WOENSDAG 20 MEI 1942 No. 25196 Zeestraat van Kertsj over geheele breedte bereikt 83sfe Jaargang Duitschland strijdt voor Europa 150.000 gevangenen, groote buit Mislukking sovjet-offensief De strijd in Oost-Azië Uit het Britsche Lagerhuis Verspreide Berichten GEMENGD NIEUWS zegt: Verduisteren: BINNENLAND Hef Nieuwe Socialisme is hef Nationaal-Socialisme STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K Been Lelden Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt in een Extra Weermachtsbcricht be kend: Op de Krim hebben Duitsche en Roemeensche troepen onder het opperbevel van kolo nel-generaal von Manstein bij de achtervolging van den verslagen vijand de Zeestraat van Kertsj over de geheele breedte bereikt. De laatste, krachtig versterkte bruggehoofden aan weerskanten van de stad Kertsj werden na verbitterden tegenstand bestormd. De aanvals- en acVatervolgingsslag, die hierbij een einde heeft gevonden, heeft geleld tot vernietiging van drie sovjet-legers van 17 divisies infanterie, drie brigades infanterie, twee divisies cavalerie en vier brigades tanks. Afgezien van zijn zware, bloedige verliezen liet de tegenstander bovendien 149.256 gevan genen, 1133 stukken geschut, 372 granaatwerpers, 258 tanks, 3814 auto's, vele duizenden paarden en onafzienbare hoeveelheden lichte wapenen en ander oorlogstuig in onze han den achter. Slechts armzalige resten van den vijand konden de kust aan de overzijde van de zee straat bereiken. Aan dit geweldige succes hebben sterke formaties van de luchtmacht onder aanvoering van de kolonel-generaals Loehr en Freiherr von Richthofen een zeer groot aandeel. In on- vermoeiden strijd hebben zij de gevechten van de troepen op den beganen grond gesteund, den vijand op de vlucht afbreuk gedaan en de vijandelijke luchtmacht bestreden. In luchtgevechten verloor de tegenstander 323 vliegtuigen. In de wateren rondom het schiereiland werden 16 schepen van 13.600 ton in totaal, een mijnenveger en 21 kleine kustvaartuigen in den grond geboord. Tien andere schepen van middelbare grootte werden door bomtreffers zwaar beschadigd. De vijand, die over de Straat van Kertsj trok, leed hierdoor opnieuw zware verliezen. De Duitsche tegenoperaties, die in het gebied rondom Charkof zijn begonnen, zijn zoover ge vorderd, dat men reeds van een totale misluk king van het offensief van Timosjenko kan spreken. Welingelichte militairen te Berlijn zijn op grond van de laatste berichten van het front van oordeel, dat de Sovjet-Russen ondanks alles wat zij in den strijd hebben geworpen, niet al leen niet hun eerste operatiedoel Charkof heb ben bereikt, doch dat hun stootleger door de Duitsche en verbonden troepen reeds thans als uitgeschakeld kan worden beschouwd. Het bolsjewistische stootleger wordt op het oogenblik in de pan gehakt. (D.N.B.) DE VERGEEFSCHE AANVAL OP DE „PRINZ EUGEN". Het zware verlies, dat de Britten bij hun ver- geefsche aanvallen op de „Prinz Eugen" op 17 Mei des avonds hebben geleden, is volgens de door het opperbevel der Duitsche weermacht ontvangen rapporten nog grooter geworden. Duitsche jagers hebben n.l. nog 4 Britsche bommenwerpers neergeschoten. In totaal heb ben de Duitsche jagers dus in het kustgebied van Stavanger in luchtgevechten 23 vliegtuigen neergeschoten, zoodat de Britsche luchtmacht op dezen dag, te zamen met het aantal neerge schoten vliegtuigen tijdens nachtelijke tochten, in totaal 60 vliegtuigen met meer dan 150 man vliegend personeel heeft verloren. (D.N.B.) Luit.-kolonel Takeda van de persafdeeling van het Japansche ministerie van oorlog heeft in een radiotoespraak gezegd: „De Japansche strijdkrachten Ln Birma hebben niet alleen den weg door Birma afgesneden, zij kunnen thans ook naar Joennan en Tsjoengking oprukken. Na het geslaagde eind der Japansche operaties in Birma zijn de zorgen van Tsjoengking veel grooter geworden. Tsjoengking heeft de Keur zijner gemechaniseerde strijdkrachten in Birma verloren, de buitengewoon belangrijke zuid grens is doorbroken, de provinciën Joennan en Tsjetsjoean zijn in zeer gevaarlijke positie ge komen. De grootste slag voor Tsjoengking. aldus Ta keda, is het verlies van den weg door Birma en het wegvallen van de Engelsche en Ameri- kaansche leveranties. Bij het uitbreken van den oorlog ontving Tsjang kai sjek over den weg door Birma ongeveer 15.000 ton goederen per maand van Engeland en de Ver. Staten, juist genoeg om zijn verzet tegen Japan te kun nen voortzetten. De leiders te Tsjoengking zijn door het ver lies van Birma gedemoraliseerd, zoo vervolgde Takeda. maar nog bezorgder zijn de Engelschen en Amerikanen, want als Tsjang kai sjek capi tuleert, zal Japan de handen vrij hebben om zijn plannen in Britsch-Idië of Australië ten uitvoer te leggen. Nu Birma in Japansche handen is en de In dische Oceaan door de Japanners beheerscht wordt, kunnen Engeland en de Vereenigde Sta ten alleen door de lucht hulp aan Tsjoengking doen toekomen. Tsjoengking, dat aan alle kan ten geïsoleerd is, kan nog slechts zijn ineen storting afwachten, een lot. dat het met Enge land zal deelen, aldus de spreker. (D.N.B.) JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN OP KWEILIN EN LIOETSJAU- De Japansche luchtmacht heeft zware lucht aanvallen ondernomen op Kweilln en Lioetsjau, strategisch belangrijke steden in het Zuidoosten van de provincie Kwangsi en op het centrum van de provincie Kwangsi, waarbij de startba nen, hangars en andere militaire installaties met bommen en mitrailleurvuur werden be stookt. Alle Japansche vliegtuigen keerden behouden op hun basis terug. (D.N.B.) Het Britsche Lagerhuis heeft gisteren de ont wikkeling van den oorlog en de huidige positie der geallieerde strijdkrachten besproken. Reeds voor de opening van het eigenlijke de bat ontstond een levendige' discussie tusschen Sir Stafford Cripps en eenige leden van het Lagerhuis, die ontevreden zijn, dat Churchill slechts dan aan de debatten wil deelnemen, wanneer hij zulks noodzakelijk acht. Het lid van de arbeiderspartij, Shinwell verklaarde, dat Churchill in zijn hoedanigheid van minister van landsverdediging aan het debat moest deelne men. Cripps antwoordde, dat het parlement er over moet kunnen oordeelen of zijn aanwezig heid noodzakelijk is. Stockes, eveneens lid van de arbeiderspartij, vroeg vervolgens of Duff Cooper een verklaring zou afleggen over zijn reis naar het Verre Oos ten, hetgeen door Cripps ontkennend werd be antwoord'. De waarnemend minister-president Attlee, heeft geweigerd, mede te deelen, of Churchill eerlang een verklaring over Birma zal afleggen. Hij voegde hieraan toe, dat men over het rapport van den bevelvoerenden generaal on getwijfeld spoedig zal kunnen beschikken. Het is echter nog niet mogelijk te beslissen, of het rapport in oorlogstijd in het openbaar bekend gemaakt zal kunnen worden. De militaire ope raties in Birma duren nog steeds voort en wan neer men de kwestie der publicatie onder het oog ziet, moet men op passende wijze rekening houden met de eischen der oorlogvoering. De afgevaardigde Greenwood heeft tijdens het debat over den oorlog verklaard, dat bij alle geallieerde „successen" op Madagascar en in Cyrenaica de daaraan voorafgegane misluk kingen niet vergeten mochten worden. De afgevaardigde Martin drong aan op een nauwere samenwerking met de Sovjet-Unie, zoo meldt de Britsche berichtendienst verder, en stelde in aansluiting daarop een ontmoeting voor van Stalin, Churchill en Roosevelt, die in den zomer zou moeten plaats vinden. (A.NP.) EIKENLOOF MET DE ZWAARDEN VERLEEND. De Führer heeft den luitenant Hermann Graf, Staffelkapitan in een jachteskader, het Eiken loof, met de Zwaarden, behoorende bij het Rid derkruis van het IJzeren Kruis ^erleend, zulks ter gelegenheid van zijn 104e overwinning in de lucht. Graf is de elfde officier van de Duitsche weermacht, aan wien deze hooge onderschei ding is toegekend. (D.N.B.) V.S. VERLOREN REEDS 465 SCHEPEN. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Sedert het bestaan van den oorlogstoestand tusschen de Spilmogendheden en de Vereenigde Staten, n.l. 8 resp. 11 Dec. tot nu hoe hebben de Duitsche, Japansche en Italiaansche dulk- booten 465 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 3 mil- lioen b.r.t. tot zinken gebracht. Meer dan de helft van dit aantal bestond uit waardevolle tankschepen. DE ..EMPRESS OF ASIA" VERLOREN GEGAAN. De Britsche berichtendienst geeft officieel het verlies van het passagiersschip „Empress of Asia" met een inhoud van 16.900 b.r.t. toe. Het schip is bij Singapore verloren gegaan door brand met 2500 man troepen aan boord- (A.N.P.) MEXICO EN DE AS. Naar uit Mexico wordt gemeld, heeft de per manente commissie van buitenlandsche zaken van het parlement geweigerd het voorstel tot onmiddellijke oorlogsverklaring aan de asmo- gendheden door te zenden. (D.NJ3.) 10.000 BONNEN IN BESLAG GENOMEN. De Bossche politie heeft op het vermoeden, dat daar op grootscheepsche wijze in distributie bescheiden werd gehandeld, een inval gedaan in een woning. Hoe juist dit vermoeden was, bleek terstond. In de huiskamer was een aantal personen bezig met het tellen van een zeer groote partij bonnen. Meer dan 10.000 bonnen werden in beslag genomen. Vijf personen waaronder twee Haarlemmers zijn in arrest gesteld. ÉÉN BIERTJE MAAR.... Een arrestant der Edesche politie zat nu al veertien dagen te zuchten in een der Kamers van het afgedankte oude politiebureau, zoo meldt het „Hbld.". De dagen gingen voorbij, het Het omderscheidingsteeken voor joden Onder den titel Ter Overdenking schrijft De Telegraaf o.m.: Begin Mei is ook in Nederland voor joden het dragen van de gele Davidster verplichtend geworden. Ieder, die niet geheel van politiek in zicht verstoken is, weet, dat de joden Duitsch- lands vijanden zijn en dat de achtergrond van den oorlog een laatste afrekening van het door Duitschland geleide Europa met het joden dom is. Het feit der bezetting legt het Nederlandsche vok de verplichting op, een loyale houding ten zomerde, de boomen tooiden zich in hun mooiste opzichte van de bezettende macht aan den dag groen gewaad, een helder blauwe lucht welfde - -•• zich over zijn gevangenis. Hij wilde op het defi nitief vertrek van den winter en de intrede van den zomer toch wel eens.. drinken. Eén biertje maar. Hoe moest hij het aanleggen om zijn verlangen in vervulling te laten gaan? Hij peinsde en peinsde. Tóen had hij opeens een probaat middel gevonden. Met één sprong glipte hij door het openstaande raam en in dollen ren, met den dienstdoenden agent op zijn hie len, ijlde hij naar het in de nabijheid staande café, rukte de deur open en graaide voor den neus van een verschrikten bezoeker een glas bier weg, dat hij in één teug naar binnen zwelgde. In het volgende oogenblik greep de achtervolgende politieman den bierslaaf bij zijn kraag, deed hem de boeien aan en nam hem mee naar het het bureau, waar hij weer werd drooggelegd. DIE HEBBEN SCHEERMESJES GENOEG. In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben inbrekers een flinken slag geslagen in een groothandel aan de Snoekjesgracht te Amster dam. Door verbreking van de buitendeur wisten zij binnen te komen, waarna zij alles wat hun voor de hand kwam, wegsleepten. Niet minder dan 600.000 scheermesjes, een groote hoeveel heid eau de cologne, een koffer met zeep, haar kammen en scheerkwasten maakten zij buit. De totale waarde van het gestolene. dat waarschijn lijk per auto is vervoerd, bedraagt ongeveer f30.000.— BABY IN TOBBE VERDRONKEN. Het 2-jarig dochtertje van de familie De Maan te Oudenbosch is in een onbewaakt oogen blik in een tobbe water gevallen en jammerlijk verdronken. van hedenavond 21.34 uur tot morgenochtend 5.38 uur De maan kwam heden op te 9.57 uur en gaat vannacht te 1.32 uur onder. WAAKT VOOR KNOEIERIJEN DIET MELK! De directeur van den Keuringsdienst van Waren te Haarlem schrijft ons: Het komt mij gewenscht voor. onder de aan dacht van belanghebbenden te brengen, dat den laatsten tijd meer melk en taptemelk door den Keuringsdienst van Waren wordt aangetroffen, welke niet aan de eischen voldoet en tenge volge waarvan herhaaldelijk proces-verbaal moest worden opgemaakt. Daar de consumenten groote behoeite hebben aan taptemelk en aan melk, bestaat bij hen de neiging bij hun leveranciers steeds aan -te drin gen op levering van groote hoeveelheden, ter wijl de melkverkoopers niet ln staat zijn aan deze vraag te voldoen en zeker geen melk kun nen en mogen geven zonder dat hiervoor de vereischte bonnen worden verstrekt. Probeert het publiek melk zonder bonnen te verkrijgen dan loopt het gevaar bedrogen te worden, daar de melkverkoopers niet meer melk kunnen geven, dan met de ontvangen bonnen overeen komt en bovendien begaan kooper en verkooper een overtreding, waarop een ernstige straf kan volgen. Helaas is geconstateerd, dat, doordat thans algemeen melk en taptemelk tegelijkertijd wor den verkocht en door andere oorzaken, er meer met deze producten wordt geknoeid, dan vroeger het geval was. Het is daarom noodig. dat de consumenten er op letten, dat zij de melk. die zij op bonnen koopen, uitsluitend ontvangen uit bussen, waarop duidelijk het woord „Melk"' staat en dat niet geheel of gedeeltelijk een vloei stof wordt gegeven, die al in een maat aan wezig was of uit een bus genomen wordt, waarop geen „Melk" staat. Het komt nJ. wel voor, dat een melkslijter gedeeltelijk taptemelk in plaats van melk aflevert, afgezien nog van andere knoeierijen De melkverkoopers en hun personeel moeten wel bedenken, welke gevolgen er voor hen aan verbonden zijn, indien zij in plaats van melk geheel of gedeeltelijk taptemelk, eventueel met water, aanwezig hebben of afleveren. Ook wan neer aan een klant tegelijkertijd melk en tapte melk geleverd wordt, mogen deze niet van te voren worden gemengd. Den afnemers wordt aangeraden hierop te letten en desgewenscht zelf beide soorten te mengen. Wordt dergelijke gemengde melk bij de verkoopers aangetroffen, dan volgt een proces-verbaal. Hebben de con sumenten een ernstige reden tot klagen, dan kan een onderzoek aan den Keuringsdienst worden aangevraagd. Ook bij andere afwijkingen, zooals het niet juist kenmerken der melkbussen, zal strenger worden opgetreden. Er zij nog op gewezen, dat de burgemeesters de bevoegdheid hebben tot publicatie der vonnissen en der namen van ver oordeelden over te gaan. CENTRALE COMMISSIE VAN STUDIE- BELANGEN TE DELFT. De president-curator der Technische Hooge - school te Delft heeft aan de centrale commissie van studiebelangen toestemming gegeven haar werkzaamheden, die sedert November 1941 ver boden waren, te hervatten. MAX BLOKZIJL VERTELT VAN ZIJN ERVARINGEN. Kring 66 (Den Haag-centrum) der N.S.B. or ganiseerde een samenkomst, die geopend werd door ir. Westendorff, waarna onder leiding van Melchert Schuurman eenige nationaal-socialis- tische liederen werden gezongen. Vervolgens vertelde Max Blokzijl eenige van zijn ervaringen. Hij herinnerde aan de 25 jaren, welke hij als journalist in Duitschland had doorgebracht en aan de practische ervaring van het nationaal- socialisme, welke hij daar heeft verkregen. In Nederland constateerde hij bij zijn terug komst hier te lande een ontstellend gemis aan kennis omtrent de nationaal-socialistische be ginselen bij de groote meerderheid van ons volk. Dit feit heeft hem ertoe gebracht, aan de auto riteiten te verzoeken als radiospreker op te treden. Voor hem staat vast, dat het Nederlandsche volk in overgroote meerderheid voor het natio- naal-socialisme gewonnen zal worden. Dat zal dan in de eerste plaats aan Mussert te danken zijn. Als goede Nederlanders kunnen wij de beste vrienden van de Duitschers zijn. De woorden: „Ik ben Nederlander in hart en ziel en hij die dit land kapot wil maken, zal in mij zijn groot- sten vijand vinden", zijn wel de mooiste, die hij ooit heeft vernomen. Geen enkele goede Duit- scher ook zou wenschen, dat de Nederlanders Duitschers werden. In het nationaal-socialisme ziet spreker den sterken band, die beide volken kan binden. Met samenzang werd de avond besloten. TROUW TOT IN DEN DOOD. Dat dit geen frase is, dat bewijzen duizenden strijders voor het nieuwe Europa en daaronder zijn ook de Nederlandsche mannen. Ook zij zijn trouw tot in den dood. Tróuw aan hun volk en vaderland, dat zij beschermen tegen de gru welen van het duivelsch bolsjewisme. Zij hebben trouw gezworen en als mannen van eer houden zij hun woord. Nergens bewijzen Nederlandsche mannen beter wat zij waard zijn dan in de gelederen van ons legioen. Landgenoot, gij die dezen geweldigen tijd begrijpt, gij moogt niet langer aarzelen, toon dat ook gij trouw kunt zijn tot in den dood. als het gaat om de toe komst van ons land en volk. Meld u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. DE PRIJS VAN ZEEPPOEDER. In de Staatscourant is opgenomen de prijzen- beschikking zeep- en waschpoeder no. 1. Vol gens deze beschikking mag voor zeeppoeder ten hoogste de prijs van f.0.12ié per pakje van 250 gram inclusief omzetbelasting aan het publiek in rekening worden gebracht. Tevens is aange geven, welke prijzen bij verkoop van verpakte zeeppoeder aan groot- en kleinhandelaren mo gen worden berekend. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 1 Juli is aan mr. G. J. de Lint op diens verzoek eervol ontslag verleend uit de functie van inspecteur voor de prijsbe- heersching te 's-Gravenhage. Benoemd Is tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Amsterdam mr. E. J, Kort hals Altes, advocaat en procureur en (tweede) secretaris van den raad van beroep voor de directe belastingen aldaar. Mr. A. Mijs, is op zijn verzoek met Ingang van 1 Juli eervol ontslagen uit zijn betrekking van notaris te Rotterdam. Bepaald is dat de vacature van notaris te Rotterdam, ontstaan door het eervol ontslag van mr. A. Mijs, niet zal worden vervuld. Verder is bepaald, dat de vaca ture van notaris te Amsterdam, ontstaan door het overlijden van J. Vriesendorp, niet zal wor den vervuld. té leggen en dit te meer nu gebleken is, dat de bezettende macht in alles het Nederlandsche volk als vriend beschouwt en behandelt. Uit welbegrepen eigenbelang dient men dan ook in alles naar een loyale houding te streven. Wanneer dus een Nederlander, ondanks de door de jodenster duidelijk getrokken scheids lijn tusschen vriend en vijand, toch voortgaat omgang met joden, dus Duitschlands vijanden te hebben dan is dit niet loyaal. Het is een vij andige houding ten opzichte van de bezettende macht. Het wordt beschouwd als heulen met den vijand. Na de invoering van de jodenster zijn er Ne derlanders geweest, die zich uitgeput hebben in vriendelijkheden ten opzichte van den duidelijk te onderscheiden jood. In de eerste dagen is het voorgekomen, dat zich opgeschoten Neder landsche jongens en meisjes uit baloorigheid met de jodenster getooid hebben. Men greep ln en heeft enkelen van deze warhoofden ingere kend. Voor straf heeft men hen gedurende een bepaalden tijd in behandeling op één lijn ge steld met joden, hetgeen neerkomt op uitslui ting van alle openbare betrekkingen enz., geen toegang tot café's, bioscopen, parken enz. Bij herhaling en bij verder voorkomen zal stren ger opgetreden worden. Ter correctie zal straf verblijf in bijzondere kampen volgen, waar men doorgaans zulke overmoedige ijveraars in korten tijd tot inkeer brengt. Nog diverse andere, voor de bezettende macht weinig loyale, gedragingen, zijn gesignaleerd. Er zijn heeren, die zich genoopt voelen, voor een jodenster den hoed af te nemen. Jonge Neder landsche meisjes loopen uitdagend met joden knapen door de straten te flaneeren. Neder landsche jongens loopen gearmd met' jodinnen In trams, treinen en andere openbare vervoer middelen is het voorgekomen, dat Nederlanders ostentatief hun plaats aan joden afstaan. In gezelschappen van Nederlanders worden joden pronkend binnengehaald. Al deze gedragingen wekken sterk den in druk, dat men, hetzij de invoering van de Jo denster niet al te ernstig opneemt, of dat men op deze uitdagende wijze onvriendelijk tegen de bezettende macht hoopt te kunnen zijn. De jodenster is voor de Duitsche bezettings macht" geen grap, doch bittere ernst. De bewo ners van dit land worden hierdoor ln twee kampen gescheiden: vriend en vijand. Het behoeft geen verwondering te wekken dat bij een voortduren van dergelijke gedragin gen die de bezettende macht in hooge mate ongepast en ongewenscht acht. strenge maat regelen zullen volgen, die in gelijke mate én joden èn Nederlanders, die Joden verder als hun vrienden behandelen, zullen treffen. Ne derlanders, die niet kunnen besluiten, hun vriendenomgang met joden te staken of die door provoceerend optreden de bezettingsmacht tarten, loopen gevaar, zelf ook als jood behan deld te worden, met alle consequenties, die hieruit nti en bij een eventueel verscherpte houding in de toekomst zullen voortvloeien. Men doet goed dit thans ln alle nuchterheid, ru het nog niet te laat is, te overwegen. Men schrijft ons: De verbinding van de be grippen „nationaal" en „socialistisch" tot een onverbrekelijke eenheid, is wellicht de meest grootsche gebeurtenis in de geschiedenis der twintigste eeuw. Door de onvermoeide propa» ganda van Joodsche en andere antl-volksch® machten heeft het marxisme de werkers pogen te doordringen van een fanatiek geloof aan het droombeeld, dat nationalisme en socialisme el kander zouden uitsluiten als water en vuur. Het volksche socialisme gaat niet uit van de ge dachte, dat verzoening tusschen beide begrip pen mogelijk is, maar leert, dat ze zóó bijeen hooren, dat scheiding onmogelijk is. „Men kan geen nationalist zonder socialist en geen socia list zonder nationalist zijn", heeft Adolf Hitler eens verklaard. „Er is één volk en er is één vaderland. Wij zijn het volk en het vaderland is van ons", is een kernachtige uitlating van Mussert, waarin in wezen hetzelfde wordt ge tuigd. Nationaal-socialisme bestaat ln dienstbaar heid aan het volk, aan groei en instandhou ding van het volk. Daarom streeft het natio naal-socialisme krachtens zijn wezen naar de hoogste sociale levensvoorwaarden voor het ge heele volk. Nationaal-socialisme bestaat ln een fanatiek geloof aan de mogelijkheid om door de samen werking van geheel het volk ieder noodlot te kunnen overwinnen, de vrijheid te veroveren en te waarborgen en lederen volksgenoot die plaats in de volksgemeenschap te geven, waar op hij krachtens zijn arbeid aanspraak kan maken. Voor den waren nationalist is het socialisme vanzelfsprekend. Voor hem is een natie, een volk zonder eer ondenkbaar. En tot de eer van een volk behoort zijn gemeenschap de hoogst mogelijke sociale bevrediging te schenken. Wereldbeschouwingen en stelsels worden op hun waarde beproefd, door de verwezenlijking welke zij vinden, wanneer ze tot gelding komen. Liberalisme en marxisme hebben beide hun on vruchtbaarheid, hun strijdigheid met de na tuur bewezen, doordat ze de volken hebben verdeeld en verzwakt, economische en sociale rampen over de menschheid uitgestort en ge schapen een toestand van uiterste geestelijke en materieele ellende, waarvan men gezegd heeft, dat het de schandvlek is der humanisti sche beschaving. Het nationaal-socialisme is trotsch, dat het in zijn korte geschiedenis reeds heeft bewezen een wereldhervormende kracht te bezitten, dat het de jaren niet verspild heeft met den on- vruchtbaren strijd van klasse tegen klasse, maar dat het de grootst mogelijke kracht, den totalen inzet der natie, het geestelijk en materieel vermogen der natie heeft ingezet in den kamp voor een Volksrijk, voor een waarlijk socialis tische gemeenschap. Het is de eer van het na tionaal-socialisme den opgedrongen oorlog der goudmagnaten, den oorlog tegen de uitbuiting en verslaving der volken thans zegevierend te kunnen voeren en nu reeds te kunnen getuigen het geheele Europeesche continent van de dic tatuur der Angelsaksische en Joodsche haute finance te hebben bevrijd. Voor het Nederlandsche volk heeft het na tionaal-socialisme thans, na tien Jaar worstelen om de ziel van ons volk, de handen aan het werk geslagen voor de eindelijke emancipatie van den werkenden mensch met het fanatieke doel voor oogen zooals Mussert het eens for muleerde: „Ons socialisme bestaat daarin, dat wij den strijd voor de vrijmaking van den ar beid, de terugwinning van den eerbied voor den arbeid, het recht op arbeid en dat op de op brengst er van. tot het uiterste willen voeren". ZILVEREN JUBILEUM F. J. DE JONG. Familiefoto. Wie zijn volk met hart en ziel wil dienen sluit zich aan als lid van den Nederlandschen Volks- dienst. Op 1 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer F. J. de Jong in dienst trad van de gemeente Leicen. Allen, die ten kantore van den gemeente-ontvanger za ken betreffende de ver makelijkheidsbelasting hebben te behandelen, kennen hem als een zeer sympathiek en hoogst welwillend amb tenaar, die gaarne van voorlichting dient en de opvatting huldigt en in practyk brengt, dat het publiek er niet is voor den ambtenaar, maar dat de ambtenaar er is ten dienste van de bur gerij. Zijn collega's hebben in hem een collega en vriend in den vollen, waren zin des woords. De heer F.-J. de Jong. Een collega zonder pre tenties. zonder egoïstische tendenzen, wiens natuur het is hartelijkheid, vriendschap hulpvaardigheid te betoonen. Geen wonder, dat ae onderafdeeling Leiden van den Bond van Nederlandsche Gemeente ambtenaren hem gaarne bezit als secretaris en dat ook vele particuliere vereenigingen (o.a. ae Ver. van Veilig Verkeer) van zijn capaci teiten en goede eigenschappen dankbaar pro fiteered UITREIKING DIPLOMA'S EN GETUIG SCHRIFTEN TYPOGRAFIE. In de Ambachtsschool vond gisteravond de uit reiking plaats van de diploma's en getuigschrif ten aan de leerlingen voor de Typografie, die na een 4-jarige practische en cursoristische op leiding geslaagd zijn voor het examen als hand- zetter, drukker, diepdrukker of boekbinder. De voorzitter der examencommissie, de heer S. G. van Looy dankte den directeur der Am bachtsschool den heer G. E. E. Kuintjes voor zfjn medewerking en memoreerde o.a. het goede resultaat der examens, dat gunstiger is dan andere jaren. De heer Kuyntjes reikte vervolgens onder een woord van gelukwensch de diploma's uit en ver heugde zich over het feit, dat de cursus aan de Ambachtsschool gegeven kon worden; hij hoopte, dat zulks ook in de toekomst het geval zal zijn. Het practijk- en bedrijfsdiploma als jonggezel- handzetter werd toegekend ean: J. v. Assema, L. de Bolster, J. Dallinga, G. H. Devilee, T. F. Guleij, L. Huisman, W. G. van Kesteren, J. C. Meijer. J. Prevo en J. Windhorst. Afgewezen 2 leerlingen. Als Jonggezel-drukker aan P. Blom, H. Breijer, J. J. Brugman, P. Labordus, Th. Mooy en J. Verhorst. Afgewezen geen. Van bovengenoemde leerlingen behaalden de Jonggezel-handzetters ook het getuigschrift van de Ambachtsschool, terwijl van de 6 jonggezel- drukkers slechts drie het getuigschrift behaal den. De jonggezel-handzetter J. Prevo en de Jonggezel-drukker Th. Mooij, die bij het eind examen het hoogste waardeeringscijfer hebben behaald, zijn voorgedragen voor een prijs van het Gerrit Jan Thieir.efonds. Aan de hieronder vermelde leerlingen, die alleen aan het theoretisch examen deelnamen, werd het getuigschrift toegekend: handzetters; J. de Mare, J. Kleyne, B. Ouwehand en H. B. Zeilstra. Drukkers: F. Jansen, P. J. Werner en J. J. v. Weeren. Diepdrukkers: D. v. Bemmelen. J. G. Kapaan, P. M. van Lienden en A. v. d. Zeeuw. Boekbinders: N. H. v. Buuren, L.J. Groe nendijk, J. v Ommering, L. Scrlier, P. C. van Tongeren, A. Verhoeff, J. W. van Vliet. J. van Weeren, A. Weeda en W. v. Zwieten. In een slotwoord besprak de heer Van Looy de toekomstmogelijkheden in het vak en spoorde de geslaagden met het oog hierop tot verdere studie aan. Ten slotte vertoonde de heer A. H. G. Blankensteyif, secretaris der Centrale Leer lingen-Commissie. een op het bedrijf toepasse lijke film, welke werd voorafgegaan door een I interessante inleiding. TIJDELIJK STILZWIJGEN VAN HET CARILLON. De vorst de corzaak. Velen zullen zich ongetwijfeld afgevraagd hebben, waarom elk kwartier het Carillon zijn wijsjes, die reeds een vertrouwden klank had den gekregen, sinds eenigen tijd niet meer laat hooren. Bij informatie is ons gebleken, dat in den af- geloopen winter bij het speelwerk, dat electrisch aangedreven wordt, vocht gekomen is, waardoor dit defect geraakt is. De herstellingswerkzaam heden zullen nog eenigen tijd duren, o.a. omdat het zeer moeilijk is. de juiste plaats aan te wijzen. Ook moet een nieuwe kabel aangelegd v,'orden. De stadsbeiaardier, de heer R. Heering, hoopt echter, dat een en ander weder in orde zal zijn, wanneer hij met zijn zomerconcerten, waaraan ook de bekende Vlaamsche carilloneur, Staf de Neef zijn medewerking hoopt te ver- leenen, denkt aan te vangen. Mogen dus spoe dig weer de tinkelende melodieën, die zoo goed ir» ons stadsbeeld passen, in het rond klinken! AFVALLEN VAN LEVENSMIDDELEN ENZ. Wij vestigen er de aandacht op, dat de ver ordening van 23 April 1942, tot wijziging van de verordening van 18 November 1940, betref fende het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van levensmiddelen en het ter beschikking stellen van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten (Gemeen teblad No. 5). welke met Ingang van heden ge durende drie maanden voor een ieder op de secretarie dezer gemeente ter lezing is neder- gelegd, den 23sten Mei aa. in werklne treedt. Alsdan zal de laatstgenoemde verordening niet meer van toepassing zUn op vleeschafvallen en beenderen. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: N.V. De Conventie, Korte Mare 16, Leiden, stoomschelpenzulgerü. N. comm.; ir. W. F. Stoel, Alkmaar. L. Verhaar, Dorpsstraat 220, Warmond, schildersbedrijf; winkel in verfwaren. Boven genoemde zaak is met ingang van 8 Mei 194f omgezet in een vennootschap onder firma oa* der den naam: L. Verhaar en Zoon. Venno®» ten: L. Verhaar en Th. Verhaar, Warmond.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1