83sfe Jaargang DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1942 No. 25268 De Duitsche overwinning van Kalats j Twee Methoden De onrust in Britsch-Indië Verspreide Berichten Italiaansch Weermachfsbericht Verduisteren: Waarom de een wint op alle fronten en de ander verliest Artikel van dr. Göbbels BINNENLAND De nieuwe bonnen Verkoop van kousen uit voorraad Keuring voor de Waffen-SS en hel Nederlandsche Vrijwilligerslegioen GEMENGD NIEUWS Reportage uil de Junkersfabrieken LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 HoofdredacteurB. W. Menkhorst, Leiden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. Kaart van Pelt De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Met de vernietiging van de ten Westen van Kalatsj ingesloten bolsjewistische legers kan de strijd in het door den Don omsloten gebied in groote lijnen als afgesloten worden beschouwd. Terwijl het aantal gevangenen in vergelijking met vorige omsingelingsslagen niet zoo groot is. is een relatief zeer groot aantal pantserwagens en kanonnen buitgemaakt of vernietigd, waar uit blijkt, dat de bolsjewieken door een mas sale opeenhooping van pantsermateriaal alles in het werk hebben willen stellen om dit ge bied ten koste van alles te behouden. Meer naar het Zuiden bevinden de bolsjewis ten zich nog steeds op den terugtocht. Op het ten Oosten van de straat van Kertsj gelegen schiereiland Taman trachten zij zich door in scheping aan vernietiging of gevangenneming te onttrekken. In het gebied tusschen den benedenloop van den Don en het door uit het Noorden komen de Roemeensche troepen bezette Slawjanskaja bevinden zich nog slechts kleine uiteengesla gen bolsjewistische troependeelen. De gevechten hebben zich tot dusver hoofd zakelijk in het Westelijke deel van de brug tus schen Zwarte en Kaspische Zee afgespeeld en pas nu de operaties tot den Kaukasus genaderd zijn, buigt de .richting van den opmarsch ook in Zuid-Oostelijke richting af. Dit is ook volkomen begrijpelijk, als men ln aanmerking neemt, dat zich in het Oosten, on geveer ten Oosten van de lijn Stalingrad-Pja- tigorsk een dor steppengebied bevindt, waar wegen ontbreken en operaties dus vrijwel niet mogelijk zijn. Aangenomen kan dan ook wor den. dat zich in dit gebied nagenoeg geen bol sjewistische troepen bevinden. HET OLIEGEBIED VAN MAIKOP. Door de verovering van Maikop is op een 11a het jongste oliegebied van Rusland in Duitsche handen gekomen. Hoewel de olieproductie in dit gebied gedurende de laatste tien jaren pas tot een grootere ontwikkeling is gebracht, was de productie in 1938 reeds opgevoerd tot een niveau, dat bijna gelijk was aan dat van het meer Oostelijk gelegen oudere oliegebied van Grosny. Men mag ongetwijfeld aannemen, dat in de daarop volgende drie jaren, waarin door Rusland geen productiecijfers meer werden be kend gemaakt, de productie van Malkop groo- ter is geweest dan die van Grosny, aldus con stateert de Frankf. Zeitung. Terwijl nl. de jaarproductie van Maikop in de jaren 1931/38 werd opgevoerd van 550.000 ton tot 2.170.000 ton, is die van Grosny gedaald van 8.060.000 tot 2. 700.000 ton, volgens de oudere Sovjetsta tistieken. Nu is de situatie van Maikop, wanneer men de verder in het binnenland gelegen grootbe drijven eerst op de tweede plaats beschouwt, gunstig in vergelijking met het heele Westen van Rusland. Maikop grenst aan het grootste verbruiksgebied ten Westen van den Don. De oliegebieden van Maikop zijn derhalve onmid dellijk aangesloten aan een net van communi- ceerende vaten. Aanvankelijk werden zij door een pijpleiding, die naar het Oosten loopt, ver bonden met den grooten ten Noorden van den Kaukasus aangelegden olietransportweg, die van het Oosten naar het Westen loopt. Deze loopt van de Kaspische zee over Machatschka- ja en Grosny naar Rostof en zou volgens de nieuwe plannen ten Noord-westen van deze stad vertakkingen krijgen naar Woronesj en Dn j epropetro wsk Van Maikop loopt evenwel ook een belang rijke olieleiding naar het Zuid-Westen naar de raffinaderijen en de exportstad Tuapse aan de Zwarte Zee. Deze leiding is van groote betee- kenis voor de scheepvaart op de Zwarte Zee, die voorheen slechts in Batoem het eindpunt van de Zuid-Kaukasische dubbelleiding Bakoe- Batoem, olie placht in te nemen. Ten slotte loopt er een leidingsysteem naar het Westen naar Krasnodar, welke stad even eens in Duitsche handen is gevallen. Hier zijn speciale bedrijven opgericht voor de destillatie van de Maikoppetroleum, die geroemd wordt vanwege het hooge benzinegehalte. Deze be drijven hebben een jaargemiddelde van onge veer 210.000 ton. De raffinagecapaciteit van Tuapse wordt op 300.000 ton per jaar geschat. Door den val van Krasnodar is op drie na het grootste raffinagecentrum van Zuid-Rusland (Odessa. Cherson. Berdjansk, Krasnodar) in Duitsche handen gekomen. REEDS 500 DOODEN. De toestand in Britsch-Indië blijft slecht en is nog verscherpt, aldus United Press. Volgens te Saigon uit Bombay ontvangen be richten bedraagt het aantal slachtoffers der Britsche onderdrukkingsmaatregelen in Indië reeds 500 dooden en meer dan 3000 gekwetsten. Betreffende den dood van den Britschen lui tenant-generaal Gott, commandant van het 13e legercorps, meldt een Britsche zender, dat Gott door Indische soldaten in Cairo is dood geschoten. Toen de Indische soldaten in hun kamp Zondag de berichten hadden gehoord over de arrestatie van den leider der Congres- partij, hadden zij tegenover de Britsche offi cieren een dreigende houding aangenomen. Gott die per auto van het front van El Alamein naar Cairo terugkeerde, is door een Indisch officier met 3 schoten gedood Later zou het, naar het bericht verder zegt, tusschen de Brit sche politie en de Indische soldaten tot een vuurgevecht gekomen zijn. tot de Indische sol daten eindelijk waren overweldigd. Te Sjanghai is een massa-betooging ge houden voor de vrijheid van Indië en tegen de Britsch-Amerikaansche politiek. BERLIJNSCHE BEVOLKING PARAAT. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt. Onder het motto „zelfverdediging der bevol king" zullen krachtens een verordening van den politiepresident van Berlijn voortaan alle in de rijkshoofdstad wonende Duitschers, voor zoover zij niet op grond van hun leeftyd of om andere redenen zijn vrijgesteld, geacht worden opgeroepen te zijn voor den luchtbeschermings dienst. Alle hiervoor in aanmerking komende personen, zoowel mannen als vrouwen, zullen in zekeren zin beschouwd worden „als reservis ten" naast de reeds dienst doende leden van den Reichsluftschutzbund, Zij zullen voorloopig twee uur door dezen bond onderricht worden in de bestrijding van brandbommen. Tot dezen maatregel is men overgegaan om op luchtaanvallen op de rijkshoofdstad zoo goed mogelijk voorbereid te zijn. De vijand, al dus de toelichting, zal zich bij eventueele luchtaanvallen geplaatst zien tegenover een ge sloten afweerfront der bevolking. ENGELAND EN DE BALTISCHE LANDEN. Wanneer er nog een bewijs noodlg was ge weest, dat de Baltische volken door Engeland aan de sovjet-unie verkocht zullen worden, dan wordt dit bewijs geleverd door het thans be kend geworden feit, dat. de te Londen geaccre diteerde diplomaten der vroegere Oostzeestatcn door het Engelsche ministerie van buitenland- sche zaken geschrapt zijn van de lijst der Lon- densche diplomaten. Engeland heeft thans den diplomaten, die tot dusverre Estland. Letland en Lithauèn vertegenwoordigden de officieele erkenning van hun positie als vertegenwoordi gers van souvereine staten geweigerd. Dit feit, dat door de Zweedsche bladen Dagens Nyheter en Nya Dagligt Allehanda wordt vermeld, wordt door de Evening Standard sesationeel opge maakt gepubliceerd. Het Engelsche blad schrijft dat de maatregel van het Britsche departe ment van buitenlandsche zaken zijn oorsprong vindt in Russische wenschen. (D.N.B.) GEALLIEERDE DUIKBOOTJAGER IN DEN GROND GEBOORD. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de Gaullistische duikbootjager Reauin tot zinken is gebracht. WEDERZIJDSCHE LUCHTACTIES. Het Italiaansche weermachtsbericht van gis teren luidt: „Aan het Egyptische front actie van verken- ningsafdeelingen. De luchtmacht der spilmo- gendheden ontplooide een levendige bedrijvig heid. Concentraties van troepen en auto's wer den met succes gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen aanvallen op eenige steunpunten in ons achterland en vooral op Tobroek, waar het luchtdoelgeschut een vijan delijk vliegtuig vernietigde, dat bij Bardia neer viel. In verscheidene levendige luchtgevechten werden 8 andere vliegtuigen door Italiaansche en Duitsche jagers neergeschoten. Britsche luchtaanvallen op Catania en eeni ge plaatsen in de provincie Cagliari eischten 2 dooden en 3 gewonden. In het Westelijk deel der Middellandsche Zee heeft een onzer duikbooten gisteren by het aanbreken van den dag een groot oorlogsschip van niet nauwkeurig vastgestelde soort, dat deel uitmaakte van een sterk convooi. aange vallen en met twee torpedo's getroffen. van hedenavond 21.10 uur tot morgenochtend 6.20 uur Dc maan kwam heden op te 7.42 uur en gaat onder te 21.44 uur. BRITSCHE SPIONNAGE-AFFAIRE IN ZWEDEN. De politie te Göteborg (Zweden) is op het spoor gekomen van een organisatie voor spion- r.age en sabotage, waarvan de draden naar En geland loopen, zoo meldt het D.N.B. Mededee- ling wordt gedaan van de arrestatie van een steward, Blackman. een kok, Lindström en een correspondent, Austrinsky, die werden beticht van spionnage en voorbereiding tot sabotage. VERNIETIGING VAN 75.000 BALEN KOFFIE. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, heeft de Braziliaansche minister v&n handel de ver nietiging gelast van 75.000 balen koffie om da ling van den wereldmarktprijs te vermijden. Volgens statistische gegevens zijn in Brazilië om die reden sinds het jaar 1931 in totaal 75.7 millioen balen koffie vernietigd. VERKLARING VAN KNOX. De Amerikaansche minister van marine, Knox heeft Maandag in een toespraak tot 6500 arbei ders der scheepswerven aan de Westkust ge zegd. .Ik wil niet té pessimistisch zijn, maar ijc wil toch zeggen, dat er nooit een moment geweest is, waarop ons land in een zoo ernstig gevaar verkeerde. Wij zien nog groote hinder nissen en moeilijkheden voor ons, en niemand mag zich ten aanzien daarvan laten misleiden. De dingen zullen niet éénvoudig zijn en de offers, die gebracht moeten worden, zoo zwaar als wij nog niet gekend hebben. (D.N.B.) BRIEVEN VAN ROOSEVELT EN MINISTERS AAN JOODSCHE KERKGENOOTSCHAPPEN. Ter gelegenheid van den Joodschen nieuw jaarsdag. den 12en Augustus, hebben de pre sident der Ver. Statene de minister van marine. Knox. en de minister van handel. Ickes, schrif telijk hun gelukwenschen aan de Joodsche kerkgenootschappen doen toekomen. Roosevelt wees er in zijn brief o.a. op. dat de huidige oorlog ook die van het geheele Jodendom is. (D.N3.) Rijksminister dr. Göbbels schrijft in het weekblad Das Reich onder het opschrift „Con centratie der krachten" over het principieele onderscheid tusschen de Duitsche en de Engel sche oorlogvoering. Allereerst schrijft de mi nister dat de Duitsche oorlogvoering zich steeds heeft onderscheiden doordat zij telkens een groot plan nastreefde en zich bij de uitvoering daarvan nooit op een dwaalspoor liet brengen door begeleidende verschijnselen, ook al waren die nog zoo onaangenaam. De Engelschen ech ter. zoo gaat Göbbels voort, gaan volgens de omgekeerde methode te werk. Zij treden op waar zij er ook maar een mogelijkheid toe vinden. Het gevolg daarvan is, dat zij nergens een heel groot optreden van hun militaire middelen tot stand brengen en derhalve ook nergens een overwinning van formaat behalen. Zij hadden bijvoorbeeld OostrAzië van den aan vang af kunnen opgeven om het Nabije Oosten en het Europeesche front te handhaven, of ook omgekeerd. Zij hadden den luchtoorlog kunnen concentreeren op Duitsch gebied of op Noord-Afrika. In de genoemde gevallen waren hun krachten niet voldoende voor beide. Geen tot oordeelen bekwaam waarnemer gevoelt er twijfel over dat op het oogenblik het lot van den oorlog wordt beslist op de slagvelden van het Oosten. Wie hier wint heeft het geheel gewonnen. Niets ligt dus meer voor de hand. dan dat Duitschland in het Oosten om de gestelde doe len te bereiken, al zijn krachten concentreert. Daarvoor moet op den koop toe genomen wor den dat Duitschland elders tijdelijke smarte lijke wonden krijgt, die echter van de wonden, die zijn tegenstander krijgen, verschillen, door dat zij geen voor den oorlog beslissende betee- kenis hebben. Natuurlijk zou het mogelijk zijn uit het Oosten eenige duizenden vliegtuigen te halen en ze voor zeer massieve vergeldings- aanvallen op Engeland te gebruiken in een onw vang, waardoor het Britsche luchtwapen zeer spoedig de lust vergaan zou Duitsche steden en haar bevolking door arglistige aanvallen te terroriseeren. Duitschland doet dat niet. omdat het oorlog voert om te overwinnen, niet om toe te geven aan een begrijpelijk wraakgevoel, en een versplintering van zijn krachten te voltrek ken. die geheel in den zin en het plan van de vijandelijke oorlogvoering zou liggen. Het is volkomen duidelijk, wat de Britsche leiding ten doel heeft met haar luchtaanvallen op Duitsch gebied. Churchill ziet er vermoedelijk afbeta ling in op het hem nog niet opportuun voor komende tweede front. Hij wil daarmee de ver wijten der Sovjets en de eischen van zijn gera- dicaliseerden staat bevredigen. Dat hij daardoor de Duitsche bewapeningsindustrie in een voor den oorlog belangrijken omvang kan treffen zal hij zelf ook wel niet gelooven. Zijn hoop gaat in tegendeel uit naar een schokken van het Duitsche moreel, waarvan hij schijnt aan te nemen, dat het niet zoo weerstandskrachtig is als het Britsche. REISERVARINGEN. Uitvoerig schrijft de minister vervolgens over zün indrukken van zijn recente reis naar Dusseldorf, Keulen en andere West- Duitsche steden en zijn ervaringen in Ham- buig, Lübeck, Kiel. Rostock en Emden. Wanneer men in Londen gelooft, zoo schrijft hij, met luchtaanvallen het moreel van deze steden te kunnen schokken, dan geeft men zich over aan een fatale ver gissing, die eventueel een des te tragischer effect zal hebben, wanneer men daarop in hoofdzaak zijn kansen op succes opbouwt. Het Duitsche volk heeft in November 1918 eenmaal een historische domheid begaan, geen Duitscher heeft de behoefte, deze fout te herhalen. De voorwaarden voor een komende grondige afrekening met de Engelschen wordt, aldus ver haalt de minister, op de slagvelden in het Oosten tot stand gebracht. Wanneer de Engel sche bladen op het oogenblik pochen, dat de Britsche luchtoorlog tegen het Duitsche bin- nenlandsche front voor Duitschland een heil zame en deemoedigende ervaring is, dan willen wij ons dit herinneren, wanneer wij de handen eens geheel vrij zullen hebben. In leder geval heeft hij, minister Göbbels, in West-Duitsch- land niets aangetroffen dan brandenden haat en gloeiende woede tegen de Britsche huiche laars en valsche humaniteits-apostelen. De Britsche propaganda, zoo gaat de minister voort, heeft zich in den loop van dezen oorlog de treurige reputatie verworven, zoo ongeveer het meest geestelooze en dillettuntische te vor men van wat er op het oogenblik op dit ge bied bestaat. De Sovjets zwendelen: Zij be vinden zich in een critieken noodtoestand, wie zou het hun dan kwalijk nemen. De Amerika nen gaan zich teb uiten aan naïeve opscheppe rijen, zij kennen den Europeeschen oorlog slechts van grooten afstand. De Engelschen echter zijn in hun propaganda niet alleen dom, maar bovendien nog van zoo cynische ruwheid, dat zij zelfs de lichtgeloovigen slechts afstoo- ten. Bij het Duitsche volk in ieder geval ont moeten zij met hun beleedigende veronderstel lingen slechts ijzige afwijzing. In ieder geval, zoo besluit de minister, zal de dag niet ver zijn. waarop wij Engeland het antwoord kunnen ge ven, dat het verdient. (D.NJ3.) Voor de volgende week zijn de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit en vleesch verkrijg baar op de bonnen 42. Van de tabakskaart voor mannen is eveneens bonnummer 42 geldig verklaard. MEN KAN DE „SPECIALE KOUSENDAGEN" IN HET GEHEELE LAND VERWACHTEN. Van verschillende kanten bereikten het Rijksbureau Distex klachten over de onmo gelijkheid tot inwisseling der speciale kou senbonnen van dc textielkaart. Uit de be schikbare gegevens over voorraden en pro ductie blijkt echter dal er voldoende kou sen ter beschikking van het publiek gesteld konden worden. Een ingesteld onderzoek heeft deze gegevens bevestigd. De oorzaak van de klachten bleek gezocht te moeten worden in het niet voldoende in verkoop brengen der voorraden. Aan den handel is daarom de verplichting opgelegd de te groote voorraden onder toezicht van een inspecteur van genoemd Rijksbureau aan het publiek te verkoopen. Over het geheele land hebben thans dergelijke speciale kou- senverkoopen plaats, of mag men ze waar zulks nog niet geschiedt te zijner tijd ver wachten. De opvatting van het Rijksbureau is, dat bij de thans heerschende schaarschte in bepaalde artikelen de beschikbare goedereri ten gunste van de geheele bevolking dienen te komen en niet gereserveerd kunnen wor den voor een bepaalde groep afnemers, die als klanten bij de zaken staan genoteerd. In verband met het feit, dat het voor de cliëntèle niet in alle gevallen mogelijk is kou sen te koopen.op de daarvoor speciaal vastge stelde dagen en uren, wordt er van overheids wege naar gestreefd een regeling te treffen, die zooveel mogelijk aan de wenschen van het pu bliek in de verschillende streken en plaatsen van het land tegemoet komt. Deze maatrege len van het Rijksburau zijn in het bijzonder genomen om het publiek in. de gelegenheid te stellen alle kousenbonnen in te wisselen. Nie mand behoeft dus bevreesd te zijn, dat deze bonnen niet kunnen worden gehonoreerd. Het S.S.-Ersatzkommando Nederland, den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat nieuwe keuringen voor de Waffen-S.S. gehou den worden in den tijd van 17 tot 24 Augustus 1942 in de volgende plaatsen: 17.8.42 10 uur: Rotterdam, Deutsches Haus. 16.00 uur: Tilburg, Werkliedenvereeniging, Tuinstraat 68. 18.8 42, 10.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 16.00 uur: Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 19.8.42, 10.00 uur: Roermond, N.SD.A.P, Swaimerstraat 61. 16.00 uur: Arnhem. We berstraat 16b. 20.8.42, 10.00 uur: Hengelo. Deutsches Haus. 16.00 uur: Meppel, Hotel Westerbeek. Wold- straat. 21.8.42, 10.00 uur: Groningen, Concerthuls. Poelstraat. 14.00 uur: Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat. 22.8.42, 10 00 Uur: Amsterdam, School, Iepen- weg 13. 16.00 uur: Utrecht, Wehrmachts- helm, Mariaplein. 23.8.42, 10.00 uur: Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Kapelweg. 24.8.42, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Mannen zullen voor den duur van den oorlog. 2 of 4 jaar dienst doen, voor ondersteuning van de achterblijvende gezinsleden, voor zoover het om kostwinners gaat. wordt gezorgd. Bij het S.S.-Ersatzkommando Nederland, Stadhouders laan 132, kunnen gratis reisbiljetten van de woonplaats naar de plaats van de keuring wor den aangevraagd. Biljetten voor de terugreis worden uitgereikt door het keuringsbureau, onverschillig of de candidaat is aangenomen of niet. HET HOUDEN VAN OPENBARE COLLECTEN Mogen niet nadeelig zijn voor „Winterhulp" of. „Ned. Volksdienst". Te 'oevoegder plaatse heeft het A.N.P. in lichtingen gevraagd over den stand van zaken met betrekking tot de vraag, of voor particu liere vereenigingen, welke een algemeen nuttig doel nastreven gelegenheid bestaat, openbare collecten te houden. Te dien aanzien werd ver wezen naar artikel 28 der Verordening 138 van 1941, welk artikel tot uitdrukking brengt, dat openbare inzamelingen niet zonder meer ver boden zijn, doch wel een voorafgaande goed keuring behoeven. De procureurs-generaal be schikken op eigen verantwoordelijkheid met in achtneming van de door de Duitsche instanties vastgestelde richtlijnen op de tot hen gerichte verzoeken, voor zoover hun ressorten betreft. Voor een collecte, welke zich niet beperkt tot het ressort van één procureur-generaal, dient men aanvrage te doen bij den Secretaris-Ge neraal van het Departement van Justitie. Bij het beoordeelen van deze aanvragen staat op den voorgrond, dat het uitsluitend aan het Nederlandsche volk dienstige werk van Winterhulp Nederland en Nederland- schcn Volksdienst van de coUectevergun- ning geen nadeel mag ondervinden. Waar door een overmatig collectecren dc goedgeefschheid ongunstig wordt beïnvloed, worden dus in beginsel aanvragen van in stellingen, welke zich bewegen op het ter rein van Winterhulp of Volksdienst of aan vragen voor belangen, welke uitsluitend een voorwerp van overheidszorg uitmaken, af gewezen, al kan in bepaalde gevallen een vergunning toch worden verleend, waarby kan worden bepaald, dat een zeker percen tage der opbrengst of het bedrag boven een vastgesteld maximum, moet worden afge dragen aan Winterhulp of Volksdienst, Voorts wordt aan sommige vereenigingen of stichtingen, die een algemeen belang van be- teekenis behartigen, dat niet valt onder het terrein van Winterhulp of Nederlandsche Volks dienst gelegenheid gegeven tot collecteeren of het houden van een verloting. Bijv. vereenigin gen tot steun aan blinden of doofstommen, kunstenaarsvereenigingen als Pulchri-Studlo. Arti et Amicitiae, Maatschappij Rembrandt, Sint Lucas, Haagsche Kunstking en ambachts scholen. Ook tegen van ouds gebruikelijke in zamelingen ter gelegenheid van het Sint Nico- laas- en Kerstfeest wordt in het algemeen geen bezwaar gemaakt. Ook wordt wel toestemming verleend voor kleine inzamelingen ten bate van huldigingen van personen, die zich jegens de gemeenschap EEN HONDERDJARIGE TE HAARLEM. Gisteren is het een eeuw geleden, dat de heer A. W. de Stoer in Haarlem het levenslicht aanschouwde. De oude baas, die zich nog in een goede gezondheid mag verheugen, siyt zijn laatste levensdagen in het Adriana Koenen- rusthuis der Ned. Herv. Diaconie, waar een feesteiyke stemming heerschte. Zeer velen kwa men den jarige gelukwenschen, o.a. de voor zitter en secretaris van het Regentencollege en het bestuur van de Jansstraatvereeniging. De jarige ontving vele bloemstukken, fruitman den en taarten. Het eeuwfeest van den heer de Boer werd besloten met een concert, aangebo den door de Haarlemsche Muziekvereeniging „Vooruitgang". JONGEN STAL f. 2600 VAN ZIJN MOEDER. Een weduwe, wonende aan den Laanweg te Amsterdam, vermiste dezer dagen een bedrag van f. 2600, dat zij in de linnenkast had ge borgen. Zij stelde de politie ervan in kennis en deze slaagde er reeds spoedig in den diefstal op te helderén. De dader bleek te zijn een 17-jarige zoon van de weduwe, die zich niet had ontzien zijn moeder te bestelen. Een klein ge deelte van het geld had de jongen reeds ver brast, doch het overige werd nog op hem ge vonden. SPOORWEGPERSONEEL PLEEGDE DIEFSTAL. Na een langdurig onderzoek is de recherche van het bureau Kattenburg, in samenwerking met de spoorwegrecherche er gisterochtend toe overgegaan, een 3-tal spoorwegbeambten, on der wie twee rangeerders, te arresteeren, ver dacht van het plegen van diefstallen uit spoor wagens. Huiszoeking by een der rangeerders had reeds verschillende goederen, levens middelen en rookartikelen aan het licht ge bracht, welke kenneiyk van diefstal afkomstig waren. Naar schatting moet de waarde van het ge- stolene ten minste f. 3500 bedragen. Het on derzoek wordt met kracht voortgezet. DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Eergisterochtend tegen kwart voor tien is het zesjarige jongetje A. V., wonende aan den Pa- relleweg te Schiedam op den onbewaakten spoorwegovergang in de lijn tusschen Schiedam en Rotterdam aan den Laanslootscheweg, door een uit Schiedam komenden 'trein gegrepen en op slag gedood. Het stoffeUjk overschot is naar de Algemeene Begraafplaats overgebracht. Van bevoegde zijde wordt de aandacht er op gevestigd, dat van heden af tot 24 Augustus de zender Bremen (golflengte 395,8 M.) en de zender Friesland (golf lengte 1875 M.) dageiyks om 19 uur 45 een reportage geven van de Junkers fabrieken, waarbij de groeten van de daar werkende Nederlandsche arbeiders worden uitgezonden aan hun familie leden. bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. De toe stemming wordt dan echter niet verleend aan willekeurige particulieren, doch bijv. aan een comité, dat óf van overheidswege is ingesteld öf waarin 't gemeentebestuur vertegenwoordigd is. Inzamelingen van eenig kerkelijk karakter, voor zoover zij in de kerken worden gehouden, behoeven geen toestemming. „OORLOG IS OORLOG". Hedenavond van 21 tot 21.15 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in de serie ,3randende Kwesties" over het onderwerp: „Oorlog is Oorlog." DE JOOD. In 1920 verscheen ln het veel gelezen tytLschrut „The Dearborn Independent" een artikel: „De Jood naar karakter en ln het bedrijfsleven" van Henry Ford, den bekenden Amorlkaanschen auto- koning. Nog nimmer was ln Amerika het Joden probleem op zulk een openhartige wijze zooals Henry Ford het hier deed, behandeld. Het tijd schrift nam een ongekende vlucht. De oplage steeg na het eerste artikel tot 200.000. Dit aantal nam toe tot 300.000 naarmate Ford zyn publicaties over hetzelfde onderwerp dit waren de eerste hoofdstukken van zijn over de geheele wereld ver maard geworden boek „Do Internationale Jood" voortzette. Op een voor een Amerikaan vooral ten aanzien van het Jodenprobleem ongekend vrijmoedige wijze besprak Henry Ford hier de vele vraagstukken die als gevolg van bet optreden der Joden zich op alle gebieden van het maatschappelijk leven voor doen. Talloos zijn de pogingen geweest om te trachten de uitgave en verspreiding van dit bock van Henry Ford tegen te gaan en onmogelijk te maken. Al bun Internationale verbindingen riepen de Joden ln het geweer om dit boek, dat geen schotschrift ls. doch dat op objectieve w^ze de vele aspecten van bet jodenprobleem belicht, te gen te werken. Het mocht allemaal niet baten. Het werd over de geheele wereld verspreid en ver scheen ln zeer vele talen, o.a. ook ln het Neder- landsch, Duitsch en Fransch. Zijn opvattingen over de Joden culmlneeren ln de uitspraak: „De Jood heeft steeds de niet-Joodsche wereld van het gezichtspunt uit bezien, hoe hij deze wereld en zijn levenskrachten aan zich dienstbaar kan maken". „Ook ln den Jongsten tyd zijn de Joden niet van elkaar, doch van de volkeren, waarbij zy hun gastvrlineld genoten, ryk geworden. Dc Jood sche wet veroorlooft den Joden met een niet-Jood volgens andere gedragsregelen zaken Te drijven dan met zijn eigen Joodschen „naasten". Dat ls het oordeel van den automobielkoning Henry Ford ln zijn opzienbarend boek „De Internationale Jood", dat ln 1920 verscheen en dat nadien vrywel ln alle talen der wereld het licht zag. Van dit boek bestaan ook Nederlandsche en Duitsche vertalin gen. Vraagt er naar by uw boekhandel. Dlc boek geeft u een goed Inzicht ln de Joodsche prakty- ken en ln het net van wyd vertakte verbindingen, die Joden over de geheele wereld gespannen hebben. ER WORDT GEVRAAGD Door goede en dappere vaderlanders wordt begrip gevraagd voor denstrijd, dien onze man nen leveren tegen het bolsjewisme. Er wordt gevraagd steun voor deze mannen, zoowel mo reel als daadwerkelyk. Moreel kunt u ons Oostfrontstryders steunen door het ons verzor gingsfonds mogelyk te maken steeds meer pak ketten naar het Oostfront te zenden. Het giro nummer weet u, dat is: 432100 t.n. Verzor gingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Neder land te 's-Gravenhage. Daadwerkelijk kunt u onze dapperen steu nen, door u te scharen in de gelederen van ons legioen. Daar in het Oosten wordt beslist ook over de toekomst van ons land en volk. Voor deze toekomst strijden is ook uw plicht. Mei® u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland* Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1