83sfe Jaargang DINSDAG 12 MEI 1942 No. 25190 Ir Mussert sprak tot zijn kameraden Radiorede van ir Huygen Wij willen hef volk voorgaan op weg naar herrijzenis BUITENLAND De strijd in Oost-Azië Bekendmaking De plannen lof bolsjewiseering New York is verduisterd van Europa Over de persoon van Mussert Verduisteren: GEMENGD NIEUWS Kerk- en Schoolnieuws LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy. Telef, Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Giromunmer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Voor de radio heeft ir. Mussert gisteravond de volgende rede gehouden: Mfjne Volksgenooten, Het is niet mijn bedoeling op dezen dag te spreken tot al mijn volksgenooten, die bereid zijn mij aan te hooren, maar alleen tot diegenen, die behalve volksgenooten, ook mijn kameraden zijn, tot hen dus, die mij actief steunen in mijn strijd tot herstel van het volk. Mijne kameraden, nu ik hier in den kring Steenderen ben, te midden van enkele honder den. die deel uitmaken van dezen kleinen kring, zoo zou ik willen zijn te midden van u allen. Dit is een onmogelijk te vervullen wensch, maar dank zij de radio kan ik u ten minste op deze wii ze nu bereiken. Het is mij een plicht en een voorrecht u te danken voor al hetgeen gij in een jaar tijd voor de beweging hebt verricht en voor hetgeen zoo- velen op dezen dag voor mij hebben gedaan. GEZINS- EN JEUGDZORG. Ik behoor tot die gelukkigen oi ongelukkigen, hoe gij het noemen wilt, die, als men hun naar hun verjaardagswenschen vraagt tot u zeggen: ik kan u geen persoonlijke wenschen noemen. Dat is gemakkelijk, maar tegelijkertijd moeilijk. De moeilijkheid is eenvoudig opgelost, nl. door geldinzameling ten behoeve van gezins- en jeugdzorg en ten behoeve van de kinderen van aan het Oostfront gevallenen. Wij nationaal- socialisten kunnen ons geld niet beter besteden dan daaraan. Spontaan is door duizenden ge geven. Konden wij" het vorig jaar slechts 50 kinderen tegelijkertijd verzorgen, van nu af aan kunnen wij 150 kinderen tegelijkertijd gedurende 5 weken achtereen in gezondheid en levens vreugde versterken, alzoo in het as. jaar toch ten minste 1500 in totaal. Dat begint al wat te worden. Het gaat er niet om, om den ouders de zorg voor de kinderen af te nemen, dat willen wil als nationaal-socialisten niet, maar wel willen wij ouders, die dit noodig hebben, bii- staan om hun kinderen zoo gezond mogelijk door deze zware tijden heen te helpen. Daarvoor willen wij klaar staan, omdat wij socialisten vallen zijn in den besten zin van het woord d.w.zM dat wij gemeenschapszin bezitten en offervaardigheid ten behoeve van het ganscfte volk, de natie. Ik dank hierbij allen van gan- scher harte, die zich moeite gegeven hebben, die geofferd hebben voor dit goede doel en geef hun de verzekering, dat de dienst van gezins- en jeugdzorg zal zorg dragen, dat het geld goed besteed zal worden. DE KAMERADEN AAN HET FRONT. Op dezen dag van groote saamhoorigheid gaan ons aller gedachten naar onze kameraden, die ver van ons zijn. In de eerste plaats onze jongens in de Waffen-SS, het legioen, de N.SJLK., de Nachrichtent.ruppen en de ambu lance. Deze duizenden zullen ongetwijfeld,' hoe ver het vaderland ook verwijderd is, met hun gedachten bij ons zijn. Eens zal het geheele Nederlandsche volk erkennen him onverganke lijke verdiensten voor de herrijzenis van ons volk uit de diepte, waarin het werd neerge stort. Onverbrekelijk met hen verbonden blijven wij allen, die hun jonge leven geofferd hebben. Spontaan zijn zij gegaan, gedreven dooi- onweer- staanbaren innerliiken drang, gevallen zijn zü in voorbeeldige plichtsbetrachting op moeilijken t>ost. Ouders hebben hun dierbaar bezit ver loren: weduwen van 21 jaar tellen wij in de beweging door hun dood. Deze tijden van de hergeboorte van Europa zijn hard voor den één. bitter smartelijk voor den ander. EEN VERMAAN. Ook onze kameraden, die nu twee jaren reeds in tropische concentratiekampen ver toeven, eerst in Nederlandsch-Indië, nu waarschijnlijk ergens in Britsch-Indië, zij zijn zeker op dezen dag met hun gedachten bij ons, zooals wij bij hen. Wij weten, dat de wereld door wraakgierigheid geen stap nader komt. Maar dat beteekent niet, dat hetgeen hier is en wordt aangedaan, ongestraft zal moeten blijven. Ik hoop, dat men dit vermaan zal ver staan, daar, waar men ooren heeft om te hooren. Onze verwanten zijn daar in hun macht, hun verwanten zullen wij, zoo noo dig. hier kunnen vinden. Hopen wij, dat de te vereffenen rekening zoo klein mogelijk zal zijn, want niets is erger dan strijd van volksgenoot tegen volksgenoot. Mijn kameraden, ik heb de zekerheid, dat ons volk een eervolle plaats zal kunnen innemen in het nieuwe Europa, dat het opgeroepen zal worden tot deelneming aan den opbouw daar van, als het bezield zal z}jn door den geest van het nationaal-socialisme, hetwelk ons reeds jarenlang heeft bezield. Ik ben er volkomen van op de hoogte, dat er onder ons zijn, die wel het etiket nationaal- socialist dragen, doch in de praktijk geenszins daarnaar handelen. Zeker, zij doen afbreuk aan het ideaal, afbreuk aan het aanzien der bewe ging. Het eenige middel, dat ik daartegen ken is, er niet over spreken en zelf een beter voor beeld geven. NATIONAAL-SOCIALISME AAN HET BEGINSTADIUM. Het is bijna 33 jaar geleden, dat Bleriot er in slaagde om als eerste met een vliegtuig het Kanaal over te steken. Dat was een wonder van techniek, van durf en bekwaamheid. Wanneer men echter naast het door hem geconstrueerde samenstel van draden en latten en doeken, het moderne vliegtuig plaatst, schudt men het hoofd en vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat iemand zijn leven aan zulk een toestel heeft toevertrouwd. Wij verkeeren met ons nationaal-, socialisme aan het beginstadium, zooals Bleriot en zijn vliegtoestel. Het is niet billijk te ver wachten, dat de volmaaktheid nabij is. Veel tekortkomingen, veel fouten, dat kan niet an ders. Maar groeien zal het en de onvolmaakt heden zullen geleidelijk kleiner worden, als de goede geest bij ons blijft. De geest van trouw, van eenvoud, van moed en openhartigheid moet ons bezielen en kracht moeten wy putten uit de drie bronnen van het nationaal-socialisme: het Godsvertrouwen, de liefde voor volk en va derland en de eerbied voor den arbeid. Wij hebben een groot doel voor oogen: ons volk voor te gaan in het nieuwe tijdperk dat aanbreekt, het den weg te wijzen naar een nieuwe toekomst. Vele van onze volksgenooten zien naar hetgeen achter ons ligt. houden zich bezig met verloren illusies: gelooven in won deren en wachter, nf Anderen gingen nog ver der, zij waren militairen in de Meidagen van 1940, trokken terug en gaven zich over toen er een Nederlandsch leger van honderdduizenden stond en nu er geen leger meer Is, willen zij vechten met een verzameling oude handwa pens. Zij lieten him leven zonder eenig nut voor ons volk te hebben kunnen doen. Wij nationaal- socialisten betreuren dit het diepst, want nutte loos vergoten bloed is volksverzwakking. WIJ MOETEN PIONIERSWERK DOEN. Tegen vele volksgenooten in moeten wij ons pionierswerk verrichten. Wij zullen dit blijven doen naar eer en geweten. Wij zijn overtuigd, dat er maar één weg is uit het moeras naar den vasten grond. Die weg is tegen de ver- eeniging van het bolsjewisme, kapitalisme en jodendom, vóór het nieuwe Europa van natio- naal-socialistische en fascistische volkeren, die ons werelddeel in vrede met elkander willen opbouwen Dit nieuwe Europa wordt gevormd door Führer en Duce, door hun volkeren en door allen, die daarmede solidair zijn. Aan dit nieuwe Europa moet ons volk deel hebben, of het moet ten ondergaan. Wij willen het niet zien ondergaan, wij willen het voorgaan op den weg naar herrijzenis. Het is jammer, dat er nog zoovelen zijn, die dit niet begrijpen, het doet ons soms pijn om te bemerken, hoe wij worden miskend, maar het zal ons geen duimbreed doen wijken van den weg. dien wij voor juist hou- JAPANSCHE SUCCESSEN. Het Japansche hoofdkwartier heeft bekend .gemaakt, dat de Japansche troepen op 8 Mei Myitkyina volledig hebben bezet. De in Birma opereerende Japansche troepen hebben den vijand overal verslagen en den Oostelijken oever bereikt van de rivier Loe in de Chineesche pro vincie Joennan. Japansche bommenwerpers hebben hevige aanvallen ondernomen op de Indische stad Imphal, ongeveer 70 K.M. van de Birmaansche grens. Na hun nederlaag in Birma probeeren de Engelschen met gebruikmaking van een pas aangelegden weg zich op die stad terug te trekken. De Japansche vliegtuigen vielen steeds weer in duikvlucht Engelsche colonnes aan. die van de Birmaansche grens in Westelijke rich ting vluchtten. Frontberichten uit Mindanao melden, dat Amerikaansche strijdkrachten in het Noorden van Mindanao (Philippijnen) zich Zaterdag aan de Japanners hebben overgegeven. (D.N.B.) REDE VAN TOGO. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Togo, heeft in een rede voor het Stille Zuidzee-instituut gesproken over den huldigen politieken toestand in de wereld. Als de eigen lijke oorzaak voor het uitbreken van den tegen- woordigen oorlog noemde de minister de over vallen van Groot-Brittannië en de Ver. Staten op Oost-Azië tijdens de afgeloopen jaren. Voorts gaf Togo uiting aan zijn leedwezen, dat Tsjoengking ondanks de voortdurende te rugtochten van de Engelschen en Amerikanen aan deze zijde bleef staan. De val van Manda- lay heeft echter practisch het lot van Tsjoeng king bezegeld, daar het thans volledig van de buitenwereld is afgesneden. De chef van de Japansche buitenlandsche politiek verklaarde vervolgens, met een toespeling op de oprich ting van militaire steunpunten door de Brit ten in Indië met behulp van de Ver. Staten, in zake het Indische probleem het volgende: „Wij mogen niet werkloos blijven ten aanzien van deze gebeurtenissen niet alleen in het belang van de 400 millioen zielen tellende Indische be volking. doch ook in het belang van onzen op- boiiw in Oost-Azië. Het zou ons buitengewoon spijten, wanneer het Indische volk gedwongen zou worden ook maar een enkelen droppel bloed te vergieten alleen om Groot-Brittannlê in staat te stellen zijn hebzuchtige uitbuitingspo litiek in Indië voort te zetten." Vervolgens spoorde de minister de Indiërs aan om zich na de verwijdering van den Brit' schen invloed in Birma in den strijd te werpen voor d,e vorming van een nieuwe natie. (DN.B.) VERKLARINGEN VAN BOSE. Rasj Behari Bose, de Indische onafhanke lijkheidsleider heeft in een Zondagavond ge houden radiorede verklaard: In het hart van iederen jongen Indiër brandt thans het on- bluschbare vuur van de onafhankelijkheid, dat elk oogenblik kan oplaaien tot een brand, die het geheele bouwwerk van het Britsche impe rialisme in Indië in de asch zal leggen. Bose herinnerde aan den eersten onafhanke- den. Als wij dat wèl deden, waren wij geen kerels. In een tijd als de onze kan een volk alleen gered worden door een hecht verbond van man nen en vrouwen, die bezield zijn door één wil en bereid zijn dien door te drijven, zoo noodig tegen alles in. Zij vragen niet om erkenning, die komt later vanzelf. In meer dan 10 jaren van strijd en opoffering is dit verbond tot stand gekomen. Vandaag heb ik wederom ontel bare bewijzen ontvangen van de hechtheid van den band. die ons bindt, gij hebt mij daardoor gesterkt. Vol moed en vertrouwen gaan wij voorwaarts voor volk en vaderland. Het zal waarachtig wel gaan. Hou zee. kameraden. Het bureau van den bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: Het in de bekendmaking van 4 Mei 1942 vermelde proces tegen de leiders van een geheime organisatie is geëindigd. Be wezen is, dat zich opnieuw 27 Neder landers hebbem schuldig gemaakt aan s-pionnage, begunstiging van den vijand en verboden wapenbezit. Vijf en twintig hunner zijn ter dood veroordeeld, twee- tot levenslange tuchthuisstraf. Eén der doodvonnissen is door gratie gewijzigd in levenslange tuchthuisstraf. De andere 24 doodvonnissen zijn door fusilleering vol trokken. lykheidsoorlog, dien Indische soldaten in 1857 tegen de Britsche onderdrukkers hebben ge voerd. De door onze voorvaderen in 1857 opge roepen geest is thans krachtiger dan ooit. (D.N.B.) STRIJD OP MADAGASCAR DUURT VOORT Volgens de laatste berichten uit Tananarive zijn door de gevechtshandelingen op Madagas car de benzinedepots der Fransche luchtstrijd krachten door brand verloren gegaan. De opmarsch der Engelschen ten Zuiden van Diego Suarez maakt zeer geringe vorderingen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de Fran sche luchtstrijdkrachten op Madagascar in den loop der eerste gevechten zeer zware verliezen hebben geleden. (DJN.B.) AMERIKAS EISCHEN INZAKE FRANSCHE ANTILLEN. Naar in gewoonlijk welingelichte Fransche kringen verluidt, zouden de Amerikaansche eischen ten aanzien van de Fransche Antillen in de eerste plaats, betrekking hebben op het stationneeren van garnizoenen en op de mili taire controle der strategisch belangrijke pun ten op de Fransche Antillen. In de tweede plaats op de ontwapening der op Martinique sinds den wapenstilstand voor anker liggende Fransche schepen en in de der de plaats op den afstand van de daar gelegen Fransche tankschepen en ander materiaal, In zake het op Martinique aanwezige goud dei- Bank van Frankrfjk zijn geen eischen gesteld. De in Fort de France op Martinique gesta- tionneerde Fransche oorlogsbodems, zoo ver klaart men verder, zijn het vliegkampschip „Bearn", de kruiser „Elbe Berten" en het op leidingsschip „Jean d'Arc", alsmede een aantal kleinere eenheden van de Fransche marine. Met den kruiser „Ebe Berten" is indertijd het ver melde goud der Bank van Frankrijk naar Mar tinique overgebracht. De eisch der Amerikaan sche regeering t.a.v. het uitleveren der op de Antillen aanwezige Fransche tankbooten noemt men alhier een kenmerkend bewijs voor het ge brek aan tonnage, waarvoor Amerika zich als gevolg van den Duitschen duikbootoorlog ziet geplaatst. (D.NB.) DE DUITSCHE DUIKBOOTACTIE AAN AMERIKA S OOSTKUSTEN. A TV TEW-YORK is verduisterd, terwijl ook Y het overige gedeelte van de Amerikaan- I i. N sche Oostkust vreduisterlngsmaatregelen heeft moeten treffen. Het zyn de directe gevol gen van het optreden van de Duitsche duikboo- ten, die haar operatleterrelnen voor de Ameri kaansche kusten hebben gekozen. Deze maat regelen maken een byzonderen indruk op den Amerikaan, die nu door het gedoofde licht van de wereldstad New York metterdaad tot de ontdekking is gekomen, dat de oorlog de Ver- eenigde Staten dicht is genaderd. Dit land, eens genaamd „rijkste aller landen", heeft den laaW sten tijd met de grootste moeilijkheden te kam pen en dit blijkt wel uit de aangekondigde in grijpende althans voor den Amerikaan economische en financieele maatregelen, welke een inflatie moeten afwenden. In het bijzonder baart het scheepsruimte- vraagstuk de grootste zorgen. De „Sunday Ti mes" heeft bericht, dat de besprekingen, die de Britsche admiraal Pound in Washington heeft gehouden, niet tot het gewensche succes heb ben geleid. Zoo werd o.m. besloten, om te voor zien in het groote tekort, een bepaald aantal schepen uit de vaart tusschen Amerika en En geland te nemen en deze schepen dan het ver keer te laten onderhouden tusschen Noord- en Zuid-Amerika en met Australië. Dit is 'n oplos sing, welke direct twee feiten duidelijk demon streert. Allereerst, dat het scheepsrulmteyraag- stuk zoo uitermate urgent is, dat men zelfs ten koste van Engeland een maatregel moet doorvoeren. En ten tweede, dat Engeland's po sitie hierdoor aanmerkelijk verslechterd wordt, want door het nu nogmaals uitvallen van ver schillende schepen en den steeds scherper wor denden strijd van het Duitsche duikbootwapen is de vaart op Engeland wel zeer sterk terug- geloopen. Het Amerikaansche blad „Time" wijst eveneens hierop en merkt verder op, dat het Duitsche duikbootwapen nog steeds loert op de Amerikaansche scheepvaart en marine om haar doodelijke steken te kunnen toebrengen. Intus- schen stijgt het aantal tot zinken gebrachte schepen in plaats van af te nemen. Het blad spreekt van een bijna noodlottigen omvang, welke dit aantal aanneemt. En de komende we ken zullen een geïntensiveerden duikbootoorlog met zich brengen. In zijn Rijksdagrede heeft Hitier immers deze toezegging gedaan; dit be teekent, dat de volle kracht van het duikboot wapen op de Anglo-Amerikaansche scheep vaart zal drukken en nog zwaardere slagen zullen worden toegebracht. Gisteravond heeft de secretaris-generaal der N.S.B., ir. Huygen, de volgende radiorede uit gesproken: Volksgenooten,vandaag is Anton Mussert, leider der Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland, 48 jaar geworden en bij deze gele genheid wil ik u een en ander van dezen man vertellen, die reeds jaren lang strijdt voor zijn vaderland, dat hij zoo lief heeft en die eens algemeen zal worden erkend als de redder van de natie, welke thans nog worstelt met de groote problemen van dezen tijd. Een groot aantal Nederlanders kan zich nog geen voorstelling vormen omtrent de persoon van Mussert, omtrent zijn aard en karakter. Zij weten niets van zijn streven, bedoelingen en plannen. Zy begrijpen geen steek van de moei lijkheden, dien hij dagelijk 't hoofd moet bie den om zijn doel te bereiken en hebben geen flauw Idee van de opofferingen, die hij zich getroost voor .zijn volk. De oprechte aanhankelijkheid van zijn trou we volgelingen, wier aantal van dag tot dag groeit, wordt versleten voor slaafsche onder worpenheid aan een heerschzuchtig man, die het Nederlandsche volk ideeën en methoden wil opdringen, die niet passen bij zijn aard en ge loofsovertuiging. Er zijn er, die de beweging zien als een ver zameling gewetenlooze intriganten en baant jesjagers, die van elke denkbare gelegenheid willen profiteeren om er beter van te worden. Anderen weer beschouwen Mussert en zijn zwar te soldaten als politieke analphabeten en avon turiers die op het verkeerde paard hebben ge wed en welke op de een of andere manier weg gewerkt zullen worden als de heeren uit Lon den hun glorierijken intocht houden in Den Haag. Nu, mijne volksgenooten. al deze Nederlan ders, die in goede of kwade trouw zulke ge dachten koesteren zullen van hun waandenk beelden genezen worden, want de dag is niet meer zoo heel ver, dat het een ieder duidelijk zal zijn, dat de oude tijden nimmer wederkee- ren omdat het nieuwe, solidaire, nationaal-so- cialistische en fascistische Europa is opgestaan, nadat de vijanden van ons werelddeel zijn ver pletterd. Het zal heel anders gaan, dan velen zich heb ben voorgesteld.. Langzaam maar gestadig groeit de eenheid in ons volk. Nederland zal niet wor den een deel van Duitschland. Het Nederland sche volk zal niet in knechtschap, maar in vrij heid naast het Duitsche volk leven, gelijkbe rechtigd in den bond der Germaansche volke ren. zooals de Führer dat wil en zooals Mussert ons immer voorhield. Nog is het oorlog, nog is het land bezet ge bied. maar ook dat gaat voorbij. Eens zal er weer vrede zijn en dan zal het Nederlandsche volk weer zijn groote gaven en talenten ont plooien, onder de sterke, doelbewuste leiding van den man, die met zijn 48 jaren in de volle kracht van zijn leven staatAnton Mussert. Deze man is de eenige geweest, die met zijn scherp politiek inzicht den juisten weg aangaf voor ons volk. Hij heeft den tydelyken ondergang van ons land voorspeld. Hij heeft de bezetting van onze overzeesche gebieden voorzien. Hij heeft reeds jaren lang met klem gewaarschuwd tegen de heillooze buitenlandsche politiek van onze vroe gere regeeringen en speciaal die van Colijn. Hij heeft den ondergang van het Britsche im perium voorspeld. De gebeurtenissen hebben, zich steeds pijnlijk nauwkeurig volgens zijn uit gesproken verwachtingen voltrokken. Mussert voorzag reeds jaren geleden de komst van den Nederlandschen nationaal-socialisti- schen staat. Met volledige overgave, met geest drift en vertrouwen, ja mét fanatisme, staan wij nationaal-socialisten achter dezen grooten man, met zijn scherp verstand, met zijn vol maakte, zelfverzekerde rust onder alle omstan digheden, met zijn innige liefde voor zijn volk en zijn helderen blik in de toekomst. Mussert beschikt over een schier onuitput telijke energie en een enorme werkkracht die h\i uur voor uur aan de belangen van zijn volk wijdt. Voor zijn naaste medewerkers kan hij hard zijn, maar oneindig veel harder is hij voor zich zelf. Hij leeft uiterst sober en kan volstaan met zeer weinig rust. Nimmer laat hij zich beheer- schen door de omstandigheden. Ook in de moeilijke oogenblikken blijft hij opgewekt en vol vertrouwen. Zijn onvergelijkelijke vastbera denheid en het groote vertrouwen in de goede eigenschappen van het zoo begaafde Neder landsche volk hebben Mussert steeds de kracht gegeven voort te gaan op den weg, dien hij voor zich zag en waarvan hij zich door niets en niemand laat afdringen. Hij heeft het geduld van den werkelijk moedigen man. die precies op het juiste oogenblik zijn groote beslissingen neemt. Mussert is een figuur zooals er maar eenmaal één in de honderd of tweehonderd jaren in een volk opstaat, wanneer de nood tot het uiterste gestegen is en het volksleven verloren dreigt te gaan. Hij kent slechts een doel en daarop zijn al zijn gedachten, al zijn daden gericht: het wel zijn van het Nederlandsche volk. Hij wil dit volk weer groot en sterk en welvarend zien. Achter deze figuur staan thans in onverbre kelijke trouw vele tienduizenden Nederlanders, die slechts één verlangen hebben: alles te doen wat het welzijn van ons volk kan bevorderen. Er zijn goede, maar ook wel minder goede nationaal-socialisten onder hen. Hoe zou het ook anders kunnen. Door vorming en opvoe ding en door zuivering der gelederen wordt er voortdurend gewerkt aan verbetering. Reeds staat een hechte kern van beproefde idealisten klaar om ons volk in de verschillende levens gebieden naar beste krachten te dienen. Gij volksgenoot, die nog buiten onze bewe ging staat, gij begrijpt dit alles wellicht nog niet. Gij sluit uw ooren en uw oogen om toch vooral niets te hooren en te zien, waardoor u ever 'Mussert een andere, betere meening zoudt kunnen krijgen. Gij leent uw oor aan de ophitsingen, die door de emigranten-regeering in Londen worden uit gezonden. Gij luistert met volle aandacht naar iedere verdachtmaking, iederen laster, die u over Mussert en de beweging wordt toegefluisterd. En waarom dit wanbegrip, deze verbeten haat? Omdat u Jarenlang, iedere dag weer opnieuw is verteld in pers en radio, in redevoeringen en brochures, dat Mussert zelfs zijn vaderland zou verraden om zijn eigen verlangen naar macht te kunnen bevredigen. Het is begrijpelijk, dat gij, volksgenooten, daardoor vergiftigd werd. Op een sluwe manier vergiftigd' door lieden die de aandacht van een volk hadden af te lelden van hun eigen misluk kingen en die niets beters wisten, dan den eeni- gen man, die orde zou kunnen scheppen in den heerschenden chaos, verdacht te maken en te beschimpen. Zij hadden er niets van terecht gebracht en dat wisten ze maar al te goed. zy zouden ook niet toestaan, dat Mussert de kans kreeg om eindehjk het Nederlandsche volk uit het moeras te halen, waar het door onverstand, oneenigheid. en intriges in was vastgeraakt. Eens komt echter de dag, dat gy volledig overtuigd zult zijn. dat het de liefde voor volk en vaderland was, die Mussert de innerlijke kracht gaf tien jaar lang zoo hardnekkig zyn strijd voeren. Het is deze liefde, die hem nu nog dag voor dag bezielt in zyn streven iederen Nederlander er van te overtuigen, dat wij één moeten zyn, opdat wy in het nieuwe Europa de plaats kunnen innemen, die ons toe komt. Als dit tot u doordringt, zullen wy onze ver wachtingen over de toekomst van ons volk steeds hooger kumien spannen, en komt de dag, dat rnillioenen Nederlanders den verjaardag van Mussert zullen vieren als de verjaardag van den leider van een herboren Nederlandsch volk in het nieuwe Europa. ARBEIDERS EN KANTOORBEDIENDEN SCHENKT HIER AANDACHT AAN! Wanneer de beschikbare arbeid juist verdeeld wordt, kan iedereen werk vinden. Het verwisselen van betrekking in de be drijven heeft ten doel, dat werklooze ar beiders met veel kinderen en oudere Nederlanders in het arbeidsproces worden opgenomen. Wanneer daartoe van jonge en krachtige menschen eens gevergd wordt arbeid in Duitschland tc verrichten, is dat dan onrechtvaardig? Wes eerlijk, hoe denk je daarover? Welke gevaren voor Europa voort zouden vloeien uit een eventueele overwinning van het bolsjewisme wordt nog eens aangetoond door Mar. Voigt in een artikel in het tijdschrift „Nineteenth Century". Het A.N.P. geeft van dit artikel o.a. de volgende bijzonderheden: In zyn rede van 23 Februari heeft Stalin het een en ander meegedeeld over zyn plannen met een overwonnen Duitschland, Wanneer hij ver klaart. dat hy het Duitsche volk niet met de Hitler-clique vereenzelvigt, gebruikt hij bekende woorden. „Clique" is steeds een uitdrukking, die gebezigd wordt voor een politiek stelsel in een land, waarmede Rusland zich in oorlog bevindt De vernietiging van het tegenwoordige Duit sche politieke stelsel is een Russisch oorlogs doel, dat in overeenstemming te brengen is met de Britsche oorlogsdoelen, hoewel deze niet be reikt zouden zyn. wanneer slechts de heer schappij van Hitier verdween. Een bezetting van Duitschland door Rusland zou niet slechts de val van het Hitler-despo- tisme, de arrestatie of terechtstelling van de leidende nationaal-socialisten beteekenen. doch zo ude algeheele wyziging van de tegenwoor dige orde ten gevolge hebben. Vele voormalige vakvereenigingsmenschen en vele schrijvers, rechtskundigen, hoogleeraren enz. zouden ge ëlimineerd worden. Zelfs enkele der tegenwoor dige oppositioneelen. de geestelijkheid zonder eenigen twyfel en vele communisten zouden onderdrukt worden, met uitzondering van hen, die als „Quislings" zouden optreden. De maatregelen, die door de Russen genomen zouden worden, zouden grondig en doeltreffend zyn, en zy zouden zeker ook wiirieire v*" d grenzen en overplanting van bevolkingen mede brengen. De Oostelijké provincies van Polen zou den geannuleerd worden en Polen zou de Duit sche grensgebieden ontvangen, wellicht geheel Oost-Pruisen en Silezië. van hedenavond 21.21 uur tot morgenochtend 5.50 uur De maan kwam heden op te 5.09 uur en gaat onder te 18.18 uur. Polen zou een instrument worden ter be- heersching van Duitschland. Zulke vooruitzich ten zyn, van Britsch standpunt bezien, welis waar niet ideaal, doch zy zouden verre te pre- fereeren zyn boven een Duitsche overwinning. Wanneer de Russen in Berlyn zijn en hun politieke orde beginnen op te leggen, wellicht door een volksstemming als in de Oostzee- staten, zou het Rynland volkomen afvallen en een defensieve grens langs de Ryn scheppen. Dit zou de historische gelegenheid voor Frank rijk zijn, voor restauratie van het Roomsche rijk en een unie met den nieuwen Rynstaat, wellicht zelfs het antwoord op het tragische probleem, dat door het kwynen van de Fran sche bevolking wordt geschapen. Ten slotte wijst Voigt- op de moeiiykheid, waarin Engeland zich bevindt ten aanzien van de door Rusland zoo begeerde Baltische Staten en Karelië. De Russische wensch, deze streken te behouden, is in tegenspraak met de Atlan tische proclamatie en toegeven aan de Russi sche eischen zou beteekenen, dat Engeland het beginsel dei- veiligheid stelt boven het zelfbe schikkingsrecht der volkeren. Volgens de „Daily Telegraph" heeft de bis schop van Bradford, dr. Blunt, in een rede te Manchester beweerd, dat het communisme voor het Christendom niets gevaarlyks heeft, doch slechts een poging vormt om de geheele vol kengemeenschap te vervullen van het Juiste be sef van de gemeenschapsplichten. Laat men Engeland maar communistischer maken, aldus de bisschop, dat hindert niet, maar draagt er alleen toe bij, dat de Engelsche maatschappij democratischer wordt. Eén ding is in ieder geval zeker: het oude. individualisti sche stelsel van het particuliere kapitalisme, waaronder de huidige generatie is opgegroeid, heeft voorgoed afgedaan en zal niet meer terugkeeren. (D.N.B.). DIEFSTAL OP POSTKANTOOR TE EDE. Op het postkantoor te Ede werd een bedrag van 2000 gulden vermist. De recherche stelde een onderzoek in nairf diverse leden van het personeel een verhoor af en wist ten slotte den dader, den hulpbesteller S. tot bekentenis te brengen. Het geheele bedrag werd teruggevon den. S. wordt ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. DOODELIJKE VAL TE ALPHEN. De 91-jarige W, F. Boerefyn aan den Steek-1 terweg te Alphen is des nachts van een trap gevallen. Hy kwam daarby zoo ongelukkig te recht, dat hy kort daarop is overleden. ONDER SLEEPERSKAR GERAAKT EN GEDOOD. Het zevenjarig zoontje van den heer Koops te Sneek, geraakte gisterochtend in de J. W. Frisostraat aldaar onder een sleeperswagen. Het kind kreeg beide wielen over het hoofd en v/as op slag dood. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. Gistermiddag was de 39-jarige machinist D. J. van V., woonachtig in de Bennekomstraat te Den Haag, in een wasscherij aan den Haag- weg bezig met het bevestigen van een afgeloo pen drijfriem. Plotseling geraakten zyn kleeren tusschen het drijfwerk, waardoor de man eeni ge malen om een as werd geslingerd. Hy was op slag dood. DE MOORD TE WORMERVEER. De dader yan den moord op het meisje K. tc Wormerveèr. de 23-jarige W. v. d. B.. heeft zich gisteren aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam gemeld en een volledige beken tenis afgelegd. PREDIKBEURT. WADDINXVEEN Remonstr. Kerk: Dlnsdagnam. 7 uur.ds. De Rover van Vlaardlngcn. IIERV. KERK Drietal te Kampen (vacature ds. K. Hlelkema)ds. H. Hiensch te Ooltgcns- plaats. ds. J. J. Poot tc Amelde en Tienhoven en ds. J. Vermaas te Hulzen. Beroepen te Wouterswoude ds. J. J. Poot tc Amelde en Tienhoven, te Elburg ds. W. L Tukker te Hel- en Boelcop. Bedankt voor Arnemulden ds. A. H. Sonnen- berg te Molenaarsgraaf. Aangenomen de benoeming tot hulppred. te Ridderkerk cand. J. de Bruyn te Zeist. Beroepen te Schoonrewoerd cand. L. Kievit te Baarn. te HelnenoorÜ (vac. dr. W. H. Beeken kamp) cand. E. J. Elchhorn. hulppred. te Baren- drecht. Benoemd tot hulppred. te Akkrum (evan gelisatie) cand. J. Wassenaar te IJlst. Beroepen Te Genemulden ds P. Bouw te Haaf- ten Aangenomen Naar Helvolrt c.a., ds. W. H. de Bode, emeritus-predikant te Amersfoort Be- dant. Voor Wltmarsum, ds E. P. Borgman, predi kant der Ver. van Vrllz. Herv. te Middelburg. CIIR. GEREF. KERK Tweetal. Te Zwaagwest- elnde, ds. L. Kraan te Baarn en ds. W. Ruiter te Dedemsvaart. GEREF. GEMEENTEN Beroepen. Te Dlrks- land, ds. Chr. v. d. Woestljne te Ridderkerk. BAPTISTE GEMEENTEN Aangenomen. Naar Apeldoorn ds. H. C. van der Filer te Emmererf- schelderveên, die bedankt heeft voor Rotterdam- Zuid. GEREF. KERKEN Beroepen te Leerdam, ds. G. Vlsee te Emllchhelm. Aangenomen naar Heme- lum cand. W. Okkema, hulppred. te Kampen. Aangenomen de benoeming tot hulppred. te Rot terdam cand. G. E. Arnold, hulppred. te Abben- broek. Moeder en kind veilig, dank zy den Ne< landschen Volksdienst Sluit u aan als lid.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1