LÊIDSCH DAGBLAD Zaterdag 25 Juli 1942 STADSNIEUWS De Le'dsthe Bioscoop-Programma's SPORT AGENDA Voor Bridgespelers HVIBilIIIÜ®. Hedendaagsche Nederlandsche Schilderkunst FEUILLETON Duel met diamanten Convooldienst in de Middellandsche Zee. - Een convooi wordt bege leid naar een der Afrikaansche havens. Op den uitkijk naar vijan delijke onderzeebooten. (Luce-Orbis-Holland, m.) R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Diploma's: Het getuigschrift „Huishoudkun dige" werd behaald door de dames: D. Leffers, F. Leignes Bakhoven, J. Melse, M. v. d. Berg, V. v. d. Sanden, J. Hoogeveen. M. Thuis, Leiden; J. Lefeber, Lisse; M. de Wit, Leeuwarden; M. Lampe, Oosterbeek; P. Boerboom, Katwijk; H. Krtens, Leidschendam; T. ten Doeschate, Zwolle; A. Goderie, Wouw; T. de Ruyter, Noordwijk. Geslaagd voor het examen van „Costuum- naaister" de dames: J. v. Groeningen, A. v. Haasteren, C.Kalkhoven, J. de Neef, R. Uljee en J. Wildschut, allen Leiden; A. Noort, C, van Starkenburg en M. Timmers, Rijnsburg. Geslaagd voorhet examen van „Huisnaaister" de dames: L. Roose. Leiden; J, Buis en D. Post, Katwijk a. Zee; C. van Schie en K. Vermaas, Katwijk a. d. Rijn; J. v. Egmond, G. de Haas, Leiderdorp; E, Geerlings, Noordwijkerhout; C. van Heurn, H. Legeer, F. Verhaar, Voorscho ten; M. Kortekaas, Oude Wetering; J. v. d. Kwaak, Oegstgeest; C. Spaargaren, Noordwijk; C. Velzeboer, Zoeterwoude. Geslaagd voor het examen van de 4-jarige Middagcursus de dames: J. Dool, J. Stuart, N. Hoogeveen, M. Roosendaal, Lelden; A. Bogerd, J. v. Starkenburg, Leiderdorp: A. Jungerius, C. Verhave, Rijnsburg. Het getuigschrift van de „2-jarige Dagvoor- bereidende Opleiding" v/erd uitgereikt aan: C. Bergers. A. Bik, A. de Bruyckére, G. Devilée, R. Dooyenburgh, H. Tuinman, M, v. Beyeren Ber gen en Henegouwen, C. Bonte, T. Buis, J. Burg graaf, A. Middelkoop, J. Mulder, L. van Noort, T, Pardon, M. de Ruyter, Leiden; C. v. d. Berg, A. Lieverse, Lisse; A. Heyn, N. Ramaker, J. Goedhart, M. Spies, Leiderdorp; M. Hofman, A. Lubbe, J. Mooyekind, G. Mac Daniël, Oegst geest; C. Hooymans, Voorschoten; M. Kok, Hillegom, A. Langeveld, Noordwijkerhout; T. v. Leeuwen, R. Paardekooper, A. v. d. Post, Zoe terwoude; M. Ruigrok, Noordwijk; J. v. Steyn, Sassenheim; R. v. d. Vlugt, en C. Westerhoven, Voorhout; Th. Warmerdam, Leidschendam; W. Dorrepaal, Koudekerk; O. Kesseboom, Hazers- woude; G. v. d. Mey, Rijnsburg, Niet geslaagd: 5, uitgesteld examen 1. Het getuigschrift van de 2-jarige Middag- voorbereidende Opleiding werd uitgereikt aan: E. de Bruyn, J. Dool, J. v. Lunteren, M. Mon- tanus, P. Plomp, Lelden; G. Borst, Oegstgeest; S. van Dijk, Voorhout; M. v, d. Ham, Voorscho ten, C. van Leeuwen, Hazerswoude; A, Verbeek, Leiderdorp; M. Vreeswijk, Zoeterwoude; D. de Mooy, Rijnsburg. Uitgesteld examen: 2. Het getuigschrift van de 3-jarlge Volledige Avondopleiding werd behaald door: C. Haas beek, R. Hockx, R. Verhoeven en R. Wansink. allen Lelden. Overgangsexamens. Opleiding „Huishoudkundige". Bevorderd wer den van de eerste naar de tweede klasse de dames: E. Braakman, M. Pollmann. E. Pont, Th, Schermer Voest, K. v. Dooren, G. Schrandt, K. Wobben en T. Wessel, Leiden; E. Bergman, Oude-Wetering; M. v. d. Brandhoff, M. van Eeden, L. Greup, C, Alkemade, Noordwijk; F. van Dijk,. Hillegom; C. Meeldijk, Sassenheim; R, v, Haéff, Beverwijk; A. Hiltermann, Hilver sum; J. Lammens en C. Wehrmann, Katwijk a. Zee; E. Homan, A. Korthof, C„ v. d. Oord, B. Schlatmann. L. en E. Seyen ten Hoorn, Oegst geest; M. v. Leeuwen. M. de Pijper, B. West maas, Alphen a/d. Rijn; J. v. d. Pavoordt, Gouda; A. Salzmarm, Amsterdam. Afgewezen 4, herexamen uitgesteld exa men 1. Opleiding Huisnaaien. - Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse de dames: G. Elzer, Th. v. d. Linden, R. Prenen, M. v. d. Reyden, A. v. Schaik, M. Starrenburg. T. Ver biest. T. Verworst, Leiden; A, Inklaar, Oegst geest; J. Augustinus, Noordwijk; W. de Buck, Leiderdorp; M. Luiten, Stompwijk; J. v. d. Oever, B. v. d. Plas, T.. v. d. Plas, Katwijk; J. de Vries en J. v. d. Werf Voorschoten. Bevorderd 17, afgewezen 1. Opleiding „Hulp in de Huishouding" - Bevor derd van de eerste naar de tweede klasse de dames: N. de Bruyn, J. Hoogeveen, D. Fassotte, L. Nater. J. Theelen, Leiden; A. v. Gent, N. Rotteveel, Oegstgeest; T. v, d. Berg. T. Duin dam, M. v. d. Holst, G. v. Kan, C. Kriek, Noord wijk; C. Braun, B. Wannenhoven, Katwijk, M. Jonkheer, Hillegom; G. de Ridder, Alphen a/d. Rijn; T. Teernstra, Sassenheim; A. Vreeburg, Lisse. Dagvoorbereidende Opleiding - Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse; G. Bergers, E. Boussen, A. v. Dorp, M. v. Dijk, M. Lemmer man, C. Levahrt, N. Oortmeijer, J. Schouten, J. v. Slingerland, C. Smit, M. van Teylingen, J. v. d. Zon, J. v. Zonneveld, H. Zwetsloot. C. Beekman, A: v. d. Blom, M. v. d. Born, J. Does, P. Heetveld, R. Honders, S. v. d. Kaay, H. Kanbier. B de Leeuw, C. v. Musscher, J. Noort, L. Olivier, B. Poelsma, L Schild, A. Tuin- hof de Moed, R Wolsink, J. Zitman, E. Zwart, N. Lammerse, A. Mol, A. Schipper, N. Timmer, L. Warmond en T. de Wolf, allen te Leiden; A, Driessen, C. Lubbe, G. Nijs, C. Vink, R. Jonker, G. van Nieuwkoop, L. Zwanenburg, Oegstgeest; M. de Boer, M. v. d. Meer, C. Tijssen, M. Tijs- sen, D. v. d. Voort, Zoeterwoude; A. Alkemade, Noordwijk; M. v. Beek, J. de Haas. T. v. Kam pen, Voorschoten; B. Damen, Voorhout; N. v. d„ Haak, M. Heemskerk, T. Heemskerk, Y. Nijen- huls, Rijnsburg; N. Los, Nieuwë-Wetering; C. Verheul, Hazerswoude; L. v. d. Geest, Oud-Ade; J, de Haas, A, Sandijk, A. v. Tol, N. v. Tol, B, Zwaan, Leiderdorp; M. v .Wieringen, Oude- Wetering. Bevorderd 70, waarvan 3 voorwaardelijk; af gewezen 5. Middagvoorbereidende Opleiding - Bevorderd werden van de eerste naar de tweede klasse: C. den Hollander. W. Meyer, H. Meijers, A. v. Ooyen, L. Smit, C. Stuart, A. Thorn, M. van Velzen, C, Vintges, J. Vrouwenvelder, W. Vrou- wenvelder, T. Veldt, Th. v. Diest, G. Groene- wegen, E. de Groot, J, Harteveld, M. de Mooy, F. Straathof en J. Ziegelaar. allen te Leiden; B. Kooloos, A, Langver, M. Stuifzand, B, de Gelder, M. v. d. Poel, F. Postma, E. van Rijn, C. v. d. Salm, Oegstgeest; C. v. d. Bosch, Stomp wijk; A. Buschman, Noordwijk; M, Kouwenho- ven, G. v. Santbrink en F. Schuitemaker, Voor schoten; C. Balkenende, Leiderdorp; C. Krom hout, Rijnsburg. Bevorderd 34, afgewezen 3. uitgesteld exa men 1. Middagcursus - Bevorderd werden van de derde naar de vierde klasse de dames: T. de Groot, M, Pels, N, de Roo, R. Stuart, R. van Velzen, M. Zandvliet, Leiden; A, Macdaniël, Oegstgeest; R. v. d. Geest, R. Hoeks. G. Zwaan, Voorschoten; N. Kralt M. Mulder, Rijnsburg. Bevorderd 12. afgewezen 1. 3-jarige Volledige Avondopleiding - Bevor derd van de eerste naar de tweede klasse: K. Beetjer, A v. Bilsen, N. Lasander, C. v. Meurs, R. v. d. Mev, H. v. Pijlen, R. Romijn. S. Ver mond, M. Kantenbeen, J. de Jong. J. Vijlbrief, L, Kesseboom, Leiden; F. de Bres, Zoeterwoude; T, v. d, Werf. Voorschoten; R. Montanus en M Montanus, Voorhout. Bevorderd 16, afgewezen 1. Bevorderd van de tweede naar de derde kl.: A. Dercgee, N. Freeke, C. Polanen, T. Polanen, W. Simons, D. Swaak. A. Verhoogt, Leiden, Bevorderd 7. PARTIJ EIEREN IN BESLAG GENOMEN. De Prijsbeheerschingscommissie heeft giste ren in onze stad een partij van 5000 eieren in beslag genomen en deze onder een zestal win keliers in Leiden en Oegstgeest verdeeld, ten 'einde ze tegen den normalen prijs van één dubbeltje aan het publiek te verkoopen. Vanzelfsprekend bestond hiervoor groote animo, zoodat zich voor al deze winkels al spoedig een lange file vormde en de eieren in een minimum van tijd waren uitverkocht- Ten einde zooveel mogelijk klanten een buiten kansje te bezorgen, werden aan iedere (n) ge gadigde niet meer dan vijf eieren verkocht. MULO-EXAMENS. Bij de in ,,'t Schuttershofgehouden MULO- examens zijn geslaagd voor diploma A: M. S. Pasman, Leiden, J. ten Cate, Leiden. J. W. Teske, Voorschoten, F. J. Rooy, Katwijk aan Zee. C. J. Hou weling, Katwijk aan Zee, M. S. Kolderman. Leiden, E M. Koning, Zoeterwoude, J. H Smits, Leiden. H. v. d. Berg, Leiden, W. Duindam, Sassenheim, W. Laros, Alphen a, d. Rijn, J. H. Soumokil, Alphen a. d. Rijn, C, v. Wieringen, Alphen a. d. Rijn, C, J. Verloop, Katwijk aan Zee, C Oostveen, Leiden. C. E. v. d. Ruite, Zoeterwoude, J. van Reenen. Leiden. Voor het aanvullingsdiploma: L. R. Walraven, Hillegom. WIJZIGING POLITIEVERORDENING. Wij vestigen er de aandacht op, dat de veror dening van 4 Juni 1942, houdende wijziging van de verordening op de Straatpoli tie, zoomede de verordening van 18 Juni 1942, houdende wij ziging van de verordening op de zweminrich tingen en zwemgelegenheden, welke met ingang van heden gedurende drie maanden voor een ieder op de secretarie dezer, gemeente ter lezing zijn nedergelegd, den 28sten Juli a.s. in werking treden. Bij inwerkingtreding van eerstgenoemde wij zigingsverordening is het verboden honden in nader door den Burgemeester aan te wijzen openbare parken of plantsoenen los te laten loopen en kunnen o.m. personen op bepaalde dagen van nader door den Burgemeester aan te wijzen openbare wegen worden geweerd. Door wijziging van laatstgenoemde verordening is de Burgemeester bevoegd in ruimere mate ontheffing te verleenen van het verbod om in een zweminrichting of zwemgelegenheid tege lijk personen van verschillend geslacht boven den leeftijd van 12 jaren toe te laten. Public.tlo hu, Dup.rlun.tnl H.nJ.1, Nijv.rh.ld .n Schcp.PPrti Luxor-Theater. In tie film „Zijn zoon", wordt het bekende thema behandeld van een jongeman van goeden huize, die in schulden geraakt is door verkeerd wedden. De verleiding is hem te groot en door een vervalsching te plegen in de boeken van een juweliersfirma, aan het hoofd waarvanhij staat, tracht hij deze te dekken. Het loopt' mis en het kost hem zes maanden gevangenisstraf. Aan het eind keert alles zich nog ten goede. Op voortreffelijke wijze worden de hoofdrol len vervuld door Otto Wernicke, Rolf Welh, Karin Hardt en Ida Wiist. In het voorprogramma een Ufa-cultuur- filmpje waarin buitengewoon fraaie natuurop namen. Lido-Theater. Fraulein Doktor", een char mante leerares, die in de laagste klasse van een middelbare school wiskunde onderwijst, moet plotseling voor de hoogste klasse als plaatsver vangster optreden. Na veel moeilijkheden slaagt zij er in, deze taak naar behooren te vervul len. Vooral dank zij het levendige spel van Jenny Jugo een vlotte, aardige film, die zeker een bezoek waard is. Trianon-Theater. De film „Loterij der liefde" behelst het ongewone verhaal van een beroemd zanger, die zich als hoofdprijs in een loterij beschikbaar stelt om 24 uur te vertoeven in het huis van den winnaar der verloting, In dit geval is dit de stationschef van een klein dorp, die daarmede allerminst ingenomen schijnt en voornemens is het lot aan den meest biedende te verkoopen. Zijn dorpsgenootenach ten dit evenwel een blamage voor de plaats hunner inwoning en weten dit plan te verijde len, waarna zij den zanger een grootsche ont vangst bereiden. Natuurlijk is deze gedwongen gedurende bijna 24 uur de bevolking van zijn prachtig stemgeluid te doen genieten, terwijl hij bovendien nog kans ziet twee jonge men- schen gelukkig te maken. De Italiaansche tenor Guiseppe Lugp draagt deze film door zijn warm-getimbreerden, zang. Casino-Theater. $<jld brengt niet altijd geluk is een bekend gpzègde. De Nederlandsche film „Komedie om geld" toont dat weer eens duidelijk. Brand, een banklooper, overkomt het ongeluk een groot bedrag aan geld te verliezen, Door dit ongeluk raakt hij zijn baantje kwijt en maakt hij eenslechten tijd mee. Maar ten slotte is het geluk met hem en wordt hij direc teur van een groote firma. Aan geld ontbreekt het. hem nu niet meer, maar maar toch is hij ongelukkiger dan voorheen. Zijn dochter, met wie hij oneenigheid krijgt en van wie hij heel veel houdt, verlaat hem. Dit wordt hem te bar. Hij neemt een kloek besluit en zegt zijn, werk zaamheden op. Nu komt hij weer tot rust en vindt tot zijn vreugde zijn geluk weer terug. De bekende acteurs, Cor Ruys en Herman Bou- ber vervullen de hoofdrollen. Rex-Theatcr. „Frau Luna" is de titel van een operette, welke in deze film een voorname rol speelt. Lizzy Waldmüller als Frau Luna, brengt alle mannen het hoofd op hol, en weet zelfs een heel stel deftige heeren over te halen tot een dollen stoelendans. Verder zijn er in deze film tal van kostelijke momenten, voorna melijk door toedoen van Theo Lingen en Paul Kemp. Zoodat men al met al van een zeer vlotte, vroolijke operettefilm kan spreken, waar bij men volop kan genieten van Paul Lincke's meeslepende en vroolijke muziek, J. BROUWER. J Hei NATUUR-geleermiddel Leege flesch met capsule Inleveren BACH-CONCERT IX DE PIETERSKERK Een vrij talrijk publiek was gisteravond naar de Pieterskerk gekomen om een uurtje te vertoeven in de sferen van Bach, daartoe ln staat gesteld door Leo Mens en den fluitist Johan Feitkamp, die dit uur wijdden aan de herdenking van Bach's sterfdag op 28 Juli 1750. Bijna twee eeuwen zijn na dit verschelden verloopen, doch de kracht en de pracht van Bach's muziek heeft nog in geen enkel opzicht door den tand des tijds geleden. Integendeel! Is het niet, of de mu ziek bij het klimmen der Jaren steeds beter op deze serene en verheven klankenwereld wordt in gesteld? Leo Mens begon met een twreetal „Cho- ralvorspielc"„Christ lag ln Totesbanden" en „Ein' feste Burg", waarin de religieuze lyriek van den meester steeds nieuwe figuraties weet te vin den om luister te scheppen om de statige cho- raalsatzen. Vervolgens, speelde hij „Klein prae- ludium en fuga" ln e mol, eveneens behoorend tot de kleinere doch bizonder Inhoudrijke werk jes. Met pracludlum en fuga ln f. mol en ten slotte de Fuga In C mol. werden wij ingeleid in die wereld vol majesteit van den geest, die ons geheel ontrukt aan de -aardsche beslommeringen. Mens gaf van dit alles door ziln. kundige regis tratie en zijn intense toewijding uitermate klare en niet minder suggestieve exposities. Johan Feitkamp, zeker de knapste fluitist, dien wij hier ln Holland bezitten, speelde ach tereenvolgens de Flultsonates met orgelbegelei ding ln C. dur en ln E. dur. Het is totaal over bodig nog te spreken over zijn fenomenale adembeheersching en alles wat tot de techniek van het fluitspel behoort. Hier zijn geen moei lijkheden meer. zoadat alles in letterlijken zin spel ls geworden, waardoor hij zijn ontroeringen onbelemmerd kan uiten. Als lk denk aan de fijne exposities, die hij geeft van zijn Andante's en Adagio's, de zingende verrukking, de prachtige belichting, waardoor we geheven worden in de sferen der mystieke schouwing, als ik denk aan den luister van zijn Allegro's, aan de tintelende pracht van ziln cantelcne, dan rijst voor mil op nieuw op In onaantastbare grootheid Johan Sebastlaan Bach, Het was alles i,liederen zonder woorden" maar zwaar geladen van inhoud en diep van zin. Zoo'n avond ls ln dezen tlid een erkwlkking. N. J, Swierstra. WATERPOLO. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP Voor de com petitie werden te Boskoop gespeeld: Boskoop II AC.Z 2 20; Boskoop 3Bodegraven 3 01; Bos koop 1 (dames)Boskoop 2 (dames) 30. DE COMPETITIE In den uitwedstrijd tegen H.V.G.B. I speelde Poelmeer I gelijk, 11. TENNIS. HET TOERNOOI TE NOORDWIJK In het Noordwijksche tournool won Splele gisteren ach tereenvolgens van J, Bijlmer en W. Reldt. Vooral de laatste partij bracht dikwijls goed spel: ver-, dedlgend van de zfjde van Reidt (met tallooze goedgeplaatste lobs), aanvallend van den kant van Splele, die aan het net uitstekend werk deed en met zijn fraaie cross-vollles vele punten scoorde. Splele won met 86. 75 en zal waarschijnlijk wel de finale bereiken, waar wellicht de Amster dammer A. Bijlmer zijn tegenstander zal zijn. De sterkste heerendubbels zijn; SpleleVeltenaar, de gebroeders Bijlmer en de twee van Meegeren's (vader en zoon). De ulcslagen waren gisteren: Heeren-enkelspel, le ronde: A. Rotmans sl. A. M. Herfkens 62, 61: C Visser w.o.; P. Dobbel- man w.oE. A. Elink Schuurman sl. D. Tierle 61, 75; Fr. Baanders sl. J. van Ogtorp 61, '1210. 2e ronde: Boomstra sl. Dobbelman 60, 6—2; A. Bijlmer sl. Vrolijk 6—4. 6—4: W. Rcldt sl, K. Teschmacher 68. 64, 61; Splele sl. J. Bijlmer 16, 63, 86: Elink Schuurman sl, Gui- tenau 61, 62. L, J. Hoffman, sl. A. Rotmans 63, 57, 62. Derde ronde: A. Bijlmer sl. Boom stra 6—1, 6—2; Splele sl. Reldt 86, 7—5. Damesenkelspel le ronde: Mevr. Koch sl. mej. N Fischer 46, 75, 62; mej. B. van Ameron- L Imhoff w.o. Tweede ronde: mej, Herzberg sl. gen sl. mej. G. van Rijssel 64, 16, 64; mej. L. Imhoff w.o. Tweede ronde: mej. Herzberg sl. mej. N. E. van Rijssel 63, 62. Gemengd Dubbelspel, voorronde; mej. Klein en B Scholten sl. mej. N. Fischer en K. Teschmacher 46, 62. 61: mevr. Reydon en D U. Stikker sl. mevr. Dobbelman en P. Dobbelman 61. 60; mej. Moolenburgh en Muntz sl mevr. Loth en Koch 62, 46. 63. le ronde: mej. T. Fischer en E. A. Elink Schuurman sl. mej. M. Slavenburg en T. Slavenburg 63, 61; mej. E. J. van Schou wen en J. Bijlmer sl. mej. Sturnpel en P. A. Prins 6—2, 61; mevr. H. C. Tienstra en A. Bijl mer sl. mevr. Bredt en D. van Hoytema 62, 60; mevr Reydon en Stikker sl. mej, Klein en Schol ten 60," 63; mej. Herzberg en Bosschaart w.o. Tweede ronde: mej. van Schouwen en J. Bijlmer sl mevr. Reyclon en Stikker 26, 63. 60. Dames-dubbelspel, le ronde; mej. N. Fischer en mej. T. Fischer sl. mej. G. van Rijssel en mej. N. E. van Rijssel 63. 60: mej. A, R. Moolen burgh en mevr. H. C Tienstra sl. mevr. Eber- wein en mei Z. Sturnpel 86, 61. Heerendubbelspel, le ronde: B. Veltenaar en G. Splele sl. A. D. van de Weg en O. P. Koch 63, 26, 64 A. Bijlmer en J. Bijlmer sl. H P. A Eberwein en E. C. Urlus 62. 61; E. A Elink Schuurman en J van Ogtrop sl. W..de Vreede cn S. Kortbeek 61. 6—3: Ten Cate en Baanders sl. K. Teschmacher en T Slavenburg 61, 75. ATHLETIEK. HOLLAND JLNIORES-PLOEG NAAR DEN HAAG. Door de Haagsche vereenlging ..S.H.O.T." wordt een 6-kamp voor Juniores georganiseerd waaraan naast Holland en S.F.O.T. de vereenlging V. en L. Hellas, D.O.S., Vlres et Celerltas deelnemen. DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN Aan de wedstrijden te Eindhoven om de nationale kampioenschappen nemen van Holland deel: 5000 M. Slijkhuis; 800 M. Stulvenberg. PAARDENSPORT. CONCOLRS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP De voornaamste uitslagen van het concours-hip- plque, dat te Hoofddorp gehouden werd, zijn als volgt: i Eenspannen beginnelingklasse: 1. Ideale, eig. P C. L. v. d. Touw, Den Haag. Eenspannen tuigpaarden limiet klassen. Paar den. die f.500 of meer hebben gewonnen, ziln uitgesloten: 1. Ideale, eig. P. C. C. v. d. Touw. DeEleg?uvtste rijpaard. Zware klas: 1. Robin Hood, eig, mevr. GeldermanIngel. Beekbergen; 2. Romney's Pride, eig. mej. E. S. Tack. DenHaag; 3 Beau Geste, eig. mevr. R. M. Lungen. Laren. Lichte klas: 1. Jeme Cobe. eig. mevr Holl- mann, Wassenaar; 2. Michon, eig. D. H. Pasman, Den Haag; 3. Melodie du Bonhcur, eig. J, Spruit, Hillegersberg. Eenspannen luxe tuigpaard open klasse (hack ney's uitgesloten): 1 Zampa, eig. A. Stehouwer, Dubbeldam; 2 Glorlettes Jaap, eig. G. J. Vissers, Drunen: 3. Anc-te, eig. J. H. van Heek, Enschede: 4, Excellent, eig. P. C. C. v. d. Touw. Den Haag. Eenspannen, hackney's, open klas: Groote maat I Dainty Lady, eig. Jac. Rijks. Nijmegen; 2. Su- dana, eig. Th. Aelberts. Nijmegen; 3. Mirage, eig. H. v. Wingerden. Schevenlngen Kleine maat: 1. Broompark Spotlight, eig. mevr. Hollmann, Wassenaar; 2 Plairavon Spark, eig. mevr. Sprenger de Geer. Loosdrecht: 3. Proompark Fireflash, eig. mevr. Hollmann. Was senaar. Tweespannen tuigpaarden voor luxe rijtuig, open klas: Oldenburgers. 1. Gloriettes Jaap en Joflero. eig. G, J. Vissers, Drunen; 2.' Zampa en Bayard, eig. A. Stehouwer Dubbeldam; 3. Excel lent en Lorton, eig. P. C. C, v. d. Touw, DenHaag Hackney's; 1. Broompark Spotlight en Fire flash, eig. mevr. Hollmann, Wassenaar; 2. Dain ty Lady en Wynold Merle, eig, Jac. Rijks. Nil- megen; 3. Plume d'Or en Blairavon Spark, eig. mevr. Sprenger de Geer, Loosdrecht. X. Sprlngcóncours M., gereden door amateurs en professionals- 1. Sir Butt, eig, D. H, Pasman (Dietrich). Deb. Haag en Santa Bell. eig. dr. Van Schalk. Wassehaar. beiden 0 fouten in 71 sec.; 3. Lismore, eig. dr. Van Schaik. Wassenaar. 0 f. 77 sec.; 4. Feldblume. eig- D. H Pasman (mej. Mul der ten Cate), 0 f. 79 sec.; 5. Maccanoche. eig. D. Gelderman. Beekbergen. 0 f. 95 sec.; 6. Lottka, eig D. H. Pasman (Dietrich), 4 f. 76 sec.; 7 Saint George, eig. D. H. Pasman (eigenaar) 4 f. 77 sec.; V. Whisky, eig. K. Hensen, Scheve nlngen, 4 f. 85 sec. en Present, eig. dezelfde, 5 f. 108 sec. Barrière-springen door amateurs en profes sionals, 12 deeln.: 1. Dünclank. eig. Jac. Rijks, Nijmegen, 0 fouten; 2. Lottka, eig. D. H. Pas man. Den Haag, 4 fouten: 3. Saint George, eig. dezelfde, 12 fouten; 5- Picolo Amore. eig. K. Hensen. Schevenlngen, 13 fouten; 6. Santa Bell, eig dr. van Schaik. Wassenaar, 12 fouten (3e ronde) E. V. Smoky, eig. B. J. Wentges, Epe en Sellö, eig. D. H. Pasman, Den Haag. WIELRENNEN. VAN AMSTERDAM START IN BERLIJN. De Deutschlandhalle ln Berlijn wordt reeds Zaterdag 8 Augustus weder geopend met stayer wedstrijden om het „gouden rad voor stayers" aan welke wedstrijden ook het lid der Swlftcomblna- tie Van Amsterdam zal deelnemen. Hij start in een uitstekend veld, want o.a. Is hi) gecontracteerd met den Zwitser Heimann en met de Dultsche renners Lohmann, Hoffmann en Schindler. CRICKET. NED. CRICKETBOND 'Programma voor morgen. 1ste klasse: ACCHCC II; PW HDVS; RW—HCC I; VRA—VVV; Excelsior Haarlem; HBS—VOC 2de klasse: SCHC—LCC; CVV—RW II; Sparta Quick (H.) 2de klasse Zuid: VCC—Ajax (L.)Quick II- HTCC; TCCVCV; VOC II—HDVS II. 3de klasse Zuid: HCC IV—LMCC; HDVS UI— VUC. 4de klasse: HCC V—VLCC; Quick III—LMCC II (terrein'LMCC); VUC II—VCC II. Schuttersveld. Circus Saltarlno: Voorstellingen n.m, 2 u. en n.m. 7.30 u. Zondag Jeraël: Spr de heer Bardelmeyer. 10 u. voorm. Schuttersveld, Circus Saltarlno: Voorstellingen n.m. 2 u. en n.m. 7.30 u. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt' van Zaterdag 25 Juli 20 uur tot Zaterdag 1 Aug. 8 uur waargenomen door de Apotheek van Driesum, Mare 110. Tel. 20406 en de Zulder Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek, Raadhuispark 8, Tel. 26374. Dc geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren de Bruyn, Hartman, van Leeuwen. Stoffers en de Vries. Te Oegstgeest door dr. Varekamp, Tel. 21916. OPLOSSING SPEL 13. De opgave luidde als volgt: Zuid moet 4 Schoppen spelen. West is met Harten Heer uitgekomen en West-Oost hebben 3 slagen ln' die kleur gemaakt. West speelt nu Ruiten na. Hoe moet Zuid spelen indien de ver deeling van de spellen was: NOORD Geval A. Geval B. Schoppen: Aas, 9, 4 Schoppen: Aas, 9, 4, 3 Harten: 6, 5, 3 Harten: 6 5, 3 Ruiten: 10, 7. 3. 2 Ruiten: 10. 7, 3 2 Klaver: Aas. 8. 2 Klaver: Aas, 8 ZUID Schoppen: Heer, Vrouw Schoppen: Heer, Vrouw 10, 7, 6, 3 8, 7. 6 Harten: 9. 8, 7 Harten:'9. 8, 7 Ruiten: Aas Ruiten: Aas Klaver: Heer, Vrouw 3 Klaver: Heer, Vrouw Boer 5 Antwoord: Het Is duidelijk dat Zuid alleen in de troefkleur een slag kan verliezen en wel in het geval dat een der tegenspelers alle 4 ont brekende troeven heeft. In geval A kan de speler zorgen dat hij geen slag verliest door uit Zuid de Heer voor te spe- len. Heeft een der tegenstanders alle 4 troeven dan blijkt dat onmiddellijk doordat dan de an dere renonceert. Zoowel de Aas, 9 ln Noord als de Heer. 10 in Zuid zijn dan een vork om de boer vierde bij West of Oost eruit te snijden. In geval A kan het contract dus met zekerheid ge maakt wordén.» In geval B ligt de zaak Iets anders. Nu ont breekt aan troef Boer. 10, 5, 2. Heeft West deze kaarten dan zal hil altijd een slag moeten maken aangezien de 10 reeds de Aas forceert en West dan met Boer derde achter de Heer Vrouw blijft zitten. Heeft Oost echter deze kaarten dan kunnen zU door 2 ma,al uit Noord te spelen, eruit ge sneden worden. Echter ls dan noodlg om bij de eerste maal troefspelen de Aas in Noord te leg gen. Renonceert West dan wordt de 9 nage speeld. Legt Oost de 10 dan wordt de Heer ge speeld en Noord met Klaver Aas aan slag ge bracht, BIJ naspelen van Sch. ls dan Vrouw, 8 in Zuid een vork over Boer, 5, Door zoo te spelen wint Zuid zijn spel Indien de troeven bij de tegenpartij niet 40 zitten en tevens in dit laatste geval indien Oost alle 4 troeven heeft. OPGAVE SPEL 14. Noord Sch. Aas, Vrouw, 10, 3 Ha 5. 2 Ru Heer. 9, 8, 2 Kl. Aas, 4, 3 Zuid: Sch. Heer. Boer Ha Aas. Vrouw. 10. 9, 7. 6 4 Ru Aas, 4, 3 Kl. 6 Zuid moet 6 Ha spelen. West komt uit met f? Hferl *5® moet Zuld sP€len om de mees- te kans te hebben aan zijn contract tc voldoen? TENTOONSTELLING TE KARLSRUHE. De tentoonstelling van „Hedendaagsche Neder landsche Kunst", die ln Mei te 's-Gravenhage, en ln Juni te Freiburg werd geëxposeerd, waar zij een groot succes is geworden, werd Zaterdag te Karlsruhe geopend in de fraaie oranjerie van de „Staatltche Kunsthalle". In dit ruime gebouw werd zij Ingericht door de directie van het mu seum en het stadsbestuur ln samenwerking met de organlseerende instanties ln Nederland. In hartelijke welkomstwoorden dankte de di recteur van het museum, dr. Kurt Martin, do aanwezigen voor hun talrijke opkomst, In het bijzonder bracht spr. dank aan den leider van de afdeellng „Kuituur" van het Rijkscommissa riaat ln Nederland, dr. Joachim Bergfcld, ondei» wiens toezicht de tentoonstelling ls georgani seerd, aan clen secretaris-generaal van het Depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, aan den heer Marlüs van Lokhorst, hoofd van de afdeellng kuituur en ont* spanning van het- Departement, aan den Neder- landschen leider der tentoonstelling, den heer Ed, Gerdes, hoofd van de afdeellng bouwkunst, beel dende kunsten en kunstnijverheid van het Depar tement en niet het minst aan diens medewerker, den heer G. van der Ven, met wlen spr, alle prac- tlschc aangelegenheden ln kameraadschappelijke samenwerking geregeld had. Vervolgens spraken de heeren Van Lokhorst, vertegenwoordiger van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten, en dr. Hussy, eersto burgemeester van Karlsruhe. De tentoonstelling zal eenige weken geopend blijven. Alleen reeds op den eersten Zondag werd zij door ongeveer twaalf honderd belangstellenden bezocht. Ook de ver koop boekte goede successen. door H. L. RUMPFF (44 De menschen van het ossengespan hooren de banden knallen, ze zien een automobiliste om twee wagens heenrennen, Liever niet omkijken, zeggen ze tot elkaar, want straks moeten we ook nog helpen. Inmiddels is de familie, waar bij mevrouw Babette behoort, by de brug geko men en ook het roode katoentje van de 55-jarl- ge wenkt al in de verte. Wat is dat? denkt Ba- bette's man. Die auto lijkt veel op onzen wagen. Maar op hetzelfde moment gooit mevrouw Bou- meester hem plagenderwijs een handvol water ln het gezicht. Is het niet prachtig zich ook nog eens als kinderen te kunnen gedragen? Nu gaat het rechtsomkeert, terug naar de plek, waar ze in het water zijn gestapt en stroomaf waarts gaat het veel gemakkelijker. Achter hen stappen twee mannen in heel merkwaardige badpakken waarop zich het Hes- sische wapen bevindt, aan land. Niemand an ders dan de twee politiemannen, die met de controle van de beide oevers klaar zijn (want aan den overkant zijn ze in tegenstelling met Bruck's verwachting al geweest) ergert zich aan de haast onwelvoegelijke badkleeding van de twee zwemmers. Op nauwelijks tien Meter afstand van hen sleepen ze hun fietsen tegen den oever, „Een schandaal", zegt een van hen, „zooals die vette kerel hier rondloopt met een gescheurd badpak!" De andere kan bijna filet meer-van het lachen. „Hij schaamt zich zelf dood'", zegt hij. „Die kerels zijn zoowaar ook nog lid van de Hessi- sche Zwemvereeniging." „Het kan mij niet schelen", zegt de eerste weer, „maar het komt niet te. pas. Hekijk, eens!" De beide mannen zijn al boven op de brug, de dikke wenkt en de auto staat stil. Badmantels worden aangereikt, de dikke met het gescheur de tricot krijgt een gele met blauwe streepen. Dan stappen de mannen in. het portier wordt dichtgeslagen en de auto rijdt weg. Dan stappen de beide politieambtenaren op hun fietsen. Ze rijden over de brug, langs het donkere bosch, waarin morgen een drijfjacht zal worden gehouden op mysterieuze oplichters uit een gestolen zigeunerwagen HOOFDSTUK 20. Tumult in den D-trein, De reizigers van een derde klasse coupé in den nacht D-trein, welke van Frankfort over Kassei naar Hamburg reed, zouden ook zonder de aanwezigheid van een verpleegster direct hebben gemerkt, dat er met den reiziger, die in Giessen was ingestapt, iets niet in orde was. Zijn bewegingen waren te krampachtig, zijn oogen stonden vreemd in zijn hoofd en zijn blikken waren zeer merkwaardig. Allen schrok ken toen hü zich plotseling over mevr. Klein- brood, de echtgenoote van een stationschef boog en haar haren met spitse vingers onder zocht, voor hij naast haar ging zitten. Mevr. Kleinbrood, die haar kinderen van een bad plaats aan de Oostzee wilde afhalen, schrok ge weldig, maar ze probeerde te doen alsof ze niets had gemerkt. De dikke, zweetende verpleegster trachtte haar gerust te stellen. „Hij is volko men ongevaarlijk", zei ze, „hij doet soms wat vreemd en men moet hem nooit tegenspreken, want daar kan hij niet tegen. Ik breng hem naar Hamburg, naar dr. Mikkelson," De verpleegster maakte met haar vette blon de haren, haar helroode wangen en haar merk waardig costuum geen bijster betrouwbaren in druk. Een vreemd gemompel klonk door de coupé en de reizigers schoven wat dichter naar elkaar toe, wat bij deze warmte niet bepaald aangenaam was. Wie nog sliep werd in een oogenblik wakker,, want het was geen rustig gevoel met een geesteszieke in een kleine ruim te opgesloten te zitten. Ongelukkigerwijs had hij ook nog de hoekplaats naast de deur gekre gen en de verpleegster zat tegenover hem. Mevr. Kleinbrood hapte nog vijf minuten lang naar adem, want ze kon de haar aangedane beleedi- ging maar niét zoo gemakkelijk verwerken en ze verzocht de verpleegster dringend met haar van plaats te wisselen. Maar deze laatste wees dit zonder meer af. „Dank u", zei ze, „ik kan zoo beter het oog op hem houden! Hfj is abso luut ongevaarlijk, maar men mag hem absoluut niet tegenspreken. Doet u maar net alsof hij er niet is." Aanvankelijk bleef alles rustig. De zieke scheen te zijn ingeslapen, maar de andere reizigers konden geen oog meer dichtdoen. Het leek hun prettiger te kijken naar een slapenden gees teszieke dan omgekeerd door hem slapend ge observeerd te worden. En daarom werd de kap ook niet over de lamp gedaan, hetgeen achteraf een geluk bleek te zijn. Vlak achter Kassei, toen de meesten toch nog ingedommeld waren, sprong de man gillend op en keek met wilden blik om zich heen. Zijn haren en baard waren verward en zijn handen maakten vreemde be wegingen. Gervaise, de verpleegster, die al hee- lemaal in haar rol was, moest toegeven, dat aan Grischa 'n voortreffelijke tooneelspeler-verloren was gegadn. De dwalende blikken, de vreemde trekkingen in zijn gezicht en de onsamenhan^ gende geluiden, maar toch Grischa had daar wel wat spaarzamer mee kunnen zijn. (Nadruk verboden) (Wordt vervolg# 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2