Zes doodvonnissen in de bonnenaffaire 83ste Jaargang VRIJDAG 8 MEI 1942 No. 25187 De val van Corregidor De strijd op Madagascar Japansdie vorderingen in Birma De strijd ter zee Het Britsche Lagerhuis Verspreide Berichten Diego Suarez gevallen Zeeslag in de Koraalzee V erduisteren: «N/1 CN (CTItRCN Uitvoerige toelichting op hel vonnis BINNENLAND De nieuwe bonnen Keuringen voor de Watten S.S. GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. oC«.«,Te^ef- Plette ea Administratie 2604-1 (2 ltfbfen) Gironummer: 57066 BA@BLA4> VOOR LEIDEN EN' OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 HoofdredacteurB. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.; K. Been. Leiden, Naar Domei meldt, heeft luitenant-generaal Wrainwright-, de commandant der Amerikaan- sche en Philippijnsche troepen op Corregidor, zich onmiddellijk na den val van het eiland met de officieren van den staf naar den berg Ma- linta, midden op het eiland, begeven voor de capitulatie. Domei meldt voorts, dat Japansche troepen vandaag aan land zijn gegaan op het eiland Caballo, ten Zuidwesten van Corregidor en het eiland geheel hebben bezet. Naar de Britsche berichtendienst uit Washing ton meldt, bevonden zich bij den val van Cor regidor naar schatting 11.500 personen op de eilanden in de Baai van Manilla. Naar het ministerie van oorlog in dit verband mededeelt, zijn deze personen vermoedelijk allen in krijgsgevangenschap geraakt. Het Japansche hoofdkwartier heeft medege deeld, dat de Tenno naar aanleiding van den val van Corregidor aan generaal Terautsji, den opperbevelhebber Van het Japansche leger in de Zuidelijke gebieden en aan admiraal Jamamoto, den opperbevelhebber van de Vereenigde Japan sche vloot, een boodschap heeft gezonden, waar in hij hen gelukwenscht met het succes van de operaties op de Philippijnen. Ook minister-president Tojo heeft in zijn kwaliteit van minister van oorlog zijn gelukwen- schen aangeboden aan generaal Terautsji en luitenant-generaal Masaharoe Homma den be velhebber van de Japansche troepen op de Phi lippijnen, alsmede aan den commandant van de Japansche vloot in de Philippijnsche wateren. Een woordvoerder van Tsjoengking heeft medegedeeld, naar de Britsche berichtendienst meldt, dat de Japansche troepen, die langs den Birmaweg oprukken, Tsjefang, dat 25 mijlen over de grens van Joenan gelegen is, hebben bereikt. Verder deelde de woordvoerder mede, dat in het gebied van de rivier Chindwen, de aldaar opereerende Japansche troepen tot Vehwoe zijn opgerukt. Naar de „Nitsji Nitsji Sjimboen" meldt, maken berichten uit Tsjoenking gewag van liet feit, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek zich met vier divisies naar de grens van Birma heeft begeven om generaal Stilwell te helpen. Luitenant-generaal Stilwell, de opperbevelheb ber van de Tsjoengkineesche troepen, zoo meldt het blad verder, heeft na de nederlaag bij Man- dalay met hooge Tsjoenkineesche officieren de vlucht genomen. Hij heeft met veel moeite een niet nader gemeld steunpunt in Birma bereikt. (D.N.B.). 17.000.000 TON VERNIETIGD. Opnieuw hebben zooals gemeld Duitsche duikbooten voor de Amerikaansche Oostkust en in de Caraibische Zee 22 vijandelijke koopvaar ders met een gezamenlijken inhoud van 138.000 brt. tot zinken gebracht. Hierdoor stijgt de door de Duitsche marine en luchtmacht sedert het uitbreken van den oorlog tot nu tot zinken ge brachte tonnage tot meer dan 17 millioen ton. Onder de tot zinken gebrachte schepen be vonden zich dezen keer weer vijf tankschepen. Een ander tankschip van meer dan 12.000 brt. werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Sedert 24 Januari 1942 zijn zoodoende door Duit sche duikbooten 247 vijandelijke koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 1.673.400 brt. tot zinken gebracht. Hieronder bevinden zich 83 tankschepen met 754.110 brt., waarbij de be schadigde schepen nog niet eens zijn opgeteld. (D.NJB.). LONDEN GEEFT VERLIES VAN KRUISER TOE. Naar de Britsche berichtendienst toegeeft, is de Britsche kruiser „Edinburgh", metende 10,000 ton, als gevolg van vijandelijke actie in de Noordelijke IJszee tot zinken gebracht. De „Edinburg" had een snelheid van 32.55 knoopen. Het schip was 187 meter lang en 19,3 meter breed. De bemanning in vredestijd be stond uit 750 koppen. (A.N.P.). Volgens een mededeeling van den Britschen berichtendienst heeft Stafford Cripps in het Lagerhuis medegedeeld, dat alvorens het Huis op Pinksterreces gaat een openbaar debat van twee dagen over den oorlogstoestand zal wor den gehouden. (D.N.B.) In een rede over de rantsoeneering van brand stoffen heeft de minister van handel, Dalton, volgens den Britschen berichtendienst, ver klaard, dat zesduizend mijnwerkers in de eerst volgende weken uit de weermacht genomen en naar de mijnen teruggebracht zullen worden en ruim «vierduizend uit de industrie en de civiele defensie. Ten aanzien van de critiek, dat het beter zou zijn uit het leger voldoende mijnwer kers te halen om de noodige tien millioen ton to produceeren, zeide Dalton, dat hij van lei ders der mijnwerkers gehoord heeft, dat dertig duizend man noodig zouden zijn, meer dan twee divisies. Om een zoo groot aantal man schappen vrij te maken, zou men heele batail- lons van eenige der beste regimenten van het Britsche leger uiteenhalen. Het is onmogelijk, aldus Dalton, te eischen dat wij, om de on aangename rantsoeneering van brandstoffen te ontgaan, juist op dit oogenblik ons leger zou den berooven van zijn beste deelen. Ik kan mij niet voorstellen, hoe dit in Moskou of Wash ington zou aandoen. Ter verdediging van het plan tot rantsoeneering der brandstoffen zeide Dalton, dat de regeering drastische beperkin gen in het steenkoolverbruik van de Britsche gezinnen heeft moeten bepalen. Het land moet er op voorbereid zijn bij het intreden van even- tueele gebeurtenissen zijn export in zekere, on verwachte richtingen, onder meer ook naar de sovjet-unie. aanzienlijk te verhoogen. Sir Staf ford Cripps verklaarde, dat een behoorlijke verdeeling der noodzakelijke steenkolen zonder rantsoeneering onmogelijk is. (D.N.B.) Naar de „Manchester Guardian" meldt heeft een aantal onafhankelijke Engelsche poli tici een programma gepubliceerd, dat, naar men verwacht, in verband met de komende tusschentijdsche verkiezingen voor het Lager huis, een belangrijke rol zal spelen. In het programma wordt o.a. de nationalisa tie van alle groote bedrijven van het land, als kern van de Britsche economie, geëischt. Er moeten in elk bedrijf arbeidersraden gevormd worden. De drie onderdeelen van de weermacht alsmede de politieke oorlogsvoering van alle geallieerden moeten worden geconcentreerd en er moeten onmiddellijk troepen naar het front in Sovjet-Rusland worden gezonden. (D.NJB.) BURGERBEVOLKING HEEFT LENINGRAD ONTRULMD. Exchange Telegraph meldt uit Leningrad: De stad Leningrad is, naar thans kan wor den gemeld, bijna geheel door de burgerbevol king ontruimd. Slechts het garnizoen, dat de laatste weken nog aanzienlijk is versterkt en de arbeiders en arbeidsters der bewapeningsbedrij- ven zijn in de stad gebleven. De maatregel werd getroffen om het ravitailleeringsprobleem van de belegerde stad te vergemakkelijken. (A.N.P.) BERLIJN VERZET VIERING VAN HEMELVAARTSDAG. Met het oog op de bijzondere eischen van den oorlog zullen Hemelvaartsdag en Sacraments dag ook dit jaar in het Duitsche Rijk op den daarop volgenden Zondag worden gevierd. De kerkelijke plechtigheden zullen eveneens op deze Zondag worden gehouden. (D.N.B.) MASSATERECHTSTELLINGEN VAN IRAKSCHE PATRIOTTEN. In Irak hebben de Britsche militaire autori teiten weder talrijke doodvonnissen van Irak- sche patriotten ten uitvoer gelegd. De martela ren zijn voor het grootste deel officieren van het voormalige leger van Irak, die tegen Groot Brittannië in een- regelrechten oorlog streden. (ANP.) De gouverneur-generaal van Madagascar heeft de Fransche regeering telegrafisch ervan in kennis gesteld, dat de Fransche strijdkrach ten te Diego Suarez het verzet gestaakt hebben. Op den derden dag van een ongelijken strijd, zoo wordt in het desbetreffende bericht gezegd, waarbij de aanvaller over talrijke machtige zeestrijdkrachten, 'aanzienlijke afdeelingen troe pen, uitgerust met pantserwagens en talrijke vliegtuigen beschikte, die Diego Suarez onop houdelijk bombardeerden, hebben de verdedi gers ten slotte den strijd moeten staken. Zij hebben dat pas gedaan, toen het den vijand, nadat het terrein meter voor meter verdedigd was, gelukt was, zich meester te maken van het laatste centrum van tegenstand. Elk ander punt van Madagascar, zoo sluit het bericht, zai met. dezelfde vastberadenheid verdedigd worden. De ter hoogte van Diego Suarez liggende En gelsche zeestrijdkrachten zijn, naar men verder in bevoegde Fransche kringen-verklaart, gister middag om 15.30 uur de haven'van Diego Suarez binnengeloopen. Churchill heeft volgens den Britschen be richtendienst in het Lagerhuis verklaard, dat „ten einde onnoodig bloedvergieten te vermij den" met de uitrusting van de troepen en d$ voorbereidingen voor den aanval op Madagascar' reeds drie maanden geleden is begonnen. Hij zeide het te betreuren, dat het tot bloedver gieten tusschen En^elschen en Franschen is gekomen. Hij besloot zijn verklaring met te zeggen, dat de Fransche verdedigers met disci pline en moed hebben gestreden. Deze verklaring wordt door de bevoegde krin gen te Vichy gekenmerkt als een bevestiging van de Fransche stelling, dat hier Sprake is" van een sinds lang voorbereide onderneming. Tevens vormen de uiteenzettingen van den En- gelschen minister-president, naar meening van dezelfde kringen, een ondubbelzinnige weerleg ging van het Engelsche propagandistische argu ment, dat Engeland zg. den Japanners voor heeft villen ziin. .Als zuiver gehuichel, waaraan Frankrijk inmiddels van den kant van Chur chill wel gewend is geraakt, noemt men ten slotte het „leedwezen", dat de Engelsche pre- 1 mier geuit heeft over het feit, dat er bloed ge vloeid heeft tusschen Fransche en Engelsche troepen. Wat men kan gelooven van Churchills be lofte, dat de actie tegen Madagascar slechts een episode is en een stap naar de „bevrijding yan Frankrijk", toont de Engelsche- en vooral de Engelsch-Fransche geschiedenis voldoende aan. Het is nl. bekend, dat Engeland nog nooit heeft teruggegeven, wat het geroofd heeft. In dit verband werd te Vichy aan de Fran sche en buitenlandsche pers een commentaar beschikbaar gesteld op de Engelsch-Fransche betrekkingen. Sinds den wapenstilstand, zoo wordt daarin gezegd, hebben de Engelschen al tijd op kosten van Frankrijk met het geringste risico prestige-successen nagestreefd, om het onbehaaglijke gevoel in Engeland weg te nemen, dat ontstaan is door de onafgebroken militaire en diplomatieke nederlagen. Na de desertie in Duinkerken en aan de Somme in Juli 1940, zoo wordt in het commentaar verder gezegd, stelde Engeland zich jegens Frankrijk schadeloos door zijn aanval op Mers-el-Kebir en op Dakar. Ook na zijn nederlagen van 1941 in Libye, Joegoslavië en Griekenland wreekte het zich opnieuw op Frankrijk met de aanvallen op Syrië. Na de nederlagen van Hongkong en Singapore betaalde Frankrijk weer de rekening, in den vorm van Engelsche bombardementen op' Parijsche woonwijken. Na de desillusie in Indië en na de nederlaag in Birma, komt thans de aanval op Madagascar. Ten aanzien van deze gebeurtenissen moet men zich ernstig afvragen, of Frankrijk vijand No. 1 van Engeland is. De roep der bolsjewie ken om een tweede front beantwoordt Enge land met een aanval op Madagascar, dat 6000 KM. van het sovjetfront verwijderd is. De Britsche regeering, zoo besluit het commentaar, begaat een der iafste zeerooversstreken, ten einde voor zijn bondgenooten zijn uitstervend prestige weer tot leyen te wekken en bij het Engelsche volk een zekere populariteit te her overen, cn om ten slotte te kunnen zeggen: Wij hebben Singapore wel verloren, maar wij hebben daarvoor Parijs gebombardeerd. Wij hebben Birma wel prijsgegeven, maar daarvoor I hebben wij den Franschen Madagascar ont- i stolen". (D.NJB.). ZWARE GEALLIEERDE VERLIEZEN. Op 6 en 7 Mei neeft in de Koraalzee ten Oosten van Australië tengevolge van een Japanschen aanval een zeeslag plaats gehad tusschen een Japansch en een gecombineerd Engelsch-Ame- rikaansch eskader. Het Japansche hoofdkwartier meldt daar over, dat de befdc Amerikaansche vlieg kampschepen Yorktown en Saratoga, als mede een Amerikaansch slagschip van de California-klasse tot zinken zijn gebracht. Voorts werden een Britsch oorlogsschip van de Warspite-klasse en een Britsche kruiser zwaar beschadigd. Het gevecht met de gecombineerde Britsch-Amcrikaansche zeestrijdkrachten duurt nog voort. De Yorktown was een van de nieuwste Ame rikaansche vliegkampschepen, in 1938 voltooid en met een waterverplaatsing van 20.000 ton. Hon derd vliegtuigen konden worden meegevoerd en de verdere bewapening bestond uit 12 kanonnen van 14 c.M. De Saratoga behoorde tot een oudere klasse, die in 1921 op stapel werd gezet. De wa terverplaatsing was aanzienlijk grooter, n.l. 33.000 ton. Tachtig tot negentig vliegtuigen kon den vervoerd worden. Het schip droeg 8 kanon nen van 20 c.M. en 12 stukken luchtafweerge schut van 12.5 c.M. De bemanning bestond uit 1900 koppen. De twee slagschepen van de Californiaklasse (de California en de Tennessee), groot 33.000 ton werden in 1921 voltooid. De bewapening bestaat uit 12 in 4 torens opgestelde vuurmonden van 25 c.M,, 12 van 12.5 c.M., 8 stukken luchtafweer van 12.5 c.M., 11 stukken luchtafweer van kleiner kaliber. 3 vliegtuigen en 2 catapulten om deze af te schieten. De bemanning telt 1500 koppen. De 5 slagschepen van de Warspite-klasse, offi cieel de „Queén Elizabeth-klasse" geheeten, wer den alle voltooid in 1915 en 1916. Hun water- verplaatsing bedraagt 31.000 ton. De verschil lende schepen varieeren nogal wat de samen stelling der bewapening betreft, doch zij dragen allo als voornaamste wapen 8 stukken geschut van 37 c.M Zij zijn betrekkelijk snel en loopen 25 knoopen. De tot deze klasse behoorende Bar ham is reeds tot zinken gebracht bij den strijd in de Middellandsche Zee. De Britsche kruiser, die zwaar werd bescha digd was waarschijnlijk de Camberra, een van de 4 kruisers die voor Australischen dienst be stemd waren. Het was een zusterschip van de „County-klasse", tusschen 1928 en 1930 gebouwd groot 9900 ton. Be bemanning telde 650 koppen! vcm hedenavond 21.15 uur tot morgenochtend 5.57 uur ondeermteaT4.56Wrrheaen °P 355 en NIEUWE UITGAVEN. Adviezen voor pjjprookers. De firma Niemcyer N.V. gaf een boekje uit waarin diverse raadgevingen voor den ptjprooker worden gegeven. Aardige Illustraties van J. p Doeve geven het werkje een aantrekkelijk uiterlijk. \RBEIDERS EN KANTOORBEDIENDEN SCHENKT HIER AANDACHT AAN! Wanneer de beschikbare arbeid juist verdeeld wordt-, kan iedereen werk vinden. Het verwisselen van betrekking in de be drijven heeft ten doel, dat werklooze ar beiders met veel kinderen en oudere Nederlanders in het arbeidsproces worden opgenomen. Wanneer daartoe van jonge en krachtige menschen eens gevergd wordt arbeid in Dnitschland te verrichten, is dat dan onrechtvaardig? Wes eerlijk, hoe denk je daarover? Gisteravond heeft het Deutsche Obergc- richt te Den Haag uitspraak gedaan in het proces tegen de 23 verdachten, betrokken bij de inbraak in het distributiekantoor te Amsterdam en den daarop gevolgden bon- nenhandel op groote schaal. Het vonnis luidde: A. Thuring, boekhouder, Amsterdam, dood straf (eisch: doodstraf)L. Kesscler, bank werker, Amsterdam, doodstraf (doodstraf) A. van Batum, monteur, Amsterdam, dood straf (doodstraf)C. de Vries, metaalarbei der, Amsterdam, doodstraf (doodstraf)A. Pots, koopman, Amsterdam, doodstraf (doodstraf); P. A. van Dieren, pensionhou der Den Haag, doodstraf (doodstraf)H. G. Meijer, electro-technicus, Amsterdam, 15 jaar (15 jaar); Ch. F. J. Bakker, schilder, Am sterdam, 15 jaar (15 jaar); K. de Voogt. kok, Den Haag, 15 jaar (doodstraf)J. L. Doorn- heim, koopman Den Haag, 15 jaar (doodstraf) P. Dingenouts, la'sscher Amsterdam, 10 jaar tuchthuis (12 jaar tuchthuis); J. Petersen, koopman Den Haag, 10 jaar (15 jaar); J. D. Kesseler, stoker Amsterdam, 9 jaar (12 jaar); J. Schouten, veehandelaar Oostzaan, 6 jaar (9 jaar); W. Kila, koopman Den Haag, 3% jaar (5 jaar)S. Brilleslijper, kellner Amsterdam, 3 jaar (4 jaar); J. D. Daudeij, koopman Den Haag. 3 jaar (5 jaar); S. TurfrJJer, koopman Den Haag, 3 jaar (4 jaar); A. J. Bronk. machi nist Den Haag, 2 jaar (3 jaar); F. J. de Bie, monteur, Den Haag. 2 jaar (3 jaar); A. van Es, teekenaar. Den Haag, 2 jaar (3 jaar)A. Brilleslijper vrijgesproken (vrijspraak)mr. M. H. Huygens. advocaat Den Haag, 9 maanden gevangenisstraf (1 jaar gevangenisstraf), allen met aftrek van voorarrest en verbeurdverkla ring der inbeslaggenomen goederen. Nadat de president dit vonnis had voorgele zen, heeft hij daarop een uitvoerige toelichting gegeven. Daarin vestigde hij er de aandacht op. dat dit proces het omvangrijkste is, dat een Duitsch gerechtshof buiten de grenzen van het Rijk te beoordeelen kreeg. Meer dan 200 per sonen zijn erbij betrokken. De 23 verdachten, die thans terecht staan, vormen hiervan slechts de voorhoede. Nadat spreker de nuchtere feiten, die boek- deelen spreken, had gememoreerd, somde hij nog eens de aantallen toewijzingen en rantsoe nen op, die werden ontvreemd. Deze loopen in de duizenden en vertegen woordigen, in levensmiddelen omgezet, een hoeveelheid die voldoende is om een stad van 80.000 inwoners een jaar van vet, een van 26.000 inwoners van brood, een van 11.000 inwoners van meel en een van 40.000 inwoners van kolen te voorzien. Hoewel een deel van het gestolene door de politie werd achterhaald, verdient in dit. ver band o.m. nog de mededeeling van den getuige- deskundige, den heer De Roo van het centraal distributiekantoor, overweging, die verklaarde, dat in Amsterdam en Den Haag alleen al in enkele weken tijcis 300.000 rantsoenen boter en 100.000 rantsoenen meel boven het normale kwantum gedekt moesten worden. Vervolgens schetste de president uitvoerig het aandeel van ieder der verdachten in de af faire, zijn verdiensten en omzet, waarop hij enkele woorden wijdde aan de juridische zijde van deze strafzaak. Zooals reeds vermeld, ont leent het Obergericht zijn competentie om in deze te oordeelen aan de verordening 52/1940 van den Rijkscommissaris, welke het machtigt zonder te zien naar het staatsburgerschap dei- betrokkenen, recht te spreken, wanneer orde en rust en de voedselvoorziening in gevaar wor den gebracht, voor zoover het Nederlandsche recht niet in de behoefte voorziet. Dit laatste was hier niet het geval. In dit verband kan volstaan worden met erop te wij zen, dat de Nederlandsche wet en de aange haalde verordening b.v. niet strafbaar stellen het verhandelen van blanco-toewijzingen. Deze worden door haar als „waardelooze" papieren beschouwd. Dat deze opvatting niet strookt met een gezond rechtsgevoel blijkt wel uit het practisch gebruik dat verdachten ervan hebben gemaakt. Voorts werd hier overtreding der Kriegwirt- schaftsverordnung ten laste gelegd. Dit valt te verklaren uit het feit, dat de daden van ver- dachten verre uitgaan boven hetgeen onder een I gewoon distributievergTijp wordt verstaan. Zij hebben zich vergrepen aan hetgeen de bevol king als allernoodzakelijkste behoeft, aan de voortbrengselen van den grond. In dit verband zijn* de ontvreemde bonnen gelijk te stellen piet de levensmiddelen zelve. Dat de Kriegswirtschaftsverordnung niet toegepast zou kunnen worden blijkens den tekst, bestreed spreker door er op te wijzen, dat men bij haar opstelling niet kon weten, dat zij ooit nog eens buiten de grenzen van het Rijk toegepast zou moeten worden. Ten gevolge der bezettingen moet zij ruimer dan in den tekst voorzien, worden geïnterpreteerd. •Waarbij niet moet worden vergeten, aldus de president, dat Duitschland en Nederland op voedselgebied op allernauwste wijze thans ver bonden zijn, en nagenoeg één gemeenschap ge worden. Bovendien: met betrekking tot tehlasteleg- ging der Kriegswirtsohaftsverordnung en de daarin gestelde straffen men kan niet ver onderstellen. dat een bezettende macht Neder landers milder zou kunnen laten bestraffen dan haar eigen volksgenooten in voorkomend geval. Wanneer o.a. is aangevoerd, dat de Ne derlandsche rechter reeds een enkel vonnis heeft uitgesproken, dan moet er rekening mede worden gehouden, dat deze den samen hang van het complot niet kende en slechts beschikte over een klein deel der benoo- digde gegevens. Had hij deze alle ter be schikking gehad, dan zou hij tet de over tuiging zijn gekomen, dat hij in deze niet competent was. Deze vonnissen hebben geen geldigheid, omdat voorop moet staan, dat de beoordeelende instantie ook werkelijk tot oordeelen bevoegd is. De Nederlandsche rechter was dat niet, om dat de affaire door de groeiende lotsgemeen- schap tusschen beide landen en door haren omvang, méér is dan alleen een Nederlandsche aangelegenheid. Zeker onder de nuidlge om standigheden. Voorts wees spreker erop, dat er geen verschil in bestraffing mag zijn voor den verdachte die eerlijk bekent en den verdachte, die een 'deel van zijn daden verzwijgt, in zooverre laatstge noemde zich daardoor aan een rechtvaardig ooraeel weet te onttrekken. Dit alles overwegende, aldus de president, kan men niet verwachten, dat de werkelijk compe tente instantie, hier het Deutsche Obergericht, werkeloos blijft toezien. Verdachten hebben voorts de voedselvoorzie ning kwaadwillig in gevaar gebracht en de daarvoor benoodigde bescheiden door ze uit hun bewaarplaats te ontvreemden, aan hun be stemming onttrokken. Wanneer in dit verband clementie werd bepleit, b.v. voor verdachte Thu- rmg. dan wijst spreker erop, dat zonder diens bemiddeling en informaties, de overige ver dachten nimmer tot hun daad zouden hebben kunnen komen. Dat verscheidene der verdachten niet konden weten dat de toewijzingen van diefstal enz. af komstig moesten zijn, is volgens den president niet Aanvaardbaar. Al kenden dezen mogelijk den volledigen samenhang niet. toewijzingen en zeker ongestempelde, worden niet gekocht en -verkocht. Hierna ging de president over tot beoordee- lmg van de daden van en tot motiveering van de straf voor ieder der verdachten "afzonderlijk Ten aanzien van hen, over wie de doodstraf werd uitgesproken, merkte hij o.a. op. dat zij zich ten koste van het eigen volk op lage wijze direct hebben verrijkt. Wanneer het vergrijp van Thuring in dit verband licht is afgeschil derd, overweegt het Obergericht. dat deze man alleen alles wist. hij alleen de gevolgen kon overzien, en dat hij den eigenlijken inbrekers de mogelijkheid van het slaan van een „grooten" slag in uitzicht heeft gestéld. Daarom zou het onrechtvaardig zijn hem milder te straffen dan een der hoofddaders. Ten aanzien van De Voogt en Doornhelm heeft het Obergericht genade voor recht laten gelden. Achtten zij zich belangrijke figuren, de werkelijke centralist hier in Den Haag aldus de president met betrekking tot Van Dieren zat in de volgorde der complottanten een etage hooger. Voorts werden zij niet tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, omdat volgens ger- maansche rechtsopvatting opsluiting zonder uitzicht op vrijheid erger is dan de dood. Voorts wees spreker er ten aanzien van S Brilleslijper op, dat poging tot overtreding in sommige gevallen gelijk kan worden gesteld met de overtreding zelve. Wat mr. Huygens betreft, hem is niet meer ten laste gelegd dan hijzelf heeft toe gegeven. De verklaringen van twee zijner medeverdachten, die volkomen met elkaar in stryd waren, zijn niet in overweging ge nomen. Deze advocaat heeft een smet ge worpen op de eer van zijn stand. Wanneer in zijn geval door de verdediging bevreem ding werd uitgesproken over tenlastelegging van overtreding eencr Duitsche wet. dan verwondert dit spreker zeer. Want ver dachte wist, dat hier iets voor Duitsche politie-autoritelten verborgen werd gehou den. Dat hij niet volkomen op de hoogte was van de strafbaarheid van zijn cliënt is te zijnen voordeele uitgelegd. Tot besluit wees de president erop, dat het Obergericht gezien den omvang van het ont vreemde en de beteekenis der daad. niet milder heeft kunnen oordeelen dan het heeft gedaan. Hij bracht dank aan de politie-instanties en aan de verdedigers om hun medewerking in het proces. Voor de week van 10 tot en met 16 Mei zijn voor brood, vleesch en aardappelen de bonnen, genummerd 24a en 24b, geldig verklaard. Voor de peiiode van 9 tot en met 16 Mei geeft bon 24 van de boterkaart recht op het koopen van een rantsoen boter of spijsolie en bon 24 van de vetkaart op het koopen van een rantsoen boter, margarine, vet of spijsolie. De keuringen voor de Waffen S.S. zijn als volgt vastgesteld: 11 Mei 10.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 16.00 uur. Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 12 Mei 10.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 16.00 uur Roermond, N.S.D.A.P., Swalmer- straat 61. 13 Mei 10.00 uur Arnhem, Weberstraat 16b. 16.00 uur Zwolle, Kaserneunterkunft, school a. d. Turfmarkt. 14 Mei 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poe lestraat. 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 15 Mei 10.00 uur A'dam, School Iepenweg 13. 16.00 uur Utrecht, Deutsches Haus. 16 Mei 10.00 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. STOPZETTING PLUIMVEESTEUNREGELING GEDURENDE ZOMERMAANDEN. In verband met de toenemende werkzaamhe den in den landbouw wordt de hulpverleening aan door de inkrimpingsmaatregelen in nood geraakte pluimveehouders behalve voor de op eigen bedrijf tewerkgestelde kleine grondge bruikers - gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September stopgezet. DE STORMTROEPEN VAN EUROPA. In het Oosten staan zij aangetreden, de storm troepen van Europa. Zij staan aangetreden om Europa te verdedigen tegen aanvallen van hor den misdadigers, die onze Westersche bescha ving en cultuur belagen. Deze stormtroepen be staan uit de beste vertegenwoordigers van alle beschaafde landen van Europa, dappere strij ders, die na een heldhaftige verdediging, in den strengsten winter sinds menschenheugenis, zich gereed maken den vijand te vernietigen. Nederlandei's, tot deze stormtroepen behooren ook onze mannen enook gij behoort u in deze gelederen te scharen. Want niet alleen de Europeesche cultuur, maar ook de toekomst van ons land en volk staat op het spel. Als goed Nederlander is uw plaats daar waar het gevaar dreigt. Meld u dus aan bij het Vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te's - Gr av en h age EEN DUUR VISCHJE. £x> VL 132 bracht te IJmuiden een steur aan, die 77 kg. woog. Er zijn wel eens zwaardere steuren in IJmuiden aangevoerd, maar duur dere zeker niet: deze steur bracht f.500 op. TEGEN HET BOLSJEWISME. Tegen het bolsjewisme wordt op het oogenblik een geweldige strijd geleverd. Het gaat om Europa's beschaving en cultuur, het gaat om de verdediging van het Christendom. Te weinig wordt dat hier in Nederland beseft. Te weinig beseft men, dat de vrijwilligers, die ginds in het Oosten met de verbonden legers medestrijden, ook voor u, lezers, him leven heb ben Ingezet. Daarom rust op u de pliöht, om deze strijders te helpen zoo zij gewond raken. Helpt daarom mede om het werk van de Neder landsche ambulance zoo goed mógelijk te doen '.lagen. Stort uw bijdrage op girorekening 87600 Ne> derlandsche ambulance, Koninginnegracht 's-Gravenhage. VREESELIJK ONGELUK BIJ BRAND TE DRIEWEGEN. Drie kintleien in de vlammen omgekomen. Eergistermiddag te ongeveer half zes brak te Driewegen op Zuid-Beveland brand uit in een schuurtje van den arbeider D. W., zulks doordat kinderen met lucifers speelden op een zoldertje, waarop hooi was geborgen. Het schuurtje stond direct vol rook met het gevolg, dat de drie kinderen niet meer weg konden komen. De plaatselijke brandweer had spoedig het vuur gebluscht, maar twee der kin deren, een jongen van zes en een meisje van vier jaar. van den arbeider De W. bleken in de vlammen omgekomen te zijn. Het derde kind, het achtjarig zoontje van den schaapherder De W„ een neefje van de beide andere kinderen, had ernstige brandwonden bekomen. Het moest naar het ziekenhuis te Goes wor den overgebracht, waar het aan de verwondingen is overleden. TACHTIG DOODE SPREEUWEN IN EEN SCHOORSTEEN. Het was eenigen tijd geleden geen prettige ge waarwording voor die dame aan den Platteweg te Gouda, dat, toen zij op een verjaardag eens de kachel wilde stoken in den salon van haar woning, er een lucht ontstond, die werkelijk niet aangenaam was. Eergistermorgen, zoo meldt de „N.R.Crt.", ging de ontboden stadsschoorsteenveger de zaak eens bekijken, maar in den onder het schoorsteengat geplaatsten emmer kwam niet meer roet dan in normale gevallen. Toen eens dieper in den schoorsteen werd ge tast, kwamen er een paar spreeuwen voor den dagen toen nog een paar en nog meer. Schoorsteenveger en mevrouw telden beiden en de emmer werd langzamerhand gevuld met spreeuwencadavers. Vijftigzestig de emmer was al meer dan vol een volgende emmer was noodig en hierin kwam de rest terecht van de 80, zegge en schrijve: tachtig doode spreeuwen, die alle in het onderste gedeelte van den schoorsteen zaeen. Hoe het mogelijk was, dat al dat gevogelte in dien eenen schoorsteen terecht kwam. is ieder een raadsel, daar in de meeste gevallen ten hoogste twee of drie spreeuwen of wel een woudduif den dood vinden in het rookerige schoorsteenkanaal. DOOR HOOGSPANNINGSDRAAD GEDOOD. Tijdens werkzaamheden, die verricht werden in het transformatorhuisje bij de buitensociëteit te Kampen, heeft de 19-jarlge D. Hoefnagel, volontair bij de IJsselcentrale, te Zwolle, een draad aangeraakt, die onder hoogspanning stond. De jongeman was op slag dood. DOOR EEN AUTOBUS GEGREPEN. Te Appingedam werd de 71-jarige voetganger J. Hartog, toen hij een oogenblik van het voet pad afweek, oven-eden door een autobus. Hij werd met zware verwondingen naar het aca demisch ziekenhuis te Groningen overgebracht; waar hij aan zijn ^verwondingen is bezweken.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1