ZATERDAG 6 JUKI 1942 No. 25210 Nederlandsche meisjes werken in Duitschland 83ste Jaargang BUITENLAND De strijd in Oost-Azië De Duitsch-Finsche vriendschap Nieuwe zeeslag op den Stillen Oceaan Verspreide Berichten Verduisteren: BINNENLAND Distributie van rookartikelen verioopt vlot Een zeer goede broodwinning Uitzendtijden van den Nederlandschen omroep gewijzigd RECHTZAKEN Edo Bergsma tachtig jaai LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 Hlnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN. Naar de Bernsche correspondent van de Köln. Ztg. meldt, heeft het Amerikaansche mi nisterie van marine meegedeeld, dat Japansche luchtstrijdkrachten een aanval hebben onder nomen op het eiland Midway, het op 2000 km. ten Westen van Hawaii gelegen steunpunt van de Amerikanen. Men neemt te Washington aan dat de Japansche vliegtuigen, die den aanval uitvoerden, opgestegen zijn van het eiland Wake, dat de Japanners op 23 December 1941 bezetten. Associated Press meldt van Honoloeloe, dat Donderdag te 6.35 uur een zware aanval op het eiland Honoloeloe is gedaan door Japan sche vliegtuigen, die van een vliegkampschip opstegen. Dit vliegkampschip werd geëscorteerd door slagschepen en kruisers. (D.N.B.) DE STRIJD IN CHINA. Sterke Japansche voorhoeden naderen de be langrijke vijandelijke vesting Tsjoetsjau, niette genstaande keurtroepen van Tsjoengking ter sterkte van 200.000 man wanhopige pogingen in het werk stellen om den Japanschen opmarsch tot staan te brengen, zoo meldt Domei van het front bij Tsjoetsjau. Een Japansche voorhoede, die over de Tsjoet- sjiant getrokken is, heeft de strategisch belang rijke stad Tsjientsjau omsingeld, die ongeveer 7 kilometer ten Zuidwesten van Toetsjau ligt. Een andere afdeeling heeft Tsjoekia stormen derhand veroverd, nadat zij de Woehsitsjiang was overgestoken en zich een weg door de ster ke vijandelijke kazematstellingen had gebaand. Naar voorts nog van het front wordt gemeld, hebben de Japanners alle terugtochtmogelijk heden voor den vijand langs den spoorweg Tsjekiang-Kjiangshi afgesneden. - Uit andere berichten van het front blijkt, dat de vijand ten gevolge van het groote Japansche offensief in verwarring is geraakt en dat het Tsjoeng king bewakingscorps soldaten uit eigen gelede ren heeft gefusilleerd om een totale ineenstor ting van het verzet te voorkomen. Kolonel Iwasaki, de chef van de persafdee- ling van het Japansche leger, heeft in een communiqué medegedeeld, dat het Japansche offensief in de provincies Tsjekiang, Kiangsi en Kwantoeng de scheiding bewerkt heeft van de negende en derde Chineesche oorlogszone. Het plan van de generaals der Tsjoengking strijd krachten, dat voorzag in een samen werking der legers in de gedoemde oorlogszones, is verijdeld, zoodat de ineenstorting van de derde oorlogs zone in Tsjekiang aanstaande is. De Japansche offensieven beoogen niet het veroveren van steden of plaatsen, doch wel de totale vernietiging van de hoofdstrijdkrachten van Tsjoengking. (DJN.B.) Naar het AN.P. uit Berlijn meldt, verklaart men in politieke kringen aldaar, dat stellig alle Duitschers niet slechts verrast, maar ook uiter mate aangenaam getroffen moeten zijn door het bericht over het bezoek van den Führer aan maarschalk Mannerheim. Men acht dit bezoek alhier symptomatisch voor het feit, dat tegenwoordig in Europa geen onderscheid meer wordt gemaakt tusschen groot en klem in dien zin, dat een groot land b.v. een andere behandeling zou ondergaan dan een klein. In dit verband wijst men opnieuw op de diepe bewondering, die de prestaties van de Finsche weermacht en volk, zoowel in den win- teroorlog als ook in den huldigen bij het Duit- sche volk heeft gewékt. Het bezoek van den Führer is evenwel volgens politieke kringen bovendien een bewijs van de nieuwe Europeesche kameraadschap, die geen verschillen tusschen groot en klein kent, zooals ginds in de Vereenigde Staten. Ook het verschil in stelsel tusschen Duitsch- land en Finland, zoo betoogde men gistermiddag in de Wilhelmstrasse, vermag niets te veran deren aan de erkentelijkheid, die de een ter ge legenheid van dit bezoek den ander uitsprak. Aangezien voorts de ontmoeting tusschen Hitier, den Finschen president en maarschalk Manner heim zonder eenige protocolaire voorbereiding is geschied, acht men ook dit te Berlijn een bewijs voor de bijzondere hartelijkheid van de Duitsch- Finsche vriendschap. HONGERSNOOD IN DE SOVJET-UNIE. In de Sovjet-gebieden van Rusland heerscht een gebrek aan levensmiddelen, dat de tijden van de ergste hongersnooden in de schaduw •stelt. De bolsjewistische regeering heeft dringend aan Washington verzocht om levensmiddelen te zenden. Zooals bekend, heeft de Amerikaansche regeering reeds eenige maanden geleden de toe zegging gedaan, aan de Sovjet-Unie suiker en graan te zullen leveren. De groote gebieden in Oost-Azië, die voor Amerika verloren zijn ge gaan. alsmede de groote scheepsverliezen als ge volg van de succesvolle actie van het Duitsche duikbootwapen bij de Amerikaansche kust, heb ben de Ver. Staten echter verhinderd hun toe zegging te verwezenlijken. Daar het gebrek aan scheepsruim te intusschen nog is gestegen, zal Amerika ook de jongste belofte om aan de bolsjewisten groote hoeveelheden suiker te leve ren, niet kunnen nakomen. (D.N.B,). DE BEHANDELING VAN KRIJGSGEVANGENEN. Het D.NB. mledt uit Berlijn: Het in het weermachtsbericht van gisteren vermelde bevel der Engelschen in Noord-Afrika, dat gevangenen voor het verhoor voedsel, slaap, water, noch eenigerlei faciliteiten mogen wor den toegestaan, wordt in de Duitsche pers een schandalig bevel genoemd. De „Lokalanzeiger" noemt het typisch voor de oorlogvoering der Engelschen. Vrouwen en kin deren in concentratiekampen, nachtelijke ter- reuraanvallen op woonwijken, schoten op ver drinkenden en thans dus kwellingen van weer- loozen. dat is Engeland. Het Engelsche bevel is het toppunt van gemeenheid en kan slechts ver geleken worden met de bolsjewistische oorlog voering. De Duitsche vergelding is daarom, naar het blad schrijft, noodzakelijk en juist, want slechts indien de Engelschen zelf te voelen krijgen, wat zij anderen aandoen, zullen zij V091* algemeene argumenten der welgevoegelijkheid toegankelijk worden. De „Berliner Börsenzeitung wijst er op. dat dergelijke voorbeelden van ongehoorde verwaar lozing en Engelsche oorlogsmiddelen zooals die uit dit Engelsche bevel in Noord-Afrika blijken, reeds tijdens den vorigen wereldoorlog werden meegemaakt. De Duitsche tegenmaatregelen vormen de eenige wijze waarop men met een tegenstander als de Engelschen kan te werk gaan. ROUWPLECHTIGHEID VOOR HEYDRICH. Het D.N.B. meldt uit Praag: Het stoffelijk overschot van den plaatsver- vangenden Rijksprotector SS Obergruppen- fuhrer Heydrich is, naar reeds gemeld. Donder dagnacht op plechtige wijze van het ziekenhuis Bulowka naar den burcht van Praag overge bracht. Nadat SS Obergruppenführer Daluege en staatssecretaris Frank den overledene voor de overbrenging een laatsten groet hadden ge bracht, droegen mannen van de Waffen SS de kist, die bedekt was met de SS-vlaggen met daarop den SS-degen en den helm. onder de tonen van den Presenteermarsch uit het zieken huis naar de affuit. Langs den geheelen weg stonden soldaten van het leger, mannen van de ordepolitie en van de Waffen SS, alsmede van partij formaties opgesteld. Bij aankomst van de affuit op den burcht presenteerde een eere compagnie van de Waffen SS het geweer. Man nen van de Waffen SS droegen daarop de kist onder dof tromgeroffel de hal binnen, waar zij op een baar werd geplaatst. Vier SS Führer be trokken de eerewacht. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de Amerikaansche admiraliteit bekend gemaakt, dat op de Stille Zuidzee een nieuwe zeeslag ge leverd wordt tusschen Amerikaansche en Ja pansche zeestrijdkrachten. De toestand is ver ward en berichten omtrent de Amerikaansche vloot kunnen eerst later verwacht worden. (D.N3.) AMERIKA'S VICE-PRESIDENT NAAR DUBLIN. De Amerikaansche vice-president Wallace, zal binnenkort een bezoek brengen aan Dublin. Het doel van dit bezoek is, zoo meldt de Daily Mail uit New-York, met de regeering-de Va lera te komen tot een overeenstemming met betrekking tot de in Zuid-Ierland gelegen vlootsteunpunten. Wallace heeft uiting gegeven aan zijn overtuiging, dat Ierland, op langen termijn gezien, toch ertoe „overgehaald" zal kunnen worden om deze steunpunten ter be schikking te stellen van de geallieerden. (D.N.B.) ROOSEVELT ONDERTEEKENT OORLOGS- BESLUITEN. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Washing ton meldt, heeft president Roosevelt de resolu ties onderteekend, welke de Vereenigde Staten formeel in den staat van oorlog brengen met Bulgarije, Hongarije en Roemenië. (A.NP.) VEERTIEN BRITSCHE VLIEGTUIGEN VERLOREN. Naar het opperbevel der Duitsche weermacht mededeelt, is het gistermiddag tot een luchtge vecht gekomen boven de Belgische kust, waar enkele Britsche bommenwerpers vergezeld van talrijke Spitfires waren binnengedrongen. In korten tijd werden 5 Britsche vliegtuigen neer geschoten. Bijna tegelijkertijd waren boven de bocht van de Seine acht Britsche vliegtuigen door Focke-Wulf en Messerschmitt-jagers neer geschoten. Tegen drie uur dwongen Duitsche jagers een andere formatie Britsche vliegtuigen aan de westkust van Frankrijk tot een gevecht. Zij schoten een Spitfire neer. Daardoor hebben de Britten hun operaties, die door hier en daar geworpen bommen slechts onbelangrijke schade veroorzaakt hebben, met het verlies van veer tien moeten betalen. (D.NB.) TIEN BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Van militaire zijde verneemt het D.NB., dat de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht bij vluchten boven West-Duitschland 10 vliegtuigen heeft verloren. van heden- en morgenavond 21.54 uur tot morgen- resp. Maandagochtend 5.22 uur De maan kwam heden op te 2.27 uur en ging te 13.55 uur onder; morgen is het maansopkomst te 2.52 uur en -ondergang te 15.03 uur. DE GROOTSTE VRAAG IS NAAR SHAG. Nadat weken lang de komende distributie van tabaksartikelen in het Centrum van de belang stelling had gestaan, is na het in werking treden ervan een zekere verademing gekomen. De on heilsprofeten. die reeds weken te voren wisten te vertellen, dat de komende distributie van rookartikelen tot mislukking zou zijn gedoemd, zijn «niet in het gelijk gesteld geworden. Gezegd mag worden, dat de distributie vlot verloopt en dat de houders van rookers- en rooksterskaar - ten de begeerde rantsoenen zonder eenige moeite kunnen verkrijgen. Hetzelfde geldt voor degenen, die de voorkeur hebben gegeven aan een ver snaperingenkaar t. Zelfs waren de winkeliers der mate van het noodige voorzien, dat al spoedig hier en daar geruchten omtrent verhooging van rantsoenen opdoken. Van dit laatste is natuurlijk geen sprake, het geen te begrijpen is, indien men bedenkt, dat volgens de voorloopige telling, het aantal uit gegeven rookerskaarten aan mannen boven de 18 jaar ongeveer 2.900.000 bedraagt, terwijl aan vrouwen boven de 25 jaar 1.350.000 kaarten zijn verstrekt. Aangezien een damesrantsoen 1/4 be draagt van een mannenrantsoen, kan men reke nen met 2.900.000 en 337.500 rookerskaarten. Per week worden twee rantsoenen geldig verklaard, zoodat per maand voor alle rookerskaarten, dus voorshands te rekenen valt met 4 X 2 x 3.237500 rantsoenen of 26 millioen rantsoenen. Verwacht wordt, dat dit cijfer tot 27 millioen zal stijgen, omdat het aantal personen boven 18 jaar 2.982.000 bedraagt en dat der vrouwen boven 25 jaar 2.485.000. Met de 26 millioen rantsoenen zijn we daarom vrij zeker nog niet aan het eindtotaal. Intusschen laten de Voorloopige cijfers reeds wel toe er een indruk van te krijgen hoe de vraag van het publiek voor de onder scheiden rookwaren zich afteekent. De gTootste vraag is naar shag, dan komen de sigaretten en daarna pas de sigaren. Ook rooktabak blijkt zeer gezocht. De voorkeur naar shag wordt verklaard, doordat het zelf-rollen zeer is toegenomen, omdat men uit een half ons shag meer sigaretten weet te draaien dan de veertig van het rantsoen. Omtrent het verbruik aan grondstoffen kun nen geen concrete cijfers worden gegeven. Wel kan worden medegedeeld, dat van de verwerkte grondstoffen 25 pCt. bestemd waren voor sigaren, 35 pCt. voor sigaretten, terwijl 40 pCt. als kerftabak in consumptie komt. Wat de snoep betreft staan geen gedetailleerde cijfers ter beschikking. Het gaat hierbij over een groote verscheidenheid van artikelen, welke verstrekt worden aan reeds meer dan 4.200.000 Nederlanders van klein tot groot. Verwacht wordt, dat het definitieve nog vast te stellen cijfer zal aanwijzen, dat bij deze distributie millioen Nederlanders zullen zijn betrokken. BIJDRAGEN TER VERBETERING VAN DE BINNENVISSCHERIJ. In de Staatscourant van 29 en 30 Mei j.l. ver scheen het besluit inzake verbetering der bin- nenvisscherij 1942. Daarin was bepaald, dat de grootte der bijdragen voor de aanvragers van visch- of hengelakten en voor hen, die met één hengel visschen, jaarlijks door den secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij zou worden vastgesteld. Voor het jaar 1942 is dit Au geschied. Thans blijkt, dat de houder van een groote vischakte a, een groote vischakte b en een kleine vischakte f. 1, die van een hengelakte f. 0.50 zal moeten bij dragen en dat van degenen, die visschen met één hengel f. 0.25 zal worden gevorderd. Herinnerd wordt er nog aan. dat van laatst genoemde bijdrage zijn vrijgesteld personen be neden 15 jaar en eveneens personen die door het bezit van een akte kunnen aantoonen, dat zij de bijdrage reeds op andere wijze hebben voldaan. i In heel het Groot-Duitsche Rijk, zoowel op het platteland als in de steden, overal waar groote fabrieken zijn, vinden thans Nederland sche meisjes een broodwinning. Een zeer goede broodwinning zelfs, zoo kon een vertegenwoor diger van het A.N.P. die een reis maakte langs verschillende Duitsche fabrieken, constateeren. De verdiensten, die deze meisjes in allerlei soorten fabrieken ontvangen, zijn belangrijk hooger dan men doorgaans in Nederland ge wend was aan vrouwelijke arbeidskrachten te betalen. De Nederlandsche meisjes, die hier arbeid gevonden hebben, zijn uitermate tevreden over haar nieuwen werkkring. Natuurlijk zijn er on der de eerste groepen Nederlandsche meisjes, die van de aangeboden gelegenheid, in Duitsch land te werken, gebruik gemaakt hadden, en kelingen teruggekeerd, omdat zij zich niet kon den aanpassen en veelal omdat het heimweé naar thuis te - groot was. Doch dit zijn toch maar enkelingen gebleven, een zeer klein per centage van een zeer groot aantal, dat met vreugde en groote tevredenheid het werk vol houdt. Boven de grootere verdiensten zijn er echter nog andere factoren, die vele meisjes er toe gebracht hebben, aangeboden werk in Duitsch land met graagte te aanvaarden en ook prach tig vol te houden. In de eerste plaats is het de sfeer van het werk. die den arbeid in Duitschland veel aan trekkelijker maakt dan in Nederland zelf. In Nederland plach't men voor meisjes, die in een fabriek werken, gauw den neus op te na- len, in Duitschland is dit niet het geval. Niet minder belangrijk is een andere factor, die den arbeid voor werkende meisjes in Duit sche fabrieken aantrekkelijk heeft gemaakt. Den meisjes van hoog tot laag wordt gelegen heid geboden, zich op te werken, zich te ver beteren en zich in 'n bepaalden bedrijfstak van de fabriek, waarvoor zij bijzondere interesse of aanleg hebben, te verdiepen en zich op te wer ken. Evenzeer is men tevreden over de groote mate van ontspanning, die allerwegen in de fabrie ken geboden wordt. Wat de werkgemeenschap „Kraft durch Freude" van het Duitsche arbeidsfront in alle Duitsche fabrieken en industriecentra reeds ge presteerd heeft en nog steeds, onderwijl zij voortdurend haar eigen werk verbetert, pres teert is nauwelijks onder woorden te brengen. De fabrieksarbeiders en -arbeidsters krijgen toegang tot feestelijkheden, ontspanningsbij eenkomsten en kunstuitingen, die in Nederland doorgaans alleen voor een klein kringetje gere serveerd bleven. In al deze ontspanningen heb ben de Nederlandsche meisjes, trouwens ook de Nederlandsche arbeiders, volkomen op voet van gelijkheid evenals de Duitsche arbeiders en ar beidsters aandeel. Deze gelijkberechtiging springt ook in menig ander opzicht in het oog. Nergens worden zij bij de Duitsche ten achter gesteld. De fabrieken zelf zijn toonbeelden van mo derne outillage en hygiëne. Iedere fabriek be schikt over ruime frissche arbeidslokalen. Bad en waschgelegenheid zijn steeds aanwezig. Schaftlokalen zijn ruim en zindelijk. Meisjes, die in fabrieken, welke in of nabij groote steden gelegen zijn, werk gevonden heb ben, hebben meestal gelegenheid tot onderdak en verpleging in een Madchenheim, dat annex de fabriek of in de- stad speciaal voor werkende meisjes ter beschikking staat. De kosten van deze zeer verzorgde verblijven zijn miniem en maken met inbegrip van logies, eten en wasch slechts een derde, veelal slechts een vierde van de verdiensten uit. Voor ieder meis je is plaats, doch wie prijs stelt op volledige of gedeeltelijke zelfstandigheid kan daarin naar eigen inzicht en keuze handelen. Ook de woon- kampen op het platteland voldoen aan de hoogste eischen en aan de modernste begrippen van comfort. De ontspanning, die in de groote steden uiteraard in den vorm van theaters, café's bioscopen steeds aanwezig is. wordt op het platteland ruimschoots vervangen door een rijk natuurschoon, waarvan vroeger alleen de rijksten konden profiteeren. Aan de kost moesten alle Nederlandsche meis jes in het begin wat wennen. Maar hoezeer ook veelal afwijkend van hetgeen men gewend was, v/aren allen eenparig het er over eens, dat de kost degelijk en solide is en ruimschoots toe reikend. Tal van meisjes vertelden ons, hoeveel pond ze wel in weken of maanden toegenomen waren. De medische verzorging is zeer nauw lettend. a De arbeid heeft in net nieuwe Duitschland een niéuwe, machtige positie verworven. Arbeid is de grondslag van de groote nieuwe gemeen schap, die hier hecht en oerdegelijk volgens de sterke begriDpen van de eeuwige gerechtigheid wordt opgebouwd. Nederlandsche meisjes, die gaarne een eigen broodwinning verwerven wil len. kunnen hierarn ruimschoots deel hebben. Elk Nederlandsch Arbeidsbureau geeft inlich tingen. hoe en op welke wijze men hier te werk gesteld kan worden. INGAANDE OP MAANDAG 8 EN ZONDAG 14 JUNI. De persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: Op verzoek van vele luisteraars heeft de Ned Omroep besloten om gedurende de zomermaan den van dit jaar het schema van de uitzend tijden zoodanig te wijzigen, dat verschillende interessante uitzendingen op een tijdstip worden uitgezonden, waarop de luisteraar beter dan voorheen in de gelegenheid ls, ze te beluis teren. Met ingang van Maandag 8 en Zondag 14 Juni worden verschillende programma-onder- deelen van den omroep als volgt gewijzigd B.N.O.: Van Maandag 8 Juni af komen de berichten van den B.N.O. alle dagen in plaats van 18.50 uur op 18.45 uur (Hilversum I). De B.N.O.-uitzending van 19.3020.00 uur (Hilversum II) wordt als volgt gewijzigd: nieuws van 19.3019.40 uur, praatje van 19.4019.50 uur, „Spiegel van den dag" van 19.50—20.00 uur. Het avondpraatje van den B.N.O., dat van 22.00 22.10 uur wordt uitgezonden, gaat over den zender Hilversum II. Sport: Met ingang van Zondag 14 Juni komt de uit zending „Sport van den dag" Zondags van 19.05- 19.30 uur (Hilversum I). Vrijdags wordt het we- kelijksche sportpraatje van 21.2521.45 uur (Hil versum I) gehouden. Luisterspelen: Van 16 Juni af wordt iederen Dinsdagavond van 20.45—21.30 uur (Hüversum II) een groot luisterspel gebracht. Politiek cabaret: Van 14 Juni af wordt het politiek cabaret Vrijdags van 20.15—21.00 uur (Hüversum I) uit gezonden. Het politiek cabaret wordt Zondags op denzelfden tijd als voorheen uitgezonden. Land en Volk: Van 8 Juni af spreekt Dirk van den Hul iede ren Zaterdagavond van 21.00—21.15 uur (Hil versum II) over „Als ik het voor het zeggen had Van dienzelfden datum af komt iederen Woensdagavond de famüie De Boer uit Drente van 21.0021,15 uur (Hilversum II) voor de mi crofoon. De uitzending „Landmans Lust" komt Vrijdags (Hilversum II) van 21.0021.30 uur. Van Maandag 15 Juni af worden uitzendingen van de afd. Land en Volk, welke plaats vinden van 13.0013.15 uur, niet over Hilversum I, maar over den zender Hüversum II uitgezonden. Godsdienstige uitzendingen: Met ingang van Maandag 8 Juni wordt de avondwijding van 22.10—22.15 uur (Hilversum II) gehouden. Cursus Duitsche taal: Van 8 Juni af wordt op Dinsdag en Vrijdag van 19.0519.30 uur (Hüversum I) de cursus in de Duitsche taal gehouden. Radio-praatjes Max Blokzijl: Van 8 Juni af spreekt Max Blokzijl op Maan dag- en Donderdagavond van 21.0021.15 uur (Hilversum II). - NB.B.-uitzendingen: Van 15 Juni af hebben de N.SB,-uitzendingen als volgt plaats: Maandag van 18.3018.45 uur (Hüversum II), Woensdag van 19.00—19.15 uur (Hüversum II). Donderdag van 19.00—19.15 uur (Hilversum II) en Zaterdag van 18.00—18.15 uur (Hilversum I). GEN SEYFFARDT BEZOEKT FAMILIES VAN GEVALLENEN AAN HET OOSTFRONT. Geheel onverwacht heeft de commandant van het „Vrijwilligerslegioen Nederland'", luit.-ge- neraal H. A. Seyffardt gisteren een bezoek aan families in Arnhem en Nijmegen gebracht, die een in den strijd aan het Oostfront gevallen legionnair te betreuren hebben. Generaal Seyf fardt was vergezeld van kapitein b.d. Tuinstra, hoofd van de juridische afdeeling en van den heer H. W. Th. Ruijters, perschef van het vrij willigerslegioen. Het eerste bezoek gold de in de Rappard straat wonende moeder van S.S.-Sturmmann L. H. Schreuder, die te Pjatilipy bij het Urnen- meer gesneuveld is. Ook aan de vrouw van den gevallen S.S.- Sturmmann heeft generaal Seyffardt een bezoek gebracht. Naar de moeder nog vertelde dient een andere zoon van haar bij de N.S.K.K. en leen schoonzoon bij de Nachrichtentruppen. Zoowel te Arnhem als te Nijmegen heeft ge neraal Seyffardt verder nog aan andere fami lies een condolatiebezoek gebracht. Het ligt in de bedoeling van den comman dant van het vrijwilligerslegioen om ook in en kele plaatsen in de Zuidelijke provincies in de komende dagen families van gevallenen aan het Oostfront te bezoeken. KEURING VOOR DE WAFFEN SS EN VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND. De aanmelding van vrijwilligers voor de Waf fen SS en het Vrijwilligerslegioen Nederland, alsmede de keuring zal geschieden: 12,6.42 10.00 uur: Den Haag café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg: 10.00 uur: Rotterdam. Deutsches Haus, 13.6.42 10,00 uur: Utrecht Wehrmachtsheim Mariapl, 15.6.42 10.00 uur: Tilburg Werkliedenver. Tuin straat 68; 16.00 uur: Eindhoven, Huis Maria. Kruisstraat. 16.6.42 10.00 uur: Roermond N.S.D.A.P.-Swal- merstr. 61, 10.00 uur: Arnhem, Weberstraat 16b. 17.6.42 10,00 uur: Amersfoort, Polizelliches Durchgangslager, Appelweg: 16.00 uur: De venter N.S.D.A.P Parkweg 2. 18.6.42 10.00 uur: Hengelo. Deutsches Haus; 16.00 uur: Meppel, Hotel Westerbeek, Wold- straat. 19.6.42 11.00 uur: Groningen. Concerthuis. Poe lestraat: 16.00 uur: Leeuwarden. Huize Schaaf. Breedstraat. 20.6.42 10.00 uur' Amsterdam. Schule, Iepen- weg 13; 16.00 uur: Den Haag. Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. ZIJ MAAKTEN HET MOGELIJK Zij maakten het mogelijk, al die duizenden Nederlanders, die trouw hun bijdrage stortten voor de Nederlandsche ambulance. Zij maakten het mogelijk, dat er thans een volledig uitk raste hulp-expeditie aan het Oostfront staat, die hulp kan biedenaan de gewonde strijders. Maar zij maakten en maken het ook moge lijk, dat die hulpexpeditie haar taak op de meest effectieve wijze kan verrichten. Immers het is al lang geen geheim meer, dat die hulp expeditie haar taak op de meest effectieve wijze kan verrichten. Immers het ls al lang geen geheim meer, dat de Nederlandsche Am bulance de beste is die ooit door ons land werd uitgezonden. Het ontbreekt den manschappen en den medici aan niets Laat dat zoo blijven! Blijft daarom de Nederlandsche ambulance steunen, juist nu, nu zij te velde staat en nu er zooveel geld noodlg ls. Stort daarom uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. DE ECONOMISCHE RECHTER WAARSCHUWT. Strenge straffen zullen worden opgelegd. De economische rechter, mr, de Vries, heeft gis teren een ernstige waarschuwing laten hooren voor hen. die het wanbedrijf van de clandestiene slagers steunen door het beschikbaar stellen van slachtplaatsen. De rechter kondigde n.l. aan dat. waar tot nu toe voor dergelijke lieden vri) cle mente straffen, In hoofdzaak geldboeten, werden opgelegd, dit ln het vervolg anders zal worden, „Indien geen slachtplaatsen beschikbaar werden gesteld, zou ook het slachten niet zoo gemakke» iyk meer gaan", stelde de rechter vast. Een ver dachte, J, A. de Vetten uit Schiplulden, moest er varen dat deze waarschuwing ernstig ls bedoeld, want hij werd voor bedoeld feit tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij de Morschpoort te Lelden had J. J. Onvlee uit Wassenaar twee suikerbonnen gekocht. Men bleek hem bovendien nog te pakken te hebben genomen, want de bon nen waren valsch. en de rechter merkte op dat op een dergeiyken handel in België de doodstraf staat. Thans werd de eisch drie weken en het vonnis 14 dagen gevangenisstraf. D. Schouten te Lelden verkocht bonnen, die gestolen waren. In totaal waren het wel honderd bonnen geweest. De Officier vond het eigenlijk minder Juist dat verdachte nu voor het economisch delict wordt veroordeeld, doch vorderde zes maanden gevange nisstraf, dat ook het vonnis werd. De bonnen waren gekocht door N. de Vogel te Lelden, voor wlen dezelfde opmerking van den Officier gold. Voor hem werden eisch en vonnis eveneens zes maanden. J. Bljker te Llsse zou rijwielbanden hebben verkocht, doch verdachte betoogde ln opdracht van zijn baas te hebben gehandeld. Hier over zal nader een getuige worden gehoord. In strijd met de voorschriften had P. Bavelaar te Lelden lompen ln voorraad: hij kreeg i. 10. boete subs. 10 dagen hechtenis. HAAGSCHE GERECHTSHOF. De verkeerde naam; de tip van de dienstbode; bonnenhandcl. De broer van B. Kalshoven te Nieuwkoop was ln Lelden aangehouden toen hy ln het bezit was van een hoeveelheid kalfsvleescn. Hy vertelde dat vleesch te hebben gekocht van zijn broer ln Nieuwkoop, die clanaestlen een kali zou hebben geslacht. Nu voor het Hof zei de broer uit Lel den zyn broer maar zoo te hebben genoemd, maar aat hy het vleesch van een onbekende had' gekocht, hetgeen men toch niet zou hebben ge loofd. De broer ln Nieuwkoop had eerst ook be kend te hebben geslacht. doch zei dit onder dwang van de politie te hebben gedaan. De adju dant der marechaussee Dykstra zei dat geen en kele pressie was uitgeoefend. De proc.-generaal vorderde weer zes maanden gevangenisstraf waar toe K, veroordeeld was. De dienstbode van een mevrouw te Wassénaar had een tip aan haar ver loofde gegeven; een bezoek aan den provisiekelder loonde de moeite. Dat bezoek werd prompt ge bracht. Ook W. J. v. d. H. nam daaraan deel. Een pot vet, suiker en eenige flésschen wijn werden gestolen. Verdachte was tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeeld; de proc.-generaal vroeg bevestiging van dit vonnis. H. V. te Zoetermeer had een handeltje gedreven ln vot- en boterbon nen; 440 stuks voor f 1.10 Inkoop en f. 1.20 ver koop. Daar kreeg hy vijf maanden gevangenis straf voor. De proc.-generaal vorderde thans be vestiging van dit vonnis. Wegens clandestien slachtenvan een koe was Q. J. v. Kesteren te Sassenhelm tot 14 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. In hooger beroep vorderde de proc.-ge neraal bevestiging van dat vonnis. Heden is de oud-voorzitter van den Neder landschen Toeristenbond (A.N.W3.), de heer Edo Bergsma, tachtig jaar geworden. In de jaarvergadering van den Bond, die vandaag te Arnhem werd gehouden, is hij ter gelegenheid van dit feit op hartelijke wijze gehuldigd. Edo Bergsma. die 6 Juni 1862 te Makkinga in Friesland werd geboren, gaf reeds zeer vroeg van zijn belangstelling in het nieuwe vervoer middel, de fiets, blijk. Hij was in 1874 mede oprichter van de Leeuwarder Vélocipède Club en tot den Nederlandschen Vélocipedlsten Bond, die later in A.N.W.B. zou worden herdoopt, trad hij op 5 Januari 1884 toe als werkend lid No. 92. Op 21 Sept. 1884 werd hij tot bondsvoorzitter gekozen en hij is dit zonder onderbreking ge bleven tot 2 Oct. 1937. Ruim 53 jaar dus heeft hij zijn stuwkracht en scheppend vermogen aan den A.N.W.B. gegeven en hij heeft er zoozeer zijn stempel op gezet en is met den arbeid voor den bond zoo vergroeid geraakt, dat wie den naam Edo Bergsma noemt, er steeds onmid dellijk in gedachten aan toevoegt: A.N.W.B. Hij heeft in de jeugdjaren van de fiets dit ver voermiddel tegen conservatisme en bekrompen heid verdedigd en is de man, die er zeer be langrijk toe heeft bijgedragen, dat Nederland het land der wielrijders bij uitnemendheid is geworden. In later jaren, toen de A.N.W.B. zich met vele andere vormen van toerisme ging bezig houden, was het steeds weer Edo Bergsma, die leiding gaf en baanbrekend werk verrichtte. Groote bekendheid verwierven de acties van den bond voor wegenverbetering en behoud van natuurschoon. De groote vergadering van 25 Januari 1925, waaruit het comité voor wegen verbetering werd geboren en de Noodklokverga dering van 14 Sept. 1926 voor onze natuurbe scherming. beide op initiatief van Edo Bergsma gehouden en door hem gepresideerd, hebben in het geheele land de aandacht getrokken en tot goede resultaten geleid. Als voorzitter van den Boschraad heeft Bergsma voorts medegewerkt aan de totstandkoming van de Natuurschoon- wet en de Boschwet. Dat het bestuur van den Ned. Toeristenbond bij zijn aftreden als voor zitter in October 1937 de zoo juist ingestelde gouden Bergsmamedaille als eerste aan Bergsma ze!f verleende, ter erkenning van zyn groote verdiensten voor het behoud van de schoonheid van Nederland, was een daad, die algeméene instemming vond. Op een zeer werkzaam leven kan de heer Bergsma. die van 1896tot 1932 burgemeester was van Enschede, en wiens populariteit in Twente's hoofdstad die hem tot eere-burger benoemde nog steeds voortleeft, terugzien. Onverflauwd is, ook na zyn aftreden als voor zitter. zijn belangstelling in het wèl en wee van den Ned, Toeristenbond gebleven. VERSPREIDE BERICHTEë. In de Staatscourant is opgenomen een be sluit van den secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij, waarbij het varkensbesluit 1940 wordt gewijzigd in dier voege, dat het verbod tot het vervoeren en af leveren van varkens met een gewicht van ten minste 25 kg. wordt uitgebreid tot aüe varkens, ongeacht hun gewicht. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij het voor handen of in voorraad hebben van ongemerkt vee, met uitzondering van nuchtere kalveren, wordt verboden. Deze redactioneele wijziging ls noodig nu de geheele rundveestapel is ge merkt. De Staatscourant bevat een besluit, waar bij de aan kleinhandelaren verleende dispensa tie van het verbod onderling lompen, oud pa pier en oude rubber te koopen en te verkoopen, wordt ingetrokken. Herbenoemd zyn tot burgemeester: Van Limmen J. J. Nieuwenhuyzen; van Bemmelet M. J. H. M. Hermens en van Waardenbun jhr. mr. W. G. van der Wyck.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1