83ste Jaargang WOENSDAG 10 JUNI 1942 No. 25213 De strijd ter zee Weer 12 schepen tot zinken gebracht Italië twee jaar in den oorlog Verspreide Berichten BINNENLAND Jeugdstormkamp bij Lurteren Heydrich's Staatsbegrafenis Verduisteren: STADSNIEUWS Japanners bezetten steunpunten op de Aleoeten LEIDSCH DAGBLAD Urecteur: J. W. Henrty. Telef Directie en Administratie DAHRl AH VOOR I FIHFN FM rVMQTDFKTM M Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Ledden 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 i/AUoLAL/ V UUK LJl.lL/L.iN LJN UMo 1 KLlfvLiN Telef. Redactie 21507 Plverv.: K Been. Lelden Duikbooten der Spilmogendheden hebben de laatste dagen in de wateren aan de Oostkust van Amerika, in de Caraibische Zee en de Golf van Mexico, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, wederom twaalf Amerikaansche of in Amerikaanschen dienst varende koopvaardij schepen tot zinken gebracht. Onder deze schepen bevond zich een Noorsch vrachtschip, dat door de Amerikaansche regee ring in beslag was genomen. Daar de schepen voor een deel vlak by de kust tot zinken wer den gebracht, kon een gedeelte der bemannin gen aan land komen. AANVAL OP ENGELSCH CONVOOI. Naar het opperbevel van de Duitsche weer macht meedeelt, is gisternacht een Britsch eon- vooi aan de Zuidkust van Engeland door Duit sche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Toen de Duitsche gevechtsvliegtuigen het met groote onderlinge afstanden varende convooi in het zeegebied ten Zuiden van Torquay zagen, pro beerden de schepen onmiddellijk door afweer- manoeuvres aan den Duitschen aanval te ont komen. Het door den luchtafweer der schepen gelegde spervuur werd door de Duitsche vlieg tuigen doorbroken. Een koopvaardijschip van 7000 b.r.t. kreeg aan bakboord een bomtreffer van zwaar kaliber. Een ander koopvaardijschip van middelbare grootte werd eveneens beschadigd. (D.N.B.) DE ITALIAANSCHE MARINE. Volgens een overzicht in de „Giornale d'Italia" hebben de bovenwater-strijdkrachten van de Italiaansche marine sedert het begin van den oorlog tot eind Mei 1942 23 ontmoetingen met den vijand gehad. In diezelfde periode heeft de Italiaansche marine 229 vijandelijke koopvaardijschepen en oorlogsschepen tot zinken gebracht, die een ge zamenlijke tonnage hadden van 1.191.238 ton. Daarvan werden 109 schepen in de Middelland- sche Zee in den grond geboord- Voorts hebben Italiaansche duikbooten in de twee jaar die Italië aan den oorlog deelneemt, een vijandelijk slagschip in den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht en in de Middel landsche Zee een slagschip beschadigd. In laatstgenoemde zee werd een vliegtuig moederschip beschadigd, vier kruisers werden in de Middellandsche Zee tot zinken gebracht, zes beschadigd, terwijl op den Atlantischen Oceaan twee. kruisers beschadigd werden. Italiaansche duikbooten brachten elf torpedo jagers in de Middellandsche Zee tot zinken en vier in den Atlantischen Oceaan. In de Middel landsche Zee werd nog een torpedojager be schadigd. In gevechten met vijandelijke duikbooten brachten Italiaansche duikbooten vier dezer booten tot zinken. Het aan de vijandelijke koopvaardijvloot door Italiaansche duikbooten toegebrachte verlies bedraagt in totaal 591.850 b.r.t. De Italiaansche marine heeft, in de eerste twee jaar van de deelneming van Italië aan den tegenwoordigen oorlog 1954 dooden verlo ren, 2776 gewonden, 8750 vermisten en 12.053 gevangenen en geïnterneerden, in totaal dus 25.543 man. Van 10 Juni 1940 af, tot 31 Mei 1942 hebben eenheden van de Italiaansche marine in totaal 129 vijandelijke koopvaarders tot zinken ge bracht met een inhoud van 906.590 b.r.t. Hiervan werden 93 schepen met een inhoud van 667.943 b.r.t. op den Atlantischen Oceaan, 25 met een inhoud van 179.639 b.r.t. op de Mid dellandsche Zee en 11 met een inhoud van Op den tweeden verpaardag der Italiaansche deelneming aan den oorlog heeft de partijsecre taris minister Vidussoni, een boodschap gericht aan den chef van den generalen staf der Ita liaansche weermacht, generaal Cavallero, waar in hij opnieuw de diepe verbondenheid beves tigt van de zwarthemden met de Italiaansche weermacht. In deze twee oorlogsjaren heeft het onder den lictorenbundel vereenigde ftaliaan- sche volk op elk uur ervaren, dat de wapens het instrument vormen, dat op het slagveld de revolutionaire doelstellingen zal verwezenlijken. In den trouw en het geloof, waarmede de partij haar hoogste erkenning tot uiting brengt jegens alle aan de fronten strijdende soldaten, is de zekerheid van de overwinning gelegen. Ook heeft minister Vidussoni een boodschap gezonden aan de Italiaansche marine, die van daag den vlootdag viert. Hierin brengt hij aan de marine de groeten over van de fascistische partij en brengt hij haar hulde voor haar'dap pere heldendaden in deze twee jaren. Twee jaren zijn er verstreken sinds den ge- denkwaardigen tienden Juni 1940, toen Italië aan den oorlog ging deelnemen om zijn bijdrage te leveren voor de totstandbrenging van een nieuwe wereldorde, schrijft de Corrlere delle Sera, Het universeele karakter van dezen oorlog heeft het Italië onmogelijk gemaakt, neutraal of niet-oorlogvoerend te blijven. Italië is thans sterker en vastberadener dan ooit. Onder de leiding van den Duce en aan de zijde van zijn dappere bondgenooten gelooft het stellig in nieu we beslissende resultaten, aan welker einde de overwinning staat. De Popoio d'Italia schrijft, dat Italië aan het begin van het derde oorlogsjaar te land, te wa ter en in de lucht, alsmede in zijn wapenin- industrie, sterker is dan tevoren. Den geheelen oorlog door heeft de Duce de actie stevig in han den gehad e'n heeft hy haar door alle stormen heengeleid. Italië zet zijn oorlogsinspanning voort en ziet met vertrouwen de eindoverwin ning tegemoet. (D.N.B.) De Berlijnsche pers wijst er op, hoe de spil tot stand is gekomen en Italië daardoor zijn positie versterkt heeft. De Voelkischer Beobachter schrijft, dat het verdrag van Versailles ten doel had, den scheppingsdrang van Duitschland voor goed te verstikken en Italië een onteerende vazalpositie te geven. Tegen deze opsluiting heeft Italië den eersten stap gedaan toen het in den strijd om Abessynië de Engelsche inmenging afwees en den Volkenbond beroofde van de overblijfselen van zijn invloed. Bij die krachtproef stond Duitschland aan de zijde van Italië. Het sy steem der spil is tot een onverbrekelijk bondge nootschap geworden. De Berliner Boersenzeitung houdt zich bezig met de vraag, wat de Italiaansche buitenland- sche politiek in dezen oorlog heeft gewonnen en geeft daarop ten antwoord: „Italië heeft wer kelijke macht verworven. Het heeft zijn in vloedssfeer in de Middellandsche Zee vergroot De Adriatische zee, waaraan verscheidene vol ken niet alleen economische, maar ook militaire 59.008 b.r.t. op andere zeeën in den grond ge boord. Eenheden van het Italiaansche lucht- wapen brachten in denzelfden tijd 63 schepen met een inhoud van 402.000 b.r.t. op de Middel landsche Zee en 1 schip van 5000 bo-.t. op een andere zee tot zinken. (D.N.B.) ENGELSCHE BLADEN. Verscheiden Engelsche bladen eischen, dat de regeering de in Juni 1941 gestaakte publicatie van de wekelijksche scheepsverliezen hervat. Naar de „Daily Express" in een hoofdartikel betoogt, bestaat er geen aanleiding meer om deze cijfers te blijven verzwijgen, daar de Ame rikaansche regeering de scheepsverliezen voort- durénd bekend maakt. De afgeloopen week was met 24 schepen een der ergste, aldus het blad. Het laatste halfjaar zijn volgens Amerikaansche gegevens 251 vaartuigen in den grond geboord Ook de .„Daily Mail" wijdt een hoofdartikel aan dit onderwerp.Zij betoogt, dat de slag op den Atlantischen Oceaan de belangrijkste van alle slagen is en dat Engeland den oorlog moet verliezen, als Duitschland er in mocht slagen de heerschappij op den Atlantischen Oceaan te veroveren. Onrustbarende berichten komen uit Amerika, zoo schrijft het "blad. Hieruit blijkt, dat wij meer vaartuigen verliezen dan wij kunnen ver vangen en dat de Duitschers meer duikbooten bouwen dan wij tot zinken kunnen brengen. Daar geen officieele Engelsche gegevens om trent tot zinken gebrachte schepen beschikbaar zijn, kunnen deze berichten niet worden ge controleerd. Het valt moeilijk te gelooven, dat publicatie van deze getallen op dit tijdstip den vijand nog van nut zou kunnen zijn. De regeering behoorde daarom deze publicaties te hei-vatten, (D,N3.). GUY LACHAMBRE BLIJFT IN GEVANGENSCHAP. Naar van wélingelichte zijde wordt vernomen, is een verzoek van den vroegeren Franschen minister van luchtvaart. Guy Lachambre, die in het proces van Riom voor de gebreken van de Fransche militaire luchtvaart verantwoordelijk was gesteld, om ontslag uit de gevangenis, door het hooggerechtshof afgewezen. Guy Lachambre had dit verzoek gemotiveerd met zijn gezondheidstoestand. (D.N3.). DE STRIJD IN CHINA. Van het front in kiangsi wordt gemeld, dat de Japansche strijdkrachten, die na de ver overing van Foetsjau de achtervolging van de Tsjoengkineezen voortzetten, op 8 Juni om 17 uur de versterkte stad Tsjoengjen hebben be zet. Tsjoengjen, dat van alle zijden door rivie ren is omgeven, is een belangrijke vesting in de provincie Kiangsi en vormde tot dusver het voornaamste steunpunt van de 194ste Tsjoeng- kineesche divisie. (D.N3). EIKENLOOF VERLEEND. De Führer heeft aan kapitein Helmut Lent,- groepscommandant van een eskader nachtja gers, het eikenloof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend en hem den volgenden brief doen toekomen: In dankbare erkenning van uw heldhaftig optreden in den strijd voor de toekomst van ons volk verleen ik u als 98sten soldaat der Duitsche weermacht het eikenloof bij het rid derkruis van het IJzeren Kruis. Dienzelfden dag werd den aan het Oostelijk front gesneuvelden kapitein Robert Georg Freiherr von Malapert gen. Neufville. esca drillekapitein van een eskader duikbommen werpers, posthuum door den Führer het eiken loof verleend. (D.N.B.). ONDERRICHT EN ZELFSTUDIE, GECOMBINEERD MET KAMPLEVEN. Vlak tegen het Hagespraak-terrein te Lun- teren ligt een 25-tal tenten verscholen tus- schen het hout. Sinds 10 Mei kampeeren daar 170 jongens en paren zelfstudie en nuttige bezigheid aan gezonde ontspanning en inspan ning in de open lucht. De kampleider, stam heer C. H. van Hamond, vertelde ons daarover o.m. het volgende: Aanleiding tot het organiseeren van dit kamp was de zomeractie. die dit jaar door de natio- naal-socialistische vrouwen-organisatie op touw werd gezet. Deze beoogde moeders van gezin nen naar buiten te zenden en vanzelfsprekend rees daarbij de vraag of zij haar kinderen mee zouden nemen, waardoor deze geruimen tijd verstoken zouden blijven van onderwijs, dan wel of op de een of andere wijze een verblijf buiten, onder goede leiding, gecombineerd zou kunnen worden met behoud van onderricht. Speciaal betrof het hier kinderen tusschen de 6 en 18 jaar, waarvan de meesten dus leerplich tig waren en verder zeer velen lid van den Jeugdstorm. De Nationale Jeugdstorm greep deze gelegen heid aan om, voortbouwend op de ervaring met vorige kampen, met een voorstel te komen, dat tevens de mogelijkheid inhield het contact meft de leden te onderhouden. Het voorstel werd goedgekeurd en zoo is men gekomen tot een kamp, dat ongeveer twee maanden duurt einde dezer maand zal het afgeloopen zijn en waaraan stormers (14 tot 18 jaar), meeuwen (10 tot 14 jaar).benevens jongeren en ook niet-leden van denzelfden leeftijd deelnemen. Onder leiding van een onderwijzer is er ruim schoots gelegenheid tot zelfstudie, terwyl de leerplichtige jeugd verder taken uitwerkt, welke aan de eigen onderwijzers worden opge stuurd. Het verdere programma bestaat uit exercitie en orde-oefeningen, zang. arbeids dienst sport, athletick en veldwerk, voor de oudere jongens nog aangevuld met weerbaar- heidsoefèningen volgens de richtlijnen daarvoor uitgegeven in het onlangs te Avegoor gehouden kamp voor het kader van den Jeugdstorm. De afgploopen weken hebben aangetoond, dat het kamo in een behoefte voorziet. Voortzet ting met andere groepen is derhalve niet uit gesloten. Tijdens een bezoek bleek ons, dat de knapen schik "hebben in dit leven vol afwisseling. Bo vendien is hun de kamptucht bijgebracht, nood zakelijk om zooveel ondeugende snaken van eiken rang en stand en van eiken leeftijd ir het gareel te houden. stellingen bezetten, is tot een „Adriatische golf" geworden. Korfoe en de Ionische eilanden slui ten den toegang af. De Dodekanesus is aanzien lijk belangrijker geworden door de Oost-Griek- sche eilanden in de Aegeische zee." Het blad besluit met de opmerking, dat zich de twee laatste jaren in de Middellandsche Zee een ver andering heeft voltrokken, welke den Italianen stadvastigheid heeft gegeven. (D.N.B.) TOESPRAKEN VAN HITLER EN HIMMLER. Het D.N.B. meldt uit. Berlijn: In de mozaiekzaal der nieuwe Rijkskanselarij is in tegenwoordigheid van den Führer de rouwplechtigheid gehouden voor den plaatsver- vangenden Rijksprotector in Bohemen en Mo- ravië, S.S.-Obergruppenführer Reinhard Hey- drich. De staatsplechtigheid werd bijgewoond door alle leidende mannen van den nationaal- socialistlschen staat, partij en weermacht, het geheele leiderscorps der S.S. en der politie. Ook staatspresident dr. Hacha was aanwezig. Onder groote belangstelling van de Berlijnsche bevol king werd vervolgens het stoffelijk overschot naar het Invalidenfriedhof overgebracht, waar het met militaire eer werd bijgezet. Bij de staatsplechtigheid' voor Reinhard 'Hey- drich, heeft Hitier den overledene een der beste nationaal-socialisten genoemd, een der sterkste verdedigers van de Duitsche Rijksgedachte en een der grootste tegenstanders van de vijanden van het groot-Duitsche Rijk. Heydrich, zoo zeide Hitler, is gevallen als bloed getuige voor het behoud, en de beveiliging van het groot-Duitsche Rijk.' In aansluiting hierop schonk de Führer den overledene als tweeden Duitscher, na den over leden Rijksminister dr. Todt. de hoogste onder scheiding, die het Duitsche Rijk kan verleenen: de hoogste rang in de Duitsche Orde, en legde vervolgens, terwijl de müziek het lied van den goeden kameraad speelde, een krans op de kist. Reichsführer S.S. Himmler wees in zijn her denkingsrede op de verdiensten van Heydrich voor de Duitsche politie en de S.S. In het bij zonder vermeldde hij de groote verdiensten van Heydrich voor den onbloedigen opmarsch in de Oostmark, in het Sudetenland en in Bohemen en Moravië. Vervolgens karakteriseerde Reichs führer S.S. Himmler vooral het verdienstelijke optreden van Heydrich in den strijd tegen de vijanden van het Rijk, hun organisaties en hun aanvoerders. Hij wees er verder op, dat de Duitsche crimineele politie de modernste tech nische en wetenschappelijke uitrusting heeft ge kregen. „Moeilijk was het voor Heydrich", aldus de Reichsführer om., „tijdens den oorlog niet aan het front te mogen zijn, zonder zijn mede weten verwierf hij de „frontflugspange" en het IJzeren Kruis tweede klasse. In het begin van den veldtocht tegen de Sovjetunie vloog Hey drich zonder mijn medeweten en dat was, naar Himmler in het bijzonder in het licht stelde, de eenige heimelijkheid, die hy ooit te genover mij heeft gehad wederom bij een Duitsch eskader in Zuid-Rusland en verwierf daar de zilveren Frontflugspange en het IJze ren Kruis eerste klasse. Hij werd door het Sovjet-Russisch afweergeschut neergeschoten, doclr wist naar Duitsche zijde te komen om den volgenden ochtendfcveer op te stijgen". De Heydrich door den Führer opgedragen taak om als plaatsvervangend Rijksprotector in Bo hemen en Moravië op te treden omvatte, naar Himmler vervolgens zeide, een voor ieder zicht bare creatieve taak. Hier bleek zijn handigheid. Hij greep hard in,, gaf echter al dengenen, die van goeden wil waren, de mogelijkheid om mede te werken. Aan het slot van zijn herdenkingsrede noem de Reichführet SS. Himmler den overledeneden man, die de vermaning belichaamt, dat Bohe men en Moravië Duitsch Rijksgebied zullen blijven, zooals van oudsher het geval was. van hedenavond 21.58 uur tot morgenochtend 5.20 uur De maan kwam heden op te 4.04 uur en gaat onder te 18.19 uur. POLITIEBRIGADIERS BEVORDERD TOT INSPECTEUR. Den Haag breekt met het bevorderingsstelsel. Met ingang van 1 Februari 1942 heeft de bur gemeester van Den Haag tot inspecteur van politie 2de klas benoemd de hoofdbrigadiers van politie R. van der Poel, S. Pegels en P. J. Kuy- pers en voorts den brigadier van politie. C. J. In verband met deze bevorderingen hebben de bevorderden receptie gehouden op het hoofd commissariaat, waar zij zijn toegesproken door den hoofdcommissaris, mr. P. M. C. J. Hamer. Deze wees er in zijn toespraak op, dat deze be vordering breekt met het sinds jaren bestaande stelsel dat de officiersrangen alleen openston den voor hen, die een of riüider wetenschappelijk diploma bezaten. Evenals dit jaren geleden bij het voormalige leger mogelijk was, kunnen nu weer onderofficieren van politie, die door hun karakter, kennis en ervaring daarvoor in aan merking komen, tot deii officiersstand worden toegelaten. Spreker noemde dit een verheugend verschijnsel, hetwelk niet zal nalaten anderen op te wekken het voorbeeld van hen, die thans bevorderd zijn, te volgen. Hij had dan ook van harte meegewerkt aan het tot stand komen van het nieuwe beginsel en de voordracht bevorderd. DE ARBEIDSDIENSTPLICHT. Ten einde eën vlotte afdoening van even- tueele verzoeken om uitstel of vrijstelling van den arbeidsdienstplicht mogelijk te maken, wordt de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de hiervoor noodzakelijke directe adresseering dezer verzoeken aan afdeeling B van de administratie van den Ned. Arbeids dienst, Gevers Deynootweg 63 te 's-Gravenhage. Er zij evenwel met nadruk op gewezen slechts in bijzondere gevallen vrijstelling of uit stel van den arbeidsdienstplicht kan worden verleend. VERKOOP EN AFLEVERING VAN GENERATORBLOKJES. De directeur van het Rijksbureau voor Hout heeft aan de fabrikanten en wederverkoopers van houtblokjes voor gasgeneratoren een circu laire doen toekomen, waaraan het volgende is ontleend Met ingang van 15 Juni is het verkoopen en afleveren van generatorblokjes aan verbruikers verboden, tenzij tegen afgifte van bonnen van vastgesteld model en tot, geen grooter hoeveel heid dan op de bonnen vermeld. Alle verbrui kers van generatorblokjes, met uitzondering van diegenen, die een vergunning bezitten om de door hen voor eigen verbruik benoodigde blokjes te vervaardigen of te doen vervaardigen, die nen zich ter verkrijging van de vereischte be scheiden tot het kooper. en in ontvangst nemen van generatorblokjes te wenden tot den rijks inspecteur van het verkeer, in wiens rayon zij woonachtig of gevestigd zijn. Wederverkoopers mogen derhalve op of na 15 Juni geen gene ratorblokjes meer verkoopen en/of afleveren dan tegen ontvangst van de vastgestelde be scheiden. Fabrikanten mogen met ingang van ge noemden datum generatorblokjes uitsluitend verkoopen en afleveren aan wederverkoopers op een toewijzing, afgegeven door het Rijks bureau voor hout en tot geen grooter hoeveel- I heid dan in deze toewijzing- vermeld. Niet na - koming van deze voorwaarden is strafbaar. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag heeft de agent van politie 2de klasse A. Reyngoudt zijn zilveren jubileum in Leid- schen gemeentedienst herdacht. Op verzoek van den jubilaris bleef eeri openbare huldiging ach terwege. Hedenmorgen werd de jubilaris door den fd. commissaris van politie, den heer Hoff mann ontvangen en toegesproken, waarbij hem de gebruikelijke gratificatie werd ter hand ge steld. Het politiekorps deed zijn jubilereerenden collega thuis een geschehk en een bloemstuk toekomen. FIETSENDIEF AANGEHOUDEN. De aandacht van een rechercheur van politie werd gistermiddag getrokken door een man, die op de Beestenmarkt heen en weer drentelde met aan iedere hand een rijwiel. De rechercheur sprak den man aan en deze gaf onomwonden toe, dat hij de fietsen trachtte te verkoopen, Daar hy evenwel geen bevredigende verklaring kon geven omtrent de herkomst der fietsen, werd de man uitgenoodigd den rechercheur te vergezellen naar h^t politiebureau en daar bleek, dat beide rijwielen afkomstig waren van een te Amsterdam gepleegden diefstal. De po litie slaagde er in nog een derde rijwiel, dat eveneens te Amsterdam gestolen was en dat de man, de 24-jarige H. H. Z., sedert kort alhier woonachtig, bereids had verkocht, op te sporen en in beslag te nemen. Z. is overgegeven aan de politie te Amsterdam. EENHEIDSDIPLOMA E.H.B.O. Voor het door de Vereeniging E.H.B.O.dienst gehouden examen ter verkrijging van het een heidsdiploma E.HH.O. slaagden: de dames J. Borreman, A. Borreman, M. Cuppen. A. v. d. Heuvel en T. Mulder, en de heeren J. Boot, P. Feiten, M. C. Gijzenij, J. Kooien, F. Lepelaar, J. R. Overdijk, L. H. Piek, C. D. Zandvliet, H. Sloos, W. Stomps en R. Wiggers. Het examen werd afgenomen door dr. M. D. Horst en den docent dr. H. P. Velthuyzen Jr. CARILLONCONCERT. Het programma van het carillonconcert dat hedenavond van 21—22 uur door den beiaardier R. Heering zal worden gegeven, luidt als volgt: 1. Allegro. A. Schepers. 2a. leper, o leper, hoe toont gij u verheugt, Oud-Ned. lied. b. De Min nebode, idem. c. De nachtegaal die song een liet, idem. 3. Menuet, K. Lefèvre. 4. Suite. Stef Noes. a. Vobrspel, b. Volkslied, c. Ballade, d. Vlaamsche dans. 5. Twee gavotten, J. H. Fiocco 6a.-De zwaluwen, T. Abt. b. Aan den nacht. 7. Fantasia. Staf Nees. 8. Improvisatie. ARBEIDSFRONT EN TUBERCULOSE De centrale persdienst van het NA..F. meldt: Voor leden van het Nederlandsche Arbeids front bestaat na een jaar lidmaatschap de mo gelijkheid tot het verkrijgen van t.b.c.-onder steuningen. Deze worden gegeven in den vorm van een tegemoetkoming in de kosten van sa- natoriiun-verpleging, vergoeding voor verster kende middelen, extra-voeding, al of niet in ver eeniging met hulp in de huishouding bij thuis verpleging. Verder ondersteuning voor de aan schaffing van noodzakelijk ondergoed, voer de bestrijding van reiskosten bij autovervoer van een patiënt, terwijl ook bij bezoeken van huis- genooten aan het sanatorium en soortgelijke omstandigheden geldelijke vergoedingen door het N.A.F. zullen worden gegeven. Deze ondersteuningen, welke het karakter dragen van een bestrijding van de tuberculose, en dat in den ruimsten zin, doen zien, dat de taak die het Nederlandsche Arbeidsfront hier mee op zich genomen heeft, wederom ver gaat buiten de enge grenzen van de vakorganisatie. Het bestrijden van een gevreesde kwaal als de tuberculose is meer dan een groepsbelang. Het is een volksbelang. Dat het Nederlandsche Ar beidsfront direct en indirect dit volksbelang dient, is een noodzakelijk gevolg van de plaats, die het Nederlandsche Arbeidsfront binnen de volksgemeenschap inneemt. In het bijzonder geldt dit waar het de bestrijding betreft van een kwaal, die, zij het in mindere mate dan voorheen, de volksgezondheid bedreigt. Ieder, die als werker lid wordt van het N.AJ. draagt voor zijn lidmaatschap er toe bij, dezen strijd tot een goed einde te brengen. Iedere aansporing is hier verder overbodig. Wie zijn taak kent, is lid van het Nederland sche Arbeidsfront. PLANNEN VOOR EEN NIEUW STADHUIS TE ASSEN. Assen heeft al sinds jaren behoefte aan een nieuw stadhuis. Na rijp beraad heeft men thans besloten het te bouwen op de historische Brink in het midden van de stad. In verband en harmonie met de uitvoering van dit bouw plan zal ook de Brink een anderen vorm krij gen, waarbij hij zal worden vergroot. In de as van de Brinkstraat is een torenbouw ontwor pen. De binnenstad van Assen zal daardoor in stedebouwkundig opzicht belangrijk worden verfraaid. OUD-KAMERDIENAAR VAN PAUL KRUGER OVERLEDEN. Te Hilversum is op 36-jarigen leeftijd plotse ling overleden de heer A. H. J. Happe, die be kendheid genoot als oud-kamerdienaar van Paul Kruger en dezen in diens laatste bewogen levensjaren vergezelde Van 1870 af zwierf de thans overledene in de zeilvaart over de wereld tot hij zich in 1894 in Pretoria vestigde en be geleider werd van Paul Kruger's salonrijtuig. Aan Kruger's zijde streed hy tijdens de Ja- mesontroebelen en later ook begeleidde hij den president tijdens diens reis op de „Gelderland" naar Europa. Als kamerdienaar verzorgde hij Paul Kruger in diens laatste levensjaren, ojn. terwijl deze te Hilversum in de villa „Casa Cara" op Trompenberg woonde. Na Kruger's overlijden reisde hij vooruit naar Pretoria, waar hij hielp den president naar zyn laatste rust plaats te dragen. DAOEI :)AS KOMEN ER GELDEN BINNEN.. Dagelijks komen er gelden binnen op de girorekening van de Nederlandsche ambulance. Groote en kleine bedragen als bewijs van me deleven met hen, die aan het front gewond geraakt zijn. Wij willeft u geen bedragen noemen, doei- u kunt er van overtuigd zijn, dat de Nederland sche hulpexpeditie aan het Oostfront inder daad geheel bekostigd wordt door de vrijwil lige bijdragen van het Nederlandsche volk. Dat is iets om trotsch op te zijn. Dat is een eere- taak voor een ieder, die het wel meent met zyn medemenschen. Hebt u. lezer reeds bijgedragen voor dit mooie en menschlievende werk? Neen? Doe het dan vandaag nog. Stort een bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche ambulance. Koninginnegracht 22. 's-Graven hage. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren ls in den ouderdom van 80 jaar te Velp. waar hij sedert zijn pensionneering woon de, overleden jhr. J. J. A. Quintus, oud-presi dent van het Gerechtshof te Leeuwarden. Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat Japansche vlootstrydkrachten op 7 Juni in nauwe samenwerking met legereenheden verscheidene vijandelijke steunpunten op de Aleoeten bezet hebben. De operaties duren nog voort, (De Aleoeten liggen aan Z.W. van Alaska) Het hoofdkwartier maakt voorts bekend, dat bij de gevechten in het gebied der Midway- eilanden twee vijandelijke vliegkampschepen van „Enterprise"- en de „Hornet"-klasse tot zinken gebracht zijn. Bovendien werden 120 vijandelijke machines neergeschoten. Op de Midway-eilanden zijn belangrijke militaire in richtingen verwoest. In het gebied van Dutch Harbor (Aleoeten) werd een groot vijandelijk transportschip tot zinken gebracht en werden petroleuminstallaties alsmede een vliegtuighan gar vernield. De Japansche verliezen bedragen: een vlieg tuigmoederschip tot zinken gebracht, nog een vliegtuigmoederschip en een kruiser zwaar be schadigd, alsmede 35 vliegtuigen niet op him basis teruggekeerd. (D.N.B.) (De schepen der Enterprise-klasse (van 1937- 3S) zijn 20.000 ton groot en kunnen 100 vliegtui-* gen bergen. De schepen der Hornet-klasse zyn eveneens 20.000 ton groot en dateeren van 1940). Mr. P. E. BRIËT 40 JAAR ADVOCAAT. Bekend en algemeen geacht ingezetene. Zaterdag a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat mr. P. E. Briët, advocaat en procureur te dezer stede, als zoodanig werd beëedlgd. Ofschoon geen Leidenaar van geboorte de heer Briët aanschouwde op 16 Juni 1879 te Voorthuizen het eerste levenslicht kent de a.s. jubilaris onze stad en haar ingezetenen als weinig anderen; niet in de eerst© plaats in verband met zijn overigens zeer drukke advo catenpraktijk. maar in meerdere mate nog door de vele en velerlei functies, welke hij in den loop der jaren in het openbare leven heeft be kleed en waarvan hij ettelijke, vooral op sociaal terrein, heden ten dage met onverflauwde werk kracht nog steeds bekleedt. De heer Briët werd reeds op jeugdigen leef tijd Leidenaar, toen zijn vader, ds. W. Briët, naar de Ned. Herv. Gemeente alhier werd be roepen. Hy bezocht de school van den heer Meynen aan den Stille-Rijn, vervolgens het Gymnasium en studeerde daarna in de rechts wetenschappen, welke studie hij op 13 Mei 19jJ afsloot door op stellingen te promoveeren. Achtereenvolgens oefende hij de advocaten praktijk aan de Oude Vest 53, Steenschuur 14 en sinds 1922 aan het Rapenburg. Van 1921 tot 1927 was hij geassocieerd met mr. C. M. A. R. van Roy, die in laatstgenoemd jaar door een motorongeluk om het leven kwam; daarna, sinds 1928 met mr.' F. D. L. Gunning en sedert 1932 ook met mr. dr. N. G. Geelkerken. Tot de eerste sociale bemoeiingen van den heer Briët behoorde het secretariaat eener arbeidersvereniging van vrijwillige verzekering tegen werkloosheid; later werd deze zorg over genomen door de gemeente middels de stich ting van een Gemeente-Werkloozenfonds, waar van de heer Briët voorzitter werd, totdat deze materie het voorwerp van Staatszorg werd. Van 1907—1919 was hij voor de A.-R. Partij lid van den gemeenteraad, in welke kwaliteit hij voorzitter was van de commissie voor het Grondbedrijf. Gedurende de oorlogsjaren 1914- 1918 was hij voorts voorzitter van de Brand- stoffencommissie en onder-voorzitter ,van het Plaatselijk Steuncomité. Het lidmaatschap van de Provinciale Staten bekleedde hij van 1911 tot 1919. dat van de Eerste Kamer der Staten- Generaal gedurende eenige maanden van 1923 en vervolgens van 1925 tot 1940. Het secretariaat van den Voogdijraad, dat de heer Briët sedert 1907 waarneemt, bracht hem in aanraking met schier alle geledingen der bui-gerij. Van zijn vele andere functies noemen wij hier: secretaris van het college van curatoren van het Gymnasium (1905-'07), cu rator van deze inrichting (1925-1940). curator der Universiteit (1928-1941), plaatsvervangend kantonrechter (sinds 1912), advocaat van de gemeente Leiden (sedert 1927) en vele omlig gende gemeenten (o.a. Katwijk) en polders, voorzitter van de Leidsche Spaarbank, lid van de Commissie van Beroep voor de Ongevallen en Ouderdomsverzekering, voorzitter van het Carillon-comité, lid van den Raad van Toe zicht en Discipline, gekozen door de Orde van Advocaten, lid van het centraal college voor de reclasseering en lid van den voormaligen Ra- dioraad. Ook op kerkelijk gebied bekleedde hij tal van functies; o.m. is hij lid van het Pro vinciaal College van Toezicht op het beheer van kerkelijke goederen en fondsen en oud president-diaken der Ned, Herv. Gemeente, in v/elke kwaliteit hij medewerkte tot de stichting van het Kinderhuis „Voordorp". Uit deze simpele vermelding blijkt overdui delijk. welk een belangrijke positie de heer Briët in het plaatselijke leven heeft ingenomen en hoe hy op zeer uiteenloopend gebied de ge meenschap heeft gediend. Moge hij in ongebroken werkkracht en goede gezondheid zijn groote gaven van hoofd en hart nog tal van jaren beschikbaar blijven stellen ten dienste van stad en burgerij. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Gebrs. Verschoor, Hoofdstraat 303, Sassenheim, Zaadteelt en zaadhandel. Door uittreding van den vennoot A. Verschoor, met ingang van 1 Jan. 1942 is de vennootschap on der firma ontbonden. Het bedrijf wordt voort gezet onder den naam: Fa. Gebr. Verschoor, door den heer L J. Verschoor, als eenlg eige naar. N.V Secpreserve, v. d Endelaan 15 Hllle- gom. Groentendrogerij. Nieuwe president-com missaris: Dr H. Molhuysen, 's-Gravenhage. Nieuwe commissaris: A. de Stoppelaar, idem. Jb. Dubbelaar, Torenstraat 1, Katwijk aan Zee Lood-, en zinkwerken; gas- en waterlei ding Wijziging handelsnaam in: J. W. Dubbe laar T. Meijvogel, Zuidstraat 85, Katwijk a. Zee. Aannemer. Wijziging handelsnaam in: K. Mey- vogel. ORGELCONCERTEN HOOGLANDSCHE KERK In verband met de uitgebreide restauratie van het orgel zal de organist Feike Asma de jaarlijksche serie wekelijksche orgelconcerten op Maandagavonden in de Hooglandsche Kerk, dit jaar eerst omstreeks half Juli kunnen aan vangen. Gistermiddag is de 25-jarige houtbewerker C. v. d. H. werkzaam in de houtzagerij van de firma van L. aan den Zoeterwoudscheweg, door eigen onoplettendheid, getroffen door een zich in dalende richting bewegende lift, waardoor de man niet ernstig aan het hoofd werd verwond en bovendien vermoedelijk het rechter-sleutel- been brak. De E.H.D. vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1