LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 10 Augustus 1942 Geheim hevel van Stalin gevonden pers zegt Neem 'n AKKER TJE STADSNIEUWS Oneerlijke magazijnknechf gearresteerd V erduisteren: Bewijzen voor den kritieken toestand in de Sowj et legers Dratische maatregelen LAATSTE BERICHTEN Binnenland De C.C.C.D. werkzaam op hef terrein van de zuivel AGENDA Gedurende de maand Augustus wordt op „De Paaschheuvel" te Vierhouten een groot kamp gehouden voor Stormers en Meeuwen, van 14 jaar af, zoomede voor nlet-leden van den Jeugdstorm tusschen 14 en 1 8jaar. Als het signaal „eten" geblazen is. (Polygoon-Zeylemaker m.) Nederland en het Tweede- Front In „De Waag" schrijft de heer H. C. van Maasdijk: Het is een merkwaardige toestand, dat er tijdens het over ons land binnenvliegen van Britsche bommenwerpers naar Dultsch- land menschen in ons land zijn, die zich in het cnheilspeillende geluid der op groote hoogte ron kende motoren verheugen. Men zegt, dat er landgenooten zijn, die elkaar vertellen, dat hun dat nachtelijk concert als muziek in de ooren klinkt, omdat zij het als de ouverture beschou wen van een nieuw spannend bedrijf in het oorlogsgebeuren, dat men met de oprichting van het veelbesproken tweede front op het Europee sche vasteland verwacht en dat men met hoog gespannen verwachting tegemoet ziet. Men mag wel aannemen, dat deze lieden in de nachten, waarin zich dit infernaal concert doet hooren, minder rustig zijn dan zij achteraf doen voorkomen. Maar in ieder geval moet men vaststellen, dat hun uitingen hun oorzaak vin den in de geestesgesteldheid, waarin zij zijn ge raakt door den penibelen oorlogstoestand, waarin ons volk met de oorlogsdagen van Mei 1940 en de daarop volgende bezetting van ons land door de Duitschers werd betrokken. Het is echter niet voldoende de reacties van deze landgenooten zonder meer af te doen. Wie sedert de laatste jaren bij leidend werk op ver antwoordelijke posten heeft ervaren, hoe het meerendeel van ons volk door het verloop van zaken in de wereld, waarop het innerlijk aller minst was voorbereid, uit het evenwicht is ge slagen, moet inzien, dat men slechts kan hopen de meerderheid der Nederlanders geleidelijk voor een reëeler inzicht in den bestaanden toe stand te winnen. Met geduld en zelfoverwinning moet men steeds weer trachten te verklaren, te verhelderen en leiding te geven. Zoo is het ook noodig zich eens in het open sclie stelsel in alle onderdeelen van deze uiterst omvangrijke organisatie noodgedwongen be wust op het Europeesche achterland werd in gesteld en dat de hier te lande hcerschendc orde, niet slechts op het gebied der voedsel voorziening, doch op alle gebieden, een orde, die door onze eigen autoriteiten vooralsnog onder de gebiedende tucht van de bezettende macht wordt verzekerd, staat of valt met de handhaving van die macht. Het is zeker niet overdreven te zeggen, dat met het wegvallen van deze organisatie een rampspoedige periode van chaos met alle slechts denkbare noodlot tigheden zou intreden, want een totale om schakeling op korten termijn van ons econo misch stelsel nog wel tijdens hier plaatsvin dende oorlogshandelingen, op aanvoeren van overzee, terwijl deze aanvoeren aan aanvallen der Duitsehe luchtmacht zouden zijn blootge steld, betcekend een absoluut onoplosbaar pro bleem. Iedereen, die ook maar eenigszins op de hoog te is met den feitelijken toestand van ons econo misch bestel op het oogenblik, zal het boven staande kunnen bevestigen. En ten slotte ls ook dit voor de Britten en hun bondgenooten weer een tonnagevraagstuk. Maar zelfs aannemende, dat er lieden zijn, die mcenen, dat tegelijkertijd met het oprukken van troepen uit het Westen door ons land, een eenigermate functionneerend systeèm van orde hebben uitgesproken, dit om him woede te koe len over het vermeende verraad of onrecht, zooals dezen dat voelen. Daarop valt met redelijke argumenten niet te antwoorden, Doch met bewuste terzijdestelling van alle ideologische verschillen van inzicht kan men zeggen, dat wanneer de Duitsehe macht, die in het Westen van Europa de orde waar borgt, komt te vervallen, het bestaan en hdi werk van deze actieven zullen worden tenietge daan, maar dat, wanneer volgens beschikking van het noodlot de allerbitterste kelk van een ongehoorden chaos aan deze streken wordt be spaard en orde kan blijven gehandhaafd, deze actieven door hun samenwerking met Duifcseh- land de mogelijkheden voor een ontplooiing der Nederlandsche volkskrachten in de toekomst hebben opengehouden. De Duitsehe bezettingsmacht heeft alle mo gelijkheden onder oogen gezien, zoodat het vor men van een „tweede front" niet zeer waar schijnlijk lijkt. Duitschland is tenslotte krach tig genoeg om naast zijn reusachtige inspan ningen in het Oosten, ook nog krachten vrij te hebben, zooals bijvoorbeeld bij het laatste con- vooi in het Noorden bleek, operaties op een afstand van enkele honderden kilometers van de kust volledig onschadelijk te maken. Een doorbraak van een groot aantal schepen in een gebied, dat voor een „tweede front" in aanmerking komt en waar een zich werkelijk inzettende tegenstander een belangrijke lucht macht kan concentreeren. kan onder normale omstandigheden nauwelijks, tenminste niet voor langeren tijd. worden geforceerd. Hoe wil men een grootscheepsche landings operatie aan de West-Europeesche kust onder nemen, waar bij eenigszins gunstig weer, dat voor het gelukken van een landing een belang rijke voorwaarde is het naderen van een vloot tijdig kan worden vastgesteld en op ieder deel der kust te allen t-ijde sterke luchtstrijd krachten vanuit daarop voorbereide vliegvelden kunnen worden samengebracht? Maar de situatie voor de tegenstanders kan een zoodanige worden, dat ondanks de ongunstige vooruitzichten niettemin iets moet worden on dernomen. Laat men zich er in de bezette gebieden van bewust zyn, dat met een werkelijk oprichten van een tweede front niets dan ellende voor onze volkeren dreigt. Dit is zoozeer het geval, dat, indien de Nederlanders zich van de conse quenties der wcnschdroomen van een aantal hunner werkelijk rekenschap zouden geven, zij zich onverwijld zouden moeten scharen, alleen reeds uit deze overweging onder de vlag van hen, die in doelbewuste samenwerking met Duitschland de orde in ons land willen hand haven, een gedisciplineerde jeugd willen op voeden en ondanks de harde slagen, die het noodlot aan ons volk heeft uitgedeeld, zich voor een werkzaam aandeel der Nederlanders aan den opbouw van een nieuw Europa willen inzetten. Zfj zouden zich allen strijdbaar moeten keeren tegen hen, die, terwijl zij met niets hebben aan getoond den sleutel tot het vestigen van een wereldvrede te hebben gevonden, uit machts politieke overwegingen voor de zooveelste maal in de geschiedenis de natuurlijke ordening van het Europeesche vasteland villen ophouden en die er, indien zij er de kans toe zien, geen oogen blik voor terugdeinzen ook Nederland, en dit maal grondig, met een „tweede front", dat zij ons als heroische bevrijdingsactie voorspiegelen, ning, aanvoer en distributie kan worden opge bouwd, dan nog zou men zich moeten afvragen, op welke gronden men aan een andere vreemde - - bezetting, die daarmede toch onvermijdelijk ge- oorl°6stooneel te maken, paard zou gaan. de voorkeur moet geven boven de uiterst gedisciplineerde Duitsehe bezetting Een totale omschakeling van onze economie op het Westen zoude een ten minste even groote fhankelijkheid ook op politiek gebied ten aan baar rekenschap te geven van de consequenties ?en Y,an .EnSeIan? en de Vereenigde Staten van ,,Q" oprichting van een z.g, „tweede front" i Amer**a ten gevolge hebben als thans ten aan- -- zien van het continentale Europa bestaat. Met echter dit verschil, dat Nederland organisch tot het continentale Europa behoort en het daar mede dus op natuurlijke wijze lotsverbonden is, terwijl een eenzijdige binding aan de Angelsak sische landen een gekunstelde structuur betee- kent, waarvan de onnatuurlijkheid zich te eeni- ger tijd wederom smartelijk zou wreken. Men kan immers moeilijk aannemen, dat de groote machten van het Westen, indien het hun nog maals zou gelukken, Duitschland op de knie te dwingen, de eenmaal ontstane afhankelijkheid der landen van West-Europa weer vrijwillig zouden prijsgeven. Men hoort veelal dat Nederlanders, en "t zal wel dezelfde categorie zijn, die zich in het nachtelijk concert der opvliegende bommenwerpers ver heugt, zich er op spitsen samen met de binnen rukkende troepen uit het Westen een vergel dingsactie tegen hen op touw te zetten, die zich in de afgeloopen jaren voor een innige samen werking met de bezettende Duitsehe macht, in het belang van hun volk, zooals genen dat zien in Europa, al lijkt het eigenlijk overbodig er op - te wijzen, hoezeer een zoodanige "actie van het Westen uit tegen het Europeesche vasteland in de eerste plaats en voornamelijk ten laste zou komen van de volkeren van het dichtbevolkte Westen. Iedereen weet, dat de Duitsehe legerleiding sedert het bezetten van het grootste deel der West-Europeesche kusten in het voorjaar en den voorzomer van 1940 in dc bezette gebieden niet stil heeft gezeten. Een geweldige verdedigings linie is geleidelijk ontstaan van de Noordelijke kusten van Noorwegen tot aan de Spaansche grens in het Zuiden van Frankrijk. Wanneer Nederland ervan getuige is geweest, hoe e Duitsehe autoriteiten niet voor verstrek kende maatregelen, zooals o.m. het verklaren tot „Sperrgebiet" van de geheele kuststrook en het beveiligen daarvan zijn teruggeschrokken, om alle mogelijke waarborgen te scheppen, dat aan een eventueele landingspoging vanuit het Westen te allen tijde krachtig tegenstand kan worden geboden, dan kan men gerust aannemen, dat op plaatsen, die voor een landing beter ge schikt zijn dan de Nederlandsche kust met het ondiepe water en een voor verdediging gunstige langgestrekte duinenrij, de afweermaatregelen tijdens de achter ons liggende ruim twee jaren nog oneindig intensiever worden voorbereid. Men kan gerust vaststellen, dat wanneer van uit het Westen een poging tot landing met kans van slagen zou worden ondernomen, een zoo danige poging zeer grootsch opgezet zou moeten zijn, d.w.z. met zeer sterke lucht- en zeestrijd- krachten moet worden voorbereid en door over weldigend sterke landingstroepen uitgevoerd. Wanneer men een oogenblik het geval wil aannemen, dat het aan de Duitsehe troepen in en achter de verdedigingswerken niet zou ge lukken een grootscheepsche landing, die de vijand moet uitvoeren met zware wapens, als zware artillerie en zware tanks, met enorme hoeveel heden rollend materiaal en four age, die voor de op de landing volgende landoperaties onontbeer lijk zijn, in de kiem te smoren, dan zouden dus te eeniger tijd sterke Anglikaansche legers, waar schijnlijk omvattende tevens soldaten van Ne derlandsche- Noorsche, Poolsche en Tsjechische nationaliteit alsmede gekleurde troepen, in de landen van het Westen, dus b.v. ook in ons land den opmarsch naar Duitschland beginnen. VVy, Nederlanders, hebben, zij het gelukkig ook maar voor enkele dagen, de verschrik kingen van den oorlog in de bdedige bot sing der legers voldoende leeren kennen. Het ls zeker, dat Duitschland met alle middelen, d.w.z. met heiige luchtbombardementen, ver sperring en vernietiging van bruggen, ver keerswegen te land en te water, dezen op marsch zou trachten te stuiten. Uiteindelijk zou Duitschland de hoofdmacht op den vóór Mei voltooiden, ook langs de Nederlandsche grenzen doorgetrokken West wal kunnen te rugtrekken en de vóór deze formidabele ver dedigingslinie (welke de Engelsche en Fran- sche troepen gedurende het eerste oorlogs jaar, toen de Duitsehe legers in Polen sterk gebonden waren, toch wel op goede gronden niet serieus hebben aangepakt) gelegen lan den als vóór gelegen operatiegebied moeten gaan bezigen. Dat z.ou aldus beteekenen, dat bij den omvang, die heden ten dage in het tijdperk van den motor iedere oorlogshande ling aanneemt, ons geheele land direct stryd- tooncel wordt. Wat een zoodanige gang van zaken voor dc betrokken volkeren in het Wes t-en zou beteekenen, is niet heel moeilijk uit te denken. Afgezien van het noodlottig onheil, dat met militaire operaties op groote schaal in ons dichtbevolkte land voor ontelbare landgenoo ten onherroepelijk verbonden zou zijn, is het genoegzaam bekend, dat er in ons land na dc achter ons liggende strenge winters en zeer middelmatige oogsten der laatste jaren geen levensmiddelenvoorraden van eenigszins grootcn omvang aanwezig zijn. Bovendien verwerkt het Nederlandsche in- dustvieele apparaat voor een verre overwegend deel Duitsehe opdrachten met uit Duitschland aangevoerde grondstoffen. Men kan gevoegelijk vaststellen, dat gedurende de jaren sedert de bezetting het geheele Nederlandsche cconomi- verdwijnt als sneeuw voor de zon, na 't gebruik van een AKKERTJE. Geen sche le hoofdpijn (litigTajne) meer met AKKERTJES *in huis. De Nederlandsche Pijnstiller ZIJN HOOGE VERTERINGEN TROKKEN DE AANDACHT. De aandacht van de Leidsche politie werd dezer dagen gevestigd op een jongeman, die grove verteringen maakte, .tal van feestelijk heden organiseerde, zich mèt een taxi van en naar de Kaag liet brengen, kortom het geld methanden vol uitgaf. De politie ging over tot zijn aanhouding, en nadat de 23-jarige jongeman eerst een val- sehen naam had opgegeven, bekende hij woon achtig te zijn in Den Haag, en G. van Gogh te heeten. Hij oefende het beroep van maga zijnknecht uit. In deze kwaliteit had hij de vo rige week ten nadeele van zijn patroon een bedrag van f5400 gestolen, waarvan nog slechts i f. 2000 werd teruggevonden, zoodat het jong- mensch in eenige dagen tijds bijna duizend gulden heeft stukgeslagen. Hij is overgeleverd aan de Haagsche politie, die zijn opsporing en aanhouding reeds had verzocht,. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Jac. Dobbe (Beperken de Bepalingen), Noordeinde 105, Alkemade. Timmermansbedrijf. Vennooten: o Dobbe en W. J. Zwartjes, Alkemade. Wijzigingen: N.V. Motorboot Katwijk 2 Rijn straat 46, Katwijk a. d. Rijn. Het bedrijf der N.V. is met ingang van 7 Aug. 1942 gestaakt. Het bedrijf wordt voortgezet door D. van Zuilen. N.V. Administratie- en Assurantiekantoor G. H. Zonneheld, J. P. Gouverneurlaan 28, Sas- senheim. De N.V. is met ingang van 31 Dec. 1941 in liquidatie getreden. Liquidateur (te vens bewaarder der boeken)G. H, Zonneheld, Sassenhelm. D. en J. Dobbe, B 370. Roelofsarendsveen. Timmerbedrijf, Bovengenoemde zaak is over gegaan aan de vennootschap onder firma; Jac. Dobbe. SPEELTUINVER. „ZUIDERKWARTIER". Zaterdag j.l. hield bovengenoemde vereeni- ging haar jaarlyksch tuinfeest. De tweede voorzitter opende om twee uur het feest met een hartelijk welkomstwoord. Hierna werden diverse spelletjes door de kinderen gedaan, waarvan volop genoten werd. Bovendien wer den de kinderen getracteerd op versnaperin gen, terwijl velen nog met een aardig prijsje naar huis gingen. Aan de blijde gezichten was te zien dat allen hoogst voldaan waren. Het geheel had een vlot verloop, zoodat „Zuider kwartier" met voldoening en trots op dit feest kan terugzien. GOUDEN JUBILEUM TH. M. W. BERGERS, Onder talrijke blijken van hartelijke belang stelling heeft Zaterdag de heer Th. M, W. Bergers, oud-lid van den voormaligen gemeen teraad en van de Kamer van Koophandel het feit herdacht, dat hij vijftig jaar geleden in het perceel Mare 12 een Slagersbedrijf sticht te. Zoowel uit vakvereenigingen als van de zijde van particulieren, cliënten, kennissen en vrien den mocht de heer Bergers vele gelukwenschen, waaronder tal van bloemstukken in ontvangst nemen. De heer J. Eikerbout alhier is geslaagd voor het examen nijverheidsonderwijs akte NK. De heer H. H. de Boer alhier, is geslaagd voor het examen Engelsch L.O. Onze stadgenoot, de heer J. Noorlandt, is geslaagd voor het examen Hoogduitsch akte L. O. van hedenavond 21.15 uur tot morgenavond 6.1G uur De maan kwam heden op om 4.34 uur en gaat onder te 20.12 uur. zonder een desbetreffend bevel dulden, moeten onvoorwaardelijk van hun posten worden ont heven en voor een krijgsraad worden gebracht. Verder moeten in het gebied van het front een k twee strafbataljons worden geformeerd, waar bij de officieren en politieke leiders van alle troependeelen moeten worden ingelijfd, die zich hebben schuldig gemaakt aan gebrek aan dis- volkscommissaris voor de verdediging van de tegenover den vijand Deze U.DS.S.R. nummer 227 van 28 Juli 1942. Moskou, ^taljons moeten m bijzonder moeilijke sectoren Tjjdens de achUiolgingsgevechten tusschen Don en Kaukasus hebben Duitsehe troepen, die een sovjet-Russisch stafkwartier verrasten, den origineele tekst gevonden van liet laatste ge heime bevel van Stalin, aldus het D.N.B. In den kop van het stuk staat: „Geheim:" Bevel van den van 28 Juli 1942. Moskou, Het bevel ls onderteekend: J Stalin, verde digingscommissaris der U.D.S.S.R. van het front in den strijcl worden gebracht. 2.) Corps- en divisie-commandanten en hun Kolonel von Wedel. afdelingsleider by het I len eigenmachtigen terug opperbevel van de Duitsehe weermacht, heeft I riot LÏÏSk i gistermiddag in de Wilhelmstrasse aan buiten- I 'of mLo «ÏÏÏfSSou n, «o bevel landsche journalisten den woordelijken tekst P°s^en van dit zeer interessante, zeer ophelderende ge- worden ontheven en vooi eer. kiijgsraad worden heime bevel medegedeeld. In het geheime bevel wordt o.a. woordelijk gezegd: „De bevolking van ons land is teleurgesteld, verliest het geloof aan het Roode Leger, velen vervloekten het, omdat het naar het Oosten terugtrekt. Onze middelen zijn echter niet on beperkt, Na het verlies van de Oekraine, Wit- Rusland, de Baltische landen en het Donets bekken, alsmede andere gebieden, is ons land bezit aanzienlijk kleiner geworden, d.w.z. dat wij thans veel minder menschen, minder brood, minder metalen, minder fabrieken hebben. Van nu af aan zijn wij noch aan menschenreserves noch aan graanvoorraden superieur aan de Duitschers. Een verdere terugtocht staat gelijk met onzen onde~gang. Indien onze terugtocht niet onmiddellijk tot staan wordt gebracht, blij ven wij achter zonder brood en verwarmings- materiaal, zonder metalen en grondstoffen en zonder fabrieken en spoorwegen. Daaruit volgt, dat het hoogste tijd is den 'terugtocht te staken. Ons vaderland maakt moeilijke dagen door. Het ontbreekt bij ons aan orde en discipline. De defaitisten en lafaards moeten onmiddellijk worden vernietigd. De Duitschers hebben een goede discipline. Moeten wij onzen vijand niet als voorbeeld nemen, zooals onze voorvaderen van den vijand leerden en hem naderhand overwonnen? NIEUWE BEVELEN. Uit deze overwegingen beveelt het opperbevel van het Roode Leger: 1). De krijgsraden, allereerst de opperbevel hebbers der fronten, moeten er voor zorgen, dat de terugtochtstemming der troepen onvoorwaar delijk tegengegaan wordt en dat tegen de pro paganda, dat een verder terugtrekken naar het Oosten geen nadeel oplevert, met ijzeren mid delen wordt opgetreden. Legercommandanten, die een eigenmachtig verlaten der stellingen eer. krijgsraad worden gebracht. In het legerressort moeten drie vijf goedgewapende eenheden worden opgesteld, die onmiddellijk achter onze onbetrouwbare divisies in den strijd moeten worden gebracht en tot taak hebben, ieder'en vluchteling en iederen lafaard neer te schieten. In het legerressort moeten vijf ci tien strafcompagnieën worden opgesteld, be staande uit niet betrouwbare ondercomman danten en soldaten van het Roode Leger. Deze •s in de mopiliike .sectoren van het ''5rrer in den strijd worden gebracht. 3.) Bataljons- en regimentecommandanten, alsmede de desbetreffende commissarissen, die een eigenmachtig verlaten der stellingen zonder bevel toelaten, moeten, nadat hun de onder scheidingen zijn ontnomen, van hun posten wor den ontheven en voor een krijgsraad worden gebracht. DEMORALISATIE. Als motiveering voor deze draconische maat regelen beweert Statin in dit geheime bevel, dat hij zich hierbij slechts aansluit aan zoogenaam de Duitsehe voorbeelden. Te dien aanzien heeft kolonel von Wedel namens het opperbevel van de weermacht nadrukkelijk verklaard, dat zoo danige of ook slechts soortgelijke maatregelen nooit en op geen enkele plaats in het Duitsehe leger, re luchtmacht of marine behoefden te worden genomen, laat staan genomen zijn. De beweringen van Stalin zyn volkomen uit de lucht gegrepen met het klaarblijkelijke doel de genomen maatregelen tegen de op afzonderlijke plaatsen aan het sovjet-Russische Westelijke front reeds zichtbaar wordende demoralisatie te motiveeren. In militaire kringen in de Duitsehe hoofdstad verklaarde men na de publicatie van het docu ment, dat niets duidelijker de werkelijke toe standen in de sovjetunie aan den dag doet treden dan dit bevel van den vijandelijken aanvoerder. MELK, DE BASIS VAN ONZE VETVOORZIENING. Dc Nederlandsche bevolking is voor de vetvoorziening thans vrijwel geheel aange wezen op de grondstof melk. Daarmee wordt het belang, dat de melk en de melkproduc ten, in het algemeen dc zuivel, voor het Ne derlandsche volk hebben, onderstreept. Indi rect is daarmede ook een krachtig accent gelegd op de beteekenis van den arbeid, die de afdeeling zuivel van den Ccntralen Crisis Controledienst van het Departement van Landbouw en Visschery verricht. Deze controledienst heeft recht op belangstel ling en waardeering van het Nederlandsche volk, daar hij naar beste krachten toeziet op een juiste naleving van alle maatregelen, welke met de voedselvoorziening en dus de instandhouding van ae volkskracht en de volksgezondheid verband houden. De afd. Zuivel houdt zich uit sluitend bezig met de controle op de naleving der bepalingen op het terrein van de Zuivel. Deze controle bestrijkt het geheele terrein van de productie en den afzet. Ieder bedrijf, dat met Zuivel te maken heeft, kan rekenen op geregelde controle, die allereerst verricht wordt door con troleurs, gedetacheerd bij de afdeeling Zuivel- controle van de onderbedrijfsorganisatie voor Zuivel. Het bureau van den dienst heeft verder de beschikking over controleurs, die verdeeld zijn in vijf groepen, elk met een bepaalde taak en die uitsluitend werken aan „zware gevallen". Wanneer een onderzoek noodig is, dat omvang rijker is dan in het raam van de normale con trole past, rukt de speciale groep controleurs uit, tot wier terrein het onderzoek behoort. Soms zijn de controleurs dagen achtereen of zelfs een maand lang met een onderzoek op één bedrijf bezig. VETBALAN SEN. Een van deze vijf groepen „directe" contro leurs is in samenwerking met andere controle- instanties belast met het nagaan van z.g, vet- balansen. Reeds in 1939 is een begin gemaakt met systematische controle op het gewicht en het vetgehalte van alle aan de zuivelfabrieken ontvangen melk. Juist in de tegenwoordige om standigheden dienen abnormale verschillen op de vetbalansen der bedrijven te worden verme den. Zulke verschillen mogen niet hooger zijn dan het normale verlies tusschen productie en verwerking van het vet. Is b.v. het verschil niet te vinden in den gang van zaken op het be drijf, dan rijst de gedachte aan fraude. Er treedt dan een tweede groep specialisten op. n.l. zy, die verhoor, voorgeleide en eventueel in ver zekerde bewaringstelling van verdachten tot taak hebben, hetgeen geschiedt ln overleg met politie en justitie. MELK VOOR GROOTE STEDEN. Een afzonderlijke groep controleurs sphenkt aandacht aan de kwaliteitscontrole op de melk, die uit de productiegebieden naar de bevolkings centra wordt vervoerd. Niet alleen wordt de melk gekeurd, maar ook de behandeling van het kostelijke vocht op de bedrijven staat on der toezicht. Op het uit taptemelk geprodu ceerde verstuivingsmelkpoeder, dat thans docr elf fabrieken wordt vervaardigd, wordt even eens controle uitgeoefend, opdat in den loop van den komenden winter de kwaliteit daarvan aan de gestelde eischen voldoet. OP DE BOERDERIJEN. De vierde groep speciale controleurs bepaalt haar werkzaamheden tot de melkwinnlng en de melkaflevering door de boerderijen aan de fa-1 HEDEN. Hoogl. Kerk: Orgelconcert Felke Asma. 8 uur nam. DInSdag. Jeruël: Bljbelbespreklng tc 7'/2 üur nam. Woensdag. Prediker: Geref. Bond Spr. ds. Leenmans van Ede. uur nam Dagelijks. Lakenhal: Tentoonstelling „Leidsche Poorten en Wallen", 105 uur. 's Zondags 15 uur. DIVERSEN. 's Dinsdags: Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9yzH uur voorm. Gew. Arbeidsbureau (Douzastraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor on- volwaardlgen. 35 uur nam. 's Donderdags: Gem. Geneesk. Dienst (N. Mare 18)Consultatiebureau voor minder begaafden 's Donderdags: Wljkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen. 3 uur nam. BIOSCOPEN. 18 jaal; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-Theater: „Janssens tegen Peeters" 2 en l\'z u. (Zondag 27 u. doorl.). Lldo-Tlieater: „Inspecteur Vlijmscherp" dagelijks te 2 en 7 1/4 u doorl. Trianon-Theater: „Een nacht in Venetië" Da gelijks 2 en 7'/2 uur. Zond. 26V2 u, doorl. Casino-Theater: iyz u„ Zond. 4'/2 en iy2 uur. „Morgen gaat 't be'ter" eiken middag te 2 u. „Zeven jongens In 'n ouwe schuit" Rex-Theater: „Quax de brokkenpiloot" 2 en 7Va u. Zondag 26V2 uur doorl. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Aügus- tus 20 uur tot Zaterdag 15 Augustus 8 uur waargenomen door de apotheek D. C. Kok, Ra penburg 9. Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid". Hooigracht 48. Tel. 21000. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek Raadhuispark 8. Tel. 26274. Sterke afdeelingen van de Waffen S.S., die uit het Oosten naar Parijs zijn over geplaatst, marcheerden door de stad. De bevolking toonde veel belangstelling en was onder den indruk van deze militaire gebeurtenis. (Hoffmann-S.S.-P.K.-Zschackel m.) brieken. Het is voor onze huidige vetvoorziening van het grootste belang, dat de melk wordt af geleverd. De controle daarop is zeer streng en nauwgezet. Dit werk geschiedt voor het Westen van het land in nauwe samenwerking met do consumptie melk centrale, voor andere gebieden met de provinciale voedselcommissarlssen. De C.C.C.D. kan op reeksen resultaten van zijn arbeid wijzen. Op elk terrein van de verboden methoden tot verwerking van melk heeft zijn ingrijpen een duidelijk waarneembaar gevolg: „meer melk naar de fabrieken". Uitgelezen kaaskenners tenslotte zijn ver- eenigd in een vijfde groep, die dagelijks kaas keurt, o.a. die, welke bestemd is voor de winter provisie. Bij de keuring van deze „opzetkaas" wordt tevens nagegaan, of de prijzen in overeen stemming zijn met de kwaliteit. SLECHTE MELK EN KAAS IN SLUIKHANDEL. Voor consumenten van clandestien ge kochte melk is het misschien wel interessant te weten, dat de dienst vele gevallen aantreft, waarin melk geleverd is met één of zelfs nog minder procent" vet. Deze melk wordt als „volle melk" en kaas van twintig plus of nog minder vetgehalte als volvet in den sluikhandel gebracht. De kwaliteit van clandestien vervaardigde kaas is over het algemeen zéér slecht. „Ze loopt je door dc vingers heen", zooals de controleurs zeggen. BOTEROMPAKBEDRIJVEN. Ook de strijd van den C.C.C.D. tot verbete ring van de boterompakbedryven is een voor beeld van den arbeid in het belang van de volksgezondheid. De controle heeft zóóveel on gerechtigheden by ompakbedrijven aan het licht gebracht, dat de Ned. Zuivelcentrale er omstreeks een jaar geleden toe is overgegaan aan al deze bedrijven voorschriften te geven, waaraan zij moeten voldoen om als ompakbe- dryf te mogen blijven bestaan. Thans zijn de toestanden bij de ompakbedrijven zoo ten goede veranderd, dat men wel kan zeggen, dat zij vrywel alle in orde zijn. DE SAMENSTELLING VAN BOTER. Ter bescherming van den consument wordt ook controle uitgeoefend op kwaliteit en ge wicht. Boter, die onder rijksmerk verkocht wordt, is gebonden aan een bepaald waterge halte, waaraan de botercontrolestations onder rykstoezicht streng de hand houden. Ook de andere boter wordt gecontroleerd. De samen stelling van de boter' is dan ook eerder beter dan slechter geworden. Toch zijn vele consu menten van tegenovergesteld gevoelen, omdat, zoo zeggen zij, de boter „in de pan sist." Het is waar, er zit geen zout meer in, doch de ont trekking van zout geschiedt slechts om de duurzaamheid in het koelhuis te verhoogen en heeft geen invloed op de kwaliteit. Immers, hoe méér water, hoe méér zout, des te min der vet. BONNENCONTROLE. Ook de bonnencontrole behoort tot het werk terrein van den C.C.C.D. De standaardisatie- bedrijven geven geen melk aan de slytersbedrij- ven af zonder bonnen. De beteekenis van het te voren inleveren van de melkbonnen aan de slijters door de huismoeders springt in verband daarmee naar voren: „het is de eerste schakel in eén ongestoord verloop van de melkdistri- butie". De bedrijven hebben zich aan dezen eisch al zoozeer aangepast, dat de tekorten aan melkbonnen zich op een redelijk niveau be wegen. Dc afdeeling zuivel van den C.C.C.D. werkt zooals uit het bovenstaande is ge bleken met een apparaat, «5at snel op gebouwd, steeds verbetert. Er is een vrucht bare samenwerking met alle instanties, die zich op het terrein van de zuivel bewegen. Een groote steun voor het werk is o.a. de medewerking van het Rijkszuivelstation te Leiden, dat het chemisch-bacteriologisch onderzoek leidt. De controle-arbeid draagt uiteraard het stempel van de huidige tijdsomstandigheden, waardoor de controleurs niet altijd graag-ge- ziene gasten op de bedrijven zijn, doch daar boven uit rijst het algemeen belang, dat C.C.C.D. weet te dienen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2