83sfe Jaargang VRIJDAG 22 MEI 1942 No. 2519 Crisisverschijnselen in het Anglo- Amerikaansche iront Op zoek naar beleefde menschen Het oordeel van Berlijn Rosenberg over den toestand in de Oostzeestaten Gandhi zou Tsjoengking adviseeren vrede te sluiten Extra Weermachfsberichf Verspreide Berichten De Pers zegt: Verduisteren: BINNENLAND De nieuwe bonnen STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny, Telef. Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pi.verv.: K Been Lelden De debatten in het Lagerhuis, waarvan de rede van Sir Stafford Cripps het middelpunt vormde, werpen, volgens het oordeel van poli tieke kringen te Berlijn en ook volgens de op vatting van de Wilhelmstrasse, het licht op zekere in Engeland sterker op den voorgrond tredende crisisverschijnselen. Reeds het feit, dat Churchill heeft geweigerd persoonlijk in het Lagerhuis te verschijnen en dat Cripps genoodzaakt was een lans te breken voor ae oorlogspolitiek van den minister-presl dent, schijnt, naar te Berlijn wordt verklaard er op te wijzen, dat niet alleen tusschen het volk en de regeering, doch ook in den boezem der regeering spanningen bestaan, die Cripns ondanks alle kunstgrepen slechts moeilijk kan verdoezelen. Hierbij blijft de vraag onbeant woord, of Cripps. die de spits af moest bijten van de op Churchill geoefende critiek om per soonlijke redenen niet met duivelsche middelen heeft getracht op indirecte wijze de ontstem ming jegens Churchill nog aan te wakkeren. Zuiver zakelijk gezien, meent men te Berlijn op grond van de uitlatingen van Cripps het volgende te kunnen vaststellen: le. Cripps schrijft Australië af als lid van het Empire door er met nadruk op te wijzen, dat dit dominion in de Amerikaansche ondersteu ningsfeer ligt. Hierdoor wordt het bankroet van de Empirepolitiek door een van haar ijverigste voorvechters toegegeven. 2e. Churchill weigert een onderzoek in te stellen naar de oorzaken, die geleid hebben tot het verlies van Singapore of op de een of andere wijze een standpunt in deze kwestie in te nemen. Uit dit feit kunnen belangrijke gevolg trekkingen worden gemaakt over de catastro fale gebeurtenissen, die aan den naam Singa pore zijn verbonden. 3e. Cripps ©acht voor Groot-Brittannië de deur weer te openen, die door de Br.-Indiërs op een wijze, die niet misverstaan kan worden, is dicht gedaan. De vraag is echter, of deze poging den Japanschen opmarsch vermag te stuiten of dat zij integendeel dezen hierdoor bespoedigt. 4e. Als bijzonder belangrijk moeten geacht worden de verklaringen van Cripps over het z.g. „tweede front". Deze moeten worden be schouwd als openlijke bevestiging, dat Groot- Brittannië het door de Sovjet-Russen dringend geëisclite „tweede front" verwezenlijkt acht dooi de storings- en terroriseeringsaanvallen van de Britsche luchtmacht op Duitsche plaatsen, te meer daar de woordvoerder van de" Engelsche regeering hierin de „beste materieele hulp" ziet, die den Russen geboden kan worden. Over het geheel genomen krijgen toonaan gevende kringen in de Duitsche hoofdstad den indruk, dat de verklaringen van Cripps, vooral wanneer deze gezien worden in het licht van door de uit Amerika teruggekeerde Duifcgchers afgelegde verklaringen, beschouwd moeten wor den als een bemoedigend element voor de poli tieke en militaire doelstellingen van de landen, aangesloten bij het Pact van Drie. In politieke kringen te Berlijn acht men zelfs de gedachte niet onjuist, dat uit dergelijke ver klaringen conclusies kunnen worden getrokken inzake de hechtheid van het Anglo-Amerikaan- sche front en wel in dier voege, dat de ineen storting van dit front misschien dichterbij is dan velen zouden willen gelooven en door de verantwoordelijke mannen in Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten wordt toegegeven. Kenmerkend voor de stemming in Groot- Brittannië is en hierop werd ln de Wil helmstrasse bijzonder de nadruk gelegd de verklaring van den Lagerhuis-afgevaardigde Shinwell, die zeide: „Ik eisch van de regeering de verzekering, dat zij bereid is om aan te vallen. Ik geloof weliswaar, dat Sovjet-Rusland de Nazi's zonder hulp kan verslaan, doch het is ook mogelijk, dat Rusland overwonnen wordt. En wanneer dit gebeurt, dan twijfel ik er aan of het Brit sche wereldrijk dit overleeft." (D.N.B.). De Rijksminister voor de bezette gebieden in het Oosten, Rosenberg, heeft tijdens een dooi den Rijkscommissaris voor liet Oostland geor ganiseerde receptie een rede gehouden over de politieke en geschiedkundige ontwikkeling der vodrmalige Oostzeestaten. Hij herinnerle er aan, dat reeds 23 jaar ge leden met bolsjewisme voor de eerste maal zijn hand naar deze landen aan de Oostzee had uit gestoken en dat het reeds toen Duitsche front soldaten waren, die zelf na de nationale ineen storting van 1918 moedig hun leven op het spel zetten om in Mei 1919 Riga en daarmede het tegenwoordige Generaibezirk Letland van het bolsjewisme te bevrijden. Men geloofde destijds, dat geen der beide mogendheden aan de andere kon toestaan, vasten voet te krijgen aan de Oostzee. Uitgaande van een ten on rechte aangenomen volkomen evenwicht, maakte men aanspraak op het recht, zich politiek met .staten te verbinden, die buiten den kring dei- buurlanden lagen. Zoo kwam het tot het ulti matum der Sovjet-Unie en daarmede tot de in eenstorting van een verkeerde eigen politiek Het roode bolsjewisme heerschte voor de tweede maal aan den Oostelijken rand van de Oostzee Als voorwaarde voor Iedere toekomstige ont wikkeling noemde de minister in het vervolg van zijn rede de innerlijke aanvaarding van dit tijdsgewricht van groote beslissingen, waarin wij ons bevinden. Er moet en zal een levens vorm worden gevonden, die den krachten van êen geest en van de ziel der afzonderlijke vol ken de noodige ruimte tot ontplooiing waar borgt, opdat zich nooit weer hetzelfde bloedige lot als in 1919 kan voordoen. Het is de taak van de Duitsche leiding in de toekomst, de voorwaarden voor dezen levensvorm in den loop van den tiid juist daar weer te scheppen, waar het bolsjewisme er naar streefde hem te ver nietigen. Zoo zal de Rijkscommissaris voor het Oost- land binnenkort een verordening uitvaardigen, waarbij de rechtsverhoudingen der religieuze gemeenten worden geregeld. In tegenstelling met het anti-religieuze bolsjewistische systeem wordt dus van de zijde van het Duitsche be stuur. de religieuze verdraagzaamheid als na tuurlijke voorwaarde voor het innerlijke leven der bevrijde volken weder aangekweekt Rosenberg besloot: Europa, eens een doel van de gevechten, werd tot een middel van de over- zeesche politiek gedegradeerd en de gevolgen van dezen anti-Europeeschen geest, te zamen met de actief-vernietigende bolsjewistische macht, brachten den grootsten oorlog van on zen tijd. Hier een basis te scheppen, waardoor Europa wordt gewaarborgd, is in zeker opzicht de zin van het groote conflict. Het verhinderen van een verdere ophitsing der naties, welke de eerwaardige Europeesche cultuur schiepen, moet het tweede doel van ons streven zijn. (D.N.B.) VREES VOOR DF WAARHEID IN DE SOVJET-UNIE. Een deze- dagen is. naar van Duitsche mili taire zijde verluidt, in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front een geheim bevel ge vonden van den chef van de politieke afdee- ling van den Sovjet-commissaris Zoekanov, te zamen met andere- papieren van een bolsjewis- tischen divisiestaf. Het bevel draagt het nummer 463 en is ge richt aan de oorlogscommissarissen, ziekenhui zen, hospitalen en militaire eenheden, Dit bevel luidt woordelijk als volgt: „In den laatsten tijd heb ik geconstateerd, dat gewonden, die van het front komen en door trekkende leden van de weermacht, afkomstig uit de tijdelijk door den vijand veroverde ge bieden onder de bevolking en het Sovjet-leger gevaarlijke anti-revolutionnaire geruchten ver spreiden. Zij maken gewag Van de goede be handeling die gevangen genomen soldaten van het bolsjewistische léger en de vreedzame be volking van de fascistische barbaren onder vinden. Tegen deze geruchten moet zeer drastisch worden opgetreden. De bovengenoemde instan ties moeten de verspreiders van dergelijke ge ruchten onverwijld arresteeren en voor den krijgsraad brengen. De betrokkenen kunnen re kenen op den kogel, terwijl hun familieleden tot dwangarbeid veroordeeld worden. De com missarissen moeten onmiddellijk voor de leger- onderdeelen voordrachten houden, waarin ge wezen moetJ worden op de fascistische wreed heden. Hierbij moeten den Sovjet-soldaten ver minkte lijken van gesneuvelden worden ge toond. De bataljonscommissarissen moeten voor het verschaffen van dergeliike lijken van sol daten van het bolsjewistische leger, alsmede van wouwen, grijsaards en kinderen zorgen. Hiervoor ziin bijzonder geschikt de lijken van "personen, die zichzelf hebben verminkt, als mede van familieleden van overloopers. die op de juiste wijze verminkt moeten worden. (D.N.B.) De woordvoerder van het Indische Nationale Congres schrijft in een hoofdartikel in de „Bangkok Times": „Men verwacht van de Br. Indische leiders, vooral van Gandhi, dat deze hun invloed bij de regeering van Tsjoengking zullen doen gelden om haar te bewegen vrede te sluiten." Hjj verklaart, dat de mogelijkheid voor een langdurig verzet voor Tsjoengking buitenge woon gering is. Derhalve is het op zijn plaats een einde te maken aan een oorlog, die zooveel leed heeft gebracht over het Chineesche volk. Het Br. Indische volk, zoo gaat hij verder, heeft steeds groote belangstelling en onbe grensde sympathie getoond voor China. Derhal ve hoopt men, dat het den Br. Indischen na- tionalistischen leiders, met name Gandhi, zal gelukken een vrede te bewerkstelligen. Gandhi zal besprekingen voeren met de afge zanten van de regeering van Tsjoengking, die zich op het oogenblik in Br. Indië bevinden. De woordvoerder keert zich vervolgens tegen de Engelsch-Amerikaansche bewering, dat een dergelijke vrede voor de regeering van Tsjoeng king en voor het Chineesche volk een vernede ring zou beteekenen en voegt hieraan toe, dat op het oogenblik nog eervolle vredesvoorwaar den toegezegd kunnen worden. (D.N.B.) 23 VIJANDELIJKE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Duitsche ondefzeebooten hebben de vijandelijke ravitailleeringsscheepvaart in Amerikaansche wateren opnieuw zwaar getroffen. Zij brachten ten Oosten van de Antil len, in de Caraibische Zee en in de Golf van Mexico twintig vijandelijke koopvaar dijschepen van te zamen 111.600 brt. tot zinken. Een andere duikboot drong door de Golf van St. Laurens tot in de rivier de St. Laurens door en bracht daar, in weerwil van de bewaking door talrijke zee- en luchtstrijdkrachten, drie schepen van 14.000 brt. tot zinken. Daarmede heeft de vijandelijke scheep vaart m het bestek van deze operaties weer 23 schepen van te zamen 125.600 brt. verloren. HOOVER WIL DICTATORIALE VOLMACHTEN VOOR ROOSEVELT. Naar Reuter meldt, heeft de vroegere presi dent der Vereenigde Staten, Herbert Hoover, voor den raad van de nationale industriecon ferentie gesproken over de „beperkingen van de vrijheid in oorlogstijd". Opdat de Vereenigde Staten den oorlog winnen, zoo zeide hij, moeten Roosevelt dictatoriale economische volmachten worden verleend, daar een zuiver fascistische economie noodig is om een totalen oorlog te winnen. Men moet zich er op voorbereiden, dat de economische vrijheid meer en meer ver dwijnt zoolang de oorlog duurt. (A.N.P.) ONEENIGHEID IN PARLEMENT VAN QUEBEC. Het provinciale parlement van Quebec heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Quebec meldt, in een bijeenkomst die den geheelen nacht heeft geduurd opnieuw er den nadruk op gelegd, dat het er tegen is, dat Canadeezen voor den dienst in overzeesche gebieden wor den opgeroepen. De minister-president Godbout beschuldigde den leider der oppositie. Du Plessis, ervan, dat hij een onbenullige politiek voerde terwijl de duikbooten reeds in de St. Laurens rivier waren. (D.N.B.) DIVERSE BOMAANSLAGEN IN TRANSVAAL. Door bomaanslagen is in den nacht van Woensdag op Donderdag, naar de Britsche be richtendienst uit Johannesburg meldt, in East Rand uitgebreide schade aan staatseigendom ontstaan. Kort voor middernacht werd een bom door de voordeUr van het postkantoor van Benoni geslingerd, die het interieur verwoestte. Tezelf dertijd ontplofte een bom in een telefooncel naast het postkantoor van Alberton, in de na bijheid van Germiston, waardoor aan het hoofd gebouw voor honderden Ponden Sterling schade werd aangericht. De derde ontploffing werd te Boksburg veroorzaakt, waar een bom door een zijvenster van het postkantoor werd geworpen, als gevolg waarvan de telefooncentrale gedeel telijk werd vernield. In verband met den bomaanslag te Benoni zijn twee mannen gearresteerd. Een hunner werd door de bomontploffing gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. (D.N.B.) Van beambten en winkeliers wordt in oorlogstijd veel geduld gevergd. Orjze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. 7 Mei: De officieele leuze luidde weliswaar sedert de nationale revolutie van 1933: „Gemeinnutz geht vor Eigennutz", dat wil zeggen: het algemeen belang gaat voor het eigen belang maar in tijd van oorlog is dat niet zoo eenvoudig als het lijkt. Want de dagelijksche zorgen drukken zwaarder op iederen staatsburger dan onder normale omstandigheden en men behoeft slechts den eersten den besten winkel binnen te stappen om daar een duidelijk beeld van op te'doen. Vooral in den vroegen ochtend en 's avonds tegen het sluitingsuur is de aandrang groot en ieder wil zoo gauw mogelijk aan de beurt ko men om althans niet met leege handen naar huis gestuurd te worden. Dat de stemming op zulke momenten dikwijls niet erg rooskleurig is en dat de wederzij dsche beleefdheid wel eens wat te wenschen overlaat ligt voor de hand. Of wandel het postkantoor binnen, ga daar eens een half uurtje in de rij staan, voordat u de gelegenheid geboden wordt, uw telefoonreke ning te voldoen, of postzegels en briefkaarten in te slaan. Let op de zakelijke kalmte, waar mee de weinige nog overgebleven mannelijke en de vele plaatsvervangende vrouwelijke beamb ten volkomen overbodige vragen beantwoorden en alle gewenschte inlichtingen verstrekken om tusschendoor nog bij elkaar te tellen, wat de voor hem staande mijnheer of juffrouw te be talen heeft. Legio zijn de kartonnen doosjes, waarop „Feldpost" gedrukt staat. Die gaan met wat sigaretten en zoetigheden naar de jongens aan het front om te laten zien, dat men met ze meeleeft. Maar ook de „poste restante" neemt in tijd van oorlog een groote plaats in. Het zijn speciaal de buitenlandsche arbeiders, die geen vast adres hebben of nog niet precies weten, waar ze naar toe zullen gaan, die het naaste postkantoor als hun voorlooplg adres hebben opgegeven. En ook hier komt het weer op het geduld van den beambte aan om vast te stellen, met wien hij te doen heeft om dan uit een stapel post na te gaan, of er voor den betreffende een kaart of een brief is aange komen. Een derde barometer voor de publieke stem ming vormen de verschillende verkeersmiddelen der wereldstad, de tram, de ondergrondsche spoor, de schaars geworden omnibus of de trei nen, die naar de voorsteden loopen. Op de drukke uren zijn ze stampvol en voor de mees- ten komt het er op aan, dat ze meekomen om zich bijtijds van hun plicht te kunnen kwijten of te voldoen aan een gemaakte afspraak. Als haringen in een ton staan de menschen op el kander gedrongen en de stemming is meestal dienovereenkomstig, dat wil zeggen: verre van opgewekt. Want men heeft immers het hoofd vol zorgen en gaat het niet om particuliere aan gelegenheden, dan houdt men zich bezig met den oorlog, vraagt men zich af, hoelang die nog zal duren of wil men weten, wat er voor nieuws omtrent den strijd in Sovjet-Rusland is bin nengekomen. Ook hier zijn het weer de conduc teurs en controleurs van beider geslacht, die den doorslag geven. Zij trotseeren het gedrang en de vaak prikkelbare stemming, blijven be leefd en zakelijk, laten zich niet door nerveuse ondervraging van de wijs brengen en houden zoodoende rekening met de omstandigheden, waaronder wij thans leven. Maar ook deze zelfbeheersching heeft haar natuurlijke grenzen en om daaraan te herin neren en 't publiek weer eens wakker te schud den. is er thans een soort prijsvraag uitgeschre ven, die weliswaar niet nieuw of origineel, maar niettemin practisch en in zeker opzicht typee rend voor onzen tijd genoemd kan worden. Het gaat er om, de veertig meest beleefde mannen en vrouwen in hun dagelijkschen arbeid op te sporen en ze voox deze voorbeeldige correctheid met een prijs te onderscheiden. Duizend mark kan er bij die gelegenheid worden verdiend, maar ook een radiotoestel, gramofoonplaten of kaarten voor de bioscoop of den schouwburg. Onder het motto „Met beleefdheid gaat het sneller en beter!" wordt in de hoofdstad van het Derde Rijk een campagne gevoerd ten gun ste van de wederzij dsche hoffelijkheid. Bij den bakker en den kruidenier hangt een groote ge kleurde plaat aan den muur, die den klant aan zijn verstand tracht te brengen, dat deze welis waar zijn uiterste bestr doet. maar dat het in tijd van oorlog, nu eenmaal onmogelijk is om aan alle wenschen te voldoen. Ook de trams en omnibussen herinneren er met affiches aan, dat het oude personeel voor een belangrijk deel zijn militaire plichten vervult en door jonge hulp krachten vervangen Is, dat bij gebrek aan vele andere verkeersmiddelen het aantal zitplaatsen belangrijk geringer geworden is en dat het voor namelijk aan den oorlog toegeschreven moet worden, wanneer het comfort in menig opzicht te wenschen overlaat. Ten slotte mag ook de kellner in de café's en restaurants niet vergelen worden, en de kok, die moet roeien met de riemen, die hij heeft en dus slechts op beperkte schaal rekening kan houden met den rmaak en de tallooze wenschen van het vroeger zoo verwende Berlijnsche pu bliek! In tegenstelling tot vroegere soortgelijke acties is in dit geval het min of meer officieel karakter doorslag gevend. Want niemand min der dan dr, Goebbels heeft zich als gouwleider van Berlijn met de zaak bemoeid. In de pers spoort hij het pubdliek aan, op zoek te gaan naar „de beleefdsten onder de beleefden". Iede re burger kan aan een centraal adres meedee- len, wie volgens zijn overtuiging voor een der onderscheidingen in aanmerking komt. Het gevolg dezer van overheidswege onder steunde actie ligt voor de hand. Ieder zet plot seling zijn beste beentje voor. Ondanks de nog steeds aanhoudende koude kijken alle menschen zoo beleefd en zoo vriendelijk mogelijk. De win keljuffrouwen en conductrices worden met een courtoisie behandeld, waar men van opkijkt en wanneer in het officieele communiqué de politie buiten dezen origineelen wedstrijd valt, dan be- teekent dat niet, dat zij u bij den kraag van uw jas naar het eerste het beste bureau kan sle pen, maar dat zij van nature reeds zoo vrien delijk. hulpvaardig en voorkomend is, dat zij ais het ware van nature boven iedere verden king staat! Nadruk verboden. Met gastrecht naar Duitschlamd Onder bovenstaand opschrift schrijft de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" het volgende: De buitenlandsche arbeider is vrijwillig naar Duitschland gekomen, om Duitschlands geste gen behoefte aan arbeidskrachten te dekken en bij de Duitsche oorlogsinspanning behulpzaam te zijn. Dientengevolge kan hij op het gastrecht van Duitschland aanspraak maken. Om hieraan te voldoen, heeft de algemeene gevolmachtigde voor het gebruik van arbeidskrachten, gouwlei der Sauckel, richtlijnen uitgevaardigd. Volgens deze bepalingen wordt voortaan de geheele ver zorging van de buitenlandsche arbeiders bij hun werk en in de gemeenschappelijke kam pen aan het Duitsche Arbeidsfront toever trouwd. Uitgezonderd zijn slechts die arbeiders, die in den landbouw werkzaam zijn. Bijzonder belangrijk voor de garandeering van een goede samenwerking tusschen de buitenlandsche ar beiders en de Duitsche instanties was een dui delijke regeling van de werving. De aanstelling van den buitenlandschen arbeider uit het ver bonden, bevriende of neutrale buitenland ge schiedt op basis van wederzijdsch vertrouwen. Tegenover het Duitsche gastrecht staat dus aan den anderen kant ook een verplichting van den buitenlandschen arbeider. Het is zijn taak, zich precies zoo te schikken in de bedrijfsdiscipline als de Duitsche arbeider. Ter verzekering van een uniforme regeling is de bevoegdheid voor de werving van arbeiders uitsluitend voorbehouden aan den vertegen woordiger van den algemeenen gevolmachtigde of aan de voor deze materie bevoegde militaire of civiele instanties der bezette gebieden. Bij de andere landen is bovendien een overeen komst met de Duitsche diplomatieke vertegen woordigers aldaar noodig. Om alle eventueele misverstanden en wrijvingen te voorkomen, worden den buitenlandschen arbeiders bij de werving reeds de loon- en arbeidsvoorwaarden in de Duitsche bedrijven medegedeeld. Hiertoe behooren de arbeidstijd, sociale verzekering en de belastingen. Verder worden zij ingelicht over hun verlof, het reizen naar hun gezin, pas-aan gelegenheden, werkkleeding en andere voor den arbeider belangrijke kwesties. Om misgrepen by de geworven arbeidskrach ten te vooykomen, wordt hun vakkennis nauw keurig onderzocht. Bij hun werk in Duitschland moet him de mogehjkheid gegeven worden, in Duitschland nieuwe vakkennis op te doen. Ook op den gezondheidstoestand der arbeiders wordt gelet. Daartoe worden zy door officieel aange wezen artsen van het land, "ffaar de werving geschiedt, op hun lichamehjk prestatievermogen onderzocht. De eischen, die gesteld worden, zyn streng, om de garantie te geven, dat de gewor ven arbeiders het Duitsche arbeldstempo kun nen byhouden. Ook voor het transport, dat als regel in spe ciale treinen geschiedt, is een uniforme regeling getroffen. Voor de verzorging op reis is be paald. dat deze, krachtens overeenkomsten tus schen de staten onderling, tot de landsgrens ge schiedt door het land. waar de werving is ge beurd. In het Duitsche rijksgebied neemt het Duitsche Arbeidsfront die zorg over tot de plaats van bestemming. Elke arbeider wordt van de in Duitschland geldende verzorgingsbe palingen in kennis gesteld. De huisvesting ge schiedt in kampen. Duizend kampen beheert het Arbeidsfront zelf. Voor de andere 4000 kampen, die onder het beheer van industrie en leger staan, berust de sociale verzorging ook by het Arbeidsfront. Het aantal kampen wordt thans tot 8000 verhoogd, waarvoor het Arbeidsfront de kampleiders aanwijst. Hiervoor komen slechts de beste en meest beproefde krachten in aan merking, Sociale verzorging houdt ook die op geesteiyk en cultureel gebied in. Volgens de zelfde principes, die in den loop der jaren by de verzorging der Duitsche arbeiders hebben gegolden, waarbij natuurlijk met het nationale karakter rekening wordt gehouden, zullen de vrije dagen worden geregeld. Voor de ontspan ning der arbeiders organiseert het Duitsche Ar beidsfront toumée's van kunstenaars uit het vaderland der arbeiders. Op deze wyze zorgt het Arbeidsfront in so ciaal opzicht voor de buitenlandsche arbeiders voor den duur van hun verbiyf ln Duitschland. van hedenavond 21.36 uur lot morgenochtend 5.36 uur De maan kwam hedenmorgen op le 11.58 uur en gaat vannacht onder te 2.35 uur; het Is van nacht Eerste Kwartier. Voor de volgende week zijn aangewezen de bonnen nr. 27 voor brood, vlcesch en aardappelen, waarbij het aardappelrantsoen blijft vastgesteld op 7AA kg. per week. Voorts geven de bonnen 28 en 29 van de tabaks- kaart recht op het koopen van een rantsoen tabak. DIENSTNEMING IN DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSDIENST. Ook voor vrijwilligers nog mogelijk. Mede in verband met het besluit van den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken om bepaalde categorieën arbeidsplichtigen op te roepen, is het aantal „zomerkampen" van den Nederlandschen Ar beidsdienst uitgebreid tot meer dan tien, ter wijl de datum, waarop deze kampen in bedrijf worden gesteld, naar Dinsdag 7 Juli a.s. werd verschoven. De diensttyd van de duizenden ar beidsmannen, die in deze kampen worden on dergebracht, zal, in tegenstelling tot vroegere berichten, dan ook tot en met Zaterdag 19 De- icember 1942 duren. Ons bereikte de vraag of ook voor vrijwil ligers nog de mogeiykheid tot dienstneming in deze kampen bestaat en hierop kan bevestigend worden geantwoord. Tot. en met Dinsdag 2 Juni a.s. kunnen zich vrüwillig aanmelden die ongehuwde Nederlan ders, die den leeftyd van 17, echter nog niet dien van 24 jaar hebben bereikt. Voor hen, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bij zonder onderwijs en die na 31 December 1919 zijn geboren, wordt bovendien een beperkt aan tal plaatsen beschikbaar gehouden. Immers wordt van overheidswege de eisch gesteld, dat bedoelde sollicitanten hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. De aanmelding voor vrijwillige dienstneming ln den Nederlandschen Arbeidsdienst kan ge schieden bij de arbeidsbureaux, by de gemeen tehuizen of bij de aanmeldingsbureaux in Am sterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Groningen, 's-Hertogenbosch en Utrecht. BEPERKING VAN HET GEBRUIK VAN NIEUWE SCHOOLBOEKEN. In verband met de heerschende papier- schaarschte heeft de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming den directeuren en besturen van alle lagere-, middelbare-, nijverheids- en kweekscholen verzocht niet tot invoering van nieuwe schoolboeken over te gaan, tenzy wyzi- gingen in het leerplan dit noodzakeiyk maken of wanneer deze boeken dienen ter vervanging van di<j, waarvan het gebruik voor de scholen verboden is. Het is wenscheiyk behalve het gebruik van den laatsten druk ook het gebruik van voorgaande drukken toe te staan, ook al wüken deze laatste op vele punten van den laatsten druk af. De leerlingen worden alsdan in de gelegenheid ge steld het in hun bezit zijnde exemplaar van den ouden druk met den nieuwen in overeenstem ming te brengen, waarbij door de betreffende leerkrachten dient te worden toegezien, dat deze exemplaren van oude drukken geen door de overheid verboden passages bevatten. Voorts is door den secretaris-generaal de 'wenschelykheid uitgesproken het gebruik van dictaten zooveel mogelyk te beperken. DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN UIT DE KAS. Aan de veiling te Westerlee zün gisteren de eerste nieuwe aardappelen uit de kas aange voerd. Er werd 19 cent per K.G. voor betaald. DE EER VAN ONS VOLK. De eer van ons volk efscht van ons niet alleen begrip voor dezen tijd, maar daden, waarmede wij bewyzen waard te zyn als geiykwaardlge partners te worden opgenomen in de gemeen schap der Germaansche volkeren. De eer van ons volk gedoogt niet dat wy an deren het bolsjewisme laten vernietigen en straks trachten daarvan zelf de vruchten te plukken. Dat zou oneervol zyn en met recht on- Nederlandsch. Daarmede zouden wy ons zelf respect verspelen en ons gelijk stellen met pa rasieten,-die wy Nederlanders altijd diep ver acht hebben. Neen. de eer van ons volk eischt dat wy ten. strijde trekken tegen den vijand van Europa, tegen het bolsjewisme. Daarom eischt ook uw eer van u dat u zich aanmeldt by h$t Vrywil- ligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. GEREF. OUDERLINGENCONFERENTIE. In de goed bezette Zuiderkerk werd de 22ste ouderlingenconferentie gehouden van de classis Lelden der Geref. Kerken, welke onder leiding stond van den heer E. G. Broekstra van Was senaar Als spreker trad op ds. W. A. Wiersinga van Loosduinen, met het onderwerp „Zielszorg". Spr. begon met te zeggen, dat de zielszorg een der belangrijkste takken van arbeid is voor de opzieners der gemeente. Men heeft dien arbeid zielszorg genoemd, en zeer terecht, als men de hier bedoelde zorg nu maar niet alleen ziet als zorg voor de ziel. De zielszorg moet zich aanpassen aan de concrete situatie van eiken dag en aan de om standigheden waarin wij verkeeren. Het moet by die zielszorg te doen zyn om het wekken van geestelyke reacties. Heeft de kerk, zoo vraagt spr., hier wel altoos gedaan wat zy doen moest? Bovendien moet de zielszorg zoo wor den beoefend, dat er een lust komt tot een leven in getrouwheid aan de eischen, welke God aan Zijn volk stelt. Zoo moet de gemeente al meer gaan leven uit het geloof en het Is daarom van het grootste belang, dat de opzieners zich by hun zielszorg zoo nauw mogelijk aansluiten aan het Woord des Heeren. Ten slotte wees ds. Wiersinga op de groote noodzakeiykheid van het gebed, dat de kracht is voor het geloofsleven. Een bespreking volgde op dit referaat, waar na ds. Wiersinga met gebed sloot. STED. GYMNASIUM. Voor het eindexamen Gymnasium afdeeling A slaagde alsnog na verlengd examen mej. Nettie Baak (Leiden). LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Eervol ontslag voor Mr. P. J. Idenburg. By besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming, is met ingang van 16 Mei aan mr. P. J. Idenburg eervol ontslag ver leend als secretaris van curatoren van de Ryks- universiteit alhier. ZILVEREN JUBILEUM C. J. DE CLER. Heden was het 25 jaar geleden, dat de neer C. J. de Cler, controleur der plaatsbewyzen aan het station alhier, bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. In verband met de tydsomstandigheden had de huldiging ten huize van den jubilaris plaats. Talryke bloemstukken hadden zyn woning in een bloemhof herschapen. Onder harteiyke be woordingen en gelukwenschen huldigde de hoofdstationschef, de heer D. Slebos in bïjzyn van verschillende chefs'de bureaux en collega's den jubilaris en bood hem namens de directie der Ned. Spoorwegen een oorkonde voor 25-jari- ge trouwe dienstvervulling, met het gebruike lijke geschenk onder couvert aan, waarop de chef-commies, de heer J. Ras, namens het per soneel een tabakspijp in etui, tabakszak en een pak tabak aanbood, met de namen der gevers. Mevrouw de Cler ontving namens het personeel een fraaie bloemenmand. De jubilaris dankte, waarop men nog eenigen tijd gezellig byeen bleef. Ook Verder ontving de jubilaris nog vele blijken van belangstelling van personeel, reizigers en reizigsters in den vorm van bloemstukken en cadeaux. OPHEFFING MUZIEKHANDEL EGGERS. Naar wij vernemen zal volgende week de sinds jaar en dag bekende Muziekhandel fa. J. M. Eggers opgeheven worden, zulks in verband met het feit, dat de eigenaar thans den tyd gekomen acht om van een rustigen levensavond te genieten. De heer Eggers, die ondanks zyn 73-jarigen leeftyd nog steeds met ambitie zijn werkzaam heden vervulde, genoot by de muziekliefheb bers hier ter plaatse een groote bekendheid. Mede door zyn werkzaamheden in verband met de hier te geven concerten o.a. Residentie orkest, Kunstkring voor Allen enz. was hy steeds een vraagbaak voor velen. Men zal hem dan ook ten zeerste missen. Gedurende onge veer 40 Jaren heeft hy de muziekhandel, die hy van zyn vader, den heer J. J. Eggers had overgenomen, in goede banen geleid. De zaak zal niet overgenomen worden; de plaatsbespre king voor de concerten is van nu af aan toe vertrouwd aan de firma v. Zwicht, die zulks reeds vele jaren doet voor den Schouwburg, wy wenschen den heer Eggers nog vele jaren toe! By de politie zyn Inlichtingen te bekomen omtrent een bruingelakte roeiboot, wélke onbe heerd drijvende in het Ryn- en Schiekana^ is aangetroffen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1