83ste Jaargang MAANDAG 22 JUNI 1942 No. 25223 Tobroek capituleert, Bardia bezet Beëediging van 3000 functionarissen der N.S.B. op hun leider Mussert Beschikking: 25000 gevangenen, groote buit Een jaar strijd tegen het bolsjewisme Verspreide Berichten Plechtigheid in het stadion te Utrecht Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten De moord op Heydrich Verduisteren: GEMENGD NIEUWS f LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Telef Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.; K. Been Lelden. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gistermiddag in een extra- bericht bekend: Duitsche en Italiaansche troepen hebben gisteren onder bevel van kolonel-generaal Rommel het grootste deel van de zwaar versterke vesting Tobroek stormenderhand ver overd. Daarop heeft vanochtend een Engelsche parlementair de overgave van de vesting bij den staf van een Italiaansche legercorps aangeboden. Stad en haven zijn bezet. Tot dusver werden ruim 25.000 gevangenen gemaakt, onder wie verscheidene generaals. Er is een onafzienbare hoeveelheid aan wapens, oorlogsmateriaal en voorraden buitgemaakt. In taaie achtervolging van de verslagen Britten naar het Oosten werden Bardia en Bir el Gobi ingenomen. Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger maakte gisteren in een extra-bericht bekend: Na felle gevechten van gisteren, die het verzet van den vijand gebroken hebben, is er vanochtend, 21 Juni om 7 uur een Engelsche parlementair verschenen by het commando van ons 21ste legercorps om namens den commandant van de vesting Tobroek de capi tulatie aan te bieden. De troepen van de spil hebben vesting, stad en haven bezet. Er zijn 25.000 gevangenen gemaakt, onder wie verscheidene generaals. De buit is aanzienlijk. Over het verloop van den strijd, meldt het Duitsche opperbevel: De Duitsch-Italiaansche troepen hebben ln de periode van 14 tot 20 Juni den vijand in Noord- Afrika verslagen. Zij hebben sterke strijdkrach ten van het 8ste Britsche leger in het gebied van Gazala omsingeld, andere deelen uit wces- tijnforten ten Zuid-Westen en ten Zuiden van Tobroek verdreven, de* tegenstand in het ge bied van Acroma en El Adem gebroken en bjj het einde der week de omsingeling van de ves ting Tobroek voltooid. Andere deelen zetten den succesrijken opmarsch naar het Oosten voort. Het terrein in de woestijn wordt gevormd door zandravijnen en duinen. Hierdoor wordt de strijd in de woestijn een strijd met open flan ken. Verrassingen en zijwaartsche bewegingen, het handige profijt trekken van de terreinsge steldheid bepalen de tactiek, die ten doel heeft de vijandelijke gevechtskracht te breken. Deze tactiek heeft de leiding van de Duitsch-Itaïi- aansche formaties op superieure wijze toege past. De verbitterde pantsrslag in het gebied van Knightsbridge en El Adem werd door deze tactiek beslist. Hij komt tot uiting in vijande lijke berichten, die gewag maken van de groote uitwerking van de Duitsche anti-pantserwapens. De wrakstukken van brandende tanks, achterge bleven auto's en de buitgemaakte munitie-op slagplaatsen omzoomen na dezen achtervol gingsslag den terugtochtsweg van de troepen van generaal Ritchie. Een beslissende bijdrage tot de groote suc cessen werd echter ook gevormd door het uit eenslaan van het konvooi in de Middelland- sche Zee door de lucht- en zeestrijdkrachten van de mogendheden van de spil; Zware ver liezen als gevolg van de Duitsche en Italiaan sche aanvallen worden door den vijand toe gegeven. De moeilijkheden by het aanvoeren van nieuw materiaal cn het vervangen van verloren gegaan materiaal zijn voor de Brit ten noodlottig geworden. Om de hevigheid van de gevechten geheel op de juiste wijze te kunnen waardeeren, is een overzicht van de weersomstandigheden nood zakelijk. Een onbewolkte hemel en windstilte influen- ceerden de operaties met 30 graden hitte aan de kust en met 40 graden hitte in het binnen land. Onder deze weersomstandi^eden hebben de troepen van de spil blijk ge^en van een onstuimige en ongebroken gevechtskracht, vij andelijke legers verslagen en de zwaar geteis terde overblijfselen van de vijandelijke groepen naar het Oosten gedreven, waar zij op hun te- rugtochtsweg aan gene-zijde van de zware ver- i dedigingsinstallaties van Tobroek bloot staan aan de ononderbroken aanvallen van de Duit sche luchtmacht. Tijdens dezen achtervolgingsslag zijn, volgens de tot dusver ontvangen onvolledige berichten meer dan 7500 gevangenen gemaakt. Hierdoor is het totaal aantal gevangenen sedert het begin van den strijd tot ver over de 20.000 gestegen. 88 neergeschoten vliegtuigen geven een beeld van het optreden van de luchtmacht, terwijl in dezelfde periode op den grond 350 pantserwa gens buitgemaakt of vernietigd werden. Dit zijn cyfers, waarbij men nog de Engelsche verliezen aan dooden en gewonden moet optellen om een beeld te krijgen van den beslissenden omvang van de verliezen van generaal Auchinleck aan manschappen en materieel. De ring om Tobroek werd gesloten door den aanval van Duitsche verkenningstroepen en van een Italiaansche gemotoriseerde divisie naar het Noorden. Bij deze operaties vielen de be langrijke steunpunten Sidi Rezegh en Belha- med, zes kilometer ten Noord-Westen van Sidi Rezeg'n in Duitsch-Italiaansche handen. Ver kenningstroepen maken van dit succes gebruik om ver naar het Oosten door te dringen. Op 20 Juni vond de aanval op Tobroek plaats waarbij in sterke mate van de luchtmacht ge bruik werd gemaakt. Reeds tijdens den eersten stormloop werden 12 versterkingswerken geno men en een doorbraak geforceerd over een front van vijf kilometer breedte. Nadat Zondagoch tend een Britsche parlementair de overgave van de vesting Tobroek had aangeboden, bezetten de Duitsch-Italiaansche troepen stad en haven van Tobroek. Tegelijkertijd werd de achtervol ging van de verslagen Britten naar het Oosten voortgezet en Bardia en Bir el Gobi ingenomen. Daardoor staan de 'troepen van de spil in de onmiddellijke nabijheid van de grens tusschen Libye en Egypte. De versterkingswerken van Tobroek stonden bloot aan de vernietigende slagen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers. Talrijke volle treffers veroorzaakten in forten en versterkte artillerie-stellingen groote vernie lingen. AMERIKANEN UIT EGYPTE. Naar te Genève verluidt, heeft het Ame- rikaansche ministerie vay buitenlandsche zaken den in Egypte wonende^. Amerikanen verzocht het land te verlaten. De toestand is even gevaarlijk, misschien zelfs nog veel gevaarlijker dan in de tot dusver on gunstigste periode van den oorlog, zoo verklaart de „Daily Mail" in een hoofdartikel. Het gebrek aan scheepsruimte is de beslissende factor in 1942. Zonder schepen kan Engeland dezen oor log niet overleven, om van een overwinning maar niet te spreken. Zonder voldoende sche pen kunnen, zoo verklaart het blad, ook ger nerlei nieuwe acties worden overwogen. (D.N.B.) 'TELEGRAM VAN DEN KONING-KEIZER De koning-keizer van Italië heeft het vol telegram aan den generaal van het leger I stlco gezonden: „Ik was als steeds in gedachten en met be- wonderenden trots bij onze dappere soldaten en wensch u, kolonel-generaal Rommel, en den Duitschen en Italiaanschen commandanten en soldaten, die in volmaakte samenwerking weer eens-hun waarde bewezen hebben, mijn leven digste voldoening over de behaalde successen te doen toekomen." Naar het opperbevel der Duitsche weermacht ten slotte meedeelt, hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag Duitsche gevechtsvlieg tuigen vliegvelden en autoconcentraties in het kustgebied van West-Egypte aangevallen. Op vliegterreinen, in tentenkampen en onder ge parkeerde vliegtuigen werden door het werpen van bommen vrij groote branden veroorzaakt. Tegelijkertijd vielen andere Duitsche gevechts vliegtuigen de luchtdoelbatterijen, die de vlieg velden beschermden, aan. Zij brachten een daarvan door treffers tot zwijgen. Een muni tie-opslagplaats op een vliegveld vloog in de lucht. De eerste verjaardag van den veldtocht tegen de Sovjetunie wordt door de Berlijnsche bladen uitvoerig besproken. De bladen constdteeren eenstemmig, dat de Duitsche soldaat zich in dit jaar voortreffelijk geweerd heeft. De Deutsche Allg. Ztg. schrijft: Het eerste oor- MUSSOLINI ONTVANGT SERRANO SUNER. Officieel is tc Rome medegedeeld: De Duce heeft Serrano Suner, den Spaan- schen minister van buitenlandsche zaken, ver gezeld van graaf Ciano, den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, ontvangen en met hem een hartelijk onderhoud gehad, dat bijna twee uur heeft geduurd. (D.N.B.) DE BIJZETTING VAN HÜHNLEIN. De officieele plechtigheid voor den overleden Rijksleider der N.S.D.A.P., corpsleider van het N.S.K.K., generaal-majoor Adolf Hühnlein, Js Zaterdagmiddag in aanwezigheid van den Führer en van leidende mannen der nat.-soc. beweging, benevens prominente vertegenwoordi gers van weermacht en staat gehouden. Rijks minister dr. Göbbels sprak de herdenkingsrede uit. Met zijn levenswerk, zoo zeide dr. Göbbels, heeft corpsleider Hühnlein een onvergankelijke historische bijdrage geleverd voor den opgang, de kracht en de grootte van het Rilk. (D.N.B.) DE BEHANDELING VAN KRIJGSGEVAN GENEN IN NOORD-AFRIKA. Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft thans de beschikking over het origineel van het bevel van de vierde Engelsche pantserbrigade in Noord-Afrika, dat door het opperbevel van de weermacht den 5en Juni was openbaar ge maakt. Dit bevel was door Duitsche troepen in Noord-Afrika buitgemaakt en schreef den Brit ten voor, dat gevangenen van de spilmogend- heden voedsel, slaap, water noch andere facili teiten mochten worden verleend. Dit origineel is een verzamelmap met de be velen van de vierde Engelsche pantserbrigade. Dit origineele bevel is een algemeen geldend, uitgebreid dienstvoorschrift, dat ongetwijfeld niet zonder goedkeuring van de hoogere dienst - instanties bij de afzonderlijke Engelsche troe- penonderdeelej is ingevoerd. Het gehectogra- feerde origineel is een door de vierde Engelsche pantserbrigade samengesteld en uitgegeven al gemeen dienstvoorschrift. Daar niet kan wor den aangenomen, dat in het Britsche leger de afzonderlijke brigades onafhankelijk van elkan der en zelfstandig dienstvoorschriften uitgeven, betreft het bij dit origineel geldend naar alle waarschijnlijkheid een doop de hoogste instantie ingevoerd algemeen geldend voorschrift Het in het bezit van het opperbevel der weermacht zijnde origineele bevel bewijst, dat de aanwij zingen voor de Britsche troepen niet, zooals de regeering destijds beweerde, willekeurige maat regelen van een bevelvoerder waren. (D.N.B.) REDE VAN CRIPPS. Sir Stafford Cripps heeft in een rede ter ge legenheid van een demonstratie op den ver jaardag van" het Britsch-bolsjewistische bond genootschap beweerd, dat de geallieerden een grooten aanval in West-Europa zouden onder nemen. Wanneer dit zou gebeuren, kon hij ech ter niet zeggen. Het zou vroeg of laat gebeuren. In ieder geval moet het succes van een derge logsjaar in het Oosten wordt besloten met den l^en aanva' gewaarborgd zÜn_ want een ne- slag van Charkof, die een gelukkig begin betee- ,al,af ^iieei1 jphaclfn- *?eze kwestie js kent van de nog komende vernietigende slagen Molotof. tijdens diens bezoek aan Engeland welke de bolsjewistische legers zullen ondergaan besproken De Völkischer Beobachter schrijft, dat de ver- Inzake het Engeïsch-Jolsjewistische verdrag Een mijlpaal in de geschiedenis dei- N.S.B. In een indrukwekkende betooging ln het sta dion te Utrecht kwamen Zaterdag, 20 Juni meer dan drieduizend functionarissen der N.S.B. bij een om aan den leider der N S.B., Mussert een persoonlijke aanhankelijkheidsverklaring af te leggen. Het groote stadion was alom met vlag- igen en emblemen der Nationaal-Socialistische Beweging versierd. Nadat zich onder marsch- muziek de functionarissen der N.S.B. in het middengrasveld opgesteld hadden kondigde kla roengeschal de aankomst van den leidei aan. Alles rees omhoog om Mussert den groet te brengen. De tribunes waren tot de laatste plaatsen bezet. Na het binnendragen en opstel len der vaandels voerde het eerst de Plaatsver vangend leider der N.S.B., Van Geelkerken, het woord. In zijn korte toespraak, die herhaaldelijk i door applaus onderbroken werd, bracht Van j Geelkerken in het bijzonder het jaar 1931 ln herinnering, toen Mussert den moed had, den strijd op te nemen tegen de internationale machten, die Nederland op den weg naar den afgrond brachten, In het verloop van zijn rede onderstreepte Van Geelkerken' de enge verbon denheid op leven en dood van de Nederlandsche nationaalsocialisten met den levensstrijd van het Duitsche volk en zijn Führer Adolf Hitler. Daar op schetste hij het doel van deze samenkomst: door een persoonlijke belofte van trouw de aan hankelijkheid aan Mussert te bekrachtigen. Hierop had door van Geelkerken de beëediging van 3000 functionarissen der N.S.B, op Mussert op plechtige wijze plaats. De woorden van Van Geelkerken werden lulde door de duizendkoppige menigte toegejuicht. IR. MUSSERT SPREEKT. Na dit plechtige oogenblik nam de leider der N.S.B. zelf het woord. In een forsche redevoering, waarin hij in het bijzonder het strijdjaar 1937 uitvoerig behandelde, herinnerde hij zijn kameraden aan de moeilijke maar ook trotsche jaren van strijd. Nog eenmaal riep hij zijn voorspellingen in her innering, die hij in Februari 1940 ln het Am- sterdamsche Concertgebouw uitgesproken had. Toen had hij reeds verklaard, dat eens de dag zou aanbreken, dat de regeering in Engeland zou zitten en onze goudvoorraden naar Amerika versleept zouden zijn. Dan zou Nederland onder water staan, alle bruggen zouden stuk zijn en het land een ruïne. Al deze voorspellingen heeft men in den wind geslagen. Hoe had alles an ders gekund. Hij riep vervolgens de grootsch- heid van het Nederlandsche volk in herinnering en schetste de verschillende fasen van ontwik keling. die volk en land in den loop der eeuwen doorgemaakt hebben. Uitvoerig besprak hij de periode, toen het Nederlandsche volk nog voor den afstand van Karei den Vijfde, roemvol zijn taak in nauwe verbondenheid met het groote Duitsche rijk vervulde. Breedvoerig schilderde hij de menigvuldige oorlogen, die Nederland in den strijd om zijn bestaan tegen het steeds naar het Noorden opdringende Frankrijk en tegen Engeland, dat ons land van de zee wilde ver dringen, heeft moeten voeren. Speciaal tegen Engeland en de Engelschgezinde Nederlanders richtte hij het scherpe verwijt alle ellende van het oogenblik over Nederland gebracht te heb ben. De N.S.B. heeft reeds in 1935 don moed ge had een anderen koers in te slaan dan de machthebbers van die dagen in domme ver blindheid tot eiken prijs gevolgd hebben. Sedert 1935 leeft de N.S.B. in sterke verbondenheid met de bruinhemden van Adolf Hitler en de zwarthemden van Mussolini. Indien het Neder landsche volk in 1937 de idealen der Nationaal- Socialistische Beweging gevolgd zou hebben en niet geluisterd had naar dr. Colijn en den heer Oud, zou dit land vezl leed gespaard gebleven zijn. Het slot van de rede, die herhaaldelijk door luide betuigingen van instemming onderbroken werd, was een dringend beroep op zijn leden de beweging in haar lotsverbondenheid met de Germaansche volkeren trouw te blijven. Na deze grootsche betooging had een voorbij - marsch van alle aanwezigen voor den leider der N.S.B. in het Nassaupark plaats. Enkele uren lang nam Mussert het défilé van zijn kamera den, die in lange rijen met opgeheven arm aan hem voorbijgingen, af. Voor alle deelnemers zal deze 20ste Juni met zijn indrukwekkende aan hankelijkheidsverklaring aan den leider der N.S.B. een mijlpaal in de geschiedenis der Na- tionaalsocialistische Beweging in Nederland zijn. gelding voor het bolsjewistisch verraad niet al leen voltrokken werd voor Duitschland, maar voor heel Europa en alle vrije volkeren. Meer dan vier millloen gevangenen, ruim 25.000 pantserwagens, 38.000 kanonnen en 24.000 vliegtuigen, die tot dusver vernietigd of buitge maakt werden, leggen getuigenis af van het ge weldige gevaar, dat Europa bedreigd heeft. De veldtocht tegen de Sovjetunie is een heilige oorlog, een kruistocht der Europeesche bescha ving tegen den gevaarlijksten aanslag van het op vernietiging uit zijnde nomadendom. De Ber liner Börsenzeitung schrijft: Ongeschokt stond ln het voorjaar van 1942 het vereenigde front tegen het bolsjewisme. Het heeft op de Krim en bij Charkof reeds bewezen, dat het nog over de zelfde kracht beschikt als een jaar geleden. (D.N.B.) verklaarde. Cripps, dat dit verdrag de hoeksteen zou zijn van de structuur van de wereld na den oorlog. Om den vrede te verkrijgen, moet men echter eerst overwinnen. De overwinning kan echter alleen'door een niet verflauwenden moed, door uithoudingsvermogen cn door ontgooche lingen en nederlagen behaald worden. De geal lieerden zijn echter nog niet aan het einde van hun nederlagen. Timosjenko en de aartsbisschop van Canter bury hadden telegrammen naar de bijeenkomst gezonden. (A.N.P.) FRANSCHE DUIKBOOT VERLOREN. De Fransche admiraliteit deelt officieel mede. dat de duikboot „Monge", waarvan men sedert den 5den Mei van dit jaar niet meer had se- hoord, als verloren moet worden beschouwd. De duikboot had destijds aan de verdediging van Situatie te Sebastopol critiek. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Voor Sebastopol wordt de vernietiging der vijandelijke overblijfselen, die nog ten Noorden van de Sewernajabaai staan, voortgezet. Een artilleriefabriek en het terrein aan weerszijden van een droogdok werden genomen. Om het laatste kustfort, dat in het Noorden der vesting nog stand houdt, wordt verbitterd gevochten. In den Zuidelijken sector van het omsingelings front zijn Duitsche en Roemeensche troepen, na vijandelijke tegenaanvallen te hebben afge slagen, verder opgerukt en hebben zij verschei dene versterkte heuvels stormenderhand geno men. De luchtmacht zette de- vernieling dei- vestingwerken door middel van bommen van het zwaarste kaliber voort. Een Duitsche motortorpedoboot heeft in den nacht van 18 op 19 Juni voor Sebastopol een troepentransportschip van 3000 ton tot zinken gebracht. Op de Zwarte Zee hebben Italiaan sche motor torpedobooten een Sovjetduikboot en twee kleine oorlogsschepen tot zinken gebracht. In het gebied ten Noord-Oosten van Charkof is een Sovjet-divisie door een omsingelingsaan- val ingesloten en voor het grootste deel vernie tigd. In de centrale zone van het Oostelijke front is opnieuw gebied gezuiverd van ver spreide bolsjewistische benden. In de Noorde lijke zone is door aanvallen het eigen front op verschillende plaatsen vooruitgeschoven. Aan het Wolchow-front mislukte na harden strijd een bolsjewistische doorbraakpoging, die door tanks gesteund werd. In het Kanaal hebben Duitsche mijnzoekers v.n mijn vegers in een nachtelijk gevecht een Britsche kanonneerboot en een motortorpedo boot tot zinken gebracht, verscheidene andere motortorpedobooten ernstig beschadigd en in gevechten van dichtbij een aantal gevangenen gemaakt. Een Duitsche mijnzoeker, die onder hevig vijandelijk vuur een beschadigden mijnen veger op sleeptouw had genomen, werd daarbij zwaar beschadigd. Voor de Belgisch-Nederlandsche kust -hebben Duitsche jagers, zonder zelf verliezen te lijden, vijf Britsche jagers neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den at- geloopen nacht eenige plaatsen in Noordwest- Duitschland aangevallen, hoofdzakelijk met brandbommen. Te Osnabrück werden talrijke gebouwen getroffen. De verliezen onder de bur gerbevolking zijn gering. Negen Britsche bom menwerpers werden neergeschoten. Kapitein Gollob, commodore van een jacht- eskader, heeft zijn 191ste overwinning in de lucht behaald. Een jachteskader onder bevel van majoor Trautloft heeft aan het Oostelijke front zijn 2000ste overwinning in de lucht be haald. En Zondag: „In het Noordelijk deel van de vesting Se bastopol is gisteren ook dc fortificatie Lenin gevallen. Daarmede zyn alle forten van het Noordelijke front van Sebastopol met uitzon dering van het kustfort in Duitsche handen, o.m. de sterke forten Stalin, Maxim Gorki, Bastion Molotof, talrijke oude forten en ver scheidene artillerie-bunkers. In het door den vijand nog taai verdedigde kunstfort zijn Duitsche troepen doorgedrongen. Zy leveren een harden stryd van man tegen man om de door den tegenstander nog bezette bunkers. In het Zuidelijke deel van het vestingenfort hebben Duitsche en Roemeensche troepen ver scheidene aanvallen afgeslagen en in tegenaan vallen het vijandelijke stellingensysteem verder opengebroken. Het luchtwapen heeft ook giste ren met sterke strijdkrachten de gevechten om de versterkingen gesteund en ravitailleeringsin- stallaties in de stad en vijandelijke schepen in de haven gebombardeerd. Een bolsjewistische motortorpedoboot is bij een aanval op de Zwar te Zee-haven Jalta door kustartillerie zoo zwaar beschadigd, dat zij verloren geacht kan worden. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen op Rostof deden in verscheidene deelen der stad groote branden ontstaan. Aan het overige Oostelijke front slechts plaatselijk® gevechtsactiviteit. Na herhaling van hetgeen in een extra-be richt is medegedeeld, omtrent de bezetting van Tobroek vervolgt het opperbevel: Bij aanvallen op de Kanaalkust verloor het Britsche luchtwapen gisteren negen vliegtuigen tijdens luchtgevechten. Nog een Britsche jager werd door schepen van een rivierflottielje neer geschoten. Britsche vliegtuigen hebben overdag zonder effect storingsaanvallen gedaan op het Noord- West-Duitsche kust- en grensgebied. Bij nachtelijke aanvallen van Britsche bom menwerpers op de stad Emden ontstond brand schade. hoofdzakelijk in woonwijken. Nachtja- gerse afweergeschut en marine-artillerie scho ten tien der aanvallende bommenwerpers neer. Voor Sebastopol hebben zich de commandant van een afdgeling wielrijders, majoor Backe, zijn eskaderchef, eerste luitenant Kupsch, en de chef van een compagnie pionniers, eerste luitenant Stier, onderscheiden door bijzondere dapperheid. Eerste luitenant zur Lippe-Weis- senfels behaalde in den afgeloojen nacht drie luchtoverwinningen, kapitein Lent schoot zijn 35ste nachtelijken tegenstander neer. Bij de zee- en luchtslag op de Middellandsche Zee. bij het uiteenslaan van de Britsche konvooien onder scheiden zich bijzonder een eskader duikbom menwerpers onder leiding van majoor Siegel, het jachteskader van kapitein Belser en de bemanningen van twee gevechtsvliegtuigen met de commandanten groepscommandant majoor Linke en lt. kol. Schulte. Diego Suarez (Madagascar) deelgenomen. Van de uit 63 personen bestaande bemanning kon vermoedelijk niemand gered worden De Fran- sch marine heeft daarmee de achtste duikboot verloren sedert den wapenstilstand. (D.N.B KISKA. EEN VAN DE ALEOETEN, BEDREIGD. Volgens een extra mededeeling van den Brit- schen berichtendienst uit Washington is in een communiqué van het Amerikaansche ministerie van marine bekend gemaakt, dat de Japanners op het punt staan Kiska, een van de Aleoeten, te bezetten. Kiska behoort lot de groep der Ratten-eilan- den en ligt op ongeveer 700 mijl van het vaste land van Alaska (A.N.P.-. NADERE BIJZONDERHEDEN Nu het hoofdbestanddeel van het onderzoek is geëindigd, deelt de Reichsführer SS. en chef der Duitsche politie over de nadere omstan digheden der opsporing van de moordenaars van den chef der veiligheidspolitie en van den S.D., SS.-Obergruppenführer Heydrich het volgende mede De aanslag op SS.-Obergruppenführer Hey drich werd, zooals destijds reeds bekend ge maakt. uitgevoerd door twee mannen, van wie één een bom wierp en de andere probeerde uit een Engelsch machinepistool te schieten. Her uitgebreide onderzoek van de staatspolitie vooral aan de hand van de moordwerktuigen, die op de plek van den aanslag en tijdens de vlucht zijn achtergelaten, resp. weggegooid, en andere voorwerpen hebben tot het resultaat geleid, dat de volgende personen de daders van den aanslag waren: 1. Jan Kubis, geboren 24 Juni 1913, die de bom heeft gegooid; 2. Josef Gabcik, geboren 8 April 1912, die uit het ma chinepistool geschoten heeft. Beiden zijn na de oprichting van het protec toraat langs verschillende wegen naar Engeland uitgeweken, waar zij door de moordcentrale van Benesj ter beschikking gesteld werden aan de Engelschen, om als valscherm-agenten opgeleid te worden voor daden van sabotage en terreur. Voorzien van ten deele ook op de plek van de misdaad gevonden moordwerktuigen en met de uitdrukkelijke opdracht den aanslag op Hey drich uit te voeren, werden zij in den nacht van 28 op 29 December in de buurt van Pilsen door een Biitschen bommenwerper uitgelaten. Uit hetzelfde vliegtuig werden in de buurt van Po- diebrad nog andere handlangers, onder wie een zekere Josef Walcik, neergelaten. Bij verschil lende Tsjechische families vonden deze agenten onderdak en hulp en traden zij in contact met andere Tsjechische agenten, die eveneens uit Engelsche vliegtuigen waren neergelaten. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de aan slag met medewerking van inmiddels gearres teerde kringen uit de Tsjechische bevolking stelselmatig is voorbereid en op 27 Mei 1942 op de reeds officieel bekend gemaakte wijze uitgevoerd. Nadat zeer talrijke ooggetuigen uit de Tsjechische bevolking ten deele belangrijke aanwijzingen gegeven hadden om de daders op het spoor te komen, kreeg de geheime staats politie te Praag op 17 Juni 1942 de eerste posi tieve gegevens in handen voor de verblijfplaats van de moordenaars. Met medewerking van Tsjechische valscherm-agenten, die zich vrij willig hadden gemeld, werd vervolgens als ver blijfplaats gevonden de kerk van Carolus Bor- romeus te Praag. Hier waren zij te zamen met andere valscherm-agenten door de inmiddels ge arresteerde priesters van de kerk sinds den aanslag verborgen- gehouden. In de eerste och tenduren van 18 Juni 1942 greep de staatspolitie in. De moordenaars, die zich ln de kerk regel recht verschanst hadden, probeerden met pisto len en handgranaten actief verzet te bieden. Om dit verzet te breken maakte de tevens ge arriveerde Waffen-S3. gebruik van handgrana ten en doodde verscheidene terroristen, onder wie ook de beide moordenaars. Onder de gedooden bevond zich, behalve de voren genoemden, ook nog de luitenant van het vroegere Tsjecho-Slowaaksche regiment berg infanterie Adolf ^palka. De door de Duitsche rijksregeering uitgeloofde beloonine van een millioen rijksmark en het tweede millioen rijks- mark, dat door de regeering van het nrotectoraat was uitgeloofd, worden aan de talriike Tsjechi sche hèlpers bij het opsporen van de daders de komende dagen als dank en erkentelijkheid uit betaald. (D.N.B.). van hedenavond 22.04 uur tot morgenochtend 5.20 uur De maan kwam hedenmiddag op te 14.20 uur en gaat vannacht onder te 2.23 uur. van den Commissaris-Generaa' voor de openbare veiligheid betreffende zich in Joodsch bezit bevindende rijwielen. Op grond van artikel 45 der verordening no. 138/1941 betreffende de handhaving van de openbare orde, zooals gewijzigd bij verordening no. 182/1941 beschik ik: Artikel 1. (1) Rijwielen, welke rechtens of economisch aan Joden tocbehoorcn, die nen uiterlyk op 24 Juni 1942, te 13 uur, met alle toebchooren, met inbegrip van reserve binnen- cn buitenbanden, in berijdbaren en behoorlijken toestand bij den burgemeester der gemeente, waar de Jood zyn woonplaats heeft, of waar zijn zaak gevestigd is, te worden ingeleverd. (2) De rijwielen moeten eveneens worden ingeleverd, wanneer derden er recht op hebben. (3) Tot inlevering gehouden is: 1) De eigenaar. 2) Hy, die bevoegd is den eigenaar te vertegenwoordigen. 3) Hij, die in het bezette Nederlandsche gebied houder is van het rijwiel of hetzelve in bewaring heeft. Artikel 2. Het is verboden om een Jood bij voortduring of tijdelijk een rijwiel af te staan. Artikel 3. Deze beschikking is niet van toepassing op rijwielen, welke: 1) Toebehooren aan Joden, die in de gemeen te Amsterdam wonen, dan wel: 2) Tot den voorraad van een rijwiel-hande laar behooren. Artikel 4. Jood in den zin van deze be schikking is hij, die ingevolge van artikel 4 der verordening no. 189/1940 betreffende het aan geven van ondernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. Artikel 5. (1) Hij, die de ingevolge artikel 1 op hem rustende plicht tot inlevering niet tijdig, of niet volledig nakomt, dan wel die in strijd handelt met het verbod van artikel 2, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes ma.nden en met geldboete van ten hoogste een duizend gulden of met een dezer straffen. (2) Maatregelen op het gebied der veilig heidspolitie blijven onaangetast. 's-Gravenhage, 20 Juni 1942. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, RAUTER. S.S.-Gruppenführer und Generall- leutnant 4. Polizei. Commentaar: In dit verband wordt nog eens gewezen op het in par. 18 alinea 2 der verorde ning 58/42 over de behandeling van Joodsche vermogenswaarden uitgesproken beschikkings verbod, volgens hetwelk met ingang van 21 Mei 1942 de commissaris-generaal voor de veiligheid alleen de beschikking gekregen heeft over land en watervoertuigen van allerlei aard, alsmede over paarden. Elke verkoop van dergelijke voor werpen en elke deelneming aan dergelijke transacties wordt volgens de2e verordening dienovereenkomstig bestraft. VAN HET DAK GEVALLEN. Vrijdagavonc} had de 68-jarige timmerman F. S wonende aan het Kerkplein te Sittard, het ongeluk bij het verrichten van werkzaam heden bij de familie L. C. van het dak te vallen, Met levensgevaarlijke verwondingen en kneu zingen werd de man opgenomen en overge bracht naar het R.K. ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid", waar hij is overleden. KINI) IN BEERPUT GESTIKT. Het tweejarig zoontje van de familie L. viel te Ubachsberg, gemeente Voerendaal (L.), in een beerput bij de woning. Toen het werd op gehaald kon de dokter slechte den dood con- stateeren. ,0

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1