83ste Jaargang VRIJDAG 26 JUNI 1942 No. 25227 De Engelsche nederlaag in Libye De Fransch-Duilsche verzoening Duitsche troepen hebben Koepjansk ten Zuidoosten van Charkof bereikt Verspreide Berichten BINNENLAND De nieuwe bonnen Ir. Mussert spreekt in Amsterdam Kippensoep en poulefsoep Aardappelranlsoen gaat omhoog STADSNIEUWS Verduisteren: GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W, Henny. Telef Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. Kaart van Pelt Het kaartje geeft het gebied aan van Bavdia tot Sidi-Barani. dat nu door generaal Rommel's troepen is bezet. Verscheidene goed versterkte strategische punten moesten de Britten prijsgeven, o.a. de lorcen Capoezzo, Solloem en den Halfaya-pas, en de plaatsen Sidl-Omar en Sidi Barani. - De achtervolging van de Britsche troepen is nu van Sidi-Barani af naar Mersa-Matroe ingezet. ROMMEL'S STRATEGIE. Een medewerker van het Zwitsersche blad de „Bund" schrijft: Hoe zijn Rommel's successen te verklaren? Wat is zijn geheim? Dit bestaat daarin, dat hij den toestand, waarvoor hij zich geplaatst ziet, nooit schematisch, doch steeds nieuw en origi neel ziet. Een der eerste „ontdekkingen", die hij in de woestijn deed, was, dat het hier, stra tegisch gezien, geen slagveld was, als b.v. de groote vlakte van Vlaanderen, doch een land schap, dat door zijn oneindigheid en verlaten heid eerder aan de zee herinnert. Het kwam er hier niet op aan haar zoo mogelijk van uit bepaalde steunpunten, eilanden in de zandzee, te beheerschen. Het was ook niet Z90 belangrijk den grond voet voor voet te verdedigen, men moest de mobiele tactiek van den zeeslag toe passen, waarin ook niet om een bepaald stuk van de wateroppervlakte gestreden wordt. Deze beweeglijkheid heeft Rommel in den slag, dien hij zoo juist heeft gewonnen, ook weer bewezen. Hij heeft in consequente toepas sing van zfjn grondgedachte ook de uitrusting van zijn korps op een zeeslag te land ingesteld. Bij een zeeslag zijn zooals bekend de snelheid van de schepen, en de schootswjjdte en vuur kracht der stukken geschut beslissend. Rommel heeft zich het hoofd er over gebroken, hoe hij zijn artillerie nog sneller kon maken, zijn pant serwagens nog meer vuurkracht kon laten ont wikkelen. Hij bezit talrijke beweeglijke stukken geschut, die op rupswielen loopen, of, achter pantserwagens vastgemaakt, buitengewoon snel kunnen opereeren. Deze stukken geschut heb ben ongetwijfeld dezen slag in Afrika gewon nen. (A.N.P.) DE BUIT VAN TOBROEK. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: „Tobroek zou in geval van omsingeling met een garnizoen van 30.000 man .minstens 12 maanden kunnen stand houden. Zoo veel le vensmiddelen en voorraden voor de troepenver zorging waren opgestapeld. Ook het park van kanonnen en voertuigen liep in de duizenden. De vesting was voor langen tijd van munitie voorzien. Al deze voorraden zijn voor het groot ste deel onaangetast, in handen der Duitsch- Italiaansche troepen gevallen, aangezien wij geen tijd hadden de waardevolle goederen te vernietigen", aldus heeft de intendance-officier Grean van den staf van het achtste Britsche leger, die in Tobroek in Duitsche gevangenschap is geraakt, verklaard. VERKLARING VAN CRIPPS IN HET LAGERHUIS. Sir Stafford Cripps heeft in het Britsche La gerhuis medeegedeeld, dat men hoopt, dat Churchill tijdig terugkeert om aan de as. de batten over Libye te kunnen deelnemen. Hij voegde hieraan toe, dat de debatten op den tweeden en derden dag van de- eerstvolgende zitting van het Lagerhuis zullen worden gehou den. De conservatief, sir John Wardlow Milne, overhandigde de reeds verwachte motie van wantrouwen, die door 20 afgevaardigden van het Lagerhuis is geteekend, waarin het volgende wordt gezegd: „Het Lagerhuis prijst het helden dom en het uithoudingsvermogen van de weer macht onder bijzonder moeihjke omstandighe den, doch heeft geen vertrouwen meer in de centrale oorlogsleiding." (D.N.B.) Woensdagavond sprak dr. Friedrich tijdens zijn gewone causerie voor radio Paris over de Fransch-Duitsche verzoening, waarover Laval handelde in zijn rede. In zijn inleiding wees spreker er op, dat allen, die sinds 16 jaar strijden voor een Fransch- Duitsche verzoening overtuigd zijn dat er zon der deze verzoening geen duurzame vrede in Europa mogelijk is. Dr. Friedrich herinnerde aan Montoire en wees op de Engelsche pogin gen om de Fransch-Duitsche samenwerking te verhinderen. Tevens onderstreepte hij, dat Laval de positie van Frankrijk in drie punten samenvatte: 1) Met alle middelen een basis vinden voor een definitieve Fransch-Duitsche verzoening. 2) De mogelijkheid scheppen, dat Frankrijk in het toekomstige Europa een waardige plaats inneemt. 3) Uit dezen oorlog, die een revolutie is, moet een jonger, menschelijker, sterker en socialer Frankrijk geboren worden. Het belangrijkste probleem van het oogenblik is het volgende: Duitschland heeft millioenen arbeiders onder de wapens voor de verdediging van Europa, hun plaats moet aangevuld wor den, Uit alle Europeesche naties hebben zich de arbeiders naar Duitschland begeven, waar zij de wapens smeden, die het continent verdedigen. Op dit oogenblik werken 150.000 Fransche ar beiders in Duitschland. Anderen zullen volgen om de eer en het prestige van Frankrijk tc ver dedigen. Spreker loochent de bewering der En gelsche propaganda, als zouden de Fransche ar beiders de productie in Duitschland saboteeren. Over het tot dusver behaalde resultaat van de gisteren voor het eerst in het weer- machtbericht genoemde plaatselijke Duit sche aanvalsoperaties ten Zuidoosten van Charkof verneemt het D.N.B., dat de Duit sche troepen Koepjansk hebben bereikt. 21.800 gevangenen vielen in Duitsche han den, honderd pantserwagens en 150 stukken geschut werden buitgemaakt, resp. vernield. Koepjansk is een stad, gelegen op 100 kilo meter ten Zuidoosten van Charkof. houden in Duitschland te gaan werken, n.l. de vrees, dat de gemeenschappelijke krachtsinspan ning der Europeesche arbeiders de blokkade zou doen-mislukken. Engeland wenscht Europa te beheerschen en tracht hierom tweedracht te zaaien. Verdeelen om te heerschen is de leuze. Het vreest de economische kraóht van een ver- eenigd Europa. Wij strijden voor een beter le ven. Een wet van het nationaal-socialistische Duitschland is inhaerent voor geheel Europa, n.l. de eerbied voor de natie en de arbeid voor den arbeider. Gij wenscht Frankrijk groot en sterk en dat het een plaats bekleedt, in over eenstemming met zijn verleden. De voorzienig heid schenkt haar gaven echter alleen aan hen, die het verdienen. De Fransche regeering heeft haar politiek gekozen, daar zij gelooft aan de rol en de plaats van haar land in het nieuwe Europa. Door wapens te smeden met uw geest, uw handen en uw armen bouwt gij t-egelijlcertijd een toekomst, die uw land waardig is, aldus eindigde spr. DE CULTUREELE JEUGDBIJEENKOMST TE WEIMAR. In het kader van de cultureele bijeenkomst van de Europeesche jeugd te Weimar richtte de Reichsleiter fuer die Jugenderziehung dei- der N-SJD.A.P,, Baldur von Schirach telegram men aan de staatshoofden van de landen, welker afgevaardigden op de bijeenkomst tegenwoordig waren. Het telegram aan den Führer luidde als volgt: „In opdracht van de jeugdleiders en •leidsters, die ter cultureele bijeenkomst van de Europeesche jeugd- te Weimar in het teeken van de as te zamen zijn gekoihen uit Italië Bulgarije, België (zoowel een Vlaamsche als een Waalsche afvaardiging) Denemarken, Finland, Kroatië, Nederland, Noorwegen, Roemenië. Slo wakije, Spanje en Hongarije, ls het mij een eer u, mijn Führer, de eerbiedige groeten over te brengen. Onze bijeenkomst is van dien geest vervuld, die door u en Benito Musolini, als voorbeelden voor de jeugd van Europa, beli chaamd wordt in uw streven om te komen tot een nieuwe ordening van ons werelddeel." Bij de slotbijeenkomst der conferentie maakte Reichsleiter Baldur von Schirach het antwoord van den Führer bekend, dat luidde: „U en de in Weimar verzamelde jeugdleiders en -leidsters uit binnen- en buitenland dank ik voor de tele grafische groeten van de cultureele bijeenkomst der Europeesche jeugd. Ik beantwoord hen van harte met mijn oprechte wenschen voor uw ge- meenschappelijken arbeid in het teeken van de nieuwe orde in Europa," Ook de andere staatshoofden der landen, die vertegenwoordigd waren, zonden hun hartelijke telegrafische groeten aan de Europeesche jeugd. (A.N.P.) BRITTEN HEBBEN GEBREK AAN ZEELIEDEN. De Engelsche regeering heeft met die van Tsjoengking een overeenkomst aangegaan, vol gens welkeden Chineeschen zeelieden, die op Engelsche schepen varen, eenzelfde behandeling wordt, verzekerd als den Engelschen zeelieden. In Britsche economische kringen te Sjanghai acht men dit een noodmaatregel, wegens het ge brek aan zeelieden, die niets verandert aan de principieele houding van den Engelschman tegenover den Chineeschen zeeman, dien hij altijd minderwaardig heeft geacht. Men merkt verder op. dat de Britsche regee ring er tot op heden nog niet toe heeft kunnen besluiten eenzelfde toezegging, als thans aan de Chineesche zeelieden gegeven, ook aan de in Britschen dienst varende Noorsche. Neder landsche en Deensche zeelieden te doen. (A.NP) BENOEMINGEN IN AMERIKA. Reuter meldt uit Washington, dat het depar tement van oorlog de formeele instelling van een operatieressort der Amerikaansche strijd krachten voor het Europeesche oorlogstooneel bekend heeft gemaakt met generaal-majoor Dwight D. Eisenhower als bevelhebber. De mi nister van oorlog. Stimson, heeft bekend ge maakt, dat generaal-majoor Stratmeyer be- Hierbij onthulde hij de redenen, die Engeland j noemd is tot chef van den generalen staf van aanzetten om de Fransche arbeiders te weer-1 het luchtwapen van het Amerikaansche leger, In de volgende week zijn de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit en vleesch ver krijgbaar op de bonnen 33 van de daarvoor bestemde kaarten. Van de tabakskaart zijn aangewezen de bonnen 41 en 42, terwijl 2 extra rantsoenen sigaretten te bekomen zijn op bon R3 van de tabakskaart. Ten slotte zal bon 09 van de sigaretten- kaart recht geven op het koopen van 1 rantsoen sigaretten. TIJDENS DE RONDREIS DOOR NOORD-HOLLAND. Gisteren, den tweeden dag van zijn tocht door Noord-Holland, beperkte de leider der N.S.B. ir. Mussert, zich tot de stad Amsterdam. In de morgenuren bracht hij met zijn gevolg een be zoek aan het gemeentehuis en werd daar ont vangen door burgemeester Voute en de wethou ders Neiszen, tevens wnd. burgemeester, dr. Strak, dr. Smit en wethouder Guepin. Na een koffiemaaltijd in het Apollorestaurant begaf ir. Mussert zich omstreeks drie uur naar het hoofdkwartier der N.S.V.O. in de De Lai- ressestraat, waarna een bezoek aan de Neder- landsche Bank op het programma stond. In den namiddag bracht ir. Mussert voorts een bezoek aan de woning in de Klinkerstraat van een der oudste strijders der beweging, den heer Hilgervoord. Tot besluit van den middag bezocht hij de woning van burgemeester Voute. Het hoogtepunt van ir. Musserts bezoek aan de hoofdstad werd gevormd door de bijeen komst, gisteravond op den Dam, waar naar schatting ruim 20.000 personen hebben geluis terd naar zijn rede. De districtspropagandaleider G. L. G. Ouwer- kerk, opende de bijeenkomst om kwart over acht met een korte toespraak. Nadat onder leiding van opperhopman Piet Heins gezamenlijk het W.A.-marschlied, het lied „De zwarte soldaten" en „De blanke top der duinen" gezongen waren, reed om halfne- gen de motorpolitie het plein op, gevolgd door de auto van ir. Mussert, die met daverend ge juich en houzee-geroep werd verwelkomd. Ir. Mussert beklom direct het spreekgestoelte. Rede van ir. Mussert. Mussert ving aan met te constateeren, dat het jaren geleden is dat nationaal-socialisten elkaar in zoo grooten getale in de hoofdstad konden ontmoeten. Laten wjj er ons van bewust zijn, dat wij ons nu bevinden in een dieptepunt. Wij nationaal-socialisten staan hier in het ge loof, dat wij ons in het dieptepunt bevinden om ons vandaar uit opwaarts te bewegen. Zonder dat geloof zouden wij hier niet staan. Want daarop zal de toekomst gebouwd moeten wor den. Thans in 1942 bevindt zich ons volk in nood en vernedering. Wij nationaal-socialisten lijden daaronder in ons hart het meest. Terwijl Hitier de 400,000 man onzer weermacht naar huls liet gaan, braken officieren hun belofte en werden 2000 hunner weder gevangen genomen op hetzelfde moment waarop twee jaar geleden die belofte was afgelegd. Thans in 1942 is er ook voedselgebrek. Wij herinneren ons echter de jaren 1933 tot en met 1940, waarin millioenen kilogrammen voedsel werden vernietigd. Wij hebben gewaarschuwd voor de straf, die over ons volk zou komen. En nu zegt men: dat heeft die N.S.B. gedaan. In dien gij, volk van Nederland, in 1937 echter ge hoor gegeven had aan onze roepstem, zouden wij nu hand in hand gaan met de Duitschers, zou Indlè niet verloren zijn gegaan en zou ons volk een gerespecteerd volk zijn, als het Fin- sche. Wij hebben het recht verwijten te doen, want wij hebben gewaaischuwd. Wat de toekomst zal brengen, hangt af van wat er in Europa zal gebeuren. Wij beleven het mon sterverbond van kapitalisme en bolsjewisme. Wij weten dat noch Engeland noch het bolsjewisme zullen winnen. Doch als deze winnen, dan be- teekent dat het einde van ons volk. Echter niet alleen Duitschland, doch Europa zal winnen. Op dat proces kunnen wij invloed uitoefenen door ons in te zetten aan den goeden kant. Laten wij zien naar het Duitsche volk, dat het voor heel Europa opneemt en offers brengt. Offers zijn er gebracht hier, in Indië en in het Oosten. Ze zijn noodig, want het zijn de ge boorteweeën van een nieuw Europa, Eerst moet deze oorlog gewonnen zijn, dan pas kan de we deropbouw beginnen, en als die gewonnen is, dan zal men zich gelukkig prijzen dat de N.S.B. er is. Men denke zich even in, hoe de toestand voor ons volk zou zijn zonder N.S.B., als de oorlog eenmaal gewonnen is. Aan ons daarom de taak dit volk omboog te brengen. Zoo mogelijk met zijn medewerking, zoo noodig echter er zonder. Nadat ir. Mussert al zijn leden dank had ge bracht voor de betoogde trouw en zijn geloof had uitgesproken in het tot stand komen van een nieuw Europa, gebouwd door nationaal-so- cialisme en fascisme, besloot hijWij doen onzen plicht voor ons volk en ons vaderland, houzee! Deze roep werd door duizenden overgenomen en vervolgens klonk het zesde couplet van het Wilhelmus over het Dam-plein. Ir. Mussert begroette hierna de invaliden, in specteerde de eerewacht, alsmede de opgestelde organisaties en verliet onder tromgeroffel en daverende toejuichingen, staande in zijn auto, het terrein der bijeenkomst in de richting Munt. VRIJWEL VOLLEDIG KLOKKENSPEL IN DE NIEUWE KERK TE DELFT. Naar aanleiding van de restauratie van de Nieuwe Kerk te Delft kan nog worden gemeld, dat men in het kader der werkzaamheden tevens besloten heeft het klokkenspel, dat op het oogenblik 38 klokken bevat, uit te breiden tot een bijna volledig spel van 45 klokken. VERKRIJGBAAR OP DE VERMICELLIBON. Met ingang van 27 Juni a.s. dient men bij het koopen van pakjes kippensoep en pouletsoep de ter verkrijging van vermicelli aangewezen bon in te leveren. Per bon wordt een hoeveeeiheid, waarin 100 gram vermicelli verwerkt is, beschikbaar ge steld. In verband hiermede zal de kippensoep en de pouletsoep afgeleverd worden in pakjes, welke een hoeveelheid van 25 gram vermicelli of een veelvoud daarvan bevatten. Deze hoe veelheid zal op de pakjes vermeld staan, zoodat men gemakkelijk kan nagaan of men de hoe veelheid verkrijgt, waarop men recht heeft. DE HEER JANKE NEEMT AFSCHEID VAN DE PERSCONFERENTIE. In de persconferentie van gistermiddag heeft de heer Legationsekretar Janke te Den Haag afscheid genomen. Aan het slot van zijn uiteen zettingen over de buitenlandsche politiek en de belangrijke krijgsgebeurtenissen, die zich in den loop van dit jaar en in het bijzonder van de laatste maand hebben afgespeeld, heeft de heer Janke den journalisten zijn dank betuigd voor de medewerking, die hij van de zijde der pers had ondervonden, alsmede voor het aangename contact, dat gedurende zijn werkzaamheden in Nederland, die zich over een periode van 15 jaar uitstrekken, met de journalisten heeft gehad Weliswaar staat de Nederlander ten opzichte van verschülende waagstukken anders dan de Duitscher, maar dit neemt niet weg. dat beiden tenslotte behooren tot dezelfde groote Germaan- sche volkerenfamilie. Het groeiende bewustzijn van deze verwantschap gaf hem vertrouwen, dat men ten slotte de kloof zal weten te over bruggen, die de korte, tragische oorlog tusschen Nederlanders en Duitschers heeft geslagen. Van de gelegenheid om hier officieel afscheid te nemen, maakte eerst dr. Drewes gebruik, die in hartelijke bewoordingen het werk. dat de heer Janke in de persconferenties, die hij o.a, zelf in het leven heeft geroepen, tot stand bracht. Vervolgens was het woord aan den heer Blok zijl, die namens het departement van volksvoor lichting en kunsten afscheid nam. Namens de journalisten sprak de verbonds voorzitter, de heer Van Megchelen. die in het bijzonder wees op het begrip, dat de heer Janke steeds heeft getoond voor de moeilijkheden, waarin sommige j'ournalisten terecht kwamen, Spr. sprak een bijzonder woord van dank uit voor de wijze, waarop de insteller van deze con ferenties bij instanties, die voor de journalisten moeilijker bereikbaar waren, voor hen in de bres was gesprongen. Ten slotte sprak nog de heer P, Derjeu, die afscheid nam van den heer Janke als voorzitter van den kring van buitenlandsche journalisten. De laatste spreker was de heer Picard, die „van gene zijde van de tafel" nog eens den bij- zonderen dank uitsprak voor de wijze. waaroD de heer Janke de journalisten ter zijde heeft gestaan, wanneer zij in moeilijke omstandig heden kwamen. OPNAjVJE VAN JONGENS EN MEISJES IN DE „REICHSSCIIULEN". In de door den Rijkscommissaris opgerichte! „Reichsschulen" worden begaafde Duitsche en Nederlandsche jongens en meisjes van 10 en 11 jaar opgenomen, meisjes bovendien tusschen 12 en 13 jaar. De 10- en 11-jarige jongens en meis jes hunnen zoowel van de Duitsche volks-, Haupt- en de laagste klasse van de Oberschu- len, alsook van de Nederlandsche scholen naar de „Reichsschulen" overgaan. De scholen zijn internaten met Duitsche en Nederlandsche onderwijzers en onderwijzeressen (voor meisjes). De opleiding van de jongens en meisjes duurt tot het 18de jaar. Het diploma geeft recht op het voortzetten van de studie op een universiteit: het geeft dezelfde rechten als het diploma van een H.B.S. of een Duitsche Oberschule. De opvoedingskosten (met inbegrip van het schoolgeld) is laag, Het wordt berekend naar het inkomen van de ouders. Kostelooze plaatsen staan in een voldoend aantal ter beschikking. Alleen de aanleg van de jongens en meisjes is voor het opnemen beslissend. Aanvragen tot inschrijving moeten schriftelijk gericht worden tot dr. Kamper, Oostduinlaan 2 (Telefoon 116390)) Den Haag. Deze aanvragen moeten vergezeld gaan van: 1 foto, het laatste rapport en opgaven over de tot dusver genoten schoolopleiding. De aanmeldingstermijn staat open tot 10 Juli aanstaande. NED. CENTRALE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Te Utrecht vergaderde gisteren de Neder landsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, onder voorzitterschap van dr L. C. Kersbergen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden de heeren dr. W. Bronkhorst en arts J. Holff herkozen. In de vacature-wijlen mr. M. Slingenberg en dr. J. B, F. van Gils wer den gekozen de heeren mr. L. A. Donker (Rot terdam) en arts J. P. Bijl, directeur van het instituut voor preventieve geneeskunde te Lei den. Voorloopig werd Utrecht aangewezen als plaats van de volgende algemeene vergadering. EEN BEETJE BOLSJEWISME... Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede. dat het aardap pelrantsoen in de komende week van 1 op V/i kg. zal worden gebracht. De bon, waarop dit rantsoen zal kunnen worden gekocht, zal Zaterdagavond worden bekend gemaakt. Men dient er evenwel rekening mede te hou den, dat deze aardappelen niet uit voorraad kunnen worden geleverd. Door het koude weer is de vroege aardappelenoogst vertraagd en de aanvoer is niet van dien aard geweest, dat deze week eenige voorraad kon worden gevormd. Men zal er dus rekening mede moeten houden, dat de levering zich over de geheele week zal moeten uitstrekken. De oogst is laat, maar laat zich verder niet ongunstig aanzien. Verwacht mag worden, dat het rantsoen voor de daaropvolgende week wederom verhoogd zal kunnen worden en terugkeer tot een normaal rantsoen is binnen afzienbaren tijd derhalve te verwachten. ZILVEREN JUBILEA. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de hee ren H. de Vroede, blokwachter en R. Vogelen zang, rangeerder aan het Station alhier, in dienst traden bij de Ned. Spoorwegen. Gistermiddag had in het bureau van den hoofdstationschef, den heer D. Slebos, in bijzijn van verscheidene chefs de bureau en verder per soneel de huldiging plaats. Nadat de jubilarissen met hun echtgenooten en familie waren binnengeleid, nam de hoofd stationschef, de heer D. Slebos, het woord. Hij wees erop, dat het geen alledaagsch verschijnsel is, dat twee jubilarissen op denzelfden dag ge huldigd worden, waarop hij beide jubilarissen onder hartelijke bewoordingen namens de direc tie der Ned. Spoorwegen en ook persoonlijk geluk wenschte. Hij deed dit gaarne, omdat uit hun staat van dienst is gebleken, dat de Jubi larissen ook in de moeilijke jaren hun dienst op uitnemende wijze vervuld hebben. Namens de directie der Ned. Spoorwegen overhandigde spr. beiden jubilarissen een oorkonde voor 25- jarige trouwe dienstvervulling, met de gebrui kelijke geschenken onder couvert. Daarop bood spr. namens het geheele personeel omdat het heden zóó moeilijk is om een geschenk te koopen eveneens een geschenk onder couvert aan. Aan de echtgenooten van de jubilarissen waren thuis namens het personeel reeds mooie bloemstukken aangeboden. De jubilarissen dankten hierop voor de aan geboden cadeaux. In hun woningen ontvingen de Jubilarissen ook verder nog vele blijken van belangstelling van spoorwegpersoneel en de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel in den vorm van bloemstukken en cadeaux. Onder groote belangstelling, vooral van de zijde van zjjn collega's heeft de heer P. van der Kraan zijn zilveren jubileum in dienst der Leid- sche politie herdacht. 's Middags werd de jubileerende agent in tegenwoordigheid van zijn familie ten politle- bureele allereerst toegesproken door den voor zitter van de Jubileumcommissie, den heer K. W. Wijk, die zijn ambtelijke loopbaan schetste en hem een evenwichtig mensch en plichtsge trouw ambtenaar noemde, wien hij nog tal van goede jaren toewenschte. Uit aller naam bood hij den jubilaris een schilderij en zijn vrouw bloemen aan. Hoofdagent Bruins als voorzitter van de afd. Leiden van den Ned. Politiebond, schonk den jubilaris met een hartelijken gelukwensch een enveloppe met inhoud, waarna de heer v. d. Kraan dankte voor de hem bereide hulde. Het Politiemuziekgezelschap o.l.v. den heer Bolderdiik schonk aan dit gebeuren een feeste lijke omlijsting. Voor het Staatsexamen onderwijzeres slaag de onze stadgenoote mej. M. S. Hakkenberg. De wethouder van fabricage, de heer Jac. Wilbrink, is verhinderd op de Zaterdagen 27 Juni en 4 Juli spreekuur te houden. van hedenmiddag 22.04 uur tot morgenochtend 5.21 uur De maan kwam hedenavond op te 19.28 uur en gaat morgenochtend te 4.41 uur onder. aldus de Britsche nieuwsdienst. Hij wordt be last met de functie, die tot dusver bekleed is door generaal-majoor Harmon. Stratmeyer was vroeger bevelhebber van het Zuid-Oostelijke op leidingscentrum. Het Amerikaansche departement van marine deelt ten slotte mede, dat William C. Bullitt, gewezen ambassadeur der VB. in Frankrijk, benoemd werd tot bijzondere adjunct van ko lonel Knox, staatssecretaris voor marine. De titularis van dit ambt, zegt het communiqué van het departement verder, wordt aldus ter beschikking gesteld van den staatssecretaris van Praatjes vullen geen gaatjes, het komt op marine voor het uitvoeren van alle bijzondere rtaden aan Wordt lid van den Ncderlandschei. opdrachten, waarmede deze hem zal belasten. (D.N.B.). I Volksdienst. Een beetje bolsjewisme dat kan geen kwaad. Bovendien, Engeland zal er voor zorgen, dat de sovjets, na hun „overwinning" in geen geval ons land zullen bezetten. Inderdaad lezer, er z ij n landgenooten, die deze dwaasheid gelooven en stomweg wauwelen over een „beetje" bolsje wisme, dat verre te verkizen zou zijn boven dat „verschrikkelijke" nationaal-socialisme. Maar gij, die begrijpt wat bolsjewisme beteekent voor welk^een gruwelijk gevaar de Duitsche soldaten en hun bondgenooten Europa behoe den, gij zult dezen strijders en speciaal den Ne- derlandschen legioen-soldaten uw dankbaarheid willen toonen. Dat kan. Ons verzorgingsfonds werkt met man en macht om zooveel mogelijk pakketten voor het Oostfront samen te stellen en te verzenden. Steunt dit werk door het storten van een flinke bijdrage op girorekening 432100 t.n. verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koningin negracht 22, te 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 1 Juli is op zijn verzoek, we gens gezondheidsredenen, aan den heer F. van Hootegem eervol ontslag verleend als directeur van het gemeentelijk slachthuis te 's-Hertogen- bosch en is in zijn plaats tot directeur benoemd de heer M. den Hartog, dierenarts te 's-Herto- genbosch, sinds 1929 plaatsvervangend directeur. De heer Van Hootegem is gedurende 33 jaar directeur van het Bossche abattoir geweest. De heer A. A. B. van der Meulen is, gere kend van 1 Juni J.l. af, opnieuw tot burge meester van Woensdrecht benoemd. BEETIIOVENCYCLUS RESIDENTIE-ORKEST Als stralende climax van dezen met groote dank baarheid ontvangen Beethovencyclus: de grandiose „Hymne aan de Vreugde", op Schiller's lndruk- wekkenden tekst. Hoogste uiting van uit diepe religiositeit voortvloeiende menschenllefde, die ln het „Alle Menschen werden Brüder", geluksdroom reeds uit Beehoven's jongelingsjaren, waarnaar de gansche menschheld sinds eeuwige heugenis snakt, zijn kernpunt vindt! Zaal en podium, als ln Jaren niet voorgekomen, volledig bezet, medewerkenden en luisterenden bijeen ln totale overgave aan dit majesteitelijke werk waarmee Beethoven elkeen meeneemt naar het Elyseum, waar alle aardsche banden en moei ten opgeheven zijn. Enorm zijn de eischen, hier gesteld. Het meest nog voor de vocalisten, wier hooge liggingen, schier ongeëvenaarde technische superioriteit verelschen. Schuurman leidde ons met onbetwistbare zeker heid en levendig élan In tot Beethoven's veelzij dige rijkdommen: realiseerde diens edel krachtige gedachten met zuiver gevoel en vurige toewijding, leverde overtuigend bewijs van hier, méér dan ooit noodzakelijke, grondige voorbereiding. Alle orkest leden waren bij voortduring op hun post, gaven het beste, wat zij bij mogelijkheid bezitten. Zeld zaam ontroerend ln het wonderbaarlijke echoone Adagio en Andante, zeker ln do snelle deelen. Een uitnemend sollstenkwartetCorrle BIJster's ongemeen resonansvolle sopraan leent zich voor treffelijk voor haar zware partij, Willem Ravelli Imponeerde door uitdrukkingskracht ln het „O Preunde, nicht dlese Töne", Suze Luger en Louis van Tuldcr waren geroutineerde partners. Daarbij het Haagsche Toonkunstkoor. dat hoogellljc bij droeg tot de intense spanning van het magistrale laatste deel. Gelukkig nergens een forceeren, waar toe hier spoedig kans bestaat. Met geestdrift heeft het Leldsch gehoor deze hoogstaande prestatie begroet! Het succes was ovationeel: de op dezen dag Jarige Schuurman vond bloemen aan zijn lessenaar en de groote dank werd na afloop nog met andere bloemen bezegeld. Meerdere zoodanige cycli mogen ln de toekomst volgen! Th. J. Hannema. KIND STAK PLOTSELING DEN WEG OVER. Gistermiddag omstreeks vier uur is de zes jarige W. P. L. in de Paul Krugerlaan, te Den Haag, toen hij plotseling achter een tram om, wilde oversteken, overreden door een vracht auto. De jongen liep zoodanige verwondingen op, dat hij tijdens het vervoer naar het zieken huis aan den Zuidwal is overleden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Personeel van hefc Gemeentelijk Veerbedrijf te Schoonhoven heeft uit De Lek het lijk opge haald van den 22-jarigen D. Stekelenburg, die bij het zwemmen in. de rivier onder Willige Langerak was verdronken. Te Budel is de 32-jarige onderwijzer J. Bogglft bij het zwemmen verdronken.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1