ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1942 No. 25270 Verdere vorderingen in den Kaukasus fósie Jaargang Vijandelijke aanvallen afgeslagen De slag bij de Salomons-eilanden Verspreide Berichten BINNENLAND Aardappelen op bon 42a Verduisteren: pers zegt GEMENGD NIEUWS Bekendmaking RECHTZAKEN f. 30.000 boete en 10 jaar sluiting voor groentengrossier SPORT Beslissingswedstrijd STADSNIEUWS Prof. Dr. H. T. Colenbrander eervol ontslagen Bekendmaking Voor Bridgespelers LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 570p5 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. Het Duitsche opperbevel deelde gisteren mede: In het gebied van den Kaukasus biedt de vijand met uitbuiting van de voor de verdedi ging bijzonder gunstige bergterreinen taaien te genstand. teneinde zijn terugtocht over zee uit de Noord-Kaukasische havens te dekken. De aanval der Duitsche troepen gaat desondanks goed vooruit. Op een plaats zijn vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten van hun verbindin gen afgesnedcr er: uiteengedreven L»p haven installaties aan dc kust van de Zwarte Zee heb ben opnieuw het doelwit gevormd van doeltref fende Duitsche luchtaanvallen. Twee vrij groote transportschepen zijn daarbij door bomtreffers beschadigd. In den .nacht van 9 op 10 Augustus heeft een Duitsche motor-torpedoboot voor Toe- apse een transportschip van 4000 ton in den grond geboord. Bij een poging een eigen vlieg veld in "de bocht van den Don aan te vallen, is een formatie vijandelijke vliegtuigen door ja gers en afweergeschut bijna in de pan gehakt. Van 45 aanvallende vliegtuigen werden er 35 neergeschoten. In het gebied van Woronesj zijn opnieuw ondernomen ontlastingsaanvallen der bolsjewisten mislukt. In harde gevechten wer den 56 tanks vernield. Ten Oosten van Wjasma en bij Rsjef zijn sterke vijandelijke aanvallen In een verbitterde worsteling deels ln een te genaanval tot staan gebracht. Daarbij zijn to taal 70 tanks, waarvan 36 door luchtafweerge schut. vernield. Ten Zuid-Oosten van het II- menmeer en aan het front van de Wolchof zijn vijandelijke aanvallen ineengestort door taaien tegenstand van Duitsche troepen. In het hooge Noorden zijn de luchtaanvallen op een bolsje wistisch luchtsteunpunt aan de Kola-baai met succes voortgezet. Het Finsche luchtwapen heeft ln luchtgevechten 6 vijandelijke vliegtuigen ten val gebracht. Bovendien zijn gisteren aan het Oostelijke front in totaal 125 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. Acht eigen toestellen worden vermist. Zooals in een extra-bericht is bekend ge maakt, is op de Middellandsche Zee een sterk vijandelijk convooi door Duitsche en Italiaan- sc.he lucht- en zeestrijdkrachten uiteengeslagen en voor een groot deel vernietigd. Het slotresul- taat van dezen .geweldigen strijd zal nog spe ciaal bekend gemaakt worden, Eenige Britsche vliegtuigen hebben gisteren op groote hoogte storingsvluchten ondernomen bo ven Noord-West Duitsch kustgebied en West- Duitschland. Aanvallen overdag van lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen veroorzaakten in voor den oorlog belangrijke installaties aan de Zuidkust van Engeland omvangrijke ver nielingen en branden. Bovendien werden in de wateren ten Zuiden van Dartmouth een Brit sche torpedoboot benevens een vrij groot woon schip door voltreffers in den grond geboord. In den afgeloopen nacht is de stad Norwich bestookt met brisant- en brandbommen. Er ont stonden uitgebreide branden. De met het eiken loof met de zwaarden van het ridderkruis van het IJzeren Kruis onderscheiden le luitenant Ostermann, Staffelkapitan ln het jachteskader Trautloft, is na zijn 102e luchtoverwinning van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Met dezen dapperen officier verliest het lucht wapen een van zijn stoutmoedigste en succes volste jachtvliegers. DE SLAG BIJ KALATSJ. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Volgens een aanvullend bericht hebben de onder leiding van den General-Oberst der vlie gers, Freiherr von Richthofen, staande forma ties en af deelingen luchtdoelartillerie tijdens den omsingelingsslag van Kalatsj, 696 vijande lijke vliegtuigen in luchtgevechten vernietigd en 107 toestellen op den grond vernield. Het Japansche hoofdkwartier heeft de vol gende gedetailleerde vijandelijke verliezen in den zee- en luchtslag bij de Salomons-eilan den bekend gemaakt: Voor zoover tot op den 14en Augustus bekend is, zijn in totaal 35 vijandelijke oorlogs- en transportschepen tot zinken gebracht. Daaron der bevonden zich een zware Amerikaansche kruiser van de ,.Wichita"-klasse (10.000 ton), vijf zware Amerikaansche kruisers waaronder van de „Astoria"-klasse, en waarvan er een onmiddellijk is gezonken, twee zware Britsche kruisers van de „Australia"-klasse, waarvan er een onmiddellijk is gezonken, een zware Brit sche kruiser van onbekende klasse, die even eens onmiddellijk zonk, een Britsche kruiser van de „Adelaide"-klasse, een Amerikaansche kruiser van de „Omaha"-klasse, twee kruisers van onbekende klasse, een torpedojager, drie duikbooten en tien transportschepen. Zwaar beschadigd werden: een Amerikaan sche zware kruiser van onbekende klasse, drie torpedojagers en een transportschip. De Japan- TURKSCHE AMBASSADEUR BIJ HITLER. De Führer heeft in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop. in zijn hoofdkwartier den nieuwen Turkschen ambassadeur te Berlijn. Saffet Arikan ontvangen, die zijn geloofsbrieven overhandigde. VERLIES BRITSCHE KRUISER ERKEND. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de kruiser Manchester tijdens den slag in het Westen van de Middellandsche Zee in den grond is geboord, zoo meldt officieel de Brit sche berichtendienst. FRANSCH PROTEST. De Fransche regeering zal een energiek pro test indienen tegen den aanval van Engelsche jachtvliegtuigen op het Fransche passagiers vliegtuig boven de Middellandsche Zee. Geble ken is, dat het zicht goed was en de nationa liteit van het vliegtuig duidelijk t-e herkennen. Een vergissing is dus uitgesloten. Officieel wordt voorts te Vichy medegedeeld: „Fransche visschersvaartuigen, die aan de to nijnvangst waren, zijn op 12 Augustus naar hun haven teruggekeerd, nadat zij door Brit sche vliegers waren aangevallen. Twee visschevs uit Concarneau zijn gewond. Van drie vis- schers uit Lorient is er een om het leven ge komen; van'8 visschers uit Etel zijn er 2 om het leven gekomen en 3 gewond. Verscheidene andere vaartuigen werden door kogels getrof fen, doch leden geen verliezen. De Fransche regeering protesteert krachtig tegen dezen niet te qualificeeren aanslag." (D.N.B.) NOG ALTIJD ONRUST IN BRITSCH-INDIË. De onrust in "itsch Indië duurt nog altijd voort. Het blijft overal woelig en optreden der Britsche politie en troepen blijft noodzakelijk. Te Berlijn is een groote betooging gehouden van Indiërs uit alle deelen van Europa, waar voor Indië's vrijheid is gedemonstreerd. VERKLARING VAN DE PROTECTORAATS- REGEERING. De regeering van het protectoraat Bohemen en Moravie heeft een verklaring gepubliceerd met betrekking tot een uitlating van den emigrant en volksverrader Benesj, als zou de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, plech tig verklaard hebben, dat de Britsche regeering zich in geen enkel opzicht meer gebonden acht door de overeenkomst van München. Zij zegt daarin, dat de emigrant Benesj geen enkel recht heeft voor de Tsjechische bevolking van Bohemen en Moravië verklaringen af te leggen. Hij is wegens zijn vijandelijk optreden in het buitenland jegen staat en volk door den Tsjechischen nationalen raad uit het volk ge- stooten en tot volksvijand nummer een verklaard Regeering en bevolking van Bohemen en Moravie hebben eens en vooral afgerekend met de niet levensvatbare combinatie en gevaarlijke illusies van de Londensche emigranten cn staan met gezonden zin op den bodem van de door de pro clamatie van den Führer van 16 Maart 1939 voor de toekomst van het Tsjechische volk ge schapen feiten. Naar onze overtuiging wordt de nieuwe orde van Europa niet tot stand gebracht door gesprekken en schijnverdragen van lieden, die nog fantaseeren over een eindoverwinning van het bolsjewisme, doch door de overwinning der Duitsche wapens, waaraan wij als trouwe burgers van het rijk vast en onwrikbaar ge- looven. (D.N.B.) VERKLARING VAN GRIEKSCHEN PREMIER. De Grieksche ministerpresident, generaal Tsolacogloe, die zich voor inspectie op het eiland Kreta bevindt, heeft in een rede voor een groote volksmenigte gezegd: de regeering heeft het bewijs in handen, dat de oorlog tus- schen Griekenland en de asmogendheden ab soluut te vermijden ware geweest, indien de toenmalige regeering een onafhankelijke, zuiver Grieksche politiek had gevoerd en indien zij zich r.iet onvoorwaardelijk bij de Engelsche be langen had aangesloten. Desondanks heeft Grie kenland van de eindoverwinning der asmogend_ heden niets te vreezen. Noch zijn vrijheid noch zijn zelfstandigheid zullen gevaar loopen. Daar entegen zou het veel te vreezen hebben van een eventueele overwinning der bolsjewieken, want in dat geval zou er over heel Europa en vooral over den Balkan een vreeselijke ellende ver spreid worden, Het Grieksche volk, zoo betoog de de premier, moet thans zorgen voor herstel van de vroeger begane fouten. Het moet bewij zen, dat het een passende plaats in het nieuwe Europa waardig is. (D.N.B.) RANTSOEN WEER 3 K.G. Voor de distributieperiode van 16 tot en met 22 Augustus 1942 is het aardappelrant soen wederom vastgesteld op 3 kilogram. In verband hiermede geeft gedurende genoemd tijdvak elke der met „42a" genummerde bonnen van de aardappelkaart recht op het koopen van VA kilogram aardappelen. Voorts geeft de met „42b" genummerde bon van dc toeslagkaart voor aardappelen gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van kilogram aardappelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat heden géén aardappelen op de genoemde bonnen mogen worden verkocht. DE WERELD IN VLAMMEN. Het is onbegrijpelijk, dat er nog steeds land- genooten zijn, die zich afvragen, waarom de wereld in vuur en vlam staat. Zij zagen niet dat onze Westersche beschaving aan den rand van den afgrond gekomen was. Dat kapitalistische en plutocratische misdadigers zich gereedmaak ten haar aan het bolsjewisme uit te leveren. Om dat te verhinderen bonden het Duitsche leger met zijn bondgenooten den strijd aan tegen de belagers van onze godsdienst en cul tuur. Daarom staat de wereld in vlammen, daar om grijpen ook Nederlandsche mannen naar de wapenen, daarom roepen wij ook u op uw plicht te doen, u aan te melden bij het Vrijwilligers legioen „Nederland" Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. van heden- en morgenavond 21.04 uur tot morgen- en Maandagochtend 6.25 uur xorpeuoja^eiö en een w tuuspvx c Q _Q .„Jp. 99 04. sche verliezen zijn, zooals reeds gemeld, zeer 15 Augustus maan op te 9 59 u.. onder 2 .3 gering. 16 Augustus maan op te 11.11 u., onder 22.59 u. misdadig om dit Inzicht aan ons volk te ont houden. door niet mee te willen doen. Wij verdragen het allang niet meer om zooge naamde „hoogeren" hun hoogheid te zien be wijzen door regelmatige hoogst materialistische eet- en drinkpartijen. Het gold ook voor de marxistische klasse waan, voor de haatdragende jaloerschheid van den een jegens den ander, voor den dommen horde- geest en het steeds op vernietiging, ondermij ning en ontheiliging van zedelijke waarden beluste nihilisme van de a-sociale individuen in ons volk. Het materialisme leeft niet minder op het hooge gebied va kultureel en religieus leven. Ook daar dient het ontmaskerd te wor den als schadelijk, ja doodelijk gevaar voor het zieleleven van volksgenoot en volksgeheel, als een verkrachtig van onzen Germaanschen aard. Het front Is de tegenpool van het zatte bur gerdom Het leeft niet zoozeer naar de aanwij zingen van de „zuivere rede", als wel naar die var- het instiuct En dii instinct wijst den sol- daaA bliksems goed den weg. Hij ruikt als het ware de onwaarachtigheid van traditioneele frazes en allergoriën. Maar hij is helderziende geworden en weet, wat de dingen waard zijn. Daarom laat hij zich niet verblinden, maar vraagt onverbiddelijk, naar wat er thuis gedaan is, toen hij in de drek lag. Hij gaat na, wie er beter 00 geworden zijn en waarom. Hij ziet met fpv oogopslag wie gevochten hebben en wien de broekband is gaan knellen Hij onderzoekt wie de verantwoordelijkheid wel en wie haar niet hebebn willen dragen. Hij weet, wie zich ingezet hebben voor de idee, waarvoor hij uit trok en wie zich gedekt hebben op een ander." „Om de ziel van ons volk" Storm, het weekblad van de Ned. SB. schrijft in het nummer van 7 Augustus een artikel, waarin o.a. de afzijdigheid van ons volk tegen over de N.SB. behandeld wordt, het volgende: „Om de ziel van ons volk." Natuurlijk is het afzijdig staan roddelen en scheld S.S., N.S.V.O. en Jeugdstorm „veilig en voor- deelig". Veilig, want je loopt géén risico om te sneuvelen, je wordt niet geboycot, gebroodroofd en getreiterd. Voordeelig, want je kan toch lekker aan den oorlog verdienen en behoeft bovendien géén contributie te betalen. Je draagt geen cent verantwoordelijkheid e n kunt „dus" vrij uit schelden en hoonen als er iets bij de „Nazi's" mis is. Waarlijk geen fiere houding! En meedoen is niet hetzelfde als nu ook maar met alle fouten meedoen en de oogen braaf dichtdrukken voor eventueele tekortkomingen. Meedoen wil zeggen: discipline houden. Natuur lijk maar ook' vrij uit voor recht en waar heid opkomen. Geen oogen en sterrendienerij. geen zoete jongens en baantjespolitiek ten koste van het gehalte der beweging. Want de beweging is de eenige mogelijkheid tot politieke wilsvorming voor ons volk Juist dit legt een enorme verantwoordelijkheid op tegenover dit geheele volk. Er is maar één middel om een ideaal tot werkelijkheid te maken: meedoen, verantwoordelijkheid aanvaarden. Als je meent dat Je het zelf zooveel beter weet, dan is het DOOR BUS GEGREPEN EN GEDOOD. Op de Hoogstraat te Eindhoven werd de 49- jarige mej. M. Snellen uit Valkenswaard, die met haar fiets onverwachts naar links uitweek, door een bus gegrepen. Zij was vrijwel op slag dood. Den bestujrder treft geen schuld. DOOR DUISTERNIS MISLEID. Te Groningen is des avonds de pianostemmer W. Beukema tengevolge van de duisternis niet ver van zijn woning te water geraakt en ver dronken. Het lijk is nog niet gevonden. CLANDESTIENE SLACHTERS AANGEHOUDEN. Toen ambtenaren van den C.C.C.D. op een boerderij te 's Graveland kwamen controleeren, kwamen zij er door het zenuwachtige gedrag der bewoners achter, dat er juist twee koeien clan destien waren geslacht in een schuur achter het huis. Twee mannen wisten te ontvluchten, maar de eigenaar der boerderij werd gevat. Deze ont stak in woede en ging een der ambtenaren met een scherpe spade te lijf. Hij werd echter tijdig overmeesterd en ingesloten. Ook de twee andere slachters, een inwoner van 's Graveland en een Hilversummer, konden later worden gearresteerd. De ambtenaar werd niet ernstig gewon$, PRIJSBEHEERSCHING MAAKT SCHOON SCHIP TE LOOSDRECHT. In Loosdrecht en omgeving beheerschen mo menteel de zeilpetten er. truien, shorts en lange broeken het straatbeeld. Loosdrecht is niet alleen een gezocht vacantie- oord. Tot voor kort was het ook een dorado voor hen die niet op een tientje behoeven te zien. De sluikhandel tierde er zóó welig, dat men feitelijk niets meer op de bon kon krijgen, maar alles zónder bon tegen sterk opgedreven prijzen. I11 de eerste klas-hotels en chique gelegen heden werd alles geserveerd wat men maar wenschte. Wil men prijzen: de uitsmijters no teerden er f3.25, de dubbele f. 6.50, de borrel f.1.cognac f. 1.50, doosjes sigaretten f. 2.75. slagers leverden aan de restaurants vet voor f. 9.— een pond, vleesch voor f. 2.25 het laatste in hoeveelheden van 60, 90 of honderd pond, en partijen van 15 pond vet b.v. voor f. 135.Ban ketbakkers maakten goede zaken met -cake zonder bon van de hand te doen voor f. 2.50 de MA pond, gebak voor f. 1.het stuk, koeken van oude samenstelling voor 20 cent. Eieren, in par tijen van tweeduizend en meer deden als „grondstof" 40 cent en paling werd voor f. 3.- per pond verkocht, terwijl de vastgestelde prijs ongeveer f. 1.16 bedraagt. Aan dezen toestand heeft de prijsbeheersching thans een eindt gemaakt door de afgeloopen week een razzia te houden in Loosdrecht en •omgeving, als gevolg waarvan de processen verbaal zich opgestapeld hebben. INBREKERS GEARRESTEERD De daders van den diefstal op klaarlichten dag bij de familie F. aan den Korten Bienkweg te Soest, zijn reeds gevat. Het zijn jongelui uit Soest van plm. 23 jaar. Bij een hunner is een bedrag van f. 1500.gevonden benevens een gouden ring. Het geldkistje, is teruggevonden in den polder. P. v. d. H. en G. J. v. d. B. zijn in arrest gesteld. Eerstgenoemde was een knecht van de familie F. en dus met de situatie in de woning goed bekend. Een van de daders ls nog voort vluchtig. DRIEJARIG KIND VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks half zeven geraakte de 3-jarige J. H. uit de Vierheemskinderenstraat te Den Haag tijdens het spelen van den walkant in het water langs den Moerweg. De 19-jarige J. Hagg van het Esmoreitplein begaf zich ge deeltelijk ontkleed te water en slaagde er in het ventje op te halen, doch dit bleek reeds over leden te zijn. Aangezien ondanks de uiterst dringen de uitnoodiging, van den Wehrmachts- befelhlshaber General der Flieger Christiansen de daders van den spring stofaanslag in Rotterdam te laf zijn ge weest om zich aan te melden, zijn de volgende gijzelaars aangepakt en heden morgen doodgeschoten: 1) Ruys, Willem, directeur-generaal, Rotterdam. 2) Graaf E. O. G. van Limburg Stirum, Arnhem. 3) Mr. Baelde, Robert, Rotterdam. 4) Bennekers, Christoffel, vroeger hoofd inspecteur van politie, Rotterdam. 5) Baron AlexandeV Schimmelpennink van der Oye, NoorcTgouwe, Zeeland. Den Haag, 15 Augustus 1942. De höhere S.S. und Polizeiführer Nordwest. Get. RAUTER. S.S. Gruppenführer en Generalleutnant der PolizeÜf Gistermorgen heeft de Inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwarden een zeer zware veroordeeling uitgesproken tegen den grossier in groenten en »fruit, J. de Roos te Leeuwarden, die zich aan de offlcleele prezen welke voor zijn branche gelden, weinig of niets gelegen liet liggen en onder zijn afne mers een soort schrikbewind uitoefende. In den laatsten tijd ls er vooral met de Irult- prljzen danig geknoeid. Niet alleen werden mand jes kers?n 25 en 50 cent boven den maximum prijs verkocht, ook zijn de kersen van mindere kwaliteit (b-soort; verkocht voor a-soort, dus te gen den hoogsten prijs. Met de peren van tweede kwaliteit ging het al net. zoo. Ook kwam het her haaldelijk voor, dat de Roos zijn afnemers ln het onzekere liet over den prijs van hun lnkoopen en pas later de rekening stuurde. Het goed was dan door den winkelier al verkocht voor den of- ficleëlen prijs en de man bleek metr zljr: opbrengst niet te kunnen uitkomen. Aan J. de Roos ls een boete van f. 30.000. opgelegd. Tevens ls z(Jn zaak voor tien jaar gesloten en zijn de bedrijfsmiddelen stilge legd. Ook werd hem voor denzelfden tyd ver boden op eenlgerlel wijze deel te nemen aan den handel in groenten en fruit. Ten slotte moet hij f. 5.000 proceskosten betalen en wordt het vonnis openbaar gemaakt. WATERPOLO. DE ZIJL 1—ÏI.V.g.B. 1 4—1. De gisteravond te Hlllegom gespeelde beslis singswedstrijd om den kampioenstitel tweede klasse afd. E, N.Z.R.B. tusschen DE ZIJL en H.V. gj3. ls geëindigd met een flinke overwinning voor de Leidenaars. De oorzaak van de ongedachte groote overwin ning der Leldena&rs, die evenals H.V.G.B. volledig uitkwamen, ls wel gelegen ln het feit, dat de be langrijkheid voor de ontmoeting sterk haar stempel drukte op het spel van de Haarlemmers. Speciaal hun keeper maakte een onzekeren Indruk. Het eerste doelpunt van den wedstrijd, die ln de beste verstandhouding werd gespeeld, ontstond onge veer drie minuten na den aanvang, toen de bal na een vrij zacht schot van K. Kraayenbrlnk door de vingers van den keeper glipte en zoo ln het doel verdween 10. Tot dat oogenbllk was het spel vrijwel gelijk opgegaan, doch daarna gaven onze stadgenooten geheel den toon aan en was HV.GB, zelden gevaarlijk. Vermelding verdient echter nog een fel schot, dat Dragt, die ook thans weer een uitstekenden wedstrijd speelde, schitte rend wist te keeren. In de tweede helft ontwikkelde De Zijl haar beste spel en was bijna steeds in den aanval, Kort na het begin benutte mldvoor Van Egmond een kleine kans en onder groot enthousiasme van de veie supporters, bracht hij met een onhoudbaar schot den stand op 20 en bij den volgenden aanval, na goed aangeven van J. Blansjaar op 30 De overwinning van onze stadgenooten' was nu zeker. Vooral toen Van Egmond, die zich keu rig had vrijgemaakt, nog'een doelpunt aan de score kon toevoegen 40 en daarmede de hattrick verrichtte. J. ten Cate wist ten slotte na een vrUe worp voor H.V.G.B. de eer te redden 41, waar mede het einde kwam. Door dezen uitslag zijn onze stadgenooten, die reeds een tiental Jaren in de tweede klasse uit komen, voor de eerste mdal kampioen. De leiding van den scheidsrechter, den heer B. J. Moolenaar was uitstekend. Donderdag a.s. moet De Zijl ln Den Haag een toetswedstrijd spelen tegen G.Z.C. I. kampioen van de andere tweede klas-afdeellng. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP Do ln het Zulderbad te Boskoop gespeelde vriendschappe lijke wedstrijden hadden het volgend resultaat: Boskoop IBoskoop-combinatie 51: Boskoop De Gouwe Juniores 12: Boskoop II (Dames) Boskoop (Damescombinatie) 31. De leerlingen der Rijkstuinbouwschool waren niet opgekomen. ZWEMMEN. VAN MERKENSTEYN DE EERSTE ZWEMKAM- PIOEN De eerste Nederlandsche zwemkampl- oen van dit Jaar heeft zich reeds aangemeld. Het ls de Haarlemmer van Merkensteyn, die gister avond ln het Amstelparkbad te A'dam op de meest overtuigende wijze de 1500 meter voor zich opelschte. De uitslag was: 1. Van Mël'Zénsteyn. Haarlem 22 min. 4.2 sec.; 2. w. Geerllngs, IJ, 22 min. 11.3 sec.; 3. N. Smltshuyzen, A Z 22 min. 43, 1 sec.; 4. H. Ramack, R.Z.C.. 22 min. 45.2 sec. VOETBAL. Ü.V.S. IN HET D.E.C.-TOURNOOI Morgen komt U.V.S. ln de eerste ronde van het DJS.C.- tournool, uit tegen Watergraafsmeer. Het elftal ls als volgt samengesteld: Doel: M. v. Wel; achter P. Hendriks, G. den Daas; midden; W. Regeer. B. L. Wallaart, L. Plat- teel; voor: T. Oosterom, J. Fasel. w. H. v. Wan roolj, W. v. Weerlee, J. v. Polanen. De gebr. Kantebeen zijn verhinderd wegens een wedstrijd van de L.C.C. U.V.S.-JEUGDTOURNOOI Zondag 30 Augus tus a.s. houdt U.V.S. seriewedstrijden en wel.spe ciaal voor de Jeugd van 12 tot en met 17 Jaar. Er zijn drie afdeellngen van elk 4 vereenlglngen, die een halve competitie spelen en waarvan de speeltijd per wedstrijd 2x7y2 min. bedraagt. Het wordt een strijd tusschen de Jeugd van Lelden en Den Haag. aangezien in elke afdeellng 2 Leldsche en 2 Haagsche vereenlglngen .uitkomen. De deel nemers zijn: A.S.C.. Lugaunum. L.P.C., U.V.S., Quick. R.V.C., B.M.T., Laakkwartier. V.C.S., Tone gldo. Deze wedstrijden duren van 11 uur v.m. tot uur n.m. verdeeld over 3 velden, waarna als hoofd schotel om 3 uur de wedstrijd plaats vindt tus schen U.V.S. I en H.B.C. I uit Heemstede. L.P.S.V.LEIDSCHE BOYS Dinsdag a.s. des nam. te 7.1 5 uur zal de L.P.S.V. een vrlend- schappelflken wedstrijd spelen tegen de Leldsche Boys op het terrein a/d. Zoeterwoudsche Singel. JAARVERGADERING VAN A.S.C. In de al- gemeene Jaarvergadering van AS.C.. werden de verslagen van den secretaris, den heer A. J. F. Elchhorn en den penningmeester, den heer C. Burggraaf onder dankzegging aan belde functio narissen voor hun toegewyden arbeid onveran derd vastgesteld. De secretaris werd als zoodanig herkozen: ln de plaats van den heer J. Brouwer, die zich niet herkiesbaar stelde, werd als bestuurs lid gekozen de heer W. A. Freyser. terwijl ln de vacature-J. Abrahams werd voorzien door de ver kiezing van den heer C. Drewes. De begrooting 1942'43 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f. 4070. Tot leden der elftalconfmlssle voor A.S.C. I. II en III werden gekozen de heeren H. C. Vreeken (aftr.), P. Mooten (aftr,). H. van Weizen (aftr.) dr. J. Goslings en J. Sloos Sr.; voor de lagere elf tallen de heeren J. v. d. Heuvel. J. van Duyn, P. van Nlerop, W. Rietbergen en P. van Rooyen. al- Jen aftredend en A. de Goederen. J. Sloos Jr. en H. Bokern; Idem voor de Juniores en aspiranten de heeren C. Burggraaf. J. v.d. Heuvel. A. J. F. Elchhorn allen aftredend en C. Drewes. Tot leden der kascommlssle werden benoemd de heeren w. Rietbergen. n. a. Verboog en b. Sloos. CRICKET. NED. CRICKETBOND Programma voor mor gen Het wedstrijdprogramma voor morgen luidt Eerste Klasse: Hermes D.V.S.P.W. (15 Aug.); Hermes D V.S.H.C.C. I; H.P.S.—P.W.; Quick (N.) —Excelsior; V.RA Rood en Wit: HCC II— V.V.V A.C.C.—Haarlem. Tweede klasse: Quick (N.)SC.H.C.. Kampong Sparta: Rood Wit II—L.C.C.H.C.C. Ill—C.V.H. Tweede klasse Zuid: Excelsior IIQuick (N.) II V.O.C. II—AJax (L.); V C.V.—H.T.C.C. (terrein H.T.C.C.) Bij beschikking van den secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, W. en K., is met Ingang van 21 September a.s. aan dr. H. T. Colenbrander, die in December van het vori ge' jaar den 70-jarigen leeftijd bereikte, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Leldsche Universiteit. JUBILEUM J. BOSBOOM. Heden herdenkt de heer J. Bosboom het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bU de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij. De heer Bosboom, die de functie van hoofd opzichter bekleedt, werd ter gelegenheid van dit feit door directie en personeel op de gebrui kelijke wijze gehuldigd. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijvingen. J. H. Hageman en Zn. (Beperkende Bepalingen), Montbretiastraat 66, Lisse, bloembollenkweekersbedrjjf in den ruim- sten zin, handel in bloembollen en aanverwante gewassen. Vennooten J. H. Hageman en J. C. Hageman, Lisse. Modemagazijnen „Maison Zurloh" N.V., in liquidatie. Breestraat 130134, Leiden. De N.V heeft haar bezittingen en belangen, alsmede verplichtingen op den voet van het Overdrachts- besluit 1942 overgedragen aan L. J. H. Zurloh. N.V. Melkinrichting en zuivelfabriek „De Hoop" L. van Paridon. Kerkstraat 16, Katwijk. Uittr, Comm. Wed. M. M. van Paridon—Hoo- geveen, Katwijk. Nieuwe Directaire: Wed. M. M. van Paridon—Hoogeveen, Katwijk. Nieuwe Commissaresse: C. van Paridon, Katwijk. Oosthoek en Zoon's Industrie- en Handels maatschappij N.V., Emmalaan 105, Alphen a.d. Rijn. Procuratie verleend aan: C. I. de Vogel, Zoeterwoude. (Beperkende Bepalingen) (afdee- lingsdirecteur van de Houtwarenfabriek „De Oude Rijn" te Zoeterwoude). J. van 't Kruis, nr. 25, Nieuwveen, handel in stroo, hooi, turf strooisel, stroorijder, aardap pelen-expeditie. De zaak ls met ingang van 1 Sept. 1941 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Jac. van 't Kruis en Zonen. Vennooten: J. van 't Kruis, J. Chr. van 't Kruis en Chr. van 't Kruis, Nieuwveen. De Commissaris-Generaal voor het veilig heidswezen deelt mede: Zondag, 16 Augustus, is het betreden van het kustterrein over de geheele strook van Hock van Holland tot kilometerpaal 98 ten Noord-Oosten van Scheveningen (ter hoogte van den Scheveningschen watertoren) tot 500 M. landinwaarts in den tijd van 9 uur tot 19 uur gepaard met levensgevaar. De bevolking wordt derhalve uitgenoodigd dit terrein, ook in zoo verre het tot dusver voor liet openbare verkeer was opengesteld, met inbegrip van de wegen en pleinen in de bewoonde plaatsen, in den genoemden tijd niet te betreden. Aan de instructies der op gestelde politieposten moet in het eigen be lang der bevolking onvoorwaardelijk gevolg gegeven worden. (w. g.) RAUTER. S.S. Gruppenführer en General leutnant der Polizei. OPLOSSING SPEL 16. Het bieden ls verloopen: Zuid West Noord Oost 1 KI. pas 1 Ru. pae 3 S.A. pas pas pas West komt uit met Sch. 3. Noord speelt de 5 en Oost de 8. Zuid neemt de slag met de Aas en speelt Ruiten Boer na waarop Oost met do Heer aan 6lag komt. Gevraagd werd: Wat moet Oost naspelen en waarom Indien zijn kaart en die van de blinde zijn: Noord: Sch. Heer, 9. 5 Ha. 8. 4. 3 Ru. Aas. Vrouw, 9, 5, 4 KI. 9, 6 Oost: Sch. 8. 4, Ha. Heer. Boer, 2 Ru. Heer, 7. 3 KI. 8. 7, 5. 4. 2 Antwoord: Oost moet overwegen dat het na spelen van Schoppen weinig nut kan hebben. Zuid heeft weliswaar de slag met de Aas genomen doch dit ls slechts een doorzichtige poging tot camou flage! Zuid heeft zeker ook de Vrouw want anders zou West, ln het bezit van Vrouw, Boer, 10. zeker met de Vrouw zijn uitgekomen. Naspelen van Klaveren zal evenmin succes kun nen hebben, west kan, gezien hét openingsbod van Zuid, zeker niet over voldoende lengte en kracht ln Klaveren beschikken om die kleur voor Oost vrU te spelen ongeacht nog het feit dat Oost moeite zal hebben nogmaals aan slag te komen. Zuid beschikt dus zeker over 3 Schoppenslagen en 4 Ruiten slagen. Hij heeft dus nog maar 2 slagen te maken ln Harten en/of Klaveren. De eenige kans om hem down te krijgen ls dat West over 4 Harten beschikt met de Aas of over 4 Har ten met de Vrouw benevens Klaver Aas. Vermoe delijk heeft Zuid niet 4 Harten anders had hy wellicht wel met Harten geöpend of deze kleur geboden. Oost moet dus Harten Heer naspelen en indien Zuid niet neemt met den Boer vervolgen. Indien Zuid Inderdaad had Harten Aas-derde en Klaver Heer, Vrouw-vierde, dan zullen Oost West 1 Ruiten, 1 Klaver en 3 Harten slagen maken. OPGAVE SPEL 17. Het bieden ls verloopen: Zuid: Noord: 1 Sans Atout 2 S.A. 3 S.A. West komt uit met Klaver 2. Noord speelt de 3 en Oost de 9. Hoe moet Zuid spelen en waarom Indien zijn kaarten en die van de Blinde zUn: Noord: Schoppen: Vrouw, 3, 2 Harten; Aas, Boer. 2 Ruiten: Boer. 6, 5 Klaver: Vrouw, 7, 4. 3 Zuid: Schoppen: Aas, 5 Harten: Heer, 5, 4 Ruiten: Aas. Heer, 3, 2 Klaver: Aas, Heer, 6. 5 Derde klasse Zuid: LJl.C.C.Xerxes; H.D.V.S, III—H.B.S. II (15 Aug.): Xerxes—V.U.C. (15 Aug. Vierde klasse: Sparta nL.M.O.C. Ii; Xerxes II -N.L.C.C.; V.U.C. H—H.C.C. V. ATHLETIEK. LEDENVERG. „HOLLAND" Tijdens deze vergadering werd gekozen als bestuurslid d© heer J. v. Nood ln de plaats van den als lid en bestuurslid aftredenden heer Slot. Als lid der kascommlssle werd gekozen do heer W. den Dopper. NOORD- EN ZUID-HOLLAND—REST VAN NEDERLAND Deze belangryke wedstrijd vindt morgen plaats ln den Haag op de slntelbaan aan de Laan v. Poot. In de Zuld-Hollandsche ploeg werden gekozen de volgende Leidenaars: 1500 M. SWkhuls, pols- hoog Noordenbos, 800 M. Stuivenberg, versprin gen v. d. Water, allen leden v. A.V. Holland.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1