WOENSDAG 24 JUNI 1942 No. 25225 De Engelsche nederlaag in Lybië De strijd om Sebastopol 83sfe Jaargang Verklaring van Attlee Generaal Wavell naar Afrika De strijd in het Oosten Indische onafhankelijkheidsliga opgericht DUITSCHLAND STRIJDT voorEUROPA Extra Duitsch Weermachfsbericht Geheim verdrag iusschen Churchill en Mololof Verspreide Berichten STADSNIEUWS BINNENLAND Bon 32 voor boter, enz. GEMENGD NIEUWS £MJN/T IN UITERE De Nederlandsche Kultuurkamer Verduisteren: RECHTZAKEN LEEDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. Naar de Britsche- berichtendienst meldt, heeft Attlee gisteren in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over den toestand in Lybië. Hij las eerst een boodschap voor van generaal Auchin- leck volgens welke „op een bepaald tijdstip" de troepen ,der spilmogendheden uitgeput en de gevechten tot stilstand gekomen waren. „Wij hadden zoo verklaarde Auchinleck van dezen toestand profijt kunnen trekken, doch onze strijdkrachten waren eveneens uitgeput." Attlee vervolgde: „Wij hadden groote tank- verliezen en de toestand werd snel slechter. De bezetting van Tobroek bestond uit Indische, Britsche en Zuid-Afrikaansche troepen". Nadat Attlee den val van Tobroek in bijzonderheden had beschreven en het gevangen nemen van een groot deel van het Britsche garnizoen een „zwaren en on verwachten slag", had genoemd, kenschetste hij den toestand in Lybië voor de geallieerden als „moeilijk". Naar Attlee verder zeide, duurt de strijd in Lybië verder voort. Vervolgens gaf Attlee de volgende verliescij fers toe van de Britsche vloot bij de jongste aanvallen op de convooien: 1 lichte kruiser, 4 torpedojagers en 2 begeleidende schepen. De Britsche luchtmacht, zoo zeide hij, heeft 30 toe stellen verloren. Overigens, zoo zeide Attlee, is de regeering bereid onmiddellijk een debat toe te staan. Het zou echter beter zijn nog een paar dagen te wachten, tot „nadere bijzonderheden over de gevechten in Noord-Afrika bekend zijn." Sir Stafford Cripps heeft in het Lagerhuis medegedeeld, aldus de Londensche zender, dat de val van Tobroek in de eerstvolgende verga deringen onderwerp van debatten zal uitmaken. Cripps verklaarde, dat de regeering het voor nemen heeft twee dagen aan deze debatten te wijden, doch bereid zal zijn nog meer dagen uit te trekken, wanneer dit noodig mocht blijken. De debatten over Lybië en over Churchill's be zoek aan Washington zullen niet tegelijkertijd worden gevoerd. (D.N3.) Generaal Wavell zal naar Afrika teruggeroe pen worden, meldt de Britsche berichtendienst. (D.N3.) EXTRA FINSCH LEGERBERICHT. Het opperbevel der Finsche weermacht deelt in een extra-bericht omtrent de operaties van de zeestrijdkrachten o.a. mede: „Als gevolg van de vernietigende verliezen, die de vijand heeft geleden en die de bolsjewistische vloot door de Duitsche luchtaanvallen zijn toegebracht, kon den slechts de lichte schepen en de duikbooten der bolsjewieken op open zee verschijnen. Er is vastgesteld, dat lichte Sovjet-Russische oorlogs schepen mijnen hebben opgeruimd en ravitail- leerings-transporten naar Feiskari en Lavan- saari hebben uitgevoerd en ook in het Ooste lijke deel van de Finsche Golf eenige aanval len op onze kusten hebben ondernomen. Sovjet- Russische duikbooten poogden naar het Westen door te breken. De Finsche en Duitsche vloot- eenheden en onze luchtstrijdkrachten hebben den vijand bij deze operaties tijdens gemeen schappelijk optreden groote verliezen toege bracht. Tot nu toe zijn 6 Sovjet-Russische duik booten met stelligheid vernietigd, de helft daar van door bommen van onze luchtmacht, de an dere 3 door onze zeestrijdkrachten. Verder zijn 7 Sovjet-Russische duikbooten zeer waarschijn lijk vernietigd of ten minste zwaar beschadigd. Bovendien zijn 2 motor-torpedobooten tot zin ken gebracht en 5 motor-patrouille-vaartuigen zwaar beschadigd. De laatste 2 weken zijn dus ten minste 8 bolsjewistische oorlogsschepen ver nietigd en 12 beschadigd. Tijdens deze operaties hebben onze vloot- en luchtstrijdkrachten, on danks tal van aanvallen van den vijand, geen verliezen geleden." (D.N.B.) BOLSJEWISTISCHE DUIKBOOTEN IN DE OOSTZEE. Eenige bolsjewistische duikbooten zijn er in geslaagd, zoo verneemt het D.N.B. van mili taire zijde, om door de mijnversperringen in de Finsche Golf heen te breken en de Oostzee binnen te dringen. Terwijl het hun tot dusver niet gelukte een Duitsch transportschip tot zinken te brengen, is hun een Zweedsch vracht schip, de Gorthon, ten offer gevallen. Dit schip werd voor de Oostkust van Oeland tot zinken gebracht. Na het torpedeeren van de „Gorthon" binnen de 3-mijlszone, dus in Zweedsche territoriale wateren, door een Sovjet-Russische duikboot, heeft Zweden onmiddellijk maatregelen geno men tot beveiliging van zijn scheepvaart. Naar het Zweedsche Telegraaf Agentschap meldt, treedt het convooiplan thans in werking. Met ingang van heden wordt geleide verstrekt binnen de Zweedsche 3-mijlsgrens. Het resultaat van het thans gesloten Indische vrijheidscongres is de oprichting van een In dische onafhankelijkheidsliga voor geheel Oost- Azië met bureaux in Japan, China, de Philip- pijnen, Indië, Birma, Thailand en Indochina. Deze onafhankelijkheidsliga wordt geleid door een executieve commissie, die uit vyf leden be staat en die haar zetel voorloopig te Bangkok zal hebben. Tot voorzitter van de executieve commissie is Ras Behari Bose gekozen. De an dere vier leden eijn Menon, leider van de In dische kolonie in Sjonan (Singapore), Ragha- van, leider van de Indische kolonie in Penang, dere vier leden zyn Menon, leider van de In dische leger en kolonel Milani, van het vrye Indische legei'. Deze executieve commissie zal onmiddellijk stappen ondernemen, om het doel van de be weging, nl. de onafhankelijkheid van Indië, te bereiken. Verder wordt medegedeeld, dat het congres met algemeene stemmen bepaald heeft dat de tijd van spreken thans voorbij is en dat concrete maatregelen voor het bereiken van de volledige onafhankelijkheidvan Indië, vrij van iedere vreemde controle, genomen moeten wor den. „Eenheid, trouw en offerzin" is het motto van de Indische onafhankelykheidsliga. Onder de door het congres genomen besluiten komen nog de volgende punten voor: le. Het congres beschouwt Indië als een ondeelbare eenheid. 2e. De door het congres opgerichte onafhankelijk heidsbeweging zal de hulp, die noodzakelijk wordt geacht, aannemen. De beweging zal on middellijk alle onder de Indiërs in Oost-Azië beschikbare hulpmiddelen voor de zaak van de Indische vrijheid mobiliseeren. 3e Het congres brengt zyn diepe bewondering tot uiting voor de wijze, waarop de Indische nationalistische leiders in Indië hebben gr-weigerd bij den En- gelschen ocrlog betrokken te worden, er. voor den openlijken en definitieven eisch, die de In dische leiders aan Engeland gesteld hebben om zich uit Indië terug te trekken en hierdoor Indië buiten den oorlog te houden. 4e. Het con gres betuigt zijn dankbare waard^cring vc-or Je openlijke toezeggingen van minister-president Tojo aan Indië. 5e. Het congres waardeert de vriendelijke houding van de regeeringen van Duitschland en Italië jegens de Indische vrij heidsbeweging, waaa-vóor het zyn dank uit spreekt. 6e. Het congres dankt het volk en de regeering van Thailand voor den vriendschap- pelijken steun en voor de aan het congres ver leende gastvrijheid. (D.N3.). EEN NIEUWE ACTIE VAN GANDHI. Te New Delhi verluidt uit kringen, die nauw contact onderhouden met Gandhi, dat de ma- hatma een nieuwe actie wil onderpemen, zoodra hy de goedkeuring der werkcommissie van het congres hiervoor verkregen heeft. Deze z.g.n. „verlaat Indië"-beweging zou al dus worden uitgevoerd, dat de leden van het congres en de aanhangers van Gandhi zich op straat en in openbare gelegenheden tot de vreemdelingen zouden richten met het verzoek Indië te verlaten. Zij zouden daarbij het volgende zeggen: dit is uw land niet, het Indische volk heeft u hier niet uitgenoodigd. Vertrekt u a.u.b. U zult ons welkom zijn, zoodra wij vry zijn." Men acht het niet waarschijnlijk, zoo wordt in het bericht verder gezegd, dat Gandhi zal afzien van hert posten voor de huizen der re- geeringsambtenaren en der militaire inrichtin gen, Voorts verwacht men, dat hij het boven omschreven verzoek niet zal beperken tot vreemdelingen op straat en in openbare gebou wen. Na het besluit van de werkcommissie zal Gandhi een brief schrijven aan den Engelschen onderkoning, waarin de nationale verlangens en de redenen voor den opzet van deze politieke beweging worden uiteengezet. Men neemt aan, dat Gandhi een termijn van een week »zal geven om een bevredigend antwoord te verkrijgen. Zou het antwoord niet bevredigend zijn, dan zal zijn actie beginnen. Politieke waarnemers zijn van meening, dat Gandhi zelf met dezen veld tocht zal aanvangen, evenals in het jaar 1930. toen hij den toenmaligen onderkoning lord Hali fax een ultimatum stelde, (A.N.P.) Kaart van Pelt Diepe wiggen zyn door de Duitsch-Roemeensche troepen in Sebastopol's verdedigingswerken gedreven ondanks een verbitterden tegen land en groote terreinmoeilijkheden. Verscheidene kustforten zijn reeds gevallen. - Op het kaartje zijn deze forten ten Noorden van Sebastopol aangegeven. Pogingen der bolsjewisten om troepen bij Jalt-a (op het kaartje aangegeven) aan wal te zetten werden verijdeld, De strijd op de uiterste landtongen bij Sebastopol wordt voortgezet. OPNIEUW 20 KOOPVAARDIJ SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel Van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Duitsche duikbooten hebben in den stryd tegen de Britsche en Amerikaansche ravitail- Ieeringssclicepvaart nieuwe successen be haald. Zij hebben van beschermde convooien op den Atlantischen Oceaan en in de door de Amerikaansche marine krachtig beschermde kustwateren van Noord- en midden-Amerika 20 vijandelijke koopvaardijschepen met een gczamenlijken inhoud van 102.000 brt. en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Vier andere schepen werden door torpedo- treffers zwaar beschadigd." Het blad Goeteborgs Morgenpost publiceert zeer groot opgemaakte bijzonderheden over een geheim verdrag, dat Churchill en Molotof in Londen gesloten hebben. In dit verdrag wordt geheel Europa aan de bolsjewisten uitgeleverd. Het geheime verdrag bevat de volgende over eenkomsten 1) De aanspraken van de sovjet-unie op vei ligheid en strategische grenzen tegenover Fin land. de Oostzee-staten. Polen en Roemenië worden principieel erkend. Wat Iran betreft, hiervoor is een speciale overeenkomst gesloten. 2) De meeste gebieden, die aan de sovjet-unie grenzen, of in de nabijheid der sovjet-unie lig gen, waaronder Finland, bepaalde deelen van Noord-Scandinavië, Tsjecho-Slowakije, Roeme nië, Bulgarije en Joegoslavië worden erkend als sovjet-Russische belangensferen. 3) Voor bescherming tegen toekomstige aan vallen der spilmogendheden wordt de sovjet unie het recht verleend om steunpunten te ver werven en garnizoenen door „pachtverdragen" op te richten. De sovjet-unie wordt voorts een vrije doorvaart van de Oostzee naar de Noord zee en van de Zwarte Zee naar de Middelland- sche Zee gegarandeerd. 4) In een aanvulling op artikel 3 van het ge publiceerde pact, waarin de geallieerden ge machtigd worden om na het einde van den oorlog bijzondere veiligheidsmaatregelen te ne men voor een nieuwen aanval, wordt de sovjet unie het recht verleend om in overeenstemming met Groot-Brittannië een militaire en politieke controle over Finland, Duitschland, Hongarije, Roemenië en Bulgarije uit te oefenen. 5) Beide verdragsluitende partijen verplichten zich zorg te dragen voor de definitieve ophef fing van de nationaal-socialistische en fascis tische regimes en soortgelijke regeeringsstelsels in geheel Europa. Behalve het bovengenoemde aanvullende pro tocol is in Londen, volgens de Goeteborgs Mor genpost. verder een geheime overéénkomst ge sloten over de militaire maatregelen, 'die nood zakelijk zijn voor het vormen van een tweede front. Bijzonderheden van dit protocol, dat ten gevolge van het züiver militaire karakter ab soluut geheim is, zijn buiten een zeer kleinen kring, niet bekend. Het blad deelt nog mede, dat het de bijzon derheden van het Britsch-Sovjetrussische ge heime verdrag ontvangen heeft van een welin- gelichten diplomaat, die een land vertegenwoor digt, dat nauw contact onderhoudt met de ge allieerden. Daar deze bron bij tallooze vroegere gelegenheden, die het blad heeft kunnen con troleeren, betrouwbaar gebleken is, heeft het niet geaarzeld het telegram te publiceeren. (D.N.B.) OPVOLGER VAN HUHNLEIN BENOEMD. De Führer heeft den N.S.K.K.-Obergruppen- führer Erwin Kraus benoemd tot corpsleider van de N.SX.K. als opvolger van Htihnlein. (D.N.B.) SOVJET-SCHIP IN JAPANSCHE WATEREN GETORPEDEERD. In kringen van het Japansche departement van buitenlandsche zaken is verklaard, dat het Sovjet-schip Angerstroy, dat op 1 Mei in de wateren ten Zuid-Westen van Kioesjoe is on dergegaan, het slachtoffer is geworden van een Amerikaansche duikboot. Van de bemanning konden 161 koppen door een Japansche vracht boot worden gered. Ambassadeur Sato* heeft Sovjet-instanties bijzonderheden meegedeeld. (D.N.B.) EUROPEESCHE JEUGDBIJEENKOMST. Gisteravond is op den historischen Fürsten- platz te Weimar de slotbijeenkomst gehouden van het aldaar vergaderend congres der Euro- peesche jeugd. Reichsleiter Baldur von Schirach hield de sluitingsrede. Namens den Führer begroette hij de delegaties der 14 deelnemende landen. Deze oorlog, zoo zeide hij o.a., wordt niet gevoerd om territoriaal bezit te verwerven, deze oorlog is het conflict tusschen de mogendheden, die een nieuwe sociale ordening verlangen en hen, die het plutocratische beginsel der onrechtvaardig heid willen laten voortduren. Duitschland heeft geen enkel volk van deze aarde eenig leed bezorgd. Het heeft alleen aan zijn eigen volk het geluk willen doen toekomen eener kameraadschap van alle menschen van zijn bloed en taal. zonder onderscheid van rang en stand en daarmede de voorwaarde willen 'scheppen voor een hoogere ontwikkeling. Het ging Duitschland niet om vreemde landen, maar alleen om de eigen menschen. Deze strijd wordt gevoerd' voor de Europeesche jeugd, die held haftig aan de fronten van dezen oorlog strijdt tegen den kapitalistischén en bolsjewistischen wereldvijand en gezondheid en leven gaarne op offert voor het nationale en sociale ideaal, dat alle jonge menschen van ons werelddeel vervult Jeugd van Europa, de. beslissing waarvoor ge staat, is eenvoudig: zij luidt sociale of kapitalis tische ordening van de wereld. Gedenkt de ar men en ontrechten, gedenkt de trouwe arbei ders en boeren, gedenkt de soldaten. Al het goud van deze wereld is gering te achten vergeleken bij de eer en vrijheid van uw volkeren. Wat de besten van onze naties in den stryd tegen den wereldvijand door hun dapper sterven in het geloof aan de idealen van onze jeugd met hun bloed bezegeld hebben, kan nooit vergaan. Dooi de veldslagen van dezen oorlog marcheert het jonge Europa van overwinning naar overwin ning. Aan het einde van den oorlog echter staat de triomf van een generatie, die in het bewust zijn van haar cultureele taak altijd bereid was haar plicht te doen. (D.N.B.). Reikt uw zwakker volksgenooten de hand; wordt lid van den Nederlandschen Volksdienst. EINDEXAMENS MEISJES-H.B.S. Voor het eindexamen afdeeling MM.S, van de Meisjes-HJ3.S. slaagden de dames; E. C. Bakhuizen van den Brink, S. J. H. Bent- fort van Valkenburg (Oegstgeest)N. C. Bun- genberg de Jong, L. M. ten Cate Brouwer, C. J. van den Heuvel, C. Hopman (Wassenaar), C C. M. Lindenbergh, W. J. Nauta (Oegstgeest), M. J. Olivier (Oegstgeest), C. C. T. M. Rees van den Ende (Wassenaar), D. Rientsma (Voor burg), W. J. M. Rückert (Katwijk a. d. Rijn), D. Th. Schellekens (Wassenaar), G. Spiecker, M. C. Taconis, C. M. Versieyen (Oegstgeest), L. S. van de Vijver (Rijnsburg), J. Cupedo (Noord- wijk a. Zee), D. van den Ende (Oegstgeest), Y. B de Groot (Sassenheim), M. T. V. de Haan (Alphen), H. G. Heynes (Sassenheim), E. van her Hoogt, G. J. van Ingen Schenau, C. van der Kloot, M. M. Kooiman, W. Kuyntjes, D. H. M. van Leeuwen, S. M. Meyering (Katwijk a. Zee), A. M. Renaud (Voorburg), J. C. Renssen, J. J Simmermans (Oegstgeest)W. van der Sluys (Voorburg)), H. W. van Wijk, E. Zandvliet en E. Zierfuss. (Waar geen woonplaats is vermeld is deze Leiden). Afgewezen geen. AANHOUDINGEN. Als verdacht van diefstal door middel van in sluiping is eergisteravond laat gearresteerd de 17-j. A. G. v. W„ die ondanks zijn jeugdigen leeftyd reeds een goede bekende der politie is. Hij werd aangehouden in de Rotterdamsche Broodfabriek aan den Maredijk en had blijk baar niet gerekend op de aanwezigheid van den bakker. Op hem werd bevonden een bankbiljet van f. 100, eenig kleingeld en eenige broodjes. Voorts zyn aangehouden de 20-jarlge J. de R. en de 18-jarige P. S.. die zich ten nadeele van hun patroon v. d. M. aan het Utrechtsche Jaag pad schuldig gemaakt zouden hebben aan dief stal van een autobuitenband, dien zij verkocht hadden. HANDELSREGISTER K. v K. Wijzigingen; N.V. Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumêrieëënfabriek voorheen Sanders en Co., Kon. Stoom-Zeepfabriek Levendaal 30/40, Lei den. Jaarstukken nedergelegd ingevolge art. 42c W. v. K. G. Riem Vis, Schüfferstraat 14, Noordwijk a«' Zee. Handel in kruiden. Overleden eigenaar: G. Riem Vis, Noordwijk a/Zee, dd. 8 Juni 1942. 'tPannekoekenhuisje, Steenstraat 51, Leiden. Café-restaurant. De zaak is met ingang van 1 April 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: 'tPannekoekenhuisje (B. P.). Vennooten: H. Borgerding en S. M. Borgerding, Leiden, Nederlandsche Middenstandsbank N.V., Bree- straat 63, Leiden; hoofdzaak: Amsterdam. Uit tredend procuratiehouder kantoor .Leiden: J. A. de Mey, Leiden. Nieuwe procuratiehouder Lei den; J. Obbens, Katwijk a/Zee. Opheffing: H. Hulsebosch, Leidschestraat 110, Hillegom. Verhuur van onroerende goederen. Op het te Den Haag gehouden examen is onze plaatsgenoote, mej. A. M- G, v. d. Kaay niet geslaagd voor het diploma costumière, maar voor dat van coupeuse. Aan de universiteit te Groningen slaagde voor het candidaats-examen geneeskunde onze plaatsgenoote mej. M. A. H. Muller. De. heer A. G. Bosman Jr. alhier slaagde te Amsterdam voor het doctoraal examen rechten. Benoemd zijn in de commissies, voor 1942 belast met het afnemen van examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid bedoeld in art. 77b der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17. Aug. 1878 (examen hoofd onderwijzer): te Haarlem: tot lid S. Kal, lee- raar te Alphen, en tot plaatsvervangende leden J. Dek, leeraar te Leiden en J. Bovenberg, leeraar te Oegstgeest; te 's-Gravenhage tot plaatsvervangende leden dr. H. Schilp, directeur van een bijzondere school te Leiden en M. J. F. Robijns, leeraar te Oegstgeest. Gedurende het tijdvak van 25 Juni tot en met 4 Juli a.s. geeft elk tweetal der met „32" genummerde bonnen van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft elk twee tal der 'met „32" genummerde bonnen van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of van 200 gram vet. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat het bij de beide laatste artikelen gaat om enkele zeer kleine voorraden, welke nog bij den handel aanwezig zijn. Het zal derhalve slechts bij uitzondering mogelijk zijn deze artikelen te verkrijgen. VERSPREIDE BERICHTEN. J. B. W. Bolomey is op zyn verzoek met ingang van 1 Juli als burgemeester van Ame land eervol ontslagen. DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Te Rotterdam is gistermorgen de 81-jarige K. de Ruyter, uit de Oudaenstraat, in de Jonker Fransstraat door een tramwagen van lijn 10 overreden, toen hij onoplettend overstak. Hij liep daarbij o.a. een schedelbasisfractuur op. In den loop van den avond is het slachtoffer ln het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. UIT EEN RAAM VAN DE TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. Gisterochtend is een 64-jarige bewoonster van de Wester gasthuisstraat te Amsterdam bij het glazenwasschen uit het raam van haar op de 2e verdieping gelegen woning gevallen en op straat terecht gekomen, Zy heeft een schedel breuk bekomer. Haar toestand is zorgwekkend. INBRAAK TH BLARICUM. Tijdens afwezigheid van de bewoners, hebben inbrekers zich toegang verschaf!, tot de villa van den heer K. D,. gelegen aan den Nool- schenweg te Blaricum. De inbrekers hebben eerst getracht een deur te forceeren, doch toen dit niet gelukte, zijn zy 'loor de keukendeur binnen gekomen, hetgeen mogelijk was, door dat men middels een tuimelraam bij de sluiting kon komen. Zij hebben zich daarna meester ge maakt van een bedrag van f. 1000 aan geld, een belangrijke party effecten en eenige juweelen, w.o. ringen en hangers. JONGEN BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gisteravond om ongeveer halftien is de 14- jarige Jan Reefs uit Vierlingsbeek in de Maas by het zwemmen verdronken. De jongen, die uit een groot gezin komt, kon niet goed zwemmen. Hij had zich buiten het zwembad in de Maas begeven en zonk onmiddeliyk weg. Er waren slechts enkele zwemmers in de buurt, onder wie een broer van het slachtoffer, die echter geen van allen voldoende konden zwemmen en derhalve geen hulp konden bie den. Na ongeyeer een half uur dreggen is het lijk opgehaald. OPROEP AAN &OLISTEN. Het Muziekgilde van de Nederlandsche Kultuur kamer, vakgroep solisten, maakt bekend dat het wil trachten te bewerkstelligen, dat de Nederland sche solisten, die ln staat zijn met een orkest op te treden ook zooveel mogelijk door de orkesten worden tiltgenoodlgd. Daartoe wordt hun (haa N ln overweging gegeven, zich schriftelijk tot het Muziekgilde te wenden onder opgave van volledig solo-repertoire en zoo mogeiyk vergezela van oor spronkelijke beooraeelmgen. In het bijzonder wordt hun (haar) verzocht op „e geven, welke Ne derlandsche en nieuwe buitenlandsche werken zij behQerschen, met vermelding van speeltijd en be zetting zoo mogelijk met bijvoeging van persbe- spreklngen dezer werken. Zij, die niet tot de regel matig geëngageerde solisten behooren dienen te vens op te geven, wanneer en waar zy reods zijn opgetreden. Alle aanmeldingen met vermelding van adres moeten worden gericht tot het Muziek gilde der Nederlandsche Kultuurkamer, vakgroep Solisten, 2e v d. Boschstraat 44. den Haag. CONCERT WAALSCIIE KERK Dinsdag 30 Juni a.s. wordt een concert in de Waalsche Keix gegeven door mej, C M. de Haas, organiste der kerk. Medewerking verleent Ado^phe Poth. con certmeester van het Residentieorkest (viool). Uit gevoerd worden o.a. werken van Bach, Locatelll, Saint Saëns, v, d. Slgtenhorst Meyer en L. Boën- mann. WERKPROGRAMMA NED. BOND VAN ZANGVEREENIGINGEN. Regeling auteursrechten en. concourswezen. Sedert de oprlcnting van het Dep. van Volks voorlichting en Kunsten wo-dt ln regeringskrin gen de muziek niet als een vrijwel overbodige „luxe" beschouwd, doch a*s een factor ln het cui- tureele leven van ons volk. Daarom staat ook de bevordering der leekenmuziek op een goede plaats in het programma, ressorteerend onder de Afd. Volksmuziek van het Muziekgilde. Op het gebied van den koorzang Is een van de eerste uitingen van den nieuwen koers do stichting van bovengenoemden Nederlandschen Bond van Zang koren, zooals op het terrein der beoefening van de Instrumentale muziek door leeken, de Neder landsche Bond v. Dllettantenorkesten ln het leven geroepen ls. De op dit gebied bestaande landelijke organisaties zijn gehandhaafd, ook do gewestelijke groepeeringen. Zij kunnen haar nuttigen arböli ge woon blllven voortzetten. Ais eerste en zeer belangrijk punt van het pro gramma van actie werd door het bestuur onder zocht net ontwerpen van een goede en billijke voor alle zangvereenlgingen volgens dezelfde ba sis geldende regeling der auteursrechten. Het be stuur heeft dan ook een plan ln studie om ln overleg met het N.A.B (Ned. Auteursrechtenbur. v h. Buma) te komen tot een collectief contract, geidend vour alle zangvereenlgingen. Ook op het gebied eener landelijke regeling der zangweastrljden ls heel wat te- doen geweest. Goe de ordening was zeker op het terrein van het concourswezen noodzakelijk. Het Bestuur van den Ned. Bond van Zangvereenlgingen is tot do con clusie gekomen, dat ook hier een gelijkluidende landelijke regeling zeer gewenscht ls. Verbeterin gen waren aan te brengen: ten eerste door het jaarlijks vaststellen van een lijst van Juryleden, bestaande uit musici, die hun sporen op dit ge bied verdiend hebben. Vele andere onderwerpen, als het bevorderen van de compositie van goede koorwerken,het steunen van vereeniglngen, die steun behoeven en verdienen en ipstelllng van examens en opleidingsmogelijkheden voor koor zangers hebben de aandacht van het bestuur. van hedenavond 22.04 uur tot morgenochtend 5.20 uur De maan kwam hedenmiddag op te 16.51 uur en gaat vannacht om 3.21 uur weer onder. VEREENIGING NIET AANGEMELD. Vrijspraak door de Arnhemschc rechtbank. Eenige weken geleden stond voor de Arnhem schc rechtbank een drietal employé's van een Arnhemsche lederwarenfabrlek terecht omdat geen opgave was gedaan van de oprichting eener ver7 eenlglng. Het betrof hier een contact-commissie welke de directie van de onderneming had Inge steld om de ontspanning van hef" personeel te regelen. De verdachten hadden verklaard dat hier geen sprake was van een vereenlglng ln den zin van de desbetreffende verordening en dat derhalve geen aangifte behoefde te worden gedaan. De of ficier had tegen ieder der verdachten tien gulden boete subs, tien dagen hechtenis geëlscht, doch de rechtbank heeft de dagvaardingen tegen de drie verdachten nietig verklaard. DE ECONOMISCHE RECHTER STRAFT. Geweigerd ter keuring te verschijnen. De Haagsche economische rechter heeft gis teren ln de zitting duidelijk zijn opvatting naar voren gebracht jegens hen, die zich weigerachtig toonen te voldoen aan den op roep voor een keuring, ten dienste van arbeid In bet buitenland. Er waren verschillende delinquenten, die zich om de een of andere reden niet aan den oproep hadden gestoord. De rechter zeide: „Het is noodzakelijk dat een leder zijn werkkracht geeft, daar waar de tot oordcelen bevoegden zulks noodig 'achten. Daardoor kunnen strijdkrachten vrij worden gemaakt voor de vernietiging van het bols jewisme, dat ln het belang van ons allemaal ls". Het is om deze reden, dat de rechter streng optreedt tegen lien die door zich aan de keuring te onttrekken, niet naar het bui tenland gaan. In enkele bijzondere gevallen vorderde de Officier een geldboete, doch de rechter veroordeelde wegens genoemd feit tot twee maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen: M. Warmer dam en I*. H. W. Kettenls, belden te 's-Gra venhage. C. J. v. d. Kwaak te Rijnsburg en F. J. Capel te Alphen a. d, RiJn. Al zijn het vaak geen groote hoeveelheden waar het om gaat. toch wordt het verhandelen van clandestien vleesch met minstens zes maanden gestraft. Dat moest H. van Schle uit Hillegom thans ook wedervaren. HIJ had op den Rijksweg iemand ontmoet met een lekken fietsband. De man vervoerde vleesch, maar zei niet verder te durven rijden. Daarop had van S. het vleesch overgeno men, die het ,op zijn beurt aan C. v. Maris te Hillegom verkocht. Die verkocht weer een stukje aan A. C. ten Broeke te Zand voort. De eerstge noemde twee werden nu elk tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld, terwijl ten Broeke f. 100 boete subs. 50 dagen hechtenis kreeg. HAAGSCHE RECHTBANK. Inbraak met diefstal. Drie broers uit Bodegraven, C. van 't H., G. van 't H. en H. J. van 't H. waren op 13 Maart op stap gegaan en hadden ingebroken ln het pakhuis van de firma Veldhuyzen ln hun woonplaats. Ze hadden er 13 Edammer en 14 Goudsche kazen, een bus motorolie en een bus met zeep buit ge maakt. C. van 't H. droeg een soort uniform van een particuliere Duitsche onderneming, en zoo zag hij kans het gestolene ln Den Haag te verhande len. Het drietal heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad waarbij de Officier tegen elk van hen een jaar gevangenisstraf elschte. De rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan ln deze zaken en elk van de verdachten tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief veroor deeld.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1