VRIJDAG 31 JULI 1942 No. 25257 Spoorverbinding Kaukasus en rest sovjet-gebied verbroken De Duitsch-Fransche betrekkingen en de orde in Europa Contingent van 375 man naar het Oostfront vertrokken 83sfe Jaargang Duifsch Weermachfsbericht DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA ExtraDuifsch Weermachtsbericht Verspreide Berichten Lezing prof. dr. Grimm Verduisteren: BINNENLAND De nieuwe bonnen Ir. Mussert: „er is nog heroïsme in dit volk" LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. V3 Henny. Telei Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telei Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K Been Lelden 167.000 TON SCHEEPSRUIMTE TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren- bekend: Ten Zuiden van Rostof achtervolgen for maties van leger en Waffen-S.S. in ten deele zware gevechten met vijandelijke achter hoedetroepen den wijkenden vijand. Ten Zuiden van de rivier Sal hebben snelle troe pen de stad Proletarskaja stormenderhand genomen ën op verscheidene plaatsen de laatste groote spoorwegverbinding tusschen het Kaukasusgebied en de rest van de Sovjet- Unie verbroken. Hierbij onderscheidde zich een Brandenburg- sche divisie tanks in hooge mate. Bij den af weer van vijandelijke ontlastingsaanvallen ver nietigde een Würtembergsch-Badensche snelle divisie gisteren in een verbitterden strijd 68 grootendeels zware tanks. Sterke groepen ge vechtsvliegtuigen steunden na een succesvolle luchtverkenning de aanvallen van het leger. In de groote bocht van den Don werd den vijand de terugtocht afgesneden. In het gebied van Woronesj heeft de vijand gisteren weer 18 tanks verloren. In den Mid den-sector en ten Zuiden van het Ilmenmeer werden in moeilijk terrein succesrijke plaatse lijke gevechten geleverd. In het Hooge Noor den zijn bij luchtaanvallen de ravitailleerings- en werkinstallaties by Moermansk benevens een groot troepenkamp ten Westen van de Baai van Kola zwaar getroffen. Stooraanvallen van - afzonderlijke Britsche bommenwerpers, die overdag onder de bescher ming van zware bewolking op steden in het Rijnland werden gedaan, hadden slechts ge ringe uitwerking. In den afgeloopen nacht viel een formatie Britsche bommenwerpers enkele plaatsen in de Saarpalts aan, vooral woonwijken in de stad Saarbrücken, waarbij o.a. de gouwschouwburg geheel verwoest werd. De burgerbevolking leed verliezen. Zeven der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten, twee andere door sche pen der Duitsche marine boven de Duitsche bocht omlaag gehaald. Aan de Oostkust van Engeland heeft een gevechtsvliegtuig overdag voltreffers van bom men geplaatst op de installaties van een wa penfabriek. Vrij sterke strijdkrachten der luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht opnieuw een aanval gedaan op Birmingham. Verkenners namen vanochtend tal van uitge strekte, groote branden waar. Voor de Nederlandsche kust hebben pa trouillevaartuigen van 10 aanvallende Britsche snelkanonneerbooten er 4 tot zinken gebracht en een ander in brand doen vliegen. De vijand staakte den strijd. Hoewel £e Sovjettroepen voortdurend trach ten tegen den Duitschen druk op te treden, moeten zij dagelijks belangrijk terrein prijs geven. Van bijzondere beteekenis is de inne ming van de stad Proletarskaja, omdat daar door de groote spoorweg van het Koebange- bied naar den Beneden-Wolga is afgesneden. Meer naar het Oosten is er nog een verbin ding tusschen den Kaukasus en het binnen land der Sovjet-Unie, via Astrakan, doch deze kan niet de verloren spoorwegen vervangen. Dit is het resultaat van den terugtocht van Timosjenko, welke door Moskou „bevredigend" werd genoemd. Spoedig zal blijken, dat de ge volgen van den onweerstaanbaren Duitschen opmarsch nog catatrofaler zullen worden. De zender New York meldt, dat Stalin den Sovjet-troepen bevel heeft gegeven, thans in geen geval meer te wijken. Het blad Prawda keert zich nogmaals tot de bolsjewistische soldaten en verklaart, dat men volstrekt begrijpen moet, dat de bolsjewieken Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben de vijandelijke scheepvaart weer zwaar getroffen. Uit krach tig beschermde convooien werden in het cen trale deel van den Atlantischen Oceaan en voor de Amerikaansche kust tot zinken ge bracht vijf schepen met 41.000 brt., 12 afzon derlijk varende schepen met 73.000 brt., 5 vrachtzeilschepen en een bewakingsschip. Voor de Westkust van Afrika zeven schepen met 53.000 brt. en in het Oostelijke bekken van de IVliddellandsche Zee vijf vrachtzeilschepen. Uit convooien In den Atlantischen Oceaan werden door vtorpedotreffers zwaar beschadigd een torpedojager en twee schepen met 17.000 brt. en in de wateren van Cyprus een Brit sche torpedojager. Het Duitsche duikbootwapen heeft daar mede de torpedeeringen van deze maand ver hoogd met opnieuw 167.000 brt. De vijand verloor weer 24 koopvaardijschepen, 10 vracht zeilschepen en een bewakingsvaartuig, be halve de als beschadigd vermelde schepen en torpedojagers. niet mogen terugtrekken. Elke duimbreed Sov jet-grond, die wordt opgegeven, verzwakt de verdere verdedigingsmogelijkheden. Een terug tocht maakt inbreuk op den door de strijders van het roode leger afgelegden eed. Sovjet soldaten, die hun stellingen opgeven, plegen een misdaad. (D.N3.) HET GEBIED DER ZWARTE AARDE. Door het oprukken der Duitsche troepén in den loop der gevechtshandelingen ten Oosten van Koersk en Charkof zijn de centrale ge bieden der Zwarte Aarde, die den laatsten tijd vaak ter sprake zijn gekomen, bijna geheel in Duitsche handen gekomen, zoo deelt het op perbevel der Duitsche weermacht mede. Deze gebieden behooren tot de dichtst be volkt deelen van de Sovjet-Unie. Volgens me- dedeelingen van Sovjet-Russische zijde wonen op deze vlakte van ongeveer 268.000 vierkante kilometer ongeveer 14 millioen menschen. De belangrijkste steden zijn Oedsjonikidsegrad, dat reeds geruimen tijd in Duitsche. handen is. Lipesk, Woronesj, Koersk en Orel. De landbouw is in het gebied der Zwarte Aarde zeer ont wikkeld. De opbrengsten per Hectare liggen boven het gemiddelde in de Sovjet-Unie. Ook de veeteelt is daar den laatsten tijd uitgebreid. In verband met den naar verhouding hoogen stand van den landbouw zijn de centrale ge bieden der Zware Aarde een der voornaamste gebieden der levensmiddelen-industrie in de Sovjet-Unie. Men vindt er zeer veel meelfa brieken, suikerindustrie, die de tweede, plaals inneemt in de productie der Sovjet-Unie, olie slagerijen en margarinefabrieken. Uit bodemonderzoek is gebleken, dat in de gebieden der Zwarte Aarde rijke lagen van voor de Industrie bruikbare mineralen voorko men, waarvan de exploitatie loonend is. De bodem bevat zeer veel bouwstoffen als mergel, kalksteen, verscheidene klei- en krijt-soorten. De rivierdalen bevatten kwartszayd, van een kwaliteit, die ook aan hoogere eischen voldoet. Bovendien zijn er nog fosforlagen en een ijzer laag van groote beteekenis, de zoogenaamde anomalie van Koersk. Kleinere ijzerertslagen bevinden zich in Lipezk en Kaltsjejewsk. Deze grondstofbronnen hebben in het gebied der Zwarte Aarde het ontstaan van een be- trekkelijk veelzijdige industrie bevorderd. Cen tra der zware industrie vormen de steden Brjansk, Ordjonikidsgrad, Ljudinow en Li pezk. Middelpunt der machine-industrie en metaalbewerking vormen de steden Orel, Wo- ronesp, Tampof en Pensa. In Woronesj zijn machinebouw en metaalbewerking van beteeke nis. Ordjonikidsegrad bezit staalgieterijen. Orel een fabriek voor onderdeelen van tractors. Ook het gebied Brjansk-Ordsjonikidsegrad behoort tot de grootste centra voor machinebouw In de Sovjet-Unie. (D.NB.) LITWINOF BIJ ROOSEVELT. Litwinof heeft gisteren in het Witte Huls vijftien minuten met Roosevelt gesproken, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Hij weiger de een of andere verklaring over den aard dei- besprekingen af te leggen, doch merkte alleen op, dat hij uit eigener beweging" naar Roose velt was gegaan. (D.N.B.) OPROEP VAN EDEN. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken Eden, heeft volgens den Britschen be richtendienst, het Engelsche volk opgeroepen; hulp aan China te verleenen. „Ondanks hun eigen moeilijkheden aldus„zeide hij heb ben de Engelschen een warm hart voor het Chineesche volk. Het geld, dat bijeengebracht wordt, zal direct aan mevrouw Tsjang Kai Sjek worden afgedragen, opdat het kan wor den verdeeld onder ziekenhuizen, vluchtelin genkampen, scholen en andere behoeftige in stellingen". Eden noemde de transportmoei lijkheden een hinderpaal voor het zenden van geneesmiddelen en wapens, doch meende te moeten wijzen op de „mogelijkheid van nuttige hulpverleening" in China zelf. Op deze wijze, zoo zeide hij, kunnen de Engelschen iets van hun schuld aan China afbetalen. (D.NB.) Over den tegenwoordigen stand der Duitsch- Fransche betrekkingen heeft de Berlijnsche hoogleeraar prof. dr. Grimm, die toegevoegd is aan de Duitsche ambassade te Parjjs, in een samenkomst van Duitsche en Nederlandsche autoriteiten en genoodigden in het gebouw Kneuterdijk 20 te 's-Gravenhage gisternamid dag een voordracht gehouden. Tot het auditorium behoorden de commis sarissen-generaal Schmidt en dr. Wimmer, de sarissen-generaal Schmidt en dr. Wimrqers, de gemachtigde van den Rijkscommissaris voor Zuid-Holland, dr. Schwebel, de secre taris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. Goe- dewaagen, generaal Schumann, dr. Piesbergen, gezant Otto Bene, luitenant-generaal Sèyffardt, Oberstleutnant Von Ziska e.a. Pressedezernent Dreves opende met woorden van welkom. Prof. Grimm bracht in den aanvang van zijn rede naar voren, dat Duitschland en Frank rijk zich in de geschiedenis herhaalde malen tegenover elkander op het slagveld hebben be vonden. Wil men den zin van het tegenwoor dige Europeesche conflict begrijpen, dan moet men evenwel voor oogen houden, dat het steeds de politiek van Engeland is geweest, op het Europeesche continent een „balance of power" te handhaven opi Engeland's machts positie in de wereld in stand ta kunnen hou den. Engeland was het steeds weer, dat elke poging tot een vergelijk tusschen Duitschland en Frankrijk trachtte te verhinderenen dat tevens trachtte tegen te werken, dat een dezer beide continentale mogendheden te sterk zou worden. Het testament van Richelieu was er op ge richt het toenmalige politieke overwicht van Frankrijk over West- en Midden-Europa te bevestigen door de Duitsche Staten verdeeld te houden. A Later heeft Bismarck het Duitsche volk tot eenheid weten te brengen, waardoor Duitsch land een sterke positie verkreeg en het een langdurige periode van vrede mocht beleven. Zoowel van Fransche als van Engelsche zijde werden echter de meest verschillende systemen toegepast om Bismarck's werk we der te verstoren. Spreker gaf vervolgens een overzicht van den wereldoorlog 1914'18 en van de rol, wel ke Clemenceau daarin heeft gespeeld. In het verdrag van Versailles van 28 Juni 1919, dat op 10 Januari 1920 in werking trad. lagen de kiemen voor een nieuwen oorlog. Duitschland werd door dit verdrag ten diepste vernederd, doch het genie van Adoli Hitlei heeft de eenheid van het Duitsche volk en daarmede de kracht van Duitschland hersteld en tot het hoogste peil opgevoerd. De hereeni- ging met Oostenrijk, met de 2% millioen Sude- ten-Duitschers, de terugkeer van Danzig tot het Duitsche rijk, de oplossing der corridor kwestie enz. werden in dit verband in herin nering gebracht, evenals de beëindiging door Hitler van de Fransche bezetting in het Rijn land, vijftien jaren nadat Clemenceau had ge zegd: „Wij staan en blijven aan den Rijn." De bij dat verdrag aan Duitschland opge legde goud-betalingen omvatten 3% maal den totalen goudvoorraad van de geheele wereld. Al deze problemen heeft Adolf Hitler door het smeden van de Duitsche eenheid tot ge niale oplossing gebracht en het is steeds zijn wil geweest daarbij eiken oorlog te vermijden. Engeland evenwel heeft den oorlog gewild, omdat het de aartsvijand van de Duitsche een heid is. Sedert de machtsoverneming heeft de Führer geen gelegenheid laten voorbijgaan om de te genstelling tusschen Duitschland en Frankrijk uit den weg te ruimen. Laten wij over de graven der millioenen elkander de hand reiken, zoo riep de Führer herhaaldelijk het Fransche volk toe. En ook telkens werden daartoe -vooraanstaande Fran sche personen uitgenoodigd naar Berlijn. Als vice-president der Deutsch-Französi«;he Gesellschaft heeft spreker het zijne gedaan om de gewenschte toenadering te bevorderen. In talrijke vergaderingen heeft hij daarvoor gepleit. Grooten lof bracht spreker aan maarschalk Pétain, wiens streven eveneens op die toena dering is gericht, terwijl het zijn overtuiging is. dat het Fransche volk in de diepte zijner ziel een dergelijke gezindheid aan den dag legt, doch door kapitalistische en joodsche In vloeden nog in de uitvoering ervan wordt be lemmerd. Heden gaat het om de vernietiging van het bolsjewisme, dat met de democratieën en het jodendom heeft samengespannen. Terugkeer tot het oude parlementaire sy steem is onmogelijk. Men heeft in Europa nog te kiezen tusschen nationaal-socialisme en bolsjewisme. Wie orde wil, schaart zich aan de zijde der nationaal- socialisten, wie zich met het bolsjewisme ver- èenigt. kiest den chaos. Spreker eindigde zijn voordracht met uiting te geven aan zijn overtuiging, dat onder lei ding van Adolf Hitler, die het Groot-Duitsche rijk heeft geschapen, de orde in Europa zal worden gevestigd. Commissaris-generaal Schmidt sloot met .woorden van dank aan prof. Grimm de bij eenkomst. van hedenavond tot morgenochtend 21.33 uur 6 uur De maan komt hedenavond op om 23.24 uur en gaat morgen om 11.42 uur onder. Voor de volgende week zijn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, be schuit, en vleesch de bonnen 39 aangewezen. Van de rookerskaart voor mannen zijn de bonnen 39a geldig verklaard. HONDEN- EN KATTENBROOD. Van 1 tot en met 31 Augustus zijn op bon No. 6 van de voederkaarten voor honden de zelfde hoeveelheden hondenbrood beschikbaar als in de voorafgaande periode. Op bon No. 6 van de voederkaart voor hondenbrood (groep kj wordt over de vermelde periode- K.G. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Augustus zijn de bonnen No. 6 van vermelde kaarten ongeldig. Zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Met de nieuwe bon moet men uitkomen tot 15 September. Gedurende het tijdvak van 1 Augustus tot en met 30 April 1943 geven de met „03 KF" gemerkte bonnen der kookkaarten voor vaste brandstoffen DZ recht op het hoopen van één eenheid vaste brandstoffen voor kookdoelein- den, met uitzondering van anthraciet en fa- brieksturf. Men dient er rekening mede te houden, dat men met de op deze bon betrokken brand stoffen tot 15 September a.s. dient uit te ko men, aangezien eerst op genoemden datum wederom een bon zal worden aangewezen. GENERATOR ANTHRACIET EN BAGGERTURF. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 31 Augustus geven de met de woorden „genera- tor-anthraciet 3e periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes 4 of 5, terwijl gedu rende hetzelfde tijdvak de met de woorden „generator-turf achtste periodé" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks bagger turf. BURGEMEESTER VAN ELST ONTSLAGEN. Bij besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie is W. Th. de Leeuw met ingang van 22 Juli j.l. ontslagen als bur gemeester van Eist. VERHOOGING VAN DEN BIERACCIJNS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën is met ingang van 3 Augustus a.s. de bieraccijns verhoogd met f. 1.20, waardoor deze dan gebracht wordt op f. 5.60. B. J. TER BRUGGE 85 JAAR. Een in Het Gooi en Blaricum, doch vooral in onderwijskringen zeer bekende figuur, n.l. de heer B. J. ter Brugge, te Blaricum, zal op 10 Augustus a.s. den 85-jarigen leeftijd bereiken. Hij was gedurende vele jaren voorzitter van de vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs te Amsterdam. 30 jaren lid der exa mencommissie L. O. hoogduitsch te Den Haag, 32 jaren voorzitter van de federatie examens Duitsche handelscorrespondentie, enz. Bovendien schreef hij nog verscheidene Duit sche leerboeken, handelsterminologie, spraak kunst en leerboeken die vele herdrukken in enorme oplagen beleefden. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE KLOMPENINDUSTRIE. Blijkens de Staatscourant heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in de klompen industrie vastgesteld. De werknemers zijn inge deeld in 3 groepen: geschoolden, geoefenden en ongeschoolden. Het minimum-uurloon bedraagt voor ge schoolden 48 cent, voor geoefenden 42 cent en voor ongeschoolden 38 cent. Ook voor jeugdige werknemers is een uurloon vastgesteld. Indien in tarief wordt gewerkt, moet 80 pCt. der werknemers een gemiddeld weekinkomen ge nieten. berekend over een periode van 3 maan den, dat ten minste 10 pCt. hooger ligt dan het tijdloon. Voor overwerk wordt extra betaald. De werkgever is verplicht, telkens na drie maanden (voor het eerst na drie maanden na de inwerkingtreding der regeling)) aan het col lege van rijksbemiddelaars opgave te verstrek ken van de door hun werknemers verdiende loonen, voor zoover deze arbeiders in tarief- loon werken. De werknemers zullen per jaar 6 dagen be taalde vacantie genieten. Voor het overige zijn bepalingen opgenomen betreffende doorbetaling van loon over Christe lijke feestdagen en tijdens zgn. kort verzuim. Ds regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin Maandag 10 Augustus valt. In den Dierentuin te Den Haag hebben gister middag om halfzes de commandant van het Ned. Vrijwilligerslegioen luitenant-generaal Sèyffardt, de leider der NBB., ir. Mussert en SS-Grup- penführer Rauter afscheid genomen van een contingentmanschappen, dat gisteravond naar verschillende opleidingskampen vertrok om over eenige weken te gaan deelnemen aan den strijd aan het Oostfront. Onder hen bevonden zich E. Voorhoeve, hoofd van de afdeeling „actieve propaganda" van het departement van volksvoorlichting en leider van de propaganda der N.S.B., H. Leeuwenberg, ge machtigde van den leider voor Noord-Brabant en M. Schuurman, algemeen zangleider der NjS.B., die het meerendeel der 375 vertrekken- den hadden geworven op hun tournee door ons land. Deze zullen bij de Waffen SS. en het Vrijwilligerslegioen worden ingedeeld. Tevens werd afscheid genomen van een groep hooger- en middenkader van het stafkwartier der W.A., die binnenkort zal volgen. Wie tot deze groep behooren werd dezer dagen reeds ons vermeld. De plechtigheid werd bijgewoond door den burgemeester van 's-Gravenhage, prof. dr. Westra Reeds vroeg in den middag hadden zich vele verwanten en belangstellend leden op de open ruimte achter het gebouw verzameld. Een podium was daar opgesteld, gesierd met het embleem der beweging tegen een achtergrond van vlaggen en spandoeken. Nadat de man schappen zich over de volle breedte in eenige gelederen daartegenover hadden opgesteld, de groep stafkwartier der W.A. voor het spreekge stoelte had plaats genomen en een muziekkorps der Ordnungspolizei den tijd met het spelen van eenige marschen had gekort, werden generaal Sèyffardt ir. Mussert en Gruppenführer Rauter om halfzes met gejuich ontvangen. In hun ge volg bevonden zich de olaatsvervangend leider der N.S.B., Van Geelkerken, de gemachtigde van den leider voor Zuid-Holland, baron Van Haer- solte. en huil adjudanten. Na een korte inspectie betraden zij het podium en richtte generaal Sèyffardt het woord tot de mannen. TOESPRAAK VAN GENERAAL SÈYFFARDT. Deze wees erop, dat de aangetredenen een dapper besluit hebben genomen. Dapper, aldus spreker, omdat ge weet dat ge komt te staan tegenover een niets ontzienden vijand en uw moed en uithoudingsvermogen zwaar op de proef zullen v/orden gesteld. Het is verheugend, dat gij met zoovelen zijt. Vele duizenden zijn er nog ln dit land. bezield met een Jan Saliegeest. Zij begrijpen niet, dat zij het nationaal-socialisme niet kunnen tegenhouden. Gij echter hebt den nieuwen tijd wel begrepen en u opgemaakt om samen met de kameraden van de Duitsche weer macht ten strijde te trekken. Uw besluit is welbewust genomen. Tegenover een barbaarschen vijand zult ge komen te staan en hardheid tegenover hardheid moeten stellen. Om dat te kunnen, zult ge nog een harde leer school moeten doorloopen. Bedenkt dan echter, dat ge de eer van den Nederlandschen stam hebt hoog te houden en toont, dat de geest der voorvaderen hog in u leeft. Vrijheid immers be- teekent niet. dat men zich onttrekt aato tucht. Nadat spreker den mannen de verzekering had gegeven, dat hun materieele verzorging aan het front, dank zij het organisatievermogen der Duitsche kameraden, uitstekend zou zijn en dat hij zich persoonlijk het lot der achtergebleven verwanten zou aantrekken, besloot hij zijn toe spraak: ..Trekt dan heen, waar de strijd u wacht. Heel Nederland, heel Europa kijkt naar uw daden. Houzee Vervolgens sprak ir. Mussert de mannen als volgt toe. REDE VAN Ir. MUSSERT. Gij staat op het punt, mijn kameraden, ons vaderland te verlaten. Door niemand zijt gij hiertoe gedwongen. Geen dienstplicht dreef u, maar de meesten, wellicht allen, zullen gedreven zijn door idealisme, wetende, dat de mensch, die geen idealen meer heeft, afdaalt tot het niveau van het dier. Op 13 Mei 1940 verliet de regee ring ons. Wij bleven, zij gingen en alsof dat niet genoeg ware: zij hitsten op tot daden, die strijdig waren met ons volksbelang. Daartegenover staat de moedige inzet van duizenden volksgenooten aan het Oostfront. Wij allen weten, dat het ons oneindig veel liever ge weest ware, indien een Nederlandsch leger in het Oosten had gestreden: een leger, dat niet aan de Grebbelinie zou hebben gestaan, doch daar. waar thans andere Europeesche volkeren schou der aan schouder strijden. Maar al levert dan ons volk als zoodanig niet zijn aandeel in dezen stryd, de beweging levert dit aandeel wel, zoo nu als in de toekomst. Want altijd als een volk in nood verkeert en nimmer heeft het Ne derlandsche volk in zoo grooten nood verkeerd als thans staan er mannen op, die bereid zijn alles in te zetten voor de wederopstanding van dat volk. Het nieuwe Europa teekent zich reeds af* doch eerst zal de geweldige kolos van het commu nisme moeten worden neergeslagen. Dit is de groote verdienste van het nationaal-socialisme, dat niemand het meer zal kunnen ontnemen, dat het geheel Europa gered heeft van den on dergang ln een bolsjewlstischen chaos. Wanneer ginds de strijd ten einde gestreden is. zullen Germanen de wacht in het Oosten moeten be trekken en ik zal alles doen, wat in mijn ver mogen ligt om er voor te zorgen, dat naast de Duitschers, naast de andere volkeren van Europa, ook Nederlanders hun aandeel in deze wacht zullen leveren. Nog is het zoo, dat waar het nieuwe Europa uit het Westen bedreigd wordt, geen Nederlan ders de wacht kunnen betrekken en dat Duit schers dit voor ons moeten doen. Maar ik ben ervan overtuigd, dat eenmaal ook Nederland zijn plaats in het Westen zal innemen om te waken tegen het kapitalisme, dat van dien kant dreigt. Want mijn oude kameraden weten, dat wij in onzen elfjarigen strijd steeds twee vijan den voor oogen hielden: het communisme en het kapitalisme. Ik weet, dat er onder u zijn, die zich terecht ergeren aan het communisme en kapitalisme, dat vandaag den dag nog in ons land leeft. Gaat dan heen naar de plaats, waar het communisme ons van buiten' bedreigt. Wij zullen hier, in het eigen land, den onverzoen- lijken strijd blijven voeren tegen kapitalisme en communisme en ik weet zeker, als gij terug keert, zult gij ons bij dezen strijd een handje helpen. Zoo juist bereiken mij berichten over het voortreffelijke werk dat de Nederlanders in de N.SK.K. verrichten. Wanneer gij gelezen hebt over den slag in de Javazee, zult gij hebben vernomen, hoe daar een klein eskader uitvoer, \vetende, dat het in flarden zou worden ge schoten. Deze Nederlandsche mannen zyn ge gaan, omdat het hun plicht was. Inderdaad: er is in dit volk nog heroïsme. Houdt ook gij dan de Nederlandsche vlag hoog; wij weten immers hoezeer deze vlag om laag is gehaald. Zich richtende tot de leden van de W.A., die eerst nog zes weken hier blijven om een voor oefening te ondergaan, zeide de leider, dat de W.A. steeds het voorbeeld moet blijven geven, want zy is de kern van de beweging. Ik wensch u geluk met uw besluit, aldus be sloot de leider zijn rede. Het is een moeilijke dag voor u, doch duizenden binnen onze grenzen en honderdduizenden daarbuiten hebben dit zelfde afscheid meegemaakt, dus ik weet, dat gij hard genoeg zult zijn. Of- anderen ons niet begrijpen, laat ons onverschillig. De historie zal over ons rechten en zij zal zeggen: „Ja, deze mannen deden hun plicht. Zij waren de echte vaderlanders". Ik dank u voor uw toewijding, voor dit besluit en roep u. mijn kameraden, toe: tot weerziens en hou zeel TOESPRAAK VAN GRUPPENFUHRER RAUTER. Nadat het muziekkorps het Wilhelmus had ge speeld, richtte ook SS.-Gruppenführer Rauter nog eenige woorden tot de kameraden van Waf fen SS. en Legioen. Hij memoreerde, dat het legioen zich in den strengen winter van het afgeloopen jaar aan het Oostfront bijzonder heeft onderscheiden. Het ijzeren kruis eerste klasse werd aan 35 leden uitgereikt en het ijzeren kruis tweede klasse aan 360 leden. Spre ker wenschte den vertrekkenden veel wapen- geluk en sprak de hoop uit, dat zij zich zouden gedragen als vertegenwoordigers eener nieuwe frontgeneratie. Nadat hij een Sieg Heil op den Führer had uitgebracht, dat driewerf werd her haald en het muziekkorps de Duitsche volkslie deren had gespeeld, droeg ir. Mussert de man schappen over aan den vertegenwoordiger van de Erganzungsstelle der Waffen SS. Als attentie had het thuisfront ervoor ge zorgd, dat een pakket voor ieder der man schappen aanwezig was. Meisjes hadden den mannen voorts een bouquet in de kleuren van het legioen op de borst gespeld. Om ongeveer 7 uur vertrokken de vrijwilli gers, voorafgegaan door een stafmuziekkorps van de Duitsche politie naar het station Hollandsche spoor. Hier verscheen de plaatsvervangend lei der van de N.S.B., de heer C. van Geelkerken, in gezelschap van den gemachtigde van den leider baron Van Haersolte, Zij onderhielden zich geruimen tijd met de vertrekkenden. Ook verscheen na eenigen tiid SS. Gruppenführer Rauter, die eveneens enkele woorden met de mannen wisselde, waarna de trein onder een luid „Hou zee"-geroep vertrok. VAC ANTIEREGELING IN DE VISSCHERIJBEDRIJVEN. Bij beschikking van het college van rijksbe middelaars is een vacantieregeling vastgesteld voor haringpakkers en kuipers in het visscherij- bedrijf te IJmuiden, Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen. De berekening der vacantie ge schiedt aldus, dat een halve dag vacantie wordt toegekend voor elke maand dienst in de twaalf maanden voorafgaande aan den lsten Juli van elk jaar. Voor lederen halven dag vacantie wordt f. 2.50 betaald. By tusschentyds ontslag wordt voor elke maand dienst sedert 1 Juli van het vooraf ge- gane jaar waarvoor nog geen vacantie of va- cantievergoeding is genoten, f. 2.50 betaald. De beschikking is gepubliceerd in de staats courant van 30 dezer en treedt ln werking op 3 Augustus a.s. LOONEN IN DE. ZOETWARENINDUSTRIE Biykens de staatscourant van 30 dezer heeft het college van rüksbemiddelaars by aanvul lende beschikking bepaald, dat de loonen, die zyn vastgesteld in de regeling van arbeidsvoor waarden in de zoetwarenindustrie van 12 Sep tember 1941, slechts geldeD voor volwaardige werknemers, d.w.z, werknemers, van wie normale arbeidsprestatie kan worden verwacht en die den arbeid, waarvoor zij zyn aangenomen, naar behooren verrichten. Deze beschikking treedt in werking ~p 3 Augustus. DE VERJAARDAGSTORTING BEGINT WEER. Dezer dagen ls weer een aanvang gemaakt met de verjaardagstortingen op girorekening nummer 87600. Weet u nog wat een verjaardag- storting is? Wel, het is een storting van even- zoovele dubbeltjes, kwartjes, .of guldens op de girorekening van de Nederlandsche ambulance, als men jaren telt. Duizenden jarige Nederlan ders deden reeds mede aan deze verjaardagstor ting. Vandaag is de beurt aan u, jarige Neder lander. Hier is het gironummer: 87600, Neder landsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. CENTRALE BOND VAN ZIEKENFONDSEN. De centrale bond van ziekenfondsen hield in restaurant „Royal" in Arnhem zyn algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer C. J. van Lienden. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat het aantal aangesloten fondsen tengevolge van de concentratie daalde van 74 tot 31, doch dat het aantal verzekerden steeg van 560.000 tot 769.154. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren M. de Bruyn te Almelo en A. J. van Santen te Vlaardingen. In twee vacatures werd voorzien door de benoeming van de heeren J. Tinholt te Sneek en J J. Peppelenbosch te Jutphaas. De secretaris van den centralen bond van ziekenfondsen, de heer Baay, die een bezoldigde functie zal aanvaarden als secretaris-penning meester van het Algemeen Nederlaiidsch Onder ling Ziekénfonds. werd als gesalarieerd bestuur der vervangen door den heer C. J. van Lienden. De heer Baay behoudt echter als hoofdbestuur der zitting iii den centralen bond. De vergadering véreenigde zich o.a. met een nieuwe regeling van de contributieheffing, met de benoeming door elk aangesloten fonds van één afgevaardigde in den bondsraad en met het instellen van een onderzoek naar de mo- gelykheid van de stichting van een bondsrecep- ten controle-dienst. In de middagzitting hield de heer A. J. Lul- kinga, chef van de sociaal-economische afdee ling van het staatstoezicht op de ziekenfondsen een inleiding over de nieuwe verhoudingen op het ziekenfondsgebied. ACHTSTE LEERJAAR EERST IN 1943? Na£r de „Haagsche Courant" verneemt, ligt het in de bedoeling de invoering van het acht ste leerjaar en van de centrale scholen niet met, maar na 1 September 1942 te doen geschieden, hetgeen beteekent, dat voor de scholen, welke met September een nieuwen cursus beginnen, het achtste leerjaar op 1 Sept. 1943 in plaats van op 1 September 1942 ingevoerd wordt; en scholen, welke in Apjil ^en nieuwen cursus be ginnen, met 1 April 1943.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1