83sfe Jaargang MAANDAG 4 MEI 1942 No. 52183 De dag van den Nederlandschen Arbeidsdienst BUITENLAND Japanners bezetten Mandalay Verspreide Berichten Bekendmaking Haliaansche Weermachtsberichten Welvaart door Nationaal-Socialisme Scholingsdag van N.S.D.A.P. en N.S.B. Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Wanneer komt ir.Mussert aan de macht Verduisteren: Uitmuntend geslaagd feest te Den Haag BINNENLAND Melkgrossiersbedrijven stilgelegd LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Heruay. Telef. Directie en Administratie 26041 (2 lHnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. DE STAD EEN RUÏNE. Het Japansche hoofdkwartier heeft, volgens een D.NB.-bericht uit Tokio, officieel den val van Mandalay bekend gemaakt. Militaire kringen wijzen op dé groote betee- kenis van de bezetting van Mandalay. Daar mede is, naar men vaststelt, een operatie tot een geslaagd einde gebracht, die zich in enkele weken over rond 800 kilometer uitstrekte. Aan de andere zijde moesten de Japanners niet alleen rekening houden met Engelsche strijd krachten, doch ook met troepen van Tsjoeng- king, ter sterkte van rond 60.000 man, die tot het 5de, 6de en 16de leger behoorden en den Japanschen opmarsch tot staan trachtten te brengen. De bezetting van Mandalay betee- kent voorts, dat de verbinding, die Tsjoenking tot stand had willen brengen tusschen Britsch- Indie en Tsjoenking over Mandalay en Koen- rning .verbroken is. Daarmede is de levering van oorlogsmateriaal naar Tsjoengking ook langs dezen weg onmogelijk geworden. Een oorlogsverslaggever van het agentschap Domei, die met de eerste Japansche troepen Mandalay binnentrok, meldt, dat de stad een beeld van verschrikking biedt. De Tsjoengking- troepen, die Mandalay bezet hadden gehouden, hadden voor hun aftocht de stad geheel in de ascli gelegd. Voor ik Mandalay binnenreed zag ik, dat de meeste stalen, door Rudyard Kipling beroemd geworden, bruggen vernield waren. De wegen naar Mandalay zijn omzoomd met geboomte, en de Japansche troepen rukten snel op onder de verzengende Birmeesche zon. Spoedig be reikten wij den oever van de Irawadi. Aan den rechteroever zag ik drie reusachtige pagoden oprijzen. Voor ons lag Mandalay, doch er was niet veel van overgebleven. Daar Mandalay ge bouwd was op een uitgestrekte vlakte, strekten de smeulende ruïnes zich kilometers ver uit. Nergens was een levend wezen te zien. Man dalay geleek een „doodenstad". Van den top van den Mandalay-berg zag ik de grimmige overblijfselen van de verbrande metropool. Slechts het halfverkoolde historische koninklijke paleis en de geblakerde gouden pagode schenen ontsnapt aan den_doodelijken vulkaan. De gevaren voor Britsch-Indië hebben nu een reusachtigen omvang aangenomen. De stortvloed van de Japanners heeft de zich op Britsch-Indië terugtrekkende Britsche contin genten afgesneden. Deze zullen hoogstens nog slechts in den vonn van afzonderlijke acties een soort guerilla-oorlog kunnen ontwikkelen, doch zelfs deze hoop is hoog gegrepen. Dp voltooiing der Japansche voorbereidingen voor den opmarscli naar Indië en de Japan sche heerschappij over den Indischen Oceaan zijn tevens een prikkel voor de Indische onaf hankelijkheidsbeweging. (D.NB.) BESLUITEN VAN HET INDISCHE CONGRES De Commissie van de Indische Congres partij heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Allahabad meldt, met een overweldigende meerderheid van 176 tegen 4 stemmen een re solutie met betrekking tot den oorlogstoestand aangenomen, waarin de Indische onafhanke lijkheid wordt geëischt en er tevens op wordt gewezen, dat men een invasie niet met geweld moet keeren, doch door -medewerking te wei geren. (D.NB.). STAUNING OVERLEDEN. De minister-president van Denemarken, Thorwald Stauning. is gisterochtend op 69- jarigen leeftijd gestorven. Stauning, die geboren werd als zoon van een wagenmaker en zelf het sigarenmakersvak heeft uitgeoefend, heeft 15% jaar lang het ambt van minister-president van Denemarken bekleed, Als vertegenwoordiger van de sociaal democratische partij, waarvan hij in 1910 voor zitter werd, kwam hij voor het eerst in 1916 in de regeering. In 1924 vormde hij zijn eerste kabinet, dat duurde tot 1926, toen de sociaal democraten de meerderheid kwijtraakten. In 1929 kwam Stauning ten tweeden male aan de leiding der regeering. welke hij sinds dien onafgebroken behouden heeft. (D.N.B:). RADIOREDE VAN SIR STAFFORD CRIPPS. Aan het slot van een radiorede, waarin hij nogmaals inging op zijn vergeefsche missie in Indië, heeft sir Stafford Cripps critiek uitge oefend op de econonomische en sociale toestan den in Engeland. Volgens den Britsche' berichtendienst zette hij uiteen: na dezen oorlog ma-g geen enkele van de ernstige onrechtvaardigheden meer be staan, zooals de vorige oorlog die als naweeën Het bureau van den bevelhebber der weer macht in Nederland maakt bekend: Voor «een Duitsche krijgsraad in Neder land zijn verscheidene processen gevoerd tegen de leidersgroep eener geheime orga nisatie, die zich in haar werkzaamheid en haar oogmerken en doeleinden richtte te gen de Duitsche bezettingsmacht en die bovendien gepoogd heeft verbinding te krijgen met de oorlogstegenstanders van Duitse hl and. Daarbij ztfn thans reeds 79 Nederlanders aan begunstiging van den vijand, spion- nage, verboden bezit van wapens en ont plofbare stoffen en voor een deel ook aan het verbreken van het eerewoord als offi cier schuldig bevonden en op grond daar van ter dood veroordeeld. 72 van deze doodvonnissen zijn met den kogel ten uitvoer gelegd, slechts in 7 ge vallen is de doodstraf door het verleenen van gratie gewijzigd in levenslange tucht huisstraf. Onder de huidige omstandigheden kan nu eenmaal van Duitsche zijde niet worden ge duld, dat in de bezette gebieden acties worden gevoerd, die de oorlogsvoering nadeelig be ïnvloeden. Herhaaldelijk is dit door vonnissen van Duitsche gerechtelijke instanties ondub belzinnig onderstreept. Deze waarschuwing is, helaas, niet voldoende begrepen. Dat thans niet minder dan 79 doodvonnissen geveld moesten worden tegen Nederlanders, die op directe wijze als tegenstanders van de bezettingsmacht optraden, zooals uit de hun ten laste gelegde handelingen blijkt, is niet te verwon deren, ook al is het hard. De tijden dwin gen nu echter eenmaal tot rigoureus ingrijpen. Dit groote aantal doodvonnissen, waarvan er slechts 7 door verleenen van gratie werden verzacht, vormt nogmaals een scherpe waar schuwing voor hen, die zich tijdens deze oor logsomstandigheden tegen het welzijn van het Duitsche Rijk meenen te moeten keeren. Moge zij thans afdoende blijken. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede „Aan het front in de Cyrenaica levendige activiteit van de vijandelijke artillerie. Onze artillerie nam doeltreffend vijandelijke pant serwagens onder vuur, waardoor deze gedwon gen werden terug te trekken. Tydens een vijandelijken luchtaanval op Benghazi werden eenige gebouwen beschadigd. Er vielen geen slachtoffers. Bij een actie over een uitgestrekt gebied werd Port Said door Italiaansche en Duit sche vliegtuigen aangevallen. Er ontston den groote branden in de doelen, die ver scheidene malen werden getroffen. Duitsche en Italiaansche formaties vliegtui gen hebben overdag en 's nachts de vliegveld en vlootinstallaties op Malta opnieuw aange vallen. Tijdens talrijke luchtgevechten met vijandelijke jagers hebben Duitsche vliegtuigen drie Spitfires neergeschoten. Andere Engel sche vliegtuigen werden op den grond in brand geschoten en vernield. En Zondag: In Cyrenaica hebben Duitsche gevechts vliegtuigen een groote concentratie gemecha niseerde strijdkrachten van den vijand aange vallen, waaronder zich t-al van pantserauto's bevonden. Een groot deel daarvan werd ernstig getroffen en eenige tientallen geraakten in brand. Tijdens een luchtgevecht werd een Curtiss-machine neergeschoten. De bombardementen op Malta werden voort gezet. Een Spitfire werd omlaaggehaald. De vijand ondernam des nachts "een aanval op het eiland Rhodos en het eiland Lsros. Er werd lichte schade veroorzaakt,, niemand werd gedeerd. Een Britsch vliegtuig 'werd getroffen en viel in zee ten Zuidoosten van Leros, In de zone van den Piraeus en in de omgeving van Athene liet een Engelsch vliegtuig eveneens een klein aantal bommen vallen: eenige huizen werden beschadigd. Een burger werd gedood, vijf werden gewond. heeft vertoond, geen onwaardige tegenstellin gen meer tusschen verschrikkelijke armoede en reusachtige rijkdom, en het mag nooit weer voorkomen, dat heele troepen van onze held haftige verdedigers van het vaderland op straat rondtrekken en vergeefs naar werk zoeken. Na de geweldige offers aan menschenlevens, die deze oorlog ten gevolge zal hebben, zal men den geesel der werkloosheid, der ondervoeding, van den slechten gezondheidstoestand en de braak liggende menschelijke capaciteiten, welke ons sociaal en opvoedingssysteem in het verleden hebben toegestaan, niet meer dulden. (DN.B.). Zaterdag maakte het Duitsche opperbevel bekend: Aan het Oostelijk front werden bij ge slaagde eigen plaatselijke aanvallen talrijke gevangenen gemaakt en 31 kanonnen buitge maakt. Verscheidene vijandelijke aanvallen mislukten. Aan het front van Moermansk werden vrij krachtige aanvallen van den vijand na verbitterde gevechten onder zware bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. In Noord-Afrika aan weerszijden levendige verkenningsactiviteit. De vliegvelden van het eiland Malta werden met succes gebombar deerd. Gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van Donderdag op Vrijdag havenwerken en ravi- tailleeringsinstallaties van Port Said met krachtige uitwerking met brisant- en brand bommen aan. Een groot koopvaardijschip werd in brand geworpen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen verniel den bij een aanval overdag op een vliegveld in Zuid-Engeland met bommen en boordwa- pens 9 vijandelijke vliegtuigen en schoten aan de Engelsche Zuidkust een bewakingsvaartuig in brand. In luchtgevechten boven de kusten van de bezette gebieden in het Westen schoten Duit sche jagers gisteren overdag 13 Spitfires neer. De ravitailleeringsscheepvaart van Groot- Brittannië en de Ver. Staten leed in de maand April een totaal verlies van meer dan 585.000 brt.. waaronder 76 schepen van te zamen 538.800 brt. door duikbooten en 6 vijandelijke koopvaarders van te zamen 19.305 brt, alsmede een schip van onbe kende tonnage door de luchtmacht. Voorts brachten Duitsche duikbooten uit het Britsche ravitailleeringsverkeer op de Middel- landsche Zee 13 transportzeilschepen en voor een haven der Ver. Staten een uit 4 vaartuigen bestaande sleep tot. zinken. Bovendien bescha digde de luchtmacht nog 14 koopvaardijsche pen door bomtreffers zwaar. Kapitein Priller behaalde gisteren in het Westen zijn 70ste overwinning in de lucht. En Zondag: Aan het Oostelijk front hadden eigen aan- valsondernemingen succes. Verscheiden plaat selijke aanvallen van den vijand werden afge slagen. Aan het front van Moermansk mis lukten de aanvallen van vrij sterke vijande lijk strijdkrachten. In luchtgevechten werden gisteren overdag 33 vijandelijke vliegtuigen, zonder eigen verliezen, neergeschoten. In Noord-Afrika levendige activiteit aan weerszijden van verkenningstroepen en artil lerie. Bij aanvallen op concentraties vracht auto's, tentenkampen en opslagplaatsen in de Marmarica leed de vijand gevoelige verliezen aan materiaal. De aanvallen op Britsche vliegvelden van het eiland Malta werden overdag en des nachts met goede uitwerking voortgezet. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen brach ten voor de Oostkust van Engeland twee in convooi varende koopvaarders met te zamen 3500 brt. tot zinken en beschadigden een an deren koopvaarder door bomtreffers. Een ver kenningsvliegtuig bracht in de wateren van de Shetlandseilanden een tankboot van 800 brt. tot zinken. In den tijd van 21 tot 30 April verloor de Britsche luchtmacht 209 vliegtuigen, waarvan 63 in de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In hetzelfde tijdvak gingen er in den strijd tegen Groot-Brittannië 45 eigen vlieg tuigen verloren. Britsche gevechtsvliegtuigen, die in den nacht van 2 op 3 Mei naar het kustgebied van N.- Duit-schland probeerden te vliegen, werden ge noodzaakt terug te keeren. Gisteren behaalden aan het Oostelijk front luitenant Koeppen zijn 30ste tot 84ste. luïte-1 nant Graf zijn 70ste tot 76ste en Feldwcbel1 Steinbatz zijn 44ste tot 49ste overwinning in de lucht. Het tijdstip zal eerder komen dan men in Engeland wil gelooven. Gisteren hebben de N.S.D.A.P. en de N.SB. in de smaakvol met emblemen van beide par tyen versierde zaal in De Harmonie te Leeu warden een gemeenschappelyken scholingsdag georganiseerd. Als eerste sprak Hauptdienstlei- ter Schmidt, die er op wees, dac zooals de vroe gere internationale socialisten den eersten Mei vierden, ook de nationaal-socialisten dezen dag vieren als de dag van den arbeid. De nationaal- socialisten zijn bewust een anderen weg gegaan als de internationalisten, zy hebben zich bezon nen op bloed en bodem en vaderland. Zy vor men een eenheid, hetgeen men van het inter nationale tegenfront niet kan zeggen. Het Duitsche nationaal socialisme kan alleen samenwerken met diegenen, die hun eigen va derland liefhebben en bereid zijn het socialisme in eigen kring te brengen en samen te werken in een geordend Europa. Het nationaal socialisme is ontstaan toen Duitschland niets meer bezat. Uit de armoede van het land ontwikkelde zich een eenheid, een nationale en sociale gemeenschap. Alleen hij, die dezen tijd heeft meegemaakt, kan dit volko men begrypen. De overwinning van het kapita lisme in 1918, de inflatie, de groote werkloos heid, dit alles heeft het volk duidelijk gemaakt, dat de onbekende frontsoldaat, Adolf Hitler, ge lijk had. Het nationaal-soclalisme heeft in Duitschland een werkelijke welvaart tot stand gebracht. Ten slotte is het sterke Duitsche leger niet anders dan de bescherming van deze wel vaart. Voortgaande zeide spreker dat het nationaal- socialisme wil dat de arbeider sneller dan tot nu toe in het genot komt van de uitvindingen. Een voorbeeld daarvan is de volksauto. Een ander voorbeeld is het werk van Kraft durch Freude. Bewust zijn hierdoor de kapitalisten in de geheele wereld uitgedaagd. De Duitsche ar beider maakte met de K.D-F.-schepen een we reldreis en de Engelsche en Amerikaansehe ka pitalisten zagen, wanneer dit voortging, dat zy hun eigen arbeiders niet langer zouden kunnen onderdrukken. En Stalin zag dat, wanneer hy zyn grenzen niet gesloten hield, zyn bolsjewie ken onmiddellyk revolutie gemaakt zouden heb ben. Spreker merkte vervolgens op, dat Duitsch land Nederland niet onderwerpen wil. Het kan dit niet eens. want het is nationaal- socialistisch. Ook wil het van den Neder lander geen Duitscher maken. De weg, welken beide landen zijn gegaan, is te ver schillend geweest. Beide landen kunnen trotsch zyn op hun geschiedenis. Deze ver schillende wegen staan evenwel de groot- Germaansche gemeenschap niet in den weg. Reeds staan in het Oosten de strijders van alle Germaansche landen aangetreden in den stryd voor het nieuwe Europa. Spreker hoopt en verwacht, dat hier de gemeen schap van de Germaansche landen geboren zal worden. REDE IR MUSSERT. Vervolgens nam de leider der N.S.B. het woord. Hij verklaarde, dat men zich nu, met de oprich ting van de verschillende fronten e.d. wel eens afvraagt, waarheen d,it leidt. In 1932 is de N.S. B. met het werk begonnen, 12 jaar nadat de Führer zyn werk was begonnen. Nederland heeft niet de moeilykheden van Duitschland gekend, doch het werk was ook hier niet ge makkelijk. Hier was geen kameraadschap ge groeid in de loopgraven, zooals by onze buren in het Oosten, Het volk was uiteengeslagen en verdeeld, de stryd was zwaar. De leider der N.S.B. gaf vervolgens een kort overzicht van de geschiedenis der beweging tot 1935. In dat jaar organiseerde de geheele we reld zich tegen het nationaal-socialisme. Het internationalisme en kapitalisme, democratie en bolsjewisme organiseerden zich te Genève tegen het fascistische Italië, teneinde na Mussolini klein te hebben gekregen, Duitschland te ver nietigen. Nederland wist onder Colyn zyn plaats in de democratische rijen in te nemen, de NBB. moest hier verdwynen: in 1940 kwam de afre kening. thans kon het nationaal-socialisme zich ontplooien. Velen, die in hun hart reeds vroe ger tot de N.S.B. behoorden, traden toe en in een jaar tyd telde de beweging 100.000 leden. De formaties werden gevormd. Dit was de eerste fase. Nu komt de tweede fase, de beweging moet leeren het volk te leiden. Hiertoe zyn de formaties der beweging in het volk noodig. De derde fase, welke hierna zal komen is het be staan van de nationaal socialistische beweging aan de eene zyde en het bestaan van een na- tionaal-socialistischen staat aan den anderen kant. Spreker behandelde vervolgens het onder werp van het aan de macht komen van den leider der beweging. Het tijdstip, waarop dit zal komen, is het oogenblik, dat de Führer het wil en dit oogenblik zal vermoe-- delyk eerder komen, dan men in Engeland wel wil gelooven. Onze voorouders waren gedwongen hun on derhoud te zoeken buiten de grenzen van Euro pa. Thans wordt een nieuw Europa gevormd en het is duidelijk, dat zy, die buiten het continent van Europa groote belangen hadden, hier groote offers moeten brengen. van hedenavond tot morgenochtend 21.08 uur 6.04 uur De maan kwam hedennacht op te 0.17 uur en ging onder om 9.13 utft*. De wereldgeschiedenis laat zich niet tegen houden. Onze taak is thans hier in Nederland een nationaal socialistischen staat te vormen, opdat we te zamen onze plaats vinden in het nieuwe Europa. Alles staat en valt met den uitslag van den stryd in het Oosten. Spreker betreurt thans dat hy niet tot den Führer kan zeggen, dat hy zich niet bezorgd hoeft te maken over een inval in deze streken, omdat de Nederlanders zelf mans genoeg zyn De leider der N.SB. besloot zyn rede met te verklaren God dankbaar te zyn, dat hy de we reld heeft geschonken een Duitschen Führer, die binnenkort zal zyn de Führer aller Ger manen. REDE SCHOLINGSLEIDER KUHLMANN. Nadat de deelnemers aan den scholingsdag gemeenschappehjk een eenpansmaaltyd hadden genuttigd, sprak de plaatsvervangend scho lingsleider der N.S.D.AP., Kuhlmann. Hy zette uiteen, dat de nationaal-socialisti- sche revolutie werd geboren uit het protest van het volk tegen het anti-volksche. De vyanden hebben ook thans nog niet inge zien tot welke krachtsontplooiing het volk in staat is. De geestelyke kracht van het volk ls steeds bestreden door volksvreemde elementen. Den beiden partyen in den huidigen stryd gaat het om zyn of niet zyn van den Germaanschen mensch en alle Germaansche staten moeten zich aaneensluiten om het hoofd te bieden aan de internationale machten van jodendom, kapita lisme en bolsjewisme. In het verleden heeft het Duitsche volk zich in tyden van nood aaneengesloten, doch wan neer het goed ging, werd dit weer vergeten. Thans heeft het Duitsche volk front gemaakt tegen zyn vijanden om ze definitief te slaan. Ook de andere Germaansche volken, moeten zich thans opmaken om aan dezen stryd deel te nemen. Ook den Nederlander moet thans duidelijk gemaakt worden dat hy thuishoort in de Germaansche levensruimte. Hij moet los ge maakt worden uit de anti-volksche gedachten, hy zal zich terug moeten vinden in eigen volk en in zyn arbeid. ARBEIDERS EN KANTOORBEDIENDEN SCHENKT HIER AANDACHT AAN! Als je in Duitschland werkt, helpt je dan den „vyand"? Neen, dan zou ook iedere arbeid in Nederland den zooge- naamden vyand helpen. Laat je niet door valsche propaganda afschrikken, maar neem werk daar aan, waar het is. Dat is in Duitschland het geval. Laat je door het Arbeidsbureau in je woonplaats in lichten. In alle opzichten is de dag van den Neder landschen Arbeidsdienst gisteren op het groote Houtrust-terrein in Den Haag uitnemend ge slaagd. De belangstelling was overweldigend en er heerschte groote geestdrift telkens wanneer een nummer van het rijke programma werd afge werkt. Rondom wapperden de kleurige vlaggen van de Nederlandsche en de Duitsche natie, terwyl de emblemen van den Arbeidsdienst op smaak volle wijze met de bloemversiering van hét groote podium een harmonisch geheel vormden. Het stafmuziekkorps van den N.A.D. zetelde daar onder leiding van kapelmeester van Leeu wen. Op de gereserveerde tribune aan de overzyde waren als voornaamste toeschouwers aanwezig de Rykscommissaris, Ryksminister Seyss-In- quart, Reichsarbeitsführer Hierl, Oberst Prinz Sayn zu Wittgenstein als vertegenwoordiger van den bevelhebber der weermacht, de commissa rissen-generaal Schmidt en Rauter, gezant Bene, de leider der N.SB., ir. Mussert, de ge neraal-arbeidsleider De Bock, de secretarissen - generaal Goedewaagen, Van Dam en Schrieke. Verder vele hooge officieren van de Duitsche weermacht, Nederlandsche en Duitsche politie autoriteiten enz. Precies te half vier begon het feest met den verrassenden opmarsch van de Arbeidsmannen en -meisjes. Daarna volgden loopoefeningen en by zonder aardige boomstamoefeningen van de jongens, die uitbundig werden toegejuicht. Verder gaven de jongens speciale vrije oefeningen ten beste waarby zy van hun lenigheid blijk gaven. De meisjes voerden rondom drie met bloemen en linten in alle kleuren getooide Meiboomen een serie bekoorlijke oud-Hollandsche dansen uit, onder begeleiding van accordeonmuziek. Een volgend nummer vormden de vendel- zwaaiers. die met hun kleurige vendels, hoewel slechts negen in getal, het geheele middenter rein beheerschten. By den thans volgenden tweeden opmarsch waren de arbeidsmannen in volledig uniform niet de blanke spaden aan den schouder. Thans geschiedde de officieele melding aan den com-: mandant N.A.D. Gezamenlyk werd het kamplied gezongen. Aan dit kamplied sloten eenige monologen be treffende den Arbeidsdienst en de volksverbon denheid aan. Daarna brachten mannen van den Duitschen Arbeidsdienst plechtig de vlaggen van acht af- deelingen van den RAD. die reeds sedert 1935 de eerenamen van groote figuren uit de Neder landsche geschiedenis dragen, by wyze van groet van de Duitsche kameraden aan den N.A. D, en aan het Nederlandsche volk, op het ter rein binnen. Toespraak van den generaal-arbeidsleider. De wnd.-commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst, generaal-arbeidsleider L. A. C. de Bock, sprak hierna den Reichsarbeitsführer o.m. als volgt toe: Wij hechten groote waarde aan uwe tegen woordigheid by de eerste demonstratie van den Nederlandschen Arbeidsdiens en ik zou direct daaraan willen verbinden, u onzen hartgrondi- digen dank uit te spreken voor alles, wat de Reichsarbeitsdienst. en u ln het bijzonder, voor ons hebt gedaan. Het ls ongeveer een Jaar geleden, dat onze Arbeidsdienst in een vorm, overeenkomende met het Duitsche voorbeeld, zyn werkzaamheden be gon, daarby krachtdadig ondersteund en kame- raadschappelyk met raad ter zijde gestaan door de Dienststelle. Onder zeer moeilijke omstandigheden komt de opbouw tot stand, maar er wordt gewerkt met volle toewyding en met opofferingsgezindheid. Als een voornaam punt van dezen steun moge ik de opleiding van het Nederlandsche leiders korps noemen, die zonder twyfel in deze eerste ontwikkelingsperiode van het allerhoogste be lang is. Het Nederlandsche leiderskorps moet zich be wust zijn en biyven, welke mooie, maar verant- woordelyke taak op zyn schouders is gelegd en dat het geroepen is het devies van den Neder landschen Arbeidsdienst „ick dien" by de jeugd te verbreiden. Rede van den Reichsarbeitsführer. De Reichsarbeitsführer, Konstantin Hierl, sprak vervolgens de kameraden van den N.A.D. toe. Heden, op uw eeredag, breng ik u de groeten over van den Duitschen Arbeidsdienst, aldus spreker. De vlaggen der afdeelingen van den Duit schen Ryksarbeidsdienst, die voor u staan, dra gen op haar doek de volgende namen: de graaf van Hoorn, de graaf van Egmond, Willem van Oranje, admiraal de Ruyter, Peter Paul Rubens, Anton van Dyck, Rembrandt van Rhyn, Paul Krüger. In 1935 rijn deze Nederlandsche eerenamen aan afdeelingen van den Duitschen Ryksar beidsdienst verleend. Ik heb deze eerenamen ge kozen in het bewustzyn van onze verbondenheid in bloed en bestemming. Nooit heb ik er aan getwyfeld. dat de wegen van onze volkeren, die ten tyde van het uiteenvallen van het oude heilige Roomsche rijk der uitsche natie uiteen gegaan waren, eens weer tot elkaar zouden komen. Dat wat ons voor de toekomst verbindt, Ls sterker dan dat. wat ons in 't verleden scheidde Met den keer der tijden is ook een keer ont staan in den weg, welken het Nederlandsche volk opgaat. Onze wegen gaan weer te zamen. En op deze samengaande wegen willen wü, mannen v. d. Arbeidsdienst, wegbereiders zü'n, Met ons marcheert de nieuwe tyd Wy zyn de dragers van zyn denkbeelden. Eer, trouw en kameraadschap zyn de grond wet van den Duitschen Rijksarbeidsdienst. Zij zullen ook uw grondwet rijn, dan zult ge er toe bijdragen, uw volk in het bestek van onze vol kerengemeenschap te lelden naar een eervolle en daarmede gelukkige toekomst. De Führer heeft in rijn verklaring van 30 Januari 1933 den Arbeidsdienst een hoeksteen genoemd voor den opbouw van zajn nieuwen staat. De Arbeidsdienst zal ook een hoeksteen zijn voor den opbouw vah het nieuwe Europa. Deze toespraak maakte met het défilé der vaandels, waarby de saamhoorigheid zoo prach tig tot uiting "kwam, 'n diepen indruk op de vele duizenden aanwezigen. Daarna werden nog eenige lofliederen op den arbeid gezamenlijk gezongen en ten slotte weerklonken het Wilhelmus en de beide Duit sche nationale liederen. De feestelykheid eindigde met een korte in spectie der troepen door den Rykscommissaris, vergezeld door den Reichsarbeitsführer en den wnd. commandant van den Nederlandschen Ar beidsdienst. GROSSIERS ZULLEN WORDEN INGESCHAKELD ALS VERVOERDER. In het Zaterdag verschenen Voedselvoorzie ningsblad is opgenomen de „Zulvelverordening 1942: Stillegging melkgrossiersbedryven" van de Onderbedryfsorganisatie voor Zuivel (O.B.Z) Krachtens deze verordening zyn met ingang van gisteren de bedrijven der melkgrossiers als zoodanig stilgelegd. Onder melkgrossiers worden in deze veror dening verstaan degenen, die anders dan als ondernemers van een standaardisatiebedryf consumptiemelk inkoopen, met het doel deze aan wederverkoopers te verkoopen en daarvan hun normaal bedrijf maken. Van 3 Mei af dient dus de kleinhandelaar zyn consumptiemelk waaronder verstaan wordt gestandaardiseerde melk, taptemelk, karnemelk, de daaruit bereide yoghurt, pap, enz. rechtstreeks te betrekken van een standaardisatiebedryf. Dit wil echter geenszins zeggen, dat voor de bestaande grossiers geenerlei taak meer over- blyft. Zy zu^en door de standaardlsatiebedry- ven in vele gevallen worden ingeschakeld als vervoerder van de melk naar de slyters, zooals zy totdssverre reeds optraden als vervoerder van de melk tusschen boerdery en het stan daardisatiebedryf dan wel als zelfstandig ver voerder, Als zelfstandige handelaar (grossier) zullen zy echter niet meer mogen optreden en de standaardisatiebedryven zullen dan ook rechtstreeks moeten afrekenen met hun afne mers (slyters). De verordening bevat voorts o.m. bepalingen omtrent de vaststelling der schadeloosstelling en de voorwaarden, welke aan de verleenlng dei- schadeloosstelling zyn verbonden, (byv. tot het grossiersbedrijf behoorend materiaal mag niet verkocht of verhuurd worden zonder toestem ming der O.B.Z.) Tevens wordt aan de ondernemers van stan daardisatiebedryf. Het is mogeiyk, dat zy dit vervoer verzoreen in loondienst van het stan- daardisatiebedrijven de verplichting opgelegd om te vervoeren materiaal en de melkbussen over te nemen van een grossier, die melk van een standaardisatiebedryf placht te betrekken, in dien deze dit wenscht; eer oepaaldt regeling is voorts getroffen voor het geval geen overeen stemming over den overnemingsprijs kan wor den bereikt. Voor den volledigen tekst der ver ordening raadplege men het bovenvermelde voedselvoorzieningsblad. In een officieele publi catie wordt den melkgrossiers een mededeeling gedaan in verband met de schadeloosstelling. HET LAATSTE BEDRIJF. Landgenoot het scherm is opgegaan, het laat ste bedryf, waarin u getuige zult zyn van de algeheele vernietiging van het bolsjewisme, neemt een aanvang. Natuuriyk, er zyn er onder ons, die toeschouwer moeten blyven. Er zyn er die het schouwspel ongaarne zullen zien, omdat zij het bolsjewistische gevaar niet beseffen en niets begrypen van wat er in de wereld gebeurt. Maar er zyn er ook die' geen genoegen nemen met een rol als toeschouwer. Zy wenschen hun plicht te doen. Indien gU het ook niet met uw eer en geweten overeen kunt brengen toeschou wer te blyven, neem dan nu uw beslissing, want het scherm is immers reeds opgegaan. Boven dien, men verwacht u in het Oosten waar de eindstrijd gestreden zal worden. Het laatste be dryf Landgenoot neem uw niaats In. Meld u aan bij het vrijwilligerslegioen „Nederland", Ko ninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. PASTOOR MUTSAERTS UIT TILBURG COADJUTOR VAN HET BISDOM DEN BOSCH. Naar wy vernemen, is de heer W. P. A. M. Mutsaerts, pastoor van de St. Theresia-parochie te Tilburg door den Paus benoemd tot coad jutor-bisschop van het bisdom Den Bosch.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1