ZATERDAG 27 JUNI 1942 No. 25228 De oorlogvoering der geallieerden 83sfe jaargang Verdere critiek De besprekingen te Washington Duce bezocht Sardinië en Zuid-lfalie Verklaring van Soebhas Chandra Bose Verspreide Berichten Binnenkort puntenkaarten voor serviesgoed Verduisteren: BINNENLAND He! bezoek van Ir. Mussert aan Noord-Holland De Centrale Kaderschool der W.A. De strijd tegen economische delicten Verboden vervoer van groenten en aardappelen De nieuwe aardappeibon 100ste bedrijfsbijeenkomst van het N.A.F. te Amsterdam (1JN/T IN UITEREN Leidsche Wallen en Poorten RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Teief Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W, Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Leiden, De bekende Engelsche militaire deskundige. Liddel Hart, sclirijft in de „Daily Mail": Alle berichten uit Libye wijzen er op, dat het Britsche leger weer eens „er uitgemanoeuvreerd" is. Hij eischt, dat men zich bewust is van de diepere oorzaak van deze nieuwe ramp en fun- damenteele hervormingen invoert. Het falen van de Britten in Libye moet worden toegeschreven aan de opleiding van de Britsche officieren. In Engeland is „in plaats van taktlek in den vorm van gevechtsopleiding en daarmede haar snelle toepassing te leeren, de taktiek tot traagheid gemaakt". Dit wordt béwezen door de tot nu toe opgedane oorlogservaringen en door de manoeuvres van het Britsche leger, die Liddel Hart de laatste twintig jaar heeft bijgewoond. De oefeningen werden tot een parade vertraagd en dientengevolge was het instinct voor snelle beslissingen gaan kwijnen. Een andere factor was ook het Britsche nationale karakter. Thans is, aldus besluit deze militaire expert, het oogen- blik gekomen om te zorgen voor een andere opleiding dér leiders. Men heeft nieuwe, verme tele leiders noodig als Engeland den oorlog no^ wil winnen. (D.NB.). Verschillende Amerikaansche senatoren heb- bfen zich gisteren in den Senaat bezig gehouden met de nederlagen der geallieerden op alle fronten. Senator Ellender stelde daarbij den eisch, dat president Roosevelt de opperste lei ding van de vereenigde naties op zich zou nemen bij de inspanningen om een verandering te brengen in den huidigen ongelukkigen toestand. Voorts verklaarde Ellender: de door de duik- booten veroorzaakte scheepsverliezen hebben een „schandaligen" omvang aangenomen. Ellender stelde de „apathie der Britten" verantwoorde lijk voor de nederlaag van Tobroek. Inzake zijn eisch. dat Roosevelt de opperste leiding der ver eenigde naties op zich zou nemen, verklaarde Ellender, dat hij weliswaar niet wist of de sovjet-unie een dergelijken stap zou toejuichen, doch dit liet hem onverschillig. Een dergelijke leider moet onmiddellijk benoemd worden. Voorts verklaarde Ëllender, dat een groot deel van het Britsche en Amerikaansche volk een walging ondervindt en op zijn minst genomen niet langer de permanente lediggang van een groot aantal troepen, die op de Britsche eilanden zijn gestationneerd, kan aanzien. (D.NB.). Stephen Early, de secretaris van Roosevelt, heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, verklaard, dat de Sovjet-Unie deelneemt aan de onderhandelingen tusschen Roosevelt en Churchill en vertegenwoordigd wordt door Lit- winof, waarbij ook besprekingen gevoerd worden met hooge officieren van het leger, het lucht- wapen en de marine, De Washingtonsche correspondent van de „New-York Times" verklaart, dat Roosevelt' en Churchill hun „nieuwe" strategie inzake een offensieve-oorlogvoering hebben uiteengezet voor den oorlogsraad voor den Stillen Oceaan en voor vooraanstaande leden van het Congres. Roosevelt en Churchill gaven uitdrukking aan „hun vertrouwen", dat het „nieuwe plan" hot resultaat zou opleveren, dat de geallieerden „wenschen". Beide staatslieden hebben in „be moedigende bewoordingen" een algemeen over zicht gegeven van den oorlogstoestand. Chur chill verklaarde, dat er geen gevaar bestaat Egypte te verliezen. De positie, waarin de sovjet-russische legers zich bevinden werd „be vredigend" genoemd. Na de bespreking met Roosevelt en Churchill, zoo schrijft de correspondent verder, heerschte onder de leden van het Congres een „optimis tische" stemming. De gezant van Nieuw-Zeeland, Nash, ver klaarde na de conferentie, dat de „nieuwe" oor logstoestand over het algemeen tamelijk wel overeenkomt met de wijze, waarop Australië, Nieuw-Zeeland en Tsjoengking den oorlogs toestand zagen. De minister van buitenlandsche zaken van Tsjoengking, Soong, die om grooten steun door de luchtmacht had verzocht, verklaarde, dat hfj er niet aan twijfelt, of de geallieerden heb ben,, volledig begrip" van de beteekenis van den Stillen Oceaan. Op de vraag, wat hij er over zeide, dat de troepen van de spil reeds in Egypte oprukken, verklaarde de gezant van Nieuw-Zeeland: „ik geloof niet, dat de troepen van de spil naai* Caïro komen". Een lid van het congres, dat aanwezig was bij de besprekingen met Roosevelt en Churchill, heeft den correspondent van de .„New York Times" een commentaar gegeven, waaruit blijkt dat Roosevelt en Churchill het overzicht over den algemeenen oorlogstoestand op zoodanige wijze hebbeft gegeven, dat het allen leden van het Congres had „voldaan". (D.NB.). Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is Churchill uit de Vereenigde Staten in Enge land teruggekeerd. De Duce is gister teruggekeerd van een vlieg tocht naar Sardinië en Zuid-Italië, waar hij de formaties van koninklijke luchtmacht en ma rine heeft geïnspecteerd. Hij heeft zelf het drie- motorige vliegtuig bestuurd en in drie dagen 1800 kilometer gevlogen. De Duce heeft een groot aantal militaire vliegvelden en marinebases bezocht en persoon lijk 1257 strijders van lucht- en zeemacht on derschelden, o.a. hen, die zich hebben onder scheiden in den laatsten lucht- en zeestrijd in het centrale deel van de Miadellandsche Zee, die van zoo beslissenden Invloed is geweest op den slag in Noord-Afrika. De Duce, die vergezeld was van den secretaris der partij en de onderstaatssecretarissen van marine en luchtvaart, heeft in zijn verschil lende redevoeringen tot de strijders, die onder scheiden werden, o.a. gezegd: Op 14 en 15 Juni heeft de Italiaansche lucht macht een bewijs gegeven van haar kracht en hebben de bemanningen haar vermetelheid be wezen, door het gevaar te trotseeren met de onverschrokkenheid van iederen fascist. Groot- Brittannië heeft eindelijk diep in zijn vleesch de beet van den Romeinschen wolf gevoeld. Door de convooien in de straat van Sicilië te blok- keeren hebt gij de schitterende overwinning van Tobroek mogelijk gemaakt en alle gevolgen, die zich daaruit kunnen ontwikkelen. Weest trotsch. dat gij hebt deelgenomen aan een slag, die be wees, dat de Middellandsche Zee Itallaansch was en weer zal worden. (Stefani). Soebhas Chandra Bose heeft met betrekking tot het verbod van het, vooruitstrevende blok in Indië verklaard: Het bericht, dat het vooruitstrevende blok in Indië onwettig is verklaard, heeft mij geens zins verrast. Het is een nieuw bewijs voor de middelen, waarmede de Britsche regeering, die voorgeeft voor vrijheid en democratie te strij den. optreedt tegen de Indische, patriotten, die de vrijheid van hun land verlangen. De Britsche regeering heeft daarmede onbewust toegegeven, dat het vooruitstrevende blok de avantgardf vormt van de vrijheidsbeweging in Indië. In de toekomst zullen in het geheele land ongetwijfeld nog meer leden van de p&rtij in de gevangenis worden geworpen, doch daardoor zullen slechts invloed en populariteit van het vooruitstrevende blok in Indië toenemen en de anti-Britsche stemming der massa groeien. Het vooruitstre vende blok wortelt thans in het Indische volk en zijn aanhangers telt het onder jeugd, arbei ders en boeren en onder de soldaten van het Indische leger. Geen vervolging, hoe fel ook, kan het blok verstoren. De uiterste vleugel van het congres is steeds het ergst vervolgd. Toen Cripps naar Indië ging. werden de leden van het congres, die zich bil de leiding van Gandhi hadden aangesloten, vrijgelaten, doch de leden van het ..All India forward-bloc" moesten in de gevangenis blijven. Tijden shet verblijf werden nog talrijke leden van het blok In de gevangenis geworpen. Het Indische volk weet uit ervaring, dat "de basis van het Britsche bestuur in Indië is: ..Verdeel en heersch". (D.N.B.). UIT AMERIKA. Naar uitbeen bericht uit New-York blijkt heeft de Amerikaansche censuur aan de bladen me degedeeld, dat in de toekomst over diplomatieke IN AANMERKING KOMT IEDER, DIE EEN BONKAART VOOR VOEDINGSMIDDELEN HEEFT. In het tijd van 19 Juli 19428 Augustus 1942 zullen puntenkaarten voor serviesgoed door de plaatselijke distributiediensten wor den uitgereikt. Dit zal tegelijk met de uit reiking der bonkaarten voor voedingsmidde len voor de negende periode plaats vinden. Ieder, die voor een bonkaart voor voedings middelen in aanmerking komt, zal ook een puntenkaart voor serviesgoed ontvangen. Van deze puntenkaarten zal met ingang van 9 Aug. 1942 een aantal punten worden geldig verklaard, die recht geven op het koopen van serviesonderdeelen. Tevens zullen met ingang van 9 Aug. 1942 voor de gevallen van huwelijk, eerste inrichting of vernietiging ten gevolge van brand, oorlogsgeweld e.d. geen speciale ver gunningen voor tafel-, thee- en ontbijtserviezen meer worden uitgereikt, doch zullen in plaats hiervan speciale punten worden uitgegeven. Na dere berichten omtrertt het vorenstaande zullen te zijner tijd worden gepubliceerd. In verband met de omstandigheid, dat het behalve in de genoemdepgevallen van huwe lijk >e.d. reeds geruimen tijd niet mogelijk was, zich serviesonderdeelen aan te schaffen en verschillende personen hierdoor moei lijkheden ondervinden, is voorts besloten om voor het tijdvak van Maandag 29 Juni 1942 tot en met 8 Aug. 1942 drie met het woord „reserve" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen en wel de nummers 30, 31 en 32, ongeacht of hiervoor het cijfer 1, 2, 3 of 4 is vermeld, geldig te verklaren voor het koopen van serviesonderdeelen. Deze bormen hebben elk de waarde van één punt. Op deze punten mogen de verschillende artikelen, die hieronder zijn vermeld, worden gekocht, waarbij steeds het aantal punten, dat bij deze artikelen is vermeld, moet worden in- gpleverd Plat bord 3 punten; diep bord 3 p.: ontbijtbord 1 p.: dessertbord 1 p„ kop met bijbehoorende schotel 2 p., losse kop 1 p., kommetje 1 p.. melkbeker 1 p., gedekte schotel (dekschaal) 10 p., vleesch-vischschotel 8 p., soepterrine 16 p., sauskom 6 p., slabak 5 p., zuurschaal 4 p., broodschaal 8 p., theepot 5 p.. koffiekan 5 p., melkkan'4 p., melk-roomkannetje 4 p., suiker pot 4 p., botervloot 8 p., nest schalen 15 p., losse schaal 5 p. Men zal ook de artikelen, die een hoogere waarde dan drie punten hebben, kunnen koo pen, door de verschillende bonnen van de ge zinsleden samen te voegen. besprekingen of onderhandelingen geen „voor barige" berichten of commentaren mogen wor den gepubliceerd. De pers moet zeer grooté terughoudendheid in acht nemen. Een door het tijdschrift „Fortune" gehouden enquête heeft als resultaat opgeleverd, dat de overweldigende meerderheid van hét Amerikaan, sche volk verwacht, dat deze oorlog een omvat tend sociaal program met zich mede za 1 brengen Volgens den Britschen berichtendienst is de Amerikaansche bevelhebber in Engeland, James Chaney van ziin post teruggeroepen en naar Amerika teruggekeerd. (DHB.). SOVJET-AGENTEN VEROORDEELD. In het proces tegen de Sovjet-Russische val schermspringers en ajidere, met duikbooten aan de Bulgaarsche kust afgezette Sovjet-agenten, heeft de krijgsraad te Sofia- 18 beklaagden ter dood, 7 tot levenslange tuchthuisstraf en 2 tot 15 jaar tuchthuis veroordeeld. (D.N.B.). van heden- en morgenavond 22.04 uur tot morgen- en Maandagochtend 5.21 uur De maan komt hedenavond op om 20.41 uur en gaat morgenochtend te 5.36 uur onder; het is dan Volle Maan. Morgenavond komt de maan op te 21.46 uur om Maandagochtend te 6.41 uur weer onder te gaan. DE DERDE DAG TE ALKMAAR, HOORN EN PURMEREND. De derde dag van ir. Mussert's reis door Noord- Holland was gewijd aan een bezoek aan Alk maar, Hoorn en Purmerend. Voordat de tocht een, aanvang nam, bracht de leider der N.S.B. een bezoek aan het districts huis aan de Waldeck Pyrmontlaan 7 te Amster dam, waar hij de hoofden van dienst ep het administratief personeel toesprak. Zijn gemach tigde De Ruiter, dankte hij voor diens tien jari gen strijd in Amsterdam en voor den steun, dien hij spreker geboden had. Ir. Mussert over handigde hem een foto met handteekening. Vervolgens begaf het gezelschap zich op weg naar Alkmaar, waar allereerst de gerestaureerde Groote of St. Laurenskerk bezichtigd werd. In het kerkgebouw werd hij rondgeleid door den burgemeester van Alkmaar, den heer B. A. van der Sluys, en den president-kerkvoogd ar chitect D. Saai. In aansluiting hierop werd een bezoek gebracht aan de kaasmarkt, terwijl om 12 uur het noenmaal werd gebruikt 4n hotel Proost. Om kwart over een vertrok ir. Mussert toe gejuicht door velen naar het bureau van den Landstand om vervolgens in de Harmonie een vergadering van alle dorpsboerenraden in de provincie bij te wonen. Boerenleider Saai heette ir. Mussert in een rede welkom. Toespraak van ir. Mussert. Ir. Mussert beantwoordde deze rede met een toespraak, afgestemd op zijn gehoor, waarin hij met eenvoudige voorbeelden het gebeuren van dezen tijd verduidelijkte. Hij omschreef wat onder een volk wordt ver staan, en noemde het een godsinstelling, dat de mensch samenleeft en samen moet leven in ge meenschap met honderdduizenden anderen. De noodzaak daarvan is een gevolg van de beperk te mogelijkheden van het individu. Ieder mensch heeft zijn taak, en zijn eigen bekwaamheden, welke hij moet aanwenden in dienst van het geheel. Werden de krachten onder het oude regiem verstrooid, thans worden zij gelijkge richt. Daardoor staan wij voor de moeilijkheid van de organisatie dier krachten in zes groote arbeidsgemeenschappen, dié van de voedselvoor ziening, van handel, industrie en nijverheid, van de opvoeders, van de cultureele werkers, de medische en sociale verzorgers van het volk, en die van de ambtenaren. Nadat ir. Mussert allen een hart onder den riem had gestoken, door er op te wijzen, dat hij in zijn politieke loopbaan nog nimmer den wind mee heeft gehad en nog nooit zooveel tegen wind als in dezen tijd, besloot hij: Na dezen duisteren nacht zal een lichtende morgen opda gen. Wij halen ons volk uit den nood, waarin wij het niet gebracht hebben. Uit plichtsgevoel en liefde voor volk en vaderland! Nadat de heer J. Bakker, hoofd van „Volk en Bodem" de bijeenkomst had gesloten, verliet ir. Mussert met zijn gevolg de zaal om zich naar Benningerbröek te begeven, waar de modelfruit- kweekerij van den heer Kaper, lid der bewe ging, werd bezichtigd. In het schilderachtige Hoorn wachtte hem voor het kringhuis een menigte bewoners op. Vooral de jeugd was in grooten getale opgeko men en juichte den leider hartelijk toe. Tot be sluit van den tocht werd nog een bezoek ge bracht aan het kringhuis te Purmerend. Ook daar was de ontvangst spontaan. Ir. Mussert toefde geruimen tijd temidden der kringleden en hield hier nog een korte toespraak. Omstreeks halfzeven keerde ir. Mussert met gevolg terug in Amsterdam, vanwaar hij in den avond naar Utrecht vertrok. IN DE TOEKOMST ALLEEN BESTEMD VOOR DE OPLEIDING TOT MIDDENKADER. Een redacteur van het A.N.P. heeft een be zoek gebracht aan de centrale kaderschool der W.A. te Oud-Leusden bij Amersfoort, welke ge vestigd is in het grootendeels uit hout opge trokken gebouwencomplex, dat jarenlang heeft toebehoord aan de intern, school voor wijsbe geerte. In het hoofdgebouw vindt men een groote theorie- en eetzaal, tevens geschikt voor kameraadschapsbijeenkomsten e.d. en door een eenvoudig tusschenschot splitsbaar in twee kleinere leszaaltjes; voorts een ontvangkamer, een schrijf- en studiekamer, eenlge kamers voor den staf der school, een keuken met capaciteit voor 200 man enz. Het slaapgebouw omvat be neden 14 vertrekken voor het vaste personeel en voor gasten, en boven twee zalen, resp. met 60 en 40 bedden, die door plaatsing van telkens twee bedden boven elkaar aan 200 man slaap gelegenheid kunnen verschaffen. In het afgeloopen jaar werden hier reeds ver scheidene cursussen gehouden, o.a. voor adju danten van functionarissen uit de politieke or ganisatie, sportinstructeurs, administrateurs, personeel van het stafkwartier, vormingsleiders e. a. Op 13 Juni j.l. zijn de zomercursussen voor konstabels en wachtmeesters en die voor de vendelcommandanten begonnen. Aan de eerstgenoemde nemen telkens een kleine zestig, aan de laatstbedoelde telkens een 15-tal candi- daten deel. De cursussen voor de konstabels en wachtmeesters duren veertien dagen, die voor de vendelcommandanten een week en in die pe riode, waarvoor de meesten hun vacantie groo tendeels of misschien wel geheel hebben opge offerd, moet kunnen worden beoordeeld of de betreffende weermannen geschikt zijn voor den rang, dien zij thans begeeren of waarvoor zij reeds waren aangewezen. Deze beoordeeling ge schiedt geheel objectief, volgens normen, ge steld door de afd. opleiding bij het stafkwartier der W.A., te Utrecht. Moch bij het wekelijksch of veertiendaagsch examen blijken, dat een can- aidaat, hoewel hij reeds zonder examen een rang had verkregen, niet aan die normen vol doet, dan wordt hij in het belang van de W. A. en van de beweging, welke zij dient, tot een lageren rang teruggesteld, of-misschien wel rangloos gemaakt. Het gaat hier nimmer om een betaalde functie, dan wel om de eer, volk en vaderland in de W.A. in zekeren rang te mo gen dienen overeenkomstig de nationaal-socia- listische levensbeschouwing. In leeftijd varieeren de deelnemers aan deze cursusse van 20 tot 50 jaar, in enthousiasme doen de ouderen zeker niet voor de jongeren onder, want bij allen zonder uitzondering zit het streven voor om te toonen wat men kent en wat men kan. Het ligt in de bedoeling de centrale kader school in de toekomst alleen voor de opleiding tot middenkader (hopman, opperhopman en onderbanleider) te bestemmen en voor het on der en lager kader (tot en met den rang van opperkompaan) eigen scholen in de heerbannen in te richten,, gelijk dit met de school te Ter- borg reeds is geschied, terwijl enkele andere scholen van dien aard in staat van voorberei ding verkeeren. Rondom de gebouwen der centrale kader school liggen 16 hectaren bosch en duin, waar over de WA. de beschikking heeft en zij heeft daarvan al dadelijk gebruik gemaakt om achter het schoolgebouw éen keurig exercitieveld van 60 bij 15 meter en een schietbaan van honderd meter lengte in te richten, welke werkzaamhe den grootendeels met eigen krachten in arbeids dienst zijn verricht. Bovendien is een sportterrein van 110 bij 80 meter in aanleg, bij welk terrein een afzonder lijke gymnastiekhal zal verrijzen. VEROORDEELDEN NAAR EEN KAMP. Te Ommen is het kamp dezer dagen gereed gekomen, waar het grootste gedeelte van de lie den, die veroordeeld zijn in verband met econo mische delicten, ondergebracht zal worden. Naar de Officier van Justitie bij den Haag- schen Economischen rechter mededeelde, is in de afgelpopen week een groot aantal veroordeel den naar dit kamp overgebracht. Den laatsten tijd zijn veel personen die werden veroordeeld tot gevangenisstraf- met onmiddellijk gevangen nemen nog voorloopig op vrije voeten gesteld. Het meerendeel van hen is .thans echter naar het kamp overgebracht, voornamelijk de per sonen met meer dan drie maanden gevangenis straf. Ook de lagere straffen zullen nu vol trokken kunnen worden. BIJ AANHOUDING WORDT HET RIJWIEL IN BESLAG GENOMEN. De Officier van Justitie bij den Haagschen Economischen rechter, heeft gisteren ter zitting medegedeeld, dat teneinde een juiste verdeeling van de levensmiddelen te handhaven, scherpe maatregelen getroffen zullen worden tegen het verboden vervoer van groenten en aardappelen. De Officier deelde mede dat in het vervolg de rijwielen waarmee groenten of aardappelen die buiten de veilingen om gekocht zijn. worden vervoerd, in beslag genomen zullen worden. Gedurende het tijdvak van 28 Juni tot en met 4 Juli as. geeft elke der met „33a" gemerkte bonnen van de aardappelkaart recht op het koopen van 3/4 K.G.^aardappelen. GELDIGHEIDSDUUR AARDAPPELBON VERLENGD. De geldigheidsduur van de bonnen „aardap pelen 32a" welke elk recht geven op het koopen van kilogram aardappelen, is verlengd tot en met 4 Juli a.s. HET EERSTE BEDRIJFSBEZOEK VAN DEN NIEUWEN BEAUFTRAGTE. Het gewest Amsterdam van het Nederlandsche Arbeidsfront hield 25 dezer zijn 100ste bedrijfs bijeenkomst in de hoofdstad in de ruime can- tine van het laboratorium der Bataaf sche Pe troleum Maatschappij. In de bijeenkomst, waaraan 600 personen, in het bedrijf werkzaam, deelnamen, waren als gasten aanwezig dr. Schroder, Beauftragte voor de stad Amsterdam van den Rijkscommissaris, die hiermede zijn eerste officieele bedrijfsbezoek te Amsterdam aflegde, de Sozial Referent de heer Rodegro, terwijl namens het NA.F. de or ganisatieleider de heer J. P, H. van Kampen en de gewestelijke leider, de heer W. Biersma,, aanwezig waren. Na een openingswoord door ir. j. A, M. Caviet, nam de heer Va!ï Kampen het woord voor een betoog over de gemeenschap en de drieledige taak van het N.AF.: het maken van den egoïsti- schen mensch tot een gemeenschapsmensch. het bouwen van een zijn taak bewust zijnd leger van werkers en het vormen van een waarachtige socialistische samenleving. Na de met volle aandacht aanhoorde rede, besloot de heer Caviet de bijeenkomst, een dankwoord tot den spreker richtende voor diens met zooveel overtuiging geuite rede en tot het personeel voor de getoonde belangstelling. Daarna vertoefde dr. Schroder nog geruimen tijd in het bedrijf, waar hij zich een uiteenzet ting liet geven over de geschiedenis en de hui dige positie van het bedrijf der B.P.M. Bij deze gelegenheid uitte dr. Schroder den wensch, dat dit bedrijf er veel toe moge bijdragen, dat Am sterdam en daarmede ook Nederland een be langrijke plaats ln het nieuwe Europa zal in nemen, VACANTIEREGELING VOOR HET MAAT- EN MAAT- ANNEX CONFECTIEBEDRIJF (HEERENKLEEDING) Blijkens de Staatscourant heeft het college van rijksbemiddelaars voor het maat- en maat- annex confectiebedrijf (heerenkleeding) een va- cantieregeling bindend vastgesteld, Deze houdt in, dat aan iederen werknemer voor elke maand waarin hij gedurende het tijdvak liggende tus schen den 15den Juni van het voorafgaande en den 15den Juni van het loopende jaar in dienst is geweest van een werkgever, en waarvoor hij nog geen zomervacantie of zomervacantiever- goeding heeft genoten, een halve dag vacantie wordt gegeven tusschen 15 Juni en 1 September. De vacantlevergoeding, ten bedrage van een halven dag loon voor elke maand onafgebroken dienst, wordt uitbetaald op den laatsten werk dag vóór de vacantie, ook bij eerdere beëindi ging. der dienstbetrekking. Bij de berekening der vergoeding wordt uit gegaan van het gemiddelde weekinkomen der laatste 52 weken der dienstbetrekking, of, bij kortere dienstbetrekking, van het gemiddelde v/eekinkomen in die kortere periode. De regeling treedt in werking met ingang van 29 Juni a.s. NIEUW LAND BIJ URK. Poldergemaal gaat weldra werken. Terwijl aan de Friesche en aan de Overijssel- sche kust het eerste gewas uit den Noordoost- polderbodem reeds opkomt, ligt er rondom het voormalige Zuiderzee-eiland Urk nog een barre vlakte van water en land. De nieuwe polder- grond is daar drassig en moeilijk te betreden, groote waterplassen strekken zich daar nog uit en de zeevogels hebben dit voor hen zoo ideale oord ontdekt zoodat zij er thans in honderd tallen aanwezig zijn. Maar het duurt niet lang meer of ook bij Urk zal de cultiveering van die barre vlakte begin nen. Reeds is er een barakkenkamp gebouwd en enkele mannen hebben een begin gemaakt met het graven van greppels en sloote. Zoolang hét Urker gemaal echter nog niet in werking Is, is de grond nog te nat om intensief te kunnen worden gebruikt en daarom zal het van belang zijn, dat er binnenkort met malen kan worden, begonnen. Hieruit blijkt, dat dit gemaal, hoewel de polder reeds voor 98 pCt. droog ligt, nog een belangrijke taak heeft. Het gemaal is thans gereeed gekomen en daarmee is een lange lijdensgeschiedenis ^'ten einde. Want aanvankelijk was het zóó, dat men met het Urker gemaal net eerst gereed wilde zijn. Het Lemster gemaal is thans echter al an derhalf jaar klaar. Door een serie tegenslagen is men met het Urker gemaal enkele jaren ach- I IN DE LAKENHAL. De tentoonstelling Is ln twee afdeelingën ge splitst: vestlngbouwkunde, gedemonstreerd aan de oude verdedigingswerken van Lelden, en vor der de Leidsche poorten. In aanmerking genomen de geweldige middelen van aanval waarover men thans beschikt, lijken de verdedigingswerken uit den ouden tijd haast kinderlijk. Doch men moet goed begrijpen, dat ze ln hun eigen tijd voor treffelijk waren en mits goed verdedigd, volko men aan het doel beantwoordden. Dankbaar mo gen we zijn, dat er ln ons land en ln onze goede stad het een en ander bewaard ls gebleven, dat ons een kijk op de historie geeft en tegelijkertild het stadsaspect ten goede komt. De tentoon stelling ln de Lakenhal leert ons heel veel van de oude strategie. Daar zien we. ln de eerste plaats die prachtige kaart van Pieter Limper. nog vervaardigd vóór het beleg, die ons een Idee geeft, hoe de geheele ommuring der stad met de hooggetorende poorten en muurtöröns opgevat ls als een reusachtig ridderkasteel. Dan hebben we een kaart van de stad tijdens het beleg, waarop de poorten haar hooge torens, als al te trefbaar voor het steeds verbeterde geschut, hebben ver loren en vlak zijn afgedekt. En vervolgens zien we een kaart van na het beleg. Den muur heeft men laten- bestaan, doch achter den muur zijn zware bolwerken ontworpen met bastions en ravelijnen, die nu een eisch des tijds werden. Op een kaart van 1600 zien vóór de bolwerken nog de oude muren en de muurtorens. Elke nieuwe schrede die door vestlngbouwkunde, die zich ln de 16de eeuw ontwikkelde tot een zeer gecom pliceerde wetenschap, werd gezet, werd door Lei den op den voet gevolgd. Trouwens de Leidsche Hoogeschool had steeds een hoogleeraar, die met de practlsche wiskunde en landmeetkunde ook de vestlngbouwkunde onderwees. Frans van Schooten, vader en zoon, Pieter van Schooten, en de beroemde Slmon Stevln moeten ln dit verband worden genoemd. De eerste drie hebben herhaaldelilk van advies gediend en plannen ont worpen. De tentoonstelling leert, dat Lelden daarbij niet over ijs van éen nacht ging, zooals dat na het midden der 17de eeuw evenmin met het bouwen der poorten het geval was. Dit alles kan trouwens aan groepen van tentoonstelling- bezoekers beter onder deskundige leiding ter plaatse worden aangetoond dan ln een kort ver slag. Zeer belangwekkend zijn de uitbreidingsplan nen van 1611. Door maquettes wordt een en an der zeer aanschouwélijk gemaakt. Men leert daaruit wat een bastion, een ravelijn, een onder wal ls, en hoe dat te Lelden werd verwezenlflkt. Op een tafel ls een kaart die een duidelijke voorstelling geeft van de strategische situatie der stad tijdens het beleg en verder ls er een groote tafel, lndertild vervaardigd door den stadsarchi tect Van der Paauw, die een voorstelling geeft hoe men te Lelden zich voorstelde den overlast vulle grachtenwater te bestrilden, sinds de Middeleeuwen een probleem, dat voor het welvaren der stad van niet minder belang was dan de verdediging naar buiten. Dit alles ls met groote zorg en nauwkeurigheid ln do tentoon stelling tot uiting egbracht. Over enkele dagen komen we nog even op de poorten terug. Drin gend bevelen we deze tentoonstelling ln uw be langstelling aan, vooral ln die van scholen en gezelschappen. n. J. SWIERSTRA. DE ECONOMISCHE RECHTER STRAFT. Gisteren was het de laatste celdag voor J. Plat- teei uit Lelden die er een maand in heeft door gebracht voor net clandestien slachten van een schaap. Maar na het schaap, had P. toch ook nog een koe geslacht, waarvoor hij nu zijn nieuwe straf ln ontvangst had te nemen. Gezien de re cidive vorderde de officier thans een Jaar gevan genisstraf, en de rechter veroordeelde conform dezen eisch. In strijd met de voorschriften, had J. Bljker te Llsse vier nieuwe fietsbanden ver kocht. Verdachte had ln een vorige zitting be toogd dat hy de banden alleen maar ln opdracht van zijn patroon had afgeleverd, doch de getuige J. Beider uit Sassenheim deelde nu als getuige mede dat hij de banden van B(jker had gekocht ln de werkplaats van diens patroon. De officier vorderde dan ook f. 100.boete subs. 50 dagen hechtenis. Wat ook het vonnis werd. W. B. Romljn te Wassenaar had ln een vorige zitting betoogd dat hij vergunning had om koelen van markt tot markt ln voorraad te hebben voor het verhandelen. Hij was bekeurd omdat hij de koeien bezat, en omtrent de Juistheid van zjjn bewering had de rechter nader een onderzoek In gesteld. Dit was zoodanig uitgevallen, dat de offi cier schuldig verklaring zonder opleggen van straf vroeg omdat Inderdaad verdachte de waarheid hacl gezegd. De rechter besliste als door den officier aangegeven. Naar A. j. Verhoog uit Noordwljk zelf zelde, had nlj elf kilo boter gekocht om die weer te verhandelen. Waar dit zonder bon gebeur de, vorderde de officier drie maanden gevangenis straf; vonnis conform. H. Uittenboogaard te Zeg veld liet 1250 kilo tarwe en een hoeveelheid e ten vervoeren zonder vergunning. Na den eisch van f. 150.boete subs. 75 dagen, legde dc rech ter. gezien de hoeveelheid, twee maanden gevan genisstraf cp. F. Noordam te Woubrugge vervoer de een hoeveelheid stroo zonder verelschte ver gunning. Omdat het hier een bijzonder geval be trof, legde de rechter f. 15.boete subs. «15 dagen hechtenis op. Omdat het vervoeren van poote appelen ln April plaats had gevonden door G. L. de Bruin te Alphen, werd hij thans nog tot f-15.boete subs. 15 dagen hechtenis veroor deeld. HAAGSCHE RECHTBANK. Voonnlssen. De rechtbank heeft de volgende vonnissen ge wezen: H. J. D. te Lelden, thans gedetinered, we gens Inbraak ln de woning van J. Llevense met behulp van een valschen sleutel, waarbij f.920. en sieraden werden gestolen, vier maanden (el6Ch een Jaar); C. N. de V. te Leidschendam, thans ge detineerd, terzake diefstallen van fietsen en een auto wiel, zes maanden gevangenisstraf (eisch een Jaar); W. C. F. te Koudekerk, thans gedetineerd, wegens diefstal van zes fietsen en van bessen sap, een Jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief (eisch twee laar); B. H. te Rijnsburg, wa gens diefstal van vijf fietsen ln Oegstgeest een jaar gevangenisstraf met aftrelt (eisch een' Jaar en zes maanden); W. W. D. te Lelden terzake van heling van gestolen fietsen die hij voor H. verkocht, zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventlof (eisch een Jaar en zes maanden). terop geraakt, terwijl het totaal van de kosten enkele malen zoo hoog is als het aanvankelijk geraamde bedrag. Oorspronkelijk zou het Urker gemaal een dieselgemaal worden, maar door de oorlogsomstandigheden moest men daar voor loopig van afzien. Men heeft daarom besloten er eerst een stoomgemaal van te maken, hoe wel het de bedoeling blijft, het gemaal later in een dieselgemaal te veranderen. De dieselmoto ren zijn er reeds en kunnen dus t.z.t. in het gebouw worden geplaatst. Het personeel voor het nieuwe stoomgemaal is reeds op Urk. Binnenkort zal men eens proef draaien en dan zal het wel niet lang meer du ren, of er kan met malen worden begonnen. Het kanaal moet nog wat worden uitgediept. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 1 Juli a.s. worden de ge meenten Hunsel (Limburg), Neeritter en Itter- voort samengevoegd tot een nieuwe gemeente, welke den nqam Hunsel draagt. De heer P. J. J. Beursgens, die thans burge meester is van de drie genoemde gemeenten, wordt burgemeester der nieuwe gemeente, ter wijl de heeren L. H. M. van Geleuken, secretaris en J. A. Thyssen, ontvanger van de bestaande gemeente Hunsel, in deze functies overgaan naar de samengevoegde gemeente.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1