83sfe Jaargang VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1942 No. 25275 Het landings-echec van Dieppe Een nederlaag over de gansche linie Duifsch Weermachlsberichf De proef doorstaan Strategisch dilettantisme Verspreide Berichten BINNENLAND De nieuwe bonnen De sport en de sportjournalist Bedrijfschappen voor tuinbouwproducten Een kort maar krachtig antwoord Verduisteren: Kerk- en Schoolnieuws UN/T ÏN LITTEKEN PIN^j GEMENGD NIEUWS De bliksem ingeslagen LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21607 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Het opperbevel der Duitsche weermacht deel de gisteren mede: „Zooals in een extrabericht medegedeeld, is gisteren een landing van Engelsche, Amerikaan- sche, Canadeesche en Gaullistische troepen over een breedte van 25 kilometer tegen de Pransche Kanaalkust bij Dieppe, uitgevoerd onder be scherming van sterke vloot- en luchtstrijd krachten en met steun van pantserwagens, door de bij de kustbescherming ingedeelde Duitsche strijdkrachten met zware bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Zonder dat het noodig was, reserves van het hoogere commando te re- quireeren, werden de op 300 tot 400 landings booten aan land gebrachte vijandelijke troepen in een strijd van dichtbij vernietigd v of in zee geworpen. Alle aan land gebrachte pantserwa gens, ten getale van 28. werden vernietigd. Tot dusverre zijn 1500 gevangenen, onder wie 60 Ca nadeesche officieren, geteld. De vijand verloor talrijke dooden, terwijl de Duitsche verliezen aan dooden en gewonden slechts^400 bedragen. Alle steunpunten, batterij stellingen en radio stations aan de kust werden door de bezetting behouden. Het gros der vijandelijke strijdkrach ten, dat op zee op 35 transportschepen, be schermd door talrijke kruisers, torpedojagers en bewakingsvaartuigen, gereed gehouden werd ter voortzetting van de landing, moest onverrichter zake, maar na sterke verliezen te hebben gele den door artillerievuur en luchtaanvallen, in zijn havens van vertrek terugkeeren en werd tot de ontscheping toe voortdurend door de luchtmacht achtervolgd. De vijandelijke transportvloot verloor door ar tillerievuur 3 torpedojagers. 2 torpedobooten en 2 transportschepen. De luchtmacht bracht 1 torpedojager, 1 motortorpedoboot, 1 bewakings vaartuig en 5 transportschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 13.000 ton, waaronder 2 speciale vaartuigen, tot zinken. Zij bescha digde 4 kruisers, 4 torpedojagers, 4 motortorpe- dobooten, 1 sleepboot, 1 stormlandingsbooten 5 transportschepen met een gezamenlijken inhoud Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht deelt nog het volgende mede: In de ochtendschemering van 19 Augustus be merkten de Duitsche posten aan de Kanaalkust bij Dieppe, dat op zee een Duitsch convooi met den vijand in gevechtscontact geraakt was. Dit niet ongewone beeld kreeg bij het aanbreken Van den dag een bijzonder kenmerk, doordat een verrassend groote hoeveelheid Britsche vliegtuigen in scheervlucht naar de kust vlogen en Dieppe, alsmede het terrein aan weerskan ten van de stad, met bommen aanvielen. Ter wijl de gealarmeerde Duitsche troepen hun stel lingen bij de kanonnen en in de loopgraven be zetten, sloegen van zee uit de granaten der Brit sche kruisers en torpedojagers op stad en strand Onder bescherming van een nevelgordijn doken op zee vlak voor de haven stormbooten en tal rijke landingsvaartuigen van den vijand op, die terstond door de Duitsche artillerie onder vuur genomen werden. De Éngelschen slaagden er in de kust met .infanterie en pantserwagens te bereiken. Op 5 plaatsen in Dieppe zelf. alsmede ten Oosten en ten Westen van de stad, had de vfjand geprobeerd te landen, doch slechts op twee plaatsen kon hij vasten voet krijgen. Toen de vijandelijke pantserwagens tevergeefs de stad probeerden binnen te dringen, schoot een Duitsch pansterafweerkanon alleen vier van de 28 in totaal vernietigde Britsche pantserwagens kapot. Er ontwikkelde zich een verbitterde strijd om een Duitsche batterij stelling. Ondanks de plaat selijke overmacht van den vijand weken de ka nonniers niet van hun plaats. De aanvallende Canadeezen werden ten slotte overweldigd en met behulp van de Duitsche infanterie in de pan gehakt. De tegenaanval van de plaatselijke Duitsche strijdkrachten leid de tot een volledig succes. De Duitsche infan teristen drongen tot de kust door en braken het verzet van den vijand nog voor dat de ge alarmeerde reserves in den strijd konden in grijpen. Alles wat van de Britten en hun vreemde hulptroepen niet gevallen of gevangen genomen waff, nam overhaast de vlucht op de overgeble ven landingsvaartuigen. Strand en zee zijn tot cp grooten afstand bedekt met brandende vaar tuigen, drijvende planken en uniformen, resten van booten, reddingsgordels, gasmaskers en an dere uitrustingsstukken. Voor de draadversper ringen, waar de Britten niet doorheen konden komen, staan in lange rijen de zware machi negeweren van den vijand, alsmede andere wa penen en munitie. De Duitsche beschermings- wal aan de kust van den Atlantischen Oceaan heeft zijn proef goed doorstaan. De militaire correspondent van het D.N.B schrijft: Inzake de bedoelingen van den vyand by de uitvoering der invasiepoging in het gebied van Dieppe is te Berlijn een volledig overzicht be schikbaar. De volgende ondubbelzinnige be wijzen staven de opvatting, dat bij Dieppe spra ke was van een lang te voren voorbereide Britsph-Amerikaansche invasiepoging. 1) Voor deze actie was door de Britsche en Amerikaansche leiding een geheel leger op de been gebracht, dat de invasie in drie golven moest uitvoeren: 2) Het optreden van zeer aanzienlijke strijd krachten van de marine en van de luchtmacht; 3) De op de gevangen genomen officieren ge vonden bevelen en het buitgemaakte kaartma teriaal. dat niet alleen de fotografische schetsen van het gebied van Dieppe omvat, doch ook het geheele Noord-Fr ansche kustgebied met inbe grip van Parijs. In den groot-Duitschen generalen staf schudt men het hoofd over het dilettantisme van het plan en over de uitvoering van de vijandelijke actie. Rubberzolen en zwart gemaakte gezich ten, die ook hierbij weer gebruikt werden, war den te Berlijn -gekenmerkt als degebruikelijke requisieten van Britsche invasiepogingen. Ir. kringen van militaire deskundigen gelooft men niet dat een der verantwoordelijke militairen van' de tegenpartij deze onderneming gesanc tioneerd kan hebben, doch meent men dat hier veeleer snrake is van een actie, geboren uit den nood van den '""olitieken toestand. Tn iedei geval, zoo vervolgt men in genoemde Berlyn- 1 van 15.000 ton. Bij het bombardement op de vluchtende Britsche zeestrijdkrachten werden kaden en docks in de haven van Portsmouth alsmede andere voor de oorlogvoering belang rijke doelen aan de Zuidkust van Engeland zwaar beschadigd. Hierbij verloor de Duitsche luchtmacht 18 vliegtuigen. Een deel der beman ningen werd gered. In luchtgevechten, schoten Duitsche jagers en luchtdoelartillerie li2 vijan delijke vliegtuigen omlaag. 17 Duitsche jacht vliegtuigen ginger verloren. Eenige vliegtuigbe stuurders. die op zee in nood verkeerden, wer den gered. In den nacht van 18 op 19 Aug. ontmoetten de vijandelijke landingsstrijdkrachten bij ver rassing lichte Duitsche zeestrijdkrachten. Deze brachten terstond een geheel met troepen be zette landingsboot en twee groote snelle kanon neerboot-en tot zinken. Zij beschadigden boven dien een flottieljeleider en verscheidene motor- torpedobooten door beschieting met artillerie. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergescho ten. Een eigen duikbootjager is daarbij gezon ken. Overigens zijn aan Duitsche zijde geen ver liezen geleden. Alle formaties der Duitsche weermacht die aan den afweer der vijandelijke landing hebben deelgenomen, hebben zich voortreffelijk gedragen. .In den Kaukasus wonnen de aanvalsoperaties opnieuw aan terrein De luchtmacht bracht aan de kust van de Zwarte Zee drie transportsche pen tot zinken. Tusschen Wolga en Don werd ten zuiden van Stalingrad ih felle gevechten een sinds geruimen tijd zwaar versterkte stel- lingengroep van den* vijand stormenderhand ge nomen. De vijand verloor hierbij op 18 en 19 Aug. 3301 gevangenen, 52 pantserwagens, 56 stukken geschut, 90 machinegeweren en gra naatwerpers alsmede 66 vlammenwerpers. De luchtmacht bestookte spoorwegcomplexen en verkeersmiddelen in het achterwaartsche ge bied van den vyand. Bij een eigen aanvalson-, derneming in het gebied ten Noorden van Orel werden sinds 11 Aug. 14000 gevangenen ge maakt en 400 pantserwagens en 200 stukken ge schut vernietigd of buitgemaakt. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjef mislukten ook giste ren aanvallen van den vijand als gevolg van het taaie verzet der Duitsche troepen. In den noor delijken sector van het front werden verschei dene vijandelijke aanvallen ten deele in tegen aanvallen afgeslagen. De vijand verloor gisteren bovendien in het Oosten 104 vliegtuigen. schc kringen, is het resultaat voor de Londen- sche en Washingtonsche militairen zoo verplet terend, dat het niet zonder gevolgen zal blijven. In kringen van militaire deskundigen werd vernomen, dat reeds een uur na het begin van de invasiëpogig de actie van den vyand als vol komen mislukt beschouwd kon worden. De vijand is ook tot dit inzicht gekomen, want reeds na 7 uur in den ochtend zyn Britsche oorlogsschepen, heftig om zich heen vurend, op- gestoomd tot vlak bij den sector van de kust. waar de invasiepoging had plaats gevonden, om in ieder geval nog de resten van de eerste in vasiedivisie aan boord te nemen en te redden. Deze manoeuvre is echter niet gelukt. Het op merkelijkste is echter, dat de Duitsóhe kust wacht zonder eenige versterking de vyandelijke invasie-divisie heeft vernietigd. NATIONALE ROUW IN HONGARIJE. De Hongaarsche regeering heeft na ontvangst van het bericht van den dood van den plaats vervanger van den rijksbestuurder. Stephan von Horthy, voor den duur van acht dagen een vol komen naticnalen rouw afgekondigd. De Führer heeft den rijksbestuurder van Hongarije Nikolaus von Horthy, en mevr. von Horthy, in een telegram zijn meest hartelijke deelneming betuigd bij het zware verlies, dat zij geleden hebben door den heldendood van den plaatsvervangende!! rijksbestuurder. Ook de we duwe van den gesneuvelden Stephan von Horthy heeft de Führer zijn hartelijk medege voel telegrafisch gezonden. Ook de rijksminister van buitenlandsche za ken. von Ribbentrop, heeft den rijksbestuurder en mevr. van Horthy benevens de weduwe van den plaatsvei'vangenden rijksbestuurder telegra fisch zijn persoonlijke deelneming tot uitdruk king gebracht en den Hongaarschen minister president, von Kallay, het leedwezen van de rijksregeerlng gezonden. BEPERKINGEN IN BRITSCH SPOORWEGVERKEER. Uit Londen wordt gemeld: Volgens de Eve ning News zal vanaf November a.s. het spoor wegverkeer in Engeland in verband met de steenkoolschaarschte aan nieuwe beperkingen worden onderworpen. Hierdoor wordt niet. al leen het personenverkeer maar ook het goede renverkeer getroffen. Tijdens de wintermaanden zullen op de Britsche spoorwegen nog" slechts goederen worden vervoerd, die op eenigerlei wijze beschouwd worden als belangrijk voor de oorlogsinspanning van Groot-Brittannië. (D.N.B.) WILLKIE OP REIS. Uit Washington meldt de Britsche berich tendienst, dat Wendell Willkie heeft medege deeld, dat hij „over enkgje weken" een reis zal maken naar de sovjet-unie en het Nabije Oos ten. Hij voerde reeds besprekingen met Huil en en Litwinof. Willkie hoopt Stalin te ontmoeten. Willkie heeft verklaard, dat hij zekere opdrachten van president Roosevelt zal uitvoeren. Hij heeft ech ter geweigerd deimaard dezer opdrachten nader te bespreken. „Ik ben van meening, zoo zeide Willkie dat Amerika thans en in de toekomst nauw met deze landen zal samenwerken. Ik wil mij met die landen en hun leiders vertrouwd maken." .(D.N.B.) DE ONRUST IN BRITSCH-INDIE. Uit New Delhi meldt de Britsche berichten dienst. dat in een door de arbeidscommissie van de Mohammedaansche liga gepubliceerde reso lutie gezegd wordt, dat de Mohammedaansche liga bereid is in te gaan op alle voorstellen be treffende de oprichting van een voorloopige re geering in Indië, op voorwaarde, dat de eisch betreffende ..pakistan" wordt toegegeven. De commissie is bereid met alle andere partijen te onderhandelen op den grondslag van gelijkheid over dergelijke voorstellen. In de resolutie wordt de Britsche regeering uitgenoodigd, zonder ver wijl den Mohammedanen het recht tot zelfbe stemming te waarborgen. Voorts moet de Brit sche regeering zich verbinden de beslissing over te laten aan een Mohammedaansch referen dum. Nieuwe bloedige onlusten hebben plaats ge had. De eerste veroordeeling tot zweepslagen heeft plaats gevonden. (A*N,P.) Voor de volgende week zyn de gebruikelijke rantsoenen brood' beschuit, vleesch en aard appelen verkrijgbaar op de bonnen 43. Van de tabakskaart voor mannen en de sigarettenkaart voor vrouwen is eveneens bon nummer 43 geldig verklaard. REDE VAN PROF. Dr. GOEDEWAAGEN. Het kamp der sportjournalisten te Valken burg is gisteren gesloten door den secretaris generaal van het departement van volksvoor lichting en kunsten, prof dr. T. Goedewaagen met een rede over „De sport en de sportjour nalist". De sport, zoo betoogde spreker, is een onder deel der lichamelijke opvoeding van den volks genoot., die begint met de eenvoudige lichaams beweging van het kind binnen het kader van het gezin, om daarna binnen het schoolverband uit te groeien tot methodisch geleide lichame lijke ontwikkeling en te eindigen in het corps- verband van vrije vereenigingen met de sport, waarin het wedstrijdelement naar voren komt en de krachten van den enkeling aan die van anderen gemeten wordt. Dit is wat Nietzsche bij de Grieken den agonalen levensstijl heeft ge noemd. het voortdurend op alle terreinender maatschappij in het strijdperk staan, teneinde in edelen wedijver, sportief, een selectie te krij gen der besten en zoo het geheel der volksge meenschap te dienen. De sport is de meest vol ledige vorm van lichamelijke opvoeding omdat zy een mensch veelzijdig vormt. Het doel van de sport. Wat dan wel het doel van de sport is? Dit laat zich niet in een enkele korte formule om schrijven. Haar doeleinden zijn veel en velerlei. In de eerste plaats wordt de sport beoefend uit. tijdverdrijf, uit ontspanning na inspanning en in zooverre is de sport, een spel, door den mensch spelenderwijs gevoerd. Haar beteekenis reikt evenwel veel verder. Haar tweede, belangrijker doel is, het scheppen van de voorwaarden van een gezond lichaam, en ten slotte van een ge zond volkslichaam, bevordering der volksgezond heid. Niet op de individueele prestatie op zich zelf komt het in de sport aan. niet om de eer van enkeling of groep gaat het in de sport, maar om de prestatie en de eer van heel het volk. Dit is het ethos van den sportsman, al thans behoorde het te zijn. Onze tijd, die de volksche opvoeding in zijn vaan geschreven heeft, heeft, hiervoor meer oog. dan de nu afgc- loopen periode van het liberalisme, dat slechts de vryheid van den enkeling heeft gekend. Nog verdergaat de strekking van de sport. Zy werkt in hooge mate gemeenschapsvormend, zoowel door 't element van den wedijver als door dat der solidariteit. Zij vormt het karakter: uithoudingsvermogen, ridderlijkheid, moed en zelfbeheersching en het is om die redenen, dat de Grieksche dichter de athleten en sports- liedcn heeft bezongen voor een volk, dat agonaal van aanleg was. De club, de bond, ja de volks gemeenschap, de stam en 't. ras ten slotte, alle gemeenschapsvormen van laag tot hoog, staan bij de sportbeoefening op het spel. Alleen de sportsman, die van deze hooge waarden iets beseft, beantwoordt aan de eischen van het Olympisch ideaal, dat voorgoed gebroken heeft met het individualisme. De sport, zoo betoogde spr., heeft zelfs een geestelijke strekking. Wij menschen van deze eeuw weten dat lichaam en geest geen geschei den grootheden zijn. Ons levensideaal is niet meer dualistisch, maar is gebaseerd op de orga nische eenheidsgedachte, die lichaam en geest verbindt. Daarom heeft voor ons de sport een geestelijke beteekenis. Wij zouden het niet meer vreemd vinden, wanneer Faust op zijn levensweg, zooals Goethe dien heeft geschilderd, zich ook aan sport neen. niet „bezondigd", maar vervolmaakt had. 0 De taak van den Sportjournalist. Het is evenwel niet voldoende, dat een volk, zooals wij thans gelukkig overal zien, zijn le venskracht in de sport uitleeft en verhoogt. Haast even belangrijk is het, dat een volk over de doeleinden der sport ook wordt voorgelicht. De eerste sportjournalisten waren dichters als Homerus. Pindarus en Vergilius, toen zij nauw keurig de verrichtingen van athleten, roeiers en anderen beschreven en hun nederlagen en over winningen boekstaafden. Bij hen allen stond evenwel een gemeenschapsideaal op den ach tergrond, ja zelfs de religieuse idee was daar aan niet vreemd. Evenzoo moet de sportjourna list, ook de radio-reporter ën de camera-man, zich steeds bewust zijn, dat hij zijn volk zoo moet voorlichten over sport en spel, dat het uit zijn verslag en beschouwing leert, hoe eminent deze vorm der lichamelijke opvoeding wel is, waar het er om gaat. ons volk tot wederopstan ding te wekken en het in te schakelen in de Groot-Germaansche ruimte, waarin het naar wezen behoort. Prof. Goedewaagen wees in dit verband op de politieke en geestelijke beteekenis van de turnbewegingen van Va ter Jahn en Konrad Henlein in de Duitsche éénwording. Zoo liggen de plichten van den sport journalist: zijn volk te wijzen op het organische verband in heel de lichamelijke vorming en het te overtuigen van de waarheid, dat ons volk in een gezond lichaam ook een gezonden geest behoeft. Daartegenover staan dan de rechten van den sportjournalist: dat hij aan het blad, waaraan hij verbonden is, voor vol wordt aangezien, dat dit soort journalistiek, als zijnde zoo gewichtig voor de volksvoorlichting, in handen komt en blijft van beroepsjournalisten en niet van keu velende beunhazen, dat zijn sociale positie ver beterd wordt, dat hij een degelijke opleiding krijgt, waarin zyn vakkundigheid wordt ge vormd of een herscholing, die haar herstelt en hooger opvoert, dat hij allengs een beroepsstand gaat vormen, dat zijn rol van asschepoester te midden der groove heeren beëindigd wordt. Deze rechten evenwel hebben zyn plichtsvervulling tot voorwaarde. Spr. zag ook een belangrijke adviseerende taak voor deze journalisten weggelegd, zoowel t.a.v. het departement van O., W. en K.. waar ender de lichamelijke opvoeding ressorteert, als voor zijn eigen departement. Hij sprak de hoop uit, dat dit contact steeds sterker moge wor den. Wie ons volk moet voorlichten, -heeft alle terreinen der maatschappij te bestrijken en moet zich steeds weer zelf laten voorlichten door deskundigen uit alle kringen en alle vak ken. Dat de sportjournalistiek een „vak" wordt, is een zegen. Laat het echter geen „vakje" wor den, doordat men het verband met het geheel vergeet. In de verwachting, dat de in Valken burg doorgebrachte dagen rijke vrucht mogen dragen, sloot prof. Goedewaagen het kamp. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visschery heeft ingesteld: Het hoofdbedrijfschap voor tuinbouwproduc ten en bedrijfschappen voor groenten en fruit; voor sierteeltproducten en voor tuinbouwzaden. Bepaalde werkzaamheden tot uitvoering van de verordeningen en besluiten kunnen worden opgedragen aan de veilingen, werkzaam op het gebied van het bedrijfschap voor groenten en fruit, met dien verstande echter, dat deze op drachten in het algemeen gegeven zullen wor den met bemiddeling van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen. Het centraal bureau en genoemde veilingen zijn verplicht hun medewerking 'tot uitvoering te verleenen. Vanwege het centraal bureau wordt aan elke veiling een persoon aangewezen, die voor de uitvoering tegenover het centraal bureau ver antwoordelijk is. De aanwijzing van dezen per soon behoeft de goedkeuring van het hoofdbe drijfschap. Aan het hoofdbedrijfschap en de bedrijfschappen wordt verordenende bevoegd heid, als bedoeld in artikel 153 van de grond wet, verleend. De rechten en verplichtingen van de Neder- landsche groenten- en fruitcentrale en de Ne- derlandsche sierteeltcentrale gaan op een nader door den secretaris-generaal te bepalen tijdstip cn op een door hem aan te geven wijze, welk tijdstip en welke wijze voor ieder der genoemde centralen en voor de verschillende rechten en verplichtingen verschillend kunnen worden vastgesteld, over op het hoofdbedrijfschap, de bedrijfschappen of het in to stellen aan- en verkoopbureau van tuinbouw- en sierteeltpro ducten. Hangende de totstandkoming eener regeling ter zake van niet-nakoming van door het hoofdbedrijfschap en de bedrijfschappen uitge vaardigde regelen, wordt namens die organisa ties tuchtrecht uitgeoefend op de wijze, als ls bepaald par. 4 van het crisis-organisatiebesluit 1933. NIEUWS VAN HET ZUIDFRONT. lederen dag weer komt er nieuws van het Zuidfront. In het Zuiden van de Sovjet-Unie, bij den Kaukasus, daar bevechten het Duitsche leger en zyn bondgenooten de resten van het eens zoo machtige Sovjet-leger. Daar wordt aan Anglo-Amerikaansche verwachtingen de bodem ingeslagen. Reeds zijn gedeelten van de rijke oliegebieden vast in Duitsche hand. reeds trach ten de bolsjewisten zich in te schepen om te ontkomen aan de vernietigende aanvallen van de dappere Europeesche strijders. Landgenoot, de directe dreiging van het bols jewisme is afgewend. Het gaat er nu om het monster te vernietigen. De eindstrijd is begon nen. Uw plaats is in de gelederen van hen, die dezen strijd beslechten. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te 's Gravenhage. 35 KUBIEKE METER HOUT. 35 kubieke meter hout is er noodig voor de vervaardiging van de duizenden kistjes waarin straks de Kerstgeschenken naar de Nederland- sche vrijwilligers aan het Oostfront gezonden worden. 35 kubieke meter hout kost reeds veel geld, maar nog meer kosten de geschenken, die in de kistjes moeten. Want wat naar onze vrij willigers gezonden wordt, moet af zijn. Neemt u ook den inhoud van een Kerstpakket voor uw rekening? Stort dan vandaag nog een bedrag op giro rekening 432100, verzorgingsfonds vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. j OPSLAG VAN VLEESCH. In het voedselvoorzieningsblad is opgenomen een verordening van het bedrijfschap voor vee en vleesch op den opslag van vleesch. Volgens deze verordening is een ieder, die de beschik king heeft over een koel- of vriesruimte, ge schikt voor het in opslag houden van vleesch, vleeschwaren of slachtafvallen en daartoe op dracht van het bedrijfschap heeft ontvangen, verplicht op verzoek van een in deze opdracht te vermelden autoriteit opslag van in beslag genomen vleesch, vleeschwaren of slachtafvallen toe te staan en te allen tijde ruimte daarvoor beschikbaar te stellen, tegen de algemeen ge bruikelijke voorwaarden. De verordening is gisteren in werking ge treden. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij den landbouwer H, Maas op het Zand te Bakel (N. Br.) staat een Jonge perenboom in dit seizoen voor de derde maal in bloei, ter wijl hij nog vruchten draagt, zoowel van den eersten, als van den tweeden bloei. Op 25 Augustus zal in de gemeentelijke eierhal te Epe (Geld.) de 25ste nationale klom- penbeurs worden gehouden. van hedenavond 20.53 uur tot morgenochtend 6.33 uur De maan komt hedenmiddag om 17.11 uur op cn gaat vannacht onder om 2.06 uur. CHR. GF.REF. KERK Beroepen te Zwijn- drecht ds. H. Visser tc Mlddelharnis. EV. LUTHERSCHE KERK Beroepen te Edam. ds. P. H. Borgers te Apeldoorn. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wfcesp als hulpprediker cand. E. Pijlman, hulpprediker te Woerden. GROOT NATIONAAL ZANGFEEST. Zondagmiddag 6 September om 14.30 uur .zal het eerste groote Nationale Zangfeest op den Dam te Amsterdam gehouden worden. Dien mid dag zullen duizenden zangers en zangeressen, begeleid door honderden musici ons goede Neder, landsche lied ten gehoore brengen. Dit is voor de eerste maal in Nederland dat een dergelijke massademonstratie wordt gehou den. EEN MONUMENT VOOR DE TACHTIGERS TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen, bestaan er plannen bij het gemeentebestuur van Amsterdam om de groote figuren uit de tachtiger-beweging ki onze Ne- derlandsche letterkunde door een monument te eeren, In dit monument, waarvoor een Nederlandsch beeldhouwer t.z.t. een opdracht zal ontvangen en dat waarschijnlijk in het Zuidelijk deel van Am sterdam zal worden geplaatst, worden de beelte nissen aangebracht van Willem Kloos, Jaques Perk, Lodewijk van Deljssel. Frederlk van Eeden, Helene Swarth en Albert VerweiJ. WEINIG BEMOEDIGEND BEELD. «Ltt-ORT nadat in het Kremlin te Moskou K de besprekingen tusschen Churchill, den J_ N- specialen afgezant van Roosevelt en Stalin hadden plaats gehad, ondernamen de Anglo-Amerikaansche strijdkrachten een lan dingspoging aan de Fransche kust bij Dieppe. Ter sterkte van ongeveer een divisie onder be scherming van sterke zee- en luchtstrijdkrachten met gebruikmaking van aan land gezette pant serwagens hebben de geallieerden gepoogd een invasie te ondernemen. Na een strijd van nog geen tien uren bevond zich geen gewapende vijand meer op het vasteland. Het geheel was een dilettantische politieke demonstratie, welke evnwel door de parate Duitsche weermacht op radicale wijze werd afgestraft. De verliezen der geallieerden zijn uitermate groot, hetgeen dui delijk blijkt uit de door het opperbevel der Duit sche weermacht bekend gemaakte cijfers. Luide heeft Moskou de afgeloopen maanden om een tweede front geroepen en vooral de laat ste weken is deze roep sterker geworden. Dit was o.m. voor Churchill aanleiding eens met Stalin te gaan spreken, doch weldra bleek, dat Stalin's militaire positie hopeloos was tengevolge van het hevige Duitsche offensief in het Oosten en Stalin daarom eischte, dat Engeland een ontlastingsoffensief instelde in het Westen. De Duitsche legers dringen steeds dieper het Rus sische land binnen en hebben daar gebieden be zet, die voor de Sovjet-oorlogvoering onontbeer lijk zyn. Nog steeds trekken de Sovjets terug en zij zien wel in, dat hun verzet hopeloos blijkt. Ook in Afrika en Egypte hebben de geallieerden weinig successen kunnen boeken en hun posities zijn daar allerminst gunstig. De intensiteit, waarmede het Duitsche duikbootwapen op treedt. is van een dergelijke grootte, dat de Geallieerde oorlogskansen er zeker niet beter op zijn geworden. Trouwens ook het politieke slagveld geeft een beeld te zien, dat weinig be moedigend is voor de Anglo-Amerikaansche zaak. Het valt niet te ontkennen, dat Duitsch- land en de verbonden staten inderdaad op alle fronten in den aanval zijn en winst in alle gevallen beduidende winst boeken. In de laatste dagen heeft het duikbootwapen weer her haaldelijk van zich doen speken. Zijn optreden aan Amerika's kusten en op den Atlantischen Oceaan onder West-Afrikaansche kustgebieden, daarbij genomen de ge"Weldige overwinningen in het Mlödellandschc Zeegebied,heeft de Engelsch- Amerikaansche ravitailleeringsscheepvaart zware verliezen toegebracht. Hierbij komt nog het ver lies van 28 geallieerde oorlogsbodems bij do Salomonseilanden door de Japansche vloot. Allerwegen is het groote offensief in vollen gang. In deze hopelooze positie van het oogenblik probeerden de Britten een invasie aan de Fransche kust. Het Duitsche antwoord was kort, maar krachtig. Het meest verwonderend by dit optreden was wel. dat de Britten het ditmaal wederom klaar speelden andere volkeren voor zich te laten vechten. Immers namen aan de poging bij Dieppe niet slechts Amerikanen, Canadeezen en troepen van De Gaulle deel? Het is de Britsche tactiek om anderen het spits te laten afbijten! De Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.000 vrijwillige medewerkers en duizenden leden. Blyft geen buitenstaander, sluit u ook aan! MAN GEDOOD BIJ KERKRADE. Eergisteravond, is te Ulestraten bij Kerkrade de landbouwer E., toen hij op het veld werk zaamheden verrichtte, door den bliksem getrof fen en onmiddellijk gedood. Een tweede persoon, die bij hem werkte, werd bewusteloos geslagen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. BOERDERIJEN AFGEBRAND. Eergisteravond werd de aan den Westdijk te Heer Hugowaard staande boerderij bewoond door de familie Balder, door den bliksem ge troffen. Het achterhuis, waarin de hooivoorraad was geborgen, stond spoedig in lichter laaie en brandde geheel af. De brandweer kon echter voorkomen dat het voorhuis, dat door een z.g. brandmuur van het achterhuis gescheiden was, mede een prooi der vlammen werd. Ook te De Steeg is een boerderij door bliksem inslag in vlammen opgegaan. Zij behoorde tot het landboed Middachten, was gelegen in den Havikerwaard en werd bewoond door W. Hart man. De geheele boerderij alsmede het woonhuis, brandden af. Enkele kalveren en een gedeelte van dpn in boedel en van den boerderijinventarls, konden worden gered, maar een deel van den oogst ging verloren. KORENBERG GETROFFEN. Qp de boerderij van G. Timmer op den Noordberg bij Doorwerth sloeg de bliksem in een korenberg, welke geheel gevuld was met pas geoogste rogge en haver. Alles werd een prooi der vlammen. JONGEN VERDRONKEN BIJ GOES. Eergisteravond is de 17-jarige jongen Josef Kauffmann uit Goes in het havenkanaal tc Goesche Sas verdronken. Na een uur dreggen werd het lijk opgehaald. DIEFSTAL VAN TE VELDE STAANDE ROGGE. Ten nadeele van de landbouwers van Vlok- hoven en de Brouwer te Eindhoven, werd op hun akkers, gelegen onder de gemeente Eind hoven, resp. 400 en 500 kg. rogge gestolen, door van de te velde staande garven de koppen af te snyden. BUITENLANDSCH GEMENGD. WERVELSTORM IN ZUID-AMERIKA. Naar de Giornale d'Italia meldt, heeft er in het gebied van Santa Maria in Columbia en in dat van Orihuega een hevige wervelstorm ge woed. welke verscheidene slachtoffers heeft ge- eischt. Er werd aanzienlijke schade aan ge bouwen aangericht. Een aanplanting van 700.000 boomen werd volkomen verwoest. Ook in het gebied van San Pedro in Paraguay heeft een hevige wervelstorm gewoed.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1