ZATERDAG 2 MEI 1942 No. 52182 De oprichting van het Arbeidsfront 83sfe Jaargang Mussert sprak tot de arbeiders Alle krachten op het doel: een ivelvarend volk te worden. Verduisteren: OPROEP Oproep van Rijksorganisatieleider Dr. Ley Rede van den Heer Woudenberg LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hemiy. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lUnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. De leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, heft gisteren een radiorede gehouden, waarin hü zich wendde tot degenen, die arbeiders zijn, om met hen te spreken over den arbeid en over het socialisme, dat komen moet. Spr. bedoelde met Nederlandsche arbeiders alle werkende menschen van hoog tot laag, aan wie de liefde voor het werk ingeschapen is. Er zijn twee soorten menschen. De eene soort bestaat uit hen, die liever lui dan moe zijn. die hun werk zoo onverschillig mogelijk doen. Deze menschen worden door de zweep van dreigenden honger voortgedreven om tenminste zooveel te doen, dat zij niet ontslagen worden. Dit zijn de arbeidsslaven, zeer beklagenswaardige men schen, die geen of weinig vreugde in hun leven zullen kennen. Onder arbeiders verstaat spr. diegenen, die liefde hebben tot den arbeid, die in zich gevoe len den drang tot het volle doen van den plicht, geen slaaf van den arbeid willen zijn en be seffen, dat zij dragers zijn van een kostbaar goed: arbeidskracht. Zij zijn het tevens, die het niet kunnen verkroppen als de arbeider wordt vernederd en uitgebuit, en als anderen, ten koste van hemzelve, parasiteeren op zijn arbeid. Zij zijn het, die verlangend uitzien naar den dag, waarop dit alles tot het verleden zal be- lïooren en al te dikwijls wanhopen zij daaraan. Deze mannen en vrouwen, aldus spr. of zij staan op de hoogste posten of op de eenvou digste plaatsen, zijn mijn medearbeiders, mijn volksgenoot-en, mijn kameraden, want samen willen wy bouwen aan de toekomst van ons volk, juist nu, nu het moeilijker is dan ooit te voren. Tot hen richtte spr. zich thans als tot de dra gende kern der natie. Hebben wij eenzelfde doel voor oogen? Hoe- velen zullen er dan zijn, die tot zichzelf zeg gen: neen, natuurlijk niet, want hij is nationaal socialist en ik ben het heelemaal niet. Spr. is ervan overtuigd, dat wij wèl hetzelfde doel heb ben en zal daarom zijn denkbeelden over den arbeid in het kort uiteenzetten. Het Nederlandsche volk groot en sterk te ma ken, aldus ging ir. Mussert voort, te halen uit den put, waarin het gestort is door onverant woordelijk en kortzichtig beleid van hen. die eens het vertrouwen van het volk mochten ge nieten, dat willen wij toch allen. Wij beschikken op dit oogenblik alleen over onzen bodem en onze arbeidskracht. Daarmede moeten wij het doen. Willen wy omhoog komen, dan moeten wij den arbeid organiseeren, zoo, dat er zoo weinig mogelijk van verloren wordt in on derlinge tegenstrijdigheid, zoo, dat er zoo veel mogelijk nuttig effect uit voortkomt voor ons volk. Wij zijn bezig om straatarm te worden. Wü willen een welvarend volk worden. Dat is alleen mogelijk als alle beschikbare krach ten op dit doel gericht worden. Iedere arbeider moet zich weten dienaar van zijn volk, drager van zijn volk, vechter van zijn vcak. Hij heeft dan gemeenschapsgevoel in den besten zin van het woord, d.i. hij is socialist uit liefde voor zijn volk, zijn natie. Zoo ziet spr. den grondslag voor het nationaal-socialisme op het gebied van den arbeid. ARBEIDSGEMEENSCHAPPEN. De beste organisatie van deze socialistische arbeiders is in nationale arbeidsgemeenschappen die ieder een taak voor het geheele volk te ver richten hebben. Daar is dan in de eerste plaats de arbeidsge meenschap van alle boeren en boerenarbeiders, tuinders en kweekers, die voor ons gansche volk uit den bodem zullen halen, wat er uit te halen valt. Spr. is ervan overtuigd, dat de honderd duizenden. die arbeiden op het agrarisch ter rein, ervan doordrongen zullen zijn, dat het van hen afhangt of ons volk in de naaste toe komst nog te eten zal hebben. En wanneer de visschers hun leven wagen om in oorlogstijd er op uit te gaan, dan mogen zij ervan overtuigd zijn, dat de geheele natie nu en ook in de toekomst hun beteekenis als ar beidende volksgenooten zal inzien. De Landstand moet beschouwd worden als be gin van deze groote nationale arbeidsgemeen schap der voedselvoorziening voor ons volk. Spr. vertrouwt, dat in gestagen arbeid iets zeer goeds tot stand gebracht zal worden. Dé tijd zal het leeren. De tweede groote arbeidsgemeenschap is die van allen, die werkzaam zijn in industrie, han del en scheepvaart. De grondslag van deze na tionale arbeidsgemeenschap is de bedrijfsge- meenschap, de solidariteit van allen, die werken ih één en hetzelfde bedrijf van den hoogsten tot den laagste. Spr. wees er op dat op 1 Mei de Rijkscommissaris het Ned. Arbeidsfront heeft ingesteld onder leiding van Woudenberg. Uit dit Arbeidsfront moet groeien deze nationale arbeidsgemeenschap, die den klassenstrijd en den schotjesgeest moet breken, die de solidari teit der werkers moet vestigen en geleidelijk doch zeker moet opbouwen de rechtszekerheid die den volwaardigen, werkenden volksgenoot toekomt. Hieraan mede te werken is een eer volle taak voor een ieder die den arbeid uit zijn vernedering wil opheffen. Het Nederlandsche volk zal eerst later de hooge waarde van deze daad van den Rijkscommissaris ten volle besef fen, wanneer de vruchten daarvan geplukt zul len worden. De derde groote arbeidsgemeenschap is die van allen, die werkzaam zijn op het gebied van de volksgezondheid, dus de medici, de apothe kers, de verpleegsters, kinderverzorgsters, keur meesters, sociale werkers en werksters in win terhulp en volksdienst. enz. Zij allen hebben te zamen tot taak te waken over den gezondheids toestand van ons volk, deze op te voeren tot de grootst mogelijke hoogte. Het moet toch een vreugde en een voldoening zijn voor allen, die op dit gebied werkzaam zijn, te weten welk een hooge roeping voor hen is weggelegd. Met dankbaarheid en groote erken telijkheid is spr. vervuld ten aanzien van hen, die in het verleden zich op dit gebied verdien stelijk hebben gemaakt, want zij zijn het, aan wie het Nederlandsche volk dankt, dat het in Mei 1940 op dit punt althans vooraan stond. Nu de groote nationale arbeidsgemeenschap ge vormd moet worden om onder nieuwe omstan digheden verder te gaan, zullen onnutte schot jes, uit politieke verdeeldheid ontstaan, moeten worden omvergehaald. Dat is onvermijdelijk. Maar sprekers meening is. dat in verscheiden heid de grootste bloei der eenheid kan liggen, wanneer allen maar door goeden wil bezield zijn en naar hetzelfde doel streven. Laten zij, die voornemens zijn niet meer mede te werken, bedenken dat zij hun eigen roeping in den steek laten, dat zij ons volk schade toebrengen en dat zij later daarvan diep berouw zullen hebben. Werkers met verantwoordelijkheidsgevoel doen dit niet. DE FEITEN ZULLEN SPREKEN. Spr. begrijpt, dat velen nog niet ten volle ver trouwen kunnen, dat de toekomst beter zal zijn dan het heden. Goed dan. De feiten zullen moe ten spreken. Over een paar jaar zal het geheele volk de resultaten moeten kunnen zien. Wer kers op het front van de volksgezondheid en de sociale zorg. op u rust, zoo zeide spr., voor een groot gedeelte de verantwoordelijkheid voor de toekomst van uw volk. Wanneer gij uw plicht doet in het besef van de hoogheid van uw roe ping, dan kunt gij veel verwerken, wat u nu nog hindert. De vierde groote arbeidsgemeenschap is die van opvoeding en onderwijs. Allen, v^n de jong ste bewaarschoolonderwijzeres tot den oudsten professor, van den gymnastiekonderwijzer tot de leiding gevende personen in de lichamelijke opvoeding, protestant of katholiek of buiten kerkelijk verband staande, niettegenstaande hun verscheidenheid, niettegenstaande onderling ge krakeel, zij zijn Nederlandsche werkers, die een hooge roeping te vervullen hebben en een ver antwoordelijkheid dragen, die niemand hun kan of wil afnemen. De noodzakelijke eenheid, om dat het gaat om de jeugd van één volk, behoeft hier geenszins het karakter van staatsabsolu- tisme aan te nemen. Ook hier kan verscheiden heid bloei beteekenen, mits die verscheidenheid niet berust op de parlementaire politieke ver deeldheid, maar op natuurlijke gronden en mits die verscheidenheid niet kunstmatig is ten behoeve van profiteurs en machtswellustelingen. Spr. gelooft aan den groeienden wil tot samen werking van alle zich hun verantwoordelijkheid bewuste werkers op het gebied van onderwijs en opvoeding. De vijfde groote arbeidsgemeenschap wordt gevormd door de dragers van de Nederlandsche cultuur: schrijvers, dichters, denkers, schilders, beeldhouwers, architecten, tooneelkunstenaars. zangers en allen, die weten hun roeping te heb ben op cultureel terrein. Ons cultural verleden als volk was meer dan groot, het was grootsch. Het heden mag gezien worden. De toekomst moet een nieuw hoogtepunt vormen. Wanneer een geheel volk straks achter zijn kunstenaar staat, dan zullen de kunstenaars zich niet meer eenzaam voelen, dan zullen zij, gedragen door hun volk, aan hun volk het beste en het hoog ste geven, wat God als mogelijkheid in hem ge legd heeft en wat zijzelve door ingespannen ar beid hebben ontwikkeld. Als zoodanig dient hij van hedenavond 21.05 uur tot morgenochtend 6.08 uur en van morgenavond 21.06 uur tot Maandagmorgen 6.07 uur De maan komt hedenavond op om 23.06 urn en gaat morgenochtend om 8.19 uur onder. te worden gerespecteerd, maar voor alles in de gelegenheid te worden gesteld om zich te ont plooien als werker, in dienst wan zijn volk. De zesde groote arbeidsgemeenschap wordt gevormd door de dienaren van den staat, de ambtenaren en de politie en voorts door hen, die bij het rechtswezen zijn. Spr. wees er op dat de dienaren van den staat gevormd worden door menschen, die een groote mate van ge meenschapsgevoel hebben, die dus socialist zijn. Werkers in staat, provincie of gemeente; bet is geenszins de bedoeling om u uit uw arbeid te stooten, omdat gij geen nationaal-socialist zijt of u daarvan niet bewust zijt. Plichtsgetrouwe werkers, die nationaal-socialistisch waren, wer den door de democratie uit hun ambt ontzet; Van Geelkerken, graaf d'Ansembourg en spr. waren de eerste slachtoffers. Wij hebben onder vonden wat dit beteekeiit en wij willen dit dus waarlijk niet aan anderen aandoen. Maar de toekomst van ons volk eischt, ook al zien dit velen nog niet in, een sterken nat.-socialisti- schen staat, die opgenomen moet kunnen wor den in een bond van Germaansche nat.-soc. staten. Zij, die in overheidsdienst zijn en daar aan niet willen mededoen, daarvan ben ik ze ker, zullen hun plaats moeten ruimen, maar zij die loyaal hun 'plicht doen, hoe moeilijk het hun ook is, zij bewijzen ons volk in dezen moeilijken overgangstijd groote diensten, waar voor wij hen heden op den dag van den arbeid willen danken van ganscher harte. EEN GROOTE WERKGEMEENSCHAP. Arbeiders van Nederland, gü zult begre pen hebben, dat het onze socialistische taak is om in ons volk als kern te bouwen een groote werkgemeenschap van alle Neder landsche arbeiders van hoog tot laag. Om te produceeren zijn grondstoffen en ar beidskrachten noodig. Wijvzijn aim aan grondstoffen, het zal een heele toer voor ons zijn om straks de noodige grondstoffen te verkrijgen als de oorlog voorbij zal zijn. De staatsleiding en de leiding van het economisch leven zullen in haimonie met el kander, het mogelijke moeten doen om dit te bereiken. Aan de organisatie van den arbeid beginnen wij reeds nu. Door dien arbeid zullen wij nieuwe welvaart moeten scheppen. Wij .richten onze krachten op hetzelfde doel. De wagen van het Nederlandsche volk is vastge- loopen in de modder, de verantwoordelijken zijn er vandoor. Het is logisch, dat nu wij den wa gen er weer uit moeten halen, wij niet zoo dwaas zullen zijn, om ieder te laten trekken aan den kant, dien hij wil. Wij zullen allen aan denzelfden kant gaar trekken en wel aan den voorkant. De" tegentrekkers moeten, zoo noodig in den letterlijken zin, op hun vingers getikt worden. Spr. begrijpt volkomen, dat het leven voor honderdduizenden nu uiterst irioeilijk is, dat het noodzakelijke dikwijls ontbeerd wordt, dat de huisvrouwen met ontzaglijke moeilijkheden te kampen hebben. Het is slecht, want het is be wust onwaarheid sprekend, dit te schuiven op rekening van de z.g. nieuwe orde. Een kind kan weten, dat Europa en dus ook ons land in een oorlog op leven' en dood gewikkeld is tegen den Sovjet-kolos in het Oosten en den Kapitalistischen kolos in het. Westen. Deze worsteling eischt ontzaglijke offers aan goed en bloed, maar spr. heeft het onwrikbaar geloof, dat Europa zal winnen tegen de drei gende slavernij, die het tweespan van Jood- schen bloede, communisme en kapitalisme, over ons wil brengen. Spr. wees er op, dat uit de worstei-ng van dezen tijd een nieuw Europa van WERKERS VAN NEDERLAND! Den lsten Mei 19^2 is een verordening uitge vaardigd, waarbij is opgericht, het NEDERLANDSCHE ARBEIDSFRONT. Het Nederlandsche Arbeidsfront .is de belicha ming van de saamhoorigheid allér Nederland sche werkers. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft tot taak den nationalen arbeid in alle opzichten te beschermen en voor verval te behoeden. Het Nederlandsche Arbeidsfront draagt zorg, dat iedere volksgenoot zijn plaats in het econo misch leven der natie kan innemen in dien geestelijken en lichamelijken toestand, die hem tot de grootst mogelijke prestatie in staat stelt en die daarmede het grootst mogelijke nut voor de volksgemeenschap waarborgt. Het Nederlandsche Arbeidsfront is den wer kenden mens'ch tot steun in moeilijke levens omstandigheden. Het zorgt voor een billijke loonregeling; voor bevredigende arbeidsvoor waarden; voor de. lichamelijke en geestelijke ontspanning en ontwikkeling van den werker; voor de bevordering van zijn arbeidsvreugde: voor harmonie tusscheh de werkers onderling; voor handhaving van den socialen vrede. GENERAAL PARDON. Van hen, die 15 Juli 1940 nog lid van een erkende vakvereeniging waren en vóór 1 Juli 1942 tot het Nederlandsche Arbeidsfront toe treden zal de vroegere contributie bij de toe kenning van rechten op ondersteuning, uitkee- ring, ouderdomspensioen, overlijdingsgeld, nood hulpbijstand enz. in aanmerking genomen wor den. HET NEDERLANDSCHE ARBEIDSFRONT roept alle werkers van Nederland op, zich in zijn rijen te scharen! Werkgevers en werknemers, kleine zelfstandi gen, middenstanders en handwerkslieden, jong en oud, man of vrouw, ieder, die arbeidt, met hoofd of hand, behoort in het NEDERLANDSCHE ARBEIDSFRONT. socialistische volkeren ontstaat, waarin de wer kers als volwaardige volksgenooten, ja als kern der narie zullen worden gerespecteerd en dien tengevolge nun rechtvaardig aandeel zullen krijgen in de welvaart van ons volk. Naar sprekers heilige overtuiging zal de ellende, van dezen tijd worden gevc'gd door een toekomst, die groot en schoon kan zijn, mits wij inzien, dat wij met elkander als arbeidskameraden ons daarvoor moeten inzetten. Nog is het op 1 Mei 1942 winter in de harten van vele arbeiders, die niet gelooven kunnen aan een toekomst, waarin weer plaats zal zijn voor een gullen, liartelijken lach, waarin de aanschaffing van behoorlijke levensmiddelen, kleeding enz. weer mogelijk zal zijn. Dit geloof heeft spr. wel. Ook op dit gebied probeert spr. een goed voorwerker te zijn voor zijn arbeidskamer aden. Het geloof en vertrou wen komen, dat ten slotte alles zal recht komen als wij in harmonie met elkander onzen plicht willen doen. Namens alle volksgenooten, die in spr. vertrouwen stellen, dankte hij de arbeiders van Nederland voor hetgeen zij in hun arbeid van het afgeloopen arbeidsjaar voor hetNe derlandsche volk gedaan hebben. Voor mijzelve vraag ik van u, dat gij nauwlettend zult willen toezien of ik aan het einde van mijn leven door u erkend zal kunnen worden als de eerste ar- Naar aanleiding v^n den nationalen feestdag van het Duitsche volk heeft rijksorganisatielei der dr. Ley een oproep gericht tot alle werken den, waarin hüj zoowel aan de bijna bovenmen- schelijke eischen herinnerde, die de ongekend strenge winter aan de Duitsche soldaten gesteld heeft, alsook een oproep richtte tot alle schep penden, door uiterste krachtsinspanning in het vaderland voor de mannen aan het front dea weg naar de overwinning voor te bereiden. Deze winter, aldus de rijksorganisatieleider, heeft niet over een willekeurigen oorlog beslist, doch over het lot van Duitschland en wel over het leven van het geheele Duitsche volk. De hoogere waarden van den Duitschen soldaat» en van de met Duitschland verbonden soldaten, zoo vervolgt dr. Ley, heeft ons werelddeel voor een tweeden stormloop der Hunnen gespaard, want een doordringen van de bolsjewistische bestiën tot de dichtbevolkte gebieden van mid den-, West- en Zuid-Europa had het einde van honderden millioenen menschen beteekend. Dat dit gevaar is afgewend, is enkel en alleen te danken aan de heldhaftigheid van de Duitsche soldaten, die, om het leven van het vaderland te redden, hun eigen leven op het spel zetten en ook verder nog op het spel moeten zetten. Dr. Ley noemt het verder plicht van iedereen, mede te helpen, den mannen aan het front hun strijd te vergemakkelijken en hun bloed te spa ren. Dan, zoo betoogt hij, zullen in dezen oor log niet het kapitaal, niet de dollar en het pond zegevieren, doch het vlijtigste en het dapperste volk. De oproep sluit met de woorden: Wat er ook moge komen en hoe lang de oor log ook moge duren: beslist wordt hij door de beste soldaten en de beste wapens. En dat de Duitsche soldaat de beste is, dat weten wij allen. Dat hij de beste wapens en de beste mu nitie in overgroote hoeveelheid tot zijn beschik king moet hebben, is een eerezaak en heilige verplichting van ons allen. Een wereld is bezig ineen te storten, een nieuwe rijst op. Zij zal tot lente worden voor het nieuwe Europa. Zij wordt slechts bevochten door het Duitsche volk onder de wapens, door den Duitschen arbeider in de fabrieken en door den Duitschen boer op het land. (D.NB.) ARBEIDERS EN KANTOORBEDIENDEN SCHENKT iyER AANDACHT AAN! Nederlander! Zorg voor vrouw en kind is voor den Nederlandschcn man iets van zelfsprekends. Voor je gezin kan je het best zorgen, als je werkt. In Duitschland leun je te allen tijde door te werken goed verdienen en daardoor in het onderhoud van je gezin voorzien. Je kunt je aanmelden bü alle arbeids- bureaux. beider van ons volk. Deze erkenning zal het grootste zijn, dat ik verlang te verdienen. De heer Mussert eindigde als volgt: Het Neder landsche volk moet kunnen rekenen op zijn dragende kern: de arbeiders, de plichtsgetrouwe, onbekende soldaten van den arbeid. Zoo zeker als de hoogte van een volk bepaald wordt dooi de la-acht van het genie, zoo zeker wordt de sterkte van een volk bepaald door de kracht van den arbeid. Deze kracht willen wij ver sterken uit liefde voor volk en vaderland. Groote en enthousiaste bijeenkomst te Amsterdam. In een bijeenkomst in het feestelijk versierde Concertgebouw te Amsterdam is gisteravond op plechtige wijze de oprichting van het Neder landsche Arbeidsfront herdacht. Van officieele zijde was er voor deze bijeenkomst groote be langstelling. Vele Nederlandsche en Duitsche autoriteiten waren op de eere-plaatsen gezeten. Van Duitsche zijde waren o.m. aanwezig: Ge neral Kommissar Schmidt als vertegenwoordiger van den Rijkscommissrls en de gevolmachtigden voor den Rijkscommissaris van Noord-Holland, Zeeland, Zuid-Holland en Rotterdam. Van de Nederlandsche gasten noemen wijden plaatsvervanger van den leider der N.S.B., C. van Geelkerken, den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten prof. dr. T. Goedewaagen, den secretaris-gene raal van het Departement van Financiën, pre sident van de Nederlandsche bank, mr. M. M. Rost van Tonningen, den gevolmachtigde van den leider der NSB. districtsleider J. W. de Ruiter en de burgemeesters van Amsterdam en Haarlem. Nadat het symphonie-orkest van den Neder - landschen omroep onder leiding van Pierre Rei- nards een voortreffelijke uitvoering had gege ven van de ouverture tot Cyrano de Bergerac van dr. Johan Wagenaar en de oud-Hollandsche boerendansen van Julius Roentgen sprak de organisatie-leider van het Nederlandsche Ar beidsfront de heer Ph. van Kampen, een kort begroetingswoord. Vervolgens hield de leider van het N.A.F.. de heer H. J Woudenberg, die met hartelijke toe juichingen door de aanwezigen was begroet, een boeiende redevoering. FEIT VAN SYMBOLISCHE BETEEKENIS. Het is geen toeval in elk geval is het van mijn leiding van Marxistische of andere poli tieke invloeden was bevrijd, was er voor de con- fessioneele vakbonden geen bestaan meer. Wanneer wij er ernstig naar streven om de tegenstellingen tusschen werkgevers en werk nemers weg te nemen en den arbeid in gemeen schappelijk belang te richten, dan i6 het ontoe laatbaar dat andere kunstmatige tegenstellin gen van religieuzen of politieken aard in de be drijven worden gebracht, om te trachten langs dezen weg een voortdurende scheiding tusschen de werkers te bewerkstelligen. Daarom zijn dan ook het vorig jaar Juli de confessioneele vak bonden opgeheven 'en de georganiseerde arbei ders in één organisatie gebracht. Het is echter vanzelfsprekend, dat waar de geest van den nieuwen tijd eischt. dat alle te genstellingen in den arbeid en tusschen de ar beiders verdwijnen moesten, zoo ver strekkend dat ook de werkgevers en werknemers niet meer als twee tegenover elkaar staande onderhande lende partijen konden blijven bestaan, het Ne- derlandsch Verbond van Vakvereenigingen. als eenige Nederlandsche organisatie der werkne mers nog niet zijn eindvorm had gevonden. Daartoe moeten in dezen tijd organen worden geschapen, die een geestesverandering kunnen bewerkstelligen waardoor de klassenstrijd over bodig wordt. DE FAKKEL WORDT VERDER GEDRAGEN. ^Vij allen, die vandaag tot het Nederlandsche Arbeidsfront zijn toegetreden, wij hebben respect voor die eerste pioniers in de arbeiders beweging. die na een arbeidsdag van 12 en 14 uren nog de kracht en de vitaliteit vonden om gedragen door hun verontwaardiging en ge dragen door hun ideaal tot een betere samen leving, uittrokken om hun arbeidskameraden tot organisatie tot gemeenschappelijk verzet aan te sporen. Hun taak was niet gemakkelijk. Zij werden miskend, geterroriseerd, verguisd en zelfs gebroodroofd. En de meesten hier uit de zaal weten uit ervaring, wat het beteekent ge hoond, miskend, verguisd en ook gebroodroofd te worden, dan dat wij zouden willen, dat het werk van die oude pioniers vruchteloos zou zijn geweest. Integendeel, wij nemen op ons om hun symbolische beteekenis dat dit op den eersten I werk in de nieuwe gemeenschapsorganisatie zijn Mei geschiedt dat het Nederlandsche Ar beidsfront vandaag tot stand is gekomen, aldus spreker. Be eerste Mei is sedert het jaar 1889, dus on geveer 50 jaren achtereen, een hoogtijdag ge weest voor de socialistische arbeidersbeweging, een dag niet van feest maar een dag van strijd, een dag van bezinning, op den feilen klassen strijd, die den arbeider door een harteloos kapi talisme werd opgedrongen. Voor ons is ook de eerste Mei de dag van het lentefeest, het feest van den arbeid. En wanneer tie oorlogsomstandigheden ons beperkingen opleggen, ook bü de viering van dit belangrijke feest, dan is het toch van groote symbolische beteekenis, dat de schre de naar het socialisme van de daad: de vor ming van een gemeenschap voor alle wer kers in Nederland op dezen dag kan worden gedaan. De grondvesting van het Neder landsche Arbeidsfront is een belofte voor nieuw geluk door vernieuwde volkskracht. Op den 15en Juli 1940 werd ik benoemd tot commissaris van het N.V.V. Dit geschiedde om dat het N.V.V. als klassenstrijdorganisatie geen instrument der volksgemeenschap zou kunnen bekroning te doen vinden. Wij zullen den fakkel, dien zij ontstakeii, ver der dragen, niet om brand en .verderf te stich ten, maar om licht te brengen in de duisternis van deze .dagen. De problemen, waarvoor ook het Nederland sche volk en in het bijzonder de Nederlandsche arbeider, sedert meer dan 10 jaren staat, wijzen voldoende den ondergang en onhoudbaarheid van het kapitalistische stelsel aan. Spr. noemde als zoodanig het feit van de 500.000 werkloozen, gepaard gaande met massale voedselvernietiging de dreigende ondervoeding der jeugd in de groo te steden en ondanks alle geëxperlmenteer en alle plannen de machteloosheid om onder het toen bestaande stelsel'dit probleem ook maar eenigermate op te lossen. De vakbondsbestuurders van alle kleur bleven hardnekkig verbonden aan een stelsel, dat zij zoogenaamd democratisch noemden, maar waar in zij volkomen waren vastgegroeid in het ka-? pitalisme. De klassenstrijd, die helaas onvermijdelijk was was altijd een noodzakelijk kwaad. Hfe' bevor derde het socialisme niet, hij hield het tegen. Socialisme immers is samenwerking, harmonie, zijn en omdat net politiek verleden van de toen- j arbeidskameraadschap voor alle werkende men- malige leiding een positieve samenwerking in schen binnen één volk. de groeiende Europeesche volksgemeenschap in I De oude vormen san vakbonden, die den den weg moest staan. Nadat het N.V.V. onder ouden geest bevatten, konden niet blgven be- staan. Men doet nu eenmaal geen nieuwe jonge wijn in oude lederen zakken. Daartoe is dan heden het Nederlandsche Arbeidsfront opge richt; een nieuw orgaan in den nieuwen tijd, dat de mogelijkheden opent om sociale verlan gens tot werkelijkheid te doen worden, wat door de oude organisaties niet mogelijk was. DE TAAK VAN HET ARBEIDSFRONT. Wat is nu de taak van het Nederlandsche Arbeidsfront? In de eerste plaats wil ik aldus spr. noemen, de behandeling, voorbereiding, bespre king, vormgeving, in alle sociaal-economische aangelegenheden. Dit onderdeel van d? taak van het N.AJF. is vérstrekkend en zal het werk zijn van de vroegere vakbondsbestuurders. Wat zij vroeger te dien opzichte deden in beperkte mate, in onderhandeling met werkgevers, of in contact-commissies zal nu onder de gewijzigde omstandigheden in de geleide economie binder der kracht krijgen, door de organen van den Dit belooft binnen het kader der moge lijkheden van loonen en prijzen nieuwe moge lijkheden in de loonpolitiek. Het tweede deel van de taak is de grond vesting van de bedrijfsgemeenschap. Het verheugende van dezen tijd is, dat de organisatie van alle werkers, het Nederlandsche Arbeidsfront, ten slotte in elk bedrijf vertegen woordigd zal-zijn. De organisatie beperkt zich niet tot onderhandelingen aan den top, maar begint van onderen in het bedrijf. Wat het Arbeidsfront zal beteekenen en welke invloed daar ten gunste van de werkers aan vastzit, kan blijken uit het feit, dat ons volk moet leven van den arbeid van ongeveer millioen werkers, verdeeld over meer dan 700.000 bedrijven en bedrijfjes. Hiervan zijn er ongeveer 8000 met vijftig en meer arbeiders. Wij kunnen dus aannemen, dat er op den duur on geveer 10.000 vertrouwensmannen van het N.A. F. in Nederland hun arbeid in de bedrijven zul len verrichten. Met hun medewerkers zal dat aantal wel tot omstreeks 25 30.000 worden verhoogd. Dit zijn dan alle belangelooze arbeiders aan de ideëele taak van het NAR. Nog nooit is de mogelijkheid tot zelfwerkzaamheid aan eigen lot en eigen sociale positie zoo in handen van de belanghebbenden zelf gelegd. Ten derde: de rechtsbescherming. Alle leden, werkgevers of werknemers van net Nederlandsche Arbeidsfront krijgen ten opzien te van arbeidsovereenkomsten en arbeidsvoorwaar den de sociale verzekeringsplichten en alle uit den arbeid voortspruitende rechtsvragen en ge schillen, de gratis ondersteuning en bijstand van het Nederlandsche Arbeidsfront, die zoo noodig ook bij de gerechtelijke instanties zal optreden. Ten vierde: de verhooging van de arbeidsbe- kwaamheid, arbeidsproductiviteit en beroepsvor ming. Het Nederlandsche Arbeidsfront omvat den Nederlandsehen werker van na zijn schoolja ren tot aan den dood. Op alle gebieden van het leerlingwezen, de bedrijfsscholen en het uitzoeken van extra be gaafde krachten zal het Nederlandsche Ar beidsfront baanbrekend werken. Ten vijfde: Vorming van het cultureele leven door de gemeenschaps-organisatie „Vreugde en Arbeid'". Ook hierbij zal het in het bijzonder aanko men op de zelfwerkzaamheid. Alles wat de le vensvreugde van den werker en zijn gezin kan vergrooten zal den werker worden geboden. Ten zesde: de oprichting van zelfhulp en on dersteuningsfondsen. In de allereerste plaats de verzeaering tegen werkloosheid en steunuitkee- ringen geschieden met alle hiermede verband houdende zaken door de instellingen van, het Nederlandsche Arbeidsfront, zoodat dit deze taak naar vollen omvang van staats- en ge meentelijke instanties overneemt. Ondersteuning in geval van nood, ondersteuning bij huwelijk van vrouwelijke leden, overlijdensuitkeering, on dersteuning bij T.B.C. Het NA.F. geeft periodiek verschillende vak tijdschriften uit, die aan de leden van verschil lende beroepsgroepen gratis worden toegezon den. De contributies, die de leden van het Neder- landsch Arbeidsfront betalen, zijn geen verzer keringspremiën, doch bijdragen voor den op bouw, de instandhouding en den bloei van een gemeenschap. Zij berusten op het beginsel van wederzij dsche hulp en zijn slechts zoo hoog als voor het vervullen van de door het Nederland sche Arbeidsfront gestelde taken noodig is. De bijdragen zijn samengesteld naar de so cialistische gedachte, één voor allen en allen voor één, en houden verband met de hoogte van het inkomen en de grootte van het gezin. WIE ZIJN LID? Het is de taak van het Arbeidsfront alle in het bedrijfsleven staande Nederlandsche arbei ders samen te vatten en te verzorgen en hen tot wederzijdsch begrip van hun maatschappe lijke belangen te brengen, alsmede hen sociaal en cultureel op te voeden en tot bevrediging van de sociale en cultureele behoeften mede te wer ken. Dat wil dus zeggen, ieder, die in het be drijfsleven staat, de horlogemaker, de straat reiniger, de fabrieksdirecteur de winkelier, het schoenmakersbaasje, een werkvrouw, of groot handelaar, allen verrichten arbeid in het alge meen belang des volks, maken dus deel uit van het Nederlandsche Arbeidsfront en deelen inde rechten, die het lidmaatschap geeft. Voortgaande zeide spreker dat er opnieuw een zeer ruim generaal pardon zal worden afgekon digd. Zij, die vóór 15 Juli '40 lid war^n van een erkende vakorganisatie, zullen alle rechten ge nieten van het Arbeidsfront als zij vóór 1 Juli a.s. tot het Ned. Arbeidsfront toetreden. De jaren, dat zij lid van hun vakbond waren zullen bij de berekening van die rechten mede tellen. Aangezien het duidelijk is dat door dwang van bovenaf nimmer het doel kan worden be reikt, is het lidmaatschap van het Arbeidsfront vrijwillig en blijft iedere dwang achterwege. Derhalve is het ook duidelijk, dat het Neder landsche Arbeidsfront niet gebonden is aan eenige politieke partij. Ik zelf aldus spreker ben N.S.B.-er en draag de overtuiging, dat zonder nationaal-socialisme en de beweging, waarin dit belichaamd is, Nederland geen toe komst heeft. Dit ligt echter geheel gescheiden van de taak. die de werkende menschen in Ne derland voor zich hebben, die gericht is op de welvaart en de sociale verhoudingen. De geweldige strijd, die nu op de wereld heersefct laat den Nederlandschen mensch nu eenmaal geen keus. Wie wil en wenscht, dat de verbonden Euro peesche legers, waarvan het grootste gedeelte gevormd wordt door de Duitschers, aan de Oostzijde hun strijd verliezen, is een zelfmoor denaar en wenscht den ondergang van Europa en van zijn volk. En zoo is het omgekeerd, ieder die zijn volk en zijn land lief heeft, moet willen, dat Europa ongedeerd, dus zegevierend door dezen strijd komt. Hij moet niet alleen dit willen, zoo besloot de heer Woudenberg, maar moet daaraan ook daadwerkelijk medewerken en wel door te helpen de kapitalistische maatschappij om te vormen tot een socialistische. Dit kan niet an ders dan door een gemeenschapsorganisatie, die uitmondt in de bedrijfsgemeenschappen en die vandaag is ongericht: Het Nederlandsche Ar beidsfront.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1