No. 25195 Het offensief in het Oosten Nederlandsche SS op den Führer beëedigd 83ste Jaargang DINSDAG 19 MEI 1942 Verklaring van den Duce Verspreide Berichten De Pers zegt: Verduisteren: Plechtigheid in den Haagschen Dierentuin Uiting van wanhoop STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. HET GROOTE BEGINSIGNAAL NOG NIET GEGEVEN. Naar het oordeel van militaire deskundi gen in de Duitsehe hoofdstad vallen alle tot nu toe aan het Oostelijk front uitgevoer de Duitsehe aanvalsbewegingen binnen het kader van de met het voorjaar begonnen strategische terreinzuivcring. Het betreft hier dus operaties, die ten doel hebben posities in te nemen, vanwaar uit de groote stormloop van dit jaar met groote uitwerking kan beginnen. Ook dc groote aanval op Kertsj met zyn doorslaand succes behoort ongetwijfeld tot de voorbe reidende acties. Op welk punt van het Oos telijke front het bcginsignaal voor het groote offensief dit jaar zal worden gegeven, daar over kan men slechts gissingen maken. In militaire kringen beschouwt men het als seker, dat dit punt daar gelegen zal zijn, waar men het na de tot nu toe opgedane ervaringen in den oorlog in het Oosten niet kan vermoeden. In dit verband toont men zich in kringen van den Groot Duitschen generalen staf zeer tevre den oVer de reactie der bolsjewisten in het ge bied van Charkof, waar de opmarsch de Duitsehe leiding tengevolge van grondige verkenning uit de lucht niet verborgen was gebleven. Vijande lijke operaties in dit gebied waren derhalve tijdig genoeg in de Duitsehe berekeningen opgenomen. In hoeverre dit door de bolsjewistische leiding beraamde groote offensief als sovjet-Russische tegenzet tegen de Duitsch-Roemeensche opera ties op het schiereiland Kertsj kan worden be schouwd is een open vraag. Volgens uitlatingen van toonaangevende mili tairen schijnt het zoo te zijn, dat dit bolsjewis tische offensief te zamen met een offensieven aanval van uit het. schiereiland Kertsj begin nen zou, doch dat het Duitsehe initiatief den bolsjewisten ook hier het oogenblik van hande len voorschreef en hun plan bedierf. De opzet van het bolsjewistische offensief toont naar militaire deskundigen verklaren geen enkele originaliteit. Met eenvoudig copieeren van de uit den zomer en den herfst bekende Duitsehe plannen is het niet gelukt, evenmin met massa's menschen en materieel. Men kan reeds thans zeggen, dat de bolsjewisten, juist in liet Donetzgebied, waar de Duitsehe leiding toch van begin af aan met zeer sterke offensieve in spanningen van de bolsjewisten om dit sterk geïndustrialiseerde gebied te herwinnen hebben moeten rekening houden, fouten van zeer groote militaire draagwijdte hebben gemaakt. Hier heeft men weer de oude methode toegepast om door den aanval voor den tegenstander een sluisdeur in het eigen front te openen, teneinde deze van de flanken uit weder te sluiten. In dit stadium schijnt de strijd te zijn gekomen. De bolsjewisten hebben zich dus weer eens leelijk verrekend. Hun massale stoot is niet al leen tot staan gebracht en wel met enorme ver liezen aan hun kant doch de aanvaller is ook hier weder de aangevallene geworden. Opmer kelijke successen hebben de Duitsehe formaties reeds behaald. De eerste pantserslag van dit jaar is met een zware nederlaag der bolsjewisten geëindigd. De tot nu toe door dit wapen der bolsje wisten geleden verliezen bedragen reeds 324 pantserwagens van het nieuwste fabri- caat. waaronder de nieuwste Amerikaansche cn Engelsche modellen van het zwaarste type. Het resultaat van dezen slag wordt in kringen der Duitsehe generaliteit be schouwd als een bewijs voor de kwaliteit van het nieuwste Duitsehe pantserafwccrwapcn en van de nieuwe vliegtuigtypen, waaraan geen pantsers van den vijand meer weer stand kunnen bieden. De operatieve gevolgen van deze nederlaag der bolsjewisten beginnen zich te openbaren. Hierover wordt echter voorloopig om begrijpe lijke redenen nog het stilzwijgen bewaard. Slechts dit verneemt men, dat ook de gevechten in dit gebied nog niet het aan- vangssignaal voor het groote offensief der Europcesche legers beteekenen. Zij vormen echter een stelselmatig verkregen opheldering in zake de bedoelingen en metho den van den tegenstander op een tijdstip, waar op aan den kant van de opperste Duitsehe lei ding alles nog op voorbereiding is gebaseerd. (D.N.B.). Het nationale directorium van de fascistische partij is gisteren onder voorzitterschap van den Duce in het Palazzo Venezia bijeengekomen. Mussolini legde daarbij de Volgende verklarin gen af. In den laatsten tijd hebben drie gebeurtenis sen den geestestoestand van het Italiaansche volk aan het eind van het tweede oorlogsjaar doen blijken. De eerste is het resultaat van de leening. die zonder buitengewone propagandis tische inspanning het totaal van de vorige lee ning met vier milliard overtrof. De Italiaansche spaarder heeft hierdoor opnieuw in tastbaren vorm uiting gegeven aan zijn vertrouwen in het geld. in de financiën van den staat en in den zegevierenden afloop van den oorlog. Nog belangrijker in moreel opzicht was nee woloffer, dat door zijn algemeenheid en spon taniteit beschouwd moet worden als een soort plechtige volksstemming en een bewijs van de trotsche liefde voor onze gewapende macht. De 15e Mei, die de wolinzameling besloot, moet op één lijn worden gesteld met den 18en De cember 1935. toen alle Italianen hun trouwring aan het vaderland schonken. Zooals de trouw ringen, die midden onder het economisch beleg werden geschonken, den volgenden zomer dien den als betaling voor 750.00C ton geïmporteerd byitenlandsch graan, aangezien onze oogst on voldoende was, zoo zal ook de thans geschonken wol dienen om onze soldaten te beschermen te gen de winterkoude, hetgeen hun nieuwe geest drift zal schenken om den vijand te verslaan en de overwinning te behalen. Ten slotte kon ik tijdens mijn reis door Sar dinië na een afwezigheid van zeven jaar con st a teeren. dat op alle gebied reeds veel voort gang is gemaakt, maar dat er nog veel te doen overblijft, hetgeen tijdens en na den oorlog ge daan moet worden. Zoowel in de steden als in de dorpen kon ik in politiek opzicht bij indi- vidueele en collectieve uitingen eens te meer een hoog zedelijk peil constateeren bij een volk. tvotsch op zijn strijders, voorts volstrekt geloof in de overwinning en algeheele aanhankelijk heid aan de instellingen van het fascisme. (D.N.B.) CRIPPS ALS WEGBEREIDER VAN HET BOLSJEWISME. Sir Stafford Cripps heeft te Bristol het woord gevoerd over „onze vastberadenheid, om onze vijanden met behulp van onze vrienden te ver nietigen." Zijn verklaringen, die door den Engelschen nieuwsdienst uitvoerig worden weergegeven, zijn eigenlijk een nieuw pleidooi voor een doeltref fender ondersteuning van de Sovjet-Unie door de Engelsch-Amerikaansche landen; voorts een vergoelijking van de nederlagen die de Engel schen in Oost-Azië hebben geleden, en niet in de laatste plaats hetgeen te Berlijn vooral de aandacht trekt de vrij onverbloemde be kentenis, voorbereiders te zijn van het bolsje wisme. Cripps noemt het absoluut noodzakelijk, de ook in Engeland nog aanwezige bezwaren tegen een samengaan met het bolsjewisme over boord te werpen, .daar het er thans slechts op aan- jkomt „onder alle omstandigheden" het gemeen schappelijke doel na te streven en daarom ook imet anderen samen te werken" wier wegen en middelen oorspronkelijk wellicht van die van ons sterk verschild hebben Wat de lord-zegelbewaarder nog zeide over militaire, economische en godsdienstige aange legenheden, moet naar Duitsch oordeel niet al leen worden beschouwd als een bevestiging van slechte toestanden op het Britsche eiland, doch ook als de poging om met deze wantoestanden rekening te houden door grootere concessies aan bolsjewistische denkbeelden. (A.NP.) LABOUR-AFGEVAARDIGDE EISCHT NIEUWE FRONTEN. De Labour-afgevaardigde Shinwell heeft vol gens den Engelschen nieuwsdienst in een rede te Brighton de vorming van talrijke fronten geëischt, daar het thans tijd is voor zulk een actie, zooals hij het uitdrukte. Al kan men de overwinning in 1942 nog niet verwachten, toch moet men probeeren het Duit sehe militaire apparaat in het ongereede te brengen. Daarvan kan ook een verbetering van de situatie in Oost-Azië worden verwacht, aldus spreker. Op deze vergadering werd ten slotte een brief voorgelezen van den Sovjet-ambassadeur Maisky, waarin deze o.m. een zoo groot moge- gelijke samenwerking tusschen Engeland en de Sovjet-Unie volstrekt noodig noemde. De oor log is thans in een stadium gekomen, waarin aanzienlijk grooter krachtsinspanning van bei de landen noodzakelijk is om succes te behalen. (A.N.P.) DE TOESTAND IN EIRE. Het gebrek aan benzine in Eire geeft aanlei ding tot ernstige ongerustheid. Men vreest, da! de oogst niet vervoerd zal kunnen worden en dat een crisis te verwachten is. Er heerscht ook groot gebrek aan steenkool. Bijna alle steenkool wordt uit Engeland inge voerd, maar de leveranties zijn minder gewor den en van slechte kwaliteit. Op de spoorwegen is de dienst zeer ingekrompen en verdere be perkingen worden verwacht. Op gas en electri- citeit moet eveneens bezuinigd worden. Een tekort aan graan is ook merkbaar en het is niet zeer waarschijnlijk, dat de voorraden tot den nieuwen oogst voldoende zullen zijn. (A.N.P.) ENGELSCHE WAARSCHUWING AAN NOORSCHE ZEELIEDEN. Het Noorsche telegraaf-agentschap heeft heden het volgende bericht gepubliceerd: „In den nacht van 15 op 16 Mei heeft een Engelsche zender een opmerkelijke mededeeling verstrekt met een waarschuwing aan Noorsche zeelieden in Britschen dienst.. Uit deze mede deeling valt op te maken, dat met de zwaarste gevangenisstraffen wordt gedreigd, indien een poging wordt ondernomen om af te monsteren of te deserteeren van schepen, die onder Brit sche vlag varen. De Engelsche zender deelde voorts mede, dat er reeds eenige doodvonnissen aan Noren zijn voltrokken, die weigerden op gevaarlijke routes voor Engeland te bUjven varen. (D.N.B.). De krijgsgevangen neming der beroepsofficieren Naar aanleiding van het opnieuw in krijgs gevangenschap raken van de Nederlandsche be roepsofficieren, cadetten en adelborsten, geeft de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" een commentaar waaraan het volgende is ontleend: De maatregelen, waartoe de bevelhebber van de Duitsehe weermacht in Nederland zich ge noodzaakt heeft gezien, zullen na hetgeen den laatsten tijd is voorgevallen het Nederlandsche publiek waarschijnlijk niet meer verrassen. Men zal veeleer in bezadigde kringen moeten toege ven, dat deze maatregelen onvermijdelijk waren. De voorwaarden, onder welke indertijd de vrij lating der Nederlandsche krijgsgevangenen was geschied, waren door het onverantwoordelijke geïntrigeer van voormalige officieren, cadetten en adelborsten vervallen, daar het hier niet meer een daad betrof van enkele personen, voor wie men de groote massa niet verantwoordelijk kon stellen, maar. zooals in de bekendmaking van den bevelhebber, wordt geconstateerd, een aanzienlijk aantal. De bezettende overheid, wier hoogste plicht de beveiliging van den strijd om het bestaan van het Duitsehe volk is, kon niet anders handelen, wilde zij zich te eeniger tijd niet blootstellen aan de beschuldiging van een ernstige achteloosheid. In een strijd, die aan beide zijden met den wil tot volledige vernietiging van den tegen stander en daardoor zonder erbarmen wordt uitgevochten, moeten wij ons met alle middelen beveiligen tegen tegenstanders die plotseling in onzen rug zouden kunnen opduiken. Het terug zenden van de vroegere beroepsofficieren, ca detten en adelborsten van de voormalige Ne derlandsche weermacht beteekent zulk een be veiligingsmaatregel; verder niets. Het gaat niet om een daad van wraakzucht, waaruit onze handelingen trouwens nog nooit zijn voortge sproten. Zoo is het% feit. dat de betrokkenen weer in Duitsehe krijgsgevangenschap zijn ge- QUISLING OVER DE NOORSCHE VRIJWILLIGERS. Minister-president Vidkun Quisling heeft na zijn terugkeer van een bezoek aan het Ooste lijke front aan vertegenwoordigers van de Noorsche pers een verklaring afgelegd over zijn indrukken Hij zeide o.a.: Alle commandanten waren vol lof over de Noorsche vrijwilligers. Wij weten, zoo verklaarde Quisling, dat wij, wan neer zij terugkomen, een voor het vaderland waardevolle kern zullen hebben. Terwijl de ex- koning en zijn regeering ertoe aanzetten, Noor wegen aan te vallen om de bolsjewisten te helpen, strijden duizenden van onze zonen om Noorwegen een het toekomende plaats in liet nieuwe Europa te verschaffen. Ik heb. zoo be sloot de minister-president, den absoluten in druk gekregen, dat over het verloop van dezen strijd geen twijfel kan bestaan. De stemming aan het Oostelijke front is vervuld van een be wustzijn, dat de overwinning behaald wordt. (D.N.B.) JOODSCH WERELDCONGRES IN CHICAGO BIJEEN. Het Joodsche wereldcongres is te Chicago bij eengekomen voor het houden van een -oorlogs bijeenkomst". President Roosevelt heeft het congres zijn oprechte gelukwenschen doen toekomen, daar het zijn doel is ertoe mede te helpen, opdat de Vereenigde Staten den oorlog winnen en om de Joden weer in hun oude rechten te herstellen. (D.N.B.). bracht, geenszins, zooals men hier en daar lijkt aan te nemen, een onteerende straf; de be handeling der krijgsgevangenen geschiedt juist op grond van de internationale bepalingen, Wel ke voor officieren zijn vastgesteld. Dat de krijgs gevangenen zich wel moeten onderwerpen aan de gewone beperkingen van hun persoonlijke vrijheid, zal tegenover de vrijheid, die zij in de afgeloopen twee jaar ge noten, door. menigeen als iets onaangenaams worden gevoeld. De verantwoordelijkheid voor het feit, dat het zoo is gegaan, moeten wij echter overlaten aan diegenen, die door hun onverantwoordelijke kuiperijen de maatregelen van den weermachtsbevelhebber hebben uitge lokt. Op een ander plan staat de arrestatie van de 460 gijzelaars. Het ondergrondsche gewroet van zekere kringen heeft ook dezen maatregel afge dwongen, maar hier staat de factor van de ver gelding op den voorgrond. Aan 't slot van de of- ficieele waarschuwing lezen wij, dat, wanneer het door de kuiperijen van de emigrantenclique te Londen tot gewelddadige handelingen tegen Nederlanders en Duitschers in de bezette Ne derlandsche gebieden zou komen en de rust en orde verstoord zouden worden, deze gijzelaars met hun leven hiervoor borg staan." Daarmede is, voor elkeen onmiskenbaar, de bedoeling van dezen maatregel geschetst. Wie voortaan nog met het denkbeeld rondloopt om zijn wraakzucht tegen zijn eigen landgenooten of tegen Duitschers bot te vieren, moet weten, dat hij daarmede het leven der gijzelaars, die uit de hem na staande kringen zijn genomen, op het spel zet. Dat dit van Duitsehe zijde geen ijdel drei gement is. maar de vergelding zoo noodig op de daad# zal volgen, behoort niet nader te wor den uiteengezet, nadat de executies van den jongsten tijd een duidelijke taal hebben ge sproken. Twee jaar bezetting hebben bewezen, dat de Duitschers het met de politiek van schikking en verzoening tegenover het Nederlandsche volk eerlijk meenden. Het waren niet alleen de Duitsehe overheidsinstanties, die deze politiek officieel vertegenwoordigden en nog «altijd ver tegenwoordigen. doch veeleer heeft iedere Duit- scher of hij zich nu als lid van de weer macht of van het Rijkscommissariaat of ln eenigerlei particuliere kwaliteit in dit land op hield zich een vertegenwoordiger van deze politiek gevoeld, als resultaat van de achting, welke de Duitscher, zooals vanzelf spreekt, voor een broedervolk gevoelt. In deze houding zal ook in de toekomst geen wijziging komen: zij zal in ieder geval, wanneer er nog meer aanwijzingen voor anti-Duitsche activiteit aan het licht zouden komen, scherper en duidelijker zijn en zij zal duidelijk de grenzen laten zien, welke door de oorlogsomstandigheden zijn ge trokken. Zouden sommige kringen, die tot dus ver nog niets van de verschrikkingen van den oorlog hebben gemerkt, hebben vergeten, dat het Duitsehe Rijk een harden strijd om zijn bestaan voert, dan zouden zij met drastische middelen tot de werkelijkheid moeten worden teruggebracht. Zij zouden daarmede niet al leen zichzelf schade aan lijf en goed berokke nen, maar ook een slechten dienst bewijzen aan hun volk, welks belangen alleen worden gewaarborgd door handhaving van rust en orde. van hedenavond 21.32 uur tot morgenochtend 5.40 uur De maan kwam heden op te 9.04 uur en gaat vannacht te 0.53 uur onder. Als de nood het hoogst is, is de Nederlandsche Volksdienst naby: blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. In de feestelijk versierde zaal van den Die rentuin te 's-Gravenhage zijn Zondagochtend in tegenwoordigheid van den Reichsfiihrer S.S. Himmler en van den Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart, ongeveer 800 Nederland sche S.S.-mannen op den Führer beëedigd. Te halftwaalf betracen de Reichsführer, de Rijkscommissaris en de leider van de NB.B., Mussert de zaal. De Reichsführer begroette de aangetreden S.S.-mannen met den groet „Heil Schutz-Staffel". hetgeen met een achthonderd- voudig „Heil Hitier!" werd beantwoord. Onder de talrijke eeregasten werden opgemerkt de commissaris-generaal voor het veiligheidswezen en höhere S.S. und Polizeiführer, SS-Gruppen- führer Rauter. en de commissarissen-generaal Schmidt en er. Wimmer. In de zaal hadden de familieleden van de Nederlandsche S.S.-mannen plaats genomen. De voonnan van de Nederlandsche SB., Feld- meyer, keerde zich in een toespraak tot de aan getreden S.S.-mannen, nadat hij tevoren den Reichsführer. den Rijkscommissaris en den lei der der N.S.B., had begroet. Hij zeide tot den Reichsführer. dat het voor de Nederlandsche S.S.-mannen een trotsche vreugde is, aangetreden te staan, om in zijn aanwezigheid den S.S.-eed op den Führer af te leggen. Tol Mussert zeide Feldmeyer: „Het ver vult ons met groote dankbaarheid, dat gij ons hebt opgeroepen, als nieuw bewijs van uw in nige verbondenheid met den Führer. om in uw hand ook den eed van trouw aan den Führer af te leggen." Tot de S.S.-mannen zeide Feldmeyer vervol gens: „Wij staan aangetreden om den eed af te leggen op den Germaanschen Führer. Niemand heeft ons hiertoe gedwongen. Wij staan hier als vrije mannen van zuiver bloed, die het be sluit hebben genomen, den Führer trouw te zijn tot den dood." TOESPRAAK VAN MUSSERT. Hierna betrad de leider van -de NJ3.B. het spreekgestoelte. Hij richtte zich tot de mannen van de Nederlandsche S.S. en zeide o.a.: „Mannen van de Nederlandsche S.S., mijne kameraden. Ik heb u als actief dienende leden der S.S. opgeroepen, om in mijn handen den eed af te leggen, die als volgt zal luiden: „Adolf Hitier, Germaansche Führer. u zweer ik hou en trouw en aan de door u over mij ge stelden gehoorzaamheid tct in den dood, zoo waarlijk helpe mij God". Mussert zette daarna de beteekenis van den eed uiteen. Hij herinnerde aan de vrijheidsver- lanaens in het Nederlandsche volk en vervolede: „Honderden jaren lang hebben wij, Nederlan ders en Duitschers, met de ruggen naar elkaar toe gestaan, elkaar niet kennende en nu zoeken wij elkander weder uit vrijen wil, wetende, dat een onverbiddelijke noodzakelijkheid daartoe be staat. De Führer vertrouwt op den geest, die ons jarenlang reeds heeft gedragen, die noodig is om dit volk zijn historische roeping te doen vervullen." „Mijnerzijds," ging spr. voort, „erken ik een Führer als den van God gegevene, wiens taak en roeping het is de Germaansche Volkeren te redden van den ondergang, tot samenwerking te brengen en een schoone lotsverbonden toe komst te openen. Nu is dan aan de orde de beëediging van de Nederlandsche S.S.. en zij is niet alleen een formatie der N.S.B.. zij is tevens een deel van de Germaansche orde der S.S. „Als formatie der beweging," zei spr., „zult gij uw taak hebben binnen 's lands grenzen, volgens de aanwijzingen, die gij van mij zult ontvangen. Als deel der Germaansche orde zult gij bereid zijn te dienen buiten deze grenzen, indien gij daartoe wordt opgeroepen. Deze Ger maansche taak kunt gij alleen vervullen, wan neer gij beëedigd zi.it op den Führer. Dien weg te openen, zoo gij gaan wilt uit vrijen wil, uit innerliiken drang, is mijn taak, dat heden voor u te" doen. DE BELEDIGING. Mussert ging daarna over tot het afnemen van den eed. Commando's weerklonken. De S.S.-mannen stonden met omhoog gegeven rechterhand en ontbloot hoofd en zeiden den eed, welken Mus sert voor zeide, na: „Adolf Hitier, Germaansche Führer, u zweer ik hou en trouw en aan de door u over mij ge stelden gehoorzaamheid tot in den dood. Zoo waarlijk helpe mij God." Na het afleggen van den eed keerde Mussert zich nogmaals tot zijn kameraden, hij zeide: Van nu af aan zijt gij opgenomen in de groote orde der Germaansche S.S. Houdt in de Germaansche SB. de Nederlandsche vlag hoog, denkt er om, dat alleen samenwerking tusschen Germaansche volken mogelijk is op de basis van wederzijdsch respect. Zorgt? dat de Nederlandsche S.S. gerespec teerd wordt door uw houding en gedrag, door uw Nederlandsche wezen. Ik vertrouw op u mijne kameraden en weet door u niet teleur gesteld tp zullen worden." Met „Hou zee" besloot de leider zijn toe spraak tot de Nederlandsche S.S. Hij wendde zich vervolgens in het Duitsch tot den Reichs führer S.S. Spr. gaf hem de verzekering, dat het Nederlandsche volk niet slechts in het ver leden tot iets groots in staat was. doch ook nog heden over geestelyke en lichamelijke eigenschappen beschikt waardoor het onder goede leiding in korten tyd tot veel in staat zal zijn. Hij zeide verder: „Voor zooverre het voor de vervulling uwer Germaansche taak noodzakelijk is, draag ik de Nederlandsche S.S. hierbij aan u over. Ik geloof en vertrouw, dat mijn mannen hun plicht als Germanen in de rijen der S.S. even goed zullen doen als zij hun plicht als Nederlander in de N.S.B. hebben gedaan Velen mijner oude mede strijders bevinden zich hier. Lang hebben zij zich reeds voor den strijd voor de Germaansche gedachte ingezet, lang waren zij reeds mijn zwarte soldaten. Zij zijn dat nu nog en zullen het steeds blijven. U zult op hen kunnen ver trouwen. Reichführer, moge de Nederlandsche S.S. in de toekomst blijk geven van groote waarde voor de ordening, waaraan zij de eer hebben deel te nemen, door zich het vertrouwen waardig te toonen, dat gij hun zoo rijkelijk schenkt. Heil Hitier." REDE VAN HIMMLER. Ten slotte nam de Reichsführer der SS. het woord. Hij zeide o.a.: „Leider, S.S.-mannen. vijf maanden is het nu geleden, dat het Nederland sche legioen van u. leider, in een opleidings kamp afscheid nam. om deel te nemen aan de zware gevechten van den afgeloopen winter en nu na twee jaren hebt gij, mannen der S.S., uw eed van trouw aan den Führer Adolf Hitler af gelegd. Gij hebt nu den eed gezworen, die voor u vele tienduizenden S.S.-mannen. in het bij zonder Duitsehe, hebben algelegd. In dezen eed, die ons allén omvat, ons SS.-mannen, onver schillig welk land wij ons vaderland noemen, in dezen eed. dien wy hebben gezworen, ligt be sloten. de trouw. Gij hebt gezworen aan den Führer. den Führer van alle Germanen, gij hebt die trouw gezworen als nationaal-socialisten, gij hebt die gezworen als SB.-mannen en daarmede hebt gij hem gezworen als volgelingen van uw leider, die u zelf den eed op den Führer heeft afgenomen. Er is één ding, dat nimmer vergeven kan worden en waarvoor de SB.-man nooit op ver geving kan rekenen, en dat is ontrouw. Ik weet, dat gy allen hier zoo denkt gelijk wij zelf allen denken. De tweede deugd, welke in den eed ligt besloten, is ae dapperheid De strijd met den. vijand, die wellicht wat gemakkelijker valt, dan de strijd met het lot, is niet al te gemakkelijk: deze is waarlijk ook vaak zeer moeilijk en een ieder krijgt hier telkens wel weer eens een oogenblik. waarin hij in zijn binnenste pal moet staan tegenover de wijze en verleidelijke in fluisteringen van zyn wil tot zelfbehoud. Dat vereischt dan vaak moed en kracht. Ik eisch van iederen S..S-man, van lederen Stürmmann, van ieder regiment, dat zij aanvallen, zoolang het bevel tot aanvallen is gegeven. Gij hebt dézen eed vrijwillig afgelegd, nimmer zullen wij in naam van den Führer iets van u verlangen wat in strijd zou zijn met dien eed. met de wereldbeschouwing van het nationaal- socialisme. met de wet van ons gemeenschappe lijk bloed, nooit en te nimmer. Met uw eed en met de woorden waarmede uw leider de Nederlandsche SB. aan den Führer heeft opgedragen, neem ik u nu op ln de groote gemeenschap der S.S., der geheele Germaan sche S.S. En dan eisch ik nog iets anders van u. dat gij. waar gy u in dienst hebt gesteld der groote gemeenschap, dat gij uwen leider nimmer teleur stelt in den dienst aan uw vaderland. Ik ver lang van u. dat het voor u een eerezaak zal zijn, voor de besten in de N.SJB. te gelden. In dienst, in trouw, ln gehoorzaamheid en voor beeldige plichtsvervulling. ONRUST EN ONZEKERHEID IN ENGELAND GROEIT. i T T ET jaar 1942 zal de groote beslissing Y I brengen. Vooral aan het Oostfront zal in I 1 1de komende maanden de definitieve afre kening komen tusschen het bolsjewisme en de krachten van het Avondland. De weersomstandig heden en de bodemgesteldheid zijn van dien aard, dat van een massaal optreden nog niet kan worden gesproken. Reeds in de afgeloopett week heeft de Duitsehe weermacht het initiatief op het schiereiland Kertsj genomen en in een feilen strijd met de verbonden Roemeensche troepen de bolsjewieken verslagen en stad en haven van Kertsj volledig bezet, waardoor een voor de verdere oorlogvoering zeer belangrijke plaats is veroverd. De meesterlijke prestaties vallen bijzonder op, als het ovenveldigende aan tal krijgsgevangenen en de oorlogsbuit in oogen- schouw worden genomen. Als men verder weet, dat de bolsjewieken meer dan vier maapden aan de verdedigingslinies hebben gewerkt, kan niet anders gezegd worden dan dat deze opera ties van groote beteekenis zijn. Reeds hebben de Duitsehe weermachtsberichten mededeeling ge daan van nieuwe wapens, o.a. pantsers. En het resultaat van de afgeloopen week geeft ook voor de komende weken de zekerheid, dat spoedig wederom overweldigende prestaties zullen kun nen worden tegemoet gezien. De Duitsehe wapens hebben verder met groote successen de verbindingswegen met de sovjet via de Noordelijke IJszee aangevallen. Sinds de Vereenigde Staten en Engeland den sovjets in de IJszeehavens wapens en oorlogsmateriaal probeerden te leveren, is dit Poolgebied oor logsgebied geworden en reeds menigmaal mid delpunt van felle duikbootactie en luchtgevech ten geweest. De Britsche kruiser „Edinburgh", een Amerikaansche zware kruiser en een tor pedoboot, alsmede 15.000 b.r.t. transporttonnage verdwenen in de diepte van die ijsvlakte. Al deze successen der asmogendheden hebben er toe geleid, dat de oppositie tegen de Chur- chill-politiek in Engeland sterk toeneemt. Ook de ontevredenheid der Engelsche openbare mee ning groeit. Dit alles vindt zyn oorzaak in het feit, dat er een groote onrust en onzekerheid' is ten aanzien van de oorlogspositie van Enge land. Algemeen voelt men. dat de toestand précair is en de komende maanden beslissend zullen zijn voor het stelsel van Churchill. Daarom is het van groot belang te weten, welke geluiden thans van over het Kanaal komen en gewagen van een gasoorlog Ook de verdere be richten vanuit Engeland via Zweden geven te kennen, dat men in de huidige wanhopige positie slechts pen uitkomst ziet met het. meest on- menschelyke wapen, dat er bestaat, nl. gas oorlog. Het is een openlijke uiting van wanhoop. DENKT OM UW RIJWIELLICHTEN! De politic heeft een tiental rijwielen - ln be slag genomen, waarvan de voor- of achterlich ten niet brandden of waarvan de verduistering niet overeenkomstig de voorschriften wag. Het onaangenaamste vooor de eigenaars is, dat de rijwielen voorloopig niet zullen worden teruggeven. Wie zijn fiets niet voor een geruimen tijd kwijt wil zyn.zorge er dus voor, dat de verlichting aan alle eischen voldoet! EINDEXAMENS GEM. H.B.S. Voor het eindexamen der Gem. H.B.S. met 5- jarigen cursus afdeeling B zyn geslaagd: E. J. Apol, N. Bavelaar, A. Boender, P. Breuning. D. J. Cannoo, D. Enthoven, mej. S. de Goederen, J. M. de Graaf. J. H. Wesselo, D. Bosma, F. W. v. d. Burg, A. Habekotté, L. P. Herfst, mej. M, Heynis, P. L. Klaassen, M. C. Kulk. C. Landheer, mej. M. Noordzij, D. J. Vlasblom, K. A. Hakken, W. J. Hoek, J Horch, D. Janssen. P. Klepper, J. C. Kloots. J. E. Kruisheer, L. G. Landkroon en J. F. Mentlng. Afgewezen één; herexamen één. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrjjvingen: „Leitex", Noordeinde 42, Leiden, manufacturenhandel. mode-artike len, handwerken. Eigenaar: H. A. Braakman, Leiden. Procuratiehoudster: C. J. Braakman Jorna, Leiden. B. Godschalk, Hofbrouckerlaan 24, Oegst- geest, aannemersbedrijf, timmerfabriek en schil dersbedrijf. Eigenaar: B. Godschalk. Oegstgeest. Wijzigingen: NV. v/h. Kemperman, in op richting, Merelstraat la, Leiden, fabriceeren en verhandelen van reclame- en sier-objecten, speelgoederen en verbruiksart. enz. De N.V. is thans definitief opgericht onder den naam: Naamlooze Vennootschap v/h. H. P. A. Kem perman. (Ned. Staatscourant van Maandag 16 Maart 1942, Bijvoegsel Nr. 161). Dir.: Wed. D. J. Kemperman-Reichert, Oegstgeest. Comm.: E. H? van den Bosch, Oegstgeest. Maatsch. kapitaal f. 10.000, waarvan geplaatst en gestort f 6250. J. C. Beugelsdyk. Kerkhofpad 29. Noordwljk, aannemersbedrijf en handel in oud en nieuw hout (kleinhandel). Wijziging uitgeoefend be drijf: thans alleen aannemersbedrijf. VERMISTE JONGEN BRACHT SCHOOLLES IN PRAKTIJK. De elfjarige J. Berveling te Bussum, die sinds Vrijdag vermist werd, is terecht. De knaap had op school les gekregen in het gebruik van het spoorboekje en daarna was de zucht naar avontuur in hem gevaren. HU wilde de theoretische lessn in praktijk brengen en zonder zijn ouders vqn zijn plannen in kennis te stellen, nam hij geld uit zijn spaarpot en kocht vervolgens op het station NaardenBus sum een kaartje naar Maastricht. Dat de Jongen de lessen op school goed gevolgd heeft, blykt wel uit het feit, dat hij, ondanks zijn zeer jeug digen leeftijd, toch eenige malen in een anderen trein is overgestapt en inderdaad Maastricht heeft bereikt. Hier was het spoedig uit met zijn avontuur, want waar moet een 11-jarige jongen den nacht doorbrengen en hoe moet hij in dezen tijd het voedselvraagstuk oplossen? De politie te Maastricht ontdekte den kleinen avonturier derhalve spoedig en verschafte hem onderdak. F. 10.000.— UIT AANGETEEKENDEN BRIEF GESTOLEN. Uit een aangeteekende zending van Goes naar Amsterdam is een bedrag van f10.000.— ver dwenen, bestaande uit zeven biljetten van f. 1000 genummerd an. 80017, aq. 677, ar. 18411, as. 52750, as. 63561, as. 87585 en at. 11181 en 30 biljetten van f. 100.—. De commissaris van politie van het bureau Singel 455457 te Amsterdam verzoekt hun, die hieromtrent inlichtingen kunnen verschaffen, zich te willen melden aan genoemd bureau. ONDER EEN AUTO GERAAKT. De 16-jarige D. Dollekamp te Markelo verloor bij het passeeren van de noodbrug over het Twente-Rijnkanaal aldaar de macht over zijn rijwiel en kwam op den rijweg van de brug ten val onder een juist passeerende vrachtauto. D. was vrijwel op slag dood.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1