83ste Jaargang VRIJDAG 1 MEI 1942 No. 25181 Het Nederlandsche arbeidsfront opgericht H. J. Woudenberg tot leider benoemd Benoemingen DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA Duifsch Weermachtsbericht V erduisteren: Ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Volgend decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de oprichting van het Nederlandsche Arbeidsfront (N.A.F.) is verschenen: Par. 1. Ik richt met ingang van 1 Mei 1942 het Nederlandsche Arbeidsfront op. Par. 2. 1) het Nederlandsche Arbeidsfront heeft tot teak, de in het bedrijfsleven staande Nederlandsche menschen samen te bundelen, hun belangen te behartigen, hen op te voeden tot wederzijdsch begrip voor hun economische belangen en voor hun sociale en cultureele be hoeften en mede te werken aan de bevrediging van deze behoeften. 2) Het Nederlandsche arbeidsfront heeft voor al tot taak: 1) mede te werken by het tot stand brengen van rechtvaardige toestanden op het gebied van de sociale politiek in het algemeen en van de loon- en arbeidsvoorwaarden in het bijzonder, bij den opbouw van het werk der sociale ver zekeringen en de bepalingen op de bescherming van den arbeid. 2) Den arbeidsvrede te verzekeren door de leden op te voeden in den zin van de bedrijfs- gemeenschap. 3) Uitbreiding van de beroepsbekwaamheid der -leden met het doel het leveren van betere prestaties te bevorderen. 4) Instellingen voor eigen hulp voor de leden op te richten en in stand te houden. 5) Den leden advies te geven in alle aange legenheden van arbeidsrecht en sociale verzeke ringen en conflicten en hen te vertegenwoordi gen voor het gerecht en de bureaux der sociale verzekering. 6) Door de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" instellingen in het leven te roepen en in stand te houden en bevordering van hun arbeids kracht. 7) De uitbetaling der werkloozenondersteuning naar de mate van de geldige rechtsvoorschrif ten uit te voeren. 8) Aan het Nederlandsche Arbeidsfront kunnen in overeenstemming met zijn leider door den secretaris-generaal van het telkenmale zakelijk in aanmerking komende departement nog an dere teken opgelegd worden. Par. 3. 1) Het Nederlandsche Arbeids front heeft rechtspersoonlijkheid. Par. 4. Het Nederlandsche Arbeidsfront is vrijgesteld van alle belastingen en publieke lasten. Par. 5 1) Lid van het Nederlandsche Ar beidsfront kan worden ieder in het bedrijfs leven werkende Nederlander, tenzij hij volgens de bepalingen van par. 4 van verordening No 189/1940, betreffende de aanmelding van onder- hemingen Jood is of als Jood geldt. 2) Lid van het Nederlandsche Arbeidsfront kan voorts worden ieder corporatief lichaam van het openbare recht. De rechten en plichten der leden van die corporatieve lichamen ten aanzien van het Nederlandsche Arbeidsfront worden telkens afzonderlijk vastgelegd in over leg tusschen den leider van het Arbeidsfront en het betrokken lichaam. Par. 6 1) Voor zoover leden van een vakorganisatie, een vakvereeniging, een werk geversverbond of een soortgelijke organisatie door opneming hunner organisatie in het Ne derlandsche Arbeidsfront indirect lid van het arbeidsfront worden of voorzoover zij uit zoo'n organisatie direct overgaan tot het Nederland sche Arbeidsfront, worden mits de betaling der bijdragen ononderbroken is geschied de door deze leden in hun oude organisaties be taalde bijdragen binnen het bestek van de be palingen op de bijdragen en ondersteuningen van het Nederlandsche Arbeidsfront in minde ring gebracht. 2) De uitwerking en verdere ontwikkeling van deze resten en candidaturen vormt een essen tieel gedeelte van de verzorgingstaak, die het Nederlandsche Arbeidsfront heeft te vervullen jegens zijn leden. Par. 7. De leider van het Nederlandsche Arbeidsfront wordt door mij aangesteld en ont slagen cn is aan mij verantwoording schuldig voor de behoorlijke uitvoering van de taak van het Nederlandsche Arbeidsfront. Par. 8. 1) De leider van het Nederlandsche Arbeidsfront vaardigt zijn statuten uit. Zij moeten door mij bekrachtigd worden. 2) De statuten worden gepubliceerd in het publicatie-orgaan van het Nederlandsche Ar beidsfront. 3) Op eventueele wijzigingen der statuten zijn de bepalingen der paragrafen 1 en 2 van toe passing. Par. 9. 1) Het Nederlandsche Arbeidsfront wordt in rechte en buiten rechte vertegenwoor digd door zijn leider en te zijner vertegenwoor diging door andere organen in een omvang, zooals die door de statuten of door bijzondere volmachten is vastgelegd. 2) Voor zoover het Nederlandsche Arbeids- front door de uitvoering van zijn taak bin nen afzonderlijke bedrijven uit het personeel lasthebbers ("sociale bedrijfsfunctionarissen) I aanstelt, moet de aanwijzing daarvan schrifte lijk worden medegedeeld aan de leiding van het bedrijf. De sociale bedrijf-sfunctionaris van het Nederlandsche Arbeidsfront kan. tenzij er een andere wettelijke regeling bestaat, door de lei ding van het bedrijf alleen met toestemming van de bevoegde organen van het Nederland sche Arbeidsfront worden ontslagen, tenzij dit ontslag noodzakelijk wordt op grond van stil legging van het bedrijf of geschiedt door een reden, die rechtvaardigt tot het opzeggen van de dienstbetrekking zonder nakoming van een opzeggingstermijn volgens artikel 1639 p. van het Nederlandsch Burgerlijk Wetboek. Par. 10 1) De controle op het financieel en begrootingsbeheer van het Nederlandsche Arbeidsfront wordt opgedragen aan een finan- cieele commissie. 2) De voorzitter van de financieels commissie wordt door mij aangesteld en ontslagen. 3) Vier andere leden worden op voorstel van den voorzitter op gelijke wiize aangesteld. 4) De leider van het Nederlandsche Arbeids front legt de financieele commissie jaarlijks een-rapport voor over het financieel- en be grootingsbeheer van het Nederlandsche Ar beidsfront. Hij is verplicht de financieele com missie op wensch van haar voorzitter inlich tingen te verstrekken en documenten voor te leggen voor zoover dit noodzakelijk is voor de hitvoering van de taak der financieele com missie. 5) Den leider van het Nederlandsche Arbeids front wordt door den voorzitter van de finan cieele commissie op grond van desbetreffende besluiten van de financieele commissie dé charge verleend. Par. 11 De bepalingen van dit decreet hebben kracht van wet in den zin van par 1 alinea 2 der verordening Nr. 3/1941 op de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland. Par, 12 Voor zoover ter uitvoering van de bepalingen van dit decreet rechtsvoorschriften vereischt zijn. worden deze uitgevaardigd door den secretaris-generaal van het zakelijk in aanmerking komende Departement ,na den lei der van het. Nederlandsche Arbeidsfront ge hoord te hebben. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft op grond van de par. 7 en 10 van zijn decreet over de oprichting van het Nederlandsche Arbeidsfront (NAP.) van l Mei 1942 benoemd: den heer H. J. Woudenberg te Den Haag tot leider van het Nederlandsche Arbeids front, den secretaris-generaal van het de partement voor bijzondere economische aangelegenheden, mr. Rost van Tonningen, tot voorzitter der financieele commksie van liet Nederlandsche Arbeidsfront, en tot leden van deze fin:'.r»e«eele commissie: den waarnemend secretaris generaal van het Departement voor sociale zaken. ir. R. A. Verwey, den bankdirecteur H. C. van Maas dijk te Den Haag. den lieer Fr. G. Gips, zakenman te Den Kaag en dCi\ ivanspori- arbeider G. Sormani te Oosterbeck. Plechtige installatie in de werk kamer van den Rijkscommissaris In de groote, rustige werkamer van den Rijkscommissaris,- Rijksminister Seyss-Inquart, was hedenmorgen een klein gezelschap bijeen geroepen voor de plechtige installatie van den heer H. J. Woudenberg als leider van het heden opgerichte Nederlandsche Arbeidsfront. Teg. lijk .net n?n Leer Woudenberg werden ook dp heeren van" de financieele commissie ge ïnstalleerd. INSTALLATIEREDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart, sprak de heeren ongeveer als volgt toe: Nederland is onvermijdelijk betrokken bij het verloop der gebeurtenissen van onzen tijd. die een wereldhistorische beteekenis hebben. Ja, bet is meegesleept uit een situatie, die men in het gunstigste geval een toestand van rust kon i noemen. Politiek beschouwd moet deze toe- stand eerder reactionnair dan conservatief j worden genoemd. Economisch had zij geen an- der doel dan degenen, die bezit hadden, onder alle omstandigheden in het genot hiervan te laten. De onvermijdelijke schaduwzijde van dit stel sel, een naar verhouding zeer groot aantal werkloozen en een voortdurende crisis in den landbouw, werden voornamelijk ondervangen met geld, voornamelijk uit den opbrengst der rijkdommen overzee, waardoor een verwonder lijk groot deel der werkwilligen, ja zelfs der werkende Nederlanders aalmoezen moesten ont vangen en de aanspraak op werk, de hoogste waardigheid die den mensch is gegeven, door afkooping met geld werd ontwijd. Vooral echter heeft dit stelsel Nederland ver vreemd van het lot van het vasteland en af hankelijk gemaakt van factoren, op welker taxatie en voortbestaan het Nederlandsche volk geen invloed kon oefenen. Want deze negen millioen Nederlanders kunnen slechts op het vasteland tot activiteit komen. De liberale, kapitalische grondslagen van het stelsel evenwel, waarbij de Nederlandsche staat zich had aangesloten, waren steeds meer verdron gen naar overzee en den wereldhandel, naar mate op het vasteland de nationale en sociale synthese bij onze volksche waardebepaling in houd en beteekenis kreeg. Als nu dit Europa door het afschudden van de heerschappij van internationale machten worstelt voor de grondslagen van zijn bestaan en de welvaart zijnerinwoners en daardoor voor een nieuwen vorm van zijn orde in de komende eeuwen, kan de wereldgeschiedenis niet halt maken bij Nederland. Nederland be hoort onverbrekelijk bij het vasteland. Gy bebt uw lot op langen termijn beschouwd zelf bereid naarmate gij deze lotsgemeenschap met het geheele continent hebt ingezien en naar de mate van de bijdrage, die gij aan deze gemeen schap hebt geleverd. De laatste tientallen jaren was deze bijdrage overigens bescheiden. De Nederlanders waren in breede lagen slechts gemainteneerde, poli tiek nimmer volledig erkende vruchtgebruikers van een stelsel, dat zijn voortbestaan in wezen meende te moeten baseeren op de wanorde en onmacht van het vasteland. Daar bevonden de Nederlanders zich geleid door een stelsel, dat den internationalen wereldmachten was vervallen op het oogenblik. waarop het Duitsche rijk. dat destijds nog werd miskend, maar mettertijd in toenemende mate werd er kend als voorvechter en garant der rechten van dit werelddeel, als den oudsten cultuur drager op het Westelijk halfrond, dezen toe stand, waarin het uitgesloten was van de goe deren der aarde en waarin het alle rechten werden ontzegd, niet langer mocht verdragen, doch den beslissenden strijd aanvaardde. Tot 22 Juni van het vorige jaar kan deze oorlog wellicht voor de menschen, die innerlijk vervreemd waren van het lot van Europa, de kenmerken hebben vertoond der van oudsher bekende interne Europeesche conflicten, dus in geestelijk en cultureel opzicht van het gewone Eurona. Na dezen dag evenwel en in toene mende mate na de onthulling van de ware bolsjewistische toestanden en bedoelingen en na de openbaring van de verwantschap in we zen der met het bolsjewisme verbonden mach ten van het internationale groot-kapitaal en het Jodendom, wordt het steeds duidelijker, dat het thans gaat om een dier elementaire con flicten die de duizendjarige periode van een nieuw tijdperk inleidt. Thans'is het duidelijk, dat geheel Europa in de waagschaal der geschiedenis is geworpen om in een defensieven strijd zijn voortbestaan te redden en in den bevrijdingsstryd zichzelf te herwinnen en zijn gemeenschap in den verover den vrede op te bouwen tot een algemeene wel vaart voor zijn autochthone bewoners, onafhan kelijk van de willekeur van machten, die vreemd zijn aan dit gebied. Want thans bestaat er geen twijfel, dat wij. Europeanen, voor de 'beslissing staan ofwel een nieuwe gemeenschap te vormen,waarin allen naar de mate van hun energie en van hun bijdrage te algemeenen nutte hun. welvaart vinden, of nadat het democratische kapitalisme de si tuatie voldoende had voorbereid voortaan bij voortzetting .van het onwrikbare bolsjewistische streven naar ontrechting van de menschen tot hulpelooze slaven, uitroeiing van millioenen cul tuurdragers en afschaffing van alle cultureele grondslagen, die als duizendjarig erfdeel aan onze volken him innerlijke waarde hebben ge geven, als een verdierlijkte verpauperde men- schenmassa .over te blijven, die wordt gediri geerd door een Joodsche parasitaire laag. -Deze lotsbeslissing vermag geen Europeaan te ont gaan. want in dit conflict bestaat, er voor nié mand een uitzonderingspositie, gebaseerd op •rijkdommen buiten onze eigen machtsfeer, daar deze in tijden van nood immers onbereikbaar zijn. Deze worsteling en haar namelooze offers in het beste bloed hebben dan zin, als ha afloop van dezen strijd om Europa in Europa een orde is bevochten en wordt in stand gehouden, die den actieven volken van dit werelddeel en zijn arbeiders van hand en hoofd de vrijhèid van den kapitalist!schen dwang en daarmee de waar digheid van den arbeid als den hoogsten waarde meter van den mensch teruggeeft. Het is duidelijk, dat deze inzichten niet ter stond voor allen toegankelijk zijn. Het is even eens duidelijk dat de weg juist naar deze ge meenschappelijke welvaart uit de gemeenschap van den arbeil leidt over moeilijkheden en ont beringen op zeer groote schaal. Bovenal staat evenwel de inzet van het leven en de offervaar digheid der jeugd van Europa en vooral van Duitschland, die in gevechten en onder omstan digheden van ongelooflijke hardheid de hdog- ste goederen van het Avondland verdedigt en uit de slagen in het Oosten van Europa zijn betere toekomst mee terug zal nemen. Derhalve is het ook duidelijk, dat Europa ge heel zijn militaire en economische kracht voor dezen strijd om het bestaan op het spel heeft te zette. Ongeacht een zeker gebrek aan in zicht dat nog hier en daar bestaat en dé ont beringen, die eveneens noodzakelijkerwijs uit dezen strijd moeten voortvloeiïen, is het thans de diepste verplichting zich in te spannen en te werken voor het voortbestaan en de orde van Europa. Indien het werkende volk zich aangordt ter vervulling van deze verplichting, dan is het oogenblik gekomen om den grondslag te leggen voor de nieuwe sociale orde, waarop het ge bouw der toekomst kan worden betrokken. Dan kunnen ook niet instellingen, nog dateerend uit een overwonnen tijd en behoorend bij een reac- tionnaire separatistische gesteldheid, die geen rekening heeft gehouden met de ontwikkeling en in tijd van nood eveneens heeft gefaald, de leiding óp zich nemen. Ik heb dan ook na het advies vooral van mijn Nederlandsche medewerkers besloten op den dag van heden het Nederlandsche Arbeidsfrbnt op te richten. Dit Arbeidsfront heeft tot taak de wer kende Nederlanders op te voeden in den zin der Dearijrsgemeenschap tot wederzijdsch begrip voor hun economische belangen en ter verzekering van den arbeidsvrede. by de voming van de sociaal-politieke toestanden mee te werken, zijn leden te adviseeren en te vertegenwoordigen en bovendien de in stellingen op te richten en in stand te hou den, die dienen tot bevrediging van de cultureele behoeften der Nederlandsche wer kers en tot instandhouding en bevordering van hun prestatievermogen. In het bijzonder zal het Nederlandsche Ar beidsfront deze taak, die bestaat in het geven van leiding en in de behartiging van belangen, niet slechts te vervullen hebben jegens de in Nederland in het bedrijfsleven werkzame Ne derlanders, maar vooral in den grootsten om vang jegens alle Nederlanders, die bij de ge meenschappelijke inspanning van onze Europee sche krachten ook buiten Nederland werken. Want juist de behartiging van de belangen de zer Nederlanders is de menschelijke noodzake lijke aanvulling van hun momenteele economi sche werkzaamheid buiten het vaderland. De samenvatting van alle sociaal-politieke werkzaamheden, die tot dusver volgens de uit- eenloopendste belangen en geesterichtingen wa ren versplinterd, tot een front der werkers ge biedt ook, dat de prestaties der afzonderlijke leden van de thans over te nemen bonden en vakvereenigingen door het Nederlandsche Ar beidsfront worden erkend op voorwaarde, dat deze prestatie intusschen niet is gestaakt. Om de in het bedrijfsleven werkzame Neder landers te steunen, zal het Arbeidsfront er zich bijzonder op moeten toeleggen hun bekwaam heden dusdanig te ontwikkelen, dat geheel het Europeesche economische gebied hun openstaat. Hiertoe behoort vooral de beheersching van een gemeenschappelijke taal. Als zoodanig zal in midden- en Noord-Europa vooral de Duit sche taal in aanmerking komen. Ik benoem tot leider van het Nederland sche Arbeidsfront den heer H. J. Wouden berg en tot voorzitter der financieele com missie, die tot taak heeft op het financieel en huishoudelijk beheer van het Nederland sche Arbeidsfront toezicht te oefenen, den heer secretaris-generaal M. M. Rost van Tonningen. In deze financieele commissie benoem ik voorts als leden op voorstel van den heer Rost van Tonningen de heeren ir. R. A. Verwey, H. C. van Maasdijk, Fr. B. Gips en Sch. G. Sormani. De taak, die u, mijnheer Woudenberg, met uw medewerkers op u neemt, is zwaar, U hebt een werk te volbrengen, dat in zijn veelomvat tende. fundamenteele beteekenis op het gebied van den werkenden mensch in Nederland zon der voorbeeld is. Derhalve moet u daarvoor eerst het begrip van ieder afzonderlijk wakker maken. U zult vooral te strijden hebben met de moeilijkheid, dat het levenspeil van breede la gen door de ontberingen, die deze wereldoorlog verscherpt door de tegen de burgerbevolking van het vasteland gerichte Engelsche blokkade, veroorzaakt, gevoelige beperkingen ondergaat op het oogenblik, waarop u voor de werkende be volking treedt als verkondiger van een nieuwe orde. Ik meen evenwel, dat de Nederlandsche ar beider nuchter en zakelijk genoeg is om het onvermijdelijke te begrijpen van een situatie, die moet worden beschouwd als een strijd en derhalve een tijd van opoffering voor een be tere toekomst, waarbij het esseytieele van deze toekomst daarin bestaat, dat de arbeid en dus ook de arbeider niet meer mag worden be schouwd als voorwerp van economische calcu latie. dus gewoonweg als handelsartikel, maar als waardevolste en derhalve waardigste uiting van de persoonlijkheid en de bedrijfsleider zich geplaatst mag weten in de gemeenschap van zijn bedrijf, dat zijn ter wille van het algemeen aanvaarde grootere plichten met grootere rech ten vergeldt" om hem zoo een ware nationale verantwoordelijkheid te verleenen. Ook zullen de Nederlandsche arbeiders zich kunnen voorhouden, dat thans reeds enkele honderdduizenden aan werk zyn gekomen en dat voortaan in toenemende mate alle werk kameraden aan werk zullen komen, dus niet rneer hopeloos op den aalmoes der ondersteu ning zijn aangewezen, doch als actieve men schen de waarde en eigen persoonlijkheid heb ben hei-vonden en de mogelijkheid tot hoop voller toekomstplannen zullen vinden. Zij staan voor een taak, waarvan de vervul ling zal stuiten op alle krachten, die met ver beten taaiheid de grondslagen van een ineen stortend tydperk verdédigen, daar zij door deze verdediging tevens hun eigen zoowel economisch als ook geestelijk bestaan willen redden. Ik weet Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Aan het Oostelijke front leidden eigen plaat selijke aanv&lsondememingen tot nieuwe front- verbeteringen. Plaatselijke aanvallen van den vijand, welke door pantserwagens werden ge steund, hadden geen succes. In Lapland en aan het front van Moermansk sloegen Duitsche en Finsche troepen verscheidene aanvallen onder zware verliezen voor den vijand af. Gevechtsvliegtuigen vielen overdag en in den nacht van. 30 April op 1 Mei militaire doelen in Sebastopol, Noworossijsk en Leningrad met goe de uitwerking van brisant- en brandbommen aan. In luchtgevechten van gisteren verloren de bolsjewieken: 53 vliegtuigen. Drie toestellen wer den op den beganen grond vernield. In Noord-Afrika werd bij den afweer van nachtelijke Britsche verkenningsaanvallen een aantal gevangenen gemaakt. De vliegvelden van het eiland Malta werden overdag en des nachts met goede uitwerking ge bombardeerd. Gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht havens en werven aan de Oostkust van Engeland met succes aan. Oberleutnant Rueck en onderofficier Quante, deel uitmakehde van een af deeling verkennings vliegtuigen, hebben zich bij de succesvolle uit voering van belangrijke verkenningsopdrachten tegen Groot Brittannië door bijzondere dapper heid onderscheiden. van hedenavond 21.03 uur tot morgenochtend 6.10 uur De maan komt hedenavond op om 21.49 uur en gaat morgenochtend om 7.33 uur onder. evenwel, dat 't u als alle Nederlanders, die ópen staan voor de teekenen van den huidigen tijd, niet op persoonlijke erkenning aankomt, maar dat gij als Nederlandsche patriotten slechts zijt vervuld van dien eenen wil uw Nederlandsche volk den weg te wijzen naar een nieuwe orde en gemeenschappelijke welvaart voor Europa en dezen weg voor dit volk te veroveren. DANKWOORD VAN DEN HEER WOUDENBERG. De heer H. J. Woudenberg dankte den Rijks commissaris voor zijn instructieve rede, waarin volkomen duidelijk geschetst is, welke een groo te en zware taak spreker wacht, een taak ech ter, welke zeer mooi is, hetgeen hem sterkt in zijn over tuiging. dat hij er tegen opgewassen zal zijn. Van dit oogenblik af zal er in ver sterkte mate naar gestreefd worden, de Neder landers in de Europeesche ruimte de plaats te doen innemen, welke zij verdienen. De heer Woudenberg gaf ten slotte den Rijks commissaris de verzekering, dat ook zijn mede werkers alles zouden doen om te arbeiden in den door den Rijkscommissaris geschetsten geest ARBEIDERS EN KANTOORBEDIENDEN SCHENKT HIER AANDACHT AAN! Nederlandsche arbeider! Jc behoeft niet werkloos te zijn. In Duitschland is er allerlei werk voor je. Je wordt goed betaald, je. hebt dezelfde rechten als de Duitsche arbeider en kunt in het onder houd van je gezin voorzien. Meld jc daarom voor werk in Duitsch land aan bij het arbeidsbureau. Dc Führer heeft Woensdag j.l. een onder houd met Mussolini gehad. De ontmoeting heeft naar nog verluidt, plaat» gevonden in de nabijheid van Salzburg In een huis, waar de rijksregeering gasten pleegt te ontvangen. Den 29en April des morgens kwam de Duce op een klein, naby de plaats der bespreking ge legen station, aan, in gezelschap van den Ita- liaanschen minister van buitenlandsche zaken Ciano en den chef van den Italiaanschen gene- ralen staf kolonel-generaal Cavallero, alsmede andere politieke en militaire medewerkers. De Führer verwelkomde den Duce op het station, waar zich voor de ontvangst reeds de rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbêntropv de chef van het opperbevel der weermacht generaal-veldmaarschalk Keitel, rijksleider Bormann en rijksperschef dr. Diet rich alsmede gouwleider en rijksstadhouder dr. Scheel bevonden. De Führer geleidde den Duce naar het huis, waar de besprekingen zouden worden gehou den, en waar de chef van de Praesidialkanzlei staatsminister dr. Meissner den Duce ver wachtten r Na een gemeenschappelijke^ middagmaaltijd was de namiddag gewijd aan politieke, bespre kingen, waaraan ook von Ribbentrop en graaf Cianó deelnamen. Een avondmaaltijd in intie- men kring besloot den eersten dag. van de bij eenkomst- Den 30en April- geleidde de chef van het op perbevel der weermacht, generaal-veldmaar schalk Keitel, den Duce naar den Führer voor militaire besprekingen, waaraan van Italiaan- schezijde werd deelgenomen door den chef van den Italiaanschen generalen staf, kolonel-gene raal Cavallero, den Italiaanschen militairen at taché 'te Berlijn, divisie-generaal Marras en brigade-genei-aal Gandin, van Duitsche zijde 'door generaal-veldmaarschalk Keitel, generaal- veldmaarschalk Kesselring, generaal der artil lerie Jodl en den Duitschen militairen attaché te Rome, luitenant-generaal von Rintelen. Tezelfdertijd kwamen von Ribbentrop en Ciano bijeen ter voortzetting hunner militaire besprekingen, waarbij 'ook de Italiaansche am bassadeur te Berlijn Dino Alfieri en de Duit sche ambassadeur te Rome von Mackensen aanwezig waren. In den namiddag werd de bijeenkomst beslo ten met samenvattende politiek-militaire be sprekingen. In een officieel communiqué wordt o.a. gezegd: De besprekingen tusschen de beide regee- ringschefs stonden in het toeken van den geest der nauwe vriendschap en onwrik bare wapenbfqe^er^chap. der btsidc volkeren en hun léidelrs. Zij leverden dc volledige overeenstemming der opvattingen op over den toestand, welke tot stand is gebracht door de overweldigende overwinningen der landen van het driemogendhedcnpact en over de verdere oorlogvoering der beide landen op politiek en militair gebied. De harde vastberadenheid van Duitschland, Italië en him bondgenooten, om de defini tieve overwinning met alle hun ter be schikking staande machtsmiddelen te be halen, kwam daarbij opnieuw tot uiting. (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1