LtlDSCK DAGBLAD Donderdag 2 Juli 1942 De nieuwe burgemeester van Den Haag CENTRAAL RIJNLANDSCH ASSURANTIE BEDRIJF AGENDA kKUN/T EN BITTEREN Visscherij -Berichten Installatie van prof. mr. Wesira STADSNIEUWS Nederlandsche Volksdienst Neem n AKKERTJE 2165* HEDEN. Nomateg (le Binnenvestgracht 21): Spr. M. HeIJmans. 8 uur nam. 't Schuttershof: Voordrachtoefening Leidsch Muzleklyceum, 7 uur nam. De avond-, nacht- ên Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 27 Juni 20 uur tot Zaterdag 4 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Rapertburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hoolgr. 48, Telef. 21060. Te Oegstgeest doer de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuispark 8. Telef. 26274. VOORDRACHTSAVOND HAN ZIRKZEE. Een stroom leerlingen van den pianoleeraar Han Zirkzee liet zich gisteravond hooren in de Stadszaal. Het tempo, waarin het uitgebreide programma werd afgewerkt was vlot, de pres taties van Jongeren en ouderen waren natuur lijk sterk uiteenloopend. maar in het algemeen legden zij getuigenis af van het juiste paeda- gogische Inzicht van den hier bekenden Han Zirkzee en de gunstige gevolgen, die van zijn grondig onderwijs het resultaat zijn. Het is ons niet mogelijk, gedetailleerd op aller spel in te gaan: ons bepalend tot enkelen, de besten, noe men wij de muzikale, begripvolle vertolking van een Chopinwals door Nel van Aggelen, gehou den in een zuiver tempo, een van vergevorderde techniek getuigende weergave van Godard's tweede Mazurka door W. van Iterson Jr., het vlotte, doch nog wat onbeheerschte spel van Joop Maartense in Ravel's Sonatine (le deel), terwijl Hans Westerman rustig en gerijpt te werk ging in een Sarabande van Grovlez. Han Zirkzee gaf ten slotte nog eens een duidelijk ge analyseerd beeld der fraaie Tricabilie-variaties van Julius Röntgen. Allen hadden veel succes, evenals de mede werkende koren Lenteklokjes (alleraardigst het speeiliedje „Het Matroosje") en een dameskoor uit Sassenheim, beide onder directie van mej. Riek Meijering. Zoowel de heer Zirkzee, die met groote vol doening op dezen avond kan terugzien, als de dirigente ontvingen bloemen en geschenken. PROV. DIACONALE CONFERENTIE GER. KERKEN*. In de Zuidcrkerk. De Prov. Diaconale Conferentie der Geref. Kerken in Zuid-Holland werd gisteren in de Zuiderkerk gehouden. Zeer vele diakenen uit de geheele provincie (80 diaconieën) waren aan wezig. De conferentie, welke onder leiding stond van den heer W. StrJjbis Pzn. van 's-Graven- hage, werd geopend met schriftlezing van Ps. 33 en een inleidend woord van den voor zitter. De ochtendvergadering was geheel ge wijd aan de bespreking van een groot aantal ingekomen vragen, meerendeels de practische zijde van het diaconaat rakende. Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren W. Strijbis Pzn. van 's-Gravenhage en W. Kruithof van Woerden. Na de middagpauze heeft ds. J.C.J. Kuiper van 's-Gravenhage-West gesproken over „Dia conale zorg en zorgen in dezen tijd". In een zeer principieele rede, heeft ds. Kuiper ge wezen op de hooge roeping en het verant woordelijke ambt van den diaken. Spr. teeken- de daarbij de liefde tot Christus en onzen naaste als het hart van het diaconale werk. Ds. H. A. Wiersema, geref. predikant te dezer stede, sprak het slotwoord aan de hand van Spreuken 27 23. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: J. J. de Groot, Oude Varkenmarkt 13, Lei den, carosserie en wagenbouw, Vennooten A. G. de Groot en J. J. N. de Groot, Leiden. OPENING KLEUTERSCHOOL. Gistermiddag zijn de modern ingerichte, fleu rig gekleurde lokalen in gebruik genomen der kleuterschool van Heidie Eykman, Zoetenvoud- sche-Singel 101. N De kleuters gaven aardige voordracht)es, zang stukjes en rhythmische dansjes ten beste, Mej. Eykman weet een prettige sfeer te schep pen en haar origineelen aanleg te ontplooien, wat dezen middag duidelijk bleek. Namens de ouders werd een schaal bloerpen aangeboden, terwijl bij monde van één der aan wezige ouders onder waardeerende woorden bo vendien een enveloppe met inhoud werd over handigd, welke voor de verdere inrichting van de schooi zal worden besteed. Wederom is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een aantal rijwielen van den openbaren weg, in totaal zeven stuks. LEON DAUDET OVERLEDEN De bekende Fransche schrijver en uiterst rechtsche politicus, Leon Daudet is gistermiddag te Saint Rémy in de Provence overleden. Leon Daudet, de zoon van den beroemden Franschen romanschrijver Alphon- se Daudet, was geboren te Parijs in 1867, en heeft dus den leeftijd bereikt van 75 Jaar. Onder in vloed van den schrijver Charles Maurras aan vaardde hij de leerstellingen van het neo-roya- lisme en werd hii een vurig medewerker van het loyalistische dagblad de „Action Francalso". Van 1919 tot 1924 was hij lid van de Fransche Kamer. De dood van zijn zoon Philippe in 1925 verwekte groote sensatie. Behalve werken op filosofisch en politiek gebied heeft Leon Daudet ook eenige romans geschreven. (D.NB.) UITREIKING VAN DEN KEMBRANDTPRIJS. Onder zeer groote belangstelling hield men ln het Koninklijk Kunstverbond te Antwerpen de academische zitting, tijdens welke de plechtige overhandiging plaats vond van den Rembrandt- prljs aan den schrijver Felix Timmermans. NIEUWE UITGAVEN Die Wlrtsehaft lm neuen Europa Onder den titel „Die Wlrtsehaft lm neuen Europa" verscheen een brochure, waarin fragmenten worden weergegeven lilt redevoerin gen van vooraanstaande Dultschers over deze materie. Zoo komen aan het woord, Hitier, Funk, Clodius, Darré, Puhl, Als en Landfrled, die allen verschillende aspecten van het bedrijfsleven ln Europa behandelen, Bij de uitgeverij Zonneveld te Soest ver scheen een kleine brochure van W. Wlchers met den titel: „Wie heeft den oorlog gewild'" Spe ciaal de economische gronden van dezen oorlog worden hierin aan een nader onderzoek onder worpen. Schrijver concludeert ten slotte, dat deze oorlog bewust is ontketend door de vertegenwoor digers van een tot ondergang gedoemd Joodsch- bolsjewlstlsch tijdperk. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 2 JULI Tarbot 8.808; tong 12.307.20: (belde per kg.); kleine schol le srt. 264250, 2e srt. 252152; pufschol le srt. 152126, 2e srt, 9458; zet- schol 260; muilen 148126; pieterman 246224: kl. roode poon 2e srt. 189184; groote bot 180 168; kleine bot 111108; pufschar le srt 6548, 2e srt. 4122; horsmakreel 132114; kijtlng 156—122 (alles per 50 kg.) Besommingen: KustvlsscherijKW 164 f. 428. De Gemeentelijke tand verzorging te Den Haag behandelt per jaar pl.m. 35.000 kinderen. Een „slachtoffer" onder het mes, (Polygoon-Meyer, m.) De installatie van prof. mr. ch\ H. Westra als burgemeester van Den Haag, Tijdens het défilé. (Stapf- en Polygoon-Meyer) Het plaatsje is genomen, maar huis voor huis moet nog op franc-tireurs onder zocht worden. (Weltbild-Polygoon-PÜ. Jesse, m.) Gisteren vond de installatie plaats van prof. mr. dr. H. Westra als burgemeester van Den Haag, in het gebouw Javastraat 26. De gemeentelijke gebouwen hadden de natio nale vlag uitgestoken en van den Haagschen toren, zoowel als van het oude stadhuis aan de Groenmarkt, wapperde de vlag der Beweging. Des ochtends van 10 tot 11 uur gaf de W.A.- harmonie een concert op het terrein Hofweg en vervolgens maakten troepen van de Haagsche heerbannen, waarbij honderd man van den Rot- terdamsch^n heerban waren gevoegd, met storm- vlaggen en muziek voorop een marsch door de binnenstad, terwijl de Jeugdstorm afzonderlijk een dergelijken marsch hield. Tusschen twee uur en halfdrie inspecteerde de nieuwe burgemeester de troepen van W. A., Jeugdstorm, politie en brandweer, die na afloop van de installatieplech'tigheid voor hem zouden dcfileeren. Vele autoriteiten en genoodigden waren in de raadzaal aanwezig, waar de installatie-toespra ken werden gehouden. Met den nieuwen burgemeester hadden op het podium in de zaal plaats genomen de gevol machtigde van den Rijkscommissaris in de pro vincie Zuid-Holland, dr. Schwebel, de wnd. bur gemeester, wethouder Vrijenhoek en de waarn. gemeentesecretaris de heer W. F. Wijthoff. Onder de aanwezigen bevonden zich voorts o.a vele autoriteiten van de N.SB., de burgemees ters van Rotterdam, Haarlem en Utrecht, resp. de heeren ir. F. E. Müller, S. L. A. Plekker en C. van Ravenswaay, vele burgemeesters van om liggende gemeenten, en de commissarissen der provinciën Utrecht en Limburg, resp. W B, En- gelbrecht en Graaf de Marchant et d'Ansem- bourg. Van Duitsche zijde waren o.m. aanwezig de Ortskommandant van Den Haag, Major Stei- gerthal, de Beauftragte van den Rijkscommissa ris voor Gelderland Brandes, prof. Nieschulz en Major Graf von Waldersee. REDE WETHOUDER VRIJENHOEK. De waarnemend burgemeester, wethouder M. Vrijenhoek, sprak prof. Westra toe en zeide o.m. het volgende: Met leedwezen maak ik hier melding van de afwezigheid van prof. ir. Van der Bilt. Sedert 1 Juli 1940 toch heeft hij onder moeilijke om standigheden met groote bekwaamheid en niets ontziende toewijding het ambt van burgemeester van 's-Gravenhage waargenomen en de zware taak, welke hij bijkans twee Jaar, vrijwel zonder eenige vacantie, heeft vervuld, zal op zijn ge zondheidstoestand niet zonder invloed zijn ge bleven. Ik breng hem dan ook van deze plaats grooten dank voor hetgeen hij in het belang van onze gemeente heeft verricht. Spreker memoreerde vervolgens de voornaamste problemen voor het gemeentebestuur van Den Haag. De financieele positie van de gemeente noemde spreker zorgelijk, gezien het ongedekte tekort van negen millioen gulden op de begroo ting voor 1942. Het vraagstuk van den snellen groei der stad en de mogelijkheden van uitbrei ding. heeft voortdurend de zorgen van het ge meentebestuur gehad. Na aanbieding van den ambtsketen aan prof. Westra voerde de nieuwe burgemeester zelf het woord. REDE VAN DEN BURGEMEESTER. Mij past. allereerst een woord van dank aan den Rijkscommissaris voor het vertrouwen, dat hij in mij gesteld heeft, door mij te belasten met het burgemeesterschap van mijn geboorte plaats, aldus spreker. Wij leven temidden van den oorlog, waarin ons land een der frontlinies tegen. Engeland vormt. De onvermijdelijl uit dezen toestand voortvloeiende moeilijkheden, in het bijzonder de voorziening van levensmiddelen, zullen dan ook het eerste punt van het regeer programma moeten uitmaken. Bij de leniging van de daarmee samenhangende zorgen zullen vooral de Winterhulp en de Volksdienst hun steun verleenen. Beide instituten hebben be wezen, dat zij den allereersten Christelljken plicht, een ieder zonder aanzien des geloofs en politiek inzicht bij te staan, hebben begrepen. Een tweede punt is de handhaving van rust en orde. die wij juist in deze dagen in het bijzon der noodig hebben. Zal ongetwijfeld veel van den ouden luister niet terugkeererc dit heeft al dadelijk het voor deel, dat veel van de onvaderlandsche plunje daarmee is heengegaan en dat ook deze stad zal leeren beseffen, wat naar nationaal-socialisti- sche opvatting de Uak eener stad behoort te zijn: Verbondenheid met het, geheele Neder landsche volk. met behoud van haar plaatselijke eigen geaardheid. Het zal een dankbare taak voor den burge meester zijn het eigen historisch karakter van deze stad te doen herleven en daarvoor belang stelling bij de burgerij te wekken. Tot dat eigen karakter mag zeker gerekend worden, dat Den Haag regeeringszetel is en dat Nederlandsche en Duitsche instituten er een wereldsch karakter aan verleenen, dat geen der andere Hollandsche steden ooit heeft bezeten. I Ook op cultureel gebied, op kunst en weten- schap, is deze st? d in ons land van uitgesproken j beteekenis, een onderwerp, waarnaar mijn be langstelling in het bijzonder uitgaat. Het is een vaste gewoonte geworden, dat de nieuw optredend gezagsman een beroep ^oet op de medewerking bij zijn komende taak. Ik wil dat natuurlijk ook gaarne doen, maar men moet goed begrijpen, dat samenwerking alleen moge lijk zijn zal, allereerst met diegenen, die den nieuwen tijd verstaan en dus van ganscher harte kunnen medewerken, doch verder ook met h u.1 die in ieder geval de nieuwe richtlijnen ten bate der volksgemeenschap willen eerbiedigen en i mede helpen na te leven. Tegenwerking in den I helaas zoo geliefden vorm van stil verzet of sabotage zal met de meeste kracht gebroken worden, in het bijzonder wanneer die komt van hen, die op de lippen de bekentenis hebben, dat zij voor de nieuwe orde wel voelen. Het is mij niet enkel een voorrecht, maar ook een steun, dat verschillende Duitsche autoritei ten. met v/ie ik zal hebben samen te werken, mij persoonlijk bekend zyn. onder wie ik wel den Beauftragte dr. -Schwebel mag noemen. Dc leiaer heeft a! jaren geieden gezegd dat Nederland zonder het nationaal-socialisme geen toekomst, heeft. Wij kunnen er van ganscher harte aan toevoegen, dat zonder onzen leider hier geen nationaal-socialisme zal komen Dit is niet alleen een richtsnoer van handelen, maar het geeft ook de kracht naar beste weten en hoopvol zyn werk te verrichten. REDE VAN Dr. SCHWEBEL. De gevolmachtigde van den Rykscommissaris dr. ScUwf!b«»i. sp-ak -l~ -Pr)P Uft; Mijnheer de burgemeester. Het is mij een eer en een genoegen u tegelijkertijd uit naam van den Rijkscommissaris als eerste mijn har- i tclyke gelukwenschen mede te geven op den weg, dien gij van nu af aan zult moeten betre- I den. Met byzonderen trots zal het u vervullen, dat gy juist de leiding van Den Kaag, dat uw geboortestad is, op u moogt nemen. Den Haag is in de achter ons liggende twee jaren als plaatsvervanger bestuurd door den eersten wet houder, prof. Van der Bilt. Ik weet, dat ik ge heel in uw zin handel, wanneer ik op dit oogen- blik het eerst met het uitspreken van dank de plichtsgetrouwe ambtsleiding van uwen voor ganger gedenk. De functie, die gy nu aanvaardt, is reeds in normale tijden een uiterst verantwoordelijke. Het gaat er om, daarin al de taken te vervul len, die een in edelen wedijver met twee an dere, even groote steden, staande groote stad haar leider opdraagt. Bovendien is Den Haag sedert eeuwen de residentie des lands, wereld beroemd door de schoonheid harer ligging en stedebouwkundigen vorm, evenals door haar cul- tureele verrichtingen. De voortdurende omgang met alle centrale autoriteiten des lands en het behoud van de hooge reputatie der stad zullen aan u als burgemeester de hoogste eischen stel ten- t j De aldus reeds normaliter op u rustende ver- antwoordeiykheid wordt nog ten zeerste ver groot door de nooden van den huidigen tijd. Maar oorlog en bezetting, die dagelyks nieuwe beslissingen van u zullen eischen, zyn nog niet het moeiiykste, dat gij meester zult moeten worden. Het moeiiykste en belangrijkste, dat aan uw ambtsleiding haar grootste taak, maar ook haar diepsten zin en definitieve oriënteering zal geven, wordt gevormd door het feit, dat wy in een ommekeer der tyden staan, zooals uw volk sedert het tot volk en tot staat werd; nog niet heeft beleefd en dat velen van de u toe vertrouwde bevolking, en in het algemeen uit uw geheele land, zich daarvan nog in het geheel niet bewust zyn geworden, Voor de afzonderiyke menschen, evenals voor de meeste volken van Europa was vryheids- begrip van de Fransche revolutie in verre strek king het ideaal geworden. Men wilde vrij zyn, zonder eenigen band, maar raakte daardoor in een toestand, die de menschen van eikand en het geheel scheidde en hen daarmee hun plich ten tegenover alle natuuriyke gemeenschappen deed vergeten. De volken, die door dez© valsche vrijheidsgedachte gegrepen waren, werden stuif zand, vormden geen volgroeiden, toekomstdra- genden bodem meer. Ware vrijheid is voor den afzonderlijken mensch evenals voor volken slechts gelegen in den band met hoogere, boven hen staande gemeenschappen. Dat heeft het nationaal socialisme ingezien, het leidt daarmee de individuen terug naar de volksgemeenschap OPENING ADVIESBUREAU „MOEDER EN KIND". De Nederlandsche Volksdienst, die, gelijk beken-d, zijn werkzaamheden concentreert op de zorg: voor het gezin, als zijnde de kleinste eenheid in het groote geheel der volksgemeenschap, en daarbij zijn aandacht voornamelijk wijdt aan moeder en kind. heeft zijn arbeidsterrein int onze stad uitge breid door de inrichting van een Advies bureau „Moeder cn Kind", dat hedenmorgen in kamer 28 van het Stadhuis in tegenwoor digheid van verschillende autoriteiten is geopend en dat onder leiding zal komen te staan van onze stadgenoote, mevrouw S. WredeHannivoort. Bij deze gelegenheid is de doelstelling van den N.V.D. en in engeren zin ook Van dit advies bureau nog eens duidelijk uiteengezet: de N.V.D. wil de volkskracht instandhouden en versterken en ziet daarbij als een van zijn voornaamste taken de zorg voor moeder en kind, omdat de eerstgenoemden bêslissen over het zyn of niet- zyn van een volk en omdat aan de jeugd de toe komst behoort. In het verleden heeft de figuur van de moeder steeds op den achtergrond gestaan; zij maakte niet de minsten aanspraak op de dankbaarheid van ons volk, terwijl zij daarop alleszins recht had. Den N.V.D staan bij zyn streven verscheidene middelen ten dienste; een van de belangrijkste is de uitzending naar vacantieverbiyven, o.a. in Nunspeet en Epe, waar zy nieuwe krachten kunnen opdoen voor de vervulling van haar moeilijke taak. Zoo noo dig zorgt de N.V.D. daarby ook voor aanvulling van de garderobe en voor een goede plaatever vangster in het gezin. Voor de kinderen bestaat eveneens het instituut der vacantieverbiyven, waarvoor ook de gezonde sfeer van het Duitsche hooggebergte beschikbaar is. De afdeeling alge- Duldeloos. maar niet hopeloos, mits AKKERTJES in huis. De AKKERTJES nemen wel niet de oorzaak, maar wel die nare pijnen verrassend snel weg. De Nederlandsche Pijnstiller - en maakt hen weer tot organische geledingen van hun volk. Het doet de volken weer him verwantschap met volken van gelyken bloede inzien en vormt op die wijze weer een gemeen schap onder hen. In iedere echte gemeenschap dienen alle geledingen elkander en het geheel. Wel zyn de functies der geledingen verschillend, maar het respect en de eer van alle geledingen zyn gelyk. Zoo hebt gij als lid van de nationaal socialis tische beweging, waarvan gy lid zijt, u ten d el gesteld de aan uw leiding toevertrouwde volks- genooten terug te brengen naar een ware volks gemeenschap en hebt ingezien, dat de toekomst van uw volk slechts in gemeenschap met de Duitsche en de overige Germaansehe volken kan gedijen. Wy, nationaal socialisten, weten, dat wy slechte in zoo een gemeenschap, waarin ieder volk dient, de ware vrijheid van onze volken vinden. De staatsrechteiyke vorming van deze gemeenschap laten wy rustig en vol vertrou wen over aan onze leiders. Wy respecteeren en eerbiedigen een ieder, die eerlyk nog niet tot deze inzichten is ge komen, maar wy moeten ook van ieder, die onze overtuiging nog niet volgen kan, verwach ten, dat hy haar respecteert en eerbiedigt. Al leen op die wyze, met respect voor wederzyd- sche oprechte overtuiging, kan het Nederland sche volk weer den weg vinden naar echte volksgemeenschap. In lederen nieuwen grooten tyd zyn er individuen, die het nieuwe slechte uit egoïstische motieven aangrypen, maar dat ver- meene bijstand verstrekt voorts in hoofdzaak ïdeëele, opvoedende hulp, geeft voorlichting bij moeilijkheden op maatschappelijk terrein, be last zich in samenwerking rnet de bestaande in stanties met het toezicht op moeilyke of mis dadige kinderen, in voogdijzaken e.d. Daarnaast is nog de afdeeling huishoudelijke hulp, 1 die zorgt voor plaatsvervangster bij ziekte of afwe zigheid van de huisvrouw. Al deze vormen yan steunverleening dienen niet om den menschen het leven gemakkelyker té maken, doch om hen sterk te maken voor den levensstrijd, waarin ieder zijn eigen verantwoordelykheid en taak ten volle blijft dragen. De N.V.D. wil niet zyn een verlengstuk van de een of andere instelling van liefdadigheid, doch hij wil medewerken aan de vorming van een volksgemeenschap door de 9 millioen Nederlanders samen te bundelen tot 2 1/4 millioen Nederlandsche gezinnen, levend naast en voor elkaar. Het thans ingerichte Adviesbureau wil de plaats zyn, waar vrouwen, die met moeiiykheden zitten, haar hart kunnen uitstorten tegenover een vrouw, die haar raadsvrouw wil zyn en den weg zal wyzen om de moeilijkheden te boven te komen. Over politiek wordt binnen deze muren niet gesproken; hier helpt slechte de eene vrouw de andere om der wille van het gezin. Het ligt in de bedoeling in de toekomst de zorg van dezen tak van N.V.D.-werk uit te breiden tot zuigelingenzorg, hoogtezonbéhandeling, enz. Nadat de officieele opening was verricht, heeft de burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck onder dankzegging tot allen, die een aandeel in het voorbereidende werk hebben gehad, zijn vreugde uitgesproken over de ope ning van dit bureau. Spr. ziet in den N.V.D. een instelling, welke wij onbewust reeds vele jaren hebben gemist en die zijn volle vertrouwen bezit. Van de zyde van het gemeentebestuur mogen de N.V.D. en dit bureau dan ook steeds alle medewerking verwachten, omdat spr. ervan over" tuigd is, dat de belangen der stad en van de in woners ermee gebaat zullen zijn. Spr. besloot met het uitspreken van den wensch, dat dit plantje moge uitgroeien tot een forschen boom en dat het milieu, waar deze werkzaamheden zullen plaats vinden, een vertrek ingericht met eenvoud, zorg, nauwkeurigheid, smaak en liefde ,"io+ symbool zal zyn van den te ver richten arbeid. 1 Een der functionarissen van het Provinciaal Bureau dankte den burgemeester voor zijn goede wenschen en de prov. sociale leidster, mevrouw Boelens voor haar voorbereidend werk, waarna mevrouw Wrede haar werkzaamheden onmid- dellyk aanving. VEERTIG-JARIG JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer S, van Oosten den dag. waarop hy vóór veertig jaar in dienst trad by de N.V. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J C. Zaalberg. Zoon, alhier. De heer Van Oosten, die thans als voller werkzaam is, werd ten kantore ontvangen .en toegesproken door de directie, waarbij hem een geschenk onder couvert werd overhandigd. Te vens werd hij door de meesterknechten met verschillende cadeaux bedacht. De jubilaris bracht den verderen dag in hui- selyken kring door. AANHOUDING. Aangehouden zyn K. E. en J. de V. beiden alhier woonachtig en 23 jaar oud, die vannacht werden aangetroffen met aardappelen en bloemkool, welke ontvreemd blyken te zijn te Zoeterwoude. andert niets aan de zuiverheid van de idee als zoodanig. Dat gy, geachte burgemeester, de nieuwe wereldbeschouwing in haar zuiverheid hebt begrepen, dat heeft uw geheele leven tot dusverre bewezen. Gij hebt voor haar het hoogste gegeven, dat een mensch geven kan, het bloed van uw eigen zoon. Ik voel my met u in myn innerlijk verbonden door dezelfde oriënteering van myn denken en handelen evenals door het offer, dat, evenals van u, ook van my voor de komende gemeenschap onzer beide volkeren geëischt is. Gy zyt de burgemeester van Den Haag en moet het geheel zyn, ik ben uw helper en kameraad. Wy beiden zullen naast elkanler staan in onverbrekelijke kameraadschap. De redevoeringen werden met hartelyke ap plaus beantwoord, ook door het publiek in de omgeving van de raadzaal, dat door middel van luidsprekers de redevoeringen had kunnen vol gen Vervolgens hielden de nieuwe burgemeester en mevrouw Westra ln de benedenzalen van het gebouw een ontvangst voorde genoodigden en daarna begaf men zich naar buiten, waar een défilé geschiedde ter eere van prof. Westra en diens echtgenoote, aan welken voorbymarsch de reeds genoemde afdeelingen van de W.A„ den Jeugdstorm, zoomede ongeveer 70 man van de brandweer, 100 man van de politie, met zes tam boers, 15 zijspannen van de motorbrigade en 25 man politie te paard deelnamen, onder begelei ding van de stafipuzlek der politie eh van het muziekkorps der W.A. Den Haag's Burgemeester prof, Westra (rechts) in gesprek met den Burgemees ter van Delft, den heer Van Vloten. (Stapf en Polygoon-Meyer, m.) De Führer ontving den maarschalk Mannerheim in zyn Hoofdkwartier, Midden; Generaal-Veld- maarschalk Keitel. (Hoffmann, m.) De slag by Tobroek Een aantal gevangenen wordt weggevoerd. Weltbild-Polygoon-P.K. Koch, m.)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2