LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 24 Augustus 1942 Tweede Blad No. 25277 De bijeenkomst te Amsterdam 83sfe Jaargang Europa worstelt thans om zijn vrijheid BINNENLAND GEMENGD NIEUWS (Vervolg van pagina 1 van het le Blad). In het vervolg van zijn rede te Amsterdam herinnerde Hauptdlenstleiter Schmidt aan een tweede rede van Rijkscommissaris, Rijksminis ter dr. Seyss Inquart. die op 26 Juli 1940 te Den Haag in de volgende bewoordingen de Nederlanders tot medewerking aanspoorde: „Dat de Nederlanders nu meewerken aan den opbouw en wel als gelijkgerechtigde partner, die tot groote prestaties in staat is, is de wensch van het Duitsche volk. Het is duidelijk, dat alle Nederlanders door deze verandering worden ge troffen, De toekomst zal deze toetreding der Nederlanders tot den vollen stroom der ge beurtenissen toejuichen, want het zal de Ne derlanders een toestand van rust doen verlaten, die niet onvoorwaardelijk op alle gebieden meer levert dan datgene, wat een staat van rust, die licht stilstand wordt, kan bieden. Ik geloof, dat deze nieuwe opbouw aan de meerderheid van het Nederlandsche volk, vooral aan de arbei ders en de plattelandsche bevolking, maar ook aan den Nederlandschen koopman en zeeman zeer veel zal bieden, namelijk medewerking aan een groot-Europeesch gebied, dat door groot heid en verscheidenheid van zijn zeden waar borg biedt tegen crisisschokken van eiken aard." Al werd slechts door de natlonaal-socialisten acht geslagen op dezen oproep, toch blijkt daar uit zeer duidelijk, dat de bezettende mogend heid zich steeds moeite heeft gegeven het Ne derlandsche volk kameraadschappelijk op te roepen tot medewerking. In dezen tijd geschiedde het ook dat de eerste jeugdige natlonaal-socialisten zich ter beschikking stelden van de Standarte Westland. Zij wisten niet. op wie zij eens hun geweren zouden richten. Slechts één ding beseften zij: steeds zullen er krachten zijn, die optreden te gen het Germanendom. Deze mannen kunnen er zich ook op beroemen den grooten tyd hebben begrepen, afscheid te hebben genomen van al wat hun lief en dierbaar was en tegen den wil van 90 procent van alle Nederlanders den weg der revolutie naar de nieuwe vrijheid te zijn ingeslagen. VOOR OF TEGEN. De Rijkscommissaris riep bij de jaarwisseling 1940/41 het Nederlandsche volk een voor of tegen toe. Sneller dan menigeen had gedacht, sloeg dit groote uur der beslissing, Zoo eindigde het Jaar 1940, nadat de Führer in Juli de wereld nog eens de hand had toegestoken. Op 21 Juli 1941 gingen de legers van den Führer over tot den strijd tegen het bolsje wisme, den doodsvijand der menschheid. Het bezoek van Molotof met zijn eischen had den Führer aangetoond, hoe dreigend het bolsjewisme zijn klauwen had opgehe ven tegen Dultschland en daarmee tegen geheel West-Europa. Zegevierend voorwaarts stormend beveiligden Duitsche soldaten Europa en aan hun zijde de bondgenooten. Voor de eerste maal nemen ook Nederland sche vrijwilligers in de Standarte West- land deel aan den strijd tegen het bolsje wisme. Opnieuw, wordt hier de kameraad schap aangetoond, die in de kerkers was beproefd. Voor de politieke gToepen in Nederland had nu ook het uur der beslissing geslagen, name lyk deel te nemen aan deze gebeurtenis van wereldhistorische beteekenis of zich afzijdig te houden. Zij kozen het laatste en hebben daar mee zelf hun bestaansmogelijkheid verspeeld. Op grond hiervan konden zij de meeningsvor- niing in Nederland niet langer influenceeren, daar zij niet bereid waren zich te schikken inde noodzaak van den grooten tijd. Het is derhalve consequent en noodzakelijk dat deze politieke weg, die eenmaal als onjuist is onderkend, ver der wordt afgelegd. Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten vormen sedert dien tijd het politieke strijd- en l'eidersfront in Neder land. ONDER MUSSERT'S LEIDING. Mussert, die reeds in September 1940 den Führer zijn denkbeelden over de vorming van een Germaanschen Statenbond had uiteengezet, besloot in de dagen van den zwaarsten winterveldtocht in het Oosten, op 12 December, in de nieuwe rijkskanse larij te Berlijn den Führer trouwe volg zaamheid tot in den dood te beloven. Hier door had de nationaal-socialistische bewe ging onder haar leider in den loop van 10 jaar de uitsluitende aanspraak op leiding in Nederland veroverd. Bij de viering van het 10-Jarig bestaan te Utrecht verklaarde derhalve de Rijkscommis saris, Rijksminister dr. Seyss Inquart. dat de N.S.B. thans de uitsluitende politieke wilsvor ming voor zich mocht «peischen. Inmiddels was het aantal der vrijwillige strij ders tegen het bolsjewlsmi in het Oosten toe genomen. Het legioen Nederland werd in Fe bruari opgeroepen, in het Oosten in verbitter de winterslagen te bewijzen wat het waard was Uit deze consequentie volgt nu ook de verdere weg van Nederland. DE GIJZELAARS. Vervolgens behandelde Hauptdienstlelter Schmidt enkele actueele aangelegenheden, in de eerste plaats de kwestie der gijzelaars. Hij be toogde: „Nadat de Nederlandsche bevolking door den Wehrmachtsbefelhshaber, door publi caties van de pers en door openbare redevoe ringen was gewaarschuwd geen acht te slaan op het gestook van Londen en zich rustig aan zijn werk te wijden en nadat ik enkele weken ge leden te Waubach deze aansporing nogmaals had onderstreept met de woorden: „Rust is de eerste burgerplicht", hebben toch snoode elementen te Rotterdam getracht een Duitschen militairen trein door een bomaanslag te doen ontsporen. Hoe erbarmelijk deze plegers van den aanslag zijn geweest blijkt wel hieruit, dat zij hun la dingen ontplofbare stof hadden geplaatst bij een viaduct en dus wilden bereiken, dat de trein naar beneden stortte. Een Nederlandsche spoor wegbeambte moest hierbij zijn leven offeren. De Voorzienigheid heeft ook hier anders beslist dan deze ellendige misdadigers hadden bedoeld. De Wehrmachtsbefelhshaber spoorde nogmaals de bevolking aan tot deelneming aan het onder zoek. Ook deze tijd verliep ongebruikt, zoodat de bezettingsautoriteiten thans gedwongen waren 5 Nederlanders als gijzelaars te doen boeten. De wetten van den oorlog zijn hard en meedoogen- loos. Juist den laatsten tijd is gebleken met welke lichtzinnigheid de Engelsche strategie optreedt. A priori zij opgemerkt, dat het doodschie ten van gijzelaars voor de eene noch voor de andere partij een aangelegenheid is, die licht kan worden opgevat. Op gTond hiervan heb ben de Duitsche bezettingsautoriteiten dezen stap ook zeer rijpelijk overwogen. Zij zijn zich by de beslissing volkomen bewust van de groote beteekenis, die deze zaak uit menschelijk oogpunt heeft, en zij nemen deze beslissing uitsluitend krachtens de groote verantwoordelijkheid, die zij thans dragen in de beslissende worsteling om onze toe komst. Wellicht heeft de bewogenheid, die bij ge legenheid hiervan Nederlandsche kringen heeft aangegrepen, deze voor de eerste maal cenigszins doen aanvoelen welk een vrceselijk harde en vooral onverbiddelijke strijd om zijn of niet-zijn in het Oosten wordt uit gevochten. In Mei 1940, toen men nationaal-socialisten doodschoot en toen de broeder van den leider der N.S.Bluitenant-kolonel Mussert, wreed aardig werd vermoord, sloeg daarop vrijwel nie mand acht. Ik zou zeer in het bijzonder de aan dacht op dit feit willen vestigen, daar er thans nog Nederlanders zijn, die niet willen begrijpen, dat de strijd, die In het Oosten woedt, geen oor log in den gebruikelljken zin der laatste eeuwen is. Zij moesten toch door de reusachtige bewa pening der bolsjewistische legers en den gruwe- lijken strijd dezer onmenschelijke horden lang zamerhand tot een ander inzicht zijn gekomen. Evenals in het tijdperk van de volksverhuizing en van den Mongolenstorm, waarin de wereld een ander aanzien kreeg, gaat het er ook thans om, of de volken van Europa ln de door hun geschapen cultuur zullen voortleven dan wel vernietigd worden en ondergaan. Deze worste ling, die tegenwoordig in den Kaukasus, aan de Wolka en voor Moskou zich afspeelt, Is een wosteling om de vrijheid van Europa. WAT BOLSJEWISME BETEEKENT. Indien deze strijd in het Oosten mocht wor den verloren, dan is er op het geheele vaste land geen mensch meer, wien dit niet aangaat. Ieder zou deze nederlaag moeten ondervinden en bespeuren aan het eigen lichaam. Nu moet niemand zich verbeelden, dat dit bolsjewisme halt zou maken voor zijn woning. Ik weet. dat er thans in Nederland nog altoos menschen zijn, die willen vergeten, wat het bolsjewisme sedert het jaar 1917 onder de volken in het Oosten heeft aangericht. Het geheele cultureele en sociale leven heeft men dezen volkeren ont nomen. Volslagen verdelgd werd leder, die het slechts waagde een woord te zeggen oyer den vroegeren tijd van het tsaristische Rusland. Massa-executies van ongelooflijken omvang werden voltrokken, waartegenover dc Fransche revolutie slechts het werk van leeken en be ginnelingen is geweest. Tien totvijftien mil- lloen menschen en nog meer werden uitge moord. Dertig millioen stierven den hongerdood, daar men volgens de marxistische theorie pro beerde den bodem, die geslachten lang door ge zinnen werd bewerkt, thans in een communis tisch kolchozenstelsel te persen. Voorts werden 20 millioen menschen gedeporteerd en gingen in de Noordelijke ijswoestenijen en in de Sibe rische steppen de vernietiging tegemoet. Wat overgebleven is, is een zielloos mensch. Men leze slechts de brieven der Duitsche frontsol daten, die overal op de naarste, ellendigste plekken standbeelden van Lenin en Stalin, reus achtige partijgebouwen met zuilen van gips en andere imitaties aantroffen. Dat heeft dit marxisme den volken in het Oosten gebracht en daarmee wilde het de wereld gelukkig maken. Op het oogenblik, waarop het Duitsche volk honderdduizenden zijner beste zonen offert voor de toekomst van Europa, is het onverdragelijk, dat in een land menschen probeeren in vrijwel ongestoorde gezelligheid te leven en zich over te geven aan de rust. Aan wie danken deze menschen hier in Nederland hun leven dan eigenlijk wel? Aan hun eigen prestaties zeer beslist niet. Duitsche bezettingsstrMkrachten en Neder landsche natlonaal-socialisten en verantwoor delijke mannen doen hun best voor de voeding en het welzijn dezer lieden. Derhalve moet ook niet de vraag worden gesteld: „Hebt gij de daad gepleegd?" Maar de vraag luidt: Stemt gy met deze daad in of niet? Volgt gij het pa rool van die krachten, die zich gereed maken Europa nieuw op te bouwen of behoort gij tot de doodgravers van het avondland? DE MEDE SCHULDIGEN. Als schuldigen moeten niet slechts diegenen worden aangewezen, die in technischen zin be slist de bommen hebben gelegd, doch de krach ten, die zedelijk en moreel mede de verant woordelijkheid voor deze ophitsingscampagne diagen. Op hun koffie- en theekransjes worden de Londensche radioberichten gecolporteerd. En hoe gelukkig voelt zich nu zoo een arme do lende, indien hij de hem ingescherpte wijsheid als zijn laatste trouvaille kan spuien. Het Is niet de taak van het nationaal- socialisme, den kleinen man op te hangen, doch het nationaal-socialisme moet dengene pakken, die de verantwoordelijkheid draagt. Er is derhalve onder deze vijf gijzelaars geen enkele, die het bewijs kon aanvoeren, dat hy in deze twee jaren niet op een of andere wijze tegen de strijders van het nieuwe Europa heeft gehitst of op zijn theekransje party heeft gekozen. Of hij zich daarbij zelf zeker gevoelt en aangenomen heeft, dat hij de wetten niet beeft geschonden, interes seert de nationaal-socialisten niet. Wij ken nen deze heeren precies en hun voortdu rende vijandige houding. Niemand voclc zich dus veilig, die niet veilig is. De stryd in het Oosten wordt door de bolsje wisten zonder eenige scrupule als zuivere ver- nietigingsstrijd gevoerd. Als derhalve hier in het Westen iemand" het waagt deze strijders in het Oosten in den rug aan te vallen, hetzij door aanslagen of door andere daden van sabotage en daar mede instemt, dan is het voor ons slechts rechtvaardig en billijk, als tegen deze krin gen, die zich door hun vijandig optreden jegens de bezettende macht misdragen te genover verleden en toekomst van Europa, front wordt gemaakt. Zoo kan men ook slechts wenschen, dat deze snoode daad en de gevolgen daarvan verschei dene menschen, die nooit willen hooren. nu de onverbiddelijkheid van den strijd voor - oogen hebben gesteld. Derhalve moge een leder zijn geweten onder zoeken. of hn de laatste twee jaar niet op eeni- gerlei wijze tegen de bezettende macht positie heeft gekozen en of hij niet op een of andere manier heeft getracht te prikkelen en op te roepen tot verzet, zij het ook slechts geestelijk, Zeer velen zullen er zijn, die hier moeten zeg gen: ja. ik heb dezen ontzaglijken strijd in het Oosten ook thans nog niet erkend. Innerlijk heb ik de overwinning van Engeland gewenscht en daardoor uiteraard tevens gehunkerd naar den ondergang van Europa. Juist de laatste reis van Churchill heeft be wezen. tot welke waanzinnige daden deze man in staat is. Degenen, die elkaar een jaar geleden op den Atlantischen Oceaan ontmoetten daar met vrome liederen den Almachtige hoon den, drijven thans tezamen met den vervolger van Christenen. Stalin, hun vleze zaakjes. Ieder moet derhalve weten, dat hij party moet kiezen in dezen stryd. die in Juni 1941 is begonnen. Wat vóór 1941 bestond, behoort reeds thans tot de geschiedenis. Gebleven ls evenwel de stryd tegen het bolsjewisme en zyn bondgenooten Amerika en Engeland. Derhalve zal in deze kringen worden toegeslagen, als on verantwoordelijke elementen dezen ons heiligen strijd willen belemmeren. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. Hoe misdadig de Engelsche radio werkt, biykt wel uit het feit, dat zjj lx» den aether verspreidde, dat de Duitsche weermacht wel zeer zware verliezen bij het spoorwegonge luk moest hebben geleden. Men verheugt zich daarover vol hoon en interesseert zich niet voor de maatregelen, die nu zullen vol gen. Wy hebben herhaaldeiyk gewaarschuwd en onze maatregelen aangekondigd. Als men maar niet gelooft, hier in Nederland of in Londen, dat wij ooit voor het nemen van de noodige maatregelen zullen terugdeinzen. Wij wachten derhalve ook niet tot wellicht weer een daad van Churchill fatsoenlijke Ndeerlanders tot sabateurs en misdadigers laat worden. Wy waarschuwen de bevolking vroeg genoeg en kunnen haar alleen steeds weer in herinnering brengen, de Voorschrif ten van Weermacht cn bezettende macht ten strengste op te volgen. Dan zal niemand een haar worden gekrenkt. Wij beseffen volkomen de verantwoordelijk heid die wij dragen voor de toekomst van het 'huitsche volk en van geheel'Euronn. Het be- vustzijn van deze verantwoordelijkheid verleent ons de hardheid jegens onszelf zoo sterk te blyven, dat wy alle maatregelen treffen, die noodig zijn om den rug van ons front in-het Oosten te dekken. Zoo willen wij hopen, dat uit deze worsteling de krachten mogen ontstaan, die noodig zijn om Europa eenmaal te pacificeeren en een betere toekomst tegemoet te voeren. HET BEGRIP „RIJK.H In dezen zin ls ook den laatsten tyd veel gediscuteerd over het woord „Rijk". Niet over het Duitsche Rijk of het Groot-Duitsche Ryk, maar over een ryk, waarvan ook Nederland deel uitmaakt. Dat een dergeiyke discussie ont staat. hangt samen met den loop der huidige gebeurtenissen. Europa, dat in het Oosten te gen het bolsjewisme strydt, en ln het Westen tegen de democratieën, zoekt naar nieuwe vor men. Deze moeten dan ook de doyr alle Euro peanen erkende lotsgemeenschap voor de toe komst effectief maken. Deze strijd, die met al zyn geesteiyke uitwerking gevoerd wordt op den grondslag van volk en bloed, bepaalt, dat dege nen, die zich elkander nader voelen door de banden des bloeds, ook dichter bij elkaar ko men en in de toekomst bijeen willen blijven. Zooals ik ln het begin reeds verklaarde, mag het niet weer voorkomen, dat Duitsche en Ne derlandsche soldaten tegenover elkaar komen te staan met de wapens in de hand. Het is der halve ook nuttig dergelijke kwesties te behande len, altoos evenwel op de voorwaarde dat zij niet afleiden van de eischen van den dag en derhalve niet wegglijden ln de politiek van den ig- Beschouwt men deze noodzakelykheden, dan ls het nuttig zich inzicht te verschaffen, wat dan wel de Reichsldee is, welke taak zy heeft en op welke wijze de afzonderlijke volken en volksstammen ln deze combinatie hun ontwik- kellngsmogeiykheden kunnen hebben en hun bijdrage kunnen en moeten leveren. Wij zullen ons op dit oogenblik met deze dis cussies niet verder bezig houden, doch slechts twee dingen vaststellen: Ten eerste moet men het Relch en de Reichs ldee gescheiden houden van de staatsidee, d.w.z. van de zuiver organisatorische groepeering van een volk. Het Relch ls geen nationale staat en een na tionale staat kan qua aantal niet worden opge voerd tot een ryk. Het rijk is vooral de verwe zenlijking van een zedelijke orde ln het ge bied, waarby deze zedeiyke orde naar onze op vatting door het. bloed wordt bepaald. Degenen, in wie dit bloed stroomt, zijn voor dit rijk aansprakelyk en dientengevolge moe ten zij de zedeiyke grondbeginselen van het rijk in het geheele gebied toepassen voor het heil van alle deelnemers. Het rijk is derhalve de ver- wezenlyking van een zedelijke idee. gedragen door een feitelijke macht. Het rijk heeft dus met de uitgestrektheid of met aangelegenheden van samenstelling en wijziging der eigen bevol king slechts in zooverre iets te maken, als be volking en volksgevoel bouwsteenen zijn voor de vorming van het rijk. Het ryk zelf fungeert even wel als denkbeeld en vorm op hooger niveau. Of dit rfjk nu de gedaante van een Germaan schen statenbond of een andere gedaante heeft, zal in de toekomst naar beste weten en gewe ten worden beslist. Nationalistische aspiraties doorkruisten de rijksldee én kunnen ten slotte leiden tot belemmering en zelf6 vernietiging van het bouwwerk des rijks. In de tweede plaats moet worden vastgesteld, dat de idee van het rijk in het avondland na den ondergang van .het Romeinsche ryk slechts éénmaal in werkelykheid gestalte heeft gekre gen, namelyk in het Römische Relch Deutscher Nation, dat in het hart van het vasteland de ordenende factor van Europa was. Zoolang dit iyk sterk was. hadden de volken in het rijk of in zyn gebied him beteekenis en deden zij zich over de geheele wereld gelden. Wat zich nader hand Reich noemde, was steeds min of meer een nationale staat. Dit geldt ook voor het zoo genaamde Tweede Ryk. Het Groot-Duitsche Ryk, dat Adolf Hitler In 1938/39 heeft gesmeed, en dat door de Oostmark verbinding heeft met het Donaugebled en de Alpen, vormt den grondpyier voor een nieuwe rijksordening en grijpt reeds thans in zyn or denende macht over de staatsgrenzen heen. Het behooren tot een werkelijk ryk is geen zaak, waartoe men politiek kan worden over reed, want ieder ryk is gebaseerd op een zede- lyke, volksche orde. De eerste voorwaarde om tot een ryk te behooren draagt men derhalve als lid van zyn volk met zich mee. Daaren boven moet men evenwel ook ln felteiyken zin stryden voor de zedeiyke ordening, die in de rijksgedachte ligt opgesloten. Het rijk moet derhalve in den stryd wor den veroverd. Geen volk, dat deze voorwaar den niet vervult en anderzijds zyn strijdbare en leidende bydrage voor dit ryk levert, kan aanspraak maken eens door dit rijk be schermd en erkend te worden. Het komende ryk wordt geen enkel volk ln den schoot ge worpen, doch moet door ieder door arbeid en stryd verkregen worden, In dezen zin moet ook de Jongste rede van den leider der Nationaal-Socialistische Beweging, Mussert, begrepen worden. Deze toont heel dui- delyk aan, dat de grenzen van het nieuwe rijk niet aan Maas en IJssel liggen en verdedigd moeten worden, doch dat daarvoor Nederland sche soldaten met Dultschers te zamen aan de Wolga en in het Oosten de grenzen van de Ger- maansche levensruimte moeten verdedigen. In dien kort geleden een of andere schrijver uit de uiteenzettingen van Mussert de gevolgtrekking meende te kunnen maken, dat in den Germaan gevonden. Slechts zy. die bereid zyn met ons te allen tijde schouder aan schouder te staan, zullen onze kameraadschap genieten. Gy hebt uw Nederlandsche volk boven alles lief; ook wij hebben het in dezen tijd leeren waardeeren. Honderden van deze jonge idealisten dekt thans reeds de bruine aarde van het Oosten. Meer dan 10.000 doen hun plicht. Hon derdduizend ingeschreven Nederlandsche natio naal-socialisten ijveren en werken voor de vernieuwing van hun volk en de nog groote Germaansche gemeenschap. Wanneer ik hier als vertegenwoordiger der Duitsche nationaal-socialisten de Nederland sche kameraden dank zeg voor hun opofferen- den arbeid, dan zult gij begrijpen, dat ik daarbij in het by zonder mijn nationaal-socialistische Duitsche kameraden herdenk en hun voor hun opofferenden arbeid van ganscher harte dank. Zoo is onze nationaal-socialistische kame raadschap gebleken en zy zal dag voor dag steeds weer opnieuw biyken. Eens zullen alle redelijke menschen wakker geschud worden. De driehonderdduizend Nederlandsche arbei ders, die thans reeds in Dultschland werken en daar hun plicht, doen. hebben eveneens deze hun nog onbekende roepstem gevolgd. Vele jonge Nederlanders zyn bereid den oorlogstijd voor hun eigen ontwikkeling te gebruiken, om binnenkort eveneens naar Duitschland te gaan. De Dultschers zyn geen onmenschen, want zy verheugen zich over lederen arbeider, die tot PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN VOOR BEURTVAARDERS. Beurtvaarders, die door middel van hun grijze boekje kunnen aantoonen, dat zy ten minste vier dagen per week alleen aan boord vertoe ven, kunnen ln aanmerking komen voor een kwart EA-kaart, Indien zy voor het koken aan boord uitsluitend op petroleum zyn aangewe zen. By aanwezigheid, van één of meer knechts kan een halve EA-kaart uitgereikt worden. Be trokkenen dienen zich hiertoe tot de plaatsciyke distributiediensten te wenden. POLITIEK PRAATJE VAN MAX BLOKZIJL. Hedenavond van 19.0519.20 uur spreekt Max Blokzyi via den zender Hilversum I ln zyn po litiek weekpraatje over het onderwerp: „Meten we wellicht met twee maten?" NEDERLANDSCH KARAKTERISTIEK OP DE FILM. Naar wy vernemen heeft de Deutsche Wochen- schau ln opdracht van het propagandaministe- rie te Berlijn de vervaardiging in Nederland ter hand genomen van twaalf kleine dócumentaire films, elk ter lengte van 300 meter, die karak- verneugen zien over ïeaeren aroeiaer. aie tot Y r hun Germaansche ras behoort. Echter verlangen plek.|ef' bedrtiven, folklore enz. van zij de hoogste kameraadschap en plichtsvervul- ons lftnd °P Witte doek vastleggen, welke ling, zooals zij het van den Führer hebben ge leerd. Zij. die op het oogenblik ln Duitschland hun blik v rooten en hun kunnen vermeer deren. zullen eer.s dankbaar zyn voor dezen tyd, dien zij ln Duitschland mochten door brengen. Schudden wy derhalve als nationaal- socialisten de jonge revolutionnairen wakker, opdat zy zich het groote gebeuren waardig toonen. De Nederlandsche Arbeidsdienst neemt- de jonge lieden op en voedt hen op tot kameraad schap cn gemeenschapsgeest. Het Nederlandsche Legioen roept de acti visten op. in het Oosten te stryden. De Stan darte Westland. die reeds in den veldtocht in het Oosten in 1941 en thans opnieuw lauweren aan haar roemrijke vaan kon hechten, heeft plaats genoeg voor goede soldaten. Het Duit sche leger, de Duitsche Marine en de Duitsche Luchtmacht verheugen zich eveneens, wanneer deze jonge Germanen, die nog in deze groote worsteling willen laten zien wat zy waard zyn, zich bij hen aanmelden. wy gelooven derhalve aan onze toekomst en wy weten, dat eens ook hier in Nederland deze nationaal-socialistische Idee zal doorbreken Laat ons aanpakken en ons werk ter hand nemen. Nooit moede ons voor de gemeenschap op te offeren, vrij van haat. steeds slechts in veree ring van ons eigen volk willen wy onzen plicht doen! De waardeering kan en zal niet uitbiyven. De gebeurtenissen van den dag vertroebelen onzen kijk op de toekomst niet. De oorlog moet en zal zegevierend voor het nationaal-socialis me gewonnen worden. De oude wereld echter moet en zal sterven. Zoo zal ook het Westen veilig en hecht in de hand van den Führer liggen en elke eenling bereid zijn. zyn leven te geven voor de veiligheid van dit gebied. Houdt, daarom, nationaal-socialisten. de ka meraadschap, die in gevangenissen en veldsla gen op de proef werd gesteld, hoog. Houdt u met eiken afzonderlijken volksgenoot bezig en strydt om hem, brengt hem in onze organisatie, dan zal het tydstip niet ver zyn, waarop eenmaal ook in een door Nederlandsche nationaal-socia listen geleid Nederland en in kameraadschap met het Duitschenationaal-soclalisme, gesteund en bevochten door de Duitsche Weermacht, dat. gene zal ontstaan, waarnaar wij allen met ver langen uitzien: Een groote Gemeenschap in Germaansch gebied. Ieder rijn vaderland beminnend, doch zich onderwerpend aan de hoogere wetten der orde. DE WERKELIJKE MACHTSVERHOUDINGEN Hauptdienstlelter Schmidt liet den kringen, die nog steeds verblind staren op de door de vyandeiyke agitatie verbreide getallen, teneinde daaruit een overmacht van de vijandelijke mo gendheden over de Spilmogcndheden af te lel den op indrukwekkende wijze de werkelijke machtsverhoudingen zien, zooals deze na de ge weldige successen van Duitschland, Italië en Japan zich thans voordoen. Nu Brit^ch-Indlë met zijn 358 millioen men schen zich gereed maakt zyn lot zelf in handen te nemen, en China, met zijn 440 millioen men schen volkomen van Engeland en Amerika is afgesneden, alsook na het verlies van Neder - landsch-Indië, zyn bijna een milliard menschen niet meer voor het oorlogspotentieel der vijan- deiyke mogendheden beschikbaar, terwyl ander- zyds de meeste Chineezen en volksgemeenschap, pen van den Indischen en Stillen Oceaan behalve Australië thans reeds ingeschakeld zyn in het oorlogspotentieel van het verbonden Japan. Aldus staan tegenover de 50 millioen Engelschen, die zich verbonden hebben met de strydkrachten van Noorcl-Amerika ten getale van ongeveer 130 millioen, waarvan hoogstens nog 50 tot 60 millioen beschikbaar zyn, veel meer dan een milliard menschen, die hun ar beidskracht voor de Spilmogcndheden geven. Daartegenover is van dc bevolking der Sovjet- Unie reeds bijna de helft voor den tegenstander uitgeschakeld en begint voor ons te werken. Met een blik in de toekomst eindigde haupt- schen statenbond Oostelijke volksgemeenschap-dlenstlelter Schmidt ln onwrikbaar vertrouwen pen opgenomen zouden kunnen worden, dan kan men zooveel politieke onwetendheid slechts be treuren. net is derhalve tyd zich over deze kwestie nog eens te beraden. GEEN OPNAME IN HET DUITSCHE RIJK. Het ls ook onverstandig en het getuigt vaD een politiek analfabetisme, wanneer thans hier en daar nog steeds de meening opduikt, dat men de Nederlanders in het Duitsche Ryk zou kunnen opnemen. Om deze reden bestaat ook de politieke groep, die zich dit ten doel gesteld had, niet meer en behoort tot het verleden. Gy zyt Nederlan ders, wy zyn Dultschers, verbonden door het gemeenschappelijk bloed en de gemeenschap- peiyke nationaal-socialistische idee. Op deze bases zal eenmaal het nieuwe rük gesticht worden en onze trouwe kameraadschap en dapperheid dragen mede tot het ontstaan van het Germaansche RUk by. Wanneer wy be loven, deze wetten steeds ln acht te nemen en daarnaar te handelen, dan behoeven wij ons geen zorgen te maken om het ontstaan van dit Germaansche Ryk. DE TOEKOMST. Nu ik zoo een kort overzicht heb gegeven over groei en verleden, willen wy nog een blik ln de toekomst werpen. Ook hier ln Nederland moet eenmaal een nationaal-socialistische leiding de staatkundige verantwoordeiykheid overnemen. De tyd zal komen dat deze strijders naast hun politieke leiding ook op verantwoordeiyke wijze de staatkundige functies moeten leiden. Meent nu niet, Nederlandsche nationaal-socialisten, dat dit een verlichting van uw arbeid zal vormen, of dat daardoor uw politieke stryd ook maar on- belangryk zou worden. Integendeel! Wat thans geschiedt, gebeurt voor rekening van de bezettende overheid. Dan zal het tydstip komen, waarop gij voor alles volkomen verant- woordelyk zult zijn. Wy zyn hier als nationaal- socialisten geplaatst om met u te zamen dezen weg in het belang van uw volk, doch ook in het belang van het Duitsche volk, af te leggen. Niemand zal ons kunnen verwijten, dat wy heb ben stilgezeten. In deze twee jaren der bezetting hebben de verantwoordeiyke mannen hun beste kunnen gegeven en steeds in den zin van toe nadering gestreden. Het zich alleen uitspreken met den mond heeft voor ons, nationaal-socialisten. geen waarde, en dat heeft by ons geen weerklank op de overwinning. „Het is dus slechts nog een kwestie van tyd wanneer bolsjewieken en plutocraten hun wa pens zullen moeten neerleggen. In het Oosten gaat het bolsjewisme reeds zyn vernietiging tegemoet, ln het Westen voeren de Duitsche duikbooten en vliegtuigen hun harden en voort durend met succes bekroonden strijd tegen de ravitailleeringsscheepvaart van Engeland en Amerika. Eens zal het tydstip komen, waarop het groote Engeiand door het lot gedwongen zal worden, de rol van het kleine Malta over te nemen. Het is algemeen bekend, dat thans reeds de ryke plutocratenzonen en -dochters met hun familieleden naar Canada vertrekken. Moge thans nog de Engelsche luchtmacht hier en daar steden en daarmede oud Duitsch cultureel bezit vernietigen, eens zal het tijdstip komen, waarop wy met een enormen bommen regen Engeland zullen aanvallen. Iedere bom, die thans op Duitsch of bezet gebied wordt geworpen, zal eens duizendvoudig worden vergolden. Engeland zal dan, evenals Malta, nog slechts een aanlegplaats rijn voor uiteengeslagen convooien. wy willen echter den Almachtige bidden, dat hy ons de bestraffing en terechfcwyzing van Amerika voor al deze roekelooze daden, die Amerika onder Wilson tot en met Roosevelt heeft bedreven, zal overlaten. Het zyn toch ten deele menschen van ons bloed, die, door rijkdom verblind, geen cultuur meer dienend, het avondland ontrouw gewor den zyn en zich als afvallige zonen thans tegen him moeders in Europa verheffen. Ook met deze krachten zullen wy het den een of ande ren dag klaar spelen. Dan zal het tydstip komen, waarop het Avondland ln oude schoonheid weer zal op staan, de edele kunsten weer zullen beoefend en der menschheid een lange vrede zal bescho ren zyn. De Führer, Adolf Hitler, heeft ons dezen weg reeds sedert 20 jaren gewezen en is ons moedig en zeker voorgegaan. Wy willen hem getrouw volgen en den stryd op ons nemen, vooraan het volk van 92 millioen Dultschers dat zich op offerend in den strijd werpt, teneinde daardoor den weg te banen voor de vrijheid van het reeds zoolang onderdrukte Europa. Indien gij, kameraden, mij nu vraagt, hoe lang duurt de oorlog nog?, dan kan ik daarop slechts antwoorden: tot aan de overwinning! Overwinnen zal het nationaal-socialisme ln land op het witte doek vastleggen, welke films ln de journaals der bioscopèn in niet min der dan 28 landen van Europa zullen worden opgenomen, met begeleidenden tekst in de taal van het land van vertooning. ZOO DOEN ER VELEN. Tal van groote en kleine firma's in den lande maken er een gewoonte van, en het is een goede gewoonte, eens per maand een bepaald bedrag over te schrijven op de girorekening van de Nederlandsche ambulance. Deze firma's staan by de administratie der ambulance op de eere- lijst vermeld. Zorgt er voor dat uwe firma ook op deze eerelijst geplaatst wordt. Geeft uw boekhouder opdracht maandeiyks een vast bedrag te stor ten op de girorekening van de Nederlandsche Ambulance 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. JEUGDLUCHTVAARTKAMP GESLOTEN. Zaterdag ls het jeugdiuchtvaartkamp gesloten dat de Ned. Vei voor Luchtvaart afgeloopen week hield op de terreinen rond „De Paasch- heuvel" by Vierhouten. Rekening houdende met den korten voorbereidingstyd, di$ den organisa toren, en den korten inschryvingstermyn, die den leden ter beschikking stond, mag het in alle opzichten geslaagd heeten. De opkomst was be vredigend. De Jongens kampeerden er in tenten en brachten een groot deel van den tyd door met modelvliegtuigbouw, afgewisseld met de ge wone kampbezigheden, een enkele veldoefening, wandelmarschen. sport, spel en zang. De leeftijd van de jongens varieerde van 14 tot 21 jaar. De sluitingsdag, die o.m. werd bygewoond door den vroegeren verkeersvlieger, den heer J. B. Scholte, in zijn functie van gemachtigde van den commissaris voor niet-commercieele ver- eenigingen, zouden de kampwedstrijden voor de deelnemers aan het kamp en de Jaarlijksche kampioenswedstryd om het kampioenschap van Nederland voor de in de districtswedstrijden hoogst geclassificecrden, vervlogen worden. Naar deze wedstryden hadden de Jongens na- tuuriyk verlangend uitgezien. Toen eenige vluch ten waren uitgevoerd, moest de wedstrijd echter helaas worden afgelast. Nadat hij den kampleider en administrateur der vereeniging den heer H. J. Hagelen Hzn. had bedankt voor zyn morgen, heeft de heer Scholte tydens den avondmaaltijd echter medegedeeld, dat de kampioens- en kampwedstryden nu Zon dag 6 September op de heide „Het Buk" bij Hil versum gehouden zullen worden. HARDNEKKIGE GEHUCHTEN. Wy leven ln een tyd van geruchten. Dat ls niets bijzonders. In lederen tyd, waarin ge beurtenissen plaats vinden die een deel der be volking niet kan begrijpen, viert het gerucht hoogtij. Hardnekkige geruchten, voortgekomen uit wenschdroomen, waren rond. Zy worden ijverig verder verteld door menschen, die meenen dat het bolsjewisme „zoo erg niet ls", die geen Idee hebben van de gevaren, die Europa bedreigen, die genieten van „berichten", verspreid door den Oranje-zender, die gereed zyn dc Engelsche „bondgenooten" met gejuich te begroeten, en intusschen onze dappere Oostfrontstrijders bekladden. Inderdaad landgenoot, gy zyt uit. ander hout gesneden. Hardnekkige geruchten en wensch droomen verloren by u den stryd tegen de naakte feiten. Beoordeel de situatie naar deze feiten, trek uw conclusie en meld u aan by het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22. te Den Haag. BEROUWVOLLE DIEF. Eenige weken geleden werd uit het Jachtslot „Sint Hubertus" op het landgoed „De Hooge Veluwe" een kostbare Chineesche porseleinen tegel ter waarde van ongeveer tweehonderd gul den werd ontvreemd. De dief heeft vermoede- ïyk berouw gekregen of heeft ingezien, dat hy zijn buit toch niet te gelde kon maken, want belanghebbenden hebben thans van den dader een brief ontvanngen, waarin werd gemeld, dat de tegel in den grond was verstopt 20 c.M. ten Oosten van een nader opgegraven paddenstoel bij Otterloo. Ter plaatse gedane opgraving bracht Inderdaad het vermiste ln ongeschonden staat te voorschijn. IN BAGGERMOLEN BEKNELD EN GEDOOD. Aan den arbeider J. van het baggermolen- bedrijf Dikkerboom en Waterlander te Oude- haske is Zaterdagmiddag te Laaksum een doo- deiyk ongeval overkomen. By het uitvoeren van een reparatie werd de machine te vroeg weer in werking gesteld, waarabor J. die nog niet gereed was. bekneld geraakte. Hy was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gisteravond is de 19-Jarige J. van Bilden te Born by het zwemmen in het kanaal Maas- tricht-Maasbracht verdronken. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Het zevenjarige meisje N. van S. uit Rotter dam, dat Vrydagmiddag te Aarle-Rixtel tus- schen een auto en een muur van de tricotage- fabriek Litrofa bekneld geraakte en zwaar werd gewond, is in het St. Antonius Gasthuis te Hel mond aan de bekomen verwondingen overleden. De Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.000 vrijwillige medewerkers en duizenden leden. Blyft geen buitenstaander, sluit u ook aan! ieder geval. Wy zullen de laatste bataljons ln het veld brengen en daarmede ook den een of anderen dag deze worsteling beëindigen, Smee- ken wij van den Almachtige den zegen af voor den Führer. Adolf Hitler, en voor al z(jn sol daten. Sieg Heil! De byeenkomst werd besloten met het zingen van de Duitsche volksliederen en de zesde strophe van het Wilhelmus.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5