83sfe Jaargang VRIJDAG 3 JULI 1942 Ho. 25233 De strijd in Noord-Afrika De doorbraak bij El Alamein Anglo-Amerikanen verlaten Turkije Verspreide Berichten Verduisteren: BINNENLAND De nieuwe bonnen Joden mogen woningen van niet-joden niet betreden GEMENGD NIEUWS Uil hef Britsche parlement Duitschland wint aan alle fronten De val van Sebastopol Aardappelranfsoen weer V/i K.G. STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K Been. Lelden. Naar het opperbevel der Duitsche weermacht mededeelt, hebben tijdens de gevechten in Noord-Egypte de Britsche formaties in de ster ke stellingen van El Alamein, ten Zuiden van de Arabische Golf getracht een laatsten tegen stand te bieden. Bij den aanval van de Duit sche en Italiaansche troepen op deze stellingen heeft de vijand met zijn pantserstrijdkrachten een verbitterden afweerstrijd gevoerd. Toch hebben de pantserwagens van de troepen van de spil in de middaguren van den Ier. Juli het vijandelijke verdedigingsfront ten Zuid- Oosten van El Alamein doorbroken en de door braak vergroot in Noord-Oostelijke en Zuid- Oostelijke richting. De vijandelijke stellingen werden naar het Zuiden en Noorden opgerold. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben tot steun van de DuitschItaliaansche pantserwagens in verscheidene golven de vijan delijke-gemotoriseerde strijdkrachten aangeval len; kort na 7 uur vielen de eerste bommen tusschen de met munitie en troepen beladen auto's, waarvan een groot aantal, o.a. ook een pantserwagen, in brand raakte, terwijl een groot deel der andere voertuigen beschadigd werd. Duitsche jagers, die de duikbommen werpers begeleidden, hebben in het gevechts- gebied rond El Alamein 8 vijandelijke vlieg tuigen. waaronder 4 van het type-Curtiss, zon der zelf verliezen te lijden, neergeschoten. (D.N.B.) DE ONRUST IN EGYPTE. Uit Ankara wordt aan de Münchener Neu- este Nachrichten gemeld; De groote bladen te Cairo hebben sedert Maandag het optimisme ten opzichte van de gebeurtenissen op het oor- logstooneel in Noord-Afrika laten varen. Zij wijzen thans op het buitengewone gevaar en spreken van ontwikkelingen, die nog niet te overzien zijn. De ongerustheid van het Egyp tische publiek neemt van dag tot dag toe. Vol gens de meening van een neutraal waarnemer kan binnen een uur tijds een enorme paniek ontstaan, die tot nu toe door uitgebreide vei ligheidsmaatregelen van Britsche militaire in stanties, in samenwerking met de Egyptische politie, voorkomen werd. Slechts in Alexandrie deden zich verschijnselen van een paniek voor en vond een massale vlucht uit de stad plaats De opwinding wordt nog vergroot door de in- tusschen door speciale formaties van het Brit sche leger getroffen voorbereidingen om in de haven en stad te Alexandrië groote ontplof fingen te doen ontstaan. Deze voorbereidingen wijzen er op, dat Groot-Brittannië besloten schijnt eventueel ook in Egypte de politiek der verzengde aarde toe te passen, hetgeen cata- strophale gevolgen voor den Egyptischen land bouw zou hebben, die aangewezen is op een onberispelijke functionneering van het be- vloeiïngssysteem. De voorbereidingen hebben dan ook stappen van Egyptische zijde uitge lokt, bij den Britschen ambassadeur te Cairo. Deze antwoordde daarop, dat de Britsche mi litairen zich bij deze maatregelen ongetwijfeld lieten leiden door zuiver militaire noodzaak. Overigens was hij zelf niet op de hoogte van de bijzonderheden der militaire plannen. Deze uitlating van den Britschen ambassadeur heeft in het Egyptische parlement tot stormachtige woordenwisselingen aanleiding gegeven. Intus- schen zijn van Britsche zijde de laatste voor bereidingen getroffen voor de overneming van de macht in Egypte, de uitsluiting van het Egyptisch parlement en van de regeering. Be paalde Britsche persoonlijkheden zijn reeds be noemd tot zekere posten. Naar als argument wordt opgegeven, kon de chaos anders onover zienbaar worden Uit Caïro is een massale vlucht naar Boven- Egypte begonnen, daar de regeering van den Libanon verderen toevloed uit Egypte heeft verboden. Daardoor wordt de voedselpositie in Boven-Egypte op onverwachte wijze verscherpt. Het kabinet is voortdurend bijeen en dagelijks houdt Nahas Pasja contact met den Britschen ambassadeur, zonder dat deze laatste echter ge neigd schijnt de gewenschte inlichtingen over den militairen toestand te geven. Daardoor wordt men in parlementskringen steeds onge duldiger. Hofkringen en koning Faroek nemen de uiterste terughoudendheid in acht. Zij wor den zeer sterk door de Britsche politie be waakt en geschaduwd. De vijandschap onder de Egyptische bevolking tegen Groot-Brittannië wordt steeds grooter, daar de verschrikkingen van den oorlog steeds meer het Nijldal na deren. 9 9 In toonaangevende kringen in de Duitsche hoofdstad geeft men over het algemeen te verslaan, dat het Britsche doel in Egypte geheel en al duidelijk is. nl. een zoo groot, mogelijke opoffering van het Egyptische volk en land voor de oorlogsbelangen van hst Britsche we reldrijk te waarborgen. Daartegenover wordt als doel der spilmogendheden geproclameerd: de bevrijding van Egypte van de Britsche heer schappij en het herstel van de volledige souve- reiniteit van het land aan de Nijl. Tusschen beide alternatieven moeten de Egyptenaren thans kiezen. (D.N.B.). Van betrouwbare zijde verluidt aldus het D.N B. dat de ambassadeurs Van Amerika en Engeland hun landgenooten in Turkije, die niet voorzien zijn van diplomatieke passen, den raad hebben gegeven hun spoedig vertrek via Syrië en Irak te overwegen. Deze ambassadeurs hebben ook ontraden gebruik te maken van de gewone reisroute via Palestina en Egypte. De laatste dagen heerscht onder de Anglo- Amerikanen en hun bondgenooten een paniek achtige vertreksfeer. De slaapwagens in de richting van Irak zijn overvol en dagenlang van te voren besproken. DE JOODSCHE JOURNALISTEN TE VICHY. De te Vichy geaccrediteerde Fransche en buitenlandsche journalisten van Joodsche af komst zijn uitgenoodigd hun werkzaamheid te staken en uit Vichy te vertrekken. Door dezen maatregel worden in het bijzonder verscheidene buitenlandsche journalisten getroffen. (D.N3.) „LAATSTE KRUISTOCHT VAN GANDHI VOOR ONAFHANKELIJKHEID VAN INDIK". De correspondent te New Delhi van de „Eve ning Standard" meldt; Gandhi treft alle voor bereidingen om binnenkort een campagne te beginnen tegen alle in Indië wonende vreem delingen, vooral echter tegen de Engelschen. Naar verluidt, staan er drie hoofdpunten op Gandhi's program; 1. Opheffing van de zoutwet. 2. Schadeloosstelling van alle Indiërs, die om militaire redenen door de Britsche autoriteiten gelast werden hun woning te verlaten. 3. Verdrijving van alle vreemdelingen uit In dië. met inbegrip van de Engelschen. Ameri kanen en de Chineezen. De correspondent voegt hieraan toe, dat Gandhi met deze campagne waarschijnlijk niet voor afloop der zitting van de congrescommis sie zal beginnen. Hij heeft evenwel zijn aan hangers ift onderscheidene Indische plaatsen reeds verzocht, in zekeren zin een psychologi sche basis te leggen voor de uitvoering van dezen „laatsten kruistocht voor de onafhanke lijkheid van Indië". (D.N.B.), SUMNER WELLES OP INTER-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE. Woensdag is te Washington de inter-Ameri- kaansche conferentie voor bedrfjfs- en finan- cieele controle geopend. De vice-minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten. Sumner Welles, hield voor de verzamelde vertegenwoor digers van alle landen van het Westelijke halfrond een toespraak, waarin hij o.a. zeide. dat deze besprekingen de voortzetting vormen van de conferentie te Rio. Voorts verklaarde hij, dat de asmogendheden Amerika niet alleen op militair, doch ook op economisch gebied be dreigen. (D.N.B.). LORD WOOLTON OVER DE ENGELSCHE VOEDINGSPOSITIE. Lord, Woolton, de Britsche minister voor de voedselvoorziening, heeft zich gisteren fn een rede te Londen uitgesproken tegen een vermetel vertrouwen ten aanzien van de Engelsche voe dingspositie. Hij zeide; werpt een blik op de kaart en ziet de bronnen van onze leveranties Bedenkt, hoeveel wij daarvan verloren hebben. Denkt aan onze scheepsverliezen, waarvoor men het oog niet mag sluiten. Denkt aan onze vast beradenheid, den vijand in zijn eigen land te verslaan. Wanneer ge dit alles goed voor oogen houdt, zult ge inzien, dat wij er nooit zeker van kunnen zijn, wat er nog met onze voedingsposi tie kan gebeuren. (A.N.P.) van hedenavond 22.04 uur tot morgenochtend 5.23 uur De maan kwam vannacht op te 0.57 uur en ging vanmorgen om 11.38 uur weer onder. Gedurende de volgende week zijn de bonnen 34 aangewezen voor het koopen van brood, be schuit en vleesch. Van de tabakskaart voor mannen zijn geldig verklaard de bonnen 43 en 44. Ten slotte zal in het tijdvak van 5 t/m. 14 Juli op bon 34 van de boterkaart boter en op bon 34 van de vetkaart boter, margarine of vet kunnen worden gekocht. Naar aanleiding van verschillende vragen wordt er van bevoegde Duitsche zijde ter voorkoming van misverstand, uitdrukkelijk op gewezen, dat paragraaf 2 van de tweede beschikking voor joden van den commissa ris-generaal voor de openbare veiligheid zoo moet worden opgevat, dat het aan joden vol strekt verboden is woningen van niet-joden te betreden. Uitgezonderd zijn de in de betreffende be schikking nader aangeduide bijzondere ge vallen. JAPANSCHE BURGEMEESTERS OP JAVA. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De Japansche militaire overheid heeft beslo ten in de voornaamste steden van Java Japan sche burgers tot eersten burgemeester te benoe men. Voor Batavia is uitverkoren de onlangs be noemde adviseur van - het Japansche militaire bestuur, Sakai Tsoekamoto, die binnenkort op zijn nieuwen post benoemd zal worden. Tsoeka moto was vroeger leider der afdeeling Zuidzee van de handelsmaatschappij Mitsoebisji. DE RIJKSCOMMISSARIS BEZOEKT IERSEKE. Gistermiddag heeft Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart een bezoek gebracht aan de oester- en mosselcultuur in Ierseke. De Rijkscommissaris was vergezeld van den com missaris der provinoie Zeeland, dr. Munzer, den waarnemend commissaris van Zeeland, mr, P. Dieleman en den burgemeester van Ierseke, den heer Gunning. De heeren hebben aan boord van het mosselvaartuig „Ierseke 28" van de be kende mosselkweekers, de gebroeders Padmos, de oesterperceelen van de Iersekesche bank in de Oosterschelde bezichtigd en zijn tegen half- acht weer aan land gestapt. t GROOTE PARTIJ HAMSTERWAAR IN BESLAG GENOMEN. Woonhuis en kantoor als opslagplaats. Om de hamsterwaren van een 46-jarigen no taris naar het politiebureau te Den Haag over te brengen, heeft de transportauto van de politie vier ritten moeten maken. Zoowel het huis als het kantoor van dezen Hagenaar wiens gezin slechts uit man en vrouw plus inwonende dienst bode bestaat, bleek een opslagplaats te zijn van alle soorten levensmiddelen en verbruiksartike- len. Een klein beeld van de hamsterwaren, die in beslag genomen zijn, moge de volgende op somming geven; ongeveer 80 blikjes gecondenseerde melk, onge veer 120 blikken melkpoeder ongeveer 150 blik ken groenten, plm 10 kg. thee, 25 kg rijst een 25 tal blikken boter, een kleine honderd potten jam,'60 pakken maizena, 40 kg. suiker, 30 pakken haver mout en gortmout, een 25-tal flesschen terpen tijn, eenzelfde aantal flesschen spiritus, eveneens een 25 tal flesschen vloeibare zeep voorts fles schen azijn en azijnessence, een groote hoeveel heid koffie, pakken macaroni, een groote partij tollet- en huishoudzeep, flesschen boen- en zeil- was, blikken biscuit, blikken toast, pakken tafel beschuit, vitamine D in poedervorm, tafelzuren, zeemenlappen, werk- en toiletborstels, sponsen, kwasten, scheercrême enez. De juiste hoeveelheden konden nog niet wor den opgegeven, daar het personeel van den justitieelen dienst thans nog bezig is met net sorteeren der goederen. Reikt uw /'wakkeren volksgenooten de hand; wordt lid van den Nederlandschen Volksdienst. BONNEN. DIE VERNIETIGD KUNNEN WORDEN. De met „tabak Rl" gemerkte bon van de tabakskaart en de met „sigaretten Rl" ge merkte bon der sigarettenkaart zullen niet gel dig worden verklaard en kunnen derhalve wor den vernietigd. Voorts kan ook de met „versnaperingen 29" gemerkte bon der versnaperlngenkaart vernie tigd worden, aangezien deze bon eveneens niet zal worden aangewezen. Verder kunnen de brandstoffenkaarten van den winter 1940/1941 vernietigd worden. VERHOOGING VAN DEN BIERACCIJNS. Bij besluit van den secretaris-generaal van financiën is bepaald, dat de bieraccijns met ingang van 6 Juli a.s. wordt verhoogd van 3 gulden tot f. 4.20 per hectoliter-graad. MOTIE TEGEN CHURCHILL VERWORPEN. In het Britsche Lagerhuis verklaarde Hore Belisha, dat niets de vroegere verklaring van Churchill rechtvaardigt, dat de Britten in Libyë de superioriteit op het gebied van uitrusting be zaten. De dingen kunnen niet blijven zooals ze thans zijn. Wanneer de Engelschen zoo succes vol geweest waren als de Japanners bij hun combineering van lucht- en zeemacht, dan had den ze de „Prince of Wales" en de „Repulse" niet verloren en zouden zij nu elders kunnen zijn gebracht en Engelands positie in de Mid- dellanasche Zee zou een heel andere zijn ge weest. De Labour-afgevaardigde Bevan zeide: Churchill wint weliswaar het eene debat na het andere, maar verliest ook den eenen slag na den anderen. De regeerlng heeft dezen oorlog van het begin af verkeerd opgevat, maar nie mand heeft hem verkeerder begrepen dan Churchill zelf. Niemand was indertijd zoo geest driftig over de Maginot-linie als Churchill. Deze primaire onjuiste conceptie van den oorlog is er schuld aan, dat de regeering een verkeerde strategie heeft en deze verkeerde strategie heeft ook de verkeerde wapens doen ontstaan. Het bewijs daarvoor is het gebrek aan duik bommenwerpers en transportvliegtuigen. De af gevaardigde eischte verder een zuivering onder de van klassebewustzijn vervulde Britsche leger leiders. Voorts verklaarde hij, dat een tweede front in Europa in den loop van dit jaar nood zakelijk is en zeide woordelijk: „Grijpt den vijand aan op een afstand van 21 mijl en niet op een afstand van 14.000 mijl." Churchill heeft daarop geantwoord.* Hij zeide. dat hij bij zijn aankomst in de Ver. Staten, toen hij op 21 Juni de kamer van den President werd binnengeleid, een schok had gekregen, toen hem het bericht van den val van Tobroek werd gebracht. Toen hij naar de Ver. Staten was vertrokken, waren de Britsche hulpbronnen in Afrika veel grooter dan die van den vijand en eveneens de in aantocht zijnde versterkingen. In het bijzonder zeide Churchill; „Wij hadden De leuze „Duitschland overwint aan alle fronten" is een tijdlang niet aangeheven, maar thans is er alle reden om deze leuze te doen herleven. Men zie naar Noord-Afrika, men zie naar het Oosten! Daar treft wel zéér sterk de val van Sebastopol, niet voor niets genoemd „de sterkste vesting der wereld". Met alle middelen van de natuur en de tech niek is Sebastopol de laatste Jaren ontwikkeld tot een zee- en landvesting van den eersten rang, tot de sterkste vesting der Sovjet-unie. De oude fortificaties van den Krim-oorlog of de versterkingen uit den tsaristischen tijd staan in geen verhouding tot de thans overwonnen forten. Ontoegankelijke kustgebieden en tal rijke bergruggen zijn uitgewerkt tot een verde digingssysteem met diepe geledingen, diepe klo ven, steile hellingen en ondoordringbaar bosch en kreupelhout waren gebruikt voor den aanleg van reusachtige mijnvelden. Het in het Duit sche weermachtbericht van 29 Juni genoemde aantal van 112.644 mijnen is een geringe aan duiding voor het feitelijk aanwezige aantal mij nen dat vele malen grooter was dan dit getal. De versterkingen en forten waren volgens de modernste opvattingen gebouwd, onder den grond verbonden, versterkt met in de rotsen uit gehouwen afzonderlijke kazematten, granaat werpersstellingen en voor de defensie ingerichte holen. De forten in den Noordelijken sector Stalin, Gorki, Molotof. Tsjeica. Gpoe. Siberie, Wolga, Lenin, Noordelijk fort, het waren de modernste vestingwerken. Bijzonder uitgebreid was verder het versterkte terrein aan het Zui delijke front, in het bijzonder de Sapoen-hoog- ten en de tankgrachten.Talrijke artilleriefor ten, talrijke batterijen van alle kalibers en het optreden van de bolsjewistische vloot der Zwarte Zee versterkten de verdediging, zoodat deze ves ting door de bolsjewisten voor onneembaar ge houden kon worden. De verovering en bestor ming van dit vestingssysteem met een door snee van 20 kilometer diepte beteekent derhalve een prestatie, die op waardige wijze een plaats vindt naast de beste wapenfeiten van dezen oorlog. De voornaamste last van den strijd werd gedragen door infanterie en pioniers, cie in overmoeibare aanvallen tegenover den krach- tigsten vijandelijken tegenstand, tegenover ver bitterde talrijke tegenaanvallen, onder voort durend vuur van de artillerie en granaatwer pers brok na brok uit deze vesting-krans brak. Hier moet gezegd worden, dat woordelijk huis na huis afzonderlijk moest worden ingenomen. In het bijzonder moet waardeering naar voren worden gebracht voor het optreden en de suc cessen van de verbonden Roemeensche troepen, die bij de moeilijke acties in het Zuidelijk deel van het front, in de gevechten om de Sapoen- hoogten en bij de tankgrachten een soldateske moed en schitterende dapperheid aan den dag hebben gelegd. Op 6 Juni werd voor het eerst in het Duit sche Weermachtsbericht melding gemaakt van den ingezetten aanval op de vesting, gisteren kon de val reeds worden medegedeeld. Men denke hierbij aan de langdurige belege ring der vesting in den Krim-oorlog (1854 1855J. Toen heeft een Fransch-Engelsch leger, dat bij Eupatoria geland was. 349 dagen noodig ge had om de vesting tot overgave te dwingen. Sebastopol, dat toen door aanvankelijk mee- rendeels nog niet gereed gekomen veldvesting- werken beschermd was, werd na de veldslagen van Balaklawa en Inkerman ingesloten On danks voortdurende beschieting, wonnen de be legeraars slechts langzaam terrein, omdat de moeilijkheden van den bodem den verdediger elke slechts denkbare verlichting brachten. Pas nadat de versterkingen door voortdurende "be- Sfchieting vernield waren, gelukte het den heu vel Malakof te veroveren, die de stad en de haven van Sebastopol beheerscht. Voor de hevigheid van deze beschieting is het kenmerkend, dat uit de 800 kanonnen der be legeraars in totaal 1.350.000 schoten zijn ge lost. De verliezen der belegeraars bedroegen 80.000 man, die van de Russen, die zich onder bevel van graaf Todtleben taai verdedigden, 120.000 man. De aanvallen der verbonden Fran- schen en Engelschen waren van het Zuid oosten uit op de vesting gericht. Na het verlies van den heuvel Malakof was de stad niet meer te houden. De Russen trokken zich toen over de baai van Sewemaja terug op den Noorde lijken oever van de baai en streden daar ver der op een terrein, dat ditmaal door de Duit sche troepen in de eerste faze van den aanval op Sebastopol is ingenomen. Nog thans getui gen de Engelsch-Fransche en Russische kerk hoven van de geweldige bloedige offers, die toen in den strijd om Sebastopol aan beide zij den gebracht zijn. De schitterende samenwerking tusschen alle deelen van de weermacht heeft beslissend bij gedragen tot het succes van heden. Artillerie en stormgeschut zijn trouwe helpers gebleken van de infanterie. Het luchtwapen heeft het de In fanterie vergemakkelijkt door zijn bomaanval len tot het stormen over te gaan. Reeds voor het optreden van het leger werden bunkerstellingen, artilleriestellingen en troe penconcentraties door gevechtseskaders aange vallen. Een onophoudelijk voorbereidende krach tige activiteit van den ochtend tot den avond toonde het luchtwapen als een dapperen en onvermoeibaren wegbereider voor de gevechten op den grond, vooral bij de vernietiging van zware kanonnen. In schitterende wapenbroederschap met Ita liaansche en Roemeensche eenheden heeft de marine een bijdrage geleverd tot de overwin ning, welke, gezien de bijzondere omstandig heden rondom Sebastopol, alleszins verdient in het licht te worden gesteld. Tegenover de on dersteuning van den verdediger door de Zwarte Zee-vloot stelde de Duitsche, Italiaansche en Roemeensche marine fiksche acties van motor- torpedobooten, die de scheepvaart van en naar Sebastopol bewaakten en het ravitallleerings- verkeer van en naar Sebastopol tegen hielden om de eigen ravitailleering te beveiligen. Het gaat daarbij niet om plaat selijke acties, maar om uitgebreide operaties, die geleid hebben tot de uitschakeling van de bolsjewistische zeestrijdkrachten en die de af sluiting van Sebastopol van den toevoer over zee ten doel hadden. De wapenbroederschap dei- verbondenen heeft ,Jn de samenwerking der drie vloten een schoone bevestiging ter zee ge vonden. De gevechten in het aan water arme terrein rondom Sebastopol speelden zich soms af bij een temperatuur, die reeds in de vroege och tenduren steeg tot 30 graden. Sebastopol is een parel te meer in den keten van overwinningen der spil-mogendheden. 100.000 man in den strijd, de tegenstander 90,000; wij hadden een numerieke superioriteit aan tanks van wellicht 7 tegen 5 en een supe rioriteit der artillerie van bijna 8 tot 5. Onze artillerie had de nieuwste types ter beschikking. Tijdens den slag hadden de Britsche legers in Noord-Afrika zich kunnen verheugen over de superioriteit in de lucht. Daarom had hij het recht goed vertrouwen te hebben in den uitslag van een door de Britten ondernomen offensief, dat begin Juni zou zjjn ondernomen, wanneer de vijand niet het eerst had toegeslagen. Het smartelijkst bij den strijd in Noord-Afrika, zoo verklaarde Churchill is vpor hem het feit, dat de Britten in de ope- nmgsstadia verslagen werden onder omstandig heden, die heel wel een succes deden verwach ten. Hij beschouwt echter'den strijd in geen -enkel opzicht als beslist. Ten aanzien van zijn reis naar Amerika ver klaarde Churchill, dat de besprekingen bijna uitsluitend gegaan waren over de bewegingen van troepen, schepen, geschut en vliegtuigen en over de maatregelen, die genomen moesten worden om de verliezen op zee tegen te gaan en de in den grond geboorde tonnage te ver vangen. Churchill betoogde tegen het slot, dat het de plicht van het Huis is de regeering te steunen of haar te wijzigen. Als het de regeering niet kan wijzigen, moet het haar steunen, er is geen middenweg. 6 Er is een beweging gaande om mij te beroo- ven van de functies, die ik uitoefen bij de alge- meene leiding van en het oppertoezicht op de oorlogsvoering, aldus Churchill. Het Huis heeft evenwel het recht niet van mij te verlangen, dat ik verantwoordelijkheid op mij neem. zonder te beschikken over de macht tot doeltreffend op treden. Milne heeft het voorstel Ingediend, dat de ver antwoordelijkheid voor de verdediging den pre mier wordt ontnomen, opdat een militaire figuur de algemeene oorlogvoering overneemt. Deze functionaris moet het toezicht op de strijdkrach ten hebben, chef zijn van de leiders der gene rale staven, generaals en admiraals benoemen en ontslaan en steeds bereid zijn af te treden D.w.z. kunnen optreden tegen zijn politieke col- egas, als hij niet alles krijgt toegewezen wat hij wenscht. Deze niet-genoemde persoonlijkheid, zoo zei Churchill, moet een aanhangsel vinden in de gedaante van den premier, die de noodige ver ontschuldigingen en spijtbetuigingen in het parlement ten beste geeft, als er iets mislukt, zooals dikwijls het geval is en zal zijn. Dit stelsel kan gemakkelijk uitloopen op een dictatuur of daarin worden omgezet. Ik kan aan zulk een systeem niet meedoen, aldus Chur chill. Als degenen, die mij hebben aangevallen, gestraft worden met geringschatting, als de stem der critiek overgaat in critiek op de aan stichters van deze critiek. zal iedere vriend van Groot-Brittannië zijn bijval betuigen met En gelands zaak. Het Britsche Lagerhuis heeft ten slotte, naar de Britsche berichtendienst meldt, dc motie van wantrouwen tegen Churchill ver worpen met 475 tegen 25 stemmen. (D.N.B.) De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft o.a.: Churchill is uit het debat in het Lagerhuis als overwinnaar te voorschijn gekomen Na den keer. die de beraadslagingen door zijn handige regie genomen hadden, viel niets anders meer te verwachten. Hij heeft zijn positie echter niet alleen weten te handhaven, doch door een duidelijke afpersingsmanoeuvre nog aanzienlijk weten te versterken. Aan het eind van zijn rede plaatste hij het Lagerhuis voor de kpuze: alles of niets. Het voorstel der oppositie het mi nisterie van defensie in andere handen te leg gen. torpedeerde hij door met zijn aftreden te dreigen. Om aan zijn eisch een grootere kracht bij te zetten, hing hij er een moreel manteltje omheen door te zeggen, dat het opdragen van de geheele essentieele oorlogstaak aan een bii- zonderen persoon, het gevaar van dictatoriale mogelijkheden met zich mee zou kunnen bren gen, waaraan hij als behoeder der Britsche democratie niet kon meewerken. De vrees voor den chaos en voor een z.g. het regiem bedrei gende gevaar heeft dus practisch geleid tot de instelling van een dictatuur Churchill. Uit de comedie. waarmede de Lagerhuisdebatten be gonnen. is geworden een tragedie, omdat de ge kozen vertegenwoordigers van het Britsche volk het lot van het empire daarmede definitief in handen gelegd hebben van zijn doodgraver. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het aardap pelrantsoen in de komende weck opnieuw verhoogd zal worden en weer kg. zal be dragen. De bon voor dit rantsoen zal Zaterdagavond bekend worden gemaakt en geeft ingaande Maandag recht op het koopen van 2% kg. GEM. H.B.S. MET 5-JARIGEN CURSUS. Bevorderd naar de 2de klasse: W. Algie, H. G. Bauer, S, Belonje, Francina ten Berge, I. Beij, H. H M. de Boer, Hans van den Broek, D. H. de Bruijn, A. Burggraaf, F. W. Bui-lage, J. H. Bijleveld, H. de la Court, J. van Dam, J. van Ekeris. B. Erades, E. J. de Geus. H. Y. B. I. Hoogeveen, A. van der Kuy, N. H. de Ruiter Zfjlker. J. C. Veltman, P. J. de Water, C. van der Weele. Tineke Wesselo, Ina de Bie, B. J. de Bruin, J. A, Eichhorn, J. A. Fuchs, S. de Graaf, E. L. Hozee, J. P. R. van Ingen, G. J. de Jong, R. F. Juressen, Fiep Kraneveld, C. M. van de Kreeke. J. P. Kwestro, B. Leenstra, J. G. Marks, J. C. Meyboom, A. J. de Meyier, H. M. Ouds hoorn, A. van Polanen, A. G. Riks, H. A. Rob bers. J. W. Rommerts, N. J. Wetter, A. F. Bril, 'V. N. de Graaf, J. P. Klaassens, P. Maryt, G. Munk, A. H. öfner, Alie Piket, P. L. van de Polder, G. M. van de Ruit, H. M. Ruitenbeek, W. M. van Rijkom, H. J, Teeuwen, C. J. Ultee, T. D. Valenlijn, W. Vochteloo, H. A. v. Waard, C. A. Wagemans, P. J. Westerbeek, W. A. Zaag man, S. P. Althuis, F. Smits. Herexamen 3; afgewezen 10. Bevorderd naar de 3de klasse: S. v. Aggelen, G. J. van Alphen. J. M. Brons, G. J. Brusse, J. van Deventer, Grietje de Graaf, E. R. A. Groenendijk, H. W. H. Haaksma, J. F. Heyde- mann, A. van Iterson, W. R. Kollewijn, A. J. Koopmans, D. van Leeuwen, Susanna v. Leeu wen, H. E. Lindeman, J. van der Mast, G. N. Meurs, C. T. Meyer, D. Roodenburg Vermaat, A. W. Schwing, R. R. J. van Straten, W. Ver maas, W. de Vrijer, Th. Eykman, M. S. de Groot, N. H. Heeroma. J. M. A. Heyn, R. Jung, J. van Leeuwen, Rietje Nanning, R. O. Ravelli. J. A. Riel, B. J. de Rooy, J. L. Schoeman, P. Smit, HJ7. A. van der Star, N. van der Velden, Ch. F. Versteegen, A. G. Vlasblom. H, Vreeken, G. R. ten Wolde. Herexamen 1; afgewezen 10. Bevorderd naar de 4de klasse: Willy van Al phen, H. Beenhakker, J. H. Th. van Beest, Th. J. Boerstra, M. J .J. Brons, O. C. Croes. H. Derksen, P. J. van Driel. C. van Duyn, P. H. de Geus. H. Habig, P. J. van Hest. T. Hoekstra. Marijke Hooijkaas, E. S. Huizer, H. J. de Jong. Elisabeth Kerkkamp, H. Klopma, R. M. van Leeuwen, W. van Lit, D. N. Moerland, J. H. (Jan) Muler, J.S. Ohms, A.FPieren, C. Ponsen, Jac. Prins, G.GA. Punt, Th. Teekamp, CP.Brou- wer, A. J. Bavelaar, P. Bloemendaal, A. C. Blok, J. J. van Dort, M. T, de Haan, A. D. H. Heenk, H. van der Heul. J, W. Hins, H. G. Jung, W. Kerkkamp, D van der Lelie. D. Nederlof, M. A. Oswald, R. Perdeck. J-. Prins, W. van Riet, P. G. Sluiter, P. J. A. Smit. Gré Teleng, H. Tober, J. Verduin, B. Visser, G Voss, J. H. van de Water, W. Wilmers, Mien Westra, A. J. Kraak, J. H. Schuringa. Afgewezen: 5. Bevorderd van A4 naar A5: L. Bosscher, Ma rianne Breuning, J. Charité, K. Dammerman, J. R. Jolles, Nettie Kakebeeke, Suze Redèl, D. C. v. Sermondt, Margaret Sickler, Tine Spilker, W. J. Verduin, W. van Zanten. J. P. Weeraart, Riek Flohil. Bevorderd van B4 naar B5: C. P. Belonje, J. Bosse, A. B. Brouwer. W. Brusse. D. K. Burgy, P. Cossee, A. van Dooren, R. H. Dragt, K. P. Fuchs. J. D. van Hamersveld, E. A. Koch, J. van Konijnenburg, G. N. Kruisheer, H. L. J. Lindenbergh, A. J. Metz, G. Pezie, W. F. Snel, J. F. den Tonkelaar. P. H. Bruynings Ingen- hoes, A. P. C. van den Dool, H. van Dooren, Chr. J. C. Goedkoop. B. P. Hageman, J. Kanbier, F. J. Klaasen, J. D. Koch, J. M W. Kriest, T. J. Kruyt. J. Prins. A. Snel, W. F. Snieder, C. H. van der Upwich, F. Veltenaar, A. van Vianen, Helga Voss. R. Vunderink, J. J. van Went, E. van der Zee. Herexamen 2; afgewezen 10. LEGATUM STOLPIANUM. Het Curatorium van het Legatum Stolpianum deelt ons mede, dat op de in 1940 uitgeschreven prijsvraag één antwoord is ingekomen, onder het pseudoniem „Teja" (motto's „A. Wie zal ons bevrijden van Grieken en Romeinen? B. Het tijdstip in de Periodieke Beweging.") Aan gezien uit deze verhandeling duidelijk blijkt, dat de schrijver den aard van het onderwerp (een theoretisch-physischen) niet heeft begre pen, kan er geen sprake zijn van bekroning of van eervolle vermelding. Thans wordt de volgende prijsvraag uitge schreven: „De beteekenis van de gevleugelde zonneschijf in de antieke godsdiensten". De omvang van de verhandeling mag ten hoogste dertigduizend woorden bedragen. Antwoorden worden vóór 1 Januari 1944 ingewacht bij den voorzitter van het Curatorium, prof. dr. J. Hui- zinga. Van Slingelandtlaan 4. Leiden. Zij moe ten in het Nederlandsch, Duitsch, Engelsch, Fransch of Latijn getikt, met een spreuk ge- teekend en vergezeld zijn van een gezegeld briefje, van dezelfde spreuk voorzien, waarin des schrijvers naam en adres zijn opgegeven. De prijs voor een goedgekeurd antwoord is de gouden medaille ter innerlijke waarde van f250 en f.250 in geld. of wel, naar verkiezing de ge heele som in geld. Het oordeel van de curatoren zal in Juli 1944 bekend worden gemaakt. OPENING KRINGHUIS N.S.B. De kring Leiden der N.S.B. betrekt morgen een nieuw tehuis aan het Rapenburg 26, welk gebeu ren met eenig feestelijk vertoon gepaard zal gaan Morgenmiddag om kwart voor drie verzamelen zich de leden van den Nat. Jeugdstorm met tam boers en hoornblazers, leden der Politieke Orga nisatie en W.A. op het Stationsplein om vervol gens langs den kortsten weg naar de Beesten markt te marcheeren. Hier zal van 3.20 tot ruim 4 uur een muziek- en zangprogramma ten ge- hoore worden gebracht, waarna wederom langs de kortste route wordt gemarcheerd naar het nieuwe Kringhuls aan het Rapenburg, alwaar de waarnemend districtsleider de heer Adema een rede zal uitspreken, staande vóór het Kring huis. Na afloop wordt nog een marsch door de stad gemaakt, waarbij de onderstaande route zal worden gevolgd: Houtstraat, Papegracht, Langebrug, Rapen burg, Défilé, Doelenbrug, Rapenburg, Kaiser- straat, Witte Singel. Heerenstraat, Koninginne- laan, v. d. Waalsstraat, de Sitterlaan, Lorentz- kade. Zeemanlaan, Lammenschansweg, Jan van Houtbrug. Korevaarstraat, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Steenstraat, alwaaf de stoet wordt ontbonden. Een kameraadschapsavond in de Stadsgehoor zaal besluit dezen voor den kring Leiden dei N.S.B. belangrijken dag.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1