83sfe Jaargang WOENSDAG 27 MEI 1942 No. 25201 De omsingelingsslag van Charkof De Japansche Rijksdag bijeen Het naspel van de strafzaak van den doodslag op de gebroeders Van Dijk te Dordrecht Timosj enko's beste troepen ingesloten De strijd in Oost-Azïë Verspreide Berichten Vier jaren gevangenisstraf Rede van Tojo BINNENLAND Plechtige inwijding der Nederlandsche Kultuurkamer Verduisteren: GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W, Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B, W. Meiikhorst, belden Pl.verv.: K. Been. Leiden. De slag rondom Charkof woedt nog steeds met onverminderde kracht voort en zal. naar mili taire deskundigen in de Duitsche hoofdstad van oordeel zijn, als een der zeer groote omsinge lingsslagen van den Europeeschen veldtocht in het Oosten in de krijgsgeschiedenis worden op- geteekend. Het Duitsche initiatief doet zich op het slag veld steeds sterker gevoelen. De na de omsinge ling van het gros van den vijand in den striid gebracht Duitsche, Roemeensche en Hongaar - sche formaties zijn in het gebied tan Zuidoosten van Charkof naar het Westen omgezwenkt. De ring om de hoofdmacht van de voor het offen sief in den strijd gebrachte troepen van Timo- sjenko is volkomen gesloten. Van het Oosten en van het Westen, van het Noorden en van het Zuiden dringen de Duitsche en verbonden corpsen den vijand op steeds enger gebied te zamen, terwijl de superieure Duitsche luchtmacht bezig is met de vernietiging van de bolsjewisten uit de lucht. De slag in dezen zak, waarin van verschillende kanten reeds Duitsche wiggen zijn gedreven, heeft een tusschenst-adium bereikt. Nog is de druk van de hier te zamen gedrongen drie vijandelijke legers buitengewoon sterk. Nog is de tegenstand der bolsjewisten ge organiseerd, doch reeds zijn de eerste aanwijzin gen der ontbinding merkbaar. Volgens de erva ringen van verleden jaar vormt dit de inleiding van het laatste stadium, waarvan als de essem- tieele kenmerken de zuivering en ontruiming van het omsingelde gebied door de Duitsche en ver bonden formaties moeten worden beschouwd. Vftit de oppervlakte van het terrein be treft, waar de strijd zich afspeelt en de aantallen manschappen, kan de thans nog hoedende slag, ilaar het oordeel van Duit sche militairen volkomen worden verge leken met de grootste omsingelingsslagen van verleden jaar. Men is te Berlijn van meening, dat alleen op het slagveld ten Zuidoosten van Charkof, daar, waar de groote ring om de beste stoot- legers van Timosjenko zich heeft gesloten, nog steeds ongeveer een half millioen man tegenover elkander staan. Het daarbij be- hoorende materiaal is enorm. De sterkte van de ingesloten bolsjewistische pantserformaties kan gemakkelijk worden afge leid uit de tot nu verstrekte gegevens omtrent kapot geschoten, vernietigde of buitgemaakte vijandelijke pantserwagens. Daaruit blijkt, dat Tiniosjenko al zijn hoop op dit offensief te zamen met zijn plan op het schiereiland Kertsj had gesteld, dat hij hierheen en naar Kertsj al het maar eenigszins beschik bare'materiaal-had gezonden, om, het koste wat het wil, door het Europeesche front te breken en in een groot offensief de Europeesche legersi van den geheelen Zuidelijken sector te omsin gelen. Te laat ontdekte hij. dat hij, nadat het Duitsche initiatief op Kertsj voor was geweest en een belangrijk deel van zijn plan nog in het statium der laatste voorbereidingen had ver ijdeld, zelf de ingeslotene was, dat men hem, die had gehoopt den vijand een val op te zetten, zelf voor een val had geplaatst, die thans achter zijn beste offensieftroepen is dichtgeslagen. Docht het meest interessante van de geheele ontwikkeling van den slag is, dat hier oVer een uitgesterkt gebied de Duitsche en verbonden troepen rug aan rug strijden, n.l. daar, waar het eene leger naar het Westen omzwenkte, terwijl het andere den rug dekkend, met het front naar het Oosten, het offensief stelselmatig voortzet. Als gevolg van een geheel nieuwe tactiek, waarin de Duitsche troepen tijdens den langen winter zijn onderricht en van de nieuwe Duitsche wapens, zijn de verliezen aan den kant van de Europeesche legers verbazend gering, zelfs ge meten naar de relatief geringe verliezen van het vorige jaar en de hevigheid en verbitterdheid van den strijd. Anders is het aan Sovjet-Russische zijde. De sovjet-Russische verliezen zijn dermate hoog, dat zij ook hier weer hun uitwerking beginnen te doen gevoelen in een verminderenden offensie ven geest. Naar Domei meldt, hebben Japansche strijd krachten de vijandelijke kazematstellingen twee kilometer ten Noorden en 2\kilometer ten Noordwesten van Kinhwa doorbroken en staan zij thans in de buitenwijken van deze belang rijke stad in Centraal-Tsjekiang. Japansche troepen hebben den vijand door het afsnijden van den terugtochtsweg en de uit de stad vluchtende Chineesche troepen Maandagmiddag tien kilometer ten Zuiden van Kinhwa vernietigend verslagen. Volgens berichten van Japansche verkennings vliegtuigen zijn alle hoofdwegen en bruggen in de buurt van Langtsji, Tangke en Kinhwa door den vijand vernield. Voorts hebben de Japanners in Birma een groote omsingelingsactie ingezet, waardoor de vijand zijn vernietiging tegemoet gaat. VERGADERING VAN HET BESTUUR DER FASCISTISCHE PARTIJ. Onder voorzitterschap van Mussolini heeft het bestuur der fascistische partij in het Palazzo Venezia zijn tweede vergadering gehouden. On der verwijzing naar de taak der partij n.l. de fascistische revolutie te beschermen en te ver sterken en het Italiaansche volk politiek op te voeden, werd aan de afzonderlijke party-orga> nisaties gelast, een strenge schifting onder de partijgenooten te houden en diegenen eruit te zetten, die het om een bepaalde reden niet. meer verdienen, te strijden onder het teeken der lictoren, dat gewijd is door den dood en het bloed van duizenden kameraden. Ook voor de fascistische jeugd-organisatie wenscht het be stuur, dat het beginsgL van het aantal zal ver vangen worden door dat der kwaliteit. Belang rijke besluiten werden voorts genomen op het gebied van de accumulatie van functies. De partijsecretaris zal in samenwerking met de mi nisters van binnenlandsche zaken, justitie, fi nanciën en corporatiën een lijst opstellen van functies, voor welker aanvaarding een partij genoot de goedkeuring noodig heeft van hét partijbestuur. (D.N.B.) DE STRIJD TER ZEE. Naar van militaire zijde verluidt, aldus het D.NJB., hebben de marine en luchtmacht van ae mogendheden van de spil sinds het begin van den oorlog, en sinds de deelneming van Italië en Japan, tot op dit oogenblik de vol gende successen behaald op de marine der geal lieerden Er werden tot zinken gebracht: 12 liniesche pen, 68 kruisers, 11 vliegkampschepen. 114 tor- pedobootjagers. 177 duikbooten, 35 .patrouille- booten, 26 hulpkruisers en 109 andere oorlogs vaartuigen. NATIONALE VERGADERING IN NOORWEGEN AANGEKONDIGD. Op de traditioneele Pinksterbijeenkomst van het Noorsche Nasjonal Samling waren drie tot vierduizend leden der beweging verschenen. In een toespraak verklaarde Quisling, dat hij het steeds als voornaamste taak van het Nasjo nal Samling heeft beschouwd, het Noorsche volk zichzelf te doen hervinden. Vervolgens maakte de minister-president een vergelijking tusschen den tegenwoordigen toestand en den toestand van een jaar geleden en verklaarde, dat de toestand thans zonder eenigen twijfel beter was. Voorts legde spreker er den nadruk op, dat het Nasjonal Samling thans numeriek en kwalitatief tweemaal zoo sterk was als het vorige jaar. Hij zeide voorts, dat de beweging thans het openbare leven en het grootste deel van de pers beheerschte. Uit nauwkeurige ge gevens over pro-Engelsche Noren blijkt, dat zij slechts één procent der bevolking vormen. Naar de minister-president voorts zeide, is thans alles voor de oprichting van de nationale vergadering .genaamd .JRiksting" voorbereid. Zoodra de gelegenheid zich voordoet, zal een be roep worden gedaan op het Noorsche volk om in "sterkere mate aan de regeering deel te nemen. Het Nasjonal Samling is zoo sterk, dat het zeer de vraag is of nog nieuwe leden zullen worden toegelaten. (D.N.B.). Mannessen de voornaamste getuige tegen de Van Djjks, bekent zich aan meineed te hebben schuldig gemaakt. Het Vredegerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren W. Mannessen, de voornaamste getuige in de zaak tegen overste Mijsberg, betreffende het neerschieten van de gebroeders van Dijk te Dordrecht, wegens meineed tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld. Aan het arrest is het volgende ontleend: Het Hof overwoog ten aanzien van de voor het Hof afgelegde getuigenverklaringen alsmede' met betrekking tot de aan den verdachte op te leggen straf het volgende: Getuige, ae luitenant-kolonel Mijsberg, wiens belang uiteraard in de hoogste mate gediend zou zijn geweest met de aanvankelijke mede- deeling van den verdachte indien zij waar heid bevatte dat getuigé Mijsberg, alvorens bevel te hebben gegeven de gebroeders Van Dijk op den 12den Mei 1940 te Dordrecht neer te schieten, tot hen de vraag zou hebben gesteld, of zij zelf geschoten hadden, waarop een der gebroeders Van Dijk bevestigend geantwoord zcu hebben, heeft voor het Hof verklaard, dat hy geen zoodanige of andere vraag tot de Van Dyks heeft gericht en evenmin eenig gezegde hunnerzijds heeft vernomen. Ook de getuigen Sieverding en Büter, die zich in dë onmiddellijke nabijheid van den luite nant-kolonel Mijsberg en de gebroeders Van Dijk te dien tijde bevonden, hebben verklaard, dat zij noch een vraag van den eerste als vo renbedoeld, noch eenig antwoord van de ge broeders Van Dijk hebben gehoord. Voorts heeft verdachte de bekentenis afgelegd dat hij inderdaad in strijd met den door hem voor het Vredegerechtshof in zijn zitting van den 7den April 1942 afgeleiden eed om als ge tuige de geheele waarheid en niets dan de waarheid te zeggen, verklaard heeft, dat de luitenant-kolonel Mijsberg aan de gebroeders Van Dijk heeft gevraagd of zij zelf geschoten hadden, en dat een van hen daarop bevestigend antwoordde, terwijl hij thans verklaart, noch eenige vraag als vorenbedoeld, noch eenig ge zegde van de gebroeders Van Dijk te hebben gehoord. Verdachte heeft opgegeven deze, naar hij voor het Hof thans bekent, meineedige ver klaring te hebben afgelegd, omdat hij den luitenant-kolonel Mijsberg, die als verdacht^ te wegens op de gebroeders Van Dijk ge- pleegden doodslag terecht stond, met deze verklaring meende te kunnen helpen aan bestraffing te ontkomen. Verder is uit de desbetreffende verklaringen van den getuige Rolandus Hagedoorn en van verdachte komen vast te staan, dat verdachte geenszins in een opwelling van het oogenblik heeft gehandeld, maar reeds lang voor de te rechtzitting. waarin hij de bedoelde meineedige verklaring aflegde, het voornemen daartoe had opgevat en daarbij heeft volhard, ondanks de omstandigheid, dat mr. Rolandus Hagedoorn, die destijds als verdediger van den luitenant kolonel Mijsberg optrad en aan wien verdachte tevergeefs getracht heeft zich op te dringen tot het plegen van overleg, hem schriftelijk had aangemaand om zijn getuige-verklaring geheel overeenkomstig de waarheid af te leggen. Is het afleggen van een meineedige verklaring ter terechtzitting op zichzelf en in het algemeen reeds als een ernstig vergrijp te beschouwen, de omstandigheden, waaronder de verdachte heeft gehandeld, stempelen zijn gedrag tot misdadig in zeer bijzondere mate. Voorzoover hij zich zelfs niet heeft ontzien, tegen beter weten in een verklaring af te leggen, waardoor de eer en de nagedachtenis van de onschuldig ter dood ge brachte gebroeders Van Dijk werd aangetast, als waren zij inderdaad aan landverraderlijke handelingen schuldig geweest. Verdachte, die wist, dat de gebroeders Van Dijk. althans een hunner, tot de Nationaal-So- cialistische Beweging in Nederland behoorden, heeft daarin alleen reeds genoegzame aanleiding gevonden om aan hun eer, en ongerepte nage dachtenis geenerlei waarde toe te kennen, zoo zeer zelfs, dat hy als Gereformeerd Christen het afleggen van een meineedige verklaring ten nadeele dezer onschuldige slachtoffers van den In de heden gehouden zitting van den Ja- panschen Ryksdag heeft minister-president Tojo een rede uitgesproken, waarin Ihj o.m. het volgende gezegd heeft: In den korten tijd van nog geen half jaar sedert het uitbrekeri van den oorlog in groot Oost-Azië hebben de keizeriyke strydkrachten de troepen van den vyand verslagen, waar'zy ook maar optraden. Belangryke gebieden in de groot Oost-Aziatische ruimte zyn door onze strijdkrachten bezet en de zeestrijdkrachten der Vereenigde Staten en van Engeland zyn op de Stille Zuidzee en op den Indischen Oceaan practisch verdelgd. Naast de militaire operaties in de Zuid-Ooste- ïyke gebieden wordt door de actie van de keizer iyke strijdkrachten in China de macht der strydkrachten van Tsjoengking verder voort durend verzwakt, De veiligheid onzer verdedi ging staat hecht als een rots. De huidige gunstige positie, zoowel in het vaderland aLs ook daarbuiten beteekent intus- schen slechts een voorspel van de uiteindelijke overwinning in dezen oorlog. Het kardinale punt van de verdere voortzetting van den oorlog zal aan den eenen kant zyn de schitterend gecoördineerde operaties van leger en marine voort te zetten en aan den anderen kant parallel met de grootsche en krachtdadige militaire operaties een groot Oost Aziatisch op bouwwerk ten uitvoer te leggen, teneinde de totale kracht van onze natie op beslisende wyze te vergrooten en daarmede ons land den grond slag te geven voor de verzekering van de over winning. Vervuld van dezen geest heeft de regeering zich kortgeleden verstout zich tot den troon te wenden en te verzoeken om het houden van al- gemeene verkiezingen. De politieke wenschen en verwachtingen van de geheele natie hebben hun uitdrukking gevonden in de organisatie Jokoesan Seyikai, het genootschap ter ondersteuning van de Tenno-politiek. Het is voor ons buitengewoon verheugend, dat wij de interne structuur van ons land zoodanig hebben kunnen vervolmaken, dat ons geheele volk van honderd millioen zich als een gesloten eenheid van regeering en volk in het gevechtsfront schaart, De huishouding van Japan had vroeger de tendentie zich te verlaten op de Vereenigde Sta ten en Groot Brittanië, hetgeen voor deze mo gendheden aanleiding was ons voortdurend te belemmeren en te bedreigen. De regeering heeft na het uitbreken van het Chineesche conflict, tijdig den toestand inziende, zich ten hoogste ingespannen om de lacunes in de huishouding van~ons land op te heffen en ons ten aanzien van de voor de verdediging belangryke grond stoffen een autarke positie te geven. Dank zy de schitterende overwinningen der keizerlijke troepen sedert het begin van den groot Oost-Aziatischen oorlog zyn alle belang rijke bronnen in de Zuidelyke gebieden, die voor de nationale verdediging van belang zyn, zooals petroleumvelden, rubber, tin, etc. in onze han den geraakt, zoodat de positie- van onze natio nale huishouding verlost is uit haar afhanke- lykheid en verder aut-ark gemaakt kon worden. Er is geen reden tot welke ongerustheid ook ten aanzien van de toekomstige voorziening van het volk, onverschillig hoe lang de oorlog ook moge duren. Minister president Tojo ging vervolgens over tot bespreking van de betrekkingen van Japan met het buitenland en noemde het in dit ver band buitengewoon bemoedigend, dat Japan, Mandsjoekwo, China en Thailand dezelfde doel stellingen in den huidigen oorlog nastreven en dat de wederzydsche betrekkingen steeds har- telyker worden. Vervolgens gaf Tojo uitdrukking aan de diepe eerbied van de Japansche regeering voor Ja pans bondgenooten Duitschland en Italië en de andere bevriende mogendheden. Tojo sprak zyn voldoening uit over het Bir- maansche volk, dat thans in vreedzamen arbeid zijn onafhankelykheid steeds sneller verwezen- lykt, waarna hij constateerde dat thans alle vooruitgeschoven posities van het Britsche ryk voor de verdediging van Indië in Japansche handen zijn. Het feit, dat de Britsch-Idische onderhande lingen, waarbij Cripps de hoofdrol heeft ge speeld, zonder het minste resultaat zijn afge broken, vormt er een bewijs voor, dat Indië geestelyk reeds onafhankelyk is van Groot Brittannië. Zoolang echter Anglo-Amerikaan- sche troepen in Indië blyven, is Japan onbuig zaam vastberaden ze volkomen te vernietigen. Het is helaas onvermijdehjk, dat by de uit voering van een dergelyken veldtocht o<?k de Indische bevolking bekend wordt gemaakt met de verschrikkingen van den oorlog. Ik hoop echter, dat het Indische volk zal opstaan om de Anglo-Amerikaansche troepen en hun in vloed volkomen uit Indië te verdryven en daar door de onafhankelykheid van zyn vaderland te verwezenlijken. Door het neerslaan van de vijandelyke troe pen in Birma is thans elndelyk ook het Tsjoeng- king-regime geïsoleerd. Het gaat zyn onvermij- óelijken val tegemoet. Japan heeft de bedoeling de weerstandskracht van het Tsjoengking- regime denlaatsten. verpletterenden slag toe te brengen. Terwyl thans het Zuidwesten van de Stille Zuidzee geheel onder onze controle is gebracht, zijn door den recenten slag op de Koraalzee de ter verdediging van Australië in gereedheid ge brachte marine-eenheden van den vyand uit den weg geruimd, zoodat Australië thans hulpe loos den aanval van het Japansche leger tege moet ziet. Met hecht geloof aan de eindoverwinning zet Japan zijn operaties voort. De wetsvoorstellen, die in deze zitting worden ingediend, zijn met het oog op den toestand onvermydelyk nood- zakelyk. Ik vermeld slechts als voorbeeld het wetsontwerp, dat de uitvoering van den scheeps bouw moet beveiligen. Ik verzoek u deze voor stellen te bgstudeeren en ze terstond te aan vaarden. (D.N.B.). m REDE VAN TOGO. In aansluiting op den minister-president voerde de minister van buitenlandsche zaken, Togo, in den Japansclien Ryksdag het woord. Japan heeft er in acht maanden durende onderhandelingen met de Vereenigde Staten voortdurend naar gestreefd een vreedzame op lossing van de problemen te .vinden. Groot- Brittanmë en de Vereenigde Staten echter heb ben Japan gedwongen in het belang van zya zelfverdediging naar het zwaard te grypen. Der halve zyn zy ook verantwoordelyk voor het uitbreken van den oorlog. Toen Japan het lot der natie afhankeiyk moest stellen van den uitslag van den oorlog, was het bezield door den wensch Oost-Azië te bevrijden van het juk der uitbuiting door Ame rika en Groot-Brittannlë. Dank zy de zege vierende Japansche troepen zijn de grondslagen voor den opbouw van een sfeer van gemeen- schappeiyken welstand in Groot-Azië reeds ge legd. De volkeren der bezette gebieden in het Zuiden werken reeds ongedwongen mede aan de groote zaak, een der vele bewijzen ervoor, dat de ontwikkeling in Groot-Oost-Azië bevredigend is. Vervolgens sprak Togo over de Japansche be trekkingen met de naburige landen, zoowel in militair als economisch opzicht; waarna hy de vastbeslotenheid van de spilmogendheden, om den oorlog tot een zegevierend einde te bren gen, beschreef. Teh aanzien van de betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet-unie verklaarde Togo, dat deze na het uitbreken van den oorlog voor Groot-Oost-Azië geen wyziging hebben on dergaan. De Sovjet-unie heeft niet het voor nemen haar gebied als militair steunpunt ter beschikking te stellen van de tegenstanders van Japan. Aangenomen moet echter worden, dat deze hun kuiperyen versterken om Japan te vervreemden van de Sovjet-Unie. Succes hebben dergelyke intriges niet, zoolang de Sovjet-unie haar tot dusver aangenomen houding behoudt. Inttisschen zal Japan den toestand rustig waar nemen. Nader ingaande op den oorlogstoestand merk te Togo op, dat de algeheele terugtocht der Britsche en Amerikaansche troepen op alle fronten ln Oost Azië en de opmerkeiyke activi teit der Duitsche en Italiaansche vloot op den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee den toestand van de tegenstanders, vooral van Engeland, buitengewoon verontrust hebben. „Er zijn toenemende teekenen voor een aan staande ineenstorting van het Britsche Ryk aan wezig", zoo constateerde Togo woordelyk, Zyn rede beëindigend verklaarde Togo on wrikbaar te gelooven en er niet in het minst aan te twijfelen, dat het zal komen tot een roemryke beëindiging van den oorlog. Maar reeds th^ns zal het Japansche volk den opbouw van een nieuwe, schitterende wereld, Aaneen gesloten als een man, ter hand nemen, (D.N.B.) Zaterdag a.s., des namiddags om 15 uur vindt in den Stadsschouwburg te Den Haag een zeer bijzondere gebeurtenis plaats. Op dien dag vindt n.l. de plechtige inwyding der Nederlandsche Kulturkamer plaats. Zooals algemeen bekend is heeft de Neder landsche Kultuurkamer sinds korten tyd haar werkzaamheden aangevangen. De zes onder scheiden gilden zyn nu in haar geheel inge schakeld. Daarmede werd de figuur der Kultuur kamer volledig en meer en meer ontstond hier door de mogelijkheid in een door de kunstenaars zelf reeds lang gevoelde behoefte te voorzien: het scheppen van een organisatie ten behoeve van de vakkundige en sociaal-economische be langen van den kunstenaar. Dit feit is van historische beteekenis voor het Nederlandsche kuituurleven. Voor de eerste maal werd hiermede van overheidswege officieel er kend, dat de staat te zorgen heeft voor het maat- schappelyk welzijn van den kunstenaar door het scheppen van gunstige maatschappelijke voor waarden voor zijn bestaan. Aan de plechtige inwijding zullen de hoogste gezagsdragers en de vertegenwoordigers van het Nederlandsehe kultuurleven- luister byzetten door hün aanwezigheid. De inwijdingsrede wordt door den president der N.K.K., prof. dr. T. Goedewaagen gehouden. Aan deze inwyding verleent tevens hét con certgebouworkest zijn medewerking. Geopend wordt met de symphonische proloog van Henk Badings, terwyl verder de Egmont-ouverture van Ludwig van Beethoven ten gehooren zal worden gebracht. HET VERBLIJF VAN MINDER DAN VIJF DAGEN IN PENSIONS. Evenals het vorig jaar heeft de directeur van het RyksbureaU voor het hotel-, café-, restau rant- en pensionbedryf aan pensionbedryven, gelegen in een aantel provincies en gemeenten, voor de maanden Juni tot en met September van dit jaar ontheffing verleend van het ver bod logies tegen betaling aan gasten te verstrek ken voor een korteren onafgebroken tijdsduur dan ten minste vyf dagen. Aan de pensionbe dryven is het derhalve toegestaan in dat tydvak ook gasten voor korteren tyd van vijf dagen op te nemen. De bedoelde provincies en gemeenten zijn: Provincies: Utrecht (met uitzondering van de gemeente Utrecht), Gelderland en Overijssel. Gemeenten of gedeelten van gemeenten: Ber gen (N.-H.). Blaricum, Bussum, 's-Graveland, Hilversum. Huizen, Kortenhoef, Laren (N.-H.), Na arden. Valkenburg (L.), Oisterwijk, Scheve- van hedenavond 21.41 uur tot morgenochtend 5.32 uur De maan kwam heden op te 16.40 uur cn gaat morgenochtend te 4.21 uur onder. haat van verdwaasde politieke tegenstanders, klaarblijkelyk met zyn geweten overeen heeft kunnen brengen. Tegenover deze houding en de daaruit spre kende verdorven en veraohtelyke gezindheid van verdachte, welke een gevaar is voor de ontwik keling der Nederlandsche volksgemeenschap, ziet het Hof geen grond tot verontschuldiging en kan slechts in aanmerking nemen, dat ver dachte ten slotte het door hem gepleegde mis- dryf heeft bekend, welke laatste omstandigheid hem naar het oordeel van het Hof de hoogste bij de wet toegelaten straf kan doen ontgaan. Verdachte werd veroordeeld tot een gevange nisstraf voor den tyd van vier jaren. ningen, Katwijk, Noordwijk, Zandvoort, Egmond en Castricum. Ongeacht deze ontheffing blylt voor het ge heele land van kracht het bepaalde, dat indien gedurende het tydvak, waarin logies wordt ver strekt een Zondag is begrepen, ook in pensions gasten mogen .worden opgenomen voor korteren onafgebroken tydsduur dan van tenminste vyf dagen. Evenzeer is toegelaten voor korteren tyd op te nemen bezoekers of inwonende gasten. VERHOOGING DER TEGEMOETKOMING AAN WEDUWEN VAN VOOR 1909 OVERLEDEN MILITAIREN. In het Verordeningenblad is opgenomen een achtste uitvoeringsbesluit van den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederland sche weermacht nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van militair en burgerlijk personeel der voormalige Nederland' sche zee- en landmacht. Toen in 1909 de weduwenwetten personeel land- en zeemacht tot stand kwamen, waren er verschillende weduwen van daarvoor overleden militairen, welke niet onder deze wetten vielen. Aan deze weduwen is daarop een gratificatie toegekend, gelyk aan het pensioen, dat zij souden hebben genoten, wanneer de wetten ook op deze categorie van toepassing waren geweest. Vervolgens verscheen in 1931 een regeling, waarby bepaalde normen werden vastgesteld, waarby tevens werd bepaald, dat aan bovenbe- doelde categorie van weduwen naast deze grati ficatie een bijslag kon worden gegeven om die normen te bereiken met dien verstande echter, dat deze biislag ten hoogste 100 procent van de verleende gratificatie mocht bedragen. In het thans uitgegeven besluit is dit maxi mum-percentage van den by slag verhoogd tot 130 WAARDEBONS WINTERHULP. De geldigheidsduur verlengd. De directeur-generaal van de stichting Win terhulp Nederland maakt bekend, dat de ter myn, waarbinnen de waardebons seizoen 1941 1942 bij de winkeliers en handelaren kunnen worden aangeboden, in afwyking van den op de voorzyde vermelden tekst, is verlengd tot uiter- ïyk 30 Juni 1942. De verzilvering van deze waardebons bij alle banken en spaarbanken kan eveneens in af- wykig van den op de rugzyde vermelden tekst geschieden tot 1 Augustus 1942. De banken en spaarbanken kunnen de inge wisselde waardebons uiterlijk tot 15 Augustus 1942 inzenden by de Kas-vereeniging N.V. te Amsterdam. K. J. MULLER OVERLEDEN. In den ieeftyd van 85 jaar is te Hengelo overleden de heer K. J. Muller, een bekend architect en vroeger eén geziene figuur in de sportwereld. Hij was o.m. vele jaren voorzitter en later eerevoorzitter Van het Ned. Gymnastiek- verbond. In 1882 vestigde hy zich, na voltooiing zyner studies aan de technische Hochschule te Hannover, te Amsterdam, waar hy de bouwmees ter werd van het turngebouw en van de bad- en zweminrichting aan den Heiligeweg. In Twente was hy o.m. zeer bekend als ontwerper van de plannen voor het „Tuindorp" te Hengelo en als architect van verschillende woon- en landhuizen en van de bad- en zweminrichting te Oldenzaal. HET BEROEPSGOEDERENVERVOER LANGS DEN WEG. Blijkens de staatscourant van heden heeft het college van ryksbemiddelaars een regeling van loonen en vacantie vastgesteld voor werknemers, werkzaam in het beroepsgoederenvervoer langs den weg. Ter vaststeling van het loon zyn de gemeenten ingedeeld in 5 klassen. De minimumr loonen voor werknemers van 24 Jaar en ouder bedragen in deze klassen resp. f. 26.—, f. 25. f24.—, f. 22.en f. 20.— per week. Voor jeug dige werknemers van 16 jaar en ouder zyn de loonen vastgesteld op een percentage van het loon der volwassen werknemers. Ten aanzien van de vacantie is bepaald, dat de werknemers voor elke maand dienstverband een halven dag vacantie zullen genieten, dus zes dagen per jaar. REICHSSPORTFÜHRER VON TSCHAMMER UND OSTEN IN NEDERLAND. Hedenmorgen arriveerde aan het station SS te 's Gravenhage met den Berlynschc nachttrein de Reichssportführer Von Tschammer und Osten die een bezoek van eenige dagen brengt aan ons land. Hij was in gezelschap van zyn Stabsleiter Von Mengden. Op het station waren ter begroe ting aanwezig de Oberbereichsleifer Eftger als vertegenwoordiger van den momenteel elders vertoevenden commissaris-generaal Schmidt, de persoonlijke pers- en sportreferent van 'den Rykscommissaris dr. Hermann Harster, alsmede' de leider van de vakgroep Sport van het ver bond van Nederlandsche Journalisten, de heer K. J. Keers. DE PRIJS VAN ZEEPPOEDER. Onlangs ls medegedeeld, dat de pryzenbe- IniSi^Fi ^ep" ei? waschpoeder met jngang van 20 Mei jl. in werking is getreden. De gemach tigde voor de pry zen vestigt er de aandacht op de reeds genoemde kleinhandelsprys van 11™. voor een halfpondspakje zeeppoeder eeist met ingang van 3 Juni a.s. zal gelden. GROOTSCH OPGEZETTE CLANDESTIENE SLACHTERIJ ONTDEKT. De ononderbroken strijd, dien de Centrale Crisis Controledienst voert tegen de clandestiene slachtingen, leidt herhaaldelijk tot opmerkeiyke resultaten en totverrassingen, De ontdek king, die controleurs van den dienst onlangs tus schen Putten en Garderen deden, was zoowel een uitstekend resultaat als een verrassing De clandestiene slachtery werd ontdekt ln een dicht sparrenbosch en bevond zich achter de woning van een jachtopziener, die de hoofdpersoon in de grootsch opgezette affaire bleek te zyn Er was plaats en gelegenheid voor het optakelen van koeien, er waren rekken om het vleesch op te hangen en een handig wagentje werd ge bruikt voor vleeschvervoer in het bedryf. Slacht- tafels, een weegschaal en een welvoorzien sla gersarsenaal, behoorden mede tot de uitrusting. De verrassing was voornamelijk de ontdekking* van de methode, die men voor het vervoer van het clandestiene vleesch naar elders, meestal naar Amsterdam bezigde. In de vernuftige en om begrijpeiyke redenen niet nader te omschry- ven wyze, waarop de frauduleuze slachters te werk gingen, bleek de verklaring te schuilen van de omstandigheid, dat aanzienlyke hoeveelheden vleesch hun weg naar de hoofdstad hebben ge7 vonden, zonder dat de heeren bij het vervoer1 moeilijkheden hebben ondervonden. De uitrus ting van de controleurs van den C.C.C.D. is thans verrijkt met de kennis van een vervoer- methode, welke kennis by den verderen strijd te pas kan komen. DOODELIJK ONGELUK BIJ STAATSMIJN YVILHELMINA. Gistermiddag is de 16-Jarige leesjongen P. H. Kauven op de bovengrondsche werken van staatsmyn Wilhelmina te Terwinselen ond§r een ontspoorden wagen van het hangkabelspoor op den steenberg geraakt. Hy kreeg zeer ern stig Inwendig letsel en overleed korten tyd na het ongeluk. Hy woonde te Spekholzerheide. BUITENLANDSCH GEMENGD. ALPINISTEN VERONGELUKT. Tydens de Pinksterdagen zyn ln de Alpen, volgens de tot dusver ontvangen berichten, acht personen om het leven gekomen. In de bergen by Berchtesgaden stierven drie bergbeklimmers aan uitputting, evenals in het Keizergebergte, waar eveneens drie alpinisten den dood vonden. Aan den Noordelyken kant van de Geiselstein stortten twee bergbeklimmers omlaag. Een van hen kon slechts dood geborgen worden. Ook aan den Oosteiy'ken kant van de Partenkichener Dreitorspltze stortte een alpinist neer. Ook deze verloor hierbij het leven.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1