DINSDAG 7 JULI f942 No. 25236 De strijd om Egypte De Rijkscommissaris in Zeeland 83sie Jaargang Amerikaansche tanks vernield Italiaansch Weermachlsberichl Verspreide Berichten BINNENLAND Uitvoer van paarden naar Duitschland verboden Generaal veldmaarschalk von Rundstedt in Nederland STADSNIEUWS Hel vervoer van groenten en aardappelen Verduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B W. Menkhorst. Leiden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Bij de gevechten in Noord-Afrika is het den Duit-schen en Italiaanschen troepen, naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mede deelt, gelukt aanvallen van vijandelijke tanks, c!ie in het midden van de El Alamein-stellingen gericht waren op de bres. welke door de troepen der Spilmogendheden was geslagen, af te weren. Daarbij werdeif verscheidene Amerikaansche tanks vernietigd. Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen steunden de gevechten van de Spiltroepen door aanvallen op vijandelijke troepenconcentraties in het gebied ten Zuiden van El Alamein. De autocolonnes, die het ravitailleeringsverkeer tusschen het kustgebied en de aan den Noor delijken rand van het Cattara-dal verschanste Britten in stand trachtten te houden, werden herhaaldelijk met zware bommen bestookt. In de met munitie en benzine geladen colonnes ontstonden talrijke branden en ontploffingen. Verscheidene batterijen luchtdoelgeschut, welke in het steenachtige, slechts met kreupelhout be dekte terrein ten Zuid-Oosten van El Alamein waren ingegraven als verdediging tegen de Duit- sch en Italiaansche pantserformaties, werden door bomtreffers buiten gevecht gesteld. In aansluiting hierop deelt het D.N.B. nog mede: Bij de gevechten in Noord-Afrika hebben de Amerikanen een derde deel van hun tanks verloren, daar de Duitsche in snelheid en vuur kracht superieur zijn, aldus heeft de Britsche kapitein Lloyd Bottom, die in krijgsgevangen schap is geraakt, verklaard. De overige Ame rikaansche tanks zouden in de woestijn verbor gen zijn op een plaats, die niet zoo snel door Rommel ontdekt zal worden, ten einde later ge bruikt te worden. „VERSCHROEIDE AARDE". Generaal Stone van het Engelsche hoofd kwartier in Egypte heeft de bladen laten ver klaren, dat het Britsche leger iederen duim gronds in Egypte zal verdedigen en van iedere Egyptische stad een versterkte stelling zal ma ken. Hij voegde hieraan toe: Wanneer het Rom mel zou lukken tot de vruchtbare deelen van Egypte door te dringen, zal hü niets anders vinden dan ruïnes. Deze verklaring bevestigt, naar in Duitsche politieke kringen verklaard wordt, het bericht, dat de Engelschen weigeren Caïro tot open stad te verklaren. Er bestaat thans geen twijfel meer over, zoo wordt verder gezegd, dat de Britten in Egypte de methode van de „verschroeide aarde" zullen toepassen, precies zooals in Qost-Azië. Generaal Stone's verklaringen worden der halve met bijzondere belangstelling opgeteekend. omdat zij on onweerlegbare wijze reeds thans de verantwoordelijkheid voor eventueele verwoe stingen vaststellen. (D.N.B.). OPROEP VAN KAILANT. De minister-president van Irak, Rasjil el Kai- lani, heeft een oproep gericht tot de Egypte- naren, waarin hij zegt tot hen te spreken als een strijder, die voor hetzelfde doel heeft ge vochten. waarvoor ook de Egyptenaren hebben gestreden, en die aan het hoofd staat van een natie van menschen. die van gelijken bloede en gelijke traditie zijn als de Egyptenaren: Zoowel voor Egypte als voor Irak is Engeland steeds de arglistige en doodelijke vijand geweest, die ziclr voordeel als vriend, maar verderf beraamde. Hoeveel leed heeft Engeland niet sedert 60 jaar over Egypte gebracht. De Arabische na buren en zusterlanden lijden echter met Egypte ongeloofelijk leed. Wanneer de Engelschen in nood verkeeren, beloven zij alles, zoodra hun doel is bereikt, zijn alle beloften vergeten. Dan tellen alleen hun eigen belangen. Arglist, wraak en een reeks oorlogen en opstanden was het lot der Arabieren onder de gehuichelde Engel sche vriendschap. Thans is het uur der bevrij ding voor het eeuwige Egypte gekomen. De zonen van den Nijl moeten thans de vaan der Het weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidde gisteren als volgt: Aan het Egyptische front activiteit van ge motoriseerde afdeelingen en wederzijdsche leven dige activiteit van de artillerie. Aanvallen van vijandelijke gepantserde verkenningswagens werden overal snel afgeslagen. Formaties van de Duitsch-Italiaansche lucht macht vielen troepenaftieelingen en autocolon nes met mitrailleurvuur aan en sloegen deze uiteen. Een zeer groot aantal vrachtauto's werd in brand geworpen of zwaar beschadigd. In verschillende luchtgevechten werden 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Eenheden van de Italiaansche luchtmacht bombardeerden de haveninstallaties van Alexan- drië, Suez en Port Said. Van de overdag uit gevoerde operaties keerden 4 van onze vlieg tuigen niet op him steunpunten terug. Het tot zinken brengen van een schip van 5000 ton. waarvan in het weermachtbericht van gisteren werd gemeld, dat het in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee was getorpe deerd, is bevestigd. In de omgeving van Lentini wierp een En- gelsch vliegtuig gisteren enkele bommen neer. Er vielen hierdoor geen slachtoffers, ook schade werd niet aangericht. Onze vliegtuigen hebben het vliegveld Mi- cabba op Malta doeltreffend gebombardeerd. Bij een andere actie hebben Duitsche jagers een Spitfire vernield, gen. De Egyptenaren zullen weer meester^ van Egypte zijn. Zij zullen Egypte den ouden roem der Arabieren en van den Islam hergeven. Zo nen van Egypte, aldus Kailani, gij hebt thans een gelegenheid, die nooit terugkeert. Het is de laatste etappe van den bevrijdingsstrijd en het eerste toeken van de overwinning en de vrij heid. Bedenkt, dat wanneer de Engelschen Egypte verlaten, hun kracht ten einde is. Het Suezkanaal moet Egyptisch worden. Egypte valt de eer te beurt, baanbreker te zijn in den Arabischen vrijheidsstrijd. Het ls een geluk, dat Egypte en de andere Arabische landen thans niet meer alleen staan tegenover den vijand. Trotsch weten de Arabieren, dat deze vrienden hun strijd waardeeren en hun vriendschap wen- schen. Sprekende over dê verklaring van Düitsch- land en Italië betreffende Egypte, zegt Kailani in zijn oproep vast overtuigd te zijn van de goede bedoelingen der Spilmogendheden tegen over de geheele Arabische natie. De Spilmo gendheden hebben deze verklaring afgelegd en zullen ook voor de vervulling ervan instaan. Na deze verklaring, aldus Kailani. kan Egypte den fakkel der vrijheid het land in diagen en er zeker van zijn, dat „Egypte aan de Egypte naren" zal toebehooren en dat wat Egypte be reikt heeft, ook den anderen Arabischen landen ten deel zal vallen. Dan zullen^ de Arabische landen gemeenschappelijk hun roemrijke ge schiedenis hervatten en hun bijdrage leveren aan de nieuwe wereldorde. Voor de vrijheid, eensgezindheid en zelfstandigheid willen wij, zoo besluit Kailani, gemeenschappelijk opruk ken. Het recht is met ons, God is onze helper en de overwinning is aan ons. (DJN.B.). HALIFAX NAAR ENGELAND. De Britsche ambassadeur te Washington, lord Halifax, is, naar de Britsche berichtendienst meldt, naar Engeland gevlogen om met zijn regeering overleg te plegen. (D.N.B.). DE ENGELSCHE PERS OVER HET OOSTELIJKE FRONT. De Londensche bladen wijden groote aandacht aan de gevechten aan het Oostelijke front. De Daily Mail schrijft onder het opschrift „Timo- NEDERLAND'S STEM VAN HET OOSTFRONT Bijeenkomst in de studio te Hilversum. De Nederlandsche Omroep heeft twee repor tagewagens naar het Oostiront gezonden, op dat de stem van het Nederlandsche front aan ons volk kan worden gebracht en zoodra de reportagewagens klaar waren met hun eerste uitzending heeft de N. O. het Vrijwilligerslegioen uitgenoodigd om in de studio te Hilversum van deze uitzending getuige te zijn. Tevens waren hierbij de naaste familieleden uitgenoodigd van hen, wier stem men zou vernemen in deze serie platen. Want niet allen waren in de gelegen heid om de verschillende directe uitzendingen te beluisteren. Een ernstige, doch met blijdschap geladene stemming vervulde de zaal, toen de heer A. van Hees. in korte bewoordingen het doel dezer uit zending aanduidde. Hierna was het woord aan den directeur-generaal van den N.O., dr. ing. W. A. Herweyer. die met enkele medewerkers van zijn bureau de uitzending bijwoonde. Spr. heette in de eerste plaats den commandant van het Vrijwilligerslegioen Nederland, welkom, die per soonlijk van zijn belangstelling voor dit. voor het legioen zoo bij uitstek geschikte, werk blijk was komen geven. Tevens heette hij de verte genwoordigers van de Nederlandsche S.S. wel kom, terwijl een bijzonder hartelijke groet de familieleden der frontstrydei-s gold. Voort gaande. wees spr. er op. dat er ook enkele stem men zullen weerklinken van hen. die reeds hun leven ten offer brachten. Hierna was het woord aan de mannen der PK. en aan de strijders, die door hen werden ingeleid. Aller stemming getuigde van den be- wusten wil en het vaste vertrouwen tot en in de overwinning. Voor de pauze aanving, sprak de comman dant van het Vrijwilligerslegioen Nederland, ge neraal Seyffard. nog een enkel-woord. Hij prees den moed van de mannen, die huis en haard verlaten hadden om het te verdedigen tegen het grootste gevaar, dat het ooit had bedreigd. Dit geldt evengoed voor de eerste groep van het legioen, die juist een jaar geleden vertrok, als voor het W.A.-regiraent. dat later volgde. Maar ook den familieleden van deze helden was de commandant bijzonder dankbaar, dat zij hun mannen, hun zoons en hun vaders hadden af gestaan. waarmede ook zij een zeer groot offer brengen. vrijheid en zelfstandigheid door hun land dra- sjenko in gevaar" dat uit de sovjet-unie zeer Het bureau van den bevelhebber der weer macht wijst er op, dat alle uitvoer van paarden uit Nederland naar Duitschland verboden is. Deze maatregel treedt onmiddellijk in werking. Overtreding wordt streng gestraft. Uitvoervergunningen kunnen slechts worden verleend door het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland. Verzoeken om uit voervergunningen moeten daarom schriftelijk worden gericht tot den bevelhebber der weer macht in Nederland. verontrustende berichten binnenkomen. Terwijl de aandacht was gericht op Rommel's overwin ningen in Egypte, heeft von Bock aan het Oos telijke front niet stilgezeten. Zelfs Moskou spreekt den Duitschen opmarsch naar den Wes telijken oever van den Don niet tegen en ver heelt. ook niet, dat voor de troepen van Timo- sjenko een gevaarlijke toestand is ontstaan. De militaire correspondent van de Daily Herald schrijft, dat het tempo van den Duit schen opmarsch tusschen Koersk en Charkof in eens op alarmeerende wijze versneld is. Het ziet er naar uit, dat de Duitsche pantsercolonnes de sovjet-linies over een breed front onder den voet hebben geloopen en inderdaad den Don bereikt hebben. Door het Dondal loopt de be langrijkste spoorweg tusschen Moskou en Rostof. Voor de sovjets ziet de toestand er droeviger uit dan tevoren in dit jaar. (D.N3.). Groote belangstelling voor den herbouw van Middelburg Rijksminister Seyss Inquart heeft van Donder dag tot en met Zondag in Zeeland vertoefd met het doel zich persoonlijk van de toestanden in dit gewest op de hoogte te stellen. Zeeland, in elk jaargetijde een van de be koorlijkste gedeelten van Nederland, is in den voorzomer wel op zijn aantrekkelijkst. Mede dank zij het fraaie zomerweer, dat de reis van den Rijkscommissaris door Zeeland heeft be gunstigd, is zijn verblijf in deze provincie tot iets zeer bijzonders geworden, hetgeen dr. Seyss Inquart even voor zijn vertrek tot uiting deed komen, toen hy dit gewest een edelsteen in de parelketen van Nederlandsche provincies noemde. Donderdagmiddag bereikte de Rijksminister met klein gevolg per auto de grens tusschen Noord Brabant en Zeeland, waar hij werd ver welkomd door den heer W. Münzer, Beauftrag- ter voor Zeeland en den heer Korte, referent voor sociale aangelegenheden. BEZOEK AAN DE OESTERCULTUUR. Vervolgens werd naar Ierseke gereden. Hier maakten de waarnemend commissaris der pro vincie, mr. P. Dieleman en de burgemeester van Ierseke, de heer H. G. J. Gunning, hun op wachting bij den bezoeker. Tijdens het opont houd ir. het Zeeuwsche oesterdorp heeft de Rijkscommissaris zich uitvoerig over de oester- en mosselcultuur doen voorlichten. De heer I, Willemse toonde zijn bekende verzameling schel pen, die op de oestercultuur betrekking heeft. De burgemeester gaf een overzicht van de moei lijkheden, waarmede deze cultuur te kampen heeft en van de eischen, welke zij stelt. Na deze inleiding begaf het gezelschap zich aan boord van het oestervaartuig Ierseke 28 van gebr. Pad ven dragen, deelde mede, wat zooal over het ontstaan van den vluchtheuvel bekend is. De tocht leidde vervolgens over Kapelle en Kloetinge, langs de uitgestrekte Bevelandsche boomgaarden, over Goes en Middelburg naar Koudekerke, waar de Rijkscommissaris ten huize van den heer Münzer, in gezelschap van een klein aantal genoodigden, den avondmaaltijd gebruikte. De tweede dag van het verblijf was aan Zeeuwsch Vlaanderen gewijd. Na een prachtigen tocht per extra boot over de Westerschelde, werd koers gezet in de richting van de Zeeuwsch- Vlaamsche kust. In Breskens nam de waar nemend commissaris der provincie, mr. P. Die leman, plaats in den auto van den Rijkscommis saris, ten einde dezen tijdens den tocht van voorlichting te dienen. Het eerste oponthoud gold de gemeente Retranchement-, waar het hooge gezelschap onder leiding van burgemees ter A. I. Leenhouts de resten van de oude wallen bezichtigde en kennis nam van de restauratie plannen. WAARDEVOL PAARDENMATERIAAL. Vervolgens werd naar IJzendijke gereden, ni. naar de hofstede van den heer Dovelaere, een der bekendste fokkers van het Zeeuwsch- volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. G. A. S. Snijder, president van den cultuürra'ad, dr. J. Kalf en prof. v. d. Steur van rijksmonumenten zorg, ir. W. Münster, gevolmachtigde voor het Wohnungs- und Siedlungswesen en bouwinspec- teur en waarnemend commissaris dertprovinqie, de burgemeester vay Middelburg, mr. dr. J. van Walre de Bordes, de directeur van de stichting „Herbouw Middelburg", ir. P. Verhagen en en kele vooraanstaande architecten. De burgemeester begroette de aanwezigen, in het bijzonder den Rijkscommissaris en gaf een overzicht van de financieele en andere proble men, die aan den herbouw van Middelburg zijn verbonden. Ir Verhagen behandelde de archi tectonische gedeelten van den herbouw, Ir. v. d. Steur lichtte de restauratie van het stadhuis toe, waarna dr. Labouchere de aandacht vestigde op een nieuw plan ten aanzien van de restauratie van dit kostelijk Middelburgsche monument. De Rijkscommissaris stelde herhaaldelijk vragen over de onderhavige onderwerpen, gaf zijn op vatting van verschillende moeilijkheden te ken nen en bleek tot in onderdeelen met den her bouw van Middelburg vertrouwd te zijn. Op de interessante besprekingen volgde een rondwancjeling door de binnenstad om- de tot nu toe bereikte resultaten te bekijken en om ter plaatse indrukkeh te verzamelen aangaande de mogelijkheid enkele problemen nader tot een op lossing te brengen Evenals in de andere gemeen ten trok in Middelburg het hooge bezoek veler aandacht. Zaterdagmiddag boden de Beauftragte voor Zeeland en mevrouw Münzer den hoogen gast DE NIEUWE WET TER ORDENING VAN HET SOCIALE LEVEN. De centrale persdienst van het NAP. schrijft ons: De contouren der nieuwe sociale ontwik keling teekenen zich af. Wij geven hier de mee ning van den leider van het Nederlandsche Ar beidsfront over de komende wetgeving ter orde ning van het sociale leven. In die wet wordt het bedrijf of de onderne ming gezien als organische en organisatorische eenheid, welke in de verhouding tusschen werk nemer en werkgever tot uiting moet komen. Bei der verantwoordelijkheid en beider rechten en verplichtingen zullen ten nauwste verband hou den met het hoogere belang, dat door belde groepen in en door het werk gediend moet worden. n.l. de eenheid en gezonde ontwikkeling van de Nederlandsche volksgemeenschap. Daarom zijn de onderscheidingen werknemer werkgever. welke op tegenstellingen wijzen, die bij de vervulling van deze taak remmend kun nen werken, door de komende wet niet alleen in naam. doch ook in wezen terzijde gesteld. Dit brengt geen bevoogding van den bedriifs- leider mede. veeleer wordt de verantwoordelijk heid grooter. doch tevens is het karakter van de verantwoordelijkheid geheel veranderd, dus gericht op het welzijn van het geheele bedr f en in het bijzonder op het welzijn van allen, die in het- bedrijf werken en als zoodanig als vol waardige medewerkers zijn te beschouwen. Dit zijn verplichtingen, welke dé bedrijfsleider ten volle heeft te aanvaarden, doch waartegenover zijn -rechten ook ten volle gewaarborgd zullen zijn Doch niet alleen voor de afzonderlijke be drijven, ook voor het bedrijfsleven als geheel zal de onverbrekelijke eenheid tot uiting komen. Om dit te bereiken zal een gevolmachtigde voor den arbeid ingesteld worden om dit bedrijfs leven als geheel te ordenen. Om aan het geheel een hecht fundament te verleenen, zal bovendien een raad van deskun digen den Gevolmachtigde terzijde staan, die voor de helft uit bedrijfsleiders, en voor de helft uit de andere medewerkers uit de be drijven zal worden gevormd. WERKNEMERS OP DUITSCHE MILITAIRE WERKEN. Blijkens de Staatscourant heeft het college van Rijksbemlddelaars, in aansluiting aan de regeling van arbeidsvoorwaarden voor werk nemers op de vliegvelden, een regeling van ar beidsvoorwaarden vastgesteld voor werknemers, die werkzaam zijn bij Duitsche militaire werken met uitzondering van vliegvelden, en onder- houds- en kleine herstellingswerken aan ge bouwen. De regeling geldt voor de werknemers in het bouwbedrijf in ruimen zin (waaronder be grepen het straatmakers-, schilders-, steen- en houtgraniet- en stucadoorsbedrijf en het zwarte corps) en voor chauffeurs. De werknemers zijn ingedeeld in geschoolden, geoefenden en onge schoolden. De provincies in Nederland zijn in 4 loongebieden verdeeld. Voor geschoolde vol slagen werknemers bedragen de uurloonen 66-56 cent. voor geoefenden 60-49 cent en voor on geschoolden 56-44 cent. Voor chauffeurs zijn de weeklooncn (berekend naar een 60-urige werk week) bepaald op f. 37,50 tot f. 32,50. Ook voor jeugdige werknemers van 18 jaar af zijn loonen vastgesteld. Bij arbeid in tariefloon moet de gemiddelde werknemer een uurinkomen verdienen, dat de vastgestelde uurloonen met 10overschrijdt. Verder mag een werkgever aan 30% van de ge schoolden een prestatietoelage betalen van 10% van het uurloon, en aan 30% van de geoefenden en ongeschoolden een prestatietoelage van 5%. Verder bevat de regeling bepalingen betref fende extra toeslag bij overwerk en bij nacht en Zondagsarbeid, vergoeding van reiskosten en vergoeding van verblijfkosten aan gehuwden. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek. waarin Maandag 13 Juli a.s. valt. Generaal-veldmaarschalk von Rundstedt heeft in de laatóte dagen in Nederland vertoefd en in gezelschap van den bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Chris tiansen en andere hooge officieren, een bezoek gebracht aan de troepen van alle deelen der weermacht. Bij deze gelegenheid heeft hij ook de nieuwe versterkingswerken en zware batterijstellingen in het kustgebied bezichtigd. LOONEN EN ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE SUIKERINDUSTRIE. Blijkens de Staatscourant heeft het college van rijksbemiddelaars een- regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor werknemers in de Suikerindustrie. Voor volwaardige ongeschoolde mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder, is het mi nimum-uurloon vastgesteld op 40 cent; voor volwaardige jeugdige werknemers van 15 jaar af is het minimum-loon bepaald op een percen tage van dat voor volwassen werknemers. Voor elke maand dienstbetrekking zal een halve dag vacantie worden gegeven. De opzeggingstermijn bedraagt in het algemeen een week. Voor werk nemers van 25 jaar en ouder, die gedurende ten minste 3 jaar bij denzelfden werkgever in dienst zijn geweest, geldt een opzeggingstermijn van 2 weken. Voor het overige bevat de regeling onder - meer bepalingen betreffende extra-beta ling bij overwerk en doorbetaling van het loon over christelijke feestdagen en tijdens z.g. kort verzuim. De regeling gaat in op 13 Juli a.s. HEFFING BIJ HET KOOPEN VAN HAVER. Het ingang van heden is ten behoeve van het landbouw-crisisfonds een heffing ingesteld ter zake van het koopen van haver, bestemd om aan, eigen dieren te vervoederen. Deze heffing bedraagt f. 3.50 per 100 K.G. en is verschuldigd door een ieder, die haver als enkelvoudig product koopt voor zijn paarden,^ vee of andere dieren. Van de heffing zijn vrij gesteld veehouders, die kunnen aantoonen, dat zij hun geheelen door hen geteelden voorraad haver aan de PJ.C.A. hebben ingeleverd. De heffing moet worden voldaan aan de Pica. binnen wier werkgebied de betrokkene is gevestigd, tegelijk met het aanvragen van het bestelbiljet. waarop de haver mag worden aan gekocht. DE PRIJZEN VAN KUNSTGEBITTEN. Nu er als grondstof voor de vervaardiging van kunstgebitten geen rubber meer beschikbaar wordt gesteld en daarvoor thans de veel duur dere kusthars moet worden gebruikt, is voor kunstgebitten van dit laatste product de prijs vastgesteld. In de desbetreffende beschikking in de Staats courant zijn de maximum maakloonen en rie maximum materiaal tarieven van kunsthars prothesen opgenomen, die door de exploitanten van tandtechnische laboratoria mogen worden berekend. Daarbij wordt onderscheid gemaakt in de tarieven voor ziekenfondsleden en arm lastigen en die voor particuliere patiënten. VERSPREIDE BERICHTEN. De heer W. Voskuil ls met ingang van 1 September a.s. eervol ontslagen als commis saris van politié te Rotterdam. Benoemd is tot notaris binnen het arron dissement 's-Hertogenbosch ter standplaats Gef- fen. de heer H. M. A. Sluyters, candidaat-nofca- ris te Bladel (N.-Br.). De heer M. Kuipers is te rekenen van 7 April j.l. af. opnieuw tot burgemeester van Oldemarkt benoemd. Vlaamsche trekpaard. Deze fokker had zijn en een aantal vooraanstaande Duitschers en waardevol paardenmateriaal feestelijk uitge- Nederlanders uit Zeeland in de oude ridderhof- dost opgesteld. De zware, schonkige merries, stede Der Boede een thee en een concert aan. behoorend tot het allerbeste dat het Zeeuwsche j Rijkscommissaris deed alle gasten aan zich koudbloed voortbrengt, boden een zeldzaam voorstellen en onderhield zich met verschillenden aantrekkelijken aanblik. De Rijkscommissaris j hnnnpr over Zeeuwsche aangelegenheden. Al- liet zich tal van bijzonderheden over het ge- j vorens het concert te doen aanvangen, heeft bodene geven en bezichtigde ook de stallen, qe heer Münzer zijn vreugde over het verblijf waar o.a. een veulentweeling was ondergebracht. van ^en Rijkscommissaris in Zeeland uitge- Nadat, met "het veer PerkpolderHansweert, spr0ken en ook prof. dr. Goedewaagen hartelijk Zuid-Beveland weer was bereikt, leidde de welkom geheeten in de provincie. toqarrriVrip^ naar de oesfc>rDerceëlen werd rondreis naar Kattendijke en Goes in Katten-: Het C0nCert werd verzorgd door de violiste een «te werd een bezoek.gebjacht aan het grooteMarla Ncuss en graaf Wasdehlen, piano, die op gevaren om den Rijkscommissaris daar een inzicht in het zoogenaamde korren d.i. het visschen der oesters, te geven. Na net korren werden de opvarenden uiteraard in de gelegenheid gesteld hun kennismaking met het zeebanket en nu versch uit de Schelde ge- vischt, te hernieuwen. Bij het vertrek uit Ierseke waren de auto's van den Rijkscommissaris en zijn gevolg omstuwd door belangstellenden. Van Ierseke werd naar Wemeldinge gereden, waar de Rijkscommissaris den bekenden vlucht heuvel op het grondgebied van oud-burgemees ter Wabeke beklom, van waar men een prachtig uitzicht op het Zuid Bevelandsche landschap heeft. Burgemeester Willemse lichtte een en an- landbouwbedrijf, den Wilhelminapolder. In Goes voortreffelijke wijze een zeer belangwekkend vertoefde de Rijkscommissaris een oogenblik op de eere-begraafplaats van de weermacht en bezichtigde daarna onder leiding van burge meester Lenshoek enkele Goesche merkwaar digheden. IN MIDDELBURG. Een der hoogtepunten van de rondreis van den Rijkscommissaris in Zeeland vormde zijn bezoek aan Middelburg, dat Zaterdagmorgen plaats vond, nadat op een zeer vroeg uur reeds een bedrijf in Vlissingen was bezichtigd. In Zeeland's hoofdstad vond n.l. een bijeen komst plaats, die betrekking had op den weder- der toe en de 80-jarige oud-burgemeester F. opbouw van deze stad. Aan deze bijeenkomst Wabeke Az. een der laatste Zeeuwsche burge- j namen o.a. deel prof. dr. T. Goedewaagen, meesters, die het Zeeuwsche costuum zijn blij - secretaris generaal van het departement van programma ten gehoore brachten. Na het concert heeft de heer J. Dekker, ge machtigde van den leider der N.S.B. voor Zee land. den Rijkscommissaris namens de N.S3. in dit gewest dank gebracht voor zijn belang stelling in Zeeland, en hem een waardevol boek werk over Admiraal Michiel de Ruyter aange boden. Ten slotte volgde Zondag een rondrit door Walcheren, des middags een vaartocht naar BELANGRIJK BERICHT VOOR VOLKSTUINDERS. Naar aanleiding van een eerder gedane pu blicatie in dit blad inzake het vervoer van groenten en aardappelen uit de volkstuinen, deelt de Plaatselijk Bureauhouder te Lelden, wiens kantoor is gevestigd Beestenmarkt 36, ons mede Groenten mogen, op vertoon van het in- schrijvingsbewijs voor een volkstuin, tot een hoeveelheid van 5 K.G. van den volkstuin naar huis worden vervoerd. Aardappelen mogen, eveneens op vertoon van het inschrijvingsbewijs, tot een hoeveelheid van 7 K.G. zonder vervoerbewijs van den tuin naar huis worden vervoerd, mits het vervoer plaats vindt binnen het consumptiegebied of binnen het productiegebied. Voor grootere hoeveelheden is steeds een vervoerbewijs noodig. Wil men aardappelen vervoeren uit het pro ductiegebied naar het consumptiegebied, dan is voor elke hoeveelheid een vervoerbewijs noodig Het vervoer van aardapplen mag alleen geschieden op werkdagen van 's morgens G uur tot 's avonds 10 uur. Onder consumptiegebied valt in ons district alleen de gemeente Lelden, begrensd door de de- meentegrenzen. De andere plaatsen in ons district: Katwijk, Oegstgeest, Rijnsburg. Valken burg, Voorschoten en Wassenaar, liggen in het productiegebied. Voor het vervoer van aardappelen van tuinen, gelegen in Leiderdorp en Zoeterwoude, dienen de vervoerbewijzen te worden aangevraagd bij den P.B.H. van district 5 H, Torenstraat 25 te Hazerswoude. De volkstuinders worden in hun eigen belang en ter voorkoming van teleurstelling en onaan genaamheden dringend verzocht hiervan nota te willen nemen. LEERLINGOPLEIDING IN HET BEDRIJF. Uitreiking van diploma's. Gisteravond had in de Ambachtsschool de uitreiking plaats van diploma's aan leerlingen, die na een tweejarige Ambachtsschoolopleiding, een voortgezette opleiding van 2 jaren in een bedrijf volgden. De voorzitter der Ambachtsschool, de heer Ir. J. J. G. van Hoek gaf een overzicht van het ontstaan van deze opleiding. Toen de opleidingsduur vai. de Ambachts school van 3 jaren tot 2 jaren werd ingekrom pen, kWam hiervoor de bedoelde bedrijfsopleiding in de plaats. Tusschen werkgever eener- en het bestuur der school anderzijds wordt een leeroverkomst ge sloten, de leerling ontvangt dan, wanneer hij in het bezit is van een Ambachtsschooldiploma, in van hedenavond 22.02 uur tot morgenochtend 5.27 uur De maan kwam hedennacht op te 2.08 uur en ging vanmiddag om 16.11 unr onder. Zierikzee en vervolgens op Schouwen een bezoekhet bedrijf een practlsche opleiding, terwijl hij aan tal van gemeenten. gedurende de zes wintermaanden een aanvul- Na deze laatsten tocht heeft de Rijkscommis- lende theoretische opleiding op de avondschool saris den gevolmachtigde zijn bijzondere erken- ontvangt. telijkheid voor zijn verblijf in Zeeland betuigd Materiaalschaarschte in sommige bedrijven en en de terugreis naar Den Haag aanvaard. de bijzondere tijdsomstandigheden hebben in meerdere gevallen niet bevorderlijk gewerkt aan een geregelde handhaving van eenmaal gesloten leerovereenkomsten. Op 29 en 30 Juni en op 1 Juli jj. werden 25 leerlingen aan een bekwaamheidsonderzoek on derworpen en de resultaten hiervan zijn be vredigend. Twee leerlingen voldeden niet aan de gestelde eischen en ontvingen geen diploma. Eén leerling nam wegens ernstige ziekte niet aan het examen deel en wordt later alsnog in de gelegenheid gesteld. De examencommissie bestaande uit de heeren G. Kalemink, B. de Jong en een 5-tal leeraren der school brachten rapport uit aan het Bestuur, waaruit bleek dat aan de volgende leerlingen een diploma kon worden uitgereikt: Timmeren: P. v. Breda, Sassenheim; W. J. Kriek, meiden; J. Philippo, Leiden; T. v, d. Vijver, Oegstgeest. Meubelmaken: P. v. Heyningen, Lelden. Schilderen: J. Petiet, Leiden; H. v. d. Wijn gaard, Leiden. Mach. bankw.: C. v. d. Burg, Lelden; K. Haas- noot, Noordwyk-BInnen; P. A. Harteveld, Noordwyk aan Zee; B. Munnik, Leiden; C. N. Noordermeer. Katwijk aan den Rijn; W. L. Pas- schier, Noordwijkerhout; I. C. Smits, Leiden; S. d. Vegte, Leiden; L. Vogelenzang, Leiden. MetaaldraaienA. Hortenslus, Katwijk aan den Rijn; A. Janssen, Lelden; C.Jonk, Lelden. Gasfitten: J. Langeveld, Hazerswoude. Instrumentmaken: F. H. Friesema, Leiden. Fljnbankwerken: G. C. Kneyber, Voorschoten; W. C. Tyssen, Leiden. De directeur der school, de heer G. E. E. Kuyntjes reikte de diploma's uit en feliciteerde patroons, ouders en leerlingen met dit behaalde succes. Hij wees hierby op de mooie taak voor de werkgevers, mede te kunnen werken aan de vakopleiding van de leerlingen. Daarbij vroeg de directeur de medewerking der patroons, vooral by de opleiding ln de werk plaatsen, by het invullen der werkboekjes en by het bezoeken der winteravondscholen. Nadat spreker nog eens had gewezen op het groote belang van het vóóropleldingsinstituut de Ambachtsschool en speciaal op de Léidsche Am bachtsschool, waar men yvert voor een goede aanpassing aan de behoefte van de bedryven, sloot de voorzitter de vergadering. De talryke aanwezigen bezichtigden hierna de door de leerlingen geleverde werkstukken. By de politie is een blauwwit geverfde kano te bevragen, welke onbeheerd dryvende in het Galgewater werd aangetroffen. Onze stadgenoote mej. dra. Willy J. Chr. van Lith ls aan de Gem. Universiteit te Am sterdam bevorderd tot apotheker.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1