83sfe Jaargang DONDERDAG 25 JUNI 1942 No. 25226 Het Engelsche echec in Libye Uit hef Brilsche parlement Egypte bedreigd Churchill in Amerika Duitsch-lfaliaansche troepen veroveren Fort Capuzzo en Solloem Verspreide Berichten Belangrijk bericht Wereldatlas J Het is ons gelukt van het uitver- j kochte deel 21 nog een aantal te bemachtigen. De prijs hiervan 4 bedraagt f. 0.12% per deel, franco thuis f. 0.16. GEMENGD NIEUWS Verduisteren: BINNENLAND Ir. Musserf in Noordholland Bekanntmachung LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Het gebeuren in Noord-Afrika heeft in Enge land, een zeer felle uitwerking gehad en dat is te begrijpen. Niet alleen, dat de rollen daar thans volkomen zijn omgedraaid het is im mers thans Rommel, die Egypte bedreigt in plaats van de Engelschen Libye! bovendien is de val van de vesting Tobroek in zoo'n korte spanne tijds een overduidelijk bewijs voor het echèc. Daarop was de publieke opinie in En geland heelemaal niet ingesteld en dat is te begrijpen, wanneer men bedenkt, dat Tobroek vorig maal maanden lang stand wist te houden. De tot den höogsten rang bevorderden Duit- schen leider, Rommel, heeft zijn succes uitge buit tot het uiterste en wie weet, waarheen dit allesnog zal voeren.. Generaal-veldmaarscha.lk Rommel heeft het initiatief stevig in handen en heeft zich een groot leider te velde getoond in den waren zin des woords. Engeland is dan thans in opschudding, zelfs zoodanig, dat voor het eerst een rechtstreeksche aanval op Churchill te wachten is in het parle ment, wanneer hij uit Amerika is teruggekeerd. Een zeer onaangename verrassing heeft Rom mel hem bezorgd tijdens zijn verblijf in Wash ington, een verblijf, dat, gezien de enorme scheepsverliezen der Amerikaansche en Engel sche koopvaardijvloten toch al niet te rooskleu rig mocht heeten. In Libyë is thans alles, wat de Engelschen daar in eenige oorlogsjaren hadden veroverd, onder de grootste inspanning Rommel toonde zich verdedigend even groot als aanvallend! in één slag vernietigd en het is Rommel, die thans de troeven in handen heeft. AANVAL DUURT VOORT. Naar het opperbevel der Duitsche weermacht mededeelt, hebben op 23 Juni Duitsche ge vechtsvliegtuigen en jachtkruisers aan het Noord-Afrikaansche front troepen van den vijand met succes aangevallen. Britsche colon nes en auto's, die op den kustweg Sidi Barani- Solloem troepen en munitie ter versterking van de grensverdediging aanvoerden, werden be stookt. Voorts werd ten Westen van Solloem een groot aantal Britsche vrachtauto's aange vallen, zoodat vele voertuigen in vlammen op gingen. Ook verscheidene verkenningstanks werden buiten gevecht gesteld. In den voor- gaanden nacht zijn verder Britsche vliegvelden tn West-Egypte aangevallen. DE VAL VAN TOBROEK. De militaire correspondent van het DJNJB. schrijft: In militaire vakkringen heeft men er op gewezen, dat Tobroek weliswaar van beslis send belang is, vooral door zijn haven, die vol komen intact in handen van Rommel is geval len, maar dat voor de bevordering van de operaties te land aan het bezit van Bardia een niet geringer beteekenis moet worden gehecht. Want dit steunpunt steekt vooral uit door de daar ontspringende zoetwaterbronnen, het levenselement voor elke operatieve beweging vooruit. Tobroek zelf beschikt niet over zulke bronnen. Het krijgt het noodige drinkwater uit sluitend uit groote filter-installaties. Ook leden van den generalen staf verklaarden, dat op het oogenblik de kwestie van verdere operatieve be wegingen niet zoozeer interesseert als de kwes tie. hoe Rommel thans de nieuwe, veelvuldige organisatietaken zal oplossen en hoe hij de reusachtige in Tobroek buitgemaakte hoeveel heden oorlogsmateriaal, benzine, enz., zal uit buiten. Het problem der ravitailleering was door Rommel opgelost in de veronderstelling, dat het den Britten zou gelukken hun in Tobroek voor een belegering van minstens een half jaar opge stapelde materiaal op het laatste oogenblik nog te vernietigen. Rommel kan thans rekening houden met deze hoeveelheden hem bovendien nog ter beschikking staand materiaal, een feit, dat hem in zijn besluiten zoo goed als onaf hankelijk maakt van de zorgen voor een goed functloneerende rechtstreeksche front-ravitail leering, Op de bliksemslagen van Rommel, zoo gelooft men in Berlijn, zullen ongetwijfeld bliksembeschikkihgen volgen. In dit verband neemt men ook notitie van het Britsche be richt, volgens hetwelk generaal-majoor Gott in de plaats van Ritchie schijnt te zijn gekomen De Italiaansche bladen constateeren, dat de Engelschen niet alleen de vesting Tobroek. maar ook de kern van hun in den woestijn oorlog geschoolde soldaten verloren hebben. In totaal maakten de mogendheden van de spil 45.000 gevangenen; volgens de laatste Duitsche berichten is dit cijfer reeds tot 50.000 gestegen, waarbij dan nog 60.000 dooden en gewonden komen. Verder verloren de Engelschen meer dan 1000 tanks en ongeveer 500 vliegtuigen. Ge neraal Ritchie zou de beschikking hebben ge had over minstens 12 divisies goed geoefende soldaten uit Engeland, Zuid-Afrika en Britsch- Indië, een divisie „vrije Franschen" en groepen legionnairs van verschillende nationaliteiten. GENERAAL BASTICO IN TOBROEK. Een der speciale correspondenten van het agentschap Stefani schrijft: De Italiaansche op- gerbevelhebber, Bastico. heeft een bezoek ge- racht aan Tobroek. Hij bracht een bezoek aan den zetel van den Britschen bevelhebber, die gevestigd was geweest in een klein hotel in de nabijheid van de haven. Uit de wanorde, die daar heerscht, blijkt de verwarring van den vijand. Aan de muren hangen nog de dagorders en op de werktafels van de officieren liggen de dossiers. Blijkbaar heeft men geen tijd gehad de documenten te vernietigen. Vervolgens had generaal Bastico in de na bijheid der linies een ontmoeting met generaal- veldmaarschalk Rommel. Hij wenschte dezen ge" luk met de schitterende wijze waarop de troe pen van de spil op het slagveld werden geleid volgens de opgestelde plannen. Generaal Bastico en generaal-veldmaarschalk Rommel werden door de soldaten luide toegejuicht. VERKLARING VAN NAHAS PASJA. Volgens radio Caïro heeft minister-president Nahas pasja gistermiddag in het Egyptische parlement een verklaring afgelegd over den huidigen toestand. „Sedert eenigen tijd", zoo zeide hij, „sta ik in doorloopend contact met den opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Egypte om den toestand te volgen. Wegens het naderen van de troepen der spil van de Egyptische grens heb ik op 22 en 23 Juni besprekingen gevoerd met de Britsche militaire instanties en met den Brit schen ambassadeur. In naam van de Britsche re geering is mij in iederen vorm op het hart gedrukt dat elke aanval op Egypte „tot het uiterste toe afgeweerd" moet worden. Ik ben van meening, dat ondanks de tegen woordige moeilijkheden de toestand „bevredi gend" is. In naam der regeering en in mijn hoedanigheid van militair gouverneur, waar schuw ik derhalve de bevolking geen gehoor te geven aan „tendentieuze geruchten". Ik noodig alle Egvptenaren en alle buitenlanders in Esypte uit kalmte bewaren- Het is absoluut onjuist dat de Britsche regeering verlangd heeft dal Egypte mobiliseert en den oorlog verklaart." (D.N3.) De algemeene stemming onder het volk, welke in Engeland bestaat over de nederlagen in Libye heeft in het Britsche parlement reeds geleid tot een directen aanval op Churchill, zoo meldt United Press. Terwijl Attlee in het Lager huis de successen van Rommel trachtte te ver klaren. zoo wordt in dit bericht verder gezegd, werd door parlementsleden een „aantal bittere vragen" gesteld. Verschillende parlementsleden brachten in een besluit naar voren, dat het Lagerhuis thans geen vertrouwen meer heeft in de centrale leiding van de algemeene strategie. In de door een aantal parlementsleden opge stelde resolutie vormt Churchill in zijn kwali teit van minister van oorlog, het directe doelwit van de aanvallen der parlementsleden. Dit feit staat in tegenstelling tot vroegere aanvallen van parlementsleden op de regeering, toen slechts enkele ministers van het oorlogskabinet werden aangevallen. Naar United Press verder meldt, blijkt de ernst van den toestand in het Britsche parle ment ook uit het feit, dat enkele Britsche krin gen de huidige stemming ln het parlement ver gelijken met die na de ineenstorting van het Britsche front in Noorwegen, Vervolgens her innert United Press er aan, dat de ineenstor ting van het Britsche front in Noorwegen den val van de regeering-Chamberlain tengevolge heeft gehad. De parlementaire correspondent van de Times schrijft: „Het Lagerhuis verwacht van den pre mier na diens terugkeer uitvoerige opheldering. Na de debatten zal een motie van wantrouwen ingediend worden. Volgens de Daily Telegraph zou de motie van wantrouwen reeds door 29 afgevaardigden onderteekend zijn. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de minister van Luchtvaart, sir Archibald Sin clair, gisteren in het Lagerhuis een scherp kruisvuur van vragen te beantwoorden gekregen wat betreft de zoogenaamde Britsche superiori teit in de lucht boven Lybië. De conservatief Winterton verklaarde, dat verscheidene offi- cieele berichten misleidend zijn geweest. Minis ter Sinclair weigerde een verklaring af te leg gen. „Ik ben zoo zeide hij echter niet van plan mij, wanneer ik op gerechtvaardigde wijze ter verantwoording wordt geroepen, hieraan te onttrekken. Misschien heb ik later gelegenheid om een verklaring af te leggen." De Britsche minister van buitenlandsche za ken, Eden, heeft, naar de Britsche berichten dienst meldt, in het parlement verklaard, dat hij het voorstel deed den koning de ratificatie- oorkonde van het Engelsch-sovjet-Russische verdrag ter onderteekening voor te leggen, zon der dat men het verstrijken van den gebruike- lijken termijn afwacht, waarin anders dergelijke verdragen normaliter voor de ratificatie gedu rende 21 zittingsdagen voor het parlement ter inzage liggen, doch dat onder de tegenwoordige omstandigheden een termijn van meer dan ze ven weken hiervoor noodig zou zijn. De opper ste sovjet der U.S.S.R. heeft het verdrag reeds geratificeerd en hij geloofde, dat een onmid dellijke ratificatie het Lagerhuis aanbevelens waardig voorkomt. (D.N.B.) De secretaris van het Witte Huis, Early, heeft naar de Britsche berichtendienst meldt, bekend gemaakt, dat president Roosevelt tegen heden een speciale zitting van den oorlogsraad voor de Stille Zuidzee heeft bijeengeroepen. Churchill en de Canadeesche premier, Mackenzie King, die op weg is naar Washington, zullen aan deze zitting deelnemen. De bespreking, gisteren door Roosevelt en Churchill gevoerd over de kwestie der scheeps- ruimte, heeft, naar de Washingtonsche corres pondent van de New York Times meldt, meer dan een uur geduurd. De daarop gevolgde be sprekingen met de verschillendedeskundigen hadden betrekking op de door Roosevelt en Churchill genorpen strategische besluiten, die het volgende zouden beoogen: 1. Een gecombineerd Engelsch-Amerikaansch leger zal „op het geschikte oogenblik" een of meer fronten vormen op het door de Spil be- heerschte vasteland. 2. Tsjoengking moet meer hulp krijgen. 3. De transporten van oorlogsmateriaal naar de Sovjet-Unie moeten onmiddellijk vergroot worden, om den Duitschen opmarsch naar het Oosten tot staan te brengen. Naar het D.N.B. van militaire zjjdc verneemt, hebben de Duïtsch-Italiaanschc troepen in Noord-Afrika de Libysch-Egyptische grens overschreden en de vestingen Capuzzo, Sol loem en Halfaya, nadat' de vijandelijke tegen stand was gebroken, veroverd. Bij de achter volging van de verslagen Britten werd Sidi el Barrani en het gebied ten Zuidoosten hiervan bereikt. (D.N.B.) 4. De Engelsch-Amerikaansche strijdkrachten in het Midden-Oosten moeten zoodanig ver sterkt worden, dat zij dezen beslissenden sector kunnen behouden. 5. Nieuwe Japansche veroveringen van groo- ten omvang moeten worden verhinderd. Door dit alles, aldus de correspondent, wordt het enorm belangrijke probleem der soheeps- ruimte nog moeilijker gemaakt, (D.N.B.) RIDDERKRUISDRAGER GESNEUVELD. Bij de zware gevechten om Sebastopol is de ridderkruisdrager kapt. Hermann Schrader, ge sneuveld. Hij had zich bijzonder onderscheiden met zijn bataillon bij de bestorming van een der sterkste forten van de fortificatie Stalin. (D.N.B.) VERTREK VAN SOVJET-AMBASSADEUR UIT ANKARA. Volgens een nog niet officieel bevestigd be richt uit Ankara zal de sovjet-ambassadeur al daar, Vinogradof, hedenavond zijn reis naar Koeibysjef aanvaarden. Hij zal daar „voor on- bepaalden tijd verblijven om zijn verlof te nemen." (A.N.P.) LYTTELTON OVER DE PRODUCTIE MAATREGELEN. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Lyttelton, de Britsche minister voor het opper toezicht op de productie, in het Lagerhuis de eerste bijzonderheden bekend gemaakt over de onlangs in de Ver. Staten genomen maatrege len. Er is een commissie gevormd voor de pro ductie en de hulpbronnen, bestaande uit twee leden, namelijk Lyttelton en Donald Nelson. Voor Lyttelton zal een vertegenwoordiger te Washington en voor Nelson een te Londen be noemd worden. Lytteltons vertegenwoordiger zal zijn Layton. (AN.P.) JAPANSCHE SUCCESSEN. Het Japansche hoofdkwartier publiceert het volgende communiqué: De Japansche vloot- strijdkrachten, die in het gebied van de Aleoe- ten opereeren, hebben na bezetting van het eiland Kiska op 7 Juni en van het eiland Attu op 8 Juni de zuiveringsactie op de naburige eilanden voortgezet. Het eiland Kiska zal voort aan heeten - Naroekami en het eiland Attu Atsoeta. Japansche elite-eenheden hebben op 24 Juni de versterkte stad Kisjoei in de Chineesche provincie Tsjekiang bezet, alsmede de vliegvel den in de omgeving der stad. Kisjoei is een belangrijk strategisch steunpunt. (D.N.B.) Tevens zijn aan ons Bureau nog 4 de laatste 3 deelen van onzen 3 Wereldatlas (deelen 22, 23, 24) als mede de index verkrijgbaar. De prijs bedraagt, afgehaald aan ons Bureau, f. 0.47. Franco thuis (uitsluitend na vooruitbetaling) kosten deze laatste drie deelen plus de index te zamen f. 0,59 (Giro rekening No. 57055). DE DIRECTIE. MARKTKOOPLIEDEN VERKOCHTEN FLESCHJES WATER. Op de markt te 's Hertogenbosch verdrong zich gistermorgen een groote schare vrouwen om twee marktkooplieden, die fleschjes parfum en eau de cologne te koop aanboden. De markt was zoo willig, dat de flesschen ten slotte bij op bod verkocht werden, zoodat prijzen van f2.50 f.3.per flacon werden bereikt. De dames, die allen aan een fleschje hadden mogen ruiken en zelfs een druppeltje van het aanlokkelijk geurend vocht op haar zakdoek kregen, boden, overtuigd van de kwaliteit en begeerig naar dit buitenkansje, verwoed tegen elkaar op. zoodat de kooplui uitstekende zaken maakten. Tot er echter een kink in den kabel kwam. Een scep tisch man in de rij der kijkers, wist een der koop sters te overreden de flesch open te maken,het geen hem nogal moeite kostte, daar de dames er weinig voor voelden, nu reeds het mooie zegeltje om het even fraaie dopje te verbreken. Nu bleek echter dat de flacons gevuld warenmet schoon water, al .dan niet met een kleurstof je. Gelijk te begrijpen werkte deze ontdekking als een bom. De verontwaardigde dames liepen te hoop en eischten haar geld terug. De ruzie liep zoo hoog, dat er een politie-agent op het ru moer afkwam en de belde kooplieden, twee Am sterdammers inrekende. Begeleid door een schare teleurgestelde en wraakzuchtige vrou wen werden de heeren naar het bureau over gebracht. TEGEN VRACHTAUTO OPGEREDEN EN GEDOOD. Rond het middaguur is gisteren in de Dorps straat te Rucphen de 70-jarige M. Dazen uit Sprundel, die uit een zijweg kwam. met zijn fiets tegen een juist passeerende vrachtauto op gereden en met het hoofd onder een der wielen gekomen. De man was op slag dood. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Op 13 Juni jl is te Den Haag de 45-jarige glazenwasscher J. M. uit de Wolmaranstraat bij het wasschen van ramen aan den Benoorden- houtscheweg door een misstap van een ladder gevallen. Hij is toen, hoewel hij oogenschijnlijk geen verwondingen had bekomen, ter observatie gebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. waar hij thans vrij plotseling is overleden. ONDER EEN STEENBLOK GERAAKT. Het veertienjarig dochtertje van de familie J., wonende aan de Savornin-Lohmanstraat te Heerlen speelde voor schooltijd bij de christe lijke school aan de Burettestraat. De speel plaats van deze school is omringd door een muurtje, gedeeltelijk bestaande uit zware pi lasters. Een daarvan schijnt los te hebben ge zeten, want toen het meisje, zich daaraan vast greep, kantelde het vrij zware steenblok en kwam op het kind terecht. Zij werd hierdoor zoo ernstig gewond, dat zij op weg naar het St. Josephziekenhuis overleed. KINDJE NA DRINKEN VAN KOKENDE KOFFIE OVERLEDEN. Het driejarig zoontje van de familie H. te Leur dronk een kop heete koffie leeg. De kleine moest onmiddellijk naar het ziekenhuis te Breda worden overgebracht, waar hij kort daar op is overleden. BU3TSNLANDSCH GEM2NGD. HET VERMOGEN VAN ROOSEVELT. Roosevelt heeft, naar Stockholm Extrabladet uit New-York meldt, dezer dagen zijn groote vermogen nog vergroot met een groote nalaten schap van zijn moeder. De vader van Roosevelt, die groothandelaar in thee was, heeft hem ruim een millioen gouddollar nagelaten Zijn moeder liet hem in haar testament eveneens het grootste deel van haar vermogen na. Deze erfenis is zoo groot, dat Roosevelt niel min der dan 300.000 dollar successierechten moest betalen. (D.N.B.) COMITÉ VOOR EEN JOODSCHE STRIJDMACHT. In Londen is een parlementscomité gevormd, aldus de Exchange Telegraph, dat zich ten doel stelt propaganda te maken voor de opstelling van een Joodsche strijdmacht binnen het Brit sche leger in Palestina. (D.N.B.) van hedenmiddag 22.04 uur tot morgenochtend 5.21 uur De maan kwam hedenavond op te 18.10 uur en gaat morgenochtend onder te 3.56 uur. EEN DRIEDAAGSCH BEZOEK. Gistermiddag, den eersten dag van zijn drie- daagschen tocht door de provincie Noord-Hol land, heeft de leider der N.SB., ir. Mussert, een bezoek gebracht aan de gemeenten Aalsmeer, Haarlem en Bloemendaal, waarna hij te Velsen het provinciaal electrische bedrijf bezichtigde en te Amsterdam de bureaux van het NA.F. Tot besluit van den dag woonde hij tn den Stadschouwburg te Amsterdam een voorstelling bij van Mozart-s .Figaro". Des morgens omstreeks tien uur arriveerde ir. Mussert per auto aan de grens der provincie te Uithoorn, waar hij ontvangen werd door zijn gemachtigde voor Noord-Holland, den heer J. W. de Ruiter, een deputatie uit het bestuur dei- provincie, bestaande uit den commissaris, mr. A. J. Backer, en den bestuursraad mr. W. J. Schönhard, voorts den districtscommandant, majoor Donders en de gewestelijke comman danten van den heerban-W.A., de Standaard SS, en van den N.J.S. In zijn gevolg bevonden zich het hoofd der afdeeling algemeene zaken, jhr. D. de Blocq van Scheltinga en adjudant-heerbanleider Kessler, waarbij gemachtigdé De Ruiter zich na het passeeren der grens aansloot. Een lijfwacht van zes man fungeerde als be- geleidingscommanco. Nadat ir. Mussert de auto riteiten had begroet en de jeugdige Annie Arends van de Haarlemsche N.J.S. een ruiker roode anjers met linten in de provinciale kleu ren had overhandigd, maakten eenige toege treden leden der beweging van de gelegenheid gebruik den leider hun aanhankelijkheid te be tuigen. Ir. Mussert reikte hun de hand, een tafe reeltje, dat zich nog vele malen zou herhalen. Hierna nam de eigenlijke tocht een aanvang. In Aalsmeer had ir. Mussert het eerste offi- cieele huldebetoon in ontvangst te nemen. Van verschillende huizen woei daar de vlag der be weging en voor het gemeentehuis hadden zich de nationaal-socialisten der bevolking en een eerewacht van leden van de W.A., de N.S.V.O. en den N.J.S. opgesteld. Nadat burgemeester F. W. Kolb ir. Mussert had verwelkomd en deze belangstellend had geïnformeerd naar den wel stand van hen, wier familieleden aan het front staan, begaf hij zich na een spontane hulde der beweging, op weg naar Haarlem, waar een be zoek aan de provinciale griffie op het program ma stond. In De Dreef langs de Paviljoenslaan werd hij daar opgewacht door groepen uit de SS, de W.A. en den N.J.S., die met een muziek- vendel stonden opgesteld. Nadat hij was be groet door den burgemeester van Haarlem, den heer Plekker en districtsleider Van der Horst, inspecteerde hij de manschappen en meisjes om zich vervolgens naar het gebouw van de griffie te begeven. Daar verzamelden zich de aanwezigen in ae Statenzaal, en werden de gedeputeerden der provincie aan den leider der N.S.B. voorgesteld. Commissaris Backer richtte hierbij een toe spraak tot ir. Mussert, waarin hij hem welkom heette in de provincie en zijn vreugde uitsprak over dit bezoek. Ir, Mussert beantwoordde deze toespraak met. een korte rede, waarin hij blijk gaf de historie der provincie goed te kennen. Nadat hij vervolgens was rondgeleid door het gebouw dej- griffie en de vele zalen daarvan had bezichtigd, verliet Ir. Mussert het gebouw, luide toegejuicht door de leden zijner beweging en met belangstelling nagestaard door de velen, die zich op de Paviljoenslaan hadden verzameld. Vervolgens begaf de leider der N.SJ3. zich naar het restaurant „Duin en Daal" te Bloemen daal, waar hfj werd ontvangen door burge meester Zigler van Bloemendaal, en hem de nationaal-socialistische burgemeesters van de provincie werden voorgesteld. Het waren er vijftien in getal, namelijk de burgemeesters van Haarlem, Haarlemmermeer, Aalsmeer. Egmond, Noord- en Zuidschermer, Texel, Bloemendaal. Heemskerkck (tevens waarnemend burgemeester van Castricum) Alkmaar, Nieuwe Niedorp, Wie- ringerwaard, Hilversum, Terschelling. Barsin- gerhorn en de waarnemend burgemeester van Zaandam. Nadat hier het noenmaal was gebruikt, nam de leider afscheid van het meerendeel der aan wezigen en begaf hij zich op weg naar Haarlem om een bezoek te brengen aan de oude Smt Bavokerk of Groote Kerk op de Markt. Op het Martkplein aldaar hadden zich zeer velen verzameld, en ook hier weer werd hij op gewacht door een eerewacht. Hij bezichtigde het inwendige der kerk en beluisterde een be speling op het orgel door den organist George Robert. Buiten wachtte hem een enthousiaste hulde, en velen leden der N.S.B. gelukte het hun leider de hand te drukken. De toeloop was dusdanig, dat de eerewacht op een gegeven moment ruim baan moest maken. Vervolgens ging de tocht naar het kantoor van het prov. elec. bedrijf van Noord-Holland, waar ir, Mussert het moderne interieur bezichtigde, en daarvan naar Velsen voor een bezoek aan het bedrijf zelf. Tot slot van den middag begaf men zich op weg naar Amsterdam, waar in de P. C. Hooftstraat de bureaux van het N.A.F. werden bezichtigd. De heer Woudenberg, die zich in Bloemendaal reeds bij het gezelschap had gevoegd, en de za kelijke leider Th. J. ter Schiphorst, leidden ir Mussert rond. Nadat in het Parkhotel een maal tijd was gebruikt, begaf ir. Mussert zich om half acht naar den stadsschouwburg, waar hij een voorstelling bijwoonde van de eerste twee actes van Mozarts „Figaro", uitgevoerd door de af deeling opera van het gemeentelijke theaterbe drijf, onder leiding van J. den Hertog. Deze voorstelling had een besloten karakter. Tot de genoodigden behoorden de dragers van het eereteeken ..Strijd en Offer", draagsters van het eereteeken „Dienen en Volharden" en familiele den van gevallenen ^nder hen, die aan het front staan. De tocht van ir. Mussert werd dezen eer sten dag herhaaldelijk onderbroken door hulde betuigingen van leden en formaties der bewe ging op diverse punten langs de route. Op de Velserpont, welke over het Noordzeeka naal voer, wachtte hem een wel zeer bijzondere hulde. Daarop hadden zich groepeeringen uit Velsen, IJmuiden en Beverwijk opgesteld, terwijl voorts nationaal socialisten uit deze plaatsen zich aan weerszijden hadden geschaard. Jong en oud maakten hier van het feit, dat ir. Mussert als het ware niet meer kon ontsnappen, gebruik, om hem op eenvoudige wijze hun hulde te too- nen en toe te zingen. NIEUWE GEVOLMACHTIGDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS VOOR AMSTERDAM. De Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart, heeft den gevolmachtigde voor de provincie Overijssel, dr. Schroder, tevens benoemd tot ge volmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam. Dr. Schöder wordt hiermede opvolger van senator dr. Böhmcker, die tot dusver gevol machtigde was /oor Amsterdam. Hij blijft daarnaast gevolmachtigde voor de provincie Overijssel. MUSTERUNG DER GEBURTSJAHRGAENGE 1906 UND 1907. Alle maennlichen Reichsdeutschen der Geburts- jahrgaenge 1906 und 1907 haben slch ziir Mus- terung wie folgt zu melden: a) aus den Provinzen Suedholland und See- land bei der Wehrmachtkommandantur den Haag, Lange Voorhout 38: am 29.6.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben A-M. am 30.6.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben N-Z. b) Aus der Provinz Nordholland: in Amster dam-O., Schule, Iepenweg 13: am 1,7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben A-M. am 2.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben N-Z. c) aus den Provinzen Friesland, Groningen, Drenthe und Overijssel b/d Wehrmachtkom mandantur Zwolle, Rojensingel 13: am 3.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben A-M. am 4.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben N-Z. d) aus dem Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant bei der Ortskommandantur 's-Hertogenbosch, Julianaplein 2: am 6.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben A-M. am 7.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben N—Z. e) aus der Provinz Limburg bei der Wehr- machtskommandantur Maastricht, Vrijthof 46: am 8.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben A-F. am 9.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben G-M. am 10.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben N-R. am 11.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben S-Z. Die Meldepflichtigen haben militaerische und sonstige Ausweispapiere und 2 Passbilder groesse 37 x 52 mm. in buergerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentraeger das Brillenrezept mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurueckerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. HET KWEEKERSBESLUIT MORGEN IN WERKING. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat het kweekersbesluit 1941, opgenomen in het ver ordeningenblad van 10 Januari 1942. op 26 Juni a.s. (dus morgen) in werking treedt. Bij dit kweekersbesluit werd ingesteld een centraal rassenregister, waarin op aanvrage nieuwe rassen zullen worden ingeschreven ten name van den kweeker, die door deze inschrij ving kweekers-recht verkrijgt, waaronder een recht op kweekersvergoeding. Bedoelde inschrijvingen geschieden door den raad voor het kweekersrecht, waarin met in gang van 26 Juni zijn benoemd: tot lid en voorzitter dr, J. G. B. Boemee te Bennekom, tot lid en vice-voorzitter prof. dr. ir. J. C. Dorst te Wageningen en ir. C, Koopman te Hoofddorp en tot leden: mr. A. M. P. A. Bloemarts te 's-Gravenhage, M. J. Dinges te Roermond, P. J. Hylkema te Mensinugeweer, G. B. Kamps te Scheemda,, dr. L. Koch te Zeist, E. Kooi te Lieve Vrouwen Parochie, dr. R. J. Mansholt te Westpolder, A. Minderhoud te Wilhelminadorp, J, A. van Nieuwenhuyzen te Ooltgensplaat, dr. J. G. Oortwijn Botjes te Oostwold, P. Sneeuw te Veendam, ir. G. Veenstra te Wageningen, ir. W. B. L. Verhoeven te Wageningen, G, A. van der Waal te Barendrecht, A. R. Zwaan, te Voorburg en dr. K, ZJjlstra te Wageningen. Alle genoemden, behalve de voorzitter, zullen zitting hebben in de afdeeling landbouwgewas sen van den raad, van welke afdeeling als on dervoorzitter is aangewezen prof. dr. ir. J. C. Dorst te Wageningen. Voorts zijn benoemd tot len secretaris van den raad mr. A, M. P. A. Bloemarts te 's-Gravenhage en tot 2en secreta ris mr. Cerutti te Rijswijk (Z.-H.) ONTSLAG BURGEMEESTER VAN WEESP. De Staatscourant bevat een besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie, waarbij M. Dotinga met ingang van 10 Juni j.l, is ontslagen als burgemeester van Weesp. MR. R. TEN KATE OVERLEDEN. In den ouderdom van 32 jaar is te Groningen overleden mr. R. ten Kate, in leven advocaat en procureur. De overledene had ln vele commissies zitting. Zoo was hij o.m. bestuurslid van den christe- lijken middenstandsbond, bestuurslid van de landbouwschool WInsum, en secretaris van de commissie Groningen inzake de vlasbewerking. Voorts was mr. ten Kate gedurende de mo bilisatie hij was namelijk reserve-luitenant secretaris van den krijgsraad. MEN VERTELT U Dat Churchill naar Roosevelt ging om do laatste hand aan „de overwinning" te leggen, dat het verlies van Tobroek niets te beteekenen heeft, dat de sovjets stellig het Duitsche leger en zijn bondgenooten zullen vernietigen, dat het „tweede front'" nog een kwestie van enkele da gen is, dat de revolutie in Duitschland vandaag, of morgen, of anders beslist overmorgen, zal uitbreken. Ja landgenoot, dat vertelt men u. Men verzwijgt echter dat ginds#aan het Oost front een heldenstrijd gestreden' wordt, waar van de toekomst van Europa zal afhangen en dat de duizenden Nederlandsche mannen, die aan dezen strijd deelnemen, recht hebben op uw dankbaarheid. Dè,t vertelt men u niet, maardat is ook niet noodig. Een goed Nederlander behoeft dit niet te worden verteld. Hij kent zijn plicht. Hij zorgt er voor dat wij steeds meer pakketten naar onze mannen aan het Oostfront kunnen zenden. Hij stort een flinke bijdrage op giro rekening 432100 t. d. verzorgingsfonds, Vrijwil ligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. DE STRIJD TEGEN DE RIJWIEL DIEFSTALLEN. Een nieuwe parkeertegel. Daar het aantal rijwieldiefstallen nog steeds schrikbarend toeneemt, aldus meldt ons de Ne derlandsche Toeristenbond (A.N.W.B.), werd met genoegen kennis genomen van een Neder- landsch octrooi, betreffende een tegen een muur of anderen verticalen wand te bevestigen rij wielstandaard, voorzien van oog en ketting, waarmede het rijwiel met een hangslot aan dezen standaard kan worden bevestigd. Voor de bekende betonnen rijwielparkeertegels met sleuf, welke reeds veelvuldig worden gebruikt, was deze bevestiging ook overwogen, maar oorspron kelijk een bezwaar gebleken, omdat de uitste kende ijzeren ring met een hieraan permanent te bevestigen ketting of overslag bij duisternnis gevaar zou opleveren voor de voetgangers. Aan dit bezwaar is thans tegemoet gekomen door in het bovenvlak van den tegel verdiept een ring aan te brengen, waaraan met behulp van ket ting en slot het rijwiel kan worden bevestigd, waardoor deze niet gevaarlijk is voor de voet gangers. Voor het hoofdkantoor van den Neder - landschen Toeristenbond is zoo'n tegel als proef aangebracht. Met den Nederlandsche Volksdienst sociale gerechtigheid.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1