DINSDAG 2 JUNI 1942 No. 25206 De terreur-aanval op Keulen Lichtvaardige politici, lichtvaardige strategen BBsfe Jaargang Britsche propaganda Verspreide Berichten Ifaliaaiuch Weermachfsberichf Artikel in Berlin-Rom Tokio BINNENLAND Wijziging van de schoenendistributie Verduisteren: JdJN/l EN SITÏEIEN. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny. Teler. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. "V an Duitsche militaire zyde wordt vernomen, dat de wrakstukken van de bij den terrorisee- rmgsaanval op de stad Keulen neergeschoten v,^.eStuigen een luguber beeld van ver nietiging bieden. Het is bijna nog nooit voor gekomen. dat de Engelschen door zulk een afweervuur van de Duitsche luchtdoel artillerie werden ontvangen. Voor zoover de opsporingscommando's dc wrakstukken der Britsche vliegtuigen reeds konden Inspecteeren, werd geconstateerd, dat rich onder de toestellen, die aan den aanval oo Keulen hebben deelgenomen, de meest uiteen- loopende typen bevonden. ..Vickers-Wellington", „Whitley", „Hampton". „Blenheim" en andere voor een deel vrij oude vliegtuigtypes werden reeds gesignaleerd. Daaruit moet wor den opgemaakt, dat de Britten, om met het aantal der aan den aanval deelnemende vlieg tuigen indruk te kunnen maken, alle maar beschikbare voorraden vliegtuigen hebben bij eengeraapt, want het is militair zinloos, b(j één enkelen aanval vliegtuigen in den strijd te wer pen, die in vervoerscapaciteit en snelheid gron dig van elkaar afwijken. In militaire kringen noemt men voorts de beweringen, volgens welke de Engelsche lucht macht den aanval op woonwijken van Keulen met duizend vliegtuigen heeft ondernomen en welke beweringen op het oogenblik het voor naamste bestanddeel vormen van de Engelsche propaganda, eenvoudig belachelijk. Volgens de aan Duitsche instanties ter be schikking staande zeer betrouwbare gegevens, bedroeg het aantal door de Britsche luchtmacht naar Keulen gezonden vliegtuigen nog niet bij benadering het tiende deel van het door de Engelsche propaganda aangegeven aantal. Als reden voor de Engelsche overdrijving te Berlijn vermoedt men in politieke kringen te Berlijn, dat het voor toonaangevende kringen te Londen er op aankomt, bij gebrek aan iedere practische mogelijkheid om den Sovjetrussi- schen bondgenoot effectvollen steun te ver- leenen, op de neutrale openbare meening, doch vooral op den Sovjetrussischen bondgenoot, in druk te maken met betrekking tot de capaci teiten en wil tot den strijd van de Engelsche luchtmacht. Verder zouden de overdreven Britsche getal len omtrent de gezonden vliegtuigen ten doel hebben den voor de geallieerden negatieven in druk van de Duitsche overwinningen bij Char- kof en den invloed der objectieve ooggetuigen verslagen van neutrale persvertegenwoordigers op de openbare meening der wereld te ver zwakken. (D.N.B.). DUITSCH GENERAAL IN BRITSCHE GEVANGENSCHAP. Naar het opperbevel van de Duitsche weer macht mededeelt, is de generaal der pantser troepen Cruewell van een verkenningsvlucht naai* den vijand aan het Afrikaanschc front niet teruggekeerd. Volgens een bericht van den Britséhen be richtendienst bevindt generaal Cruewell rich in Britsche gevangenschap. (D.N.B.). DE OVERWINNING VAN CHARKOF. Naar het opperbevel van de Duitsche weer macht mededeelt, is de overwinning van de Duitsche en verbonden troepen in den voor jaarsslag bij Charkof en aan de Donets volle dig, zoodat nu reeds sedert drie dagen rust heerscht op het slagveld. (DUB.). DUITSCH CREDIET AAN TURKIJE. Tusschen het Duitsche Rijk en Turkije is gebaseerd op onderhandelingen, die in 1939 zijn gevoerd een overeenkomst gesloten, volgens welke aan de Turksche regeering een bedrag van 100 millioen rijksmark ter beschikking wordt gesteld. Dit crediet zal door Turkije wor den gebruikt voor den aankoop van oorlogsma teriaal in Duitschland. Een Turksche techni sche commissie is te Berlijn aangekomen voor het sluiten Van de contracten. (D.N.B.) ENGELSCHE KRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft dc Britsche admiraliteit bekend gemaakt, dat de Engelsche kruiser „Trinidad" (3000 ton) tot zin ken is gebracht. (D.N.B.) PERSONEELSVERLIEZEN VAN DE AMERIKAANSCHE MARINE. Naar de Britsche berichtendienst uit Wash ington meldt, wordt officieel medegedeeld, dat de verlieslijst van de Amerikaansche marine .de namen bevat van 2317 dooden, gewonden en vermisten voor den tijd van 16 April tot 10 Mei. (A.NP.) PLAATSVERVANGER VOOR HEYDRICH. Naar officieel verluidt, is S.S.-Obergruppen- führer en Generaloberst der politie Daluege be last met de waarneming van de werkzaamhe den van den plaatsvervangenden rijksprotector. Hij heeft op de Praagsche Burcht in tegenwoor digheid van staatssecretaris Frank den presi dent Hacha ontvangen, en in aansluiting hierop in aanwezigheid van den staatspresident de le den der regeering. Bij deze gelegenheid heeft Generaloberst Daluege een principieele verkla ring afgelegd over den door den aanslag op den plaatsvervangenden rijksprotector S.S-Oberst- gruppenführer Heydrich ontstanen nieuwen toestand en de uitvoering van bevelen van den Führer aangekondigd. (D.N.B.) JAPANSCHE DUIKBOOTAANVAL OP HAVEN VAN SYDNEY. Volgens den Britschen berichtendienst heeft het geallieerde hoofdkwartier in Australië me degedeeld, dat Japansche duikbooten een aan- valspoging op de haven van Sydney hebben on dernomen. De aanval werd, aldus dit bericht, door dwergduikbooten gedaan. (D.N.B.) BRANDEN IN PRETORIA. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn Zondagavond in verschillende deelen der stad Pretoria ongeveer een half dozijn branden uit gebroken. die blijkbaar door saboteurs waren aangestoken. Het brandmeld-systeem der stad werkte tij- BRITSCHE TEGENAANVALLEN VERIJDELD. Gisteren deelde het Italiaansche opperbevel mede: Vijandelijke tegenaanvallen in de Marmarische woestijn, die ten doel hadden ingesloten afdee- lingen te ontzetten, weiden door vastberaden ingrijpen verijdeld. In den loop dezer gevech ten bracht de ijzeren pantserdivisie „Ariete" den tegenstander zware verliezen toe. Verder werden 57 vechtwagens buitgemaakt. Levendige activiteit van de Italiaansche en Duitsche luchtmacht. In een reeks zegevierende luchtgevechten werden 33 vliegtuigen door de jachtvliegers van dc As. vier door het lucht doelgeschut van de landstrijdkrachten neerge schoten. Daarmede heeft de vijand van 26 tot 31 Mei 86 vliegtuigen boven Libye verloren; op den beganen grond werden bovendien nog eenl- ge dozijnen vliegtuigen vernield. Bij bomaanvallen op de steunpunten Micibba en La Venezia (Malta) kregen de doelen her haaldelijk treffers. In luchtgevechten met onze jagers stortten twee „Spitfires" neer. In den afgeloopen nacht ondernam de Brit sche luchtmacht in opeenvolgende golven en met aanzienlijke strijdkrachten een nieuwen aanval op de stad Messina. De burgerbevolking had een doode en 13 gewonden te betreuren. Er ontstond aanzienlijke schade aan enkele gebou wen, o.a. ook aan het ziekenhuis „Principe di Piemonte"', waar 40 patiënten werden gewond. Twee gevechtsvliegtuigen kregen treffers van het luchtdoelgeschut en stortten in zee, één tus schen Villa San Giovanni en de rivier de' Del- faro, het andere tusschen Gallina en Catona. delijk niet en de telefoonleidingen waren op enkele plaatsen doorgesneden. De brandweer werd dertien maal gealarmeerd, waarvan ne gen keer loos alarm was. (A.N.P* JODENSTER IN FRANKRIJK. Op grond van een verordening van den mi litairen bevelhebber in Frankrijk moeten van 7 Juni af alle Joden en Jodinnen boven de zes jaar in het openbaar een Jodenster dragen, met het opschrift „Juif". Overtredingen worden gestraft met gevangenis of boete en eventueel nog met politiemaatregelen, zooals opneming in een Jodenkamp (D.NB.). INCIDENT IN PARIJS. Zondag is het in een drukke Parijsche straat tot een incident gekomen, waarbij twee Fran- sche politic-agenten doodelijk gewond werden. Onder de menigte, die inkcopen deed, hadden zich communisten gemengd, die een levensmid delenwinkel binnendrongen en de goederen uit de etalage wilden verdeelen. De te hulp ge roepen politic herstelde de orde en arresteerde een man. Toen hij weggebracht werd, werden op den hoek van een straat verscheidene scho ten op hen gelost. Twee agenten werden doo delijk getroffen, drie andere minder zwaar ge wond. Er v/erden daarop nog twee personen ge arresteerd. Een hunner was met een revolver gewapend. De gearresteerden, van wie bij het vaststellen der identiteit bewezen werd. dat het communisten waren, zullen voor het staats- gerechtshof komen. (DUB.). In het tijdschrift „Berlin-Rom-Tokio" is onder het opschrift „Lichtvaardige politici, lichtvaardige strategen" een hoofdartikel ver schenen, waarin het volgende wordt uiteen gezet: Op 17 Mei 1938 heeft de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbeni.rop in de Wilhelmstrasse den toenmaligen Franschen ambassadeur Frangois Poncet ontvangen. Het betrof het probleem der opheffing van de on dragelijke toestanden, die Engeland en Frank rijk in het vredesdictaat van Versailles met den opgeblazen Tsjecho-Slowaakschen staat en de daarmede verbonden overweldiging van groote Duitsche volksdeelen aan Duitschland hadden opgelegd. In artikelen en redevoeringen der Westelijke democratieën werd Tsjecho-Slowa- kije het vliegtuigmoederschip tegen Duitschland genoemd. De te Versailles in het leven geroe pen tóestanden aan de Duitsche Oostgrens be hoorden tot de belangrijkste banden van het systeem van Versailles en daarmede van de onmacht van Duitschland. Opheffing daarvan was niet slechts een materieele noodzakelijk heid, maai' een kwestie van de eer van Duitsch land en het was aan de buitenlandsche poli tieke leiding van Duitschland vanaf het begin der machtsoverneming duidelijk, dat de eer de eerste voorwaarde vormt voor de binnenland- sche opkomst en voor de herovering van natio nale grootheid. Engeland en Frankrijk zagen dat zeer wel in en trachtten met alle middelen deze ontwikke ling te verhinderen. Men speelde in Parijs en Londen met de gedachte aan oorlog. Vandaar dat onderhoud op 17 Mei De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken liet er bij den Franschen ambassadeur geen twijfel aan bestaan, dat ieder ingrijpen van Frankrijk in een Duitsch- Tsjechoslowaaksph conflict terstond 75 mil lioen Duitschers in beweging- zou brengen Hij zeide toen tegen Frangois Poncet. dat hij van meening was. dat de leiders van het Fransche leger te verstandig waren om zich in te laten met een avontuur en voor problemen van dezen aard te vechten met het Duitsche leeer De ambassadeur zou er zich zonder twijfel be wust van zijn, dat honderdduizenden Fransehen hun leven zouden verliezen, zonder dat het ge lukken zou Duitschen bodem te betreden. De Rijksminister gaf Poncet den raad. zijn regee ring over dit standpunt van den Führer niet in twijfel te laten. Op 23 Juli 1938 toen Frankrijk op instieatte van Engeland een steeds provoceerender noli tiek tegen de herzienineseischen van Duitsch land voerde, caf de Rijksminister Poncet nog maals te verstaan, dat Duitschland vast beslo ten was. geen provocaties te aanvaarden en dat het een groote fout van de Fransche politieh zou zijn. zich te keeren tegen de belangen van Duitschland. welke op geenerlei wijze in strijd waren met de Fransche belangen Wanneer Frankrijk in zoo'n geval werkeliik voornemens is", zoo verklaardp de Riiksminicter op "3 Juni 1938 tegenover Francois Poncet. ..iets te on dernemen, gaat het over tot een aanvalsoorlog waarbii er geen twijfel aan mag bestaan, dat Duitschland in zoo'n geval voor niets zal terugschrikken". En Von Pibbentrop sprak de vermanende woorden: ..Bii alle vredelievend heid kan ik u zeggen, dat wij op iederen oorlog zoo ooodig ook op een Duitsch-Franschen. zim voorbereid". Voor de oorlogsmisdadigers in Parb's en Lon den vormden deze waarschuwingen slechts een aansporing tot nog grootere opruiing en inten sievere voorbereidingen voor d°n oorlog tegen Duitschland. Het. dod was K°boud van het Joodsch-plutocratische Europa. Weliswaar zag men zich op grond van de vastbeslotenheid van den Führer gedwongen München als een ver tragend moment op te nemen op den weg naar den oorlog, maar reeds op 25 Maart 1939 kwam aan den dag, wat München in werkelijkheid was, toen de Yorkshire schreef: „Velen onzer correspondenten gelooven, dat in München Chamberlain door Hitler is gedu peerd. Het kan echter wel zekerder zijn, dat het Chamberlain was, die den prachtigen bluf uit voerde, Hitier de illusie te geven, dat men hem geloofde. Door Hitier een valsch gevoel van zekerheid te geven, hebben wij ln de overeen komst van München tijd gewonnen, om onze aangelegenheden te ordenen en in staat te zijn Duitschland onzen wil op te leggen en zoo noo- dig neer te slaan". Wat met Tsjecho-Slowakije mislukt was, móest met Polen bereikt worden. Met dezelfde lichtvaardigheid en verblind door haat trok men in 1939 ten oorlog. Te Parijs noch te Londen kan men er zich mede verontschul digen, dat men niet op de hoogte is geweest van de vastbeslotenheid van den Führer, om de vitale voorwaarden in het leven te roepen voor der nationale opkomst van Duitschland. In de redevoeringen van Hitier de verklarin gen van von Ribbentrop, in de Duitsche pers en in den opbouw van de weermacht benevens vooral in het geloof van het Duitsche volk, moesten de opruiers in Parijs, Londen en Washington de onmiskenbare teekens zien, dat het Duitsche volk tot een hechte eenheid aan eengesmeed was De tegenstanders geloofden echter, politiek te kunnen voeren met de metho des van een vabanque-spel tegen Duitschland en hoopten de onmacht van Duitschland te ver eeuwigen en de Joodsch-plutocratische hegemo nie in Europa voor langen tijd te beveiligen dan wel den oorlog voor de Joodsche heerschappij te ontketenen. Dit was ook het doel van de machthebbers in het Kremlin, die in een Joodsch-kapitalistisch Furopa een noodzakelijke ontwikkeling naar het bolsjewisme zagen. Deze coalitie van gangsters en Joden had één ding vergeten: het genie van den Führer, de alles- overwinnende kracht-van een wil en het on tembare geloof van het Duitsche volk. Licht- "aardig hebben zij hun rekening opgemaakt, lichtvaardig den oorlog ontketend en lichtvaar dig voeren zij den oorlog. Aan deze lichtvaardig heid van hun leiders zullen hun volken ten gronde gaan. In Riom heeft Daladier deze llchtvaardlgheia der politieke leiding van Frankrijk nogmaals niet alleen uiteengezet maar ook als een krank- zininge verdedigd. Op 20 Februari schreeuwde deze hysterische dilettant: „De wapens, die ik gesmeed had. zijn niet gebruikt, de munitie, die ik heb laten vervaardigen, is niet verschoten omdat de generaals laf waren en gefaald heb ben." Hij rekende het gerechtshof voor, hoevee! milltarden francs hij op bevel van zijn Londen- sche vrienden in de oorlogsindustrie heeft ge pompt Hji bewees, hoe de joden in de Fransche huishouding geen moeite gespaard hebben om de spaargelden der burgers, de winsten der in dustrie. de verdiensten der arbeiders in dienst te stellen van één enkel doel. de vernietiging van Duitschland. Als een dol geworden speler aan de roulette-tafel verdedigde Daladier hard nekkig na het totale verlies van zijn inzet Frankrijk zijn ..systeem", dat slechts op lichtzinnigheid en lichtvaardigheid was opge bouwd. En svenalc deze voor de geschiedenis reeds veroordeelde Fransche regeeringschef. tracht zijn pantner in Londen eveneens zijn heden reeds veroordeeld systeem te verdedigen. Hij noemt verlies re verlies .bemoedigende feiten' werpt Inzet na inzet in zijn krankzinnig oor logsspel en klemt zich vast aan zijn systeem. Evenals aan de roulettetafel heeft dit systeem echter dagelijks gefaald. Na Duinkerken, Noor wegen, Griekenland, Noord-Afrika, Hongkong, kwam het verlies van Singapore, dat de Engel sche belangen in het Verre Oosten moest be schermen als een schildwacht. Het viel door het volledig falen van de militaire leiding. Het zelfde deed zich voor op Java. "Van Klefferis moest, ondanks de verzekeringen, dat een overwinning zou worden behaald, de wereld mededeelen, dat Java was gevallen. Hij deed dit met de woorden: „Wij moeten het onaan gename feit accepteeren. dat wij het allen te licht hebben opgenomen". Rangoon en Birma volgden. En zoo gaat het van verlies tot verlies tot aan het bankroet. Het canaille in Londen ech ter ruit het volk en de volkeren der aarde van dag tot dag op tot nieuw ongeluk jen nieuwe misdaden. Maar niet alleen Daladier en Churchill, maar ook Roosevelt is bezield door dezelfde licht vaardigheid en hetzelfde dilettantisme in de po litieke en militaire leiding van dezen oorlog. Roosevelt is de vader van den oorlog. Om hem heen is de joodsche leiding geschaard, die aan spraak maakt op de wereldheerschappij. Hij heeft de volkeren in het ongeluk gedreven. Zijn vriend Upton Sinclair schreef in September 1941: „Profetisch is de ruimte van den Stillen Oceaan uitverkoren tot zetel van het grootste, wellicht laatste imperium in de geschiedenis." De autoriteit van Amerika moet een door allen erkende factor in deze ruimte worden. Wij heb ben dus een Amerikaansch wereldrijk opgericht op den Stillen Oceaan, zoo schreef hij verder. Wij staan op den drempel van het tijdperk der Pax Americana op de Stille Zuidzee, Over het gebied van den Stillen Oceaan hebben wij een protectoraat opgericht over Australië, N.- Zeeland, de Maleische eilanden, Nederlandsch Indië, Tahiti en ook China. Over Zuid-Amerika en IJsland hebben wij reeds onze beschermende heerschappij uitgestrekte-^JSen beschermende heerschappij vormt de eérste «tap naar het we reldrijk. Wij, niet Duitschland-, Japan, Rusland of Engeland zullen uit dezert oorlog te voor schijn komen als de scheppers van een nieuw wereldrijk. Aldus Upton 'Sinclair. Kan er Iets zijn, dat meer op grootheidswaanzin lijkt? Als een amoklooper schreeuwde Roosevelt om moord. Het driemogendhedenpact was voor hem „een stuk papier". Wanneer Japan het zou wagen een ongunstig antwoord te geven op den eisch der Ver. Staten, dan zou dat ten gevolge hebben, dat al lang gereed liggende plannen in de daad zouden worden omgezet, zoo schreef de Times op 5 December 1941 en de voorzitter van de militaire commissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden ver klaarde op denzelfden dag„Roosevelt moet het Japansche volk te verstaan geven, dat, wanneer het niet het plan tot oprichting van een Ja- pansch imperium opgeeft, de Ver Staten Japan van den aardboaem zullen verdelgen. Voor de New York Herald Tribune ging dat alles nog te langzaam. Het blad hitste in zijn millioenen edities hysterisch het Ameraansche volk op: „Niet wachten, het oogenblik is bijzonder gun stig om den Japanners de rest te geven". De afgevaardigde Dies schreeuwde ln een massa vergadering op 9 November 1941. „Op zijn laatst over twee of drie weken zijn wij met Japan in oorlog en dan zullen wij schoon schip maken." De New York Times vulde dit aan op 2 December met de woorden: „De Ver. Staten zullen Japan binnen enkele maanden door hun superieure vloot en luchtstrijdkrachten verplet teren." „Lichtvaardig begonnen, lichtvaardig geleld, en vreeselijk verloren", zoo zal het historische oordeel luiden over den oorlog van Roosevc'c. Duidelijk is in dit artikel nog eens uiteenge zet, hoe van het begin van dezen waanzinnigen oorlog af de geallieerden hebben gefaald, zoo wel politiek als militair. In het dc-en ontstaan van den oorlog als in de oorlogvoering zelve. I NIEUWE BONNEN IN GEBRUIK GENOMEN. De directeur van het rijksbureau voor huiden en leder, daartoe gemachtigd door den secreta ris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt bekend, dat in de thans geldende distributieregeling voor schoenen eenige wijzigingen worden aange bracht. In de eerste plaats worden de thans op bon 1 verkrijgbare schoenen onderscheiden in schoenen met lederen of rubber zool en ln schoenen met van een ander materiaal dan le der of rubber vervaardigde zool. Voorts worden de schoenen, die thans op bon 1, gemerkt met het woord „werkschoenen" verkrijgbaar zijn, gesplitst in werkschoenen en beroepsschoenen. Onder werkschoenen worden verstaan Alle bottines met een bovenwerk van vetleder, grauw overleder of zware rundbox, terwijl on der beroepsschoenen alle bottines met een bo venwerk van een lichtere ledersoort en alle mo lières met een bovenwerk van leder vallen. Voor werkschoenen en beroepsschoenen zal eveneens de onderscheiding tusschen schoenen met lede ren of rubber zool en schoenen met andere zo len worden doorgevoerd. In de regeling, welke ten aanzien van de schoenen, die op bon 2 of zonder bon verkrijg baar zijn, geldt, is geen verandering gebracht. Hieronder volgt een overzicht van de schoe nenbonnen, die op 1 Juni in gebruik werden genomen en van de hierop verkrijgbare soorten schoenen. Ie. Op bonnen la zijn verkrijgbaar: Alle schoeisel, waaraan overleder is verwerkt met lederen of rubberzolen, voorzoover niet hieronder genoemd. 2e. Op bonnen 1B zijn verkrijgbaar: a) Alle schoéisel, waaraan overleder is ver werkt met zolen vervaardigd van ander mate riaal dan leder of rubber voor zoover geen werkschoenen of beroepsschoenen. b) Sandalen, opanken, lederen samoa"s, schoe nen met open teen en open hiel, schoenen met open hiel en volledig open gelengstuk en geheel wit lederen schoenen, ook al zijn deze schoenen van een lederen zool voorzien. 3e. Op bonnen la met opdruk „Werkschoenen": Bottines met lederen of rubber zool en een bovenwerk van vetleder, grauw overleder of zware rundbox. 4e. Op bonnen IB met opdruk „Werkschoe nen": Bottines met. zolen vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber en met een bo venwerk van vetleder, grauw overleder of zware rundbox. 5e. Op bonnen; IA met opdruk „Beroeps schoenen": Bottines met lederen of rubber zool en een bovenwerk van een lichtere ledersoort, alsmede molières met een lederen of rubber zool en een bovenwerk van leder. 6e. Op bonnen IB met opdruk „Beroeps- schoenen": Bottines met zolen vervaardigd van ander ma teriaal den leder of rubbei- en bovenwerk van een lichtere ledersoort, alsmede molières met zolen vervaardigd van ander materiaal dan le der of rubber en een bovenwerk van leder. Schoenenbonnen IA (voor schoenen met le deren of rubber zool) zullen voorlooplg alleen worden beschikbaar gesteld voor kinderen van 1 tot en met 9 jaar. Personen van 10 jaar en ouder komen dus voorlooplg niet in aanmerking voor gewone schoenen met lederen of rubber zool. Voorloopig zullen ook geen bonnen IB met opdruk „Werkschoenen" o? „Beroepsschoenen", dit zijn dus werkschoenen en beroepsschoenen met zolen, vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber, worden uitgegeven. Aangezien alle schoenenbonnen twee maan den na datum van afgifte geldig zijn, zullen er tot 1 Augustus a.s. nog schoenenbonnen 1 en werkschoenenbonnen volgens het oude model in omloop zijn. Op deze schoenenbonnen 1 kun nen gewone schoenen met lederen of rubber, zoowel als van ander materiaal vervaardigde zolen (dus schoenen, die hierboven onder le en 2e zijn omschreven) worden gekocht. Op de oude werkschoenenbonnen zijn uitsluitend werkschoenen met zolen vervaardigd van leder, rubber of ander materiaal verkrijgbaar (dus de schoenen, die hierboven onder 3e en 4e zijn omschreven). KLOMPENDISTRIBUTIE. In de Nederlandsche Staatscourant van gis teren is een beschikking opgenomen waarbij voor hout, bestemd voor de fabricage van klom pen en houten zolen, alsmede deze producten zelve, thans een distributieregeling in het leven Is geroepen. In aansluiting daarop wordt tevens den ver vaardigers van klompen en houten zolen, als mede den grossiers in deze goederen de ver plichting opgelegd, zich te doen inschrijven bij het rijksbureau voor huiden en leder. AANMELDING VAN I YRTICULÏER GROND BEZIT IN NED.-INDIE. Het A.N.P. meldt uit Tokio: Op grond van een verordening d.d. 1 Juni moeten alle grondstukken in Ncderlandsch-Indië welke zich in particulier bezit bevinden, aan het Japansche militaire bestuur te" beschikking worden gesteld. Van deze opheffing van het particulier grondbezit zijn voorloopig nog slechts vrijgesteld de grondstukken, welke zich in be zit bevinden van de inlandsche bevolking. De overgenomen grond komt onder beheer van een comité, dat alle maatregelen kan treffen, welke voor het bestuur hiervan noodzakelijk zijn. Krachtens de verordening moeten de eigenaars of de bestuurders van den grond onverwijld opgave hiervan doen. Ongeveer 470.000 haa. grond valt alleen op Java onder deze verordening Hierbij betreft het vrijwel uitsluitend landerijen, die de Nederlandsch Oost Indische Compagnie destijds, aan Nederlanders Chineezen en Ara bieren neeft afgestaan ter opheffing van den geldnood. Onder de bezitters, die gelijktijdig met het eigendomsrecht ook het bestuursrecht en het politietoezicht over de inlandsche bevolking uitoefenen, bevinden zich ook Engelschen en Amerikanen. DE VENNOOTSCHAPSBELASTING. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van financiën heeft een eerste aanvullingsbeschikking op het besluit vennoot schapsbelasting 1942 uitgegeven. Daarin wordt o.m. bepaald, dat voor de toe passing van dit besluit het bestaan van een naamlooze vennootschap steeds wordt aangeno men, zoodra en zoolang een vennootschap, een bedrijf of een beheer als naamlooze vennoot schap Ln het handelsregister ingeschreven staat, terwijl als commanditaire vennootschap op aan- deelen wordt beschouwd de commanditaire ven nootschap. waarbij toetreding of vervanging van commanditaire vennooten. anders dar? krachtens vererving of legaat, kan plaats vin den zonder uitdrukkelijke toestemming van alle vennooten. beheerende zoowel als commanditaire. Voor lichamen, welke het hypotheekbankbe drijf uitoefenen het scheepshypotheekbank- bedrijf daaronder begrepen kan de secreta ris-generaal van het departement bepalen, dat dc belasting tot op de helft wordt verminderd, indien op het geplaatste aandeelenkapitaal van den belastingplichtige gemiddeld 75 per hon derd of meer ls gestort. De belasting wordt verlaagd tot op een derde voor de belastingplichtigen, welke coöperatieve credietvereenigingen, dan wel credietvereenlgln- gen op onderlingen grondslag zijn en welke de credietverleening uitsluitend tot de leden be perken. Voorloopige aanslagen worden door den in specteur opgelegd met inachtneming van de aangifte. Is de termijn voor het doen van de aangifte verstreken zonder dat de vereischte aangifte is gedaan, dan kan de inspecteur een voorloopigen aanslag opleggen naar zijn vrij en redelijk goedvinden. De voorloopige aanslagen dienen binnen een maand na de dagteekening van het aanslagbil jet te worden voldaan. VERPLEEGSTERS NAAR IIET OOSTFRONT. Zaterdag is de eerste groep verpleegsters naar het Oostfront vertrokken om in de lazaretten te gaan arbeiden. De eerste vrouwelijke krachten zijn daarmede door de Nederlandsche ambulance Ingezet. Een zware en verantwoordelijke taak wacht dezen dapperen vrouwen. De ambulance werkt zelf reeds op volle toe renaan u is het om te zorgen dat dit zoo kan blijven voortgaan. Veel geld is en blijft noodig. Stort daarom vandaag nog uw bijdrage voor de Nederlandsche hulpexpeditie op girorekening 87600. Nederlandsche mbulance, Koninginne- gracht 22, 's-Gravenhage. HONDEN- EN KATTENBROOD. Voor de periode van 1 tot en met 30 Juni worden op bon nr. 14 van de nieuwe voeder- kaarten voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood verkrijgbaar gesteld als in de voorafgaande periode. Op bon nr. 14 van de voederkaart voor hondenbrood (groep k) wordt voor dezelfde periode 1% kg. kattenbrood ver krijgbaar gesteld. Na 30 Juni zijn de bonnen nr. 14 van vorenbedoelde kaarten ongeldig. Het aannemen na dien datum ls verboden. DE KAMPEN VAN DEN ARBEIDSDIENST. Gisteren heeft een 30-tal kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst zijn nieuwe be woners gekregen, in totaal ongeveer 6000 man. Voor ongeveer 20% zijn het aanstaande studen ten, voor 15% a.s. overheidspersoneel en voor de rest vrijwilligers uit allerlei kringen. Bij de indeeling is een zoo groot mogelijke verschei denheid in acht genomen, zoodat ieder kamp een weerspiegeling geeft van alle groepen van deelnemers uit de verschillende deelen des lands. Op 7 Juli zullen de 20 overige kampen van den N.A.D. worden belegd. BURGEMEESTER VAN NIEUWER-AMSTEL ONTSLAGEN. De Staatscourant bevat een besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie, waarbij mr. G. P. Haspels ontslagen is als bur gemeester van Nieuwer-Amstel. AANVULLINGSBESLUIT VERMOGENS BELASTING. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van financiën heeft een eerste aanvullingsbeschikking gegeven op het besluit vermogensbelasting 1942. Hierin wordt voor naamlooze vennootschap pen en commanditaire vennootschappen dezelfde omschrijving gegeven als ten aanzien van de vennootschapsbelasting is geschied. Voorts wordt bepaald, dat de inspecteur den voorloopigen aanslag kan opleggen naar zijn vrij en redelijk goedvinden, wanneer de ver eischte aangifte voor eenigen belastingplichtige achterwege is gebleven en voor het vorige Jaar geen aangifteplicht bestond. De aanslagen voorloopige daaronder begrepen dienen bin nen een maand na dagteekeing van het aan slagbiljet te worden voldaan. HOOFDSTATIONSCHEF VAN ZWOLLE NAAR UTRECHT. Met ingang van 16 Juni as. zal de heer J. A. N. Gadella, hoofdstationschef te Zwolle, wor den overgeplaatst naar de hoofdadministratie te Utrecht. WIE ZIJN DE SCHULDIGEN AAN NEERLANDS ONDERGANG? Prof. dr. R. van Genechten zal hedenavond van 19.15 tot 19.30, over den zender Hilversum 1 (415.5 meter), zijn tweede belangrijke lezing houden over het onderwerp: „Wie zijn de schul digen aan Neerlands ondergang?" GOUDEN JUBILEUM VAN DEN HEER P. BUITELAAR TE BODEGRAVEN. Donderdag a.s. hoopt de heer P. Buitelaar zijn 50-jarig jubileum te vieren ln dienst van Tur- kenburg's Zaadhandel te Bodegraven. De Jubi laris, die op 12-Jarigen leeftijd zijn arbeid bij de firma Turkenburg aanving, wist zich door noesten vlijt op te werken tot chef van de af- deeling Drukkerij, terwijl hij gedurende het verkoopseizoen ook als chef ln de afdeellng landbouwzaden werkzaam is. Door het perso neel werd hij gekozen tot bestuurslid van het Pensioenfonds. Door zijn beminnelijk karakter wist hij zich vele vrienden te verwerven. Het zal den jubilaris ongetwijfeld op zijn Jubileum dag niet aan belangstelling ontbreken. van hedenavond tot morgenochtend 21.50 uur 5.25 uur De maan kwam hedennacht op te 0.02 uur en ging onder te 9.05 uur. UITSLAG LUISTERSPELPRIJSVRAAG De uits'ag van de luisterspelprijsvraag, welke het vo rige jaar door het departement van volksvoorlich ting en kunsten ls uitgeschreven, luidt: In de groep a (luisterspelen met een sociale, opvoedende of geschiedkundige strekking): werden toegekend: 1ste prijs aan Hasco Dekker voor het luisterspel: „Het vrouwtje van Stavoren"; 2e prijs aan mevr. J. HoekstraKlumper te Wassenaar met het luisterspel: „Sprookje of werkelijkheid"; 3e prys aan Edo Odet te Laren (N.-H.) met het luisterspel: „Corruptie" Een cereprljs ln deze groep werd toegekend aan H. B Wildevuur, Koet- laan 8. Den Haag. voor het 'ulsterspel* „De glorie van den arbeid". In de groep b (luisterspelen van ontspannen- den aard) werden toegekend: lo prils aan Theo- phll' de Bock te 's-Gravenhage. mee het luister spel: „Het spook van de opera"; 2e prijs aan C. D. de Bruym te IJsselsteln, voor het luisterspel ..De roode ring"; 3e prfjs aan Cyrlel Verlegen te Mechelen (België) voor het luisterspel „Express Amsterdam -Brussel". In de groep c (luisterspelen van grooten om vang) werden toegekend: le prijs aan Theep do Groot te Nijmegen voor het luisterspel: „De Vlie gende Hollander"; 2e prijs aan Jan Zondervan te 's-Gravenhage voor het luisterspel: ..Volk ln Nood"; 3e prijs aan Hasco Dekker voor het lul^ terspel: „Wie doodde dr. Wijnand Geerlings?"

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1