83sie Jaargang MAANDAG t JULI 1942 No. 2523S Opening Krïnghuis N.S.B. Duitschland wint aan alle fronten Duitsche Weermachtsberichten Front-flitsen Dr. Göbbels opent Duitsche kunsttentoonstelling Vijf jaar oorlog in China Verspreide Berichten Italiaansche Weermachtsberichlen V erduisteren: STADSNIEUWS BINNENLAND Nieuwe wet ter ordening van het sociale leven LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. o=n,?,elef- Plrectie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden. PLverv.: K. Been. Lelden. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede. Ten Zuidwesten van Sebastopol werd het ver zet van laatste resten bolsjewistische troepen op het schiereiland Chersonesus gebroken. De ver nietiging van afzonderlijke verstrooide en in kazematten opgesloten kleine afdeelingen kan binnenkort tegemoet worden gezien. In de wa teren ten Zuiden van de Krim brachten ge vechtsvliegtuigen een vijandelijk bewakingsvaar tuig tot zinken. In de sectoren Charkow en Koersk hebben de Duitsche en verbonden troepen den vijand aan het geheeie aanvalsfront verslagen. Vrij sterke strijdkrachten van den tegenstander zijn door een uitgebreiden aanval ingesloten. Snelle formaties rukken op naar de rivier de Don. Formaties gevechtsvliegtuigen, torpedovlieg tuigen en jagers ondersteunden onophoudelijk de aanvalsoperaties en brachten den vijand ge voelige verliezen toe aan menschen en mate riaal. Een regiment luchtdoelgeschut vernietigde in den strijd te land 47 vijandelijke pantserwa gens en schoot negen sovjet vliegtuigen omlaag. Aan het front van de Noordelijke IJszee bom bardeerde de luchtmacht stellingen luchtdoelge schut in de stad en haven van Moermansk. als mede een belangrijke luchtbasis ten Oosten van de Baai van Kola. In den nacht van 3 op 4 Juli werd in de Noordelijke IJszee een vijandelijke koopvaarder van 10.000 brt. door luchtaanvallen tot zinken gebracht. In Egypte duurt de verbitterde strijd om de zwaar versterkte stelling van El Alamein nog voort. Tegenaanvallen, die de vijand met aan gevoerde versterkingen ondernam, werden in felle gevechten afgeslagen. Andere nesten van verzet werden overwonnen. In luchtgevechten schoten Duitsche en Italiaansche jagers 28 Britsche vliegtuigen omlaag. En Zondag: Ten Zuid-Westen van Sebastopol zijn de laatste vijandelijke groepen na hardnekkig ver zet vernietigd of gevangen genomen. Hiermede is de slag om Sebastopol geëindigd. De defini tieve cijfers van de gevangenen en de buit wor den nog gepubliceerd. In het zeegebied van Rostow hebben jacht- HOOGE SOVJET-OFFICIEREN GEVANGENGENOMEN. Duitsche motortorpedobooten hebben op den dag van den val van Sebastopol twee sovjet- Russische duikboot jagers, die met groote snel heid trachtten te ontkomen, tot den strijd ge dwongen en tot zinken gebracht. Aan boord van de vijandelijke vaartuigen bevond zich be halve de bemanning een aantal hooge officieren en functionarissen, die gevangen werden geno men. Onder hen bevonden zich een bevelvoe rend generaal, een commandant van een kruiser en een commissaris, die hun troepen in den steek hadden gelaten. (D.N.B.). TWAALFHONDERD VROUWEN EN KINDEREN OMGEKOMEN. Na den val van Sebastopol is, naar van mili- laire zijde wordt vernomen, een vreeselijke ramp ontdekt, waardoor meer dan 1200 vrouwen en kinderen zijn getroffen. Toen manschappen van een Duitsche divisie infanterie tot een stormaanval op de vesting Inkerman overgingen, bemerkten zij plotseling, dat door een geweldige ontploffing het oostelijk deel van het massief omhoog geheven werd. On der groot geraas viel het geheel ondermijnde fort uit elkaar en meer dan 1200 vrouwen en kinderen, die daarheen gedreven waren op bevel van den bolsjewistisohen opperbevelhebber, wer den te zamen met een groot deel der militaire bezetting in de lucht geblazen of onder puin begraven, terwijl de commissaris der vesting, Tsjoechnof met enkele andere commissarissen ae stad kon verlaten. (D.NB.). KOLONEL-GENERAAL LINDEMANN. De Führer heeft den opperbevelhebber van een leger, generaal der cavalerie Lindemann, als waardeering voor zijn verdiensten voor het zege vierend eind der gevechten aan den Wolchow bevorderd tot kolonel-generaal. (Naar men weet zijn bij deze gevechten ook de Nederlandsche vrijwilligers met eere genoemd). Rijksminister dr. Göbbels heeft Zaterdag in aanwezigheid van het diplomatieke corps, ver tegenwoordigers van weermacht, partij en staat, alsmede andere persoonlijklieden de „groote Duitsche kunsttentoonstelling 1942" geopend, aldus meldt het DNB. uit München. In zijn openingsrede verklaarde de minister., dat deze tentoonstelling des te imponeerender is daar zij bijna aan het eind van het derde oorlogsjaar kan worden gehouden. De aan het Duitsche volk opgedwongen oorlog vormt een aanval op de politieke, economische en sociale vrijheid van het Duitsche volk. Het Duitsche volk is door den opgedwongen oorlog ernstiger, dieper en grondiger geworden. Tijdens dezen oorlog heeft het zijn ware volkskarakter ont dekt. Terwijl het tijdens den wereldoorlog in 1917 zich van zijn innerlijke waarden begon af te wenden, is thans aan het eind van het derde oorlogsjaar het tegendeel het geval. Ten aanzien van de dwaze pogingen van den vijand het Duitsche volk in cultureele en gees telijke zaken zijn voogdij op te leggen, zeide de minister, dat dit van de vijanden van Duitsch land even oneerlijk als voor hfet Dmtsche volk overbodig is. Verhandelingen over zorg voor de cultuur moet over het algemeen slechts hy houden, die zelf cultuur bezit. De Vereenigde Staten, die geestelijke en kunstwaarden slechts uit de tweede hand kennen, en tegenover het Duitsche volk de vrijheid van den geest als een van de oorlogsdoelen proclameeren, kunnen door het Duitsche volk niet ernstig genomen worden Deze tijd is in elk opzicht scheppend. Hy zal ongetwijfeld tot de rijkste tijdperken van de Duitsche geschiedenis gerekend worden. Het in grijpen van den Führer in 1937 op het gebied van schilderen en plastiek had ten doel, de scheppende krachten van het Duitsche volk vih te maken. De groote Duitsche kunsttentoonstel ling 1942 bewijst, dat ait gelukt is. De Duitsche schilder heeft weer schilderen geleerd. Deze oorlog heeft het Duitsche volk voor de keuze gesteld om ten onder te gaan of met onmogelijk schijnende prestaties het lot te tarten. Dat de Duitsche kunstenaar zich aan dezen dwang niet heeft onttrokken bewijst de -thans geopend wor dende tentoonstelling. In de plaats van wilde onbeteugelde uitbarstingen van een ziekelijke fantasie is weer het kunnen gekomen. Di*. Göbbels sloot zijn rede met. het woo»"' van Goethe: „Schep, kunstenaar, praat niet". vliegtuigen van de Kroatische luchtmacht een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken ge bracht en een andere boot zwaar beschadigd. Na de doorbraak door de bolsjewistische stellingen tusschen Charkow en Koersk heb ben de voorste afdeelingen van de Duitsche en verbonden troepen den Don bereikt. Wan hopige tegenaanvallen van bolsjewistische pantserformaties werden met zeer zware ver liezen voor den vijand afgeslagen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en torpedovlieg tuigen steunden door onophoudelijke aanval len de oprukkende divisies cn brachten den vijand nieuwe zware, bloedige verliezen aan menschen en materiaal toe. In luchtgevechten werden 51 bolsjewistische vliegtuigen neerge schoten. Ook in het gebied van Rzjew werd de aan val, ondanks hardnekkigen vijandelijken tegen stand in sterke veldversterkingen en het onder mijnde moeilijk begaanbare terrein voortgezet. Overdag werden luchtaanvallen gedaan op vijandelijke kwartierruimten voor troepen en op ravitailleeringscolonnes in het gebied van het Ilmenmeer en 's nachts op het spoorwegverkeer en ravitaüleeringssteunpunten ten Westen van Moskou. Artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangrijke industrieele installaties in Leningrad. Het tusschen de Noordkaap en Spitsbergen in Oostelijke richting varende konvooi werd ook gisteren door duikbooten en vliegtuigen aange vallen. Hierbij vernietigden gevechtsvliegtuigen vier koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 24.000 brt en beschadigden elf schepen. Duikbooten brachten van deze bescha digde schepen een met pantserwagens geladen Amerikaansch transportschip van 7000 brt. en een ander schip van 5000 brt. tot zinken. In Egypte werden Britsche tegenaanvallen in het verdedigingsstelsel bij de El Alamein-stelling afgeslagen. De vijand verloor 'in luchtgevecnien 19 vliegtuigen. Aan het Suez-kanaal werd het Britsche steun punt voor vliegtuigen Cantara met bommen be stookt. Bij luchtaanvallen op Malta wej*den overdag 14 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In een rede ter gelegenheid van den 5den ver jaardag van het Chineesche conflict heeft ge neraal Hata, bevelhebber van het Japansche expeditieleger in China, verklaard het regime van Tsjoengking te zullen vernietigen. Hoewel Tsjoengking thans geheel van Engeland en de Vereenigde Staten is afgesloten, aldus Hata, staat het den opbouw van een Oost-Aziatische welvaartssfeer nog in den weg. Daarom kan de heilige kruistocht niet tot een goed einde wor den gebracht, zonder dat het regime van Tsjoengking wordt onderworpen. Door hun onophoudelijke aanvallen op de Tsjoengkinee- sche hoofdmacht hebben de Japansche troepen de voorgenomen gemeenschappelijke actie van Tsjoengking, Engeland en de Vereenigde Staten tegn Japan verijdeld. In het bezette Chineesche gebied wordt de opbouw op politiek en economisch gebied voort gezet, waardoor de nationale Chineesche regee ring het bestaan van het Chineesche volk kan verbeteren. De bliksemsnelle Japansche opera ties, onlangs in Noord-China en Tsjekiang on dernomen, hebben de operatiebases van Tsjang- kai-sjek vernietigd, zoo besloot Hata (Domei). JAPANSCHE SUCCESSEN IN CHINA. Het Japansche hoofdkwartier heeft de succes sen van leger en vloot van Japan in het Chi neesche conflict van het begin tot half Juni j.l. bekend gemaakt. Tsjoengking heeft 2.338.000 ton scheepsruimte verloren. 7 kruisers, 1 torpedojager, 12 kanon- neerbooten en 130 andere schepen van Tsjoeng king werden in den grond geboord of bescha digd en 1480 Tsjoenkingeesche schepen ge kaapt. Het aantal neergeschoten of beschadigde vij andelijke vliegtuigen bedraagt 2800, de buit 5000 stukken geschut, 24.200 lichte' en zware ma chinegeweren, 603.000 geweren en 3000 auto's, waaronder tanks en andere voertuigen. De Japansche verliezen bedroegen in dezelfde periode 111.000 ton en 240 vliegtuigen. ARRESTATIES IN KAÏRO. Het blad „Ya" verneemt uit Londen, dat de Britsche autoriteiten alleen in Kïaro meer dan 2000 Egyptenaren hebben gearresteerd, die be schouwd" worden als leden van de vijfde colonne en als „gevaarlijk voor de veiligheid van den staat." (D.NB.). AANSLAG OP GREENWOOD. Volgens berichten uit Londen, is de voorzit ter van de Britsche Labour-partij en voormalige minister van koloniën, Arthur Greenwood in den nacht van 1 op 2 Juli, toen hij van een zeer late zitting van het Lagerhuis naar huis terug keerde, het slachtoffer geworden van een aan slag. Een man, waarvan men de Identiteit tot dus ver nog niet heeft vastgesteld, stortte zich plotseling, gewapend met een mes, op Green- 'wood. Deze kon zich echter zoodanig verweren, dat hij er slechts met een paar snijwonden aan de hand afkwam. (D.NB.). NIEUW AMERIKAANSCH CREDIET VAN VIJFTIG MILLIARD. President Roosevelt heeft het wetsontwerp voor een oorlogscrediet van bijna 50 milliard dollar onderteekend. Een deel van dit bedrag is direct voor bewapeningsdoeleinden en voor ma teriaalleveranties aan de bondgenooten der Ver. Staten bestemd. BInnekort zal de financieele commissie besprekingen houden over de dekking van deze bedragen. (D.N.B.). TELEGRAMWISSELING TOJO EN MUSSOLINI. Generaal "Tojo, de Japansche minister-presi dent, heeft den Duce het volgende telegram ge zonden „Ik heb de eer u mijn oprechte gelukwenschen uit te spreken voor de schitterende successen door de strijdkrachten van de spil in de Mid- dellandsche Zee en Noord-Afrika behaald. Ik ben vastbesloten steeds voort te gaan om de Anglo-Amerikanen te onderwerpen door middel van een nauwe samenwerking tusschen Oost en West". De Duce antwoordde met het volgende tele gram: ,,Ik ben u buitengewoon dankbaar voor de woorden, die gij persoonlijk tot mij hebt willen richten ter gelegenheid van het succes van onze wapens in de Middellandsche Zee en in Afrika. Dezer dagen is ongetwijfeld een groote stap gedaan in de richting van een zekere overwinning. Uw besluit, te strijden tot de An gel-Saksische hegemonie in de wereld definitief verdwenen is, is ook het mijne. Steeds nauwere en zegevierende samenwerking tusschen de lan den van het driemogendhedenverdrag tus schen West en Oost. is een zekere garantie voor de overwinning". (£>.N.B.). Zaterdag maakte het Italiaansche hoofd kwartier bekend: In het gebied ten Oosten en ten Zuiden van El Alamein probeerde de vijand die op het slagveld aanzienlijke versterkingen aan menschen en materiaal heeft geconcentreerd, onzen opmarsch door tegenaanvallen tegen te houden. Deze tegenaanvallen werden echter in felle gevechten door onze troepen terstond op beslissende wijze afgeslagen. De geleidelijke zuivering der nesten van verzet van den vijand duurt voort. De luchtmacht der Asmogendheden. die het optreden van onze groote formaties onder steunde, behaalde gisteren nieuwe successen. In een groote reeks van botsingen met vaak nume riek sterk superieure formaties schoten Italiaan sche en Duitsche jagers 28 Britsche vliegtuigen omlaag. Formaties van onze vliegtuigen vielen bij het Suez-kanaal het vliegveld Ismailia aan, waar talrijke branden en ontploffingen werden waar genomen. Ook het bombardement van Malta werd bij dag en bij nacht voortgezet. Twee Spitfires werden aldaar in luchtgevechten en nog andere op den beganen grond vernietigd. Bij de operaties van gisteren verloren wij vier vliegtuigen. Ter hoogte van Port Said plaatste een formatie Italiaansche torpedovliegtuigen voltreffers op twee vijandelijke koopvaardij schepen van middelbare tonnage. En Zondag: Gisteren namen de gevechten in het gebied van El Alamein een bijzonder hevig karakter aan in den Zuid-Oosteljjken sector, waar zij gelocaliseerd werden. Herhaalde vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Verscheidene Amerikaansche pantserwagens werden vernie tigd. De luchtmacht van de mogendheid van de spil heeft bij haar onvermoeid ingrijpen in de gevechten 19 Britschë vliegtuigen neerge schoten. Het vliegveld van El Kantara (Suez-kanaal) werd door een van once formaties aangevallen. Het gebied, waar de vliegtuigen waren onderge bracht en het station werden met duidelijk zicht baar succes gebombardeerd. Boven het eiland Malta verloor de Britsche luchtmacht in een bijzonder hevig luchtgevecht overdag met onze formaties vliegtuigen 14 vliegtuigen, waarvan, twee door onze bommen werpers en de overige door de vergezellende jagers werden neergeschoten. De ook bij ver scheidene acties des nachts aangevallen doelen kregen verscheidene malen voltreffers. Drie van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Enkele leden der bemanningen zijn gered. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee werd een vijandc'ijk koopvaardijschip van 5000 ton door een Italiaansch torpedovliegtuig getroffen en zwaar beschadigd. Foto Van Vliet. van hedenavond 10.08 uur tot morgenochtend 5.23 uur De maan kwam vannacht op om 1.44 uur en ging vanmiddag onder te 14.06 uur. CHR. II.B.S. MET 5-JARIGEN CURSUS. Toegelaten tot de 1ste klasse: Attie Ackèrs, Jan Bakker, Hendrik Batelaan. Ben v. Bemmel, Jan de Bes, Kees Beijen, All Biansjaar, Koos Boom, Annie v. d. Bos, Mary de Bruyn, Huig den Butter. Jack Dragt, Wim Foks, Jan van Gmkel, Gradus Kamsteeg. Elly Klarenberg, Monna Kolff, Kees Krug, Renate Kunst, Dick Landman, Otto Leget, Joh. Lek, Koosje Lindhout, Hans Lodder, Pietv. Loo, Jan v. Mameren, Kees Mekking, Bram Molenaar, Marinus Mulders. Jan Muller, Theus den Os, Jan Rakers, Jan v. d. Reyden. Jacob van Rijn, Willem Schaap, Bep Soeting. Kees Stafleu, Chris Steenwinkel. Dik Stigter, Bernard Stöver, Fredrik van Veen, Gijs Verdoes, Isaac Verhoeven, Gerrit Verschoor, Willem Visch, Niko v. Welzenis, Ton Wendt, Aldie Wiersinga, Karei v. d. Wilk, Herman v. Zonnpveld. - Afgewezen 15. Bevorderd naar de 2de klasse: D. v. Bentveld, G. K. Boon, J. J. Gijsman, D. W. de Haan, P. den Har tog, L. A. Knetsch, J. Mak, W. Mole naar, P. Mulder. M. Nederburgh, M. Nolles, L. H. J. Ochtman, M. Ouwèhand, J. Parmentier, D. C. J. v. Peijpe, G. Smelik, W. G. Snellen, A. A. Staal, G. Veerman, M. Vlig, H. Hamel, R. E. v. Cittert, C. L. v. Dam, K. v. Dam, A. H. v. Dijk, P. v. Dijk, C. G. v. Es, D. Goldberg, M. de Jong, W. F. Korndörffer. Tj, Landmeter. A. v. d. Leer. F. Montagne. M. Mulder M Set tel, M. Slct. W. C. Thijssen, F. Veen, Z. Verhard E. J. W. Vogelzang, J. Zandvliet. J H. v. Zonne veld, M. v. d. Spek, J. Eigemah, J. D. Ruys. - Afgewezen 10. Bevorderd naar de 3de klasse: K. P. Bakkers, L. Dijksman, J. M. Greive, J. Hortensius. B. Jansen, M. C. Jelier, B. de Jong, J. de Jong. C. Kleer, C. Korenhoff. J. Lammens, H. Luttje. J. A. Meertens. B. J. E. den Os, H. v. d. Ruit, T. J. Somer, M. Verboon. J. de Vos, W. v. Zijp. J. Adriaarise. A. C. Barnhoorn, G. Bromelow, A. den Dikken. M. A. C. v. Dorp. M. G. Dijk. C. J. F. Klaassen. A. J. v. Leeuwen. M. v. d. Marei, J. P. Nieuwenhuis, H. A. Ruwhof. W. F. H. Somer, A. Spaanderman, C. J. Taat, H. Tibboel, W. F. Verduyn, L. Verloop. R. Weyschedé. P. C. Zwaan, M. A. Boot. - Afgewezen 7. Bevorderd naar de 4de klasse: R. L. Bosch, H. L. Boter. N. Brouwer, J. W. Brijpen, L. W. Dekker. J. C. v Bgmond. H. M. Gijsman. A. Harmsen. J. Th. Jonkers, W. de Kier. J. Kruit. G. v. Leeuwen, N. Masurel, J. v. Nieuwkoop. J. A Parmentier. J. P. v. d. Reijden. W. Rien- stra, J. A. Rietmulder. E. C. Sasburg. R. v. Til. H. de Tombe. M. J .Veldhuyzen van Zanten, N. Verkaik. C. M. v. Weizen, M. v. d. Spek. H. L. Boter, J. Brouwer, O. M. Cupédo, H. C. Drijfhout v. Hooff, B Galestien. J. de Geus. J. A. de Haan. P. v. Hoeken. G Los, A. v. d. Marei, J. Meel J B. de Nie. W. Olivier. N. Oudshoorn. H. A'. M. Pen. L. v. d. Plas, L. C de Raad. A. G. Rietveld. R. W. Velberg. W. de Visser. H. Vol- beda W v. d Wel. M. Zonneheld. P. J. van Mullèm. A Thomassen - Afgewezen 7. Bevorderd naar de 5de klasse Lit. Ec. Afd.: C. v d. Berg, G. Bos. W v. Dijk, W. J. den Haan, A. Jansze. J. Klijn J. J Leenhouts. Fr. v d Linden. W. Marijt. N. v. d. Meij, J. van Oostenrijk. H. W. Pera. F. Ch. Schiereck. C. Wester beek. - Afgewezen 4 Bevorderd naar de 5de klasse Math.phys. afd.: J Allaart H. Bodde Bouman, J. A. Brinks. F, V. R. Brobbel, K. G. Brummel. J. v. Driel. A. W. Drijfhout v. Hooft B. B. v. d. Bos, C. H Hogewoning, W. F. L. Keuls, A Klein. T. Kralt, L. Kruvt. R Lammens. W. Mulder. J. de Neef. G. van Nieuwkoop, J. Pereboom. M. Riezebos, J. W Ruwhof. J. A. Somerwil, C .J. v. Til, A. Ver- gunst. J. Verkerk. K. Verloop. A. Verrips, P. W. Vogelaar. G. E. Vogelzang, J. D. Visser. - Afge wezen 11. WEL ANIMO. Nu het niet mogelijk is in de zilte golven verkoeling te zoeken voor de zomersche zonne warmte. mogen de bad- en zweminrichtingen zich in een bijzonder grooten toeloop verheugen. Van de gelegenheid om in „De Zijl" een familie- of gemengd bad te nemen is gisteren door niet minder dan 1788 personen gebruik gemaakt. Zaterdagmiddag 13 het nieuwe Kringhuls der N.S.B. aan het Rapenburg 26 officieel geopend, waarbij de waarnemend-dlstrlctsleldcr, de heer Adena het woord voerde. Men ziet hem op onze foto voor de microfoon staan; achter hem de Krlnglelder de heer Th. Bergers. WND-DISTRICTSLEIDER ADENA VERRICHT DE OFFICIEELE OPENING. Zaterdagmiddag heeft in tegenwoordigheid van den burgemeester, rnr. R. N. de Ruyter van Steveninck, vertegenwoordigers van de Ortsgruppe Leiden der N.SD.A.P.. jhr. dr. C. G. S. Sandberg uit Voorschoten en tal van functionarissen uit P.O. en W.A. de officieele opening plaats gehad van het nieuwe Kring huis'der N.S.B. in onze stad, „Het Huis Mau- pertuus" aan het Rapenburg 26, dat in-en uit wendig een grondige restauratie heeft onder gaan en overeenkomstig zijn bestemming een voudig, doch smaakvol en degelijk is ingericht. Alvorens de openingsplechtigheid een aan vang nam, maakten de leden van den Natio- nalen Jeugdstorm en de W.A. een korte marsch door de stad, waarbij op het parkeerterrein aan de Beestenmarkt met medewerking van de tamboers en hoornblazers van den N.J.S. een aantal strijdliederen ten gehoore werd ge bracht. In de groote zaal van het Kringhuis aan het Rapenburg, welke de NB.V.O. tot huisvesting zal dienen, heette de Kringleider, de heer Th. Bergers de leden en genoodigden hartelijk wel kom om vervolgens het woord te verleenen aan den waarn.-districtsleider, den lieer Adena. die den districtsleider, den heer Van Iersel 'ver ving. Spr. wees er op hoe dit nieuwe gebouw de Beweging, welke sedert 14 September 1941 als eenige staatspartij geldt, in alle opzichten waard is. Wanneer wij nagaan, aldus spr., welke groot- sche dingen in het oude Kringhuis zijn tot stand gekomen, dan is het iedereen duidelijk, dat de verwachtingen van de districtsleiding ten op zichte van de prestaties in dit milieu bijzonder hoog gespannen zijn. Met een gerust hart kan spr. zeggen: „Het gaat in Leiden goed" en met vertrouwen ziet hij da ook de verdere ontwik keling in deze stad tegemoet. Na hulde te heb ben gebracht aan de offervaardigheid, waaraan dit Kringhuis zijn ontstaan te danken heeft, wekte hij de leden op om zich als werkers aan te melden, want die kan de Leider altijd gebrui ken. De heer Adena besloot met het uitspreken van den wensch. dat dit Kringhuis niet alleen moge zijn de plaats van waaruit de plaatselijke Beweging wordt geleid, doch tevens het centrum, waar de leden zich zullen thuis voelen en waar zij in trouwe vrieftdschap zullen samenkomen en elkander sterken. In het vertrouwen, dat ook Leiden het hare ertoe zal bijdragen om het ge- heele Nederlandsche volk voor Mussert te win nen, droeg spr. het Kringhuis over aan den heer Bergers. De heer Bergers herinnerde in zijn antwoord aan den achtjarigen arbeid, welke in het oude Kringhuis werd verricht en die hier zal worden voortgezet. Spr. verwacht van zijn medewerkers, dat zij een groote activiteit zullen ontplooien en dat zij, meer dan tot dusverre het geval was, tot het Nederlandsche volk zullen gaan om het te winnen voor de idealen, waarvoor de N.S.B. strijdt. Na zich vervolgens uitvoerig te hebben gewend tot allen, die op eenigerlei wijze hadden bijgedragen tot de verkrijging en inrichting van dit nieuwe en fraaie gebouw, zoomede voor de ontvangen bloemstukken en geschenken, begaf het geheele gezelschap zich naar buiten, waar de heer Adena ten aanhoore van een vrij tal rijk publiek en voor het front van de in gelid opgestelde N.J.S. en W.A. andermaal een korte toespraak hield. Hij wees er daarbij op, hoe de verkrijging van dit fraaie Kringhuis aan de leden en in het bijzonder aan de geünifor meerden onder hen nieuwe verplichtingen op legt. Daardoor wordt Immers nog meer dan voorheen de aandacht op hen gevestigd als leden der Beweging, waarbij zij door een te allen tijde waardige houding propagandisten dienen te zijn voor het nationaal-socialisme in het algemeen en de N.S.B. in het bijzonder. -Vooral de W.A. en P.O. dienen een voorbeeld te zijn voor onze beginselen en kunnen aldus bijdragen tot meerder begrip en waardeering voor ons doel en streven. Spr. wekte de leden op om In eendrachtige samenwerking de bur gerij dezer stad voor Mussert te winnen, niet ter wille van onszelf, maar om den wille van de vrijmaking van deze stad en dit land voor Mussert. Spr. sprak den wensch uit dat velen bereid zullen worden gevonden mede te werken aan den opbouw van den nieuwen tijd en dat het nieuwe Kringhuis het middelpunt moge zijn voor allen, die met de N.S.B. willen strijden voor een beter Nederland, daarbij gedreven door liefde voor ons vaderland en beoogende het welzijn onzer volksgenooten. Nadat als symbool der opening de vlag was geheschen en het zesde couplet van het Wil helmus gezongen, werd voor de aanwezige autoriteiten gedefileerd, waarna nog een marsch door de stad volgde. Een kameraadschapsavond in de Gehoorzaal vormde het besluit van dezen voor den Kring Leiden der N.S.B. belangrijken dag. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijziging: J. van Dam, Leimuiden, Oude-We tering A. 54, 55, 31 t/m. 37. Scheepsbouwbedrijf en jachtwerf. Bovengenoemde zaak is met in gang van den lsten Mei 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den. naam: Jachtwerf van Dam en Zonen (Beperkende Be palingen). Vennooten: J. van Dam Pz., P. van Dam, G. van Dam, Leimuiden; J, van Dam Jr., Rijnsalerwoude; W. F. van Dam en H. van Dam. Leimuiden. Voor het te Utrecht door de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland afgenomen examen voor gasfitter zijn geslaagd: T. de Jong te Katwijk a/d. Rijn, A. Kleinhout te Katwijk a/Zee. H. v. d. Mey. te Leiden. C. Pieterse te Zoe- terwoude; A. J. de Vrind te Leiden. B. L. Wal- laart te Leiden. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam slaagden Zaterdag voor het candidaats-examen klassieke letteren mej. E. F. N. J. Caminade en de heeren A. D. Leeman en J. J. J. van Sluijs, allen alhier. De centrale persdienst van het NA.F. schrijft ons: Ofschoon ook thans nog niet voor leder duidelijk zichtbaar, begint zich voor degenen, die scherp weten op te merken, tegen den ach tergrond van de krijgsgebeurtenissen een nieuw Europa af te teekenen. Een ruimte, welke ge grondvest is op een noodzakelijken samengang van allen, die door sociale, economische en niet in de laatste plaats gemeenschappelijke rasken merken te zamen behooren. begint onder den naam „Groot-Europeesche levensruimte" dage lijks meer tot werkelijkheid te worden. In deze Europeesche ruimte zal Nederland een belangrijke taak te vervullen hebben. In vele opzichten zal dit echter een heroriënteering en nieuwe instelling verlangen, welke in scherpe tegenstelling staat met onze oriënteering in het verleden. Met name het bedrijfsleven, en alles wat daarmede samengaat, zal een radicale ver andering hebben te ondergaan, en wel omdat dit bedrijfsleven niet meer kan worden gezien als een afzonderlijk organisme, onderworpen aan uitsluitend eigen souvereine wetten, doch als ondergeschikt element in het geheele samenstel van onderdeelen, waaruit de volksgemeenschap is opgebouwd. Het gedrijfsleven zal dus ondergeschikt, doch desniettemin in hooge mate belangrijk zijn. Vandaar dat van stonde af aan allen, die hun plaats binnen dat bedrijfsleven hebben, volko men zullen moeten breken met de heerschappij, die zij uitoefenden door middel van de inter nationale grootmachten en klassedogma's, die hun nadeeligen invloed in het verleden deden gelden. Kapitalisme en klassenstrijd, reeds in feite gebroken, zullen ook de gèdachtenwereld van den Nederlandschen mensch niet meer mogen beheerschen. doch vervangen moeten worden door nieuwe inzichten. Dit alles zal geen theorie kunnen blijven, doch daadwerkelijk tot uiting moeten komen. lil de plaats van verouderde wetten cn in zichten zal binnenkort een nieuwe wet ge steld worden, die de belangen van den arbei- denden mensch zeker zal stellen en een richtsnoer zal zijn bij de leiding en verzor ging van alle werkende Nederlanders. Deze wet ter ordening van het sociale leven heeft niet ten doel arbeid en bedrijfs leven binnen een nauw keurslijf te dringen, doch zal de groote lijnen aangeven. De vragen van de dagclljkschc practljk zullen met de soepelheid, die vereischt wordt, door na dere uitvoeringsbesluiten cn de medewerking van hen, die als vakman midden in het be drijfsleven staan en bovendien het vertrouwen der werkers genieten, in alle onderdeelen be antwoord worden. VOORDRACHT WERNER DAITZ. In een door den Nationaal-Socialistischen Bond voor de Duitsche Techniek georganiseerde bijeenkomst van Duitsche en Nederlandsche ge noodigden heeft Zaterdagnamiddag in het ge bouw Kneuterdijk 20 te Den Haag Reichsamts- leiter Werner Daitz uit Berlijn gesproken over „Nationaal Socialisme en Techniek". De heer Fiebig, leider van het Bureau voor Techniek van de N.S.D.AP. hier te lande, open de deze samenkomst welke werd bijgewoond o.a. door commissaris-generaal Schmidt en door di*. Schwebel, gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor de provincie Zuid-Holland met een kort woord, waarin hij deed uitkomen, dat de techniek als middel tot vormgeving en niet als doel op zichzelf moet worden gezien. In zijn voordracht schetste de heer Daitz hierna de grondslagen, waarop juist in dezen tijd van „Umwertung aller Werte" de geheele techniek dient te zetelen namelijk op die van de gebondenheid der volken aan hun natuur lijke levensruimte. De techniek, zoo zeide hij verder, heeft tot taak alle bronnen ten bate der volken dienst baar te maken. Europa heeft nog de beschik king over enorme watervallen, o.a. in Noor wegen. die als energiebronnen kunnen worden gebruikt. Daarvoor zal worden gezorgd. Ook uit de beweging der lucht kan nog veel energie worden geput. Volgens den regel, dat diengene het land toebehoort, die het zelf bewerkt, heeft ook de techniek In Europa tot taak, de voorzie ning in de levensbehoeften van dit werelddeel naar haar beste krachten te bevorderen. De nieuwe ordening brengt ongekende mogelijk heden, Duitschland en Italië zijn voorgegaan in deze ordening, zij hebben daaraan hun lei dende taak ontleend.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1