83sfe Jaargang WOENSDAG 3 JUNI 1942 No. 25207 BUITENLAND De ferreuraanvallen op Duifschland De strijd in Oost-Azië DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA Duifsch Weermachtsbericht Verspreide Berichten BINNENLAND Opgave omtrent effectentransacties Waarom in hef Nederlandsch Arbeidsfront GEMENGD NIEUWS Verduisteren: STADSNIEUWS RECHTZAKEN DSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: E. W. Menkhorst. Leiden Pl.verv.: K. Been. Leiden. Onder het motto „Duur betaalde terreuraan- vallen" schrijft de Voelkischer Beobachter over de zware Britsche verliezen aan vliegtuigen en vliegtuigbemanningen bij de resente aanvallen op steden in het Westen van Duitschland.- Ter inleiding geeft het blad de volgende lijst van verliezen van het Britsche luchtwapen: bij den terreuraanval op Keulen in den nacht van 30 op 31 Mei hebben de Britten volgens eigen be kentenis 44 toestellen verloren. Dat vormt te za men met de overige Brit-sche vliegtuigverliezen op 30 Mei aan de andere fronten 65 machines. Op 31 Mei, toen geen groóte nachtelijke aan vallen werden ondernomen, zijn 43 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Bij den aanval op het gebied van Duisburg, Oberhausen in den nacht van 1 op 2 Juni zijn, volgens het weer- machtbericht, tot dusverre 40 nèergeschoten vliegtuigen geteld, waarbij nog 19 toestellen ko men, die gisteren neergehaald zijn. Dat is dus samen 59 toestellen. Bij dit getal zijn echter de vliegtuigen, die in Noord-Afrika neergeschoten zijn en waaromtrent nog geen bericht is ont vangen, niet opgenomen. Men kan dus stellig aannemen, dat de Britten in drie dagen niet minder dan 200 machines alleen door optreden van hun tegenstander hebben verloren. Dat is een buitengewoon hoog verliespeil, dat geën en kel luchtwapen ter wereld op den duur kan uit houden. De Voelkischer Beobachter levert com mentaar op deze getallen door te zeggen, dat wanneer de Anglo-Amerikaansche agitatie haar terreuraanvallen op de woonwijken van Duit- sche steden tracht voor te stellen als de aan vang van een „luchtoffensief van den groot sten stijl" om haar eigen volken een illusie te geven ten opzichte van het uitblijven van mi litaire daden der geallieerden, dit niets anders is dan een poging om de wereld dom te houden. Hoe bitter men ook in Duitschland de verliezen aan mannen, woningen en cultuurgoederen ge voelt, die door deze aanvallen zijn ontstaan, ziet men toch duidelijk dat den vijand daardoor veel grootere schade is toegebracht. Woordelijk schrijft 'de Voelkischer Beobachter: alleen reeds de Britsche verliezen aan vliegtuigbemanningen waren bij de laatste nachtelijke aanvallen groo- ter dan het aantal dooden onder de Duitsche burgerbevolking. Daarbij komt, dat de militaire schade die door deze aanvallen wordt aange richt, volgens de ervaring, hetgeen ook de Brit sche vakpers herhaaldelijk heeft toegegeven, buitengewoon gering is. Er komt echter nog een tweede factor bij. Terwijl de vernielingen, die Duitsche formaties aanrichten in de Engel- sche steden volgens de bekentenis der Britsche pers buitengewoon ernstig zijn, blijven de ver liezen van onze gevechtsformaties veel geringer dan die van de Britsche nachtelijke bommen werpers. Zoo zijn bijv. alle in den afgeloopen nacht opgestegen Duitsche machines naar haar basis teruggekeerd, In dit feit, dat op het eer ste gezicht verwonderlijk lijkt, komt de betere oefening, het betere materiaal en de betere tactiek van de Duitsche gevechtsformaties, tot uitdrukking evenals van de Duitsche luchtaf weer. (D.N.B.) JAPANNERS BEZETTEN HET EILAND TOELAGI. Naar Domei van boord van een'Japansch oorlogsschip meldt, heeft, naar thans bekend wordt, een Japansche marine-af deeling in de afgeloopen maand een succesvolle landing op het eiland Toelagi aan de Zuidoostelijke pimt van de Salomon-eilanden uitgevoerd. Den daaropvolgenden dag heeft de landings- afdeeling, zonder op verzet te stuiten, het ge- heele eiland bezet, dat tot dusver door de Australische strijdkrachten als vooruitgeschoven steunpunt was gebruikt. De bezetting van het eiland Toelagi betee- kent de totale verovering van de Salomon- eilanden door de Japanners. Dit feit zal voor de geallieerde troepen in dit gebied een zware slag blijken te zijn. Japansche strijdkrachten van de marine hebben voorts op 30 Mei het eiland Joehwan aan de kust van de provincie Tsjekiang bezet. De Japansche troepen zijn op een punt ten Noordoosten van Wontsjau aan land gegaan AMERIKAANSCHE DRUK OP DE SOVJET-UNIE. Reeds geruimen tijd oefenen de Vereenigde Staten sterken druk op de Sovjet-regeering met het doel deze te dwingen aan de Ver. Staten bases in Siberisch gebied ter beschikking te stellen voor de oorlogvoering tegen Japan. Tot dusver heeft de Sovjet-Unie categorisch gewei gerd aangezien zij zich de vérstrekkende ge volgen van een dergelijke handeling zeer wel be wust is. Naar de correspondent te Ankara van de „National Zeitung" (Essen) thans ver neemt heeft Washington aan de Sovjet-regee- ring aosn weten, dat een voortdurende weige ring vermindering der wapehleveranties ten ge volge zal hebben. De Vereenigde Staten hebben vooral het oog op Kamsjatka en Noord-Sacha- lin, voor de vestiging van maritieme en lucht- vlootbases. In dit verband is het opmerkelijk, dat on langs de voornaamste Amerikaansche wapen fabrieken haar afspraken voor leveranties aan de Sovjet-Unie voor het jaar 1943 hebben her roepen. De verklaring daarvoor kan zeer wel zijn, dat Washington het jaar 1942 als beslis send beschouwt. Immers, of de Sovjet-Unie ze geviert. dan heeft zij niet nog meer wapens noodig, of zij verliest, dan kan zij geen wapens meer ontvangen noch ook betalen. Op regee- ringsaanwijzing houden de Amerikaansche wa penfabrieken derhalve geen rekening met ne Soviet wenschen voor het jaar 1943. Uitlatingen in de Sovjet-bladen doen blijken, dat men te Koeibisjev het geraffineerde poli tieke spel van Londen en Washington zeer wei doorziet. Zoowel de Engelsche als de Ameri kaansche regeering zijn door den voor hen ca- tastrophalen omvang van den oorlog met zijn fronten in alle werelddeelen en door de scheeps- verliezen niet in staat de leveranties aan de Sovjet-Unie op het vereischte Deil te houden. Zij schuiven echter om zichzelf tegenover het erten volk een ..alibi" te verschaffen de schuld voor de gebrekkige samenwerking op de Sovjet- Unie af. Onder dezen druk van alle zijden kraakt het in de Sovjet-Unie. Daarvan getuigt het reeds voltrokken doodvonnis tegen den op perbevelhebbers der Sovjet-legers oo het schier eiland Kertsj. generaal Koslov. Wacht maar schalk Timosjenko uiteindelijk eenzelfde lot? DE PLANNEN VAN GANDHI. Naar uit Londen gemeldt wordt, heeft Gandhi een plan voor den eerstvolgendën tijd een oor log van lijdelijk verzet te openen. In een arti kel in zijn blad Harijad motiveert hij zijn be sluit. Gandhi schrijft o.m.: het Indische volk moet door wilskracht de Engelschen er toe be wegen, zich mt Indië terug te trekken. De er varingen, die met de Engelschen zijn opgedaan hebben de Indiërs geleerd, dat samenwerking steeds onmogelijk is wanneer het wederzydsche vertrouwen en de achting verdwenen zyn In de verhouding van Indië tot Engeland is dat het geval. Ook hebben de Engelschen, zoolang zij Indië bezet hielden, een Japanschen aanval uit- Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In het Oosten slechts plaatselijke gevechts handelingen. Bij aanvallen van duikbommen werpers op de havenwerken van Jokonga en Moermansk kreeg een vrachtschip van middel bare grootte zulke zware treffers, dat aange nomen kan worden, dat het vernietigd is. In den slag om Charkof heeft, naar intus- schen is vastgesteld, ook de opperbevelhebber van het zesde bolsjewistische leger, generaal- majoor Gorodajansky, den dood gevonden. In Noord-Afrika werd bij den aanval van Duitsche en Italiaansche troepen op een als een vesting versterkte stelling een Britsche ge vechtsgroep ingesloten en vernietigd. Driedui zend gevangenen, onder wie een brigade-gene raal, vielen ons in handen. Den 31en Mei en len Juni werden 101 pantserwagens, 124 kanon nen, talrfjke voertuigen en groote hoeveelhe den ander oorlogsmateriaal vernietigd of buit gemaakt. Bij een verkenningsvlucht boven de vijandelijke linies werd de generaal der pantser troepen Grüwell neergeschoten. Hij geraakte in' Britsche gevangenschap. In den strijd tegen Groot-Brittannië vol bracht de luchtmacht in den afgeloopen nacht zonder eigen verliezen een hevigen aanval op de ravitailleeringshaven Ipswich aan de Z.O.-kust van Engeland. Andere gevechtsvliegtuigen wier pen wederom bommen van zwaar kaliber op het stadsgebied van Canterbury. Bij aanvallen van gemengde formaties der Britsche luchtmacht op de kust der bezette ge bieden in het Westen werden gisteren overdag 18, bij vluchten van enkele bewapende verken ningsvliegtuigen in het gebied rondom Keulen een Britsch vliegtuig neergehaald. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 1 op 2 Juni verscheidene plaatsen in West- Duitschland aan, vooral de woonwijken in Duisburg en Oberhausen. Bij den afweer van deze, slechts tegen de burgerbevolking gerichte terroriseeringsaanvallen, schoten nachtjagers en luchtdoelartillerie 37, marine-artillerie 3 vlieg tuigen neer. Daarmede heeft de Britsche lucht macht bij haar vluchten naar de bezette ge bieden en naar het rijksgebied gisteren overdag en in den afgeloopen nacht 59 vliegtuigen ver loren. Oberfeldwebel Strüning behaalde in den afge loopen nacht zijn 16e nachtelijke overwinning met een jachtvliegtuig. gedaagd, hebben in het binnenland van Indië twist veroorzaakt en den in het hart van alle Indiërs jegens alles wat Engelsch is sluimeren den haat verhevigd. De Daily Mail meldt aan het eind van zijn bericht, dat men in welin gelichte kringen in Bombay vreest, dat Gandhi, met dit artikel een nieuwe crisis in de betrek kingen tuschen Engeland en Indië heeft doen ontstaan. (D.N.B.) JAPANNERS BEZETTEN TSOENGFA. Van het front in Zuid-China' meldt Domei, dat Japansche keurtroepen in den ochtend van den lsten Juni Tsoengfa, een belangrijk strate gisch punt aan de Kisjioei, een zijrivier van de Pekiang, bezet hebben. Tsoengfa ligt 75 kilo meter ten Noordoosten van Kanton. TSJANG KAI SJEK TOT HET AMERIKAANSCHE VOLK. Ik geef u mijn woord, dat, als China slechts 10 procent van de Amerikaansche oorlogspro ductie ontvangt, het Chineesche leger voor honderd procent successen voor u zal bevechten, aldus heeft Tsjang Kai Sjek volgens een bericht uit Tsjoengking verklaard in een radiorede voor het Amerikaansche volk, waartoe hij door Washington was uitgenoodigch In deze rede betoogde Tsjang Kai Sjek verder dat het onder het bewind van Tsjoengking staande China noch tijd noch de middelen ge had heeft om een eigen industrie op te bouwen. Den Tsjoengkineeschen troepen blijft derhalve als eigen industrie en als hoofdwapen alleen hun moraal over. Deze echter, zoo verklaarde Tscjang Kai Sjek verder woordelijk, is onvol doende om de overwinning op den krachtig be wapenden tegenstander te bevechten. Ten slotte gispte Tsjang Kai Sjek de eenzij dige toepassing van de Atlantische verklaring van Roosevelt en Churchill, die voor Tsjoeng king slechts „onbepaalde toezeggingen en diplo matieke phrazen behelsde". GEALLIEERDE VERLIEZEN. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: In de week van 24 tot 30 Mei 1942 hebben de Britten 168 en de bolsjewisten 369 vliegtuigen verloren als gevolg van de actie der Duitsch- Italiaansche luchtmacht. De vijand heeft dus in totaal 537 vliegtuigen in een week tijd verloren. 9 S Volgens officieele Duitsche berichten, zoo ver neemt het D.NJ3,, zijn de laatste drie dagen tijdens den grooten pantserslag ten Zuiden van To broek 451 Engelsche pantserwagens vernie tigd en talrijke andere buiten gevecht gesteld. DE JODEN IN HONGARIJE. De wetgevende commissie van den Hongaar- schen Senaat heeft eenstemmig een wetsont werp goedgekeurd waarbij de Joodsche gods dienst niet meer door den staat wordt erkend. (Stefani). BROODRANTSOEN IN GRIEKENLAND VERGROOT. Het broodrantsoen der Grleksche bevolking kon als' gevolg van de niëUwe maatregelen van het Grieksche ministerie voor voedselvoorzie ning en door den steun der Duitsche bezettings autoriteiten .opnieuw vergroot worden. Deze ver betering van de voedselpositie kan vooral wor den toegeschreven aan de energieke bestrijding van den clandestienen handel. (D.N.B.) VOLMACHTEN VOOR PORTUGEESCHEN MINISTER VAN KOLONIËN. De Portugeesche bladen publiceeren een wet over bijzondere volmachten voor den minister van koloniën, waarvan hij gebruik zal maken bij persoonlijk bezoek aan de koloniën. De wet bepaalt, dat de minister, wanneer hij zich in een kolonie bevindt, alle maatregelen van wetgevenden en uitvoerenden aard kan nemen, die hij vereischt acht. In bijzondere ge vallen is de minister van koloniën ook gemach tigd dergelijke maatregelen te nemen, wanneer hij zelf niet in de betrokken kolonie vertoeft. Zijn beschikkingen hebben kracht van wet. (D.NJ3.) BETOOGING TEGEN BENESJ EN ZIJN KLIEK. De protectoraatsregeering heeft gisteravond te Praag een openbare Tsjechische betooging ge organiseerd tegen Benesj en de emigranten- kliek. Op den Altstaedter Ring, het ruime plein, waren duizenden en duizenden belangstellenden verschenen. Op een tribune zaten de eeregasten en de geheele protectoraatsregeering. (D.N.B.) De voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel) heeft het volgende bepaald, zulks met ingang van 15 Juni a.s.: 24. Aan het reglement voor den effectenhan del wordt toegevoegd een nieuw artikel 55a, lui dende Artikel 55a. Wanneer de verkooper in gebreke blijft bin nen den bjj art. 3 voor de levering gestelden termijn de verkochte stukken tegen betaling van den koopprijs te leveren, is, voor zoover de affaire betrekking had op aandeelen aan toon der, de kooper verplicht op den tweeden beurs- dag na dien, waarop de leveringstermijn af loopt, aan de Vereeniging voor den Effecten handel schriftelijk mededeeling omtrent zoo danig in gebreke blijven te doen, met opgaaf van den naam van den verkooper, van den da tum van verkoop en van de betreffende fondsen. De kooper, die een mededeeling, als in de vorige zinsnede bedoeld, heeft gedaan, is ver plicht op den dag, waarop de verkooper hem het stuk alsnog levert, daarvan aan de Vereeni ging voor den Effectenhandel schriftelijk mede deeling te doen. Overgangsbepaling: ten aanzien van affaires in aandeelen aan toonder, welke hebben plaats gevonden vóór 15 Juni 1942, zal de leveringster mijn geacht worden op dien datum te zijn in gegaan. 25. Ieder lid, door wien of door wiens tus- schenkomst aandeelen aan medeleden of aan particulieren worden ter leen gegeven, is ver plicht daarvan denzelfden dag onder opgave van soort en aantal der betreffende aandeelen mededeeling aan dei Vereeniging voor den Ef fectenhandel te doen. Deze mededeeling kan achterwege blijven, indien en zoolang de aan één lid of één particulier in totaal uitgeleende aandeelen de werkelijke v/aarde van f. 5000 niet overschrijden. Dezelfde verplichting rust op ieder lid, door wien of door wiens tusschenkomst aandeelen worden ter leen ontvangen. Onder ter leen ontvangen en ter leen ver strekken wordt voor de uitvoering van deze be paling tevens verstaan het koopen en verkoo- pen met beding van weder-inkoop, alsmede iedere overeenkomst, waarbij de verkooper als bedoeld in art. 55a van het reglement voor den effectenhandel de beschikking cfver de ver kochte aandeelen verkrijgt, onder de verplich ting het-zfj die stukken zelf, hetzij soortgelijke stukken terug te geven. 26. In art. 3 sub a van het reglement voor den effectenhandel onder 1 worden de woorden „uiterlijk op den vierden dag" gewijzigd in: „uiterlijk op den vierden beursdag". 27. Premieaffaires, als bedoeld in artt. 41/43 van het reglement voor den effectenhandel, in welken vorm ook. zijn na het tot stand komen der beursvoorschriften 1942 niet toegestaan, voorzoover zij betrekking hebben op fondsen, welke volgens de ,.bem-svoorschrLlten 1942 voor Nederlandsch-Indische fondsen" niet in onder pand mogen voorkomen. Medewerking aan zoo danige affaires is den leden derhalve verboden. Aangezien liet niet de bedoeling was. dat pre mie-affaires in fondsen als bovenbedoeld nog zouden plaats vinden, wordt het wenschelijk ge acht zulks duidelijkheidshalve in bovenstaande bepaling neer te leggen. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: „Plet belang van mijn gezin gaat boven alles", zegt Jansen; metaaldraaier, met een jarenlan- gen staat van dienst. „En daarom hen ik lid van het Nederlandsche Arbeidsfront. Ik heb dan ook geen dag gewacht met het invullen van mijn vragenlijst, maar deze onverwijld in gezonden". Jansen heeft gelijk- Wie het belang van zijn gezin inziet en welke werker doet dat niet zorgt lid te zijn van het Nederlandsche Arbeids front, ook omdat hij daardoor in tijden van werkloosheid verzekerd zal zijn, dat het inko men voor hem en voor zijn gezin niet ophoudt. Het Nederlandsche Arbeidsfront toch zal de werkloosheidsuitkeeringen en ook de steunuit- keeringen gaan verzorgen. Dit zal niet alleen zoo zijn om redenen van practischen aard. Deze uitkeeringen te verzorgen, behoort principieel tot de taak van het Nederlandsche Arbeids front: het behartigen van de belangen van alle werkers in dienst van de volksgemeenschap. Deze taak nu houdt niet op, wanneer de ar beider voor korter of langer tijd is uitgescha keld uit het arbeidsproces. Kon in het verleden een „werklooze" arbeider zich wellicht uitge stoten en overbodig voelen, thans is dit niet meer het geval. Het geheele gebied van den arbeid vormt thans en in de toekomst overal en te allen tijde een onverbrekelijke eenheid. Daar het Nederlandsche Arbeidsfront deze eenheid tot uitdrukking brengt, moet de taak van dit front ook zijn het behartigen van de belangen der kerkers ook door middel van de werkloosheidsverzekering. Wordt dus lid van het N.A.F. Gij versterkt hierdoor niet alleen de eenheid van alle wer kers, maar bovendien schept gij, omdat gij over eenkomstig artikel 9 van het huishoudelijk reg lement van het Nederlandsche Arbeidsfront een beroep kunt doen op de werkloozenkas overeen komstig de wettelijke bepalingen, hiermee voor u en uw gezin het recht op uitkeeringen in tijden van werkloosheid. IN- EN UITVOER VAN POSTZEGELS. De Staatscourant bevat een bekendmaking van het deviezen-instituut, waarbij met ingang van gisteren wordt bepaald, dat de invoer uit het buitenland en de uitvoer naar het buiten land van gangbare, gestempelde of ongestem pelde postzegels waaronder begrepen fran keer-, port- en dienstzegels slechts met ver gunning geoorloofd zijn. voor zoover de zegels niet dienen ter frankeering van een poststuk overeenkomstig het geldend tarief. Deze ver gunningen worden in het algemeen slechts ver leend voor den invoer en den uitvoer van on gestempelde zegels in geheele vellen of in ge deelten van vellen en slechts aan ingezetenen, die reeds tevoren regelmatig en in omvangrijke mate zoodanigen in- en uitvoer hebben be dreven. De in- en uitvoer van postzegels anders dan per post is verboden. Voorts is bepaald, dat het aan ingezetenen zonder vergunning geoorloofd is internationale antwoordcoupons tegen betaling in buitenland- sche geldsoort te verkrijgen, zoomede deze, voor zoover zij strekken tót vergoeding van fran- keerkosten aan den geadresseerde, per post naar het buitenland uit te voeren. De invoer uit het buitenland van interna tionale antwoordcoupons is, tenzij zij strekken tot vergoeding van frankeerkoslen aan den geadresseerde en de invoer per post geschiedt, slechts met vergunning geoorloofd. Het is vérboden, internationale antwoordcou pons voor betaling uit anderen hoofde te bezigen. HERSTEL VAN BOERENRECHT IN HET LAND VAN VOLLENHOVE. Meer dan tien jaren heeft het geduurd voor dat in de kwestie van de ontginningsmaat schappij „Land van Vollenliove N.V." die de rechten van de boeren en kleine grondeigena ren, in den kop van Overijsel miskende, tot een eenigszins bevredigende oplossing is gekomen. Deze maatschappij had op zich genomen, de drooglegging en ontginning van een aantal pol ders te verzorgen, en in den winter 19281929 werd hiermede een aanvang gemaakt. De benoodigde gronden; rond 1450 H.A., het belangrijkste bedrijfsgebied van de Giethoorn- sc.he ingezetenen, werden door de ontginnings maatschappij aangekocht, hetgeen men klaar speelde met allerlei beloften, die, naar de maat schappij wist, nimmer in vervulling zouden gaan. Reeds onmiddellijk na den aanvang der wer ken trad in de streek een ongekend groote werkloosheid aan het licht en in Giethoorn bleek weldra een vierde gedeelte der bevolking op steunverleening te zijn aangewezen. Een fraaie polder kwam tot stand, helaas vol komen ontoegankelijk voor de streekbewoners. Een monument, dat de bevolking ten zegen had kunnen zijn, bleek haar doodsklok te zijn ge worden. Thans zijn na uitgebreid onderzoek en vele besprekingen verschillende maatregelen getrof fen. Ruim 240 H.A. ontgonnen grond werd in pacht ter beschikking van het streekbedrijf ge steld, de schadeloosstelling was de volgende phase van de verbeteringen. Thans zijn ook de overige beslissingen afge komen. Zooveel mogelijk is rekening gehouden met de sociaal-economische en financieele om standigheden. waarin de betrokkenen verkeer den.- Waar het bedrijL het beste gebaat is met land, zal zoo spoedig mogelijk land ter beschik king worden gesteld. Zij, die geschikt zijn voor een boerderij, zullen bij de eerstvolgende uit gifte hiervoor in aanmerking worden gebracht, terwijl aan hen,'die op andere wijze niet meer konden worden geholpen, behoorlijke schade loosstellingen in geld, hetzij ineens of bij wijze van periodieke uitkeeringen, zijn toegekend. Bovendien zij; lijnen uitgestippeld voor een verderen sociaal-economischen opbouw. De be volking zal zooveel mogelijk in het nieuwe be drijfsleven worden ingeschakeld. AANVRAGEN VOOR EXTRA VOEDING. Naar gebleken is, bestaat in ruimen kring de meening, dat het verlies van meer dan 20 pCt. van zijn „normale lichaamsgewicht" alleen reeds een voldoende motief is om in aanmer king te kunnen komen voor toekenning van extra rantsoenen levensmiddelen. Men beroept zich daarbij meestal op tabellen met behulp waarvan dan wordt nagegaan hoeveel men on der het bij zijn lengte en leeftijd passende ge wicht is gekomen. Teneinde teleurstellingen te voorkomen, ves tigt men van bevoegde zijde nadrukkelijk de aandacht er op, dat gewichtsdaling slechts één der factoren is, welke bij de beoordeeling van aanvragen om bijvoeding gelden. Op zichzelf geeft deze daling geenerlei aanspraak op extra rantsoenen. Aangezien vele aanvragen door de gewichts afneming, welke als norm was gesteld, nog niet voldoende gemotiveerd bleken, zijn de bepalin gen betreffende het verleenen van bijvoeding dezer dagen aanzienlijk verscherpt. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLANDSCH GEBIED. Talrijke dooden en gewonden. Maandag en in den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Engelsche vliegers verscheidene plaatsen in Nederland aangevallen. Ook dit maal waren het voornamelijk woonwijken, die door de Engelsche vliegers systematisch met talrijke brand- en brisantbommen werden be stookt. Een aantal huizen werd vernield of zwaar beschadigd. Bij deze misdadige Engelsche aanvallen kwamen 36 menschen om het leven. Bovendien werden twintig personen zwaar ea een aantal licht gewond. van hedenavond 21.51 uur tot morgenochtend 5.24 uur De maan kwam heden op te 0.49 uur en ging te 10.18 uur onder. Daarom moet men hét den behandelenden geneesheer niet lastig maken met beroep op een gewichtstabel, indien hij meent, geen aan vraag te mogen indienen. Slechts in gevallen van ernstige ondervoeding mag hij dergelijke aanvragen indienen, doch deze moeten gemoti veerd worden door een uitvoerige met redenen omkleede beschrijving van het ziektegeval. ïIILVERSUM'S INGEZETENEN WORDEN GEVORDERD TER BEWAKING VAN DE SCHUILKELDERS. De burgemeester van Hilversum, jhr. mr. E. J. B. M. von Bönninghausen heeft een verorde ning afgekondigd, waarin alle Hilversumsche mannelijke ingezetenen tusschen 21 en 40 jaar behoudens een aantal uitgezonderde catego rieën worden gevorderd om enkele uren per maand deel te nemen aan een thans ingestelden bewakingsdienst van de schuilkelders. Deze maatregel werd noodig geoordeeld, daar de schuilkelders van deze gemeente voor een be langrijk deel werden vernield of misbruikt. HET IS VERSCHRIKKELIJK „Het is verschrikkelijk hoe de burgerbevol king in de sovjet-unie aan haar lot is overge laten", zoo verklaarde ons een frontsoldaat. Het ontbreekt dezen menschen aan alles. En denkt u eens aan de kinderen „Maar," zoo voegde deze strijder er aan toe, „gelukkig hebben de zegevierende troepen over al op gerekend. Waar hulp noodig is wordt deze geboden, ook aan de burgerbevolking. Welk een prachtige taak is hier weggelegd voor de Ne derlandsche ambulance Zorgt u ervoor, dat deze ambulance haar taak kan verrichten. Steunt de Nederlandsche hulp expeditie aan het Oostfront. Stort uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche ambulan ce, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. Prof. dr. A. J. M. Mulders van de R.-K. universiteit te Nijmegen is door den Paus be noemd tot geheim kamerheer. LEIDSCHE SPEELTUIN-FEDERATIE. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de Leidsche Speeltuin-Federatie werd gister avond in het restaurant „De Harmonie" een groote feesüvergadering gehouden. Om ever. 8 uur opende de voorzitter, de heer G. F. Lardee deze druk bezochte vergadering en riep den ver tegenwoordigers van de vier speeltuinvereeni- gingen (Noorder-, Zulder-, Ooster- en Wester kwartier) een hartelijk welkom toe, in het bij zonder den heer F. Dubois, bondsvoorzitter van de N.UB.O. uit Amsterdam. Hoewel door de tijdsomstandigheden geen feest kon worden ge vierd, had het bestuur toch gemeend dit feit niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan en dezen avond georganiseerd. Hartelijk dank bracht hij aan de besturen van de aangesloten speeltuinvereenigingen voor de in die 5 jaren ondervonden medewerking, waardoor meer een heid in het speeltuinwerk is bereikt en waartoe ook de ijverige secretaris, de heer Van Zon neveld heeft medegewerkt. Hierop gaf de heer Van Zonneveld een overzicht van hetgeen met medewerking van het Gemeentebestuur in die 5 jaar bereikt was en hoe de speeltuinen ver beterd werden. Hierop hield de heer Dubois een korte toe spraak om de Leidsche Speeltuin-Federatie na mens de N.U.S.O. hartelijk geluk te wenschen met dit 1ste lustrum. Spr. wees op het onver moeid werken van den heer Lardee, die de L.S.F. tot grooten bloei heeft gebracht. Hierna werd men in de gelegenheid gesteld de LBJF. geluk te wenschen, waarop de voorzitters der vier speeltuinvereenigingen, de heer Vijlbrief namens Oosterkwartier, de heer Verlint namens Noorderkwartier, Schenkeveld van Westerkwar tier en Spijker namens Zuiderkwartier een ge schenk onder couvert aanboden, waarvoor de heer Lardee hartelijk dank bracht. Daarna wer den ververschingen aangeboden en bleef men nóg eenigen tijd gezellig bijeen. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: C. Wagemaker, Hooge Morsch- weg 57, Leiden. Grossier in aardappelen. De zaak is verplaatst naar Hooge Morschweg 45D, Oegstgeest. G. van Driel, Oüde Wetering, nr. 59a, (post Leimuiden), Timmerbedrijf. Uittredend eige naar: G. van Driel, Oude Wetering. Wijziging handelsnaam in: W. J. van Driel. Nieuwe eige naar: W. J. van Driel, Oude Wetering (post: Leimuiden) GOUDEN DOCTORAAT. Maandag 8 Juni a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat dr. C. D. Ouwehand, rustend arts te Katwijk a. d. Rijn, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Maandagavond waarschuwde de 22-jarige D. B. een achttal Jongens, dat zij liepen op een stuk grónd aan den Wassenaarscheweg, dat met tuinbouwproducten was beteeld. De jongens <-ea- geerden hierop door B. met steenen te be kogelen. waarbij een der projectielen B. aan het hoofd trof, waardoor hij zoodanig werd verwond, dat hij in het Academisch Ziekenhuis moest worden opgenomen. Daar bleek, dat de jongeman vermoedelijk een oog zal moeren missen. De politie is bezig den dader op te sporen. Als de nood het hoogst is. is de Nederlandsche Volksdienst nabij: fcijjft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. OPLICHTING BIJ IIET TLAATSEN VAN HYPOTHEKEN? Notaris voor de rechtbank. In een extra-zlttlng behandelde de Bossche rechtbank gistermorgen de zaak tegen den 68-1a- rlgen notaris J. R. H. uit 's-Hertogenbosch, wien verschillende opllchtlngsgevallen bij het plaatsen van hypotheken ten laste waren gelegd. Als eerste geVal vermeldde de dagvaarding de hypotheek van f. 21.000.tot afgifte waarvan de notaris de N.V. Brandverzekeringsmaatschappij te 's-Hertogén- bosch In October 1938 had bewogen. In November 1938 en Juni 1939 had verdachte vervolgens H. Cooymans te 's-Hertogenbosch bewogen tot afgif te van twee bedragen van f 17.000.en f 30.000. eveneens voor het plaatsen van hypotheken. In al deze gevallen moet de notaris hebben geweten, dat de terreinen, waarvoor de hypotheken oesternd waren, ver beneden de door hem opgegeven waar de lagen. De notaris zat met eenlge grondspecu- lanten in een combinatié welke bouwterreinen aankocht, in plaatsen waar kazernes zouden wor den gebouwd. De taak van den notaris was to zorgen voor bouwcredieten en hypotheken. Voor de terreinen, waarvan in de ten lastelegging spra ke was, gelegen in Grave en Slttard, Waren bouw credieten geweigerd. Dit was voor de combinatie een groote strop, daar men nu vast kwam te zit ten met de betaling der terreinen. Er moest een hypotheek uit den grond gestampt worden. De notaris had toen tegenover belanghebbenden ln strijd met de waarheid verklaard dat do terreinen zeer gunstig lagen en er bouwvergun ningen voor waren. De rijksrechercheur H. v. d. Landen uit Arnhem heeft het onderzoek ln deze zaak geleld en een zeer uitvoerig rapport samengesteld. Deze getuige acht de andere combinatieleden minstens even schuldig. Na het hooren van andere getuigen werd de zitting tot heden geschorst. ONGEDEKTE CHEQUES AFGEGEVEN. De Arnhcmsche re htbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den 48-Jarigen directeur van het centraalburcau voor dlstrlbutlebelangen, mr. G. M. Ch. D. uit Nijmegen die wegens op lichting voor deze rechtbank terecht had gestaan. Mr. D. zou in Februari en Maart van dit Jaar verschillende ongedekte cheques aan zijn schuld- elschers hebben afgegeven. Overeenkomstig den eisch van den officier heeft de rechtbank mr. D. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met be vel tot zijn onmiddellijke gevangenneming. DE ECONOMTSCHE RECHTER STRAFT. Hoewel blijkt dat langzamerhand het inzicht veld wint welk a-soclaal werk de clandestleno slagers bedrijven moet de Economische rechter toch nog steeds personen veroordeelen die zich aan dit "bedrijf schuldig maken. Het waren nu ook weer eenige Inwoners uit Rijnsburg, die den rechter deden opmerken, dat, evenals ln Leid- schendam. ook ln die gemeente het clandestiene slachten nog welig tiert, en de zwarte handela ren hun sinister werk uitoefenén. J. Filippo uit Rijnsburg had een koe helpen slachten. De rech ter veroordeelde hem tot zes maanden overeen komstig den eisch. In hetzelfde complot v/as P. Dubbelaar te Lelden betrokken, wien na den eisch van zeven maanden, negen maanden ge vangenisstraf werd opgelegd. De loonslager W. F. Sleet uit Oegstgeert die eerst had geweigerd, maar ten slotte toch de koe had helpen slachten, werd conform den eisch tot zes maanden veroordeeld. J W. Filippo uit Oegstgeest werd vrijgesproken omdat niet hl), maar zijn echtgenoote de schuur aan de vorige verdachten had verhuurd voor het slachten. Voor de vrouw werd het vonnis zes maanden gevangenisstraf, doch met mogélllkheld tot gratieverzoek. Op een weinig zachtzinnige wijze Jiad O. Hoekstra uit Rllnsburg, als loonsla ger een koe geslacht voor J. K. ,v. Leeuwen te Valkenburg. Het dier was n.l. met een voorhamer dood geslagen. Eerstgenoemde verdachte kreeg zes maanden gevangenisstraf, v. Leeuwen negen maanden. B. Bregman te Wassenaar had" hoewel zijn slagerswinkel wegens een overtreding gedu rende eenigen tijd gesloten was verklaard, toch vleesch verkocht, dat hij uit den clandestienen handel betrok. Omdat deze verdachte zich dus blijkbaar van de voorschriften niets aan trok, werd hij tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1