Intellectueel LESDSCH DAGBLAD Zaterdag 15 Augustus 1942 STOPPAGE De Gemeentelijke VoSkscrediefbank „KLEINTJES" De Leidsche Bioscoop-Programma's LAATSTE BERICHTEN Stadsnieuivs Binnenland Musserl's bezoek in Limburg Buitenland mwi F amïlïeberïchten OFFICIEELE KENNISGEVING Officieele mededeelingen AANGEBODEN Onzichtbaar stoppen NAAIMACHINES Lido-Theater. De titel „Goede kameraden op Zee" geeft reeds aan, waar het hier over gaat: een vriendschap door dik en dun en wel tijdens de avontuurlijke belevenissen van adelborsten, wien deze kameraadschap reeds tij dens hun opleiding op het instituut steeds voor oogen gehouden wordt. Uit het verloop der film waarin ook de vrouwen en de romantiek een groote rol spelen, blijkt duidelijk, welke voor- dc-elen deze kameraadschap en het plichtsbesef bieden Luxor-Tlieater. „Dans met den Keizer", naar het ook hier vertoonde tooneelstuk „Een nacht in Zevenburgen", is een romantische ge schiedenis, welke zich afspeelt in het jaar 1775 ten tijde van Keizer Josef II van Oostenrijk. Een verwisseling tusschen den Keizer en zijn adjudant von Kleber geeft aanleiding tot een liefdesverwikkeling, waarbij Marika Rökk als de Zevenburgsche barones von Alvin zelfs het hart van den, verstrooiden keizer in opwinding weet te brengen. Maar zij trouwt ten slotte met den geen, naar wien haar hart werkelijk uitgaat. Een amusante film met vlot spel, ook o.a. van Wolf Albach Retty. Trianon-Theater. Johan Heesters geeft in de vlotte operette-film „Immer nur du" weer ruimschoots blijk van zijn zangtalenten. Juist deze capaciteiten echter veroorzaken, dat de première van een groote operette, die in het begin van de film al voor de deur schijnt te staan, in het water dreigt te vallen. Zijn part ner n.l. wenscht zich allerminst in de schaduw te laten stellen, met het gevolg dat beiden wei geren, met elkaar op te treden. Hoe deze kwes tie ten slotte hoofdzakelijk door den impressa- rio van den grooten zanger, welke rol door Paul Kemp wordt> vervuld, in het reine wordt ge bracht, vormt het hoofdmotief van deze luch tige rolprent. Casino-Theater. De Nederlandsche film „Het Mysterie van de Mondscheinsonate" heeft indertijd reeds de bioscoopliefhebbers bezig ge houden. Het groote probleem stelt zich reeds in den aanvang aan de orde: wie pleegde den moord? En men heeft zoo onmiddellijk reeds zijn veronderstellingen of" conclusies, maar de dader blijkt toch een andere te zijn, dan ge dacht werd! Wanneer het waas der geheimzin nigheid verbroken is, blijkt dat door de hierin medewerkende acteurs knap is bijgedragen, om het mysterie tot het einde te doen voortduren, Rex-Thcater. Heinz Rühmann houdt het als „De Brokkenpiloot" nog steeds in onze stad uit en de Leidenaars krijgen maar niet ge noeg van hem. Dat is niet zoo vreemd voor een ieder, die Rühmann kent: hij houdt u bij voort during bezig en verdient zijn groote successen ten volle! Th. J. Hannema. ORGELCONCERT HOOGLANDSCHE KERK. Feike Asma speelt Maandagavond a.s. van 8 tot 9 uur in de Hooglandsche Kerk werken van Bach, Handel, Saint-Saëns en Jan Zwart. De toegang is vrij. Onze stadgenoot, de heer Albert Riel is te Aalsmeer geslaagd voor het examen bloemsier- kunst. BRAND ONDER AKKERWOUDE. Gistel-morgen ongeveer half negen ontstond te Akkerwoude brand in de voor enkele jaren nieuwgebouwde groote boerenplaats, eigendom van den heer H. P. Doodeheefver en bewoond door den heer D. Oostra. De stallen en de schuur met het daarin aanwezige hooi, koolzaad enz. waren spoedig een prooi der vlammen. Met behulp van de nieuwe brandspuit van Murmer- woude is het voorhuis behouden kunnen blij ven. De inboedel kon grootendeels gered wor den. Het vee was in de weide; alles was ver zekerd. HET OOGSTHULPKAMP VAN HET STUDENTENFRONT. De deelnemers-studenten aan het Oogsthulp- kamp, dat het Nat. Soc. Studentenfront in sa menwerking met den Ned. Landstand en den Ned. Arbeidsdienst sinds Woensdag voor een week houdt in de prachtige landbouwomgeving van Tinaarlo bij Vries, hebben flink de handen uit de mouwen gestoken bij het binnenhalen van de -te velde staande gewassen. Deze oogst- hulp heeft over het algemeen zeer goed beant woord aan haar sociale doel. Een hoogtepunt in het kampleven was de bij eenkomst, waarin boerenleider Roskam het woord voerde, waarbij mede aanwezig waren de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris Sel- mer, de districtsleider der N.S.B. Dieters en boerenleider Geerts. Na het werk volgt nu een welverdiende ver- poozing en nuttige vorming. Er wordt nog een bijeenkomst gehouden met medewerking van de W.A., den Jeugdstorm en de afdeeling Land jeugd van den Landstand. De leider van het Studentenfront dr. B. F. Saris, zal dan een toespraak houden. a DISTRIBUTIE VAN BRANDSTOFFEN. Gedurende het tijdvak van 15 Augustus 1942 tot en met 30 April 1943 geven de met „één eenheid eerste periode", „één eenheid tweede periode", „één eenheid derde periode" en „één eenheid vierde periode" gemerkte bonnen, elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. ONTVANGST IN TALRIJKE PLAATSEN. Op den tweeden dag van zijn bezoek aan de provincie Limburg, vertrok de leider der N.S.B. uit Maastricht voor een bezoek aan de mijn streek. Hij werd daarbij o.a. vergezeld van zijn adviseur voor mijnbouwaangelegenheden ir. Twiss. Tijdens een bezoek aan den watertoren van de Waterleiding Mij. Zuid-Limburg, nabij Schim- mert, toonde ir. Voss, directur van het bedrijf den leider in de hoogst-gelegen lokalen de schoonheden van het Limburgsche land vanaf den uitzichttoren, Ir, Voss, die tevens in deze streek de functie van kringleider der N.S3. waarneemt, gewaagde van zijn kennismaking met den leider in de studiejaren op de Tech nische Hoogeschool te Delft, een kennismaking die eerst binnen de organisatie der N.S.B. werd hernieuwd. Na een rondgang vertrok het gezelschap naar de staatsmijn „Maurits" nabij Geleen. Eere- wachten van W.A. en Jeugdstorm waren ook hier ter begroeting aanwezig, terwijl opnieuw de geestdrift oplaaide van nationaal-socialistische mannen en vrouwen, die zich rond den ingang van het Beambten-Casino verzameld hadden. Onder leiding van de ingenieurs werd een lang durige rondgang gemaakt over het terrein ven de mijn. Daarbij werd vooral aandacht besteed aan de sociale voorzieningen die ten behoeve van de mijnwerkers, o.m. op het gebied van hygiëne, voeding en ontspanning, zi)n aange bracht. Tenslotte volgde een lunch en een ont vangst van nationaal-socialistische mijnwerkers in de hal van de staatsmijn. Gedurende een autorit werden bezocht Geleen, Sittard, Amstenrade, Schaesberg, Nieu- wenhagen, Ubach, Eygelshoven en Kerkrade, In al deze plaatsen werd de leider begroet door de in functie zijnde nationaal-socialistische bur gemeesters. In Geleen en Schaesberg bracht de leider bezoeken aan de familieleden van natio- naal-socialisten, die aan het Oostfront gevallen zijn, het-geen 's middags ook in Kerkrade ge schiedde. Mussert's bezoek aan de eenvoudige woningen van zijn kameraden, werd zeer bij zonder gewaardeerd. Ook hier uitte zich weder om de onverbrekelijke band. die den leider der N.S.B. aan zijn beweging verbindt, en die op dezen tocht reeds zoovele malen tot uitdruk king werd gebracht in bloemenhulden, toejui chingen lang de wegen, versieringen van aller lei aard, als ook de in alle dorpen en kleine steden wapperende qranje-blanje-bleu en zwart- roode vlaggen. Ook van Duitsche zijde heeft men zich in dit opzicht niet onbetuigd gelaten. Bij het stadhuis te Kerkrade werd de leider door een duizendkoppige menigte met groote geestdrift ontvangen. Mussert inspecteerde de formaties van de W.A.. Jeugdstorm en den Luchtbeschermingsdienst. Burgemeester mr. Thomassen vestigde de aandacht op de spreuk. „Mussert, Uw strijd schept een rijke toekomst". Elke strijd wekt tegenstand, eerlijke maar ook oneerlijke. Nog altijd wordt er tegenover ons veel geschermd met gewetensbezwaren door lieden, die geen verschil kennen tusschen hun geweten en hun verbeelding. In antwoord hierop herinnerde Mussert er aan, dat Kerkrade in 1935 28% N.6.B. stemmen telde. n Mei 1940 stonden Duitschers en Nederlanders tegenover elkaar. Indien men zijn hart gevolgd had, zouden zij naast elkaar hebben gestaan cn zou er geen bloed zijn gevloeid. Het verheugt mij echter, zoo zeide de leider, dat thans 12.000 Nederlanders vrijwillig naar het Oosten zijn ge gaan om hun plicht te doen. Wij willen samen werking tusschen de volkeren, vernietiging van het kapitalisme en het tot stand brengen van sociale gerechtigheid. Het. is een groot onrecht de moeilijkheden van dezen tijd te wijten aan de N.S.B. Wij moeten weer opbouwen en het zou er heel anders voorstaan als er niet een onzinnige, dwaze kloof in ons volk was. Samen, aldus Mussert, zullen wij winnen, terwille van ons „Volk en ons Vaderland". In Heerlen werd een bezoek gebracht aan het N.A.F,-front en aan het Kringhuis der N.S3. Gisteravond werd een kameraadschapsavond gehouden waaraan een groot aantal Nederland sche en Duitsche nationaal-socialisten deelnam. DE AARDAPPELPRIJS. De prijs van aardappelen, welke ten hoogste aan den consument in rekening mag worden gebracht gedurende het tijdvak van 17 Augus tus 'tot en met 5 September 1942, bedraagt, naar het Bedrijfschap voor aardappelen mededeelt, f. 0.09 per kg. Deze prijs mag zoo noodig ver hoogd worden met 1 cent per kg. voor thuisbe zorgen. NED. HERV. KERK Beroepen te Blaricum (toez.) ds. R. van der Mast- te Eersel. Benoemd tot voorganger der Hervormde Evan gelisatie te Eindhoven J. Alderllefste voorganger te Hekelingen. HERST. EVANG. LTJTIL KERK Drietal te Amsterdam (vacature ds, P. Neldeck) ds. W. F. ten Rouwelaar te Zwolle, ds. C. F. S. Stegenga te Harllngen en ds. C. C. G. Visser te Enkhulzen. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulppredi ker te Epschede cand. W. Tolllg te Hlllegersberg. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Emmer- compascum cand. J. van Dalen te Assen. Ds. A. J. EYKMAN MET EMERITAAT Ds. A. J Eykman. Ncd. Hervormd predikant te Zoe- terwoude. heeft In verband met het bereiken van den 65-jarlgcn leeftijd tegen 1 Nov. a.s. eervol emeritaat aangevraagd. DE JAPANSCHE LANDING OP DE EILANDEN IN DE ALFOERENZEE. Omtrent de op 30 Juli ondernomen landing van Japansche marinestrijdkrachten op de eilanden Kai, Aroe en Tenimber in de Alfoeren- zee zijn thans nadere bijzonderheden bekend geworden, volgens welke de Nederlandsche mi litaire autoriteiten na het verlies van de voor naamste Nederlandsche eilanden vrij kleine eenheden, die naar Australië waren uitgeweken, naar deze eilanden hebben gezonden, waar zij belangrijke punten bezetten. Op alle drie de eilanden bevonden zich radiostations, die verbin ding met Australië mogelijk maakten. Marine vliegtuigen steunden de Japansche landingsope raties, die bijna zonder wrijving ten uitvoer wer den gelegd. Allereerst werd de Kei-eilanden groep bezet. Denzelfden dag landden de Japan ners in Dobbo op Aroe, waar zij eveneens een radiostation bezetten en gevangenen maakten. Tot gevechten kwam het bij de bezetting van Saumlakkis op Tenimber, waar de inheemsche soldaten onder bevel van vier Nederlandsche of ficieren in het eerst feilen tegenstand boden. Hier kwam het na de bezetting van het eiland tot een eigenaardig incident. Twee kleine koop vaarders onder Australische vlag voeren zonder erg de haven Saumlakki binnen en trachtten troepenversterkingen aan land te zetten. De on derneming mislukte echter volkomen. Op de schepen bevonden zich ongeveer 1000 Indone siërs, die in Melbourne en Port Darwin waren opgeleid. (D.N.B.) LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke doelen en haveninstallaties in Ipswich met talrijke bri sant- en brandbommen bestookt. De bemannin gen zagen in het geheele aangevallen gebied, vooral in de haveninstallaties, uitgestrekte branden en felle ontploffingen. Alle voor den aanval opgestegen Duitsche vliegtuigen keerden naar hun steunpunten terug. DE BOMBARDEMENT S A ANY AL OP MAINZ. Volgens een te Lausanne ontvangen bericht van een tijdens den Britschen bombardements- ".anval op de stad Mainz daar tijdelijk verblijf houdenden Zwitser, was de aanval in den nacht van Woensdag op Donderdag een der zwaarste aanvallen op de Rijnsche steden. Desondanks was, naar de Zwitser zeide, de houding der be- r'ing voorbeeldig. In moedig optreden hebben mannen en vrouwen gewedijverd met de politie en de luchtbescherming in de bestrijding der brandschade; vol naastenliefde werd in weder zij dsch hulpbetoon zorg gedragen voor de men- schen. Ondanks branden en instortingsgevaar hebben de inwoners der stad overal moedig aan gepakt. Kenmerkend is, dat ondanks de vernie lingen en de verliezen aan menschenlevens de bevolking geen terneergeslagenheid of wanhoop liet zien, maar uitdrukking gaf aan de overtui ging, dat het luchtwapen van Gcering daarvoor spoedig wraak zou nemen op Engeland. Wei is men zich in het geheele Rijnsche gebied er van bewust, dat het Duitsche luchtwapen eerst dan zal overgaan tot groote vergeldingsslagen wan ner het zijn werk' aan het sovjetfront zal heb ben geëindigd. De Zwitser besluit zijn relaas met uitdrukking te geven aan verbazing over de hardheid van de Rijnsche bevolking die hij kort geleden bij den luchtaanval op Keulen heeft bewonderd, (D.N.B.). KATWIJK A/D. RIJN. 14 Aug. Groentenveillng Per 100 K.G. Vroege aardappelen gTOOte f 5.70 drielingen f.3.50; Doppers f. 13.10—16; Princ. booncn f. 13—22: Snljboonen f. 13.10—16: Uien f. 4.906. Per 100 Ost. Sla f. 1.201.50; Bospeen f. 4.605 Bloemkool I f. 13.6014; Idem II f. 10.60—11: Prei f. 2.70—3.50; Kroten f. 3.204; Peen per kist f. 1.201-40. RIJNSBURG. 14 Aug. Bloemenveiling. Gla diolen: Wit 5 ct.. blauw 8 ct.. rose 6 ct„ rood 4 ct., geel 9 ct., Picardlö 7 ct.. Zinnia's groot f. 6, klein f. 1.502. Galardla f. 1.502. Scablose f.2, Convilll f.3.50, Asters f. 1.50—2. Chrysanthen: bruin 50 ct., geel 38 ct. Lelies: rood f.3.50, rose 20 ct per stuk. Leeuwenbekken 15 ct., gouds bloemen 15 ct, RIJNSBURG .14 Aug. Groentenveillng. Aard appelen f. 4.80. boerenkool f.4.50. waschpeen f.7, prlncesseboonen f.1722. tomaten f.7, f. 13 en f.17, rabarber f.4 per 100 kg. Bloemkool, f.2.50, f.8. f.11 en f.14. kropsla f.1502 per 100. Bas- peen f.5, radijs f. 1.80. prei f.3.50, selderie f.2.50 kervel f.3. peterselie f.3 UTRECHT 15 Aug. Veemarkt. Totaal aange voerd 1692 stuks vee. 700 Vaarzen f.360520, pinken f. 230340, melkkoeien f. 420630, kalf- koelen f- 440665, varekoeien f320470 p. st. Handel redelijk, prils onveranderd hoog; 2 nuch tere kalveren niet genoteerd, handel vlug: 15 schrammen f. 4558; 200 biggen f. 2245. handel matig: magere schapen f.5590; 775 lammeren (Texelaars) f.3048. handel redelijk, prijs Iets lager. ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Kleywegtde Senger, z„ Rotterdam; v. d. Willikv.d. Laan, z., Voorburg; de Pauw Gerlings—v. Raamsdonk v. d. Pijl, z., A'dam; de BoisRodenburg, d., A'dam; Rottinghaus Wajer, z., A'dam. Ondertrouwd: P. A. de Zeeuw en C. L, J. Meulkens, R'dam; G. A, v. Rooyen en D. A. M. BülterVoorting, Den Haag; L. Korst jens (Haarlem) en H. Hoes (Bloemendaal)G. Smeets en J. Schouten, A'dam. Getrouwd: M. J. ten Houte de Lange en H. A. Kapteyn, Aruba; C. A. Briels en E. E. Grol, Am stelveen. Overleden: M. Gelderblom—Molegraaf, vr., 50 jaar, Berkel; Th. Raske, m., 53 jaar, A'dam; H. J. Diepeveen, m.. 71 jaar, Slikkerveer; J. Ph. Stüürke, m., 65 jaar, Den Haag; C. E. J. M. Boelen, m„ 80 jaar, Rijswijk; E. H. Reijers— Kamphuys, vr„ 80 jaar, Amersfoort. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Aan de Afdeeling Brandstoffen van het Distri butiekantoor Breestraat 117, kamer 9 bestaat van 17 t/m 22 Aug. a.s. gelegenheid tot het in vullen van een inlichtingenformulier MD 73, ter verkrijging van petroleum voor verlichting. Voor het invullen van deze formulieren ko men in aanmerking: Hoofden van gezinnen, die voor verlichting van hun woning uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen en op geen enkele andere wijze hierin kunnen voor zien (b.v, door aansluiting op het gas- of elec- triciteitsnet, gebruik van bron- of butaangas installatie, windkracht, of op andere wijze), kunnen zich tot den Distributiedienst wenden voor het invullen van een inlichtingenforrnulier. Medebrengen van Hoofdstamkaart is vcreisclit. De invulling mag niet geschieden door hen, die op kamers, in een pension of hotel wonen, Deze personen zijn begrepen ln de opgave van het „Hoofd". Schippers. De schipper, die permanent aan boord woont, dient bij den Distributiedienst ter plaatse, waar hij tijdelijk vertoeft, een inlich tingenformulier in te vullen, na eerst zijn grijze respectievelijk bevrachtingsboekje en Hoofd stamkaart te hebben overgelegd. H.H. DETAILLISTEN IN CHOCOLADE EN SUIKERWERKEN. In afwijking van de tot nu toe geldende rege ling. waarbij de bonnen van de versnaperings- kaart in de 2e week van den geldigheidsduur en in de week na afloop daarvan ingeleverd kon den worden, zullen deze bonnen in den vervol ge, in overeenstemming met de algemeen gel dende 1 bepalingen voor maandartikelen, voort aan in de 3e week van den geldigheidsduur en in de week na afloop daarvan ingeleverd moe ten worden. Bovenstaande regeling gaat onmiddellijk ln, zoodat de eerstvolgende tusschentijdsche inle vering dient plaats te vinden gedurende het tijdvak van 23 tot 29 Augustus a.s. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 15 Augustus 1942. 3135 INLEVERING ERWTENSTROO OOGST 1942.' Het bedrijfschap voor hooi, stroo en ruwvoeder maakt bekend, dat alle verbouwers van groene erwten, schokkererwten, capucljners en/of blauw- peulerwten, die een oppervlakte van 25 are of meer met deze producten hebben verbouwd, zul len worden verplicht tot Inlevering van eon hoe veelheid van 1200 kg, groene erwten, schokker-, capucyner- en/of blauwpeulerwtenstroo per met deze peulvruchten bebouwde hectare. Verbouwers van deze peulvruchten zullen der halve deze hoeveelheid erwtenetroo ter beschik king van bovengenoemd bedrijfschap dienen te houden en er voor dienen zorg te dragen, dat zij deze op het moment, waarop de Inlevering zal dienen plaats te vinden, inderdaad zullen kunnen inleveren. Ook wanneer deze verplichting Inbreuk zou maken op de aan de desbetreffende verbou wers reeds uitgereikte toewijzingen voor gebruik van stroo uit eigen oogst, zal zij toch ten volle dienen te worden nagekomen. Ter vervanging van de hoeveelheid crwtcnsüroo, welke de verbouwer ln strijd met zijn „toewijzing" zal dienen af te staan, zullen hem ln dat geval aankoopvergun- nlngen voor graanstroo door den plaatselijken bureauhouder van zijn district kunnen worden uitgereikt. Tegenover overtreders van bovenver melde bepalingen zal zoo noodig tot Inbezitne ming van het erwtenstroo en tot tucht- of straf rechtelijke vervolging worden overgegaan. 3187 Provinciale Publicatie van bet Departement van Landbouw en Vlsschertj. ONDERZOEK BETREFFENDE DEN KLEIN HANDEL IN GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. De Voedselcommissavls voor Zuid-Holland maakt den kleinhandelaren in groenten, fruit en aard appelen het volgende bekend: Er woTden op het oogenbllk verschillende ge gevens, den kleinhandel ln groenten, fruit en aardappelen betreffende, verzameld. Te dien einde zullen tellers van het Bureau van den Voedsel commlssarls betrokken kleinhandelaren bezoeken teneinde de noodige Inlichtingen te verkrijgen. Wij vragen daarom dringend de aandacht van belanghebbenden voor het volgende: Het zal. vooral ln de groote steden, dikwijls moeilijk zijn de kleinhandelaren persoonlijk ln hun zaak aanwezig te vinden. Daarom worden be trokkenen verzocht de te vragen gegevens te wil len gereed leggen, zoodat de tellers toch het fpr- muller kunnen Invullen en niet herhaalde malln behoeven terug te komen. Er zal o.a. worden gevraagd: le. De no.'s van de erkenningen bij de Nederl, Groenten- en Frult-Centrale: 2e. Het no. waaronder aangesloten bi] Centraal Belang te 's-Gravenhage; 3e Het no. waaronder aangesloten bfj het Ryfcskolenbureau; 4e. Het no. waaronder aangesloten bij het Bureau van den Voedsclcommlssarls, voor zoover de handelaar hierbij is aangesloten voor den verkoop van kolen of het verkrffgen van paardenvoer; 5e. Het no. van de Kamer van Koophandel, In dien U hierbij ls aangesloten (niet te verwarren met het Bureau voorbereiding Handel en Am- macht); 6e. Den normalen omzet per week (berekend over 1941): 7e. Den omzet per week in den druksten tya van het Jaar. Indien U een selzoenbedrijf hebt: 8e. Hoe de producten worden Ingekocht, name lijk op de veiling, bij grossiers of van commls- slonnairs. f127 WIJ wijzen belanghebbenden er nog op, dat zy tot het geven van deze Inlichtingen verplicht zijn op grond van art. 15 van het Voedsclvoorzlenlngs- beslult. Een ieder wordt ln z(Jn eigen belang aan geraden de noodige medewerking te verleenen. DE VERPLICHTE VEELEVERING EN DE BE DRIJVEN MET MEERWAARDIG FOK- EN GEBRUIKSVEE. De aanslag ln de verplichte veelevering 1942 ls voor een belangrijk gedeelte gelegd op den Jong veestapel. Daardoor zijn de fokkers van meer waardig jongvee dlkwyis gedwongen een gedeelte van dit Jongvee voor de slacht te bestemmen, terwijl zy op' den vocstapel van andere veehou ders een verbeterden lnvlled zouden kunnen uit oefenen. Teneinde te bevorderen, dat het meerwaardig fokmaterlaal zooveel mogeiyk voor de bedryven gespaard biyft, wordt overwogen een Provinciale Commissie haar bemiddeling te laten verleenen bij het overhevelen van een bepaald aantal drach tige pinken en eerste- en tweede-kalfskoelen naar bedryven. waarop deze dieren een gunstlgen In vloed kunnen uitoefenen. Het ligt ln de bedoeling den aanslag van den verkooper van het langs dezen weg verkochte Jongvee te verlagen met het gewicht van het door hem verkochte rund. De aanslag van den kooper wordt dan met Iets lager aantal kilo's verhoogd volgens onderstaande schaal: Gewicht van het verkochte rund. Aanslag van den kooper verhoogd met het gewicht van het verkochte rund verlaagd met 180—220 KG. 60 KG. 220260 KG. 80 KG. boven 260 KG. 100 KG. meerderjarige runderen 120 KG. De ouders van het voor den kooper via deze regeling ln aanmerking komende Jongvee moeten voldoen aan zekere productlelBChen, dit ter beoor. deeling van de Commissie, waarom by de aan biedingen ten verkoop uittreksels van de melk- ïysten moeten worden overlegd. Tevens wordt de elsch gesteld, dat de dieren gedekt moeten zyn door een ln een erkend stamboek Ingeschre ven stier of een volbloed stier, die volfloet aan de door de Commissie te stellen eischen ln het bijzonder wat de productle-afstammlng betreft. De minimum eischen voor productie zyn als volgt: 2-Jarlgen 3.000 liter met 3.50 vet ln 300 dagen. 3-Jarlgen 3.700 liter met 3.60 vet ln 300 dagen. 4-Jarlgen 4.300 liter met 3.50 vet in 300 dagen. 5-Jarlgen en ouder 5.000 liter met 3.50 vet in 300 dagen. Op de melkiysten van 1941 zullen dezelfde kortingen wegens voederschaarschte worden toe gepast als door het Ned. Rundveestamboek wer den vastgesteld. De verkooper ls aansprakelijk voor de Juiste opgave van de verlangde productie-gegevens. ter- wyi liy er tevens voor dient ln te staan, dat het door hem aangeboden rund vry ls van t.b.c. en eveneens vry van verborgen gebreken. Tevens zullen deze dieren moeten voldoen aan rcdeiyke exterleurelschen. Afwykende typen komen voor deze regeling niet ln aanmerking. Indien meer aanvrager» voor aankoop van deze dieren binnenkomen dan aanbiedingen, genieten diegenen wier veebeslgaen vrij zyn vari t.b.c. of door plaatsvindenden uitstoot t.b.c. vry kunnen worden, bij aankoop de voorkeur. De kooper verplicht zich de op deze wijze ge kochte dieren minstens 2 jaren op zyn bedryf te houden, tenzij h() hiervan door of namens bovenstaande Commissie wordt ontheven. De prijzen zullen onderling worden vastgesteld. Wan neer men niet tot overeenstemming komt, zal de Commissie beslissen. Hot gewicht zal door taxatie of door weging worden vastgesteld. By weging zal minstens 5 tarra worden afgetrok ken. Aanbiedingen voor verkoop evenals aanvragen voor aankoop dienen ten spoedigste Ingediend te worden by do Landbouw-Crisls-Organlsatle voor Zuid-Holland, Afd. Veelevering, Anna Pau- lownastraat 22. 's-Gravenhage. Wanneer uit het aantal aanbiedingen en aan vragen biykt, dat voldoende animo voor deze regeling bestaat, zullen de belanghebbenden by elknarworden gebracht en tot uitvoering van het bovenomschrevene worden overgegaan. 3126 TAXATIEMARKTEN PAARDEN. De Provinciale Voedselcommlssarls voor Zuid- Holland maakt aan belanghebbenden bekend, dat voor de tweede helft van de maand Augustus de volgende taxatlemarkten zijn vastgesteld: 18 Augustus Rotterdam: 19 Augustus, Zoeter- meer; 20 Augustus, Gorlnchem; 25 Augustus, Rotterdam. De aanvraag- en aanbrengformulleren moeten respectieveiyk ulteriyk op 12. 13, 14 en 19 Augus tus te bevoegder plaats zijn Ingediend, te weten de formulieren met bovendruk „bestemd voor de Provinciale Commissie" by het Bureau van den Voedselcommlssarls voor Zuid-Holland, Afdeeling Paarden, Anna Paulownastraat 22, 's-Gravenhage, en de witte formulieren bij het Vee. en Vlecsch- aankoopbureau, Laan van Mcerdervoort 53, Den Haag. De eischen. waaraan het paard zoo mogeiyk moet voldoen, dienen zoo volledig mogeiyk op het aanvraagformulier te worden Ingevuld. Nict- onderteekende en niet volledig Ingevulde of te laat binnengekomen formulieren worden niet ln behandeling genomen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat do thans loopende aanvragen per 15 Augustus a.s. komen te vervallen. Voor de markten Rotterdam 18 Augustus. Zoe- termeer 19 Augustus en Gorlnchem 20 Augustus kan desgewenscht van één formulier gebruik gemaakt worden. Deze formulieren dienen dan te worden Ingezonden vóór 13 Augustus a.s. Betreffende de verplichte levering van paarden, Ingevolge de zoogenaamde „binnenlandsche paar denvordering" zy nog gemeld, dat hierbij geen gebruik kan worden gemaakt van een aanbreng- ngont. 3123 Redactiestaf: B. W. Menkhorst. Buitenland en Toon eel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brou wer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omg, en Muz. Verantwoordeiyk voor de advertenties: A. Poortman. Duitsche kruissn. Piano f. 300, Singer inlaat trapnaaimachine niet ringspoel f. 160; groote ■passerdoos m. arceerapparaat, 2 tekenborden met haken en driehoeken f.50; Twee-rij smo king cost, maat 48'50, z.g.a.n, f.60; een paar h. schoenen, K. KootJh madt 40 f.20. Te bevr.: LANGE BRUG 51, vóór acht uur 's avonds. 3201 van scheuren, brand- of motgaten in alle soorten weefsels. Speciale afdeeling in onze zaak LEIDEN KORT RAPENBURG 6, TELEFOON 25471 PALTHE 250i ALMELO AMbfiJSiNAKEN en vasi panic, personeel tot maandinkomen ZONDER BORG wettelijk ta rief; vlug en discreet. Riviervischmarlct 4, Den Haag. Afwikkeling naar keuee, mon deling of sdhrif t. (postz. voor antwoord')4272 te koop gevr., defect geen bezwaar Wij geven de hoogste waarden HET MACHINEHUIS, Haven 46, voorh. No. 7 TE LEIDEN geeft VOORLICHTING en BEMIDDELING bij financieel© moeilijkheden en verstrekt GELDLEENINGEN aan ambte naren, gepensionneerden en werknemers in het particuliere bedrijf. VRAAGT INLICHTINGEN 2499 40 jaar, vlot zakenman en organisator, moderne talen zoekt hem passende werk kring; eventueel finanti- eele deelname. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 3162. Dagelijks ln speciale rubrieken, hoogstens 30 woorden (1 woerd max 12 letters? 72 cent. (Voor öe rubrlekeD „Personeel gevraagd" eD .Personeel aangeboden" 60 cent) bit vooruitbetaling Bewijsnummers 6 ct extra Toezending van lngeko* tnen brieveD 10 ct. extra Gevraagd 9 Radio, wy vragen mo derne merktoestellen. niet ouder dan '37 Liefst klei ne Phlllpp enz. Aanbie dingen, V-slultend met prijs en tyo no Da Costa- sïraat 69 EB Spoed. Particulier vr. ter overname modern ra ti iotcestel, tegen goeden Prijs Aanb. Bur. v. d. BI onder No. 13501c. B Poppenwagen met pop ün goeden staat). Brieven J. BARNHOORN Hoofclstr 65, Noordwljk a/Zec. Goed onderhouden or gel, pl.m. 5 spel. Brieven met prijsopg. en voUedlge omschrijving onder No. 49 aan W. VAN BEELEN Cz. Kerkstraat No. 16 te Kat wijk aan den Rijn. Dames- of lieerenriJwiel, met goede banden. v. d. Waalsstraat 66. H Gasmeter, ln goeden staat. Nieuwe Rijn 18. SI Paar rubberlaarzen mt 45/46. Br. No. 6453 Boek handel EMEIS, Voorscho ten. H Een ldnderlcdlkant en een kindercommode.' Brie ven met prijsopgaaf Bur. v. d. Blad onder No. 976 k S3 Gevraagd, goed onder houden wandelwagentje en kinderledikant 140 x 70 c.M. Eventueel ruilen. Hooge Rijndijk 14 a, Tel, 21976. Aangeboden a Een goed onderhouden wandelwagentje. Hooge Morschweg 60. S Andijvieplanten, per honderd en duizend- bij: JAN KNOTTER. Magd. Moonsstr. 35. Tuin Rljn- en Schiekade 123 b. Dressoir f. 50, 4 leren stoelen f.30, 2 fauteuils f.20, divan f. 22.50, 1- en 2-pers. ledikanten f. 20, bedstellen f. 30, kinderle dikant f. 13.50, kinderwa gen f. 10, vloerkleed f. 25, gang- cn traplopers f. 20. NEEUWENBURG, Hooi gracht 55. H Dames- lieren- kinder schoenen f4. f5. f. 7.50, laarzen f. 17.50, herencost. f.30, jas-met vesten f.15, smokingcostuums f. 40, witte broeken en jassen f. 6.50, rijbroeken f- H. winterjassen f. 25. NIEU- WENBURG, Hooigracht 55 H Een houten roclboot- Yisbootje, z. g. a. n. Prijs f.60. N. P. M. DIEBEN. Hooge Rijndijk 170, 0 Stalen motorboot met kajuit 7 x 1.60 M. Citroën motor ingericht voor kam peeren, voorzien van wa tertank, kook- en slaap gelegenheid voor 23 per sonen. Prijs f. 850. KOOLEN H. Ryndljk 105 b H Kosc linnen zomerman tel maat 44 f 35, zo goed als nieuw. Te bevr.: Prins Hendriklaan 4, Oegstgeest. REITS MA. 2-pers. ledikant met matrassen, in prima staat, totaal f. 45, teimistafel f25, 1 eiken regenton met pl.m, 5 m. zinken buis f. 20, 1 royale nieuwe lin nenkast, geheel uitneem- baar, licht elkèn f. 100. H. DIJKSTRA, Juffer- mansstraat 2. 's avonds 8- 9 uur, Oegstgeest. Excelsior stofzuiger, steel model, prima zuig kracht 125 volt, f.68. v. ITERSON. Mare dijk 85 a Een ijzérsterk vloer kleed, maat 3x4 f.32. J. KOET, Marnlxstr. 41, Lelden. 0 Electr. trein met trans formator en toebeh. spoor 0. (Marklln) f.50, hockey stick f5, trix onderdeelen f. 6, groot form, stozuiger Protos f. 45, fototoestel 9 x 12 Goerz Dagor film- pack, gordynslulter f. 175. Na 8 uur. WENNINK, Breestraat 73 A. 0 Nog goede moderne bei ge kinderwagen dikke ban den. f. 17.50. DEN OS, Kraalerstraat 24. 0 Slagwerk, f.100.—. M. BRUGMANS, Levendaal 132, na 7 uur. B Studieviool met strijk stok en kist. Prijs f20, in prima staat. A. BOGAARD Merelstraat 32. Lelden. H Ga nu muslceercn! Met Klavarskrlbo in enkele maanden verbluffende re sultaten. Voor alle instru menten gratis proefles. Schriftelijke cursussen, prlvé-lessen. Erkende Kla varskrlbo speciaalzaak. Fa. A. J. VAN DER LYKE, Oude Singel 14. 0 Gero-zllver. Aangeb. een Gero-zllver cassette com pleet 6-dlg. (is geheel nieuw), f.155.Brieven D. v. DIJK, Peïlkaanstr. 5 Leiden. B Ledikant mot springbak twijfelaar f. 40, 2-pers. waschtafel met marmer blad en spiegel f. 20, zon der spiegel f. 10 en vos- bont f8. Zijllaan 8, Lei derdorp a/d. Zyi. Personeel gevr. 0 Net meisje, voor halve dagen. Adres Haarlemmer straat 270. 0 H.H, Kappers. Een ver gevorderd kappersbediende of leerling.U. F. VERMEER Morsch6tr. 20, Leiden. 0 Dame alleen, werkster voor twee ochtenden per week. Zich aan te melden Borneostraat 1, Oegstgeest 's avonds 78 uur. 0 Een selillderskneeht bU P. HAASNOOT JACzn., Katwyk a/d. Rijn. 0 Net meisje voor lichte kantoorwerkzaamheden. Goed kunn. rekenen en schrijven. Opgave verlangd salaris. Br. Bur. v, d. Blad onder No. 970 k. B Net meisje, pl.m. 15 J., van 9 tot 3 uur. 's Avonds tusschen 89 uur. Da Costastraat 25. 0 GrosslerderIJ hier ter stede vraagt voor haar kantoor aankomende man nelijke bediende, pl.m. 17- 18 J. oud. ln bezit van U.L.O.-dlploma. Br. Bur. v. d. Blad onder No, 986 k Personeel aangeb. 0 Jong meisje, van goeden huize, leeft. 23 Jaar, P.G., met veel ervaring bij kin deren en ln de huishou ding, zoekt betrekking voor hele of halve dagen. Telef. 24868. Pr. Hendrik- laan 4, Oegstgeest. 0 Biedt zich aan eon net te dienstbode van bulten, oud 34 Jaar. Zelfstand, en netjes werken, ls v. g. g, v. Br. Bur. v.d. BI. No.818k. 0 B. z. a. net meisje, 23 J., tegen half Sept. ln kl. gezin, v. dag of d. en n. Br. letter A. Boekh, EMEIS Voorschoten. Huizen gevraagd itpaar, zonder 0 Jong echtpaar, zonder kinderen zoekt zlt-slaap- kamer met stromend wa ter en gebruik v. keuken. Liefst gezellig uitzicht. Br. Bur. v.d. BI. No. 936 k Huizen a< ?eb. B Woningrull. Aangeb, le etage. bev. 5 k. en zolder, mooie stand, voor heel nleuwb. huis of ruim bo venhuis m. zolder of ruim ben.huls Br. Bur. van dit Blad onder 994 k. 0 Woningrull. Wie wil ruilen modern beneden- hoekhuis. gelegen aan de Sitterlaan met groote tuin f.33 p. maand, voor heel huls. liefst met centr. verwarming, pl.m. f.50 p. mnd. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 958 k. Kamers gevraagd 0 Juffrouw h. b. b. li., vraagt ongestoff. en on- gemeub. kamertje met stookplaats. Oegstgeest of Lelden. Brieven met prys- opgaaf Bur. v. d. Blad on der No. 935 k. 0 Gestoffeerde etage of Kamers met keuken. Brie ven met condities Bur. v. d. Blad onder No. 939 k. 0 Ongcm. kamer m. werk plaats gevraagd, gelegen heid tot gebruik van gas. Rand der stad. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 962 k Kamers aangeb. 0 Gem. suite met serre, modern comfort, geschikt voor 2 of 3 personen, goed verzorgd pension, geen ge bruik van keuken. Dage lijks te bezichtigen: War- monderweg 58. Oegstgeest, 0 Een gestoff. etage te huur bevattende een groo te suite en slaapkamer en keuken, vaste waschtafel. per 1 Sept. Prijs f.45 p mnd. Brieven Bur, v. d. Blad onder No, 1001 k. Diversen B Verloren oen schlldcrs- eereedschaptasch tusschen wassenaar en Haagsche Schouw. De vinder wordt beleefd verzocht dezo te rug te bezorgen aan K. KUIJT, Hclllngstraat 5, Katwijk a/Zee. 0 Jeruel, le Groenesteeg 16. Zondag D.V. 10 u. de heer KOLDERMAN. 5 uur de heer SMITS. Dinsdag avond 7.30 uur Bybelbe- spreklng. Vrijdagavond 7.30 uur de heer v. d. VEEN v. Oldebroek. 0 Huwelijk. Burger Jon geman. 24 J.. natuurllefh., zoekt kennlsm. piet net charmant burgermeisje. Oenegen in luxe zaak te helpen. Brieven met foto, eerewoord retour Bur. v. d. Blad onder No. 897 k. B Net eenvoudig meisje. 15 Jaar, zoekt dito vrien din. Melden: Lammer markt 51. Lelden. 0 Huwelijk. Net eenvoudig burgermeisje. 27 J.„ zoekt kennlsm. met netten Jon geman, chr. beg., P.G„ vaste positie. Brlev. 1. met foto Bur. v. d. Blad onder No. 973 k.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3