LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 8 Mei 1942 De Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostfront TRANSPARANTA AGENDA VRAGENRUBRIEK STADSNIEUWS SPORT Visscheri j-Berichten FEUILLETON De vrees voor den afgrond HEDEN Pauluskerk: Concert Felke Asma, m. m. v. Gertr. Schut. 8 uur nam. Stadszaal; Chopin-avond Theo v. d. Pas. 7 >4 uur nam. j De avond- nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt pan Zaterdagmorgen 9 Mei 8 uur waargenomen door de apotheek Ger- dingh en Blanken. Hoogewoerd 171 tel. 20502 en apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 Te Oegstgeest wordt deze dienst dan' waarge- nrnen door de Oegstgeestsche Apotheek, voor malig Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. De ontmoeting van den Führer en Mussolini op 29 April j.l. V&n links naar rechts: Mussolini, de Chef van den Generalen Staf van het Leger Generaal Jodl, de Führer en Generaal-Veldmaarschalk Keitel tijdens het bestudeeren van de kaarten. (Hoffmann, m.) Aan het Oostfront Na ontelbare ritten op de besneeuwde en bemodderde wegen van het Donetzgebied, hebben de num merborden van de vrachtwagens drin gend een opfrissching nocdig. Men doet dit het prettigste buiten in het voor j aarszonnet j e (Orbis-Holland-PJK. Koch.m.) Uitreiking van oorkonden aan de pioniers van den arbeid door Ryksorganisatieleider Dr. Ley in de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn. Dr. Ley wenscht- professor Heikel geluk met het succes van zijn bedrijf. (Weltbild-Polygoon, m.) Eerst in het veld leert men het nationaal-socialisme als levens leer ten volle begrijpen. Het weekblad der Nederlandsche SS, „Storm", publiceerde in een zijner laatste nummers on der den titel „Germaahsche overtuiging" een artikel, dat op treffende wijze uitdrukking geeft aan den levensmoed der Nederlandsche vrijwil ligers, die onder de vanen der SS den strijd' aan het Oostelijk front meemaken. Hieruit spreekt duidelijk, welk een belangrijke funda- menteele wijziging deze inzet in de harten en den geest van deze jonge Nederlandsche man nen gebracht heeft. Mogen zij, die hier te lande in vergelijking met den strijd aan het front voor heel wat gemakkelijker problemen gesteld zijn, zich aan dezen frisschen en durvenden geest der Nederlandsche pionieren voor het nieuwe Europa spiegelen. Dit artikel luidt als volgt: De Germaansche vrijwilliger, die de Dultsche uniform draagt, is voor velen een vraagteeken. Waarom strijden deze mannen eigenlijk. Het moet toch veel gemakkelijker zijn ergens in Nederland, in Denemarken, in Vlaanderen of in Noorwegen het een of andere ongevaarlijke be roep uit te oefenen?, zoo vraagt de Duitsche wapenbroeder, maar in het vaderland stelt men een andere vraag: wat krijgt hij er voor, wat kan hij cr bij winnen? Hun, die dit voelen, hoeft men hierop eigen lijk geen antwoord te geven, want zij hebben een manneliiken inborst en het gevoel voor het geschiedkundig verband der feiten en voor noodzakelijkheden. En hun, die deze vraag stellen, behoeft men niet eens te antwoorden, zü kunnen toch nooit begrijpen, dat een leven, een man waardig, een ander zijn moet dan dat, wat slechts heil ziet in een goede zaken- balans. De hierachter afgedrukte brief van een Nederlandschen vrijwilliger, echter, bevat meer dan een antwoord op de gebruikelijke vragen. BRIEF VAN DEN SS-SCHÜTZE SMITS. „Na zeven maanden aan het Oorlogsfront heeft men zijn kameraden leeren kennen. Wat in de eerste maand niet direct te begrijpen was. helderde zich reeds op in de tweede, in de derde maand begreep men het reeds volkomen en in de vierde werd dit weten omtrent karak ter, zwakheden en bekwaamheden, niet slechts van anderen, maar in de eerste plaats van zich zelf, bevestigd. Eén ding moet men altyd weer constateeren: de soldatenopleiding is hard. Grijpt de leerschool in de kazerne iemand reeds flink aan, dan doet de oorlog de rest ten slotte is men een andere geworden. Dit „andere" is het, wat de Duitsche mannen van die der Noordwestelijke democratieën on derscheidt, ofschoon zij toch allen als Germa nen denzelfden erfelijken aanleg hebben. Des tijds reeds, in „Mei 1940", toen de Duitsche troepen in Nederland binnentrokken, begreep men reeds iets van dat „andere",' van de nog niet onder woorden te brengen geschie- denisvormende kracht. Maar nu eerst, na de lange maanden van strijd in het Oosten, waar in veronderstellingen tot ervaringen konden worden, nu eerst is de tijd aangebroken om te probeeren eenige van mijn gedachten onder woordep te brengen. Het was geen toevalligheid, dat in het neu trale Westen het boek „Homo ludens" uitkwam, een boek, dat al het menschelijke doen en laten als een spel beschouwde, zij het dan ook bij tijd en wijle als een verheven. Bij een derge lijke denkwijze die jammer genoeg niet slechts die van den schrijver ls, maar ook de handelingen van velen in het Westen, zij het dan ook onbewust, bepaalt zal men nooit den noodzakelijken ernst kunnen vinden om zich zelf tot den dood toe in te zetten. Want, hoe fanatiek men ook spelen kan, toch blijft altijd het bewustzijn bestaan, dat het gaat om willekeurigheden en niet om het es- sentieele. Daarom ontbreekt dan ook de totale inzet, het laatste offer en zoodoende ook de geschiedenismakende daad. Dat was de kern van onze levenshouding in het Westen: niet in nood opgevoed zag tenminste de jeugd het leven als met maskers gespeeld. Ons ontbrak de ernst welke het geloof aan de onveranderlijke juistheid van onze idealen met zich brengt. Daarom wilden wij in de diepste beteekenls van het woord geen daden doen en zijn er zoodoende slechts in geslaagd oppervlakkig heden voort te brengen. Ons leven was leeg, ofschoon met duizend kleinigheden gevuld, geen ideaal scheen ons groot genoeg om het te kunnen of willen wa gen in zijn dienst het netwerk van tallooze overwegingen en bezwaren, waarin wij zoo ste vig verstrikt waren, te verscheuren. En dus voegden wij ons naar het systeem, lieten ons drijven en leefden het leven, zooals het ons ge boden werd. neutraal zonder risico, beschaafd, verfijnd, hoffelyk-huichelachtig en oneindig laf. „Uit den toon vallen" was het ergste wat men doen kon en uit den toon viel zon dei- meer al het ware, groote, oorspronkelijke. Wie het leven speelt, wie zich niet hoeft in te spannen, verliest het contact met de scheppende kracht; Hij geniet het gescha pene zonder nieuws te scheppen en dat zoo wel in materieele als ideëele beteekenis. De jegd vertoonde zich aan ons jammer ge noeg' slechts als genietend, vadsig, on politiek en zonder problemen, onverschillig tegenover de laatste vraagstukken van het leven. Weliswaar doet men met dit te beweren hen onrecht aan die als jonge visschers, zeelieden of boeren een hard leven leiden. Maar voor de jeugd als geheel is dit toch wel juist. Te mid den van dit onbekommerde leven viel de oor log hij zette achter alle alledaagsche gebeurte nissen de mogelijkheid van den dood. Hij, die uit onze gedachten verbannen was, hij leerde ons, dat er waarden zijn waai voor men dapper ook den laatsten ademstoot offert, Waar hij is, spreken niet langer holle pathetische woorden, maai- moedige daden over die dingen die boven leven of dood staan. Dit een«t gaf aan een aantal van ons het vaste geloof, dat alle twijfel en zelfspot overwint, die anders aan de wieg der daden staan. Wij wilden niet slechts met den mond zeggen, dat wij nationaal-socialisten zijn, wij meldden ons als vrijwilligers by" de Waffen-SS, bü de N.S.K.K., bü de verbin- dingsafdeelingen, enz. Wij wilden den oorlog meemaken, wilden er bij geweest zün, wij wilden niet, dat men later tot ons zou kunnen zeggen: de jeugd van Europa heeft de Duitsche alleen laten strüden. De recrutentijd kwam en daarmee ook bittere teleurstellingen. Wij geloofden reeds iets te zijn en iets te kunnen, maar ons ontbrak het aller noodzakelijkste: het geheele wezen te kunnen richten op den totalen inzet Wij hadden mede lijden met ons zelf, in plaats van vol vreugde midden er in te springen en eerst langzamer hand begrepen wij. dat ook de beste uitvluch ten niet konden worden geduld. „Voor den Diütschen soldaat is niets onmogelyk", dat werd- dan slechts tot waarheid wanneer men in om standigheden waarin alle anderen het zouden opgeven, toch stand hield. Zoo groeit een ander mensch op, hü doet niet alsof hij aanvalt, hü valt aan. In dit beslis sende moment trekt hij zich niet terug, maar geeft zonder dralen alles. Zijn wil is bevrijd van de duizend bezwaren, hij handelt zonder omwegen, recht op het doel af. Het was een Joodsche gedachte alles met takt en slimmigheid en langs listige om wegen te kunnenbereikenalsof de wereld met trucs te regecren is, Wü zagen en be leefden plotseling in verbluffende duidelyk- heid, dat een deel van het Duitsche succes op het eenvoudige feit berust, dat men zon der hoküspokus direct op het doel afgaat en op deze wijze met den kleinsten, maar volkomen juisten inzet van krachten dat kan bereiken, wat men tot nu toe voor on- mogelük gehouden heeft. TRANSPARANTA Is geen surrogaat maar een zuiver aardeppelmeelproduct, dat ook na den oorlog blijft. Vraagt ons receptenboekje. N.V. W. A. SCHOLTEN'S AARDAPPELMEEL FABRIEKEN GRONINGEN - FOXHOL. LEVEN ZONDER MASKER. Weliswaar moet men daarvoor de uiterste nauwkeurigheid betrachten kunnen, maar wie eens een appèl, afgenomen door een Duit-scher onder-officier, heeft meegemaakt, die weet alles af van deze nauwkeurigheid, welke ieder stofje op den loop aangrijpt om iemand het Zondags verlof in te houden. Daden te volbrengen in het geloof aan din gen die boven leven en dood staan, leeren zich zelf' tot daden te dwingen, dat is een deel van dat „andere". Het tweede echter is het leven zonder masker. Alle pose, alle schyn viel weg en slechts de naakte mensch bleef over; óf een dappere en goede kameraad, óf een stuk ellende. Hier kon méh noch met goochel kunsten, noch met branie den dappere spe len, terwijl slechts de angst regeerde. Geen omkoopeiij met kleinigheden uit pakjes van thuis of met opgespaarde sigaretten waren in staat een niet aanwezig kameraadschap pelijk gevoel fe maskeeren. Nog iets leerde ons déze strüd in het Oosten: wij hebben gebrek aan alles, wat een beschaafd mensch noodig heeft, te beginnen met een vlek- kelooze enveloppe tot aan ondergoed zonder luizen toe. Wanneer de keuken en de fourage- wagen een paar dagen wegblüven. dan blijven slechts twee mogelykheden, lui zijn en honger lijden of zich inspannen en zoo lang zoeken totdat men de noodzakelijkheden voor een maal tijd bij elkaar heeft. Anderen voor zich laten werken, dat gaat op zijn hoogst één of twee maal. Voor de rest is men op zich zelf aangewezen. Wie niet mee wil doen kan hoogstens met een voorgewende rheumatiek naar een ziekenhuis verdwijnen, óf men jammert over het slechte' eten, over weinig post. over koude, winderige wachten, waarbij de ooren en voeten bevriezen, over luizen en vlooien, over de valschheid der Russen, óf men slaat zich door alles heen, man nelijk en zonder gemekker. Zoo was het waarschijnlyk ook in den wereld oorlog. Ook hij. die langen tüd in de tropische rimboe geleefd heeft, weet dat: van uit de verre verten leert men eerst dë kuituur en de bescha ving op haar werkelijke rwaarde taxeeren. Din gen, die heel gewoon zijn, zooals een schoon bed of een goed boek, worden tot oogenblikken Vit een beter leven. Kort en goed, men zou de verwende „jeunesse blasee" van de democratie een soldatentijd toewenschen. Maar niet slechts dat, men weet. dat dat de eenige redding voor hen beteekent. De oorlog is niet de vernietiger van het leven, zooals onze humanistische-pacifistische opvoe ding ons dat altijd voor oogen gehouden heeft, integendeel, eerst in het veld wordt ons de waar de van dit leven helder bewust, eerst daar kan men het nationaal-socialisme als levensleer ten volle leeren begrüpen. BRON DER KRACHT. In het vaderland kan men veel schrüven over „de nieuwe orde", over het ware socia lisme". over de nieuwe „wereldbeschouwing". Wij willen dit ijverig werken daar niet met een lachje beschouwen en ons daar ver boven verheven gevoelen. Wij weten echter, dat eerst dan in ons vaderland het juiste begrip voor de nieuwe wereld zal komen, wanneer een groot getal van jonge mannen aanwezig zal zfjn, die met de ijzeren taal van den oor log bekend zijn. Zonder voorwaarden te stellen, ons gevend in vol vertrouwen, zijn wij Adolf Hitler als Führer tot op de slagvelden van het Oosten gevolgd en menig goed kameraad rust uit van den stryd onder de zwarte Russische aarde. In het vaderland hebben echter velen het hart vastgehouden: zullen deze „jonge avonturiers" niet door den afgrond verslonden worden, zü die zonder garantie en zonder beloften een Führer van een ander volk als soldaten volgen? Wij antwoorden: Wij hebben noch beloften noch garanties van 1100de; hier in het Oosten vonden wü in ons zelf de bron van onze scheppende kracht, wü weten, dat een nieuw, een door den Führer verecnigd Europa ons initiatief en ons werk noodig heeft en dat is ons voldoende. Wanneer wij eens terugkceren in het vaderland, dan zullen wü u toonen wat wü gewonnen hebben: dat „andere", dat geschiedenismakende zal in ons leven. Wü danken er den Führer voor, dat hü ons een plaats tusschen zün soldaten inruimde. j, c. B. Wend u tot de N.Z.H.T.M., die een pecial'e uitgave met routes heeft samengesteld. P. A. te L. Te zijner, tijd hebt u recht op uw rantsoen. A. J. H. te L. Wendt U tot den secretaris der Ver. „Zwakzinnigenzorg", rar. P A, van Tooren- bur'g,"warmonderweg 5, alhier. EINDEXAMEN R.-K. H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen afdeeling B: F. Berbée; P. Bik; P. Blaauwhof te Zoeter- meer; G. Bots; J. Dieben; R. Gielen te Voor burg; J. Hermans; B. v. Heugten; A. v. d. Horst; E. Jansen; J. v. Leeuwen te Rijswijk; J. Luyben te Bloemendaal; C. Montagne; A. Po lak; F. Polman te Wassenaar; C. Post te Nieu- werkerk; G. Ruygrok te Wassenaar; P. Schou ten te Zoeterwoude; C.. Slegtenhorst; J. Stee man te Den Haag; F. Vink te Voorburg; J. Wagtendonk te Voorschoten; J. v. d. Werf te Noordwijk. Afgewezen 3 candidaten. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. VER. VOOR SCHOOLKINDERKLEEDING EN -VOEDING. De jaarvergadering. Gisteravond hfeld bovengenoemde vereeniging haar algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer F. Schilthuyzen opende de vergadering en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, waarna de secretaresse mevr. W. J. Menkhorst Swart haar jaarverslag uitbracht, waaraan wij het volgende ontleenen: De eerste uitdeeling van kleeding had plaats in het begin van Juli. Hierbij werden uitgedeeld; 870 jongenshemden, 870 jongensbroeken, 671 meisjeshemden671 meisjesbroeken, 1541 paar kousen. Bij de tweede uitdeeling in December werden 1582 paar kousen uitgereikt. Voorts werden uit gereikt 4242 paar klompen en 642 paar schoenen. Gedurende dit jaar werden 182.034 porties eten verstrekt. Maatschappelijk Hulpbetoon verstrekte 1624 rapporten. De kosten per portie kwamen met bediening op 17.27 cent. De gemiddelde grootte der porties v/as 0.88 L. Het gemiddelde aantal kinderen per dag bedroeg 596. Gedurende de vacanties werd de voeding voortgezet. Het verslag maakt voorts uitvoerig melding van de vele moeilijkheden, welke het Bestuur in het afgeloopen jaar moest overwinnen, vooral ten aanzien van de voedselverstrekking. Dit verslag werd door de vergadering goed gekeurd, waarna de voorzitter de secretaresse dank bracht voor het vele werk wederom door haar verricht. Vervolgens bracht de heer W. Caro namens de Kas-Commlssie verslag uit over het nazien der boeken. Alles was in orde bevonden en der halve stelde hü voor den penningmeester, den heer W. J. Nijholt te dechargeeren. Aan het jaarverslag van den penningmeester ontleenen wij het volgende: De ontvangsten bedroegen: Subsidie Gemeen te Leiden f. 48.933.08, contributiën f. 185.25, be dragen en giften (busjes) f. 36.buitengewone ontvangsten f. 61.Totaal f49.215.33. Uitgaven waren; Voeding f. 28.422.52, kleeding f. 6.980.04, schoeisel f. 6.935.03, klompen f. 3.138.43, loonen f. 3.029.35, advertenties en drukwerken f. 166.48, onderhoud en materialen f. 62.90, kosten van vergaderingen, voprschotten f. 106.13, sociale lasten f. 148.47, diversen, assurantiën f. 225.1 Totaal; f. 49.215.33. Ook dit verslag wqrd goedgekeurd, waarna de voorzitter voorstelde den heer Nijholt te dé- chargeeren, hetgeen geschiedde. Ook dezen heer werd dank gebracht voor de accurate wüze waar op hij' het financieel beheer had gevoerd, temeer waar zün taak de laatste maanden nog was verzwaard door het overladen van den tweeden penningmeester, den heer J. Noë. Aan de beurt van aftreden in het bestuur waren: mej. Middelkoop en de heeren Nüholt en Wilterdink, terwijl in de vacature van den heer Noë moest worden voorzien. De 3 aftredende be stuursleden werden bü acclamatie herkozen, ter- wül in de vacature werd voorzien door de be noeming van den heer M van Rijswük. Tot leden van de kas-commissie 1942 werden benoemd de heeren F. Eikerbout, W. Caro en C. Huibregtsen. Bü monde Van den heer F. Eikerbout als oud ste gedelegeerde van de Gemeente werd het be stuur dank gebracht voor al zijn bemoeiingen inzake het arme schoolkind, waarna de voor zitter den gedelegeerde hartelük dank bracht voor de prettige samenwerking. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. Niet mej. J. Adema, doch mej. J. Adama alhier is geslaagd voor het eindexamen Gymna sium afdeeling A. De heeren G. van der Ree alhier en D. J. Hulstijn van Doetinchem, beiden theologisch candidaat te dezer stede, zijn door het provin ciaal kerkbestuur van Friesland toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Moeder en kind veilig, dank zy den Neder landschen Volksdienst. Sluit u aan als lid. Talloos zijn degenen, die Sanatogen reeds met succes hebben gebruikt en warm aanbevelen. Sanatogen versterkt ook Uw gestel en verhoogt Uw werklust en uithou dingsvermogen. Begin et nog hedea mee. VOETBAL. ZATERDAGCOMPETITIE N.V.B. Voor de 4e klasse B worden morgen gespeeld: Die Hagho Quick Boys, 4 uur; B.Z.W.S.V G.E.B., 3 uur; A.R.C.Ornas, 4 uur. De Sportkroniek meldt: Zoowel de 4e kl. A als 4e klasse B der N.V.B,-Zaterdagmiddagcompetitie zullen uitgebreid worden tot 10 elftallen. Hiertoe zal nummer laatst der 4e klasse A degradatiewed strijden moeten spelen tegen den Zaterdagmid dagkampioen. van Afdeeling Dordrecht en Rotter dam om 2 plaatsen in bovengenoemde klasse. Nummer laatst der 4e klasse B zal degradatie wedstrijden moeten spelen tegen den Zaterdag middagkampioen van Afdeeling Lelden (Ter Leede, uit Sassenhelm) en de twee le klasse Zaterdag middagkampioenen van Afdeeling Den Haag, om 3 plaatsen in de 4e klasse B AFD. LEIDEN VAN DEN N.V.B. Zaterdag competitie: le klasse: Ter Leede 1ARC 2, 4 uur, Ju. 2e kl. A: Quick B. 3GWS 1, 4 uur, Devilee; Noordwijk 3Koudekerk 2, 4 uur (Achterweg), Nijenliuys; CNV 1Lelden 2, 4 u. v. d. Nat. 2e kl. B: AlphlaNoordwijk 4. 4 uur, v. Tuyl. 3e klasse: ASV 2AR C4. 4 u., Arends; RIJnsb. B. 3—RCL 3. 4 u. Kluivers; GWS 3—Ter Leede 3, 4 uur, de Bruyn. Adsplr.: RCL—Quick B„ 4 uur, Neuteboom. Zondagcompetitie: Proef wedstrijd Afdeellngs- elftallen, 12 u. (LJF.C.-terreln) de Boer. 2e kl. A: Rouwkoop 2Alphen 4. 2 u.. v. Leeu wen. 2e kl. B: ASC 5Berestefjn 1, 11 1/2 u.. (Kem- penaerstr Schrama; AZL 1LDWS 3. 11 uur, •v. d. Spek 3e kl. B: ASC 7Leidsche B. 2, 10 uur (le terr.) Nieuwenhuis; ZLC 3AZL 2. 11 u, Riet kerken; Morschkw. 2LDWS 4. 11 u„ v. d. Wa ter. 4e kl A: Alphla 3LFC 6. 12 u., Dlseraad. 4e kl. B: ZLC 4Alphen 5, 113/4 uur (bljterr. Al.) Platteel; Kagla 2Lugd. 8. 12 uur (le terr. Lugd.) v. d. Pot: Roodenburg 7UVO 3. 12 uur, Franse. Adsplr. A: ASC (a)TON A 12 uur. (2e terr.) v. Beelen; Lugd.Leidsche B., 2 uur (2e terr.), Hlllebrand; Roodenburg (a)UVS (a), 2 uur. (bljterr.) de Mol Adsplr. B: Roodenburg (c)AOV (a) 12 uur, (bljterr.) v .d. Pompe; ASC (b)LFC, 10 uur (2e terr.) Swanenburg; UVS-» (b)AOV (b) 11 uur, (kl. bljterr.) de la Rle, RouwkoopÜVS (c) 12 uur, Fllippo. R.K. elftallen: 3e kl. A: Nic. Boys 2Leimulden 2. 2»/2 uur (terr. Lelm.). Bouwmeester. Juniores A: üDO (A)Llsse. 2 1/2 uur (terr. Llsse) v. d. Werf. SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND Voor de compe- tie 3e klasse speelden De Politie Schaakclub I en Leithen I. belden candidaten voor de le plaats, een wedstrijd, die ln een gelijk spel eindigde, 5-5, waardoor belde tientallen bun kans zagen ver minderen, want de derde mededinger, de N.Z.H. I ie Rijnsburg won van Leithen I met 64, heeft nu 4 wedstrijden gewonnen en moet nog slechts spelen tegen de Gem. Ambt. Schaakcl. I. Reeds met een gelijk spel is de N.Z.H. I kampioen. KORFBAL. AFD. LEIDEN VAN DEN N.K.B. Zaterdag middag: Adspiranten 2e klasse: Fluks BVlcüs Orlëntls B. 14.30 uur Zondag: le klasse Fluks3 Zuiderkwartier 2, 10 uur 2e klasse: Vicus Orlëntls 4Zuiderkwartier 3, 14 uur. NOORDZUID Het Noordelijk twaalftal voor dezen wedstrijd, welke op Hemelvaartsdag te Zaandam gespeeld wordt, ls samengesteld uit: Aanval: dames N. PedrollVlletman en A. v. Es, heeren H. Kooper en V. Stoeltle (allen Wester kwartier). Midden: dames C. Vlletman en T. Heespellng (Westerkwartier) en de heeren J. v. d. Tuuk (S.V.K.) en H. van Worcum (Swift). Ver dediging. Dames: S. v. d. Berg en R. Oerlemans Wildschut, heei-en.: P. Oerlemans en A. Bulter- man (allen Swlft). PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 8 Mei 1942 Tong per k.g f. 8.804.70; Kleine schol le soort f. 200—180.—: 2e soort f. 142110.—; Pufschol le soort f90.78.2e soort f. 57.40.Groote schar f. 84.76,Kleine schar f.56.52.Puf- schar le soort f. 32.23; 2e soort f. 21.16. Wijting f.102.92.(Alles per 50 kg.) Besommingen: Loggers: KW. 60 f.4698; KW. 18 f.5843; KW. 67 f.9256.—. Neem U nü te méér in acht - voor Rheumatische Pijnen! Nu de weersomstandigheden weer tallooze slachtoffers gemaakt hebben van Rheuma tische pijn, mag het geen verwondering wekken, dat men overal juist nu herhaaldelijk den raad hoort geven: begin een Kruschen- kuur! Reeds bij een kort maar regel matig gebruik van Kruschen, merkt ge de versterkende werking. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, zal dè organen nieuwe kracht bijzetten; ze zullen Uw bloed reinigen en hel zuiveren van schadelijke zuren. Bij Apoth. en Drog. 1,47. 0.76, 0.41. Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. Q door MIGNON G. EBERHARDT. (79 Dacht je dacht jü dan, dat ik het gedaan had? Hoor eens, Jeanne: ik zal het op schrijven. Ga aan le schrijftafel zitten: lk ik zal het Je dlcteeren en het onderteekenen. Dan moet je toch gelooven, dat lk het meen. Kom. Zü kon zich niet bewegen, zoolang hü haar pols zoo stijf vast hield. Zou ze zich losrukken en naar de deur rennen? Nu? Ze moest het pro beeren. Er wa? geen ander middel. Juist op dat oogenblik werd er gebeld, twee-, driemaal achtereen. Het geluid sneed door de stilte als een mes. Paul liet Jeanne los en zijn hand ging naar zyn zak. Jeanne onderdrukte met moeite een gil en wierp de deur open. Daar stond Calvin, blootshoofds, met bleek gezicht en wilde oogen. Calvin! riep Jeanne. Hü trad vlug binnen en sloot de deur achter zich. Paul's gezicht was groen geworden. Hij trachtte iets te zeggen, maar Calvin was hem voor en vroeg: Wat doe Je hier, Paul? Hü scheen Jeanne niet te zien. Hü had een hand in zün zak en toen Paul achteruit week en nog steeds met zün uitpuilende zak worstelde, merkte Calvin op: Doe geen moeite. Ik ben j ook gewapend. Zonder wapen zou ik er niet over I denken hier een- afspraak met Je te maken, j je je Paul's gezicht was vertrokken van angst. Je zei half negen! Je hebt twee maal gezegd, dat we elkaar om half negen zou den ontmoeten. Ik had me belacht hoe ie met Eve gedaan had zoodat Richard haar vond, i toen hij later kwam Ik dacht, dat je mü dot I ook wel eens kon lappen. Daarom Kwam lk vroeg. Je zei, dat je alleen maar met m? wilde praten, hier op de kamer van Jeanne. Maar ik ik was er zeker van, dat je wat anders in den zin had. Ik kan je niet langer de hand boven het hoofd houden. Je bent volkomen gek! Hij zweeg om moeizaam adem te «balen. Cal vin hield zyn oogen onafgebroken op hem ge vestigd en bewoog zich niet en Paul ging hor tend en van den hak op den tak springend voort: Je bent stapelgek! Ik kan alles van je verwachten. Je bent tot alles in staat. Dot be gréép ik gisteravond al, toen je laar mijn huis kwam Omdat ik te veel wist. Ik moest je wel dreigen met dat verhaal van Bea: je had gewei gerd het geld van Diane met me te deelen. lk moest je bang maken, om je te overtuigen, dat het mü ernst was. Dat hielp, want meteen daar na liet je den commissaris staan en kwam je naar me toe om te zeggen, dat Je er op in wilde gaan. Toen haalde Je Diane en ik kwam binnen en gaf je een alibi om je mün goede trouw te toonen. Ik heb eerlü'k tegenover je genandeld. Ik heb Bea dat verhaaltje alleen laten doen om je bang te maken. Ik wist, dat je dat touw uit de schuur had moeten halen; ik heb alleen maar verkeerd geraden, toen ik Bea liet zeggen, dat het vlak voor het eten was. Maar het feit was juist. Dan moet je het dadelijk na het zwemmen gedaan hebben nadat Eye je daar op het vlot het heele verhaal over Avion gedaan had. Eve dacht ,dat het heel slim van haar was, het jou te vertellen wat ze wist. En jü begreep wel, dat ze je je heele verdere leven zou heb ben laten bloeden. Paul's stem klonk onnatuur lijk gillend; alles gooide hü er in één adem uit. Nu begon hij tegen Jeanne. Hy heeft Diane om haar geld getrouwd; hij is krankzinnig van eerzucht! Zonder het geld van Diane kon hü niets bereiken; hü moest Eve wel vermoorden. Het zou niets geholpen hebben, als hü Richard vermoord had, want Eve wist de waarheid en Eve zou Richard's erfgenaam geweest zyn. Er was geen andere weg; ik moest wel met hem mee! Ik je zult toch aan den commissaris zeggen, dat ik geprobeerd heb, je te redden? Ik ben hier gekomen; ik heb je de waarheid verteld Calvin's stem sneed nu den verwarden vloed van beschuldigingen en beweringen af. Hü liegt! Hü heeft het gedaan. Hü heeft het ge daan. Hij heeft Eve gedood en dien man onder de wilgen. Zie je de schuld niet op zyn gezicht geschreven? Het is niet waar! gilde Paul met doods angst op het gelaat. Ik heb het niet gedaan! Jeanne, doe dan iets! Zie je niet, dat hij ge- vaarlü'k gek is! Beweeg je niet, zei Calvin. Ik heb hem in een hoek gedreven en dat weet hü ook wel. Jeanne, waar is dat groene koord, dat je ge vonden hebt? Ik. Haar stem klonk heesch. Hier ls het. Op de tafel. Calvin, hy heeft de politie ge roepen. Ik heb het gehoord hy" zei zelfmoord. Hü hü zei het raam een vrouw hy be doelde mij. En daar lag een briefje. Ik heb niets daarvan gezegd! riep Paul. Ik weet niet, waar je het over hebt! Zün oogen gingen als die van een verschrikt dier heen en weer en Calvin zei: Geef eens hier dat koord. Ik wil het zien. Zü aarzelde en liep toen naar het lage tafel tje. Zij had het gevoel of zü een veilige schuil plaats verliet, teen zü achter haar stoel van daan kwam. Zij voelde zich plotseling of ze op een hooge rots stond met onpeilbaar diepe af gronden aan alle kanten. Het was maar &1 te dicht bij de waarheid. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgdj «i2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2