83ste Jaargang DINSDAG 30 JUNI 1942 No. 25230 De val van Mersa Matroe Tweede beschikking: De beteelcenis der Britsche nederlaag Extra Duitsch Weermachtsbericht Verduisteren: Verspreide Berichten Van den Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid over het optreden van joden in het openbaar. J STADSNIEUWS De Pers zegt: RECHTZAKEN Kerk- en Schoolnieuws LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt nader omtrent de nieuwe overwinning der Duitsch-Italiaansche troepen bij Mersa Matroe het volgende mede: Aan de bestorming van de vesting gingen ge vechten vooraf, die den Britten zware verliezen kostten. Nadat de Britsche achterhoede was teruggeslagen, brak het Duitsch-Italiaansche tankleger door de hoofdstellingen van den vij and ten Zuid-Oosten van Mersa Matroe en drong tot den grooten kustweg door. In deze zware gevechten leden de BTitsche for maties zware verliezen aan menschen, tanks en artillerie. De hevig geteisterde vijand werd in verscheidene groepen gesplitst, die ten deele werden omsingeld en verpletterd ten Zuidoosten van Marsa Matroe, ten deele werden terugge- van Mersa Matroe, ten dëele werden terugge- Door aanvallen van de Duitsche 90ste lichte divisie en van een Italia an sch korps infanterie, werd de ring rondom Mersa Matroe gesloten en steeds nauwer aangetrokken. In den nacht van Zaterdag op Zondag ondernam de vijand verscheidene uitvalspogingen uit de vesting, waarbij hy behalve zware verliezen aan dooden en gewonden, meer dan 1000 gevangenen en een groote hoeveelheid oorlogstuig verloor. Maan dagochtend vroeg werd toen de vesting bestormd De groote beteekenis van Mersa Matroe be staat niet alleen in zijn» gunstige ligging aan een ruime, natuurlijke haven, hiaar ook in het feit. dat hier het eerste groote station van den kustspoorweg naar Alexandrië ligt en de stad tevens het beginpunt vormt van den grooten woestijnweg naar de oase van Siwa, benevens van andere karavaanwegen naar het Zuid-Oos ten. Vliegvelden en waterleidingen bewijzen de beteekenis van deze versterkte plaats en tevens den omvang van het verlies der Britten, die in Mersa Matroe zijn beroofd van hun belang rijkste ravitailleeringshaven tusschen Solloem en Alexandrië. De val van Mersa Matroe werd in den af- geloopen nacht door een verrassenden klap van Duitsche gevechtsvliegtuigen en bommenwer pers voorbereid, nadat den vorigen dag de luchtmacht de vijandelijke étappe, spoorlijnen en vliegvelden vernietigend had aangevallen. Ge durende 22 minuten ontploften zonder -onder breking brisantbommen van het zwaarste kali ber in de stad, die vol troepen en oorlogstuig was, en in de talrijke opslagplaatsen in het havengebied. In het centrum en in de stellingen aan den rand der stad ontstonden na buiten gewoon hevige ontploffingen uitgestrekte bran den, die gisterochtend nog de geheele stad in dichten wolkenrook hulden. Gisteren waren in de avondschemering nieuwe, hevige aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtui gen gericht op de verbindingen der Britsche formaties, die naar het Oosten waren gevlucht. Te El Alam, een plaats bij de kust van de Ara bische Golf, en ten Westen daarvan werden con centraties van vrachtauto's, luchtafweerstellin- gen en versterkte loopgraven doeltreffend met bommen bestookt. De Britten hadden hier bij zonder omvangrijke voorraden munitie en brandstof, waarvan er verscheidene in de lucht vlogen. De zeer uitgestrekte branden tastten talrijke geparkeerde voertuigen aan. Andere vol treffers vernielden luchtafweerstellingen. waar van het geschut tot zwijgen werd gebracht. (D.N.B.). DE PSYCHOLOGISCHE INVLOED VAN ROMMEL. Bij de bestorming van Mersa Matroe is een bevel van generaal Auchinleck. den Britschen opperbevelhebber van de strijdkrachten in het midden-Oosten, gevonden. In dit bevel aan alle groepsleiders en afdeelingsleiders van het hoofd kwartier der Britsche troepen in Egypte en der strijdkrachten in het midden-Oosten wordt woordelijk gezegd: „Onze vriend Rommel is geen „zwarte man" met bovenaardsche krachten, Hij is slechts energiek en bekwaam, dat is alles. Hij is een doodgewone Duitsche generaal, waar over wij niet zooveel moesten spreken. Ik ver zoek u en alle bevelhebbers het daarheen te leiden, dat van „vijand" gesproken wordt en nooit speciaal van „Rommel". Dat is psycholo gisch noodzakelijk, want anders versterkt men den indruk bij de troep, dat Rommel onover- winbaar is." Kenmerkend is het onderschrift van generaal Auchinleck bij dit bevel nr. 23338/ g, waarin hij poogt den indruk dien Rommel's overwinning op de soldaten van het Britsche leger heeft gemaakt, te verzwakken. Daarin wordt woordelijk gezegd: „Ik ben heelemaal niet afgunstig op Rommel". (D.NB.). UIT DE DUITSCHE PERS. De „Berliner Lokalanzeiger" wijst er op, dat het den verslagen Britten klaarblijkelijk niet meer mogelijk is geweest voet te vatten in hun om Mersa Matroe gebouwde verdedigingsstel lingen, zoodat de spiltroepen thans twee derden van den afstand van Tobroek naar Alexandrië in stormloop hebben kunnen afleggen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Het is den Engelschen ook opgevallen, dat het verlegen slotwoord van de beide onderhande laars van- Washington van Tobroek en den strijd in Noord-Afrika met geen woord vermeldt, terwijl de Engelsche pers onder de bezorgdheid van „den slag van Egypte" leeft. Eenige bladen beschrijven reeds voor het ergste geval de con sequenties door te verklaren, dat wanneer En geland thans niet stand houdt en de Middel- landsche Zee geheel verliest, de voordeelen voor de spil nauwelijks te denken zijn. Het blad neemt' aan. dat Churchill bij zijn eerstvolgende verschijnen in het Lagerhuis een rede van het meest grimmige realisme zal houden om dan ce troef van Roosevelt op tafel te gooien, want het transport, de kernpositie van den Engel schen oorlog, is het ressort van de Amerikaan - sche weiwen en de vriend van den man cie schepen te voorschijn moet tooveren. is Chur chill zelf. De „Berliner Nachtausgabe' citeert een hoofdartikel van de „Washington Post volgens hetwelk ook verder het bittere feit blijft bêstaan, dat de vereenigde naties in-nei. defensief zijn en dat geen enkele hoeveelheid militaire uitrustingstukken, hoe groot ook, dit automatisch vermag 'te veranderen. De ..Nacht ausgabe" ziet in de constateering van dit blad. dat aldus de „Nachtausgabe", gelegenheid heef t gehad om in de onmiddellijke nabijheid van Roosevelt het resultaat van de besprekingen met Churchill waar te nemen, genoeg bekentenis sen om alles in de schaduw te stellen, wat op het oogenblik weer aan leugenachtige agitatie od bevel van Churchill ter voorbereiding van zijn onvermijdelijke optreden in het Lageiïiuis door de Britsche propaganda wordt uitgevoerd. (D.NB.). VLUCHTELINGEN VERLATEN ALEXANDRIA Volgens een bericht van „Nya Dagligt Alle- handa" uit Ankara hebben Egyptische ambte naren en arbeiders te Alexandrië en andere groote Egyptische plaatsen hun woonplaatsen verlaten. Een eindelooze vluchtelingenstroom met automobielen, karren en voertuigen van eiken aard verstopt de wegen van Alexandrie naar het Oosten en Zuiden. De treinen die Alexandrië verlaten, worden door de vluchte lingen bestormd en verlaten het station niet OPNIEUW 14 KOOPVAARDIJ SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Sedert het laatste extra-bericht van 28 Juni hebben Duitsche duikbooten haar suc cessen nog vergroot. In twee dagen hebben zy in het Westelijke gedeelte van den Allanti- schen Oceaan, in de Golf van Mexico en in de Caraibische Zee 14 vyandeljjke koopvaardij schepen met een gezamenlyken inhoud van 98.000 brt. tot zinken gebracht en nog twee andere schepen door torpedotreffers zwaar beschadigd. Een deel van de tot zinken ge brachte schepen was volgeladen met vlieg tuigen, munitie en ander oorlogsmateriaal, dat voor Afrika bestemd was. van hedenavond tot morgenochtend 22.04 uur 5.23 uur De maan komt heden op te 23.25 uur en gaat morgenochtend tc 9.09 uur onder. passagiers op de daken der wagons. Zaterdag nam de paniek op het voornaamste station te Alexandrië een zoodanigen omvang aan, dat de Britsche militaire autoriteiten het terrein bezetten en slechts personen met bijzondere vergunningen lieten passeeren. (A.NP.). CHURCHILL EN DE NEDERLAAG IN LIBYE. Naar de Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda" meldt, bestaat volgens wel ingelichte kringen in Londen weinig kans, dat Churchill accoord zal gaan met een officieel onderzoek naar de oorzaken van de catastrophe in Libye. Hij zal ook niet bereid zijn de functie van minister-president en van minister van verdediging van elkaar te scheiden. Sedert zijn terugkeer is Churchill er mede bezig de rap porten over de politieke onlusten in Engeland en de inlichtingen uit het hoofdkwartier van het achtste Britsche leger door te zien. Chur chill verwacht weliswaar een zeer critisch ge stemd Lagerhuis, doch hij is er van overtuigd, dat een stemming de wereld zal bewijzen, dat hij nog steeds het vertrouwen van het land ge niet. Hy heeft besloten om aan het slot van de debatten in het Lagerhuis het woord te voeren. Dit is een verrassing voor de leden, die verwacht hadden, dat Churchill eerst een tot in bijzonderheden nauwkeurige schildering zou geven van den veldtocht in Libye te zamen met de tot dusver nog niet bekende feiten voordat aan de kritiek het woord verleend zou worden. (D N.B.). REDE VAN MINISTER MORAVETSJ. Voor ongeveer 35.000 tot 40.000 Moravische Slowaken, heeft Zondag de minister voor volks voorlichting, Moravetsj, het woord gevoerd. De protectoraatsregeering, zoo zeide hij, heeft er de laatste weken in het bewustzijn van haar verantwoording tegenover het Groot-Duitsche ryk, vooral naar gestreefd, te fconstateeren, in hoeverre het Tsjechische volk deel heeft aan de schandelijke misdaad jegens den S.S. Obergrup- penfiihrer Heydrich alsmede aan de anti-Duit- sche machinaties. Daarbij kwam aan het licht hoe groot het verschil is tusschen het Tsjechische volk in zijn geheel en de in dienst van den vijand staande emigranten en hun landgenooten in het vaderland. Wij zullen geen mededoogen kennen voor hen, die aanslagen in het schild voeren op het lot van het geheele volk. Wy zuU, len deze elementen niet ontzien en tegen hen nog onbarmhartiger optreden dan tegen alle andere vijanden. Het is volkomen juist en in het belang van het- geheele volk. wanneer de verraders ten onder gaan, opdat 7 millioen menschen tevreden kunnen blijven leven. De minister eindigde met een beroep op de vergadering, trouw te blijven aan president Hacha, aan de regeering, aan het vaderland en- daarmede aan het erfgoed der vader-a De voorzienigheid heeft het lot van het Tsjechische volk en van heel Europa in handen gelegd van Adolf Hitler, een man van werken, van daden. (D.N.B.). KALLAY OYER HONGARIJE'S DEELNEMING AAN DEN OORLOG. Op den verjaardag van de Ceelnemir van Hongarije aan den strijd tegen het bolsjewisme heeft de Hongaarsche minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Kallay, een onderhoud verleend aan journalisten, waarin hij o.a. het volgende zeide: De nieuwe groote suc cessen van de as, bevestigen, dat alles, wat mij in het hoofdkwartier van den Führer is mee gedeeld, punt voor punt in vervulling is gegaan of op het punt staat in vervulling te "aan. Mij erden met bijna mathematische nauwkeurig heid de gebeurtenissen aan het -ovjetfront en ook de gunstige ontwikkeling van den strijd in Afrika aangekondigd. Reeds was ik er van over tuigd, dat de Duitsche oorlogsberichten de werkelijkheid weergeven, doch thans zie ik met bewondering dat alles in vervulling eaat, wat mij weken geleden werd meegedeeld. Ik ben er van overtuigd, dat de positie van Europa na den succesvollen strijd van dezen zomer duidelijk zal zijn en dat reeds dit jaar begonnen kan worden met den opbouw van het Europeesche conti nent Het geheele Hongaarsche volk denkt p dit punt net als ik en ik kan daarom rustig con- stateeren dat geen Hongaar, die zijn vaderland f heeft, er anders over denkt. Wij zijn eens- trp«-iv. I'rt r> - f-ir" -*"» bolsjewisme te zamen met onze Duitsche en Ttaliaansche bondgenooten en beschouwen dezen strijd als onzen plicht tot bescherming van ons land en van Europa (D.NB.). SPECIALE ZITTING VAN HET ZUID- AFRIKAANSCHE PARLEMENT? De leider van de Zuid-Afrikaansche oppositie, dr. Malan, heeft, r.aar de Britsche berichten dienst uit Kaapstad meldt geëisc' dat het parlement in een bijzondere zitting bijeengeroe pen zal worden om de gebeurtenissen in Noord- \frika te bespreken (A.N.P.). t BIRMEEZEN KRIJGEN EIGEN RECHTSPRAAK. Het Japansche militaire bestuur zal den Bir- meezen met Ingang van 15 Juli voor het eerst toestaan zelf de rechtspraak in handen te nemen. (Domei). AMERIKAANSCHE VLOOT IN HET ZUIDEN VAN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. De Amerikaansche vloot heeft den veiligheids dienst in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan op zich genomen, zoo meldt de Exchange Telegraph. Montevideo zal als vlootsteunpunt en ravitailleeringsbasis ter beschikking staan van de Amerikaansche oorlogsschepen. (D.N.B.). Op grond van artikel 45 der verordening nr. 138/1941 van den Rijkscommissaris voor bet bezette Nederlandsche gebied be treffende het handhaven van de openbare orde wordt bepaald: Artikel 1. Joden moeten zich van 20 uur tot 6 uur binnen hun woningen ophouden. Artikel 2. Aan Joden is het verboden, zich op te houden in woningen, tuinen alsmede in andere voor herstel of ont spanning dienende particuliere inrichtin gen van niet-Joden, voor zoover deze niet op grond van bestaande huur- of arbeids overeenkomsten noodzakelijk is. Joden, die met niet-Joden getrouwd zijn, vallen buiten deze bepaling. Artikel 3. (1) Joden mogen winkels, die niet als Joodsche zaken gekenmerkt zyn, alleen in den tijd van 1517 uur be treden. Uitgezonderd zijn apotheken. (2) Het is den Joden verboden zich goe deren thuis te laten bezorgen. (3) Deze verordening valt buitan de bij zondere maatregelen, die voor de stad Am sterdam door den Beauftragte van den Rijkscommissaris reeds getroffen zijn of nog getroffen zullen worden. Artikel 4 Het is den joden verbo den, kapperszaken en andere paramedi sche inrichtingen te betreden of van haar diensten gebruik te maken, voor zoover deze zaken of inrichtingen niet als jood sche gekenmerkt zijn. Er wordt verwezen naar paragraaf 2 van de industrie van den Rijks-commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied ter uitvoering van de verordening nr. 198/1941 betreffende de regeling van het uitoefenen van een be roep door joden van 30 juni 1942. Artikel 5 (1) joden is het betreden van spoorwegemplacementen en het ge bruikmaken van alle openbare en parti culiere vervoermiddelen verboden. (2) Uitgezonderd zijn: (1) het benutten van ponten, (2) het fietsen binnen de gemeente Am sterdam (3) gebruikmaking van bakfietsen voor goederenvervoer voor zakelijke doeleinden voor zoover de uitoefening van hun be roep «toegestaan is. (4) het vervoeren van ernstige zieken met een ziekenwagen en het vervoeren van invaliden met speciale voertuigen. (5) gebruikmaking van stadsverkeersmid- delen door den bezitter van een door de Rüstungsinspektion Niederlande voorge melde en door de Sicherheitspolizei ver eende rijvergunning. (6) gebruikmaking van de spoorwegen met een door de Sicherheitspolizei afgegeven reisvergunning. (7) gebruikmaking van verkeersmiddelen door bezitters van een voor de Zentralstel- le füer Jüdische Auswanderung Amster dam afgegeven reisvergunning. (8) joden, die in deze gevallen van open bare verkeersmiddelen gebruik mogen ma ken, moeten plaats nemen in de laagste klasse (rookafdeeling). Zij mogen slechts dan instappen en zitplaatsen innemen, wanneer er voldoende plaats voor niet- joodsche reizigers is. Artikel 6 Aan joden is het verboden van openbare telefooninstallaties gebruik te maken. Artikel 7. Jood in den zin van deze verordening is hij, die in gevolge artikel 4 der verordening no. 189/1940 over de aan melding van ondernemingen jood is of als jood geldt. Artikel 8. Uitvoeringsbepalingen en verdere uitzonderingen op de bepalingen 1—6 worden in het Joodsche weekblad bekend gemaakt. Artikel 9. Hij, die in strijd handelt met de bepalingen der artikelen 16, dan wel deze ontduikt, wordt voor zoover ingevolge andere voorschriften een zwaar dere straf is bedreigd gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en geldboete van ten hoogste duizend gul den of met een van deze straffen. Aan dezelfde straf is onderhevig hij, die ont duiking dezer bepalingen in de hand werkt, deze mogelijk maakt, of daarbij zijn medewerking verleent. Het nemen van maatregelen op het gebied der Sicher heitspolizei blijft hierdoor onaangetast. Artikel 10. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's Gravenhage, 30 Juni 1942. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid RAUTER SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. INSTRUCTIE van den Rijkscommissaris voor bet bezette Nederlandsche gebied ter uit voering van de verordening No. 198/ 1941 betreffende de regeling van het uitoefenen van een beroep door joden. Op grond van artikel 2 der verordening No. 198/1941 betreffende de regeling van het uitoefenen van een beroep door joden bepaal ik: Artikel 1. Aan joden is het verboden werkzaam te zijn als vendumeester, pand- beleener, arbelds- of beroepsbemiddelaar, voorlichter in zake beroepskeuze, econo mische. financieele en belasting-aangele genheden, drogist, huwelijksmakelaar of gids voor vreemdelingen. Artikel 2. (1) Aan joden is het ver boden werkzaam te zijn als accountant, ;venals op het gebied van het bijzonder mderwijs of van de paramedische beroe- oen, tenzij deze werkzaamheid uitsluitend ten behoeve van een jood geschiedt. (2) Onder paramedisch beroep in den sin van het vorige lid wordt verstaan het beroep van leeraar in de heilgymnastiek, /an natuurgeneeskundige, van oculist, van chiropodist (manicure en pedicure), van bandagist, van masseur, van schoonheids specialist en van kapper. Artikel 3 (1) Aan joden is het verbo den werkzaam te zijn als straatventer, met uitsluiting op het gebied van den han del in1 goederen van oude metalen, lom pen en afval. (2) voor het gebied der gemeente Amster dam of voor bepaalde gedeelten van dit gebied kan aan joden, op verzoek van den gevobnachtigde van den Rijkscommissa ris voor de gemeente Amsterdam, ont heffing van het verbod van het eerste lid worden verleend. Voor de ontheffing zyn rechten verschuldigd. Artikel 4 Een werkzaamheid in den zin van de artikelen 1 en 2, zoomede een werkzaamheid, voor welke geen onthef fing in den zin van artikel 3 bestaat of wordt verkregen, mag tot en met 31 Juli 1942 worden uitgeoefend, voor zoover dit geschiedt ter vervulling van een bij het in werking treden van deze verordening be staande overeenkomst. Artikel 5..(1) Jood in den zin dezer instructie is hij, die ingevolge artikel 4 der verordening no. 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. (2) handelingen in strijd met de bepa lingen dezer instructie worden gestraft met de in artikel .6 der verordening no. 138/1941 betreffende de handhaving van de openbare orde, zooals gewijzigd bij de verordening no. 182/1941, vastgestelde straffen. Artikel 6. Deze instructie treedt^ in werking op den dag harer afkondiging. 's Gravenhage, 30 Juni 1942. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied Namens dezen: Dr. HANS FISCHBÖCK. Commissaris-generaal voor financiën en economische zaken. R.K. H.B.S. Geslaagd zyn voor het toelatingsexamen: N. Beukers. LeidschendamO. Bik; M. Bonnet; W. Bots; Ch. Brederode, Noordwijk; N. Caspers, Katwijk; G. Klaassen, Wassenaar: E. Deprez, Oegstgeest; S. Duindam; F. Duvivié, Voorburg; H. de Graaf; Sj. Hendriks; J. Holthaus. Noord- wijk; M. v. Hulten, Sassenheim; J. Jagers, Rijp- wetcring; M. Keeven, Voorburg; G. v. Kesteren, Wassenaar; P. de Keuning; A. Krol; H. Lager - berg; A. Meiman; J. Pollmann; C. v. d. Post, Voorburg; K. Schellekens; H. Schelvis. Noord- wijk; G. Schenk; P. Schenk. Oegstgeest; J. Schwan; W Smidt; L. v. Tol; Th. Tonino, Voorburg; C. Trossel: T. Verberne, Wassenaar; L. VlekkeR. v. d. Voort. Oegstgeest; T. Vree burg; T.Waals. Oegstgeest; A. Waasdorp, Noord- wijk; A Wagtendonk. Voorschoten; N. Wesse- ling, Sassenheim: V. Wiessing. Waar geen plaatsnaam werd genoemd, zijn de geslaagden woonachtig te Leiden. MELKDIEFSTAL ONTDEKT. De politie heeft onder verdenking zich te heb ben schuldig gemaakt aan melkdiefstal ten na- deele van de firma v. d. K. in de Diefsteeg alhier den 23-jarigen N. G. gearresteerd, die als melk- uitgever in dit bedrijf werkzaam is. Als verdacht van medeplichtigheid zijn voorts aangehouden A. O.. W. R„ J. H. van H. en J. J. D., allen eveneens in dit bedrijf werkzaam en als verdacht van heling Th. van H. De hoofddader G. wordt ervan verdacht in de laatste maanden meerdere duizenden liters melk teveel aan de hierbovengenoemde personen te hebben uitgegeven, die op hun beurt de melk verkochten aan den melkhandelaar Van H. HANDELSREGISTER K. v. K. Opheffing: N V De Spie in liquidatie, Rijnsburgerweg 154, Leiden. J. J. G. de Cler, Leiden. Wijzigingen J. J. de Groot, Oude Varkenmarkt 13, Leiden. Carosserie- en Wagenbouw. Uittredend Eigena resse: Wed. J. J. de Groot-Soesdorp. dd. 1 Juli 1942. Uittredend Gevolmachtigde: A. G. de Groot, Leiden. N.V. Gebroeders Egglnk, Veurscheweg 18, Voor schoten, Kweeken van en handel in Bloemen. Bloembollen enz. Overleden Directeur: J. Eg- gink, Voorschoten, dd. 22 Juni 1942, Garage W. v. d. Plas, Secr. Varkevisserstraat No. 64, Katwijk aan Zee. Wijziging handelsnaam in: Garage van der Plas. Nieuwe Eigenaresse. Wed. L. van der Pias-Plug, Katwijk aan Zee. C. van Leeuwen, Hoogewaard B 207, Koudekerk a. d. Ryn, Steenfabricatie en Bouwmaterialen. Bovengenoemde zaak is verplaatst naar Van Zuylen van Nyeveltstraat 202. Wassenaar. gem. H.B.S. Geslaagd voor het toelatingsexamen van de Gem. H.B.S. Voor de le klasse: P. J. van den Berg, J. G. Bouw, Th. ten Brummelaar. G. J. Buytendorp M. J Danlëls, A. G. Dlssevelt, H. Guldemond Ida Pa. de Haas, G. P. Hecklng Colenbrander, F. Heemskerk, A. R. Holtlnk, E. Hooykaas, D J. de Jong, A. van der Kloes, J. C. A. Kneteman, Henny Kok, C. Kooreman, P. W. Koumans, J. Las- schuit, W. v. Leeuwen, A. J. Leget G. Leget, T. Leon, A. Lepelaar, O. J. Matray B. W. Mulder. Hendr. v. Oosten, Herm. v. Oosten, L. M. A. van Ooyen, J. Paauw, H. Planjer, B. Rooyakkers, W. M v. Rooyen, J. L. de Ruyter v. Stevenlnck H. Seller, P. Seller, A. Steensma. Edith Sterk. Jacoba Stlgter, H. Swanenburg. J. A. v. d^Sljde, J. A. N ten Tonkelaar. M. Veldhuyzen-v. zanten, J. Ver sloot. H. H. Vodegel. G. de Vroede, A. Vroegop. J. Vreljenhoek, Christina de Vrijer, Geertrui van Welzen, J. Wesselo, K. P. Wleknart. Sara J. M. van Zanten. ALGEMEENE VERGADERING VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING IN NEDERLAND. Streekvcrband „Bloembollenstreek". Bovengenoemd Streekverband van Vereeni- gingen voor Ziekenhuisverpleging ir. Nederland kwam in café-restaurant „In den Vergulden Turk" in algemeene vergadering bijeen onder presidium van den heer P. P. de Koning. De heeren Stolk en Buyze waren aanwezig als ver tegenwoordigers van het Federatiebestuur. In deze vergadering werd een bespreking ge houden over de reorganisatie der plaatselijke vereenigingen in verband met de centralisatie als gevolg van de verordening op het Zieken fondswezen. Bij de besprekingen werden vragen betref fende centralisatie behandeld en door de hoofd bestuursleden van de Federatie uiteengezet, om welke redenen door dr Federale de „NEZIFO" te Den Haag in het leven wc z -roepen, na melijk om de kleinere plaatselijke vereenigingen bestaansmogelijkheid te doen behouden als af- deeling van de „NEZIFO". Door verschillende afgevaardigden werden vragen gesteld, waarbij naar voren kwam, dat er verschil van inzicht bestond t.a.v. de vraag wanneer men als zelf standige vereeniging kan blijven voortbestaan. De voorzitter wees er op. dat het niet in de be doeling van het Federatiebestuur ligt om bij de „NEZIFO" en wil daarvoor niet de minste KONINGIN EN UITQEWEKEN REGEERING VAN LONDEN NAAR AMERIKA. Wy lezen in het „Algemeen Handelsblad": Sinds eenigen tijd zijn in diverse buitenland sche bladen geruchten in omloop over een ver trek der voormalige Koningin Wilhelmina naar Canada. Deze zyn thans officieel bevestigd in dien zin, dat de voormalige Koningin inderdaad in Ottowa aangekomen is en daar bij haar dochter intrek genomen heeft. Het zou in haar voornemen liggen, vervolgens naar Washington te reizen om Roosevelt een bezoek te brengen. Thans wordt officieel uit Londen gemeld, dat ook een deel der Nederlandsche emigranten- regeering de wijk naar Amerika heeft genomen. Het eerst werd dit bericht verbreid vanuit Cu rasao. waar het een niet geringe verbazing, ver ontrusting en ten slotte verbittering gewekt heeft. Reeds het feit, dat de voormalige Koningin en leden van haar laatste regeering in het moederland wél tot een verblijf in Londen een toevlucht namen en er niet de voorkeur aan gegeven hadden, zich naar een der overzeesche gebieden te begeven, ontlokte destyds aan de West-Indische pers wrevelige commentaren. Tusschen bittere opmerkingen lieten diverse West-Indische bladen destyds evenwel toch nog in hun commentaren de hoop doorschemeren, dat indien misschien een directe overkomst uit bijzondere politieke overwegingen niet mogeiyk was, zulk een komst dan toch zeker op een later tydstip kon worden tegemoet gezien. Toen daarop Amerikaansche en Engelsche troepen en hun officieren het commando van de aldaar gestationneerde Nederlandsche troepenonderdee- len overnamen, maakte deze laatste hoop voor een niet-geringe verbijstering plaats. De jongste berichten over het ultwyken der voormalige Koningin naar Canada en het over- orengen van een deel der emigrantenregeering naar Amerika, heeft nog in veel sterker mate opzien gewekt. De teleurstelling en ontgoocheling hebben een dieptepunt bereikt. Zoowel in Curasao als in Nederlandsche handelskringen in Londen ziet men in deze vlucht en hernieuwde „zetelver plaatsing" een directe aanwyzing, dat by het jongste Engelsch-Sovjet-Russische verdrag ook ten aanzien van den toekomstigen status van het moederland vergaande afspraken gemaakt zijn. Men neemt aan, dat dit verdrag tevens in houdt, dat Sovjet-Rusland bij een overwinning der Geallieerden naast volledige vrije hand in Oost-, Noord- en Midden en Zuid-Oost-Europa een gelijke zeggenschap in Nederland zal krij gen. Wat men onder zulk een zeggenschap ver staat. blykt duidelyk'uit de veelzeggende com mentaren, die men daarover onder verwyzing naar het Sovjetoptreden in Iran en de Baltische Staten ten beste geeft. Dat de Nederlandsche emigrantenregeering derhalve haar zetel naar Amerika verplaatst, zoo constateert men voorts niet zonder bitterheid, zou in zooverre juist zijn. omdat de Nederland sche bezittingen in het Wcsteiyke halfrond de eenig overgebleven gebieden zyn, waarover zich deze emigrantenregeering nog zorgen kan ma ken. Zonder twyfel is New-York de juiste plaats van waaruit men die zorgen het best overzien kan. In hoeverre echter ook een „zetel" in New- York nog nut heeft, wordt hierby ten slotte op gemerkt, kan afgeleid worden uit in den jong- sten tyd uitgevaardigde Amerikaansche mili taire bevelen, die reeds thans allerwegen in de West-Indische gebieden doorslaggevend zyn. propaganda voeren. Het Federatiebestuur wil er echter alleen met grooten nadruk op wijzen, dat de verantwoordelijkheid geheel ligt by de be sturen der vereenigingen zelf met het oog op de toekomst. Ieder bestuur heeft wèl te over wegen wat het te doen staat en zal de verant woordelijkheid van een houding van „afwach ten" geheel zelf moeten dragen. De „NEZIFO" is alleen in het leven geroepen om de moge lijkheid van voortbestaan der plaatselijke ver eenigingen te kunnen bewerkstelligen. Over verschillende punten werd nader van gedachten gewisseld, waarby de hoofdbestuurs leden de noodige toelichting gaven. Hedenmorgen omstreeks kwart over tien is de 44-jarige monteur d.-r Sted. Lichtfabrieken, J. B. v. d. H., die op den Lage Morschweg werk zaamheden verrichtte aan een hoogspannings kabel. in aanraking gekomen met den electri- schen stroom, waardoor zyn kleeding vlam vatte. Een collega schakelde den stroom uit en slaagde erin de vlammen te dooven, doch Inmiddels had v. d. H. reeds ernstige brandwonden aan linkeronderarm en -hand bekomen. De Eerste Hulpdienst vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. UAAGSCHE GERECHTSHOF. Tot drie maanden gevangenisstraf en f. 300.— boete subs 3 maanden hechtenis was d! Groene- veld uit Leiderdorp door den economlschen rech ter veroordeeld wegens clandestlenen vleeschhan- del. In hooger beroep heeft het Hof gisteren arrest gewezen, en verdachte veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en f. 200.boete èubs 2 maanden hechtenis. A. L. M. Ludlage uit Roe- lofarendsveen was tot negen maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens clandestien slachten, hetgeen was ontdekt doordat de wachtmeester der marechaussee Vroom het vervoer van hulden con stateerde. In hooger beroep heeft het Hof opnieuw negen maanden met aftrek van preventief opge legd. Tot een Jaar en zes maanden gevangenisstraf was W. H. de Korte te Leidschendam veroordeeld wegens het slachten van drie koelen. Van dat vonnis werd de bevestiging geëlscht en het Hof heeft een Jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief opgelegd. BIJ dat slachten zou J. B. de Korte uit Leidschendam hebben geholpen, waar voor hij tot een Jaar en zes maanden gevange nisstraf en f. 5000.boete was veroordeeld. Ver dachte ontkende te hebben geholpen. Het Hof heeft een nader onderzoek gelast en de stukken ln handen van den rechter-commlssarls gesteld, terwijl verdachte voorlooplg op vrije voeten werd gesteld. DE MOORDZAAK-ESCHAUZIER. Onlangs heeft naar toen gemeld is mr. E. G. S. Bourller namens J. A. J. H. K. bij den Hoogen Raad een verzoek ingediend tot revisie van een arrest van het Haagsche gerchtshof, waarbij genoemde K. In de bekende zaak van den moord op den heer W. G. J. Eschauzler ln 1931 te 's-Gravenbage ls veroordeeld tot twintig Jaar ge vangenisstraf. Naar wf) vernemen, heet de Hoogc Raad thans de revisie-aanvraag nlet-ontvankelljk verklaard. PREDIKBEURTEN. LEIDEN Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn) Woensdag nam. half acht, de heer Wljllng van Amersfoort. WADDINXVEEN Remonstr. kerk: Woensdag nam. 7 uur. ds. De Rover van Vlaardlngen. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Am sterdam-Sloten. ds. P J. Mackay te Nieuw Am sterdam. te Wijk by Heusden ds. H. Harkema te Noordeloos. GER. KERKEN Beroepen te Krommenie cand. J. Keizer van Heerenveen. BODEGRAVEN. 30 Juni: Aangevoerd 213 par tyen Goudsche kaas: Prils met R.M., le soort f 62— f. 62.50; 2e soort f.60.f.61.; Handel ma tig.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1