Tweede verplichte bijeenkomst 83sfe Jaargang ZATERDAG 9 MEI 1942 No. 25188 fer controle van de voormalige Nederlandsche weermacht De slag in de Koraalzee De volgende phase in Britsch-Indië Vrijheid zal veroverd worden Duurt nog voort Verspreide Berichten OPROEP GEMENGD NIEUWS V erduisteren: RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. 10 Verplicht tot aanmelding zijn alle: a) Beroepsofficieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Nederlandsche land- en zeemacht, die op 10 Mei 1940 in actieven dienst waren. b) Beroepsofficieren van het voormalige Nederlandsche koloniale leger t/m. den leeftijd van 55 jaar. 2) Op 15 Mei 1942 14 uur precies moet de tot aanmelding verplichte persoonlijk 'opkomen, overeenkomstig de volgende lijst: Verplichte bijeenkomst te: In de provincies Groningen Friesland Overijsel Drenthe Gelderland Utrecht Noord-Holland Assen, Friesland-kazerne, (W ilhelmina-kazerne) Drentsche Hoofdvaartstraat 153. Ede, Maurits-kazerne, (infanterie-kazerne) Stationsweg. Bussum, v. d. Palm-kazerne, Amersfoortsche Straatweg. Breda, Chassé-kazeme Vier Windenstraat 4. Roermond, Ernst Kasimir-Kazerne. 3) Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Ieder tot aanmelding verplichte moet medebrengen: a) een wettelijk legitimatiebewijs (persoonsbewijs, zak boekje, militaire documenten enz.); b) twee foto's van recenten dattim in burger of in uniform, opgeplakt op twee vellen papier (formaat din), die met de volgende gegevens moeten worden ingevuld. Familienaam: Alle voornamen: Geboorteplaats Geboortedatum: invullen in Gehuwd, ongehuwd, gescheiden: blokletters Laatste militaire rang: of met Laatste legerafdeeling: schrijfmachine. Tegenwoordig beroep: Arbeidsplaats en/of werkgever: Tegenwoordig adres: Woonplaats: Straat: Handteekening. 4) Niet verschijnen heeft onmiddellijk strafmaatregelen tengevolge. 9 Mei 1942 Der Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger FR. CHRISTIANSEN. Van speciale Indische zijde is aan het tijd schrift Berlin-Rom-Tokio een artikel gezon den, dat gepubliceerd wordt onder het opschrift „De volgende phase in Indië". Het artikel begint met te constateeren, dat na den terugkeer van Sir Stafford Cripps uit In dië naar Londen algemeen de vraag gesteld wordt: Wat nu? Alvorens op deze vraag in te gaan vat het artikel den huldigen toestand in Indië kort samen. Cripps is er niet in geslaagd tot overeenstemming te komen met de Indische leiders. Het Indische volk was niet bereid zijn beloften te aanvaarden, zoodat zijn missie vruchteloos werd. Om het beschamende van zijn nederlaag te verbloemen verklaarde hü echter, dat alle Indische leiders met wie hü in contact gekomen was, eensluidend den wensch geuit hebben, dat de landen van het Driemo- gendhedenpact zouden worden verslagen. Hij zei echter niet, hoeveel duizenden Indi sche nationalisten in de gevangenis zün opge sloten en hoeveel nieuwe arrestaties voor zyn eigen oogen verricht zijn. Ook zeide hij niet geweigerd te hebben den plaatsvervangenden voorzitter der nationalistenbeweging te ontvan gen. welker leider, Soebhas Chandra Bose, eën jaar geleden op geheimzinnige wijze uit Indië is verdwenen. Wanneer hij met deze politieke gevangenen of hun zaakwaarnemers zou hebben gesproken, zou hij iets vernomen hebben wat totaal anders is dan wat hem bij zijn vertrouwelijke bespre kingen in New Delhi werd verteld. Bij gebreke aan een overeenstemming, welke recht doet we dervaren aan de eischen van Indië, wil het In dische volk niet actief samenwerken met En geland ten aanzien van de oorlogvoering. Het is natuurlijk mogelijk, dat thans en in de toe komst eenige leiders zullen optreden voor hulp verleening aan Brittannië, het zal hun echter niet mogelijk zijn openbare geestdrift te wek ken. Er kunnen twee groepen onderscheiden worden in de openbare meening van Indië, n.l. een minderheid, die onder Britschen invloed en controle heeft gestaan en actief samenwerkt met Brittannië en de overweldigende meerder heid, die zich passief of actief verzet tegen deelneming aan de oorlogvoering. Er zijn eeni ge invloedrijke leiders, die om ideologische re denen vijandig gezind zijn jegens de landen van het Driemogendhedenpact. de geweldige meer derheid van het volk stelt echter geen belang in ideologische problemen, maar in de vrijheid van Indië en wil het lot deelen van de mo gendheden, die Indië willen helpen zijn vrijheid te verkrijgen. Deze menschen worden geleid door den progresslstlsch gezindën vleugel van het Indische Nationale Congres, het^z.g.n. For- wardblock. Tot dusverre heeft de Britsche pro paganda er naar gestreefd den invloed van dit blok en zijn leider Bose als onbelangrijk voor te stellen. De verdere ontwikkeling in Indië zal zijn waren invloed op de massa's aan den dag brengen. Het standpunt van Bose is volkomen duide lijk. Hij is er van overtuigd, dat Engeland den oorlog zal verliezen. Voor hem gaat het in de eerste plaats om de bevrijding van Indië. Ideo logische overwegingen zullen niet in den weg staan aan zijn oprechte samenwerking met de vijanden van het Britsche imperialisme, die de vrieden zijn van de Indische onafhankelijkheid. Hü onderschat de kracht niet van de tegen over hem staande krachten, maar hij is er toch vast van overtuigd, dat het hem mogelijk zal zijn de geweldige meerderheid van het Indische volk te winnen voor een politiek van weigering van leder compromis met Engeland en samen werking met de landen van het Driemogend hedenpact. Twee omstandigheden doen haar invloed te zijnen gunste gelden. De conservatieve partij in Engeland weigert voor den duur van den oorlog alle vérgaande concessies aan Indië. waardoor een overeenstemming tusschen Indië en Engeland onmogelijk is en na de Japansche overwinningen in Oost-Azië is in Indië door de in het land aanwezige antl-Britsche elementen een zoodanige paniek verspreid, dat het thans voor iederen leider of groep onmogelijk is de De zeeslag in de Koraalzee duurt nog voort. Naar de Britsche berichtendienst uit Canbera meldt, heeft de Australische minister-president Curtin in een op ernstigen toon gehouden rede voor het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de op het oogenblik in de Koraalzee woe dende zee- en luchtslag voor de geallieerde oorlogvoering in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan van beslissende beteekenis is. De „Berliner Boersenzeitung" verklaart, dat de nieuwe Japansche slag, waarbij de goede samenwerking tusschen de zeestrijdkrachten en de luchtmacht der marine de proef op de som heeft geleverd, opnieuw sterke Engelsch-Ame- rikaansche zeestrijdkrachten heeft getroffen. Door deze verliezen worden de mogelijkhe den voor operaties van de nog resteerende Amerikaansche slagschepen wegens de gerin ge beveiliging vanuit de lucht nog kleiner. (D.NJB.) JAPANSCHE BUIT BIJ DE VEROVERING VAN BHAMO. Tijdens de operaties, die tot verovering van Bhamo in Birma hebben geleid, hebben de Ja pansche troepen 32 schepen met waardevolle ladingen aan wapens en munitie, tien vliegtuig- montage-werkplaatsen, een werkplaats voor het herstellen van automobielen, 22 vliegtuig- en automotoren, een groote hoeveelheid onderdee- len voor auto's. 4000 ton wolfram, 20.000 balen rijst en 5000 benzinetanks buitgemaakt. (D.NJ3.) VERSTERKINGEN NAAR CEYLON. Volgens een officieel Britsch bericht zijn op Ceylon versterkingen, bestaande uit Afrikaan- sche lnheemsche troepen, aan land gegaan. De Britsche berichtendienst voegt hieraan toe, dat deze troepen bestaan uit beproefde strijders voor den oorlog in het oerwoud en den guerilla-oorlog. (A.N.P.) MALAN EN JAPAN. Op het oogenblik schat men in de Zuid-Afri- kaansche unie de oppositie tegen de regeering van Smuts op ongeveer 40 procent van de on- geven twee millioen zielen tellende blanke be volking. aldus schrijft de te Edinburgh ver schijnende „Scotsman." De leider van de oppositie, dr. Malan. heeft thans openlijk een verklaring afgelegd aan gaande de houding der Zuid-Afrikaansche op positiepartijen tegenover den oorlog met Ja pan. Zij kan in drie punten worden samenge vat: Malan en zijn aanhangers gelooven niet, dat Japan Zuid-Afrika zal aanvallen. Japan's deelneming aan den oorlog is geen misdaad, tenzij men het een misdaad -wil noemen, wan neer een groot volk in een klein gebied zichzelf de levensruimte schept, die men het tevoren langs den weg van normale onderhandelingen heeft ontzegd. Verder wenscht dr. Malan, dat de Zuid-Afrikaansche regeering onmiddellijk vrede sluit met de spilmogendheden. Zouden de Japanners toch, tegen alle vooruitzichten in, de Zuid-Afrikaansche unie aanvallen, zoo wordt er in dr. Malan's verklaring verder gezegd, dan zouden de Zuid-Afrikaansche nationalisten slechts onder deze voorwaarde aan den strijd deelnemen, dat men de republiek uitroept en onmiddellijk alle banden met Groot-Brittannië verbreekt. IN BRITSCH-INDIË. Naar uit Allahabad wordt gemeld, heeft Gandhl een ontmoeting gehad met Nehroe. De Onderkoning van Britsch-Indië heeft "gis teren per radio een dringend beroep gedaan op de bevolking tot eensgezindheid en onder steuning van de nationale inspanning voor den oorlog. O.a. zei hij: laat ons de verspreiders van geruchten aanvallen. Laat ons de defal tisten aanvallen. Lord Linlithgow spoorde de Br.-Indi6rs op nieuw aan zich te vereenigen voor de vorming van een nationaal oorlogsfront. (D.N.B.) STRIJD OP MADAGASCAR DUURT VOORT. In welingelichte kringen te Vichy heeft men gisteravond verklaard, dat het verzet op Mada gascar wordt voortgezet. (D.N.B.). EEN REDE VAN EDEN. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken. Eden, heeft in een rede te Edinburgh verklaard, naar de Britsche nieuwsdienst meldt, dat er na den oorlog geen plaats meer zal zijn voor een „geïsoleerde zelfzuchtige politiek". Nooit zal er voor het Britsche empire meer sprake zijn van een „splendid isolation". Nooit zal er vrede op de wereld kunnen heerschen, wanneer er niet tevens een economisch stelsel bestaat, waarin mannen en vrouwen, die werken willen, ook werkelijk werk vinden en beloond worden voor hun moeite. De gemeenschap der geallieerde volkeren, zoo zeide Eden, moet vol doende sterk zijn, om een „politiegroep" op te stellen, die „straatschenderij en het gevolg van gangstermethoden" verhindert. Aan Groot-Brit tannië, de Ver. Staten, de sovjetunie en China zal de voornaamste zorg ten deel vallen voor het behoud van den vrede, alsmede de voornaamste veranwoordelijkheid voor den economischen opbouw na den oorlog. In het verdere verloop van zijn rede zeide Eden nog het volgende: „Wij zullen nooit onze eigen Britsche belangen verwaarloozen. Aan den anderen kant kunnen wij echter ook niet de belangen van andere landen volkomen achteloos Voorbijzien". Eden stelde zich op het standpunt, dat Engeland den last van het geven van leiding op zich moet nemen. Het is een last, die anderen met hem zouden deelen, doch waarvan een groot deel op Engeland's schouders zou komen te rusten. „Wij moeten er allen duidelijke bewijzen van afleggen, dat wij de verantwoordelijkheid aanvaarden. Wij moeten bewijzen, dat wij de kracht en den wil bezitten, om zulks te doen. Ik bedoel daarmede geen nieuwen bewapeningswedloop. Ik doe alleen het voorstel, dat wij nooit weer onze bewapening zoo zullen verwaarloozen als voorheen. Alleen op die wijze zullen wij onzen vijanden vrees en onzen vrienden blijdschap kunnen inboezemen". (A.N.P.). OPENING YAN TENTOONSTELLING „HET SOVJET-PARADIJS". Ter gelegenheid van de opp-ing van de ten toonstelling „Het sovjet-paradijs" in den Lust- garten te Berlijn, vond gisteravond een bijeen komst plaats, waar o.a. de diplomatieke ver tegenwoordigers aanwezig waren van de landen die zün aangesloten bü het antikominternpact, alsmede vertegenwoordigers van partü. staat en weermacht. Onder de eeregasten bevonden zich de Japansche ambassadeur Osjima, vertegen woordigers van de Italiaansche ambassade en de minister van staat, dr. Meissner. Staatssecretaris Gutterer noemde in zün toespraak deze tentoon stelling een enkele aanklacht tegen het bolsje wistische stelsel. Het reeds voor 1933 door het nat.-socialisme geschetste beeld van de toe standen in de sovjetunie, zoo zeide Gutterer, is thans door de werkelükheid volkomen bevestigd. Thans kan Duitschland de geheele wereld feiten over het bolsjewisme laten zien. zooals men zich niet erger had kunnen denken. De daden van het bolsjewisme zün aan millioenen Duitsche solda ten en aan de troepen van de verbonden landen uit eigen aanschouwing bekend. De ontwaakte volkeren hebben ingezien, dat het uur der beslis sing nadert. Velen van hen hebben zich bü den strijd aangesloten en in andere landen zün dui zenden en nog eens duizenden vrüwilligers sa mengestroomd om in dezen strüd om het lot van Europa mede te helpen, de toekomst te bepalen. (D.N.B.). De commissaris van politie van den fuslitieclen dienst te 's-Gravenhago ver zoekt ieder, die inlichtingen kan verstrekken over bepaalde personen, die verbindingen zoeken met „zwarte handelaren" zich te melden aan het bureau van voornoemden dienst aan dé Laan Copes van Cattenburch 15. Indien de verbinding tot stand is ge bracht en de partü goederen wordt aange boden. geven zij zich uit voor ambtenaren van de Duitsche politie. Hicrbü is meer malen gebruik gemaakt van een revolver. In sommige gevallen werd de banderolleprüs van tabaksartikelen betaald. Het is gebleken, dat eenige malen door onbevoegde personen, die zich voor Duitsche politie uitgaven en een voorraad in beslag namen, werd opgetreden. Deze praktyken kunnen niet worden ge duld. Voor wat betreft hun aandeel in den zwarten handel wordt aangevers straffe loosheid beloofd. 77.000 SIGAREN IN BESLAG GENOMEN. Onlangs Is ln de gemeente Hardenberg een uitgebreide kettinghandel ontdekt, waarbü het is gekomen tot een inval in een hotel, dat als de centrale van dezen kettinghandel beschouwd kon worden. Behalve de arrestatie van bü deze affaire rechtstreeks betrokken personen en de ontdekking van een clandestiene slachtplaats, bracht het onderzoek den C.C.C.D. nog meer op, namelijk het spoor van een barbier in hetzelf de plaatsje. Als de gegevens klopten, dan moest ten huize van dezen man een aanzienlüke hoe veelheid tabaksartikelen voorradig zün. Inder daad niet minder dan 77.000 sigaren bracht het onderzoek aan het licht. Tabak speelde trouwens een hoofdrol in de geheele Harden- bergsche zaak, want behalve de sigaren zün nog in beslag genomen 400 pakjes sigaretten. 200 pakjes shag en 40 pakken shag. Vleesch, spek en distributiebonnen werden deze gelegenheid bovendien voorgoed aan de zwarte markt onttrokken. "KINDJE DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Het 3-jarige knaapje J. Steens wonende in de Hooidrift te Rotterdam, is eergisteren bü het spelen onder een motorwagen van lün 11 in de Mathenesserlaan gekomen. Toen de tram was opgevüzeld, bleek het jongetje ernstig verwond te zün. Na aankomst in het ziekenhuis aan den Coolsingel is het slachtoffertje overleden. van hedenavond 21.16 uur tot morgenochtend 5.56 uur en van morgenavond 21.17 uur tot Maandagmorgen 5.54 uur De maan kwam heden op te 4.01 uur en gaat onder te 16.05 uur; morgen komt de maan op te 4.45 uur en gaat onder te 17.12 uur. Indische massa te organiseeren voor een ac tieve militaire samenwerking met Engeland. De door de Britsche overheid in Indië genomen of te nemen maatregelen, zooals de evacuatie van groote steden zal er onvermijdelük toe leiden deze paniek te vergrooten. De handig geleide anti-Britsche propaganda heeft dezen toestand volledig uitgebuit en zal dit blüven doen, Ge- leidehjk zal de paniekstemming onder de mas sa zoo groot worden, dat zü geheel oncontro leerbaar wordt. Onder de leiding van een georganiseerde revolutionnaire party zullen dan in de ver schillende deelen van het land burgerlyke oniusien uiiurenen eii ueze untw u^veiing zal er toe bydragen zelfs het Indische leger dat normaliter volledig onder de Britsche macht staat, te beïnvloeden en tot onrust te brengen. Dan zullen hier en daar ge wagende botsingen voorkomen tusscnen Britsche en Indische troepen, die ten slotte hun hoogtepunt zullen vinden in een alge- meenc. over het geheele land verbreide re volutie. Dan zal het einde van de Britsche heer- schappü in Indië komen. Het tempo van de Indische revolutie zal ln zekere mate afhan- kehjk zün van de gebeurtenissen buiten Indië, n.l. van de nederlagen der Engelschen en den büstand, die het Indische volk van buiten zal toys6"- Wanneer de revolutionnaire vloedgolf zich over het land uitstort zullen twee problemen terstond ter hand moeten worden genomen: de organisatie van het burgerlük bestuur en de opbouw van een nieuw, nationaal leger. De eerste taak zal betrekkelijk gemakkehjk zün. Het burgerlüke bestuur ligt normaliter in han den van Indiërs, met een handvol Engelschen in de hoogste functies. Zoodra de laatsten te zamen met eenige ongewenschte elementen uit geschakeld zullen zün, kan het geheele tegen woordige civiele bestuur door dei toekomstige nationale regeering van het vrüe Indië worden overgenomen. De taak der vorming van een nieuw nationaal leger zal moeihjk zün, aange zien de geoefende Indische officieren in het tegenwoordige Indische leger gesneuveld zün. Desondanks kan ook dit doel bereikt worden, op voorwaarde, dat de landen van het Driemogend hedenpact daarbü hulp zouden verleenen en Indië tüdens het organiseeren van het nieuwe nationale leger in vrede zou leven. Als zeker kan aangenomen worden, dat ver reweg de grootste meerderheid der civiele ambtenaren, leden der politie en officieren, on derofficieren en manschappen van het Indische leger zich vrijwillig zullen uitspreken voor de nieuwe orde in Indië en den eed van trouw daaraan zullen afleggen. Ongeveer een kwart van de bevolking van Indië behoort tot de door vorsten geregeerde Indische 'staten en het ziet er wellicht uit als of deze staten een geweldige hinderpaal zouden blüken te zün voor de vrüe Indische regeering. Voor zoo'n vrees bestaat echter geen aanlei ding. Onder de onderdanen van deze staten is een volksbeweging gaande, die vergeleken kan worden met de congresbeweging in Britsch- Indië en die nauw daarmede samenwerkt. De vorsten, die met miskenning van dezen toestand tot het laatste de Britsche regeering blüven volgen zullen de consequenties moeten dragen. Aangezien de vorsten niet beschikken over een noemenswaardig leger, zullen zij niet in staat zün eenigerlei doeltreffenden tegenstand te bieden aan de vrije Indische regeering. Voor het geval, dat eenige vorsten hun standpunt zouden wijzigen, zou de vrije Indische regeering- wel tot een overeenstemming met hen komen, zoodat zij zouden kunnen aanblüven. mits zij bereid zouden zün de nieuwe rol op zich te nemen van trustees en dienaars van hun volk, welke geplaatst zouden zün onder de nieuwe centrale regeering. Het probleem der zgn. onderdrukte klasse, waarmede het Britsche Imperialisme zooveel reclame maakt, zal gemakkelük opgelost kunnen worden. De zgn. onderdrukte klassen hebben reeds bü de parlementsverkiezingen laten blü ken. dat zij in het algemeen voorstander zün van een nationalistische wereldopvatting. Aan gezien de vrüe Indische regeering haar. rechts gelijkheid en gelüke mogelükheden zal waar borgen, staat het vast, dat zü achter deze regeering zullen staan. De oplossing van het probleem der Indische Mohammedanen, dat opzettelük door de En gelschen overdreven is voorgesteld, biedt even eens geen moeilükheden De Mohammedanen zullen, evenals de overige bevolking, volledige autonomie genieten op het gebied van religie, cultuur en taal. Dientengevolge zullen zü geen aanleiding hebben zich te beklagen over be weerde onderdrukking. Wat politieke en eco nomische rechten betreft, zullen zij volledige rechtsgelijkheid hebben met alle andere deelen van het Indische volk. Bovendien zal de vrü'e Indische regeering speciale maatregelen nemen om iederen Indiër, ongeacht zijn religieuze overtuiging, arbeidsmogelijkheden, een voldoen de loon, lagere schoolopleiding, ziekteverzeke ring enz. te geven. De bü den middenstand in Indië thans heerschende werkloosheid is een misstand, die onder de nationale regeering zal verdwynen. aangezien voor den civielen en mi litairen wederopbouw meer menschen noodig zullen zün, dan beschikbaar zijn. Wanneer ieder genoeg te eten heeft en in religieuze en cultureele aangelegenheden volle dige vrijheid geniet, zullen de binnenlandsche wry vingen en moeilijkheden geheêl vanzelf ver- dwü'nen. In de periode van den snellen weder opbouw moet een gecentraliseerde regeering aanwezig zijn. die in staat is den vrede in stand te houden, de natie eensgezind te houden en het leven der natie in ieder opzicht te bevor deren. In den loop der tijden zal dan wellicht VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. De Economische rechter berekende dat bij W. Jong te Alphen vüf voorpooten van schapen wa ren gevonden en er dus minstens drie schapen clandestien geslacht zouden zün. Verdachte ont kende te hebben geslacht, maar gaf wel toe ln het bezit te zijn geweest van 8 kilo schapen- vleesch. De Officier zei dat verdachte als smok kelaar bekend staat, en vorderde zes maanden gevangenisstraf en f. 500 boete subs, 5 maanden hechtenis. Vonnis werd conform dezen elsch. Ch. van der Meel te Lelden had een le»vens- mlddelenkaart verkocht, waarom hem bü ver stek f. 60 boete subs. 60 dagen hechtenis werd opgelegd. H. Brandt te Lelden had de kaart ge kocht. Omdat hll als handelaar bekend staat, vorderde de Officier vier maanden gevangenis straf, waartoe verdachte bü verstek werd ver oordeeld. Het clandestien slachten en subsidiair mede plichtigheid daaraan was aan B. M. v. d. Beek te Leldschendam tenlaste gelegd. Verdachte ont kende te hebben geslacht. Twee personen die hü alleen van voornaam kende zouden den stier en het kalf hebben gedood even voor de ambtena ren verschenen. „Je woont ln Leldschendam daar slachten ze geloof lk allemaal clandestien: Je vader zit ln de doo6 <7oor clandestien slachten: Je gaf Iemand onderdak die wegens clandestien slachten was veroordeeld, en gaf toestemming om clandestien te slachten", constateerde de rech ter. De Officier vond het ook een ernstig geval, en nam aan dat verdachte zelf had geslacht, zoo dat hü acht maanden gevangenisstraf elschte. De rechter veroordeelde conform dezen elsch, terwül ln alle gevallen het onmiddellijk gevangen ne men werd gelast van verdachten. CHOPIN-AVOND THEO VAN DER PAS. Is er tegenwoordig wel één Nederlandsch kun stenaar, die zulk een populalritelt geniet als de pianist Theo van der Pas? Deze spruit niet slechts voort uit zün bekend heid als uitmuntend accompagnateur. doch ook het feit. dat de combinatie Chopln-van der Pas steeds meer een gelukkige wordt. Zün groei ln dit opzicht ls evident: hü g£f er ln de stamp volle Stadszaal wederom cr/ertulgende bewijzen van! Aanvankelijk had hü met zekere belemme ringen te kampen en bestond de vrees, dat zijn ontzaglük vele concerteeren, tóch ln zekere op zichten een vervlakkenden Invloed op hem uit oefent. Zoo maakten de Polonaise cis kl. t. op. 26 en de Berceuse op. 57 weinig Indruk, maar daarna ontplooide zich zün spel glansvol. zoodat een voortdurende stilglng merkbaar was ln de drie Ecossalses ln- d, g en as dur en de merkwaar dig zware geheugenopgave nlec minder dan 24 Préludes op. 28 die men zelden of nooit achter elkaar te hooien krygt. HÜ .schonk daarmee een rijk-geschakeerde Impressie. Na de pauze daarenboven de Fantasie f kl. t. op. 49, de walsen ln ges en e moll. de Mazurka's In a moll en naar wü meenen ln c dur. met als klap op de vuurpijl, het Andante Splanato met Polonaise, waarmee een volmaakt hoogtepunt bereikt werd! Zün virtuositeit ls groot, zün speurzin naar teederen of kleurrijken klank doordringend, zün spel vlot, charmeerend en met briljanten Inslag. Verlangen blüft soms uitgaan naar dieper, rijper relief en grooter lyrische spanning. Wellicht toch kwestie r/an nog intenser studie?.... Het enorme applaus noopte tot een toegift: de Etude ln ges dur uit op. 10. waarmee hij den avond bekroonde! Th. J. Hannema. het federalisme geleidelü'k Ingevoerd worden in de staatsmachinerié. Het meest dringende vredesprobleem zal de opheffing van de werkloosheid zün, die in Indië een geweldigen omvang heeft aangenomen. Om dit te bereiken zal een op wetenschappelüke basis berustende landbouw aan den eenen kant en industrialiseering aan den anderen kant noodig zijn. Instellingen zooals de arbeidsdienst en de winterhulp zullen voor Indië bij zün we deropbouw van bijzonder belang zün. Ook zal het noodzakelük blüken den gouden standaard af te schaffen en een nieuwe volkshuishouding op te bouwen op den grondslag van arbeid en productie. De buitenlandsche politiek der nieuwe regee ring zal berusten op de volslagen samenwer king met de landen van het Driemogendheden pact. Bovendien zal Indië ernaar streven het nauwste contact te houden met de gebeurte nissen en de ontwikkeling ln het buitenland. Achter den staat zal de partü staan, die tot taak zal hebben het geheele program van den wederopbouw na den oorlog uit te voeren en in het büzonder deé natie steeds voorbereid te houden op den alweer van iederen van buiten komenden aanval.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1