83sfe Jaargang DINSDAG 4 AUGUSTUS 1942 No. 25260 Overal slaan de Duitschers toe De distributie van Aardewerk Opdringen in het Koebangebied Het groofe convooi in de Noordelijke IJszee Duce op inspectie Verspreide Berichten Men vrage niet slechts „koppen en schotels" Een Europeesche sportorganisatie Bekendmaking BINNENLAND V oedselbe voorradmg voor den winter STADSNIEUWS Verduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Heüiiy, rt_^,Telef. Directie en Administratie 2504j. iü ujnen) Uli-onummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden. Pl.verv.: K. Been, Lelden, De Duitsche en verbonden troepen zijn op 2 Augustus in achtervolging van de terugtrek kende bolsjewieken, in het gebied ten Noorden van de rivier de Koeban, verder opgetrokken en zijn hierbij een linie gepasseerd, die ge vormd wordt door de plaatsen Bjelaja-Glima naar Basjanta. De bolsjewieken leden weer zware verliezen aan menschen en materiaal. LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Omtrent de Duitsche luchtaanvallen op Groot-Brittannië van Zondag en den vorigen nacht, deelt het opperbevel van de Duitsche weermacht het volgende mede: Zondagochtend waren militaire doelen in Midden-, Noord- en Oost-Engeland het doel van aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen. Bommen van zwaar kaliber vielen op de stad York. Ook de verkeerswerken aan de Britsche Oostkust wer den doeltreffend met bommen bestookt. Op een station ten Zuid-Westen van Norwich werden talrijke bominslagen waargenomen, die ver woestingen tpweeg brachten in locomotieflood- sen en óp spoorwegcomplexen. In den nacht zette de Duitsche luchtmacht haar aanvallen op het Britsche eiland voort. Van geringe hoogte lieten de machines in verscheidene gol ven haar bommen vallen op inrichtingen die voor de oorlogvoering van belang zijn te Bed ford in midden-Engeland. Na de ontploffingen ontstanden verscheidene groote branden. Tevens werd een aanval ondernomen op vliegvelden, luchtdoelgeschut en zoeklichten ten Zuidoos ten van deze stad. Andere Duitsche gevechts vliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht de havenwerken van Harwich en Great Yar mouth met brisant- en brandbommen. In twee andere steden aan de Oostkust van Engeland 1 werden na het uitwerpen der bommen ver scheidene branden waargenomen. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: Eenige dagen geleden ging het opperbevel der Duitsche weermacht er toe over het zwijgen van Londen en Washington over de vernieti ging van het groote convooi in de Noordelijke IJszee te verbreken door een aantal namen te noemen van tot zinken gebrachte schepen. Ondanks dit objectieve tegenbewijs werd aan den eisch van het Engelsche volk om eindelijk opheldering te geven, niet voldaan. Het argu ment, dat men door de werkelijke scheepsver- liezen in den slag op den Atlantischen Oceaan en de ramp in de Noordelijke IJszee bekend te maken, den tegenstander aanknoopingspun- ten zou geven over de uitwerking van zijn oor logvoering ter zee. blijkt na de publicaties van het opperbevel der Duitsche weermacht niet steekhoudend, Attlee kan zich aan de onaange name vragen in het Lagerhuis nog slechts ont trekken met een botte weigering en de bijvoe ging, dat over de verliezen niets kan worden gezegd. Een dergelijk zwijgen spreekt voor zich zelf. Anderzijds poogt men te Londen om de Duitsche mededeelingen, die namen en grootte van de tot zinken gebrachte schepen bevat ten, te verdoezelen, de wereld te doen geloo- ven, dat aan Duitsche en Italiaansche scheeps- ruimte sedert het begin van den oorlog tot eind Juni van dit jaar ongeveer 6.8 millioen b.V.t. tot zinken gebracht of beschadigd zijn. Londen is dus niet eens in staat onderscheid te maken tusschen zoogenaamd tot zinken gebrachte, buitgemaakte of beschadigde schepen. Het opperbevel der weermacht zet zijn pu blicatie voort van namen van schepen, die se dert den eersten Juni 1942, den eersten dag van mijgen van Churchill over den slag op den At lantischen Oceaan, tot zinken zijn gebracht. De Duitsche duikbooten hebben sedert dien dag onder andere de volgende schepen ver nietigd. Joemaid (1964 b.r.t.), Geo Mc Knight (12502 b.r.t.), Alfred Jones (5013 b.r.t,), Opo (4545 b.r.t.), Ashby (4868 b.r.t.), British Captain (6968 bj\t.), het ravitailleeringsschip voor oor logsmateriaal Corenthia (3123 b.r.t.), British Workmen (6994 b.r.t.), Clan Campbell (7255 b.r.t.), Helka (3471 bjr.t.), Grelrasa (4574 b.r.t.) Peterton (5221 b*r.t.) De lijst wordt voortgezt. De Duce is 31 Juli in gezelschap van den secretaris der partij, minister Vidussomi, naar Goerz gevlogen, vanwaar hij zich per auto be gaf naar Castelnuovo d'Istria, en een dorp nabij de voormalige Italiaansch-Joegoslavlsche grens, waar hij schietoefeningen met nieuwe loopgraafmortieren en nieuwe vuurwapens der infanterie bijwoonde. Na een maaltijd uit de veldkeuken te hebben gebruikt, keerde Mussolini terug naar Goerz. Daar ontving hij een aantal generaals, onder v/ie de chef van den generalen staf der weer macht, maarschalk graaf Cavallero, die hem rapport uitbrachten. Op uitnoodiging van Mussolini bracht de opperbevelhebber der Italiaansche troepen in Slowenië en Dalmatië, generaal Roatto, uitvoe rig rapport uit over de situatie in Slowenië en aangrenzende gebieden. Mussolini gaf een uit eenzetting van de algemeene situatie aan de verschillende asfronten en van de taak der Ita liaansche weermacht. Hij besteedde bijzondere aandacht aan de aangelegenheden van Dalmatië en vooral van Slowenië. Vervolgens sprak de Duce van het balcon af de geestdriftige volksmenigte toe en zei o.a., dat tegen degenen, die aan deze en aan gene zyde der oude grens ziekelijke droomen koesteren, de wetten van ^Italië meedoogen- loos zullen worden toegepast, zooals reeds is geschied. Een tweede front zal noch hier, noch elders ter wereld ontstaan. De as en de mogendheden van het pact van drie beschik ken over de middelen om de zege te ver overen. Toegejuicht door de menschenmenigte vertrok de Duce weer naar het vliegveld, na afscheid te hebben genomen van de hooge autoriteiten. (D.NJ3.) ME GE RLE OVER DE TOEKOMST VAN EUROPA. In de Berliner Boersenzeitung schrijft Karl Megerle een tweede artikel in zijn reeks „met of tegen Europa". Hij zegt daarin onder meer: Niemand kan ontkennen, dat het Europeesche vasteland door t'allooze elementen voorbestemd is tot een inwendige eenheid. Tot deze elemen ten behoort de geestelijke gemeenschap, ge vormd door de versmelting der cultuurelemen ten uit Griekschen, Romeinschen en Germaan- schen tijd, de vroegere godsdienstige eenheid en de 2000 jaar van gemeenschappelijken ar beid en strijd. Andere elementen zijn de ge meenschappelijke afhankelijkheid van invoer, het gemeenschappelijke verlangen naar een vei- ligen vrede en naar welstand, het belang bij een uniform verkeersnet en de gemeenschappelijke vraagstukken op sociaal, economisch en tech nisch gebied. Ten slotte wordt een belangrijk element gevormd door de van buiten komende noodzaken, zooals de liquidatie van het bolsje wisme. Uit dit alles volgt, aldus Megerle, dat slechts een vereenigd Europa in den nieuwen tijd der groote gebieden bestaan en gedijen kan. Wie een vereenigd en bloeiend Europa wil, moet ook de middelen willen. .Van Engeland noch van de Vereenigde Staten kan in deze ontwikkeling positieve medewerking verwacht worden. Van de Vereenigde Staten niet, omdat de Ameri- kaansche pseudocultuur zich nooit kan meten met de 2000 jaar oude cultuur van het schep pende Europa, van Engeland niet, omdat Euro pa voor dat land niets positiefs meer beteekent, maar nog slechts een bijfunctie der Engelsche wereldpolitiek is. Alleen daarom, zoo vervolgt Megerle, richten zich de Engelschen tegen de nieuwe ontwik keling en trachten zij tot de oude politiek van het evenwicht van krachten terug te keeren. Het ideaal van het groote gebied (Grossraum- ideal) in het jonge Europa zal echter toch ver wezenlijkt worden, omdat op alle oorlogstoo- neelen meedoogenloos onthuld wordt, hoe zeer de Engelsche machtspositie verzwakt is. (DN.B.) JAPANNERS BEZETTEN VLIEGVELD OP NIEUW-GUINEA. Naar uit New-York wordt gemeld, hebben de Japanners het vliegveld Cocoda, 90 kilome ter van Port Moresby, bezet. (D.N.B.) DE ENGELSCHEN IN DE VER. STATEN. De Dally Telegraph meldt, aldus het D.N.B., dat de Britsche burgers in de Vereenigde Sta ten officieel uitgenoodigd zijn, naar Engeland terug te keeren. Er zijn volgens het blad on geveer 291.000 Engelschen in de Vereenigde Staten. Velen van hen geven er echter de voor keur aan, in de Vereenigde Staten^ te blijven en dienst te doen in het Amerikaansche leger. Ook de vrouwen zijn uitgenoodigd terug te kee ren en men heeft haar er op gewezen, dat het haar moreele plicht is aan den oproep gevolg te geven. DE BURGERLIJKE ONGEHOORZAAMHEIDS CAMPAGNE IN BR.-INDIË. De bijzondere correspondent van het agent schap „United Press" schrijft uit Calcutta: In Indië wachten millioenen en millioenen werklieden, koelies en knechten met ongeduld op het begin van de door Gandhi aangekondigde burgerlijke ongehoorzaamheidscampagne. Deze beweging zal in Indische fabrieken sta kingen uitlokken, die zware gevolgen kunnen hebben voor de oorlogsindustrie en de geheele producten in de war zouden kunnen sturen. De door Gandhi aangekondigde beweging werd door het uitvoerend comité van het con gres, dat de meerderheid van het Indische volk vertegenwoordigt, goedgekeurd. Hoewel het congres slechts voorstander is van een beweging van lijdzaam verzet, sluiten de politieke centra de mogelijkheid van sporadische onlusten niet uit die door zekere Mohammedanen zouden kunnen uitgelokt worden. In een artikel, dat te Bombay werd gepubli ceerd, heeft Gandhi o.a. verklaard, dat de ontevredenheid der Indiërs over het uitblijven van de algeheele onafhankelijkheid wel eens zou kunnen stijgen in die mate, dat zij de Ja panners hartelijk zouden onthalen, wanneer dezen het land zouden binnenvallen. (Afip). De distributie van aardewerk, zooals zij sinds 29 Juni j.l. is ingevoerd, heeft niet iederen be vredigd. Over het algemeen hoort men de klacht uiten, dat het zoo moeilijk is de gewenschte artikelen op de daarvoor aangewezen bonnen te koopen. Vooral kopjes zijn heel moeilijk te krij gen, en sommige zaken zijn ertoe over gegaan voor den verkoop van aardewerk slechts bepaal de uren beschikbaar te stellen. De oorzaak hier van zou gelegen zijn in den beperkten voorraad. Het valt niet te ontkennen, dat inderdaad de beperkte voorraden tot stagnatie in den verkoop aan den consument aanleiding geven. Men kan de vraag stellen, waarom van overheidszijde niet een doelmatiger bevoorrading heeft plaats ge had, temeer omdat de gelegenheid daartoe ruim schoots heeft bestaan. Gedurende drie maanden, n.l. van April tot einde Juni is de verkoop van alle nu gedistribueerd huishoudelijk aardewerk immers verboden geweest, behoudens die tegen overgifte van speciale vergunningen. 20.000 WINKELIERS. De moeilijkheden welke hierbij waren te over winnen, moet men dan ook elders zoeken. In dien er in ons land uitsluitend z.g. speciale za ken bestonden, die aardewerk in de grootste sorteering voortdurend ten verkoop in voorraad hebben gehad, dan ware het eenvoudig geweest, dergelijke zaken te bevoorraden volgens een zeker percentage van den normalen afzet. Het publio(Ézou zich dan uitsluitend tot deze specia le zaken hebben gewend om inkoopen te doen. De practijk wijst evenwel uit, dat er in Neder land niet minder dan 20.000 winkeliers zijn, welke zich met den verkoop van aardewerk bezig hou den. Onder hen bevindt zich een groote schare kleine winkeliers, die aardewerk als bij-artikel verkoopen. Men vindt dergelijke zaken vooral op het platteland, in kleine steden en in de rand gemeenten van de groote steden. Tal van kleine winkeliers waren in normale tijden, en zijn be grijpelijkerwijs ook nü nog, weinig gesorteerd. Als gevolg daarvan trok de clientèle, vooral in de randgemeenten, doch in meer of mindere mate ook uit platelands-gemeenten in de na bijheid van groote steden, naar de speciale za ken in laatstbedoelde plaatsen, waar zij steeds een ruime keuze vonden. PLOTSELING STERK VERGROOTE VRAAG. Toen evenwel op 29 Juni 1942 drie z.g. reser vebonnen werden aangewezen voor het koopen van servlesonderdeelen, hebben duizenden men schen zich gehaast deze bonnen in te wisselen en zich niet alleen tot de speciale zaken ge wend, maar ook en vooral tot die kleine winke liers, die zij vroeger weinig of niet met hun klandizie vererden. Het spreekt vanzelf, dat de kleine winkeliers aan een dergelijke, plotseling sterk vergroote vraag niet konden voldoen, mede omdat hun voorraad, evenals die van de groote zaken, minder dan normaal was en althans van mindere sorteering, ten gevolge van de vermin derde productie. alle aanvragen zou kunnen worden voldaan, Is Een directe herbevoorrading, zoodanig dat aan practisch onmogelijk. Voor de kleine winkeliers is de omzet over het algemeen te gering dan dat zij orders voor speciale artikelen zouden kunnen plaatsen van fabrikant of grossier. Juist bij de kleine winkeliers is het stelsel der gecombineer de orders gebruikelijk, dat van verschillende soorten aardewerk enkele artikelen worden be steld, zooals melkbekers, kop en schotels, borden e.d. als regel gaat de waarde van zoo'n order niet uit boven betrekkelijk kleine bedragen. Op grond hiervan is het practisch niet mogelijk geweest de herbevoorrading te doen geschieden op basis van een omzet in een bepaald jaar, daar zoo'n bestelorder dan van zoodanige geringe gelds waarde zou zijn, dat de verpakkings- en ver voerskosten er niet mee in evenredige verhou ding staan en er wellicht zelfs boven komen. Als men bovendien bedenkt, dat in de tegen woordige tijdsomstandigheden met emballage zuinig dient te worden omgegaan, heeft men eenige factoren bijeen, die duidelijk maken, hoe zeer de herbevoorrading slechts tot bepaalde hoeveelheden kon worden uitgevoerd. REGELMATIGE BEVOORRADING. Niettemin is de overheid er van overtuigd, dat die bevoorrading zoo goed als maar eenigszins mogelijk is geweest, heeft plaats gehad. De fa brieken hebben aan haar regelmatige afnemers van 1940 haar producten doorgeleverd tot 1 Juli van dit jaar en zoodoende gemiddeld 50% van een overeenkomstige periode in 1940 afgezet. Men kan dus wel zeggen, dat te dien tijde alle grossiers behoorlijk waren bevoorraad. Tegelij kertijd zfjn ook de groote detaillisten recht streeks door de fabrieken van het noodige voor zien. In Mei is bovendien aan de detaillisten, die in het geheel geen aardewerk ten verkoop gereed hadden een bevoorrading gegeven, waar bij rekening is gehouden met de grootte der onderneming. Duizenden detaillisten zijn op die wijze van het eerst noodige voorzien. Waar de overheid dus niet heeft stil gezeten om de belangen van den verbruiker zoo goed mogelijk te behartigen, mag zeker de medewer king van het publiek, ter overbrugging van de eerste moeilijkheden, worden gevraagd. Het merkwaardige, overigens begrijpelijke feit heeft zich voorgedaan, dat zoodra de verkoop tegen de daarvoor aangewezen reservebonnen mocht aanvangen, de meeste klanten naar kop en schotels vroegen. Daardoor ontstond naardit' artikel een -sterke vraag, welke relatief grooter geacht mag worden te zijn dan in normale tij den, een en ander als gevolg van de z,g, sper- periode, toen in het geheel geen aardewerk koh worden gekocht. Ook in de daaraan vooraf gaande maanden was de vraag reeds grooter dan het aanbod. Daar komt bij. dat men op het platteland thans klaarblijkelijk meer dan vroeger kop en schotels prefereert boven kom metjes. De vraag naar eerstgenoemde artikelen is abnormaal groot. Men zal daarom over het algemeen eenig geduld moeten oefenen tot de verschillende artikelen geleidelijk over de dui zenden winkeliers in het land zijn verdeeld. INVOER GEHEEL WEGGEVALLEN. Men bedenke bovendien, dat in vroeger tijd de eigen productie de behoefte evenmin vol komen dekte en daarom invoer van aardewerk plaats had. Deze is fhans echter geheel wegge vallen. Ten slotte mag de aandacht er op wor den gevestigd, dat de vraag naar z.g, stapel artikelen. zooals koppen en schotels, borden, kommen enz. sterk gestegen is ten gevolge van allerlei nieuwe instellingen, o.a. de Nederland- sche Arbeidsdienst, werkkampen, volksgaarkeu kens, bijeenkomsten voor eenpansmaaltijden, ge kazerneerde politie enz. Wanneer men voorts in aanmerking neemt, dat bij de bevoorrading van de winkeliers te vens rekening moest worden gehouden met va riatie in prijsklasse, mag het resultaat zeker niet ongunstig worden genoemd. Het publiek beseffe slechts, dat niet iedereen tegelijk, be diend kan worden en queue-vorming dan wel openstelling van den verkoop op bepaalde uren. ten einde de distributie zoo vlot mogelijk te doen verloopen, niet steeds te vermijden zal zijn. Wanneer straks, met ingang van 9 Aug. as., de nieuwe periode ingaat, zal de be voorrading van de winkeliers ongetwijfeld zijn verbeterd, en indien de productie voort gang kan blijven vinden op het huidige niveau, zal de Nederlandsche huisvrouw zeer zeker zy het op beperkte schaal, in verband met de oorlogsomstandigheden aan gebruiks.aardewerk kunnen worden geholpen. „RESERVE"-RONNEN LOOPEN 8 AUGUSTUS AF. Er wordt hierbij op gewezen, dat de tot en met 8 Augustus a,s. geldige bonnen voor serviesgoed (de met het woord „reserve" ge merkte bonnummets 30, 31, 32 van de bon kaart voor voedingsmiddelen) uitsluitend tot en met dien datum kunnen worden ingewis seld. Men heeft de vraag gesteld of verlenging van den geldigheidsduur dezer bonnen mogelijk zou zijn. daar tal van huisvrouwen nog geen servies goed hebben kunnen koopen. Dit is maar ten deele juist. Ongetwijfeld zijn er velen, die hun bonnen nog niet hebben kunnen inwisselen. De oorzaak hiervan is echter niet. dat er geen aardewerk te krijgen zou zijn, doch veeleer, dat het publiek een bepaald artikel, n.l. kopjes en schotels wenscht. Deze kunnen echter niet in voldoende mate verkrijgbaar worden gesteld, omdat de productie uiteraard beperkt is en de vraag bijzonder groot. Het publiek wisselt de bonnen kennelijk niet in, omdat het hoopt, dat er spoedig vol doende koppen en schotels zullen zijn. Echter is het ook na 8 Augustus niet mo gelijk de productie van koppen en schotels dusdanig op te voeren, dat aan de vraag naar dit zeer gewilde artikel voldaan kan worden. Bij dit product zal men nog gerui- men tijd met schaarschte rekening hebben te houden. Verlenging van de bonnen na 8 Augustus heeft in dit verband dan ook geen zin en zal ook niet plaats hebben. Het, is goed, dat het publiek hiermede reke ning houdt en zijn bonnen inwisselt tegen arti kelen, welke nog in voldoend aantal te verkrij gen zijn. Na afloop van de internationale wedstrijden in het Olympiastadion te Berlijn vonden tus schen de aanwezige sportleiders van Bulgarije, Finland, Italië, Kroatië, Nederland, Noorwegen, Roemenië, Slowakije en Hongarije besprekingen plaats, welke tot algeheele overeenstemming leidden. Vastgesteld werd, dat het Europeesche sport- verkeer zich niettegenstaande de moeilijkheden van den oorlog in stijgende lijn ontwikkelt, doch dat de internationale sportorganisatie zeer ge brekkig functionneert. Daarom werd met het oog op de noodzakelijkheid om de komende uit breiding van de Europeesche sport op te vangen en de ontwikkeling ervan volgens een vast plan te doen geschieden, aangedrongen op de op richting van een Europeesche sportorganisatie. Aan den Rijkssportyeider Von Tschammer und Osten werd met algemeene stemmen verzocht, tot dit doel een Europeesche sportconferentie bijeen te roepen. Het bureau van den Weermachtsbevel hebber in Nederland maakt het volgende bekend De marinebevelhebber in Nederland verleent op grond van de verordening van den Rijkscommissaris 100/41 inzake bijzondere maatregelen ten behoeve van de kustverdediging vrijstelling van de verordening voor het in het afgesloten gebied liggende deel van het Merwede- kanaal van Amsterdam tot het kruispunt met den weg naar Bussum. Het open gestelde stuk van het Merwedekanaal mag door watersportvaartuigen tusschen zonsopgang en zonsondergang bevaren worden. VAN OVERHEIDSWEGE WORDT HET NOODIGE GEDAAN. Nu de tijd voor het conserveeren van produc ten van den nieuwen oogst is aangebroken, heeft een redacteur van het ANP. te bevoegd er plaatse inlichtingen ingewonnen omtrent het geen de overheid in dit opzicht voornemens is te doen. Voor wat de daarvoor in aanmerking komende groenten betreft is het drogen daar van wel een van de voornaamste conserveerlngs- methoden, die van overheidswege worden toege past. Dit geschiedt thans op groote schaal. Groenten, die voor droging geschikt zijn, zijn nu in ruime mate ter beschikking. Men kan een strengen winter rustig tegemoet zien. Aardappelen, winterpeen, koolrapen e.d. worden in groote massa's door de overheid opgeslagen om die in de moeilijke maanden voor de bevolking verkrijgbaar te stellen. De moeilijke maanden zijn vooral April tot en met Juni. wanneer de in kassen gekweekte pro ducten opraken en de koude grond nog niet voldoende nieuwe gewassen heeft opgeleverd. Deze opslag van houdbare aardappelen en groen ten zal vooral in en nabij de groote wooncentra geschieden. Aardappelen zijn er thans vol doende. Wanneer desondanks de distributie van dit artikel wordt gehandhaafd, geschiedt dit om verspilling b.v. door particulieren, die op eigen gelegenheid aardappelmeel zouden willen- gaan maken, zooveel mogelijk te voorkomen. Omtrent het scheppen van de gelegenheid tot bevoorrading door particulieren is overigens nog niet beslist, doch het ligt wel in de bedoeling om degenen, die over een doelmatige ruimte voor het bewaren van aardappelen beschikken, hierin tegemoet te komen. Verder speelt de transportmogelijkheid hierbij een belangrijke rol. Voor de groenten, appelen e.d., die niet op den bon komen, doch wel geschikt zijn voor bewaring tijdens den winter, zal naar een verdeelings- methode, met inschakeling van den groenten- handelaren. worden gestreefd. Ten slotte zullen artikelen als jam en stroop, zij het in dezelfde beperkte mate als totnutoe. op den bon verkrijg baar gesteld blijven. Ook slac-htproducten worden door de overheid in groote hoeveelheden geconserveerd en wel in de koel- en vrieshuizen, waardoor de distributie van vleesch enz. gedurende den winter niet be hoeft te stagneeren. Boter en margarinegrond- stoffen zijn eveneens op ruime schaal ten be hoeve van de bevolking ingeslagen. De verwerking van melk tot melkpoeder gaat geregeld door, een methode, die het transport aanmerkelijk vereenvoudigt en het mogelijk maakt, in den wintertijd dit poeder weder om te zetten in melk. Zoo wordt voor onze voeding gezorgd en profijt getrokken uit de lessen van den afgeloopen buitengewoon strengen winter. AANZIENLIJKE UITBREIDING DER VTSCHCONSERVEN-INDUSTRIE. Van belang voor de zeevisschery. De Nederlandsche vischconserven-industrie, die voor den oorlog weinig levensvatbaarheid scheen te hebben, heeft door de veranderde om standigheden een sterke stimulans ondergaan. De bedrijven, die voor den oorlog slechts weing visch verwerkten, hebben sindsdien een aanmer kelijke uitbreiding ondergaan, terwijl daarnaast diverse nieuwe bedrijven op dit gebied zijn opge richt. De oorzaak van dezen grooten opbloei is ge legen in het feit, dat de vrij groote.invoer van vischconserven van vroeger thans vrijwel is ver vallen, Thans is het de vraag, of deze nieuwe uitbreiding na den oorlog levensvatbaar zal blij ken te zijn, hetgeen door bevoegde kringen ten deele mogelijk geacht wordt. Behalve in het conserveeren van visch kan men toekomstmogelijkheden zien in de nieuwe ontwikkeling van het diep vries procédé en in het verwerken van visch en vischafval. Het snel diep vries procédé is thans reeds tot het com- mercieele stadium gevorderd na uitvoerige proefnemingen en experimenten. Ook de verwerking van vischafval heeft nieu we wegen ingeslagen die groote toekomstmoge lijkheden in zich bergen. Al deze nieuwe mogelijkheden van het gebruik van visch zouden van groote beteekenis zijn voor de Nederlandsche zeevisscherij, die bij een regelmatige afname van het product en daar door het ontstaan van een stabiel prijsniveau, ten zeerste bebaat zou zijn. JARIG JETJE ZOU TRACTEEREN Tegenwoordig tracteert jarig Jetje niet meer. Daarvoor heeft ze te weinig „snoepbonnen". Jarig Jetje gebruikt tegenwoordig haar geld. c'at ze anders opsnoept, om mee te doen aan de ver jaardagsstorting. Vandaag heeft ze evenzooveel guldens op de girorekening van de Nederlandsche Ambulance gestort als zij jaren telt. Jarige Nederlander, doe als jarig Jetje. Het gironummer is 87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. PRIJSKAARTJES OP GROENTENWAGENS. Daar er bij de prijsaanduiding op. groenten- wagens onzekerheid bestaat omtrent de wijze, waarop zij moet geschieden, vestigt de gemach tigde voor de prijzen er de aandacht op, dat groentenventers verplicht zijn de waren op wagens alle afzonderlijk te prijzen. Volgens artikel 2 van het Prijsaanduidingsbesluit 1941 moeten zichtbaar uitgestalde waren immers van duidelijk zichtbare en leesbare prijskaart jes worden voorzien. Het meevoeren van een prijslijst is derhalve niet voldoende. ingebruikneming gerestaureerd orgel iiooglandsche kerk. Drukbezochte Wijdlngsavond. Een enorme menschenmenigte is getuige ge weest van de ingebruikneming van het gerestau reerde orgel In de Hooglandsche Kerk, dat thans, na het langdurig gebruik van het hulporgel, ln vollen en nieuwen glans zijn klanken door de In drukwekkende ruimte dezer aloude kathedraal verspreidt, - Deze voor de kerkelijke gemeente historische dienst werd door dr. J. Rlemens, als voorzitter van het ministerie van predikanten met gebed ge opend, waarna men gezamenlijk zong Psalm 150, vers 1, 2 en 3: „Looft God, looft Zijn naam alom". Het woord was vervolgens aan dr. Rlemens, die naar aanleiding van Elisa's eisch: Brengt mij een speelman" in een uitvoerige peroratie het ver band tusschen de muziek en de Goddelijke inspi ratie uiteenzette, daarbij o.a. tevens aanhalend Luther's uitspraak „De muziek is een heerlijke gave Gods", waarvan ook do Heilige Schrift een getuigenis geeft. Elisa moest raad geven ln tijden van grooten nood, doch de rechte stemming ertoe ontbrak hem. „Doch de speelman speelde op de snaren en de hand des Heeren kwam op hem". „Roep mij den speelman" ls ook een woord voor dézen tijd: door middel van den zang en het Instrument wor den wij opgeheven tot de boodschap van het Heil. Dikwijls ontvangt de organist de gave om met de gemeente om te gaan en dan wordt contact ge legd tusschen het Vaderhart van God en het zondaarshart van den mensch. Thans zal het orgel ln rijker geluldsformatle dan voorheen zijl} klanken doen hooren: vroeger was het reeds beroemd, vooral door de bekwaam heid van den Jongen en vurlgen organist Asma. Spr, verheugde zich ten zeerste over de restauratie van dit orgel, dat gebruikt wordt in 'n dienst, waar- In het auditieve veel meer op den voorgrond staat dan het vlsucele. Spr. eindigde met woorden van dank tot de gemeentecommissie en den organist Asma en sprak den wensch uit, dat het orgel ln den komenden tijd van nieuwen vrede een geeste lijk centrum zal zijn voor de ouderen, doch spe ciaal voor de Jeugd. Moge gehoor gegeven worden aap den oproep van Jezus Christus zelve: „Zoq wie de ooren heeft om te hooren. die hoorei" t Na gemeenschappelijk zingen van ps. 136, de verzen 1, 2 en 5 „Lof z\J dén Heer, den almach- tlgen Koning der eere", speelde Felke Asma het canonisch voorspel ps. 84 van Jan Zwart, waarna de overdracht van het gerestaureerde orgel ge schiedde door den heer P. Mulder, voorzitter der Gemeente-Commissie. Deze schetste ln den breede de werkzaamheden dezer commissie, aan wie de zorg der 5 kerkgebouwen is opgedragen, waarbij hij een interessant, geschiedkundig over zicht gaf van de Hooglandsche- en Pieterskerk. Ook besprak hij uitvoerig de diverse orgelrestau ratie's, die in de thans ten uitvoer gebrachte haar bekroning gevonden hebben. De restauratie van het orgel ln de Pieterskerk, waarvan zich de voorbereiding ln een vergevorderd stadium be vindt. kan in verband met de tijdsomstandig heden echter thans nog niet ten uitvoer gebracht worden. Spr. stelde tenslotte het orgel beschikbaar aan den Kerkeraad en hoopte, dat het bijdragen zal tot verheerlijking van Hem, Die het hoofd der ge meente ls. Het late zijn tonen hooren en blljve zijn zegeningen rütoefenen, vooral ln dezen zorg- wekkenden tijd. Namens de Gemeente-Commissie bracht spr. dank aan allen die aan de restauratie medewerking verleenden, aan den organist Asma, die de plannen ontwierp, aan de firma van Leeuwen voor haar werkzaamheden, die de ver wachtingen van den organist overtroffen ge tuige diens uitspraak over een artistiek en subliem herstel en aan den heer Leo Mens, die met het toezicht belast was. Felke Asma dwong tijdens zijn orgelvoordracht tot ademloos geboeid luisteren ln werken van Bach Handel en Wldor, waarbij zijn vlrtuoos- meesterlijko speeltrant. mede door de groote veel zijdigheid van het Instrument, oen uitermate effectvollen indruk maakte. Sterk, warm-levend, opvallend veelzijdig van registratie, kleuring en contrastwerking ls zijn vaardig spel, getuigend van een groote liefde voor zijn prachtig Instru ment, waarvan hij de mogelijkheden met fantasie men denke ook aan zijn voorspelen van ge zangen en psalmen rijkelijk weet uit te bulten. Een bewonderenswaardig organist, die aan zijn. orgel een brlllanten klank weet te geven. Omtrent dien klank op zlchzelve kan echter verschil van meening heerschen: zooals het orgel thans klinkt, doet bij ons persoonlijk de vraag opkomen, of zulks wel volkomen in overeenstemming ls met de styllstlsch zuivere Inzichten omtrent het orgel, gebruik ln kerkelijke omgeving. Aan het uiterlijk effect wijdt deze enthousiaste organist wel zeer sterke aandacht. Desondanks: een avond met ge bed door dr. Rlemens besloten, die zoowel voor kerkbestuurderen als voor luisterenden een on vergetelijke zal blijven! Th. J. Hannema. van hedenavond 21.26 uur tot morgenochtend 6.06 uur De maan kwam vannacht op om 0.39 uur en ging om 15.03 uur onder; het was vannacht Laatste Kwartier. DE INZENDING VAN MUZIEKPROGRAMMA'S Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Bij het ter keuring inzen den van programma's aan het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten is het noodzake lijk het registratienummer van het Commissa riaat voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen te vermelden. Het nalaten hiervan geeft vertraging. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Justitie is J. P. Weij- burg te Velsen eervol ontslagen als Commis saris van Rijkspolitie. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Justitie is eervol ontsla gen als Commissaris van Rijkspolitie J. Fon- tijne, gewezen commissaris van politie te Mid delburg. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming is aan prof. dr. H. Westra eervol ontheffing verleend van zijn opdracht tot het geven van onderwijs in Ne- derlandsch-Indisch staats- en strafrecht aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1