ZATERDAG 11 JULI 1942 No. 25240 De slag in het Oosten 83sfe Jaargang Timosjenko verrast Verspreide Berichten Verduisteren: BINNENLAND De nieuwe aardappelbon Sluiting Journalistenkamp 1942 Verkoop van groenten en fruit door telers aan consumenten Bekendmaking aan familieleden en vrienden van in Nederlandsch-lndië geïnterneerden De Leidsche Bioscoop-Programma's BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Zomeroffensief begonnen STADSNIEUWS Haar 0-beenen verrieden haar! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W, Henny. Teléf, Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B W. Menkhorsfc. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. Het grootscheepsche Duitsche offensief van dit jaar in het Oosten is terstond met een dus danige concentratie van strijdkrachten inge zet. dat men zich in kringen van Duitsche militaire deskundigen heeft afgevraagd, hoe het mogeUjk was. dat Timosjenko niet tijdig door de luchtverkenning hiervan was verwittigd. Dit raadsel vindt zijn oplossing in twee meesterlijke zetten der opperste Duitsche lei ding. In de eerste plaats werden de Duitsche opeenhoopingen van troepen en wapens bewe gelijk uitgevoerd, d.w.z. dat zij met behulp van de consequente motoriseering alle 24 uur van plaats veranderden volgens een vast plan. waar door eerst op den dag voor het begin van het offensief de benoodigde formaties op de aan gewezen plaatsen stonden opgesteld. In de tweede plaats was het offensief van meet af over zulk een groote uitgestrektheid ontworpen als tot dusver nog niet is voorge komen. Hierdoor moest de vijandelijke leiding wel in onkunde blijven verkeeren omtrent de eigenlijke Duitsche bedoelingen, daar zij slechts in staat was afzonderlijke acties en de marsch- richting te onderscheiden. Duitsche militaire instanties willen thans wel erkennen, dat deze manoeuvre schitterend is ge slaagd, maar over het verloop van den slag wenschen zij zich niet uit te laten.'Uit het ge- heele optreden van den vijand met inbegrip van zijn zoogenaamd ontlastingsoffensief bij Orel valt af te leiden, dat de bolsjewistische oorlogs leiding niet meer bekend is met de verblijf plaats van haar strijdkrachten en zelfs niet weet, of deze nog bestaan. Timosjenko's positie is als gevolg van de Duit sche doorbraak in Zuidelijke richting wanhopig geworden. Uit zijn bevelen blijkt, dat hij met het oog op het dreigende gevaar wilde terug trekken naar den Kaukasus. Dit gaat nu niet meer want de Duitsche tanks en gemotoriseerde afdeelingen hebben zich op de onderdeelen van Timosjenko's divisies geworpen, die aanvankelijk terugtrokken, zoodat van een strategischen terugtocht naar het Zuiden niet meer gesproken kan worden. Een reusachtige slag woedt op een slagveld van ontzaglijke afmetingen. De Duitsche lei ding geeft het adembenemende tempo aan. Het zal reeds dezer dagen bewezen worden, dat Timosjenko weer verliest. (D.N.B.). Volgens te Stockholm ontvangen berichten heelt de Duitsche doorbraak aan het front van Kursk-Charkof het gevoel van het doodelijke gevaar voor de Sovjet-Unie in Moskou doen herleven en aanleiding gegeven tot een verdere mobilisatie van alle bolsjewistische materieele en moreele hulpmiddelen voor den op handen zijnden beslissingsstrijd. Omtrent de positie te velde wordt in Moskou gemeld, dat ten Westen van Woronesj en in de streek van Stary Oskol de toestand voor de troepen van Timosjenko ernstig blijft. De Duit- schers handhaven hun numerieke superioriteit en vallen bijna onophoudelijk aan. De stad Stary Oskol is opgegeven, aangezien de bocht in het Sovjetfront hier te zeer blootgesteld was aan flankaanvallen. Verscheidene andere bewoonde plaatsen zyn bezet. In een sector is een tankslag geleverd, waaraan aan beide zijden 300 tanks hebben deelgenomen. De strijd duurde den geheelen nacht door. Vliegtuigen konden niet ingrijpen aangezien het onmogelijk was vriend en vijand te onderscheiden. (D.N.B.). finsche overwinning. Het Finsche hoofdkwartier heeft een extra- bericht uitgegeven van den volgenden inhoud In den nacht van 7 op 8 Juli heeft de vijand met belangrijke strijdkrachten een verovermgs- po°1ng ondernomen op het te Noorden van Suursaari gelegen eiland Somerinséari. Bijna twee dagen is om het bezit van het eiland te land. ter zee en in de lucht hevig gestreden. Dank zij de goede samenwerking tusschen onze zeestrijdkrachten en de lucht- en kustdefensies is de aanvalspoging uitgeloopen op een neder laag voor den vijand. Tijdens de gevechten zijn in totaal 16 vijandelijke wachtschepen en mo- tortorpedobooten benevens een kanonneerboot van de Moskou-klasse in den grond geboord. ridderkruisdrager gesneuveld. Bii de nieuwe aanvalsgevechten in den sector Kursk-Charkof is ridderkruisdrager kolonel Pochat, commandafit van een regiment tanks, gesneuveld. (D.N.B.). GANDHI DIENT RESOLUTIE BIJ HET CONGRES IN. Gandhi zou de arbeidscommissie van het Con gres een besluit hebben voorgelegd, zoo meldt de Britsche berichtendienst, dat het Congres er toe moet brengen een beweging van burgerlijke on gehoorzaamheid en lijdelijk verzet te beginnen, evnals in 1921. Het besluit zegt, dat de terug tocht van de Britsche macht uit Indië de eenige weg is, waarlangs Indië zijn onafhankelijkheid kan verwerven. Voorts bevestigt het besluit dat door de Britsche politiek in Indië het Congres zich niet langer verplicht voelt, de politiek eener ondersteuning der Britsche oorlogsinspan ning in Indië voort te zetten. Om de bevolking van Indië haar rechten en vrijheden te geven, moet het Congres een massale veldtocht van burgerlijke ongehoorzaamheid beginnen. (D.N.B) FRANSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Ook de Fransche arbeiders van het onbezette gebied melden zich in toenemende mate aan voor arbeid in de Duitsche industrie. In Nice, Marseille en andere groote steden zijn de aanmeldingsbureaux overvol. Uit Marseille is kort. geleden reeds een transport van 1000 ar beiders en arbeidsters naar Duitschland ver trokken. (A.N.P.). VLIEGTUIG VAN ADMIRAAL MIMITZ VERONGELUKT. Het vliegtuig van den opperbevelhebber der Stille Zuidzee-vloot, admiraal Mimitz is veron gelukt, naar de New-Yorksche radio heeft ge meld. Mimitz zelf zou daarbij geen kwetsuren hebben opgeloopen. Volgens een bericht uit andere bron zou de marineleiding te Washington hebben medege deeld. dat Mimitz zwaar gewond en twee vlie gers omgekomen zijn. Het ongeluk is aan de Westkust der Ver. Staten geschied. (D.N.B.). BESPREKING VAN ROOSEVELT. Uit Washington wordt gemeld: Volgens As sociated Press heeft Roosevelt Donderdag een onderhoud gehad met admiraal King, opperbe velhebber van de Amerikaansche vloot, admi raal Cunningham, leider van de Britsche vloct- commissie en den heer Harry Hopkins, wettelijk beheerder van de leen- en pachtwet. Het onder houd liep inzonderheid over den aanval, die onlangs door de Duitsche zee- en luchtstrijd krachten op een Engelsch-Amerikaansch con- vooi in de Noordelijke IJszee werd ondernomen, en over de verscheidene problemen, die in ver band met de scheepvaart naar de sovjet-unie en andere oorlogstooneelen werden gesteld. (Af lp) MUITERIJ OP ENGELSCH SCHIP IN GIBRALTAR. Te Gibraltar is aan boord van een Engelsch koopvaardijschip een muiterij uitgebroken. Deze muiterij werd veroorzaakt door het personeel van de maohinekamer, dat weigerde aan boord te blijven, wanneer niet de gevaren toelage on middellijk werd verhoogd. Daar enkele leden der bemanning voor de officieren partij kozen, ter wijl het grootste deel het personeel van de machinekamer ondersteunde, ontstond een he vig messengevecht, in het verloop waarvan de eerste machinist levensgevaarlijk werd gewond en verscheidene leden der bemanning eveneens verwondingen opliepen. De politie verrichtte ver scheidene arrestaties. (D.N.B.). van heden- en morgenavond 22 uur tot morgen- en Maandagochtend 5.31 uur De maan kwam heden op te 4.11 uur en gaat onder te 20.09 uur; morgen komt de maan op te 4.53 uur en gaat onder te 20.56 uur. WEEKRANTSOEN OPNIEUW 2K.G. Voor de distributieperiode van 12 tot en met 18 Juli a.s. is het aardappelrantscen wederom vastgesteld op 2kilogram. In verband hier mee geeft gedurende het tijdvak van Zondag 12 tot en met Zaterdag 18 Juli a.s. elke der met ..36a" genummerde bonnen van de aard- appelkaart recht op het koopen van 11/4 kilo gram aardappelen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het verboden is reeds heden aardappelen op bon 36a te koopen of af te leveren. REDE VAN PROF. Dr. GOEDEWAAGEN. In het kasteel „De Cannenburgh" te Vaassen Is Donderdagavond het journalistenkamp 1942 officieel gesloten, Aan den sluitingsmaaltijd zaten behalve de deelnemers van de vierde kampweek en afge vaardigden van de drie voorafgaande kamp- weken, mede aan de secr.-gen. van het depart, van volksvoorl. en kunsten, prof. dr. T. Goede- waagen en de heeren W. Dittmar, persoonlek Presserèferent van den Rijkscommissaris. P. J van Megchelen, voorzitter van het Verbond van Ned. Journalisten, Max Blokzijl, hoofd van de afd. perswezen van genoemd departement, mr. J. Huyts, leider en J. Learbuch, zakelijk leider van het Persgilde, eenigen met hun dames. Na het openingswoord van den tafelpresident, den heer J. Raatgever, tevens leider van het journalistenkamp 1942, vertolkte de heer Ditt mar, die tot de inleiders van dit kamp be hoorde met enkele woorden zijn indrukken door te kennen te geven, dat hij getroffen en ver heugd was door den geest van harmonie, welke onder de deelnemers had geheerscht. Prof. dr. Goedewaagen, vervolgens het woord voerend, legde er den nadruk op. dat het jour nalistenkamp op de Cannenburgh geen doel op zichzelf is, maar einddoel, nl. de vorming van een journalistenstand als een door de geheele volksgemeenschap erkend onderdeel der samen leving. Vooral gaat het om de vorming eh op leiding, zoowel in technischen als ln politleken zin van den Nederlandschen journalist. Verder ligt er in opgesloten een gerechtvaardigde ho noreering van datgene, wat ^e journalist aan de volksgemeenschap bijdraagt. Spr. wees ver bolgens op den moreelen kant van het jour nalistieke beroep, dat de journalist niet meer als vroeger min of meer toevallig zijn vak uit oefent, maar dat hij zich scherp en duidelijk bewust is van de beroepseer, welke ook van zijn vak de grondslag vormt. Ten slotte stelde spr. In het licht, dat het devies van den Ned. Ar beidsdienst „lek dien", ook voor den journalist geldt. Als blijk van erkentelijkheid voor de wijze, waarop de kampleider zijn taak had opgevat, bood spr. den heer Raatgever, mede namens de persafd. van het departement ^an volksvoor lichting en kunsten het boekwerk „Das dritte Reich im Aufbau" aan. De heer Van Megchelen, eveneens het woord voerend, releveerde de kwesties van de te lage salarieering en van de opleiding, voor welke hij den steun van den secr-generaal inriep. Na dat spr. herinneringen had opgehaald aan de vaak neftige debatten tijdens de inleidingen, welke echter steeds in een geest van kame raadschap eindigden, sprak hij waardeerende woorden tot den kampleider en bood hem twee geschenken aan. Eén daarvan was het boek werk. „De liefde tot zijn land is ieder aan geboren", terwijl hij voor de vorming van het tweede geschenk aan iederen kampdeelnemer verzocht schriftelijk een samenvatting van zijn indrukken, vergezeld van ieders portret aan den kampleider te doen toekomen. Namens de deelnemers van het vierde kamp vertolkte de oudste, de heer J. F. Frencken. uit Roermond, de gevoelens van oprechten dank. in de eerste plaats tot den secr.-gen. en den verbondsvoorzitter voor het mogelijk maken van het kamp en tot den kampleider, die den deel nemers werkelijke waarden voor het leven heeft medegegeven. In zijn woord van dank zeide de heer Raat gever om, dat ook hij veel levenservaring had opgedaan. Ook van véle nlet-nat.-soc. had hij veel kameraadschap en toewijding ondervonden, hetgeen hem moed en vertrouwen had ge schonken voor de toekomst van den Neder landschen journalist wiens taak groote offers- zal eischen. hetgeen echter tegelijkertijd groote winst voor de volksgemeenschap zal beteekenen, daar het gaat om het geluk en de toekomst van het Nederlandsche volk van morgen. Na het officieele gedeelte van den avond, bleef men nog geruimen tijd ln een gezellig samenzijn bijeen. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat ten aan zien van den verkoop van groenten en fruit door telers aan consumenten is bepaald, dat telers van groenten en fruit van heden af slechts eenmaal per dag en per consument, uitsluitend aan consumenten, woonachtig binnen dc gemeente, waar het bedrijf van den teler is gelegen, ten hoogste 2V> kg, groenten en/of fruit mogen verkoopen. Deze verkoop mag slechts plaats hebben op het bedrijf van den teler rechtstreeks aan den consument. Deze regeling geldt niet voor Amsterdam, Rot terdam, 's Gravenhage, Utrecht, Haarlem en de Gooigemeenten, waar iedere verkoop door telers aan consumenten reeds verboden was en thans ook verboden blijft. De verkoop van kersen in den boomgaard, ln de zg. kerseneetgelegenheden blijft voor verbruik ter plaatse toegestaan. Ten aanzien van het vervoer is bepaald, dat het vervoeren van groenten en fruit door consumentep alleen ls toegestaan binnen de gemeente hunner inwoning, terwijl het ver voeren van groenten en fruit door consu menten van de eene gemeente naar de an dere gemeente thans voor het geheele land is verboden. Voor het vervoeren van groenten en fruit door telers, volkstuinders, handelaars en ver werkers van de eene gemeente naar de andere gelden bepaalde regels, waarvan op iedere vei ling kennis kan worden genomen. AANMELDING ARBEIDSDIENST. Met ingang van 15 Juli a.s. Meer dan vijftig kampen van den Nederland schen Arbeidsdienst zijn thans belegd en vele duizenuen jonge Nederlanders vormen daar ge durende hun diensttijd van vijf en een halve maand gemeenschappen, waarin karaktersterkte, gezondheid en onderlinge kameraadschap, naast eerbied voor den arbeid, als hoogste waarden gelden. Op 4 Januari 1943 zullen echter nieuwe ar beidsmannen in deze N.A.D.-kampen worden ge legerd en in verband daarmede heeft de com mandant van den Nederlandschen Arbeids dienst de aanmelding van vrijwilligers voor die „lichting" met ingang van Woensdag 15 Juli a.s. tot nader order opengesteld. Als vrijwilliger kan zich aanmelden hij le. die den leeftijd van 17, echter nog niet dien van 24 jaar heeft bereikt en die onge huwd is; 2e. die in den loop van 1943 in aanmerking wenscht te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onder wijs en die na 31 December 1919 is geboren. De vrijwillige aanmelding kan geschieden bij de arbeidsbureaux, da gemeentehuizen of bij de NAJD.-aanmeldingsbureaux te Amsterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage. Groningen, 's-Her togenbosch en Utrecht. TERZAKE Ja, laat ons eindigen met het stamelen van veronderstellingen, gebaseerd op wenschdroo- men, die toch nooit in vervulling zullen gaan. Laten wij ter zake komen en ons afvragen wat ons belang is; de chaos van het bolsjewisme of een nieuw Europa, waarin arbeid en brood zal zijn voor een ieder, die werken wil en kan. On getwijfeld valt ook uw keuze op dit laatste. Maardan dient gij ook volkomen te staan achter onze mannen, die aan het Oostfront voor dat nieuwe Europa strijden. Dan zult gij ook ons fonds, dat zorgt voor de samenstelling en verzending van duizenden pakketten voor deze strijders, willen steunen. Daarom: ter zake. Het gironummer is 432100 tm. Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen Nederland. Koningin negracht 22 te 's-Gravenhage. IN DE LAZARETTEN. In de lazaretten achter het front worden de gewonden verpleegd, die in den strijd tegen het bolsjewisme hun tol betaald hebben. Daar wach ten helder witte bedden. Zachte vrouwenhanden schikken de kussens, nooit moe wordende doc toren vernieuwen de verbanden. In de lazaret ten achter het front leert de soldaat wat het beteekent een thuisfront te hebben, dat zich bewust is van zijn plichten tegenover den strij der. Ook de Nederlandsche vrijwilligers weten dat. Ook zij weten, dat het thuisfront hen niet vergeet. Nederland zond een ambulance naar het Oostfront. Aan u is het lezer, om tc zorgen dat deze ambulance haar taak naar behooren kan verrichten. Ook uw steun heeft deze Ne derlandsche hulpexpeditie noodig. Stort daarom vandaag nog een bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DEVTEZENVERGUNNING VOOR STORTINGEN BIJ HET NED. CLEARING INSTITUUT. Bij beschikking van het deviezen-instituut van 26 Augustus 1941 is bepaald, dat voor iedere storting bij het Nederlandsch Clearing-instituut een vergunning is vereischt. Voor België werd daarop echter een uitzon dering gemaakt in dier voege, dat geen ver gunning werd vereischt voor stortingen bij het Ned. Clearing-instituut ter voldoening van schulden naar België, behalve voor zoover be treft' stortingen wegens betalingen, welke een overmaking van kapitaalbedragen naar België ten doel hebben dan wel zoodanig overmaking in zich sluiten. Thans heeft het deviezeninstituut bekend ge maakt, dat deze uitzonderingsbepaling voor Bel gië met ingang van 3 Augustus as. wordt Inge trokken. zoodat na dezen datum ook voor alle stortingen ten aanzien van België een vergun ning vereischt zal zijn. ZEVENTIG JAAR GETROUWD. In de Zakkendragerssteeg te Utrecht met de eeuwenoude huisjes, die zoo'n aardig aspect kre gen door hun vriendelijk geschilderde houten luiken, is gisteren een wel zeer bijzonder feest gevierd: Jan Rijnsburg en Maria van der Horst, beiden Utrechtenaren van geboorte, herdachten namelijk het feit, dat zij 70 jaar geleden in het huwelijksbootje waren gestapt. In het kleine feestelijk versierde vertrek met zijn bedstee en verkleurde familieportretjes, waar het leVeri van het oude echtpaar. Jan Ls 90 en Marie 89, an ders zoo rustig verder kabbelt, heeft het nog beweeglijke vrouwtje ons trotsch een vergeeld document getoond. Zij vertelde van de drie oor logen, die zij heeft ..meegemaakt" en hoe zij deze 70 jaar in pais en vree met haar man heeft doorgebracht. Van vele zijden werden bloemstukken aan gedragen en zelfs feesttaarten ontbraken niet. De Nederlandsche Volksdienst had een groote versierde mand gestuurd, gevuld met alle mo gelijke soorten levensmiddelen. De reportage wagen van den Nederlandschen Omroep bracht bovendien vertier in de nauwe steeg en alle buren waren uitgeloopen om te zien wat er ging gebeuren. Zij, die in Nederlandsch-lndië familieleden of vrienden hebben van wie zij weten of vermoe den kunnen dat zij geïnterneerd zijn, kunnen hen met groote kans van welslagen bereiken door hun brieven als volgt te adresseeren Internierte Sendung Gebiihrenfrei Internee mail Postage free to mr(naam en voornamen) Netherlands subject internment camp Ramgarh province of Bihar British India. afzender:(naam en volledig adres duidelijk invullen). Over alles wat de familie-omstandigheden van den geïnterneerde of van den schrijver zelf be treft kan veilig geschreven worden. Zoo Ook over de zaken en de financiën van den geadresseerde, mits in zoodanige algemeene termen dat dit voor de censuur aanvaardbaar is. Echter is het beslist noodzakelijk alles te ver mijden wat de politiek betreft en er ook overi gens aan te denken dat alle brieven aan een zeer strenge censuur onderworpen zijn. Daarom moet ook het schrift zoo duidelijk mogelijk zijn. Heeft men niet veel te schrijven, dan verdient het de voorkeur dit op een brief kaart te doen, waarvan de censuur gemakkelijker en vlugger gaat. Met het oog op de onzekerheid der postverbindingen is het raadzaam, bijvoor beeld om de veertien dagen, copieën van brieven na te zenden. Tenslotte dit: de brief of briefkaart moet ge opend (in niet gesloten enveloppe) en zonder geleidebrief ingesloten worden in een gefrankeer de enveloppe en geadresseerd aan het Neder landsche Roode Kruis, Bezuidenhoutscheweg 33, Den Haag, dat voor de verdere verzending zorg draagt. Een opgave van de met zekerheid in Indië ge- interneerden het staat echter vast dat later nog vele anderen geïnterneerd werden is af gedrukt in de eerelijst, opgenomen in het num mer van „Volk en Vaderland", van 13 Maart 1942. Zij, die niet of niet meer in staat zijn dit nummer te raadplegen kunnen desgewenscht van de bedoelde opgave een afdruk verkrijgen door zich daartoe te wenden tot het commissariaat voor Indische zaken van de N.S.B., Zeestraat 76 Den Haag, dat zich ook voor eventueele verder gewenschte informaties omtrent deze aange legenheid gaarne beschikbaar stelt. CASINO-THEATER „Schoonpapa knapt het op", met Hans Moser ln de rol van schoonpapa: men weet. wat dit zeggen wil! Moser, de zeldzaam begaafde Weensche acteur, ls hier de nerveus be wegende, druk-doende winkelier, die zijn dochter en zijn hem nog onbekenden schoonzoon gaat opzoeken. Hij ziet een ander voor zijn schoonzoon aan: de verwikkelingen die daaruit voortvloeien, zijn talrijk, gecompliceerd en humoristisch. Het eene misverstand volgt op het andere, totdat de goede man er zelf geen uitkomst meer ln ziet. Maar dan worden de merkwaardige situaties ge lukkig toch spoedig tot Ieders tevredenheid opge lost. LUXOR-THEATER Op een reis door Italië wordt een Dultsch wapenfabrikant door de politie gedwongen zijn auto beschikbaar te stellen voor de achtervolging van eenige bandieten. Met zijn secretaresse biyrt hij in de bergen achter en als een jager hem nadert ls het tweetal (Ralph Ar thur Roberts en Jenny Jugo) ln de volle over tuiging, dat hij een der achtervolgde bandieten ls! Zoo ontstaat er een prachtige comedle, door dat de Jager en zijn vriend (Heinz Rühmann) het spelletje met genoegen voortzetten. Roberts en Rühmann vooral zijn buitengewoon geestig en ook Jenny Jugo draagt haar steentje tot de vreug de der toeschouwers bij ln de film. welke den naam draagt van „Dolores weet wat 'zij wil". De zang ls van Louis Graveure. LIDO-THEATER De reprise van „Twee meis jes en een man" zal zeker de noodlge aandacht trekken! Want het orlgineole en aardige gegeven van het kordate meisje, dat op één fabriek twee functies vervult, n.l. ln de rol van zlchzelve en ln die van haar gefingeerde zuster, ls op buiten gewoon geestige wijze uitgewerkt. Dat de dlrec- teurszoon haar, ondanks dat zij hem een rad voor de oogen heeft gedraald, toch nog trouwt, ls een oplossing, waarmee een leder zich ongetwijfeld van harte kan vereenigen. De veelzijdige Hllde Krahl en de innemende Matthias Wlemann zijn de uitstekende hoofd vertolkers ln dit charmaftte verhaal. TRIANON-THEATER Heinz Rühmann heeft als „Quax de brokkenpiloot" ln de afgeloopen week zoovele Leldenaars laten lachen dat de directie van het Breestraat-theater heeft besloten nog meerderen stadgenooten het zelfde genoegen te bereiden! Het lijdt geen twijfel of deze geste zal door het publiek op prijs worden gesteld, zoodat wij ook voor de komende dagen welgevulde zalen verwachten. REX-THEATER Robert en Bertram, de twee avonturiers, dichterlijk, romantisch en humoris tisch van aanleg, ziet men wederom tijdens hun vele omzwervingen ln den Jare 1839. ZIJ laten niet na ook goede daden te verrichten, wat onze sym pathie voor hen slechts kan vergrooten! Deze oolijke snaken, wier philosoflsche levensbeschou wing hun aanleiding geeft tot velerlèl bespiege lingen. volgt men gaarne op hun wisselende we gen: het zijn Rudi Godden en Kurt Selfert. die te zamen met Carla Rust ons door voortreffelijk spel en goeden zang een opgewekt uur bezorgenr Th. J. Hannema GEBOREN: Wllhelmlna Hendrika, d. v. J. Kan bier en G. H. C. de Keuning Jan. z. v. W Malais en T. E. v. Harberden Antonlus Fran- clscus Maria. z. v. J. J. Rosier en k. C. Prenen ONDERTROUWD: H. v. d. Does, Jm.. 28 J. en P. W. v. Groeningen Jd.. 22 J. C. Ruijgrok, Jm 22 j. en J. v. d. Elkhoff, Jd., 20 J. OVERLEDEN: J J. in 't Holl, M„ 74 J. W. v d. Berg, wedn., 72 J. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET DE SOVJET-UNIE. Het D.NJ3. meldt uit Stockholm: Tusschen de Sovjet-Unie en de Nederlandsche emigranten- regeering is gisteren, naar de Britsche berich tendienst meldt, een overeenkomst ondertee- kend. welke het aanknoopen van diplomatieke betrekkingen inhoudt. Beide verdragslui tende partijen zijn overeengekomen zich weder keerig te doen vertegenwoordigen door ge zanten. ONTSLAG PERSONEEL VISSCHERIJSCHOOL TE SCHEVENINGEN. Uit overweging, dat aan de Visscherij school te Scheveningen dit jaar geen onderwijs wordt gegeven, aangezien er zich voor het nieuwe schooljaar te weinig leerlingen hadden aange meld, heeft de burgemeester van Den Haag den directeur en de leeraren wegens verandering in de inrichting van den dienst der school, met ingang van 1 Januari a-s. eervol ontslag ver leend. DE WERELD ZAL AANSTONDS NOG VEEL BELEVEN. «L.T ANG heerschte er in de geallieerde sta- t I ten een zeer groot optimisme ten aan- Ji zien van den uitslag van den oorlog. Aan het Oostfront halden de Duitsche troepen nog steeds hun winterstellingen ingenomen, terwijl de situatie ln Afrika vrijwel constant bleef. Wel iswaar hadden de Engelschen en Amerikanen in Oost-Azië zware nederlagen tegen de Japanners moeten lijden, doch in Londen was men van oordeel, dat de Japenners spoedig aan kracht zouden inboeten en de verschillende gebieden dan weer heroverd konden worden. Dit optimis me heeft thans sterk ingeboet, en de neutrale berichten, welke ons via Stockholm en Lissabon bereiken, toonen aan. dat nen in Engeland en Amerika is gaan inzien, dat een optimisme in dezen tijd in het geheel niet gerechtvaardigd is. De overweldigende successen, welke generaal- veldmaarschalk Erwin Rommel in Noord Afrika heeft geboekt, hebben in Engeland een verplet terenden indruk gemaakt en zelfs geleid tot bewogen nachtelijke uren in het parlement. Het is te begrijpen, dat men in Engeland met be zorgdheid het verloop van de operaties ln Afrika volgt, temeer nu de asmogendheden voor de poorten der Nyisteden staan. De verliezen, welke de Britsche vloot in de Middelandsche Zee heeft geleden, zijn zeer aan den hoogen kant en hebben ertoe geleid, dat deze vloot geen be- teekenis meer heeft. Het eenige punt in Europa, dat nog Britsch is, is de vesting Gibraltar. Het is het Matste brokje houvast in Europa. Do Spanjaarden weten dit maar al te goed. Onlangs klonk op het Iberisch schiereiland de kreet: „Gibraltar weer Spaansch". Terecht zien de Spanjaarden Gibraltar als een doorn in hun lichaam. Ook het naburige Portugal begint meer en meer ln te zien. dat de Geallieerden in een hopeloos parket zijn geraakt. De stemming in die landen ls dan ook zeer optimistisch voor Clein°het Oosten is het groote offensief begon nen over een frontbreedte van bijna 300 km. en de aanvalsstoot was in het bijzonder gele gen tusschen Koersk en Charkof. Deze stoot was zeer krachtig, want in weinige dagen werd de rivier de Don reeds op verschillende plaat sen overschreden, terwijl, de zeer belangrijke stad Woronesj door de Duitsche troepen werd bezet. Met de bezetting van deze stad is er als het ware een wig gedreven tusschen de noor delijke en Zuidelijke legers der bolsjewisten. Bekend verondersteld mag worden, dat de stad Woronesj reusachtige fabrieken bezat, waarin oorlogsmateriaal vervaardigd werd. Generaal- veldmaarschalk Von Bock heeft met zijn op- marsch de heele wereld verrast. Thans trekken de bolsjewieken reeds terug op Stalino, terwijl het Sovjet-front ten Westen van de Don wan kelt. Met recht kan nu gezegd worden: Het Duitsche zomeroffensief is begonnen. Duitsch land is op alle fronten in den aanval, terwijl de tegenstander tegenslag op tegenslag Incas seert. Daarnaast wordt een geweldige strijd aangebonden tegen de vijandelijke zeevaart. De Anglo-Amerikaansche poging om de bolsjewie ken via de Noordelijke IJszee van oorlogsma teriaal te voorzien, is niet gelukt. Honderd duizenden tonnen met het modernste oorlogs tuig rusten thans op den bodem van de zee. De stemming in Amerika is bijzonder pessi mistisch. Niet alleen de Anglo-Amerikaansche zenders geven dezen indruk, vooral ook de pers commentaren laten aan duidelijkheid niets over. De „New York Times" schreef, dat Duitschland het zomeroffensief is begonnen en dat het in militair opzicht den geallieerden verreweg de baas is. Andere organen maken melding van „zeer verontrustende berichten", welke uit de Sovjet-Unie komen. Het Jaar 1942 zal van groote beslissing zijn voor de verdere ontplooiing van Europa. Do komende weken zullen nog vele ontgoochelin gen voor de Britten en Amerikanen brengen. De wereld zal aanstonds nog veel beleven. De Leidsche recherche heeft dezer dagen op wel zeer uitzonderlijke aanwijzingen een arres tatie verricht, waardoor niet minder dan 12 rijwieldiefstallen tot klaarheid zijn gebracht. Zondag j.l. werd n.l. van een bezoeker van de Pauluskerk te Oegstgeest een fiets gestolen. De eenige aanwijzing, waarover de politie beschikte, was dat onder kerktijd in de omgeving van het bedehuis een man en vrouw waren gezien, van wie de laatste abnormaal kromme beenen had. Toen Donderdagavond een Leidsche hoofd agent naar zijn huis fietste, zag hij op de Hoo- gewoerd een vrouw loopen, wier onderdanen aan dat signalement volkomen beantwoordden. Hij nam de vrouw mee naar het politie-bureau en daar kwam al spoedig aan het licht, dat zU inderdaad meer van dezen fietsendiefstal af wist. Zij bleek te zijn de 36-jarige E. van B. en het nader onderzoek wees uit, dat zij in samen werking met haar man, den 45-Jarigen C. de J. in den laatsten tijd te Oegstgeest en Utrecht niet minder dan 12 rijwielen had ontvreemd. Beiden zijn door de politie in verzekerde be waring gesteld. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: G. van der Mey's Zonen. Heere- weg (Vierkant) 231. Lisse. Bloembollenkweekerij en -handel. Overleden vennoot: J. van der Mey Gz.-, Lisse, dd. 9 Juni 1942. Nieuwe vennoote: F. van der Mey-Kapteyn. Lisse. Firma J. Balk. Havenstraat 6, Noordwijker- hout. Slagerij. Uittredend vennoot: J. Balk, Noordwij ker hout. OUDERAVOND OPLEIDINGSSCHOOL U.L.O. 3-OCTOBERSTRAAT. In bovengenoemde school is voor een overvolle zaal een ouderavond gehouden. De heer Pau- lusse opende dezen avond met een woord van hartelijk welkom tot alle aanwezigen en den heer Verlint als lid van den Ouderraad. Precies op tijd werd begonnen met de afwerking van het omvangrijke programma, waarvan wij in verband met de beperkte plaatsruimte bezwaar lijk een volledig verslag kunnen geven. Wel dient opgemerkt, dat de vrijheid en beschaafde manier van spreken opvallend waren. Alle kin deren hebben hun best gedaan en dat de ouders het gebodene op prijs stelden, bleek uit het g.vveldige applaus. Aan het einde van dezen avond dankte de heer Fray de heeren Paulusse en Boerstra, resp. als vader en als voorzitter van de Ouder commissie voor het gegeven onderwijs; ook dankte hij de dames De Haas en Entzinger en den beer Franke voor het instudeeren van de diverse zang- en ïcor.ecirtukjes. Een leerling uit de zesde klas overhandigde den heer Paulusse een boekwerk en een meisje den heer Boerstra een vaas met bloemen en een schemerlampje. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen alhier werd ia den loop der maand Juni 1942 op spaarbank boekjes ingelegd f. 194.490.26 en terugbetaal f. 177. 293.10. Het aantal nieuw uitgegeven boe^ jes bedroeg 165.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1