De strijd in Oost-Azië 83sfe Jaargang MAANDAG 8 JUNI 1942 No. 2521! Wat Japan bereikte Ifaliaansche Weermachtsberichten Engelsthe mededeeling inzake de behandeling van krijgsgevangenen Verspreide Berichten V erduïsteren: Studiereis van Belgische sfaafs- en gemeenteambtenaren Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Successen in Noord-Afrika BINNENLAND Wat doet hef Arbeidsfront bij overlijden! GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) t— Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Leidon. In een officieel communiqué heeft het Ja- pansche hoofdkwartier een overzicht gegeven van de resultaten der operaties van het Japan- sche leger van het uitbreken van den oorlog op 8 December tot 31 Mei. Het totale aantal ge vangenen bedraagt volgens dit overzicht 342.000 man. Hieronder bevinden zich 25.000 Amerika nen. 64.000 Engelschen en 24.000 Nederlanders. Rond 100.000 Indonesiërs zijn reeds vrijgelaten. Aan de verschillende fronten in China ver loor Tsjang-kai-sjek bovendien ongeveer 112.000 dooden. Tegenover de Japansche troepen stonden In de Zuidelijke gebieden, dus voor Hongkong, op de Philippijnen, op Malakka, in Nederlandsch- Indië en Birma te zamen 35% divisie, waarvan de sterkte op 505.000 man wordt becijferd. Aan materiaal vielen den Japanners 3763 ka nonnen, 1440 tanks, meer dan 31.000 motorvoer tuigen, 240 vliegtuigen, meer dan 11.000 machi negeweren en groote hoeveelheden rollend ma teriaal in handen. Verder werden 1636 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Tot zinken werden gebracht 1 duikboot, 1 torpedoboot alsmede 41 andere schepen, terwijl tal van andere beschadigd werden. Als Japansche verliezen worden opgegeven 9174 dooden, rond 20.000 gewonden, 348 vlieg tuigen en 31 schepen van te zamen 160.000 ton. Tevens wordt verklaard, dat de herbouw in de Zuidelijke gebieden, die door het Japansche leger zijn bezet, en de exploitatie van de na- tuurlijkf productiegebieden van grondstoffen volgens programma verloopt. Deze Zuidelijke gebieden omvatten 2.521.000 K.M.2 en zijn 3.7 maal zoo groot als de Japan sche eilanden. In deze gebieden leeft een be volking van 93 millioen menschen. Dak zij het optreden van het Japansche mi litaire bestuur zijn deze gebieden vrijwel terug gekeerd tot vooroorlogsche toestanden. Zoo werken b.v. de scheepswerven en andere fabrie ken van Hongkong weer op volle kracht. Op de Philippijnen zijn de vooroorlogsche toestan den door het burgerlijk bestuur onder leiding van Vargas hersteld. Op Malakka heerscht rust en orde en de pro gramma's voor herbouw en exploratie wordën stelselmatig uitgevoerd. In Birma, v/aar even eens orde en rust heerscht, onderhandelt het militaire bestuur nog over de vorming van een centrale bestuursorganisatie. De werkzaamhe den voor de exploitatie van de natuurlijke grondstoffen zijn daar in vollen gang. Daar de inheemsche bevolking op Java Japan zeer welgezind is, aldus het hoofdkwartier, maakt het Japansche militaire bestuur aan zienlijke vorderingen met zijn exploratiepro gram. Op Sumatra treft het Japansche mili taire bestuur de noodige toebereidselen om be stuurshoofden voor de afzonderlijke provincies aan te stellen. Afgezien van de volledige paci ficatie van dit gebied overtreft de exploitatie van de natuurlijke grondstoffen de verwach ting. die de Japanners daarvan koesterden. Ten slotte wordt in het overzicht gezegd, dat or Birma en de andere eilanden voortdurend ervaren Japansche bestuursambtenaren aanko men om ook hier de herbouwwerkzaamheden volgens program te doen verloopen. (D-N.B.) VORDERINGEN IN CHINA. Naar Domei meldt hebben de Japansche troe pen Toensjang, een vijandelijke versterking langs den spoorweg Tsjekiang-Kiangsi bezet. De Japansche troepen vernietigen thans de vijan delijke overblijfselen, die zich in de nabijgelegen bergen terugtrekken. De persafdeeling van het Japansche leger in Midden-China deelt mede, dat Tsjoetsjau in de provincie Tsjekiang volledig is bezet, waarbij naar schatting 15 divisies van Tsjoengking na dagenlang hardnekkig verzet, geheel in de pan gehakt werden. Ten einde nog een front te vormen tegen Tsjoengking zijn Japansche eenheden Vrijdag avond plotseling een actie begonnen tegen den vijand in Noord-West-China. Zij trokken de Gele rivier over en vielen de pas gevormde 32ste di visie van Tsjoengking aan op de vlakte van Ordos. Naar verluidt rukken de Japanners naar het Zuiden op en dringen zij de achtste oorlogszone van Tsjoengking binnen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Naar Radio-Londen heeft meegedeeld, heeft het Britsche ministerie van oorlog het volgende meegedeeld: „Een bevel, zooals door de Duitschers is ge vonden, is niet door het Britsche ministerie van oorlog gegeven. Indien een subaltern officier, misschien de commandant van de vierde pant serbrigade, een bevel van dezen aard heeft ge geven, dan verklaart het ministerie van oorlog, dat dit bevel onmiddellijk ingaande als niet bestaand wordt verklaard. De Duitsche gevan genen v/orden evenals voorheen overeenkomstig de Geneefsche conventie behandeld." Als gevolg van deze verklaring van het En gelsche ministerie van oorlog heeft het opper bevel van de Duitsche weermacht alle bevolen vergeldingsmaatregelen tegen de Britsche ge vangenen in Afrika opgeheven. HONGAARSCHE PREMIER BIJ DEN FÜHRER De Hongaarsche minister-president en mi nister van bultenlandsche zaken. Kallav, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den Pührer in diens hoofdkwartier voor een bespreking van den politieleen en militairen toestand waaraan werd deelgenomen door den DuitschPn minister van buitenl. zaken, Von Ribbentrop Het onder houd was bezield van den geest der traditionele Duitsch-Hongaarsche vriendschap en van de wapenbroederschap, welke in den gemeenschap- peliiken strijd der door het driemogendheden- verdrag verbonden volken tegen het bolsjewisme oonleuw tot uiting is gekomen en beproefd is (D.N.B.). ROUWPLECHTIGHEID VOOR HEYDRICH. Op de binnenplaats van het Hradschin te Praag is gisteravond de rouwplechtigheid ge houden voor den vermoorden plaatsvervangen- den Reichsprotektor Heydrich Behalve de naaste familieleden woonden Reichsfuehrer SS Himmler en de president dr. Hacha, met de regeering benevens- een onafzienbaar aantal ge- noodigden de Plechtigheid bij Bij "de baar die omgeven was door een zee van kransen en bloemen. spral< SF Obergrupoen- fuehrer en kolonel-generaal Dalueg? hartelijke herdenkingswoorden, waarin hij de verdiensten Zaterdag deelde het Italia ansche hoofdkwar tier mede: De operaties van de strijdkrachten der spil- mogendheden in de Marmarische woestijn ont wikkelden zich gunstig. Krachtige vijandelijke afdeelingen, die gesteund door artillerie en pant serwagens. ons van de bereikte stellingen tracht ten te verdrijven, werden In een tegenaanval verslagen. 36 tanks en eenige tientallen auto's werden vernield, er werden eenige honderden gevangenen gemaakt. De luchtmacht, hoewel gehinderd door het ongunstige weer, ontplooide een doeltreffende bedrijvigheid. Veertien Britsche vliegtuigen wer den neergeschoten zes tot landen gedwongen. Een Britsch vliegtuig werd door batterijen in brand geschoten. Drie onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties van gisteren en den voorgaanden dag. Een Beaufighter. dip over het eiland Lampe- dusa trachtte te vliegen, werd door het afweer- vuur getroffen en viel in zee, de twee inzittende onderofficieren werden opgepikt en gevangen genomen. Een aanval, in den afgeloopen nacht op Na pels en omgeving ondernomen, door verschei dene golven Engelsche vliegtuigen, veroorzaakte weinigbelangrijke schade, eenige branden wer den snel bedwongen, er zijn een doode en een gewonde onder de burgerbevolking Ver volgens werden boven Littoria lichtfakkels uit geworpen. En Zondag: De krachtige tegenaanval van gemotoriseerde en gepantserde strijdkrachten des as-mogend- heden heeft nieuwe aanzienlijke successen op geleverd. De tot den aftocht gedwongen vijand verloor nog 30 pantserwagens, talrijke stukken geschut en liet 4000 gevangenen In onze handen. Het aantal in den loop van den veldslag in de Marmarische woestijn vernielde of buitgemaakte pantserwagens is hiermede sinds gisteren tot meer dan 550 gestegen. Er werden meer dan 200 kanonnen en vele honderden automobielen buitgemaakt. Het aantal gevangenen, onder wie, zich tal van hooge officieren bevinden, bereikt de 10.000. Ook gisteren heerschte er levendige activiteit van de Italiaansche en Duitsche vliegers. Steun punten en kampen in het achterland werden doeltreffend gebombardeerd. Concentraties voer tuigen werden aangevallen. Een groot aantal voertuigen geraakte in brand. Drie Curtiss-toe- stellen werden door onze vliegers in luchtge vechten neergeschoten. In den loop van bij dag én nacht ondernomen aanvallen van gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers op de militaire installaties op Malta, die herhaaldelijk éetroffen werden, kwam het tot talrijke hevige luchtgevechten, waarbij 7 vijandelijke vliegtuigen vernietigd en talrijke andere door machinegeweervuur getroffen wer den. Vijf onzer vliegtuigen keerden niet op hun steunpunten terug. Hieronder bevindt zich ook een zee-reddingsvliegtuig, dat ondanks de dui delijk zichtbare Roode-Kruisteekens aangevallen en getroffen werd In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee brachten onze torpedovliegtuigen niet ver van Haifa een middelgroot tankschip tot zinken. Messina is in den afgeloopen nacht opnieuw door Britsche vliegtuigen in verscheidene golven aangevallen Vele woonhuizen werden bescha digd Eenige branden, die in het bergachtige gebied der provincie waren uitgebroken, konden terstond gebluscht worden. Onder de burgerbe volking zijn geen slachtoffers te betreuren. Het luchtdoelgeschut heeft 3 vliegtuigen neerge haald. waarvan er één voor de Golf van Catania, het tweede tusschen Kaop Peloro en Villa San Giovanni en het derde ten Oosten van Augusta in zee. stortte. van hedenavond tot morgenochtend 21.56 uur 5.21 uur De maan kwam heden op te 3.15 uur en ging onder te 16.10 uur. van den overledene voor volk en staat memo-: reerde. Na het weerklinken der volksliederen werd de kist door de straten der stad naar het hoofd station overgebracht, vanwaar zij naar Berlijn wordt getransporteerd voor een staatsbegrafenis, waartoe de Führer last heeft gegeven. Van de gelegenheid om langs de kist te defi- leeren was door duizenden gebruik gemaakt. De Pührer heeft de zesde SS-infanteriestan- darte den naam „Reinhard Heydrich" gegeven. HET AANTAL SLACHTOFFERS TE KEULEN. Het aantal bij den laatsten Engelschen lucht aanval op Keulen omgekomen burgers is. naar het D.N.B. verneemt, gestegen tot 305. ENGELSCHE VLIEGTUIG VERLIEZEN IN MEI In Mei heeft het Britsche luchtwapen, naar van militaire zijde verluidt, aldus het D.N.B., in Europa en Noord-Afrika 477 vliegtuigen ver loren. INSTELLING „ORDE VAN DEN ROMEINSCHEN ADELAAR". In Italië is een nieuwe orde ingesteld, de „Orde, van den Romeinschen Adelaar". Zij wordt ver leend aan buitenlandsche burgers, die zich op militair of civiel gebied jegens Italië verdien stelijk gemaakt hebben. De onderscheiding is be stemd. de bevriende en verbonden naties in dezen tijd der wapenbroederschap te eeren en te herinneren aan den strijd, welke gevoerd wordt voor de Europeesche nieuwe ordening. (D.N.B.). ZWARE ONTPLOFFING IN LONDEN. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is Za terdagavond in Londen een zware ontploffing ontstaan in de nabijheid van Elephant Castle. Verscheidene huizen werden zwaar beschadigd en tal van straten in de onmiddellijke omgeving moesten worden afgezet. Vele gezinnen werden dakloos. Minstens 28 personen zouden om het leven gekomen zijn, w.o. een aantal kleine kin deren. Op uitnoódiging van den Rijkscommissaris, Rijkminister Seyss-Inquart, vertoefden van 4 tot 7 Juni hooge Belgische staats- en ge meente-ambtenaren in Nederland. Zij werden door den commissaris-generaal voor bestuur en justitie, dr. Wlmmer, ontvan gen en brachten onder leiding van den Kriegs- verwaltungsabteilungschef Troitzheim een be zoek aan de steden 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam. Hun reis gold het bestudeeren van de gean nexeerde gemeenten, de taken en de organisatie van de uitbreidingsplannen. Tevoren hadden de heeren op een reis van verscheidene dagen de West-Dultsche steden Keulen, Essen, Düssel- dorf. Bremen en Wesermuende bezocht. OPROEP VAft GREEKSCHEN PREMIER. De Grieksche minister-president, Tsolakogloe, heeft ter gelegenheid van een bezoek aan Mace donië een boodschap gericht tot de bevolking van Noord-Griekenland, waarin hij de bevol king vermaant, zich door de agitatie der vijan delijke radiozenders riiet op een dwaalspoor te laten brengen. Niets anders mag de gedachten der Grieken belieerschen dan Griekenland zelf, zijn onafhankelijkheid en vrijheid. Ik prijs mij gelukkig, aldus de premier, gelegenheid te heb ben,, jegens den Führer en den Duce den dank te betuigen van het Grieksche volk, waarnaar zij de hand hebben uitgestoken, nadat dit voik door een misdadige regeering in den oorlog ge dreven was. Aan de bezettende overheid moet ik mijn dank betuigen voor haar ridderlijke houding tegenover de bevolking. De geheele menschlieid zal de helden eeuwig dankbaar ziin, die thans tegen het bolsjewisme strijden. De beschaving zal aan deze helden haar bestaan en haar ontwikkeling te danken hebben (D.N.B.) Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Aan het omsingelingsfront van *Sebastopol zijn de vijandelijke versterkingen met krachtig vuur van de zwaarste artillerie en geconcen treerde luchtaanvallen bestreden. In den zuidelijken sector van het Oostelijke front hebben Duitsche en Hongaarsche troepen afzonderlijke vijandelijke aanvallen met bloe dige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. In den centralen en Noordelijken frontsector werden verscheidene in het gebied achter het front ingesloten groepen van den vijand ver der opeengedrongen en talrijke plaatsen inge nomen. Aan 't front van de Wolchow zijn sterke vijandelijke aanvallen in zware gevechten en In samenwerking met formaties duikbommenwer pers afgeweerd. De tegenstander leed zeer zware, bloedige verliezen en verloor 22 tanks. In de Finsche golf heeft artillerie der ma rine een Sovjetduikboot met verscheidene tref fers vernietigd. De ondergang van de duikboot kan aangenomen worden. In Noord-Afrika hebben Duitsch-Italiaansche troepen sterke Engelsche aanvallen afgeslagen en zijn zelf tot tegenaanvallen overgegaan. De Engelschen verloren 36 tanks, talrijke vracht auto's en verscheidene honderden gevangenen. Tijden? luchtgevechten werden 14 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht hebben formaties gevechtsvliegers het havengebied van Tobroek aangevallen, Zooals in een extra-bericht is bekend ge maakt hebben Duitsche duikbooten aan de Oostkust van Amerika, op de Caraibische Zee en ten Oosten van de Antillen 19 schepen van den vijand met een gezamenliiken inhoud van 108,300 b.r.t. tot zinken gebracht. Voor de Vlaamsche kust hebben torpedoboo ten in een artilleriegevecht twee Britsche snelle kanonneerbooten tot zinken gebracht. Bij aanvallen van Engelsche luchtstrijdkrach ten op de kust van de bezette westelijke ge bieden zijn gisteren 22 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 5 op 6 Juni verscheidene plaatsen in West-Duitschland aangevallen. In eenige steden van het industriegebied ontstond brandschade Nachtjagers en afweergeschut schoten 13 der aanvallende bommenwerpers neer. B^J de successen van Duitsche duikbooten in de Amerikaansche wateren heeft de duikboot van den korvettenkapitein Hartenstein zich bij zonder onderscheiden. En Zondag: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front sloegen Duitsche bergtroepen en Hongaar sche afdeelingen enkele aanvallen van den vij and af. In den centralen en Noordelijken frontsector werd de ring om de in het achterwaartsche frontgebied ingesloten groepen van den vijand door een concentrischen aanval nauwer aange haald Viïandelijke tegenaanvallen werden in hardnekkige gevechten bloedig afgeslagen. Aan het Wolkof-front herhaalde de vijand op verscheidene plaatsen zijn hevige aanvallen. Zy mislukten echter dank zij den waakzamen af weer, die gesteund werd door formaties duik bommenwerpers. De vijand leed daarbij zware verliezen en verloor weer 18 pantserwagens. In Noord-Afrika leverde de tegenaanval der Duitsche en Jtaliaansche pantsergroepen, ge steund door sterke luchtstrijdkrachten, groote successen op. De vijand werd verslagen en in gedeelten omsingeld en in de pan gehakt. De vijand verloo»- weer 30 nan<serw;»epns. Talryke stukken geschut en voertuigen behoorden tot den buit. Er werden ruim 4000 gevangenen gemaakt. Daarmede bedragen de verliezen van de Britsche strijdkrachten sinds het begin van den strijd in de Marmarische woestijn op 28 Mei: ruim 10.000 gevangenen, 550 pantserwa gens, 200 stukken geschut en eenige honderden automobielen. Tn het gebied van het Kanaal schoten Duit sche lagers gisteren overdag, zonder zelf ver liezen te lilden. 13 Britsche vliegtuigen omlaag. Het stadsgebied van Canterbury werd in den nacht van 6 op 7 Juni opnieuw door formaties gevechtsvliegtuigen met brisant- en brandbom men bestookt. Britsche bommenwemers vielen in den afge loopen nacht de stad Embden aan. De burger bevolking leed verliezen. Talrijke gebouwen, vooral weer in de woonwijken, werden verwoest of beschadigd. Zes der aanvallende vliegtuigen werden omlaafgeschoten, Kanitein Philipn, groepscommandant in een eskader jachtvliegtuigen, behaalde gisteren aan het Oostelijk front zijn 101e tot 103e overwinning in de lucht. Eerste luitenant. Becker behaalde in den afgeloopen nacht, zün 20e tot 22e over winning in de lucht tijdens nachtelijke vluch ten. De Oberfeldwebe! Teige van een eskader jachtvliegtuigen schoot met zijn gevechtsvlieg tuig binnen enkele dagen t-ifds elf vijandelijk vliegtuigen, waarvan 9 des nachts, omlaag. De centrale persdienst van het N.AJF. meldt: De zorg van het Nederlandsche Arbeidsfront strekt zich by overlijden van een lid ook uit tot de nabestaanden. In de eerste plaats tot de echtgenoote en minderjarige kinderen. Deze kunnen namelijk aanspraak riiaken op een overiydensuitkeering en een begrafenisuitkee- ring. En wel in de volgende gevallen: Een overlijdensuitkeering komt toe aan de wettige echtgenoote van een overledene, die ten minste drie jaar lid is geweest van het N.A.F., en bij toetreding den leeftijd van 56 jaar nog niet had bereikt. Was de overledene vóór de oprichting van het N.A.F. lid van een vakver - eeniging of een organisatie, waaraan voor de leden eveneens een overlijdensuitkeering ver bonden was, dan bestaat evenzeer recht op uit- keeriiig wanneer de toetreding tot die vereeni- ging of organisatie voor het 56e jaar heeft plaats gevonden. Een begrafenisuitkeering wordt boven deze overlijdensuitkeering eveneens aan de echtgenoote en minderjarige kinderen toege kend, na een lidmaatschap van vijf jaar. Na een 12-jarig lidmaatschap bedraagt elk van de ultkeeringen f.50, zoodat dan in het to taal een bedrag van f. 100 wordt uitgekeerd. Dit bedrag is slechts afhankelijk van het aantal betaalde bijdragen en niet van de klasse waarin deze bijdragen werden gedaan. De begrafenis- uitkeering kan ook worden verleend aan hem, die aantoont de begrafenis van het overleden lid uit eigen middelen te Rebben betaald. Als aanvulling op de bestaande uitkeeringen uit de wettelijke ongevallenverzekering en de ziekenfondsverzekering, benevens die, welke wel licht uit particuliere fondsen verkregen worden, beteekenen deze overlijdens- 'en begrafenisuit- keeringen een aanmerkelijke verlichting van zorgen van de weduwe en de weezen van een overleden lid. De geldelijke zorgen, die op het gezin drukken, worden mede door deze onder steuning voor een deel weggenomen. Iedere werker, die het belang van zijn gezin inziet, is dus ook op grond van deze aan het lidmaatschap verbonden voordeelen lid van het Nederlandsche Arbeidsfront. KADERBIJEENKOMST VAN N.S.D.AJP. EN N.S.B. TE UTRECHT. De hoofdstad van Limburg stond gisteren in het teeken van de groote kaderbijeenkomst van N.SJDJVP. en N.S.B., die daar in den middag op het Vrijthof is gehouden en door eenige dui zenden belangstellenden werd bijgewoond. Kreisleiter Quandt sprak een kort openings woord, waarna de plaatsvervangend leider der N.S.B.de heer Van Geelkerken, er den nadruk op legde, dat de toekomst van ons volk slechts in en door het nationaal-socialisme veilig ge steld zal kunnen worden. Hierna hield Hauptdienstleiter Schmidt een rede, waarin hij tot slot een beroep op de na- tlonaal-socialisten van Duitschland en Neder land deed, zich door niets meer te laten schei den. want gold vroeger het parool „Duitschland ontwaak", thans luidt dit „Europa ontwaak". Na een driewerf Sieg Heil op den Führer, werd de bijeenkomst gesloten met het zingen der volksliederen. MAX BLOKZIJL OVER „ONAANGENAME MENSCHEN." Het politiek weekpraatje van Max Blokzijl, dat hedenavond van 21.00—21.15 uur over den zender Hilversum 2 wordt uitgezonden (301 meter) heeft als titel: „Onaangename men schen." EDO BERGSMA GEHULDIGD. Vergadering van den A.N.W.B. Op den dag, waarop de oud-voorzitter, de heer Edo Bergsma den 80-jarigen leeftijd be reikte, heeft de Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Zaterdagmiddag te Arnhem een algemeene ver gadering gehouden, waar de grijze oud-voorzit ter op hartelijke wijze gehuldigd is. Reeds in de bijeenkomst van het algemeen bestuur van den A.N.WJ3. welke aan de algemeene verga dering voorafging, was de heer Bergsma door den vice-voorzitter van het dagelljksch bestuur, den heer Zimmerman, toegesproken en geluk- gewenscht met dezen heugelijken dag. De voor zitter, de heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem, was door ambtsbezigheden ver hinderd. Daarna sprak een der oudste afdeelingscon- suls, de heer A. Onnes Fzn., uit Groningen, die den 80-jarigen oud-voorzatter namens het da- gelijksch en het algemeen bestuur en de direc tie eenige fraaie boekwerken, betrekking heb bende op mooi-Nederland aanbood. De algemeene ledenvergadering, welke des middags plaats Vond, werd geopend met een rede van den heer Bloemers. Spr. schetste het belangrijke werk, dat de heer Bergsma voor den bond heeft verricht. De tallooze schriftelijke bewijzen van belang stelling, welke hij op dezen dag uit alle deelen des lands ontving, bewijzen hoe zeer zijn arbeid overal in Nederland gewaardeerd wordt. Moge hij met ongebroken kracht nog vele jaren werkzaam blijven voor den bloei van zijn bond, zoo besloot spreker. De heer Bergsma sprak hierop een woord van dank. Overgaande tot de behandeling der agenda, hield de voorzitter een korte inleidende rede, waarin hij opmerkte, dat de toestand van den A.N.W.B. alle reden tot voldoening geeft. On danks de tijdsomstandigheden is het ledental nog steeds groeiende. Werd in Augustus 1941 de 100.000 leden gepasseerd, in dit jaar is het ledental niet meer onder dit getal gedaald. Het blijft zelfs van maand tot maand toenemen. Hierna vond de verkiezing van de balans commissie plaats. De periodiek aftredende le den, de heeren H. Lamsvelt, mr. R. H. Ben- them Sypkens, G. W. A. van Laer J.Czn., F. A. Dudok van Heel, mr. B. Hennig en mr. A. J. d'Ailly werden herkozen Na afloop van de alg. vergadering bracht men een bezoek aan het Ned. Openluchtmuseum. DE RESTAURATIE VAN DEN MARTINITOREN. Nadat onlangs de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming de financleele medewerking van het rijk had toegezegd tot een maximium in de kosten van de laatste etappe der restau ratie van den Martinitoren te Groningen, welke kosten op rond f300.000 worden geraamd, heeft thans ook de commissaris der provincie Gro ningen daarvoor een bijdrage toegezegd en wel tot een maximum van f. 100,000. JOS. M. J. BRAAM OVERLEDEN. Na een kortstondige ziekte ls Zaterdag op 66- jarigen leeftijd te Heemstede overleden de heer Jos. M. J. Braam, een bekende figuur in de geheele bloembollenstreek. De ontslapene was een groot vakman, vooral op het gebied van de hyacinthencultuur en door zijn practische kennis kwamen verschei dene nieuwe soorten in den handel. Ook be kleedde hij in vele organisaties en vereenigin- gen een vooraanstaande plaats. De begrafenis van het stoffelijk overschot is vastgesteld op Donderdag as., na de plechtige requiem te kwart voor tien In de kerk van O.L.V. Hemel vaart, op de R.-K. begraafplaats aan den Glip- perweg te Heemstede. OPPASSER AANGEVALLEN DOOR KRAAGBEER. Incident in dierenpark te Wassenaar. In het Dierenpark te Wassenaar ls de oppas ser B. uit Den Haag door een kraagbeer aange vallen. B. had den beer in het buitenhok opge sloten, om het nachthok schoon te maken. Toen hij er mee bezig was, kwam het dier plot seling door het afscheidingsluik. B. werd door den beer aangevallen en om vergeworpen. Gelukkig wist hij zijn tegenwoor digheid van géést te bewaren. Op zijn hulpge roep werd B. uit zijn benarde positie bevrijd. Hij had ernstige verwondingen opgeloopen aan handen en beenen en is, nadat dr. Hubbeling uit Wassenaar de wonden gezuiverd had, per taxi naar het ziekenhuis te Den Haag overge bracht voor verdere behandeling, aldus de Crt. VADER WILDE ZIJN KIND REDDEN. Bij den sluisput in de werkhaven van de Zui derzeewerken te Urk was Zaterdagmiddag het eenige kind van den opzichter der Zuiderzee werken, den heer Sieger, te water geraakt. Toen de vader dit zag sprong hij terstond gekleed te water. Waarschijnlijk tengevolge van kramp zonk hij dadelijk weg. Toen de beide drenke lingen op het droge waren gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. MISDRIJF IN HET SPEL? De politie te Hilversum heeft thans reden om aan te nemen, dat ten aanzien van de vermis sing van den 11-jarigen Hans van der Poel misdrijf niet is uitgesloten. De commissaris van politie verzoekt dengenen, die Woensdagavond tusschen 7 en 8 uur op den 's-Gravelandsche- weg een man hebben zien fietsen in de richting 's-Graveland, met achterop het rijwiel een Hui lenden jongen, die tegen zijn zin meereed, zich aan het bureau der Hilversumsche recherche te willen melden. VERDRONKEN BIJ HET ZWEMMEN. Vrijdagavond is de 22-jarige scheepstimmer man J. A. den Boer uit de Tarwestraat te Rot terdam. bü het zwemmen in de Waalhaven verdronken. De rivierpolitie heeft tot nu toe geen resultaat kunnen boeken met dreggen. 0 Zaterdagmiddag waren in de Vulcaanhaven te Vlaardingen eenige jongens aan het zwem men. De elfjarige Andries de Bruin, die niet zwemmen kon. begaf zich ook te water doch verdweep onmiddellijk in de diepte. Reeds na enkelet minuten kon men het ventje uit net water ophalen, doch het bleek te laat te zyn Ruim twee uur is kunstmatige ademhaling toe gepast echter zonder resultaat. BUITENLANDSCH GEMENGD. ONTPOFFING IN EEN AMERIKAANSCHE MUNITIEFABRIEK. Volgens den Britschen berichtendienst is of ficieel medegedeeld, dat by een ontploffing in de grootste Amerikaansche munitiefabriek by Ekwood, 57 personen om het leven zijn geko men en 41 .personen zyn gewond. De ontplof fing was tot op 200 kilometer merkbaar. Velen meenden dat de schok aan een aardbeving te wyten was. J PLANTSOENCONCERTEN. Deze zomer zullen er weer Plantsoenconcerten gegeven worden, welke beginnen op Woensdag 17 Juni a.s. Het eerste concert wordt gegeven door „Werkmans Wilskracht". ACCORDEONVEREENIGING „D.V.V.". Morgen is het 12% jaar geleden, dat de Leld- sche Accordeonvereniging „Door Vriendschap Vereenigd" werd opgericht. Ter gelegenheid daarvan hield het bestuur gistermiddag Jn „Oud-Hortuszicht" een receptie, waar velen van hun belangstelling deden biyken, Onder hen merkten we om. op den heer H. C. Siteur na mens den Ned. Bond van Accordeon- en Mond- accordeonvereenigingen, die ter herinnering een plaquette aanbood, den heer J. Dragt, die na mens den Leidschen Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigingen bloemen en te zamen met den heer M. Bolderdyk namens het Leldsch Politiemuziekcorps een muziekstuk naar keuze aanbood; verder afgevaardigden van T. en D. en van D.V.S. uit Wassenaar, welke beide even eens bloemen ten geschenke gaven, terwyi de heer P. Houps namens donateurs en donatrices een woord van gelukwensch sprak, onder over handiging van een enveloppe met Inhoud. Verder waren schrifteiyke gelukwenschen in gekomen van het collge van B. en W. dezer gemeente, van het bestuur van de Leidsche Hout, van de Chr. muziekver. „Athalia", de har moniekapel „Werkmans Wilskracht", het Acc.- gezelschap „Hohner" en het symphonie-orkest „O. K." uit Roelof ar endsveen. Aan het einde van de receptie sprak de voor zitter van „D.V.V.", de heer F. Zwanenburg, een woord van dank voor de gelukwenschen, waarby hy met voldoening constateerde, dat de belang stelling duidelijk bewees, welke plaats de jubi- leerende vereeniging thans onder de zusterver- eenigingen Inneemt. Spr. hoopte, dat zulks ook in de toekomst zoo moge bhjven. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: N.V. Konlnkiyke Nederlandsche Grofsmedery. Zuidsingel 66, Leiden. De statuteii zyn gewy- zigd. Wyziging handelsnaam In: N.V. Neder landsche Grofsmedery. A. J. Padberg, Kolfmakerssteeg 16, Leiden. Kerkwaskaarsen. Overleden eigenaar: A. J. Padberg, Leiden, dd. 15 Mei 1942. Nieuwe Ven noot: J. A. M. Padberg, Lelden. - De heer M. Kramer heeft dezer dagen ln het perceel Breestraat 123, waarvan de bene denverdieping inwendig geheel werd gerestau reerd en door den Voorburgschen architect H. C P. Nuyten in modernen styi werd ingericht, onder den naam „Het Stadhuis"een algemeenen boekhanden geopend. De kwalificatie „algemeen" geeft het karakter van deze zaak reeds aan: men vindt er een ruime keuze in ontspannings lectuur voor alle leeftyden en voorts boekwer ken op het gebied van kunsten en wetenschap pen, enz. Met ingang van heden is de heer C. Oos terveen, chef-commies der Ned. Spoorwegen te Delft, benoemd tot onderstationschef alhier. Moeder en kind veilig, dank zjj den Neder- landschen Volksdienst. Sluit u aan ak Ui,

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1