BLEIJS LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 19 Augustus 1942 SCHILDERS EN GLAZENMAKERS Ongemeub. Kamers ANDIJYIEPLANTEN Verdere vorderingen in den Kaukasus Duifsch Weermachtsberichf Ifaliaansch Weermachlsberieht Buitenland Britsche landingsactie Voor de Vrouw BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT MARKT k iERICUTEN F amilïeberichten OFFICIEELE KENNISGEVINGEN Officieele mededeeiing NET DAGMEISJE Kolenfornuis WANDGEDIERTEBESTRIJDING ACCORDEON OORLOGSSCHADE Leeraar Duitsch en Engelsch gevraagd Duitschland strijdt voor Europa Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In den Kaukasus hebben Duitsche en Slo- waaksche troepen in onoverzichtelijk bergter- rein tahijke weg- en mijnversperringen over wonnen. zy rukken verder naar het Zuiden op. De havens langs, de kust der Zwarte Zee werden opnieuw door dé luchtmacht aangevallen. Daar bij werden 4 kustvaartuigen tot zinken gebracht en een sovjet-torpedojager, 6 transportschepen en 8 kustvaartuigen zwaar beschadigd. In de groote bocht van den Don werden bij de zui vering van het terrein verstrooide vijandelijke strijdkrachten vernietigd. In het gebied van Woronesj slechts geringe plaatselijke gevechtsactie. Bij de zware en suc cesvolle afweergevechten tusschen 11 en 17 Aug. heeft de vijand 2561 gevangenen, 501 pantser wagens. 31 stukken geschut en 250 machinege weren en granaatwerpers verloren. De bloedige verliezen der bolsjewisten, dieherhaaldelijk in dichte massa's aanvielen, waren buitengewoon hoog. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjef, waar zich het Westfaalsche infanterieregiment 58 ge durende de zware gevechten buitengewoon heef t onderscheiden, werden nieuwe krachtige aan vallen van den vijand door de onvermoeide actie der Duitsche infanterie- en pantserdivisies in samenwerking met de luchtmacht uiteenge slagen. Daarbij werden 25 pantserwagens vernietigd. Ten Zuidoosten van het ümenmeer en aan de Wolchof ondernam de vijand vergeefsche plaat selijke aanvallen. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een zeiltransportschip tot zinken ge bracht. Bij vluchten naar Noordwest Duitschland en het bezette gebied in het Westen overdag door Britsche vliegtuigen ondernomen, leed de bur gerbevolking geringe verliezen door een aantal brisantbommen. Daarbij werden 7 Britsche vliegtuigen neergeschoten en een 8ste bij nach telijke storingsaanvallen in het gebied van de Duitscheen de Kielsche bocht. Systeemlooze storingsvluchten, in den afgeloopen nacht door een aantal Sovjetvliegtuigen ondernomen, ver oorzaakten luchtalarm in Oost en West Pruisen Ook hier ontstonden door eeriige bommen ge ringe verliezen onder de burgerbevolking en lichte schade aan gebouwen. De vijand verloor twee vliegtuigen. De luchtmacht heeft, nadat overdag lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen militaire doelen aan de Engelsche Zuidkust hadden aangevallen, in den afgeloopen nacht installaties der oor logseconomie in de stad Norwich gebombar deerd. Er braken langdurige branden uit. In het Kanaal hebben in den nacht van 17 op 18 Augustus talrijke Brit sche torpedobooten en snelle kanonneer- booten herhaaldelijk een door patrouillevaartui gen beveiligd Duitsch convooi zonder resultaat aangevallen. In den loop van het zeegevecht, dat voor een deel op een afstand van 150 meter werd gevoerd, werden twee vijandelijke booten vernield. Bovendien kunnen twee zwaar be schadigde Britsche booten verloren geacht wor den. Het convooi bereikte zonder schade zijn haven van bestemming." VERKENNINGSBEDRIJVIGHEID EN LUCHTACTIE. Het communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „Aa.n het Egyptische front de gewone verken ningsbedrijvigheid. Onze verkenningsafdeelingen hebben twee officieren en eenige manschappen van een Britsch-Indische afdeeling gevangen genomen. Twee Engelsche vliegtuigen zijn neer geschoten, door het luchtdoelgeschut van To- broek en Mersa Matroeh. De aanvallen van de vliegtuigen der spilmo- gendheden op de militaire doelen van Malta werden voortgezet. Een vijandelijk vliegtuig werd bij een luchtgevecht neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd." AAN DE FRANSCHE KUST VAN HET KANAAL. De Britten hebben in de vroege ochtenduren van vandaag met sterk gebruik van lucht- en rparinestrijdkrachten een landingsactie uitge voerd aan- de Fransche kust van het Kanaal. De met infanterie en tanks aan land gegane Britten, ontmoetten harden en succesvollen te genstand van de Duitsche troepen. Verscheidene Britsche tanks werden door terstond optredend artillerievuur vernietigd. De Duitsche tegen maatregelen verloopen systematisch (D.N.B.) Aan den afweer van de Britsche landings operatie aan de Fransche Kanaalkast nemen ook afdeelingen der Duitsche vloot met succes deel. DE BESPREKINGEN IN MOSKOU. De verrassende factor by de besprekingen te Moskou is volgens Duitsche politieke kringen ongetwyfeld de aanwezigheid van generaal Wa- vell geweest. Reuter heeft dit omschreven met ae woorden: „Het is wenschehjk geweest, dat Wavell als een der meest ervaren Britsche ge neraals deze conferenties in Moskou bijwoon de, waar eenige der belangrijkste problemen in verband met de voortzetting van den oorlog besproken zyn." Wavell is dus. naar men in Berlijn opmerkt, belast met de ondankbare taak in den passie- loozen vorm van een soldaat de sovjet-Russi sche toehoorders op de hoogte te brengen van de spanning in het Indische gebied en hun by te brengen dat de verrassende toespitsing van de Britsch-Indische toestanden en den toestand in Egypte den Engelschen de uitvoering van hun belofte betreffende een tweede front moeilijk maken. Niet oninteressant noemt men verder de rol der Amerikanen in Moskou. De Amerikaansche pers laat reeds, zoo verklaart men, duidelyk doorschemeren, dat de Ver. Sta ten zich eigenlyk op een afstand houden van ae gespreksonderwerpen tusschen Churchill en Stalin, terwijl aan den anderen kant de offi- cieele Amerikaansche instanties verklaren, dat Harriman op zyn minst in de rol van een con troleur op de besprekingen van den Britschen premier met Stalin heeft toegezien. (A.N.P.) CHURCHILL TE CAIRO. Naar de Britsche berichtendienst uit Cairo meldt, is daar over Churchills bezoek een ver klaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat Churchill in gezelschap was van den chef van den generalen staf van het Britsche ryk, sir Allen Brooke. Met de militaire commandanten en andere Engelsche autoriteiten in het „mid- de-Oosten" zyn besprekingen gehouden. De pre mier van de unie van Zuid-Afrika, Smuts, en de opperbevelhebber in Indië, generaal Wavell, waren naar Caïro gekomen om aan de bespre kingen deel te nemen. Churchill is ontvangen door koning Faroek en den Egyptischen minister-president, Nahas pasja. Met den Britschen minister van staat Casey en den Britschen ambassadeur, sir Miles Lampson, heeft Churchill den algemeenen toe stand in het „midden-Oosten" de revue laten passeeren. (D.N.B.) DE VEROVERING VAN MAIKOP. De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: Voor vertegenwoordigers van de buitenland- sche pers heeft kolonel dr, Kuehn, de comman dant van een regiment pantserartillerie, dat aan den opmarsch naar Malkop heeft deelge nomen, het een en ander over het verloop van den stryd verteld. Het betreffende regiment is, nadat op 18 Juli het sein tot den opmarsch was gegeven, van Taganrog in niet te stuiten tempo en zonder een oogenblik rust naar Maikop op gerukt, waarby belangrijke steden als Rostow en Ermawir werden overwonnen. Kolonel Kuehn schilderde de enorme moeiiykheden die de tanks hadden te overwinnen, niet alleen de door de bolsjewisten aangelegden mynenvelden en tankaanvallen, doch ook de groote hitte die de temperatuur van het koelwater der pantserwa gens tot 120 graden deed stijgen en het op sommige plaatsen vier meter hoog onkruid, waarin de pantserwagens geheel verzonken. Desondanks is in ongeloofelyk korten tyd 830 km. al strijdend afgelegd. Het adembenemende tempo vereischte de uiterste krachtsinspanning doch toen men eenmaal Maikop, het doel, voor oogen had. was men ondanks de buitengewone vermoeidheid gereed en werd de stad in weer wil van den krachtigen tegenstand stormen derhand veroverd. In de stad zelf is zoo kolonel Kuehn verklaarde, niets verwoest, de tot de volkskozakken behoorende bevolking, die spr. b.v. in het centrale deel der Sovjet-Unie had aangetrofen, en die onder het boljewistische regime van een ware terreur te lijden bleek te hebben gehad, bereidde den Duitschen troe pen een hartelijke ontvangst. HET CONSERVEETTEN VAN TOMATEN. Naar aanleiding van verscheidene ingekomen vragen, laten wy hieronder eenige methoden volgen voor het conserveeren van tomaten. Een beproefd oud recept uit grootmoeders tyd is: De tomaat wordt het gemakkelijkst versch gehouden, als de huisvrouw zich in het bezit van wingerdblaren stelt en hierin de tomaten wikkelt. Voorts verschaft zy zich groote stee- nen potten en reinigt deze grondig voor het gebruik. In deze steenen potten worden nu stevige goed rijpe tomaten, gewikkeld in de wingerdblaren, op elkaar gelegd. Het geheel wordt met zachte azyn overgoten en wel zóó hoog, dat de tomaten er minstens vier centi meter onder staan. De pot wordt met stevig papier stevig dichtgebonden en op een koele, droge plek, het liefst in den kelder, geplaatst. Het is aanbevelenswaardig de tomaten twee uur in schoon water te leggen, alvorens ze in de wingerdblaren te wikkelen. Torna tcnsla. V/j kg. tomaten, een theelepeltje zout, drie eetlepels azyn, fyn gesneden uien. De tomaten worden gewasschen, in schyfjes gesneden, in weckglazen op elkaar gelegd in lagen, begoten met een mengsel van azyn, uien en zout en 20 minuten gesteriliseerd op een temperatuur van 70 graden. Tomatenpulp. 3 kg. rijpe tomaten, 250 gram uien, een eet lepel suiker, een eetlepel zout, 1/8 liter azyn. Tomaten en uien worden samen in stukjes ge sneden, zonder water gaar gekookt en door een haarzeef gewreven. Aan deze pulp worden de andere ingrediënten toegevoegd en het geheel wordt onder voortdurend roeren tot een dik mengsel ingekookt. De massa wordt dan heet in tevoren gereedgeemaakte gereinigde flesschen gedaan, die gekurkt en dichtgebonden worden. Men doet het verstandigste, flesschen van zeer verschillende afmetingen te vullen om ook eens een zeer geringe hoeveelheid voor een saus o. i. d. te kunnen gebruiken, zonder terstond een groote flesch te moeten aanbreken. Weliswaar kunnen ook aangebroken flesschen eenigir. tyd goed biyven, maar in de practyk voldoen kleine flesschjes toch goed om er zoo eens by te gcbiuiken. Zoete, groene tomaten in glazen of potten. Regelmatige, gezonde groote, groene tomaten worden van het schilletje ontdaan. goed gewas schen in flesschen of potten ingemaakt. Men overgiet ze met c-en suikeroplossing: op een liter water 200 gram suiker, wat pypkaneel of wat gember. Dit kookt men gezamenlijk op. bedekt daarmee de tomaten en steriliseert ze gedurende 30 a 40 minuten op 100. graden. GEVESTIGD: H. J. Banls, bedrijfsleider. Ver- damstr. 36 A van Barends. Vreewykstr. 18 W. C. Beekenkamp, verpleegster. RIJnsb.weg 10 A L. Belt. agent-Incasseerder, Oude Singel 70 D. Boerma. 1.1. verpleegster, Rynsb.weg 10 A. J. Brouwer, tuinder. Bloemstr. 9 J. Bruis. be> dienster. Stationsweg 2 G. M. Buikstra. hulp 1. d. huish.. W. Rozenstr. 31a P. A. burggraaf! dienstbode, Rynsb.weg 84 P. van der By, ma- chlnist-wegenwals, van 't Hoffstr. 11 E. Cabell onderwijzeres. Rljnsb.we" 19 S. A. Cornet dienstbode van der Helmstr. 24 G. C. Daen- dels, Witte Singel 90 G. Dantuma en fam.. timmerman, Rlngkade 9A Wed. C. A. van Don gen geb. Deenekamp, H GeesthöIJe 13 A. Dub- belaar en fam., wolbewerkcr, H. Ryndyk 238 H. C. van Mourlk geb. Epdlng, van der Helmkade 5 M. G. B. Kist geb. Formyne en fam.. J. v. Govenkade 26 G. Haanstra, grondwerker, Groen oordstraat 29 H. Haarsma, logementhouder. Varkenmarkt 7 G. van der Henst, betonwerker Evertsenstraat 39a W. A. de Blleck geb. Herfst en fam. Zoeterw. Singel 77 R. ten Hoeve, boek binder, Hoogewberd 27a A. A. M. van der Hoe ven, instrumentmaker, Maredyk 105 J. C. Hol lebeek, naaister. H. Ryndyk 162a P. J. Huls, nageljongen. Oranjestr. xb H. H. G. van Hul- styn en fam., scheepsbouwkundige, Llisterstr. 36 C. w. j. Jacobs, kruldenlersbed., Korevaarstr. 3 A. Janssen en fam., ringenvlechter. Hoefstr. 7e B F. Kemper en fam., leerbewerker. Kooge woerd 89 M. L. Kleiweg, hulshoudster. Nieuwe Ryn 7 W. F. Koenen, kruldenlersbed., Oude Singel 26 J. A. Koop en fam., ambt. Ryksbur. voeaselvoorz., de Sltterlaan 137 T. T. Li, koop man In manufac., van der Hoevenstr. i0 A. Maschmeljer, ass. Openb. leeszaal, Plantsoen 9B A. M. xvi. Monchen, 1.1. verpleegster, Meezenstr. 2 Wed. J C. van Schravendyk geb. Neuteboom R en Schiekade 135 C. J. van Noort, vertegen woordiger. Haven 18b M. Nygh, dienstbod Binnenvestgracht 12a J. M.van Oorschot. Poel geeststraat 14a J. H. Peter, schoenmaker. Noord- einde 23 J. Pronk. Rapenburg 6 L. J. Rave- sloot en fam., hulsschilder, Coornhertstr. 39 L. Bodt geb. de Roode, Stieltjesstr. 40 W, C. de Rooy, schipper. Gortestr. 54 C. Rulgrok, mattenvlechter, Llndestr. 23 A. M. Salman, dienstbode. Levendaal 43 A. P. A. M. Schultng, hulshoudster, Bultenruststr. 6 P. Sloos, straat maker, Haverzaklaan 2d J. Spruyt en fam.. transportarbeider, Leeuwerikstr 27 C. Suvael, costuumnaalster. Heerengracht 66 F. J. M. L. De Tollenaere, leeraar Ned. taal. Merelstr. 41 C. T. Tsal, koopman. Oude Ryn 15 A. J. Turk, landarbeider, Nlc. Beetsstr„ 42 M. J. Oudshoorn geb. van der Vecht, Tulpenstr. 16 J, L. Veen- hoff, tandr-ts ass. Rynsb.weg 119a C. J. H. Verhoef en fam., administrateur, Boerhaavelaan 15 D. J Vermeulen, champlgnonkweeker, Lust hoflaan 48 J. J. Verwaljen en fam., kok, Leeu werikstr. 57 B, Verwer, de Genestetstr. 78 A. Visser en fam Ryksambt., Witte Singel 96 Wed. H. C. Plug geb. Vorturon. Varkenmarkt 7 N. H. B. Weve, zlekenverzorgster, Haagweg 47 E. D. van der Zee. Kort Rapenburg 6 H. A. van Zuljlen en fam. jyksambtenaar, Rynsb.weg 46. VERTROKKEN: M. J. Barthcn, 's-Gravenhage Frankenslag 142 M. Becking, Gouda, Gouwe 71 A. van den Berg en fam.. Wassenaar, Lan- gestr. 97 M. C. Roozen geb. van den Berg, Haarlem. Zyiweg 320 C. A. Bernard, Bloemen- daal, Zilkerweg 38 M. C. Beukers, Raamsdonk, H 99a A. Blom. Menaldumadeel. Wier 59 J Borst en fam., Zoeterwoude, H Ryndyk 68 A. E Boschma. Amsterdam. Amsteldyk 22 J. M. J. Bots, Delft, Koornmarkt 22a H. E. de Jong geb. van Brandenburg, Nymegen, Heyden- rljckstr. 72 A. H. C. de Bruin, Oegstgeest, Regentesselaan 1 E. M. Cohen, Rotterdam, Rozenb.Iaan 100 Wed. H. M. J Timp geb. Creyghton en fam., Warmond, Heerenwg A 79 A. Kloot geb. Ehrenfest, Amsterdam, Wetering schans 100 I M N. Ekker, 's-Gravenhage, Dr. v. Welylaan 2 M. A. Engberts. Delft. R. dc Becrenbr.laan 6 A. J. T. M. Filbry, Roggel, Kom B 37 M. N. de Graaf, Alkemade. P. van der Plaatstr. 30 A. E. A. Grlmme, Plauen DL, Voogtlandt R. M. de Haan. Amsterdam, Ger Brandtstr 12 I E. S. Hamburger, 's-Graven hage. Ooievaarlaan 23 K. J. Hardeman, Kou dekerk aan den Ryn, B 3 R. Heemsbergen, 's-Gravenhage. aan boord H 6755 Wed. T. van Stralen geb. de Heer, 's-Gravenhage. Kempstr. 36 - J van der Hoeven. Eindhoven, Markt 9 M. E. G. Holtz. Oegstgeest, de Kempenacrstr. 46 M. J. E. Horstink. Voorst. Wilp F 238 W. van Ingen, Zoeterwoude. F 7 M. A. Blom geb. Karremans. Beverwijk. Kloosterstr. 5 M. Koe- soeno Octoyo (Raden Mas). Rotterdam. Al- brechtsk. 108d M. A Kooien, 's-Gravenhage. Javastr. 50 M. E. Kukler, Wassenaar, Raap horstlaan 3 W. J. M. Lampe, 's-Bosch. Nlcuw- str. 34 W. C. Langczaal, Amsterdam, Leidsche- kade 54 A C. H. Berendes geb. Llps, 's-Gra venhage, Spuistr. 24 J. C. M. van Marle. Was senaar. v. Calcarlaan 32 C. C M. de Marez Oljens, 's-Gravenhage, Ruychrocklaan 131 W. Mulder, Rheden Gld. Velp. Laarweg 10 T. C. A. Muys van de Moer, Holten X D 74 A. C. Noort. Apeldoorn, Doorganshuis 17 W. B. On- nekes, Doesburg, Kerkstr. 41 P. J. A. Peerde- man. 's-Gravenhage, Neuhuyskade 97 H. T, Poell, 's-Gravenhage. Ryswykschepl, 9 G. M. van der Putten, Alphen aan den Rijn, Paradys- laan 1 M A. Pynaker, Voorschoten Bijdorp- str. 47 M. Remïln. 's Heerarendskerke. Leeu wendorp H 143b Baron J. M. van Rljckevorsel van Rijsenburg. Oegstgeest. Haarl.trekvaart 10 J. van Ryn echtgen. van den Besten. Rotterdam, v. Lennepstr. 51b H. Scheltema. Bloemendaal. M. Duin en Daalschew. 3 I. F. Schroder. Eind hoven. Prlmulastr. 20 M. J. Silvester. Rotter dam. Kortekade 125 D. C. Timmerman geb. Van der Steen, Uitgeest, Middelweg 3 J. C, Tlelenburg, Velsen. Dulnlustpw 46 W. Turks- ma. Amsterdam. Z. Amstelln. 169 I N. van Veen. Alphen a.d. Rijn, C. de Vlamlngstr. 15 M Verbeek en fam.. Rotterdam. Resestr. 76 39 J. K. Versteeg 's-Gravenhaee. W. Frederik- laan 22 J. J. Verstoep. 's-Gravenhage, Gr. Hertoglnnelaan 39 M. P. H. de Vos. Bergen op Zoom. Z.O. Singel 15 H. de Vries. Ouder Am- stel. Kloosterstr. 61 M. J. Wels. 's-Gravenhage, v. Boetselaerlaan 181 T. van der Wereld. ABC Baambrugge. Voordyk 42 L. F. Wiemans, 's-Gravenhage. Beeklaan 462 E. H. IJdo. Dc Bilt 17.. Fr. Hendrikln. 246 C. Zlegelaar. Sas- senhelm. Zandslootk. 13 C. Zwanenburg. Lel- muiden. Nokwee 157 A. C. Zweytzer. Haarlem, Thomsonlaan 77. VR A nr-TSTOTTTimF^ J. P. te L. Men ls verplicht het verlies te vergoeden. De indertijd betaalde prijs behoeft niet vergoed te worden aangezien door het gebruik de waarde is verminderd. Biyft men in gebreke, dan zou alleen een rechtsvordering kunnen helpen Mevr. H. te N. Als men u het huis niet wil verhuren, zal daaraan weinig te doen zyn. H. H. te K De verhuurder zal de schade moeten vergoeden. Weetgraag 1. Deze zaak moet ln overleg met de gemeenteiyjce diensten ln de twee plaatsen be handeld worden. 2. zy heeft geen recht op loon voor de weken, gedurende welke niet gewerkt werd. P. den O. te L. De Mare, voor circa 1000 Jaar Merna geheeten, is een oude waterloop, een delta- arm van den Ryn, die Noordwaarts liep naUr de Poelen van Warmond en •verder. Voor het gra ven der Haarlemmertrekvaart ln 1657 ls het deel, dat van Lelden tot even voorby het Warmonder hek liep, gekanaliseerd. De namen Marekerk. Ma redyk. enz. verklaren nu zich zelf. Er zyn ln ons land meerdere tochten en oude rivierarmen, die Mare, Maarne of Mame heeten; denk ook aan de Marno ln Frankryk. Evenals Gouwe, Leye, IJ. Aa en Ee beteekent Mare eenvoudig water of wa terloop. Het is dus een soortnaam die eigennaam ls geworden. Op nadere taalkundige byzonderhe- aen kunnen we niet Ingaan. P. J. H. te N. B. Deze adressen zyn zoo talryk. dat wy onmogeiyk een eenlgszlns volle dige opsomming kunnen geven. U zult u moeten wenden tot de plaatselijken kerkeiyke Instanties. Amsterdam, 19 Augustus. Heden werd goede belangstelling aan den dag gelegd. De handel was tamelijk druk. Het be leggende publiek betoonde zich actiever en ook de beroepshandelaren lieten zich niet onbe tuigd. Bij opening bestond een vaste stemming: de koersen liepen in een vrij snel tempo naar boven. Deze koersverbetering lokte echter aan bod uit want later voltrok zich een inzinking. Verscheidene fondsen kwamen weer tot het beginpunt terug. Unilevers openden op om streeks 209 1/4 en stegen daarna een goede vier tal punten. Later ging de koers weer even hard naar beneden. Philips stegen van 359% tot 364% om net zoo vlug weer achteruit te gaan. Calvé's kwamen boven 140%. Van Berkels bewogen zich rond 140%. Aku's op 157% geopend, liepen een paar punten achteruit. Lappen Müller liepen naar beneden van f. 129 tot f120. Olies openden omstreeks 399 kwamen daarna boven de 400 waarna weer beneden deze grenslijn gehandeld werd. H.V.A.'s ont moetten goede vraag. Op 343 ingezet, werd later 10 punten meer bedongen. Het waren speciaal enkele huizen welke als koopers op traden. Vorstenlanden waren eveneens iets beter. Tabakken lagen goed. Sumatra aandeelen algemeen hooger. Am sterdam Rubbers waren verscheidene procenten hooger. De meeste minder courante Rubber fondsen konden zich eveneens verheffen. Scheep vaartunies stegen tot 210 Vaarten kwamen ruimschoots boven 170 Japanlijnen boven 160%. Voor de Indische fondsen zooals tram en spoorwegwaarden, aandeelen in cultuur en handelsvennootschappen en openbare nutsbe drijven bestond vraag op verhoogd peil. Nederl. Staatspapieren lagen gedrukt. De nieuwe 3% obligatiën Nederland zakten in tot 100 5/8 De Spoorweg drieën waren ver houdingsgewijs niet onbelangrijk lager. De ge staffelde leening daaldev an 98 tot 98 3/16 Indische leeningen bleven tamelijk goed op peil. Provinciale en gemeentelijke obligatiën, alsmede pandbrieven kalm. Prolongatie 2 1/4 pCt. (A.N.P.) KATWIJK A. D. RIJN. 18 Augustus Groen- tenvelltng. Vroege aardappelen: Groote 5.70; Drie lingen 3.50 per 100 kg.; Prlnc.boonen 16.5022. Snyboonen 12.1016.Sla per 100 st. 1.301.50 Bospeen 4.105.Bloemkool I 13.9014.Idem II 10.50—15.—; Prei 2.903.50; Kroten 2.803.50; Peen per kist 1.101.40, LEIDSCnjSNDAM, 18 Augustus Coöp. Tuin bouwveiling „Veur en Omstreken. Komkommers la 13.50; le soort 11.2e soort 8.3e soort 5 50; stek 100 kilo 8.Kropsla le soort 2.2e soort 1.50: Stoofsla 7.Peen 3Bloemkool, le 14.le soort 11.2e soort 8.3e soort 5.50; uitschot 2.20; Spitskool 3 20; Koolrabi, le soort 3.2e soort 2.50; Roode kool 4.20; Savoye kool 4.20,Witte kool 2.80; Boerenkool 4.Chl- neesche kool 3.50; Rapen 3.Kroten 3.50; To maten middel 8groote ronde 8.2e soort 8.3e soort 8.bonken 6.kriel 3.50; rypC 8.—; Andyvle 100 kilo 6.50; Spinazie 100 kilo 10.— Postelein 13Rabarber 100 kilo 5.Snyboo nen 16.Pronkboonen. 11.Spercleboonen 16. Doperwten 16.Radijs 1.80; Prei 3. Seldery 2.50; Peterselie 3.Meloenen 20.30. Druiven 32.50; 35.40.Perzik 2.8.16. 30per 100 kilo 25.—; Paprika 14.—. NOORDW1JKERHOUT. 18 Augustus Velling „De Eendracht". Kropsla per 100 st. 2.Sla- dusel 7.per 100 kg.; Tomaten 16Waspeen -; Dubb. boonen z.dr. 16.Andere boonen, 13.Snyboonen 16.per 100 kg.; Bospeen 5. Bos-seldery 2.50 per 100 bos; Bloemkool in drie kwaliteiten van f. 8.tot f. 10.per 100 6tuks. RIJNSBURG, 18 Augustus Groentenvelllng. Aardappelen 4.80; Waschpeen 7.Spercleboonen 16.Tomaten 17.Idem bonken 12.Groene kool 4.50; Rabarber 4.per 100 kg.; Bloemkool 1411.8.en 5.Kropsla 1.502.per 100; Radijs 1.80; Bospeen 5.Peterselie 3. Kervel 3.Selderie 2.50 per 100 bos. Bloemenveiling. Gladiolen: Wit 46; blauw: 68; rose: 46; rood: 34; geel: 89: dahlia's 1.502.Zinnia's groot 5.-6.idem klein, 1.502.Chrvsanthen: geel 3035; Idem bruin 40—50; Lelies 3.—3.50; Convllll 2.503.50: Gode- tia 1.502.50: Scablose 1.80—2.—. WOERDEN. 19 Augustus Aanvoer 146 partyen kaas; Met Ryksmerk le kw. f.62.62.50: 2e kw. f. 60.61.handel matig. ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Cannegieter-Halbertsma. d., Steen bergen: Augustijn-Zelissen, d., Delft; Spapens- Zylmans z., Waalwijk; Bierma-Stelner d„ Am- stelceen; Thijssens-v. d. Ven d., A'dam. Ondertrouwd: A. de Wilde en J. v. d. Vliet, Den Haag; J. Lamberts (Apeldoorn) en T. Gel ling (Vries); H. J. v. d. Leeuw en G. J. Huls- hoff, A'dam. Gehuwd: M. I. A. v. Schijndel en A. J. J. C. Begheyn, Heerlen; A. M. Temmerman en R. v. Grinsven, Nijmegen. Overleden: J. A. L. Roeloffs m.. 80 j. A'dam; J. L. Krom m.. 77 j. A'dam; Th. de Munck- Martens v., Tiel; A. M. v. d. Berg-Lucas v., Baarn; S. P. H. Böhne-Ris v., 77 j. A'dam; P. A. J. Menage m., 75 j. A'dam; F. H. Schoe- maker m„ 71 j. Veenendaal; H. E. du Mee- Zaal v., 66 j. A'dam. DETAILLISTEN EN GROSSIERS IN ZEEP. Gedurende het tijdvak van 17 tot en met 21 Aug '41 kunnen handelaren alle nog in hun bezit zijnde bonnen 300 „Algemeen" te zamen met de bonnen L-zeep inleveren, waarvoor toe wijzingen uitgereikt worden van 100% eenheids- zeep en 100% waschpoeder. De bonnen „een rantsoen zeep" kunnen tot 21 Augustus a.s. in het gebouw Steenschuur 15 geruild worden voor bonnen „een rantsoen ^een- heidszeep" en „een rantsoen waschpoeder". De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 19 Augustus 1942. 3347 VERPLICHTE AANGIFTE VAN RIJWIELEN. De Burgemeester van Leiden, gelet op artikel 1 van de verordening van 5 Augustus 1942, hou dende de verplichting tot aangifte van rijwie len. bepaalt, dat de te Leiden gevestigde hoof den van gezinnen/samenwoningen en afzonder lijk levende personen tot deze aangifte als volgt verplicht zijn: Op Vrydag 21 Augustus 1942 degenen, wier familienaam begint met N, O en P (Nedder- meyer tot en met Peijra). Op Zaterdag 22 Augustus 1942 degenen, wier familienaam begint met P. (Pfeil tot en met Pijpers). De aangifte moet geschieden ten Stadhuize, ingang Breestraat, onder de trap: Op Vrijdag 21 Augustus 1942 tusschen 9.00 12.00, 13.30—16.30 en 18.30—20.30. Op Zaterdag 22 Augustus 1942 tusschen 9.00 —13.00. De hoofden van gezinnen/samenwoningen moeten voor de invulling van de formulieren bekend zyn met de nummers van de persoons bewijzen van die leden van hun gezin/samen woning. die de beschikking over een heeren- of damesrijwiel hebben. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. Leiden, 19 Augustus 1942. 3359 OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAILLISTEN- PRIJZEN VOOR FRUIT. Bekendmaking No. 27/1942. Deze prljsiyst geldt van 19 Augustus 1942 af. Grossiers- Detaill.- pryzen prijzen FRUIT Druiven: P. 100 kg. per kg. Groep I: Gros Collman, Golden Champion, Mus- caat, West-Frlsla. Leo- f. 95.— f. 1.14 Groep n Frankenthaler f. 84.— f. 1. Groep III. Overige soor- f. 0.05 f. 70.— Meloen en: suiker en kleine groene f. 35.50 f. 0.43 overige soorten f. 24.50 f. 0.31 Voor do prijzen van augurken, peren, appels pruimen en perziken zie vorige publicatie, even eens voor kersen, aalbessen, kruisbessen, bosch- bossen en frambozen die publicatie, waarin de pryzen daarvoor het laatst zyn opgenomen. Voor bezorging van fruit mag door detail listen 1 ct. per k.g. ln rekonlng gebracht worden boven den verkoopprijs af winkel. Voor de afwijkende kwaliteit van bovenge noemde producten, alsmede voor het zoogenaamde uitschot, moeten pryzen berekend worden welke ln een redelijke verhouding staan tot de hier boven gepubliceerde maxlmumpryzen, welke gel den voor de beste kwaliteit. By Inkoop tegen lagere dan de gepubliceerde maxlmumpryzen moeten do verkoopprijzen dienovereenkomstig worden ver laagd. 3294 HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR! BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR! Nieuwe opgaven kunnen do vroegere ongeldig maken. SERVU SGOEDDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal van het departement van handel, nhverhcld en scheepvaart maakt bekend* dat detaillisten en Instellingen met een zooge» naamd permanente bevolking (Internaten, kloos ters e.d.) de bonnen reserve 30, 31 èn 32 van de bonkaart voor voedingsmiddelen 7e periode, wel ke tot en met 8 Augustus 1942 recht gaven op het koopen van serviesgoed, tot en met 29 Augus tus, 1942 by de distributiediensten kunnen Inwis selen tegen toewhlzngen; de bonnen moeten ge plakt zyn op opplakvellen md 18. Detaillisten en bovengenoemde Instellingen kunnen met Ingang van 18 Augustus 1942 de spe ciale punten met opschrift „serviesgoed extra" op een door den dl6trlbutledlenst te bepalen dag In leveren, waarbij opplakvellen md 268 gebruikt dienen te worden, welke bij de distributiediensten verkrijgbaar zijn a f. 0.03 per 10 stuks. Deze spe ciale punten welke een onbepaalden geldigheids duur hebben, zyn ln de plaats gekomen van de speciale vergunningen, die van 10 Augustus 1942 af niet meer uitgegeven worden, doch hun nor malen geldigheidsduur behouden. Ten einde het vereischte minimum van 100 pun ten (of veelvouden daarvan) te bereiken, ls het tot en met 29 Augustus 1942 geoorloofd de bon nen 30, 31 en 32 en de speciale punten gezamen lijk ln te leveren. Tevens dient men tegeiyk met de bonnen en punten een formulier md 201a ln te leveren, waarop eventueel, behalve naam en adres. enz. de Ingeleverde Punten en bonnen naar hun soort vermeld dienen te zyn. Grossiers, die tevens detaillist zyn, kunnen hun bonnen en punten uitsluitend by den dlstrlbutlc- dlenst lnléveren ln hun hoedanigheid van detail list, dus onder een r-ummer. Grossier, tevens de taillist, die nog niet onder een r-nummer zyn In geschreven bij het ryksbureau voor de keramische Industrie, Juliana van Stolberglaan 27, 's-Gra venhage. moeten zich hiertoe ten spoedigste met dit ryksbureau ln verbinding stellen. 3314 Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brou wer, Stadsnieuws; Th, J. Hannema, Omg. en Muz. Verantwoordelijk voor de advertenties: A. Poortman. gevraagd voor direct. Mevrouw BISSCHOP, Kerkstraat 24, Rijnsburg. TE KOOP GEVRAAGD. Prijs .geen bezwaar. Brieven Biireau van dit Blad onder No. 10471a. Dame 41 jr., goed beleend met aile huMi. wertaz. en goed kunnende keken, 3324 ZOEKT BETREKKING tegen einde September, v.gg.v. Br. letter D. Adv. Bur. RIJN LAND, Leiden Gevraagd: NETTE JONGEN Loodgieterebedrajf J. J. Bernard Morschweg 142/142a. 1699a ONTSMETTING VAN GEBOUWEN MET GARANTIE. 8559 Afdeeling Woninginspectiedienst en zuiverwerken. LEIDEN - LORENTZKADE 18 - TEL. 21078 GEVRAAGD voor Duitschland Goede vastgestelde arbeidsvoorwaarden. Vergunning aanwezig Gew. Arbeidsbureau Leiden, gelegenheid tot aanmelden 'smorgens van 910 en 's avonds tusschen 6 en 8 uur Haagweg 21 2 Leiden. 3322 Nieuw modem mahoniehouten Slaapkamerameublement aangebeden. Brieven Bureau van d4t Blad onder No. 3830. Jonge menschen die wenschen te trouwen zoeken met vrijie keuken of etage of vrije woning t>e Oegstgeest, Rijnsburg of Katwijk. 3326 Aanbiedingen G. v. d. MEIJ, Agent Leidsdh Dagblad Rijnsburg, Tel. 69. met dopjes of pianoklarier te koop gevraagd. Ijisfet modern instrument. Hooge prijs geen beswaar. Betaling contant. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 1460a, De over hol gehocle land veripreide ver- zekerde objecten van 100 000 deelnemers, Do scherpe selectie, die deelname in ge vaarlijke zone's uitsluit, jfc De lage voorscholpremie, bijvoorbeeld f. 0.40 voor inboedels p. halfj. p. f. 1000.- De beperkte aansprakelijkheid; tot hoog stens 5 maal de voorschotpremïo per halljaar maken aansluiting bij V tot de fdeale verzekering tegen Inlichtingen bij- onze correspondenten en. Onderling Waarborg Genootschap .RENOVATUM", Singel 202/8. Amsterdam-C. Kinderverzorgster Sbidhting „JeruëF' vraagt voor ih&ar Kindertehuis een flinke HULP, exitern of inwonend', bekend met kinderverzorging, voorzien van goede getuigen. Sdhrift. sollicitaties aan MevT. J. A. VEÏRKERK-VAN REENEN, Middelstegracht 3. Leiden. AANGEBODEN JOH. VAN DFR MEU JZn. Baron v. Wassenaarstraat 11, Rijnsburg. 3320 voor enkele avonden per week op handelsinstituut. Brieven Bureau van dit B>1g4 ondfcr No. 3331.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3