DONDERDAG 7 MEI 1942 No. 52186 De Britsche overval op Madagascar De verdere ontwikkeling van den oorlog 83sfe Jaargang Hevig Fransch verzet duurt voort Japansche successen Verduisteren: Nieuwe oproep van Bose Verspreide Berichten Duitsche militaire kringen aan het woord BINNENLAND De disiributie Extra Weermachfsberichf STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. Uit een overzicht omtrent den toestand op Madagascar blijkt, dat de Fransche troepen nog steeds verbitterd tegenstand bieden en dat tot dusver alle pogingen van den aanvaller om zich van zee of land uit van het vlootsteunpunt en de stad Diego Suarez meester te maken, met verliezen voor den vijand zijn afgeslagen. Gisterochtend versterkten de Britsche strijd krachten haar luchtaanvallen, die, zooals reeds gemeld, mogelijk gemaakt zfjn door de aanwe zigheid van een vliegtuigmoederschip. Een aantal der aanvallende vliegtuigen werd, naar in een telegram van den gouverneur-ge neraal Annet aan de Fransche regeering wordt meegedeeld, door de Fransche strijdkrachten neergeschoten, In hetzelfde telegram wordt ge zegd, dat nog ongeveer 20 Britsche schepen, waaronder talrijke transportschepen, voor de Baai van Diego Suarez kruisen, die tot dusver nog geen landingspoging hebben ondernomen. Officieel is meegedeeld, dat de Fransche ma rine bij de eerste Britsche aanvallen op Mada gascar de duikboot ..Bevegiers" en den hulp kruiser „Bougainville" heeft verloren. Beide schepen zijn tot zinken gebracht. Het grootste deel der opvarenden is gered. Naar de Britsche berichtendienst meldt, wordt in toonaangevende Londensehe kringen ver klaard. dat het verzet tegen de Britsche strijd krachten op Madagascar krachtiger is gewor den. De Britsche troepen zijn tot dusver ongeveer 40 km. opgerukt, de doelen in Diego Suarez en in Antsirane zfjn echter nog niet veroverd. Met het lot van Madagascar hangt naar de meening van militaire kringen te Vichy ook het lot af van den Archipel, van de Comoren en van .Reunion. De Comoren-eilanden liggen aan den uitgang van de Golf van Mozambique tusschen Kaap d'Ambre, op de uiterste Noordelijke punt van Madagascar, en Portugeesch Oost-Afrika. De bevolking van Madagascar telt volgens de jongste statistieken 3.105.000 zielen en de in boorlingen hebben voortdurend blijk gegeven van hun volledige loyaliteit. Madagascar was aanvankelijk een protectoraat en werd in 1895 een Fransche kolonie. De Fransche regeering prijst de houding der Franschen op het eiland ten zeerste en er gaan in Frankrijk reeds stemmen op, die een optreden tegen Engeland ook elders' eischen. Op een persconferentie heeft minister Huil "verklaard, dat de Vereenigde Staten vasthouden aan hun politiek van ondersteuning van de Britsche actie tegen Madagascar, zonder reke ning te houden met de nota van Laval, waarin de verklaring van Roosevelt van de hand wordt gewezen, dat iedere oorlogshandeling tegen En geland als een aanval op de Vereenigde Staten wordt beschouwd. Op de vraag of hij verwachtte, dat op Ma dagascar- Amerikaansche strijdkrachten gebruikt zouden worden, gaf Huil een ontwijkend ant woord. Hij zeide echter, dat Amerikaansche schepen gereed zouden liggen om iedere actie, waar dan ook, te ondersteunen. Huil zeide voorts, dat men eerst na onder zoek van het Fransche protest inzake Mada gascar. dat den Amerika anschen zaakgelastigde te Vichy werd overhandigd, kan beslissen of dit protest een antwoord noodzakelijk maakt. Men is in Washington algemeen van meening, dat de bij het ministerie van buitenlandsche zaken binnengekomen inlichtingen over den mi litairen toestand op Madagascar nog geen helder beeld geven en vooral nog riiet dermate van Franschen tegenstand doen zien. Derhalve kan men nog niet zeggen, of Frank rijk beschuldigd kan worden tegenover de regee ring van de Ver. Staten een oorlogszuchtige hou ding te hebben aangenomen. (DN.B.), schouwd wordt als vervanging voor verloren ge- gane eigen koloniale gebieden. Want met het oog op den enormen afstand van Madagascar van ieder steunpunt der tegenstanders is het al te doorzichtig, dat het motief voor de bezetting van het eiland gelegen is in de levensmiddelen, de grondstoffen en het droogdok. De geestdrift, waarmede men zoowel in Engeland als in de Ver. Staten een actie als die tegen Diego Suarez prijst als een roemrijke daad, maakt het voor de Europeesche, voor hun toekomst strijdende volken duidelijk, dat zij hier staan tegenover tegenstanders, wier eischen aan het eigen he roïsme geen bijzonderen eerbied afdwingen. (DN.B.) MAC ARTHUR BEVESTIGT VAL VAN CORREGIDOR. De zender van Canberra deelt mede: generaal Mac Arthur bevestigt, dat de eilandvesting Cor- regidor zich onvoorwaardelijk heeft overgegeven. dat met I Indiërs buiten Indië hebben ons voorbereid op deze laatste fase van onzen nationalen strijd. Wij hebben ons niet alleen* voorbereid op den gewapenden strijd, die weldra zal uitbreken, om ons geliefd moederland te bevrijden, doch wij hebben ook alles voorbereid om de vraagstukken van den opbouwarbeid na den oorlog in het vrije Indië op te lossen. Ik geef u de verzeke ring, dat het vrije Indië zijn eigen regeerings- vorm zal bepalen, zonder daarbij inmenging van welke vreemde macht dan ook te ondervinden. Het vrije Indië zal een sociale orde bezitten, die gebaseerd is op het eeuwige principe van rechtvaardigheid, gelijkheid en broederlijkheid en ten slotte zal het vrije Indië een land zijn van vrije, gelukkige mannen en vrouwen, dat de hem toekomende plaats in den bond van vrije volken zal innemen. (D.N.B.). HET PROCES TE ANKARA. Gisteren is de zesde zitting gehouden van het proces tegen de plegers van den aanslag op Von Papen. Bij het begin der zitting overhandigde ver> dachte Soelaiman een geschrift te zijner verde diging, waarin hij zijn vrijlating verzocht. Hi; motiveerde dit met de opmerking, dat hem niet duidelijk was geweest wat .het communisme be- teekende. Daar de Sovjet-verdachte Pawlow gisteroch tend in overeenstemming met zijn tactiek van vertraging van het proces beweerde, dat hij slechts onvoldoende en niet tijdig op de hoogte was gesteld van het proces-verbaal der zitting, deed zich de eersté 4 uur niets nieuws voor. In het verdere verloop van het proces heeft verdachte Pawlow geëischt, dat de familieleden van Oemer Tokat gehoord zouden worden, daar Oemer Tokat door de getuigen, die tot dusver zijn gehoord, op even 20 jaar werd geschat, ter wijl de deskundigen hem tusschen de 30 en 40 jaar schatten. Voorts beweerde Pawlow, dat Oemer Tokat in het geheel niet de dader is, doch heel iemand anders. Als bewijs hiervoor voerde hij aan, dat de familieleden van Tokat niets weten van een lidteeken op zijn voorhoofd Tokat houdt zich vermoedelijk ergens schuil. De werkelijke dader is niet gepakt. Bovendien stond Pawlow er op,, dat de chauffeur van het Sovjet-consulaat-generaal le Istamboel gehoord zou worden, daar hij door diens verklaringen een gunstiger positie denkt te krijgen. Voorts zeide Pawlow, dat hij tot 17 Maart het sovjet-Russische consulaat-generaal te Istanboel niet heeft verlaten. Hfj wenschte het woord voor een lange verklaring, die 1VS uur in beslag zou nemen. Het gerechtshof weigerde echter hem het woord te geven. De beklaagde Kornilow beweerde, dat bij de gerechtelijke documenten een protocol ont breekt. dat hij terstond na zijn arrestatie heeft onderteekend. Hij neemt aan, dat ook andere van hedenavond 21.13 uur tot morgenochtend 5.59 uur I)e maan kwam heden op te 2.51 uur en ging onder te 12.34 uur; het was vandaag Laatste Kwartier. De opperbevelhebber van de Fransche strijd krachten op Madagascar is generaal Alfred Guillemet. Den wereldoorlog heeft hij meege maakt aan het Westelijke front. Hij is tweemaal gewond en wegens uitstekende dapperheid be noemd bij het legercommando. Tijdens den veldtpcht 1939/1940 werd hij benoemd tot bri gade-generaal. Als zoodanig heeft hij de ge vechten bij Duinkerken meegémaakt. Ia Septem ber 1940 werd "hij divisie-generaal en belast met het bevel over de troepen in Fransch Oost- Af rika. Op 2 Mei 1942 belastte hij zich met het opperbevel over de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht op Madagascar (D.N.E.). O De Deutsche diplomatisch politische Korres- pondenz schrijft uitvoerig over de met toestem ming van Roosevelt ondernomen Britsche actie tegen Madagascar. De correspondent begint met een beschrijving van de persstemmen, welke deze actie in de Ver. Staten heeft gewekt. Deze brengen duidelijk aan het licht, hoe sterk de in vloed is van de Joodsche mentaliteit op de Ame rikaansche pers. Volgens Engelsch-Amerikaan- sche opvatting, zoo schrijft de correspondent, be staat de zin yan den huidigen oorlog met meer in het rechtstreeksch treffen van den tegen stander, integendeel tracht men aan den eenen kant schade aap te richten, waar voor de plu tocraten geen profijt meer getrokken kan wor den terwijl aan den anderen kant geen moge lijkheid om buit te maken, gepasseerd wordt. Wat de roofzucht van Engeland betreft, staat het geval in dezen oorlog ook niet meer op zichzelf, dat de Engelschen wegens gebreK aan successen tegenover den eigenlijken tegenstan der zich trachten te verrijken met have en goed van degenen, die zij zelf in den oorlog hebben gedreven. Dit geldt voor saldi en effecten der vroegere bondgenooten, die door Londen en Washington zonder meer in beslag zijn geno- r-~ - - me en dit geldt vooral ook voor het territoriale hun terugtocht uit Noord-Frankrijk reusachtige bezit, dat, zooals Syrië en thans Madagascar, be- bloedige offers heeft gebracht; Duitsche mili- Corregidor ook de forten Hughes, Drum en Frank,, die op eilanden liggen, hebben gecapi tuleerd. Het Amerikaansche leger deelt mede, dat het garnizoen van Corregidor bij het begin van den Japanschen aanval op Bataan meer dan 3000 man sterk was. Bij den val van Bataan zijn echter vele soldaten naar de eilandvesting ge komen en daardoor kan men geen nauwkeurige cijfers over de tegenwoordige sterkte van het garnizoen geven. Volgens een speciaal bericht van den Britschen berichtendienst uit Washing ton heeft het departement van marine bekend gemaakt, dat de VB. bij Corregidor 3 mijnen vegers en 2 kanonneerbooten hebben verloren. Met Corregidor is den Amerikanen de laatste toevlucht op het groote eiland der Pliilippijnen Luzon ontnomen en daarmede de laatste rest van. de Amerikaansche heerschappij in het Zuid westen van de Stille Zuidzee, aldus kenmerkt de Duitsche pers den val van Corregidor. (D.NB) Opnieuw heeft Soebhas Chandra Boèe over een onbekenden radiozender een boodschap ge- rioht tot het Britsch-Indische volk, waarin o.a. wordt gezegd: Daar het Britsche wereldrijk ieder uur meer en meer verdwijnt en het lot van Britsch-Indië onzeker is, wil ik u er aan her inneren, dat in Mei, op den 10'den dag van die maand, van het jaar 1857 de eerste strijd voor de onafhankelijkheid van Indië begon. In Mei 1942, 85 jaar later, zal Inaië's laatste strijd voor de onafhankelijkheid beginnen. Vrienden, om gordt uwe lendenen, het uur van de bevrijding van Britsch-Indië heeft geslagen. Wij Britsch- te wijten aan bepaalde bedoelingen. De officier verklaarde, dat de beide sovjet-Russische be klaagden van den eersten zittingsdag af een af schuwelijke en doortrapte wijze van verdediging hebben georganiseerd. Hij verklaarde vervolgens gekant te zijn tegen de uitnöb'digiug ^an nieuwe getuigen, welke Pawlow den voviger dag ge vraagd had te hooren en zeide, dat het hoogst verwonderlijk is, hoe snel en grondig Pawlow den weg heeft gevonden in het wetboek Zijn verdedigingstactiek is een „meesterwerk van verwarring en nr-leiding". Dat de beklaagde Pawlow meer Turksch verstaat dan hij toegeeft kan men afleiden uit het feit. dat deze uiteen- zettingen indruk op hém maken en hem doen schrikken, (D.N.B,), LAGERHUISLID WORDT VERVOLGD. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 137 tegen 58 stemmen besloten een strafvervolging in te stellen tegen een lid, dat berichten had doorge geven betreffende een geheime zitting van het parlement. (D.NJ3.) BRITSCHE MINISTER OVER AANVAL OP LUBECK EN ROSTOCK. $en lid van het Lagerhuis heeft„ naar de Brit sche berichtendienst meldt, aan den Engelschen minister van luchtvaart de vraag gesteld, of de Britsche luchtmacht bij haar aanvallen op Lübeck en Rostock opdracht had op woonhui zen te mikken. In zijn antwoord verklaarde de minister, dat hét den Britschen vliegers tijdens nachtelijke bomaanvallen niet mogelijk is wa penfabrieken van woonhuizen te onderscheiden. (D.N.B.) De van alle deelen van de wereldfronten te Berlijn binnenkomende berichten laten volgens de opvatting van militaire kringen aldaar on dubbelzinnig de stelselmatige verdere ontwikke ling van den oorlog ten gunste van de mo gendheden van het pact van drie zien. Met de laatste groote overwinningen in Birma heeft de Japansche bondgenoot de vijandelijke bondge nooten uit elkander geslagen, evenals Duitsch- land in 1940 in Vlaanderen Engeland van Frankrijk scheidde. Tegelijkertijd heeft hij daar mee zijn komende operaties ter zee op het Azia tische vasteland afgeschermd. Hij kan thans, vrij van alle besluiten van den tegenstander, opereeren in de door hem gewenschte en als doelmatig erkende richtingen, welke werden aangeduid met de zeeslagen in de golf van Ben galen en aan de kust van Ceylon, en ondanks den Engelschen overval op Madagascar niet be hoeven te worden herzien. De onderneming tegen Madagascar wordt in kringen van Duitsche militaire en marine des kundigen als een typisch Engelsche actie be schouwd. In politiek opzicht laat men het aan Frankrijk over, uit- dezen jongsten aanslag van den voormaligen bondgenoot de passende conse quenties te trekken. Uit militair oogpunt moet men echter zeggen, dat de bezetting van Mada gascar noch noemenswaardige beteekenis zal hebben voor de bescherming van den Britschen scheepvaartweg van de Kaap naar Australië, noch op de Japansche plannen in den Indischen Oceaan op eenigerlei wijze invloed kan uitoefe nen. Juist op het oogenblik van de overgave na de zware Engelsch-Amerikaansche nederlaag in het gebied van Mandalay en Lasjio kan aan de Britsche actie tegen den voormaligen bond genoot slechts de twijfelachtige waarde worden toegekend deze gebeurtenissen om propagandis tische redenen in de schaduw te stellen. In Ber lijn beschouwt men het als een symptoom voor de gezindheid van de leidende persoonlijkheden in Engeland, dat de Engelschen daartoe een dergelijke in militair opzicht zinnelooze actie hebben ondernomen tegen de zwakst bescherm de plek van den voormaligen vriend, die voor tairen gingen zoo ver te zeggen, dat het hier een militaire lafheid zonder weerga betreft. Overal waar de Engelschen tot een ernstigen strijd gedwongen werden, hebben zij onder ver raad aan hun bondgenooten de vlucht genomen. Zoo is het in Noorwegen geweest, in Frankrijk, in Griekenland, in Noord-Afrika en ook nu weer bij Singapore en in Birma. Aan het Oostelijk front ontwikkelen de dingen zich, naar Duitsche militairen verklaren, voort durend in de. richting van de komende slagen. Van Duitsche zijde heeft men reeds herhaalde lijk naar voren gebracht, dat de voor de ko mende operaties gereed gehouden Duitsche re serves op geen enkele plaats aan het Oostelijk front in den strijd zijn gebracht. Deze verkla ring is ook tegenover de jongste vijandelijke be richten aangaande het tegendeel van kracht. Exchange Telegraph zal haar nog vlug genoeg moeten bevestigen, wanneer n.l. deze Duitsche reservés eens handelend optreden en zich met haar volle gewicht doen gelden. Reeds sedert weken komt de activiteit aan het Oostelijk front weer uitsluitend van de zijde van de Duitsche troepen en hun bondgenooten. Hun doel is nog steeds het vormen van de gun stigste stellingen voor stormaanvallen. Tot dit doel zijn reeds verscheidene formaties vrij veel verder naar het Oosten opgerukt. Onder het motto „zorgvuldige voorbereiding van de ko mende gebeurtenissen" heerscht aan het ge- heele front aan Duitsche zijde koortsachtige be drijvigheid. Voor de eigenlijke frontlijn bevon den zich nog eenige Duitsche vooruitgeschoven stellingen. Deze konden bijna alle reeds tijdens de oprukkende beweging van de Duitsche en ge allieerde troepen in de nieuwe frontlijn wor den opgenomen. Er is hier reeds de weg ge baand voor successen, waarvan de bekendma king, die te verwachten is, de jongste berich ten van den vijand vanzelf tot zwijgen zal brengen. (D.N.B.) ARBEIDERS EN KANTOORBEDIENDEN SCHENKT HIER AANDACHT AAN! De jonge en lichamelijk gezonde Ne derlander, die zijn betrekking in Neder land aan een ouderen of lichamelijk zwakkeren kameraad afstaat, dient Ne derland en handelt in het belang van het vaderland. Wanneer je er ook zoo over denkt, meld je dan aan bij het arbeids bureau in je woonplaats. VERSNAPERINGEN. In verband met de voorbereiding van de distributie van versnaperingen is de ver koop daarvan aan het publick gedurende het tijdvak van Vrijdag 8 Mei tot en met Zaterdag 16 Mei a.s. verboden. Onder ver snapering vallen voor de toepassing van dit verbod alle suikerwerkartikelen en alle cho colade-artikelen. Hiertoe behooren dus onder andere borstplaat, fondants, bruidsuikers, ulevellen, caramels, tof fee's, drups, nougat, boterhamstrooisels, zooals hagelslag, muisjes, e.d., dragee's, hoestbonbons, z.g. Engelsche drop, kauwgummi. schuimpjes, pepermunt, alle soorten bonbons en chocolade in alle vormen, zooals tabletten, reepen, sta ven enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat me dicinale drop, zooals zoute drop (jujubes), kat jesdrop e.d., laurierdrop, pectorales, salmiak- pastilles enz., niet onder de distributie zal val len en het verkoopverbod daarop derhalve evenmin van toepassing is. THEE. In de Staatscourant van heden is een be schikking opgenomen, waarbij het afleverings verbod van thee door theepakkers aan grossiers en detaillisten onder bepaalde voorwaarden is opgeheven. Weliswaar is aflevering van de thee aan het publiek hiermede nog niet toegestaan, doch het tijdstip, waarop dit zal geschieden, zal nu toch niet lang meer op zich laten wachten. De datum, met ingang waarvan de thee door het publiek kan worden ge kocht, zal nog nader worden bekend ge maakt. VLEESCHVERKOOP OP MAANDAG EN DINSDAG. Op ziekenbonnen en Wehrmachtsmarken. In de vee- en vleeschverordening 1942 is vast' gelegd het verbod tot het verkoopen en afleve ren van vleesch, vleeschwaren en gerechten, waarin vleesch is verwerkt, aan de verbruikers op de dagen Maandag en Dinsdag. Behalve dat in deze verordening reeds een ontheffing van het verbod wordt gegeven voor zoover het betreft verkoopen en afleveren ter plaatse van de aflevering voor onmiddellijk ge bruik (dus in restaurants, e.d.), opent de ver ordening tevens de mogelijkheid van verdere ontheffing door de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch. In het gisteren verschenen voedselvoorzie ningsblad is opgenomen een besluit van deze bedrijfsorganisatie, waarin van de ontheffings mogelijkheid gebruik is gemaakt tot het toe staan van verkoopen en afleveren door den kleinhandel tegen het in ontvangst nemen van andere soorten distributiebescheiden dan de ge nummerde bonnen van de levensmiddelenkaart; dat zijn voornamelijk z.g.n. Wehrmachtsmarken ziekenbonnen. De nieuwe ontheffing staat tevens toe verkoop en aflevering op genoemde dagen van voorwaardelijk goedgekeurd vleesch (over de vrijbank) en van gesteriliseerd vleesch. UITSLAG DIERENTUINPRIJSVRAAG. In Januari j.l. heeft, naar toen is meegedeeld, i af deeling ontspanning en cultuur van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten een prijsvraag uitgeschreven om te komen tot een grootere ontwikkeling van het dierentuin wezen, dat als een uitnemende cultureele volks ontspanning wordt beschouwd. In de eerste plaats werd gevraagd, op welke wijze de volks ontspanning door middel van dierentuinen en dierenparken op hooger peil gebracht kan wor den en in de tweede plaats aan welke eischen deze tuinen en parken dan dienen te voldoen. Het aantal ontvangen antwoorden bedroeg 181. Op grond van de adviezen zijn de volgende prijzen toegekend: le prijs f. 100 J. Voorwinde te Rotterdam; 2e prjjs J. K. Ph Scheld te Apel doorn, 3e mevr. M Elkhuysen-Nelck te Hille- gersberg; terwijl de beide vierde prijzen ten deel vielen aan de heeren C. van Doorn te Rotter dam en H. H. Noëls van Wageningen, wonende te Lido di Roma in Italië. De uitreiking zal vermoedelijk begin Juni plaats vindfen, L. J. DUYVESTEYN OVERLEDEN. In den ouderdom van 78 jaar is te Kwintsheul overleden de heer L. J Duyvesteyn. een der pioniers op het gebied van den Westlandschen tuinbouw. TOEPASSEN VAN PHYSISCHE THERAPIE, MASSAGE, ENZ. Krachtens besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, zal met ingang van een nog nader te bepalen tijdstip het als bedrijf toepassen van technische hand grepen op het menschelijk lichaam, het daarbij of afzonderlijk als bedrijf gebruiken van nader aan te duiden toestellen en instrumenten, als mede het als bedrijf verstrekken van hulpmid delen, een en ander met het oogmerk aan een tekort of een gebrek van een orgaan of een ander deel van het menschelijk lichaam tegemoet te komen, alleen geoorloofd zijn aan degenen, die hiervoor een rechtsgeldig bewijs van be voegdheid hebben verkregen, Houders van zulk een bewijs zijn tevens gerechtigd een titel te voeren en een herkenningsschild te gebruiken. De tijdstippen, waarop dit besluit voor de onderscheidene groepen van belanghebbenden in werking treedt, zullen nog nader door den secretaris-generaal worden vastgesteld. Zij. die behooren tot een groep'van personen, waarvoor het besluit in werking is getreden en hun werkzaamheden willen blijven uitoefenen, moeten, binnen vier weken na de inwerking treding, een verzoek bij den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken indie nen, ten einde de hiervoor vereischte bevoegd heid te verkrijgen. Zij mogen hun werkzaam heden blijven uitoefenen, zoolang op dit verzoek nog geen beslissing is genomen. DR. C. VAN DEN BERG DIRECTEUR VAN CENTRAAL BEHEER. Naar de N.R.Crt. verneemt is dr. C. van den Berg, oud-directeur-generaal van de volksge zondheid, benoemd tot directeur van Centraal Beheer, als opvolger van dr. Posthuma. VERSPREIDE BERICHTEN. De arbeidscontractanten in dienst van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van het Dep. van Landbouw en Visscherij kunnpn in afwachting van een nadere regeling bij geboorte van een kind in hun gezin aan spraak maken op een uitkeering van f.55. Aan deze regeling is terugwerkende krapht verleend van 1 November 1941 af, den datum dus, dat een overeenkomstige bepaling in de Ziekte wet werd opgenomen. 138.000 B.R.T. TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In den strijd tegen de vijandelijke ra- vitaillceringsscheepvaart in het Weste lijke deel van den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten wederom groote successen behaald. Zij brachten voor de Oostkust van Noord-Amerika en in de Caraibischc Zee 22 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 138.000 b.r.t. tot zinken en bescha digden nog twee schepen van 17.000 b.r.t. door torpedotreffers zwaar. ZONDAGSSCHOOL „DE 24 HUIZ^". Herdenking 65-jarig bestaan. Onder groote belangstelling is gisteravond in gebouw „Prediker" het 65-jarig bestaan herdacht van de Zondagsschool „De 24 Huizen", sinds 1926 een afdeeling van wijk IV der Ned. Herv. Ge meente te dezer stede. Ds. M. Ottevanger, voorzitter van het Zon dagsschoolbestuur, opende deze samenkomst met lezing van een gedeelte uit Lukas 8 (gelijkenis van den zaaier). In een kort inleidend woord wees ds, Ottevanger er vervolgens op, dat de Zondagsschool is ingesteld om het evangelie dicht bij het kind te brengen. Met dank ge waagde spr. voorts van den zegen Gods op het Zondagsschoolwerk, om ten slotte te wijzen op de beteekenis van dit onderwijs voor het latere leven. Spr. eindigde met den wensch uit te spre ken, dat door den arbeid der Zondagsschool Gods Koninkrijk meer en meer moge groeien. De secretaris, de heer J. C. Sleyser, gaf een overzicht van het Zondagsschoolwerk, welk overzicht geheel in het teeken stond van het Soli Deo Gloria. Haar naam „De 24 Huizen" heeft de Zondagsschool te danken aan het hofje dat in het laatst der vorige eeuw stond aan dé Langegracht 60-62. In dit hofje waren 24 huisjes, waarvan No. 5 bewoond was door mej. Kaatje Kors. Het was deze Kaatje Kors, die met het eenvoudig Zondagsschoolwerk begon. Zij haalde kinderen in haai- huisje, vertelde een eenvoudige bijbelsche geschiedenis en leerde den kinderen liederen zingen. Dit werk groeide al spoedig boven haar krachten. Zij stelde zich toen in verbinding met mej.'Johanna Drost, een dochter van wijlen ds. Drost, die het werk van haar overnam. Al spoedig moest men naar een grooter lokaal omzien, dat men vond in de scheerders winkel van Jaap Maryt, eveneens aan de Lan gegracht. Het werk breidde zich steeds uit. Achtereenvolgens was men gehuisvest in de openbare school aan de Mare. later in 1914, in de school aan de Pasteurstraat en nu al weer vele jaren in de openbare school Maresingel. Thans telt de Zondagsschool 250 leerlingen. De heer Sleyser besloot zijn overzicht'met woorden van dank tot allen, die hun gaven en krachten in dienst van het Zondagsschoolwerk hebben gesteld. Woorden van gelukwensch werden gesproken door den heer Eikerbout namens de onderaf- deelingen van wijk 4 en „Prediker". Een koor, gevormd uit kinderen der Zondags school, verleende znn medewerking aan dezen avond, terwijl dr. W. D. van Wijngaarden na de pauze interessante lichtbeelden over Palestina vertoonde. STEDELIJK GYMNASIUM. Van de eerste groep van de eidexamens gym nasium afdeeling A slaagden de dames J. Adema, A. Caro, T. Cleveringa en de heeren J. Brons geest, A. G. F. van Holk, Th. Thuis (allen alhier) en J. H. de Wit (Katwijk a/Zee)Afgewezen geen HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: N.V. Schelpkalkfabrieken Val kenburg. Valkaenburgerstraatweg, Valkenburg (Z.-H.). Nieuwe commissaris: J. Woltman, Oranjewoud. Hotel-, café-Restaurant en Jachthaven „de Brasem". Plantage 13, Oude Wetering. Deze zaak is d.d. 15 April 1942 omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: A. C. P. Zegers en Zonen. (Beperkende Pepalingen). Vennooten: A. C. P. Zegers Sr., A, C. P. Zegers Jr. en P, Zegers, Oude Wetering. De Geref. Zondagsbond organiseert op Tweeden Pinksterdag in de Hooglandsche Kerk den 8sten Zuid-Hollandschen Zendingsmiddag, waarin als sprekers zullen optreden ds. M. Otte vanger alhier, ds. K. v. d. Pol van Den Haag, ds. P. Zandt van Delft en de heer C, Hegeman van Noordwij k. Tot lid van de commissie, belast met het afnemen van examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid tot het geven van mid delbaar of lager onderwijs in de lichamelijke opvoeding is benoemd prof. dr. S. T. Bok alhier. —Onze stadgenoot de heer R, Houwink be haalde een tweeden prijs bij een door den pers dienst van den Ned. Omroep uitgeschreven prijs vraag, waarbij de inzenders een zoo nauwkeurig mogelijke omschrijving moesten geven van de uit hun woongebied bekende min of meer alge meen in toepassing gebrachte Paaschgebruiken. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent is geslaagd mej. W. van Êjk te Rotterdam. DOOR VALLENDEN HEIPAAL GETROFFEN. Gistermorgen heeft aan de Baan te Rotterdam een doodelijk arbeidsongeval plaats gehad. De 16-jarige arbeider A. Everse, wilde een heipaal, die van een wagen dreigde te glijden, tegenhou den. Hij kon het gevaarte niet houden en werd ernstig in den nek getroffen. Na aankomst in het ziekenhuis aan den Coolsingel bleek het slachtoffer reeds aan zijn kwetsuren te zijn overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. FRANSCHE KOTTER VERLOREN GEGAAN. De Fransche admiraliteit deelt mede, dat de Fransche kotter „Edmond René" in de Golf van Gascogne gezonken is. Slechts 4 leden van de uit 16 koppen bestaande bemanning konden worden gered. SPAANSCHE VISSCHERSBOOT VERGAAN. In de Golf van Biscaje is tengevolge van een machinedefect een Spaansche visscherstreiler gezonken met 11 man aan boord. Vijf man konden gered worden door een in de nabijheid liggend schip. ARBEIDSDIENSTPLICHT VOOR JODEN IN ITALIË. Alle Joden tusschen de 18 en 55 jaar, ook al gelden te hunnen gunste uitzonderingsbepalin gen zijn verplicht tot arbeidsdienst. De prefecten mcreten dit decreet uitvoeren, overtreders komen voor den krijgsraad. (Stefani).

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1