ZATERDAG 30 MEI 1942 No. 25204 83sie Jaargang BUITENLAND De strijd in Oost-Azië DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA Verspreide Berichten Exfra Duitsch Weermachfsbericht Slag om Charkof ten einde Bose in hef hoofdkwartier van den Fiihrer De strijd in het Oosten Verduisteren: KUN/T CN IIIICCEN BINNENLAND Musserf's Brabanfsche rondreis De nationale arbeid wordt geregeld STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. vv. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden, DE OPMARSCH IN TSJEKIANG. De Japansche opmarsch in Tsjekiang houdt, naar de woordvoerder van het Japansche leger mededeelde, 22 Tsjoengkineesche divisies bezig, waarvan reeds verscheidene in de laatste weken zijn vernietigd. Het tegenwoordige offensief doet, naar hy zeide, de laatste mogelijkheid voor de Tsjoeng kineesche troepen te niet om de delta van de Jangtse te bedreigen en verhindert tevens, dat Tsjoengking de kust voor wapen- en goederen- smokkelarijen kan gebruiken. Zoodoende is aan de laatste hoop van Tsjoengking om met behulp van de Vereenigde Staten vliegvelden te hand haven, de bodem ingeslagen, hetgeen na het afsnijden, van den Birma-weg een bijzonderen ernstigen slag beteekent. Om deze redenen hechten de Japansche mili tairen groote beteekenis aan de gebeurtenissen in Tsjekiang, die ver uitgaat boven die van op ruimingsacties. (D.N.B.). {naarHangtsjau, naar/> Mij,...- JiVentsjaus J ^Kienjang - x Foeningj) KIENNIN" - Kaart vanPett Al verscheidene dagen is in de Chineesche provincies Tsjekiang en Foekien een groote om singelingsactie gaande. (Zie beide kaartjes waarop de nijptang aanvalsrichtingen der Japanners zijn aangegeven). JAPANNERS SCHOTEN 32 VLIEGTUIGEN NEER. Naar van een Japansch steunpunt in de Zuid- zeegebieden wordt gemeld, heeft 'de Japansche luchtmacht bij aanvallen op Port Moresby in de periode van Dinsdag tot en met Donderdag in totaal 32 vliegtuigen neergeschoten. SLUITINGSREDE VAN TOJO IN DEN JAPANSCHEN RIJKSDAG. Japan's premier, Tojo, heeft gisterochtend, zoo meldt het D.N.B., een korte sluitingsrede gehou den voor beide huizen van den Japanschen Rijksdag. Hij zei, dat de geheele wereld heeft kunnen zien, dat Japan in zijn politiek als ge heel kaarsrecht den weg gaat, die noodig is om het doel van dezen oorlog en daardoor de reor ganisatie van de wereld te bereiken. Hierbij zijn de eensgezindheid en de ijzeren vastberaden heid der Japansche natie gedemonstreerd en tevens is de laatste zwakke hoop der hoogste leiding in Engeland en de Vereenigde Staten op binnenlandsche geschillen in Japan vernietigd. DE BRAZILIAANSCHE WEERMACHT BESCHEMRT DE SCHEEPVAART. De Engelsche nieuwsdienst meldt: De Braziliaansche regeering heeft besloten, dat Braziliaansche strijdkrachter voortaan be scherming zullen verleenen aan de schepen, die met goederen aan boord naar havens van de Ver. Staten varen. (A.N.P.). ZUID-AFRIKA EN MADAGASCAR. Volgens een Reuterbericht uit Pretoria ope- reeren Zuid-Afrikaansche troepen te zamenmet de Engelschen op Madagascar. Generaal Smuts, die verlof gegeven heeft dit feit te publiceeren, nadat het eerst als „welbewaard geheim" was behandeld, heeft verklaard, dat Madagascar voor de verdediging van Zuid-Afrika van vitaal belang is. Hij is vastbesloten zoo noodig. zooveel troepen daarheen te zenden als de omstandig,- heden vereischen om dezen „vitalen voorpost van de veiligheid van Zuid-Afrika" tegen de mogelijkheid van een bezetting door de Japan ners te verdedigen. Zuid-Afrika, zoo heeft Smuts verder gezegd, is vastbesloten voor de verdediging van zijn eigen veiligheid te zor gen en heeft niet het voornemen deze verdedi ging aan anderen over te laten. (D.N.B.) PROCES TE VERSAILLES. De jury-rechtbank in Versailles heeft in een proces tegen vier verpleegsters, die zeven hun toevertrouwde patiënten, welke niet vervoerd konden worden, in den zomer van 1940 met injecties vergiftigd hadden, veroordeeld tot de volgende straffen: de hoofdzuster kreeg 5 jaar, de andere verpleegsters 3, resp. een jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief, hetgeen tot gevolg heeft, dat de laatste verpleegsters na de uitspraak het gerechtsgebouw vrij konden verlaten. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De groote slag om Charkof is ten einde. In den sector van generaal veldmaarschalk von Bock hebben de legers van den kol. generaal von Kleist en van den generaal der pantser- troepen Paulus den afweer van zeer zware vijandelijke groote aanvallen omgezet in een trotsche vernietigingsoverwinning. Een Roe- mcensch legercorps onder leiding van gene raal Cornelio Dragalina en een Hongaarsche, een Italiaansche en een Slowaaksche forma tie hebben zijde aan zijde met de Duitsche troepen gestreden en nieuwe roem aan hun vlaggen gehecht. De formaties van het luchtwapen van kol.- gcneraal Loehr en van den generaal der vliegers PflugbeJl hebben in meedoogenloozen strijd de gevechten van het leger gesteund in den afweer zoowel als bij den aanval en hebben het vijandelijke lucht wapen uit het veld geslagen. Het bolsjewistische 6de, 9de en 57ste leger, te zamen met rond 20 divisies infanterie. 7 divisies cavalerie en 14 tank brigades zijn vernietigd. Het aantal gevan genen is gestegen tot 240.000. De bloedige verliezen van den tegenstander zijn buiten gewoon groot. Het aantal van het buitge maakte of in den strijd vernietigde oorlogs tuig bedraagt 1249 tanks, 2026 kanonnen, 538 vliegtuigen en tallouze hoeveelheden andere wapenscn oorlogstuig. Uit het hoofdkwartier van den Fiihrer meldt het D.N.B. De Führer heeft in zijn hoofdkwartier in aan wezigheid van den minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den voorvechter der In dische vrijheidsbeweging, Soebhas Chandra Bose voor een langdurig onderhoud ontvangen. Te voren had de Duitsche minister van buitenland sche zaken eën bespreking met Soebhas Chan dra Bose gehad. Naar Stefani uit Rome meldt heeft ook Mus solini Soebhas Chandra Bose in audiëntie ont vangen en een lang, hartelijk onderhoud met hem gehad. INSTELLING VAN SPECIALE „OSTMEDAILLE". De Führer heeft een medaille ingesteld, ge titeld „Winterslag in het Oosten 1941/42". de z.g. Ostmedaille. Zij wordt verleend als erkentelijkheid voor bewezen moed m den strijd tegen den bolsje- wistischen vijand en tegen den Russischen winter in den tijd van 15 November 1941 tot 15 April 1942. De Führer heeft aan den chef van het opperbevel van de weermacht opdracht gegeven, de uitvoerende bepalingen uit te vaardigen. (D.N.B.). 60VJET-AANVALLEN AAN HET FINSCHE FRONT AFGESLAGEN. Aan het Finsche legerbericht ontleeneri wij het volgende: In de kustsectoren van de Finsche Golf, aan de Karelisché landengte en in het centrale deel van het front werden plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. In het Zuidelijk deel van het Oostelijk front schoten de Finnen een dorp in brand. Boven de Finsche Golf deed de vijand drukke ver kenningsvluchten. waarvoor in Helsinki en in andere kuststeden alarm werd gemaakt. Na middernacht wierp een vijandelijke machine mijnen, brisant- en brandbommen op de stad Hamina in Zuid-Finland, waardoor twee hou ten huizen werden beschadigd. KAPITEIN BRANDENBURG GESNEUVELD. Kapitein J. Brandenburg, staffelkapitein, in een eskader duikbommenwerpers en houder van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, is van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Kap. Brandenburg had zich reeds onderschei den in Polen en in den veldtocht in het Wes ten. Onder de door zijn „Staffel" tot zinken gebrachte schepen bevinden zich een kruiser en drie torpedojagers. Ook ondernam hij doeltref fende aanvallen op doelen te land. In den strijd tegen de Sovjet-Unie heeft hij thans het leven gelaten. (D.NJB.) BOLSJEWISTISCHE WREEDHEDEN. Het D.NJB. verneemt van militaire zijde: „Beestachtig was het optreden van gewapen de bolsjewistische vrouwen", zoo verklaarde de bolsjewistische sergeant Wassilij Dobrowitsj. die in het gebied van Charkof in Duitsche gevan genschap is geraakt. „Ik heb gezien, hoe een groep van dergelijke gewapende vrouwen ge wonde Duitsche soldaten aan paarden vastbon den en daarna met de paarden in galop over de velden reed. Zoodoende werden vier Duit sche soldaten letterlijk doodgemarteld. De ge wapende vrouwen zouden, naar ik heb gehoord, voor haar daden met het nieuwe door Stalin ingestelde ordeteeken voor bijzonderee prestaties worden onderscheiden. van hedenavond 21.47 uur tot morgenochtend 5.27 uur en van morgenavond 21.48 uur tot Maandagmorgen 5.26 uur De maan komt hedenavond op o.vt 21.55 uur en gaat morgenochtend onder om 6.57 uur; morgen komt de maan op om 23.04 uur, oni Maandagmorgen te 7.57 uur onder te gaan. STEUN AAN BEELDENDE KUNSTENAARS. Door bemoeiingen van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten zal de Nederland sche Kultuurkamer binnenkort de eerste actie voeren ter ondersteuning van kunstenaars door aankoopen op tentoonstellingen. De Natlonaal- Socialtstische Volkswohlfahrt zal op een groote tentoonstelling die mldden-Jull ln het Rijksmu seum te Amsterdam wordt gehouden, voor f. 50.000 schilderijen en kleine beeldhouwwerken van Ne- derlandsche kunstenaars aankoopen 'ccr verslering van haar in Nederland gevestigde ..E" re" Iedere Nederlandsche kunstenaar, die ingesrh ven ls bij de Nederlandsche Kultuurkamer, za' de gele genheid zijn, werk ln te zenden. Rcvmale ten toonstellingen zullen worden gehouden tc Gro ningen, Maastricht. Eindhoven en Rotterdam en wel zoo spoedig mogelijk. Hier wordt eon keuze gemaakt van het werk, dat naar de centrale ten toonstelling wordt opgezonden, die later een rond reis door Nederland maakt. Op alle tentoonstel lingen zal ook voor het publiek gelegenheid be- =r?,an, werken aan te koopen. Kunstenaars ln r-uid-Holland kunnen zich om nado e gegevens -enden tot den leider van het gilde van bouw kunst, beeldende kunsten en kunstambacht van i -;c Kultuurkamer. 2e v. d. Boschstraat 44 te Den laag. - OOK DE TWEEDE DAG EEN Si;-CES. De persdienst van de N.S.B. meldt: Was de eerste dag van het officieele bezoek van den leider der N.S.B. aan de provincie Noord-Brabant schoon geweest, de tweede dag was zoo mogelijk nog schooner. Deze tweede dag ving aan met een bezoek aan het gewestelijk kwartier in Tilburg van waaruit de beweging in dezè provincie geleid wordt. Even voor 10 uur reed de leider van het woon huis van den banleider Ouwerling, bij wien hij gelogeerd had. Precies 10 uur bereikte hij het jebouw van het gewestelijk kwartier, waar hy ontvangen werd aoor den gemachtigde Leeu wenberg. die er in zijn welkomstwoord aan her innerde, dat het aantal leden der beweging in Noord-Brabant sedert de Mei-dagen van 1940 vertienvoudigd is. In zijn antwoord wendde de leider zich spe ciaal tot de medewerkers in vasten dienst, hen op het hart drukkend, steeds te bedenken, dat hun arbeid niet alleen die is waarmede zij hun brood verdienen, maar dat zij hun ideaal hoog moeten houden en zich geheel inzetten ook ln hun vrije tijd. Wat de ledenwinning betreft wees hij er nadrukkelijk op, dat het niet in de eerste plaats gaat om het aantal, maar om de kwaliteit. Liever vijfduizend goede leden dan tienduizend slechte. Het gewestelijk karakter werd dan door den leider bezichtigd waarna de tocht aanving naar het voornaamste doel van dezen dag: Eind hoven. Aan de grens van de gemeente was de leider opgewacht door den kringleider en enkele amb tenven der gemeentelijke politie en van dit oogenblik af werd het een ware triomftocht. Langs den geheelen weg stonden de menschen geschaard om den leider te begroeten. Ongeveer te half twaalf kwam Mussert aan by het stadhuis waar hij officieel ontvangen werd door den burgemeester, dr. Pulles, die in zijn toespraak herinnerde aan het moeilijk ver leden van Eindhoven. Spr. uitte de hoop, dat verschillende werken die onder handen zijn en arbeid en welvaart zuilen kunnen opleveren, spoedig tot stand zou den Kunnen worden gebracht. Er schuilen groo te krachten onder de Bfabantsche bevolking, welke tot dusver nimmer tot ontwikkeling kon den komen maar hopelijk zal dit thans in af- zienbaren tijd anders worden. In zijn antwoord sprak Mussert de verwach ting uit dat Eindhoven inderdaad in de toe komst in het centrum de belangrijkste plaats van Brabant zou kunnen worden. RONDRIT DOOR EINDHOVEN. Was reeds'bij het binnenkomen in de stad de hartelijkheid en toegenegenheid van Eindho vens bevolking sterk opgevallen, nog meer kwam dit tot uiting bij den rondrit door de stad welke daarop volgde. Overal stonden de menschen langs jitn weg__geschaard. Tijdens dezen rondrit werd nog een bezoek gebracht aan de wening van een zeer ouden kameraad, ten einde dezen een riem onder het hart te steken, bij de vele moeilijkheden, die hij bij zijn werk en in zijn strijd nog dagelijks ondervindt. Voorts bezocht Mussert het waterleidingbe drijf, waar hij werd rondgeleid door den direc teur. Tijdens den rondrit ontving de leider een zoo n groot aantal bloemstukken, dat het on mogelijk was deze alle te bewaren: ze zouden slechts verdorren, of in gehavenden toestand in Utrecht aankomen, dus nam hij het besluit om al deze bloemen een goede bestemming te geven door ze ter beschikking te stellen van de zieken in het Diaconessenhuis. In het museum van Abbe werd hierna een eenvoudige koffiemaaltijd gebruikt, aangeboden door het gemeentebestuur, waarop een kort bezoek volgde aan de in dit museum gevestigde huisvlijttentconstelling van Vreugde en Arbeid. BEZICHTIGING VAN FABRIEKEN. Nam het. officieele bezoek aan de gemeente hiermede een einde, toch bleef Mussert ook de rest van den dag nog in Eindhoven en om geving. ten einde aldaar enkele fabrieken te bezichtigen en zich aldus op de hoogte te stel len van de ontwikkeling der industrieën ter plaatse. Het eerste bezoek gold de linnenfabriek De Vries te Nunen, Vervolgens bracht hij een be zoek aan de garenfabrieken van J. A. Carp te Helmond, waar Mussert werd ontvangen door den directeur, dr. Zaan. Mussert antwoordde op diens toespraak, dat het, om ons- volk uit den put te halen waarin het zich thans bevindt, noodzakelijk zal zijn, oat ook onze industrie sterk wordt en dat daarin de nationaal-socialistische geest door dringt, waardoor de arbeiders, als zij hun plicht doen, weten dat zij zich geborgen weten in hun eigen volk. In de derde plaats werd een bezoek gebracht aan de wollenstoffenfabriek van de gebrs. Ples- sers te Geldorp. Hierop begaven de leider en zijn gevolg zich wederom naar Eindhoven, waar in het hotel Du Commerce de maaltijd werd gehouden, aangeboden door den kringleider van Eindhoven, gevolgd door een bezoek aan het kringhuis. alwaar verscheidene N.S.B.-functio- narissen aan den leider werden voorgesteld. Ook thans werd de dag besloten met een be zoek aan een ledenvergadering, ditmaal ge houden in de groote zaal van het ontspan ningsgebouw van de Philips fabrieken. De zaal was tot de laatste plaats bezet, zelfs in de doorgangen stonden de menschen opgepropt. Tot de aanwezigen behoorden o.m. de Beauf- tragte van den Rijkscommissaris met diens re ferenten. alsmede de Ortskommandant, bene vens verscheidene andere vertegenwoordigers van weermacht en partij. De vergadering werd geopend door den kring leider Vroegindewey. Spr. verzekerde den leider dat de Eindhoven- sche kameraden trouw rondom hem stonden waneer het er om gaat zich in te zetten voor den opbouw van een nationaal-socialistisch Nederland. Mussert beantwoordde deze rede met een woord van dank voor de spontane wijze waarop men hem in dit gewest had verwelkomd. Ver volgens gaf hy een overzicht van de ontwikke ling der beweging. De leider memoreerde hoe men de N.S.B. in de loop der jaren verschillende moeilijkheden in den weg heeft gelegi waarbij het juist de kop pigheid van den Nederlandschen mensch ls ge weest die er velen toe heeft gebracht door te zetten en stand te houden gelijk thans anders om vele verklaarde tegenstanders, die eigenlijk wel de juistheid van de nationaal-socialistische beginselen erkennen maar uit koppigheid neen zeggen omdat zy eenmaal neen hebben gezegd en neen blijven zeggen. Mussert vestigde nog eens de aandacht op de beteekenis van den huidigen strijd. In dit ver band wees de leider op de vorming van het nieuwe Europa en van den Germaanschen sta tenbond, waarvan Nederland een deel zal uit maken en waarin het als vrije Nederlandsche nationaal-socialistische staat zou kunnen voort leven. De vergadering werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Bui ten het gebouw stond wederom, een groote menschenmassa opgesteld om den leider een laatsten afscheidsgroet te brengen. Hierna werd de terugtocht naar Tilburg aanvaard waarmede deze succesvolle dag was beëindigd. EEN NIEUWE VERORDENING OP KOMST. In het American Hotel te Amsterdam is gis teren een bijeenkomst gehouden van de leden der sectie Kleedingsindustrië van het Econo misch Front, waarin o.m. het woord hebben gevoerd de secretaris-generaal van het depar tement van Financiën en voor Bijzondere Eco nomische Aangelegenheden en leider van het Economisch Front mr. M. M. Rost van Tonnin gen en de leider van het Nederlandsch Arbeids front H. J. Woudenberg. De heer Woudenberg wees op de groote wor steling om een socialistische samenleving. De totstandkoming hiervan vereischte echter een nieuwe economische ordening en deze nieuwe economische ordening eischt tevens een nieuwe sociale ordening. Dit verschijnsel moet zich ook uiten in de verhouding tusschen de werkgevers en de werknemers, hetgeen leidde tot de tot standkoming van het Arbeidsfront. In dit verband deed spreker de belangrijke medcdeeling, dat binnenkort een verorde ning tot regeling van den nationalen arbeid te verwachten is. In deze verordening zul len alle rechten en plichten van alle be trokkenen worden omschreven. De loon- ovcreenkomsten zullen in de toekomst wor den geregeld door z.g. betrouwden; wat deze zullen vaststellen is bindend. Ten einde dit alles tot stand te kunnen brengen is ech ter een verandering van geest noodig. Dit gedaan te krijgen wordt de groote taak. Het Arbeidsfront moet berusten op de goede erf eigenschappen van het Nederlandsche volk. Mr. Rost van lonningen wees op den histo- rischen groei van de samenwerking tusschen Nederlandsche en Duitsche bedrijfsgenooten. Het feit. dat Nederland en Duitschland in één economische ruimte leven werd bekrachtigd door de opheffing van de deviezen- en douane- grenzen en door het vereenvoudigde betalings verkeer. Tot dusverre werd echter door de niet- nationaal socialistische bedrijfsleiders in Ne derland nog niet gebruik gemaakt van de mo gelijkheden, welke het bestaan van deze levens ruimte biedt. VERBETERING VAN DEN VISCHSTAND. Ook de hengelaars moeten er toe bijdragen. In de .Nederlandsche Staatscourant" van 29 en 30 dezer verscheen een nieuw besluit op het gebied van de binnenvisscherij. De bedoeling daarvan is de productiviteit onzer binnenwate ren te verhoogen, door het kweeken, aankoopen en uitzetten van pootvisch. het bestrijden van waterverontreiniging en een aantal niet nader aangeduide middelen, welke er toe kunnen bij dragen het vischwater te verbeteren. Voor dit doel is echter geld noodig, meer geld dan tot dusver jaarlijks werd uitgetrokken. Daarom zal thans van eiken direct belangheb bende bij een goeden vischstand een bijdrage worden gevorderd. Hij, die visschen wil, krach tens een akte, zal bij het in ontvangst nemen daarvan behalve den akteprys tevens een bij drage moeten voldoen, die nog door den secre taris-generaal van het departement van land bouw en visscherij zal worden vastgesteld. Doch ook hij, die slechts met één hengel vischt, zal zijn steentje moeten bijdragen. Al zal dit ook voor ieder slechts een bescheiden bedrag zijn, het groote aantal zal toch een aardig totaal leveren. ARBEIDSVOORWAARDEN LEVENSVERZEKERINGBEDRIJF. Het college van rijksbemiddelaars heeft, blij kens de Staatscourant, bindend vastgesteld een landelijke regeling van salarissen en andere arbeidsvoorwaarden Voor administratief perso neel, werkzaam in het levensverzekeringbedryf. Voor de toepassing van deze regeling worden de werknemers naar hun bekwaamheid in 4 klassen ingedeeld. De werkgever deelt de werk nemers in klassen in, maar is daarbij aan een nader omschreven getalsverhouding gebonden. In een als bijlage aan de regeling toegevoegde salarisschaal is het individueel minimum-salaris en het minimum-salaris, dat gemiddeld aan de werknemers van één leeftijdsjaar en één klasse moet worden betaald, opgenomen, zooals dit geldt voor de werknemers te Amsterdam. Voor de werknemers buiten Amsterdam mag een percentage worden afgetrokken, dat toeneemt met de toename van het salaris. Deze aftrek bedraagt in Den Haag en Rotterdam van 3% tot 8%. In het overige gedeelte van het land 5% tot 12%. De werknemers zullen ten minste 42 dagen vacantie genieten. Voor het overige zijn bepalingen opgenomen betreffende buitengewoon verlof en doorbeta ling van loon tijdens ziekte en schorsing. Als overgangsbepaling is vastgesteld, dat de verhoo gingen. die noodig zyn ter bereiking van het minimum jaarsalaris, zoodanig kunnen worden beperkt, dat over het tiidvak 1 September tot en met 31 December 1942 en vervolgens per kalenderjaar, het jaarsalaris met f. 150 wordt verhoogd. De verhoogingen, die noodig zijn ter berei king van het minimum-gemiddelae- jaarsalaris kunnen zoodanig worden beperkt, dat telkens over de genoemde tijdvakken het gemiddelde jaarsalaris met f.200 wordt verhoogd. Bij de inwerkingtreding der regeling zal aan lederen werknemers een gratificatie worden uitgekeerd ter grootte van het verschil tusschen het over de maanden Juni. Juli en Augustus uitbetaalde salaris en het salaris, dat genoten zou zijn. indien de regeling reeds in evenbe- doeld tijdvak gegolden zou hebben. De regeling treedt in werking mét ingang van 1 September 1942. HOE TE HANDELEN MET STOFTHEE. Velen zijn geneigd stofthee als onbruikbaar te beschouwen, doch dit is geenszins het geval. Wij laten hier voor het gebruik van stofthee een huishoudeiyken wenk volgen. Indien men dezen wenk opvolgt, zal men bemerken, dat stofthee niet achterstaat bij andere thee. Wij kennen allemaal wel de kleine zakjes thee, die men in café's en restaurants gebruikt. Deze hangen aan een touwtje bevestigd, in :1e thee pot. De thee, die op deze wijze wordt verkregen, doet in geen enkel opzicht onder voor thee, die op normale wijze is gezet. Op dezelfde manier nu kunnen wij met stofthee handelen. Van een stukje linnen wordt een zakje gemaakt. Daarin wordt een schepje stofthee gedaan en met een touwtje wordt vervolgens het zakje dicht ge maakt. Waneer men de thee nu zet door het zakje in de theepot te hangen en de thee goed te laten treken, dan zal men constateeren, dat men een even smakelijk kopje' thee krijgt als op normale wijze. HOU EN TROUW. Dat zworen de Nederlandsche strijders die nu in het Oosten Europa verdedigen tegen de bols jewistische benden. Hou en trouw, zijn zijn be reid dezen eed met hun bloed te bezegelen. En wij, wat doen wy? Wij volgen de weer- machtsberichten. Wij juichen wanneer onze mannen daarin eervol vermeld worden. Wij leven mede met de nabestaanden, wanneer een van onze strijders het hoogste offer bracht. Ja dat doen. wij, maardat is niet voldoende. Bewijzen moeten wij leveren dat wij met onze gedachten bij deze dapperen zijn. Onze afdee- ling „verzorging" houdt zich bezig met het samenstellen en verzenden van pakketten voor het Oostfront. Deze pakketten bevatten boeken en tijdschriften, versnaperingen en tabak, siga ren en sigaretten. Vele duizenden zullen nog moeten volgen. Landgenoot, zorgt er voor dat deze pakketten geregeld verzonden kunnen wor den. Stort uw bijdrage op girorekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Neder land, Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. TRANSPORT VOOR HET OOSTEN. Gisteravond is van het station S.S. te Den Haag een transport vertrokken, bestaande uit een aantal mannen welke bestemd zijn voor den dienst bij de Waffen-SS, het vrijwilligers legioen of de Nederlandsche ambulance. Hier onder waren er een kleine veertig, deels vak lieden, deels personen, die voor de ambulance tot hospitaalsoldaat, verpleger of ziekendrager zullen worden opgeleid. Voordat zij in hun spe ciale taak worden bekwaamd, gaan allen eerst naar een kamp in Duitschland voor het ont vangen eener prae-militaire opleiding. Het ver trek geschiedde zonder eenige plechtigheid. EEN INTERESSANTE BRANDPROEF. Op de terreinen der N.V, Wernink's Beton- maatschappij aan den Hooge Mórschweg alhier is gistermiddag een interessante brandproef ge houden. Het gold hier de beproeving van de door genoemde vennootschap sedert begin 1941 ver vaardigde zgn. Fire-Brake (Vuur-Rem)-produc ten, een soort houtbeton en een bouwmateriaal met een totdusver ongekend weerstandsvermo gen tegen vuur en eei. bijzonder groote spijker en schroefvastheid, dat sindsdien reeds vele practische toepassingen heeft gevonden, o.a. als branddeuren en -luiken, vuurverwerkende vloer afdekkingen, inzonderheid tegen het gevaar van brand tengevolge van luchtbombardementen, archiefbescherming e.d. De proefneming stond onder leiding van de Rijksinspectie van het Brandweerwezen, waar- vele leden tegenwoordig waren en voorts waren er vertegenwoordigers van den Rijksge bouwendienst, verschillende brandweercomman danten, directeuren van diensten van Gemeente werken, bouwpolitie, de Ned. Spoorwegen, prof. ir. J. A. Bakker uit Delft, diverse autoriteiten op het gebied der Luchtbescherming, een ver tegenwoordiger van den Alg. Gemachtigde voor den Wederopbouw, van het Rijksbureau voor IJzer en Staal, het Rijksbureau voor Non-Ferro- metalen, het Laboratorium voor Technische Physica te Delft, de N.V. Philips te Eindhoven, vele architecten en aannemers en tal van anderen. Nadat een der directeuren van de N.V. Wer nink's Betonmy, de heer ir. J, J. G. van,Hoek allen had verwelkomd en de geestelijke vader der Fire-Brake-producten, de heer Engelsman een korte technische toelichting had gegeven, namen de proeven een aanvahg met het ont steken van een thermietbom, welke wai ge plaatst op een Fire-Brake-plaat en die daar door werd blootgesteld aan een temperatuur van ongeveer 3000 'graden Celsius. Nada* de bom was uitgebrand, konden de aanwezigen zich er van overtuigen, dat de plaat door het vuur vol komen onaangetast was gebleven en dat de onderzijde van de slechts vier centimeter dikke plaat zelfs niet warm aanvoelde. Daarna werd dezelfde plaat gedurende geruimen tijd bewerkt met een snijbrander (temperatuur circa 1800 gr. C.) en ook deze proef werd glansrijk doorstaan. Tenslotte werd een brand gesticht in een proef gebouwtje, waarin, naast reeds bekende bouwmaterialen en bekende systemen van brandbeveiliging, enkele van de bouwstoffen en artikelen, vervaardigd van of met behulp van Fire-Brake materiaal, waren verwerkt of opge nomen, waardoor deze proef tevens een verge lijkend karakter droeg. Tijdens dezen brand w_rd in het inwendige van het gebouwtje een tempe ratuur bereikt van meer dan 1100 graden Cel sius, een temperatuur, welke die van een nor malen binnenbrand Verre te boven gaat. Zoowel de bouwsteenen als de kozijnen, deuren en plafondplaten boden hardnekki weerstand aan den hevigen vuurgloed en zoo kreeg deze uiterst felle binnenbrand eenvoudig geen schijn van kans om zich te ontwikkelen tot een uit- slaanden brand. De aanwezige brandwe» - moest tenslotte de deuren openbreken om de vuurzee in het inwendige te blusschen. Stellig zal niet iedereen, wiens huis door brand wordt geteisterd en waarvan „slechts" de muren overend blijven staan, even ingenomen zijn met een dergelijken uitslag als waarmede de firma Wernink dit experiment bekroond zag. De schade wordt, naar zij allicht hoopt, door be stellingen gedekt NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. Vacantie voor moeders. Door den Nederlandschen Volksdienst wordt voor moeders, die een rustige vacantie willen genieten, en deze zelf niet kunnen bekostigen, de gelegenheid daartoe geboden. Zij kunnen een vacantie van 10 dagen door brengen in Pension „Berenbosch" te Nunspect. Het pension is gelegen in een prachtige, rustige omgeving. Gezellige uitstapjes zullen worden georgani seerd. Alle kosten worden gedragen door den N.V.D. Elke moeder, die voor een vacantie van 10 dagen in aanmerking wenscht te komen, in het tijdvak van 11 Juni tot 5 October, kan zich hiervoor schriftelijk aanmelden bij het Plaat selijk Bureau van den Nederlandschen vólks- dienst, Stadhuis Leiden, Kamer 27. Bij deze opgave gezinsomstandigheden te ver melden, opdat bij het aanwijzen van haar, die in de eerste plaats voor een vacantleuitzending in aanmerking zullen komen, daarmede reke ning kan worden gehouden. EXAMENS KRANKZINNIGENVERPLEGING. Voor de examens, welke in de inrichtingen Endegeest c.a. te Oegstgeest werden afgenomen, slaagden voor het le Overgangs-examen: de zusters P. C. Borst, F. H. G. J. M. Cornelissen, G. Dik, M. G. Geerling, M. G. v. Immerseel, T. C. A. Lasonder, M. J. A. de Meij, H. Norbruis, C. v. d. Reyden, M. Schaft, C. van Sluis, E. J. Vermare, M. N. van de Wege, T. Wiersma, J. Zeelenberg, E. Lit en broeder E. Winkel; voor het 2e Overgangs-examen: de zusters J. M. E. Bruin, A. A. de Gelder, I. J. Klaren, C. van der Kooi. M. v. d. Lelie, M. C. Ligthart, J. v. d. Meulen, C. Mulder, M. M. Nasveld, C. C. Reget, C. Rodenburg, J. M. v. Tongeren en A. Wester- laken; en voor het staats-examen voor diploma B: de zusters J. Bakker, B. W. Berkemeier, M. J. W. Choufoer. J. B. Elinga, A. P. van Eyck, H P. M. Klein. A. Monster. T. Roeste^n, S. M. Sodenkamp, H. S van der Steen, "3. Sijpe- 'n en M. v. d. Wel. Afgewezen werden, voor het le overgang» camen 3, voor het 2e overgangs-examen 3 4* oor het examen voor diploma B, 2 candidate*.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1