De Japansche aanvallen 83ste Jaargang DONDERDAG 11 JUNI 1942 No. 25214 De Midway en Aleoeten De moord op Heydrich Het proces te Ankara Verspreide Berichten BINNENLAND De Nederlandsche Oost Compagnie V erduisteren: Nieuwe burgemeester van 's Gravenhage STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden Pl.verv.: K. Been. Leiden. Verdedigmgszóne v.Japan oorlogshavens/ v. de I'S I O steunpunten \"S) O Gedeeltelijk voltooide steunpunten(V.S) A Steunpunten van Japan Je pons che wiggen S KAART VAN PELT Een zeeslag is een dezer dagen geëindigd bij de Midway-eilanden, daarop is een nieuwe zeeslag gevolgd tusschen Japansche en Amerikaansche lucht- en zeestrijd krachten in de buurt van Dutch-Harbour. Op de kaart is met dikke zwarte lijn de nieuwe Japansche verdedigings-zone aangegeven met ultloopende wiggen die de Japanners in het. eilahdengebied gedreven hebben. Kapitein Hideo Hiraide, chef van de persaf- deeling der marine van het Japansche hoofd kwartier, heeft in een radiorede de aanvallen op Dutch Harbour en de Midway-eilanden ge voelige slagen genoemd voor het Amerikaan sche vasteland, waarbij tegelijkertijd Japans verdedigingsoorlog 2500 zeemijlen naar het Oos ten werd verlegd. Hij zeide verder, dat in de toekomst de ope raties der Japansche marine door steeds toene mende activiteit zullen worden gekenmerkt. De strategie van admiraal Yamamoto bij de opera ties in den Stillen Oceaan is er op gericht ge weest de vijandelijke vliegtuigmoederschepen te vernielen. Met dat doel heeft hij een aanval op de Mid- wayeilanden ondernomen en een vijandelijke marineformatie, bestaande uit vliegtuigmoeder schepen. aangepakt. Toen de .vijapd niet wilde vechten, hebben Japansche vliegtuigen Jden strijd naar den vijand gebracht en ten slotte twee Amerikaansche vliegtuigmoederschepen van het type „Enterprise" en „Hornet" tot zinken gebracht. De Japansche actie tegen de Aleoeten heeft het steunpunt van den vijand vernield, van waaruit deze Japan kon aanvallen. Zooals ge woonlijk, aldus Hiraide, beweren de geallieer den, dat zij een groote overwinning hebben behaald en dat de Amerikaansche vloot bij de Midway-eilanden twee Japansche vliegtuigmoe derschepen tot zinken heeft gebracht, twee an dere zwaar beschadigd en drie slagschepen tot zinken heeft gebracht. Hiraide verklaarde, dat het verwonderlijk is. dat de vijand niet in staat is de Japansche ma rine-eenheden landingen en het bezetten van de Westelijke Aleoeten te beletten zijn eigen gebied of te verhinderen, dat de Japanners Sydney en New Castle beschieten, zooals uit buitenlandsche berichten blijkt ten tijde van den aanval op de Midway-eilanden. Hij zeide verder, dat dergelijke overdreven propaganda slechts dient om de Japansche overwinning te bevestigen. De pogingen van den vijand het verlies te bemantelen doen ko misch aan. De Japansche strijdkrachten konden de Westelijke Aleoeten bezetten omdat de vijand niet in staat was versterkingen naai- het Noorden te zenden wegens den zwaren aanval der Japanners op ds Midway-eilanden. Zeggend, dat de Japansche marine nooit een sqjaip verliest zonder den vijand nog grootere schade toe te brengen, verklaarde Hiraide dat de Japansche marine voornemens is de over gebleven vijandelijke vliegtuigmoederschepen te vernielen en indien deze taak, ondanks verlie zen ,ten uitvoer kan worden gebracht, heeft de marine haar doel bereikt. Hij wees er op, dat door het bezetten van de Westelijke AJeoeten het zwaard op de keel van den vijand is geplaatst. (Domei). In Commentaren óp het bericht van het Ja pansche hoofdkwartier, volgens hetwelk de Ja pansche marine twee Amerikaansche vliegtuig moederschepen van het type „Enterprise" en „Hornet" bij de Midway-eilanden tot zinken heeft gebracht, wordt gezegd, dat de Vereen. Staten, die voor het begin van den oorlog zeven vliegtuigmoederschepen bezaten, thans nog slechts twee daarvan over hebben. Er wordt op gewezen, dat de Japansche vloot tevoren reeds in den slag op de Koraalzee drie Amerikaansche vliegtuigmoederschepen in den grond heeft geboord, nl. een van de „Yorktown- klasse. een van de ,.Saratoga"-klasse. beide in den slag in de Koraalzee, en een van de ..Lexington"-klasse, die op 12 Januari ten Wes ten van Hawaii tot zinken werd gebracht. Waarschijnlijk, zoo verluidt hier verder, zul len de Ver. Staten thans het ombouwen van koopvaarders tot vliegtuigmoederschepen be spoedigen, ten einde de lacunes op te vullen, echter is de capaciteit van de verbouwde sche pen veel geringer. De nog resteerende Amerikaansche vliegtuig- moederschepen van de ,.R-anger"-klasse. groot 14.500 ton. zijn in 1933 van stacel geloopen en in 1934 gereed gekomen. Zij hebben een snel heid van 29.5 knoopen en kunn°n 808 vli0T- tuigen en een bemanning van 1000. resp. 788 koppen aan boord hebben Na de staatsbegrafenis van Pleydrich heeft de Führer in de nieuwe Rijkskanselarij in aanwe zigheid van minister dr. Lammers. Reichslelter Bormann, Reichsführer S.S. Himmler en ko lonel-generaal der politie Daluege. den presi dent van het protectoraat, dr. Hacha, de leden der protectoraatsregeering en den gezant van het protectoraat voor de aanbieding van hun rouwbeklag ontvangen. (D.NB.). DORPJE LIDITZ VERLEENDE MEDEWERKING. Naar blijkt uit een officieele bekendmaking te Praag, zijn bij het onderzoek naar de moor denaars van Heydrich onwraakbare aanwijzin gen gevonden, dat de bevolking van het dorpje Liditz bü Kladno hulp en steun heeft verleend aan den kring van mogelijke daders. Deze be wijzen zijn ondanks ondervraging zonder me dewerking der dorpsbewoners geleverd. In het plaatsje zijn voorts staatsvijandige drukwerken, opslagplaatsen van wapens en mu nitie en een geheime zender gevonden. Ook be vindt een aantal dorpsbewoners zich in het buitenland in actieven dienst van den vijand. Tegen het plaatsje met zijn 483x zielen zijn strenge maatregelen genomen. (D.N.B.). In het proces te Ankara heeft de bolsjewis tische beklaagde Kornilov het woord gekregen voor zijn verdediging, die hij in het Turksch voorlas. De verdediging van Kornilov bestond ln polemische, uitvallen tegen den officier van justitie. O.m. verklaarde Kornilov, dat zijn trots als Sovjetburger hem verbiedt in te gaan op de uiteenzetting van den advocaat Sjakir Kalatay. De belastende verklaringen van de Turksche medebeklaagden Abdoerrahman en Soeleyman noemde hij ronduit verzinsels. Ook het bewijsmateriaal in de aanklacht van het O. M. noemde hij valsch. Naar de meening van Kornilov zijn „sterkere bewijzen" noodig dan die, welke zijn gegeven door de staatspoli tie en het O. M. Ook met Abdoerrahman en Oemer Tokat, zegt hij geen contact te- hebben gehad. Zich tot den voorzitter keerende, ver klaarde Kornilov, dat het onderzoek „volkomen op den verkeerden weg" was. Daarop kwam de tweede sovjetverdachte. Pawlof aan het woord. Ofschoon de rechtbank op de laatste zitting had beslist, dat de sovjet-verdachten hun ver dediging in het Turksch moesten houden, stond Pawlof er plotseling op zijn verdediging in het Russisch voor te lezen. Daarover ontstond een heftige discussie en veel beweging onder het publiek, daar Pawlof klaarblijkelijk gebruik wilde maken van de laatste gelegenheid om in cidenten uit te lokken. Indien men mü mocht dwingen mij van het Turksch te bedienen, zoo zei Pawlof, dan heb ik nog drie dagen ter voorbereiding noodig. Deze sabotage van het proces was aanleiding tot he vige botsingen, waarop de rechtbank zich in raadkamer terugtrok. Vervolgens werd het besluit bekend gemaakt, dat conform de reeds tevoren genomen beslis sing slechts de Turksche taal voor de verde diging in de rechtzaal mocht worden gebruikt. Pawlof bracht daarop in het midden, dat hij dan slechts de voorlezing van zijn verdediging door zijn kameraad Kornilof zou toelaten. Ook deze eisch werd door de rechtbank afgewezen en de verdediging werd nu in het Turksch door een Turkschen juridischen ambtenaar voorge lezen. Pawlof heeft in zijn pleitrede beweerd, dat hij een onschuldige geschiedvorscher en sovjet burger is, die voor studiedoeleinden was inge deeld bij de sovjet-ambassade te Ankara. Voorts verklaarde hij, dat agenten van de vijfde kolonne den aanslag op ambassadeur von Papen haden geënsceneerd. De diverse punten van de aanklacht zijn zuivere verzinsels. Het Openbaar Ministerie heeft niet slechts Pawlof maar ook de sovjet-unie beleedigd en beschimpt Het geheele politieonderzoek tot opheldering van het misdrijf, ingesteld door den Zwitser- sc.hen criminoloog en instructeur der Turksche politie, Payot, is vol leemten en derhalve waar deloos. Evenals Kornilov verlangt ook Pawlof steekhoudende bewijzen, dat hij met Abdoer rahman en Oumer Tokot in contact heeft ge staan, wat z.i nog niet bewezen is. Pawlof verklaarde, dat hij als lid van den Russischen diplomatieken dienst, ingedeeld bij de ambassade te Ankara, niet verplicht is re kenschap af te leggen van zijn verhuizingen in Turkije en zijn levensgewoonten. Desondanks waren al zijn gangen te Istanboel nauwkeurig nagegaan. Dit beschouwt hij als samenwerking der Turksche politie met de agenten der vijfde kolonne. waarvan het te Istanboel wemelt. Vervolgens werd de zitting gesloten en tot 17 dezer v-rdaagd. Dan wordt het vonnis bekend gemaakt. (DN.B.) HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR KALLAY. De Führer heeft den Hongaarschen minister president en minister van Buitenlandsche Za ken. Kallay. het grootkruis van de orde van den Duitschen adelaar verleend. (D.N.B.) BRITSCHE VERLIEZEN NA TWEE JAAR OORLOG. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Britsche plaatsvervangende minister-presi dent, Attlee, de verliezen van het Britsche Rijk sedert het uitbreken van den oorlog tot 1 Sep tember 1941 als volgt opgegeven: Vereenigd Koninkrijk: 42.267 dooden, 32.903 gewonden, 53.634 gevangenen en 16.200 vermis ten. ACHTHONDERD NEDERLANDSCHE AMBACHTSLIEDEN NAAR DE OEKRAÏNE. Het A.NP. meldt uit Berlijn: In een beschou wing naar aanleiding van de oprichting van de Nederlandsche Oost-Compagnie wijst de B.B.Z. op de beteekenis hiervan en op de mogelijk heden, die in Oost-Europa voor de andere Euro- peesche landen zijn weggelegd. Het is zeker geen toeval, aldus het blad, dat eenige weken voor de oprichting van de Neder landsche maatschappij de minister van het ver keerswezen in Denemarken, Gunar Larsen. In Berlijn besprekingen heeft gevoerd over het vraagstuk van de Deensche medewerking aan den opbouw in het Oosten. Het feit immers, dat Denemarken bereid is deel te nemen aan den wederopbouw van de Oost-Europeesche landen, hetgeen nog extra onderstreept is door de reis, die de Deensche minister van verkeer op uitnoodiging van rijksminister Afred Rosen berg aan de Oostelijke gebieden heeft ge bracht ,en de oprichting van de nieuwe maat schappij in Nederland voor de bezette Oostelijke gebieden, hebben dit gemeen, dat zij de ver bondenheid van de volkeren van het Europee- sche continent door een nieuwe economische ordening van Europa onder leiding van de al mogendheden duidelijk naar voren brengen. Het ligt daarbij voor de hand. dat de ontsluiting van het Oosten met zijn grooten natuurlijken riikdom een bijzondere beteekênis heeft bij den nieuwen opbouw van Europa. De Duitsche staatsleiding heeft steeds weer het standpunt ingenomen, dat Europa en het Oosten elkaar aanvullen en dat de Oostelijke gebieden een nieuw arbeidsterrein ook voor de andere volkeren van Europa vormen. Aan dezen oproep van de Duitsche leiding om samen te werken aan den wederopbouw in het Oosten, die ongeacht de oorlogsgebeurtenissen reeds krachtdadig ter hand is genomen, heeft ook Hongarije eenigen tijd geleden reeds gehoor ge geven door de oprichting van „Transkarpathia" een maatschappij voor grondstoffen-invoer en goederenhandel. De taak van deze maatschappij' is den goederehruil tusschen de door de Duit sche bezette gebieden in het Oosten en Hon garije te bevorderen. Voor de uitvoering van dit plan zijn de twee groote Hongaarsche banken opgericht, nl. de Pester Ungarische Commer- cialbank en de Ungarische Allgemeine Kredit- bank. De doelstelling van de overeenkomsten met Denemarken en Nederland is zeer ruim. De ver bondenheid op het gebied van de handelspoli tiek door de traditie van de Hanse bij de ont sluiting van het Oosten ook uit het oogpunt van de kolonisatie, d.w.z. door Nederzettingen in dit gebied, komt bij de oprichting van de nieuwe maatschappij weer naar voren. In dit verband wijst genoemd blad er op, dat begin April reeds een groep van 45 Nederlandsche ambachtslieden naar Charkof zijn vertrokken, als voorpost van een groep van 800 Nederland sche ambachtslieden, die zich in de Oekraine zullen vestigen. De oprichting van de nieuwe Nederlandsche maatschappij maakt een mede werking van Nederland aan de groote taken in Oost-Europa op grootere schaal mogelijk. MINIMUMPRIJZEN VOOR ALCOHOLVRIJE DRANKEN. Nu het zomerseizoen nadert en de beperking van het bierverbruik de vraag naar alcoholvrije dranken heeft doen toenemen, is het noodzake lijk gebleken de prijzen, waarvoor deze dranken ten hoogste aan het publiek mogen worden ver kocht, opnieuw vast te stellen. Blijkens een mededeeling van den gemachtig de voor de prijzen is thans de hoogst toelaatbare consumptieprijs vastgesteld voor 1 imonade- gazeuse in groote en kleine fleschjes (resp. met een inhoud van 3/10 L, of meer en van minder dan 3/10 L.) en van chocolade- en vruchten dranken. Daarbij is een onderscheid gemaakt tusschen 1) de kleine café's en slijterijen met een ver gunning of een verlof als bedoeld in de drankwet. 2) de consumptietenten en cantines. 3) de grootere inrichtingen, die naast de ver strekte consumptie en gebruikelijke bediening nog een extra gerief bieden en op grond daar van gewoon waren hoogere prijzen te berekenen. Voor elk dezer groepen zijn afzonderlijke prijzen voorgeschreven, waarboven niet mag worden verkocht. NED. R.-K. SMEDENPATROONSBOND BESTAAT 25 JAAR. De Nederlandsche R.-K. Smedenpatroonsbond heeft gisteren in Den Bosch zijn zilveren jubi leum gevierd met een feestelijke bijeenkomst, welke door honderden leden uit alle deelen van het land benevens door ir. Grevers, directeur van het Rijksnijverheidslaboratorium en den heer v. d. Kraan, hoofdbestuurslid van den bond van smedenpatroons, en vertegenwoordi gers van stands- en vakorganisaties werd bij gewoond. Het woord werd o.m. gevoerd door den vice- voorzitter. den heer G. Aalders. De directeur van het rijksnijverheidslaboratorium bood na mens zijn beide assistenten, een fraaie vaas van De Porceleyne Fles aan. Het knapenkoor der parochie van St. Jacob luisterde de bijeenkomst op met het zingen van een aantal liederen. Van de gelegenheid tot het complimenteeren van het hoofdbestuur werd door de vele afge vaardigden en leden een druk gebruik gemaakt. Tot besluit van den dag vertoonde architect Heyboom een reeks lichtbeelden van de kathe drale basiliek van Sint Jan. van hedenavond 21.59 uur tot morgenochtend 5.20 uur De maan kwam heden op te 4.30 uur en gaat onder te 19.21 uur. Dominions: 4655 dooden, 7279 gewonden, 3104 gevangenen en 8785 vermisten. Indië en Birma: 1439 dooden, 5374 gewonden, 1714 gevangenen en 64 vermisten. Koloniën: 61 dooden, 807 gewonden, 6 gevan genen en 4669 vermisten. (A.N.P.) STRIJD OP MADAGASCAR DUURT NOG VOORT. Men bevestigt te Vichy, dat kleine Britsche afdeelingen op Madagascar dé haven Bohemar, op 200 kilometer ten zuidoosten van Diego Sua- rez en Ambilobe, honderd kilometer ten Zuiden van deze stad gelegen, hebben bereikt. (D.NJB.) ARGENTINIË EN DE OORLOG. In de Argentijnsche Kamer heeft de radicale afgevaardigde Taborda een voorstel ingediend, waarin de verbreking der betrekkingen met de spilmogendheden wordt verlangd. De radicale afgevaardigde Stanchina stelde voor, diploma tieke betrekkingen met de sovjet-unie aan te knoopen. Beide voorstellen zijn verwezen naar de Kamercommissie voor de buitenlandsche po litiek. (D.N.B.) PROF. MR. DR. H. WESTRA BENOEMD. Het rijkscommissariaat deelt mede:*, De Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden heeft op grond van para graaf 1 van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den professor in de rechtsweten schappen aan de rijksuniversiteit te Utrecht, mr. dr. H. Westra benoemd tot burgemeester van de stad 's-Gravenhage. Tegelijkertijd heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden den wethou der, prof. ir. C. L. van der Bilt, die sedert 1 Juli 1940 het ambt van burgemeester van Den Haag heeft waargenomen, zijn dank betuigd voor de' bewezen diensten. DE ONGEVALLENWET. Door een aanvulling van de Ongevallenwet 1921 zijn met ingang van 1 Juli a.s. degenen, die in dienstbetrekking werkzaam zijn in de zooge naamde „vrije beroepen", dus bij artsen, tand artsen, advocaten, architecten, accountants, no tarissen, enz. o.nder de bepalingen van de On gevallenwet 1921 gebracht. De werkgevers van de betrokkenen zullen onmiddellijk na genoem den datum aangifte van hun beroep moeten doen ten postkantore of bij den Raad van Arbeid, alwaar aangifte-formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn. Indien deze werkgevers voor een deel der door hen verrrichte werkzaamheden, dat niet als be roep, doch als bedrijf wordt uitgeoefenden mitsdien reeds onder de Ongevallenwet viel, al eerder aangifte deden, zooals b,v. de apotheek houdend geneeskundige, de accountant, die personeel heeft voor het toezicht houden op bouwwerken, is het niet noodig andermaal aan gifte te doen. In dat geval kan volstaan worden met het zenden van een mededeeling aaja den betrokken Raad van Arbeid, dat men ook per soneel ten behoeve van het beroep in dienst heeft. Speciaal wordt er op gewezen, dat de artsen verplicht zijn op te geven hun dienst boden. die behalve voor de huishouding, werk verrichten voor de practijk. b.v. het ontvangen en uitlaten van patiënten, het schoonhouden van wachtkamer, onderzoekkamer enz. Voor de ongevallenwet dient haar volle loon op de loon lijst te worden geplaatst. NOODUITKEERING VAN HET ARBEIDS FRONT. De centrale persdienst van het N.A.F, meldt: Artikel 8 van het huishoipelijk reglement van het N.A.F. opent de mogelijkheid van onder steuning in geval van nood. Ook? hierin komt de tegenstelling met het verleden tot uiting. De leden van het Neder landsche Arbeidsfront vormen te zamen een gemeenschap, waarvan de beteekenis ver uit gaat boven die van een vakorganisatie. Geheel in overeenstemming hiermede kan ieder dan ook aanspraak maken op een grootere beharti ging van zijn belangen dan voortvloeit uit zijn vak of beroep. Het saamhoorigheidsgevoel moet overal, waar dit mogelijk is, tot uiting komen. Wat vandaag den één kan overkomen, kan morgen den ander te beurt vallen. Allen hebben den gezamenlijken plicht, l>ulp te bieden, waar de enkele werker den bijstand van anderen be hoeft. De financieele zorgen en moeilijkheden in het gezin van lederen werker, zijn tevens de zorgen van de gemeenschap, waartoe deze werker behoort. Dit is de grondgedachte, waar uit de „nooduitkeering" geboren is. Een nadere omschrijving van wat onder „nooduitkeering" wordt verstaan, is in artikel 8 niet gegeven. Hierdoor is een zeer ruime be grenzing mogelijk. Alle gevallen, die niet kunnen worden thuisgebracht onder de andere onder steuningen als invaliditeits- en ouderdomson- dersteuning, overlijdensuitkeering e.d., doch niettemin dringend om oplossing vragen, kun nen behooren tot de gevallen als bedoeld in artikel 8. De strekking van dit artikel is de mogelijk heid duidelijk te laten spreken, dat ieder, die ten minste een jaar contributie heeft betaald, zich binnen de grenzen, die de financieele lei der van het N.A.F. stelt, van hulp en bijstand zal kunnen verzekeren. Hetsaamhoorigheids gevoel van iederen werker en den wensch in geval van nood ook voor eigen gezin een beroep op de gemeenschap te kunnen doen, doen hem de noodzaak inzien, lid te zijn van het Neder landsche Arbeidsfront. MUTATIES BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Bij de spoorwegen hebben de volgende muta ties plaats gehad: H. van Boekhoven, stationschef 3e klasse te Tiel, overgeplaatst naar Hoogezand-Sappemeer; L.. Wagenaar, benoemd tot stationschef 3e klas se'te Goor; A. van Leeuwen, commies te Eys- den, benoemd tot stationschef 3e klasse te Nieuwersluis-Loenen; G. Woudenberg, chef commies te Nijmegen, benoemd tot stationschef 3e klasse te Kruiningen-Ierseke; J. C. Mulder, stationschef 3e klasse te Stadskanaal, benoemd tot stationschef 2e klasse aldaar; H. J. Rotman, chef-commies te Meppel benoemd tot stations chef 3e klasse aldaar: J. F. Kluin, benoemd tot stationschef 3e klasse te Steenwijk en T. W. de Vries, benoemd tot stationschef 3e klasse te Arnhem. 30 KUBIEKE METER HOUT Deze hoeveelheid hout is noodig om de 2200 kistjes te maken, bestemd voor onze strijders aan het Oostfront. Inderdaad, 2200 kistjes wor den gereed gemaakt en de inhoud hiervan, be staande uit nuttige gebruiksvoorwerpen en ver snaperingen, zal een groote verrassing zijn voor de leden van ons legioen. Deze 2200 kistjes zijn alweer een bewijs dat wij in het vaderland we ten wat onze dapperen in het Oosten moeten missen en dat wij kosten noch moeite willen sparen voor hen te doen wat wij kunnen. Daar om worden nu deze 2200 kistjes gereed gemaakt. Daarom vragen wij ook u. ons werk te steunen, door een flink bedrag te storten op girorekQ- ning 432100 t. n. verzorgingsfonds van het vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. DE STRIJD GAAT VOORT.... Na Kertsj en Charkof gaat de strijd in het Oosten voort. Nieuwe plannen worden gemaakt en nieuwe operaties staan te wachten. Een nieuwe strijd zal weldra weer beginnen en wederom zullen moedige mannen, die ginds in het Oosten het bolsjewistische gevaar den kop indrukken, het slachtoffer worden van hun plicht. Geweldige aantallen gevangenen, waaronder vele gewonden, zullen hulp noodig hebben. Wanneer u aan dit alles denkt, denk dan ook aan de Nederlandsche ambulance, de Neder landsche hulpexpeditie in het Oosten, die tot taak heeft het leed van gewonden te verzachten. En denk dan ook aan het gironummer van deze ambulance. Pak uw giroboek en maak een bij drage over op girorekening 87600 Nederland sche ambulance. Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage VOORMAN DER NEDERLANDSCHE S.S. NAAR HET OOSTFRONT. Heden is de voorman der Nederlandsche S.S., J. H. Feldmeyer, in gezelschap van de-sten - daardleiders van de standaarden 1, 4 en 5 te C. J. V. PREDIKER 12 la. De jaarvergadering. Onder presidium van den heer W. F. Heyloo werd gisteravond in gebouw Predikel- de 81ste jaarvergadering van de C. J. V. Prediker 12:1a gehouden. De bijeenkomst werd geopend met Schriftle zing van Prediker 12, waarna voorzitter Heyloo met dankbaarheid herdacht, dat de vereeniging ook tharjs nog haar werkzaamheden kan en mag voortzetten. Woorden van hartelijk medeleven richtte spr. in gedachten tot den eere-voorzitter der ver eeniging, den heer P. Mazurel, die in het zie kenhuis is opgenomen en in wiens toestand, thans eenige verbetering valt te gespeuren. Na mens de vereeniging werd hem een bloemen hulde gebracht, als bewijs van erkentelykheicl voor al zijn trouw en medeleven aan Prediker al die jaren betoond. De heer Korswagen bracht als secretaris een jaarverslag uit, dat uitvoerig de werkzaamhe den van Prediker in het afgeloopen vereenl- gingsjaar memoreerde. Het ledental is nog steeds stijgende. Het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer P. Harteveld getuigde van een zliinig beheer en meldde een batig saldo. Precies negen uur werd de vergadering een oogenblik onderbroken en werden met een mi nuut stilte de oprichters van „Prediker" her dacht. Plechtig sloot hierbij het zingen van Ps. 119 5 aan. De heer Oudshoorn bracht vervolgens verslag uit van het Bouwfonds, dat een batig saldo aanwees. In aansluiting hierop deed de heer Yperlaan enkele mededeelingen over het sinds vijf maanden bestaande Bouwfonds-actie comité. Hierna was het woord aan de afgevaardigden. Als eerste spreker voerde de heer H. van Cit- tert het woord namens zijn schoonvader, den heer P. Mazurel. Van harte, zoo deelde spr. mede, leeft de eere-voorzitter met „Prediker" mee. Het verheugt hem, dat de geest in uw vereeniging zoo goed is. Met de beste wenschen voor een gezegend vereenigingsleven besloot spr. Namens de Commissie-Jeugdwerk uit den Ned. Herv. Kerkeraad bracht de heer Van Heusden de gelukwenschen over, waarna dit verder nog deden de heer Heyloo namens de Zondagsschool van Prediker, de heer J. de Nie, tweede voorzitter van het Bouwfonds, de heer Van Rosmalen, voorzitter van de Oud-ledenver- eenlging van Prediker, de heer Korswagen na mens het zangkoor Dejo Preza, de heer v. d. Tuin namens de Knapenvereeniging, een afge vaardigde Van de J. V. Calvijn, mej. Werner namens de Meisjesvereeniging en ten slotte de presidente van de Jongedochtersvereeniging. De avond welke een geanimeerd verloop had, werd afgewisseld met zang en tooneel. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. In de gisteren alhier gehouden vereenigde ver gadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland werd besloten tot het verkoopen van de voormalige kantonnierswoning te Sloterdijk en tot het verkoopen van een strook water van de Kromme Aar aan de gemeente Alphen a. d. Rijn ten behoeve van de verbreeding van den langsgelegen weg (Verlengde Aarkade). Tevens werd een reclame tegen een aanslag in Rjjnland's bundergeld 1942 behandeld. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen alhier werd in den loop der maand Mei 1942 op spaarbank boekjes ingelegd f. 212.684.99 en terugbetaald f. 124.812.30. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 129. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: N.V. Handel Maat schappij „Waterloo". W. de Zwijgerlaan 66, Voorschoten. Afkomstig uit Rotterdam. Opheffing: Protestantsch Fonds voor Zieken- huisverpleging, Warmundastraat 44, Warmond. Wijzigingen: Nederlandsche Wetenschappe lijke Boekhandel N.V., Breestraat 52, Lelden. Vestiging filiaal: Van Baarlestraat 172, Amster dam, Firma P. Laman, Hoogewoerd 93, sigaren magazijn. Jachthaven ,,'tFort", Verl. Dorpsstraat 334 B, Warmond, jachthaven. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma Jachthaven 'tFort Alb. Ouds hoorn (Beperkende Bepalingen). Vennoot-en: A. Oudshoorn, Warmond en A. A. Schepers, War mond (Huwelijksche Voorwaarden). Electr, Vleesch- en Varkensslachterij, Haven straat 4, Noordwijk; hoofdzaak: Haltestr. 54, Zandvoort. De zaak te Zandvoort is opgeheven, waardoor het filiaal te Noordwijkerhout hoofd zetel is geworden. H. Zwaan, Dorpsstraat 75, Noordwijkerhout, handel in tabak, sigaren, sigaretten en rijwielen. Overleden eigenaar: H. A. Zwaan, Noordwijker hout, dd. 24 Febr. 1943. Wijziging handelsnaam in: Wed. H. Zwaan. Nieuwe eigenaresse: Wed. C. M. Zwaan-Van Gijlswijk, Noordwijkerhout. NED. ROODE KRUIS. Onder voorzitterschap van dr. H. H. Maas, hield gistermiddag de afd. Leiden van het Ned. Roode Kruis in de bovenzaal van ,,'t Schutters hof" haar jaarlijksche ledenvergadering. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer E. H. Moens, dat onder dankzegging werd goedgekeurd, bleek, dat *de exploitatiere kening een nadeelig saldo vertoonde van onge veer f. 160, terwijl de kapitaalrekening iets is gestegen. De heeren J. G. J. VerheU van Wijk en dr. W. J. Bruins Slot, die aan de beurt van aftre den waren, werden bij acclamatie als bestuurs leden herkozen. Hierna sluiting. Onze stadgenoot, de heer W. F. Stenfert Kroese, slaagde te Amsterdam voor het arts examen eerste deel. Maandag a.s. hoopt de heer H. v. d. Lelie den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaar als wolsorteerder bij de firma P. Clos en Leem bruggen alhier in dienst trad. Onze stadgenoot, de heer J. W. W. Ysbrand de Jong, slaagde te Groningen voor het docto raal examen rechtsgeleérdheid. zamen met eenige honderden vrijwilligers der Nederlandsche S.S. naar het Oostfront ver trokken. EETBARE BRANDNETELS GEVEILD. Gistermiddag verschenen* de Utrechtsche groen- tenhandelaren Van Berkel en Gerard en de tuinkweekerij Galvani uit Zuilen te Utrecht ter veiling met de eerste kisten eetbare brandne tels. In totaal werd 24 kg. brandnetels geveild tegen den prijs van 20 cent per kg. Naar men ons verzekerde, zal dit voorbeeld navolging vinden. BRANDENDE KWESTIES. Hedenavond van 21.tot 21.15 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in de serie .Brandende kwesties" over „wie wilde den oorlog niet?" VERSPREIDE BERICHTEN. De bevolking van Amsterdam bedroeg A 1 April j.l. 800.454 zielen tegen 801.024 op J Januari,

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1