ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1942 No. 25264 Het tweede front Britsche liefdadigheid 83ste Jaargang Fantastische cijfers In het Oosten Besprekingen van Rijksmaarschalk Göring Interview met Gandhi Japansche aanval op Port Hedland Verspreide Berichten GEMENGD NIEUWS Japansche woordvoerder over de problemen van het Oosten Verduisteren: Beteekenis van „English Cant" BINNENLAND Leider van het N. A.F. over „Honk en Heem" Het eten in restaurants Bekendmaking De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Tclef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teléf. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden Het D.N3. verneemt van Duitsche miliaire »jde: Hoe vaak is reeds gesproken en geschreven over het tweede front in Europa! Waarom maandenlange of jarenlange voorbereidingen, indien men inderdaad zoo'n front tot stand wil brengen? Hoe hoopvol klinkt het, wanneer Moskou vol vertrouwen op Londen en Washing ton meldt, dat de geallieerden overeengekomen zfjn, nog dit jaar een tweede front te vormen. Daartoe zouden 15 millioen man, 100.000 stuk ken geschut, 85.000 pantserwagens en 50.000 vliegtuigen bijeengebracht worden. Wie deze ge tallen ziet, moet zich wel afvragen: waarom moesten eerst 10 millioen bolsjewisten in het zand bijten, reusachtige gebieden van economl- sch'e beteekenis door den oorlog vernield of aan de Duitschers overgelaten worden? Er is dus toch een belangrijke oorzaak, die het eene ge allieerde plan na het andere doet mislukken. Die oorzaak heet slag op den Atlantischen Oceaan. 15 millioen man zouden alleen over zee naar het Europeesche vasteland gebracht moeten worden. VolgensEngelsche schatting is voor het vervoer van een soldaat met zijn uitrusting IC ton noodig, zoodat het vervoer van het ge- heele leger 150 millioen ton zou vergen. Dat is het dubbele van de tonnage der wereldkoop- vaardijvloot bij het uitbreken van 'den oorlog. Men hoeft over deze fantastische getallen niet verder to spreken: zij veroordeelen zich zelf. Een kansrijk tweede front is op de basis van de 10 ton per soldaat reeds mislukt, want alleen de Duitsche weermacht heeft reeds bijna 20 millioen ton tot zinken gebracht. Tot de schepen, die sedert 1 Juni 1941, toen Churchill over de scheepsverliezen ging zwijgen, tot zin ken zijn gebracht, behooren er ook, die op grond van hun tonnage de beste troepen- transportschepen geweest zouden zijn: b.v Athelcrown (11.999 ton): Athelprince (9776 ton) British Sincerity (8533 ton); British Confidence (8484 ton); Chinese Prince (8593 ton); een schip van het type Clan Mac Arthur (10.000 ton); Denbydale (8145 ton); Empire Gem (8100 ton); Kars (8888 ton), een dozijn schepen met een inhoud van 115.723 ton, die 170.000 ton oorlogsmateriaal of 11.000 man voor het tweede front hadden kunnen vervoeren, wanneer zij nog zouden varen. Namen van verscheidene honderden schepen, welker vernietiging Chur chill verzwijgt, zullen in den eerstvolgenden tijd eveneens gepubliceerd worden. De onder gang van al deze schepen vormt het voornaam ste motief voor de aarzeling ten aanzien van het tweede front. GROOTE VERLIEZEN BOLSJEWISTISCHE LUCHTMACHT. De bolsjewistische leiding heeft tot ontlas ting van haar troepen in de verschillende sec toren van het Oostelijke front de laatste dagen vry sterke formaties der luchtmacht in den strijd geworpen om zich te verdedigen tegen de onstuimige aanvallen en het vooral in het Zui den van het Oostelijk front steeds verder om zich heen grijpende oprukken der snelle Duit sche formaties, aldus het D.N.B. Dit voornemen heeft den bolsjewisten, naar het opperbevel der weermacht mededeelt, een verlies aan vliegtui gen en vliegend personeel gekost, dat nauwe lijks te vervangen is. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn in den tijd van 3 .tot 8 Augustus 442 bolsje wistische Vliegtuigen vernietigd. In denzelfden tijd werden 27 Duitsche vliegtuigen vermist. Dit buitengewoon hooge verlies aan bolsjewis tische vliegtuigen bewijst opnieuw, dat de for maties Duitsche jachtvliegers het geheele luchtgebied boven het Oostelijk front onbeperkt beheerschen en dat de bolsjewisten voor een groot gedeelte nog slechts beschikken over ge brekkig opgeleid vliegend personeel, dat na een korte oppervlakkige opleiding in den strijd ge worpen, spoedig een prooi wordt van de dag aan dag aanvallende Duitsche jachtvliegtuigen DE CONFERENTIE VAN MOSKOU. De vertegenwoordigers der geallieerde mogend heden. die te Moskou bijeen zijn. houden vol gens den Engelschen nieuwsdienst een der be langrijkste conferenties van den oorlog. Zij heeft tot taak de beste en snelste middelen te onderzoeken om de sovjet-unie in dit critieke uur te ondersteunen en dezen steun zxx) moge lijk te verwezenlijken. Het zou geen verwondering behoeven te ba ren, als de benoeming van een generalissimus der geallieerden te Moskou behandeld werd. (D.N.B.) Op uitnoodiging van den voorzitter van den ministerraad voor de rijksverdediging, rijks maarschalk Göring. zijn de rijksverdedigings- commissarissen en gouwleiders van Duitschland met de economische raadgevers der gouwen en de landelijke boerenleiders Woensdag en Don derdag te Berlijn bijeen gekomen. Aan de ver gaderingen, die in het bijzonder gewijd waren aan de bespreking van actueele oorlogsecono- mische en volkspolitieke vraagstukken, namen onder andere deel generaal-veldmaarschalk Milch, de rijksministers Frick, Göbbels, Lam- mers, Funk. Speer en Rosenberg, de rijksleiders Bormann en Ley, generaloberst Daluege en de staatssecretarissen der betrokken ministeries. In aansluiting daarop heeft de rijksmaar schalk in aanwezigheid van de ministers van den rijksverdedigingsraad besprekingen ge voerd met de militaire bevelhebbers, rijkscom missarissen en gouverneurs-generaal der be zette gebieden. (DN.B.). Op een persconferentie is aan Gandhi de vraag gesteld, of hij de „duidelijke verzekering" vilde geven, dat hij thans niet overweegt on derhandelingen met Japan te openen, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Bombay. Gandhi antwoordde, dat hii een dergelijke verklaring niet kon afleggen. Hij zeide echter verder, dat hij, wanneer hij met Japan zou onderhandelen, dit „uitsluitend en alleen in het belang van de geallieerde zaak" zou doen. Voor het openen van onderhandelingen, zoo heeft Gandhi ver der verklaard, moet de onafhankelijkheid van Indië verwezenlijkt zijn en dan moet hij het verlof van de vrije Indische regeering ontvan gen voor zulke onderhandelingen. Op een vraag naar de soort geweldlooze maatregelen, die hij zou nemen antwoordde Gandhi. dat een algemeene stakine niet buiten zijn overwegingen ligt en dat hij er niet voor zou terugschrikken, wanneer een algemeene staking „tot de laatste noodzakelijkheid" zou worden. VERKLARING VAN AZAD. De voorzitter der Congrespartij, dr. Azad, heeft op het Al-Indische Congres te Bombay naar aanleiding van de laatste verklaring van Sir Stafford Cripps betoogd, dat het dwaas heid is te beweren, dat de Congrespartij anar chie en de volkomen afwezigheid van een re geering in Indië wenscht Wel wenscht zij een wijziging in het bestuur. De leus. „laat Indië vrij" beteekent niet meer of minder dan algeheele overdracht van de macht aan de Indiërs (D.N.B.) AUSTRALISCHE BEVOLKING HEVIG VERONTRUST. De havenstad Port Hedland in West Austra lië is door een formatie Japansche bommen werpers met succes aangevallen. Bij een bom bardement, dat ruim een uur duurde, is in de haveninstallaties zware schade aangericht en zijn twee olietanks in brand gevlogen. Een in de haven liggend schip van 6000 b.r.t. werd in brand geworpen en kenterde. De Japansche vliegtuigen keerden zich vervolgens naar deniet ver van Port Hedland gelegen havenplaats Condon en bestookten ook hier de haveninstal laties met zware bommen. Drie lichters werden tot zinken gebracht. Op de vlucht terug zagen de Japansche bommenwerpers een Australisch transportschip, dat zij zonder verwijl aanvielen. Het schip, dat een waterverplaatsing had van ongeveer 6000 ton, ging na verscheidene tref fers onder. In Australië is men over het Japansche luchtoffensief op het continent zeer verontrust, verneemt het D.NJ3, Geen enkele stad in Australië benoorden den twintigsten breedte graad is meer veilig voor de Japansche bom menwerpers. Ook in Queensland zijn Donderdag boven verscheidene plaatsen Japansche bom menwerpers en verkenningsvliegtuigen gezien, o.m. ook boven de steden Townsville, Cooktown en Normanton aan de Carpentariagolf. Lucht alarm is voorts gemaakt in Charleston, de goudgraversstad Charters, Towers en Port De- nison. In luchtgevechten boven Australisch ge bied hebben Japansche vliegers op 5 en 6 Augustus 21 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Twee Japansche toestellen keerden niet op hun steunpunten terug. NAAR DROOGLEGGING IN DE VER. STATEN? Uit Washington wordt vernomen, dat met in gang van 1 Noverber de fabricage van alco holische dranken in de Ver. Staten zal zijn verboden. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de noodzakelijkheid, de productie van alco hol te gebruiken ten behoeve van de oorlogsin dustrie, met name voor synthetische rubber, ontploffingsmiddelen en producten voor de che mische oorlogvoering. Het bericht heeft groot-en indruk verwekt, daar men hieruit den terugkeer tot het noodlotige tijdvak van de droogleg ging verwacht. (Stefani). INBREKERS MAKEN 7000 SIGAREN BUIT. Inbrekers hebben zich in den afgeloopen nacht toegang weten te verschaffen tot de sigarenfabriek der firma Van Oenen en Man- sen aan den Laarderweg te Hilversum. Zij wisten zich meester te maken van 7000 sigaren, die zij waarschijnlijk op een bakfiets hebben weggevoerd. DOODSLAG TE RIJSBERGEN. Man door zwager met zeis gedood. Gistermiddag is te Rjjsbergen de 41-jarige P. de Koning door zijn zwager met een zeis ge dood. De aanleiding tot den moord is een familie- veete, die tijdens het maaien van rogge tot uitbarsting kwam. Het werd een handgemeen tusschen de zwagers H. Voeten en P. de Koning De twist liep zoo hoog, dat V. de zeis greep en de K. in den buik slak, tengevolge waarvan hij weldra overleed. De dader is gearresteerd en ingesloten. In een te Osaka gehouden bijeenkomst heeft kolonel Nakao Jahagi, het hoofd der legerpers- afdeeling van het Japansche hoofdkwartier, verschillende problemen van Groot-Oost-Azië besproken. Indien de Engelsch-Amerikaansche militaire macht, zoo opende hij zijn betoog, in samen werking met Tsjoengking, zou probeeren Indië te maken tot een vooruitgeschoven post om Birma aan te vallen, zouden de Japansche strijdkrachten gedwongen worden tot bliksem snelle militaire maatregelen ten einde een zoo danig initiatief terstond in den kiem te smoren Leger en vloot, zoo vervolgde hij, zijn volkomen paraat om aan elke uitdaging het hoofd te bieden Met betrekking tot de verhouding tusschen Japan en de sovjet-unie zeide Jahagi, dat de vrede tusschen deze twee landen bewaard zal blijven, indien de sovjet-unie strikt blijft vast houden aan de Rusissch-Japansche overeen komst van neutraliteit. Hij legde evenwel den nadruk op de beteekenis van sterke verdedi gingswerken in het Noorden, in verband met het werk van wederopbouw in de Zuidzee-ge- bieden. Ten aanzien van Tsjoengking zal Japan voortgaan met het verrichten van intensieve militaire operaties. Onze strijdkrachten zullen de doodelijke aanvallen voortzetten om het be wind van Tsjang kai sjek te vernietigen, zon der af te wachten dat dit regiem uit zichzelf ineenstort. Wat Indië betreft, zoo hopen wij, dat dit land de banden der Britsche overheersching zal af werpen en in' het bezit eener volledige onaf hankelijkheid oprecht zal samenwerken met Japan bij den opbouw van het gemeenschappe lijke gebied van welvaart van Groot-Oost-Azië. Men dient in te zien, dat de opbouw eener nieuwe wereldorde na dezen oorlog van vitaler belang is dan de strijd van dit oogenblik zelf. Daarom herhaal ik. dat de oorlog van Groot- Oost-Azië een honderdjarige oorlog is en dat het volk op deze enorme taak moet worden voorbereid. Amerika's bedreiging jegens Japan bespreken de, zeide Jahagi: Amerika heeft in de wereld rondgebazuind, dat het in 1944 zijn omsinge ling voltooid zal hebben en Japan zal kunnen aanvallen. Australië heeft een leger gemobili seerd van tien divisies van 300.000 manschap pen in totaal en 500 vliegtuigen, terwijl Nleuw- Zeeland drie divisies van 70.000 man in totaal en 250 vliegtuigen gereed houdt. Dit geheele gebied wordt gereed gemaakt als basis van voorbereiding tegen het door de Japanners be zette gebied in de Zuidzee. Elke poging van den vijand evenwel, zoo verklaarde Jahagi, om Ja pan aan te vallen zal eindigen in een treurig fiasco. Overgaande op den wederopbouw van de Zui delijke gebieden zeide Jahagi, dat de vitale kwestie is de doeltreffende ontwikkeling der gebieden met hun geweldige hulpbronnen, als mede het vlot vervoer van goederen tusschen Japan en de Zuidelijke gebieden. Wat de politieke toekomst dezer landen be treft zeide Jahagi, dat aan de Phillppljnen en Birma onafhankelijkheid zal worden toegekend, ingeval zij met Japan samenwerken bij den op bouw van het gemeenschappelijke gebied van welvaart. Ten slotte riep Jahagi het Japansche volk op. van harte met de regeering samen te wer ken tot het verkrijgen van een nieuwe recht vaardige wereldorde. (Domei). van heden- en morgenavond 21.18 uur tot morgen- en Maandagochtend 6.14 uur 8 Aug.: maan op te 2.53 uur; onder te 18.47 u. 9 Aug.: op 3.41 uur; onder 19.32 uur. Er bestaat een zeker soort liefdadigheid, die. waar zij wordt toegepast, eerder vrees dan vreugde verwekt. Zeker soort weldoeners heb ben voor den nood van anderen slechts belang stelling, wanneer de stem van het eigen gewe ten te luide spreekt. Men kent de beruchte armenzorg, waarmee parvenus en kapitalisten, over de ruggen der arbeiders tot welstand ge komen, ten koste van die arbeiders hun eigen braafheid ten toon pogen te stellen. Nergens ter wereld heeft de liefdadigheid van dergelijk verdacht allooi zoo'n hooge vlucht genomen als in Engeland. Voor dezen trek in het Engelsche volkskarakter, die een zonderlinge mengeling vormt van egoïsme en braafheid heeft men zelfs eeji karakteristieke uitdrukking gevonden. Men noemt haar „English cant". Wat onver taalbaar is, omdat de eigenschappen, die zij aanduidt, nergens in die mate bestaan cn het leven beheerschen als in Engeland. Niet Heen in het Engelsche maatschappelijke leven, ook in de politiek speelt die „English cant" eei. ol. En het merkwaardige is wel, dat de Engels, li man zichzelf zoo slecht kent. dat hij de zij 's van zijn karakter, die door „cant" geheel overwoekerd en die hij beter deed te verbergc telkens weer bloot geeft en de wereld verbaas, doet staan over de naïveteit waarmee hij zelfs op zijn laakbare eigenschappen nog prat gaat. Voor deze verbazing heeft de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken thans weer aanleiding gegeven door een rede. door hem in Mansion House te Londen gehouden over hulp aan China. Geen redelijk denkend mensch gelooft meer, dat Engeland in de toekomst in het Verre Oos ten nog een rol zal spelen. De nooden van En geland liggen bovendien niet meer zoo ver van huis. Het lot van Engeland wordt niet meer be slist op de verre gele wateren van den Jangtse. Vlak voor de krijtkusten bij Dover, waar het strijdtooneel van den tonnageslag op den At lantischen Oceaan begint en boven de huizen zee van Londen, waar Duitsche bommenwerpers het luchtruim veroverden, daar voltrekt zich Engelands noodlot. Eenmaal, maar in een tijd, die nu al bijna is ondergegaan in de herinne- rig. stonden in China nog Engelsche belangen op het spel. Maar bij hetgeen zich nu in China afspeelt is Engeland niet meer betrokken. China was eens Engelands bondgenoot, tot het werd verraden, zooals andere landen voordien en na dien door Engeland aan hun lot werden overge laten. De oorlog, die nog in China woedt, gaat nu alleen nog de beide onmiddellijk daarbij be trokken mogendheden, China zelf en Japan aan. Daden om den vroegeren bondgenoot te steunen, kan Engeland niet meer verrichten.. En waar voor daden geen plaats meer is. daar begint zooals steeds de „English cant" welig te tieren. In één adem stelde de minister in zijn Londensclie rede vast. dat China thans meer geïsoleerd is dan ooit, maar dat de En gelschen voor dat zwaar beproefde land een „hart vol medegevoel" liebben. .\Meer dan ooit" zoo vervolgde hij „is Engeland er op be dacht China practische .hulp te doen toeko men". Hoewel door transportmoeilijkheden het verzenden van geneesmiddelen en wapenmate riaal moeilijk is. wat Engeland dus ontslaat van den onaangenamen plicht den bondgenoot met terdaad te steunen, deed de minister op de Engelschen een beroep, China met geld te steunen Wel begrijpend, dat goed voorgaan daarby goed zou doen volgen, maar aan den anderen kant toch ook heelemaal niet van zins het geld over den balk te gooien, deelde de minister ten slotte mede, dat de koning en de koningin voor het schoone doel 1000 pond be schikbaar stelden. Voorwaar een klassiek staaltje van Engelsche liefdadigheid en van „English cant". De Engelsche kapitalist, in welgekozen bev/oordingen getuigend van zijn medegevoel voor den zwaar in Engelschen loon dienst beproefden Chineeschen arbeider en sol daat, legt een mager bankje van duizend als een symbolisch zalfje op de ontelbare wonden, waaruit het Chineesche millioenenvolk door Engelands misdadig toedoen thans bloedt. En omdat zooals dat bij den kapitalistischen stand van zaken behoort het slachtoffer van de weldadigheid nog ten overvloede zijn dank baarheid moet toonen, ging de Chineesche am bassadeur Wellington Koo zoover, als een hoon aan zijn eigen volk te verklaren, dat de Brit sche natie *haar vriendschappelijke gevoelens jegens China waarlijk niet op spontaner en bemoedigender wijze tot uitdrukking had kun-, nen brengen. Alleen de dwarskijker, die overal wat achter zoekt, zou gaan vermoeden, dat Wellington Koo niet van een alleszins begrijpelijk sarcasme is gespeend. ARBEIDERSWONINGBOUW IN NIEUWE BANEN. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft, gelijk gemeld, ter verbetering van de Volkshuisves ting opgericht de N.V. „Honk en Heem". Met de oprichting hiervan is een nieuwe phase in den woningbouw in ons land ingetreden, al zij hieraan onmiddellijk toegevoegd, dat uitvoering op groote schaal van de plannen eerst later mogelijk zal zijn. De leider van het Nederlandsche Arbeids front, de heer H. P. Woudenberg, heeft hier over nadere inlichtingen verstrekt. Hij ziet met de stichting van „Honk en Heem" een van zijn Idealen in verwezenlijking gaan en kan worden beschouwd als de initia tiefnemer. „Honk en Heam" zal zich bezig houden met den woningbouw voor den Nederlandschen wer ker, den drager van de Nederlandsche volksge meenschap. „Ik zie de ontwikkeling van den woningbouw in ons land in de toekomst aldus, dat van een nieuwe woningbouwpolitiek kan worden gesproken. De verschillende groepeerin gen, die zich ook op het gebied van den wo ningbouw openbaarden, waren in wezen immers ondoelmatig. Het wonen als cultuurverschijnsel en de woningbouw zijn immers niet gebonden aan bepaalde politieke groepeeringen of aan een religie. Het volk moet wonen en wel zoo fraai, gezond en doelmatig als mogelijk is." Welke woningen zullen worden gebouwd en waar? In de eerste plaats moet ik opmerken, aldus de heer Woudenberg, dat „Honk en Heem" t.z.t. over het geheele land zijn activiteit zal ont plooien. Van groot belang is, dat de woning typen aansluiten bij de streek en den aard van de menschen, die er wonen Verder is in de plannen opgenomen, dat voor Nederlandsche werkers de mogelijkheid wordt geopend om zelf een huis in eigendom te ver krijgen. Dit geldt in meer bijzonderen zin voor de Nederlanders, die door hun arbeid aan een bepaalde plaats des lands gebonden zijn. Na tuurlijk zal de financiering van dit deel der projecten de zeer bijzondere aandacht hebben van het Nederlandsche Arbeidsfront. Verder is gedacht aan het verleenen van me dewerking aan bedrijven, die voor hun perso neel woningen doen bouwen, steeds zal voor va riatie worden gezorgd. Aan parkaanleg is volle aandacht besteed, evenals aan de tuinen. Een plan voor woningbouw in Maastricht be vindt zich in een ver gevorderd stadium van voorbereiding, terwijl voor Amsterdam en den Bosch eveneens aan een plan wordt gewerkt. Wij hebben gedacht aan woningtypen, die voldoen aan de eischen, welke de Nederland sche werker in den nieuwen tijd kan stellen. Zyn arbeid schraagt de volksgemeenschap en derhalve kan hij recht doen gelden op een fraaie en gezonde huisvesting, waarvan het peil uitsteekt boven dat der bestaande arbeiders woningen gunstige uitzonderingen daar ge laten en een eigen karakter heeft. Wij hebben metterdaad gedacht aan de huis vesting van het werkende Nederlandsche volk. NIET-AFGEVEN VAN VEREISCHTE BONNEN IS STRAFBAAR. Het publiek houdt er een bijzondere distri- butie-moraal op na, volgens welke het toepassen van listigheden op het gebied der bonnen eerder als een verdienste dan als een fout aangemerkt schijnt te worden. Dit is in den loop des tljds helaas wel gebleken. De overheid heeft hieromtrent echter een andere meening en de economische rechter is daar, om duidelijk te maken, dat spelen met de distributie-voorschriften een heel gevaarlijk spelletje is. Vele restaurantbezoekers blijken van oordeel te zijn, dat het tot de goede service van een eetgelegenheid behoort, als men daar met de bonnen de „noodige soepelheid" betracht. Wie geen volslagen vreemdeling is in de restaurants der stad zijner inwoning, kent meestal wel een inrichting, waar men het met het in ontvangst nemen der bonnen niet zoo nauw neemt. Er heeft hier en daar onder de geregelde bezoekers zelfs een uitwisseling van zulke adressen plaats. Er zijn twee partijen, die schuld dragen aan deèen toestand en die zich blootstellen aan ern stig gevaar van bestraffing wanneer haar han delingen aan het licht komen, n.l. de onderne mer en/of zijn personeel en de knoeiende gas ten. Van de laatsten gaat veelal de aanleiding tot de overtreding der voorschriften uit. Dit ge beurt op allerlei wijzen, die ten slotte er op neerkomen den restaurateur of den kellner er toe te bewegen met heelemaal geen bonnen of een minder aantal dan vereischt is, genoegen te nemen. BEROEP OP nET PUBLIEK. Er dient daarom in de eerste plaats een dringend appèl tot het publiek te worden gericht om zich in zijn eigen belang te onthouden van dergelijke ontoelaatbare en strafbare handelingen. Want zoowel de gast, die probeert zijn bonnen achter^ te houden, als de kellner, die verzuimt""de noodige bonnen in ontvangst te nemen (of den gast bonnen verkoopt) en ten slotte ook de restaurateur in wiens onderneming de distributievoorschriften gesaboteerd worden, loopen goede kans daarvoor ter verantwoor ding geroepen te worden. Den restaurateurs en hun personeel is er dan ook vanwege de bedrijfsgroep met nadruk op gewezen, dat zij streng de hand dienen te hou den aan de naleving der voorschriften. De me dewerking van het publiek is hierbij echter van doorslaggevend belang. Het voedselprobleem is een zaak van de eerste orde en zij, die inbreuk maken op de maatre gelen, welke zijn correcte, dagelijksche oplos sing beoogen, worden terecht met strenge straffen bedreigd. De bonnen-,.service" is een slechte service, zij keert zich ten slotte tegen de onderneming en haar gasten. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLAND. Nachtelijke vluchten van de Britsche lucht macht boven Nederlandsch grondgebied hadden in de afgeloopen week uitsluitend ten doel de Nederlandsche burgerbevolking te terrorlseeren. Zoo werd er door het lukraak uitwerpen van brisant- en brandbommen op woonwijken ge ringe schade aan gebouwen, alsmede glas schade aangericht. Voorts werd een kerkhof gebombardeerd. Volkomen zlnlooze aanvallen met boordwapens op schepen van de binnen vaart en op een zandzuiger veroorzaakten geer, noemenswaardige schade. Ten vervolge op zijn bekendmaking van 13 Juli 1942 tot de geheele Nederland sche bevolking, die in alle Nederlandsche bladen verschenen is, wordt op bevel van den Weermachtsbevelhebber in Neder land, den generaal der vliegers Fr. Christiansen, het volgende officieel mee gedeeld: Op 7 Augustus hebben onverantwoor delijke elementen te Rotterdam een aanslag gepleegd op een spoortrein der I^uitsche weermacht. Een Nederlandsche spoorwegbeambte is bij de vervulling van zijn plicht het slachtoffer van dezen aanslag geworden. Indien niet vóór Vrijdag 14 Augustus a.s. middernacht, de daders zich bij de politic aanmelden, of vooral door mede werking van de bewoners des lands wor den geïdentificeerd, zal op grond van de be kendmaking van den Wecrmachtsbevel- hebber in Nederland teruggegrepen wor den op een aantal gijzelaars, die met hun leven voor dergelijke daden van sabotage borg staan. Het arrestceren van de daders is thans in het eigen belang van de geheele be volking zelf, teneinde dit teruggrijpen op de gijzelaars te vermijden. Op tijdige mededeclingen aan een dienstinstantie van de Duitsche weermacht of de politie, welke tot het grijpen van de daders lel den, stelt de Weermachtsbevelhebber in Nederland een belooning van f. 100.000. Mededeelingen worden vertrouwelijk be handeld. De höhere SS en Polizeiführer cn Commissaris-Generaal voor de veiligheid RAUTER. SS-Gruppenfiihrer en luitenant-generaal der politie. EINDELOOZE COLONNES. In eindelooze colonnes trekken de gevangen bolsjewisten uit het Don-gebied door de step pen. Even eindeloos zijn de colonnes van het Duitsche leger en zijn bondgenooten die ten strijde trekken tegen de resten van de Stalin - legers. Sinds het Duitsche offensief is begon nen, vluchten de sovjets en worden steeds meer gebieden bevrijd van den geesel, dien men bolsjewisme noemt. Van dezen geesel moet Europa bevrijd wor den en het is de plicht van lederen beschaaf den Europeaan zich voor dit doel in te zetten. Er zijn reeds duizenden Nederlanders die dit begrepen hebben. Zij strijden in de gelederen van ons legioen. En gij landgenoot, waarop "wacht gU? Aarzel r.iet langer! Strijd mede voor de toekomst van ons land en volk. Meld u aan bij het Vrijwil ligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisterochtend is te Amsterdam na een lang durig ziekbed in den leeftijd van 51 Jaar over leden de heer J. F. van Slobbe, hoofdinspecteur van politie en waarnemend commissaris aldaar. Luxor-Theater - Hoewel het Vlaamsch nauw verwant is aan onze taal is de dialoog in de Vlaamsche film „Janssens tegen Peeters" moei lijk te volgen. Hoofdzakelijk is dit het gevolg van het te harde geluid, veroorzaakt door den aard van het gesprek. Van begin tot einde wordt er in deze film n.l. niets anders gedaan dap ruzie gemaakt, een ruzie tusschen twee naast elkaar wonende families. Dank zij het levendige spel. den Vlaming waardig, wordt den bezoeker echter ook iets anders geboden dan een opeenvolging van onvriendelijke bejegenin gen, de hoofdschotel van deze film. Trianon-Theater - Men behoeft niet speciaal naar Venetië te reizen om zich daar een nacht te amuseeren; men kan volstaan met een be zoek aan de film „Een nacht in Venetië" en wij garandeeren dan iedere (n) toeschouwer- (-ster) een vroolijken middag of avond. Het is een alleraardigste geschiedenis op vlotte wijze door uitstekende acteurs en actrices in een romantische omgeving gespeeld en weerge geven en doorweven met een groot aantal mee- sleepende walsmelodieën 'en liederen van nie mand minder dan Johan Strausz. Met andere v/oorden: een voortreffelijke film. die alle ellende van een regenachtigen vacantiedag vol komen doet vergeten! Casino-Theater - „Morgen gaat het beter" was de lijfspreuk van Willy Verhulst. En het ging haar ook beter, want nadat zij, na het behalen van haar einddiploma, zonder baantje is geweest, komt zij door een vroegeren kennis als typiste bij den radio-omroep. Door een louter toeval spreekt zij eenige woorden voor den mi crofoon en wordt dan plotseling beroemd! In de afdeeling Jeugdbioscoop heeft men deze week het oog laten vallen op de film „Zeven jongens en 'n ouwe schuit", naar het bekende boek van A. C. C. de Vletter. Rex-Theater - Heinz Rühmann als „Quax de brokkenpiloot" krijgt er blijkbaar niet genoeg van om in de Sleutelstad brokken te maken. Thans heeft hij zijn tenten opgeslagen In het theater aan de Haarlemmerstraat en het zou ons niets verwonderen, wanneer zijn verblijf ook daar eenige malen wordt geprolongeerd. In ieder geval is duidelijk gebleken, dat de Sleu telstad evenmin genoeg krijgt van den brokken piloot als Quax van de Sleutelstad! Lido-Thcaler - Revue en detectieve-span- ning dooreengeweven: mijn liefje, wat wilt ge nog meer! Het is de bekende inspecteur Vlijmscherp in hoevèrre de revue-inspiciënt, het manusje van alles Hazebroek met hem te maken heeft, moet u zélf constateeren die in den acteur Theo Frenkel een rake typeering vindt. Hij lost de vraag op. wie de hoofdpersoon dezer revue Rosita. die echter niet ten tooneele ver schijnt. vergiftigde. Er zijn tal van geestige scènes, waarin vooral de humoristen Bouwmeester en Milton te be wonderen zijn. de danseres Bonney Bouw meester trekt -de aandacht, een fakir verbaast een ieder door zijn helderziendheid en er is nog véél meer. De Violetta-dansmeisjes zijn bovendien bekoorlijk en het dansorkest „De Rhythms-Tijgers" verhoogt de genoeglijke stemming. Een avond vol levendige, boelende afwisse ling .die naar een onverwachte ontknooping voert- - Th. J. Hannema.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1