83ste Jaargang DONDERDAG 16 JOH 1942 No. 25244 De Duitsche opmarsch in het Oosten Dr. Goebbels over de bolsjewistische weermacht Fouten der sovjet-leiding Verspreide Berichten BINNENLAND Waarom extra-sigaretten verstrekt zijn De nieuwe burgemeester van Oegstgeest Verduisteren: Artikel in „Das Reich' Ondernemingsbelasting STADSNIEUWS kKLN/T EN BITTEREN FAILLISSEMENTEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur:' ST. w. Heimy. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden: Pl.verv.: K. Been Lelden. De militaire correspondent van tiet D.N.B. schrijft: Sedert het groote Duitsche offensief zich eenige dagen geleden naar het Zuiden heeft uitgebreid, is de toestand voor Timos- jenko opnieuw aanzienlijk slechter geworden. In den rug.van het geheele bolsjewistische Do- netzleger staan de Duitsche troepen en die der bondgenooten, die de verbindingen met het Oosten hebben afgesneden. Nu ook van het Westen uit de troepen op het Donetzleger van Timosjenko aanrukken, blijft den Sovjet maarschalk nog slechts de keus, door een snellen terugtocht uit de rest van het industrie gebied van de Donetz zich aan vernietiging te onttrekken en naar het Zuiden uit te wijken of slag te leveren. Op het oogenblik schijnt hij nog te denken beide te kunnen doen. Zeker is het, dat de Sovjet-troepen, die in het gebied tusschen Charkof, Koersk en Woronesj onder den voet waren geloopen, naar het Zuiden trachtten te vluchten, voor zoover zij aan ver nietiging waren ontkomen. Van vooraanstaande Duitsche militairen verneemt men, dat ook deze manoeuvre niet gelukt is. Hier kruinen dus groote gebeurtenissen verwacht worden. Het verlies van de rest van het Donetzgebied zal intusschen voor het Sovjet-commando meer dan tragisch zijn, omdat zich hier de laatste agglomeratie van wapenfabrieken bevindt in een gebied dat gunstig ligt voor het Europeesch verkeer. Niet minder belangrijk is echter wat in de bocht van den Don is gebeurd. Deze ontwikke ling heeft de vijand niet verwacht, zooals trou wens het belangrijkste kenmerk van het groote Duitsche offensief wordt gevormd door de ver keerde berekeningen van den Sovjetstaf. Deze fouten zijn viervoudig. In de eerste plaats heeft de Duitsche af weerslag in den winter bij de bolsjewisten, Engelschen en Amerikanen den indruk gewekt, dat de Duitsche verliezen zoo groot waren, dat men in dit jaar een eindbe slissing tegemoet zou gaan. De Duitsche steun punt-tactiek echter heeft juist een ontzien van menschen en materiaal mogelijk gemaakt, het geen de vijand zich niet kon veroorloven om dat hij op een beslissing hoopte, De Duitsche steunpunten werden met weinig strijdkrachten bezet en het gros van de troepen betrok daar achter de winterkwartieren, waar het kon wor den opgeleid voor een nieuwe tactiek en nieu we wapenen, terwijl de vijand menschen en materiaal offerde, die hem dus in het voor jaar van 1942 moesten ontbreken. In de tweede plaats heeft Duitschland na 3 jaar oorlog niet alleen het grootste landleger ter wereld, maar kan'het ook door de buitengewoon groote pro ductie zijner industrie dit leger van beter ma teriaal voorzien dan ooit te voren. In de derde plaats was het voor den vijand een verrassing, dat Duitschland na den winteroorlog met nog meer kracht en nog meer divisies optrad dan het vorige jaar. Deze verrassing blijkt uit alle berichten van vijandelijke zijde. In de vierde plaats, worden de Noordelijke IJszee, het Skage- rak, het Kanaal, de "Straat van Gibraltar, de Middellandsche Zee. het Suezkanaal en de Golf van Aden door leger, vloot en luchtmacht der mogendheden van het Pact van Drie ge blokkeerd in een mate, die de vijand in het ge heel niet verwacht schijnt te hebben. Na de overwinningen in Egypte, in het Oosten en op zee kan men zeggen, dat het moreel van Duitschland en zijn bondgenooten lederen oor logslast van dit beslissende jaar kan verdragen. ENGELSCHE COMMENTAAR. In een commentaar voor de Engelsche radio heeft Tahoo Hols het volgende gezegd: De sovjets verhelen zich niet den ernst van den toestand. Zij beschrijven den Duitschen opmarsch over den Don als de oorzaak van een zeer moeilijke situatie. Een Duitsche opmarsch over den Don naar de Wolga is een zaak, die de bolsjewieken niet onverschillig kunnen be schouwen. Wanneer de bolsjewieken dit kunnen verhinderen, zal dit ook niet gebeuren. De slag heeft thans echter een zeer critiek punt be reikt, waarop alles gebeuren kan. Omtrent den duur van den huldigen veldtocht kan men in het geheel niets zeggen, hij kan zeer lang aan houden. De eerstvolgende twaalf weken zullen voor het geheele verloop van den oorlog van ont zaglijke beteekenis zijn. De Duitschers weten, wanneer zij in Zuid Rusland stellingen berei ken, van waar uit zij de Kaukasische olievel den onder den voet kunnen loopen, of de raf finaderijen met lange afstandbommenwerpers kunnen vernietigen, zullen zij de bolsjewisti sche troepen verlammen. Wellicht mogen wij op grond van de laatste Duitsche operaties aan nemen dat het voornaamste doel daarvan is, een beslissenden stap te doen, gericht tegen den economischen weerstand van de sovjets. Zoowel de bolsjewistische oorlogseconomie alsook de zuivere militaire toestand wordt door het uiteindelijke resultaat van het huidige Duitsche offensief sterk beïnvloed. De consoli datie van den Duitschen opmarsch naar den Don en zelfs over den Don heen en de op marsch tegen Rostof of Stalingrad met het doel den Kaukasus af te snijden zou een drie voudige bedreiging van alle bolsjewistische hulpbronnen voor de oorlogvoering beteekenen. Daartoe behooren: 1) de Kaukasische olie; 2) steenkolen en ijzererts van het Donetsbekken en 3) de oogst van een groot deel van het cenrale gebied der zwarte aarde en eventueel de oogst in het Zuidelijke Don-gebied. CA.N.P HORE BELISHA OVER HET VERLOOP VAN DEN OORLOG. De voormalige Britsche minister van oorlog, Hore Belisha heeft, naar de Britsche bench tendienst meldt, verklaard, dat de toestand op het oogenblik ernstiger is dan ooit tevoren in dezen oorlog. De gedachte, dat Engeland geen tegenactie kan beginnen, terwijl de sovjets over den Don worden teruggeworpen, is voor hem een tragische commentaar voor verzuimde ge legenheden. Hore Belisha voelde zich genood zaakt openlijk te verklaren, dat bij de Britsche methoden iets verkeerd was en iets verteenus. ORTIZ OVERLEDEN. De'vroegere president der Argentijnsche repu bliek Roberto Ortiz, is gisteren in den leeftijd van 56 jaar overleden. Ortiz, die in 1938 het presidentschap aanvaardde, is n$ar men zich zal herinneren, een maand geleden afgetreden wegens een ongeneeslijke oogziekte. (D.N.B.i HITLER ONTVANGT MINISTER-PRESIDENT VAN IRAK De Führer heeft in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken Von Ribbcntrop den Irakschen minister-presi dent Rasjid Ali el Dailani ontvangen. Het on derhoud werd gevoerd in den geest van de vol vertrouwen zijnde vriendschap, welke het Duit- fiólie volk voor Arabische volken koestert. (D.NB.) HET EIKENLOOF. De Führer heeft aan kapitan-leutnant Rolf Mützelburg, commandant van een duikboot, als 104den soldaat, en aan kapitan-leutnant Adal bert Schnee, eveneens commandant van een duikboot, als 105den soldaat het eikenloof van het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. (D.N.B.) ONGEREGELDHEDEN TE CAIRO. In Cairo hebben zich dezer dagen ernstige betoogmgen der Egyptische bevolking tegen En gelsche cn Amerikaansche soldaten voorgedaan. De demonstratie was vooral gericht tegeD hcoge Britsche officieren. Het zwaartepunt der bot singen lag in de wijk El Dalawin, die moest worden afgezet. Vele Engelsche soldaten wer den gewond, doordat het volk met steenen gooide. Eenige Egyptenaren werden door En gelsche geweerkogels gewond en door de bevol king in veiligheid gebracht. De leerlingen van de Amerikaansche school kregen een pak slaag wegens hun laatdunkend optreden. De strenge maatregelen der Britsche politie hebben de on rust vergroot. Talrijke vooraanstaande Egypte naren moeten zich als gijzelaar in arrest be vinden. Toen ongeveer 40 Egyptenaren. die een uit- noodiging hadden ontvangen om te verschijnen op het bureau van den Britschen commandant onder escorte van Britsche soldaten naai- de Engelsche militaire gevangenis zouden worden gebracht, kwam op het Ismaliaplein een vrij groote menigte bijeen, die de Britsche soldaten ontving met joelen en gefluit, en trachtte het escorte den weg te versperren, toen het de Ma- riette-pasja Straat wilde inslaan. Onder een hagel van steenen en stokken moest het escorte zich een weg banen en keerde ten slotte, toen de woedende menschen aanstalten maakten de gevangenen te bevrijden, naar het comman dantsgebouw terug. Daarbij vielen eenige scho ten, 7 Egyptenaren en 2 Britsche soldaten wer den gedood. Het aantal zwaar gewonden kan niet worden vastgesteld, aangezien zij door de demonstranten in veiligheid werden gebracht voordat uit de nabijgelegen militaire barakken versterking was aangekomen. Het plein werd ontruimd en talrijke arrestaties zijn verricht. In het algemeene tumult gelukte het een deel van de geëscorteerden te ontkomen. (D.NB.). DE TOESTAND IN INDIË. Uit Wardha wordt aan het agentschap Reuter gemeld, dat het uitvoerend comité van de Pan- Indische Congrespartij mahatma Gandhi heeft gemachtigd de leiding van de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid in Indië op zich te nemen. Deze campagne zal worden voortgezet tot de Britsche regeering de volledige politieke onafhankelijkheid aan Indië zal hebben verleend. Ook de Indische onafhahkelijkheidsliga in Oost-Azië, die twee millioen Indiërs omvat, steunt ten volle het ultimatum van Gandhi! (D.N.B.). DE OORLOG TER ZEE. Kolonel Knox, Amerika's staatssecretaris van marine, heeft aan de pers verklaard, dat voortaan alle schepen van de geallieerden in de Caralbische Zee en in de Golf van Mexico in convooi zullen varen (Afip). DE FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN TE ALEXANDRIË. Op de persconferentie in het Witte Huis heeft de Amerikaansche onderstaatssecretaris Sum ner Welles medegedeeld, dat- de Fransche re geering Roosevelts voorstel, de te Alexandrië geïnterneerde Fransche oorlogsschepen naar Martinique te doen overbrengen, heeft afgewe zen. Welles wil de hoop niet opgeven, dat Roo sevelts voorstellen opnieuw worden overwogen, omdat zij, zooals hij beweert, voor het Fran sche volk van het grootste belang zijn. Het Fransche persagentschap Ofi deelt mede, dat Roosevelt, voor het geval zijn voorstel zou wor den afgewezen, den Engelschen het rechtheeft gegeven, de Fransche schepen te vernietigen, indien Alexandrië in handen van de spilmogend- heden valt. Hierdoor, aldus zegt men in Berlijnsche po litieke kringen, worden de geruchten bevestigd, welke reeds geruimen tijd de ronde deden over een inmenging der Amerikaansche regeerrng in deze aangelegenheid, hoewel Washington daar toe in het geheel geen recht heeft. Te Berlijn is er althans niets van bekend, dat de Fransche regeering Washington op eenige wijze tot een dergelijk optreden heeft aangemoedigd. Boven dien wordt het Amerikaansche voorstel hier beschouwd als een al te plompe en doorzichtige manoeuvre, die slechts ten doel heeft, de Fran sche schepen van de Engelsche in de Ameri kaansche macht te doen overgaan. Iets anders zou hun overbrenging naar Martinique, welke Washington als in het belang van Frankrijk tracht voor te stellen, Immers niet beteekenen. Wat Fransche schepen van een dergelijke ..gast- (Familie-foto.) De Haagsche redacteur van ,De Tijd" schrijft: De extra-sigaretten, die de rookers deze week op hun kaart hebben gekregen, hebben wel is waar vreugde veroorzaakt, doch zij kon niet algemeen worden genoemd. De sigaren- en pijprookers immers kregen niets extra. Dege nen van hen, die getracht hebben hun winke lier te bewegen op den R-bon toch nog iets anders dan sigaretten te geven, ontvingen een weigerend antwoord: rooktabak kan men toch al schaars krijgen en de aanvoer van sigaren ondervindt ook moeilijkheden. Wat de extra-toewijzing voor sigaretten be treft, de overheid heeft deze toegestaan om de fabrikanten van hun al te groote voorraden af te helpen. Iedereen immers probeert thans op zfjn bon shag te koopen, om de eenvoudige re den, dat shag voördéelig uitrolt en goedkoop ïs. De goedkoope sigarettenmerken zijn niet meer in den handel, men is verplicht dure merken te rooken. Maar de eenvoudige econo mische wetten houden haar waarde, met het gevolg, dat de winkeliers en fabrikanten met voorraden blijven zitten. Om daaraan een ein de te maken, heeft de overheid besloten de extra-bons voor sigaretten beschikbaar te stel len. Natuurlijk zal daardoor de tijd, dat nog sigaretten ter verdeeling beschikbaar zijn, ver kort worden. De individueele rooker kan ech ter voor zichzelf uitmaken, of hij zijn voor raad wil bewaren, dan wel dezen onmiddellijk in rook te doen opgaan. Kan men dus zeggen, dat de sigarettenfabri- kanten tot voqr kort over te groote voorraden beschikten, geheel anders liggen de verhoudin gen bij de sigarenfabrieken. Juist de fabrieken, die de bekende merken vervaardigen, verheu gen zich in de bijzondere belangstelling van de rookers en winkeliers. Deze laatste zenden hun toewijzingen bij voorkeur naar voormelde fa brieken, met het gevolg dat deze niet meer aan de vraag kunnen voldoen. Immers de toewij zing van grondstoffen geschiedt op een basis, waarin ook de kleine producenten hun aandeel hebben. Nu doet zich het verschijnsel voor, dat de kleine fabrikanten over betrekkelijk groote voorraden beschikken, doch geringe vraag ont vangen. De overheid heeft deze moeilijkheden voorzien en reeds geruimen tijd geleden maat regelen genomen om ze op te vangen door het instellen van een clearing. De fabrikanten, die aan de hun toegezonden aanvragen niet kim nen voldoen, zenden óf hun surplus door naai de clearing,' óf zij sturen de toewijzingen aan hun cliënten terug. De clearing evenwel stelt de kleine fabrikanten in staat de aanvragen af te werken. Wanneer nu de groote leveranciers velen win keliers dezer dagen hun toewijzingen hebben teruggestuurd, dan zullen deze winkeliers het best handelen door hun toewijzing aan de clearing over te maken. Op die wijze worden de kleine fabrikanten snel ingeschakeld; de winkeliers en klanten zullen dan zonder ver traging kunnen worden bediend. Hoe lang deze nieuwe regeling zal moeten worden gehandhaafd, kan men moeilijk voor spellen. Veel zal afhangen van den toekomsti- gen gang van zaken in het tabaksbedrijf zelf, welke natuurlijk zeer sterk van de grondstof f en- voorziening afhangt. Verdere inkrimping van groote bedrijven of samensmelting van kleinere producenten schijnt niet onmogelijk te moeten worden geacht. van hedenavond 21.54 uur tot morgenochtend 5.39 uur De maan kwam heden op te 8.45 uur en gaat onder te 23.13 uur. vrije uitnoodiging" hebben te verwachten, zoo zegt men te Berlijn, blijkt uit het gebeurde met de „Normandië", die zonder toestemming van de Fransche regeering door de Amerikaansche marine eenvoudig in beslag werd genomen om tot vliegkampschip te worden verbouwd. Overi gens heeft men hier den indruk, dat bij deze kwestie sprake is van een doorgestoken En- gelsch-Amerikaansche kaart, zooals ook de Fran sche regeering zal hebben begrepen. (A.NP.). Hierboven de heer O. L. J. Sikkens, die ge lijk gisteren gemeld, benoemd is tot burgemees ter der gemeente Oegstgeest. In „Das Reich" houdt dr. Goebbels zien bezig met de gevolgen van de Russische mentaliteit en de Russische pysche voor de gevechtskwa liteiten van den sovjetsoldaat. De Duitsche soldaat aldus dr, Goebbels, heeft het bolsje wisme gedurende den veldtocht in het Oosten leeren kennen en geen der Duitsche soldaten zal uit het Oosten als communist terugkeeren. Het bolsjewisme is ontsluierd en vormt voor de Duitschers geen geestelijk gevaar meer. Met verwijzing naar den strijd bij Sebastopol. ver klaart dr. Goebbels, dat de sovjetweermacht den spiltroepen vaak een tegenstand heeft geboden, zooals zij dien op hun vroegere veldtoch ten niet ontmoetten. De bolsjewistische weer macht vecht, soms met een stompzinnige, bijna dierlijke hardnekkigheid en legt daarbij menig maal een doodsverachting aan den dag, die meer dan opmerkelijk is. In hun geheele ge schiedenis hebben de Russen zich onderscheiden door een c ij zonder taaie wijze van verdediging, terwijl zij van den aanval nooit, veel terecht brachten. Hun geheele volkskarakter sluit zeer goed aan bij een defensieven oorlog. Zij zijn I gewend aan een hard leven vol ontberingen, I waaraan zij dan ook niet al te zeer zijn ge- hecht. De individu is in het openbare denken ongeveer zooveel waard als bijvoorbeeld een rijwiel. Er is een soort primitieve taaiheid, welke men teveel eer zou aandoen, wanneer men haar dapperheid noemde, want dapperheid is een soort vergeestelijkte moed. De taaiheid, waar mede de bolsjewisten voor Sebastopol hun kazematten verdedigden, was meer een dierlijke drift en niets zal onjuister zijn dan de mee ning dat hier sprake is van een gevolg van de bolsjewistische wereldbeschouwing of opvoeding. Het bolsjewisme berust op het meest geraf fineerde gebruikmaken van de Slavische volks ziel. Slechts in Rusland was dit huiveringwek kende experiment mogelijk. Het was de bolsje wistische propaganda in groote trekken gelukt, de massa van Russische arbeiders en boeren door een hermetische afsluiting van de buiten wereld en een eeuwige herhaling van haar phrasen. wijs te maken, dat deze toestand het paradijs op aarde was. In een dergelijk systeem heeft de politieke commissaris een functie lüt te oefenen, die wij ons niet kunnen voorstellen, aldus dr. Goebbels. Een nationaal intellect, die dit systeem zou kunnen bestrijden, bestaat niet meer. Het geheele land is doortrokken van een spionnagesysteem, dat de kinderen misbruikt om hun eigen ouders uit te hooren. De willooze massa kan dus nog slechts gehoorzamen en zich in haar lot schikken met een fatalisme, dat in de Russische psyche een goeden voedingsbodem vindt. Bij de vuurproef echter moet dit systeem steeds weer wijken voor den superieuren geest van den raannelijken strijder. Indien de vijand in het Oosten is verslagen, aldus vervolgt Goebbels. is er geen bedreiging meer, waarvoor wij ook maar een oogenblik zouden moeten terugschrikken. Duitschland is ten strijde getrokken tegen een wereldmacht, die .zijn nationale leven bedreigt. De Duitsche sol daat voert dezen oorlog als een strijd om zijn heiligste goederen. Het is geen Duitsche ge woonte zijn tegenstander te onderschatten. Maar wij blijven er van overtuigd, dat ook hier het hooger staande ras over het lager staande zal zegevieren. Wij weten, dat Europa verloren zou zijn, indien het niet door de spilmogendheden beschermd werd. De aanslag van het Oosten op leven en cultuur van Europa zal mislukken, omdat wij tegenover het domme geweld de vast beslotenheid van een offensieven tegenstand plaatsen, die zijn kracht put uit het intellect der leiding en 'uit de gedisciplineerde vitaliteit der jonge rassen. (D.NB.). Verschenen is de eerste uitvoeringsbeschik king „Ondernemingsbelasting 1942", Zooals bekend, komt voor het bepalen van de bedrijfsopbrengst als grondslag voor de onder nemingsbelasting voor de ondernemingen, welke aan de vennootschapsbelasting zijn onderwor pen, in aanmerking de belastbare winst van de onderneming, zooals deze volgens het besluit op de vennootschapsbelasting moét worden vastgesteld, in welk laatste besluit weder wordt bepaald, dat de winst wordt berekend op den voet van de artikelen 8 tot en met 12 en 22 van het besluit op de inkomstenbelasting 1941. Thans is bepaald, dat daarbij het aandeel in de winst, dat aan de voor het geheel aanspra kelijke vennooten eener commanditaire ven nootschap op aandeelen als zoodanig toekomt, niet als bedrijfskosten wordt beschouwd. Voorts is bepaald, dat bij de bepaling van het bedrijfsvermogen niet als bedrijfsschulden mo gen worden beschouwd: a. bij commanditaire vennootschappen op aandeelen het gedeelte van het zuiver vermogen, hetwelk tot het zuiver vermogen der voor het geheel aansprakelijke vennooten behoort, en b, bij coöperatieve ver- eenigingen en vereenigingen op coöperatieven grondslag: het bedrag der verplichte inleg- gelden. In herinnering wordt gebracht, dat de on dernemingsbelasting wordt geheven van de ondernemingen, voor zoover deze binnen het rijk haar bedrijf uitoefenen. Als onderneming wordt beschouwd elke op het maken van winst gerichte, zelfstandige, duurzaam bedoelde orga nisatie, welke aan het economisch verkeer deelneemt, voor zoover dit niet betreft het uit oefenen van een landbouw- of boschbedrijf of van een zelfstandig uitgeoefend beroep in den zin van de artikelen 18 en 24 van het besluit op de inkomstenbelasting 1941. Naamlooze vennootschappen en commandi taire vennootschappen op aandeelen, coöpera tieve vereenigingen en andere vereenigingen op coöperatieven grondslag, onderlinge verzeke ringsmaatschappijen, alsmede vereenigingen, welke op onderlingen grondslag als verzekeraar of credietinstelling optreden, worden steeds in vollen omvang geacht een onderneming te vormen. Voor de ondernemingen, welke in het kalen derjaar 1941 zijn gestaakt, behoeft geen aan gifte te worden gedaan. PAPIERINZAMELING OP DE SCHOLEN. In September begint de actie in het geheele land, In de maand Juni heeft een inzameling van oud papier plaats gehad op de Eindhovensche scholen, waaraan onderwijzers, leerlingen en niet te vergeten de huismoeders die dagelijks door haar kinderen zullen zijn aangemaand om toch vooral de afvalstoffen te bewaren, hebben meegewerkt. Deze inzameling, georganiseerd op instigatie van het rijksbureau voor oude ma terialen en afvalstoffen, welk bureau prijzen heeft uitgeloofd voorde scholen met de groot ste opbrengst, was bedoeld als een proef, ter voorbereiding van een dergelijke actie op alle I Nederlandsche scholen. De inzamelingsactie zal in September a.s., na de zomervacantie dus, moeten beginnen. Het resultaat van de in Eindhoven genomen proef mag zeer geslaagd heeten. Er is in totaal niet minder dan 17.527 kg. oud papier ingeza meld. dat aan de Philips' gloeilampenfabrieken is afgestaan voor haar papierfabriek. Dit resul taat doet het beste hopen voor de komende landelijke actie, waarmee het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen de goede ge woonte om uiterste zuinigheid te betrachten met grondstoffen voqr de Nederlandsche In dustrie, onder het opgroeiend geslacht hoopt te kweeken. KETENEN VALLEN. In snel tempo rukken de Duitsche legers met hun bondgenooten tegen de sovjets op. Reeds werd de Don overschreden en steeds verder dringen de stoottroepen in de linies der bolsje wieken. De kapitalistische plutocratische en bolsjewistische ketenen, die Europa gevangen hielden, worden verbroken en straks zal, dit be vrijde Europa, zonder ketenen, een nieuwe toe komst tegemoet gaan. Zij, die daar strijden in het Oosten, hebben daarvoor onzen dank ver diend en voor onze dappere Nederlandsche strijders dienen wij te doen wat mogelijk is. Ons verzorgingsfonds stelt pakketten samen voor deze mannen. Pakketten met sigaren, tabak, sigaretten, boeken, tijdschriften en vele nuttig gebruiksvoorwerpen. Dat is het werk van ons fonds, een werk dat u gaarne zult willen steunen. Stort uwe bijdrage op girore kening 432100 t.n. verzorgingsfonds vrijwilli gerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage, „BRANDENDE KWESTIES." Hedenavond om 21.00 uur spreekt Max Blok zijl via den zender Hilversum 2 in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Denkt aan de Wangbetu-negers." EEN KLOKKENSPELVEREENIGING WENSCHELIJK. De heer N. J. Swierstra schrijft ons: Sinds een jaar ongeveer hebben we weer het voorrecht, dat onze stad op regelmatige tijden opgeluisterd wordt door de concerten welke onze bekwame stadsbeiaardier op het klokkenspel van den Stadhuistoren geeft. Behalve de ge wone concerten op Woensdag- en Zaterdagmor gen hebben er nog enkele buitengewone plaats op kosten van de stad. Het aantal van deze, in de namiddaguren, wanneer de wandelaar meer gelegenheid heeft tot rustig luisteren, is echter beperkt. Velen zouden die gaarne zien vermeer derd om ook bekwame beiaardiers van elders, zooals b.v. de bekende Staf Nees, te hooren. Het spreekt evenwel van zelf, dat men niet alles op de stedelijke financiën af kan wentelen. Het aangewezen lichaam, om hierin de stad te hulp te komen, om het beiaardspel nog veel meer dan thans te populariseeren en in het midden der belangstelling te plaatsen, is de Klokken- spelvereeniging. Deze verricht in tal van groote steden reeds uitnemend werk en draagt er het hare toe bij den muzikalen zin van ons volk te verhoogen. Zou het niet mogelijk zijn, hier te Leiden een af deeling er van te stichten? Ieder die iets voelt voor den jubelzane van de Beiaard over onze stad moet dit dunkt mij beamen. Leiden moet ook hierdoor een aantrekklngs- punt voor landgenoot en vreemdeling worden. Wie zijn adhaesie aan dit denkbeeld wenscht te betuigen, zende daarvan bericht aan den heer R. Heering, Koninginnelaan 17, Oegstgeest. Men denke er niet te lang over. 40-JARIG JUBILEUM J. D. v. d. LOO. Heden is het feit herdacht, dat de chef- gieter, de heer J, D. van der Loo, 40 jaar ge leden zijn arbeid begon in de zetterij-afdeeling der Drukkerij J. J. Groen en Zoon alhier. 's Morgens werd het jubileum tn deze werk plaats feestelijk gevierd. In hun toespraken gaven de directeur en de chef, de heer J. Sand- berg, blijk hoezeer zij den jubilaris waardeeren, niet alleen om zijn groote technische bekwaam heid, welke hem zoo bijzonder geschikt maakt voor de belangrijke functie, die hij In de Mo- notype-afdeeling vervult, maar vooral om zün uitstekende menschelijke eigenschappen, uit naam van directie, commissarissen en personeel werden den jubilaris en diens echtgenoote ge schenken aangeboden als herinnering aan dezen grooten dag. Ten slotte werd bij deze gelegenheid tevens de 25-jarige werkzaamheid gememoreerd van den Monotype-zetter den heer D. A. de Gunst en van den drukker, den heer P. J asperse. VOCAAL CONCERT „RING LEIDEN EN OMSTREKEN". De Ring Leiden en Omstreken van Chr. Gem. en Mannenkoren organiseerde gisteravond een vocaal concert in de Stadsgehoorzaal, waaraan 10 vereenigingen deelnamen, t.w. „Zang zij onze Leus", Voorschoten (dir. mej. Tilly Lee ning), „Looft den Heer", De Kaag (dir. de heer C. v. d. Keur), „Zingt den Heere",Zoeterwoude, (dir. de heer J. v. d. Broek), „Zingt den Heer" (Wassenaar (dir. de heer W. v. d. Veer), Chr. Gem. Koor „Scheveningen (dir. mevr. Massaar- v. Driel)„Wassenaars Mannenkoor" (dir. de heer v. d. Water), „Deo Preza", Leiden (dir.de heer P. J. Eikerbout), „Hart en Stem", Leider dorp (dir. mevr. Massaar-v. Driel), „Hallelu jah", Leiden (dir. mej. Tilly Leening)) en „Ex celsior", Leiderdorp (dir. de heer Kouprie). Als steeds gaf deze zangavond, die door den voorzitter, den heer Goedhart, met gebed ge opend werd, veel verscheidenheid. Er Is in het algemeen met toewijding gezongen, hoewel de stemkwaliteit niet zoo goed bleek te zijn als vorige malen, al waren er enkele goede uit zonderingen. Het in bevredigend aantal opgekomen gehoor heeft met belangstelling van de diverse zang prestaties kennis genomen. Wij besluiten met een woord van dank tot het organiseerend be stuur, dat zich met ijver van zijn taak ge kweten heeft. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Wed. J. Bat.lbergen, Hoofdstraat 49, Noordwijk a/Zee. Drogisterij, borstelwerk, klompen, enz. Kruidenierszaak en Kantoorboek handel. De zaak is met ingang van 1 Januari 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den ouden naam. (B. P.). Vennooten: N. Baalbergen en F. H. Baalbergen. Noordwijk. Firma Kooy en Kool, Prins Hendrikstraat 3, Alphen a/d. Rijn. Fabriek van bakker ij-grond stoffen. Uittredend vennoot; A. F. Kool, Woer den. De vennoot N. H. Kooy, Alphen a/d. Rijn, zet de zaak onder den ouden naam voort als eenig eigenaar, N.V. Landbezit Duinoord, E. A. Borgerstraat 1, Katwijk a/Zee. Handel in bouwgrond. Boven genoemde N.V. is met ingang van 31 December 1941 in liquidatie getreden. Vereffenaar: A. Ouwehand, Katwijk a/Zee. Sikkens' Lakfabrieken N.V., Rijksstraatweg 31, Sassenheim. Het vervaardigen van en het handel drijven in vernissen enz. Bovengenoemde N. V. is met ingang van 31 December 1941 in liquidatie getreden. Vereffenaars: A. M. Mees. Wassenaar en C. Oosterom, Oegstgeest, De zaak wordt voortgezet onder dijn naam Sikkens' Lak fabriek. Beheerend vennoot: A. M. Mees, Was senaar. Procuratiehouders: C. Oosterom en C. P. A. Kappelmeier, Oegstgeest (B. P.). Aantal vennooten bij wijze van geldschieting: dertien. Onze stadgenoot, de heer D. B. Kruysdijk is geslaagd voor het eerste deel van het examen gastechniker P.B.N.A. Geslaagd voor het diploma Nederlandsche Handelscorrespondentie, vanwege de Neder landsche Vereenlging van Leeraren in Boekh., Talen en Stenografie, de heer J. Bethe, alhier. REMBRAND T- IIERDENK IN G. Het vorige Jaar heeft do secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kun sten. prof. dr. T. Goedewaagen, in zijn groote rede ter herdenking van den grooten schilder Rembrandt aangekondigd, dat deze herdenking niet aan één Jaar gebonden zou zijn. Rembrandt zag hij als het symbool van de cultuur schra gende mannen van het Nederlandsche leven. Daar om achtte hij het zoowel ten opzichte van dezen groote onder de Nederlandsche schilders als te genover de cultuur van ons land verplicht, hem jaarlijks In de gedachten van het volk te bren gen. In het kader van deze ontwikkeling vond ook dit Jaar In de Westerkerk te Amsterdam een herdenking plaats, waarbij de leider van de afd. beeldende kunsten van het dept. de heer E. Ger- des. een krans legde b(J het grafteeken van Rem brandt. De plechtigheid werd bijgewoond door den wethouder van onderwijs ln de gemeente Amsterdam, dr. J. Smit. Ir. J. Gratama, lid van den Kultuurraad en enkele belangstellenden. UITGESTOKEN: Gerrlt Tas, bloemen handelaar, Aalsmeer. R. C. Mr. J. H. H. Hüla- mann. Cur. Mr. J. van der Hoeven, Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1