LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 7 Mei 1942 „KLEINTJES" LAATSTE BERICHTEN Binnenland Buitenland Nieuw vliegtuigtype voor de Duitsche luchtmacht DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA Duitsch Weermachfsbericht Itaiiaansch Weermachfsbericht BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Voedingsgewassen in eigen tuin BEURSOVERZICHT MAIKT k BENCMTIN< F amilieberichten, Officieele Kennisgeving Officieele mededeelingen Kapster of 2de Kapster Groot Heerenhuis R.K. 2e MEISJE Winkelhnis DE VERJAARDAG VAN DEN LEIDER DER N. S. B. Zooals bekend, zal op verlangen van den lei der der N.S.B., Ir» Mussert, zijn verjaardag op 11 Mei a.s. geen naar buiten tredend feestelijk karakter dragen, in verband met den ernstigen tijd dien wij beleven, en doordrongen zijnde van de groote moeilijkheden, waarvoor velen aagelijks geplaatst worden. De leider zal echter 11 Mei den geheelen dag ter beschikking van de beweging zijn. De och tend en de middag zal worden besteed voor ontvangst van diegenen, die gelukwenschen ko men aanbieden. Den avond zal hij doorbrengen in een van de 120 kringhuizen, welke de N.S.B. telt, temidden van zijn kameraden. De leider heeft bepaald, dat door het lot zal worden uitgemaakt, in welken kring hij den avond van zijn verjaardag zal doorbrengen, en men heeft dat op de volgende wijze gedaan. Er zijn 500.000 loten a tien cent per stuk aan den man gebracht en de tien prijswinnaars uit deze loting zullen den ganschen dag de gast zijn van den leider. Het lot zal tusschen hen bepalen, wie de~hoofdwinnaar is. In den kring, waarvan deze hoofdwinnaar deel uitmaakt, zal de leider den avond van zijn verjaardag vieren, temidden van dien kring. De opbrengst van de verloting wordt dooi den leider besteed om aan kinderen van aan het Oostfront gevallen kameraden ieder een spaarbankboekje met een bepaald bedrag aan te bieden. Hedenmorgen heeft te Utrecht de uitloting plaats gehad, en zijn de tien prijswinnaars be kend geworden. Het zijn menschen uit kring 97, te Steenderen; kring 36, Den Haag (Cen trum); kring 67, Den Haag (Zuid); kring 15, Kennemerland; 'kring 53, Rotterdam (Zuid); kring 55, Hoorn; kring 69, Amsterdam (Zuid); onderkring Huizen (N.-H.); kring 32, De Haag (Oost) en uit kring 101, Kampen. VERVREEMDINGSBESLUIT NIET-LANDBOITWGRONDEN 1942. In de Staatscourant van heden verschijnt een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken t.a.v. het vervreemdingsbesluit niet-landbouw- gronden 1942. Hierin wordt onder meer bepaald, dat het prijzenbureau bij executorialen of anderen ver koop in het openbaar de tegenprestatie niet lager vaststelt dan de som van de op de onroe rende zaak gevestigde hypothecaire schulden met renten en kosten, voor zoover deze hypo thecaire schulden reeds op 9 Mei 1940 op de on roerende zaak waren gevestigd. Bij de gunning zijn de volgende regelen in acht te nemen: 1) Wordt bij den inzet of bij den afslag een prijs bereikt, gelijk aan de door het prijzen bureau vastgestelde hoogst toelaatbare tegen prestatie, dan zal gevraagd worden welke an dere gegadigden dien prijs willen bieden. 2) Zijn er meer gegadigden als onder 1) be doeld, dan zal voorrang worden verleend: a) indien het een object betreft voor be drijfsdoeleinden, aan dengene, die in het pand zijn bedrijf heeft; b) aan den eigenaar of huurder van een belendend pand, die in dit pand zijn bedrijf uitoefent. 3) Zijn er, buiten de gevallen onder 2) om schreven, meer gegadigden als onder 1) bedoeld, dan zal tusschen hen loting plaats hebben om te bepalen .aan wiên de gunning zal geschieden. Vóór dat tot de loting wordt overgegaan, zullen zij, die zich voor de loting hebben opgegeven, aan den notaris moeten verklaren voor wien zij wenschen te koopen. Voor elkqn gegadigde of voor meer gegadigden, die het object gezamen- lijk willen koopen, mag slechts door één persoon aan de loting worden deelgenomen. Het prijzenbureau neemt zijn beslissing binnen twee weken, nadat het verzoekschrift is inge diend. BENOEMINGEN BIJ DE N.S.B. De leider der N.S.B., ir. A. Mussert, heeft be noemd tot gemachtigde voor opvoeding en on derwijs, prof. mr. dr. R. van Genechten en tot gemachtigde in bij zonderen dienst den heer E. J. Roskam Hzn. Onder het opschrift „Het eerste asymmetri sche vliegtuig ter wereld" publiceeren talrijke Duitsche bladen beschrijvingen van een nieuw Vliegtuigtype, dat voor speciaal gebruik door de Duitsche luchtmacht geproduceerd wordt onder den naam B V 141 door de vliegtuigfabrieken van de scheepswerf Blohm und Voss. In vorm en constructie' is dit vliegtuig iets geheel nieuws. De bouwer is de chef-constructeur van de fa brieken, ir. .Vogt. Het -belangrijkste van dit type is. dat het voor speciale doeleinden gebruikt wordt. Hoezeer het aan dien eisch beantwoordt, blijkt uit de groote successen, welke men met dit vliegtuig aan het Oostelijk front heeft behaald. In den linkervleugel bevinden zich de staart- drager en de motor, in den rechtervleugel de gesloten cockpit, die naar alle zijden uit zicht biedt en waarin de drie koppen tellende bemanning plaats neemt. Opmerkelijk zijn de buitengewoon voordeelige eigenschappen dei- machine in de lucht: de groote snelheid, de enorme wendbaarheid, het groote stijgvermo- gen en de krachtige evenwichtspositie. Het toe stel is uitgerust met kanonnen en machinege weren van de modernste constructie. De B. V 141 is een gevaarlijk wapen in het luchtgevecht. (DN/B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Aan uitgestrekte deelen van liet Oostelijke front is het rustig. Slechts in de Noordelijke zone werden plaatselijke, maar hevige gevechten geleverd, waarbij de vijand zware verliezen leed. De Wurtenbergsohc 5de en de Silezische 8ste di visie lichte infanterie hebben zich bijzonder onderscheiden bij zware aanvalsgevechten onder de moeilijkste weers- en ten-einsomstandighe den. In Lapland en aan het front van Moer- mansk bleven onze tegenaanvallen een -geslaaed verloop hebben. Nieuwe aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten werden afgeslagen. Bij luchtaanvallen op het gebied van Sebastopol waaraan ook door Kroatische vliegers werd deelgenomen, werden bomtreffers in havens en op vliegveldinstallaties waargenomen. In Noord-Afrika, hebben af deelingen der Duit sche luchtmacht concentraties van Britsche auto's verstrooid en bomtreffers geplaatst tus schen op een woestijnvliegveld staande vliegtui gen. Op Malta werden vestingwerken en vlieg velden, voor het eiland Gozzo zeedoelen met succes gebombardeerd. Voor de Zuidkust van Engeland hebben lich te gevechtsvliegtuigen overdag een vrachtschip van 2500 ton en een bewakingsvaartuig tot zin ken gebracht. Andere aanvallen waren gericht op belangrijke militaire doelen in een haven ten Noorden van Dover. Zooals reeds in een extra bericht is mede gedeeld, hebben Duitsche duikbooten in den strijd tegen de vijandelijke ravitailleerings- scheepvaart voor de Oostkust van Noord-Ame- rika en in de Caraibische Zee 22 koopvaardij schepen met. een gezamenlijken inhoud van 138.000 top tot zinken gebracht en twee schepen met een gezamenlijken inhoud van 17.000 ton door torpedo treffers zwaar beschadigd. Britsche bommenwerpers hebben in den af- geloopen nacht op het gebied van West- en Zuidwest Duitschland storingsaanvallen onder nomen, die geen militair resultaat hadden. Door nacht jagers en luchtdoelgeschut werden zeven der aanvallende vliegtuigen neergescho ten, nadat overdag reeds vijf vijandelijke vlieg tuigen in luchtgevechten bij de Kanaalkust vernietigd waren. Bij de successen van Duitsche duikbooten heeft zich de duikboot welke onder bevel van korvetkapitein .Zapp staat, bijzonder onder scheiden. De eerste luitenant Ostermann heeft gisteren zijn 95ste en 96ste overwinning in de lucht behaald." Het 705e Italiaansche weermachtsbericht luidt Ten Oosten van Mekili werden vijandelijke pantserwagens door het geconcentreerde en doel treffende vuur van onze artillerie gedwongen, terug te keeren. Aanvallen van vliegtuigen van de as op ver- sterkingswerken en installaties op Malta veroor zaakten in het gebied der doelen felle branden en hevige ontploffingen. Een overval, die Britsche elementen op het eiland Kufo, ten Zuiden van Kreta, trachtten te ondernemen, werd door ons garnizoen prompt afgeslagen. DE GEVECHTEN OP MADAGASCAR. In een door den Britschen berichtendienst, verspreid communiqué over de gevechtshande lingen op Madagascar wordt gezegd, dat de stad Antsirane bij de oorlogshaven Diego Suarez door de Britsche troepen is genomen (A.NP,), Sedert hedenochtend is. naar men in be voegde kringen te Vichy verneemt, de draad- looze verbinding met het radiostation van Diego Suarez verbroken. Volgens berichten, die uit de hoofdstad van Madagascar, Tananarie zijn binnengekomen, hebben de Fransche strijdkrachten zich ten Zui den van Diego Suarez teruggetrokken om daar nieuwe verdedigingsstellingen te betrekken. (D.N3.) DE BOLSJEWISTISCHE VLIEGTUIG- VERLIEZENi Van het begin van den veldtocht in het Oosten tot eind April 1942 hebben de bolsjewisten, naar van Duitsche militaire zijde verluidt, in totaal 21.267 vliegtuigen verloren. MEGERLK OVER VOOR-INDIE. Onder het opschrift ,,De puinhoop" schrijft de diplomatieke medewerker van de „Berliner Boersenzeitung", dr. Megerle, over de Britsche ineenstorting in Azië, Hij spreekt van den „chaos", dien Cripps in Voor-Indië heeft achter gelaten. Verder schrijft hij: „Het is Engeland niet gelukt, de zwarte schaduw van een ruw, roofzuchtig verleden, dat Churchill onlangs nog als beginsel aanvaardde, te verdrijven. Indië wil niets met Engelands oorlog te maken hebben. D ebesluiten van het congres zijn met overwel digende meerderheid genomen. Alles wat Cripps in Indië heeft bereikt, is een groote ontnuchte ring, de herleving van godsdienstige en politieke spanning en de vrees, dat Indië nogmaals de speelbal van het Britsche imperalisme zal v/orden. Het Indische volk zal voor anti-Japan- sche actie niet ter beschikking van Engeland staan. (D.N.B.). Als de nood het hoogst is, is de Nederlandsche Volks dienst nabij: blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. GEBOREN: Sara Johanna, d. van H. J. de Roos en S. Massaar Jacobus Petrus Maria. z. van P. A. Devellng en C. v. d. Hoeven Cornelia Pecronella Theresla. d. van A. Th. Bergers en C. D. Batenburg Franciscus Jacobus Maria, z. van F. J. Kimman en M. P. Gemmeke Corne lls Jan Hendrik, z. van H. J. W. Kwik en G. W. Zirkzee. HUWELIJKSAANGIFTEN: H. Schipper, wedn. 43 J. en M. Heemskerk, jd. 30 J. H. v. Putten. Jm.. 21 J. en M. Lepelaar, Jd.. 22 J. GEHUWD: J. Heuzen, jm. en G. A. W. Snik. Jd. L. Martijn. Jm. en J. Blankenstijn, jd. J. J. H. v. d Voort, Jm. en W. J. Gtjbels, Jd. OVERLEDEN: B. E. de Ru. vr., 84 J. A. Kop. m., 65 J. O. Zwets. wed. van G. Groenendijk. 74 j. C. Nagtegaal, hfï/r. van Th. v. d. Voorst. 82 j, C. Uüttewaal. m., 79 J. GEVESTIGD: A, L .Athmer. Noordelnde 50 Wed. L. M. H. Compter geb. Beek en fam.. pen sionhoudster. Watersteeg 4 A. H. C. de Bruin, dienstbode, Witte Singel 92 R. H. H. Buiten huls, arts. Boerhaaveln. 7 M. van der Burg, Lijsterstr. 22 J .Bus, 11 verpleegster. Rljnsb.- weg 10 Wed. J. M. Beulink geb. Gassing, huls houdster. Rapenburg 2 J. J. Chrlsplln. kok (cafetaria), Utr. Veer 16 A. C. Cornellssen, analiste. LUsterstr. 3 Wed. C. Gans geb. Cor net, Groenhazengr. 25 a M. J. Dirckx, dienst bode. H. de Vriesstr. 33 J. M. Dreclisler. hulp I'd. hulsh., Rijnsb.weg 90 J. van Duijn en fam.. Witte Singel 94 L. Dijkstra, dienstbode. Heerengr. 83 J. van Eek. grondwerker, Leven daal 94 F. Flameling en fam., hoofdinspec teur van Pol. (brandweer)Langebrug 56 a H. Corree, mach.-bankwerker. 4e Blnnenvestgr. 23 L. A. M. de Greeff, Rapenburg 131 E, Groenewegen, Utr. Veer 6 G, P. A. Gussenho- ven, Lorentzkade 3 C. W. Helderman. 1.1, ver pleegster, Meezenstr, 2 A. Hensen, hulp 1/d. hulsh H. Rilndljk 218 G. II. M. M. Hlllebrand Hooigracht 31 J. van Hoeve, 11. verpleegster, Roodborststr. 49 M. Honing. 11. verpleegster, Meezenstr. 2 A. G. Huigen, opvoedend ambt. kindertehuis, Hoogl. Kerkgr. 17 G. Vijgeboom geb. Hulshof en fam. van 't Hoffstr 2 N. van Iterson, Rijnsb.weg 20 H. T. A. M. Jagers. Noordeinde 50 J. van Kooten, Driftstr. 23 M. J. Kouwenhoven. Zeemanlaan 31 P. Kra nenburg. hulp i/d. hulsh.. Roodenb.str. 68 N .de Krieger, kinder juf fr., Rapenburg 50 F. A. de Jong geb. Kuypers, Merelstr. 30" T. van Leeuwen. 11. verpleegster. Rijnsb.weg 10 W. M. Loève. verpleegster. Fagelstr. 47 H. Lokker. Korte Mare 27 J. H. Ie Mair. huishoudster, Steenstraat 14 Wed. H. M. Mleloo geb. Mon- flls, werkster. Poelgeeststr. 8 a G. C. Ooms en fam., bedrijfsl. manuf. cn kleedlngzaak. Haar lemmerstraat 149 C. M. Pleters. dienstbode, Groenhazengr. 31 J. F. M. Polman. Reclame chef (V. en D), Roodenb.str. 65 L Poulain en fam., brugwachter (spoorbrug). Blokhuis SS. L. Ringellnk, 11. verpleegster. Rijnsb.weg 10 B. de Ruiter, dienstbode. Roodenb.str. 36 S. Schalekamp, volontaire-Volkscred.bank, Klokstg. 31 F. Slappendel, Heerengr. 80 a J H. A. M. Snijers. Botermarkt 15 H. G. J. ter Steege en fam., teekenaar constr. (Scheepsbouwbdr.) Raamstg. 63 S. Tan TJie, Boerhaavelaan 29 H C. Tisseur. dienstbode. Molenstr. 34 P. J. Troost, werker NA.D.. Pleterskerkkoorstg. 15 J. A .G. Verkuljl en fam., radio-technicus, v. Oldenbarnev.str, 37 a A. Visser en famrln- genvlechter, Meerburgerstr, 1 J. van Vliet, melkslljter. Pleterskerkkoorstg. 15 Wed. A de Jong geb. de Vreugd, Oude Rijn 14 F. van der Waals, opperman, H. Rijndijk 280 C. J de Winter, dienstbode. H. Rijndijk 4 M. C Hoog- duin geb. de Wit en fam., Hansenstr. 5151 a C. H. Wortclboer. banketbakker, Rijnsb.weg 39 A. C. Zaanen. leeraar Wiskunde M.O., Boer- ha?'Veln, 13 H. M. P. van Zijp, kantoorbe diende, Waardgr. 138. VERTROKKEN Wed A. SpeetAalbersberg, Voorhout. Hoofdstraat 17 M. van As. Katwijk Wassenaarschew. 9d M. M. M, Bamhoorn, Vlaardlngen, Bothastraat 8 M. M. Barnhoorn De Lier. Burg. Cramerlaan 40 T. H. J. van den Berg, Gemert, Krulselnd 250a L. L.^Blok en fam., Zaandam, A. F. de Sav. Lohmanstr. 6a G. J. SmitBoot-sma. Oegstgeest. O. Rijnzlchtweg 16 J. R, Bouwer, 's-Gravenhage. Stephenson- straat 42 J. J. Chrlspijn, Leiderdorp. Hoogma- descheweg 8 G. D. Cohen Tervaert, Amsterdam Nic. Wltsenk. 2 Jhr. W. J. van der Does de BIJe, 's-Gravenhage, Kanaalweg 3a S. Dolfing Boskoop, Zijde 412 K. DIJkhoff. Wagenlngen, Bowlespark 3 N. M. C. Eikel, Wassenaar. Her tenlaan 14 A, W. Goldenberg. Zoeterwoude. H. Rijndijk F 82 Jhr. J. Goldman. Rotterdam, Burg. Melneszpl. 6a K de Groot, Amsterdam, Overtoom 308 hs J. E. van 't Hart. Alkemade, D 120 W. J. van der Heijdt en fam.. Rietveld, Rijksstraatweg 101c M. Hogenes, 's-Gravenhage Noordeinde 126b F. W. van Houten Oegstgeest de Kempenaerstraat 90 S. E. Ju, 'Amsterdam le Oosterp.straat 166 II C. J, Kamp. Amers- loort, Begoniastraat 20 A. Zwagemaker—Kan tebeen. Lelmulden, Achterdljk 20 M. A. van Langen, Amsterdam, Koningslaan 30 A. T. van Leeuwen, Utrecht, Koningslaan 84 J. C. J. van der Meer. Aikemade. Voorstraat 4 J. W. Helle- ma, Haarlem, v. Oldenb.laan 5 H. F. Minneboo en fam.. Beverwijk. Kerkstraat 58 W. F. Monné 's-Gravenhage, Hazelaarstraat 71 W, W, Mys van de Moer, Dordt. Bankastraat 47 CP Noordermeer, Sassenhelm, Hoofdstraat 150 Wed. M. E. RakhorstBomkens, 's-Gravenhage. 2e Schuytstraat 233 J M. M. Penn, Bloemen- daal, Zilkerweg 38 J. J, A. Pollman 's-Graven hage. Adelheldstraat 171 G. J. Schuilenburg Rotterdam, aan boord p.a Meent 110 P. Smit en fam., Oegstgeest, O. Rijnzlchtweg 16 D Stapper, Wassenaar, Dulnvoetlaan 7 A. S. WllmarStruis, Amsterdam, Wlllemsp.weg 36 - N. Hlnbergen en fam., Ermelo, Oudeweg 107 J. W. Verschoor, 's-Gravenhage. Goudsbloemlaan 65 A. Vonk. Leiderdorp. Hoofdstraat 101 Wed M. P. VooijsOuwehand, Voorschoten. Rijndijk 258 M. de Vries, Zaandam, Notenlaan 19 J. M. van Weelden en fam., Leiderdorp. Resedastr. 40 B. van der Zeeuw. Nijeveen, A 8 H. A. Zondcrop, Hazerswoude. Groenendijk A 60. W. J, M. Berger, Nijmegen. P. Brugmanstraat 07 N. M. H J. Blokpoel. Wassenaar -Vil- verweg 21 R. w. M. van der Boog. Oegst- Keest, Endegeesterst-raatweg 5 L. Bosch en fam., 'ijkerk, Amersfoortscheweg F 422c T. Braaks- ma. Arnhem, Wagnerlaan 55 T. M. de Bruin, Oegstgeest, Dulnzlchtstr. 32 A. M C. Buljs Rotterdam, Lumeystr. 16a J. Cornellssen en fam., Rotterdam, v. Weelstr. 31b S, A. Cornet, Oegstgeest Pr. Bernhardlaan 62 T. Diekman, Rljnsburg, Koestr. 37 C. Dirkse. Dodewaard, Kalkestr. A 175 A. C. Don. Rotterdam, Kortek. 125 B. J. J, M. Dongelmans. Arnhem, v. Oldenb. straat 8 E. van den Dooi. Wassenaar Dr. Leyds- straat 38 J. E. van der Eist. Noordwljk. Caten- blankweg 7 J, M. H. Fernhout, Groningen. H. W. Mesdagstr. 60 a L. H. Goerdes. Schiedam, Veenlantstr. 2 S. J. Geerts, Groningen. Groene- steinlaan 7b C. van Gelder. Katwijk. E. A. Bor- gerstr. 25 J. Gelderman, Losser, Benthelmer- straat 42-W. van Katwijk, Velseu, Driehuizerk.- weg H 91 C. 'Keijzer. 's-Gravenhagc, Oranje laan 7 G. J. van der Kooi en fam., zaandam. Westzijde 83 J. A. Kreté, St. Maarten. Valkkoog C 15 H. H. Langerak en fam., Arnhem. Tedlng- straat 18 J. Langerak en fam., Tedlngstr. 17a C. M. J. Laurel], 's-Gravenhagc, Schevening- scheweg 90 Wed. M. Vreekenvan der Leeden, Voorschoten, Leldscheweg 277 M, Libochant. NW. Amstel, Kerkpl. R.K. Pastorie J. Link cn fam.. Noordwljk. jullanaweg 47 F. J. M. Meljers, Leiderdorp Kom. v. Aaiw. 15 V. D. Nlcolaï, Zaandam. Pr. Hendrikstr. gem. zlekenh. M. Niemandsverdriet. Dordt, Spulweg 49 C. E, M. A. Reuser gem. Noordman, Zeist, Pr. Lo- rentzlaan 177 P. M. van Oene. Amsterdam, v. Boetzelaerstr. 80hs S. M. S. Phlllpse, 's-Graven hage, v. Ouwenlaan 36 A. M. Pulst, Ferwerrde- radeel. Marrum 31 H. w. Quosdorf. Apeldoorn, Deventerstr. 28 3 A. M, E. Rink, Bloemcndaal, Ijonbar Petrllaan 26 H. L. J. Rugebregt, Oegst geest. Oranjelaan 27 G. J. M. Ruhl, Diepen veen, Westenberg kazerne b. w. Schippers en fam., Arnhem. Rijnkade 15 D. J. C. Schretz- mejjer. Rotterdam, Pr. Brenhardk. 5 H. M. Stlas- ny, Kerkrade, Heerlenerstraatweg 2 H. M, Straathof, Bloemcndaal. Bloemend.weg 287 J. G. H Tonus. Veghcl Eerde, Mlddegaal A 311 J. Verduljn. Zwolle. Oosterlaan 8a F. Verhoef, 's-Gravenhage. Pluvlerstr. 295 M. w. Visbach, Zoeterwoude. VUetweg E 32 J. Vlekke, 's-Gra venhage, Westeinde 32a A. J. Vogelenzang, 's-Gravenhage, v. Brueghelstr. 194 D. J. de Wilde en fam.. Oegstgeest. H. Morschweg 63 D. L. van der Willlk, Voorburg, Westelndc 93 A. A. S Wubbolts Bloemendaal. Zilkerweg 38 C. van 't Zelfde. Rijnsburg, Kanaalstr. 35 Wed. C. Oudshoornvan der Zwaan, Koudekerk a. d. R., Hoogewaard B 161 A. J. Zwartclé. Alkemade, Zuldelnde 22 J. P. Zwartelé, Aalsmeer.-Ophella- laan 35. ROODE BIETEN OF KROTEN. De bekende 100de bleten of kroten vragen een voedzamen, goed losgewerkten grond, opdat tijdens den groei de penwortel van de biet ongestroord naar de diepte kan groeien. Voor zomergebrulk zaait, men in April of be gin Mei vroege rassen, zooals dc „Egyptische plat- ronde" of den ronden „Kogel". Het uitzaaien kan zoowel op riten als breedwerplg op een bed ge schieden. De zadeir komen ongeveer 2 centime ter onder de aarde. Per vlerk. meter heeft men aan 2 gram zaad voldoende. Naderhand worden dc bletenplanten uitgedund op een onderllngen afstand van 15 a 20 c.M. Men moet zomerbleten niet. al te groot laten worden; anders worden ze taai of houterig, Voor wintergebruik neemt men de lange rassen zooals de „Lange donkerroode Bleekblad" of de lange „Non plus ultra". Zij kunnen ln Mei tot uiterlijk begin Juni worden gezaaid, later op den genoemden afstand worden uitgedund en tot begin Juli nog wel worden verplant Daarbij dient men er voor te zorgen, dat de penwortel niet bescha digd wordt. Deze late rassen worden In October of begin November gerooid. Als onderdeel van den wintervoorraad kan men ze zeer goed in een kist met zand bewaren. 10 vlerk. M. tuingrond kan. gemiddeld 35 kilo bleten voortbrengen. AMSTERDAM, 7 Mei. De handel was bij opening tamelijk opge wekt. Later werd de animo geringer. Aanvan kelijk werd op een vrij sterk verlaagd koers- peil afgedaan. Het duurde echter niet lang. of het opnieuw verlaagde koerspeil trok koopers ln de markt. Er brak zich een herstel baan, waardoor boven het aanvangspunt werd afgedaan. Olie's zakten van 278% tot 275% maar daarna kwamen zij gemakkelijk boven 280%, De koers van H.V.A.'s liep achteruit tot 272%%; later kon een zestal punten meer worden bedongen. Vorstenlanden konden zich na een reactie, herstellen. De Sumatra-tabakken waren alge meen lager, zonder groote verliezen. Amster dam Rubbers bewogen zich voornamelijk tus schen 173 en 176%. Diverse minder courante Rubbers lager. Scheepvaart Unies konden zich na 165% een paar punten verbeteren. Booten cn Vaarten iets lager. Aandeelen Pakketyaart waren 7 punten lager. Voor Industrieelen bestond wederom aanbod; de koopers hadden zich geheel teruggetrokken, vermoedelijk in verband met de nieuwe belas tingwetten. Unilevers, Philips, Van Berkels en Calvé lichtelijk in reactie; Aku's onveranderd. De beleggingsafdeeling was kalm; Ned. staats papieren goed prijshoudend. De nieuwe 3%%- obligatiën van 99 3/899 1/2%. De Indische lee ningen waren eerder lusteloos. Gemeentelijke en provinciale obligatiën vast; pandbrieven iets luier. Prolongatie 2 1/4%. (A.N.P.). BOSKOOP, 6 Mei. Coöp. ver. De Boskoopsche •veiling. Rozen per bos: Butterfly 2.203.80, Pechtold 1.803.20, August Noack 1.803.00. Ecllth Helen 1.602.60, Queen Mary 3.604.40. Hadley 1.903.40, Briarclif 1.601.80. Rosalandia 1.50, Ingar Olsson 2.803.80. Gemengde rozen 702.00, Diversen per bos: Azaleabloemen le srt. 4.205.00. Idem 2e srt. 2.803.40. Rhododendron bloemen 851.30, Seringen 1.202.30. Pink Pearl 7580, Cerasus-Hisakura-Kers le srt. 4.305r00, idem 2o srt. 2.903.50, Aronskelken 1.40, Clema tis Prins Hendrik 3.004.60, Idem the President 3.30, idem Nelly Moser 54 ct., Idem gemengd 60 Andromeda 2446 ct. GOUDA, 7 Mei. Veemarkt. Aangevoerd in to taal 949 stuks. 12 magere varkens 3550; 220 biggen 2535 per stuk; 66 runderen, 136 nuch tere kalveren, 32 graskalveren, 2 schapen, over genomen N.V.Q.; 454 lammeren 2427; 27 bok ken en'geiten 1080. Handel matig. KATWIJK AAN DEN RIJN. 6 Mei. Groenten- veiling. Witlof I f. 1620, idem II f. 12—15; Schorsenoeren I f. 18.9019, idem II f. 12. kroten I f. 5.10idem II f. 3.904.50. waschpoen f. 8.60 10.60. breekpeen f4.305.30. LEIDSCHENDAM, 6 Mei. Gele komkommers le srt. f. 26, 2e srt. f. 19.50, 3e srt. f. 13, stek per 100 kg. f.21; Kropsla le srt. f. 8.50, 2e srt. f.7, stoofsla f. 26; Andijvie f. 18; Spinazie per 4 kg. f. 0.68; Postelein f. 30; Raapstelen f. 18; Rabar ber per 100 kg., f.14; Radijs f. 3.40; Prei f. 8.30 10.40; Seldery f. 7,50; Schórseneeren f. 15.2019. RiJNSBURG, 6 Mei. Groent envelling. Wasch- peen f- 10.60. idem afwijkend f. 8.50. witlof f. 20. idem II f.16, kroten f.6, gekookte kroten f. 12.90 rabarber f.14, raapstelen f. 13—17; stoofsla f.26 per 100 kg.; radijs f.3.70; uien f.8 per 100 bos; kropsla f. 78,50 per 100. ROELOFARENDSVEEN6 Mei 1942, Aardbeien 4.30. idem afw. 3.44; peulen 6.10 per kg. De eer ste peulen werden aangevoerd door den tuinder B. Zuiderwijk te Lelmulden; Sla 4.408.50 per 100 St.; slavellen 26; Spinazie 17 per kg.; koolrabi 7.20 per 100 st.; radijs 3.40 per 100 bos; raap stelen 18 per 100 kg.; witlof 1520 per 100 kg. ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Van den Akker-Van Dam, d., Assen; Sonnevylle-Harting, d., Zierikzee; Geldens-^. Gorp, d.. Nijmegen. Ondertrouwd: A. J. Hilgen en J. van der Kraan, Den Haag; J. Puper en A. G. H. Twfnt, A'dam; A. v. d. Berg en J. W. Bouwens, Voor burg. Gehuwd: J. van Heek en F. Rouffaer, En schede; A. J. Meurslng en L. Hendriks, A'dam; T. Robertus en N. A. Wichers, Groningen; Th. J. v. Zutphen en M. Th. Bolte. R'dam; J. cfe Vries en W. F. Middelham, R'dam; A. J. Brom- met en G. Boeken, A'dam; A. de Both en J. v. Hofwegen, Nijmegen. Overleden: P, Falck-Halberstadt, v., 75 A'dam; A. L. Kranenburg, m.. 68 j., Schiebroek; A. W. F. den Haring-Van Riet, v. 72 j„ R'dam; C. Rijneke, vf 48 j.. Schiedam; H. B. Denkers, m. 69 j., Zandvoort: J. W. Seljee. m. 62 J., Am sterdam; R. Huynink-Beke, v. 54 J., A'dam; E. E. Cremer, v., 64 j., Den Haag. SLUITING GEM. BADHUIS. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat het Gem, Volks- en Schoolbad aan de Van der Werf f straat voorloopig tot nader order voor het publiek gesloten wordt. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 7 Mei 1942. 8285 VERKOOP VAN VLKESCH EN VLEESCH- WAREN OP MAANDAG EN DINSDAG. Zooals bekend is het verkoopen en afleveren van vlcesch aan uiteindelijke verbruikers op Maandag en Dinsdag verboden. 8256 Dc bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch heeft besloten ontheffing van bovengenoemd verbod te verleenen voor zoover het betreft verkoop en af levering tegen distributiebescheiden van een ander soort dan de genummerde consumentenbonnen van de levensmiddelenkaart, terwijl daarnaast wordt toegestaan, dat ook op Maandag en Dinsdag tegen de genummerde consumentenbonncn van de levensmiddelenkaart voorwaardelijk goedgekeurd, vleesch (op de vrijbank) on gesteriliseerd vlecsoh wordt verkocht en afgeleverd. 8256 De bestaande regeling betreffende het verkoo pen en afleveren op Maandag en Dinsdag voor onmiddellijk gebruik ter plaatse van de levering (dus in restaurants e.d.) blijft onveranderd. Met deze publicatie zijn alle vroegere op dit gebied gedane bestaande maatregelen vervallen. DISTRIBUTIE VAN TOILETZEEP. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat dc geldigheidsduur van de toewijzingen voor toiletzeep, mét een vervaldatum tusschen 15 Maart 1942 en 15 Mei 1942 Is verlengd tot en met 15 Mel a.s. 8287 VERPLICHTE INSCHRIJVING VAN VOLKSTUINDERS. De productiecommissaris voor den tuinbouw en ooftteelt brengt nogmaals onder do aandacht van houders van volkstuinen dat zfj overeenkomstig dc bepalingen van de „bo'demproductlcboschlkklng 1942 volkstuinen" verplicht zbn om vóór 12 Mei a.s. een aanvrage om inschrijving in te dienen bij dc Provinciale Landbouw-Crlsis-Organisatlo, bin nen wier werkgebied de volkstuin is gelegen. De aanvrage moet geschieden door Invulling en in zending van een formulier, dat verkrijgbaar is ge steld bij de adressen genoemd ln de desbetref fende provinciale publicaties. Als volkstuin wordt beschouwd elk perceel grond, dat niet bij het woonhuis van den gebrui ker behoort en dat wordt bcteeld met gewassen voor eigen en/of gezinsverbruik, met uitzondering van de moestuinen, welke land- en tulnarbeiders wel hébben op het bedrijf waar zij werken, en do moestuinen, welke de landbouwers op eigen be drijf betelen. In alle andere gevallen moet In schrijving dus worden aangevraagd. De volkstulnder stelt zich aan moeilijkheden bloot, als hij niet of niet tijdig aan deze verplich ting voldoet. Het gebruiken van een volkstuin zonder dat men ls Ingeschreven bij dc Landbouw er lsls-Örganisatle is verboden, moet derhalve worden gestaakt- en ls strafbaar. Ook zal het niet mogelijk zijn t.z.t. een vervoerbewijs voor de geoogste producten of een toewijzing voor kunst mest, pootgoed e.d. te verkrijgen, als men niet ln het bezit ls van het bewijs van Inschrijving. Voor het verpachten van gronden voor volks tuinen alsmede voor het aanleggen van complexen van tién of meer volkstuinen, Is voorts goedkeu ring vereischt, Deze goedkeuring moet schriftelijk bij de Landbouw-Crlsls-Organlsatle worden aan gevraagd. 8286 RedactlcstafB. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brou wer. Stadsnieuws: Th. J. Hannema Omg. en Muz. Wij vragen te koop alle merken Radiotoestellen, koffergramo- foons; electr. Gramofoons, pick-nps, platen, luidsprekers, liarmonika's enz. Wij bebailen de hoogöte prijzen. Janvossen- steeg 41 en Noordeinde 20. Tel. 24975. 11170a H.H. KAPPERS. gevraagd. Goedi loon. Veel ver val. Br. A. JANSEN, Hoofd straat 61, Noord wijk aan Zee Tel. 2216 8261 MEDEDEELING. Met het oog op die schoolgaande jeugd', zal onze zaak met ingang van heden niet oon 9 uur, maar cm KWART VOOR NEGEN geopend zijn, opdat zij voor schooltijd h-un bemoodigde schoolbehoeften kunnen aanschaffen. Kantoorboekhandel L. DEMMiRNlIE EN ZOON, 3275 Haarlemmerstraat 169. Door part. aangeboden groot heerenhuis ad). R.ijnsburgerweg Prima goMibolegging. Koopsom f4)5.000. Eigen, wil huurder blijven. Brieven Bureau van dit BM onder No. 1195a. Mevrouw EVEiRAiRDPOVEL, Nachtegalenlaan 7, Aerdcnhout (Haarlem) vraagt een net voor noodMp of vast, g. k. w. naaien strekt tot aanbeveling. Brieven aan bovenstaand' adres Dir. v. edg, aangeb. nieuw ge bouwd winkelhuis met dubbele bovenwoning. Huuropbr. ruim f. 700 p. j. Koopsom f. 11000. Oentruim stad. Brieven Bureau van dit Blad onder No. l'194a. Dagelijks in speciale rubrieken, hoogstens 30 woorden (1 woord max. 12 letters) 72 cent. (Voor de rubrieken „Personeel gevraagd" en „Personeel aangeboden" 60 cent) by vooruitbetaling. Bewijsnummers 5 cent extra. - Toezending van ingekomen brieven 10 cent extra. Te koop sevracsd B Radio WÜ vragen be kende merktoestellen. niet ouder dan '37. Tevens plck-upcombinatles, electr. gram.mot. enz. Wij ger/en prijzen v.af 75600 gld. Stuur bericht merk. type: DE JONG, Da Costastr. 69 Lelden. 13 Geiser, ok tc rullen voor coupon le kw. zware stof v. mantelcostuum of mantel. Breestraat 123 A boven. E DamesrlJwiel op goede banden door particulier, hoog model liefst. Br. Bür. h. d Blad ond. No. 1320 k You ww agent je. Aan liet zelfde adres een kinder wagen te koop aangebod. v, RIET, Pioenstraat 14, Leiden. Motorbakfiets, llerst J.L.O., zonder bak en ban den geen bezwaar. Br. on der No. 9 aan W. v. BEE- LEN Cz„ Kerkstr. 17, Kat wijk a/d, Ryn, B Door een pas opgerichte bedryfsvoetbalvereenlglng eenige gebruikte, doch ln goeden staat zijnde voet balschoenen, voor haar leden, maten 3842. Br. Bur. v.d BI. No. 1362k B Dekenfabrikanten. Wie heeft er voor handspoel- ster thuiswerk. Br. Bur v.d. BI No. 1363k B Radio. Wij vragen mo derne toestellen van be kend merk tot '37, pick- up-comb., electr. gram. mot. enz. Wij geven prij zen v.af 75 tot 600 gld. Stuur bericht, merk-type DE JONG. Da Costastr. 69, Lelden. Te koop aangeb. E Een keurig onderhouden nderwagen. Piethulbcrtshof 1. B Vulcanlsecrcn. II rJ.jdt veel langer door tijdig 'uw band te vulcaniseeren of een nieuw loopvlak te la ten omleggen. Kom eens kijken, geheel zonder ver plichting. Rijwielhandel B. SJOUKE, Morschstraat 7. B Wegens omstandighe den, nieuwe zeilJopper, o. kw. Te bevragen na 6 uur beh. Zondag. Lage Morsch weg 65. B Rookstocl, loeren fau teuil, 2 faut.. gebl. bekl., damesfaut.. buffet, glazen bovenkastjjes, zwaar eiken dressoir, tafels, stoelen, theemeubel, theetafels, waschtafels, schemerlamp, kapokmatras, damesschoe nen 38 en 41. gabardine regenmantel. Hooigracht 86 A bovenhuis, Modern Errcs radiotoe stel nog zoo goed als nieuw en schltt. ontvangst Bevragen: Pelikaanstr. 13 a voor 7 uur 's avonds. B Flink kano-zeiltuig, compleet, met mast en fok, Fr. v. Mierlsstr. 7. BDamesrljwlel met goede banden compleet, Te be dragen Hugo de Vrles- straat 56. B Radio app., conipl.. I11 staande kast, merk Wal dorp, 220' (volt. Zoeterwoudsche weg 94. B Twee ijzeren ledikanten met matrassen en deken, leeren fauteuil, stoelen en fornuis met pijpen. Br. Bur. v. d. Blad No. 1295 k B Een partijtje broei ra men, in goeden staat, te gen elk aannemelijk bod. Na 7 uur. S NIEUWEN- BURG, Lage Rijndijk 86, Leiden. H Heerenrijwiel ln zeer goeden staat, zonder ban den. Gevraagd zandbak. Toorenveltstraat 19, Oegstgeest, B Radio-toestel (Tlillips 1935) K. en L. golf, abso luut prima, alsmede lede ren koffer 60 x 34 x 15 c.m. Roodborststraat 51. Lelden. 9 Muziekliefhebbers. Koop nu een mooi spelende sa- longramofoon of mooie 1 koffergramofoon voor lage j prijs, allerlei mooie pla- 1 ten v.af 25 cent. Motoren, veeren, reparaties ook goedkoop. Gramofoonliuls Janvossensteeg 41, Leiden I B Trlx Spoor, ruim 18 M. rails, dubbele trafo sneltr. loc., tender loc., 8 pers. wagens, 8 goed .wagens en onderdeelen, compleet als nieuw. Br. No. 7297 Boekh. EMEIS, Voorschoten. B Tennisracket met klem, kinderwagen met vacht. Te bevr. 's avonds na 7 u, Papelaan 62, Voorschoten. B Zware motor carrier, merk Sparta, kookfornuls, 3x6 stoelen, 3 tafels, leuning- en 4 stoelen, cra- pauds spiegels en schilde rijen. J. v. NIEUWKOOP. Hoofdstr. 263. Sassenhelm. H Een z. g. a. n. linnen sportcostuum, troplkal, mooi dessin, zonder pun ten. maat 50, z. g. a. n. buitenband 26 x 1 1/2 en 2 binnenbanden 26 x 1 1/2 Banden ook ruilen tegen 28 x 1 1/2. H. G. de Boer, Agent L .Dagbl. Rljnzater- woude. B Nieuwe grote banjo. Hyacinth enstraat 13. Voor 7 uur. B Een zo goed als nieu we kamersplege!. afm. 85 X 100 cm. G. NOORT, Splitsing, Rijnsburg. B Ongeloofelijk, zoo vlot en vaardig men leert spe len volgens Klavarskribo. Privé-les piano, orgel, accordeon, guitaar, inclu sief instrument en muziek Vraagt vrijblijvend Inlich tingen Fa. A. J. VAN DER LYKE, Oude Singel 14. B Tafel (los blad) op 2 sterke schragen, 2 M. x 1.04 M., zwaar hout. Zeer geschikt voor glassnijtafel, werk- of teekentafel. Prijs f. 50. Adres: Hooglandsche Kerkgracht 38 I. B 1 donkerbl. met streep mantelpak, maat 42 wei nig gedragen f.35. 1 nieu we bruine vilten dames hoed f5. 's Avonds tus schen 78 uur. Hooigracht 88 A. jgjj Zonder punten of spec, verg., 1 nieuwe plus-four, fl. maat, oude kwal. f. 25. 1 z. g. a. n. licht prijs sportcost. fl. maat f. 25. 's Avonds tusschen 7 en 8 uur. Hooigracht 88 a. Personeel gevr. B Flink melsJJe, van 8 1/2 4 1 '2 uur of voor halve dagen. Hofdijk 40, Oegst geest. B I» klein gezin, keurige aagdienstbode beslist zelf standig kUnn, werken en koken. Mevr THOMAS SEN, Louise de Collgny- laan 14, Oegstgeest. SI Net R.K. meisje, voor ag cn nacht, met huis. verk., liefst van bulten. F. A. GRIMBERGEN, Lel den, Vondellaan 13. B Net meisje, voor liulp in de hulshouding, onge veer 15 Jaar, van 8 1/2 tot 4 u. Mevr. PLANTFEBER, Apothekersdijk 8. B Flink meisje, pl.rn. 18 Jaar. van 8 tot half 1, des Vrijdags tot 5 uur. Aan melden liefst tusschen 8-9 uur n.m. Mevr. DE VRIES Drieplassenweg 14 Katwijk aan Zee. B H.H. Kappers. Een leer ling. JAC. RAMAK, Ha ven 10. Een nette naaister. AanmeldenVarkevisser- straat 23, Katwijk a/Zee. B Net meisje, ln de leef tijd van 17 a 18 Jaar, zelf standig werkend, van 93 uur. Aanmelden tusschen 1 en 4 uur. Breestraat 20, Leiden. B I" eenvoudig gezin iemand die genegen en be kwaam is om dc hulshou ding van drie mansperso nen te doen, voor heelo of gedeelte van dagen P.G. Br. Bur. v. d. BI. No. 1364k B Net dagmeisje van 8 1/2 3 u. of Jonge Werkster, r/oor 4 halve dagen. Nas- saulaan 5. Oegstgeest. B Dagdienstbode, voor spoedig, goed kunn. wer ken. goed loon. Oranje- laan 2, Oegstgeest. B Mevrouw BLOM, Tlior- bcckestraat 17, vr. een net- dagmeisje. Van 85 uur. Personeel aangeb. 9 He Verocnlglng tot Be hartiging van de Belan gen der Jonge Meisjes, zoekt voor alleenstaand meisje een nette burger dienst, liefst met huise lijk verkeer. Brieven aan; Rapenburg 40. Huizen gevraagd HWonlngrulL Wie wil fl. bovenwoning ln Sltter- lap.n rullen voor beneden woning m. tuin. Br. Bur. v. d. Blad oud. No. 1376 k. Kamers gevraagd BsGemcub. of gestoffeerde etage, met kookgelegen heid gedocht. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 1332 k. Kamers aangeb. B Pension, voor gep. heer, P.G., bij dame alleen met huiselijk verkeer. Centrum Leiden. Br. Bur. v. d. BI. onder No. 1301 k. Diversen B Verloren een bruine, portemonnaic, op Oude Rijn, o.a. Inhoudende plm. f.25 cn verschillende bon nen. Tegen bcloonlng te rug te bezorgen: D. J. v. d. BOS, Oude Rijn 130. B Goed tehuis gez., we gens vertrek r/oor 1 mooie witte poes, 1 zwarte en 1 cypersche. G. WILLINK, Rhijngeest. Oegstgeest. B Huwelijk. Weduwnaar, 44 Jaar. met 5 school- "aande kinderen wenscht kennismaking met Jonr.e- -'"chtcr of weduwe (1 kind geen bezwaar). Br. Bur. v. cl. Blacl onder No. 1365 k

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3