LEIDSCH DAGBLAD Maandag 3 Augustus 1942 Tien jaar Ortsgruppe Waubach der N.S.D.A.P, KRUSCHEN BINNENLAND Vesiigingsbesluit afgekondigd Nieuwe burgemeesters de pijn U Jif den slaap? Neem'nAKKEETJE Advertenties voor gebruikte goederen GEMENGD NIEUWS AGENDA VRAGENRUBRïEK SPORT Opmarsch over den Don. - Over een In haast door de Duitsche pioniers geslagen brug ruk ken Duitsche tanks langs het achtergebleven vernielde materiaal der verslagen bolsjewisti sche legers over den Don naar het Oosten op. (Orbis-Holland-P.K. Faupel m.) Hauptdienstleiter Schmidt over de Jodenkwestie en andere actueele vraagstukken. De Ortsgruppe Waubach in het Arbeitsbe- reich der N.S.D.A.P. heeft gisteren haar tien jarig bestaan gevierd. De leider van het Arbeits- bereich, Hauptdienstleiter Schmidt, heeft daar bij als dankbetuiging en erkentelijkheid vah den Rijkscommissaris aan de Ortsgruppe Wau bach een buste van den Führer, van den beeld houwer Ferdinand Liebermann, overhandigd. In het middelpunt van de bijeenkomst stond een toespraak van den leider van het Arbeits- bereich, Commissaris-Generaal Schmidt, waar in deze opheldering verstrekte over verschillen de kwesties welke op het oogenblik in Neder land bijzonder actueel zijn. Uitgaande van de eerste oprichtingsplechtig heid der partij van 24 Februari 1920 bracht de commissaris-generaal hulde aan de prestaties der partljgenooten, die destijds, omgeven door haat en verachting, het besluit namen het vaan van het hakenkruis in Waubach op te richten. DE JODENKWESTIE. Na een korte schildering van den huldigen stand van den oorlog behandelde Commissaris- Generaal Schmidt uitvoerig de jodenkwestie in het algemeen en voor Nederland in het bijzon der. De joden, zoo zeide hij, zijn de gevaar lijkste en gemeenste vijanden van het natio- naal-socialistische Duitschjand. Schrijvers en denkers hebben" te allen tijde het Duitsche volk voor deze parasieten gewaarschuwd. Aan de hand van talrijke voorbeelden schilderde Commissaris-Generaal Schmidt het noodlottige optreden der joden. Voorts toonde spr. aan, hoe het jodendom vooral in Frankrijk, doch ook in Engeland en Amerika tot den oorlog tegen Duitschland heeft opgehitst en de volkeren stelselmatig den oorlog ingedreven heeft, zooals het ook in hoofdzaak schuldig is aan den moord op 60.000 Volksduitschers in Polen. Wie zal het ons als Duitschcrs derhalve euvel duiden, wanneer wij in den verbitter den, beslissenden strijd, die het lot van dc volgende eeuwen zal bepalen, dezen gevaar lijken tegenstander uitschakelen? Of het een Duitschen, Franschen, Belgischen, Zwitser- schen of Nederlandschen jood betreft, steeds is hij de vertegenwoordiger van zijn ras. Oni die reden moet dezo ergste en meest gehate vijand ook hier uit het Westen verdwijnen. De westelijke kust is krachtig beschermd, de Westwall van 1939 is verplaatst tot aan de zee. Wij zijn dus sterk en zullen elke aanvals- poging, zooals dr. Goebels in zijn jongste groote artikel schrijft, met de nu reeds bekende Duitsche militaire grondigheid afslaan. Daar voor IS het echter ook noodzakelijk dat wij alle voorzorgsmaatregelen nemen die genomen moe ten worden. Voor eiken Nederlander spreekt het vanzelf dat wij geen Engelschman en geen Amerikaan in dit gebied vrij laten rondloopen. Dat dit héél in het bijzonder geldt voor onzen ergsten vijand moet eiken verstandigen Neder lander duidelijk zijn. Om die reden moet de jood het Westen ver laten. Wü hebben ook arbeidskrachten noodig en hebben die joden daarom in arbeidskampen ondergebracht, ten deele hier in Nederland. Het grootste deel echter moet in het Oosten werken en daarmede weer goed maken, wat het met zijn ophitsing ten aanzien van den oorlog heeft misdreven. Wij zijn geen barbaren, wü willen ook den joden toestaan dat hun ge zinnen meereizen. Zij moeten echter ginds ln het verwoeste Oosten, in de ledige steden, een begin maken met heto opruimlngswerk. Hun lot zal hard zijn, maar laten wij ook niet verge ten, dat zij eens arm en haveloos onze landen zijn binnengekomen. Deze historische opdracht, die het nationaal- socialisme op zich heeft genomen, wordt uit gevoerd en iedereen die dezen als juist en noodzakelijk ingeziencn weg dwarsboomt of ons bij dc uitvoering daarvan hindert, moet. onverschillig tot welke nationaliteit hü be hoort, verwachten, dat hij hetzelfde lot als de joden moet ondergaan. Om die reden moe ten dc Nederlandei's zich gereserveerd hou den en zich niet mengen in aangelegenhe den die tusschen strijdende partijen worden uitgevochten. DE ACTIE DER KERKEN. Nu hebben zich in deze kwestie vertegenwoor digers van de kerken gericht tot den 'Rijks commissaris en tot den generaal der vliegers Christiansen en zijn voor hun joodsche geloofs- genooten opgekomen. Ik heb met een verte genwoordiger der kerken gesproken en hem uiteengezet dat in onze principieele houding niets "gewijzigd kan worden, doch dat er in de uitvoering der maatregelen een onderscheid kan worden toegestaan wanneer het kleine groepen betreft. Nu is de vorige week Zondag, vooral in de Katholieke kerken, een schrijven voorgelezen, waarin de geestelijkheid critiek oefent op de maatregelen die genomen zijn tegen de joden ter bescherming van onzen strijd tegen den erf vijand van het avondland. Zij meenen voor dc joden te moeten opkomen wier rasgenooten in het Oosten, in de sovjet-unie, de ware aan stichters van het bolsjewisme en de vernieti gers der godsdiensten en moordenaars der pries ters zijn. Ook in eenige Protestantsche kerken hebben voorlezingen plaats gehad, waarin een prin cipieel standpunt werd bepaald. De vertegen woordigers van de Protestantsche kerk heb ben ons echter medegedeeld, dat deze volledige voorlezing niet in hun voornemen gelegen heeft en door technische moeilijkheden niet overal kon worden voorkomen. Wanneer echter de katholieke geestelijkheid zich aan geen onderhandelingen stoort, zijn wij van onzen kant genoodzaakt de katholieke vol joden als onze ergste tegenstanders te beschou wen en derhalve zoo spoedig mogelijk voor hun wegvoering naar het Oosten te zorgen. Dat is geschied. Eens zal ook de kwestie van het jodendom in Nederland zijn opgelost. Adolf Hitler zeide op 12 Februari 1936 aan het graf van Gustloff te Schwerin: ..Deze daad valt terug op den dader. Niet Duitschland wordt daardoor verzwakt, maai de macht, die deze daad pleegde: het jodendom" DE VORDERING DER RIJWIELEN. Wanneer ik thans overga tot een andere kwestie, n.l, de vordering der rijwielen, dan wil ik terstond beginnen niet er op te wijzen, dat de rijwielvordering niet geschiedde om de Ne- derlandsche volgsgenooten te verbitteren, doch als noodzakelijke maatregel voor de Duitsche Weermacht moest worden uitgevoerd. Het is de voornaamste plicht van alle dienstinstanties van het Duitsche rijk en de bezette gebieden zoo snel mogelyk en zonder dralen te voldoen aan de vereischten van de Weermacht. Alleen daardoor kunnen de groote overwinningen en prestaties van de Duitsche Weermacht verklaard worden, doordat het thuisfront zich steeds weer onvoor waardelijk ter beschikking van de Weermacht stelt en van alles afziet. Ditmaal waren het nu de Nederlanders, die hun rijwielen moesten afstaan. Ook Duitschers zijn door deze actie getroffen. Wanneer de rij wielen van de arbeiders en boeren werden nee genomen, dan was zulks in beginsel niet de wil van den Rijkscommissaris en van den Weer machtsbevelhebber, want beiden hadden op dracht gegeven, dat deze groepen hun rijwiel moesten behouden. Daar de tijd echter drong, moest er gehandeld worden. Had er een betere geest van vrijwilligheid onder de bezittende klasse der Nederlanders geheerscht, dan hadden dezen terstond ln de bres kunnen springen. Anders praten zij altijd over de eenheid van alle Nederlanders. Wanneer het er echter om gaat. dat de bezittende zijn rijwiel moet afstaan, om het aan den arbeider weer terug te geven, dan kan men met 60 politie-beambten een geheelen dag door de villawijken loopen, waarna dan aan het einde van dien dag ln totaal 42 rijwielen verkregen zijn. Hier komt het werkelijke uiter lijk der volksverbondenheid en de opoffering van de bezittende klasse tot uiting voor hen. die met hun rijwiel hun brood moeten verdienen of zich met hun rijwiel naar hun werk moeten begeven. Wat zou het niet mooi zijn. wanneer thans al degenen, die hun rijwielen uitsluitend gebruiken om er pleziertochtjes op te maken, hun fietsen ter beschikking zouden stellen van dc Neder - landsche burgemeesters. Ik bedoel, dat het ge makkelijk moest zijn om van 4 millioen rijwie len er 100.000 af te staan. Wanneer deze kringen eindelijk eens de tee kenen des tyds begrepen hadden, zouden zjj hun rijwiel afstaan en het geven aan hem, die het voor zijn werk noodig heeft. Dat zou na tionaal socialisme zijn. Tot ons leedwezen moeten wij echter constateercn, dat zulks al leen wordt ingezien en ook beleefd door de vertegenwoordigers van de arbeidende klasse. De 375 Nederlandsche nationaal-socialisten, die de vorige week weer vrouwen en kinderen verlieten en zich ter beschikking stelden voor den strijd tegen het bolsjewisme, hebben zich meer offers getroost, dan wanneer een rijkaard zijn rijwiel voor de verdediging ook van zijn land zou afstaan. Derhalve zal de dag komen waarop de nationaal-socialisten zoo noodig de rijwielen zullen ontnemen aan hen, die ze wer kelijk bezitten.. Zij moeten zich niet verbeelden, dat wij niet zouden weten, waar zij die rijwielen hebben of hoe wij ze uit handen zouden kunnen krijgen. Het valt niet te ontkennen, dat deze maat regel hard is geweest. De Rijkscommissaris heeft echter reeds laten mededeelen, dat hij aan allen een schadeloosstelling van f, 50.voor hun rijwiel zal laten uitkeeren en zorg zal dragen., dat zij zoo spoedig mogelijk een gebruikt of nieuw rijwiel terugkrijgen, voor zoover zij een fiets voor hun werk noodig hebben. DE SLUIKHANDEL EN DE WOE .KERPRIJZEN. Een andere kwestie is die van den sluikhan del en van de woekerprijzen. Vorige week Vrij dag zijn vier saboteurs doodgeschoten. Anderen worden nog berecht en- wachten hun rechtvaar dige bestraffing af. 1200 zijn er reeds in een kamp ondergebracht en leeren daar, wat orde ning beteekent. Hun zal worden bijgebracht, wat het zeggen wil, in het zweet zijns aanschijns zijn brood te verdienen. Alle krachten moeten zich thans ter beschik king stellen van deze controlle, de Duitsche en Nederlandsche nationaal socialisten in de eerste plaats. Geen persoon en geen rang zal worden ontzien. Elkeen moet zich aan deze ijzeren wet onderwerpen, onverschillig welke uniform hij draagt, of welken civielen rang hg bekleedt. Alleen wanneer iedereen de grond beginselen der gemeenschap volgt en een voorbeeld geeft van juiste houding, zal de man,'die zwakker is en met minder geldmid delen moet rondkomen, inzien, dat hier met nationaal socialistische grondigheid geleid en bestuurd wordt. Partijgenooten, gij zijt jegens mij er voor ver antwoordelijk, dat elke overtreding terstond ter kennis wordt gebracht van dé Duitsche of Ne derlandsche politie-instanties en dat daarvan aan mij een afschrift wordt toegezonden, DE TREK NAAR HET OOSTEN. Door een fout bij de pers is onlangs in Neder landsche en Duitsche bladen gemeld, dat er 3 millioen Nederlanders naar het Oosten zouden moeten verhuizen. Niets is dom genoeg of het wordt terstond door de te Londen woelende emigrantenkliek aangepakt. Ieder verstandig mensch heeft terstond kunnen nagaan, dat hier sprake was van een verwisseling. Ér zijn 300 Nederlanders naar Charkof vertrokken Hier be gint de fout van dit bericht. Eén ding mag echter wel voor altoos worden gezegd: „Nooit zal het gebied dat aan 9 mil lioen Nederlanders 280 menschen op een vierkanten K.M. - ter beschikking staat, toe reikend zijn om een normale voedselvoorzie ning te waarborgen. Alleen met inspanning van alle krachten en de zorgvuldigste indce- ling der benoodigde rantsoenen, is het mogelijk de Nederlandsche bevolking te voeden. De Het Zaterdag vèrschenen verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Za ken betreffende het recht van vestiging (ves- tigingsbesluit) Het bepaalt door wien en onder welke om standigheden het recht van vestiging in of verhuizing binnen, een gemeente kan worden beperkt. Overtreding wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste twee maanden of met een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Bij veroordeeling wegens verboden, vestiging c.cj. verhuizing, kan de rechter tevens bevelen, dat de veroordeelde met zijn gezin binnen een door den rechter te bepalen termijn de ge meente metterwoon verlate c.q. zich uit de wo ning verwijdere. Hij, die aan dit bevel niet voldoet, wordt gestraft met een gevangenis straf van ten hoogste een jaar. Dit besluit is 1 Augustus 1942 in werking ge treden. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft de volgende personen tot burge meester benoemd: J. A. Eekhof, plaatsvervangend burgemeester te Hilversum, tot burgemeester van Denekamp, en S. H. L. Woldringh, landbouwer te Olden- hove, tot burgemeester van Oldekerk. DAAR IS ER EEN JARIG, HOERA. Je kunt wei zién, dat is hij Natuurlijk is het te zien, dat hij vandaag jarig is, want hij- loopt met zijn giroboek in de hand. Zoo juist heeft hij een verjaardagsstor ting overgemaakt op de girorekening van de Nederlandsche Ambulance en evenzoovele kwartjes gestort als hij jaren telt. Waar blijft uw verjaardagsstorting, jarige Nederlander? Hier is het gironummer 87600 Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Graven- hage. Juist de slaap kan genezing brengen, doch klaar wakker blijft ge, woelend en kreunend. AKKERTJES stillen de pijn, waardoor U kunt inslapen en heerlijk tot rust kunt komen. "AKKERTJES" helpen altyd. De Nederlandsche Pijnsfiller Neem het Versterkingsmiddel tegen Rheumatische Pijnen 1.47 -'--0 76 v '0:41 bij.;Apoth. en Dirog. oogst staat er goed voor en daarmede Is ook de voedselvoorziening voor het komende jaar 1942/43 gewaarborgd. Dat deze voedselvoorziening gering is en dat zij eens weer beter moet worden, weet ieder van ons. Derhalve stellen Duiteche en Nederlandsche instanties-pogingen in het werk om de aanvul lende hoeveelheden brood en koren uit het Oos ten te betrekken. Het gaat er dus niet om, dat 3 millioen Nederlanders naar het Oosten ver trekken, doch dat-wellicht 3000 of 30.000 Ne derlandsche pioniers van het beste gehalte ginds het bestuur van landgoederen op .zich nemen en daarmede er toe bijdragen, dat de brood vrijheid in eigen land gewaarborgd is en dat de hoeveelheden, die voor de voeding van de Ne derlandsche bevolking noodig zijn, eens uit het Oosten weer hier in de haven van Rotterdam worden gelost. Het spreekt vanzelf, dat de een of ander ginds een nieuw vaderland zal vinden en even vanzelf spreekt het, dat een bepaalde stroom, die zich vroeger eens heeft uitgegoten over alle zeeën, koloniën opbouwde en aan an dere volken als hulpkrachten diende, zich thans den weg naar het Oosten zal banen. Allen mo gen wij slechts wenschen, dat het óude Neder landsche lied „Naar het Oosten willen wij rij den" zoo spoedig mogelijk luide in koor gezon gen wordt en van hier tot ginds weerklinkt tot aan de 5 meter diepe zwarte aarde van de Oekraine, tot welzijn van de 9 millioen Neder landers. doch ook tot welzijn van alle Germanen en daarmede van Europa. DE GIJZELAARS EN DE HANDHAVING DER RUST. Vaak heb ik ln opdracht van den Rijkscom missaris en van aen Weermachtsbevelhebber waarschuwend mijn stem verheven. De vroegere officieren van de Nederlandsche Weermacht wilden hier niet naar luisterer^en leenden steeds weer het oor aan vijandelijke influisteringen, totdat de hun door den Führer geschonken vrij heid door den Weermachtsbevelhebber moest worden ontnomen, om hen voor den ondergang te behoeden. De tijd is ernstig. Belachelijke pamfletten en radiostemmen probeeren de goede en fat soenlijke Nederlandsche bevolking op te hit sen en haar voor hun smerig wagentje te spannen. Zooals ik reeds tevoren vermeldde, beleven wij een der ernstigste beslissende veld slagen der wereldgeschiedenis. Elkeen, die het waagt Duitschen militairen of civielen dienst instanties moeilijkheden te berokkenen, wordt met de gestrengheid van dc wet gestraft. Nie mand kan ontzien worden. Méér dan 1000 Nederlanders zijn gegijzeld en moeten met hun leven instaan voor de daden, die hun volksgenooten in onbezonnenheid ple gen, Elkeen moet zich van dezen maatregel goed bewust zijn en er niet op rekenen dat Duitsche militaire instanties daarvoor zouden terug- schrikken. Zij het ook de geringste sabotage, terstond zal met de hardste maatregelen geantwoord worden. Wanneer vroeger vaak de spreuk ge bruikt werd „Rust is de eerste burgerplicht", dan geldt zulks vooral in den tijd van heden. Aan elke verordening van de Weermacht of van de verantwoordelijke politie-instanties moet terstond gevolg gegeven worden. Elke overtre ding kan slechts met de oorlogswetten gestraft worden. Dat zulks niet aangenaam is, weten wij allemaal. Heb gaat er echter om, in het Oosten het bolsjewisme vernietigend te verslaan en in het Westen het hoofd te bieden aan de pluto craten en democraten, totdat ook zij vernietigd zijn. Elke Nederlander, jong of oud, moet zich derhalve in dezen tijd er van bewust zijn wat hjj aan zichzelf, zyn familie ei^ zijn volk verschuldigd is. Elkeen verrichte rustig zijn werk en houde zioh verre van vijandige ac ties. Laat het tweede front over aan de Duitsche soldalen en de civiele besturen, dan zal nie mand iets gebeuren. Elkeen zal ook daardoor zichzelf en zjjn volk van dienst zün. Wat cr ook mag komen, deze woorden blij ven geldig: „Geen vierkanten meter grond zul len wij prijsgeven." Duitsche soldaten hebben dezen grond van Engclsche cn Fransehe troe pen gezuiverd cn zullen het ook met eiken nieuwsgierige weten klaar te spelen. Dc legers van het Oosten, die reeds in honderden veld slagen bewezen hebben wat zij waard zijn, zullen den voorstanders van het z.g. „tweede front" wel mores weten te leeren. Wij, als nationaal-socialisten willen echter onzen plicht doen. wij willen ons werk voort zetten en willen den Führer in hoogste plichts vervulling dienen, omdat wfj weten, dat wij daarmede niet alleen de wetten v?m den Führer opvolgen', maar ook werken in het welzijn van het Duitsche zoowel als van het Nederlandsche volk. De zeer opmerkelijke uiteenzettingen van den Hauptdienstleiter werden herhaaldelijk met luide Instemming en b val onderbroken. Met een drievoudig „Sieg Heil" on den Führer aller Ger manen en met de nationale liederen werd de waardige herdenking van het 10-jarig bestaar- der Ortsgruppe besloten. De Secretaris-Generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft be paald, dat, in verband met de beschikking van den secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, be treffende de prijzen van gebruikte goederen, van Zaterdag 8 Augustus af alle advertenties, waarin goederen te koop worden aangeboden, den prijs dier te koop aangeboden goederen per artikel, den naam alsmede het adres van den aanbieder moeten bevatten. Deze bepaling geldt zoowel voor nieuwe als gebruikte goe deren van eiken aard. Uitgezonderd hiervan zijn de advertenties van bekende firma's die uitsluitend nieuwe artikelen te koop aanbieden. Voorts zijn hiervan uitgezonderd de adver tenties waarin gebruikte goederen, waarvoor een afzonderlijke prijsregeling geldt of wordt getroffen of goederen, welke een verzamel- of kunstwaarde bezitten, te koop worden aange boden. In herinnering wordt gebracht, dat gebruikte goederen mogen worden verkocht tegen ten hoogste den prijs, die, in aanmerking genomen den toestand, waarin het goed verkeert, in een redelijke verhouding staat tot den op het mo ment van den verkoop toelaatbaren prijs voor hetzelfde of soortgelijke goed. De voor gebruikte goederen berekende prijs mag echter in geen geval meer dan 75 pCt. bedragen van den In vorenstaande zinsnede be doelden prijs. HET IS GEVAARLIJK OP HET STRAND. Het Buréau van den Weermachtsbevelhebber in Nederland deelt mede: Dezer dagen heeft zich een noodlottig ongeval voorgedaan. In strijd met het verbod is een Nederlander het strand opgegaan, waar hij In aanraking kwam met een aldaar neergelegde mijn en door de ontploffing terstond gedood werd. In dit verband wijst de Weermachtsbevelheb ber in Nederland er nog eens op, dat het betre den van het strand en de duinen, zooals zulks overal door borden is kenbaar gemaakt, alge meen verboden is, en dat de schildwachten op dracht hebben, bij overtredingen gebruik te ma ken van de wapens. Wie ondanks het bestaande verbod een militair terrein betreedt, loopt bo vendien, zooals bovenstaand voorbeeld leert, ge vaar in een der talrijk aangelegde niljnveïaen te geraken en zijn leven op het spel te zetten. WEHRMACHTSBONNEN NIET MEER GELDIG. Volgens een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied zijn de in omloop zijnde weermachtbonnen voor levensmiddelen met ingang van 1 Augus tus 1942 niet meer geldig. Zij mogen dus na dit tijdstip voor den inkoop van levensmiddelen en voor het nuttigen van spijzen niet meer worden gebruikt. Wie losse weermachtbonnen, die den opdruk dragen„Deutsche Wehrmachts- marke Niederlande" uitgeeft of ln ontvangst neemt, is strafbaar. Een uitzondering bestaat slechts voor de nieuwe roode -bon voor gebak, die den zwar ten opdruk draagt „Deutsche Wehrmacht- marke Niederlande 25 gr. Kuchen", die bij genoemde verordening wordt ingevoerd. Evenzoo blijven de levensmiddelenkaarten der Duitsche Weermacht in Nederland verder geldig. TEEROLIËN MOGEN NIET GEBRUIKT WORDEN ALS MOTORBRANDSTOF EN VOOR STOOKDOELEINDEN. Men verzoekt ons nogmaals de aandacht te vestigen op .het sinds 9 Juli 1940 geldende verbod teeroliën (carbolineum, creosootolie e.d al dan niet vermengd met andere brandstof, voor stookdoeleinden te gebruiken, tenzij men daartoe een schriftelijke vergunning heeft ont vangen van den directeur van de sectie teer van het rijksbureau voor chemische producten. Ter voorkoming van misverstand wordt er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat dit verbod ook van kracht is voor het gebruiken van teerolien als motorbrandstof, „TWEE SOORTEN VAN LUCHTAANVALLEN" Hedenavond .om 21.00 uur spreekt Max Blok zijl via Hilversum 2 in zijn politieke week- praatje over het onderwerp „Twee soorten van luchtaanvallen." VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 78 jaar is te Arn hem overleden mevr. P. H. C, Mansfeldt-de Witt Huberts, een bekende figuur uit de vrou wenbeweging, een der voornaamste voorwerk sters voor de instelling van het kiesrecht voor vrouwen. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft op grond van Par. 1 no. 6 zijner verordening no, 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) in verbinding met par. 1 zijner verordening no. 3/40 over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland, den hoofdcommissaris van politie te Utrecht, D. Schuitemaker, eervol ontslag verleend uit zijn functie. Winterhulp Nederland loterij 1942 beteekent: niet minder dan twee millioen prijzen! KIND VERDRONKEN. Toen Zaterdagmorgen het Rijnschip Adjo uit Amsterdam de parksluizen invoer, viel het drie jarig zoontje van den schipper Willem Hofstra in een onbewaakt oogenblik over boord. Het kind verdronk jammerlijk.' Hoe lijkje is later door de rivierpolitie opgehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. AARDBEVING OP NIEUW-ZEELAND. De Britsche berichtendienst meldt, dat een aardbeving op Nieuw-Zeeland alleen al in de stad Wellington een schade van verscheidene honderdduizenden ponden sterling heeft aan gericht. Gebouwen stortten iri, zoodat geheele straten voor het verkeer moesten worden af gesloten. HEDEN. Schouwburg: „Jeugd", 7% uur nam. Dinsdag Koudekerk: (hotel v. Egmond)Spr. J. A. Bruyn.. 8 uur n.m. De avond—, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 1 Augus tus 20 uur tot Zaterdag 8 Augustus 8 uur waar genomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegst- geestsche Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. W. J. V. te N. B. Diens adres is ons on bekend. De heer P. Kuiper, die door den burge meester van. Den Haag benoemd is tot wethouder van Sociale Zaken aldaar. (Polygoon-Meyer m.) ATHLETIEK. NEDERLANDSCHE SUCCESSEN TE BERLIJN Osendarp wint de 100 gieter In het Olympisch Stadion te Berlijn heeft gisteren ten aanschouwe van ruim 50.000 personen een krachtmeting plaats gehad tusschen een aantal prominente athleten uit Nederland, Duitschland, Italië, Hongarije, Fin land en Zweden. Deze krachtmeting is voor onze athleten lang niet slecht uitgevallen. In de 4 maal 100 meter estafette toonden zij zich absoluut meester van het terrein. De overtuigende overwinning, welke hierbij behaald werd door de Trekvogels-ploeg be staande uit de athleten, Grijseels, Blok, van 'Osta en Osendarp was ongetwijfeld met de niet minder fraaie overwinning van Osendarp op de 100 meter het hoogtepunt van dezen middag. Op de 100 meter liepen ln de eerste serie Osendarp. Grijseels de Duitschers Licha en Duetz alsmede de Hon gaar Gyennes. Het werd een overtuigende Neder landsche overwinning, waarbij Osendarp in 10.8 sec. als eerste aankwam met Grijseels ln 10 9 sec. op de tweede plaats. In<de tweede serie startte van Osta, Deze moest zijn meerdere erkennen ln den Duitschen kam pioen Mellerowlcz. Ook de tweede plaats ontging hem. daar de Italiaan Tito met denzelfden tijd van 11 sec. iets eerder de eindstreep passeerde. In de finale had Osendarp het meeste te duchten van den Duitschen kampioen Hellerovlcz, die kennelijk alles op alles zette om thans onzen landgenoot te slaan. Hij ls hier evenwel niet ln geslaagd. Het werd een spannende race. waarin de Dultscher aanvankelijk een kleinen voorsprong had weten te verkrijgen, dank zij een Iets beteren start. Osendarp bleek evenwel Jn staat het verloren terrein -terug te winnen om met denzelfden tijd als de Dultscher ln 10 8 sec. als eerste over de eindstreep te komen. Van Osta en Grijseels ein digden ln deze finale belden met 11 sec. op de vierde en vijfde plaats. Op de 200 meter nam de Duitsche kampioen op Osendarp revanche. Het werd een overtuigende overwinning van den Dultscher in 21.5 sec. waarbij Osendarp eindigde op de tweede plaats met 0.4 verschil en van Osta op zijn hielen. Hiermede hebben onze athleten zich tevreden moeten stellen en zij kunnen met deze behaalde successen tevreden zijn. want de concurrentie was bijzonder groot. Dat ondervonden tenslotte nog het ergste onze grootere afstandloopers Blok, de Ruiter, Plat en Slijkhuis. Blok trpf het niet ge lukkig, dat hij op de 400 meter de buitenbaan had. Aanvankelijk laad hij dank zij een goede start de leiding. Bij het ingaan van de laatste 100 meter bleek hij evenwel aan het einde van zijn krachten, waardoor hij op, de zesde plaats eindigde. Voor de overige athleten. die gemeend hadden op de 3000 meter te kunnen uitkomen wa? het jammer, dat hiervan niets kon komen. Het programma ver meldde een 1500 meterloop, welke na een span- nenden strijd een fraaie overwinning opleverde voor den Dultscher Seldenshnur voor den Zweed Ahlsen ln 3 min. 51.4 sec. Onze landgenooten plaatsten zich nog niet bij de eerste 8 aankomen den. zooveel U wilt in 10 minuten met Hei NATUUR-geleermldde ?-g eleermlddel Leege flesch met capsule Inleveren AJAX-TOURNQOI TE AMSTERDAM Ten spijt van de afwezigheid van enkele uitblinkers, die ln Berlijn aan den start verschenen, brachten, de wedstrijden, welke „Ajax" gisteren organiseerde toch verscheidene goede en spannende nummers. De voornaamste uitslagen waren: Heeren, 100 M,: 1. A. Spree, V. en L. 10,9 sec; 2. W. van Beveren. Ajax, 11 sec; 3. J. Zwaan, A.A.C., 11.1 sec; 4. H. Geul. V. en L., 11,3 sec; 5. N. Peters, A.V. '23. U.5 sec; 6. Kok, V. en L. 400 M., invitatie: 1. W. Pen, Trekvogels, 52,7 sec; 2. Mahieu, V. en L., 11.3 sec; 3. Rijperman, V. en L. 54 sec: 4, Kamp, Trekvogels, 54.5 sec; 5. Kraamwinkel, Ajax. 800 M. Invitatie: 1. Sj. Bouman, AA.O. 2 m. 0.2 sec; 2. G. W. Dobbelaere. Marathon, 2 m. 1.3 sec; 3. J. Nottrot, V. en L. 2 m. 3 sec; 4. van Gog, H.A.V.. 2 m. 3.4 sec.: 5. D. Koel, de Meteoor, 2 m. 4,3 sec. 1500 meter: 1. de Roode, Haarlem, 4 min. 12.4 sec; 2. J. Weenlnk, Suoml. 4 m. 12,5 sec; 3. Th. de Bruin. Trekvogels 4 min. 23.2 sec: 4. A. de Ruyter, V. en L., 4 min- 29.4 sec. Verspringen: 1. J. J. Houtman, A.V. '23, 6,82 M.» 2. G. W. Takken, A.V. '23, 6.59 M. Hoogspringen: 1. J. J. Houtman A.V, '23, 1.75 M. Speerwerpen: 1. H. B. Lutkeveld, A.P.G5,, 60.90 meter. 2. L Damers, Zeeburg, 52.97 meter. Dames: 100 M., invitatie: 1. Mevr. Blankers Koen, Sagitta, 12,2 sec; 2. G. Koudijs, Victoria, 12,4 sec: 3- J. Adema, Zeeburg, 12.8 sec; 4. E. Dammers. Zeeburg 12,9 sec; 5. M. Adema, Zeeburg Reay-race. 20010060 meter; 1. SaSgütta, 1, 56-8 sec; 2. Zeeburg 1, 57.8 sec; 3. Sagitta 2, 62,2 sec; 4. Zeeburg 2. Speerwerpen: 1. E. Dammers, Zeeburg, 39,19 M. Jtaogspringen1. mevr. F. BlAnkersKoen. Sa gitta 1760- meter; 2. D. Beumer. Sagitta. l.4r,;neter, 3fjM.~Sohol. Zaanland. 1,30 m., 1.30 rneïer. M. ayters Prestaties van Holland-leden. De deelnemende „Holland"-leden behaalden de v^ende.. resultaten: dènbos 2e hoogsprlngeia (1.65 M.), De Water 3e verspringen (6,23 M.), Vis 5e 1500 M. (4 min. 39.5 séc). Stulvenberg viel op de 800 M. invitatie uit wegens .spierkramp. 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2