordwesten van den Kaukasus nadert de opmarsch steeds meer de belangrijke haven stad Novorossisk, die de bolsjewisten als een der laatste overgebleven steunpunten van hun Zwarte Zeevloot taai verdedigen. Het geheele oliegebied van Maikop bevindt zich thans in handen der Duitsche troepen, die reeds verder naar het Zuiden zijn opgerukt en verscheidene der bergpassen, welke tusschen 2 en 3000 meter hoogte liggen, hebben overwon nen. Met betrekking tot de verdediging van den Kaukasus, die voor Engeland van niet minder belang is dan voor de sovjet-unie, is het thans reeds, naar de correspondent van de Essener National Zeitung te Ankara meldt, tot verschil van meening tusschen beide landen gekomen. Van Britsche zijde is reeds herhaaldelijk te Moskou er op aangedrongen, dat het zwaarte punt op de verdediging van den Kaukasus wordt gelegd, zelfs indien andere frontsectoren tot dit doel verzwakt zouden moeten worden. Van sovjet-Russische zijde ziet men bij den huldigen stand van den oorlog het grootste ge vaar in den Duitschen aanval op Stalingrad, dat men als een sleutelstelling van de aller grootste beteekenis voor het verdere verloop van den oorlog beschouwt. KRANSEN VOOR STEPHAN HORTHY. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken en de Duitsche delegatie hebben zich na hun aankomst te Boedapest naar het par lementsgebouw begeven, waar zij bij de baar van den gesneuvelden Stephan Horthy een krans van den FÜhrer neerlegden. De Ita- liaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft uit naam van den Koning-Keizer Victor Emmanuel eveneens een krans bij de baar gelegd. De Rijksbestuurder heeft den Duitschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, von Ribben- trop, ontvangen, die den Rijksbestuurder de hartelijke deelneming uitsprak van den Führer, de Duitsche regeering en het Duitsche volk. De Rijksbestuurder ontving vervolgens generaal- veldmaarschalk Keitel, waarna de minister van Buitenlandsche Zaken de overige leden der Duitsche delegatie aan Horthy voorstelde. De Duitsche gezant te Boedapest, von Jagow, heeft, te zamen met de militaire en luchtvaart- attaché's van het Duitsche gezantschap bij de baar van Stephan Horthy kransen gelegd van Rijksmaarschalk Hermann Göring, den Duit schen minister van Buitenlandsche Zaken en van de Duitsche weermacht. DE DUITSCHE VOEDSELPOSITIE. De Reichsobmann des Reichsnahrstandes, Gustav Behrens, heeft in een rede omtrent de Duitsche voedselpositie verklaard, dat men kan zeggen, dat men liet dieptepunt in de voedsel positie van het- Duitsche volk te boven is ge- Komen en dat de vooruitzichten geleidelijk beter zullen worden. De aardappeloogst is dit jaar grooter dan men oorspronkelijk heeft aange nomen. Ook de groenteproductie en de oogst van broodgraan zullen, naar zich laat aanzien, beter uitvallen, dan men op grond van de moei lijker geworden productie-omstandigheden ge raamd heeft. De moeilijkheden, die de afgeloo- pen strenge winter met zich heeft gebracht, kunnen, voor zoover de oogst tot nu toe valt te overzien, als overwonnen worden beschouwd. (D.N.B.) REORGANISATIE VAN DUITSCHE JUSTITIE De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Omtrent de aan den nieuwen rijksminister van justie, di'. Thierack, opgedragen taak, de noo- üige maatregelen te nemen voor een nationaal- socialistische rechtspleging, waarbij hij zoo noo- dig van het bestaande recht kan afwijken, heeft de tegelijkertijd benoemde staatssecretaris van het rijksniinisterie van justitie, dr. Rothenber- ger, aan de buitenlandsche pers een nadere uit eenzetting gegeven. Van dr. Rothenberger zijn de plannen afkom stig tot hervormingen op justitieel gebied. Deze heeft hij neergelegd in een rapport, dat enkele maanden geleden aan den Führer is aange boden. Een der leidende gedachten, die aan de plannen ten grondslag liggen, is dat in de nieuwe orde niet de macht, doch het recht moet zege vieren. Orde beteekent recht. Voorts is het de bedoeling het aantal rechters te verminderen. De rechtspraak moet in handen z\jn van een zoo gering mogelijk aantal rechters, die echter over de beste eigenschappen be schikken. Dr. Rothenberger wees op de nood zakelijkheid, dat de rechter volkomen onafhan kelijk is en slechts tegenover de hoogste staats leiding verantwoordelijk. De aan den rijksminister van justitie ver leende volmacht tot afwijking van het bestaande recht, beteekent. dat de noodige geoordeelde maatregelen terstond kunnen worden genomen, zonder dat de toestemming van andere ministe ries vereischt wordt. De hervormingen zelf hebben alle betrekking op de rechterlijke orga nisatie. Er is dus b.v. geen sprake van wijzi ging van het strafrecht. (D.NJ3.). DE DOOD VAN DEN HERTOG VAN KENT. Het Sunderland-vliegtuig van den Hertog van Kent had volgens den Engelschen nieuwsdienst ongeveer 60 mijl van de reis afgelegd, toen het boven een eenzaam gebied neerstortte. Veertien inzittenden hebben den dood gevonden. Onder hen bevond zich de particuliere secretaris van den hertog, luitenant John Lowther en de ho nourable Michael Strutt. Er is één overlevende. Hij werd niet ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Wegens den dood van den Hertog van Kent is een hofrouw afgekondigd, die vier weken zal duren. (DN3.), DE ENGELSCHE OORLOGSLEIDING. De diplomatieke correspondent van de „News Chronicle" meent te weten, dat „groote veran deringen in de geheele organisatie en in het karakter, van de Britsche opperste oorlogslei ding" aanstaande zouden zijn. Het is echter niet duidelijk, of deze veranderingen openbaar ge maakt zullen worden alvorens het kabinet weer bijeenkomt. De correspondent verwacht, dat de minister-president er de voorkeur aan zal f^even het Lagerhuis er persoonlijk van irr kennis te stellen. (DNB.). MAATREGELEN VOOR DUITSCHE VOLKSGEZONDHEID. De Führer heeft bij decreet prof. dr. Karl Brandt benoemd tot zijn specialen gemachtigde voor de volksgezondheid met de taak de schakel te vormen tusschen de militaire autoriteiten op dit gebied onder leiding van den weermachts inspecteur van gezondheid, als hoedanig de legerinspecteur van gezondheid is benoemd, en de burgerlijke onder leiding van dr. Conti. De drie genoemde functionarissen hebben allen bij zondere volmachten gekregen. (D.N.B.). COMMUNISTISCHE BLADEN IN ENGELAND. w De Britsche minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat het verbod vari de communistische bladen „Daily Worker" en „The Week" is opgeheven. v (D.N.B.). DE VOEDING VAN HET FRANSCHE VOLK. De Fransche minister van landbouw, Leroy Ladurie, heeft de pers medegedeeld, dat de moeilijkheden in de overbrugging der periode tusschen den ouden en den nieuwen oogst over wonnen zijn. De voeding van het Fransche volk is dus verzekerd, (D.N.B.). van hedenavond 20.40 uur tot morgenochtend 6.43 uur f» De maan ging hedenmorgen om 8.06 uur onder en komt weer op om 21.24 uur heden avond. LOONEN VOOR AARDAPPELROOIERS. Het college van rijksbemiddelaars heeft voor- het tijdvak van 27 Augustus tot en met 31 December een regeling der tarieven voor het rooien van aardappelen en de daaraan verbon den werkzaamheden bindend vastgesteld. Voor de klei- en zandgebieden van alle pro vincies mét uitzondering dus van de veen koloniën is het tarief bepaald naar de op brengst per hectare en wel op den navolgenden grondslag: bij een opbrengst beneden 300 H.L.: f. loo.per H.A. voor rooien alleen, f. 112.50 met sorteeren cn f. 125.— met sorteeren en op meten; van 300—350 H.L. onderscheidenlijk: f.108.—, f. 121.50 en f.135.—; van 350—400 H.L.: onderscheidenlijk f. 116.f. 130.50 en f. 145. boven de 400 H.L.: onderscheidenlijk f.124.—, f. 139^50 en f. 155. Alle gebruikelijke werkzaamheden moeten voor dit tarief aan de aardappelen worden ver richt. Voor aardappelen, geteeld op gescheurd grasland, wordt een toeslag van 10 pet. gegeven. Bij aanhoudend slecht weer kan een toeslag van 5 tot 10 pet. worden bedongen. De afzonderlijke regeling voor de veenkoloniën ziet er als volgt uit. Hier geldt een tarief van f.100.— per H.A. of 50 ct. per rij van 100 M., maximum afstand kruien 80 M. of in zakken op het land gezet. Wanneer verder gekruid zal moe ten worden, zal voor elke 10 M. verder kruien f. 1.50 per H.A. meer worden betaald. Bij groen krabben der aardappelen wordt een toeslag gegeven van 10 pet. eveneens voor aard appelen, die op gescheerd grasland zijn geteeld, terwijl ook een toeslag van 10 pet. is vastgesteld als de aardappelen niet mogen worden opge stoken. yoorts kan bü aanhoudend slecht weer een toeslag van 5 tot 10 pet. worden bedongen. Het college van rijksbemiddelaars is bevoegd vergunning te verleenen tot afwijking van be palingen dezer regeling. „EN NOG EENS DE JEUGD." Hedenavond van 19.05—19.20 spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum 1, in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „En nog eens de jeugd." DIEPPE. Plotseling een beroemde naam. Dieppe, be roemd door het. optreden van de Duitsche weer macht die daar bewijzen gaf van haar kracht. Op het strand van Dieppe liggen de stuk ge schoten Engelsche tanks. Zij getuigen van de onverzettelijkheid waarmede de strijders van het nieuwe Europa iederen nieuwen aanslag op onze beschaving en cultuur afwijzen. Het zijn de strijders, die bchooren tot dezelfde legers als die, welke in het Oosten de bolsjewisten vernietigen, daarbij geholpen ook door onze mannen. Land genoot. hard wordt er gevochten door dappere kerels, die hun leven veil hebben voor ons volk en vaderland. En gij zoudt daarbij afzijdig blijven? Als goed vaderlander? Neen, dat zult gij niet Waar dappere mannen vechten voor onze toekomst daar is ook uw plaats. Meld. u aan bij het vrijwilligerslegioen „Nederland". Koninginnegracht 22, te 's Gravenhage. DE NIEUWE REGELING VOOR SURROGATEN. Een eergisteren in werking getreden vervan- gingsmiddelenbesluit beteekent een belangrij'-? uitbreiding van het toezicht op de vervaardiging van surrogaten. Van nu af aan zal voor de fabri cage van levensmiddelen-surrogaten een vergun ning vereischt zijn. Tot nu toe bestond er op dit gebied voor de fa'brikanten een groote vrijheid. Wel was er sinds het vorige jaar een vervangingsmiddelencom missie ingesteld, die advies uitbracht voor het beschikbaar stellen van grondstoffen, doch veel verder ging men hiermede niet. Het thans ingevoerde vergunningsstelsel maakt het mogelijk invloed uit te oefenen op de samen stelling, de kwaliteit en den prijs van de vele vervangingsmiddelen. Zoo zal bijvoorbeeld van de in vele kwaliteiten, prijzen en verpakkingen in den handel zijnde soorten bouillonblokjes, jusblokjes, aroma's e.d. een aantal soorten, dat een onvoldoende voedingswaarde bezit, niet meer mogen worden gemaakt. De belangen van de verbruikers worden door deze regeling zeer ge diend. Zij zullen er nu zeker van kunnen zijn voor hun geld ook werkelijk bruikbare artikelen te ontvangen. Ingevolge beschikking van den secretarisge neraal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart d.d. 26 Augustus 1942, Staatscourant No. 165, is een ieder, die op 31 Augustus a.s. te 24.00 uur ten minste 25 liter motorbrandstof (benzine of autogasolie)150 liter donkere olie (gasolie, dieselolie, anders dan voor motorrijtuigen, dunne stookolie, huisbrand olie en dikke stookolie) of 10 K.G. smeeroliën en vetten voorhanden of in voorraad heeft, ver plicht hiervan vóór 15 September 1942 opgave te doen aan het Rijksbureau voor Aardolie-pro ducten, Zeestraat 100, 's-Gravenhage. Deze opgave dient te worden gedaan per brief of briefkaart en moet, behalve den naam en het adres van den voorraadhouder, voor elk der hierboven genoemde producten bevatten de hoe veelheid en de plaats of plaatsen van opslag. Op de briefkaart of op de enveloppe moet dui delijk het woord „Voorraadopgave" worden ver meld. Van de hierboven bedoelde verplichtingen zijn uitgezonderd: 1. Degenen, die, hetzij als leverancier (o.a. pomphouder en vatenhandelaren), hetzij als verbruiker, aan het Rijksbureau een opgave van de op 31 Juli 1942 aanwezige voorraden hebben gedaan. 2. Verbruikers, die na 30 April 1942 van het Rijksbureau voor Aardolieproducten, het Rijks bureau voor genees- en verbandmiddelen, de Rijksverkeersinspectie, de Bevrachtingscommis sarissen, het Bureau Grondstoffen van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd of de Nederlandsche Visscherijcentrale toewijzingen voor de hierboven bedoelde pro ducten hebben ontvangen. De desbetreffende Duitsche instantie wenscht er uitdrukkelijk de aandacht op te zien geves tigd, dat in gevallen, waarin aan een reeds eerder opgelegde verplichting tot het verstrek ken van voorraadsopgave niet of onvolledig is voldaan, bij wijze van generaal pardon tot 15 September 1942 geen strafvervolging zal worden ingesteld. Indien thans echter aan de verplich ting tot het volledig opgeven der voorraden op 15 September 1942 niet is voldaan, zal van Duitsche zijde met kracht tegen overtreders worden opgetreden. (Van een A.N.P.-medewerker) In den loop van dit jaar hebben reeds meer dan eens geruchten de ronde gedaan, dat een nieuwe staatsleening zou worden uitgegeven, goeden grond te berusten. Ter beurze van Am sterdam spreekt men op'het oogenblik opnieuw over rde mogelijkheid van een staatsleening. Hierbij kan in herinnering worden gebracht, dat ook in 1941 herhaaldelijk van een staatsemissie gewag werd gemaakt en in den herfst daartoe inderdaad werd overgegaan. De omstandigheden, welke aanleiding geven tot de veronderstelling, dat het rijk rtiet een grootscheepsche leening aan de markt zal ko men, zijn ongeveer dezelfde als verleden jaar. De vlottende schuld is schier van week; tot we grooter geworden en volgens de cijfers, weer gevende den stand van 's rijks kas per 15 Augus tus j.l. staat aan schatkistbiljetten en promessen te zamen uit f. 2.689.096.000. Wanneer daarbij gevoegd wordt het uitgegeven bedrag aan zilver bonnen ad f. 122.394.925 dan blijkt, dat de totale vlottende schuld momenteel niet minder dan f. 2.711.490.925 beloopt. Hierbij mag opgemerkt, dat de vlottende schuld per 22 November 1941 de eerste publicatie, nadat de storting op de 314 staatsleening 1941 groot f. 500.000.000 met een looptijd van 20 jaar en een uitgiftekoers van 9714 had plaats gevonden in totaal be droeg f. 1.700.688.855, waarvan f. 1.594.849.000 schatkistpapier en f. 105.839.855 zilverbons. Als voorts in aanmerking wordt genomen, dat de vlottende schuld per 23 Augustus 1941, dus juist ongeveer een jaar geleden, alles bij elkander f 1.789.944.137 groot was, dan ziet men, dat zich sindsdien een enorme uitzetting heeft voltrok ken. De veronderstelling, dat thans tot een ge deeltelijke consolideering van de vlottende schuld zal worden overgegaan, doet in verband met een en ander dus niet vreemd aan. Nu zijn de verhoudingen op de geldmarkt weliswaar van dien aard, dat de agent van het ministerie van financiën geen moeite heeft, met het plaatsen van schatkistpapier, zoodat de staat zijn verplichtingen op voordeelige wijze kan financieren, maar het ligt in den loop der zaken, dat op een bepaald oogenblik het denk beeld van consolidatie van de vlottende schuld post vat en in dit opzicht behoeft men zich over de thans in omloop zijnde geruchten ook niet te verwonderen. Wat de voorwaarden van een nieuwe staats leening aangaan, zoo bestaan dienaangaande uiteenloopende opvattingen, vooral wat het uit te geven bedrag aangaat. Ter beurze varieeren de ramingen tusschen f. 500.000.000 en f. 1.000.000.000, waarbij de gedachten meeren- deels naar het grootste hier genoemde bedrag uitgaan. Algemeen is men van opinie, dat bij een eventueele leening een rentetype van 3\ü zal gelden, terwijl men, in verband met den koers- stand der bestaande staatsleening, speciaal van de 3V4 obligatieleening Nederland 1941, welke juist even beneden 100% zijn gekomen, een koers ■van uitgifte raamt, welke hiermede ongeveer overeenkomt. Bovendien verwacht men een lee ning met een looptijd van 20 25 jaar. Nu is het goed mogelijk, dat de thans de ronde doende geruchten wederom niet goed ge fundeerd of voorbarig zijn, maar de oogenblikke- lijke verhoudingen zijn van dien aard, dat dezq geruchten toch niet als ongemotiveerde bedenk sels behoeven te worden bestempeld, terwijl evenmm de genoemde voorwaarden buitenissig behoeveh te worden geacht. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE BETONINDUSTRIE. Blijkens de staatscourant heeft het college van rijksbemiddelaars eenige wijzigingen aangebracht in de regeling van arbeidsvoorwaarden in de betonindustrie, d.d. 24 November 1941. Vooreerst is gewijzigd de indeeling der ge meenteklassen, ter bepaling van het loon vdn de werknemers. Het aantal gemcenteklassen is op vijf gehandhaafd, doch verscheidene gemeen ten zijn in een hoogere klasse geplaatst. Enkele gem'eenten zijn in een lagere klasse onderge bracht. Op de tweede plaats is het maximum, dat door tariefwerkers boven het in de regeling vastge stelde uurloon mag worden verdiend, verhoogd van 20 tot 30 pet,, terwijl voor betonvaktech- nische en andere vaktechnische arbeiders thans in het geheel geen maximum meer Is bepaald. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin Maandag 31 Augustus valt. INTERESSANTE DEMONSTRATIES. In tal van plaatsen worden thans oefeningen gehouden door groeien van de Technische Noodhulp, de organisatie, die zich ten doel stelt door geschoolde vrijwilligers deskundige techni sche hulp te bieden, daar waar de bevolking dhect of indirect slachtoffer dreigt te worden Van bomaanvallen, storingen in belangrijke be drijven en rampen van allerlei aard. Hoewel de Technische Noodhulp over het al gemeen in stilte werkt en oefent aan mar- schen en parades wordt b.v. niet deelgenomen stond dr. Beek, de leider der Befehlsstelle Niederlande der Technische Nothilfe, ten einde een indruk te krijgen van het werk, een verslag gever van he^; A.N.P. toe, een oefening bij te wonen, die de groep Leiden dezer dagen hield. Deze was dien avond bezig in en voor haar hoofdkwartier op het Rapenburg No. 12. Noodhelpers in witte overalls waren er bezig muren en plafonds te witten, kortom het pand in te richten, zooals het behoort. Met trots werd de houtvoorraad getoond: balken en planken, precies op maat gezaagd om in een luttel tijds in een noodbrug te worden omgetooverd. De gaten voor de verbindingsbouten waren reeds aangebracht, alles lag pasklaar. Behalve de werkplaatsen, was ook reeds een gereedschaps kamer ingericht. Allerlei werktuigen lagen hier keurig geordend bijeen: een zware drievoet met takels voor het tillen van zware lasten, domme krachten, steekvlam- en lasch-apparaten, klim ijzers, telefoontoestellen, seinlampen, bindtouw, drijfzakken voor het samenstellen van vlotten en pontons, een boordmotor enz., enz. In les lokalen werd instructie gegeven in de techniek van stoomwerktuigen, de behandeling en het hanteeren van een rookgasmasker. Op de vragen werd vlot geantwoord. Voor het perceel werd een demonstratie ge geven met het bouwen van een mruggehoofd voor een noodbrug, en het maken van een vlot. In een klein uurtje voor oefeningen in het huidige .stadium vrij vlug waren de mannen, die in twee ploegen werkten, met hun arbeid gereed. En het vlot, dat tien man kan dragen, voer onder belangstelling van het publiek naar den overkant van het water. De touwknoopen, met vaardige handen om de balken en planken van het bruggehoofd gelegd, bleken stevig te zitten. Een der instructeurs wees er daarbij op, dat de mannen de onderdeelen van het werk zoodanig moeten beheerschen en de handelingen zoo dikwijls moeten herhalen, tot deze hen als het ware in vleesch en bloed zitten. Wat opviel, was de ijver, waarmee deze nood helpers veelal eenvoudige werklieden van ve lerlei richting dezen oefenarbeid ten' bate der gemeenschap verrichtten. Onder de 130 man van deze groep waren zelfs een 66- en een 62- jarige. De oudste van de twee was dezen avond maar tot dusverre bleken deze geruchten' niet op aanwezig en deed in werklust en vaar- -„.J-. b,i. ^Tdigheid met onder voor zijn jongere collega's. Twee avonden per week besteden de mannen aan het werk der Technische Noodhulp en zij bleken er zóó opgetogen over, dat zelfs tijdens de demonstratie zich nog een paar man als wer kend lid kwamen melden. Tot besluit van den avond werd het pronk stuk der groep getoond, een zoogenaamd „nood- stroom-aggregaat". een installatie bestaande uit een benzinemotor met dynamo en electrlschen boorhamer, die gemonteerd op een chassis op wielen achter een transportauto gekoppeld kan worden en de groep overal van electrisch licht en van krachtstroom kan voorzien in geval het. electriciteitsbedi'ijf niet meer functioneert. Dit nood-stroom-aggregaat werd door eenige vak- menschen uit de groep in een werkplaats ver vaardigd, vrijwel geheel uit en met eigen mid delen. Het was met de keurige afwerking een sprekend staaltje van wat met liefde, toewij ding en de noodige technische kennis te berei ken is. WONINGBOUWVER. „CLNS BELANG". De Jaarvergadering. Gisteravond werd deze vergadering in „Pa trimonium" gehouden. De 2de voorzitter, de heer H. van Donselaar, opende en gaf een korten terugblik op het afgeloopen vereenigingsjaar. Hij sprak de hoop uit, dat de voorzitter, de heer J. Gerritsen, spoedig hersteld moge zijn en zich weer aan zijn taak zal kunnen wijden. De no tulen der vorige vergadering werden door den heer W. van Westbroek, bij verhindering van den 2den secretaris, den heer J. van der Mark, gelezen en goedgekeurd. De heer G. F. Hemerik bracht als lid der kascommissie verslag uit over het ingestelde onderzoek der boeken van den penningmeester en adviseerde tot décharge, het geen geschiedde. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, werd her kozen, evenals de bestuursleden, de heeren C. Paauw. 2de penningmeester, J. van der Mark, 2de secretaris en W. v. Westbroek, commissaris. De heer J. Limburg had den wensch te kennen gegeven om gezondheidsredenen af te willen treden als lid van den raad van commissarissen. In diens plaats werd gekozen de heer J. Ph. van den Bosch. Den heer Limburg werd dank gebracht voor tyeCgeen hij voor de vereeniging had gedaan, terwijl de heer Van den Bosch als zoodanig werd welkom geheeten. Tot lid der kascommissie werd in de plaats van den heer A. v. Westbroek gekozen de heer L. C. Volkers. Hierna werden nadere mcdedeelingen gedaan in verband met het Vide bouwplan der veree ning; na discussie werden de voorstellen van het bestuur aangenomen. Na ballotage van 17 nieuwe leden en rondvraag, volgde sluiting. DIPLOMA-ZWEMMEN IN „DE ZIJL". Glunderende vaders, moeders en verdere fa milieleden, waren gisteravond weer rond het bassin van de Zweminrichting „De Zijl" ver- eenigd om getuige te zijn van het behalen van het „gekleed-diploma" hunner kinderen. Er was weer een zeer groot aantal candidaten, Het was een lust de kleine peuters, maar ook de grooteren het water te zien inspringen om de voorgeschreven rondjes op borst en rug te zwemmen! De zwemmeesters P. Arnoldus en A. Jongepier hadden alle eer van hun werk. De namen der geslaagden zijn: A. Kop. C. Teijn, S. Onvlee, A. Teske, T. Koet, J. de Jong, A. de Mey, J. Hanselaar, T, Sierat, C, Veltenaar, G. de Vos, J, Diepenbach, L. den Daas, A. Verstraaten. L. Monteba, R. Schouten, B. Blankensteln, H. Schaap, A. v. Klaveren, N. Verstoep, J. v. d. Reydcn, F. v. Oort, R. Bodry,, Th, de Wolf, J. v. Galen, J. Trago, S. v. d. Berg, C. Boeff, E. Enseling, W. I. I T T OLGT gij het parool van die krachten, Af die zich gereed maken Europa nieuw I V op te bouwen of behoort gij tot de doodgravers van het Avondland? Deze vraag legde Haupdienstleiter Schmidt in zijn groote rede, welke hij te Amsterdam heeft gehouden, aan het Nederlandsche volk voor. Deze vraag houdt reeds direct een antwoord in, want zij, die positief meewei'ken, helpen aan den opbouw van het nieuwe Europa mee, de negativisten zijn immers niets anders dan de doodgravers van het Avondland. De Rijkscommissaris heeft het al eens eerder gezegd, dat er maar twee mogelijkheden waren; men zal het zich herinneren: bij de groote bijeenkomst te Am sterdam, toen hij sprak over de beteekenis van den strijd tegen het bolsjewisme. Sinds dien zijn weer vele maanden, ruim een jaar, verloo- pen en nog heeft het geheele Nederlandsche volk niet gekozen, alhoewel er direct aanmoet worden toegevoegd, dat een kentering over de geheele linie is te bespeuren. In velerlei opzich ten heeft ons volk zich kunnen losmaken uit dien ouden schotjesgeest, dat enge begrip, waarin het jarenlang was opgevoed door man nen, die meer het partij-politieke in het oog hielden in plaats van het algemeene belang. De overblijfselen* van het democratische tijd perk toonen dit aan in rijke variatie. Mussert sprak dezer dagen over den Neder- landschen Staat in het nieuwe Europa en wees in zijn rede ook reeds op de grondslagen voor een nieuw en vrij Nederland, welke uitsluitend gevormd kimnen worden, door actieve mede werking aan den opbouw en de samenwerking met het groote Germaansche broedervolk. Hauptdienstleiter Schmidt onderstreepte dit nog eens duidelijk, toen hij zeide, dat voor de poli tieke groepen in Nederland ook het urn- dei- beslissing had geslagen, namelijk deel te nemen aan deze gebeurtenis van wereldhistorische be teekenis of zich afzijdig te houden. „Zij kozen het laatste en hebben daarmee zelf hun be staansmogelijkheid verspeeld", aldus de heer Schmidt. „Op grond hiervan konden zij de meeningsvorming in Nederland niet langer in- fluenceeren, daar zij niet bereid waren zich te schikken in de noodzaak van den grooten tijd." Hieruit volgt slechts één consequentie, de con sequentie, dat deze politieke weg, die eenmaal als juist is onderkend, verder wordt afgelegd. Zoo duidelijk mogelijk zeide Hauptdienstleiter Schmidt: „Duitsche en Nederlandsche natio- naal-socialisten vormen sedert dien tijd het politieke strijd- en leidersfront in Nederland." Het moet daarom thans iedereen volkomen klaar zijn, dat de nationaal-socialistische idee in Nederland in strijd en leiding ligt opgeslo ten. Deze nationaal-socialistische idee duldt geen doodgravers van het Avondland, zij kent slecjits bouwers voor het nieuwe Europa. Mochten er nog doodgravers zijn, dan zullen deze woorden voldoende blijken om duidelijk te maken, dat er een einde gemaakt zal wor den aan hun ondernaijnenden arbeid. En deze ondermijnende arbeid geldt ook ten opzichte van de Nationaal-Socialistische Beweging, omdat de N.S.B. de uitsluitende aanspraak op de leiding van het Nederlandsche volk heeft veroverd. De Rijkscommissaris zeide reeds bij de viering van het tienjarig bestaan der Beweging te Utrecht, dat de N.S3. de uitsluitende politieke wilsvor ming voor zich mocht opeischen. Er zijn maar twee mogelijkheden: voortleven of ondergaan. Het Nederlandsche volk moet dit beseffen. Zijn Leider heeft reeds gekozen. Als echt Nederlander, als man, die eenmaal zeide dat degene, die zijn vaderland zou doen ten onder gaan in hem zijn grootsten vijand zou vinden, kon hij niet anders dan het beste met zijn land en volk voor hebben. Als Leider dei- Beweging kon hij 15.000 vrijwilligers voor het Oostfront laten vertrekken. Deze mannen bou wen op hun Leider, zij zien in hem den man, die Nederland weer kan brengen op die plaats, waarop het krachtens zijn verleden recht heeft. - Het geheele Nederlandsche volk moet thans ontwaken en oprecht medewerken en als één man pal staan achter hem, die in de moeilijk ste uien onzer geschiedenis de leiding op zich wil nemen. Het is veel gemakkelijker zich van alles te onthouden, maar dat deed Mussert niet. Hij verzekerde Nederland's positie en daarvoor komt hem de dank toe van cje geheele natie. Laat dan het geheele Nederlandsche volk zulks tot uitdrukking brengen en hem volgen en steunen bij zijn zware taak, Hauptdienstleiter Schmidt heeft den weg naar de toekomst ge wezen, doch daarnaast tevens gewezen op de zwaarte dezer taak en de groote verantwoorde lijkheid. „Eenmaal", zoo zeide Hauptdienstleiter Schmidt, „moet ook hier in Nederland een na tionaal-socialistische leiding de staatkundige verantwoordelijkheid op zich nemen." Thans wordt op vele gebieden de basis hiervoor ge legd. Diverse arbeidsgemeenschappen zijn in het leven geroepen, terwijl op bestuursgebied reeds ingrijpende maatregelen zijn genomen. Eens zal het tijdstip komen, waarop de nieuwe Nederlandsche staat zal worden opgericht. Ter versteviging hiervan dient iedere Nederlander zijn loyaliteit en offerbereidheid aan te bieden. Het verleden heeft afgedaan, het is de toe komst, die ons allen roept. VERSPREIDE BERICHTEN. Op zijn verzoek is ingetrokken de benoeming van mr. P. H. H. Spronck tot rechter in de arrondissement^ rechtbank te 'sGravenhage. Benoemd is tot voorzitter van den raad van beroep (S.V.) te Amsterdam mr. W. U. Hazelhoff Roelfzema, thans rechter, tevens vrederechter in de arrondissementsrechtbank te Arnhem. Smit, R. Bijleveld, C. v. Haasteren. J. Valk, B. Labordus, B. de Koning, B. Nievaart, B. v. d. Berg, G. Piket, A. Huber. P. de Wolf, N. Pola- nen, T. Lepelaar, W. Geertsma. R. v. d. Dr-rg, A, v. Rooyen, R. v. Rooyen, G. v. d. Reyden, S. Heemskerk, R. v. d. Linden, S. v. d. Berg. N. v. Rooy, C. v. Zon. N. Rosbergen, G. v. Rus- bergen, G. Wysman, B. Bentveld. ~A. Tuinhof de Moed, C. Stikkelorum, R. Swaak, C, Waard huizen, L. Lunenberg, J. Vlasveld, R. v. d. Born, J. Does, T. v. Oort, A. Zandvliet, J, Par don, S. v. d. Wijngaard. S. v. d. Berg, D. Vlee- ming, B. Ouwerkerk, E. v. Doorn, M. de Grijs, T. Durinck. C. Hensing, M. Hoogervorst, T. Montanus, R. Zandvliet, J. Montanus, >W. v. Rijn, J. Broeken, J. v. Leeuwen, R.' Velthoven, M. E. M. Oudshoorn-v. Iterson. M, Kromdfjk, H. de l'Ecluse, B. Muusse, M. v. d. Mey, J. Wortman, T. v. Dijk, M. de Neef, B. de Tombe, C. v. Leeuwen, M. Raaphorst, R. Rooyen en L. Haak. K. Rosier, P. Vlasveld, S. Jongejans, J. P. Slegtenhorst, J. J. Mulder, A. Ouwerkerk, E. W. Muusse, D. Meyer. D. J. v.fKooten, G. J. v. Biezen. M. J. de Vos, W. Borate, P. v. d. Wey- den, H. Janse, W. Mulder. W, Zaagman. H. Rijnsburger, P. Langezaal. J. Keyzer, K. Ver hoog. J. v. Berkel, J. Schouten, L. Jansc, G. de Graauw. J. Brugman, P. Brandt. J. Brouweiv D. Burgy, A. G. Cramer, W. J. Wagemaker, H. H. Bik, J. den Tonkelaar, H. v. Schaik, G. v. d. Linden, S. Smit, N Dool. J. Verhoog, M. Chrlstiaanse, B. Gysman, F. Broeken, P. La- man, I. Duprie, J. Bey, J. Prevo. G. Rosier, W. v. d. Helm, T, Vermond, L. Kasteleyn, H. den Hollander, M. de Koning en S. v. d. Berg. De heer J. J. v. d. Kamp, adjunct-com mies ten kantore van de Hypotheken. Kadastflf en Scheepsbewijzen alhier en wonende te KaW wijk, is met ingang van 1 September a.s. b€> noemd tot commies aan genoemd kantoor. «-

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1